JAARVERGADERING VAN DE N.C.R(ADIO)V. I 1936 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 10 JUNI 1936 WELGESLAAGD F0KKERFEEST OP SCHIPHOL GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL DE OVERSTROOMING trouwd: D. en H. van £amp, 28 j. te Zielst 27 jaar, H. v. d. Och- is. z. v. C. L. 'ieter, z. v. K. riëtte Cornelia Irg. v. P. J. de ia Margaretha, Eek. j. te Middel- j. alhier; S. en J. C. van •st 84 j., onge- ongehuwd. Marinus Pieter Maria van. den illem Johannis Adriana Groe- t Witvliet j.m. Poortvliet j.d, rshoek 23 j.a Jan Bal, jm. i.d. 28 j. os aangegeven Gast; Klaartje Krijn Roos. Maatje, d. v. Bakker; Wil jan N. J. Roon; ;nbruge en van st en van Adr. v. Iz. Troost v. Joh. Melis- dhoek, oud 33 Oostenbrugge, 26 j. te Klun- Noordhoek 33 Oostenbrugge, 87 j., wed. van. M. M. Ouwen- ar Alphen aan iddorp; M. van Pietertje d. v» tje van Hoven; uten en Maatje an is 22 j. te n Houten 24 j, ïrs 71 j., echtg. Tanis 85 j., g; Jan van der Tanis en K. L. Meijer en L. F, n Wijk en C. N. Klijn en L. van Kaptijn en z. v. D. Klijn Martij n z. v. /enneman, 24 j. ïozemond, 21 j. >7 j. en W. West 24 j. en J. Ba- 89 j, wed. van echtgenoote van 85 j., wed. van z. v. D. Klep- ieerschap, 74 j., hap; W. Akers and, echtgenoot N an Jac. Knoop, pelen, groenten 16, telef. 81431, iedere dag Noord-Holland- aan de markt, vas. Men klaagt .liteit nog slecht terug, tot Don- groote en kleine was. Er is nog ide aardappelen Einde der week we veel hooger i Friesche rood- olgende prijzen uwsche bonten 2.40—2,60, dito 02, dito rood- ers f 1.40—1.60, anders f 22.20 .50, alle soorten oodstar f 2.50 Verder per 100 0, kleine muizen f 910, kleine 0, kriel f 78, naar Amster- st inlichtingen, kosten, bij Ma im. [IDDELHARNIS 2129, dubbele alles per 100 ïers 5.807.70, m II 1.80—5.60, ks; bospeen 7.20 radijs 1.602, 19—26 per 100 in 14.20, peulen per 100 kilo; n II 1.50—4.60, 2, komkommers s: rabarber 2.80 een 9.50—11.40, 13.50—20.70, to- Anngevoerd 'o tte runderen, 314 veren, 135 scha- 4 biggen, 2 bok- en. tot 56 c.. 2e kW j ossen tot 51 c., c.. vette kalve- 3e kW 3540 J -3334 c., scha- i 29—3510 ren 10—15—13, stuk. oer ruimer, lina- elc Dinsdag. Een >4 c. ter markt, handel Een prima kal£ randerde aanvoel prtj en. ik ruimer ter prijzen. •rd, handel vlot, schapen voor ex- da p p e Ie n. De ie blauwe f 2.50 danders f 22.20, -1.80, red star f 2 -16 et, id. kleino 13 ct, per r vraag. Ps. J. L. VAN LEEUWEN HERDACHT „Ons Christenvolk blijft aan den omroep met den Bijbel trouw" Een geluidsfilm in voorbereiding In liet Paiace-Hotol tc Hilversum hield Vriida» de Ned. Chr. Radio Ver. eon druk bezochte algemeens vergadering. Po Voorzitter, Mr. A. van der Dcnre to Bennekom, herdacht in zijn openings woord Ds. L. J. van Leeuwen, den in het «{„eloopen jaar overleden tweeden voor- zittel', welke herdenking staande werd aau- f)o'10\°eiliouciing tusschen de verschillende omroeptcrecnigingen is goed gebleven en k zeker niet minder dan de vorige jaren. Het D. B. heeft besloten, dat de NC.R.V. ook den wereldomroep zal aanvan gen, vooral met_ liet oog op Indië en de Nederlanders in Noord-Amerika. Het contact met de Regeering eisclit nog steels veel tijd. Met genoegen constateert spr„ dat er al sinds lang in de vereeniging geen moeilijkheden meer zijn vanwege ker kelijke verschillen. Het spreekt vanzelf, dat de Vereeniging niet geheel vrij gebleven is, ■un oen invloed der crisis, al moet de steun, welk de luisteraars aan de N.C.R.V. bieden, eerbied en bewondering wekken. Ons Chris tenvolk blijft aan zijn omroep met den Bijbel trouw. Daarom gaan wij ook in de toekomst bemoedigd en gesterkt verder. Wij doen dit niet in overmoed. Het is waar, dat wij onder Gods zegen de grootste christelijke voroeniging in Nederland geworden zijn, maar wij beseffen, dat dit een groote ver antwoordelijkheid geeft. De ernst van de tijden slaat ons voor oogen, doch wij gaan voort in bet vertrouwen, dat I-Iij, Die ons boven bidden en denken zegenne, ook in de toekomst onze organisatie zal schragen en ons do kraclit zai schonken, om Zijn vaandel in den Omroep hoog te houden boven liet Nederlandsche volk. (Applaus). Onder groote instemming der vergadering werd besloten een telegram van hulde te eenden aan H.M. de Koningin. Keil voorstel van het Alg. Bestuur om den prijs uer losse nummers van de Omroepgids gelijk te stellen aan de wekelijksche con tributie der weekleden, werd niet slechts enkele stemmen tegen aangenomen. Een tweede voorstel van liet A. B„ waarbij Het houden