•1 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES AFSCHEID Ds. P. BOUW WOENSDAG 27 MEI 1936 51E 'JAARGANG N°. '4300 Een zomerjurk is Vrijdag en, klaagt e, humeur, ans kijken, kast, dank ;en gulden aag stellen ecla alcott. UTRECHT schc vliegers Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. AANPASSEN OF DEVALUATIE De roep om devaluatie gaat weer uit. Er rijn verschillenden welke daarvan heil ver wachten. Gezien echter de ongunstige resultaten in het buitenland kunnen wij daar onmo gelijk iets voor gevoelen. Devaluatie mag voor een oogenblik een opleving geven, in de uitwerking en toe passing is het een drastische methode om tot verlaging dei- loonen te komen, welke juist hoofdzakelijk de kleine man zooals de kleine spaarder, de ambtenaar en de werk man treffen zal. Het blijft altijd een sprong in het duis ter; men weet niet waar men ten slotte terecht zal komen; wel krijgt men een ver laging in belooning voor hen die in loon. dienst werkzaam zijn, hetzij als ambtenaar in dienst der overheid, hetzij als werkman in dienst van een particulier werkgever. Maar daartegenover staat dat de kosten van levensonderhoud stijgen, zoodat liet een kwaad is, dat dubbel zwaar treft hen, op wier hoofd het neerkomt. Terwijl die groote groep van kleine rente niers welke ons land er gelukkig nog voel bezit hun zuur verdiende spaarpen ningen met een pennestreck terug gebracht zien tot een lager percentage. Een zee van jammer en ellende wordt daardoor over hun hoofden uitgestort. Maar daarnaast moet het bovendien nog bewezen worden, dat in lauden met een gedevalueerde munt de toestanden beter zijn dan bij ons. De weg, de harde weg der noodzakelijk heid welke wij te gaan hebben, is die van aanpassing, aanpassing tot het punt het welk eenmaal noodig zal zijn om het leven weer ecnigszins gewoon te doen functio- neeren. Daarvoor zien wij met vertrouwen uit naar onze Regeering, welke uit de meest bekwame mannen van verschillende par tijen bestaat en welke ons land met Gods hulp, door de branding heen willen voeren. Zij wijzen devaluatie zeer beslist af. Zij staan op het standpunt dat dit een groote ramp voor ons land zou zijn. Daarom kun nen zij daaraan niet medewerken of hun steun verleenen. De weg welke wij te bewandelen hebben moge donker en moeilijk zijn, in trouwe plichtsbetrachting vervuld zal het een heer lijke zijn, want de moeilijkheden stalen de energie om zich tot het uiterste in te span nen en zoo het beste voor ons land en volk te zoeken. Rustig volbrengt de Regeering haar taak. Trots alle critiek gaat zij voort met haar arbeid, niet wijkende van het beproef de middel, om te bewaren en te behouden vat mogelijk is en om zoo geleidelijk op een lager niveau te komen. rand uit door- te blusschan- Steunvergoeding Erwten De Nederlandsclie Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 3 Mei tot en met J Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f 3.70 en f 3.20 per 100 Kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteits klasse B, welke worden gedenatureerd door hen, met wie een zgn. B contract was afge sloten en welke bebooren tot de 50 pet. der gecontracteerde hoeveelheid ten aanzien "waarvan bedoeld contract is geannuleerd, "wordt voorzoover zij zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak een denaturatievergoeaina van f 4.20 per 100 Kg. gegeven. het fruit in zeeland Aangaande de fruitvooruiizichten op Zuid- Beveland schrijft men ons, dat de stand van «e kersen goed is te noemen, vooral in de boomgaarden waar men het noodige aan ziektebestrijding heeft gedaan. De stand van de