MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 27 MEI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS in Uw eigen blad Uw familie-berichten BUITENLAND VERKOOPINGEN DE OVERSTROOMING De gevolgen van het niet tijdig selecteeren van aardappelen Nu de aardappelen weer boven de grond staan achten wij het nuttig er de aandacht op te vestigen, dat het voor het telen van gezond pootgoed noodzakelijk is, dat de zieke planten, zooals toptoont, krinkel, blad- rol en stippelstreep, welke niet alleen ziek pootgoed geven, doch ook de gezonde huur plan ten besmetten, zoo vroeg mogelijk uit liet veld moeten worden verwijderd. Zooals bekend wordt de smetstof van de zieke planten door bladluizen overgebracht op de gezonde buurplanten. Bladluizen zijn ge woonlijk reeds aanwezig als de aardappe len boven de grond komen. Het is noodza kelijk, dat hun de kans wordt ontnomen zich van zieke op gezonde planten te ver plaatsen, door te zorgen, dat het gewas practisch gesproken vrij blijft van zieke planten. Door wetenschappelijke voorlichters zijr- herhaaldelijk proeven genomen, waaruit kon worden aangetoond welke nadeelige gevolgen liet te lang laten staan der zieke planton opleverde voor de nakomelingen. Wij hebben destijds zelf een eenvoudige proef genomen, welke als volgt was inge licht: 200 groote Eigen.beimorknolien, afkom stig van een gewas, waarvan gezonde na komelingen mochten worden verwacht, werden in 2 stukken gesneden en iedere twee helften van eenzelfde knol van het zelfde volgnummer a en b voorzien. De a- en b-helften werden in dezelfde volgorde op afzonderlijke veldjes uitgepoot in een groot bietenveld, op verre afstand van andere aardappelen, terwijl de afstand tusschon de veldjes 30 meter bedroeg. In veldjes a werden telkens de mozaik- zieke planten verwijderd, zoodra deze ziciil- baar waren, terwijl in veldje b dezelfde zieke nummers drie weken later werden Uitgetrokken. Het totaal aantal verwijderde zieke plan ten bedroeg 4 pCt. Het gewas werd rijp ge rooid en de opbrengst liet volgende jaar geheel uitgepoot. Elk veldje had het vol gende jaar een oppervlakte van ongeveer 3500 planten. De nfiteelten van veldje a ga ven 7 en die van veldje b 24 pCt. topmozaik- Zieke planten. De N.A.K. heeft in haar keuringsvoor Schriften bepalingen opgenomen, waarbij bij de klassificatie met het niet vroegtijdig verwijderen van zieke planten terdege re kening wordt gehouden. De klassificatie der aardappelen geschiedt Volgens het z.g.n. „ziektegetal". Onder ziektegetal wordt verstaan de som tier getallen, die men verkrijgt door bij de eerste keuring het percentage bladrol-, krin kel- en stippelstreepzieke planten met 6, liet percentage mozaikzieke met 2%, liet percentage zwartbeenige planten met 2 en liet percentage ringvuurzieke en verwij derde planten ieder met 1 te vermenigvul digen. Bij de tweede en. volgende keuringen wordt het percentage bladrol-, krinkel- en stippelstreepzieke planten met 8. het per centage mo'zaikzieke planten met 4, het per centage zwartbeenigheid met 2 en het per centage duidelijk herkenbaar ringvuurzie ke planten met 1 vermenigvuldigd, terwijl open plekken bij de tweede en volgende keuringen niet in rekening norden ge bracht. Voor de rangschikking in klassen geldt, clat de perceelen reeds bij de eerste keuring en verder ook bij de volgende keuringen aan de volgende normen moeten voldoen: Klasse A: ziektegetal hoogstens 4; kl. B: hoogstens 12; klasse C: hoogstens 20. Wat de raszuiverheid betreft, een gewas mag in geen geval in klasse A worden ge plaatst indien er bij de keuring planten van, een ander ras in voorkomen. Het mag niet in klasse B (reap. C) geplaatst worden els het aantal planten van een ander ras grooter is dan 1 op 2000 (resp. 1 op 1000). Knopmutanten waaronder ooit worden ver staan z.g.n. mannetjes, worden als een an- Ider ras beschouwd. De bij de eerste keuring vastgestelde klassificatie kan later niet worden ver- lioogd, tenzij het plaatsen in een lagere klasse is geschied wegens liet voorkomen Van planten van oen ander ras en deze vóór een der volgende keuringen zorgvuldig gijn verwijderd. Behalve met de hierboven genoamde voor kohriften wordt bij de klassificatie nog re kening gehouden met andere factoren wel ke van ongunstigen invloed kunnen zijn op de gezondheidstoestand van het te keu- yen gewas, zooals o.a. besmettingsgevaar