van reisjes onder auspiciën der Nederl. Chr. Radio Ver. gebonaen werd aan de bijzondere toestemming van bet bestuur, lokte een uitvoerige discussie uit. Deze be spreking gaf liet bestuur aanleiding, den inhoud van liet voorstel iets te verzachten, waarna het door de vergadering met algc- nn ene stemmen werd geaccepteerd. De provinciale vergadering van Zeeland tiad een voorstel ingediend betreffende liet vragen van de voorbede en het houden van een collecte, alsmede het spreken van een aanbevelend woord in de kerkdiensten, welke, door ae N.C.R.V. worden uitgezonden. Tegen dit voorstel rezen nogal wat be zwaren. Nadat door redactiewijziging deze bezwaren ondervangen waren, werd ook dit voorstel inet algemeene stemmen ge accepteerd. In de pauze vereenigden de afgevaardig- o. n zich aan een koffiemaaltijd in hot Palace-Hotel. In de middagvergadering stelde de voor zitter aan de orde, de jaarverslagen van den secretaris-penningmeester, van do af- dceling Omroep en van do afdoolin? Propaganda. liet jaarverslag van den secretaris-penning meester, den heer C. A. K e u n i n g te Wage- ningen merkt op, dat de golflengte-moeilijk heid nog niet overwonnen is: de storing door Roemenië van de uitzendingen op de lange golf blijft aanhouden. Tusschen Omroep en Pers is een overeen komst gesloten, waardoor een zekere wrij ving, welke ontstaan was, werd opgeheven. liet verslag vermeldt voorts de diverse plannen, welke in 1935 onderzocht werden voor aankoop van een terrein voor een nieuwe studio. In het begin van 193G wera "on terrein met villa aangekocht en een bouwcommissie benoemd. Met dankbaarheid vermeldt het verslag liet werk der diverse advies-commissies. De financieele toestand der vereenigin. op 31 December 1935 blijkt uit do volgende Balans. Activa: Geldmiddelen 302.976.81 Gelden op prolongatie 74.6S5.— Voorschotten 16.598.30 Effecten 279.810.- Aanoeelen Nozema 10.000. Inventaris 1. (Vorderingen 33.7S-i.bS J 717.855.09 Passiva: Nog te betalen 50.287.12 Reserves voor div. doeleinden 589.125.53 Vooruitbetaalde contributies (dus voor 1936) 78.091.08 Saldo 351.90 f 717.S55.G9 De reserves zijn bestemd voor zender- en studiobouw, toestellen voor zieken, uitzen dingen voor Indië, reserve ziekteverzeke ring en koersresorve-effecten. Uit bet verdere zeer uitvoerige financieele verslag vermelden wij nog, dat er in 1935 een verlies op effecten beeft plaats gehad deor bet ongunstige koersverloop, Ten laste van de exploitatie 1935 werd bovendien nog een bedrag Van f 10.000.— gebracht voor koersreservo met bet oog op eventueele ver liezen op hot effectenbezit. Do winst der N.C.R.V. op de Omroepgids bedroeg f 218.17-1.07, De rekening betreffende liet tijdschrift wordt telken jare opgemaakt door den accountant dor vereeniging. Het verslag van den Omroep der N.C.R.V. in 1935 werd uitgebracht door den heer P. C. Tolk te Hilversum. Do studio der N.C.R.V. is nog gevestigd aan de Heuvellaan to Hilversum, maar het kantoor van den Omroep is al gehuisvest in liet gebouw Suzannapark, waarnaast de nieuwe studio zal worden gebouwd. Met de Controle Commissies uit oen Radio- Raad kwam wel een verschil voor, maai aan de goede verhoudingen deed dit geen afbreuk. Naast het N.C.R.V.-orkest verleenden als groote orkesten medewerking de Haarl. Orkest-Verceniging en de Arnhemscho Or- kest-Vcrecniging. Voor het optreden van solisten vermindert de belangstelling bij een grooto groep der luisteraars. Dit jaar zijn voor het eerst in reeksvorm orgelconcerten gegeven uit de groote kathedralen. Op dezen weg zal .vorden voortgegaan en opnieuw za! een cyclus van orgelconcerten worden ge geven op belangrijke orgels van nieuwe kerkcu. In al do genres muziek, welke dit toe laten, wordt een plaats ingeruimd voor het christelijk lied. De gramofoonplaton nemen een zeer belangrijk doel der programma's in en deze ondervinden zeer groote belang stelling. Evenwel doet met deze enorme belangstelling het bezwaar zich gelden, dat het repertoire beperkt is, zoodat dikwijls dezelfde werken op het programma terug- koeren. Bij dit jaarverslag gaf de heer Tolk een uitvoerig statistisch overzicht der uitzen dingen. Het verslag van don Propaganda- d ie nst, ingediend door den heer Pereboom te Ede, spreekt van een jaar. waarop met dankbaarheid mag worden teruggezien. Dat de N.C.I1.V. haar deel te dragen liceft in den nood van liet leven, spreekt vanzelf. Het topcijfer van 1934 kon niet worden gehandhaafd, maar de terug- ang is gering, want ook in 1935 konden duizenden nieuwe leden worden inge schreven. Het werk der correspondenten en de op wekkende woorden voor de microfoon namen onder de propagandamiddelen een belangrijke plaats in. Hot aantal plaatselijke propagandisten bedraagt 1044. Een N.C.R.Vogeluidsfilm is in voor bereiding. Na het stellen van een aantal vragen, welke achtereenvolgens door de heeren Keuning, Tolk en Pereboom werden beant woord, werden doze verslagen onder dank zegging aan do betrokken functionarissen met applaus goedgekeurd'. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de vraag, wat de N.C.R.V. zou kunnen en moeten doen voor degenen, lie in bij zondere mate door de huidige maatschappe lijke moeilijkheden getroifcn zijn. Als con clusie vereenigdo de vergadering zich mot de volgende uitspraak: Hoezeer ook begaan met het lot van lion, die door de crisis ini moeilijke financieele omstandigheden zijn gekomen, is de Vereenigingsraad van oordeel dat om der gevolgen wil en in verband met den litiancieeien toestand der vereeniging, niet kan worden overgegaan tot een speciale regeling der contributie voor deze gevallen, Hij machtigt echter bet modoramen in bij zondere gevallen uitzonderingen op dezen regel te maken. Bij de nu volgende bestuursverkiezing warden bij enkele candidaatsteJling als leden van het A. B. herkozen verklaard de heeren: Mr. A. van der Deure; K. Kruithof; J. M, Krijger Jr. en J. J. Wailicn. In de vacature van Ds. K. II. Wailicn, die zich niet her kiesbaar stelde, werd bij enkele canoidaat- sfelling gekozen Ds. A. Klinkenberg J.Azn., llcrst. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. In de, vacature, ontstaan door l.et overlijden van Ds. L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenhage, werd bij schriftelijks stem ming gekozen Ds. Jac. Poort, Ned. Ilerv. Pred. te 's-Gravcnhage. In de commissie tot nazien van de boeken van aen penningmeester werden gekozen de heeren Th. Kamermans te Vlissingen, L, Poppinga te St. Anna Parochie en W. Beu- deker te Amsterdam. Secundi de heer L. de Ruiter te Rotterdam en Jolt. W. Brugman te Amsterdam. Na gehouden rondvraag eindigde Ds. Klin kenberg deze vergadering met dankzegging. Twee onderscheidingen voor den vliegtuigbouwer Belangstelling van duizenden Zaterdagmiddag werd op Schip hol een „openbare les in de geschie denis van de luchtvaart" gegeven, ter gelegenheid van het feit, dat de heer A. H. G. Fokker 25 jaar geleden zijn loopbaan als vliegtuigbouwer en vlieger aanving. Vóór het programma een aanvang nam, hebben in den grooten Fokker-hangar hon derden genoodigden de huldiging van den heer Fokker meegemaakt. Talrijke autoritei ten waren aanwezig, o.m. de vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin, kapt.-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen, den mi nister van Waterstaat. Jhr. Ir. van Lidth de Jeude, leden van den Raad van State, van de beide Kamers der Staten-Generaal, liooge militaire en civiele autoriteiten, vertegen woordigers van de regeeringsinstanties op luchtvaartgebied, van de burgerlijke lucht vaart, sport- en militaire vliegers en parti culieren uit velerlei kringen. Later op den middag kwam ook de burgemeester dr. W. de Viugt. Na een inleidend woord van den onder-directeur der Fokkerfabriek, den heer J. E. van T ij e n, sprak mi nister van Lidth de Jeude den heer Fokker toe, hem huldigende als een der eerste en grootste pioniers van de luchtvaart. Een daverend applaus volgde toen de minister mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den heer Fokker te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Vervolgens werd de heer Fokker toege sproken door de heeren ir. J. E. F. d e K o k, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart, mr. C. Kropman, wethouder van Amsterdam, die onder applaus mededeeling deed van het feit, dat het gemeentebestuur den heer Fokker wegens zijn groote verdien sten de zilveren medaille van de stad Am sterdam had toegekend, en L. G u i 11 o- n a r d, onder-directeur van de K.L.M., die als stoffelijk blijk van waardeering een al bum met foto's van de belangrijkste momen ten uit de geschiedenis onzer nationale lucht vaartmaatschappij aanbood. Tenslotte dankte de heer Fokker voor de hem gebrachte hulde. Spr. deed voorts de mededeeling dat hij, als bijdrage voor een goede ontwikkeling van het luchtvaartver- keer, de belangstelling der bevoegde instan ties gevestigd heeft op een door hem ont worpen plan betreffende de eischen, die z.i. in de toekomst aan luchthavens zullen moe ten