maas- en scheldebode woensdag 10 juni 1936 Landdag van den Vrijwilligen Land: Bijzonderen verkoopingen PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STANDEN Verband „Monden der Maas" Onze totaal indruk: een schitterend ge slaagde dag. Alles werkte hiertoe mee. De historische plaats, gunstig gelegen terreinen, prachtig zomersoh weer, zonnig maar niet «verwarm; enthousiasme der deelnemers en een regeling die uitnemend functioneerde en zoaigde dat alles precies volgens het pro gramma verliep. Goeroe en Overflakkee waren schitterend vertegenwoordigd. Twee extra trams voerden de deelnemers \an heide einden van het eiland naar de havon te Middelharnis. Het s.s. „Schelde" van de R.T.M. wachtte ons aldaar en om circa 6.30 werd vertrokken. Naar schatting waren ruim 500 personen aan boord. Gevaren werd door het Voorn- sche kanaal, waarna via de Oude Maas te S.30 den Briet bereikt werd. De muzick- vcreenigmg „Libertatis Primitiae" van den Briei ontving de deelnemers aan de haven anot. vroolijke muziek. Xa c.e ontscheping stelden de verschillende afdeelingeu zich o]> achter hun vaandel of standaard en vooraf gegaan door genoemde muziekvereniging werd naar liet sehietterrein op de vesting wallen gemarcheerd. Alle plaatsen op Flak koe waren vertegenwoordigd met hun af- «celinigen. Verschillende mooie vaandels trokken bijzonder de aandacht. Om 10.30 was er officieele ontvangst ten ïlaadhuize. Wij zagen er o.m. Z.Ex. ilin. de Wilde: Generaal I,. F. Duymaer van Twist, Generaal II. de Jongh, Inspecteur van den V. L., vergezeld van zijn adjudant 1ste luit. Koning, Majoor .1. C. Xij land. Comm. Yrijw. Landst. Corps Motordienst; Kapt. J. J. van Loo, Ct. Vr. Landst. Corps v. d. Motordienst, afd. Zuid-Holland; Lt. ter Zee lsto klasse J. Sterkehburg; Voorzitters en Secretarissen van andere korpsen; alle leden der Gewes telijke Commissie; alle leden van de plaat selijke Landdagcommissie; en vrijwel alle Burgemeesters van de gemeenten binnen het verband. I)e voorzitter van de Gewestelijke Commis sic „Monden der Maas", Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerice, burgemeester van Briall-e, roept in zijn openingsrede oen wel kom toe namens het Gemeentebestuur, op dezen historisehen grond en in het raadhuis, waarin op 1 April 1572, de bekende veerman Coppelstoc.k zich hij de Brielsche Vroed schap aanmeldde als de boodschapper der Watergeuzen. Het plan om door de samenwerkende af- deelingen YoorncPutten en GoeroeOver flakkee, in dim Briol ogn Landdag ,van den B.V.L. te -houden is dóór het Gemeentebe stuur hartelijk toegejuicht. Het Gemeentebestuur is van meening, dat. den Briel zicli bijzonder eigent voor een bijeenkomst van Landstormei's, die tocli onder meer ijveren voor het behoud van Nederlands vrijheid, otndat juist hier die .vrijheid werd geboren. Als spr. namens het. Gemeentebestuur vereenigingen die den Briel bezoeken of daar Vregaderon officieel in liet Raadhuis ont vangt, tracht spr. zooveel mogelijk uit iiet rijke archief der gemeente inlichtingen in te winnen oititrent daden en handelingen door daaraan gelijke vereenigingen, vroeger eeuwen hier verricht. Zoo o.-a. bij het bezoek v an den Ned. Journalistenkring, toen een en ander is verteld over Brielsclie journalistiek in vroeger- dagen; de Broederschap der Notarissen werd veel medegedeeld - over vroegere'Brielsche notarissen. Toen de schip- ipersvet-epnigiflg „Schu-ttev.aerV .hier het vorig jaar vergaderde, kon spr. er hen op wijzen, dat er vóór 1550 reeds een Brielsche Schippersvereeniging bestond met gelijke strekking als „Schuttevaer". Maar hoe ook gezocht is in het archief, niets wees er op, dat hier in vroeger eeuwen aanwezig was een vereeniging, welke even als de B.V.L. dit heeft, ten doel had om revolutie pogingen, in den kiem te onder drukken. Kan spr. dus niet wijzen op liet destijds bestaan alhier van een zoodanige vereeni ging, liet verheugt hom te kunnen consta- teeren, dat de Briellenaren uit vroeger tijden even warm als de tegenwoordige dit doón, (gevoelden voor Nederlands vrijheid en voor liet behoud van het Oranjehuis. Tempora mutantur et nos mutamui' in illis; 'de tijden veranderen en een iegelijk ver andert daarin. Dit mag waar zijn, maar al zijn ae tijden veranderd, de geest der Briellenaren bleef ongewijzigd. Liefde voor het Oranjehuis, en liefde voor onze vrijheid, handhaving van het wettig gezag, waren en 'zijn nog eigenschappen \an den Briellenaar- Spr. zal niet uitweiden over de stad met Laar vele historische bijzonderheden, omdat Ue aanwezigen hier niet gekomen zijn om sdhooiiie gevels en haar gebouwen te zien, maar wel om te getuigen van de saamhorig heid en paraatheid