MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 6 JUNI 1936 LANDBOUWONDERWIJS VERKOOPINGEN PLAATSELIJK NIEUWS denken, aan deze mooie oefening van heft Landstormkorps Morordienst. Het is hierbij gebleken indien de marsch- tucht goed is, dat ook met een flinke colon ne 0*911 goede gemiddelde snelheid behaald kan worden, zonder dat deze eenig gevaar oplevert voor de bestuurders, ja zelfs vei liger, indien de ordonnansen zich goed van hun plicht kwijten, wat ook bij deze oefening wel het geval is geweesr, doch men dient er voor te zorgen dat deze op snel loopende motoren zijn, daar anders lnin werk niet goed mogelijk is, en zij dikwijls de colonne die dan met een snelheid van 55 K.M. voort gaat moeten inhalen en passeercn, en er op moo'en kunnen rekenen dat de bestuurders der wagens sfeecls goed rechts houden, en vooral ook in de bochten deze regels niet verwaarloozen. Op veler gebied een nuttige oefening, waarop met genoegen teruggezien kan worden. EVIooi gebruinde Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon. door AMlLDA-zonnebruincrêmc. Voorkomt tevens zonnebrand. FJacon 90 ct. Tube 00 ct. Doos 50 en 25 ct. daarvan uitmaakt, terwijl voorts nog tal van ingezetenen in de termen vallen om onze vereeniging met een kleine jaarlijkscho bijdrage te steunen. JAARVERSLAG OVER 19355 VAN DE VEREEN. TOT BEVORDERING VAN HET LANDBOUWONDERWIJS OP GOEREE EN OVERFLAKKEE Donderdag werd in hotel Spee te Som- melsdijk de algeiueene vergadering gehou den van de Vereeniging tot bevordering van het Landbouwonderwijs op Goeree en Overflakkee. De vergadering wordt geopend door den lieer Van Schouwen, die mededeelde dat de voorzitter wegens ambtsbezigheden verhin derd was aanwezig le zijn. Speciaal wordt welkom geheeten de lieer C. Smits, ouil- leeraar der Landbouwschool, thans verbon den aan de Ned. Heide Mij. te Arnhem. De opkomst der leden is niet heel groot, mogelijk ook door den wellicht minder gunstigen datum, juist na de paardenmarkt te Dirksland. Het kan ook zijn, zegt do Voorzitter, dat liet een bewijs ts van liet groot vertrouwen dat In het bestuur gesteld wordt. Er waren geen belangrijke ingekomen stukken. De rekening over 1935 was nage zien door een commissie bestaande uit de heeren van Es en P. Kieviet, die alles in orde vonden 'en tot goedkeuring adviseerden De Penningmeester dankt den heer Van Heest voor zijn controle van de boekhou ding en liet opstellen van Balans en Exploi tatierekening. De exploitatierekening sluit met een saldo verlies van 49.16. De balans geeft als eindcijfer in totaal 19619.50. De heer Joppe vraag inlichtingen over de posten schoolgelden en opgenomen kasgeld. De heer Van Heest licht deze posten toe. De heeren de Bout en Soldaat stellen vra gen omtrent assurantie en belastingen. De school is verzekerd hij de Utr. Alg. Brand waarborg Mij. De penningmeester doet nog enkele mede- deelingen betreffende subsidies van enkele gemeenten. Een verzoek om subsidie aan de gemeente Ouddorp werd afgewezen, on danks de verdediging door den Burgemees ter, o. m. onder het motief dat er te veel geproduceerd werd. De Voorzitter, de lieer A. Mijs, komt thans lor vergadering en deelt mede dat hij een vergadering van den Gemeenteraad moest bijwonen, om een voorstel tot oprichting van een permanente Landb. Huishoud school le verdedigen. Het zal de aanwezi gen vvpI iiiteresseeren' dat'in principe lot oprichting Tieslótén was. De. rekening wordt daarna z. h. sf. goed gekeurd. De contributie blijft voor 1936 ongewijzigd De heeren C. A. A. Kort en P. Voogd wor den met vrijwel algomeene stemmen als bestuursleden herkozen. Dc heer Iteyzer,, secretaris, ontwikkelt een plan om leden en donateurs te, werven. De financieele toestand der vereeniging maakt dit noodig en er zijn nog heel wat menschon die alleen maar eens gevraagd moeien worden. Elk lid kan daaraan mee werken b.v. door de zaak te bespreken op vergaderingen van Landbouwveroenigingen pn Boerenleenbanken. De lieer de Bonte zou gaarne vernemen of bot niet mogelijk was een vervolgcursus 1e. goven voor oudere jongens over veeteelt of paardenkennis. De lieer Smits geeft in enkele klassen al wat meer en behandelt 'o.in. beengebreken o.d.g. Deze kwestie is Ook besproken in de vereeniging van oud- leerlingen. Bij de TI. M. van Landbouw kan zoo'n cursus aangevraagd worden. Maar dan moet er ook iemand zijn die genegen is les te geven. De Voorzitter zegt toe dit nader te zullen onderzoeken, maar liefst buiten bezwaar Van de kas der vereeniging. De heer Smits houdt daarna een voor- Bracht. over het onderwerp „Ervaringen met Maisteelt", Jaarverslag Ddt jaar waren er geen bijzondere of schok leende gebeurtenissen in het leven der Bchoolvereeniging. liet