maas- en scheldebode woensdag 27 mej 1936 algem. nederl. verbond gemengd nieuws auto-ongeluk van dr veeneklaas kerk en school groepsdagen te middelburg BUITENLAND Rede van Minister De Wilde De Groep Nederland van het Alg. Ned. Verhond heeft Vrijdag en Zaterdag te Middelburg zijn groepsdag gehouden. Na een huishoudelijke vergadering werd de groep op liet Stadhuis ontvangen door den Burgemeester, den heer M. Fern- hout. Ds. J. N. P atti s t, van 's-Graven- liage, dankte voor de vriendelijke ont- angst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gisteravond een rede ge- houden. Minister do Wilde wees er op dat de doel stelling van het Alg. Ned. Verbond van idcéelen aard is. Alles wat in gezonden zin er op gericht is liefde 2e wekken voor ideeele goederen, die aan het leven meer innoml geven en' de zedelijke kracht des volles ver- hoogcn, mag op onze waardoering aanspraak maken. Geeft acht op de stem van liet bloeu! Wie daarop acht geeft, vraagt niet naar materieel gewin, maar is t'ot het offer bereid. Uitgangspunt moet daarbij zijn de volks gemeenschap, zooals die leeft en werkt bin nen de grenzen van het Nederlandsche rijk. De Minister wees er vervolgens op, dat in do laatste jaren de liefde voor land en na tionaal besJaan eer sterker dan zwakker is geworden. Wij aldus vervolgde Mr. de Wilde en onze volksgenooten zijn niet alleen van hetzelfde bloed en van dezelfde taai, maar wij hebben dezelfde geschiedenis doorge maakt. We vormen een natie, die anders is dan andere naties, van eigen type en karakter. Op die waarheid moet steeds weer d i aan dacht gevesrigd worden. Het besef ervan moet verlevendigd worden. Niet om in laak baar nationalisme of ziekelijk gedweep ie vervallen, maar om onze eenheid te zien en te waardeeren wat God ons door den arbeid onzer vaderen gaf. Vervolgens wees de Minister er op, dat wij als natie een gemeenschappelijk bezii hebben. Da? bezit bestaat in alles wat do mensch noodig lieeft om den strijd des le vens te strijden. Het is de godsdienst, liet is onze cultuur, onze staatkundige onafhanke lijkheid, onze volksvrijheden en rechten, oiis Koningshuis, onze relatie mej Iiirlie, Suriname en de Ned. Antillen. Laat ons volk aldus besloot Minister de Wilde in al zijn geledingen begrijpen, dat liet, voortbouwend aan zijn nationaal bestaan, tevens moet vasïhouden aan zijn traditie. Vooruitstrevend in de ontwikke ling van het Nederlandsche recht, de natio nale welvaart, in lie-j bevorderen van kun sten en wetenschappen. Maar daarbij altijd weer voortgaande in de lijn van het karak ter der eigen natie. Slaagt men er in den eerbied voor het organisch gegroeide to versterken en het volk steeds meer te doordringen van zijn historische taak en roeping, zijn inzicht in wonderbare leiding zijner geschiedenis te Verdiepen, dan zal ook liet Alg. Ned. Ver bond een toebereide aarde vinden orn zijn werk te volbrengen. Steun voor Tuinbouwproducten In de Staatscourant is opgenomen de „Crisis-Steunbeschikking 1935 (fruit- en war- moezerij-gewassen In deze beschikking heeft de Minister van landbouw bepaald, dat aan de aangesloten minoers steun verleend zal worden tot een tolaal bedrag van f 680.000. Steun zal worden verleend over de hoe veelheden van de hierna vermelde produc ten, welke in het achter elk product ver nielde tijdvak van 1035 door de telers zijn verhandeld tot de daarbij vermelde bedra gen der eenheid: iloode en witte bessen, voorzoover voor een prijs lager dan f 9 per 10 kg. door verwer kers gekocht: 1 Jan.31 Dec. f 2. Kruisbessen 1 Jan.9 Juni f 2.60. Andijvie 17 Juni—22 Sept. f 0.25. Bloemkool 17 Juni—14 Juli f 0.25. stokprinsesseboonen lö Juli15 Sept. f0.50 Enkele slamprincesseboonen 15 Juli—15 Sept. f 0.25, Dubbele stamprinsesseboonen 15 Juli—15 Sept. f 0.25. Snijboonen 15 Juli—15 Sept. f 0,80. Spekboonen 15 Juli15 Sept. f 0.25. Kroten 3 Juni1 Sept. f 0.25 Witte kool 17 Juni—25 Aug. f .50. Bospeen 29 April—1 Sept. 'f 0.50. Prei 3 Juni31 Dec. f 0.25. Hadijs 16 Mei10 Juni i 0.50. Knolselderij 1 Jan.31 Dec. f 0.75. 