Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden WCiinCDAG 13 ME! 1936 51* JAARGANG N°'. '4295 IN HOC SIGNO VINCES Kantongerecht Sommelsdijk Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. LANDBOUW EN MAAT SCHAPPIJ Do l'lakkeesche Boerenbond heeft ter oriëntatie van haar leden, op een daartoe belegde vergadering, twee sprekers op laten treden, welke de belangen der Vcreeniging Landbouw en Maatschappij bepleiten. Als neutrale .vereeniging welke plaats biedt aan alle richtingen, kan het mogcl'jk ccnig nut afwerpen, zoo men ook met de keuzo der sprekers zooveel mogelijk alle lichtingen recht laat wedervaren. Maar wij vragen ons in gemocde af: llceft liet, ecnig nut zoo men alle richtin gen, welke zich lieden ten dage aandienen, liet recht geeft om op de vergaderingen van den Flakkoeschen Boerenbond, propa ganda voor hun beginselen to voeren, dan moet men ook consekwent zijn en zooals cle heer de Bonte terecht opmerkte ook plaats inruimen aan de bespreking van de sociaal democratische beginselen, m. a. vv. liet plan Van den arbeid. Wij vinden liet optreden van Landbouw en Maatschappij op de vergadering van den Flakkeeschen Boerenbond een zeer gevaar lijk precedent. liet bestuur zal zelf wel niet gelooven dat dit op don duur, als zijnde in liet belang der Vereeniging, verdedigbaar is. Wil men opbouwend werk leveren, dan behoort van de bestuurstafel af de leiding gegeven te worden. Dat behoort in iedere Vereeniging zoo te zijn, vooral in deze moeilijke tijd is dat een risch, welke hun die leiding hebben te geven aan ons volk, zeer duidelijk voor den geest moet staau. Er mogen dan fouten en gebreken aan liet complex der Begecringsniaatregelen kleven, dat zal ieder erkennen, maar laat men die bestaande bezwaren toch in den geordenden weg door middel der orga nisatie ter kennis der Regcering bren gen. Bij de Regeering vinden die, zoo zo gegrond zijn, eeu willig oor. Maar laat men die fouten en gebreken focli niet gebruiken om onrust en ontevre denheid onder de bevolking te prediken. Veeleer is liet plicht om langs organisa- forisclien weg een weg aan te wijzen welke beter is. Doch men make van een mooie Vcreeni- ging^geen propaganda-middel voor een be paalde richting, waar men per slot van re kening zelf huiverig van is, want daarmede brengt men zelf de neutraliteit in gevaar. Dc verschillen tusschen stad en platte land moet men niet op die manier toespit sen. Ook wij erkennen onbillijkheden, maar dat men die gaat gebruiken om daar poli tieke doeleinden mee na te jagen, achten wij uit den booze. Achten wij niet in liet belang van onze boerenbevolking. Want wie waren het meest in hun nop jes met deze vergadering? Waren dat niet do mannen van zwart front, welke er alles op gezet hebben, om onrust onder onze kalme en bezadigde boerenbevolking te prediken? Wij nemen in gemoede aan, dat het be stuur te goeder trouw was, maar tevens gelooven wij, dat het verloop dezer verga dering wel geleerd lieeft, dat cenigc meer dere voorzichtigheid bij de leiding welke van het bestuur uit moet gaan, aanwezig behoort te zijn. Leger des Heils (Stichting William Booih) Vanwege bovengenoemde Stichting be staan plannen om op Hemelvaartsdag met 6 a 700 Heilssoldaten een bijzonderen Kampdag te houden te Middelharnis— Somimelsdijk op een terrein, dat door den heer Mijs welwillend ter beschikking is gesteld. Ongeveer 11 uur des morgens zal het groote s.s. „Schelde" in de haven aan komen, vanwaar in optocht, voorafgegaan door het zestig man sterk© Muziekcorps, naar het terrein zal worden gemarcheerd. De eerste samenkomst, die onder leiding staat van den Divisie-Officier, Brigadier Buiterman van den Haag, zal precies 1 