eenige wal ons uiter mate bedroefde, was: dat op 24 April 1935, onze Oud-Voorzitter en medeoprichter der vereeniging. de Edelachtbare Heer P. van Schouwen te Oude Tonge, door den dood fian zijn kinderen, zijn vele vrienden en onze vereeniging ontviel. Zijn naam staat in steen gebeiteld in de entree der school, doch zou zonder dat toch zijn blijven voortleven in ons bestuur, hetwelk de aangenaamste herinneringen aan hem bewaart. Het ledental blijft de 200 even overtreffen, Vlat der donateurs vermeerderde met 2 boe renleenbanken, zoodat thans nog 4 leenbank besturen in gebreke bleven te erkennen dat zij voor hun leden welke niet kapitaalkrach tig genoeg zijn om de jaarlijksche contribu tie te betalen, de moreele plicht hebben uit lnin ruime reserves een jaarlijksche vaste bijdrage te schenken aan onze school. Het aantal leerlingen is thans gestegen lot <45, waaruit blijkt dat het verstrekte onder wijs door de bevolking wordt gewaardeerd: alleen uit de gemeente Goedereede komen dit semester geen leerlingen ter school. In den schooltuin wordt, voortgegaan met liet nemen van proeven van cult.uurgewas- sen, na die met Mais waarvan het resultaat bevredigend is, werden sedert een 4 tal jaren proeven genomen met de pepermuntteelt; mi om geen verwachtingen op Ie wokken werden deze proeven niet gepubliceerd, tol ambtenaren van de Directe belastingen ons disfillatietoestel in beslag namen, waarvoor bij de aanschaffing door onwetendhei.1 geer. toestemming hij den belastingdienst, was ge "vraagd, en ons geheim openbaar kwam. Overtuigd als de ambtenaren blijkbaar wa ren, dat, door ons geen fraudeleuze bedoe lingen, doch uitsluitend wetenschappelijke doeleinden werden beoogd, werden wij voor een kleine som beboet, en kregen wij ons toestel terug. Het hoofd der school blijft du vraagbaak voor' onze landbouwers zoowel mot-loden als leden, terwijl hij zijn taak als schoolhoofd op consciëntieuze wijze blijft Vervullen. Wij blijven vertrouwen dal alle plaatselijke Üandij'ouwvereenigingen, boerenleenbanken en Gemeentebesturen, oog zullen krijgen voor bet feit dat in ons landbouwende eiland: bij uitnemendheid, goed practisch landbouw onderwijs noodzakelijk is. cn bovendien bet lioeklioudonderwijs -een .voornaam onderdeel Kamer van Koophandel te Dordrecht In de vergadering der K. v. K. deelde de voorzitter, de heer Van Helden, mede, dat telegrafisch en later schriftelijk was ge protesteerd bij den Minister van Binnen- landsche Zaken tegen een te Amsterdam gehouden openbare aanbesteding, waarbij liet werk aan een Amsterdamsche firma werd gegund, ondanks een belangrijk ver schil met den laagsten inschrijver. Naar aanleiding van het door de Kamer gesignaleerde geval van vlagbevoorrechting van Belgische schepen bij vervoer van zand en grint naar dat land, werd van het Departement bericht ontvangen, dat te Brus sel een onderzoek was ingesteld. Van de Directie per Posterijen werd de toezegging verkregen, dat aan het postkan toor te Dordrecht en liet spoorwegpostkan toor drie postzegelautomaten zullen worden geplaatst, indien ontheffing van de preca- riobelasting wordt verkregen. Besloten werd over deze moeilijkheden in overleg te treden met liet gemeentebestuur. Een levendige gedachtenvvisseling ontspon zich over de distributie van goedkoope groenten van gemeentewege. Een oplossing uit de hui dige moeilijkheden zou alleen dan kunnen worden verkregen, indien de distributie zicli beperkte tot de werkelijk onverkoopbaar ge bleven groenten. Verder zou toezicht moeten worden geoefend, dat niet olie groenten, ook van de minste kwaliteit, ter veiling werden aangevoerd. Ook vroeger bleven groote hoe veelheden onverkocht, maar de telers pas ten de selectie toe voor den aanvoer ter vei ling. Dit goede standpunt is verlaten, om dat altijd de minimum-prijs bij aanvoer is verzekerd. De zienswijze der Kamer zal ter kennis van den Minister van Landbouw en Visscherij worden ge-braclit. litgcsproken: Garnalenvisscherij Zaterdag j.l. heeft de Minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, een bezoek gebracht aan Zeeland en zich daar in het bijzonder op de hoogte gestelu van non treurigen toestand, waarin zich de garnalen-visscherij bevindt, ten gevolge van buitenlandsche maatregelen. Het bestuur van den Zeeuwschen Bond van Garnalenvisschers heeft Z.Exc. een uit voerige beschrijving gegeven van den treu rigen toestand van het bedrijf. De Minister heeft bij die gelegenheid de beginselen medegedeeld waarop de, door •hem reeds eenigen tijd geleden in uitzicht gestelde steunregeling, zal berusten. Er wordt een .Centraal Verkoopkantooi; voor Garnalen opgericht, in navolging van het geen voor de mosselen met groot succes is geschied. Dit