81a 15 Juli—29 Sept. f 0.20. Spinazie 27 Mei—16 Juni f 0.50. Glastomaten 2 Sept.27 Oct. f 1. Tuinboonen 17 Juni—15 Sept. f 0.40. Alles per eenheid van 100 Kg., 100 bos of 100 stuks. UITKEERING AAN VEEWEIDERS EN -MESTERS Aanvrage moet ingediend worden vóór 23 Juni Gelijk reeds werd bekend gemaakt, zal «orden overgegaan tot een uitkeering aan de veeweiders en -mesters, die door de ab normale tijdsomstandigheden in ernstige iinancieeie moeilijkheden zijn geraakt. Deze uitkeering wordt vastgesteld op f20 Per rund, dat is begrepen onder het aantal rtl.de inventarisatie van de maand Mei 1935 opgegeven in de rubriek: „mestvee en Vee, bestemd om vet te maken". 1 oor deze uitkeering komen alleen in aan merking die veeweiders en -mesters, die aan beide hierna te noemen voorwaarden voldoen: a. dat zij niet zijn of worden aan geslagen in de rijksinkomstenbelasting voor het belastingjaar 1935/1936.; b.' dat van het aantal te hunnen name bij de inventarisa tie van Mei 1935 getelde stuks rundvee met uitzondering van liet bij die inventarisatie getelde aantal mannelijk cn vrouwelijk jongvee, jonger dan een jaar en mestkaive- ven, tenminste drievierde bestond uit vee, opgegeven in de rubriek „mestvee en vee, bestemd om vet te maken". Degenen, die aan deze beide voorwaarden voldoen, kunnen zich wenden tot het regee- Dngsbureau voor de uitvoering van de landbouw-crisiswet 1933, Lange Voorhout 1 en 3 te 's-Gravenhage, ter bekoming van een aanvraagformulier. Zij dienen daarbij dui delijk hun voorletter, naam en volledig adres op te geven. Deze formulieren zijn slechts verkrijgbaar "ot 23 Juni 1936. Na dat tijdstip zullen geen aanvragen meer in behandeling worden ge nomen. Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat van de hierboven onder a en b genoem de voorwaarden piet kan worden afge- De Alkmaarsche kaasmarkt ernstig bedreigd Oprichting van een kaasbeurs De lage kaasprijzen en de daarmee in on middellijk verband staande slechte bedrijfs- uitkomsten in liet veehoudersbedrijf in Nooi-q Holland zijn de laatste jaren meer dan eens oorzaak geweest van een actie tegen de Alkmaarsche kaasmarkt on voor een Alkmaarsche kaasbeurs. De kaas producenten onderschatten weliswaar de waarde van de markt niet, maar zij meen den, dat de liooge vervoerkosten der kaas naar de markt en de eveneens hooge wik- en weegloonen niet opwogen tegen het voordeel, dat een markt biedt .t.o.v. een beurs. De voorstanders van een kaasbeurs werden steeds talrijker en vooral in den „bond van op coöperatieven grondslag werkende zui velfabrieken in Noord Hollano" welke bond met 40 aangeslote.. zuivelfabrieken een der grootste aanvoerders is op de Alkmaarsche kaasmarkt, werd een krachtige actie ge voerd, om tot de oprichting van een kaas beurs te komen. Deze bond heeft te Alkmaar vergaderd. Op deze zeer druk bezochte vergadering ook burgemeester Jhr. Mr. 1'. H. van Kin schot van Alkmaar cn twee der wethouders en de directeur van bet marktwezen waren aanwezig heeft Ir. Kramer, adjunct-secre taris van den bond. een rapport uitgebracht waarin de voor- en nadeden zoowel van een markt ais van een beurs werden belicht. De heer Kramer ourfde echter geen conclusie in het rapport neer te leggen, zulks in tegen stelling met den lieer Nobek, secretaris van den bond, die in een aanJian el aan het ••apport wees op de groote reclamewaarde van de markt en adviseeren tot behoud ervan Na zeer uitvoerige discussies werd met 124 tegen 23 stemmen een voorstel aangeno men. om in Alkmaar een kaasbeurs op te richten. Het bestuur van den bond zal zoo spoedig mogelijk met het gemeentebestuur t an Alkmaar besprekingen houden, die tot de oprichting van een kaasbeurs moeten leiden. De Ondermelkregeling Blijft nog buiten werking Met betrekking tot de regeling voor de verplichte teruggave aan melkleveranciers van een zeker jiercentage der ontvangen melk in den vorm van ondermelk deelt men ons van bevoegde zijde liet volgende mede: De regeling bedoelt zoo mogelijk te be- vorderen, dat de netto kaaswairde van dc ondermelk niet daalt beneden 0.5 cent voor Maart, 0.4 cent voor Apri! en 0.3 cent voor Mei en volgende maanden tot einde Augus tus. De regeling schrijft onder bepaalde omstandigheden verplichte buitenwerking stelling- voor, terwijl een commissie weke lijks aan de Nederlandsche Zuivelcentralo advies uitbrengt over de vaststelling van liet percentage, resp. over vrijwillige buiten- vvcrkingsteliing. Met ingang van Zondag 10 Mei werd de regeling buiten werking gesteld, mede om dat een overschrijding der gestelde onder, melkwaarde verwacht werd, docii vooral omdat in de regeling voor verschillende categorieën van bedrijven een sterke beper king ligt opgesloten van de productie van melkpoedep en gecondenseerde melk. welke beperking 'zich moeilijk laat rijmen met de omstandigheden ten aanzien van export mogelijkheden, die zich voordoen. Hoewel de ontwikkeling der omstandighe den mede vooral door eenige stijging der bo- terprijzen deze week ernstig de vraag deed overwegen, of ten behoeve van de kaaswaar- de der ondermelk de regeling weer moetwor den inwerking gesteld, is de Nederlandsche Zuivelcentralo er deze week nog niet toe overgegaan daartoe te adviseeren, omdat het antwoord op genoemde vraag onzeker is en moeilijkheden ten aanzien van de beperking der bereiding van melkproducten, die hier boven genoemd werden, nog vrijwel onver zwakt bestaan. De volgende week zal de toestand op nieuw onder oogen worden gezien. Inmid dels wordt gezocht naar een bevredigende oplossing der moeilijkheden inzake de fabri cage van melkproducten. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat, met uitzondering van vroege aardappe len van oogst 1935, dus ook fabrieksaardap pelen ter denaturatie kunnen worden aange boden, waarvoor alsdan de op het tijdstip van denaturatie geldende toeslag zal worden uitbetaald. VLASSTEUN In de Staatscourant is opgenomen de „crisissteunbescliikking 1936 vlas (oogst 1936)". In deze beschikking fieclt de Minister van Landbouw bepaald, dat uit het Land bouwcrisisfonds ten behoeve van de telers van vlas steun verleend zal worden over de opbrengst van ten hoogste 15.000 H.A. met vlas beteelde oppervlakte, met dieii verstande, dat: a. in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan telers, in totaal geen hooge- bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeenkomt met een b-edrag van ge middeld f 100 per H.A., berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte; b. in den vorm van een bewerkingspremie, uit te keeren aan vlassers, in totaal geen hooger bedrag ahn steun zal worden uitge keerd dan overeenkomt met een bedrag van gemiddeld f 75 per H.A., berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte, voor zoover de opbrengst daarvan in Nederland tot viaslint wordt bewerkt. DE „KAPITALISTISCHE" KOE De „geldzucht" haar dood De landbouwer Nijenhuis te Varsse- veld, had tijdens eenigo werkzaamheden in het weiland zijn jas, waarin zich een portefeuille met 350 aan bankpapier be vond, in het gras neergelegd. Eén der in het land grazende koeien had het waarde vol voorwerp machtig weten te worden en het opgegeten. Het dier is terstond ge slacht. In de maag werden snippers van portefeuille en banknoten teruggevonden. Deze zullen naar de Nederlandsche Bank worden opgezonden in de hoop, dat nog eenige restitutie kan geschieden. DOOR ZIJN PAARD DOODGETRAPT De landbouwer W. te W i n t e r s w ij k was Woensdag bozig mot een span van twee paarden zijn land te beploegen, toon hij plotseling een trap van een der paarden kreeg. Hij werd naar het ziekenhuis t» Winterswijk vervoerd, waar hij Donderdag middag is overleden, Zijn verloofde ernstig gewond Dr. Veenekiaas, de thans alom beken de Utreclvjsche arts, die deel uitmaakte van de Ambulance in Abessinië, kan met recht zeggen, dat hij heel wat meege maakt lieeft. Zijn maandenlang verblijf in een woest en onbeschaafd land, waar dc moderne beschavingsoorlog vele slachtoffers maakte, zal hem nog versch in liet geheugen liggen. Verschillende malen dreigden groote gevaren, bommen explodeerden in de onmiddellijke nabij heid van de opera2ie-tafels, roovars sloe gen hun slag waar zij konden. Hoe gevaarlijk Abessinië echter ook was, Dr. Veenekiaas keerde ongedeerd en in goeden welstand in het vredige, vreedzame en rustige Nederland terug. Maar wat is nu geschied? De man, die ongedeerd van de Abessijnsche fronten terugkeerde, is kort na zijn terugkeer ln het zoo rusi'ige Holland slachtoffer ge worden van een au'o-ongeval! Wel kwam hij cr ook ditmaal weer vrij