uur aanvangen, terwijl de tweede samen komst, die meer het karakter zal dragen van een muziek- en zangfeest, precies 3 uur zal begonnen worden. De toegang tot het terrein zal slechts 10 ct. bedragen voor beide samenkomsten. Belangrijke mededeelingen omtrenl dn opening van een Leger des llcils-afdce- ling te Middelharnis, zullen in deze sa menkomsten worden gedaan. Officieren uit Rotterdam, Sdhiedam en Vlaai-dingen zullen deelnemen, Waarn. Kantom-echter: de edelachtb. heer Ringelbeig. J. M. v. P. te Middelharnis was in overtre ding van het Prov. Wegenreglement. Ver dachte had een strook grond verkocht voor verbetering van den weg, aan de provincie. Thans eischte dc provincie, dat verd. ver gunning voor uitweg zou vragen, terwijl door verd. was aangevoerd dat het recht van uit weg v ast stond en verd. vreesde dat als hij aan de provincie vergunning vroeg, hij dan van zijn rechten prijs gaf. De ambten, betoogt dat uitweg geen zake lijk maar ccn persoonlijk recht is. Het feit dat verd. vergunning noodig heeft, belem mert verd. niet in de uitoefening van zijn recht. Dc ambt. O. M. vraagt een geldboete van f 5 subs. 3 d. h. Mr. den Hollander gaf vooraf een uiteen zetting van het begrip uitwe?. De wegen wa ren eerst alleen voor vervoer landbouwpro ducten, waren aangelegd door polderbestu ren. Later werden het verbindingen tusschen twee of meer plaatsen, maar daarnaast bleef de functie bestaan van afvoer van produc ten. De provincie heeft deze polderwegen over genomen, met inbegrip der uitwegen en mo gelijke servituten en thans zou de provincie dit recht willen aantasten. Dit zou het eigen- doms- en gebruiksrecht der landeigenaren zeer beperken. PI. betwist dat de uitoefening van. een verleend recht zou afhankelijk zijn van de goedkeuring door Ged. St. Dit zou in strijd zijn met het Burg. Wetboek. Voorts is uitweg een zakelijk recht, dat altijd bestaan heeft. Ook op de strook grond die verd. voor wegverbetering verkocht heeft, was recht van uitweg en dit recht blijft bestaan al is deze uitweg naar achter gedrongen. PI. concludeert tot vrijspraak op grond van onverbindend zijn van het Prov. Re glement. Na re- en dupliek zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen binnen 1 maand. J. S. d. B. te Den Bommel had een gevaar lijken hond niet vast gehouden. Deze zaak was aangehouden tot het hooren van de ge tuige mej. D. v. d. M., 37 jaar, Zuidzijde, den Bommel, die nu ook verklaart dat de hond niet vertrouwd is. Verd. heeft weer een proces-verbaal Omdat zijn hond den rijks veldwachter aangevallen heeft, maar heeft nu zijn hond opgeruimd, hoewel de hond z.i. niet gevaarlijk is. Verd. wordt veroordeeld tot f 8 of 5. d. h., met toewijzing van dc civiele vordering van 3, te betalen aan mej. T. te Middelharnis. K. B. te Oude Tonge heeft op het tramper ron geloopcn, zonder daartoe vergunning te hebben. Na getuige C. d. Br. te O. Tonge gehoord le worden, wordt verd. veroordeeld tot f 5 of 3 d. h. H. v. B., chauffeur, heeft op 11 Dec. op het stationspeiTon te Middelharnis geloopen. Verd. beweert door een reiziger te zijn ge roepen. L. v. d. Gr., pontonknecht, heeft daarvan niets gehoord, maar wel gezien dat verdi met iemand sprak. f 3 of 2 d. h. L. C. Str. te Melissant, niet verschenen, had draden voor de radio-centrale over prov. weg gespannen zonder vergunning. Nadat opzichter L. verklaard had, dat verd nu wel vergunning heeft, wordt verd. ver oordeeld tot f 5 of 3 d. h. De volgende zaak tegen H. L., landbouwer te Goedereede, was vc-rige zitting aangehou den om getuigen te hooren. Verd. had gevaarlijke hond los laten loo- pen en deze had schapen aangevallen. Nadat L. v. T., te Goedereede, verklaard had dat de hond van verd. achter de scha pen gejaagd had, werd gehoord Kr. M., ass. direct, belastingen te Goedereede.