kruisbessen, welke teelt toch reeds in de laatste jaren sterk is inge krompen, is over het algemeen matig, op verschillende perceelen zelfs slecht. De rootle bessen daarentegen beloven meer. De peren staan er goed voor. Over de Vroege appelen kan nog weinig gezegd wor sen. De vroege pruimen zullen maar sehaarsch zijn, voor de latere soorten is meer verwachting, al zal van een overvloedigen oogst b.v. van Reine Victoria dit jaar wel geen sprake zijn. De aardbeien bloeien mooi, maar de per- Melen hebben erg van de langdurige droog te te lijden. Het heeft hier n.l. da laatste weten abnormaal weinig geregend Centrale Veiling voor Goeree-Overflakkee Jaarvergadering Woensdag 20 Mei kwam in hotel Meyer te Middelbands de Centrale Veiling voor Goeree-Overflakkee, in jaarvergadering bij een. Do lieer A. M ij s opende dc vergade ring niet een welkomstwoord. Doordat verschillende vergaderingen op andere plaatsen terzelfder Lijd plaatsvonden was de opkomst niet zeer groot. Na lezing der notulen, welke ongewijzigd vastgesteld werden, brengt de secretaris, de lieer v. Heest, liet jaarverslag uit. Dit gewaagde tan nog steeds verder gaande ontreddering van land- en tuinbouw. Du financieele toestand van liet gros der kwee kers is van dien aard, dat geen enkel ver lies meer gedragen kan worden. De eerste jaren konden de verliezen bestreden wor den uit in betere tijden gevormde reservcn, of wel door credieten gedekt worden. Tlians zijn deze reserves opgeteerd, liet bezit tot het uiterste bezwaard en worden noodzake lijk onderhoud en vernieuwing van bedrijfs gehouwen nagelaten. Eu uitzicht op ver betering is er nog niet. Allerlei geneesmid delen worden aan de hand gedaan. De een verdedigt devaluatie, de ander zoekt liet in het Plan van den Arbeid, een derde prefe reert industrialisatie, terwijl weer een vol- gende zweert bij de aanpassing. Niet alleen land-en tuinbouw, ook andere bevolkingsgroepen zijn in nood. Bij deze ongunstige toekomst vertoont de veiling een behoorlijk figuur. De in dc oor logsjaren gevormde reserve is stabiel ge- bloven. Daardoor konden in den zomer van 1935 de veilingkoston der vroege Eigenhei mers van 3 pet op 2 pet terug gebracht wor den en de kistenliuur voor do leden van 3 op 2 cent per kist. Voor niet-leden werd deze bepaald van 1 op 3 cent per kist. Voor 1936 liepft liet bestuur gemeend nog een stapje verder te moeten gaan. Voor de kleine veiling zijn de veilingskosten van 5 pet op 3 pet gebracht, terwijl voor de eieren 10 cent inplaats \an 13 cent per 190 eieren in rekening zal worden gebracht. Een grooter en intensiever gebruik van dc veiling door de kweekers zal deze kosten nog meer doen verlagen. De vroege aard appels werden voor liet eerst geveild veer tien dagen later dan in 1931. Dit gaf een mdndere opbrengst van veilingkoston van pl.rn. f 2000. De door de Groenten- en Fruit- centrale getroffen regeling voor liet veilen van vroege aardappels, werd niet zeer be wonderd. Er was wel een minimumprijs, maar er waren zooveel mazen, dat dc han del zich niet stoorde aan het verplicht vei len. Ook de regeling ten opzichte van den verkoop van koepeen, gaf geen bevrediging. Tengevolge van de uitvoering van de Crisis-wetten werd in het laatst van den zomer ook de goede verstandhouding tus- schen de veiling en de kooplieden verstoord Uit protest tegen de ruime uitgifte van er kenningen aan nieuwe kooplieden door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, staakten de kooplieden. Hoewel de veiling geen zeg gingschap had in deze uitreiking, werd tocli een bespreking gehouden met de Groenten- en Fruitcentrale; met als resul taat, dat geen nieuwe erkenningen uitgege ven zullen worden, voordat het advies ven de veiling en de koopliedenvereeniging is gevraagd. 