worden gesteld en gaf tenslotte uiting aan zijn groote dankbaarheid jegens allen, die hem in zijn ontwikkeling als vliegtuig bouwer met raad en daad terzijde hebben gestaan. Een vliegfestijn Eenigen tijd na de plechtigheid vingen de vtiegdemónstraties aan, welke o.m. bestonden in een start van de jachtvliegtuigafdeeling Soesterberg o.l.v. kapt. van Weerden Poel man, en enkele vluchten van de nieuw ste Fokkerproducten. Het vliegfestijn werd besloten met een interessante demonstratie door een zweefvliegtuig, in de ontwikkeling van welke sport de heer Fokker mede een werkzaam aandeel heeft gehad. Duizenden hebben de demonstraties bijgewoond. liet provinciaal wegenplan in Zuid-Holland Geen gelden uit het werkfonds voor versnelde uitvoering De Prov. Staten van Zuid Holland had den op 13 December 1935 het provinciaal be stuur gemachtigd, ter bestrijding van de werkloosheid, bij liet rijk (Werkfonds) een voorschot tot een bedrag van ten hoogste 10 millioen gulaen op te nemen voor een versnelde uitvoering van liet provinciaal wegen plan. Een en andermaal heeft echter de mi- nisterioele commissie van het Werkfonds haar goedkeuring onthouden aan het door Ged. Staten ingediende plan. Tevens werd medegedeeln, dat de ministe- ricele commissie heeft besloten, dat ten be hoeve van de uitvoering van provinciale wegenplannen e.d. geen gelden uit het Werkfonds ter beschikking zullen vvoraen gesteld. Omtrent hetgeen de provincie thans te doen staat ten opzichte van het tempo van uitvoering van haar wegen plan, in het bijzonder in de Aiblasser- waard en de Krimpenerwaard, zullen Ged. Staten zich nader moeten bera den. Naar zij vertrouwen zullen zij de Staten in do tweede gewone zitting van dit jaar in kennis kunnen stellen met liun conclu sies en eventueele voorstellen. Richtprijzen der Landbouwproducten Geen verdere verlaging zegt de G.-O. Mij. v. Landbouw Te Arnhem is de 97e algemeene vergade ring gehouden van de Geldersch-Overijscl- sclie Maatschappij van Landbouw. De voorzitter Mr. A. G. A. ridder van Rappard wees er op, dat de toestanden in den landbouw nog treurig zijn. Overheids maatregelen kunnen vooralsnog niet wor den gemist. Het is gemakkelijk om te zeg gen, dat de crisismaatregelen moeten wor den opgeheven en do boeren worden vrij gelaten, doch spreker is overtuigd, dat als tie regcering niet had gesteund de boeren stand ten ornler was gegaan. Door ir. O. J. Cloveringa uit Zulphen werd een inleiding gehouden over „Nieuwe resultaten, verkregen met liet onderzoek naar doelmatige grondbewerking en organi sche bemesting van bouw- en grasland". Voorts nam de vergadering een motie aan, waarin de wenscli werd uitgesproken dat gezien de toenemende armoede in don boerenstand, geen verdere verlaging van de richtprijzen van landbouwproducten zou plaats vinden. Schietpartij in IJmuiden Een vrouw vrij ernstig gewond Zondagmiddag omstreeks twee uur werd bet stille gedeelie van IJmuiden in rep en roer gebracht door een zekeren D. do R., een man, die bekend sraat als oen dronkaard en wiens vrouw eenigen tijd geleden een einde aan haar leven maakte. Do R„ dio zich bij een twistgesprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zijn woning In De la Reijstraaj binnen en kwam met een geladen revolver naar buiten, waar mede hij cenigfi schoten loste, zonder ech er iemand te raken. Ken der kogels kwam door een ruit in de voorkamer van zijn woning terecht. De kogel werd later ge- vonden. De man, die zicli steeds moer op wond, snelde daarop naai- do woning van zijn zwager van R„ in de Pres. Krugcr- sTraat, op korten afs'and van zijn eigen woning. Hier loste hij wederom eenige schoten, met het gevolg, dat de echtgenoo te van Van R. door een -schampschot vrij ernstig in het gelaaj gewond werd. Juist wilde de onverlaat zijn handen opheffen om opnieuw te schieten, toen eenige man nen hem overmeesterden. Het zou zeker slecht met hem afgeloopen zijn, als niet in middels eenige politieagenten ter plaatse waren verschenen die hem boeiden en naar het politiebureau op het Willemsplein over brachten, waar iiij werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. K. ver bonden en kon weer huiswaarts keeren.. liet spreekt vanzelf, dat de schietpartij een groove opschudding veroorzaakte. Nog langen tijd na liet gebeurde werd het geval in de omgeving druk besproken. De buren hopen van harte, dat zij thans voor goed van den man verlost zijn, daar deze meermalen iaat in den nacht dronken thuis kwam, waardoor zij in hun nacJitrusv ge