Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES PUROL ZATERDAG 13 JUNÏ 1936 51E'JAARGANG N°. '4304 WEEKOVERZICHT Doorzitten? Bi] Examens Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. latere. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VERKEERDE METHODE Do bezuinigingen welke Rijk en Provincie toepassen zijn or dikwerf alleen op gericht om den last van die lichamen af te wente len op de gemeenten. Zoo hoeft de Prov. Zuid-IIoliand ook weer een belangrijk bezuinigings-objcct gevonden nl. verlaging van do bijdrage in de kosteD van verpleging van armlastige krankzin nigen. Een bezuiniging van belang is dat, maar belaas is het weer een afwentelen der las ten op de gemeenten, door deze maatregel komen die weer veel moeilijker te zitton. Billijk vinden wij zulk een methode niet. Als men bezuinigt laat men het dan zoo doen, dat de werkelijke kosten verlaagd worden, want alleen dan zal een bezuini ging effect sorteeren, nu is het echter slechts een verplaatsen der lasten. Er wordt reeds op de schouders der arme gemeenten zooveel afgewenteld wat feite lijk niet recht en billijk is. Ged. Staten in do provincie Zuid-Holland Iiieenen echter deze weg te moeten bewan delen. Zelf beschikken zij over een goed s'uitende bcgrooting, welke voldoende ruimte overlaat om een stoot op te vangen. Dat juichen wij toe. Maar om nu de gemeenten van welke er vele noodlijdend zijn, of op hot punt staan dat te worden, telkens maar zwaarder te belasten, door zulke bezuinigingen, vinden wij in hoogc mate omvenschelijk. Wij vragen van do Prov. een billijke regeling, opdat do gemeenten door zulke maatregelen niet al ia zwaar getroffen worden. NIEUWE LASTEN Tegenwoordig worden allo middelen ï»v pi'oefd en alle wogen nagespeurd om een hoogcro belastingopbrengst te verkrijgen, telkens worden nieuwe objeclen uitgedachl om de actieve middelen te versterken. Zoo komt nu de Provincie met de aan zegging aan allo bedrijven welke buizen of leidingen in de Prov. wegen hebben liggen, (lat daar een zekere vergoeding voor betaald moet worden. Wij vinden dat stelsel fnuikend voor de bedrijven, niet om de reden dat het bedrag te hoog is, maar omdat daardoor een stel sel ingevoerd wordt, dat. in do toekomst zeer veel moeilijkheden aan de bedrijven in den weg zal leggen. Mij dachten dat de Provincie een voor beeld moest geven in het goede, dat zij er alles op moest zetten om de bedrijven welke toch in de eerste plaats liet algemeen be lang dienon, te steunen. Door deze maatregel, welke zeer verstrek kende gevolgen zal hebben, wordt een pre cedent door de Provincie ingevoerd, waar van de gevolgcji niet to overzien zijd. Als nu de Provincie ook dat gaat belas ten, waar blijft dan het recht der bedrijven? Principieel vinden wij het een zeer gevaar lijk standpunt. Wij kunnen deze methode niet bewonde ren. Steun Zoetwatervisscherij Do Nederlandsche Visscherijcentralc brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren ter bekoming van steun, aan de zoetwatervisschers, die een verzoek hebben ingediend, als georganiseerde te worden ingeschreven, zullen worden toe gezonden. De steunbedragen zullen niet in geld aan de visschers worden uitbetaald, doch na dat de aanschaffing en/of het herstel van de visscherij-benoodigdheden door de Cen traio zal zijn goedgekeurd, zullen de leve ranciers de facturen daarvoor ter verreke- hing bij de Centrale kunnen indienen. Steunvergoeding Erwten Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdvak van 24 Mei tot en met 30 Mei 1936 