GEWELDIGE BRAND TE GOUDA MAAS- EN SCHELDEBODE V/OENSDAG 13 MEI 1936 FRAUDE BIJ VARKENSWtGING DE ZOMERTIJD ITALIË IS KEIZERRIJK GEWORDEN PE STEARINEKAARSENFABRIEK VERWOEST De grootste brand, die ons land in tientallen jaren heeft gekend is gisteravond omstreeks kwart over zeven te Gouda uitgebroken. In de „Vereenigde Fabrieken van Stearinekaarsen en Chemische Producten" aan den Schielandschen Hoogen Zeedijk was de middagplocg der arbeiders aan het werk toen plotseling alle alarmschellen gingen werken. Het bleek, dat in de groote stearineopslagplaats, bevattende anderhalf millioen K.G. uiterst brandbare grondstof, door broeiing in een stapel leege zakken, brand was ontstaan. Even probeerde de fabrieksbrandweer met het beschikbare materiaal den strijd tegen het vuur aan te binden, maar plotseling schoot een vlam van meer dan 30 M. hoogte boven het gebouw uit en in een wilde jacht moesten de arbeiders zich redden. In ongelooflijk snel tempo verbreidde daarop het vuur zich over het geheele fabrieksterrein en hoewel de wind gunstig was en de brandweercorpsen van Gouda, Rotterdam, Hille- gersberg, Schiedam en Waddinxsveen al hun krachten in spanden is toch een groot gedeelte van het fabriekscomplex door het loeiende vuur verslonden. Hoe de brand uitbrak De brand is uitgebroken in een der z.g. koekenkamers. Arbeiders, die Uier werk zaam waren, gaven ons een levendigen in druk van de eerste angstige oogeubUkken. Zij vertelden het volgende: Wij belmoren tot de z.g. tweede dag- ploeg, die om 2 uur 's middags opkomt en om 10 uur 's avonds naar huis gaat. We werkten in de perskamer toen in eens het geroep „brand" weerklonk. Ieder verliet zijn werk, want we we ten allen, wat het beteekent als hier brand uitbreekt. Op hetzelfde oogen- blik begonnen de brandbellen al te lui den. Onder leiding van baas Koster werd nog even getracht met zout water en pompen het vuur te beperken, maar binnen Vijf minuten schoot al een vlam zoo hoog als de nieuwe fabriek boven alles uit en toen was het niet meer to houden. Onze eerste gedachte was: de gly- cerinefabriek. Die stond nog wel een eind van de plaats waar de brand uitgebroken was af, maar ieder wist, dat als de stearine ging weg vloeien, het vuur zóó het heele terrein zou hebben overdekt. Daarom werd met man en macht gewerkt om een dam van zandzakken op te werpen om de bran dende vetlaag straks terug te kunnen dringen. Er is overal op gerekend voor het geval er brand imocht komen en zoo lagen dus op alle hoeken de zandzakken opgetast, die tot een dijk van 1 Meter hoogte over de volle lengte werden opgestapeld. Deglycerinefabriekishier het groote gevaar. Was die door het vuur bereikt, dan stonden we hier geen van al ien meer, want glycerine is practisch springstof en heel de fabriek zou in de lucht zijn gevlogen. Ook de Goudsche brandweer was dus het eerst er op uit om uitbreiding naar die richting te voorkomen. liet was echter monnikenwerk. Als u eens rekent: voor de bereiding van de stearine worden kuipen van 16.000 Li ter inhoud gebruikt. Op één verdie ping staan zoo 40 of 50 van deze kui pen. Toen het vuur eenmaal de nieu we fabriek had bereikt, was er geen houden imeer aan: achtereenvolgens ging alles in brand: de clariveer, de perskamer, de oliekamer, het ijsge- bouw, de tweede wassching, alle koe kenkamers; naar den anderen kant de gieterij, de plakkamcr, de wrijf- kamer, de pittenfabriek, de zagerij, de groote houtloods en zooals u ziet gaat nu de nacRtlichtenfabriek er ook aan. In razend tempo Inderdaad: wij zagen. Eerst was het de opslagplaats van stearine geweest, waaruit het vuur bulkend zijn weg koos, toen vloog de nieuwe fabriek in brand en wat daar acihter die laaiende toorts aan vuur ontstoken werd, het was schier niet meer te volgen. Doffe knallen volgden elkaar in onregel matige volgorde op, waarna nieuwe vuur erupties volgden, in stroomen klotste de vloeibaar geworden stearine over het ge heele terrein om straks ook vlam te vatten en razend en blazend het vernielingswerk .voort te planten. Dit was geen brand meer, dit was een Vulkaan-uitbarsting met brandende lava stroomen Dapper, maar machteloos bijna stond de brandweer op bet middenterrein niet tien en meer stralen te spuiten. Geen nutteloos werk, want men kon voorkomen, dat een massa vaten vol stearine, die rondom op het terrein lagen opgestapeld en die een verbmdingsbrug voor liet vuur konden vor men naar de andere zijde van liet fabrieks terrein, werden aangetast. De gebouwen zelf waren echter niet te houden. 'Assistentie De Goudsche brandweer werd tegen half acht gewaarschuwd, dat de kaarsenfabriek 'n brand stond. Onmiddellijk werd met de twee motorspuiten uitgerukt, een met een capaciteit .van 2000 en een met een capaci teit van 1000 Liter. Binnen vijf minuten stond men op liet terrein en nog enkele oogenblikken later werd in snel tempo de eerste slang uitgerold en liet water vloeide toe. Water? Ja korten tijd had men wa-, terdoch na 20 minuten gingen de zuigers van de motorspuiten steeds langzamer werken om ten slotte den strijd op te geven. Het bleek, dat het water, waaruit men pompte zicil had vermengd niet olie en parafine, waar door de werking der motorspuit onmo gelijk werd gemaakt. Een der motorspuiten moest definitief buiten gebruik worden gesteld, de ander kon met behulp van een zinkstuk in dieper water gaan werken en heeft na een zuive ring den strijd onvermoeid voortgezet. De leiding van het blusschingswerk be rustte aanvankelijk bij den opperbrand- meester J. C. de 11 Boe r. Deze zug, dat hij met de Goudsche brandweer alleen tegen liet uitbarstende vuur weinig zou kunnen uitrichten. Een der Goudsche wethouders was inmiddels ook op het terrein versche nen en in overleg met hem werd besloten de brandweer uit de omliggende steden te waarschuwen, allereerst Rotterdam. Rotterdam kon geen verdere assistentie bieden. Men moest vier motorspuiten in de stad zelf houden, om op alles voorbereid te zijn. Den Haag kon in 't geheel geen hulp bieden. Dan werd Waddinxvecn gevraagd en Hilleigersberg, Reeuwijk, Schiedam. Utrecht en Amsterdam. Hlllegefsberg kwam, Waddinxvecn even eens en Reeuwijk, maar Utrecht kon niet helpen, wel kwam nog Schiedam. Zoo had men langzamerhand een brandvveerlegertje verzameld, dat in totaal beschikte over negen motorspui ten en voorts kon werken met een aan tal slangen op de brandkranen. Het vuur werd met in totaal ongeveer 30 stralen bestreden. Nog steeds uitbreiding Hoewel liet -vuur aan alle kanten door de brandweercorpsen werd aangepakt breidde het z.ïch desondanks in snel tempo uit, Nadat de nieuwe fabriek was ingestort was iiet vuur niet meer te houden. l)e brandweerlieden moesten wegens de ondra gelijke hitte en liet gevaar voor ontplof fingen en instortingen terugwijken. Om ruim 9 uur had de instorting van het voor. naaniste fabrieksgebouw met z'n drie ver diepingen plaats gehad en naar beide zijden verspreidde zich de brandende stearine. Te omstreeks kwart over tien scheen de brand zijn lioogtopunt te hebben bereikt. De reeks gebouwen ter linker zijde van de hoofdingang stond 1111 o-p het Ketelhuis 11a geheel in brand, maar liet vuur had nu ook de nachtlichtenfaihi'ick aangetast en begon het laboratorium aan te vreten. In een uiterst nerveuze krach'tsinspan. ning moest er nu alles op worden ge. zet 0111 ten minste hier liet vuur terug ie dringen. Brandde heit. laboratorium at en sloegen de vlammen van de naclit- lichtenfabrielc over maar de glyce- rinefabriek, dan was alles verloren. Onder zeer groote gevaren bleef de brandweer op pos?. Ze klom op de- dake.11 van belendende panden, zon- der zich om de groote hitte te belkom- meren; Schiedamsclie en Waddings- veensche brandweerlieden voerden ach terom slangen aan naar het bedreigde punt en na een uur van hard werken kon men zeggen, dat men het stratogi. sche punt had behouden. Het vuur werd uit het laboratorium verjaagd en on danks woedende uitvallen uit de nachï- lichtenfabriek slaagde het er niet in de glycerinefabriek te bereiken. Maar hoe is hiervoor gevochten! Te middernacht Toen de klok van het ranke gotliisclio stadhuis middernacht' aanwees men kon er bij deze verlichting de wijzers van mi- nuut tot minuut zien voortkruipen woed de de braind nog steeds onverminderd voort. Aan de zijde van den Schielandschen Hoogein Zeedijk werd de hit'ie van het vuur zoo groot, dat de aan de overzijde van den dijk liggende villa van een der directeu ren, den lieer Van Loon dreigde vlam Ie 'Watten. Het houtwerk blakerde, de rui ten sprongein en hes was noodig de villa nat te houden wilde men haar behouden. Wel was op liet middenterrein het vuur iets minder krachtig geworden, maar in de lioutopslagplaatsen en in de nachtilich- tenfabriek zoomede in de resten van de groote pittenfabriek laaiden de vlammen nog st.eds in felle aandrijving tot 50 nie ter hoog'.'e op. Nog steeds brandde ook de yloeibSie stearine, nog steeds ontploften nieuwe va ten, nog steeds werd de wijde omtrek rood gekleurd door den feilen gloed van het vuur. Ongevallen Helaas zijn bij de brand enkele ongeval len gebeurd. De Goudsche spuitgast Leeflang, die op een ladder stond is door oververmoeidheid duizelig geworden en achterover geslagen. Met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere spuitgast is door een straalpijp in het gelaat getrof fen en niet ernstig gewond. Ook de hoofdman Van Sillevoldt van rle Rotterdamsche brandweer werd bij l#t blusschingswerk gewond; een ijzeren haak waarmee gewerkt werd trof hem juist hij de lip, die werd ingescheurd. Hij bleef ech ter leiding geven aan liet blusschingswerk. Leden van de E.H.B.O. hebben heel den nacht gereed gestaan om hulp te bieden, terwijl later op den avond ook een colonne van liet Ned. Hoode Kruis op het terrein werd opgemerkt. Het gevaar geweken Toen liet begon te lichten, was het dui delijk geworden, dat de brand geen verdere uitbreiding meer zou hebben. Tiet laboratorium, dat door het vuur was aangetast, is toch grootendeels behouden ge bleven alsook de gebouwen waarin de mate rialen, onr.erdeelen en gereedschappen der iabriek geborgen zijn. Het ketelhuis met de daarbij behoorende benzinetank is geheel behouden gebleven. In de tegenover liggende gebouwen woedde in den vroegen morgen de brand met groote felheid voort, daar nog enorme hoeveelheden olie en vetten daar aanwezig waren. Telken male ontploften vaten olie en veroorzaakten geweh.ige vuurkolommen, die zulk een hitte erspreidden, dat het op dertig meter af stand van daar niet te houden was. Het is w a a r s c h ij n 1 ij k, dat de vlammen nog den ganschen dag gretig voedsel zullen vin den. In de kaarsengieterij zijn alle ma chines tot één verwrongen massa geworden. Vóór ce brandende gebouwen liggen tal rijke ijzeren vaten met olie gevuld, liet vuur heeft ze roodgloeiend gemaakt. Als de water stralen er op worden gericht sist een witte damp omhoog. De schade De omvang der schade is niet te ramen, doch stellig enorm. De directie kon vanmorgen geen enkele in lichting geven wat van het bedrijf zal wor den, evenmin of middelen kunnen worden gevonden om arbeidsgelegenheid voor de werklieden te scheppen. De fabriek De fabriek werd opgericht in 1859. Klein begonnen, de kaarsenfabricage werd aan vankelijk uitgeoefend met 19 arbeiders ■nam het bedrijf in latere jaren groote vlucht en legde zich behalve op de gewone stearinekaarsen, toe op de fabricage van gothische kaarsen, thee- en nachtlichten, en de bijproducten zooais glycerine, oleïne crème, goudalite en andere teerproducten voor den wegenbouw en oliën voor de tex tielindustrie. Het zijn de laatste producten die in den loop van den avond een ontplof baar voedsel vormden voor de vuurzee. Eenige jaren geleden werkten in do fabriek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 250 mannen en 10O meisjes werkzaam. Deze zullen tot de slacht offers van den brand behooren. Sinds eenige jaren is de Koninkl. Stearine Kaarsenfabriek door een fusie imet de Kaar senfabriek „Apollo" te Schiedam vereenigd in de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stea rine, Kaarsen en Chemische Producten. De fabriek is verzekerd bij Lloyd's. Noodweer boven de Peel In den nacht van Zaterdag op Zondag is boven Sevenum (Limburg) een hevig onweer losgebarsten tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige schade is aange richt. In tal van woningen werden de tele foon- en/of radiotoestellen beschadigd, ter wijl ook vele electrischc leidingen werden vernield. De ontginningsboerderij van den heer G. moest het zwaar ontgelden. De bliksem sloeg hier in het woonhuis en ver oorzaakte een begin van brand, welke door snel ingrijpen gebluscht kon worden. Het hemelvuur maakte een groot gat in het pla fond van een der voorkamers, circuleerde door deze kamer en vernielde radio- en te lefoon-toestel en eenige meubelen. Door een der buitenmuren baande bet vuur zich een uitweg. In de nabijheid dezer boerderij werden nog een drietal telefoonpalen geheel ver splinterd. Een koe van den landbouwer N. werd door den bliksem getroffen en gedood. Dit ongekend heftige onweer ging verge zeld van een ontzaglijken regenval. Tachtigjarige vrouw levend verbrand De ruim 80-jarige alleen wonende weduwe L. Boverhof, wonende aan de Paardenmarkt te S t e e n w ij k, is Zondagochtend in haar woning verbrand. Toen de melkboer kwam vond hij de deur gesloten hetgeen hij, naar de deur ander3 geopend is, verdacht vond. Hij waarschuwde de politie, die do deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam direct een dikke rookwolk naar bui ten. Achter de deur vonc.' men het gedeel telijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleerui smeulden nog. Het bleek, dat alleen het bed in brand stond. Deze brand was spoedig gebluscht. De oude vrouw, die zeer slecht van gezicht was, heeft waarschijn lijk in oe bedstee een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waarvan zij in brand is geraakt. Daarna heeft ze getracht nog naar buiten ie komen, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken. DOOR DEN BLIKSEM GERTOFFEN Tijdens een hevig onweer, dat zich Zon dagmorgen in de vroegte boven Esc haren (N.B.) ontlastte is de boerderij van den land bouwer H. de Kleyn aldaar door den blik sein getroffen. Er ontstond een begin vai brand, dat evenwel dadelijk kon worden ge bluscht. De hofstede werd ernstig bescha digd, terwijl eenig meubilair werd vernield. Nadat de bliksem door een zijmuur de boer derij had verlaten, sloeg hij in het kippen hok, tengevolge waarvan een 20-tal kippen werden gedood. Persoonlijke ongelukken den zich niet voor, de- De slimme boer, die zich niet liet vangen Twee arrestaties Sedert geruimen tijd liepen cc op do Veemarkt geruchten over fraude bij da weging van varkens. Door de activi teit van een veehouder, die er voor was gewaarschuwd en liet bedrog consta teerde is het de politie thans gelukt een koopman en een wegers-bediende te arresteeren, die zich op groote schaal aan fraude hebben schuldig ge maakt. Boer V P. uit Stolwijk kreeg een paar weken geleden den 21-jarigen varkenskoop man II. B. uit Bergambacht op bezoek. Er werd over de aankoop van varkens gespio; ken en P. was zeer in zijn nopjes, toen nij een li-tal dikhuiden tegen een sohappelijken prijs aan B. kon verkoopen. - Naar goede gewoonte werd geaccorJ.ein, dat de varkens zouden worden geleverd op de Rotterdamsche veemarkt, waar ze ook zouden worden gewogen; zooals steeds waren de varkens per kilo verkocht. Nog vóór P. naar de Rotterdamsche vee markt vertrok, werd hij gewaarschuwd, dat Iiij op zijn qui vive moest zijn, want nat er den laatsten tijd bij het wegen zwaar werd geknoeid. P. knoopte dat goed in zijn 001 en besloot alvorens met de beesten naar Rotterdam te vertrekken enkele daarvan zelf te wegen eri te merken. Aldus geschiedde en de hoer voelde zien tamelijk sate toen zijn krulstaarten te Rot terdam op de weegschaal stonden. Zooals sieeds werd de wicht van eik dor dieren afgeroepen en boer P. noteerde ijverig. Oogenschiinliik had er bij de weging geen enkele onregelmatigheid plaats, maar boer P. vond liet wel vreemd, dat enkele van de dieren toch aanmerkelijk minder wogen dan thuis. Hij wilde de weegschaal wel eens controleeren en slapte er daarom ook zelf op. Hoe vreemd of het ook was. hij moest erkennen, dat de schaal 1111 precies het juisle gewicht aanwees, want hij had zich zelf thuis ook gewogen en was tot het zelfde resultaat gekomen. Zijn argwaan was eeliler ougewekt en daarom liet hij zonder daar van iets te laten blijken een der gemerkte varkens ook nog eens bij een ander wegen Toen bleek, dat alleen op dit dier er een verschil in gewicht was van 10 K.G. Met opgestreken zeil wendde boer P. zich tot den koopman, die toegaf, dat er niet eerlijk gewogen was. Hij bood aan alle var kens te laten overwegen en den boer nog 50 te geven als hij over het geval zijn mond hield en de politie er niet in mengde. Dit vond de boer aanvankelijk goed. De varkens werden gezamenlijk over gewogen eu bleken plotseling 100 K.G. te zijn aange komen. Dit bedrog was den boer te grof en liij eisclite van den koopman een „zwijg geld" van 1000. Hiervoor was B. niet te vinden en hij weigerde zelfs de aanvanke lijk aangeboden 50 vergoeding te geven. De boer is daarna kwaad naar het politie bureau gcloopen en heeft aangifte gedaan Uiteraard heeft de politie direct een nauw keurig onderzoek ingesteld. De koopman B, werd gearresteerd, maar ook de 46-jarige wegersknecht G. J. Beiden hebben een vol ledige'bekentenis afgelegd. De wegerskneoht wist op het oogenblik da; de weging aanving een stuk ijzer zoodanig op de schaal te plaatsen, dat deze een lager gewicht aanwees. Toen de argwanende boer echter zich zelf wilde laten wegen had hij kans gezien dit ijzer snel te verwijderen en toen woog de schaal weer goed. De beide mannp.n bekenden reeds een paar jaar op deze wijze de boeren te hebben be drogen. Als men weet, dat de firma, waar J. in dienst was, wel 2000 k 3000 varkens per week woog. kan men zicli indenken hoe groot het bedrag waarover de fraude loopt is geweest. Tiet bericht van de fraude ging als een loopend vuurtje over de markt en het ge volg is geweest, dat de patroon van J., die aan de fraude part nocli deel heeft, thans geen enkel varken meer ter weging krijgt... Natuurlijk zijn de beide fraudeurs door de politie in bewaring gesteld. Zal 15 Mei aanvangen Wij willen er nu reeds de aan dacht op vestigen dat 15 Mei a.s. de Zomertijd zal ingaan. Dat ivil dus zeggen dat het in den nacht van Donderdag li op Vrijdag 15 Mei om 2 uur geacht ivordt 3 uur te zijn! Men ver- gete daarom Donderdag niet voor het naar bed gaan de klok een uur vooruit te zetten. Jubileum-Bondsdag Herv. Geref. Jongelingsbond Op Hemelvaartsdag in Utrecht Hemelvaartsdag a.s. hoopt de Bond van Ned. Hervormde Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag zijn 25-jarig bestaan te berdenken in een groote jubileuinvergadc- ï'ing in Tivoli te Utrecht. Ook oud-leden en belangstellenden worden hiertoe uitgenoo digd. Deze Bondsdag zal onder leiding staan van den voorzitter der Jubileumcommissie Prof. Dr. J. S e v e r ij n. Sprekers zullen zijn: Ds. II. A. de Geus van Dc Bilt, Herdenkingsrede en Ds. J. II F. R c m m e van Amsterdam, Feestrede. Toegangskaarten voor leden, oud-leden en belangstellenden kunnen worden aange vraagd hij den secretaris der Regelingscom missie. den lieer C. A. Bakker, Keulsclie- kade 32, Utrecht, alwaar ook de aanvragen voor logies