stoord werden. Een brandkast geplunderd Eenige duizenden guldens geroofd Te Roermond hebben zich 's nachts dieven toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer Te Riel, wonende aan den Kerkhofvveg. Vermoed wordt dat de dieven er de lucht van hadden, dat de heer Te R„ die de ge woonte had, zijn spaargelden in huis tc be waren, flink wat duiten in zijn woning bad Deze waren in een ijzeren geldkistje opge borgen. dat geplaatst was in een ouderwet- sche, brandkast in de zitkamer gelijkvloers De dieven hadden weinig moeite, liet huis binnen te komen en do brandkast te openen Hiertoe waren eenige beitels meegenomen uit de lieeldhouwvverkplaats, welke in den tuin gelegen is. De geheelc kast werd door snuffeld en het geldkistje meegenomen. In de werkplaats bobben de dieven dit kistje op hun gemak geopend en het zich daarin bevindend geld en vvaardestukken voor goe den buit verklaard. Toon de heer To R 's morgens bcned enkwam, vond hij in de gang en do aangrenzende kamer alles over hoop gehaald. De commissaris van politie, een rechercheur en een tweetal agenten stel den een onderzoek in. Enkele sporen en vin gerafdrukken werden gevonden. Onder een afdak en tusschen do struiken werden de beitels gevonden. Het ontvreemde bedrag bedraagt eenige duizenden guldens. OP DE OLIFANTEN-JACHT Si Teleng, de schrik van Penjaboengan is niet meer De omgeving herademt De „Sumatrapost" vertelt: Reeds gerui- men tijd is liet, Mandailingsche onveilig ge maakt door een woeaten olifant, die men mot recht de schrik van Penjaboengan en omgeving kon noemen. De olifant vervvoeslte niet zelden savvahs en turnen en ook pon- doks. Vooral visscliers, die voor een paar weken in de rimboe vertoefden om er visch te vangen en te drogen, hadden veel overlast van den humeurigen solitair. Hij placht te komen aanstuiven en de partijen gedroogde visch en huti pondoks eenvoudig te ver nielen. Eens heeft de kolos zelfs een vis- scher doodgetrapt, een andermaal werd een koelie onder zijn pooten vermorzeld. ,Si Teleng" (de schuine' werd de olifant genoemd. Hij bezat maar één slagtand, in zijn jonge jaren heeft iemand, toen hij eens aan het padi vertrappen was in Langkomas, kans gezien zijn linker-slagtand kapot te schieten, een gebeurtenis, die Cr wel niet toe zal hebben hijgedragen, hem vriendelij ker te stemmen ten opzichte van den menschl In Iloetanopan woont een inspecteur van politie, de heer Van Leuven, die den bij naam van „tijgerdooder" draagt. Op zekeren dag besloot deze aan het leven van Si Teleng een eind te maken. Kort geleden toog de heer Van Leuven in gezelschap van Si Rosip, Gclar Dja Parimpoonan, een vermaard olifantenjager, op het oorlogspad. Al spoedig vond men een spoor van nog geen drie dagen oud. Door zeer geacciden teerd terrein trok men verder. Hier en daar vond men een vertrapte pondok spcel- sclie zet van Si Teleng. den Machtige. Vermelding verdient, dat olifanten tus schen 10 uur 's morgens en 2 uur 's mid dags plegen te slapen. Dan is het gevaar lijk hun spoor te volgen, omdat men de die ren dan niet hoort en dus de kans loopt, plotseling van aangezicte tot aangezicht te staan met een woedenden solitair. Toen Si Teleng de nadering van zijn aartsvijand, don mensch, bemerk te, bief hij zijn slurf op en viel direct de beide jagers aan. Waren zij wat minder ervaren geweest, het zou slecht met hen zijn afgeloopen. Maar na eenig tactisch retireeren wist de heer Van Leuven den soltiair met eenige wel gemikte schoten op korten afstand te dooden. Si Teleng, de schrik van Penjaboengan, was niet meer. Si Teleng was 2.20 meter hoog en 4.68 meter lang. Twee dagen had men noodig voor het openhakken van den linker-slag tand en het stompje van de rechter- in de kaak. De terugtocht van den heer Van Leuven en Si Rosip was een zegetocht! In alle kam pongs hadden zij een huldiging in ontvangst te nemen, welke men gerust, als „ovatie" kan kwalificeeren. Men herademde. in dit verband is bet vermeldenswaard, dat ook in de omgeving van Batangtoroe 00.11 reeds zeer oudé solitair huist. Dit dier heet „Klamboe Docrock" (oude klamboe). Vele jaren geleden heeft het namelijk eens een tent vertrapt en de klamboe daarvan de wildernis ingesleurd. „Klamboe Doeroek" is een kolossale „knaap", met buitengewoon fraaie slagtan den, die eiken jager eemoudig „wild" maken. Nimmer is men erin geslaagd Klamboe Doeroek onder schot te krijgen. Wijlen de lieer Tjong A Kie (majoor der Chineezen te Medan) heeft zelfs eens 2500,— uitgeloofd voor de slagtanden, maar