van naast/bijgelegen velden, geile en/of lang groen blijvende gewassen, rooitijd, enz. Indien men zich echter eens nauwkeurig indenkt, wat do practische gevolgen zijn van het keuren volgens bovengenoemd systeem, kan men tot geen andere conclu sie komen, dan dat het niet tijdig verwij deren van zieke planten bij de veldkeuring zeer streng wordt aangerekend. Om voor klasse A in aanmerking te ko men moet het gewas practisch geheel vrij zijn van de verschillende degeneratieziek- ten. Wordt in een veld aardappelen bij de eerste keuring 2 pCt, bladrol en 1 pCt. mozaik of 3 pCt. mozaik en 1 pCt. bladrol, stippelstreep of krinkel aangetroffen, dan .wordt het ziektegeval res. 2 X 6 plus 1 X 2% is 14% en 3 x 2V2 PIus 1 X G is '13% in welk geval het gewas niet in klasse B kan worden aangehouden. Is ditzelfde ge was voor de eerste keuring nauwkeurig op gezuiverd en er kwamen geen andere afwij kingen in voor, dan zou het in aanmerking kunnen komen voor klasse A. Een veld waarin voorkomt 4 pCt. bladrol, stippelstreep en/of krinkel en 1 pCt. mozaik behaalt het ziektegetal 4X6 plus IX 2% is 26% en wordt afgekeurd. Waren de zieke planten vóór de eerste keuring nauwkeurig verwijderd, dan had liet gewas met glans voor klasse B in aan merking kunnen komen. Deze voorbeelden zouden nog met meer dere kunnen worden aangevuld, doch wij meenen voldoende te hebben aangetoond, dat het Jieuriragssysteeim er op is ingesteld en zulks zeer terecht, liet niet tijdig verwij deren van de zieke planten zwaar te straf fen. Binnen afzienbare tijd, vrij zeker in de Pinksterweek zal in de provincie Zuid-IIol land de eerste keuring plaats vinden. Het is dus noodzakelijk, dat men zorgt, dat men vóór de komst der keurmeesters de voor keuring aangegeven aardappelen zijn opgezuiverd. Deze voorschriften gelden echter niet al leen voor de aardappelverbouwers, welke deelnemen aan de keuringen, doch ook zij, welke niet voor de handel, doch uitsluitend voor eigen gebruik pootgoed telen, dienen wel te bedenken, dat het vroegtijdig en nauwkeurig selecteeren van eigen gewas voordeeliger uitkomt dan telkens nieuw, duur pootgoed aan te schaften. De Hoofdcontroleur van de Keuringsdienst Zuid-Holland G. A. VAN DER WAAL SOMMELSDIJK. Bij den agent der arbeids bemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend inge schreven: 114 landarbeiders, 12 transportar beiders, 3 opperlieden, 3 metselaars, 3 schil ders, 5 landbouwersknechts, 1 los-werkman, 3 timmerlieden, 1 smid, 1 chauffeur, 1 stof feerder, 2 schippers, 1 pakhuisknechts, 1 ko renmolenaarsknecht, 1 typograaf, 1 slager, 2 kooplieden, 1 automonteur en 1 kapper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 152 personen werkloos. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Trekhondenwet. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevon den polshorloge en een armband. MIDDELHARNIS. Aan de Kaai zijn aan gebracht en per scheepsgelegenheid naar den Haag verzonden 900 H.L. aardappelen. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden voor de Zending. Ook in de Ger. Kerk zal in beide diensten collecte worden gehouden voor de Zending. De muziekvereemiging Sempre Crescen do behaalde te Rotterdam op het gehouden Concours in de afdeeling uitmuntendheid de tweede prijs met 277 punten. Ter eere daarvan deden zij Vrijdagavond een rondgang door het dorp. J. Vijfhuizen welke bij de gemeente werkzaam was, had het ongeluk van een wagen te vallen en zich ernstig te bezeeren. Hij werd bij een dokter gebracht waar hij een tijd bewusteloos heeft gelegen. Toen hij bijgekomen was heeft de dokter hem ver bonden. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 23 Mei 121 personen ais werkloos ingeschreven, waarvan 15 zeevis- schers, 19 bouwvakavb., 13 transportarbei ders, 4 zeelieden groote vaart, 49 landarbei ders, 13 typografen en 8 personen van andere vakken. STAD AAN 'T HARlNGVLET. Van 30 Mei tot en met 27 Juni'a.s. heeft de Burgemees ter verlof verkregen om dien tijd buiten de gemeente door te brengen. Zijn adres is dien tijd: Driebergen, Meenkschelaan 6. Door de groote offervaardigheid van verschillende ingezetenen dezer gemeente kan aan de afdeeling van de Bijzondere Vrij willige Landstorm een vaandel aangeboden worden. Dit zal D.V. in 't najaar plaats vin dien. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 76 werkloozen ingeschre ven. Daar aan der. gemeente-ontvanger eeni- g'e dagen verlof is verleend, zal Woensdag 27 Mei a.s. geen zitdag worden gehouden. Voor dringende gevallen wende men zich tot den gemeente-secretaris. In de Zaterdag 1.1. gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling Den Bommel van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" is met algemeene stemmen tot wijkverpleegster benoemd mej. G. Brug- genwirth, particulier zuster te Leiden. Tele grafisch is bij het bestuur van de afdeeling mededeeling ontvangen, dat zij de benoeming aanneemt. Door het bestuur van den polder Den Bommel is ter openbare kennis gebracht, dat de rekening over het dienstjaar 1935 en de begrooting over het dienstjaar 1936, alsmede de bescheiden der rekening en de machti ging tot het doen van af- en overschrijvin gen gedurende het tijdvak van 12 tot en met 26 Mei 1936 op „Polderskamer" ter inzage liggen. Van den landbouwer A. W. Lokker is een zijner beste kalveren gestorven, tiet ka daver is onder politietoezicht begraven. Op 27 Mei a.s. zal vanwege het bestuur van den Polder „Den Groolen Blok" in ge noemden Polder herschouw worden gehou den. Over 1935 zal van Rijkswege aan deze gemeente een bijdrage van 85 oei. worden verstrekt in de kosten van steunverleenin? aan werklooze arbeiders ingevolge de steun regeling. OUDE TONGE. Ten huize van den heer Camlbeen alhier ontstond een schoorsteen brand. Door een vrij sterke rookontwikke ling liet een en ander zich aanvankelijk ern stig aanzien; met eigen middelen kon het vuur echter worden gebluscht. Mej. Rommelse alhier had het ongeluk in een kelder te vallen, waardoor zij eenige verwondingen opliep. De heer M. Abresch alhier verwondde zich tijdens zijn werkzaamheden bloedend aan een der handen. Hoewel geneeskundige hulp niet noodzakelijk bleek, moest de hand toch verbonden worden. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 95 landarbeiders, 3 transportarbei ders, 8 landbouwknechts en 1 chauffeur. De heer Jae. de Vos alhier sneed zich met een mes in de rechterhand, waardoor zoodanige verwondingen ontstonden, dat de geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier moest worden ingeroepen. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine aanvangende Don derdag a.s. op bon no. 15 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier P. Munters alhier. Tijdens de beide kerkdiensten der Ned. Herv. Kerk alhier op le Pinksterdag zal een collecte worden gehouden ten bate van den Gereformeerden Zendingsbond. NIEUWE TONGE. Deze week heeft ten postkantore de uitbetaling van ouderdoms rente plaats op de gewone uren. De gehouden collecte voor het reclassec- ringswerk heefCopgehracht I 5.75. Terwijl mej. J. H. alhier in Middelhar- nis even in een winkel vertoefde, werd haar fiets ontvreemd. Van de(n) dader(s) ont breekt elk spoor. Vorige week werd alhier de motorbrand spuit geprobeerd aan de Korkgracht. Deze voldeed goed aan de eischen. Door B. en W. is aan I. Mosselman ver gunning verleend tot liet bouwen van een autogarage. NIEUWE TONGE. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling stonden 90 werkloozen in geschreven. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Gem. alhier de maandelijksche collecte gehouden woraen. De P.V. Gevleugelde Bode hield een wedvlucht uit Comoiegne, afstand 272 km. Lossing 8.40 uur. Aankomst eerste duif 1.02.33. Laatste duif 1.24.51. Prijzen als volgt J. Knops 1, 2, 8, A. Tijl 3, 4, 14, 18. 22. J. van Alphen 5, 6, 11. B. Breesnee 7. 12. J. A. v. d. Maas 9. J. Nijsse 10, 16. Th. Mellissant 13, 15, 17. A. Holleman 19, 21. B. van Zielst 20. De goedkoope margarine is verkrijg baar bij den winkelier L. v. d. Doel. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond 78 uur in de consistorie kamer. DIRKSLAND. Donderdagmorgen van 9 tot 9.30 (z.t.) zullen ter secretarie bonnen ver krijgbaar zijn voor het distributiegehakt in blik. Na dien tijd en op andere dagen worden geen bons meer afgegeven. Thans is alhier een begin gemaakt met 'het bouwen van een badhuis aan de Burg. Zaayerlaan waarvoor aan de gemeente des tijds door Vrouwe P. M. van Weel een bedrag werd gelegateerd. Het plaatselijk comité van de Centrale voor Werkloozenzorg „Jong Holland snakt naar werk" alhier vestigt de aandacht van belanghebbenden er op dat jongens die den leeftijd hebben van 17 tot 