Gedé-Zalf MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 13 JUNI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Ingezonden Stukken Het eenige middel voor Flakkee VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STANDEN PREDIKBEURTEN Landdag van den B.V.L. MARKTBERICHTEN DE OVERSTROOMING SOMMELSDIJK. L.l. Woensdagmiddag klom liet 8-jarig zoontje van G. B. acliler op eer- vrachtauto van de H.T.M. 'loun de vrachtauto achteruit reed om te keeren kwam hot ventje van de auto te vallen, liet achterwiel van de auto, die gelukkig niet zwaar beladen was, ging over zijn heen. De auto stopte onmiddellijk. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Dokter Knöps was spoedig ter plaatse. Deze achtte overbrenging naar zijn u omng noodig. Na verbonden te zijn kon liet ventje huiswaarts worden vervoerd. Hoewel liet ongeval zich eerst ernstig liet aanzien, bleek dat het kereltje slechts eenigc ontvellingen had op- geloopen. terwijl zijn been gekneusd was. Tegen eenige personen is alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. MIDDELHARNIS. De heer M. Langbroek heeft met goed gevolg zijn examen voor on derwijzer afgelegd. Hij was leerling van de kweekschool te Hellevoetsluis, waar hij ook zijn examen aflegde. De heer van Loo kwam met zijn auto de Nieuwstiaat uitrijden. Van den anderen kant kwam de heer de Wachter met zijn mo torfiets. Door niet tijdig uitwijken had een aanrijding plaats. De heer de Wachter werd aan zijn gelaat en handen verwond. Beide .voertuigen hadden materieele schade. In de haven is een schip met cement gearriveerd voor de firma Dijkers. Het tweejarig kindje van den heer B. priese had het ongeluk van de tafel te vallen en een armpje te breken. De heer A. Vroegindeweij Jz. is te Utrecht met goed gevolg geslaagd voor zijn candidaats examen in de theologie. OOLTGENSPLAAT. Mej. M. Kosten is be noemd tot leerling-verpleegster in het Rijks-, krankzinnigengesticht te Woensel. Heden stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 152 personen inge schreven. OUDE TONGE. Bij scheidsrechterlijke uit spraak van den arbiter in het arbeidsgeschil in het landbouwbedrijf te Oude Tonge en Achthuizen is bepaald-, dat de loonen der ar beiders,' -werkzaam in de bedrijven van de werkgevers in genoemde plaatsen, vanaf 1 Maart 1936 tot en met 15 November 1936 26 cent per uur en vanaf 16 November 1936 tot 1 April 1937 24 cent per uur zullen be dragen. De loonen der paardenknechts zullen 13.75 per week bedragen. De overige ar beidsvoorwaarden als eventueele emolumen ten en arbeidsdagen, zullen gelijk zijn aan die, welke geregeld zijn in de collectieve ar beidsovereenkomst, welke voor liet jaar 1935/36 heeft gegolden. In deze overeen komst waren de loonen 25 en 27 cent per uur en voor de knechts 14.25 per week. Door de werkgevers was in eerste instan tie aangeboden een uurloon van resp. 24 en 22 cent en voor de knechts 12.75 per week. Later was men gekomen op resp. 2523 ct. per uur en 13.25. De werknemers hadden aanvankelijk ge steld het contract 1935/36 te continueeren. Uiteindelijk lieten de» arbeidersorganisaties hierop voor de zomermaanden een cent per uur vallen. Het zoontje van den heer G. H. Sterk, hoofd der o. 1. school, had het ongeluk zoo danig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. Dr. Eschauzier verleende heelkundige hulp. De P. V. „Gevleugelde Bode" vloog van Orleans", afstand 453 K.M. De uitslag luidt: M. Boot 1 9 en 13, T. v. d. Berg 2 5 7 8 11 12 15 en 16, B. van Wezel 3, P. Tuns 4 6 en 10, P. Jacobs 14. Losing 9.40 uur. Ie duif 5.56.3 en laatste 6.15.40. In de Nieuwstraat kwamen de wielrijd- sters mej. Los en mej. Quist met elkaar in botsing, tengevolge waarvan eerstgenoemde kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Bij omwonenden werd zij binnengedragen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De heer J. van Etten sneed met gras- snijden een top van een zijner vingers. Dr. Eschauzier verleende geneeskundige hulp. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Maxence, af stand 453 K.M. Lossing 9.40 uur. Aankomst le duif 5.21.26; laatste duif 6.53.13. Prijzen als volgt: J. Knöns 1 9 en 12, Th. Melissant 2 6 en 10, J. A. v. d. Maas 3 11 en 18, A. Tijl 4 7 14 en 16, J. Nijsse 5, B. van Zielst 8 13 en 20, A. Holleman 15 en 21, M. Tieleman 17, J. Rietveld il9. Door den heer H. v. B. zijn de eerste nieuwe aard-appelen gerooid. De uitkomst was bevredigend en de smaak goed. De Meisjesvereen. „Draagt elkanders lasten" alhier heeft Donderdag j.i. een reisje naar Zeeland gemaakt, waarbij Middelburg en omstreken werden bezocht. Rijk voldaan keerden alen huiswaarts. Alhier is opgericht een orgelcommissie, tot verkrijging van gelden voor het reparee- ren van het kerkorgel, bestaande uit de da mes en heeren Zr. B. Landheer, wed. J. P. VreeswijkVerweij, B. v. d. Broek, E. v. d. Doel, A. van Heemst, S. Keijzer, S. Dekker en G. J. Buth. De prijs der red sta-r-aardappelen is al hier 2 per H.L. HERRINGEN. Bij den algem. secretaris voor Goeree en Overflakkee van het comité „Jong Holland snakt naar werk", de heer J. W. Witvliet alhier, bestaat voor gegadigden gelegenheid zich voor de nieuwe periode op te geven voor plaatsing in het werkkamp te Rockanje. Heden Vrijdagavond half zeven (o. t.) hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te tre den Ds. Kok van Veenendaal. In deze dienst zal er tevens gelegenheid bestaan voor bedie ning van den H. Doop. De wekelijksche schietoefening van den B.V.L. op Donderdagavond kon vorige en deze week niet doorgaan, wegens defect aan 't vuurwapen. Vermoedelijk zal echter a.s. Donderdag wed-er kunnen worden geoefend. Bij de gehouden afslag van een woning, schuur en erf, staande aan den St. Fieters- weg, van wijlen D. v. d. Ouden, is dit afge mijnd door mej. B. Stout voor 340. De levering van 17.5 M.3 keislag voor den polder Klinlcerland is bij publieke in schrijving gegund aan M. Wijgand te Dintel- oord. Voor rekening van het Groene Kruis is aan P. Snijder alhier opgedragen het maken van een ligtent. Verfwerk en glas wordt uit gevoerd door M. Kareis. Van den heer A. v. d. Velde stierf dezer dagen een varken. Voor het betrokken gezin een zeer grpot verlies. Dooi- het waterschap „de Oude Polders" is bij de begrooting over het dienstjaar 1936'37 aan dijklasten geraamd 4438.10, vorig jaar 3536.45. STELLENDAM. Bij besluit van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie werd tot gemeenteveldwachter alhier aange steld de heer H. de Boer, thans in gelijke be trekking te Oegstgeest. A.s. Zaterdagavond van 69 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk door den regeerend kerkvoogd zitting worden gehouden tot het ontvangen van de huur der zitplaatsen over het eerste halfjaar. OUDDORP. Naar men verneemt, is tegen een schipper van hior proces-verbaat opge maakt wegens overtreding van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling (vereischie vergunning voor een lading steen te vervoe ren van Neder-HemertOuddorp). Er kan gemeld worden dat hier in de omgeving van de zeeduinen voor rekening van den heer L. v tl.. Wende, van Middei- harnis, een landhuisje zal gebouwd worden op een perceel grond van den landbouwer D. Voogd. Voor het bouwen van een winkel met magazijnen is door C. de Ronde vergunning gevraagd aan B. en W. dezer gemeente. Bij publicatie is bekend gemaakt door bet bestuur van don polder het Oudeland, dat de op 25 April j.i. vastgestelde keur en verordening tot 1 Juli ter Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Bezwaren hier tegen kunnen schriftelijk worden ingebracht bii H.M. de Koningin, welk schrijven moet worden gezonden aan den Comnlissaris der Koningin. De garnalenvisscher C. Sperling had liet ongeluk een defect aan den rnotor van zijn schuit te krijgen en moest door behulp naar de fabriek gebracht worden In de weervisscherij werd een zalm van 25 pond gevangen, die opgezonden is naar de afslag te Rotterdam. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 88 werkloozen ingeschreven. In de haven ligt een schip eierkolen in lossing, groot 240 ton. Een uitkomst voor eenige Werkloozen. Het postkantoor in deze gemeen-te is opengesteld als volgt: op werkdagen van des v.m. 8.3011 uur, des n.m. van 23 uur en 's avonds van 5.307 uur. Zaterdags alleen van des v.m. 8.3011 uur, n.m. van 23 uur. Tegen Eelt en Likdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 jaar aan de spits. Verier, bij H. H. Apoth. en Drog. 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. k 45 ets. Gedé-Voetbadzout, zeer verkw. a 45 ets. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Aan de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Goe roe en Overflakkee M i d tl e 1 h a r n i s. Mijne Heeren, Hoewel het reeds bijna negentien jaren ge leden is, dat ik Middelbands verliet, zoo heb ik toch een levendige belangstelling be houden voor alles wat Uw eiland betreft. In verband hiermede veroorloof ik mij het vol gende onder Uw aandacht te brengen. Wanneer ik aan iemand, die in de streek bekend is, de vraag zou stellen of het ver keer tuschen Goeree en Overflakkee en het overige deel van Zuid-Holland (speciaal Rotterdam) op alleszins bevredigende wijze geregeld is, dan is de kans op een bevesti gend antwoord vrijwel uitgesloten. En te recht, want vergeleken bij de overige Zuid- Hoilandsciie eilanden, komt Flakkee inder daad zeer ten achter. Ten einde niet misverslaan te worden, merk ik op, dat ik vol bewondering ben voor de energie, waarmede do veerverbindiug OoltgensplaatDinteloord is tot stand ge bracht. Mijn betoog richt zich echter op liet verkeer met Rotterdam. Pogingen tot verbetering zijn herhaalde lijk beproefd, doch zij leidden niet en kon den door de richting, waarin zij zich bewo gen. verbetering van de veerverbinding, niet leiden tot een radicale oplossing. Het eenige middel, waardoor Flakkee afdoende kan worden geholpen, is een verbinding met den vasten wal door middel van een brug. Toen in 1909 de tram in gebruik werd ge steld, heerschte groole vreugde. Men meen de daarmede bereikt te hebben, wat voor Flakkee te bereiken was. Sindsdien is ech ter veel veranderd. Dat de aanlegplaats bij Ooltgansplaat, die verbinding gaf met Nu- mansdorp en Zeeland, door verzanding van liet vaarwater al spoedig niet meer te ge bruiken was en dat bij zwaren ijsgang niet meer via Stellendam gevaren wordt of ge varen kan worden, is op zichzelf beschouwd reeds achteruitgang. Hierover wil ik echter niet spreken. Er zijn belangrijker redenen waarom Flakkee niet kan berusten in den thans bestaanden toestand. Sinds 1909 heeft do auto een totale omwon teling in het verkeer gebracht. Was deze in den beginne enkel luxe-voertuig, meer en meer is zij in dienst getreden van landbouw, tuinbouw, liandcl en nijverheid en is zij een krachtig, feitelijk onmisbaar hulpmiddel in het zakenleven geworden. Een algemeen gebruik van de auto, dus ook buiten het eiland, is voor Flakkee on mogelijk. In den regel wordt het tarief voor liet vervoer over liet Haringvliet de groote befëmmering genoemd, doch dit is niet het voornaamste. Het bijzondere voordeel van de auto 1 het snelle vervoer nog daargelaten is, dat men er elk uur van den dag en den nacht gebruik van kan maken, zon der afhankelijk te zijn van eenig open baar middel van vervoer. En juist van liet profiteeren van dit voor deel, dit middel tot welvaartsverhooging, is Flakkee, althans voor het verkeer buitpn het eiland, ten eenemale uitgesloten. Alleen een brug kan hierin de zoo noodige verbete ring brengen. Zou verder een vaste verbin ding niet in belangrijke mate kunnen bij dragen tot de ontwikkeling van Ouddorp als badplaats? Zoo zijn nog tal van moge lijkheden te noemen. Wie uit eigen ervaring kennis draagt van de moeilijkheden, die bij herhaling door storm, mist, ijs, hoog en laag water worden ondervonden, en die een toestand van on zekerheid scheppen, belemmerend voor het zakenleven, moet overtuigd zijn, dat alleen een brug uitkomst kan geven. In den tegenwoordigen crisistijd, waarin zooveel wankelt, moet elk middel worden aangegrepen, dat er toe kan bijdragon om den zwaren concurrentiestrijd liet hoofd te bieden. Voor Flakkee is dit niet mogelijk, zoolang ten opzichte van het verkeer de on gelijkwaardigheid met de overige dcelcn des lands blijft voortbestaan. Flakkee met zijn vruchtbaren bodom, mag roemen op een krachtige, nijvere bevolking, die vooruit wil, die in staat is het eiland lot grooter welvaart te brengen, en dit ook zal doen wanneer de Overheid toont oog te heli ben voor de belangen van dit te wéinig be kende en afgelegen deel van ons Vaderland Is het b.v. -niet teekenend, dat zij die de eilanden slechts hij naam kennen, bijna vast Flakkee tot Zeeland rekenen? Stelt men de vraag of het inderdaad wel verantwoord is aan te dringen op de tot standkoming van een zoo belangrijk en kost baar werk, dan schroom ik niet liierop be vestigend te antwoorden. In Zuid-Holland zijn IJsselmonde, lief Dordtsche eiland, de Hoekscha Waard en Voorne en Putten