voor de kwaliteitsklas- D respectievelijk f 3.70 en f 3.20 per tw Kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B, welke worden gedenatu reerd door hen, met wie een z.g.n. B.con- was afgesloten en welke behooren lot ae hoeveelheid ten aanzien waarvan be- Inn contract is geannuleerd, wordt, voor- ,':-E 2Ön gedenatureerd in genoemd i ron een ''"naturatievergoeding van L20 per 100 Kg. gegeven. BINNENLAND Ze namen „bezit" van de vesting Den Briel! Allen landstormers van de „Monden der Maas", waaronder Goeree en Overflak- kee schitterend vertegenwoordigd waren. Door muziek, door redevoeringen, door dé- filé's en door schietwedstrijd is de landdag van het Verband van den bijzonderen vrij- willigen landstorm to Den Briel op uitste kende wijze geslaagd. Op het Geref. Jeugdcongres tc Driebergen heeft Dr. K. Dijk, voorzitter van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag uiteengezet, dat de Oranje Garde onaanvaardbaar is voor de Geref. jeugd. Een afzonderlijke organisatie tot het kweeken van oranjeliefde is niet noodig. Bovendien moet de jeugd worden saamgetrokken in de orga nisaties voor zedelijk-geestelijke vorming (jongelings- en meisjesvereenigingen e.d.g.). Uit orgaan en lectuur van de Oranjegarde spreekt een humanistische geest. Van een positief christendom blijft weinig over. En ten derde had Dr. Dijk bezwaar tegen de militaire organisatie van de Oranje-Garde, waartoe alleen de overheid gerechtigd is. Dinsdag werd de eindvergadering gehouden van het Nat. Crisis-Comité. Er waren jaren, dat prinses Juliana haar toelage, welke zij volgens de Grondwet geniet, vrijwel geheel aan het comité afstond. De Moerdijkbrug wordt half November e.k. opengesteld. De Waalbrug bij Nijmegen wordt 16 Juni a.s. door H. M. de Koningin geopend. Terneuzen blijkt de toevlucht te zijn voor schepen, bestemd voor Antwerpen, waar de havenstaking nog voortduurt. Dc gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van de regeering tot verlaging van de haventarieven aanvaard. Zooals reeds verwacht werd: de vaste- lasten-ontwerpen zijn door de Tweede Kamer verworpen met 55 tegen 37 stemmen. Trots de kranige verdediging van minister Oud stemden alle roomschen, chr. historischen en liberalen en acht antirev. tegen. Politieke gevolgen als aftreding van het kabinet e.d.g. zal dit niet heben, al is de positie van ka binet en Kamer beide er niet door versterkt. De nieuwe gouverneur-generaal van Ned.- Indië Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is een der jongste onderkonin gen, die sedert tal van jaren op den troon te Buitenzorg hebben gezeteld. In den ouderdom van 86 jaar is overleden Mr. E. Fokker, oud-lid vam de Eerste en van de Tweede Kamer, van het vroegere district Middelburg. Tot directeur van het Centraal Bureau van den Chr. Middenstand is benoemd Mr. J. van Wolferen. Een wetsontwerp is ingediend tot reorgani satie van het spoorwegbedrijf. Staatsspoor en Hollandsche Spoor wil men samenvoegen tot een nieuwe naamlooze vennootschap. Ter voorkoming van ineenstorting van par ticuliere pensioenfondsen als bij den Kon. Holl. Lloyd is er een wettelijke regeling te dien aanzien op komst. De Amsterdamsche gemeenteraad besloot tot opheffing van 41 openbare scholen. Te vens wordt aan gemeentepersoneel van resp. 57 en 60 jaar ontslag gegeven. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging van Chr. onderwijzers in Neder land en de Overzeesche Gewesten is be noemd de heer G. Meima, directeur van de Chr. kweekschool te Groningen. Het hospitium van de Theol. School te Kampen ontving een gift van 10.000 ten behoeve van behoeftige studenten. Tevens is 10.000 ontvangen voor een zesde hoog leeraar. Minister Deckers zou niet voornemens zijn de baconregeiing van 28 Maart met ingang van 27 Juni te verlengen. Door zeven grossiers in varkensvleesch is de Ned. Varkenscentrale gedagvaard. Zij eischen schadevergoeding. De regeering zou het voornemen hebben erkende pachtbureaux in het leven te roepen en het ingrijpen van den rechter in nieuw gesloten pachtovereenkomsten zooveel moge lijk te beperken. Heeft het pachtbureau de overeenkomst goedgekeurd, dan vervalt de controle van den rechter Pachtovereenkom sten, die op 1 Jan. 1936 reeds van kracht waren, zullen door het oude recht beheerscht blijven gedurende den aangeganen tijd, doch uiterlijk tot 1 Jan. 1934. Overeenkomsten, op 1 Jan. 1936 nog niet van kracht, blijven nog gedurende twee jaren na de inwerkingtre ding der wet door het oude recht beheerscht. In 1935 werd uit het tuberculose-fonds „Draagt Elkanders Lasten", afdeeling van het Chr. Nat. Vakverbond, f 66.582,37 geput ten behoeve van 512 patiënten, verdeeld over 160 plaatsen in ons land. Er bestaan plannen, om den nazorgarbeid uit te breiden. Buiten de organisaties om hebben 400 zee lieden te IJmuiden besloten op de aanvaard de loonsvoorwaarden niet uit te varen. Geen enkele treiler kon daardoor naar zee gaan. Ook te Egmond aan Zee is dc staking uitge broken. Bij de diaconie-gestichten van de Ned. Herv. Gem. te Den Haag is door den regent boekhouder 70.000 verduisterd. Te Maassluis is een glasfabriek in vlammen opgegaan. De fabriek was juist drie weken geleden geopend en de ondernemer had er nieuwe ovens bijgebouwd. Te Wormerveer is een groote opslagplaats van lijnkoeken uit gebrand. Er is een schade van 125.000. Te Weesperkarspel is een olieslagerij in vlammen opgegaan. Te Gouda ontstond brand in een papieropslagplaats. De zoon van den eige naar is, verdacht van brandstichting, gear resteerd. Tegen den burgemeester van Haarlem Is wegens veroorzaken van dood door schuld (auto-aanrijding) 2500 boete geëischt, In een mijntunnel in Ned.-Indië zijn 18 inlandsche werklieden gedood bij een ont ploffing. BUITENLAND De oud-minister-president ran België, Paul van Zeeland, heeft de opdracht aan vaard, om een nieuw ministerie te vormen. Emil van de Velde, den soc. dem. leider, ont ving ten deze geen medewerking. Van Zee land heeft zich in een radio-oproep tot het Belgische volk gericht, waarin tot kalmte werd aangemaand. Van Zeeland is niet ge slaagd in zijn kabinetsformatie. Te Antwerpen spitst de stakingsbeweging zich toe. De diamantbewerkers beginnen ook te staken en in het Walenland worden de mijnwerkers roerig. Zij hebben zelfs een mijn bezet. Te Antwerpen zijn strengere orde maatregelen genomen. Trots de overeenstemming in verschillende bedrijven tusschen patroons en arbeiders, duurt de onrust in Frankrijk nog steeds voort. Nieuwe stakingen braken uit in Cham pagne en in het Sambre-bekken. Te Estaires bezetten de stakers het raadhuis en plantten er de roode vlag. In Parijs bezetten de em ploye's van de verzekeringsmaatschappijen de kantoren. De naaisters op de ateliers volgden dit voorbeeld. Bovendien legden de bedienden in de groote apotheken het werk neer. Ook zij bezetten deze inrichtingen. Het personeel van de begrafenisondernemingen staakt eveneens. Overal in Frankrijk heerscht bezorgdheid, dat de afgedwongen loonsver- hoogingen en werktijdbekortingen de duurte zullen doen stijgen