goea af: een gekwetste rib en een gevoelige rechterzijde waren de eenige verwon dingen. Do verloofde van Dr. Veenekiaas kwam er minder goed af: zij brak haar onderarmen en werd bovendien aan liet liooid gewond. De toedracht van het ongeval He-ongeval had plaats Ier hoogte van liet Blinden-instituut „Sonneheerdt te Erin el o. Een auto, waarin de lieer J. II. Senff, uit Haarlem, secretaris van de Directie der Drostefabrieken, was gezeten met zijn tien jarig zoontje cn drie vriendjes van het knaajije, kwam in botsing met een andere auto, waarin zich Dr. Veenekiaas bevond. Het ongeluk is gebeurd, nadat dokter Veenekiaas den anderen wagen had voor bij gereden. Zijn auto kwam te slippen en vloog tegen een boom. De lieer Senff, die achter hem reed, kon niet meer uitwijken en liolsie tegen de auto van den arts op. Dr Veenekiaas en zijn verloofde, die naast hem zat., alsmede de lieer Senff en de vier kindoren, werden allen min of meer ern stig gewond, voornamelijk aan hoofd en gelaat.. Zij werden naar het ziekenhuis Salem vervoerd, nadat medische hulp was verleend door dr Binnendijk en dr Waar denbui',g. Vier gewonden konden na ver bonden Ie zijn weer huiswaarts gaan. Do toestand van twee der kinderen is \an dien aard, dat zij nog in liet ziekenhuis moeten blijven. Twee kinderen om het leven gekomen Vrecselijkc brand in een boerderij Vrijdagmiddag te omstreeks vijf uur heeft in de hooibergplaals van de nog nieuwe boerderij van J. Bussemakers in het gehucht Steeg, onder de ge meente Sevenum, een brand gewoed, waarbij twee kinderen van het land houwersgezin, een driejarig meisje en een- vijfjarig jongetje om liet leven zijn gekomen. Buren ontdekten, dat er rook uit het dak van het gebouw kwam, waarop zij toesnel den en de bewoners waarschuwden. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, die weldra onder leiding van burgemeester Everts, tor plaatse was. Toen men met liet blusschingswerk wilde beginnen, deed men de vreesclijlto ontdekking, dat onder aan de trap de klompjes van do beide kinderen stonden, zoodat de kleinen op den hooi schelf oan het spelen moesten zijn ge weest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te redden doch tevergeefs. Aangezien geen hulpge roep werd gehoord, moet worden aangeno men, dat de kinderen door rook zijn ge stikt. Na oen kwartier, nadat eerst de dak bedekking, bestaande uit nsbestplaten, was verwijderd, werden de verbrande kinder- lichaampjes gevonden door den heer J. S. Arts, die, gewajicnd met een rookmasker. naar hoven was geklommen. De brand zelf had men vrij spoedig onder de knie. Hei vuur kon tot de hooischelf worden beperkt, aangezien deze door brandvrije schotten van de overige gedeelten van de boerderij gescheiden is. Deze tragische brand heeft in de plaat.' en omgeving diepe verslagenheid gewekt. Sigarenfabriek te Eindhoven in vlammen Enorme schade; 450 man getroffen Tc E i n d hove n werd Vrijdagnacht brand ontdekt in dc Abonné-sigarenfabrieken van de N.V. van Kesscl en \an Ilussen. De brandweer tastte het vuur met IS stra len aan. De vlammen hadden zich uitgebreid naar liet nieuwe fabrieksgedeelte, waar, doordat de ramen openstonden, het vuur als het ware opgezogen werd naar de vierde vei' dieping. In minder dan geen tijd brandde de zolder door en stortte de voorraad van de droogkamers naar beneden op de voorraad, die gelijkvloers was opgeslagen. Vervolgens deelden do vlammen zich mede aan het fa brieksgedeelte, dat rechthoekig tegen het hoofdgebouw is gelegen. Een cordon van waterstralen werd door do verscheidene brandweren op het vuur gericht. Door op het dak to klimmen slaagde men er in van boven af het vuur tc bestrijden en in te sluiten. Na vier uren blusschen was men het vuur in zooverre meester, dat gezegd kon worden, dat de machinezaal en het kantoor gebouw onaangetast zouden blijven. De gemeentebrandweer zette do nablus- scliing voort. Eenige millioencn sigaren zijn in de vlammen opgegaan. Ongeveer 450 ar beiders worden door deze brand getroffen. De N.V. is tegen bedrijfsschade verzekerd. Hoeveel de totale schade bedraagt, was nog niet bij benadering te schatten. DOODELIJKE AANRIJDING TE AKKRUM Zondagmiddag Ie omstreeks half 5, is do tachtigjarige Pcbesma bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, be stuurd door een 18-jarigen inwoner van Grouw. De man werd ernstig aan liet hoofd gewond en is kort na aankomst in liet zie- kenhuis te Heerenveen overleden. Het on geluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan een defect aan de stuurinrichting van de auto, waardoor do bestuurder de bocht van den weg niet goed kon nemen en de aanrij ding niet kon worden voorkomen. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN SOESTERBERG Op 2000 meter hoogte Luitenant Bodaan wonderbaar gered door het valscherm De pas tot officier beëeedigde reserve- tweede luitenant Bodaan was Zaterdag te Soesterberg opgestegen met een Jachtvlieg tuig van liet Fokkertype D 17 voor het ma ken van een vlucht boven de omgeving van Soesterberg. Omstreeks kwart voor elf be vond hij zich op een hoogte van circa 2000 meter in de omgeving van het vliegveld, waar hij verschillende manoeuvres maakte. Nauwkeurig waren de verrichtingen van In t kleine toestel op deze hoogte niet te volgen, doch toeschouwers kregen den indruk, dat de vlieger eenige stuntoefeningen maakte toen zij plotseling tot hun groote ontzetting zagen, dat üe machine als een baksteen om laagstortte. waarbij men den indruk kreeg, dat de vleugels waren afgeknapt. Ademloos keek men toe en plotseling zag men hoo een zwarte stip zich uit de val lende machine losmaakte. De vlieger liau een parachutesprong uit de neerstortende vliegmachine gewaagd en met een zucht van verlichting zagen de ontstelde toeschou wers op den grond hoe liet valscherm zien ontplooide en den vlieger betrekkelijk veilig naar de aarde terugbracht. Niet onaangedaan, maar vrijwel ongedeerd kwam luitenant Bodaan op een der uitein den van de wijde vliegheide neer. terwijl op eenigen afstand rle romp van de verniel de machine zich met den neus in den grond boorde cn totaal werd vernield. Ken onderzoek naar de juiste oorzaken van het ongeluk zal worden ingesteld. Een woord van lof verdient de bestuurder voor diens koelbloedigheid, waarmee hij zich uit liet vallende vliegtuig wist te bevrijden en gebruik wist te maken van liet valscherm, van welks toepassing hij slechts theoretisch op de hoogte was. Ook verleden jaar had een militair vlie ger van Soesterberg zijn leven aan zijn val scherm ie danken. Het was de sergeant- vlieger Steensma. die toen zijn stuurinne.h- ting door een botsing in de. lucht met een andere machine onklaar was geraakt, door vloog tot boven dc Leusdensclie heide, waar zijn vallende machine geen ongelukken zou kunnen veroorzaken, en toen met zijn para chute omlaag sprong. Steensma heeft eenige weken geleden met goed gevolg examen gedaan als verkeersviie ger en is thans als zoodanig in dienst van de K.L.M. gekomen. Nader wordt gemeld: Luit. A. II. Bodaan lieeft zijn leven te dan ken aan z'n groolc koelbloedigheid. Toen na melijk de vleugels van het toestel afbra ken kreeg luitenant Bodaan een klap van een der onderdeden, waardoor, naar later bleek, zijn rechterarm gebroken werd. Daar door had hij dus slechts een arm ter be schikking om zich te redden uit dn met een duizelingwekkende vaart neerstortende machine. Ondanks alles bleef de vlieger kalm cn verloor geen oogenhlik zijn tegen woordigheid van geest. Nu hij zijn rechterarm niet kon gebruiken moest hij dus alles maar met zijn linkerarm doen. Tijd om daarover na te denken was er niet: als een blok viel de vleu- gelloozo machine naar beneden. Luile- nant Bodaan sprong links uit de machi ne en opende links de parachute, nadat hij mot groote moeite zijn riemen had losgemaakt. Gelukkig ontplooide de pa rachute zich en kwam luitenant Bo daan ongedeerd op de hei terecht, behal- dan natuurlijk de gebroken arm die hij reeds in het vliegtuig had opgeloopen. Vanzelfsprekend was dat alles liet werk van enkele seconden. Luitenant Bodaan werd eerst nnnr het mi litair hospitaal vervoerd, waar men een röntgen-opname van zijn arm maakte. Later is hij naar liet Diaconessen-ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Vliegers maken een rondje Een noodlanding het resultaat Zaterdagavond omstreeks half zeven heeft een militair vliegtuig, bemand met de reserve sergeant-vliegers Tuy- ninga en Schipper, een noodlanding gemaakt op een weide bij de boerderij van den heer van der Velde, aan de Boekenrodeweg te A a r d e n h o ut in de gemeente Bloemendaal. Het vliegtuig had deelgenomen aan den wedstrijd om den zilveren vleugel te Amster dam en was te kwart voor zes op Schiphol geland -Een half uur later was het weer op gestegen om naar Soesterberg te vliegen, doch de vliegers wilden eerst nog te Aar denhout een rondje maken boven hun res pectieve woningen. Op een hoogte van 500 meter weigerde de motor, zoodat de inzitten den gedwongen waren een noodlanding te maken. De wielen van het toestel kwamen daarbij in een grenpel, waardoor het landings gestel brak. terwijl de prooeller en een vleu gel beschadigd werden. Beide vliegers wa ren ongedeerd. Het toestel zou vandaag ge demonteerd en naar Soesterberg gebracht worden. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Uithuizermeeden, W. de Graaf te Ommen en F. J. Scholten te Onst- wedde. Tweetal: Te Temeuzen, C. Boon te Duurswoude en G. \V. v Iloute te Nijeveen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Meeuwen. J. W. v. d. Linden, cand. te Utrecht. Te Arnemuiden, cand. J. Slok te Delft. Beroepen: Te Veere, P. Fagel, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: Naar Beuningen, G. J. de Geus, cand. te Hees. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Nieuw-Vennep, K. Groen te Rotterdam-West en J. P. Meijering te Zwijndrecht. GEREF. GEM. Tweetal: Te Rijssen, M. Heikoop te Utrecht en B .v. Neerbos te Vlaardingen. Beroepen: Te Tricht, H. Ligtenberg te Lisse. De Klokkenberg jubileert NEGENTIG JARIG BESTAAN VAN DE KWEEKSCHOOL Toespraak van Minister Slotemaker de Bruine Donderdag is te Nijmegen herdacht hel 90- jarig bestaan van de eerste Clir. Kweek school in ons land, n.l. die van „De Klokken berg". De herdenking werd ingezet met een recep tie in 't mooie Internaatsgebouw aan den Ub- bergschenveldweg. Vele oud-Klokkenbergers waren opgekomen; wij zagen o.a. de heeren J. Hobma, Prof. van Gelderen, H. J. van Wij len, K. Brants, G. J. Drewes Sr., W. Uitten- bogaard, Dr. J. Kalsbeek, A. Oosterlee, enz. Tot de belangstellende autoriteiten behoor den Minister Slotemaker de Bruine, Prof. Dr. R. H. Woitjer als voorz. van den Onderwijs raad, de heer J. J. 't Hart, Insp. der Onder- wijzersopleiding, J. A. H. Steinweg, burge meester van Nijmegen, W. F. Smits, Insp. L. O. in de Inspectie Nijmegen, C. van West- reenen, wethouder van Onderwijs, predikan ten, enz. Ook was aanwezig de 84-jarige mej. Jaantje van Noppen, die in vroeger jaren heel wat jongelui heeft voorzien van het noodige in het Internaat. Aan de groote schare 200 oud-K!ok- kijbergers waren opgekomen) werd een har telijk welkom toegeroepen door Prof. Dr. A. M. Brouwer, voorzitter der Directie. Hij herdacht den plotseling gestorven heer G. van Andel en de onvergetelijke heer en me vrouw Oosterlee. Spr. gaf een schets van de historie der Kweekschool. In de jaren dei- oprichting was Nijmegen nog maar een stil stadje met 21.000 inwoners. Hoeveel leer krachten heeft de school sindsdien afgeleverd aan het Chr. Lager, Middelb. en Voorber. H. O. Men begon met 6 leerlingen, maar Van der Bruggen heeft met Gods hulp de vele moeilijkheden overwonnen en in totaal heb ben aan de Klokkenberg 950 leerkrachten hun vorming ontvangen. Bij die vorming ging het om de persoon van den onderwijzer, niet om een leerstelling of leermethode. Hiermee is de geschiedenis van de Klokkenberg onlosmakelijk ver bonden, en deze traditie is bewaard gebleven. In 1927 is het nieuwe Internaat betrokken. Van de oprichting af zijn eerst de heeren A. H., toen A. L. Gerretsen, vervolgens de heer P. Oosterlee en tot op heden diens zoon A. Oosterlee directeur geweest. De leiding van het Internaat is in handen van den heer en mevrouw van Pernis, die het echtpaar Hoets zijn opgevolgd. De oud-Klokkenbergers zijn gaarne gewilde onderwijskrachten, die spoedig geplaatst zijn. DE KLAP OP SCHOOL „Het gezond verstend. aldus J L (ens) in Dc school met den Bijbel lieeft getriom feerd, en liet recht is gehandhaafd, óók te genover den aanrander van het gezag. „De rechter lieeft den Ud.lflsrhcn