25 jaar en dezen zomer wenschen deel te nemen aan een der werkloozenkampen, zich kunnen aanmelden bij den secretaris A. Bruggeman Kralingen 440, waar formulieren en inlichtingen zijn te bekomen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 139 landarbeiders, 2 metselaars, 3 timmerlie den en 1 banketbakker. Totaal 145 tegen 141 de vorige week Zaterdag. Beide Pinksterdagen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra collecte worden gehouden voor de Zending. Tijdens een verkeerstelling j.l. Zater dagavond op de Heul alhier gehouden pas seerden in 1 uur tijd n.l. van 6.40 tot 7.40 n.m. 575 rijwielen, 20 auto's en 19 motorrij wielen. Deze week is de onvermengde distribu tie margarine voor de werkloozen op de bons verkri'"baar bij den winkelier G. van den Berge aan den Secretarieweg. Bij de alhier gehouden herkeuring van trekhonden werden alle honden goedge keurd. Naar wij vernemen behaalde de St. Bernardshond „Beatrice" van den heer P. J. Grooteniboer alhier op de hondententoonstel ling te Delft op Hemelvaartsdag den eersten prijs in de nieuwelingenklasse, benévens een specialen prijs en het predicaat „zeer goed". v— Tegen verschillende personen werd alhier door de gemeentepolitie proces-ver- baa! opgemaakt wegens het rijden met rij wielen over de Zomerstraat gedurende de avonduren dat zulks verboden is. MELISSANT. De muziekvereeniging „Tot Nut en Genoegen" behaalde Hemelvaartsdag een le prijs met 338 p. in de 2e afdeeling op het Concours te Rotterdam. Zij die in het bezit zijn van een vuur wapen en nog geen verlenging der machti ging hebben aangevraagd kunnen dit nog tot 6 Juni a.s. doen. HERRINGEN. Wegens opheffing der blik- vleeschdistributie, is voor de eerste maal op de vleeschbonnen bij den slager Joh. Huizer gehakt verkrijgbaar gesteld. De prijs hiervan bedraagt 0.35 per bus. De heer K. had vorige week het ongeluk zijn horloge te verliezen. Na de verschillende piaatsen waar hij dien dag geweest was, te hebben bezocht, mocht hij het genoegen sma ken, het weder te vinden. A.s. Donderdagavond van half zeven tot 8 uur zal de afd. Herkingen van den B.V.L. op het plein der lagere school weder schiet oefening houden. Trouwe opkomst der leden gewenscht. GOEDEREEDE. Bij de gehouden schiet oefeningen der B.VL., op Zaterdag j.l., wer den de volgende punten behaald: A. de Ronde 99, H. Sandifort 88, F. den Eerzamen en A. Bakelaar elk 86, J. Krijger en J. A. de Vogel elk 84, N. Overbeeke 79 en K. Heerschap 71. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos ingeschre ven: 51 arbeiders en 2 garnalenvisschers. De garnalenvisschers vinden de vorige week van 50 tot 60 kg per dag en per vaar tuig. De Noordzeevisscherij was buitenge woon schraal. Er werd slechts van f 25.tot f 80.besomd, wat voor den schipper be- teekent een schadepost inplaats van ver dienen. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de nood der kerk heeft f 40.85 op gebracht. De Kerkvoogdij heeft besloten, maandelijks een bijzondere gave langs dien weg, den gemeente te vragen. Bij de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk zal eerste Pinksterdag een col lecte gehouden worden voor de Zending. OUDDORP. Degenen, die hun te velde staande klavergewassen met den koopdag wenschen 3e verknopen moeten dit voor of op 27 Mei opgeven hij notaris v. d. Beug te Goedereede. Op de gehouden vergadering der man- neuzangvereeniging De Lotstem is tot voor zitter gekozen de heer A. Aleman Jbz. De afgeloopen week hebben de garna lenvisschers 2 djagen gevischt. Met de zeil scheepjes werd ruim 40 kg. per dag gevan gen. De motorschuiten hebben hes dubbele gevangen. Alles werd afgeleverd aan de pel lerijen legen 12 cent por kg. In de weervisscherijen werden 4 zalmen gevangen, die naar den afslag te Rotter dam werden vervoerd. De vrouw van A. van Eek v;an Middel- harnis was bij haar moeder aan de schoon maak en had het ongeluk zoodanig v,an een trap 3e vallen dat zij een been en en rib brak. Zij moest direct naar liet ziekenhuis te Dirkslanid worden vervoerd. Zaterdagavond word door notaris v. d. Berg in Hotel Spee bij afslag verkocht een woon- en winkelhuis, staande aan de Hoen- derdij'k, eigenaar van Dimmen Koch. Werd afgemijnd door den heer G. van Oosten, brugge voor I 2260. De collecte voor den Gew.apenden Dienst zal dezer dagen worden gehouden. Er kan gemeld worden, dat bij