kantoor ga ran'/eert den vis- schers, althans tot op zekere hoogte, een minimum-afzet tegen een bepaalde prijs, liet minimum, uat elk vaartuig mag leve ren, hangt af van de capaciteit van zijn motor. Vermoedelijk zal- de regeling op 1 Juli a.s. in werking kunnen treden. In ver hand inet den benarden toestand van het bedrijf, bleek de Minister bereid aan de steun terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Juni. Over de maand Juni krijgen de visschers dus wel de geldelijke uitkeeringen, waarop zij ingevolge cloze regeling aanspraak kunnen maken, maar de uitbetaling zal pas in Juli plaats kunnen vinden, omdat de or ganisatie niet eerder tot stand kómen kan. Ook de garnalenvisschers op Goeree en Over-Ftakkee zullen met verheuging ken nis nemen van deze plannen. Er zijn ook geruchten, dat Z.Exc. in Siel- loiuiam zou komen ter bespreking van deze kwesties, want ook hier is de toestand aller slechtst. In de appèlzaak van P. P., 35 jaar, auto handelaar te Oude Tonge, die door den kan tonrechter te Sommeisdijk wegens liet in werking hebben van een auto-busdienst tusschen Oude Tonge en Middelhamis, waarvoor hij geen vergunning had, was veroordeeld, heeft de rechtbank het von nis vernietigd en ormieuw rechtdoende, verdachte vrijgesproken. BENSCHOP (Ned. Ilerv. Kerk). Ds. P. Bouw, gekomen van Melissant, is Zondag bevestigd door den consulent Ds. T. v. d. Ilee, van Polsbroek, die sprak over Iloogl. 4 16. De nieuwe leeraar deed zijn intrede sprekende over 2 Kon. 5 11: „Zie, ik zeide bij mij zeiven." Ds. Bouw werd namens den ring toegesproken door Ds. O. J. van Root- selaar, van IJsselst.ein. Tc Benschop is nu een vacature vervuld, die zes jaar geduurd had. De gemeente had negen-en-twintig maal tevergeefs een beroep uitgebracht. Op Vrijdag 12 Juni 1936, 's morgens 10 uur (zomertijd), te Stellendam ten herberge van A. Kaashoek, van 31 perceelen klavers (om eenmaal te maaien), wassende op lan den te Stellendam, in kavel 23 van den Adrianapolder, in kavels 12, 45, 31 en 37 van den Eendrachtspolder en in kavel 7 van den Halfpolder, ten verzoeke van den heer W. Goekoop te Goedereede. Notaris COSTERMANS. Aangiften voor de grasverkooping te Oud dorp, worden ingewacht vóór of op Maan dag 3 Juni, ten kantore van Notaris van den Berg. Zaterdag 13 Juni des avonds 6.30 uur (zo mertijd) te Ouddorp in het logement Akers- hoek, van 46 perceelen klaver- en grasgewas, wassende onder de gemeenten Ouddorp, Goe dereede en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 18 Juni 1936 veiling, en op Donderdag 25 Juni 1936 afslag, beide dagen 's nam. 3.30 uur (zomertijd) te Ooltgensplaat in hotel Hobbel, van: a. een huis met schuur, erf en gront te Ooltgensplaat in het Boomgaardland, kad. sectie A nr. 1291, groot 5 A. 30 c.A., en b. een schuur met erf en grond te Oolt gensplaat aan den Oudelandschedijk. Kad. sectie A en uitmakend een grootte van 81 c.A. no. 1656 geheel groot 1 A. 85 c.A., be- hoorend aan den heer Joh. van Hassent te Ooltgensplaat. Notarissen HARTONGH en Mr. DONKER te Rotterdam en A. COSTERMANS te Duksland. SOMMELSDIJK. Door den gemeente-veld wachter is tegen een ingezetene der gemeen te Dirksland proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van hot Crisis-Zuivelbe sluit. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden gedurende de vorige week als werk loos ingeschreven: 124 landarbeiders, 2 op perlieden, 11 havenarbeiders, 3 metselaars, 2 schilders, 1 los-werkman, 4 landbouwers- knechts, 4 timmerlieden, 1 smid, 1 chauf feur, 1 stoffeerder, 1 schipper, 1 pakhuis knecht, 1 korenmolenaarsknecht, 1 slager, 2 kooplieden, 1 auto-rhonteur, 1 kapper, 1 ty pograaf. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 14 personen werkloos. Door den burgemeester dezer gemeente is ter openbare kennis gebracht, dat tot en met 13 Juni a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt liet inschrij vingsregister voor de lichting 1937 met bet daaruit opgemaakt alphabetiscli register alsmede een afschrift van het gemeenschap pelijk alphabetiscli register voor deze ge meente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen den lijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den burgemeester der daarbij betrokken gemeen te. Deze zendt bet aan den Commissaris dt-r Koningin, die beslist bij een met redenen ouikleen besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Gedurende de vorige maand werd de Wilholminabrug dezer gemeente gepasseerd door 13 schepen. Hieronder zijn niet begre pen de beurtschepen en die met abonne ment. Onze dorpsgenoote Mej. A. Trommel, onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool te Dirksland, slaagde dezer dagen voor het theoretisch gedeelte