boven meester, d:e een weerstrevenden leerling lichamelijk had gestraft, en tegen u ien daar voor f 40 boete was geëischt of 40 dagen hechtenis, vrijgesproken, omdat dp tucht oefening tl i.e t als mishandeling w e r d li e s c li o u w d. „Om twee redenen verheugen wc ons over deze rechterlijke uitspraak. Vooreerst voor den betrokkene Maar ook, omdat hier door den rechter liet tuehtigingsreeht der school wordt erkend, natuurlijk, zoolang er niet van mishandeling sprake is". Van groot belang acht de schrijver de uit spraak ook hierom, dat er voor onbezonnen, heethoofdige ouders een waarschuwing in zit. om niet al te spoedig naar den rechter te loojien „Zal de toenemende tuchteloosheid der jeugd met eenige kans van slagen worden tegengegnaan. dan dient, ui] men op dc me dewerking der school in de? n kunnen re kenen, liet tuehtigingsreeht der school te worden erkend. „Malleniocrtjes en -vaartjes moeten leeren zien, dat hun slappe methode niet noodza kelijk aan de school moeten worden op gelegd. „Zo moeiPn loeren zien. dat de school een eigen tuchtrecht heeft, dat natuurlijk be grensd wordt door de algemeene regelen van het strafrecht. „En steeds sterker moet worden de hand van samenwerking tusschen huis en school waarbij beide gelijkelijk samenwerken in liet belang der kinderen, een belang dat ge diend wordt door liefdevolle, doch strakke tuchtoefening". DE BELGISCHE VERKIEZINGEN Het groote succes van de Rex-beweging Ook het Communisme maakt vorderingen De Zondag in Belgie gehouden Kamerverkiezingen hebben een verschuiving te zien gegeven in uiterst rechtsche en uiterst link- sche richting. Naar uiterst rechts was het de zoogenaamde Rex- beweging, die een zuivering van het openbare leven nastreeft, die met groote successen uit den stem busstrijd te voorschijn kwam. De uiterst-linkschen, belichaamd in de communisten, mochten echter even eens winst boeken, al kan men zeggen, dat het leeuwenaandeel van de zetelwinst aan Rex is toe gevallen. Ook de Vlaamsch-nationalisten (Frontisten), kunnen over de ver meerdering van hun zetelaantal te vreden zijn. De verkiezingen hebben over het algemeen een kalm verloop gehad, hoewel men, op geschrikt door heigeen op den vooravond daarvan tc Antwerpen had plaats gegrepen, alwaar twee socialisten werden doodgescho. ten, wel een oogenhlik voor liej tegendeel daarvan bevreesd is geweest. Prins Karei had 's ochtends om 8 uur reeds zijn stem uitgebracht in Brussel; mi nister-president van Zeeland heeft te Bosch- voorde, een voorstad van Brussel, zijn kle- zersplicht vervuld. Zondagmiddag om één uur werden in ge heel België de stembureaux gesloten. Dank zij het ingewikkelde Belgische kiesstelsel werden de uilslagen echter eerst zeer laai en in een traag tempo bekend. De definitie ve cijfers hebben wij ook thans nog niettoJ onze beschikking. Daar momenteel zoowel liet tolaal der door iedere partij behaalde stemmen als de juiste verdecling der zetels nog moet wor den uitgerekend, moeten de gegevens nog bezien worden onder zeker voorbehoud. Volgens de eerste aanwijzingen hebben de partijen van uiterst rechts en uiterst, links de groorste successen behaald, voor namelijk als gevolg van dc ontevredenheid bij liet volk over den langen duur van de crisis, de devaluatie van den frank en eeni ge financieele schandalen, waarbij vooraan staande politici betrokken waren. De „Rexisten", de partij van Degrelle, zullen omstreeks 21 zetels in de nieuwe Kamer verkrijgen. Ook de Communisten en de Vlaaniscli-Nationalis.'en liebbcn een stem busoverwinning behaald. De Katblieken verliezen de meeste door de „Rexis:en" verworven zetels. De Socialisten verliezen een enkelen zetel aan de „Rexisten", maar hun grootste ver lies komt tocli ten goede aan de Communis ten; dit neemt niet weg, dat de Socialisten de sterkste Kamerfractie zullen voeren. Hat schijnt dat de Liberalen zicli wel ongeveer zullen liandliai en. De samenstelling der nieuwe Kamer Gelijk men weet telde de oude Bel gische Kamer 187 leden, welk aantal voor de thans verkozen Kamer, met het oog op den bevolkingsaanwas, tot op 202 leden verhoogd is. Rekent men de zetelverdeeling der oude Kamer om op de schaal van het vergroote ledenaan tal ,dan zouden in haar hebben zitting gehad 85 Katholieken26 Liberalen 79 Socialisten; 9 Vlaamsch-Nationalis- ten en 3 Communisten. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe Kamer echter als volgt zijn samengesteld: 63 (85) Katholieken; 23 (26) Liberalen; 70 (79) Socialisten; 16 (9) Vlaamsch-Nationalistencn 9 (3) Communisten. De tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven den ouden toe stand aan, omgerekend op de basis der vergroote Kamer. De beide partijen, die bet meest te lijden hadden van ontevredenheid en misnoegen, zulks mede in verband met minder gewenschte toestanden, die het openbare leven ontsierden, hebben der halve op duidelijke wijze den tol van dit misnoegen moeten betalen. Dc Negus gaat naar Engeland Hij is reeds onderweg Do negus heeft Zaterdagavond om half negen zich te Haifa ingescheept aan boord van den Brifschen kruiser „Cape town" cn daarmede Palestina verlaten, me? liet doel zich naar Engeland te be geven. Om redenen van administratieven aard kan de Britsche kruiser niet verder varen dan Gibraltar; daar zal Haile Selassie zich vermoedelijk inschepen op het passagierschip „Corfu" van de Pen insular and Oriental, dat op weg is naar Londen. De Britsche regeering zou aan liei verblijf van Ilaile Sel"s>ie in Engeland de voorwaarde hebben verbonden, dat hij zich, zoolang hij zich op Engelsen grond gebied bevindt, van elke tegen Italië gerichte actie zal onthouden. Even 'óór drieën kwamen de negus en zijn kinderen, de kroonprins en dc hertog van Harrar, de prinses 'IViliai. alsmede zijn particuliere secretaris, Wolde Gorgis en Ras Kassa, voor liet station te Jeruzalem aan; de keizerin zal voorloopig in bet heilige land blijven vertoeven. Een roode looper leidde van den ingang van bet station naai' 'j gereserveerde rijtuig. Statig en ernstig liep de keizer, gehuld in een grijzen mantel, met een witten halsdoek om, naar den wagen, achter hem trippelde zijn lievelingshondje I.oeloe. Daarop volg den de kroonprins en de hertog van Harrar, gekleed in nieuwe colbertcostumes en met bolhoeden op. Toen de negus zijn compar'i- ment betrad, werd bij wijze van groet ds stationsbei geluid en de fluit van de loco motief in werking gebracht. Nadar de particuliere secretaris van den Hoogen Commissaris afscheid van Haile Se lassie had genomen (de Hooge Commissa ris had des morgens reeds een afseheid'- bezoek gebracht), zette de trein zich in be weging. De keizer stond voor het portier, boog en lachte droevig naar het kleine groepje aanhangers, dat naar het starion was gekomen om afscheid te nemen. Het gezelschap reist op diplomatieke pas sen, welke nog steeds geldig zijn, aangezien tot nu toe nog geen enkel land de annexatie van Abessinië door Italië lieeft erkend. De minister van Buitcnlandsche Zaken, Belaten Geta Heroey, zal den keizer naar F.n„elanl volgen. Aankomst te Haifa Om S uur 's avonds kwam de negus te Haifa aan, waar des morgens juist een aan tal leden van den Abessinisclicn adel uit Djiboeti was gearriveerd, o. w. Ras Nasiboe, oud-opperbevelhebber van bet Zuidelijke Abessinische leger en prinses Tennegne, de oudste dochter van den keizer, gemalin van Ras Des'-'a, die zich reeds te Jeruzalem be vindt. Direct na aankomst en na de ontvangst door tie autoriteiten, begaf de negus zich met lijn gevolg aan boord en om S.30 lichtte de „Capetown" het anker. De voortgaande bezetting Uit Addis Abeba meldt Stefani, dat de ee- biedsbezettingen op methodische wijze vol gens een tevoren vastgesteld plan voortgezet worden. De troepen van het derde leger corps ontplooien zich in de zóne van Dessié die van het vierde legercorps opereeren in het gebied van Gondar, terwijl bet tweede legercorps de stellingen bezet houdt en or ganiseert in de reeds bezette gebieden. De divisie zwarthemden „28 October" blijft liggen in het gebied van Tembien. In de streken van Gondar, liet Tanameer en langs de grens van den Soedan heersclit rust. De luchtmacht wordt gebruikt voor de ravitaillecring van zekere posten, terwijl zij tevens de postdienst tusschen Asmara en Addis Abeba onderhoudt; gemiddeld landen 30 vliegtuigen per.dag in Addis Abeba.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3