publi catie hekend is gemaakt dat tot en met 4 Juni voor een ieder ter gemeente-secreta rie ter inzage is gelegd de herziene lijst be vattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwar iering, onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen. Voor belanghebbenden kan gemeld wor den dat het onderzoek der verlofgangers der lichtingen 1924 en 1927 op 4 Juni a.s. zal plaats hebben des v.m. 10 uur in een lokaal der O. L. School aan den Dorpsweg alhier. Door de Visscherij-Centrale zijn de prij zen der garnalen van 15 op 12 cent per kg. gebracht. Mochten er nu maar meer garna len worden gevangen, maar dat is ook be perkt. De verdiensten der garnalenvisschers waren toch al gering te noemen en nu is dat weer een schadepost. Door Kl. Aleman alhier werden stam- boonen en stamsnijbooncu gecontracteerd voor f 20 per 100 kg. Reeds zijn al veel con tracten afgesloten. Vorige week zijn van hier vertrokken 4 werklooze arbeiders, naar de omgeving van Zuidland', om daar werkzaamheden te ver richten. Dit is weer een uitkomst. OUDDORP. Maandag stonden bij de Ar beidsbemiddeling 112 werkloozen ingeschre ven. De toestand der cichoreimarkt was deze week niet zoo schitterend te noemen. Omdat de vraag te veel achterwege blijft is de prijs der beschikbare koopwaar gedaald op 72 Fr. De nieuwe oogst 75 Fr. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dan Kom de Vogel een duif heeft die iederen dag met hem mee gaat naar den akker en 's avonds weer mee terug komt. Op de gehouden conferentie door beide arbeidersbonden alhier is met de landbou wers nog geen overeenstemming bereikt. De landbouwers zullen eerst zelf een vergade ring beleggen en dan met een voorstel komen. De Noorsche en Zweedsche ambulance Er wordt naar gezocht De Italiaanscho autoriteiten hebben een driemotorig vliegtuig ter beschikking ge- steld van dr. Junod, den vertegenwoordiger van het internatoinale Roode Kruis, om over het gebied van Sidamo te vliegen en te zoe ken naar de Zweedsche en Noorsche ambu lance, die in deze streek vermist worden. Een berentelling in Zweden Nu de beren met het intreden van het voorjaar uit hun winterverblijven te voor schijn zijn gekomen, is men voor het eerst in Zweden overgegaan tot een berentellïng. Deze berentelling is mogelijk gemaakt door dr Axel Munthe. die voor dit doel een be langrijk bedrag heeft beschikbaar gesteld, waaruit, indien noodig, ook de kosten voor de bescherming dezer diersoort kunnen worden bestreden. Tot in do woeste streken van Lapland zijn patrouilles uitgezonden, die de gesigna leerde beren notoeren. Hoewel het juiste aantal beren, van welke sporen zijn gevon den. nog niet kan worden opgegeven, is de algemeene indruk, dat de berenbevolking van Noord-Zweden aanzienlijk grooter is dan men had verwacht. Zooals met alles is ook de beoordeeling der beren zeer verschillend. De Lappen heb ben niet veel met ze op, daar de beren vaak slachtingen aanrichten onder de rendieren. Anderen daarentegen vinden, dat de beren beschermd moeten worden tegen uitsterving. Minister Thomas afgetreden De Britsche minister van Koloniën Tho mas, heeft zijn ontslag-aanvrage ingediend welke door den Koning is aanvaard. In een schrijven aan minister-president Bald w i n wijst minister Thomas er op, dat de wijze, waarop zijn naam ter sprake is ge bracht in de „verzekeringskwestie"'t hem on mogelijk maakte langer lid te blijven van de Regeering. Meer dan ooit is hij van mee ning, dat alleen een nationale regeering het land door de crisis kan helpen. Baldwin antwoordde, dat hij in de plaats van Thomas evenzoo zou hebben gehandeld. Dit uittreden stelt Baldwin in de gelegen heid de Regeering te wijzigen. Lord Monsell wenscht sedert eenigen tijd af te treden. Baldwin zal deze kwestie be- studeeren. Op Woensdag 27 Mei 1936 te Herkingen ter herberge van J. M. van der Velde, bij veiling, en op Woensdag 3 Juni d.a.v. al daar ter herberge van Gebr Verschoor bij afslag, beide dagen 's avonds half 8 uur (zomertijd) van: een huis, met schuurtje, erf en grond te Herkingen, nabij Batte- noord aan den St Pietersweg, kad. nummer 1297, groot 1 A.. 19 c.A. Behoorend tot den boedel van wijlen de echtelieden Ding van den Ouden en N. du Pree. Dadelijk te aan vaarden. Notaris Coslermans. Aangiften voor de klaververkoopingen te Ouddorp en Stellendam, worden ingewacht vóór of op Woensdag 27 