1-Iet bestuur bleef ongewijzigd. Het personeel verrichtte zijn taak naar be lmoren en in het drukke seizoen werden zelfs bereidwillig veie vrije uren opgeofferd om de administratie geregeld bij te kun nen houden. Het ledental steeg van 185 tot 188. Het dagelijksch bestuur vergaderde twee maal, het algemeen bestuur drie maal, terwijl één algemeene ledenvergadering werd gehouden. Op de vergaderingen domineerde steeds een geest van goede verstandhouding en loyale samenwerking. De netto-winst van de exploitatie van 't land, dat in eigen beheer is, bedyoeg f32.89. Dit iis aanzienlijk lager dan liet resultaat van het vorig jaar. De uienloods werd gratis beschikbaar ge teld voor een te houden tentoonstelling voor land- en tuinbouwproducten. De gemiddelde prijs van aardbeien be woog zich evenals vorig jaar om de 17 cent per kilogram. De aanvoer hiervan beliep rond 60.000 kg. of pl.m. 13.000 kg. meer dan in 1935. De aardbeientelers meenden eenige jaren terug nog, dat een dagveiling van aardbeien niet mogelijk was. Het blijkt ech ter, dat, zelfs nu de teelt aanmerkelijk is ingekrompen, dagveiling mogelijk is, ten be wijze de prijzen, die geenszins bij clie van andere veilingen ten achter waren. Voor den kleinen teler, die de vele aan den aard beienteelt verbonden werkzaamheden van wieden en plukken zelf met zijn gezin ken uitvoeren, is deze teelt inderdaad lgonend geweest. De aanvoer van druiven bedroeg rond 25.000 kg., ongeveer hetzelfde kwantum van vorig jaar. De gemaakte prijzen bleven ver beneden de productiekosten. De Regeering gaf een toeslag van 19.40 per 100 kg., wat voor de telers als een uitkomst kan wor den beschouwd. Een betere verpakking van het product zal de prijs nog ten goede ko men. De aanvoer van zwarte hessen bedroeg 11384 kg. met een gemiddelde opbrengst van 13 cent per kg. Deze teelt beperkt zich zelf door de, slechte uitkomsten. Zelfs de regeeringBstefin a fl.30 per 100 kg. zal clil niet kunnen voorkomen. Do fruittelers hadden een ernstige tegen va Her door de Septemberstormen. Er bleef bijna geen vrucht aan de hoo rnen. Alleen eenige goedbcschutte hoornen behielden nog een klein gedeelte. Dit laat ste goede fruit bracht nogal een tamelijke prijs op. Het afgevallen fruit werd voor ecu appel cn een ei opgeruimd. De aanvoer van vroege eigenheimers be droeg dit jaar 2.92].30i kg. tegen 5.753.220 kg. in liet voorgaande jaar. Een der oorza ken van deze groote daling is wel liet feit, dat pas veertien dagen later begonnen werd met veilen In 1934 reeds op 1 Juli; in 1935 op 15 Juli. Het veilen van uien wil nog niet vlotten. Het groote belang hiervan wordt nog te weinig ingezien. liet \erslag bespreekt ver der hot groote belang van sorteeringssta tions, niet alleen voor dc uien, maar ook voor poters. In Dirkslaiul zijn bv. recib groote hoeveelheden door middel van het sorteeringsstation gesorteerd. Toenemende gebruikmaking van de sorteoringsstations ligt ongetwijfeld in het verschiet. Ook dc veiling zal zicli gaarne tegen kostende prijs met de sorteering van poters belasten. D< uitgesorteerde drielingen kunnen weer via de veiling worden verkocht. De Voorzitter dankt den secretaris voor zijn uitvoerig verslag cn dc belangrijke beschouwingen daarin. Vervolgens brengt de heer Vogel aar. van Stad a. 