- Deze ge tuige weigerde eerst den eed af te leggen en wenschte de belofte te doen. Getuige kon zijn weigering echter niet voldoende motiveeren, waarop de ambt. O. M. den eed van hem vorderde, wat. get. toen ook deed. Verd. ontkende dat zijn hond gevaarlijk was, maar z. i. was het een persoonlijke kwestie, en werd veroordeeld tot f 6 of 4 d. h. J. V., commissionair, N. Tonge, oud 41 jaar overtreding Landb. Crisiswet. door aardap pelen te oogsten zonder vergunning van den betrokken Minister. D. M. en H. O., beiden commissionairs te Dirksland, staan terecht voor dit zelfde feit. Uit het verhoor der getuigen, controleurs L. Cr. W., bleek dat ook de organen die belast zijn met de controle, fouten hebben begaan en worden alle drie verd. schuldig verklaard, zonder toepassing van straf. J. S. P., oud 19 jaar, landb. te Ouddorp, heeft in vereeniging met anderen een vier wielig motorrijtuig onverlicht op openbare weg geplaatst, waardoor gevaar voor 't ver keer ontstond. Verd. meende dat dit niet zoo was, omdat de weg niet zoo heel smal was en de auto rechts van den weg stond, f 5 of 3 d h. Fr. R., landarb. te Goedereede, niet ver schenen, heeft vrouwspersonen in de bewe gingsvrijheid belemmerd door haar vast te pakken en met roet in 't gezicht te smeren. De ambt. O. M. vindt het een ergerlijk feit, waarvoor verd. f 5 of 3 d. h. zal hebben te betalen. Kr. B., chauffeur, 25 jaar, te Ooltgensplaat heeft met zijn auto een paard aangereden. Verd. ontkent dit en zegt dat het paard geschrokken is. Na getuigenverklaring komt vast te staan, dat verd. hard gereden heeft en de begelei der der paarden gevaar heeft geloopen ern stig benadeeld te worden, waarna verd. ver oordeeld wordt tot f 15 subs 7 d. h. Vorige verd. Kr. B. heeft met zijn auto op den Prov. weg gereden, zonder te zorgen dat de wielen schoon waren, f 3 of 2 d. h. A. V., chauffeur, 25 j., te Middelharnis. heeft op den Molendijk te Melissant een wiel rijder aangen m. Verd. was met een zwaar beladen wagen juist de helling opgereden en] was voor de wielrijders gestopt en pas door gereden toen get. Str. met zijn arm gezwaaid had, dat verd. door kon rijden. Dc berm was zacht en de weg smal. Verd. kijkt wel don ker, maar dat is nu eenmaal zijn uitdruk king. Getuigen verklaren dat verd. wild ge reden heeft, waarop verd. veroordeeld wordt tot f 5 of 3 d. h. J. Gr., los werkman, 18 jaar, te Sommels dijk, heelt met zijn auto het linkergedeelte van den weg bereden, terwijl dit niet nood zakelijk was en daarbij een transportfiets aangereden, f 6 of 3 d. h. J. Gr., verdachte uit de vorige zaak, heeft met rijwiel gereden zonder behoorlijke bel. f 1.50 of 3 d. h. I. Gr., 33 jaar, Sommelsdijk, heeft met hondenwagen gereden zonder voorzien te zijn van lipolanken en goede drinkbak. Verd. beweert dat zijn wagen gebruikt is zonder zijn toestemming. Om getuigen te hooren wordt 1 maand verdaagd. Joh. G., 23 jaar, te Melissant, had gereden met rijwiel zonder voldoende licht. Verd. maakt bezwaar tegen de dagvaarding, om dat daarin gesproken wordt van een driewie ler en dit niet juist is. De dagvaardiging wordt dan nietig ver klaard. Jac. B. te Middelharnis, gevent zonder ver gunning, was bovendien brutaal en lastig ge weest. f 5 of 3 d. h. Corn. Kn. te Sommelsdijk, had zijn auto op den openbaren weg laten staan met wer kende motor, f 3 of 2 d. h. D. d. W. heeft met rijwiel zonder licht go- reden op den Langen Weg te Nieuwe Tonge. f 3 of 2 d. h. S. Str. heeft te Dirksland gevent zonder vergunning, f 3 of 2 d. h. G. J., 29 jaar, landb. te Middelharnis, heeft zakken