KERK EN SCHOOL M. EN SCHELDEBODE WOENSDAG 13 MEI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN Intrede Prof. G. Wisse BURGERLIJKE STANDEN MARKTBERICHTEN DE OVERSTROOMING Wie zich thans abonneert op de MAAS- EN SCHELDE BODE ontvangt de tot die datum verschijnende num mers GRATIS. SOMMELSDIJK. De in de gemeenten Middelh&rnis en Sommelsdijk gehouden Emmabloemcolecte, heeft'opgebracht 94.15 Tot bestuursleden van de Coöperatieve Ivolenbond „Helpt Elkander" alhier, zijn benoemd de heeren M. C. W. van Bijleveil en C. van Beek. Beiden hebben hun be noeming aangenomen. Tegen eenige personen is alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het motor- en rij wiel reglement. Mcj. D. M. had 1.1. Zaterdagavond het ongeluk met haar fiets te slippen op den Langevveg, hoek Haflaan. Zij kwam hier bij zoodanig te vallen, dat zij haar been brak en overbrenging naar het zieken huis te Dirlksland noodzakelijk was. De in de gemeenten Sommelsdijk en Middèl'hamis 1.1. Zaterdag gehouden ver koop van speldjes ten behoeve van de re- classcering voor verschillende gezindten, heeft opgebracht 43.29. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie en een rijwiel- belastingmerk, benevens een bril. Woensdag 20 Mei a.s., 's morgens 9^2 uur (n. t.) zal op de Doele alhier verga dering worden gehouden van stemgerech tigde ingelanden van dc polders, loozende op de haven van Sommelsdijk (Oudeland en Everdina). Te behandelen onderwerpen 1. Rekening 1935. 2. Begrooting 1936, met [machtiging opname kasgeld. 3. Voorstel tot machtiging van af- en overschrijving op de begroot ingsposten. 4. Machtiging tot on- derhandsche aanbesteding of uitvoering van iverkeu in eigen beheer. 5. Benoeming Commissie nazien rekening 1936. MIDDELHARNIS. Maandag herdacht de heer S. J. Menheer den dag dat hij vóór 10 jaar benoemd werd aan de openbare u.l.o. De heeren J. Slis en C. v. d. Meide kwamen per soneel en leerlingen gelukwenschen en boden den jubilaris een prachtig bloemstuk aan. Er zijn voor den nieuwen cursus 37 leerlingen cp sc-hool gekomen. De collecte, welke gehouden is voor de Chr. Geref. Kerk te Eindhoven, waarvoor met een lijst is gecirculeerd, heeft opge bracht f 130. De collecte, welke gehouden is in de Chr. Geref. Kerk, ten bate van de eme ritus-predikanten, predikantsweduwen en -weezm, heeft opgebracht f 49 43. Zaterdagavond had bij de o. 1. school alhier een auto-ongeluk plaats. Een auto, be stuurd door den heer Rixoord, kwam vanuit de Schoolstraat en draaide het beneden Zand pad op, terwijl van de andere kant da heer v. d. Velde naderde op een motorfiets. Met een hevige slag vlogen beide vehikels tegen elkander. Spoedig was geneeskundige hulp en poi'itie aanwezig. De heer v. d. Meicte had een i een gebroken, Na ter plaatse te zijn ver borden werd hij per auto naar het zieken huis te Dirksland vervoerd. De beide voer tuigen waren zwaar beschadigd. Zondag zal in alle kerken de dienst be ginnen 's morgens om 10 uiur en 's avonds half 7, met het oog op het verzetten van den tijd. Zondagmorgen zal in de Chr. Geref. Kerk de bevestiging plaats hebben van de ïiieuwe leden, door Ds. W. F. Laman. Mej. D. Mastenbroek zou Zaterdagavond naar Langendam rijden op de fiets, waar zij woont. Op de Langeweg gekomen, had ze het ongeluk te vallen en haar been te bre ken. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd zij naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. Zondag zal in beide diensten in de Geref. Kerk collecte worden gehouden voor de kerk. Bij gunstig weer zal de muziekvereen. „Sempre Crescendo" haar eerste zomercon- eert geven in de muziektent op het Burge meester Bouwmasnplein. De crisismargarine is deze week ver krijgbaar bij den heer J. M. van 't Hof, Sas- dijk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 9 Mei 141 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 64 landar beiders, 19 bouwvakarbeiders en 58 personen van verschillende vakken. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids 'bemiddeling staan 88 werkloozen ingeschre ven, Vorige week zijn uit de haven dezer ge meente vervoerd 770 H.L. aardappelen. Vorige week werd alhier een extra schietwedstrijd gehouden door de afdeeling1 Den Bommel van den Bijz. Vrijw. Land storm, waarvan de prijzen hoofdzakelijk be schikbaar werden gesteld voor de meest be h oef tige deelnemers. De prijsuitreiking haid hierna plaats in het gemeentehuis alhier. Met een voor ieder toe passelijk woord reikte de burgemeester de prijzen aan de deelnemers uit, welke uitge deeld werden naar gelang bij ieder het meest behoefte bestond. Ook de heer Hogeweg, com mandaat van de afdeeling Flakkee, sprak nog epn opwekkend woord. De voetbalvereeniging „VIOS" alhier heeft Zaterdag j.l. de eerste competitie-wed strijd in dit seizoen gespeeld voor den Flak- keeschen Voetbalbond tegen „Voorwaarts" uit Ooltgensplaat. Het bestuur had besloten deze eerste wed strijd eens een feestelijk aanzien te geven, en had de muziekvereen. „Eendracht maakt macht" verzocht de wedstrijd met miuziekop te luisteren. Helaas verloor „VIOS" met 32. Aan den heer Robinson was door het gemeentebestuur vergunning gegeven tot het houden van vertooningen met turners. Zater dagavond had deze voorstelling plaats en deze beviel zoo goed en de opkomst van het publiek viel zoo mee, dat de heer Robinson besloot de voorstelling gisteren nog eens te herhalen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. maken be kend, dat het aantal toegestane vergunningen voor deze gemeente 8 bedraagt. Eén vergun ning' is derhalve nog beschikbaar. Zondag D.V. zal in de Geref. Kerk de bevestiging van nieuwe leden plaats hebben. Tegen J. B. is door de Rechtbank te Rotterdam een maand gevangenisstraf ge- edscht wegens diefstal. Door 'het gemeentebestuur zijn 4 perso nen uitgesloten van steun, door het verzwij gen van gezinsinkomsten. De heer N. v. d. Houten, hoofd der openbare school no. 2, is in gelijke betrek king benoemd tegen 1 Juli te Nieuw-Helvoet. De collecte voor de RecLasseering heeft ln deze gemeente opgebracht f 21.50. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet- gebanderolleerd vervoeren van vetten. Ook de vervoerder is verbaliseerd. De afdeeling van de B.V.L. alhier hoopt Zaterdag 6 Juni deel te nemen aan de land dag te Brielle. Door mej. Vetter is ontslag gevraagd als helpster bij de handwerken aan de open bare school no. 2. Maandagmiddag waren werklieden be zig aan het uitbaggeren van de watering, waarin door hen gevonden werd een revol ver. Men bekeek hem en plots ging een ko gel over de hoofden heen. De opzichter Smits, inmiddels gearriveerd, deed aangifte ter gemeente-secretarie, waar bij onderzoek bleek, dat het wapen nog met 5 patronen ge laden was. OUDE TONGE. De Postduiveiwereen. „Ge vleugelde Vrienden" hield een wedstrijd van uit Mons, waarvan de uitslag luidde: nos. 1 2 en 16 P. Tuns, nos. 3 12 en 15 T. v. d. Berg, nos. 4 en 17 B. v. Wezel, nos. 5 en 7 P. v. Nieuw aal, nos. 6 en 13 L. Koole, nos. 8 9 10 11 en 14 M. Boot. Lossing 8 uur. Aan komst le duif 10.01 uur; laatste duif 10.18.17 uur. Afstand 139 K.M. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 150 landarbeiders, 3 transportarbei ders en 7 land bouwknechts. Ingaande Donderdag a.s. is goedkoope margarine op bon no. 13 verkrijgbaar bij de wed. L. Gebraad, Molendijk alhier. De Vrijdag alhier gehouden collecte v. d. Nationalen Reclasseeringsdag heeft opge bracht f 5.27. Tijdens het korfballen bezeerde mej. A. van Es alhier haar voet. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Er bleek een pees te zijn gescheurd. Op Woensdag a.s< des. nam. 6.30 uur spéélt de'K.V. „Excelsior"alhier een com petitiewedstrijd tegen Thor I uit Dirksland. Door den heer L. Mooijaart alhier is onderhands aangekocht van den heer H. Boom een aan den Zuiddijk staand woon huis. Vrijdag a.s. van 67 uur zullen de boe ken der J.V. bibliotheek worden ingenomen. Nieuwe boeken zijn alsdan niet meer ver krijgbaar. Ieder wordt verzocht de nog in bezit zijnde boeken op genoemd uur in te le veren. Onder presidentschap vam mevr. M. B. Verkerk is alhier een Zendingskrains opge richt, welke ten doel heeft goederen te ver vaardigen en deze naar Java te zenden. Tweemaal per maand wordt in de pastorie vergaderd. Het door den heer L. A. Mooijaart al hier aangekochte café aan den Oostdijk al hier zal worden omgebouwd tot een tweetal woonhuizen. Tijdens zijn werkzaamheden kreeg C. Pi eters e alhier een 300 K.G. zware bak op zijn duim. Door twee personen moest de bak worden opgelicht alvorens P. zijn hand terug kon halen. Geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier moest worden ingeroepen. Mej. van Noord aan den Zuiddijk al hier werd door een hanenspoor aan een der beenen verwond. Geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier was noodzakelijk. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Mons, afstand 140 K.M. Aankomst eerste duif 10.8.20. Laat ste duif 10.22.14. Gebr. Tijl 1, 9, 12, 20, 21 J. van Alphen 2 7 8 19, J. A. v. d. Maas 3, 16 18, Th. Melissant 4, A. Holleman 5 13, J. Knöps 6 10 11 14, A. Rietveld 15, B. van Zielst 17. Vergadering van den Raad der gemeen te op Vrijdag 15 Mei a.s., nam. 2 uur. Tegen een persoon alhier is proces-ver- baal opgemaakt wegens het vervoeren van te lange planken op zijn vrachtauto. De B.V.L. alhier hoopt op 8 Juli a.s. deel te nemen aan den landdag te Brielle. Ongeveer 40 personen zullen hieraan deelne men. De Zondag j.l. gehouden extra maande- lijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk al hier heeft opgebracht de som van f 14.50. De scholier L. K. had het ongeluk met de fiets in de sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak kon hij huiswaarts keeren. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. La- brie te Goedereede. Het zoontje van den d. W. had het on geluk onder een wielslede te geraken, waar bij zijn beentje zoodanig' werd bezeerd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. De j.l. Zaterdag in deze ge meente gehouden collecte voor het Neder- landsche Reclasseeringswerk voor alle ge zindten bracht 120 op. De postduivenvereen. „Snelpost" hield een wedvlucht met duiven vanuit Mons, af stand 144 K.M. De duiven kwamen als volgt aan: 1 3 en 8 v. d. HoekBruggeman, 2 C. Nieuwland, 4 G. Los, 5 13 en 14 gebr. de Jong, 6 en 11 J. Kasteleyn, 7 en 10 C. Gul- demeester, 9 J. Poortvliet, 12 W. v. 't Hof. De volgende wedstrijd zal worden gehouden vanuit Noyon, afstand 254 K.M. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 139 landarbeiders, 2 metselaars, 3 timmerlie den en 1 banketbakker. Totaal 145 tegen 141 de vorige week Zaterdag. De werkloosheid onder de landarbeiders is thans hier zeer groot. Deze week zal de onvermengde distri butiemargarine voor de werkloozen op de bonnen verkrijgbaar zijn bij den winkelier G. Schilperoort aan het Achterdorp. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden extra maandelijksche collecte voor de kerk bracht ruim f 35 op. Zondagmiddag geraakte op de kruising bij den Vroonweg een auto in de sloot. Met behulp van een kraanwagen moest de auto worden gelicht. De inzittenden bekwamen geen letsel, aan de auto daarentegen was nog al schade. In verband met de wederinvoering van den zomertijd zullen de godsdienstoefeningen het vervolg in de Ned. Herv. Kerk alhier des morgens aanvangen om 10 uur en des avonds om 6.30 uur. HERRINGEN. Een zoontje van den heer v. d. V. had het ongeluk met het spelen te vallen, waardoor hij zijn hand aan een in een balk zittende spijker zoodanig verwondde, dat medische hulp moest worden ingeroepen, Door mej. L. werd vorige week een postduif gevangen, welke gemerkt was aan een der poolen 409-35-0.493 Duitsch. Naar we vernemen is door A. Witvliet alhier een woon- en winkelhuis te Ouddorp aangekocht, hetwelk voorheen bewoond werd door D. Koek, om aldaar een manufac turenzaak te vestigen. A.s. Zondagavond hoopt alhier voor de Ned. Herv. Gemeente voor te gaan Ds. Bouw van Melissant. Het was de wensch van Z. Eerw. in verband met zijn a.s. vertrek naar Benschop ook in deze gemeente nog een af scheidswoord te spreken, hetgeen door de Kerkeraad welwillend is toegestaan. Het zoontje van H. K. had het ongeluk met zijn fiets in een achter de woning ge legen sloot te vallen. De knaap, welke luid keels om hulp riep, had het zwaar te verant woorden, want hij zat verward in het frame van 't rijwiel. Door een buurman, K., werd hij uit zijn benarde positie gered. 'Het bestuur van hetpolderdeel Klin ker land zal op de vergadering van Ingelan den voorstéllen, de polderlasten voor 1936 te bepalen op f 9.per H.A. Vroonland 8 per H.A. De bijdrage van 'het polderdeel „Railenoord" voor het Waterschap „de dijk ring Flakkee" is vastgesteld voor het jaar 1936 op 2315. GOEDEREEDE. Bij de schietoefeningen der B.V.L., gehouden Zaterdag j.l., werden de volgende punten behaald: W. Overbeeke 95, H. Sandifort 91, A. de Ronde en J. Krij ger elk 88, F. den Eerzamen en K. Heerschap elk 85, J. A. de Vogel 83 en T. Breen 75. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkloos ingeschre ven: 53 arbeiders, 1 smid en 2 garnalenvis- schers. Visscherij. De gamalenvisschers vingen de vorige week van 40 tot 50 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevissohers besom den van f 50 tot f 150. De vangst was over vloedig, doch de prijs zeer laag. Op 6 Juni e.k. hoopt de afdeeling van de B.V.L. alhier deel te nemen aan de Land dag te houden te den Rriel. Niet-leden kun nen ook deelnemen en de kosten zijn alleen een laag reistardef. Inlichtingen verschaft de secretaris T. den Eerzamen. OUDDORP. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Berg te Goedercede ten ver zoeke van den heer J. Westhoeve Az. in Hotel Akershoek bij inzet verkocht een woon- en winkelhuis met schuur en' 175 R.V.M. bouwland in den polder den Ouden Oostdijk aan den Hondweg. Hoogste bieder J. Hoek Dz. te Goedereede voor 1640. Het perceel is dadelijk te aanvaarden. De afslag is bepaald op a.s. Zaterdag avond. De gamalenvisschers hebben de afge loopen week maar 4 dagen gevischt. Met de zeilscheepjes werd van 40--50 Kg. gar nalen per dag gevangen. Door de motor- Zaterdag 9 Mei bij inzet en Zaterdag 16 Mei d.a.v, bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp, ln het Logement Akershoek, ten verzoeke van den heer Jan Westhoeve Adr.z., van een buis met schuur en bouwland te Ouddorp, in den polder den Ouden Oost dijk, aan oen Hondsweg, kadastraal bekend gemeente Ouddorp, Sectie D no. 909, groot A. 80 c.A. of 175 Roeden v. M., dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG Zaterdag 16 Mei, bij inizet, en Zaterdag 23 Mei bij afslag, telkens des avonds 6 uur (wettelijke tijd) te Ouddorp in het Loge ment Akershoek, van een woon- en vvinkei- huis met erf en grond, en een schuurtje met tuin te Ouddorp, aan den Hoenderdijk, ka daster Sectie E nos. 174 en 2251, samen groot 2 Aren 88 c.-Aren; eigendom van den heer Dimmen Dirk Koek Tz. te Ouddorp. Het perceel is op 15 Juli 1936 door den koo- per te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. schuiten werd het dubbele gevangen. Al les werd afgeleverd aan de pellerijen. In de weervisscherij werd een zalm van 27 pond gevangen, die verzonden werd naar de afslag te Rotterdam. In de haven alhier is gearriveerd een schip met keislag voor rekening van de polders. Het wordt met motorkracht ge lost. Voor de schipper wel voordeelig, maar voor de werkloozen sohade. Onder de verloren voorwerpen behoort een portemonnaie met inhoud, inlichtingen bij C. de Mooy. In verband met de schade veroorzaakt door de z.g. Bieteüviieg, zijn enkele land bouwers genoodzaakt hun suikerbieten over te zaaien. De cichoreimarkt is nog steeds onver anderd gebleven. De disponibele koop waar wordt verhandeld op 73 Fr. De volgen de oogst staat op 75 Fr. genoteerd. De afgeloopen week werden van hier per beurtschipper vervoerd 500 H.L. blau we aardappelen. De prijs bleef onveran derd. De molenaarsgezel C. Sperling had liet ongeluk kalk in één zijner oogen te krijgen, waarvoor hij geneeskundige hulp noodig had. De 8-jai'ige G. Tanis Cz. had het ongeluk door het woeste rijden zoodanig van de fiets te vallen dat hij aan hoofd en beenen werd verwond, zoo dat hij door den geneesheer moest worden verbonden. Naar men verneemt is door P. Be- zuyen alhier van het bestuur der Springer polder bij de Punt een perceel grond ge huurd. Het doel is om daar een consump tie-tent te plaatsen, omdat het bezoek daar steeds drukker word. Dit is zoodoende een uitkomst. Bij het afbreken van een landbouw- schuur op (Je Palmstee, die ruim 300 jaren geleden daar gebouwd werd, bevond zich daarin een houten gesneden beeld, geheel in harnas, met een kroon op het hoofd, wat vermoedelijk een ridder voorstelde. Het beeld moet nog goed in orde zijn. Er kan gameid worden dat de rente- kaarten van de arbeiders die hier wonen, op 13 Mei ingeleverd moeten worden bij den Raad van Arbeid te Dordrecht. De renteboekjes behoeven niet meer opgezon den te worden. jDe dienstplichtige Fr. Witte der lich ting 1936 zal op Woensdag- 17 Juni voor eerste oefening te-Dordrecht in de-kazerne: voor de Pontonniers worden ingelijfd. Verbeterd bericht. In verband met het bericht dat vele leden der arbeiders bonden, die lid zijn van de Vereeniging Steun bij Ziekenliuisverpleging, zouden be danken, zulks uit protest, werd ook ge meld, dat het bestuur der-'S.B.Z. daar een spoedeischende vergadering voor had be legd. Dit berust op een misverstand. 1-Iet was alleen een gewone kwart aai-vergade ring. En naar men verneemt, heeft er nog geen enkel lid voor S.B.Z. bedankt. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 93 werkloozen ingeschreven. A.s. Zaterdagavond zullen vanwege de B.V.L. schietoefeningen in een lokaal der O.L. School worden gehouden. Dit is de laat ste keer voor Rijksrekening. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk collecte worden gehouden voor het Bouw fonds der kerk. Door de Gebr. Westhoeve is een perceel grond gehuurd, liggende aan de Westduinen, voor den tijd van 15 jaar. Er bestaan plannen een hoenderpark op te richten. Bij den landbouwer D. Voogd Kz. bracht een zeug met 16 jongen ter wereld. Onder de verloren voorwerpen behoort een dames-pols-horloge. Inlichtingen bij C, de Mooy. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Berkenwoude (Z.H.), eau. P. A. H. de Boer te Leiden. Te Beu ningen, G. J. de Geus, cand. en hulppredi ker te Hees. Te Meedhuizen, J. Schollen, cand. en hulpprediker te Wommels (Fr.). Te Molenaarsgraaf, cand. G. C. Roosen daal te Utrecht. Bedankt: Voor Kootwijk c.a., N. C. Bakker te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Poortugaal, A. de Groot, cand. en hulpprediker te Naaldwijk. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Barendroclit, W. M. Nieuwenhuijze te Franeker. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Krabbendijke, M. Hei koop te Utrecht. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. D. Driessen van Rotterdam-Zuid, die een predicatie hield over Job. 33 23 en 24, heeft Prof. G. Wisse zich Zondagavond verbonden aan de Chr. Geref. Kerk van Amster- d a m-O o s t. Zoowel des morgens als des avonds was het kerkgebouw aan de Plantage Muider- gracht geheel gevuld. Als tekstwoord had Prof. Wisse gekozen Jes. 40 68. In een inleidend woord verklaarde Prof. Wisse dat hij aan dit uur niet heeft gedacht, het ook niet heeft gezocht of begeerd. Toen de Kerkeraad hoorde, dat spr. om physieke redenen de Theologische School ging verlaten, heeft hij hem gevraagd om deze gemeente te dienen. Tot tweemaal toe, zei spr., hebben de broeders tevergeefs op mij aangedrongen, maar zes dagen na het tweede bezoek namens den Kerkeraad, kwam er een beroep en toen, ging spr. voort, stond ik voor een feit. Spr. zette nu uiteen dat hij vrijmoedigheid heeft gevonden de roeping dezer gemeente op te volgen. Hij weet zich in dezen alleen door God geoordeeld. Een publiek geheim is het, zei spr., dat het hier voor mij een gedeelde arbeid zal zijn, voornamelijk kanselarbeid. Terugziende op zijn leven maakte spr. er dankbaar gewag van, dat hij 40 jaren achter een heeft gepreekt. De laatste 10 jaren heeft hij zich bijzonder mogen wijden aan de we tensehappelijke zijde van de theologie en de opleiding van Dienaren des Woords. Het is mij thans, betuigde spr., wonder lie felijk een eigen gemeente te hebben en voor U, gemeente, dat gij een eigen leeraar hebt. Het woord van Jesaja 40 11: „Hij zal Zijn kudde weiden als een herder", heeft geleid tot de keuze der tekstwoorden welke spr. nu omschreef als een boodschap van de onver gankelijkheid van het Woord Gods. Achtereenvolgens heeft Prof. Wisse gepre dikt over le. hoe die boodschap roept om een eigen orgaan; 2e. waartegenover die bood schap weerklinkt; 3e. welk een heiltroost deze boodschap spreekt voor de Kerk Gods. Na de predikatie sprak Prof. Wisse nog een persoonlijk woord tot de gemeente en tot hen die geen led-en der gemeente zijn, tot de wereld en tot de Joden, die hier in den om trek wonen. Het is U bekend, eindigde spr., dat mijn arbeid hier beperkt zal zijn. Gij krijgt, zei spr., geen professor, maar een eenvoudigen dienstknecht Gods. Als een oefenaar in den goeden zin wil ook hij hier werkzaam zijn. Met weemoed denkt spr. aan zijn arbeid aan de Theol. School te Apeldoorn. Spr. hoopt hier evenwel in de laatste jaren zijns levens den rijkdom van Gods genade te prediken. De tegenwoordigheid van een aantal studen ten uit Apeldoorn heeft spr. op dezen dag verkwikt. Na toespraken tot den bevestiger, Ds. Driessen, en tot den Kerkeraad, heeft eerst genoemde nog een woord van welkom tot Prof. Wisse gesproken. Een ouderling der gemeente betuigde dat Pref. Wisse naar waarheid den gang van zaken had geschetst. Hij dankte hem mede namens den Kerke raad van Amsterdam-West voor zijn bereid willigheid om de gemeente te dienen. Tot slot werd den nieuwen leeraar toege zongen Psalm 121 4. SOMMELSDIJK. Geboren: Adrianus, z. van Pleun Troost en Johanna Noordijk; Ma ri-nus, z. v. Jaspert van d-er Slik en Klaasje Wilh-elmina Schellius. NIEUWE TONGE. Geboren: Gen-it z. v, J. Kattestaart en M. van Assen; Cornelia Adrian-a d. v. C. J. Bruggeman en A. v. d. Valk; Maria Cornelia d. v. C. van der M-ast en M. C. Buskop; Maria d. v. David de Jong en W. van dei- Maden; J-ohan z. v. K. Binsen en S. Holleman. Gehuwd: W. Kievit 32 jaar en A. W. het Jonk 31 jaar.; P. Dooij 22 jaar en D. Vroeg- indeweij 17 j. te Middelharnis; P. v. d. Wen de 24 j. te Ooltgensplaat en J. Verseput 26 jaar, alhier. Overleden: Maria Cornelia Jansen wed van A. van Schetzen; Teuntje Vroegirudewèij echtgen. van L. van Zeilst. DIRKSLAND. Gehuwd: Jacob Tiggel- man j.m. 32 en Suzanna Los j.d. 24 j. Overleden: Arie van der Velde 81 j., weduwn. van E. Visser. HERKINGEN. Geboren: Jan z. v. C. J Drooger en E. Moerkerk. Overleden: Jan Riedijk 56 j., ongeh. z. v. P. Riedijk en M. Slis.; Maria Sophia Vo- laart 69 j., wed. van P. van der Veer. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam Afgeloopen week waren de prijzen van eerste kwaliteit Zeeuwsche bonten en blau wen veel hooger, alleen de bonten en blau wen uit Schouwen en Duivelanid kunnen nog geen hooger e prijs halen. Ook is er groote vraag naar goedkoope aardappelen, welke niet aan de markt te koop zijn. Het vernieti gen van onze goedkoope aardappelen is hier schuldig aan, nu er juist veel groente aan de markt komt, zijn de goedkoo<pe aardappelen van de markt verdwenen. Toeslag op export en vernietigen van aardappelen moet ver dwijnen, wil de handel weder in goede ba nen komen. Er komen al veel nieuwe aard appelen in kleine kistjes aan de markt uit de broeikassen, welke geen hooge prijs op brengen; van circa f 1518 per 100 kilo. Heden 11 Mei werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2.502.80, dito blauwen f 2.40—2.70, dito bonte en bonte poters f 1.90—2, dito roodstar f 2.50— 2.80, dito poters f 1.501.60, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 2—2.20, dito bonten f 2.602.80, Spuische eigenheimers f 22.20, dito poters f 1.501.60, Flakkeesche eigen heimers f 2.20, dito poters f 1.50—1.60, Anna Pauwlowna zandaardappelen f 2, alle soor ten bonken f 1.90—2.10, Friesche roodstar f 2.502.80, Friesche Borgers f 22.10, Lim- burgsche Industrie f 1.801.90, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsche zandaardappelen f 2.903, donkere soorten f 2.30—2.60, bonken f 2.60—2.80, winter Malta f 9—9.50, zomer Malta f 11—2.50, roodstar uit de veengronden f 33.40. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage eerst inlichtingen aan Makelaar Jac. Knoop, zonder eenige verbin ding. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS 11 Mei 1936. Prijzen: Spinazie 2.50— 4.10, postelein 13.50, slavellen 5.506 per 100 kg.; bloemkool I 710.50; id. II 2.506; sla 2.103.50 per 100 st.; rabarber 2.603.60; radijs 1.50—1.80 per 100 bos; aardbeien 58 boter 5660 per 100 pond. 8 Mei 1936. Prijzen: Spinazie 23.50; postelein 14.50; witlof 6.10—11; slavellen 7.50—7.80 per 100 kg.; sla 1.30—3.20; bloem kool 4.50—10.50; id. stek 1.50—2 per 100 st.; radijs 801.60; rabarber 3.504.80; prei 1.50 per 100 bos; aardbeien 66; boter 6065 per 100 pond. BR1EI.LI2, 11 Mei. (Coop. Brielsche groenten en Fruitveiling). Aardbeien 721.28, iter 100 kg; Andijvie 1 per 100 krop; Asperges '"'it) 1925, (blauw) 1218 per 100 bos; Bloem kool 2.2011.70 per 100 stuks; Tvropsla 1 1.80 per 100 krop; Peen 8.2016.90 per 100 kg; Postelein 8.6010.40 per 100 kg; Radvjs 0.601. Rabarber 2.403.70, Sjalot-» ten 5.30 per 100 bos; Tomaten A 12, Witlof 4.70—8.30 per 100 kg. AM STERDAM, 11 Mei, Vee. Aanvoeren en prijzen: 554 vette koeien le kw 5257 c., 2e kw 4250 c. 3e kw 3238 c., rer kg. Slacht- gewicht; 70 melk- en kalfkoeien f 1602 00 per stuk; 139 vette kalveren 2e kw 3844 c, Se kw 2836 c., per kg. lev. gewicht; 173 nucht. kalveren 36.50, 54 schapen 1721, -13 lammeren 910, per stuk; -556 varkens: vleeschvarkens (90110 kg.) 39—40 c., tö. zwaardere 3839 c., vette varkens 3738 e., p kg. slachtgewicht; 11 paarden 80110 p stuk. Runderen: aanvoer redelijk, handel tamelijk willig, eerste kwal. hoogere, andere soorten onveranderde prijzen. Vette kalveren: aanvoer behoorlijk, handel slepend, lagere prijzen. Nuchtere kalveren: handel goed, dezelfde prijzen als vorige week. Schapen: aanvoer matig, handei stug, duur. Varkens: aanvoer flink, handel kalm, prijzen iets lager. AMSTERDAM, 10 Mei. Aardappelen. De prijzen waren. Zeeuwsche bonten f2.502.80; idem blauwe f2.402.70; id poters f22.10; Friesche borgers f 2.102.25; id redstar f 2.50 2 70; Duinzand aardappelen f 3.754; Drent- sch'e zandaardappelen f 1.902.25 alles p H.L.; Oude Malta 99%; Springmalta 1212% ct beide per kg. Aanvoer 84.400 kg. ROTTERDAM, 11 Mei. Aangevoerd 1732 die ren, 630 vette runderen, 295 vette kalveren, 6 nucht. kalveren, 80 schapen of lammeren, 661 varkens, 2 bokken of geiten, 58 zuiglam- mmeren. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 54 c., 2e srt tot 46 c, 3e srt 3438 c., vette ossen tot 48 c., 2e srt 44 c, 3e srt 3438 ct., vette kalveren tot 80 c., 2e srt 65 c.. 3e srt 4045 c., varkens (levend gewicht) 313233 c., .-chapen 3037 40 c., lammeren 303740 c., lammaerea 293439 c. Schapen 121620, lammeren 101418, zuiglammeren 579, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer handel traag, prijzen als vor. week Dinsdag. Een prima koe tot 56 en een os tot 50 c. Vette kalveren: aanyoer als vor. week, han del stroef, lagere prijzen. Een prima kalf rring nog tot 90 c. Scliapen en lammeren: aanvoer kort, handel stil, prijzenvan vor. week moeilijk te handha ven. a Zuiglammeren: minder ter markt, handel matig, prjjzen als. vor. week. Varkens: aanvoer ruimer, handel matig, prij zen als vor. week Een partijtje scliapeh werd voor export ge kocht. ROTTERDAM, 11 Mei. A a r d a p p elèn. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers f2.30 2.70; Zeeuwsche blauwe f2.102.30; id eigenh f 2.10—2 30: idem borate f 2.10—2.30; bonte en blauwe poters f 1.501.70; Bevelanders f 2.25 2.50 Redstar f 2.202.40 alles per HL.; Zand aardappelen 3%4 ct; Maltha's winter 99% ct; Springs 11%12% ct alles per kg. Met redelijke aanvoer, kalme vraag. T*EL, 11 Mei. Eieren, 2.402.55 per 100 st. Aanvoer 115.000 stuks. KORTRIJK, 9 MEI CICHOREI. Toestand der markt onveranderd De vraag is kalmer. Disponibele koopwaar wordt verhandeld aan 73 frank, terwijl voor den volgenden oogst 75 frank wordt gevraagd. Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door L. PENNING (7 Nu begreep vrouw Sterrenberg, waar de schoen wrong; zij sloeg met de gespierde ihand op de tafel, dat de kopjes rammelden; en zij vertoonde in haar gelieele houd mg, lioe 'n krasse vrouw zij nog was. Zij zelde, dat baas Bekking een ellendeling was, en toen vrouw Bergakker tranen in haar oogen kreeg, zcide zij: „Tul-tut! je moei ïifl geen gekheid uithalen, hoor en niet gaan huilen als oen kind. Moet je schreien om dien baas Bekking? Ik had nog liever!" Vier koeren strikte zij in haar drift den Jiand van de muts los en weer vast; en met opgetrokken wenkbrauwen staarde zij dooi de ruiten naar den polder en naar den Prui- menhof. Met de oogen op de deur gevestigd, zat Geertje daar en haar gelaat verhelderde, lom de heemraad binnentrad Zijn gang was minder veerkrachtig dan anders, verleden nacht had geen slaap zijn oogen geloken en do vrees voor de WauldnK slond op zijn gezicht te lezen. Hij reilTto Goei-lie de hand, en zoide, dat hot geruelit over de doorbraak hij Tuil een kletspraatje was. Maar verder -naa boven, waar de Waal tl ijk de Ovor-Betuwe beschermde, slond het gevaarlijker. j Hij zette zich in den hoek van den haard, door de oogen der beide vrouwen gevolgd, en klopte de asch bedachtzaam uit de korte Pijp- Hij rekte de lange beenen uit en haalde de zilveren tabaksdoos uit den zak oen te stop pen. Mct een zwavelhout zoo lang als een arm stak hij de tabak aan, en hij blies zwij gend de rookwolken uit, met de tang de branden turven opeenstapelend. Het was thans een slechte gelegenheid om over baas Bekking te sproken dat begre pen de beide vrouwen. Het brein van den heemraad was met geheel andere dingen vervuld; zijn denken was geheel verdiept in de hardnekkige worsteling tegen 'het water, dat alle voorzorgen ten spijt half Nederland bedreigde. De heemraad scheen geheel vergeten (e hebben, dat er nog andere menschen in dit vertrek waren, en zij hoorden hem in zich- zelven mompelen, dat ze daar boven Tiei wel uit hun oogen mochten kijken. Hij be schouwde de bange worsteling tegen liet water als een veldslag, die geleverd wordt, waarbij de slagorde op geen enkel mint een zwakte of een gaping behoort te vertoonen. En na de stelligheid, waarmede hij den boeren vroeger de stevigheid en de veilig heid van den Waaldijk had verzekerd, was het gevaar, dat nu werkelijk dreigde, voor liem als een pijnlijke nederlaag. Op cons begon hij echter met Geertje le spreken, en hij vertelde hoe een ploeg dijk werkers, waarbij haar zoon Barend was. van morgen, toen het nog donker was, op pad was gegaan naar Tiei, om er kistingen op don dijk le maken Mot lof sprak hij van Barend; de jongen was een voorbeeld yoor dp andeten, en luj verbaasde zich, dat de jongen nog 'niet met zijn vader verzoend was. Daarop wierp hij een langen blik door de ruiten en zeide: „We krijgen vorst!" HOOFDSTUK IV. De dij'kwacht was nu dag cn nacht op haar post; er waren reeds kistingen aange bracht,, en de dijk aan den binnenkant door gevlochten rijswerk, aangevuld met steen en giniis, verzwaard Koning Lodewijk had reeds de noodige bevelen gegeven, om het gevaar zooveel mogelijk te keeren of te beperken. Er werd een geregelde dienst vastgesteld langs de bedreigde dijken, cn van Emmerik af nas er een kéten van dijkboden, die elke doorbraak en elke verzwakking van den dijk met den meesten spoed door den ge- heelen omtrek moest berichten. Bovendien had de Minister van Binnenlandsche Zaken gelast om tegen de peil palen, waaraan de waarnemingen der waterhoogten geschied den, een plank vast te hechten, met afdee- lingen in Rijniandsche voeten en duimen, waarvan liet nulpunt waterpas zou moe ten staan met de kruin van den dijk, ter wijl cie opgaven eenvoudig volgens dat nood peil zouden moeien gegeven worden De stemming was weer opgewekter; hef