't Haringvliet, verslag uit al lid der commissie tot onderzoek der reke ning. De Commissie heeft alles in goede orde bevonden en adviseert den directeur ten volle décharge te verleenen voor zijn helleer. Ook liet accountantsrapport ver klaart alles in uitnemende orde te hebben bevonden. Nadat door den heer Vervvey nog en kele vragen zijn gesteld betreffende de post kosten der gebouwen, wordt do balans en du V. on W.-rekening niet algemeene stem men goedgekeurd. Rij de bestuursverkiezing worden de vier aftredende hoeren A. Mijs, D. Joppe, J. Buth en L. Mijs met •vrijwel algemeene stemmen herkozen. De heeren Voogd, Joppe en Schilperoord worden bij acclamatie her kozen tot leden van het Scheidsgerecht. Bij de rondvraag wordt besproken dc regeling betreffende liet veilen der vroege Eigenheimers. De secretaris deelt mede, dat hem door ecu controleur is medegedeeld, dal dil jaar wellicht per half Augustus pas met 't veilen van Eigenheimci-s begonnen kan worden. Er waren veel onbillijkheden vorig jaar, zoodat de vergadering van oordeel was. dat er moest komen óf een regeling, die goed gehandhaafd werd, óf dc regeling ingetrokken moest worden. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering over de financiering van liet U. C .B.. deelde de Voorzitter mode, dat spr. met nog twee exporteurs persoonlijk de verantwoording van liet U. C. B. heeft nagegaa n. Op alle vragen werd op afdoende en be vredigende wijze antwoord gegeven. Uit de besprekingen blijkt, dat volgens de wet geen winst gemaakt, of verlies geleden mag worden op de keuring der uien. Maar op een kapitaal van f 13.090 wordt fS.000 winst gemaakt. Een belangrijk percentage van 't loonbedrag wordt uitgegeven voor reiskos ten. Door andere leden werd opgemerkt, dat er eerst te weinig gebruik van bet Keu ringsinstituut gemaakt werd cn dtiarom dc controle duur was. Nu van regeeringsvvege keuring gevraagd wordt, daalt het onkos- tencijfer. Bij algeheele verplichte controle zouden de kosten wellicht teruggebracht kunnen worden tot 2 cent per haal. VAN DE NED. HERV. GEM. VAN MELISSANT Steun aan de zalmvisscherij Daar niet vrij groots zekerheid kan wor den aangenomen, dat de zalmstand in dit jaar, als gevolg van de gewijzigde methoden van uitzetting van het zalmbroed, zeer ver beterd zal zijn, wordt uit heu Landbouw- crisisfonds steun verleend, ten einde het zalmvisscherij bedrijf, dat de laatste jaren slechts op geringe schaal werd uitgeoefend te bevorderen. Voor de zalm- en de galgvisscherijen zal de steun bestaan uit een toeslag op den prijs, waarvoor de zalm op den afslag te Woudrichem, Kralingscheveer of Hardinx- veld verkocht wordt. De grootte van de toeslag houdt verband met de grooïte der wekelijksche vangsten. De toeslag is vastgesteld op f 0.75 per pond bij een wekelijksche vangst van ten hoogste 50 pond. zij daalt bij ruimere vangsten tot f 0.05 per pond voor vangsïen van ten hoog ste 400 pond per week, terwijl bij vangsten, grooter dan 400 pond per week, geen toeslag wordt gegeven. Voorts kan door deze bedrijven een cre- diet van ten hoogste f 1000 worden opgeno men, waaruit gelden beschikbaar gesteld zullen worden, indien de uiv'komsten van het bedrijf niet voldoende zouden blijken te zijn om den visschers een minimumweek- loon van f 8 uit te betalen. Belanghebbenden dienen zich te wenden tot de Ned. Visscherijcentrale, Juliana van Stolberglaan 3-4 te 's-rGravenhage. Tot in de uiterste hoeken was het vrien delijke kei'kje van Melissant gevuld toen üs. Bouw voor de laatste maal als predi kant van deze gemeente den kansel opging om zijn afscheidsrede uit le spreken. Uit alles was te zien en te hooren dat er sterke banden gelegd waren in de vier jaren dat Ds. Bouw deze gemeente gediend had Ook van de omliggende gemeenten waren er tal van hoorders opgekomen, vooral uit de gemeente Goedereede, waar Ds. Bouw con sulent is geweest. Vooraf werd gezongen Ps. 65 1 en 3. Na het uitspreken van het votum werd belijde nis der Geloofs afgelegd, gevolgd door hef zingen van Ps. 75 1. Daarna werd gelezen Hebreeën 13 114, gevolgd door gebed. De gemeente werd daarna ongeveer als volgt toegesproken. Als een kleed zal 't al verouden, zingt de psalmist. Alles verandert en wordt verbro ken, zelfs de band tusschen de gemeente Me lissant en haar predikant. Wij zien het als Gods wil. Zoo als wij in het voorjaar van 1932 wisten dat wij uw roepstem moesten volgen uit een zestal beroepen van andere gemeenten, zoo zeker weten wij nu ook dat God ons roept naar Benschop. Dat geeft ons dan ook de vrijmoedigheid den band tus schen ons te ontknoopen. In ons eerste op treden voor u hebben wij gezegd dat wij ons het Evangelie Gods nooit hopen te schamen. Gelukkig dat wij u ook nu voor de laatste maal uw aandacht naar Jezus Christus heen mogen wijzen, en wel naar aanleiding van Hebreeën 13 8: „Jezus Christus is gister en heden dezelfde en in der eeuwigheid". Dit woord is voor ons een verlichting voor het heden, een vertroosting voor de toekomst, maar ook een vermaning. Gezongen wordt Ps. 103 7, 8, 9. De apostel Paulus deelt hier mede dat Je zus Christus altijd dezelfde is tot in eeuwig heid. Onder dat altijd mogen wij wel een dikke streep plaatsen. Van eeuwigheid tot eeuwigheid altijd dezelfde. Zooals de apostel ons dat mededeelt, pre diken wij u ook dit als de eenvoudige waar heid. Wij behoeven daar geen bewijzen voor aan te voeren, dat zou onwaardig zijn tegen over de heiligheid Gods. Deze zekerheid geeft ons ten eerste verp lichting. Er is nu een periode afgesloten. In het ge denkboek dat voor Gods aangezicht ligt, schrijft God nu, met eerbied gezegd in beeld spraak, een laatste regel op de bladzijde van Melissant en morgen slaat God deze blad zijde om en begint een nieuwe zijde, om de oude te bewaren tot den dag des oordeels Een blad van het ambtswerk van Zijn die naar Ds. Bouw en de gedragingen van de gemeente Melissant. Kunnen wij nu rustig deze voorlezing afwachten, van wat in deze vier jaar gebeurd is? God zag alles en door alles heen en zal alles stellen in het licht van Zijn Goddelijk recht. Voor ons zelf wil len wij wel erkennen dat wij in veel te kort zijn gekomen en een eind beneden den eisch van God gebleven zijn. Wij voelen dat wij nog zooveel meer had den kunnen doen, dat wij nog zooveel gele genheid voorbij hebben laten gaan om te spreken. Niet dat wij ooit te kort hebben ge daan aan het Evangelie van Jezus Christus Wij hebben steeds gepredikt een rijken Chris lus voor arme zondaars. Louter genade zon der eenige men-schelijke verdiensten. Dat wij niet meer konden doen drukt ons te meer nu God ons zoo goed was in ons huiselijk leven. Ook mochten wij in ons ambtelijk leven steeds weer ritseling van nieuw leven hooren. Gij kunt ons verlichting geven als gij ons onze tekortkomingen ver geeft, maar de hoogste verlichting is voor ons, dat Jezus Christus heden en gister de zelfde is en tot in der eeuwigheid. Steeds de zelfde ook in 't schuld vergeven aan een be rouwvol zondaar. Gemeente, kunt gij u ook zoo stellen en gaan lot Jezus Christus. Hebt gij u ook zoo geschikt onder de prediking? Ook u is God barmhartig geweest door u deze vier jaren te sparen. Ontelbare malen heb ben wij u aangezegd dat er rijke beloften zijn voor arme zondaren en gij hebt het niet aanvaard. Ook gij 'bekommerde zielen hebt Gods beloften niet geloofd en dat zal u een aanklacht zijn. God wil ook uw zonden en schuld van u wegdoen als gij als een berduw vol zondaar tot Hem gaat. Het vooruit zien benauwt velen. Ook ons overviel dikwijls de weemoedige gedachte dat wij niet meer voor u zouden optreden. Maar, gemeente, wie heeft u kracht gege ven om steeds weer het Woord Gods te be luisteren? Godsdienstigen, die het eerst vol doende vonden één dienst bij te wonen en zich nu gedrongen voelen om regelmatig op te gaan. Wie bewerkte dat? Het was Jezus Christus, Die zich betoond heeft dezelfde Christus, die zeide: Ik ben snel u tot het ein de der dagen. Ziet gij wel wat een rijke troost in dezen tekst ligt? Wij gaan van u weg, maar Jezus blijft.. Hij kan ook een ander zenden om u ten ze gen te zijn. Na het zingen van Psalm 89 8 vervolgde spr. zijn-prediking. Niet alleen verlichting, ook vertroosting, als wij zien op al het goede dat wij genoten hebben en wij dit zien als afdalende van de fontein Jezus Christus. Maar ook is ons tekstwoord een vermaning. Jezus Christus is niet alleen vertrooster en de vergever, maar Hij is ook bezield met heilige ijver voor God den Vader. Christus wil dat een ieder weer naar God zal vragen. En moet ook de leven de gemeente van Christus niet erkennen, dat daar alles aan ontbreekt. Zijn wij niet te weinig getuigen in onzen kring. Weest gijlie den volmaakt zooals oor mijn Vader vol maakt is. Een geweldige roepstem, die ons moet aanvuren om Gous Naam te eeren en tc bidden: „Uw Koninkrijk kome". Ook een vermaning tot de ontdekte zielen, dat gij het niet hebt gewaagd op Zijn Woord. Gaat toch niet voort Zijn Woord tc wantrouwen, want: „Jezus Christus is gister en heden dezelfde en tot in der eeuwigheid". Vooral vermanend voor hen die nog leven zonder Hem. Zonder dien blij venden Christus kunt gij niets doen, het alleen zelf verknoeien. Christus Jezus is tot u gekomen om u te zeggen dat gij het niet zonder Hem kunt stellen, zonder Zijn witte kleederen der gerechtigheid. Wij hadden u een boodschap te brengen. Voor velen uwer wellicht de laatste maal. Neemt het dan aan als van een die u een vriend is geworden; met Christus zal het ons voeren naar een nieuwen hemel en een nieu we aarde, om Hem te loven met een nieuw lichaam en een nieuw hart. God geve dat wij daar elkander mogen ontmoeten, maar strijd dan om in te gaan, om daar onze kronen neer te leggen aan de voeten van het Lam. Amen. Ds. Bouw richt zich vervolgens eerst tot den Kerkeraad. Met de meesten van u hebben wij een vriendschappelijk verkeer gehad. Samen hebben wij de lusten en de lasten van het Kerkeraadsambt gedragen. Gaarne verklaar ik dat gij mij steeds met raad en daad hebt bijgestaan. Gij hebt uw voorz. nooit alleen laten staan met zijn moeiten. God stelle u nog lang ten zegen. Er zijn vriendschapsban den gelegd, die niet gemakkelijk verbroken zullen worden. God geve dat gij weer spoedig een eigen herder en leeraar moge ontvangen. Gok de Kerkvoogden onzen hartelijken dank. Het meerendeel uwer heeft wel een ander gezicht op Gods Woord, maar dat was geen beletsel om overigens goed met elkaar een bleeke huiskleur, dat past niet; bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrênic doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 00 et. Doos 50 en 25 eU Ds. Kleyne, van Ooltgensplaat, spreekt als vriend en collega. Wij waren al vrienden voor wij collega's waren en onze vriendschap is nog meer verdiept. Het was mij een voor recht onder uw gehoor te zijn. Een voorrecht dat ik tevens betreur, omdat het de laatste maal zal zijn op het eiland. Ik weet dat het moeilijk valt van een eerste gemeente te scheiden, maar wij moeten toch ook ons werk over kunnen geven. Als wij weten dat wij Gods Woord gebracht hebben, mogen wij ons werk weer overgeven aan den Heere. Ook namens den Ring wordt dank ge bracht. Door de vacaturebeurten waart gji bekend over het geheele eiland en voelt ook het geheele eiland het gemis. Spr. prijst Ben schop gelukkig, omdat hij weet dat deze ge meente het ook zoo noodig heeft dat een rij ken Christus voor arme zondaars gepredikt wordt. Ds. L a b r i e, van Goedereede, spreekt als vriend en collega en als consulent straks van Melissant. Het is nog maar enkele maanden geleden dat gij mij in het ambt bevestigd hebt, met een woord dat mij uit het hart ge grepen was, nl. dat wij de Schriften hebben te openen. Spr. dankt ook namens de ge meente Goeree. Naast God heeft deze ge meente het aan u te danken dat zij weer een eigen predikant heeft. Onze vriendschap is nog kort, maar ik hoop dat de band wel los ser, maar niet verbroken zal worden. In Melissant hebt gij de bazuin zuiver en ge trouw geblazen, wees ook zoo getrouw in Benschop. Als consulent is in zekeren zin de herder staf van deze gemeente op mij overgegaan. Ik geef u de verzekering, dat ik gaarne met den kerkeraad zal samenwerken. En in mijn prediking hoop ik het den rechtvaardige aan te zeggen, dat het hem wel zal gaan, maar den goddelooze een eeuwig wee wacht. Dc gemeente zingt dan haar vertrekken- den leeraar toe Ps. 134 3. (Wij verzuimden nog mede te deelen, dat na de toespraak van den pres.-kerkvoogd om te gaan. In het bijzonder danken wij dan gezongen werd Ps. 121 4). wel den pres.-kerkvoogd. Ook de Notabelen j Ds. Bouw dankt allen nog eens hartelijk' die uit den aard der zaak wat meer op den j voor hun bewijs van medeleven. achtergrond blijven, zeggen wij dank voor hun medewerking. Dan ook u, koster, voorlezer en organist, die mede een taak hebben in den eeredienst; zeggen wij dank voor alle medewerking. Wij hopen dat ook gij mede zult mogen werken in dien eeuwigen tabernakel ter eere Gods. Veel vrienden zijn ook opgekomen uit an dere gemeenten. Dit doet ons goed, maar stemt ons ook weemoedig. Goed doet het ons om de goede verhouding die er uit spreekt, maar het maakt ons weemoedig om het scheiden. Ook de velen die uit Goedereede zijn op gekomen, zeggen wij dank. Kerkeraad en oud-catechisanten, vaart wel, alleen weet dat gij alleen wel kunt varen aan de hand van Jezus Christus. De burgemeester als hoofd der burgelijke gemeente en de leden van den Raad worden eveneens dank gebracht. Ook de besturen dei* gemeente hebben wij steeds in het gebed herdacht. Dan zien wij hier ook velen van ons dorp die wel niet tot onze eigen kerk hooren. Ook hen zeggen wij dank voor hun medewerking; zoo moet het toch zijn, dat wij samenwerken De jeugdvereenigingen zullen het ons niet kwalijk nemen dat wij hier weinig tot hen zeggen. Wij hebben al eerder afscheid geno men. Gij hebt ons een onvergetelijken avond bereid. Het zal u goed gaan als gij vasthoudt aan uw naam „Suirsum Corda", de harten omhoog en „Bidt en Werkt". De Herv. Vrouwenvereeniging zegt spr. mede namens zijn vrouw eveneens dank. Verder wordt toegesproken de Chr. Landar- beidersbond. De tijden zijn moeilijk, allerwe- ge is verarming. Houdt dan het hoofd koel en blijft trouw aan het beginsel ook in uw werk. Wij kunnen ook niet nalaten de Chr. School vereeniging van Melissant te groeten. God zegene u bij uw moeilijken arbeid. Het staat te vreezen, dat gij van uw taak onthe ven zult worden, want zal er geen wereld revolutie uitbreken, die alles onder de macht van den