met vuil uitgestort op de loskade aan de haven. Verdachte heeft zoo gauw het hem door den veldwachter gezegd is, alles weer opge ruimd en merkt op dat ook andere commis sionairs daar hun afval neerwerpen en dat er ook geen waarschuwingsborden zijn ge plaatst, maar wordt niettemin veroordeeld tot f 4 subs. 2 d. h. J. P. A. F., heeft in Ooltgensplaat gevent zonder vergunning en was bovendien onheb belijk tegen diegenen die niet van hem koch ten. f 6 of 3 d. h. M. d. W. heeft te Ooltgensplaat in staat van dronkenschap verkeert en krijgt daar voor f 6 boete of 3 d. h. G. V., 53 jaar, caféhouder te Oude Tonge, overtreding Arbeidswet, loonlijst niet bijge houden, f 5 of 3 d. h. Corn. Br., niet verschenen, rijwiel zonder reflector, f 1.50 of 1 d. h. W. B., rijwiel zonder licht, f 3 of 2 d. h. Joh. d. J., heeft in Sommelsdijk een auto matisch pistool afgeleverd, f 10 of 5 d. h., met verbeurdverklaring en vernietiging pistool. Adr. Fr., visscher, 23 jaar, te Stellendam, heeft automatisch pistool afgeleverd aan Joh. d. J. Aangezien verdachte dit ontkent, wordt deze zaak aangehouden tot 12 Juni, om getuigen te hooren. Abr. Kn., Sommelsdijk, tegen venster van een woning gestaan zonder toestemming der bewoners, f 3 of 2 d. h. P. D., 21 jaar, schilder, te Ooltgensplaat, heeft weg beschadigd door met zijn klomp pas gerepareerde gaten weer open te maken. Dan is ook de kantonnier geplaagd. Verd. beweert alleen te hebben gezien en gepro beerd of de weg al hard was. De ambten, vindt het niet zoo'n ernstig ge val, maar ondanks dit milde oordeel moet verd. toch f 1 boete betalen of 1 d. h. M. H. B., 21 jaar, Ouddorp, heeft gereden met rijwiel zonder bel. f 1.50 of 1 d. h. J. A. Str., landbouwer, 43 jaar, Melissant, reed met zijn auto op den Achterweg en hield daar te veel links in de bocht. Verd. ontkent dit en toont aan op de si- tuatieteekening hoe gereden is. Teneinde meer bewijs te verkrijgen wordt deze zaak voor onderzoek voor onbepaalde tijd aangehouden. Joh. W., Ouddorp, overtreding Leerplicht wet. Zijrr leerplichtig kind heeft op diverse datums in Februari en Maart de school niet bezocht. Verd. is al meermalen hiervoor ge straft. Rekening houdend met de geringe draaglcracht van verd. veroordeelt de Kan tonrechter verd. tot f 5 of 3 d. h., met ver zoek aan de pers, uitdrukkelijk te vermel den, dat dit de laatste maal moet zijn en een volgende maal strenger opgetreden zal wor den. De volgende veird. P. J. v. L., 24 jaar, ar beider te Ooltgensplaat, staat terecht doordat hij in kennelijke staat van dronkenschap op den openbaren weg heeft verkeerd. Verd. be weert al betaald te hebben, waarop ook deze zaak 1 maand uitgesteld wordt om op de vol gende zitting stortingsbewijs te toonen. L. d. Sch., zonder vergunning gevent en tevens brutaal geweest, f 10 of/5 d. h. F. v. M., zelfde feit, f 3 of 2 d. h. J. v. V., landb., 22 jaar, te Ooltgensplaat, niet op eerste vordering nummer- en rijbe wijs getoond. Ook in deze zaak zou de boete al betaald zijn. Verd. wordt in de gelegenheid gesteld dit op de volgende zitting te bewijzen. Alb. v. A., niet verschenen, overtreding verat ver bod. f 3 of 2 d. h. L. de Sch., zelfde feit als voorgaande, f 10 of 5 d. h. N. M. v. G., winkelierster, Ooltgensplaat, overtreding Winkelsluitingswet, f 4 of 2 d. h. Corn, de K., overtreding Arbeidswet, voor 10 uur versch brood afgeleverd, f 3 of 1 d. h. J. L. Kn., heeft bij verandering van rich ting met zijn motorrijtuig het vereischte leeken niet gegeven, f 3 of 2 d. h. J. W., rijwiel zonder bel. f 1.50 of 1 d. h. J. W., rijwiel zonder licht, f 3 of 2 d. h. Gr. M., rijwiel zonder licht, f 3 of 2 d. h. E. O., overtreding ventverbod, f 3 of 2 