van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Maar voor één ge bouw wordt toch de aandacht gevraagd, n.l. ule fraaie, monumentale St. Catharijnekerk, die bezichtigd zal worclen. Spr. Jioo.pt dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm een aangename herinnering zal hebben aan den tijd op dezen historisehen bodem doorgebracht. Moge de B.V.L. zich steeds uitbreiden en een bolwerk blijven ivoor 't. behoud van 't Oranjehuis en onze vrijheid en oen instrument voor handhaving van het wettig gezag. Generaal Duymaer van Twist, voorz. der Nat. Landslorm Commissie, dankt het, ge meentebestuur voor de hartelijke ontvangst. ,Het corps „Monden dor Maas" is zonder anderen te na te komen, een der beste. Met 'sympathie liad spr. dan- ook hot plan ontvangen om in den Briel een landdag te opganiseeren. Nu wij hier zijn kunnen wij constateeren dat de leidi-ng in goede handen is en alles een vlot verloop heeft. De op komst is uitstekend en er is een opgewekte geest. Dat in hel archief van den Briel nieis ge vonden werd over vereenigingen als den B.V.L. is begriioelijk, want de menschen waren hier niet revolutionair. In deze tijden zijn er verschillende revolutionaire stroomin- gen, nu evenals voor 17 a 18 jaar terug. Uit liefde voor ons Vorstenhuis. Vrijheid en Gezag moet dit werk gesteund worden, en moeten de sc-houders er onder gezet wol' len. Spr. dankt ook burgemeester den Hollan der voor zijn werk als voorzitter van de Gewestelijke Commissie over 't Haringvliet en eindigt met don wenscli dut liet ook ia de toekomst, den Briel goed mag gaan. Onder leiding van Dr. Mr. II. P. Schaap wordt daarna een bezoek gebracht aan de schitterend mooie Sl. Catharijnekerk, Van den toren der Groote- of Sint Ca- thrijne Kerk, wapperde voor de eerste maal in ons onafhankelijk volksbestaan het Oranje, Blanje Bleu. Een gedenksteen ter herinnering aan dit feit, is in de kerk aangebracht en in 1922 bij gelegenheid van het 350-jarig bestaan door H. M. de Koningin onthuld. De kerk is prachtig gerestaureerd, dank zij giften van H. M. de Koningin en het Ned. Volk. Ver schillende mooie ramen zijn aangebracht, terwijl men eveneens vindt een graftombe van Philps van Almonde. Hier dichtbij vindt men ook een grafzerk van Maria Harpertsd. Tromp (bestevaer Tromps zuster). Met veel belangstelling namen de aanwezi gen hiervan kennis. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de plaats waar oor spronkelijk de Noordpoort stond en waarvan de grondslagen blootgelegd zijn. Burgemees ter Egter van Wissekerke gaf een historisch overzicht. Een baksteenen monumentje her innert aan de bestorming door de Watergeu zen in 1572. 's Namiddags stelden de respectievelijke afdee":;ngen zich op voor het défilé. Voor het raadhuis hadden plaats genomen de verschil lende autoriteiten en de Gewestelijke Com missies. Onder commando van kolonel van Hoogenhuvzen. werd daarna in keurige orde voorbij gedefileerd. De mu^iekvereeniging ..Libertas Primitae" en „Sempre Crescendo" te Nieuw-Helvoet verleenden hierbij hun medewerking. Dit défilé maakte een schitte renden indruk. Men kon den deelnemers aan zien dat het hun ernst was en zij het gewicht van kun taak aanvoelden. „Als het moet", blijft nog steeds het devies waaronder de B.V.L. optrekt. Steun aan Vorstenhuis en Wettig Gezag. Het oranje, dat vrijwel elke borst sierde, gaf ook getuigenis van dit stre ven. - Op het daartoe bij uitstek gunstig gelegen sportterrein bij de H.B.S. werd daarna de openingsrede uitgesproken door Burgemees ter E^er van Wissekerke, Voorz. van het Uitvoerend Comité van den Landdag. Het is spr. een eer dezen landdag te kunnen ooenen. Bijzonder werd welkom geheeten Z.Exc. Min. de Wilde en Dr. I. H. J. de Vos, Lid der 2e Kamer der Staten-Generaal en Voorz. der Landst. Comm. „Stelling van Am sterdam". Dank werd gezegd voor hun mede werking aan „de Overmaassche Ruiters", aan „Muziekvereeniging „Sempre Crescendo" te Nw. Helvoet, aan het Brielsch fanfarekorps „Libertatis Primitae" en eveneens aan Chr. Vrouwenkoor „Looft den Heere" en Chr. Gymnastiekvereniging „Oranje". Den Min. van Defensie werd dank gebracht voor de vergunning de schietwedstrijden op Rijkster rein te houden, in den schaduw van den fieren Brielschen Toren waarvan op 1 April 1572 voor 't eerst de eigen vlag wapperde. Uit noodzaak is in 1918 de B.V.L. geboren, en uit noodzaak moet hij nog blijven be staan. Nog steeds is er groei en uitbreiding en nog steeds meer moet hij zich uitbreiden. Niet ten dienste van eenige partij of van eenig dictator, maar onder leiding van het Wettig Gezag, onder leiding van den Minister van Defensie, in legerverband en daarom het anti-revolutieinstituut bij uit