ook dit heeft geen effect gesorteerd. Den atsten tijd verneemt men niets meer omtrent fclamboe Doeroek. Zou de majestueuze solitair een natuurlijken dood gestorven zijn? Doodelijke auto-ongelukken Bij Hilversum is op den Loosdrecht- schenweg een 2I-jarig meisje, mej. G. Pistoors uit Amsterdam, door een auto aan gereden en gedood. Zij was per fiets uit Amsterdam gekomen om liet weekend op, Loosdreclit door te brengen. Bij liet kruisen van het rijwielpad met den rijweg heeft zij, zonder uit te kijken, den rijweg gepasseerd, met het gevolg, dat zij door een auto, be stuurd door den heer A. K. uit Hilversum, werd gegrepen en vrijwel op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Te Sittard is de 33-jarige ongehuwde J. A. R„ een bekend straattype, die als ge woonlijk zwaaiend over straat wandelde, op den Pudderendorweg door een auto aange reden. !n ernstigen toestand is d-e man naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. EEN WINSTGEVEND BEDRIJF Japansche parelvisscherij De „Japan Chronicle" bracht onlangs bet bericht, dat „ondanks liet aantal Japansche motorbooten, dat in den afgeloopen winter door de Ned.-Indische autoriteiten werd aangehouden wegens „smokkelarij en over treding der vissehcrijwet", de 36 Japansche schepen, welke zich verleden jaar met de parelvisscherij hebben bezig gehouden in ue Arafoera-zee, naar raming bijna 300.000 pond sterling liebben verdiend Met liet oog op dezen voordeeligen gang van zaken zal het aantal Japansche booten in het komende seizoen waarschijnlijk wor den verdubbeld. De firma Tange en Co. te Osaka, is bijna gereed gekomen met den bouw van acht nieuwe booten, en men verwacht dat deze, zoodra zij gereed zijn, koers zullen zetten naar den Zuid-Paciiic. HINDELOOPENS GEMEENTE. ONTVANGER ER VAN DOOR Eenige duizenden guldens verduisterd De gemeente ontvanger van II i 11 d e 1 o o- pen, de 24-jariee P. van V„ is sinds eeniee dagen voortvluchtig. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij een groot bedrag uit de gemeentekas hoeft verduisterd. Voor zoo ver men tot dusverre heeft kurnnen nagaan bedraagt dit ongeveer f iUUO. Nader vernemen wij, dat van V. voor een week met verlof is gegaan en dat hij Dinsdags j.l. weer in zijn fuctie moest »e- rugkeeren. Toen dit niet gebeurde kreeg men argwaan en deed de burgemeester een onderzoek instellen, hetwelk uitwees dat de kas der gemeente geheel leeg was. Men heeft kunnen nagaan dat van V. een spoor kaartje naar Amsterdam heeft genomen, doch het vermoeden bestaat dat hij zich vandaar naar liet buitenland heeft bege ven. De politie heeft zijn signalement, met verzoek tot aanhouding, verspreid. Vail V. was sinds anderhalf jaar gemeen te-ontvanger en stond bij zijn superieuren goed aangeschreven. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Zwolle (vac. II. Visser), M. N. W. Smit te Kerkrade. Bedankt: Voor Apeldoorn, I. P. v. d. Waal te Hengelo (O.). Voor Eemnes- Binnen, cand. G. C. Roosendaal te Utrecht. Voor Heusden, Ph. Peter te Rijnsburg. Voor Enschedé (vac. H. G. Oldeman), J. W. Sarnbcrg te Delden (Ov.L Beroepen: Te Stiens (toez.), F. W. J. Brünner te Bergum. Te Groot-Ammers, G. Alers te Dordrecht. Aangenomen: Naar Nieuw-Vennep, J. de Vries te Haskerhorne. Bedankt: Voor Breskens, cand. L. La- gerweij te Scheveningen. Voor Meeuwen en voor Wouterswoude, cand. J. W. v. d. Linden te Utrecht. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Uithuizermeeden, W. de Graaf te Ommen. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Bolnes, G. J. Zwoferink, oefenaar aldaar. ZENDINGSDAG GEREF. ZENDINGSBOND De 29ste Zendingsdag vfln den Geref. Zen- dingsbond is bepaald op Donderdag G Aug. Ie Rij sem burg. Sprekers zullen zijn: Zendeling I). J. van Dijk. Ds. J. E. Klomp, Ds. G. J. Koolhaas. Ds. G. Lans, Ds. 11. Leenmans, Ds. M. Otte\anger, Ds. II. van der Wal en Ds. R. Barilema. ZOMERCONFERENTIE ZENDINGS STUDIERAAD In het ons gezonden programma van bo vengenoemde Conferentie, welke verdeeld is over 3 weken, zien wij, dat voorzitter is van 27 Juli—1 Aug. Ds. B. J. C. Rijnders van Hilversum, van 38 Aug. Dr. W. G. Harrenstein van Santpoort, en van 10—15 Aug. Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht In plaats van een lange sprekerslijst ge ven we ditmaal (op verzoek van het be stuur) een aanbeveling tot bijwoning dezer Conferentie. Wie gelezen heeft, boe \aak eu hoe dringend de vraag om geldrlijken steun voor het Zendingswerk uit Oegstgeest is herhaald zal temeer belang stellen in dat werk zelf. Deze belangstelling toch kan de liefde kweeken of vermeerderen, welke van den ken lot doen voert, omdat men weet, wat in onzen Archipel verricht wordt om de hoogste taak van het moederland voor z'n Koloniën te volvoeren. Eén week in Lunte- ren is niet alleen kennis vergaderen en ge nieten van natuurschoon en broederlijk ver keer, maar het is óók mee helpen dra gen aan den zwaren last, die weinigen voor velen torsen. „Do broeders ziende, greep (Paulus) moed". HET PORTRET VAN WIJLEN Prof. HOEKSTRA Nader wordt ons gemeld, dat de aanbie ding van het door Jan Kleintjes geschilderde portret van wijlen Prof. Dr. T. Hoekstra op den Theol. Schooldag te Kampen zal plaats hebben in de middagvergadering, ter stond na de heropening, door Prof. Dr. K. Schilder aan het Curatorium, namens het welk Dr. K. Dijk het zal aanvaarden. Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 cioor 12) L. PENNING „Dag Moetje!" riep een tweede stem uit de bedstede. Dat was de kleine Lambert; zijn vroolijke lach vervulde het somber vertrek, en toen Geertje naar zijn bed ging, kroop 'het kereltje diep onder de molton dekens weg: als een mol in den grond, zoodat hij met zijn gezicht bijna Gerrits voeten raakte. Hij hield zich doodstil, en lag in elkaar gerold als een stekelvarken. Maar Lena zei- de: „Hier is 'hij, Moeder ik heb z'n neus 1c pakken!" En toen gierden zij het allemaal uit van pret. en Geertje lachte ook, voor een oogenblik baar zorgen vergetend. Zij koek door het raam, liet. was acht uur m den morgen; boven den wijden polder rees de blanke Januarizon op. Het dooide; liet erf was oen stroom van modder; en sinds anderhalf uur had het hard geregend-. ,,'t Is een weertje!" zeide de boer! terwijl hij binnenkwam. Hij was reeds naar den dijk geweest; zijn broekspijpen dropen van het water, en de damp sloeg uit zijn natte kleeren, toen hij zich bij het haardvuur neer zette. „Worden de overlaten doorgestoken?' Vroeg Geertje, het hard gebakken brood ne- mend, om het ontbijt gereed te maken. Et: de man zeide zuchtend: „Ik denk het wel! Kijk toch eens, vrouw, hoe liet regent!" Het viel hem op, dat zijn vrouw er zoo hlcck uitzag. Zij trok zich dat geval met de obligatie tocli erger aan dan haar man: als het er op aankwam, dan had hij meer weer standsvermogen dan Geertje. Bergakker stond er 'hedenmorgen goed bij. Toen hij daar straks door den slijk en de modder van den polderweg naar „den gou- den Leeuw" was gegaan, om nadere tijdin gen te vernemen, dan had het hem als een centenaarslast op de horst gelegen, dat de roggekamp zou moeten verkocht worden, maar vlak voor het erf van den Pruimenhof waren deze woorden met kracht in zijn ziel gekomen: „In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goeden moed Ik heb de wereld ovorwonnenl" De kinderen kleedden zich aan; Lena hielp den kleinen Lambert, en Jantje, de. zuige ling. lag van plezier te kraaien in de wieg. „Va" zeide Gerrit zijn buis aantrekkend: „wil u mij eens het psalmvers overhooren, dat wij op school moeten leeren?" En ter wijl hij het oude psalmboek zijn vader.roe,'s in de handen stopte zeide hij het vers op vlotten toon op. „Jongen", zeide zijn vader, „dat. is een treffend vers. Dat spreekt van een .blijde toe komst na bang gevaar". Hij had de drie oud ste kinderen rondom zicli staan, en zij ke ken hun vader met strakke, opmerkzame oogen aan, terwijl hij hen vertelde hoe de Heerc zijn volk nooit begeven of verlaten zal. „En kunnen jullie dat vers ook zingen?" zeide de vader, en Gerrit antwoordde met \ecl zelfbewustzijn: „Verleden jaar al!" ,Goed", zeide Bergakker: „dan zullen wij het ook eens zingen". En die frissche. onbezorgde kinderstemmen hieven 1 el psalmltc-i aan: „Door 's IToogsten arm 't geweld onttogen, Zal ik. genoopt tot dankbaarheid, Verschijnen voor zijn heiliig oogen Met fiers aan Hem toegewijd! Nu zal, nu mag ik ademhalen Na zooveel hangen tegenspoed, Al mijn geloften U betalen, LT, die in nood mij hebt behoed!" Geertje had het mes neergelegd, en was op een stoel bij de tafel gaan zitten. Zij stutte liet moede hoofd rVt de, handen, en de tranen overstroomd Vi haar gelaat. „Moetje! niet huilen!!" zeide Lena, toen het vers uit was, en zij kuste moeders tra nen weg. „Schreit u om baas Bekking?" vroeg Lambert. „Wil hij ons kwaad doen, Moetje?" Ik zal don Heere bidden, dat hij baas Bek king een nieuw hart geve, en dan zai hij ons geen kwaad doen niet naar, va?" Bergakker knikte. „God is allo dingen machtig!" zeide hij. Toen het ontbijt was