en de bedrijven naar den kelder helpen. De socialistische minister president Blum heeft ook tal van sociale ver beteringen toegezegd, welke misschien in het afgetrokkene niet overbodig zijn. Toch blijkt wel tot welke vreeselijke gevolgen het sa mengaan van socialisten en communisten kan leiden. Blum kon weieens de rol van een Kerensky krijgen te vervullen, die den weg aan Lenin en later aan Stalin in Rusland vrij maakte. De gemeenteraad van Parijs besloot de gezinnen der stakers een steunbedrag toe te kennen. Toen een afgetreden minister zijn departement verliet riep het vrouwelijk per soneel: „Slaat hem dood!" In zijn auto ge stapt, zong het personeel den oud-minister de Internationale toe. Wel vriendelijk, vindt u niet! De on lusten in Palestina duren voort en de terreur neemt toe. De weg naar Hebron is versperd. Rebellen hebben een brug doen springen. In Spanje is het ook no-" roerig. Te Malaga bekampen anarchisten en communisten el kander. In China dreigt voor de zooveelste keer een burgeroorlog tusschen Canton en Nan king. De Japanners vertrouwen liet zaakje echter niet. Zij verdenken beide partijen er van gezamenlijk den Jap aan te vallen. De negus van Abessynië heeft te Londen geen gehoor gekregen. Thans beproeft hij het te Parijs. Ook dat zal wel niet baten! En denkelijk zal hij ook wel te Genève met een kluitje in het riet gestuurd worden, Te Dubrovnik, een oude stad in Joego slavië, stortte een vliegtuig in het midden der stad neer op een huis en ontplofte. De brandende benzine stroomde een nauwe straat binnen, waardoor vele voorbijgangers als levende fakkels uiteenstoven. Een spoorwegongeluk bij Napels eischte 15 dooden en 200 gewonden. Te Bukarest zijn tengevolge van het in storten van een tribune 84 menschen om het leven gekomen. Een vliegtuigongeluk in Zweden veroor zaakte een doode en tien gewonden. Te Weenen is een schip tegen een pijler van een der Donau-bruggen gebotst en in tweeën gebroken. Aelit leden van de beman ning verdronken. Lezing over Zuid-Afrilea Voor de afdeeling van don C.B.T.B. werd Donderdag een causerie gehouden door den heer P. D. Sieiing, \an Melissant over zijn reis naar Zuid-Afrika. Dc groolc zaal van hotel Spec, was zeer goed gevuld met be langstellenden uit verschillende plaalsan, locn de lieer P. v. (I. lleuvcl. als voorz., he 'vergadering op do gebruikelijke wijze opoade. Op zeer onderhoudende en prettige wijze worden reis en verblijf in Z. A. ge schetst. De spr. knoopte daaraan vast ver schillende belangwekkende beschouwingen over de emigratie-mogelijkheden. Voor ern stig willende jonge Hollanders, die alles aan pakken willen, is er toekomst, al moot elk geval op zich zelf beschouwd worden. Spr. stolde zich gaarne bereid met gegadigden de verschillende voor- en nadoelen persoon lijk tc bespreken. Na de lezing werden verschillende plaatjes op het doek gebracht die oen goed beeld gaven van de rijkheid, schoonheid en veel zijdigheid van Zuid-Afrika. Een dankbaar applaus moest de spr. aan het eind van zijn rede in ontvangst nemen. Ook op andere plaatsen waar spr. zijn lezing gehouden heeft, was groofo belang stelling. In Melissant waren er plm. 500 be langstellenden bijeen gekomen in het ge bouw van de I.andbouwvereeniging. De Voorz. dankte namens de aanwezigen den spr. voor zijn keurige, uiteenzetting. Ons verslag is kort, maar wij hopen binnenkort enkele gedeelten van zijn reisverhaal in ons blad op te nemen. Kwalitcitseischcn voor aardappelen Onverminderd' do reeds gepubliceerde voorschriften, vervat