nemendheid. Welke politiek of welke gods dienst de leden ook toegedaan zijn, behoud van het Oranjehuis en wettig gezag blijve het doel. Deze massale bijeenkomst moet weer een getuigenis geven van de paraatheid en de liefde voor het Vorstelijk huis van de B.V.L., en medewerken om de saamhoorig- heid te bevorderen. Sluit de gelederen rond om den troon van onze geliefde Koningin Wilhelmina. Z. Exc. Mr. J. A. de Wilde, Min. van Binnenl. Zaken is met genoegen naar den Briel gekomen, niet in de eerste plaats om te spreken maar om eens te zien hoe en wat er hier gebeurt. Toch wil Z. Exc. ook gaarne in woorden uiting geven aan wat leeft in zijn ziel. Hier staande op historisehen grond gaan de gedachten terug naai* het verleden en mogen wij concludeeren, dat wat de fouten der Watergeuzen geweest zijn, ook hier ge toond is dat Gods Gedachten hoogcr zijn dan •de gedachten der mensohen. en dit kleine be gin, de bezetting van -den Briel het" begin 'geweest' 'i& van ons onafhankelijk volksbe staan. Deze vrijheid te bewaren is het doel van den B.V.L., want die is steeds in gevaar de laatste jaren. Thans is ook het revolutiege vaar in eigen veste en daarom is het te meer noodig om schouder aan schouder te staan. Honderd duizenden staan er trouw om den troon, tegen duizend tegenstanders. Maar overal zag men die minderheid sterk door saambinding en de groote massa krachteloos doorgebrekaan leiding. Dit vooral is nu het groote feit dat de B.V.L. steeds georganiseerd is, om op de eerste roep pal te staan. De gevaren zijn vooral niet minder dan enkele jaren terug. Wie let op de internationale toe standen zal moeten erkennen dat de toestand precair is en ook dat er groepen in ons land zijn die dat ook zien en er misbruik van willen maken. Een groote gedachte is het dat elke rang of stand zich steeds vrijwillig achter het gezag stelt. De B.V.L. is geen partijinstituut. Iedereen kan er zich bij aan sluiten, iedereen die er prijs op stelt dat er vrije beraadslaging zij in Gemeente, Provin cie en Landsregeering. Eén doel, één ideaal, n.l. het behoud der vrijheid. Ons volk is ver deeldheid staat als een koepel die ons allen deeld op ieder gebied, maar boven die ver omvat, onze warme genegenheid voor het Huis van Oranje, weten wij ons vrije Neder landers. De B.V.L. vorfnt een groote macht in het Binnenland; dat wij hier rust genieten, tegen over de wanorde en gebondheid in het bui tenland is een der gevolgen van deze macht. Het is spr. niet altijd mogelijk door zijn ambtsbezigheden op deze dagen aanwezig te zijn. Daarom te meer verheugt Z. E. zich hier te mogen zijn, en te zien hoeveel mannen dit streven nog ernstig voorstaan. Geen partij dienen, maar het Vaderland. In de kracht Gods zal de B.V.L. pal staan voor Koningin Wilhelmina en voor Prinses Juliana. Leze de Koningin, Leve het Vaderland. De Chr. Gymnastiekvereniging „Oranje" voerde hierna verschillende goedgeslaagde oefeningen uit, evenals de Landelijke Rij ver eeniging „de Overmaassche Ruiters". Het Vrouwenkoor „Looft den Heere" te Brielle zong enkele nummers, waarna Ds. I. H. J. de Vos de aanwezigen toesprak. De rust op deze landelijke plaats zou doen vergeten de onrust die alom in de wereld heerscht. Voor enkele maanden was er nog enkel de revolutie in Rusland en de om wenteling in Duitschland. Deze laatsten noe men vele een onbloedige omwenteling omdat men geen bloed zag stroomen en dat is juist in zooverre dat men het niet heeft zien stroo- men. want niemand zal daarvan mededeeling doen. In onze onmiddellijke omgeving België en Frankrijk zien wij andere verschijnselen. De extremistische partijen zoowel van rechts als van links hebben daar vooruitgang geboekt. Spr. is niet zoo erg pessimistisch en meent niet dat de revolutie nu al direct op komst is. ook niet dat de eindstrijd tusschen fas cisme en communisme er nu reeds is. Maar in elk geval moeten wij deze vooruitgang nauwkeurig waarnemen en analyseeren. Het is heel niet verwonderlijk dat partijen die in dezen tijd van revolutie en ontevre denheid leven, vooruitgang maken. Deze par tijen leven echter bij de gratie van elkander. De stakingsonlusten waarachter de invloed van het communisme is te zoeken, zullen dienen om na te gaan hoever Rusland de Fransche en Belgische arbeiders kan krijgen. D-° vooruitgang van het fascisme is te be schouwen als de reactie hiertegen. De poli tieke kwakzalvers willen de kwaal met paar denmiddelen bestrijden. Spr. is in zijn vrijen tiid ook nog wel dokter en moet zijn patiën ten dan nog wel eens een vergif voorschrij ven om den aard der ziekte te bepalen (hier mede wil spr. niet zeggen dat alle dokters gifmengers zijn), en wat doen nu de kwak zalvers. Die