afgeloopen, klopte Jan van Aalburg tegen de ruiten en zeide: „Hendrik ga je mee naar. Asperen. naar de overlaten? Ze zeggen, dat ze vandaag worden doorgestoken, 't Is droog kom, ga maar mee!" Toen trok de boer zijn waterlaarzen aan eii ging mee. „Sterkte!" zeide liij tot rijn vrouw: „kom Geertje de Ileore zal het Vooj»ien!" Zoo vertrok de boer, en de vrouw liet hem uit. En zij ging naar het hoenderhok, om de kippen te voederen. Do regen bad opgehouden; en de wolken van deze zware l>ui, door een windv laag meegesleept, joegen over Ilellouw en Haat ten heen. De watermolen maaide met kracht, in een uiterste heldhaftige poging, om het waler te keeren: te midden van den polder, die een droevig, eenzaam aanzien had. En de grijze muren van den Pruimenhof verhieven zicli somber en dreigend tusschen het verdorde geboomte door. Geertje schrok in eens op, het meisje van den buurman trok aan haar mouw en riep in haar angst: „Kom toch eens gauw, moe der heeft zich den vinger afgesneden en bloedt dood". Het kind maakte een groot misbaar, en Geertje liep vlug mee: langs den moestuin en over de smalle plank, die de scheidings- sloot overbrugde. „Hoe is liet toch gekomen?" zeide do vrouw: „is het mes uitgegleden?" „Ik weet liet n|'t!" snikte liet kind: „koiu maar gauw, Geertje!" En zij trok de vrouw aan de rokken voort, om maar snel thuis te zijn. Vrouw van Aalburg zat op een omge stulpte ton: in liet achterhuis, toen Geerije haar aantrof. Ze was een vrouw, die licht van stuk raakte; ze had den vinger met haar blauwe schort omwonden; on haar jak was met bloed bemorst. „Toe, Mie!", zeide Geertje met 'n dappere stem: „het zal misschien nog meevallen. Mie! Trijntje geef je moeder eens wat water om te drinken! Ze heeft liet op haar zenuwen— kom, Mie, drink maar eens!" Nu er tc helpen viel, was de enge kring van haar eigen zorgen en angst ineens ver broken. Zij nam de buurvrouw bij den orm, leidde haar als een kind naar de pomp, en onderzocht den vinger. Het was een gapende wonde maar afge sneden was de vinger niet; zij hield hem onder don sterken sa-aal water, en zeide tot het meisje: „Haal gauw een reep linnen vlug, Trijn!" En Geertje verhond den vinger. De buurvrouw kwam langzaam op haar verhaal, en zeide: „Zou het gaan, Geertje? Zou ik niet doodbloeden, Geertje? Daar zie ik liet bloed al weer ach, ik kan geen bloed zien!" „Tut, tut!" zeide Geertje: „daar zul je niet van doodbloeden: vvo zuilen er nog een zwachtel omleggen zie zoo! Nu zal liet wel gaan!" Zij was vo] bereidwilligheid om hulp ie verleenen en -toen de buurvrouw bpgon te jammeren over het water, sprak Geerije, die zelf door den angst voor liet water werd gepijnigd, woorden van troost en bemoedi ging. De vrouw van Bergakker slaakte een kreet van blijde verrassing, toen zij haar woning binnentrad. Want daar aa< (ie tafel zat Ba rend, met Lambert op de knie. „Moeder!" zeide de jongen, „ik kon het niet langer uithouden hoe gaat het met u?" Zijn stem trilde van innigo ontroering; hij sloeg de arm' in den onweers'aanbaron drang zijner kinderliefde om haar hais en kuste haar. „O Barend! mijn jongen!" zeide de moe der; -tiaar doet ge goed aan! Gij zijt te lang van onder dit dak weg geweest wat zal je vader blijde zijn!" „Waar is vader?" vroeg de jongen. Doch toen de moeder zeide: „Hij is naar Asperen kwam er een groote teleurstelling op zijn gelaat. „Nu wat zou dat?" vroeg Geertje: „go blijft toch hier?" en zij ging naar buiten, om de andere kinderen te roepen. Lena kwam ook, maar (Ten-it, die boven in (jen hooiberg zat, zeide, dat hij eerst wat hooi voor het voe naar beneden moest wer pen. En toen kwam hij ook. Het was wel jammer, dat Barend geen tijd had om te blijven. Hij zeide dat hij over een uur weer op zijn post moest zijn, terwijl hij voortdurend door de ruiten keek, om te zien, of zijn \adcr nog niet terug kwam. Het begon opnieuw te regenen. Dat was in het waterjaar 1784 ook zoo geweest toen had het zes en dertig uur aan één stuk ge regend. Vrouw Bergakker wist het zich nog levendig te herinneren, hoe de wind was gaan liggen en hoe toen een zondvloed van rceen was neergeplast. Het was op dezen dag net zoo; er was geen wind: do wieken van den watermolen schenen door onzichtbare boeien geketend, niet meer voort te kunnen. En de regen viel neder, zonder ophouden, met denzelfden stillen gang. Barend s'ond op. liet was een dwaasheid geweest, om zijn vader reeïls terug fe ver wachten, en dat begreep hij nu. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3