moeten worden gedaan vóór 14 Mei a.s. Secretaris der Jubileumcommissie is de heer S. Dammer, burgemeester van Gouds waard en Piershil. De toegangskaarten voor den Bondsdag geven recht op reductie op den prijs der spoorbiljetten, bedragende voor eendaagsche retours 45 pet. De huishoudelijke vergadering wordt des avonds te voren gehouden in het Gebouw voor K. en VV. te Utrecht. Voor verdere mededeelingen wordt ver wezen naar de „Vaandrager", orgaan van den Bond. Bond van Meisjesvereen. op Geref. grondslag Meer dan 23.000 leden. Bovengenoemde Bond nam met 36 ver- eeniginpen toe, w.o. enkele afdeelingen, die zich als zelfstandig Bondslid lieten in schrijven. Het aantai leden d.er aangeslo ten vereenigingen bedraagt nu 23.100. De Bondsdag in Arnhem werd in 1935 door 8000 Bondsleden bezocht, lot nu toe de drukst bezochte Bondsdag. Het orgaan „Bouwen en Bewaren", dat in nieuw gewaad ver scheen, had op 1 April j.l. een oplage van 17.500. De verlies- en winstrekening van den Bond Wijst een bedrag van f 14.317.72 aan; de balans f79.271.63; de exploitatierekening .Huize Henriëtte" f4.012.39; de exploitatie rekening van het orgaan 42.209.55. Dc teruglevering van ondermelk Voorloopig opgeschort Naar ons van bevoegde zijde wol'3?meJe- gedeeld, zal met ingang van 10 Mei flo rege ling, ingevolge welke de torugle vering van ondermelk door zuivelfabrieken aan veehou ders verplichtend is gesteld, in verband met de inmiddels opgetreden wijziging in do prijsverhoudingen van dit artikel voor loopig worden opgeschort. Zulks houdt in da; dat de productie van kaas, of melkproducten voorshands evei- min aan eenig beperkend voorschrift zal zijn gebonden. De leeuwen van den Negus Uit liet leeuwenpaar, dat H. M. de Koningin verleden jaar Juli ten geschenke ontving van den Negus van Abessinië en dat aan de zorgen van „Artis" te Amster dam werd toevertrouwd, zijn 30 April j.l. des namiddags, even na een uur, vier jongen geboren. De eerste dagen na de ge boorte vormen vaak een precaire periode in liet leven van jonge roofdieren. Thans kan worden medegedeeld, dat do vier jongen liet uitstekend maken. De moe der zoogt en verzorgt ze voortreffelijk 011 is volmaakt rustig. Zooals tegenwoordig de gewoonte is in „Artis" werd de leeuw, vóór de geboorte, niet van de leeuwin afge nomen; ook hij gedraagt zich onberispelijk en geheel normaal. liet bleek meer dan eens, dat een en de zelfde leeuwin zich na de geboorte van jongen rustiger en meer als normale moe der gedroeg, wanneer de leeuw, die tot haar gewone omgeving behoort, hij haar gebleven was, dan wanneer hij kort voor de geboorte der jongen van liet wijfje gesepa reerd werd. Een zeldzaam huwelijk Vrijdagmiddag 0111 drie uur had op liet Gemeentehuis te Horst (L.) dc huwelijks voltrekking plaats van den 75-jarigen Ja cob Daniels uit Blerick, weduwnaar van Marie Elisabetli Verhaeg, met wie hij eenige jaren geleden zijn gouden huwe lijksfeest vierde, en dc 71-jarige Anna Maria Kleuskens, weduwe van Hendrik Lamberts, die in 1934 in den ouderdom van 94 jaar is overleden. Er was veel belan stelling op het Marktplein, voor deze niet allcdaagsche gebeurtenis. De kerkelijke in- zegenin geschiedde aMandag j.l. te 9 uur in do R.K. Kerk. Oswald Spengler overleden Schrijver van „Der Untergang des Abendlandes" De bekende Duitsclie phiiosoof Os wald Spongier is op 56-jarigen leeftijd te Münclien overleden. Oswald Spengler, werd op 29 Mei 18S0 Ie Blankenburg in den Harz geboren. Hij is beroemd geworden door zijn boek „Der Un tergang des Abendlandes", dat in 1918 het licht zag en Dij zijn verschijnen groot op zien baarde. I11 dit werk, dat in de weten schappelijke wereld vele heftige bestrijders maa rook enthousiaste voorvechters vond, toont Spengler zich de schepper van de idee eener vormleer der geschiedenis. Volgens dezen geleerde is er geen conti nuïteit in de beschavingsgeschiedenis der menschheid, maar zijn de culturen als bloe men of planten, die naast en na eikander bloeion, en hun gelijkvormige kenmerken van opkomst, bloei en verval hebben. De West-Europeesch-Amerikaansche cultuur zou in het stadium van civilisatie verkeeren. en gedoemd zijn te verdwijnen en spoorloos onder te gaan, zooals eens de Egyptische dc Perzische, Klassieke, Indische en andere culturen. Een korte samenvatting van dit lijvig en van groote universeele kennis en belezenheid getuigend werk gaf Spengler in zijn onlangs ook in Nederlandsche vertaling verschenen „Mensch und Maschine" „De Mensch en de Techniek". Noodweer boven Limburg Te Simpeiveld werd door het noodweer groote schade aangericht. Er zijn schapen in de weide verdronken. Te Egelshoven sloeg de bliksem in het woon huis, gelegen op de Bosschen, bewoond door de familie W. De bovenverdieping van dit huis en van het er naast gelegen woonhuis van, de familie P. zijn uitge brand. In tuinen en boomgaarden is veel schade aangericht. Do tuinen van het St. Eliza- bethskioostcr zijn geheel verwoest, mede door de sterk gezwollen Anselerbeek. De schade is zeer groot. In de kelderverdie ping van het klooster stond het water on geveer een Meter. De autoriteiten hebben zich van den toestand op de hoogte ge steld. Het is het zwaarste noodweer, dat sedert jaren heeft gewoed. In Herzogen- rath moest het electrische tramverkeer worden stopgezet. Het water spoelde de sraatstcenen en de trottoirs los. Er is ook groote schade aangericht. De brandweer uit Aken werd ter assistentie geroepen om liet water uit de kelders van de huizen te pompen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. DOOR EEN KOE MEEGESLEURD EN' GEDOOD Bij Nee de liep de 46-jarige landbouwer Vruwink niet een koe over de Bergstraat toen plotseling de koe op hol sloeg. V. had het touw, waaraan de koe vastzat me' een lus om zijn arm geslagen met het gevolg dat hij ibor de koe werd meegesleurd en tweehonderd me ter verder tegen een paal werd geslagen Hierdoor raakte het touw los, Vruwink was deerlijk aan het hoofd gewond en werd 'n be- wusteloozen toestand bii een der omwonenden binnen gedragen. Dr. Funke, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Enschede noodzakelijk. VruwinK is s nachts ca 11 zijn verwondingen overleden. En Abessinië komt onder de souvereiniteit van Italië Korte rede van den Duce Zaterdagavond heeft Mussolini een korte rede gehouden in verband met de afloop van den oorlog in Abessinië. Reeds 0111 hall aclit in den avond is de opmarsch der troepen naar de Piazza V enezia begonnen. Sterke afdeelingen trok ken in velduitrusting door de straten. I11 geheel Rome heersebte een feestelijke stem ming, dio. haar hoogtepunt bereikte om streeks 10 uur. Het geheele Romeinsclie garnizoen was uitgerukt en stond opge steld op de treden van het groote monu ment van Victor Emanuel II. Op de Piazza Venezia was liet omstreeks 10 uur barstens vol, zoodat bet onmogelijk was zich te verplaatsen. Het was zelfs nog voller dan tijdens de groote fascistische mobilisatie van 2 October 1935 en 5 Mei 1.1. Ook de aangrenzende straten waren stamp vol. Het paleis van den Duce was door reflectoren verlicht. De zitting van den grooten Fasristischcn Raad duurde 10 minuten, die van den Mirtis- terraau slechts 3 minuten. „Italië heeft zijn keizerrijk" Te half elf verscheen de Duce op het bnl- con van het paleis, door stormachtige toe juichingen begroet. In zijn toespraak tot het volk zeide hij: „Italië iieeft t"n slotte zijn Keizerrijk. Het is een fascistiscli keizerrijk, omdat liet de kenmerken draagt van den wil en van de macht van den lictor. Het is Romeinsch, omdat het liet doel is geweest van het streven gedurende 14 jaar der jonge Itati— aansclie generates. Het is een vredesrijk, omdat Italië voor zich en voor allen den vrede wil en slechts tot oorlog overgaat, indien liet daartoe wordt genoodzaakt door de