in arl. 13, lid 1 van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1936 1 en van de Crisis-Tuinbouwbeschikking 1036 I. zijn ver der door het Dag. Bestuur der N.G.F.C. nog de volgende voorschriften voor aardappelen vastgesteld: 1. liet gewicht dient in iedere verpakking voor 100 pet. netto aanwezig te zijn. 2. Do kwaliteit en de sorteering dient voor iedere partij en voor iedere verpakking over het geheel gelijk te zijn. 3. Aangevreten, stukgestoken, gepokte, groen gekleurde, misvormde en verdere af wijkende aardappelen mogen in de te veilen partijen practisch niet voor komen. 4. D» partijen moeten zooveel mogelijk droog worden aangeboden en vrij zijn van grond, slijk en andere onreinheden. 5. De sorteering van soorten Eersteling, Geeltje, Ideaal, Kralen, Opperdoezer, ronde Paarspitten. Present, Schoolmeesters, Schot- scho muis, Volgeling, en de op de tuinbouw teeltvergunning geteelde vervroegde eigen heimers, welke soorten wij in do volgende circulaires als de „A" groep zullen aan duiden, is de volgende: Bonken 50 m.M. en hooger, Groote 36—55 m.M., Drielingen 2S38 m.M., Kriel heneden 2S m.M. 6. De sorteering van do „B" groep, be staande uit de soorten Arran Crest Duke of York-Ever Good-Ninetyfold-Sutton en Wilde Due is de volgende: Groote 40 m.M. en daar boven, Drielingen 30 tot 40 m.M. Kriel he neden 30 m.M. Prof. Aalberse neemt ontslag als rijksbemiddelaar Naar wij vernemen is Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, bij nader beraad tot het besluit gekomen, dat het gelijktijdig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Ilij heeft daarom tot II. M. de Koningin liet eerbiedig verzoek gericht, hem als rijksbemiddelaar in het 4e dis trict eervol o-ntslag te .willen .verieenen, ■ia Verzacht-geneest Doos 30 ct.Bij Apoth.enDrogisten Oplicliting en verduistering Sigaren, koliic en thee op anderer naam besteld. Do Beeldbank gepresideerd door mr. di G. L. van Oosten Slingeland, heelt de zaak behandeld tegen den lj-jarigen koopman 1 D te Melissant, wien oplichting en ver duistering ten las e was gelegd. Verdacht was niet verschenen. i Getuige P. A. Dirks. firmant van de fa Onderstal en Co.. Ie Wageningen, deelde mede, dat verdachte medio April 1935 als agent voor Melissant en omgeving van zijn onderneming is aangesteld en als zoodanig iielasi was me) het opgeven \un bestellin gen vpor sigaren. Verdachte heelt tusschen eind Mei en begin Juni 1935 bestellingen gedaan, welke resp. bij de winkeliers Groo ntndijk te Sommelsdijk en Oorbeek te Dirksland moesten worden afgeleverd. Na dat de kwitanties waren gepresenteerd en deze onbetaald terug kwamen is evenwel gebleken, dat de bestellingen valsrh wiro i De daardoor ontstane schade ten beloopa van ruim f 76 heeft verdachte door terug zending van een gedeelte van de geleverde sigaren, teruggebracht tot ruim 35. Naar getuige L .Groenendijk verklaarde had verdachte in Mei \an het vorige jair sigaren te koop aangeboden. Niettegenstaan de getuige niet op de aanbieding was in gegaan, was verdachte eenige dagen la teruggekomen met do mededeeling, dat g-1 tuige toch een partij sigaren zou ontvang'- tengevolge van verkeerde adressoerinz Overeenkomstig het verlangen van verdach te heef; getuige de later ontvangen sigarei per bode naar verdachte gezonden. Later, locn een kwitantie is gepresenteerd, stelde getuige zich in verbinding met de firma Ondorstal oin opheldering te vragen en ie geven. Bij den winkelier Oorheek te Dirksland had verdachte hetzelfde verhaal opgedischt zooals