in het hezit van een brug. In Zeeland zijn Walcheren, Zuid-Beveland, Tholcn on St. PhiHpsland met den vasten wal verbonden, terwijl voor Schouwen en Duivoland en Noord-Beveland brugplannen aanhangig zijn. Midden tusschen de genoem do eilanden ligt eenzaam Goeree en Over flakkee met zijn ruim 30.000 inwoners, en wacht berustend af. Wordt liet geen tijd, dat men zelf de hand aan den ploeg slaat en doet blijken wat liet werkelijke belang van het eiland eischt? Fris toch niets on- r e d e 1 ij k s i n t o v r a g e n w a t d o o r a ii- dercn reeds lang verkregen is. Wie niet voor eigen belangen opkomt, wordt \ast vergeten. Het versje „Kinderen die zwij gen, Die zullen alles krijgen", is niet meer van dezen tijd. Zeker, de wateren, die Flakkee omringen zijn breed en do kosten van overbrugging zullen hoog zijn. Maar een „onmogelijk" valt niet uit le spreken, zoolang niel door een nauwgezet deskundig onderzoek is vastge steld hoeveel de kosten zullen beloopen, Eerst wanneer de uitkomsten van een on derzoek als bedoeld bekend zijn, kan over legd worden of aan een directe uitvoering is te denken. Blijkt dit onverhoopt niet mo gelijk, dat men wachte tot de rusteloos voort gaande aanslibbing van het Haringvliet den toestand gunstiger heeft gemaakt. En, dat die tijd eenmaal komen moet, staat vast. Men kan, al wachtende, streven naar ver beteringen in het bestaande verkeer, dit is vanzelfsprekend. Doch men vergete niet dat het slechts lapmiddelen zijn en verlieze het groote einddoel, de brug, geen oogenblik uit het oog. Met Flakkee heeft men van Overheidswe ge altijd omhoog gezeten en niet geweten, waarbij het eigenlijk ingedeeld moest wor den. In mijn tijd behoorde liet: voor het Ka daster bij Brielle, voor de Rechtbank bij Rotterdam, voor de Militie bij Dordrecht, voor eventueele mobilisatie bij Willemstad en voor de Tweede Kamer bij Zierikzee. Kan men zich bonter verscheidenheid denken? Maar, hiervan mag geen verwijt gemaakt worden; in den Haag weet men nu een maal niet alles. Iedere streek behoort voor eigen belangen op tc komen; brengt men hetgeen een levensbehoefte wordt geoordeeld op de juiste wijze ter kennis van de Over beid, dan zal men in den regel Flakkee heeft dit ervaren niet te vergeefs een be roep op haar doen De stuwkracht moet echter van het eiland zeil uitgaan en deze moet zoo sterk zijn, dat het in Den Haag plicht wordt daaraan aandacht te. schenken. Alleen op die wijze valt iets te bereiken. Men hoede zich echter voor het maken van iets wat op een relletje zou gelijken, die zou niet anders dan schaden. De actie moet krachtig gevoerd worden, doch men blijve zakelijk en waardig; er zijn argumen ten te over, die overtuigend kunnen werken. Met opzet stel ik de zaak in handen uwer Vereeniging. Vele jaren was ik haar voor zitter en op dit oogenblik geniet ik nog het voorrecht als haar Eere-Voorzitter te fungee- ar. Ik weet, dat deze zoo uiterst belangrijke aangelegenheid bij u in goede handen is. Vraagt men mij. hoe nu verder te han delen, dan zou mijn advies zijn om liet denkbeeld van een brug door woord en ge schrift bij de bevolking ingang te doen vin den. Een artikel in de locale bladen zou hiertoe het begin kunnen zijn. Daarbij ware liet verzoek te doen om bij instemming daarvan door het zenden van een kaartje of op andere wijze te doen blijken. Ond°r leiding van uw Vereeniging ware dan een vergadering bijeen te roepen van allen, die adbaesie betuigden, om zoodoende te gera ken tot de oprichting eener Vereeniging, die zich het bevorderen van de totstandkoming eener brug ten doe! stelt. De contributie zou uiterst laag moeten zijn, ton einde hot lidmaatschap voor velen mogelijk te maken Het later te kiezen bestuur moet zijn kracht otitleenen aan do zekerheid, dat het de groote meerderheid van dc bevolking echter zich heeft. Vóór alles is eendrachtige samenwerking noodig, en deze is mogelijk, wanneer men slechts het groote doel voor oogen houdt, dat voor Flakkee feitelijk een levensbelang is. Doch, laat men zich voorals nog hoeden te spreken over de plaats, waar de brug eventueel zou belmoren te ko men. Men moet de huid van den beer niet verkoopen vóór hij geschóten is, zegt het spreekwoord en zoo is het ook hier. Bespre kingen over de plaats voor de brug, onl- tijdig gevoerd, kunnen niet anders dan verdeeldheid in de hand werken, terwijl de eendracht zoo hoog en hoog noodig is Ten opzichte van dit punt moeten ie des kundigen zicli na grondig onderzoek eerst een gefundeerd oordeel vormen, daarna is het woord aan anderen. Nu kan de zaak er slechts door geschaad worden. Na de reeds met u gevoerde besprekin gen, geloof ik, ten deze geheel op u te mo gen rekenen. Ten zeerste beveel ik deze zoo uiterst belangrijke aangelegenheid in uw krachtigen steun aan. Een groote volhar ding en inspanning zullen gevorderd wor den van hen, die ten deze de leiding op zich nemen. Laat mij de hoop uitspreken, dal de in het werk te stellen pogingen, zoo niet direct, dan toch op den duur, met succes zullen worden bekroond en dat daarvan door Goeree en Overflakkee, ons ahrn lief in de toekomst de rijke vruchten moven worden geplukt. Rusteloos voortwaarts en het oog op dc toekomst gericht, zij het consigne. Door geen aanvankelijke tegenspoeden late men Zaterdag 13 Juni des avonds 6.30 uur (zo mertijd) te Ouddorp in het logement Akers- hoek, var. 46 perceelen klaver- en grasgewas, wassende onder de gemeenten Ouddorp, Goe- clereeüe en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 18 Juni 1936 veiling, en op Donderdag 25 Juni 1936 afslag, beide dagen 's nam. 3.30 uur (zomertijd) te Ooltgensplaat in hotel Hobbel, van: a. een huis met schuur, erf en gront te Ooltgensplaat in het Boomgaardland, kad. sectie A nr. 1291, groot 5 A, 30 c.A., en b. een schuur met erf en grond te Oolt gensplaat aan den Oudeiandschedijk. Kad. sectie A en uitmakend een grootte van 81 c.A. no. 1656 geheel groot 1 A. 85 c.A., be- hoorend aan den heer Joh. van Hassent te Ooltgensplaat. Notarissen HARTONGH en Mr. DONKER te Rotterdam en A. COSTERMANS te Dirksland. Dinsdag 16 Juni des voorm. 10 uur (zo mertijd) te Stellendam in het logement Kaas hoek, van diverse perceelen klaver en gras gewas, wassende onder de gemeente Stellen dam. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 19 Juni. des voormiddags tien uur (zomertijd) te Ooltgensplaat in Hotzi Ilohbcl, voor de Ambachtsheerlijkheid St. Adolfsiand, van liet grasgewas van de kade om den nieuwen Adriaanjiolder, in 5 perceelen en de naët van die kade in 2 perceelen. NOTARIS VAN DEN BERG. zich afschrikken. De strijd geldt een goede zaak; de zege kan en moet een maal volgen! Op mijn verdere medewerking, voor zoover die mocht worden gewenscht, kunt u ten volle rekonen. Bij voorbaat machtig ik tl om van dit schrijven het gebruik te maken, dat u nuttig en noodig zal voorkomen. Met de meeste hoogachting, Uw dw., ULBO J. M1JS. Oud-Burgemeester van Middelharnis Rijswijk (Z.-H.). Onze vereeniging betuigt gaarne adhaesie aan bovenvermeld schrijven, omdat bij uit voering van dit plan alle verkeersmoeilijk heden zouden opgelost zijn-. Blijken van instemming en sympathie betuigingen worden gaarne ingewacht bij ons bestuur. Het bestuur der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van Goeree en Overflakkee, L. J. DEN HOLLANDER, Voorzitter. F. NIEBORG, Secretaris. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Jacob van den Nieuwendijk, 33 j„ en Sietje Vroeg indeweij, 30 j., beiden alhier. HERRINGEN. Overleden: Jolrannis Jan Dale, 27 j., z. v. P. Dale en T. Hameete (oVei-1.). OP ZONDAG 14 JUNI NEB HERV. KERK Den Bommel: 9% u. en 6 u. Ds Langhout Herkingen: 9\'2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Overweel Middelharnis: Voorm. en 's avonds Ds Vroegindeweij, van Reeuwijk Ooltgensplaat: 9Va u en 1 u. Ds Kleynt (Coll. restauratie kerk) Ouddorp: Vm. Leendienst; nam. Hovius Oude Tonge: Oj/t U. Ds Verkerk. 6 u. Leesdienst Sommelsdijk: 10 u. en 61/2 u. Ds van Asch Stellendam: Vm. en nam. de heer Bouman GEREF. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 6 u. Ds Schaafsma Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Ooltgensplaat: u. en 8 u. Ds Reenders Ouddorp- Vm en nam. Leesdienst Stellendam: Vm Ds de Vallt; 's av. Lees dienst CHR GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds - don Boer, van Arnhem GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9y2 u„ 2 u. cn 6 u. (o. t.) Leesdienst Middelhar iis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Zaal Tuinstraat). Qi/2 u„ 2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Hogerwerf Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema De uitgereikte prijzen Van de individueelc schutters gingen da volgende prijzen naar Flakkee: Scherpschutters lc klas: 2e pr. v. d. Welle, den Bommel; 3e pr. J. Lemkes, Den Bom mel; 10e pr, C. Arendsman, Stad a. 't 11., 12e pr. W. Koppcnol, Nwe Tonge; 13e pr. Bocluars, Ouddorp; lie pr. W. Hoogmoed, Ouddorp; 18e pr.. D. Siding, Melissant, 21e pr. van Proóyen, Nwe Tonge; 22e pr. P. da Gast, Dirksland, 24e pr. Westhoeve, Ouddorp; 27 pr. J. Maliepaard, Stad a. 't H. Schutters le klas: le pr. Nagtegaal, Melis sant; 3e pr. Wiegel, Melissant, 5e pr. M. Korteweg, Sommelsdijk'; 6e pr. II. Tams, Ouddorp; 10 pr. Kardux, Sommelsdijk; 11e pr. C. Knape, Sommelsdijk; 12e pr, Snellt- man, Middelharnis; lie pr. W. Vroeginde weij, Middelharnis; 10e pr. L. W. van der Sluis. Oude Tonge; 19e pr. L. Wiegel, Mens- sant; 23e pr. P. de Gast, Dirksland; 24e pr. K. Heerschap, Ouddorp; 2üe pr. J. van Heemst, Stellendam. Schutters 2e klas: 3e pr. Mulders, Sta-1 aan 't Haringvliet: 9e pr. .T. Buijs, Acht huizen; lie pr. A. Kaptein, Ouddorp; 18e pr. J. Hollemans, Den Bommel: 19e pr. J. Mul ders, S ad aan 't Haringvliet; 23e pr. S. Tjonk, Melissan-t. Vrije baan: 2e pr. C. Mulders, Dirksland; 3e pr. P Boelaars, Ouddorp; 4e pr. A. C. v. Dijk, Den Bommel; 8e pr. L. Vermaat, Oolt gensplaat; 9e pr. L. van Kempen, Ooltgens plaat; 10 pr. L. Lemkes, Den Bommel; lla pr. L. van Steenhoven, Don Bommel; 12e ju L. Kleijn, Ouddorp; 13e pr. L. W. Mijn- ders, Melissant; lie pr. C. Jongejan, Dirks land; 16e pr. Meeberg, Stad aan 't Haring vliet; 19e pr. A. J. Schaaf, Dirksland; 20a pr.. Triemstra, Dirksland: 24e pr. M. Mui- oers, Sted aan 't Haringvliet. In den corpswedstrijd behaalde le prijs Brielle met 234- punten, 2e pr. Zuidland met 232 punten, 3e pr. Nieuw Helvoet met 231 punten en 4e pr. Stad aan 't Haringvliet met 231 pun'en. liet wisselschild, vorig jaar gewonnen door Sommelsdijk ging nu over naar Brielle. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Velling van Woensdag 10 Juni Postelein 1414.40, peulen 2224, spina zie 5.809.70, alles per 100 kilo; sla 0.75— 2.20, bloemkool I 4.806.70, idem II 1.50— 3.90, komkommers 4.706, perziken 5.50, al les per 100 stuks; bospeen 7.7010.60, radijs 0.551, rabarber 1.203, alles per 100 bos; aardbeien 11.5015.50, blauwe druiven 48, per 100 pond. Veiling van Donderdag 11 Juni Kippeneieren 5859 kilo 2.602.70, idenx 56—57 kilo 2.45—2.55, idem 50 kilo 2.20— 2.10, eendeneieren 2.302.40. Aanvoer 12.000 eieren. ROTTERDAM, 9 Juni. V e e. Aangevoerd in totaal 3400 dieren, t.w.: 248 paarden, 4 veulens 613 magere runderen, 815 vette runderen, 218 vette kalveren, 1127 nucht. kalveren, 106 gras* kalveren, 100 schapen of lammeren, 125 zulg,- lammeren, 5 varkens, 39 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 56 c., 2e kW tot 50 u., 3e kw 3842 c., vette ossen tot 50 c. 2e kw tot 47 c. 3e kw 3842 c., stieren tot 48 c., 2e kw tot 44 c., 3e kw 3641 ca., vette kalveren 70 c., 2e kw tot 55 c. 3e kw 3540 e. Graskalveren 3242 c., schapen 303841 e., lammeren 293740 c., nucht. slachtkalverea 222732 c., slachtpaarden 313541 c Prijzen per stuk van mager vee; Schapen 12—17—21, lammeren 10—15—19, zuiglam- meren 6913, nucht. slachtkalveren 4— 68, nucht. fokkalveren 91215, slacht paarden 85120160. werkpaarden 110160 —260, hitten ?0—90—115, stieren 110—200 245, kalfkoeien 100160200, melkkoeien 115—165—205. varekoeien 100—120135. vaarzen 75—95—130, pinken 65—80—95, gras kalveren 20—30—45, Bokken on geiten 2.o9 —5—7.50. Aanvoer van vette koeien en ossen worter, ta melijke handel, prijzen vau de vette koeien ble ven gehandhaafd, vette ossen iets lager. Een prima koe ging nog tot 60 ct en een os tot 53 ct Stieren ruim aangevoerd, handel lui, iets la gere prijzen. Vette kalveren woter ter markt, handel slecht prijzen van gister moeilijk te handhaven. Een prima kalf ging nog tot 80 cent. Schapen en lammeren minder aangevoerd, iian del matig, prijzen als gister. Zuiglamemren korter ter markt, handel tame lijk, prijzen hooger daa vorige week. Aanvoer van nuchtere -slacht en fokkalveren ruimer, handel vasthoudend, nauwelijks prijs houdend. Paarden aanmerkelijk ruimer ter markt, han del kalm, prijzen van de slachttpaarden iets miu dere. overigens onveranderd. Aanvoer van kalf- cn melkokeien als vorige week, handel slap, prijzen van de vor. week wa ren te handhaven. Varekoeien kort aangevoei'd, weinig handel, dalende prijzen. Vaarzen en pinken iets mindeer ter markt, handel flauw, onveranderde prijzen. Graskalveren ruimer ter markt, handel stil, prijzen voor den dood onveranderd, voor het leven lager. Boken cn geiten ruim aangevoerd handel vlug prijzen als vorige week. LA-nd VAN ABTENA. 10 Juni. Vee. Prijzen: kalfkoeien le kw f 140—190; melkkoeien f129 189; kalfvaarzen f100170; drachtige "\ar- kensc f 4070; overloopers f 1520; biggen f8 —14; schapen f 10—15; kipeieren 2—3 ct p st Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door L. PENNING 13) „Ge wilt toch niet door dien regen heen?" vroeg zijn moeder; „wacht tocli even, mijn jongen, en ik zal de koffie zetten!" Maar Barend kon niet wachten „Morgen kom ik terug!" zeide hij, „en dan hoop ik vader te onlmoeten!" Hij sloeg de kraag van zijn bruin wam buis op en gaf hun allen de hand, wat an ders zijn gewoonte niet was. „Groet vader van mij!'' zeide hij, en toen ging Rarend De stoere, strakke trek in zijn gelaat, die zijn moeder eens zoovee! verdriet en smart had veroorzaakt, was geheel verdwenen; er ruisrhte een zachte, warme klank door zijn woorden en de toon van zijn stem was vol innigheid. Moeder en de kinderen gingen mee. „Wil je mijn konijnen eens zien?" vroeg 'de kleine Lambert en Barend bekeek ze nog even. De konijnen bevonden zich in een door Gcrrit getimmerd hok. dal daarachter in den stal aan steiige spijkers tegen de planken was opgehangen. Barend deed het deurtje open. en zeide toen, dat ze geducht waren gegroeid. En toen ging hij. hard loopeud, om den verloren tijd in tc halen. Vrouw Bergakker tuurde haar oudsten jongen nog lang na. Haar oogen waren vol tranen en zij zeide: ,,'t Is een beste jongen o, ik wist wel, dat hij terug zou komen!" HOOFDSTUK VII Tegen den middag kwam de b-ocr thuis. Hij vertelde, dat het doorsteken der over laten nog een dag was uitgesteld en deze tijding troostte de vrouw. Want tijd gewon nen, was veel gewonnen. De boer deed do oogen wijd open, toen hij vernam, dat Barend thuis was geweest. Hij keerde zich ineens vierkamt om: naar liet raam, om zijn ontroering te verbergen. En toen Gerrit hem iets vroeg, kon hij geen woord uitbrengen. Het wilde niet licht worden vandaag; de lucht was als met een zwaar rouwfloers overtrokken, doch de regen had opgehou den. En toen het middageten was afgeloo- pen, ging Geertje naar don dijk, naar don bakker, om eenige inkoopen te doen. De beek stond boordevol; de roeiboot lag er, met een lang touw aan den stam der lin de vastgebonden, en de eenden zwommen er lus'ig rond. De hemel met zijn droeve wolken en zijn weggevluchte zou stemde de vrouw weer somber, En zooals zij daar heenging: den blauwen, versleten omslagdoek over ds schouders, door niemand vergezeld, was zij een beeld van eenzaamheid en verlatenheid. Zuchtend ging zij voort; zij dacht aan baas Bekking, en die gedachte benauwde haar. Aan den dijk te Herwijnen heerschte een ongewtme drukte: en honderden oogen wa ren op dc rivier gevestigd cn op haar pant ser van ijs, dat op het punt stond, om'onder den druk van den dooi en den geweldigen aanwas van het water te bersten cn te bre ken. Het begon opnieuw te regenen dc toe schouwers moesten er een nat pak voor over hebben. En nu en dan kwam er een ruiter aandraven: uit de richting van Gor- kum ol Tiel, liet paard met slijk en mod der bespat, om den stand van de rivier in den omtrek te rapporteeren. „Héla volk!" riep Geertje, toen zij in den gang van den heemraad stond. Doch niemand hoorde haar. Het geheele huis was leeg, en zij wilde juist heengaan, toen Dien, de meid, kwam binnenhollen en zei de: „Gunst vrouw Boogaard zijt gij daar? licht go al lang gewacht? Al het volk is hij liet gemeentehuis cn „den gouden Leeuw". Geertje had zoo gaarne den heemraad ge sproken over de schuld die baas Bekking te vorderen had. doch zij moest het zich zelf bekennen, dat de tijd heel slecht was gekozen. En toen zij het gemeentehuis had bereikt, werd haar door den veldwachter verteld, dot do Poldermeester en heemraad Sterronberg daar straks in bet zadel waren gesprongen, 0111 naar Tuil te rijden. En zij hadden Barend meegenomen. Het gerucht liep namelijk, dat de rivier bij dat dorp aan liet kruien was geweest, en zich toen weer bad vastgezet: honderd pas beneden Tuil. Geen menscli op den dijk, die van vrouw Bergakker