d. h. P. V. heeft met een mondharmonica mu ziek gemaakt, daarbij geaccompagneerd door den zanger W. L., beiden te Oude Tonge, wat zooveel gerucht maakte dat ze nu elk f 3 bcete moeten betalen of 2 d. h. ondergaan. Vervolgens staan terecht Joh. B., M. D., J. Kn., A. Kn., P. L., J. B., Hendr. S. Dit clubje heeft in Oude Tonge op den Molendijk, hoek Kaai, gestaan en daarbij het verkeer bemoei lijkt. Volgens rapport van den Burgemeester is de samenscholing dikwijls zoo erg, dat het doorgaand verkeer er hinder van ondervindt. De verd. verklaren nooit gewaarschuwd te zijn op den dag, wel 's avonds. Teneinde verbalisant te hooren, wordt de zaak 1 maand uitgesteld. P. A. v .d. B., te Middelharnis, overtreding Drankwet. De ambten, achtte dit een ernstig feit, aan gezien vermoedelijk al meerdere malen ster ke drank geschonken is zonder vergunning, f 15 of 10 d. h., met verbeurdverklaring en vernietiging in beslag genomen waar. P. P., arbeider, 18 jaar, Ooltgensplaat, heeft op eerste vordering geen rijbewijs kun nen toonen. f 5 of 3 d. h. Joh. v. P., heeft met een motorrijtuig gere den. terwijl zijn rijbewijs niet meer geldig was, f 3 of 2 d. h. H. d. B., heeft met zijn rijwiel gereden langs de trambaan te Ooltgensplaat. f 3 of 2. d. h. P. Cr., landb., 27 jaar, Ooltgensplaat, maakte zich aan het zelfde feit schuldig als voorgaande. Hij erkende het feit ruiterlijk en verklaarde voor de verzoeking te zijn bezwe ken, omdat deze weg zooveel korter was. Zijn gulle bekentenis verteederde 't gemoed van den rechter en werd hij gestraft met f 2 boete of 1 d. h. Jac. J. heeft te Sommelsdijk op den Ach terweg gereden, terwijl hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs, f 3 of 2 d. h. M. v. d. M.. slagei'sknecht, werd veroor deeld tot f 3 of 2 d. h., omdat hij tijdens ge sloten tijd met zijn rijwiel den Westdijk te Mid amis had bereden. Uitvoer van Landbouwproducten Statistisch loverzicht over de maand Maart en Jan. Maart 1936 Onderstaande gegevens zijn ontleend aan dc maandstatistiek van den in-, uit- door voer, uitgegeven door liet Centraal Bureau voor de Statistiek. t an paarden werd in .Tan./Maart een ge ringer aantal uitgevoerd dan in het over eenkomstige tijdvak van 1935. Totaal verlie ten 383 stuks ons Land (Jan./Mrt. 1935: 415 stuks), waarvan 350 stuks oudere eu 11 sluïïs j-ongere paaiden. Zwitserland nam meer oudere paarden al. Slachtvee werd in Jan./Maart ten getale van 18 stuks uitgevoerd (Jan. Maart '33 327 stuks), waarvan 3 naar Polen en 15 naar Zwitserland. Van fokvee werden slieren en -kalv eren ten getale van 71 stuks ter waarde van f 41.000 ge ëxporteerd (Jan./Mrt 79 stuks ter waarde van f 10.009), melk- en kalfkoeien ten getale van 358 stuks (er vvaarde van f 100.000 (Jan./Mrt. '35 299 sinks ter waarde van f 51.000). Pale stina en Portugal waren hiervan de grootste afnemers met. resp. 234 en 60 stuks. Jongvee (Jan. Maart 1.07 stuks ter waarde van f 123.000; Jan. Maart 1935: 102 stuks ter waarde van I 13.000) werd bijna uitsluitend naar België (970) uitgevoerd. Van varkens vond geen export plaats. Schapen vonden in Jan. Maart een goed af zetgebied in Frankrijk 076) en België (375). Totaal verlieten 833 stuks ons land (Jan./ Maart 3o: .18). Van hoenders bleef de export in Jan./Mrt. zeer gering. Slerlds 135.071 stuks Ier waarde van f 118.000 verlieten ons land (Jan./Maart '35 444.079 stuks Ier waarde van f 282.000). Duilscliland (121.884) nam een belangrijk geringer aantal af, terwijl België en Frankrijk nagenoeg geheel als afnemers bui len gesloten waren. Eveneens was dc totale uitvoer van geslacht pluimvee geringer in Jan./Maart. Totaal bedroeg de uitvoer 369 ton (Jan./ Maart '35: 487 ton), