Antirevolutim f! Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES woensdag 20 mei 1936 51* 'jaargang n°. '4298 GEMEENTERAAD VAN NIEUWE TONGE Luchtbeschermingsoefening in W.-Noord-Brabant en Zeeland Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. c LIBERAAL? Toen liet Ministerie Colijn optrad, werd het vooral van de zijde der Liberalen met vertrouwen tegemoet getreden, want men zeide: „Colijn regeert en is feitelijk Libe raal". Men wilile in de algemeene regeer- nmthode, in de iiooghouding van het Gezag en de saneering der financiën, alleen zien een toepassing der liberale beginselen. Niets was echter minder waar dan dat. Colijn bewandelde als een onvervalsclit Antirevolutionair en als econoom met een wereldreputalie, de weg welke zijn begin sel in overeenstemming met den nood der tijden in liet belang des lands aangaf. Hij behoefde lieusch niet in de loer te gaan bij de Liberalen, hij was beu allen verreweg de baas. Zijn visie op de groote vraagstukken, welke de wereld in beroering brengen, was zoo juist en zijn beginsel-overtuiging zoo rotsvast, dat bet voor hem lieusch niet uoodig was, bij de Liberalen in de leer te gaan. Het is een ojmierkelijk feit, hoe na de logenstraffing van het liberale geroep: „Colijn regeert Liberaal", de erkenning van die misvatting weer van de zijde der libe ralen komt. De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond hiejd dezer dagen in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een algemeene vergade ring. De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar. hield daarbij een CritiscJie rede op Jiet te genwoordig Regeeringsbeleid. Zijn allergrootste bezwaar tegen de Re- geering-Colijn was: Dat zij geen oplossing zou kunnen brengen,, omdat ons land niet liberaal geregeerd wordt. Verder bevatte zijn rede veel critiek, maar weinig opbouwends. Hij wilde al de crisismaatregelen oprui men en daardoor naar oud liberaal begin* sul op maatschappelijk terrein de mach! van de sterkste laten gelden en daardoor landbouw en bedrijf overgeven aan de on gewisse willekeur der omstandigheden. Hij hevvoes daarmee, dat ook de liberale beginselen geen constante massa zijn, wel ke gelijk blijven, maar dat die zich ook wijzigen, naar dat liet persoonlijk oordeel pil het voordeel der partij dat vraagt. Tevens bewees hij daarmede dat al dat gezeur van Colijn is liberaal, steeds ten onrechte door de liberalen aangeheven is. Neen, Colijn is niet liberaal, maar een goed A.-1L, die steeds zijn kracht, put uit Gods Woord voor zijn persoonlijk leven, doch ook ais Regeeringspersoon zicli ge bonden weet aan dat Woord. Middenstandsvereeniging „Middelharnis-Sommelsdijk" In de laatst gehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging is ter spra ke gebracht de Winkelsluiting gedurende de zomermaanden. Besloten werd een ver zoek te richten tot de raden der gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, om wijziging te brengen in de politieverordening en de sluitingsuren te bepalen overeenkomstig de wet. Om een zoo volledig mogelijk over zicht te krijgen ook aangaande de meening van de vele winkeliers niet-leden, is een vragenlijst samengesteld en toegpzonden aan alle neringdoenden. De Vereeniging zou gaarne, zoowel des zomers als des winters te acht uur en des Zaterdags te tien uur sluiten, omdat het jneerendeel in het uur verlenging van den sluitingstijd in de zomermaanden niet veel voordeel zag. De volgende vragen zijn gesteld: 1. Acht U een sluiting gedurende den zomertijd te negen uur noodig? Zaterdags tien uur? 2. Zoo neen, vindt U dan S.30 uur een betere tijd? Zaterdags 10 uur? 3. Of bent U voor alander van 8 uur en Zaterdags 10 uur, zoo wel des zomers als des winters? De veerdiensten in Zeeland en Zuid-Holland Vragen van den heer Van Hoey Smith aan Ged. Staten Door den heer J. vau Hoey Smith zijn aan den voorzitter van het college van Ged. Sta ten van Zuid-Holland in een schrijven een aantal vragen gericht inzake de veerdiensten in Zeeland en de Zuidhollandsche eilanden. Aan het College wordt o.m. gevraagd of het bereid is aan de Staten in de eerstvolgende zitting voorstellen te doen, die beoogen machtiging te verkrijgen de veerverbindin- gen mei de Zuidhollandsche eilanden slechts te verleenen op basis van kostelooze over tocht, aangezien de veren als een verlengstuk van den weg ziju te beschouwen. De raad der gemeente Nieuwe Tougc kwam Vrijdag lti Mei in vergadering hijeen, onder leiding van Burgemeester Sterk. In verband met de voorlezing der notulen maakte de heer TUL de opmerking dat het gemeentebestuur met den gemeente-arts de kwestie van schoolarts heeft gesproken. De dokter was. van meening dat de toestand in Nieuwe Tonge nog niet zoo was, dut toezicht op den gezondheidstoestand der kinderen noodig was. Bij voortduur der crisis bestaat echter de vrees, dat ondervoeding op kan treden, maar dan zal de dokter ook met kunnen aarzelen met in te grijpen. Ingekomen is een mededceliug van den inspecteur tan liet L. O., niet rapporl over de 19 scholen in zijn inspectie. Naar gelang het peil van het onderwijs is een cijfer gegeven 1 school kreeg, liet cijfer 5, 5 scholen b, 3 scholen 7, 8 scholen 8 en 2 scholen kregen 9 De school in N. Tonge behoorde tot de groep die een 8 behaalde. Van den heer W. Kievit was bericlit in,ge komen dat bij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen. Volgens rapport, van B. en W. was bij de laatste opname in de gemeentekas aanwezig f 2ü8b,löJ/ï,; overeenkomstig tie bescheiden van Ged. Staten is bericht ontvangen dat do verordening op de heffing van opcenten op de pers. belastipg is goedgekeurd. Den raad wordt aangeboden een staat van Afschrijving op gebouwen, enz. van gemeente eigendommen en gasfabriek. Van liet ulg. be stuur der gasceutrale is ontvangen de be grooting 193b. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 170. De heer TIJL vraagt of er nog rekening is gehouden met zijn opmerking geuit in de ge- hoime vergadering. B. en W. stellen voor de belasting op de bonden te wijzigen als volgt: honden le kl. f nu 1' 3, honden 2e klas 1' 3 nu f 1. I-Iiorhij wordt een 3e klus ingevoerd ten bedrage van f 1. Dit geldt ook voor honden als trekhon- dan waarmede iemand zijn werk verricht. De VOORZ. deelt, mede dat de financiën der gemeente deze verhoogiug noodzakelijk maken. De heer GEBRAAD merkt dut verschillen de honden voor nuttige doeleinden gehouden worden b.v. voor waakhond of om ratten te vangen. Er zijn nog wel weeldc-artikelen die heter belast kunnen worden, maar aangezien het noodig blijkt kan spr. zich met liet voor stel vereenigen. B. en W.-stellen den raad thans voor over te gaaii tot deelneming in liet Borgstellings- fonds 'voor den Middenstand. De VOORZ. geeft een uiteenzetting van doel en werking van dit fonds. In de kran ten zijn hierover al verschillende modedee- lingen gedaan. Er is noodig f bO.OOO, waar van de gemeenten f 40.000 bijeen moeten brengen. Per inwoner moet 20 cent betaald worden. Voor Nieuwe Tonge is dit pirn. 1 400. Het kapitaal blijft beslaan. Aangezien do middenstand tot nog toe in geen enkel op zicht steun ontvangen heelt, achten B. en W. het billijk dat dit in dezen vorm zal plaats vinden. De heer TIJL is er in beginsel niet tegen, maar is sceptisch gestemd ten opzichte van de uitvoering en verwijst naar crisispaclit en hypotheekvvet, die ook pas hielpen als de betrokkenen niet meer te redden waren. Do VOORZ. antwoordt dat deze regeling niet krachtens een wet plaats vindt, maar samenwerking beoogt vap gemeenten, pi. crisiscomité's en middenstand. De heer GEBRAAD informeert of er onder zoek gedaan wordt als iemand crediet noo dig heeft. De heer PRIN'CE vraagt of do menschen nog borgen noodig hebben om geholpen te worden. Na beantwoording dezer vragen besluit de raad per inwoner 21) cent toe te slaan. Besloten wordt dit bedrag over 2 of 3 jaar te verdeelen. Een in de vorige vergadering genomen be sluit tot aangaan van een geldloeuing groot f 1400 voor aankoop van een perceel rond, voor aanleg vuilnisbelt en aanschaffing vuil niskar, wordt door den raad ingetrokken, aangezien de geldgever thans liet gevraagde bedrag niet meer vvensehte te verschaffen. De raad besluit dan opnieuw tot het aan gaan van een leening tot genoemd bedrag bij een anderen geldschieter. De iheer TIJL vraagt hoe lang het nog du ren zal voor uitvoering aan tiet reeds vorig jaar genomen bestuit gegeven zal worden. De VOORZ. deelt mede, dat de vertraging in verband staat met de I-Imderniswet. De ambtenaren van Rijkswaterstaat zullen zich persoonlijk op de ihoogte stellen. De heer TIJL zou maar door willen wer ken, want, het duurt z.i. veel te lang. Ook andere leden zijn vau de zelfde meening. Weth. A. v. ALPHEN' heeft er ook ai over gesproken hi de vergaderingen van B. en W. Het. grasgewas zal nu ook waardeloos zijn, omdat het te lang wordt. Straks zal liet ge heel gemaaid moeten worden en zal liet maar 'n kleine opbrengst geven omdat niet bemest is. De VOORZ. zal nog eens op spoed aan dringen bjj Ged. Slalen. Aan de orde is thans eon vuors r m B. en VV. om over te gaan tot uitbreiding van liet aantal brandkrauen in de gemeen le. Thans is dit onvoldoende en zou bij brand niet \oldocude water te krijgen ziju. Nu zijn er vijf aanwezig en moeten er 1Ü bijkomen. De kosten zijn per stuk per jaar t 3 voor de 10 stuks die nu aangebracht worden. De eer ste 5 zijn door de gemeente gekocht voor f 3U, maar nu is er een nieuwe regeling ge komen. De raad gaat accoord met dit voor stel. De kosten der straatverlichting hebben bedragen f 901.30. Er wordt nu een nieuwe regeling voorgesteld, waarbij betaald irioet worden liet bedrag dat de straatverlichting aan de gasceutrale kost. Ieder brauduurkost 1.9 cent per lantaarn, voor ieder uur meer dan in 1933 zal 1.5 ct. betaald worden. Aan rente en aflossing over 55 lantaarns moet be taald worden f 8.75 per jaar per lichtpunt. L)it zal in totaal bedragen f 1842.71. Met alg. stemmen goedgekeurd. Do raad verleent machtiging tot af- en overschrijving der begrooting 1935. Alvorens over te gaan in geheime zitting ter behandeling van reclames schoolgeld wordt de rondvraag gehouden. De lieer TUL bespreekt hel huren van een leerketel van de gemeente Middelharnis. Dit kost de gemeente f 1U per dag en aangezien in deze gemeente verschillende wogen ook geteerd moeten worden geeft spr. in overwe ging zelf zoo'n ketel aan te schaffen. Vroe ger waren deze prijzen hoog, maar nu kan men voor plm, 1 250 wel terecht. Wotli. W. v. Alphen is liet hierin eens met den lieer Tijl. Vorig jaar heeft het de ge meente le veel gekost. De VOORZ. stelt voor dat B. en W. eens zullen informeeren en oppert de mogelijk heid dat ook iemand uit Nieuwe Tonge zoo n ketel kan maken. Nadat de lieer TIJL nog eenige opmerkin gen gemaakt heeft over het gras op de stra len en de lieer v. d. WERF de v raag gesteld heeft of het niet mogelijk is een sloot langs den dijk te dempen, sluit de Yoorz. do ver gadering. Hoe word ik bruin P Door AMILDA-CREME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en bals direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Maatregelen tegen eiergebrek Duitschland registreert de voorraden Dc Rciclisniihrstand heeft thans uitge vaardigd een nieuwe verordening omtrent de handel in eieren. Voorgeschreven wordt dat voortaan alle eieren, zoowel van kippen als van eenden, die voor eigen rekening of voor do Rijks- eieroncentruio in koelhuizen opgeslagen of geconserveerd worden, elke week aangege ven moeten worden hij de daarvoor bestem de bureaux. Wanneer opgeslagen of ge conserveerde eieren weer verkocht of afge leverd worden, moet dit eveneens medege deeld worden, terwijl tevens vermeld moet worden naar welke plaats ze zijn verzon den. Deze controle-maatregelen worden getrof fen om een eventueel eiertekort in de win ter zoo mogelijk te voorkomen. Blikvleeschbereiding Geen risico voor het Departement van Sociale Zaken Omtrent de vervaardiging van gemengd- gehakt met melkpoeder in blik in een proef bedrijf te IJmuiden kan, volgens de Tel., nog nader bericht worden, dat, liet Departe ment van Sociale Zaken in dezen geen en kel risico loopt. Dit is geen „eigen bedrijf' van liet Departement. De heer Do Bruin heeft zich nl. verbonden, welkelijks 50.000 blikken te leveren tot een totaal van een millioen blikken, tegen een te voren gecon- tracteerden prijs. Daartegenover zijn, zoo als gemeld, hem de benoodigde varkens te gen een bepaalden prijss gegarandeerd, to leveren door de Nederlandsche Varkensceu- trale. En waar de Centrale voor de Varkens meer moet betalen, komt dit prijsverschil dan ten laslc van het Landbouwcrisisfonds Te bevoegder Dlaatse is ons verzekerd, dat dit het eenige geld is. dat officieel of officieus in deze proef-leveranties wordt ge stoken. üok vernamen wij nog, dat van den heer De Bruin zelf liet initiatief is uitgegaan voor de toepassing (bij wijze van proef) van dit procédé. Hier wordt dus nu een proef genomen naar heide zijden, wat de fabricage en wat de consumptie betreft. Slaapt deze, dan zul len eventueel ook andere fabrieken kunnen worden uitgenoodigd om mede te werken aan de fabricage van de' 400.000 blikken, welke por week voor verstrekking aan alle werkloozen minstens noodig zijn. DE VERDUISTERING GOED GESLAAGD Goes bleek onvindbaar Do luchtbeschermingsoefening, Za terdagavond in westelijk Noord-Bra bant en Zeeland gehouden, mag, van liet luchtruim uit bekeken, in alle op zichten uitstekend geslaagd worden genoemd. Gemeentebesturen en parti culieren van grootere en kleinere ge meenten, van dorpen en gehuchten, hebben al het mogelijke gedaan om bun dorpen onvindbaar te maken. Het was een verduistering „op groote schaal". De oefeningen waren georganiseerd dooi den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, in samenwerking met den comman dant in Zeeland, den kapitein ter zee 11. J. van der SLad en zijn toegevoegden officier, den luit. ter zee le kl. G. Mante, die in Zeeland zooveel heeft gedaan voor de pro paganda der luchtbescherming onder de burgerij. Groote belangstelling overal Do belangstelling, die ook elders in het land voor deze oefeningen bestond, bleek wel uit de aanwezigheid van tal van auto riteiten van buiten Zeeland, o.a. den chef van den Generalen Staf, den luit.-generael 1. 11. Reijnders, den luit.-gen. P. il. A. de Ridder, dezer dagen benoemd tot inspec teur van den luchtbeschermingsdienst, den procureur generaal van 't tlaagsciie Gerechts liof, Mr A. üranls, den commandant der marine, den schout-bij-nacht T. L. Kruys, den commandant in Zeeland, den schout bij-nacht J. J. Dikkers, den commandant der luchtvaartafd-, den kolonel P. W. Best, den commandant van liet bureau lucht bescherming van den generalen staf, den luit.-kolonel A. tl. Schimmel en vele andere militaire- en burgerlijke autoriteiten. De autoriteiten en genoodigden verzamel don zich op het raadhuis te Goes, u-aar de Commissaris der Koningin een inleidend woord sprak en den Zeeuvvschen burgemees ters dank voor hun groote medewerking zegde. Na een kort begroetingswoord van den burgemeester van Goes, Mr II. I-I. van Dus- Seldorp, spliiste het gezelschap zich in drie groepen. De hoofdgroep, waartoe bovengenoemd,, autoriteiten behoorden, bezichtigde een gas- en scherfvrij gemaakten kelder onder een particulier woonhuis en vervolgens een in een der nieuwe wijken aangelegde loopgraaf, die als scherfvrije schuilplaats kan dienen, terwijl daarnaast een met pantserplaten en grond overdekte kazemat ook een gasvrije schuilplaats biedt aan zes personen, die zicli ongeveer drie uur hier kunnen ophouden. Per auto begaf liet gezelschap zich naai Viissingen en met de provinciale veerboot, aan boord waarvan dc lunch werd gebruikt, naar Breskens om in het westelijk deel van Zeeuwsch-VIaanderen de middagoefeningen bij te wonen. Per auto ging het verder naar Oostburg, waar men door den burgemeester ten raadhuize, waar ook de luchtbescher mirigsdienst was gevestigd, werd ontvangen. De oefeningen hielden o.a. in, dat zeven vliegtuigen, komende uit Oostelijke rich ting, hoven Zeeuwsch-VIaanderen, Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland zouden operee- ren, terwijl drie marineviiegtuigen uit „De Kooy" Schouwen en Duiveland, St Philips- land en Tholen onveilig zouden maken. Draadloos werden de berichten omtrent de bewegingen der vliegtuigen ontvangen, die hoe langer hoe dichter Zeeuwsch-Vlaande ren naderden, waarbij de luchtbescher mingsdienst in 'alarmtoestand werd ge bracht. Te kwart over drie verschenen de zeven vliegtuigen in escadrille-formatie boven het toen reeds gewaarschuwde Oost- burg. Het bleek, dat de schade, die liet gefin geerde bombardement had veroorzaakt, uit eenige eveneens gefingeerde branden, huis- instortingen met gewonden, en gasseflade eveneens met getroffenen bestond. De ver schillende hulpdiensten rukten uit (hiei zeer snel, daar met eenige vertraging we gens het gebrek aan routine en geoefend heid) en de verelschte hulp werd verleend. Iloe uitstekend het resultaat was, was slechts uit de iuebt, van de cabine uit van de P.I-I.A.E.H. me piloot Brinkhuis achter den stuurbnuppel, waar te nemen. Van 500 M. hoogte af was bijna geen enkel punt te herkennen, en zelfs de meeste stations, de elécfrische centrales, de gasfabrieken, de groote bruggen, kortom de strategisch ge sproken „kwetsbare plekken" in de gemeen ten waren onvindbaar, slechts een zeer ge routineerd nachtvlieger, die liet terrein op zijn duimpje kent, kon zeggen boven welke stad, welk dorp of welk gebuol t hij zijn motorgeronk deed hooren, In Noord-Brabant Even voor tien uur steeg de P.II.A.E.II. op van liet vliegveld te Eindhoven. In liet vliegtuig hadden plaats genomen de commandant van de luehtvurdedigings- kring UtrechtSoesterberg, luit.-generaal C. Prins, kapt. J. 11. lliesen, leider van de oefening en kapt. H. W. G. B. Dietz, van het bureau luchtverdediging van den gen. staf, luit. Straver van de luchtvanrtafdeeling, Mr D. G. W. Spitzen, administrateur, chef afd. binnenland van liet ministerie van Buiten- landsche Zaken en Mr Van Balluseek, be drijfsadviseur der K.L..W. Het toestel zet koers naar Oirschot. Zoo ver we kunnen zien de kim is r.evelig en het is een donkere avond is vrijv el geen licht te bekennen, slechts liet Wilhel minakana&l, dat als een smal grijs lint over liet duistere aardoppervlak ligt, geeft eenige oriëntatie. In Tilburg zou men geen groot industrie centrum vermoeden. Enkele spaarzame lichtjes van onvoldoend afgeschermde lan taarns duiden op een bewoond aardgedeelte. Maar alles is keurig in orde. Enkele minuten later zijn we boven Breda, de slad van de Militaire Academie, die ech ter vele lichtpunten toont. Etten is heelemaal onvindbaar, de proef, die daar met blauwgeverfde lantaarns is genomen, is prima geslaagd. Boven Roosendaal weer een van die vele plaatsen, waarboven piloot Brinkhuis op geringe hoogte een rondje draait en luit. Straver zijn luchtbommen werpt, zien we in de verte Esschen. Bergen op Zoom heeft zich minder goed gehouden, dan uit het historische gedicht mocht worden verwacht. De straatverlich ting is nog duidelijk te zien. Het station is goed verduiserd. Tholen maakt daarentegen een goede beurt. In Zeeland Ook in Zeeland is de oefening goed ge slaagd. Het verkenningsvliegtuig, dat de nachtvlucht boven liet verduisterde gebied maakte was de F8, bestuurd door den K.L.M piloot Snitselaar, die te 21.50 van het vlieg veld Viissingen vertrok. Tot dc inzittenden behoorden de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr J. VV. Quarles van Ufford en de luit. ter zee le kl. G. Mante Behalve de kust-en havenverlichting die uiteraard ondanks de oefening moest blijven branden en slechts zou worden gedoofd, vvan-neer dit alles on verhoopt eens ernst zou worden kan men zeggen, dat Zeeland volmaakt verduisterd was en dat nergens eenig overbodig licht viel te bespeuren. Aanvankelijk ging het goed. Zoutelande, VVestkapelle en Domburg waren oog juist te zien, doordat de duisternis nog niet geheel was gevallen. Daardoor kon men ook Middel burg waarnemen, hoewel op een enkel bruggelicht na, alle lichten gedoofd waren. Er werden eenige lichtpatronen afgescho'.on en voort ging liet, naar Veere, over het duistere Noord-Beveland naar Brouwers haven. Nog steeds is Goes niet te zien. Wij moeten er overheen of er langs zijn gevlogen en dus maakt Snitselaar rechtsomkeert en zoekt opnieuw. Te vergeefs echter. Op een gegeven oogen- blik herkennen wij fort Rammekens en dus zitten wij weer boven Walcheren. Wij zijn te ver en weer gaat het terug en na vee] gecirkbl geven we liet zoe ken op. De kustlijn van Zuid-Beveland volgend, verraden de sluislichten, die niet gedoofd mogen worden, ons ten slotte Hansweert. Wij zien nu de lichten der schepen op de Wester-Schelde en even later de sluis- en havenlichten van Ternenzen en van bet kanaal naar Sas van Gent. Ti gen kwart over elf staat de machine weer op den grond. Consumptiemelk De Nederlandsche Zuivel Geidraie af- deelmg Zuivelsteun. maakt beken 1. dat de vastgestelde minimum klein-verkoopprijzen voor consumptiemelk voor de gemeente Pijnacker, Boskoop en Waddinxveen, welke tot dusver 9 cenil per liter bedroegen, bij bestuursbesluit met ingang van J? Mei a.s. nader vastgesteld zijn op 8 eens-per liter. Een slulvje geschiedenis VII Wij elteeren titans verder uit „Geschiede nis en werking van het Veilingwezen in Nederland" dooi C. A. Duvekot: in liet volgend jaar (1888) werd op l i Augustus te Poeldijk een vergadering tiii- geschreven door de afdeelirig van de Holl. Maatsch. van Landbouw „Westland .welk ten doei had, de toestand eens flink onder de oogen te zien, om daarna te trachten die maatregelen te treffen, welke noodig waren om een grondige verbetering te bren gen in den afzet der producten. De inlei ding op deze vergadering voor de leden der ufdeeling