gebiedende noodzakelijkheid van het leven, liet is een rijk van beschaving en menschelijkheid voor liet geheele Abessijn- sclie volk, in overeenstemming mot de Ro meinsclie traditie. De gebieden en de stammen, die tot het Abessijnsche keizerrijk behooren, zijn onder de voile en volledige souve reiniteit van liet Italiaansche Konink rijk geplaatst. De koning heeft voor zich en zijn opvolgers den titel „Keizer van Abessinië" aangenomen. Abessinië wordt geregeerd en vertegenwoordigd door een Gouverneur-Generaal, die don titel „onderkoning" heeft en aan wien ook de gouverneurs van Ervthrea en Sonialiland ondergeschikt zijn. Maar schalk Badoglio is tot gouverneur- generaal van Abessinië benoemd met den titel „onderkoning". Ilij heeft vol ledige volmachten. Het Italiaansche volk heeft met zijn bloed een keizerrijk geschapen en zal het door zijn arbeid vruchtbaar maken. Het zal zich met de wapenen verdedi gen tegen wien ook". De rede van Mussolini werd met harts- tochtelijken bijval ontvangen. Langdurige ovaties werden den duce gebracht en veie malen vertoonde hij zich op liet halkon. De Negus te Jeruzalem Een bezoek aan de Abcssijnsck- Koptische Kerk De Negus heeft zich Zondagavond 7 30 uur tc Jeruzalem naar de Abessijnsrh- Koptische kerk begeven om hier de mis fe hooren. Alle Abessijnsche gebouwen waren gepa voiseerd te zijner eer. De monniken van bot klooster ontvingen den negus en oloar- sten hem een kostbare gouden kroon, niet edelsteenen versierd, op liet hoofd. Deze kroon is sedert eeuwen in he; klooster he- waa rd. Na de mis hield de negus een toespraak tot de verzamelde geloovigen. Vervolgens gaf hij de kroon terug, welke weer in do kelders werd opgeborgen Dij de schatten, welke de negus uit Abessinië heeft medege nomen en welke door Britsche soldaton wor den bewaakt. De Negus begaf zich hierna onmiddellijk terug naar hoiel Koning David, waar hij logeert. Vertrouwen in de Volkenbond Aan de pers verklaarde de Negus: „Een land. dat al zijn vertrouwen in den Volken bond. waarvan het steeds lid was. heeft ge stold, kan niet geloovcn, dat de Bond niet zal trachten hot kwaad te herstellen aange richt door een lid. dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vragen, dat gerechtigheid zal worden bewezen, opdat een zwak land be schermd zal worden ïegen een sterker". Waarom de Negus zijn land verliet „We verlieten Addis Abeba, omdat het mo reel van onze troepen was geschokt door liet gebruik van gifgas en liet. dus evident was, dat onze troepen dergelijke onmensclieliiko strijdwijzen nie; konden weerstaan", zeide de Negus tegen een aantal journalisten, die bij hem op een tea waren genoodigd. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of eenig ander dee] van Abessinië werd een ware bedreiging, niet alleen voor on*» eigen bevolking, doch ook voor rle vreemde lingen. voornamelijk in de hoofdstad. We meenden de belangen van ons volk beter ;e kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor liet behoud van de onafhan kelijkheid van Abessinië voort te zotten". De Negus bleef verder zeer gereserveerd. Twee broers in een kano verdronken De een klampte zich vast aan den ander Bij Blerick (L.) lieten twee broers zich in een kano door een sleepboot voort nek ken op de Maas. Ten zuiden van de Maas brug, ter hoogte van den houthandel Van Gassolt, is de kano plotseling omgeslagen, waardoor beide jongens ;e water geraakten. De jongste, die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn ouderen broer, die do zwemkunst wel mach tig was. Hei gevolg was, dat beiden in de diepre verdwenen en verdronken. De omgekomenen zijn de 17-jarige Corne lls en de 13-jarige Joiian den Harlog, oud ste en jongste zoon uit een gezin van zes kinderen, wonende in de Mathijsenstraat te Venlo. Zij stonden rechtop in de kano toen deze omsloeg, met Jiet gemelde gevolg.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3