geven niet 1 ot' hoogstens 2 ta bletjes, neen die geven 100 tabletjes tegelijk, zoodat het middel erger is dan de kwaal en c'e patiënt te gronde gaat. Zoo is 't ook met de politieke kwakzalvers, die het communis me denken te bestrijden met let evengroote gevaar het fascisme. Ons volk wil blijven wat het is, daarin ge steund door de huidige regeering die rustig haar gang gaat en het gezag hoog wenscht te houden. Ook onze Vorstinne, de eerste Vrouwe van ons land. „Mijn volk verfoeit den oorlog", schreef de Koningin aan den President der V. S. Ja ons volk verfoeit den oorlog, maar vreest den oorlog niet als het gaat cm ons vrije volksbestaan. De B.V.L. staat klaar om alle verkeerde elementen den voet dwarts te zetten. B. V. Landstormers ga zoo voort. Groote eere is het U dat het niet gaat om financieele voordeelen. Velen Uwer zijn niet gezegend met aardsche goederen en hebben het dik wijls zorgelijk, maar ondanks dit alles ver staat gij Uw plicht en weet Uw plaats. Uw loon zal zijn dat gij later kunt zeggen „in die moeilijken tijd heb ook i k, mijn plicht niet verzaakt, maar mijn Vaderland en mijn Ko ningin gediend." Burgemeester den Holla nder, voorz. van de Gew. Comm. voor Goeree en Over flakkee stelt het op prijs nog eens tot de landstormers te kunnen spreken. Hij weet zich voorzeker aller tolk als hij de Briellenaren dank zegt voor hun hartelijke ontvangst, en dan wel in de eerste plaats hun Burgemeester. Hier kunnen wij zien waarin ook inwo ners van een klein land groot kunnen zijn. Van harte hopen wij nooit anders bijeen te komen dan op deze wijze. De vraag waarover het gaat is of wij op U mogen rekenen als er andere tijden komen. Een schoone taak en een heerlijke gedachte is het, mede te wer ken den troon der Oranjes te schragen. Spr. wenscht de prijswinnaars geluk en wekt allen op trouw te blijven aan hun vaandel tot heil van volk en vaderland. Daarna werden door Burgem. den Hollan der de prijzen van den schietwedstrijd uitge reikt. Wij hopen in ons volgend nummer hierover te vermelden. SOMMELSDIJK. De heer M. B. S. had het ongeluk doordat het portiek van een auto tengevolge van de wind dicht sloeg, zijn vinger zoodanig te klemmen, dat hij zich direct onder geneeskunaige behandeling moest stellen. I)e m de Ned. Hervormde Kerk alhier gehouden collecte voor den Gereformeerden Zendingstond, heelt opgebracht de som van f 22.85. MIDDELHARNIS. Zaterdag 13 Juni zal de heer J. Wittekoek den dag herdenken waar op hij vóór 25 jaar aangesteld werd als con ducteur der R.T.M. De heer J. Noordijk zal dien dag 25 jaar in dienst zijn als lijnwerker dier Maatschappij. Zaterdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente voorgaan Ds. Lamain van Rotter dam-Zuid. De Pinkstercollecte, welke gehouden is in de Geref. Kerk, heeft opgebracht 58.80. De Pinkstercollecte, welke gehouden is in de Chr. Geref. Kerk, heeft ruim 59 opge— -bracht. Daar Ds. Larnan elders een vacante beurt waar zal nemen, zal Zondag in de Chr. Geref. Kerk optreden Ds. L. de Boer van Arnhem. Het zoontje van A. Krijgsman werd op de Kaai aangereden door een motorfiets. Met een hersenschudding en eenige kwetsuren werd het kind naar huis gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij mej. Adr. Krijger, Zandpad. De P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht vanuit St. Denis (Frankrijk), afstand 340 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: A. Schuurman 1 2 5 6 7 8 9 10 11 16 19 21 27 28 29 37, C. Smit 3 4 18 40, A. Wiel- houwer 12 32, P. Schuurman 13 17 24 31, Chr. F. Hossen 14, L. Peeman 15 22 34 35, D. Kardux 20 25 33, J. Kruik 23 38, J. van Eek 26, M. Joppe 30, A. Sarelse 36, J. Koese 36. Zaterdag 6 Juni is er een wedvlucht ge houden van Corbeil, afstand 370 KM. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 6 Juni 139 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 15 zeevis- schers, 2 slagers, 21 bouwvakarbeiders, 19 transportarbeiders, 4 koopvaardijmatrozen, 57 landarbeiders, 13 typografen, 2 broodbak kers en 6 van andere vakken. OL'DE TONGE. Zaterdag hield de Postdui- venvereen. „Ons Genoegen" een wedvlucht vanuit Corbeil (Fr.), afstand 364,549 K.M. De uitslag luidde: no. 1 M. Holleman, no. 2 J. Hagens, nos. 3 en 5 W. Moijaart, no. 4 L, Osseweijer. Lossing 8.30 uur; aankomst eerste duif 15.18.16 uur. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 112 landarbeiders, 3 transport arbeiders, 1 chauffeur en 6 landbouwknechts, terwijl 7 arbeiders in de werkverschaffing werden te werk gesteld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat goedkoope margarine vanaf Donderdag a.s. op bon. no. 17 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier C. v. d. Jagt. Voor de vacante betrekkingen van ha venmeester, weger aan brug II en schoon- houdster van het gemeentehuis meldden zich aan resp. 26, 12 en 10 sollicitanten. Maandagmorgen te ongeveer 10.30 uur ontstond brand in de hofstede staande aan den Langeweg alhier en toebehoorende aan den heer A. Munters Dzn. Het vuur, dat waarschijnlijk was ontstaan in het waschfornuis, breidde zich een weg naar de schuur alwaar het in de voorraden hooi en stroo gretig voedsel vond; ook het rieten dak was spoedig een prooi der vlam men, zoodat na verloop van enkele oogen- blikken de schuur en het wagen-huis in lichter laaie stonden. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, bepaalde zich dan ook hoofdzakelijk tot het nat houden van het aan het brandend per ceel grenzende woonhuis, waarvan de meu belen e.d. bereids naar buiten waren gedra gen. Met eenige moeite gelukte het dan ook, zij het dan met materieele- en waterschade, dit pand te behouden. Van de schuur en het wagenhuis bleef niets over; ook verschillende landbouwwerk tuigen zooals eggen, ploegen en wagens wer den een prooi der vlammen. Ook de brandspuit uit Nieuwe Tonge kwam ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. Behalve de rijks- en gemeentepolitie der gemeenten Oude- en Nieuwe Tonge was me de op het terrein aanwezig de burgemeester van eerstgenoemde gemeente. Blijkens verkregen inlichtingen was een en ander op beurspolis verzekerd. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld dat gemelde hofstede een van de oud ste dezer «emeente was; zij dateerde volgens de dampalen van het jaar 1806. Beursberichten: aardappelen (eigenhei mers) f 1.60, red star f 1.75, per 70 K.G. Ingevolge de Hinderwet is door J. M. van Reijen te Ooltgensplaat vergunning ge vraagd tot het oprichten van een sohoonings- inrichting van granen enz. in het perceel Handelsterrein 4 alhier. Op Dinsdag 23 Juni a.s. des v.m. 11 uur kunnen ten gemeente huize hiertegen bezwaren worden ingediend. De jaarlijksche collecte voor de gewa pende dienst zal in deze gemeente worden gehouden op Vrijdag 19 Juni a.s. Zij die een vischakte binnenvisscherij 1936/37 wenschen te bekomen kunnen vóór 15 Juni a.s. daartoe ter secretarie een aan vraag indienen. NIEUWE TONGE Bij den agent der arbeidsberruuueling stonden 70 werkloozen ingeschreven. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge. De vrouw van den heer J. Hameete is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Aan de gehouden landdag der B.V.L. te Brielle hebben ruim 50 personen deelgeno men. DIRKSLAND. De met Pinksteren in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de verschillende Zendingsvereen. bracht 88.42 op. Zondag zal in de kerk der Geref. Gemeen te alhier doopsbediening worden gehouden, waarvan de aangifte a.s. Vrijdagavond zal moeten plaats hebben. Op de jaarlijksche paardenmarkt waren j.l. Donderdag alhier 78 paarden en 4 veu lens aangevoerd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloozen ingeschreven: 122 landarbeiders, 2 metselaars, 2 timmerlieden en 1 banketbakker. Totaal 127 tegen 115 de vorige week Zaterdag. Deze week zal de onvermengde distri- butiemargarine voor de werkloozen op de bonnen verkrijgbaar zijn bij mej. de wed. J. v. d. Heiden aan de Winterstraat. Aan den heer P. Peute, tijdelijk onder wijzer aan de o.l. school, is met ingang van 16 Juni a.s. eervol ontslag als zoodanig ver leend. Met ingang van dien datum is de heer Peute in gelijke betrekking benoemd te Stel lendam. De heer M. Brooshooft te Stellen dam zal met ingang van bovengenoemden datum alhier in functie treden als hoofd der o. 1. school. MELISSANT. De vorige week Zondag in de Ned.Herv. Kerk gehouden maandelijk- sche collecte heeft ruim 32 opgebracht. Op de Donderdag gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Herv. Kerk is met bijna algemeene stemmen de heer H. K. van Wingerden, cand. te Gorinchem, be roepen. Zondag werd aan de gemeente be kend gemaakt dat het beroep was aangeno men, zoodat binnen enkele weken weer in deze vacature is voorzien. Zaterdag hebben 28 leden der B.V.L. de landdag te Brielle bezocht. Op de gehou den schietwedstrijden der personeele en vrije baan werd door L. J. Nagtegaal, M. Wiegel, L. J. Mijnders (2), D. Sieling en J. Wiegel een prijs behaald. HERRINGEN. Bij de op 6 Juni j.l. ter ge legenheid van den landdag van den B.V.L. te Brielle gehouden schietwedstrijd, behaalde de afd. Herkingen in den korpswedstrijd 221 punten, De chauffeur v. d. T. had het ongeluk tijdens vervoer van ijzeren binten naar de in aanbouw zijnde land'bouwschuur van de gebr. Tanis, in botsing te komen met een electi'ische lantaarnpaal, welke afbrak. Met toestemming van B. en W. zal deze week in onze gemeente de collecte worden gehouden voor het blindeninstituut te Am sterdam. Een ieder steune naar vermogen deze inrichting. De 2e ploeg der lichting 1936 van de zeemacht wordt 1 Sejytemlier a.s. ingelijfd en komt voor 8 of 14 maanden voor eerste oefe ning onder de wapenen. Bij de gehouden veiling van een huis, erf en schuur aan de St. Pietersweg van wij len den heer D. v. d. Ouden is dit ingezet op 300 door P. Snijder alhier. De le Pinksterdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor den Geref. Zen- dingsbond heeft in totaal opgebracht de som van 15. GOEDEREEDE. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkloos ingeschre ven: 43 land-arbeiders en 1 garnalenvisscher. De collecte gehouden le Pinksterdag in de Ned. Herv. Kerk beeft opgebracht 25.80. De opbrengst dezer collecte is voor de Zen ding. Visscherij. De vorige week vingen de garnalen-visschers van 4560 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besom- den van 150200. OUDDORP. Naar men verneemt, zal vol gende maand op dit Eiland voor het eerst een Kerkbode verschijnen, die uitgaat van de Ned. Herv. predikanten op dit Eiland. Als een zeldzaamheid kan gemold wor den dat bij de landbouwers Ge-brs. Witte al hier een varken 17 biggen ter wereld heeft gebracht. Moeder en kinderen maken het best. De afgeloopen week hebben de garna- lenvisschers 4 en 5 dagen gevischt, Met de zeilscheepjes worden 40 kg. garnalen per dag gevangen; met de motorschuiten werd het dubbele gevangen. Alles afgeleverd te gen 12 cent per k.g. aan de pellerijen. In de weervisscherij werd een zalm van 25 pond gevongen, die gezonden is naar de afslag te Rotterdam. Naar men verneemt is de verzending van mosselen naar het huiten'and weer toe gestaan. De ftfgeToopm weetc zijn van Tïier ver voerd ruim 30.001) kippeneieren. De prijs blijlt laag. Op Vrijdag 12 Juni 1936, 's morgens 10 uur (zomertijd), te Stellendam ten herberge van A. Kaashoek, van 31 perceelen klavers (om eenmaal te maaien), wassende op lan den te Stellendam, in kavel 23 van den Adrianapolder, in kavels 12, 45, 31 en 37 van den Eendrachtspolder en in kavel 7 van den Halspolder, -ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris COSTERMANS. Zaterdag 13 Juni des avonds 6.30 uur (zo mertijd) te Ouddorp in het logement Akers- hoek, van 46 perceelen klaver- en grasgewas, wassende onder de gemeenten Ouddorp, Goe dereede en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 18 Juni 1936 veiling, en op Donderdag 25 Juni 1936 afslag, beide dagen 's nam. 3.30 uur (zomertijd) te Ooltgensplaat in hotel Hobbel, van: a. een huis met schuur, erf en gront te Ooltgensplaat in het Boomgaardland, kad. sectie A nr. 1291, groot 5 A. 30 c.A., en b. een schuur met erf en grond te Oolt gensplaat aan den Oudelandschedijk. Kad. sectie A en uitmakend een grootte van 81 c.A. no. 1656 geheel groot 1 A. 85 c.A., be- hoorend aan den heer Joh. van Hassent te Ooltgensplaat. Notarissen HARTONGH en Mr. DONKER te Rotterdam en A. COSTERMANS te Dirksland. Dinsdag 16 Juni des voorm. 10 uur (zo mertijd) te Stellendam in het logement Kaas hoek, van diverse perceelen klaver en gras gewas, wassende onder de gemeente Stellen dam. Notaris VAN DEN BERG. De prijs der melk is hier nog 20 cent per liter. Enkelen hebben de prijs op 8 cent gebracht. De cichorclmarkt blijft steeds nog kalm. De beschikbare koopwaar is 70 fr. Dc nieuwe oogst 74 fr. Bij de wed. H. T. zijn de eerste nieuwe aardappelen gegeten. Ze waren redelijk van smaak. -Voor belanghebbenden kan gemeld worden: De ingeschrevenen voor den dienst plicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving, niet reeds bij de keuring, of bij een andere gelegenheid hehben opge geven, of die iets anders zouden wenschen, dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid hun voorkeur alsnog vóór 10 Juli, liefst schriftelijk, op te geven aan don commandant van het in-deelings- district. Deze voorkeur kan zaken betreffen, zooals de ind-eeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen, als de tijd van opkomst, opleiding tot officier of onder officier. In sommige gevallen zijn hij de keuring b.v. aanwdjzingen verstrekt. Omtrent de wijze van aanmelden voor deze gevallen, moeten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hun toen is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aanwijzingen heb ben voornamelijk betrekking op vervroeg de inlijving, indeeling bij den motordienst en opleiding tot reserve-officier-vlieger of reserve-officier-waarnemer bij de lucht- vaartafdeeling. Belanghebbenden beihooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Na dere inlichtingen zijn op het Gemeente secretarie te bekomen. A.s. Zaterdagavond zullen door Notaris v. d. Berg van Goedereede in hotel Spee van verschillende landbouwers 46 perceelen te veld staande klavers publiek verkocht worden. Zaterdag kwam een auto met 4 perso nen van het strand. Bij het uitwijken voor een wielrijder reed de auto tegen een boom en werd daardoor zóó beschadigd, dat er niet meer mee te rijden was. Een paar jongens uit Dirksland hadden de auto gehuurd. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doopvaders kunnen zich daarvoor a.s. Vrijdagavond aan melden. De collecte die beide Pinksterdagen in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden ten bate van de Geref. Zendingsbond, heeft 90 opgebracht. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 87 werkloozen ingeschreven. Donderdagavond a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente te 6.30 uur op te treden Ds. Kok van Veenendaal. Gevestigd: A. P. Jansen uit Rotterdam, M. Keijzer uit Stellendam. Vertrokken: J. P. Kat naar Amersfoort. Groot Nationaal concours te Goedereede Uitslag van het op 1 Juni j.l. gehouden Groot Nationaal Concours: 4e Afdeeling Mannenkoren: Ons Koor, Sommelsdijk, dir. G. Zoon, 305 pt. le pr. 4e Afdeeling Kinderkoren: De Jonge Stem, Nieuwe Tonge, dir. C. Luchtenburg, 276 pt. 2e pr. 4e Afdeeling Gemengde Koren: O.G.K. (Oostdijk) Ouddorp, dir. M. Boelaars, 306 pt. le pr. 3e Afdeeling Kinderkoren: OJ.KOolt gensplaat, dir. J. v. d. Heuvel, 361 pt. le pr. met eereprijs voor het hoogst aantal punten der afdeeling zang. 3e Afdeeling Gem. Koren: V.I.O.L.A., Hel- levoetsluis, dir. Ph. Vermaat, 303 pt. le pr. 2e Afdeeling Gem. Koren: O.G.K., Oolt gensplaat, dir. J. v. d. Heuvel, 316 pt. le pr.; O.N.A., Nieuw-Helvoet, dir. Ph. Vermaat, 281 pt. 2e pr. le Afdeeling Fanfare: Vooruit, Oude Ton ge, d-ir. H. v. Balen, 297 pt. 2e pr., met eere prijs voor hoogst aantal punten der afd. Mu ziek. le Afdeeling Gem. Koren: Excelsior, Oud dorp, dir. M. Boelaars, 280 pt. 2e pr.; Kunst en Vermaak, Geervliet, dir. Ph. Vermaat, 297 pt. 2e pr. le Afdeeling Dameskoren: O.D.K., Oolt gensplaat, dir. J. v. d. Heuvel, 360 pt. le pr. Afdeeling Uitmuntendheid Mannerkoren: Ad-vendo. Ooltgensplaat, dir. J. v. d. Heuvel, 308 pt. le pr. Als jury fungeerden de heeren J. G. van Herwaarden, Otto de Vaal en P. J. Oomes, allen te Rotterdam. SOMMELSDIJK. Geboren: Aaltje, d. v. Johannes, Pieter Bienefelt en Christina Ro zenheek. Ondertrouwd: Abraham Stoutjesdijk 28 j. en Trijntje Mackloet, 28 j., beiden wo nende alhier. Gehuwd: Jacobus, Willem Roozemond, 26 ji, te Dirksland en Marijtje Bijleveld, 22 j.> wonende alhier* NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: D, Peeman 22 j., Middelharnis en H. van Heemst 21 jaar, alhier. S. Kamp, 28 j. te Middelharnis en J. C. van Zielst 27 jaar, alhier. Geboren: Hendrik, z. v. H. v. d. Och tend en M. M. Kievit; Cornells, z. v. C. L, Melissant en K. C. VÏSbeen; Pieter, z. v. K. Noteboom en S. de Berg; Mariëtte Cornelia Benvenuta en Adriana Gioia, drg. v. P. J. de Man en M. C. Blind; Cornelia Margaretha, d v. C. Hoogstraten en F. van Eek. Gehuwd: D. Peeman 22 j. te Middel harnis en H. van Heemst 21 j. alhier; S. Kamp 28 j. te Middelharnis en J. C. van Zielst 27 j., alhier. Overleden: Adriaan Dorst 84 j., onge huwd. Jannetje Kievit 71 j., ongehuwd. DIRKSLAND. Geboren: MarinuS Pieter z. v. Jacob van Ast en van Maria van den Tol; Cornelis Johannes z. v. Willem, Johannis Goedegebuure en van Cornelia Adriana Groe nendijk. Ondertrouwd: Leendert Witvliet j.m. 27 en Anhenietha Suzanna Poortvliet j.d. 23 j. Overleden: Willem Akershoek 23 j.a echtgenoot van Tona Grinwis. DIRKSLAND. Getrouwd: Jan Bal, jm. 34 j. en. Teuntje Koppelman, j.d. 28 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van J. Visbeen en K. de Gast; Klaartje Troost, 71 j., echtgenoote van Krijn Roos. STELLENDAM. Geboren: Maatje, d. v. A. van Koppen en van Adr. Bakker; Wil- lemina, d. v. C. Koenraad en van N. J. Roon; Andries, z. v. Jn. Lt. van Oostenbruge en van M. Spee; Jacob, z. v. Lt. Troost en van Adr. Boshoven; Cornelis Huibert, z. v. Iz. Troost en van W. Roon; Leentje, d. v. Joh. Melis sant en van Kr. Spuij. Ondertrouwd: G. Noordhoek, oud 33 j. en G. Missel, 36 j.; H. van Oostenbrugge, 27 j. M. M. Keijzer, 25 j. Getrouwd: M. de Visser, 26 j. te Klun- dert en B. van Dam, 25 j.; G. Noordhoek 33 j. en G. Missel, 36 j.; Hk. van Oostenbrugge, 27 j. en M. M. Keijzer 25 j. Overleden; L. Verhoeve 87 wed. van Fl. van Es. Bevolking. Ingekomen: M. M. Ouwen- dijk uit de Lier. Vertrokken: Jn. Nijland naar Alphen aan den Rijn; M. Keijzer naar Ouddorp; M. van Bodegom naar