werd gehouden door den heer Kamphuis, doch ze werd niet druk be zocht. Het gevolg was echter toch, dat op 21 Augustus d.a.v. een nieuwe vergadering werd gehouden, die nu echter niet alleen door vele tuinders uil hel We-tland, doch ook door kooplieden uit Rotterdam werd bezocht. In handelskringen was men er in derdaad ook van overtuigd, dat de handel niet langer kon voortgaan op i|e tot dusver gevolgde wijze. Evenals de heer Kamphuis ei van overtuigd was. dat de teell ook groo te behoefte had aan verbeteringen. Ge noemde heer Kamphuis drong aan op In t stichten van een Vereen, van Tuinder-, die een mandaat moet geven aan een commis sie van onderzoek, die lot taak zou hebben naar voren te brengen een nieuwe factor m het geding en wel deze, dat liet voor den tuinders onmogelijk is tevens voor koop man te spelen, waar hij al zijn energie heeft aan te wenden, om een behoorlijke teelt van zijn product te bewerkstelligen. Men moest komen tot export van meerden' producten dan de aardappel, terwijl hij ook op den voorgrond stelde, dat men moest trachten zioh te gaari toeleggen op de teelt van fijnere vruchten. Ook bracht hij de aan wezigen onder de aandacht, dat liet een eerste vereisehte was, wilde men slagen, dat getracht werd, te komen tot een doel matige verpakking voor de producten Dit zou in de allereerste plaat-, volgens hem, den alzet van liet product ten goede komen. De sterke concurrentie vraagt alleen maar naar prima kwaliteit en nog wel in prima verpakking Talrijke fouten werden in deze gemaakt, zoowel door den tuinder als dooi den handelaar. Breng beulen tot elkander en tracht gezamenlijk de moeilijkheden op le lossen: dit moei tenslotie leiden tot een voor beide partijen bevredigenden gang van zaken. Voorop stelde de lieei Kamphuis dat de teler, zoowel als de handelaar, el kun der niet moesten beschouwen als vijanden, doch ais vrienden. Dit waren de eindeou clusies van den heer Kamphuis als tuin der en van den Rottordauischen hande laar Samson als handelaar. Hier ziet uren dus een begin van hei oni staan van toenadering tussclien tuinder en handelaar, welke samenwerking veel latei- tot uiting is gekomen, toen liet veiling wezen vasten voet had gekregen. Het uil eindelijk resultaat van deze vergadering was een motie, waarbij de verschillende Westtandscjie gemeenten werden uitgenoo digd een commissie voor onderzoek te vor men, hoe een verbetering van den toestand lot stand kon worden gebracht. Hel -rapport dezer commissie werd in 1889 behandeld ut een vergadering, welke te Honselcrsdijk werd gehouden en ze had tot gevolg, de op richting van de Vereen. „Wcsllund". I'm voorzitter werd gekozen de lieer 11. .1. Hoek, van Wateringen. Middelharnis. 12 Mei 193C. S. v d. VALK Nederlandsche Meelcentrale De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel Sb, onder 2". van de Crisis-Akkerbouw beschikking 1954 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring v Inklaring v. IS Mei al t.m. I Sept. at r m 31 Aug. '36 31 Dec. '36 voor lijnkoeken ƒ1.20 ƒ1.10 voor soyaschroot „0.53 „0.75 voor soyakoeken „0.70 „OHO v. grondn.koeken... „0.55. „0.35 v. grondn.schilfers., 1.30 1.50 voor cocoskoeken... „0.75 „U93 voor Ned. O.-I. co coskoeken 0,50 0 70 voor tot andere niet genoemde soorten veevoeder ver werkte oliehou- houdende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen liet in artikel Sb, onder 1°, van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het priis- verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen lot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de NederlaniUsclu» Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1