deze getuige en diens echtgonoote verklaarden. Getuige G. Stumpf, theehandelaar 'e Tlel. verklaarde dat verdachte reeds in Novem ber 1934 agent geworden is van zijn onder neming. Van de opbrengst van twee hem gezonden partijen tliee en koffie ter waarde van resp. f 70 en f 20 heeft verdachte in totaal slechts f 7.50 afgedragen. Do substituut-officier ian justitie, mr. J. F. Iloeffeliwui. achtte de leii lasie geleed feiten bewezen. Blijkens liet strafblad maakt verdachte zich herhaaldelijk schol (lig aan misbruik van vertrouwen als reizi ger of agent van handelshuizen. Na in 1929 tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf tan een maand te zijn veroordeeld, is hem in 1932 een voorwaardelijke straf van tweo maanden opgelegd, beide keeren wegens verduistering. In 1934 is liet noodig gebh ken den proeftijd te verlengen en binnen dien lijd beeft verdachte zieli aan nieuwe oneerlijkheden schuldig gemaakt, zoodat O.M. een gevoeliger straf noodig achtte et verdachte's veroordeeling tot liet. ondergaan van vier maanden gevangenisstraf reum rcerde. Uitspraak 23 dezer Uitspraken De Rechtbank heeft veroordeeld: If. G. F.. 4 4 jaar, schipper te Sommelsdijk wegens diefstal verdachte had kisten zeep. welke hij van Vlaardingcn naar Rot terdam moest vervoeren, te Sommelsdijk laten weghalen tot een gevangenisstraf van drie maanden. In de zaak van den 25-jarïgen koopman L. van der M. te Middclharnis, die door den kantonrechter to Sommelsdijk is veroor deeld wegens overtreding van dc Drank wet verdachte had in zijn woning aar, verscheidene personen alcohol houdenden drank verkocht, waarvoor hij niet de ver- eischte vergunning had heeft de recht- bank liet vonnis vernietigd en verdachte f 40 boete opgelegd subs 20 dagen hechte nis. REGEERINGSAFNAME VAN VARKENS Bezwaren van de slagersbonden In verband met het voornemen der Regee ring om varkens uit de markt te nemen .per week 3000 stuks) om de prijzen op te voeren, welke varkens tot gehakt voor de werkloozen verwerkt zullen worden, hebben de besturen van de Slagersbonden tegp.n een dergelijk voornemen ernstige bezwaren bij de ministers ingediend. Beweerd wordt dat de positie van de varkonsmarkt reeds bete rende is en liet ingrijpen der regeering ont wrichtend zou werken. De varkenshouderij is alleen gebaat zeg gen deze bonden bij opheffing "der crisis- herfing op varkensvleesch. Dit is en in het belang van den boer en in dat van den con sument on van bef noodlijdend slagersbe- drijf, terwijl voor vleeschverstrekking aan de werkloozen andere en veel minder kost bare middelen, zooais de distributie van versch vleesch, openstaan. Stijgende pachtprijzen van boerderijen Concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden de voornaamste oorzaak Op do vragen van den lieer Van der Sluis betreffende stijgende pachtprijzen van boerderijen en los land heeft dc mi nister van Landbouw en V'isscherij geant woord, dat inderdaad bij eenige verpachtin gen in 1935 de pachtprijzen van boerderijen en los land een stijging vertoond hebben. De mate van stijging der hierbedoelde ver pachtingen is zeer ongelijk door de wer king van verschillende zeer uiteenloopendo oorzaken, waaronder wellicht ook bet in zicht, dat zich de optredende pachters vormden van het verloop der industrie melkprijzen. Als voornaamste oorzaak beschouwen dn ministers evenwel de concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden, die thans nog sterker is, doordat de afvloeiing naar andere beroepen of vestiging in liet buiten land