Mei, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. MARKTBERICHTEN Ma rk tb er i oh t van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da. Costastraat 16, telefoon 81431. Amsterdam. De eerste dagen van de vorige week was het warm weder en zag het er uit aan onze markt of er daling in de prijs der aardappe len zou komen, maar einde der week was het veel kouder en bleven de prijzen vast. Flakkeesche en Spuische eigenheimers ko men niet meer aan de markt, voor roodstar komt meer vraag. Nieuwe Malta-aadappe- len hoogere prijs op vraag naar België. Heden 25 Mei werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2.402.70, dito blauwe en bonte poters f 1.902, dito rood star i' 2.40—2.60, dito poters f 1.50—1.00, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 2— 2.10, dito bonten f 2.502.70, alle soorten bonken f 1.902, Friesche roodstar f 2.50— 2.80, dito borgers f 22.10, Limburgsche in dustrie f 1.801.90, alles per 70 kilo. .Verder per 100 kilo: zand- en kleimuizen f 1215, dito drielingen f 1215, winter Malta-aard appelen f 9.50, zomer Malta f 1112, Drent- sche en Overijsselschc eigenheimers vanaf i 2.50—3. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage eerst inlichtingen aan Makelaar Jac. Knoop, zonder, eenige kosten of verbinding. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Maandag 25 Mei: Prijzen: postelein 8.50 10; spinazie 6.80—7.30 per 100 kg.; bloem kool I 7.70—11.80; id. II j.80—5.20 per 100 st.; sla 501.20; komkommers 7.8010 per 100 st.; bospeen 8.80; rabarber 3.804.80; radijs 1.101.40 per 100 bos; aardbeien 18.50 per 100 pond. ROTTRRDAM, 25 Mei. V o e. Aangevoerd in totaal 18D5 dieren. t.w.548 vette runderen, 386 vette kalveren, C nucbt. kalveren, 146 scha pen of lammeren, G93 varkens, 2 bokken of geiten. 114 zuiglammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 56 c., 2o kw. tot 50 3e kw 2842 o., vette ossen tot 52 c., 2e srt 48 e., 3e art 3842 e., vette kalve ren tot 80 c„ 2e srt tot 65 c., 3e srt 4045 c.„ varkens (levend gewicht) 303132 c., scha pen 303741 c., lammeren 293440 c.. Schapen 121621, lammeren 101419, zuiglammeren 61012, per i luk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen als vor. week Dinsdag. Een prima koe ging nog tot 58/60 en een prima os tot 54 c. Vette kalveren: ruimer ter markt, le kwal, handel vlug", 2e en 3e kwal. traag verhandelt,, prijzen stabiel. Een prima kalf nog tot 90 Vhrkens: aanvoer gelijk vor. week, hande. kalm, iets lagere prijzen. Eenige exemplarea nog 1 c. per kg. boven de hoogste noteering. Schapen en lammeren: aanvoer onveranderd* handel redelijk, iets stijvere prijzen. Zuiglammeren: aanvoer ruimer, handel tarnen lijk, hoogere pi ijzen. Er werden eenige partijen schapen voor ex-« port gekocht. ROTTERDAM, 25 Mei A a r d a p p elen. Do prijzen waren: Brielsche eigenheimers f2.10 2.40; Zeeuwsche blauwe f22.25; id eigenh f 1.902.10; idem bonte f 2.202.40; bonte en blauwe poters f 1.501.70; Bevelanders f22.2q Redstar f 1.90—2 30 alies per H.L; Maltha's winter 10 ct; Springs 11 12% ct beide p kg Met tamelijke aanvoer, gewone vraag AMSTERDAM, 25 Mei Vee. Aanvoeren en prijzen: 540 vette koeien; le kw 5260 ct., en kele prima iets Ciooger; 2e kw 4152 ct; 3e kw 3643 ct per kg slachtgewicht; 84 melk en kalf koeien f 160200 per stuk; 227 vette kalveren: le kw niet genoteerd; 2e kw 4050 ct; 3e kw 2838 ct alles per kg levend gew 179 nuchtere kalveren f3.507; 39 schapen f 16 21; 26 lammeren f913 alles per stuk; 636 varkens: vleeschvarkens (90-10 kg) 3940 cl; idem zwaardere 3839 ct; vette varkens 37 38 ct per kg slachtgewicht; 6 paarden f 70100 per stuk. Runderen: behoorlijke aanvoer, stugge "han del en hoogere prijzen Melkkoeien: korte aanvoer en weinig- handel Vette kalveren: ruime aanvoer, geen eerste kwaliteit, stugge handel. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen Schapen en weidelaoimeren: korte aanvoer, flauwe aanvoer en constants prijzen Varkens.