van het examen hoofd akte der Vereeniging van Chr. Bewaar Schoolonderwijzeressen in Nederland. - Op Dinsdag 16 Juni a.s., des v.m. !e 11.30 uur, zal ten gemeentehuize in het publiek worden aanbesteed de levering van pl.m. 130 M3 goed gewasschen Nederland sclie spramex-grint 3 x S mm., enz. (Zie ad vertentie in dit nummer). De collecte voor de Evangelisatie te Haastrecht, welke vorige week in de Ned. Herv. Kerk is gehouden heeft de som van f 29.71 opgebracht. A.s. Zondag zal in de Nederlandsch Herv. Kerk alhier de maandclijksche col lecte ten bate van de Kerk worden gehou den. SOMMELSDIJK. Door het bestuur van de School met den Bijbel alhier ie aanbesteed liet maken van een verbinding tusschen twee lokalen, door het uitbreken van een muur en het maken van een weg te nemen schot, Ingeschreven was voor liet timmerwerk door A. van den Doel, 198.76; C. Osseweyer 204,—; A. C. van Driel, 209.—; voor 'het metselwerk: J. Le Comte, 37,45; C. Boeter, 41,M. Breur, 45,P. Le Comtc f 62.50; voor het schilderwerk; A. Kuape, 29.75; A. van Splunder, 36.75; P. Ver- hulst, 37,C. van Beek, 37,50; T. van den Bogerd, 39,50; voor het smidswerk: S. Wesduyk, 52,50; Gebr. Tieleman, 56, Op het Maandag te Dordrecht gehou den concours-hippique, behaalde de heer Vis van Heemst in het concours „eenspan nen van in Ne&erland gedekte stainboekmer- riën, type landbouwtuigpaard", een tweede prijs met „Siltra". In de rubriek „twee spannen van in Nederland gedekte siam- boekmerriën, type landbouwtuigpaard", ge spannen voor den oogsMvagen, een heele beste collectie, die de jury handen vol werk gaf, werd een vierde prijs behaald met „Sil tra on Ruvina", van denzelfden eigenaar. MIDDELHARNIS. De heeren A. M. de Fockert, hoofd der Chr. Ulo-school, A. Be versluis, onderwijzer aan die school, zijn be noemd tot examinator voor de Mulo-exa mens te Rotterdam. Woensdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. de Koek van Vee- nendaal. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 300 H.L. roode star-aardappelen. Terwijl de vrouw van L. J. van Eek aan het schoonmaken was bij haar moeder, had zij het ongeluk te vallen en haar been te bre ken en eenige ribben te kneuzen. Zij is per auto naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. Op het terrein Concordia is Zaterdag een fiets gestolen. Aangifte is gedaan bij de politie. Van den koopman Roodzant, welke met zijn wagen met koopwaar aan kwam rijden, brak de as van de wagen. Hij kwam met zijn hit in de heg terecht. De wagen werd be langrijk beschadigd en moest door de kraan wagen van den heer Knops worden wegge sleept. De heer v. L. kwam met de auto uit de garage rijden, toen juist mej. Bijleveld per fiets passeerde. Zij viel van de fiets en be zeerde zich aan beide beenen, terwijl de fiets werd gehavend. Ds. Laman heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Geref. Kerk té Gouda. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij L. W. Hobbel, Zand pad. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 129 personen als werkloos ingeschre ven, waarvan: 15 zeevisschers, 2 slagers, 19 bouwvakarbeiders, 48 landarbeiders, 22 trans portarbeiders, 4 zeelieden groote *f»rt, 13 typografen, 6 van verschillende vakken. BEVALLEN: J. Roos gcb. v. cl. Jagt d., J. J. van der Nieuwendijlc geb. v. d. Wende z.; E. J. Couwenberg geb. Hooft z.; van der Linde geb. Menheer d.; J. S. van der Waal geb. van Gelder z.; S. van der Sluis geb. Nelis z.; M. Mans geb. v. d. Baan z. GEHUWD: .T. Kievit 22 j. en A. Snijder 25 j.; J. Troost. 23 j. te Sommeisdijk en E. van der Nieuwendijk 22 j.: J. Peeksfok 34 j. te Sommeisdijk en J. Verolmc 27 j.; P. van der Gijze 32 j. te Sommeisdijk en L. Stapel 31 j.; W. Verveer 30 j. te Hellevoet- sluis on II. Klink 29 j. OVERLEDEN: A. van der Veld wedn. van E. Visser 81 j. OOLTGENSPLAAT. Door den tuinder G. van Rossum zijn reeds Dinsdag enkele kilo's aardbeien van den kouden grond geplukt. Aan Th. Moerenhout is bij beschikking van den minister van Defensie voor goed VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK Nu tennist hij weer ,J"wee jaren geleden kreeg ik pijn :n mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage,' hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raackle men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als -het ware onmiddel lijk in, toch verdwenen de pijnen en zwellin gen in mijn voeten slechts .geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, door dat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. I'k ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, vóór altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dank