notitie nam! Het water cn hot ijs, de dijk en de overlaten hadden aller Hoofd in beslag genomen. En bij deze drei gende rampen verdween liet ongeluk van den eenling als een druppel bij de zee. Vrouw Bergakker werd doornat; liet wa ter drong door den dunnen omslagdoek en haar jak heen. Zij huiverde van de koude; een rilling ging door haar loden, alsof zij dc koorts had, en zij haastte zich, om bij den bakker haar boodschappen te doen. De komenijswinkel van den hakker stond vol menschen, toen zij binnentrad. Het wa ren de voorzichtigen, die met de toekomst rekening hielden cn zich -niet wilden laten overrompelen door het water. Er moestem toch levensmiddelen zijn als er dijkbreuk kwam, of als de overlaten werden doorge stoken. Dc beklagenswaardige bewoners van den polder zouden bij een overstroo ming als in een belegerde vesting zitten en do vorige watervloeden hadden hen ge waarschuwd. De bakkerin had liet wat druk, om do menschen te bedienen. En zij riep zoo hard, dat de klanten het zich in het oor konden lcnoopen, dat zij in deze benauwde tijden niet kon uitpoffen, cn hier het „Jantje Kon- tantje" gold. „Zoo Geertje!" zeide ze: „hen jij daar ook nog? Ben je niet bang voor het water? Zc zeggen, dat de overlaten morgen vroeg wor den doorgestoken mcnsch, menscli! (0 gaat tot den nok van hot dak in liet water!" Vrouw Bergakker moest oen geruimen tijd wachten, voordat de bakkerin haar kon helpen; zij betaalde, cn terwijl zij de bood schappen voorzichtig in haar schoot knoop te, kreeg zij nog een zakje vol pepernoten voor de kinderen mee. „Die stakker!" zeide de hakkersvrouw, toen de boerin naar buiten ging. „Morgen jof overmorgen wordt zc met haar gezin liet huis uitgezet ja, ja, die oude Bekking is een harde baas!" Daar lag de stoep van den dijk. Geertje moest voorzichtig stappen, 0111 niet uit to glijden in den modder. E11 toen zij bij den Pruimenhof kwam, zag zij haas Bokking juist in de deur staan. Was liet een beschikking des hemels? Zij zuchtte tot God, en nu liep zij het erf op recht op den rijkaard aan. „G'en middag!" zeide ze. Ilij keek haar strak aan en vroeg, of zij hem wilde spreken. „Als 't u blieft!" was het antwoord. Het oog der vrouw- was smec- kend gericht op den geweldigen man, die haar zoo veel bitter leed kon berokkenen. Haar gelaat was bleek, en haar leden beef den verkleumd van de koude. „Ik wilde spreken over de obligatie!" „Om het te laten zitten?" snauwde de baas met opgetrokken wenkbrauwen. „Als dat kon!" fluisterde zij. „Neen, neen!" zeide hij met driftige ge baren: „dat gaat niet! Ik denk er niet aan, hoor!" Verkoop mij den roggekamp dan is alles in orde!" En toen de vrouw 0111 uitstel verzocht, begon hij in eens scham per te lachen. „Uitstel? Waarvoor? Ben je mal? Je zorgt maar dat ik liet geld binnen acht dagen heb, hoor!" cn flap! sloeg hij de deur voor haar neus dicht. Zoo stond vrouw Bergakker daar; en haar dwalende blik ging langs die gesloten deur, die sombere onverbiddelijke muren. Zij leek kleiner dan anders; haar schouders bogen als onder eon onzïchtbaren last, die er op was gelegd. Een oogenblik vonkte het in haar oog op van toom en verontwaar diging over zoo'n smadelijke behandeling, maar die vonk doofde uit, want zij was tc ellendig 0111 hoos te worden. Do donkere lucht scheen in haar ooren te suizen, en zware wolken dreven laag over den polder heen. Met de handen op haar borst gevouwen zoo stond zij daar, ril lend van ellende, voor de deur van den woekeraar. En uit de wolken viel de regen eentonig, zonder ophouden de heme len treurden over deze in zonde en zelf zucht verzonken aarde. „Geertje", zeide een stem. Zij kook op uit haar verdooving. Pietoom stond daar, een juten haal over de schouders geslagen voor den regen, aan het open hek haar op te wachten. „Mensch", zei hij, „kom toch voort! Blijf daar niet staan het is goed om een long ontsteking op te loopen!" Zoo verliet vrouw Bergakker dan het erf met. een gevoel van schaamte en diepe smart als een mcnsch, die wordt weg gejaagd. „Heeft die man je afgesnauwd aan de deur?" vroeg Pietoom: „wil hij je niet hel pen kind?" Er lag een tccderheid in die stem, die door de ellende drong tot het hart der be klagenswaardige vrouw. „Hij wil geen uitstel geven!" zeide zij met bevende lippen. „Ik dacht het wel!" (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2