Staat zal brengen? Moge gij uw werk doen in het bewustzijn dat gij het doet naar Zijn bevel, dan zal uw werk n'et ij del zijn. Nogmaals dankte Ds. Bouw de gemeente van Melissant. Het is ons niet mogelijk van allen persoonlijk afscheid te nemen, maar gij waart allen onze vrienden want gij waart allen schepselen Gods en hoorden tot onze gemeente. Nooit zullen wij u vergeten. Ons moogt gij wel vergeten, maar vergeet nooit de boodschap, die wij u brachten. Wij hopen dat er een geest van samenbin ding mag blijven. Zoo alleen kunt gij elkaar tot een zegen zijn. Ouderling Oorbeek spreekt namens den Kerkeraad. „Ik zal het goede voor het huis des Heeren zoeken". Altijd waart gij bereid dit te doen. Wij wenschen u cn uw huis toe, dat het u goed mag gaan in Benschop. Kerkvoogd van Vliet dankt namens de Kerkvoogdij voor de stoffelijke dingen die Ds. Bouw voor de gemeente gedaan heeft. Als jong candidaat was het u nooit teveel en zijt gij ons altijd ter wille geweest. Dikwijls hebt gij zelfs driemaal gesproken. Wij bid den u Gods zegen toe in Benschop. Tot slot zingt de gemeente Ps. 72 11. Na den dienst was er gelegenheid van Ds. en mevr. afscheid te nemenwaai-van een druk gebruik gemaakt werd. Kamer van Koophandel voor Dordrecht en omstreken Ten kantore dei- Kamer had Woensdug- middag j.l. de oprichtingsvergadering van 't Borgstel lings fonds voor den Middenstand voor liet district van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken plaats. De stichtingsbrief werd in beginsel vastgesteld. Het bestuur werd gevormd, bestaande uit 22 leden. In dit bestuur hebben zitting: de vertegenwoordiger van den minister van Handel, de heer .1. F. Fockens; tien burge meesters, gekozen uit de verschillende ge deelten van het district; vier vertegenwoor digers van de Kamer; twee vertegenwoor digers van Middenstandsvereenigingen en een viertal personen, die uit hoofde van hun werkzaamheid van waardevolle advie zen zullen kunnen dienen. Een districtscom missaris zal later worden aangesteld. Uit liet bestuur werd liet dagelijksch be stuur als volgt samengesteld: C. J van Hol den, voorz., D. v Loon, onder-voorz., L. de Lange, penningmeester, tnr G. J. van Oost veen, secretaris, allen van liet Bureau dei- Kamer; J Sanders, welh. van Dordrecht; H. G. van Esch, onderdir. Twentsche Bank N.V.: J Kneppelhout, burgemeester van II. 1. Ambacht: J. W. van Aken, burgemees ter van Hardinxveld. Wanneer bet fonds door de Regeering zal zijn erkend, en nog meerdere berichten van financieele deelneming zijn Ingekomen, zal zoo spoedig mogelijk een aanvang met de werkzaamheden worden gemaakt Het is niet mogelijk, thans reeds aanvra gen in te dienen. De wijze waarop dit l.z.t. zal moeten geschieden zal nog nader wor den geregeld. Men gelieve zich dus voorioopig te ont houden van het doen van aanvragen, daar deze onbeantwoord zullen worden gelaten. Nadere bijzonderheden zullen in de pers worden gepubliceerd. A.R. Gemeentebestuurders in Zuid Holland Jaarvergadering op 2 Juni a.s. Op Dinsdag 2 Juni zal in Gebouw De Een dracht aan den Goudscheweg te Rotterdam een. vergadering worden gehouden van de vereeniging van A.R. Gemeentebestuurders in Zuid Holland. O.m. zullen meaedeelingcn worden verstrekt betreffende de oprichting van liet verband van A.R. Gemeentebestuur ders in Nederland. Voorts zullen de jaarver slagen worden uitgebracht en zal bestuurs verkiezing plaats vinden. Door den burge meester van Zwijndreeht, den heer J. A. I. Janssen zal ingeleid worden het onderwerp: „Overheid en, JVerilooslieid",

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1