baar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen." C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in liet liohaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontslaat dooi"afvalproducten, die zich door onvol doend werkende afvoerorganen in liet lichaam lietbben opgehoopt. Kruschen Salts spoort deze afvoerorganen aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen zullen wor den verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet nileen, ook do geheele gezondheidstoestand zal verbete ren. Lusteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor energie en uithoudings vermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op ile flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) vrijstelling van den dienstplicht verleend we gens broederdienst. - Momenteel zijn bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 139 personen inge schreven. Uitslag verkooping door notaris van Buuren van een woonhuis voor de erven Jac. Kamp: gemijnd op 1400 door A. Duim. De volgende 4 vereenigingen behaalden 2e Pinksterdag te Goedereede, onder leiding van hun directeur J. v. d. Heuvel, de volgen de prijzen: Ooltgensplaats Jeugdkoor 3e afd. le prijs met 361 p., Gem. Koor 2e afd. le prijs met 361 p., Mannenzangvereen. „Ad- vendo" afd. Uitmutendheid le prijs met 308 punten. Tevens verwierf Ooltgensplaats Jeugd koor een extra prijs voor het hoogste aantal punten op dit concours. De dirigent zij geluk gewenseht met dit succes, daar deze vereen, reeds met 308 punten een extra prijs zou zijn toegekend, omdat de 4 vereenigingen verre boven de andere uitgingen. Zaterdag 13 Juni zullen deze vereenigingen gezamenlijk een concert geven in deze gemeente. Mej. M. de Vos is benoemd tot leerling verpleegster in het Diaconessenhuis te Rot terdam. 18 Juni zal langs de huizen der ingeze tenen een collecte worden gehouden, ten be hoeve van het fonds voor behoeftigen van den gewapende!) dienst. OUDE TONGE. Tot Dijkraad van het Waterschap de Dijkring Flakkee, is benoemd de lieer G. C. van Schouwen le Oude Tonge. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemiddeling 112 werkloo- zen aan. Een dochtertje van den heer A. van Noord werd door een wielrijder aangereden; tengevolge waarvan zij ernstig werd ver- Wond. Dr. Parree verleende medische hulp. Gedurende dit leveringstijdvak is de crisismargarine verkrijgbaar op bon 16 bij bakker P. Soeteman aan de Kerkring. Tijdens afwezigheid van dr. de Man te Nieuwe Tonge verleende dr. Eschauzier van hier medische huln bij een auto-ongeluk in eerstgenoemde gemeente. Met het rooien van het bosch aan den 2en Groenenweg en het dempen van de kerk- gracht is in werkverschaffing een aanvang gemaakt. Excursie oud-leerlingen „Ceres". J.l. Woensdag werd door den Z.-H. Bond van oud-leerlingen van landbouwwintercursussen onder leiding van het bestuur der vereeni ging „Ceres" een excursie door Flakkee ge maakt. Bezichtigd werden de Pallandpolder en het bedrijf van de gebr. Vis van Heemst. Over de verschillende dorpen werd gereden naar den watermolen te Oude Tonge. Hier bestond bijzondere interesse voor het aan de wieken aangebrachte systeem „Dekker" en voor de practische constructie, waarbij met behoud der molen deze geschikt is èn voor windwerking èn motor. In hotel Van Veen werd geluncht. In deze gemeente werd te vens bezocht de boerderij van den heer D. C .Slis. De bijzondere bedoeling van dit be zoek gold de bezichtiging van trekpaarden. Het verdere van den dag werd besteed aan bezichtiging electriseli gemaal te Battenoord. Verder ging de tocht naar Ouddorp, waar in hotel „Akershoek" een diner werd aangebo den. 's Avonds 8 uur vertrok het gezelschap vanaf Middelhamis zeer voldaan over het geen bezichtigd was en zeer zeker met de overtuiging dat Flakkee toch niet zoo achter lijk is als in Holland zoo gaarne gezegd wordt. De vereen „Ceres" bleek een goede gastvrouwe te zijn en zij mag dan ook op een welgeslaagde dag terug zien. De collecte ten bate van den Geref. Zendingsbond heeft f 46.84 opgebracht. De P.V. „Gevleugelde Vrienden" vloog van Pont St. Maxeie, afstand 289 K.M. Uit slag: 1 3 8 en 11 M. Boot, 2 10,12 en 14 T. van den Berg, 4 6 9 15 en 16 P. Tuns, 5 7 en 19 P. Jacobs, 13 B. van Wezel, 17 G. van Veen, 18 P van Nieuwaal. De muziekvereen. „Vooruit" alhier be haalde op het nationaal concours te Goede reede een 2-e prijs in de le afdeeling met 297 punten. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bediening plaats hebben van den Heiligen Doop. Doopvaders kunnen zich he denavond aanmelden in de consistoriekamer. De heer G. C. van Schouwen is be noemd tot dijkraad van het waterschap „De Dijkring Flakkee". NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Pont St. Maxence. Afstand 290 K.M. Aankomst le duif 1.41.21. Laatste duif 2.26.14. Prijzen als volgt: Th. Melissant 1 2 4 17, A. Hollemar, 3, 1 Nijsse 5 8, A. Tijl 6 10 11 15, J. van AI- phen 7 9 14, J. Knüps 12, B. v. Zielst 13, J. v. d. Maas 16. Loop der bevolking over de maand Mei: Vertrokken: C. M. v. d. Velde naar Ooltgens plaat, H. van Heemst naar Middelhamis, P. D. Timmer naar Voorburg, J. Verscput naar Ooltgensplaat, L. Braber naar Middelhamis, H. Visbeen naar Bre«ia. Ingekomen personen: L. Drooger en echt- gen-oote van Hellevoetsluis, M. Volaart van Nieuw-Helvoet. Tot kerkelijk ontvanger is in de vaca ture van den heer J. Prince, die als zoodanig bedankte, gekozen de heer L, van Zielst Iz. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra maandelijksche collecte heeft, opgebracht de som van f 24.50. Door B. en W. is aan P. Gebraad ver gunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis aan de Molendijk alhier. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. v. d. Wal van Dirksland» J.l. Maandag 2e Pinksterdag reed een luxe personenauto, bestuurd door den heer H. uit Ouddorp, van den Battenoordschen dijk. De inzittenden werden gewond en na verbonden te zijn per auto naar hun bestem ming gebracht. DIRKSLAND. De postduivenvereen. De Snelpost alhier hield een wedvlucht met dui ven vanuit St. Maxenne Ast, afstand 291 K.M. De uitslag was als volgt: 1 en 7 J. Kas- teleyn, 2 en 6 C. Nieuwland, 3 4 8 en 9 v. d. HoekBruggeman, 5 gebr. de Jong. De vol gende wedstrijd zal gehouden worden vanuit Orleans, afstand 456 K.M. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 70.000 K.G. aardappelen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloos ingeschreven: 110 landarbeiders, 3 metselaars, 1 timmerman en 1 banketbakker. Totaal 115 tegen 107 de vo rige week Zaterdag. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd een extra gift van 50 gecollecteerd, waarvan 25 voor de centrale verwarming en 25 voor de Diaconie. - Het bouwen van een hofstede voor re kening van den heer J. A. van Nieuwenhuy- zen is gegund aan de aannemers P. A. Du- hen en J. van Eek. De voorraad distributiegehakt in blik is thans uitgeput, zoodat de afgifte van de bonnen voortaan niet meer plaats heeft. De muziekvereen. Amicitia behaalde 2e Pinksterdag op het concours te Wassenaar een eerste prijs in de eere-afd. met 356 pun ten en de zangvereen. Excelsior een eerste prijs in de afdeeling uitmuntendheid met 314 punten. MELISSANT. Ned. Herv. Gom. De Wel- Eorw. lieer II. K. van Wingerden, cand. te Gorinchem heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. Door den heer W. C. v. Wingerden, cand. te Gorinchem, is de toezegging van be roep naar de Herv. Gemeente alhier aange nomen. Woensdagavond hield de heer P. D. Sie- ling een lezing met lichtbeelden betreffende zijn reis naar Zuid-Afrika. De lezing werd gehouden in een der loodsen bij het tramsta tion. Een 5 a 600 personen van hier en elders woonden deze lezing bij. HERRINGEN. Op 11 Sept. a.s. zullen de heeren G. Nijpjes, A. Munters en A. W. Kor- vink, resp. vice-voorz., secr. en penningmees ter der afd. Herkingen van de Zuid-Holl. Ver. „Het Groene Kruns" hun zilveren ju bileum vieren als bestuurslid dezer nuttige vereeniging. Het besluit van den raad dezer gemeen te, waarbij verlaging van tuinhuren was ver leend, is door Ged. Staten niet goedgekeurd. Het lotings- en inschrijvingsregister voor den dienstplicht lichting 1937 ligt ter gem.-secretarie ter inzage. De heer D. Struijk had het ongeluk met de fiets zoodanig te vallen, dat hij zijn been daarbij kneusde en gedwongen werd rust te nemen. Door de omzetting van hel hulppostkan- loor alhier in een postsstation zijn de uren van openstelling voor wat den postdienst be treft verminderd tot 3 uren per dag. Telefoon en telegraaf onafgebroken geopend van 8 21 uur. STELLENDAM, 2 Juni. In cl" afgeloopen weck werd aan de pellerijen ruim 15.000 Kg. garnalen van 12 ct. afgeleverd, daartegen over is de levering aan de drogerijen van belang, gedaald. De vangsten zijn voor dezen tijd van het jaar laag. Dit schijnt ook op ander plaatsen zoo te zijn. De Belgische gar nalenvisschers vischten de laatste weken voor het Goereesche gat, een enkele vischte er zelfs in. STELLENDAM. Bij het gehouden nationa le concours te Wassenaar op den 2en Pink sterdag j.l. behaalde de gem. zangvereen. „Excelsior" uit deze gemeente een 2e prijs in de 2e afd. met 276 punten. De muziekver. „De Hoop" behaalde op dit concours een le prijs in de le afdeeling fanfare met 317 p. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. lagere school in deze gemeente is aangesteld de heer P. Peute, thans tijdelijk onderwijzer te Dirksland. GOEDEREEDE. Bij de schietoefeningen Zaterdag j.l. der B.V.L. werden de volgende punten behaald: F. den Eerzamen 92, A. de Ronde 87, N. Overbeeke 85, H. Sandifort 88, J. A. de Vogel 91. J. Krijger 89, W. Melis sant 73, E. A .Snijder 93. De collecte gehouden langs de huizen ten bate van het blindeninstituut te Amster dam, heeft 16.50 opgebracht. Het 3-jarig zoontje van J. v. H. kwam te vallen over de hond van den landbouwer T. v. d. W. De hond meende dat hij werd aangevallen en was aanstonds bereid tot een tegenaanval en beet het knaapje in de wang; geneeskundige hulp was noodig. De militieplichtigen J. Redert Gz. en W. Redert Az., werden bij de gehouden keuring te Ouddorp afgekeurd voor den militairen dienst. Beiden hebben herkeuring aange vraagd en zijn daarvoor de vorige week naar Rotterdam geweest, doch het resultaat was hetzelfde. Voor de visschersvereen. „Ons Belang" is een lading van 200 ton eierkolen gearri- veer-d. Het lossen en vervoer is aanbesteed. Uitslag resp. 0.50 J. Krijger en 0.22 D. Sandifort, alles per ton. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkloos ingeschre ven: 50 landarbeiders, 1 timmerman en 2 gar nalenvisschers. Loop der bevolking over de maand M<- Ingekomen: van Ooltgensplaat Kommertje v. d. Wende. Vertrokken; naar Amersfoort Teuntje van Huizen en naar Soest Maatje v. d. Wende. Zondag e.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot bet bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond 8 uur (n.t.) bij den Kerkeraad in de oude pastorie. OUDDORP He' 0-jarig zoontje van K. Hol laar, uir Oostdijk, werd in de Weststraat door cle fietsrijder M. B. zoodanig aangere den, dat Lot i entje bewusteloos bleef lig gen. Hij is bij tien kleermaker Kuape bin nengebracht en de geneesheer const», leerde een lictile hersenschudding. Een paar uur later is hei kind naar de ouderlijke woning vervoerd. De toes','and is heter. Van een en atuler is proces-verbaal opgemaakt. L. II., die Tweede- Pinksterdag met zijn familie een autoritje .ring maken, had liet ongeluk aar. den 14*31,.noomKwihendiik twee maal met de auto o-er ,B*i kop te slaan. Hij werd tetron don grond geslingerd oil werd bowuslcloos tjj ö»t» Dromen binnenge bracht. K-en yit,i»v -s-&i'(| aar) haar rug ver- vond De ttnJ*re moeit"arou-n kwamen or goed af. 11» aif'o «as «rrane beschadigd. Zij werden met c«n armer* auto ühuis ge- hraclii. Naar men verneemt is onze vroegere d'orpsgcripole ni»j M. C. Sperling na in St. Joris t.ssilu.is^ t» Delf', gehouden examen geslaagd voor hut staalsdiplorna B Krank zinnigen erpleging. -- Dinsdag sfouden bij de Arbeidsbemid deling 94 werklnozen ingeschreven. De zangvereen Oostdijks Gemengd Koor onder leiding van den heer M. Boelaars, be haalde 2e Pinksterdag op het concours te Goeclereede don lsten prijs in de 4e afd. met 30G punten. De zangvereen. Excelsior, onder leiding van deu lieer Boelajirs, bojiaaldc op liet concours te Goedereede den 2den prijs in do 2e afdeeling men 280 punten. Bij publicatie van B. en W. dezer ge. meenfe is bekend gemaakt dat bij hem een verzoekschrift van P. Bezuijen is ingekomen voor een verlof A voor den verkoop van zwak alcoholische dranken in een perceel gelegen in de buitengronden van den Sprin gerpolder hij de Punt. Tegen liet verleenen van dit verzoek kunnen bezwaren hij B. en W. ingebracht worden. Uit deze gemeente zullen ruim 40 per sonen van den B. V. L. deelnemen aan den Landdag a.s. Za'terdag te Brielle. De echtparen A. v. d. Doel-Spee en C. van IIuizen-Komtebedde herdacbJen dtv. week hun gouden huwelijksfeest en zijn alle vier nog even kras. Het heelt hun niet aan belangstelling ontbroken. Naar men verneemt, zal ook aan da kalmvisschorij regeeringsteun worden ver leend. Moge het ook voor de garnalenvis. schors nog eens komen, omdat die hot even eens hoog noodig hebben. Er kan gemeld worden, dar aan da wed. H. Tanis door B. en W. vergunning is verleend voor het bouwen van een nieuwe landbouwschuur cn aan A. Hoek Dz voor het bouwen van een woonhuis. De afgeloopen week 'hebben de garna lenvisschers -4 dagen gevisclit. Met de zeil scheepjes werd van 4050 K.G. garnalen per dag gevangen. Mot de motorschuiten werd hot dubbele gevangen. Alles afgele. verd aan de pellerijen tegen 12 cent per KG. In de weervisscherij werden 4 zalmen ge. vangen. Do cichoreimarkt blijft even kalm. Er is zeer weinig vraag. De beschikbare koop. waar was 70 Frank. Dc nieuwe oogsr wordt aangeboden op 73 Frank. Onder dc verloren voorworpen belmo ren een lederen damcstasch en een rijwiel, belastingmerk; en onder de gevonden voor werpen een paar damoshandschoenen. In lichtingen bij C. cle Mooy. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat tot en met 11 Juni a.s. ter gem.