-r uime aanvoer, stugge handel eh constante prijzen Paarden: weinig aanvoer en Surodg AMSTERDAM, 2-5 Mei. (Aardappelen) Prijzen: Zeeuwsche bonten 2.40—2.70, Zeeuwsche blau wen 2.302.70. Zeeuwsche poters 1.902 10, IJpolder bevelanders 1.80—2, id. bonten 2.10— 2.25, id. redstar 2.102.25, duinzand aardappe- len 33.50, alles per H.L. Malta 11%12 c< per kg. De aanvoer bedroeg 279.400 kgt TIED, 25 Mei. Eieren. Priizen: 2.302 40 P* 100 stuks. Aanvoer 115.000 stuks. Feuilleton Een verbaal uit het rampjaar 1809 door L. PENNING £10) Z ijging naar de krib, waar Jantje was wakker geworden en schreide. En terwijl zij het kind suste, voegde zij er op harts tochtelijken, driftigen toon aan toe: „Neen Pietoom dat is niet goed te praten! De groote heeren bedisselen dat en wij moe ten het maar goed vinden!" Haar stem beefde; in haar brein woelden len gistten dezelfde gedachten, die gister de gelagkamer varf „den gouden Leeuw" hadden beroerd. En toen de molenaar ant woordde. en haar tot rede trachtte te bren gen, zweeg zij bot stil, de door smart be wogen lippen in hevige verbittering vast op elkander klemmend. Zij sloot de deur, waardoor een groote koude kwam, mét een hevigen slag. Haar gemoed verkeerde in een afschuwelijken toe stand: in vollen opstand tegen God en men- schen, en de stoel, waarop zij zat, was baar ais een pijnbank. Allerlei beelden ver warden haar; zij had liet gevoel van oen armen vogel, die de gevangenis van een huis is binnengevlogen, en door de men- schen vervolgd, geen uitweg weet. Haar man was kalmer; het gebed des verdrukten, dat hij zooeven had gelezen, liad 'hem gesterkt, en onzichtbare' hemcl- sc.he krachten waren hem ingestort. Uit haar evenwicht gestooten door het medelij den met zich en haar gezin, zonk Geertje weg in de wateren der beproeving, lang voor dat het water der Betuwe de vloer over stroomde, maar haar man berustte met het geduld cn de lijdzaamheid van een christen in het lot, door God hem toebedeeld. De preek van Ds. Reddingius kreeg thans zijn rechte beteekenis en vertroostte hem: hij was op alles voorbereid, en terwijl de zorgen op zijn .gelaat stonden te lezen, sloeg de vrede zacht zijn vleugels uit in het diepste van zijn gemoed. Pietoom rees op. „Nu Geertje", zeide hij: „het is alles in 's Heeren hand! Wees niet ongeloovig maar gcioovig, Gocrljc! Ik zeg. dat de christen den Iieere bet meest kan verheerlijken door een geduldig lijden!" De huisvrouw barslte ineens iri tranen uit. zoodat Lena en Gcrrit verschrikt opkeken. ,'Ilc weet het!'' snikte zij: „ik weet het! 't Is niet goed van mij, maar 't is niet an ders! Pietoom bid voor mij!" „Arm schaap!" zeide de oude man: „dat zal ik doen!" Met teedere liefde rustten zijn oogen op haar. En toen ging Hij heen, in de donkerte van liet achterhuis de klompen opstomme- lenrt. „Kunt ge wel zien?" vroeg de boer 'nog. maar de buitendeur ging reeds open, en zij hoorden zijn voetstappen onder het raam. Langs de beek en den diepen boezem wan. dolde de molenaar naar den molen. Boven hem blonken de sterren, maar in het Zuiden, aolitcr den dijk, strekte zich een grauwe sneeuwbank uit. Bedaard opende lu'j liet hek dat het molenwerf afsloot, en ging den mo. len in: door een lage, geteerde deur. Er was niemand binnen; maar in den haard, onder de asch, gloeide zacht een turfkool, die de molenaar oprakelde. Hij nam een zwavel- lioutje, deed het ontbranden aan het vuur. en stak de vetkaars aan in de gebutste, blikken lantaarn die boven de tatei hing. Daarop haalde hij hout en turven, om een flink vuur aan te leggen, en een stille glim. lach plooide zijn verweerd gelaat, toen de vlam vroolijk uitsloeg. Hij woonde hier op z'n eentje; 's middags ging. hij naar den dijk, om te middagmalen bij zijn dochter, die met een vissclier was ge trouwd, maar overigens was hij aan den mo len. Hij woonde daar reeds meer dan vijftig jaren, at en dronk er, sliep in oen enge kooi en liad geen andere hulp dan die van den dertienjarigen Tijs, zoon van zijn dochter. Hij stak liet steenen pijpje aan oen staar de in de vlammen: met de rust en de kalm te van een man, die de stormen der levens zee reeds achter zich heeft, en de haven voor zich ziet. Het water zou komen hij was er van overtuigd. Maar hij had het reeds dikwijls beleefd, dat het water de waarden had over stroomd en toch was liet land weer boven gekomen. Het zou weer zoo gaan. En deze ramp zou kunnen dienen, om 'het mon'sch- dom dichter bij God te brengen. Eenzaam mot God gemeenzaam! dat was een zijner lievelingsspreuken. E11 de bril opzettend, begon zijn hand in den Bijbel te bladeren: bij het vroolijk licht, dat het vuur uitstraalde. Ineens hief hij liet hoofd op, keek strak naai' etc deur, en een jonge mail stond daar in de opening. Pietoom keek er vebbaasd