Dirksland. GOEDEREEDE. Geboren: Pietertje d. v. Leunis Bakelaar en Maria Grietje van Hoven; Pieter z. v. Jacob van den Houten en Maatje van der Wende. Ondertrouwd: Dirk Tanis 22 j. te Reuzel en Neeltje van den Houten 24 j. alhier. Overleden: Daniël Orgers 71 j., echtg, van Dina van Splunder: Jan Tanis 85 j., wedn. van Huigje den Hartog; Jan van der Wende 67 j., ongehuwd. OUDDORP. Jobje, d. v. P. Tanis en K. L. Santifort; Arentje d. v. KL Meijer en L. F. Sperling; Matthijs z. v. M. van Wijk en C. N. de Mooij; Reinier z. v. Jacob Klijn en L. van Seters; Elizabeth d. v. C. A. Kaptijn en Maartje Hameeteman; Jacob z. v. D. Klijn en Adriaantje Berkenbosch; Martijn z. v. Joh. Hoek en J. Grinwis. Ondertrouwd: J. K. Venneman, 24 j. en J. Bakelaar, 19 j.; H. C. Rozemond, 21 j. en N. Bosland, 20 j. Getrouwd: A. v. Wijk, 27 j. en W.West hoeve, 21 j.; J. K. Venneman, 24 j. en J. Ba kelaar, 19 j. Overleden: E. Voogd, 89 j, wed. van G. Blauw; D .Verhage, 45 j., echtgenoote van Teunis Akershoek; C. Mierop, 85 j., wed. van Tj. Zandburg; M. Klepper, 7 j., z. v. D. Klep per en KL Heerschap; A. Heerschap, 74 j., echtgenoote van A. Heerschap; W. Akers hoek, 23 j., -overl. te Dirksland, echtgenoot van T. Grinwis. MARKTBERICHTEN Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastr. 16, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week kwam er iedere dag grootere aanvoer van nieuwe Noord-Holland- sche en Westlanösche Muizen aan de markt, waarvoor nog weinig vraag was. Men klaagt over het algemeen dat de kwaliteit nog slecht is. Prijzen liepen iedere dag terug, tot Don derdag 4 Juni de prijs voor groote en kleine Muizen 78 per 100 kilo was. Er is nog niet veel vraag naar. De oude aardappelen zijn nog best van kwaliteit. Einde der week waren de prijzen voor nieuwe veel hooger in prijs. Grootere aanvoer van Friesche rood- star, met goede vraag. Heden 8 Juni werden de volgende prijzen gemaakt: per 70 kilo: Zeeuwsche bonten f 2.402.70, dito blauwen f 2.402,60, dito bonte en blauwe poters f 1.802, dito rood- star f 2.302.50, roodstar poters f 1.401.60, Haarl.meer en ÏJpolder Bevelanders f 22.20 Noord-Holl. roodstar f 2—2.50, alle soorten bonken f 1.902, Friesche roodstar f 2.50 2.80, dito borgers f 2—2.10. Verder per 100 kilo: Andijker muizen f 910, kleine muizen f 910, Westlandsche muizen f 910, kleine Westlandsche muizen f 910, kriel f 78, zomer Malta f 1213. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage eerst inlichtingen, zonder eenige verbinding of kosten, bij Ma kelaar Jac. Knoop, Amsterdam. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 5 Juni Spinazie 3.10—10, peulen 21—29, dubbele princessen 53, snijboonen 38, alles per 100 kilo; sla 0.502, komkommers 5.807.70, bloemkool I 6.60—11.70, idem II 1.80—5.60 perziken 8. alles per 100 stuks; bospeen 7.20 10.50, rabarber 2.102.80, radijs 1.602, alles per 100 bos; aardbeien 1926 per 100 pond. Veiling van Maandag 8 Juni Spinazie 4.809.70, postelein 14.20, peulen 2526, snijboonen 35, alles per 100 kilo; bloemkool I 5.809.80. idem II 1.504.60, perziken 68.80, sla 0.502, komkommers 5.806.90, alles per 100 stuks; rabarber 2.80 3, radijs 1.101.30. bospeen 9.5011.40, alles per 100 bos; aardbeien 13.5020.70, to maten 35, per 100 pond. ROTTERDAM, 8 Juni. V e e. Aangevoerd in totaal 20A2 dieren, t.w.: 6(58 vette runderen, 344 vette kalveren, 4 nucht. kalveren, 135 scha- en of lammeren, 529 varkens, 4 biggen, 2 bok ken of geiten. 316 zuiglammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 56 c„ 2e kW tot 50 e.. 3e k\v 3842 c. vette ossen tot 51 o., 2e kw tot 48 c., 3e lew 4044 c., vette kalve ren tot 70 c., 2e kw tot 55 o., 3e kw 3540 e varkens (levend gewicht) 323334 c.. scha pen 303S41 e.. lammeren 293540 c. Schapen 121721, lammeren 10151 zuiglammeren 6913, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, liaa- del traag, prijzen als vor. week Dinsdag. Een prima koe 59 en een os tot 54 c. Vette kalveren: iets korter ter markt, handel stroef, onveranderde prijzen. Een prima kalg ging nog tot 80 c. Schapen en lammeren: onveranderde aanvoer hande] tamelijk, iets stijvere prij en. Zuiglammeren: aanmerkelijk ruimer ter markt, handel goed, hoogere prijzen. Varkens: ruimer aangevoerd, handel vlot, iets hoogere prijzen. Er werden eenige partijen schapen voor ex port gekocht. z ROTTERDAM, 8 JUNI. Aardappelen. De prijzen waren heden. Zeeuwsche blauwe f2.50— 2.80. id. boate f 2 702,80. Bevelanders f 22.20, bonte en blaxiwe poters f 1.601.80, red star f2 2.30. Westlandsche zand 1516 ct, id. kleino 1214 ct, Maltas spring 12!&13 ct, per k£"« Aanvoel' tamelijk, iets williger vraag.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2