vroor hard, en bij don stijven wind uit liet Oosten was er hoon, dat het water op dc bovenrivieren zou vallen. De Poldermeester, een forsch gebouwde boer met vierkante sohoudez'S, stond naast den langen heemraad voor „den gouden Leeuw", en zeide: „We houden den dijk, Stcrrenberg!" ,1. »- ut „Met Gods hulp!" was het antwoord. En om den hoek van het huis, waar de dijk een bocht maakte, kijkend, riep hij ineens: „Zeg Kolf ziet ge dat? Wat wil die ruiter toc'h? Ilij zal den schimmel nog dood rijden!" De krachtige Poldermeester schrok er van. En wegens de verblindende sneeuw, die op den dijk lag, hield hij de breede handen boven de oogen, om beter te kun nen zien. „Ken je dien man, Sterrenberg?" vroeg hij. ,,'t Is Kees van den 'hengstenboer toch niet?" Er verzamelden zidh reeds eenige men schen die vol onrust naar de verte staar den, maar de heemraad trachtte hen ge rust te stellen. ,,'t Is niets bijzonders, menschen!'' zéide hij; ,,'t zal de dijkbode zijn, die liet gewone rapport komt brengen van den naburigen dijkstoel." De ruiter werd thans herkend: het was Barend Bergakker. Hij pareerde den bruine vlak voor den poldermeester en 'het paard stond stil: met rillende flanken, in een wolk van damp gehuld, terwijl 'het zweet in vlokken van de flanken stoof. „Wat is er?" vroeg de heemraad, en er ging een angstkreet op, toen de bode ant woordde: „De dijk is doorgebroken bij Loenen!" De mare verspreidde zich met de abel heid van een prairiebrand; grijsaards op krukken, moeders met huilende kinderen op den arm holden den dijk op. „Waar is de Burgemeester?" werd er ge roepen. i«' 'l BaadijijiisjT jveriJ er ^cljr^guwd. En de menschen ijlden naar het Stadhuis: onder de strakke vrieskucht van dezen noodlottigen Zaterdag. De oude klepperman, die met zijn poedel aan een touwtje naast zich, bij den dorpel van het gemeentehuis stond, was nog de kalmste van allen. „Bedaard toc'h, menschen!" zeide hij, „Loenen is hier ver van daan; de Tieler- waard heeft nog geen last. Kijkt! de mo len van Pietoom staat nog lustig te malen!" Barend werd met vragen bestormd. Hij had het bericht te Tuil gehoord, en de dijk stoel had hem gelast de noodlottige tijding over te brengen. De dijk voor het gemeente huis was zwart van menschen, die vol zorg en angst op nadere tijdingen stonden te wachten. Er verliep een half uur. Toen kwam de bierkar „liet Hoefijzer" van Leerdam over den harden dijk aanbonken. De voerman vertelde dat hij van niets wist. Een kwar tier later naderde de postbode uit Gorkum. Hij had vernomen, dat de Koning te Gor kum werd verwacht, maar van een dijk breuk was hem niets bekend. Hij zeide. dat het wel uit den duim gezogen zou zijn, cn hij ging naar zijn oude moeder, die vlak bij de tweede dijkstoep woonde. Doch twee landlieden, die tussohen Her. wijnen en Ilaaftcn woonden, haastien zich de jobstijding van daar straks te bevesti gen. en terwijl de 'heemraad Sterrenberg nog altijd hooote. dat de tijding van dc dijk breuk overdreven zou zijn, begon de burge. meester zich zenuwachtig te maken, en gaf bevel de noodklok te luiden. 'I 15 Januari 1809s Dat deed de deur dicht. Er woei een storm van paniek over den dijk, en de men schen. die in de nabijheid woonden, hol den naar hun woningen, om hun kostbaar heden in te pakken. Er kwam allengs beweging, levendigheid op de anders zoo stille polderwegen. Men zag mannen, die in hun schrik vergaten, den vlegel weg te werpen, waarmede zij zoo pas liet koren op de harde, leemeu deel hadden gedoi'schen, naar huiten stor men, ten einde te zien, wat dit te beduiden had; vrouwen met opgestroopte mouwen lieten de waschtob in den steek. En som mige jonge boeren, die ver in den polder woonden, sprongen op het paard en joegen naar den dijk, om toch de oorzaak van dat gelui te weten. Want de klok, die zoo lang stom was geweest, kiepte al dooi', met door dringende kracht, en het geluid werd op de vleugelen van den wind ver weggedra gen tot diep in den polder. De eerste gedachte was natuurlijk aan een overst.vooming, maar de dijken waren gehard door de vorst, en nog zoo pas was de verzekering ontvangen, dat er geen direct gevaar bestond. Sommigen gisten, dat het een brandje moest zijn. De ouden herinnerden zich nog levendig den brand van Heukelom anno 1772. Een booswicht had liet vuur aange stoken, terwijl de meeste inwoners naar de Gorkumsche jaarmarkt waren. En ais de glasblazers van Leerdam, die tegen de hitle van het vuur bestand zijn, zich niet zoo manmoedig hadden gedragen, zou het stadja wel geheel in vlammen zijn opgegaan, (Wordt .vervolgd);

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2