van op. En den Bijbel op de tafel leggende, zeide 'hij: „Hé Barend, jongen ben jij dat?" Daar stond een kleine houten bank, en Barend ging er op zitten. „Waar kom je vandaan?" vroeg de mole naar: „van Asperen?" „Van de overlaten morgen zal het ge. beuren". „Is er niets aan te doen?" „Niets. Er zijn afgevaardigden uit Tiel ge weest, en zij hebben verklaard, dat liet niet anders kon". Het schijnsel van het vuur viel op zijn ge laat, en weerspiegelde zich in die bruine oogen, die wijd open en opgewonden ston den. „Wat doet liet buiten, Barend?" ,,'t Is dooi; de sneeuw pakt kijk mijn laarzen eens!" Ze waren beslijkt en bemodderd dat zag Pietoom wel. „Ik dacht het wel", zeide hij; „daar zat zoo'n zware sneeuwbank, en de wind is ge krompen". „Ga je weer malen, Pietoom?" „Als bet Godiblieft om twaalf uur". ,,'t Geeft niets waarvoor zal je 't doen?" „Omdat liet Polderbestuur 't mij gelastte". ,,'t Is niet meer noodig". „Dut moeten zij weten. Als ik geen tegen- lust ontvang, zal ik blijven malen, al stroomt het water door de overlaten heen". Terwijl Pietoom dit zeide. fronste hij de vergrijsde wenkbrauwen en klemde de lip pen vastberaden op elkander: als een man die weet, wat hij wil. En toen begon li.ij, zooals gewoonlijk, over de vorige jaren te spreken, en over de me nigvuldige dijkbreuken, die deze landen had den geteisterd. Daar was „de oude Wiel", die van den zwaren doorbraak in 1635 dateerde, en de watervloed van Februari 1709, die te Heilouw liet adellijk slot „het Spijkertje" wegspoelde, alsof het een schoof koren was geweest. En waar zich toen het trotscho kasteel verhief, was thans een diepe kuil, waarin de fundamenten verzonken. Het jaar 1784 heugde 'hem nog, alsof het de dag van gister was. En toen sprongen zijn gedachten over op het merkwaardige jaar 1787 zijn vrouw leefde nog toen de Prui sen kwamen, om de Patriotten in te toornen. En zeven jaar later zag hij eerst de Engel- sche roodrokken, en toen de Franschen. die de vrijheid, gelijkheid cn do broederschap brachten. Van uit Gorkum werden twee hout zaagmolens in don brand gescholen, en toen was 't uit met de verdediging. De oude man werd warm, terwijl die oude tijden met hun herinneringen voor zijn oogon opdoemden. Zijn geheugen reikte tot ver in de achttien de eeuw: hij was een jongen, toen Prins Wil lem IV onder de uitbundigste geestdrift tot Stadhouder werd benoemd, en hij had Zout man gekend, den beroemden Zoutman, die rle .Engelschen had gestaan bij Doggersbank. Dat was alles voorbij; het geslacht der Oranjemannen was ten grave gegaan en een ander geslacht was verrezen. Hij klopte de asch uit zijn pijp en stak ze in zijn wambuis. En hij zuchtte, terwijl hij dacht aan het tragisch einde van het Oranjehuis. Barend luisterde met de aandacht vaneen kind. Uit de donkere hoeken rezen voor zijn oogen de gestalten op, die de vorige eeuw hadden beroerd; en hij zag voor zijn verbeel ding de Kroaten en dc Pandoeren, waarmede Keizer Jozef II van Oostenrijk in 1784 te Ze ven Provinciën had gedreigd: de woestehn- gen die volgens den volksmond in ijzeren boeien met het leger werden meegesleept om slechts bij een veldslag ontketend te worden. I-Iet was niets bizonaers, dat Barend kwam Bijna eiken Zondagavond kwam hij; dat was de jongen gewoon, en hij hield dol veel van Pietoom dat was ook waar. Pietoom haalde het zware zilveren horloge uit het vest, rial hij ter gelegenheid van zijn veertigjarigen dienst als molenaar van liet Polderbestuur had gekregen. En de wijzer plaat dicht (bij het vuur houdend, zeide hij: „Hé t. is al tien uur! Moet je niet naar den dijk?" Daar lag een droevige achtergrond in deze vraag en Barends slem beefde toen hij zeide: „Ik heb vrij af tot morgenmiddag Piet oom! Laat me vannacht bij je blijven!" De oude man antwoordde er niet op; hij sloeg een blik vol teedere liefde op dezen jongen, dien hij liefhad als zijn eigen vleesch en bloed. En hij wierp een arm vol hout op het vuur. „Barend!" zeide hij daarop: „mijn oogen beginnnen me in den avond pijn te doen van het lezen hier is de Bijbel! lees mij eens de gelijkenis van den verloren Zooni" „Wa'ar slaat die gelijkenis?" vroeg de jon gen: „o ja nn wee ik het nP" en ziin »in- ger.s bladerden in het Evangelie \an Lukes. „Kun je 't vinden, mijn jongen?" „Best Pietoom ik heb het al!"

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2