- seeretarie voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvingsregister van de lichting 1937. Woensdagmiddag a.s. te 2.30 uur zal ten huize van den gemeente-geneesheer de gele genheid opengesteld zijn tot kostelooze inen ting en herinenting. Voor een juiste vermel ding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het ge wenseht dat bij de aanmelding worden mede gebracht trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen. Werd er vorige week als een zeldzaam heid gemeld dat er al bijen waren geschept, nu kan nog als zeldzaamheid gemeld worden dat bij Joh. Hameeteman aan de Westduinen nu al voor de tweede maal bijen uit een korf werden geschept. Door den garnalenvisscher C. Sperling werd op de visscherij een haai van ongeveer 2 meter lang gevangen. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 94 werkloozen ingeschreven. Tegen den 28-jarigen vertegenwoordi ger A. A. v. d. G. te Dordrecht werd door de Rotterdamsche rechtbank 6 weken gevan gen isstraf geëischt, wegens vernieling bij C. Pikaart alhier. De 29-jarige C. v. d. L. alhier werd door de politierechter veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen hechtenis, wegens toeëige- ning van een ijzeren pen met ketting. De 24-jarige K. M. werd door den po litierechter veroordeeld tot f 5 boete of 2 da gen hechtenis voor het vernielen van een dam. VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN Zaterdagmiddag is bij het verrichten van werkzaamheden aan den gevel van het Missiehuis van de missionarissen van het Heilige Hart t.e S t e i n, de eerw, broeder Joh. Berkelman, van een hoogte van ruim tien meter omlaag gestort. Hij werd be wusteloos en ernstig gewond opgenomen. Enkele uren na het ongeluk is liet slacht offer, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Een tragische omstandigheid is, dat de broeder juist dezen Zaterdag 58 jaar was geworden. MARKTBERICHTEN Marktbericht van Jac. Knoop. Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastr. 16, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week hebben de prijzen van eerste soorten bonten en blauwen de prijs kunnen houden, afwijkende bonten en blau wen gaan voor alle prijzen, vooral als er veel schot aan zit. Nieuwe aardappelen worden tegen hoogere prijs verkocht; ook nieuwe Malta-aardappelen. 2 Juni werden de volgende prijzen ge maakt: Zeeuwsche bonten f 22.70, dito blauwen f 22.40, dito blauwe en bonte po ters f 1.902, dito roodstar f 22.50, dito poters fl.501.60, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 22.10, Anna Pauwlowna zandaarc* appelen f 22.50, alle soorten bon ken f 1.902.10, Friesche roodstar f 2.50 2.80, Friesche borgers f 22.10, Limb, in dustrie f 1.801.90, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Zomer Malta f. 1213, winter Malta f 99.50, Westlandsche Muizen f 15 22, N. Holl. kleine muizen f 2022. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage eerst inlichtingen aan Makelaar Jac. Knoop, zonder eenige ver plichting. CENTRALE VEILING VOOR GOEREE EN. OVERFLAKKEE,. MIDDEL HARNIS Veilingbericht van Woensdag 3 Juni 1936 Spinazie 77.30 Peulen 16.per 100 k.g. Sla 0.852.10; Bloemkool I 8.2011,50; Id. II 2,705,80, Komkommers 67.80, alles per 100 stuks. Bospeen 9,8011,60, Rabar ber 3,604 per 100 bos. Aardbeien 30. per 100 pond. Veilingbericht van Donderdag 4 Juni 1936 Kippeneieren 5859 kg. 2,252,35, id. 56 --57 k.g. f2.15—2.20, id. 51 k.g. 1,90—1,95; Eendeneieren 1,902. AMSTFHOAMj 2 Juni. Vee. Aanvoeren en prfozen: 443 vette koeien, le kvv 5(163 c, 2e kaw 4664 c, Se kw 3644 c, per kg", slacht- gemicht; 79 melk- en kalfkoeien 180—2'0, per stuk; 119 vette kalveren. 2e kw 4250 3e kw 324 0c. per kg. slaehtgewicht: 124 nucht. kalveren 450—750. 33 lammeren ƒ10—11. |t*r stuk; 571 varkens; vleesch varkens (90119 •te. 3940 c, id. zwaardere 3839 o. vetto var- kciv* 37—38 c. per kg. slachtgcwicht. z Runderen: aanvoer behoorlijk,, inzet met honger vraagprijzen, liandel zeer stug, vaste prijzen. Vette kalveren: aanvoer kort. handel rede Hik en prijshoudend vooral de mindere kwali teit. Nuchtere kalveren: aanvoer iets minder, han del vlug en duur. Varkens: aanvoer flink, handel zeer kalm. prijshoudend. AMSTERDAM, 2 Juni. (Aardappelen) De pro zen waren heden: Zeeuwsche Bonten «n Blauwen 2.402.70, Zeeuwsche Bintjes i 90 2.10, Zeeuwsche Redstar 2.20—2.40. Zeeuwsche Poters l.SO2, IJpolder Bonten en Blauwen 2-t'02.30. IJpolder Bevelanders 1.802, IJpol der Redstar 2.102.20, Friesche Redstar 2.20 -.60. Zeeuwsche Blauwen 2.502,70. Duinzand 3—3.50,. alles pre H.L. Malta 12—12V> c o kg Aangevoerd 502.200 kg. TIRL, 2 Juni.. Eieren. Prijzen: f 2.40- per 100 stuks. Aanvoer 100.000 stuks. 2.50

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2