zeer bezwaarlijk of zoo goed als onmo gelijk is geworden, verschillende pachters door de moeilijke tijdsomstandigheden lan ger liet bedrijf aanhouden, dan onder nor male omstandigheden liet geval zou zijn geweest en hier en daar ten plattelande de vt'erkloozen door grond te pachten, zich van arbeid willen verzekeren. Prov. Staten van Zuid-Holland In 'iet gebouw der Eerste Kamer ver gaderden Dinsdagochtend de Provinciale Slaton \an Zuid-Holland. Na goedkeuring hunner geloofsbrieven werden de nieuw-benoemde Statenleden, mevrouw B1 eum in k-Lou man (vac.- Vrijenhoek) en mr. Nelemans (vae.- mr. J. A. de Visser) als zoodanig beëedigd on geinstaileerd. Dc op de agenda voorkomende voorstel len werden in handen gesteld van ver schillende commissies, waarna dc zitting werd verdaagd tot Dinsdag 30 Juni. De Dordtsche Zeehaven Nieuw Gemeente-kapitaal Nieuwe directeur benoemd De Dordtsche gemeenteraad heeft Dinsdag hi-siotcn opnieuw f 60.000 in de Zeehaven van Dordrecht te steken, in de vorm van 12 aandeden. Bij de oprichting in Juli 1929 nam ;;e deel voor 90.000. De N.V. Stan daard Transport Mij. te Rotterdam deed dit voor 60.000. Dit bedrag is thans vrijwel opgeslokt door de geleden verliezen, die op I Jan. I.!. totaal pl.ru, 130.000 bedroegen, Do Transport Mij. was niet bereid op nieuw aandeelen te nemen. Daarom trokken ook de heeren J. J. C. Scli met z en J. W. M. Hoppen van Rotterdam en dr. R. Weber van Mann heim zich, als commissarissen namens clo Transport Mij., uit de Dordtsche Zeehaven terug. De eerste beiden werden door de Ge- meenteraad echter herkozen en in de plaats van di'. Webor werd gekozen wethouder C. M. Dicke. In de vacature ontstaan door liet vertrek van ir. C. Wol terbeek, werd gekozen do heer II. G. v. d. Escli. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer S. Hoogstra werd als directeur gekozen de heer L. van Gc ld er- te Hillegcrsberg, leider van de afdeeling reederij en van tic kapiteinskamer van do fa. Wambersie err Zoon. De eigenlijke benoeming geschiedt straks in aansluiting aan deze stemming door de ltaad van Commissarissen. Opening van de Moerdijkbrug De burgemeester van Breda heeft bij de opening van liet kantoor van den A.N.W.B. aldaar, onlangs de hoop uitgesproken, dat de Kon. Ned. Toeristenbond bij de openstel ling van de Moerdijkbrug zou zorgen, dat een groot aantal automobilisten en andere weggebruikers van de nieuwe verbinding gebruik maken, om Breda te komen „over rompelen". Als gevolg hiervan heeft de A.N.W.B. den burgemeester van Breda aangeboden, Ier gelegenheid van de openstelling van de Moerdijkbrug, w elke half November van dit jaar kan worden verwacht, een slertoclit voor alle vormen van toerisme daarheen te organ iseeren, op overeenkomstige wijze als op 1G Juni a.s. bij de opening van de Waalbrug te Nijmegen zal geschieden. Te Breda heeft zicli een comité gevormd om de plechtigheid der opening van de Moerdijkbrug met eenige feestelijkheden le doen gepaard gaan. Het bestaat uit de volgende personen: Ir A. F. J. Beukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Wpstelijk Noord-Brabant, voorzitter; Mr E. L. M. II. van Mierlo, wethouder van Breda; kolonel W. F. A. Ilackstroo, garni zoenscommandant van Breda, en J. J. N. M. van der Marck, secretaris van V.V.V. „Bre da Vooruit", secretaris, en enkele anderen. blijft men kalm en helder, indien men voor af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Koker 75 ct. Bij Apotli. en Drogisten»

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1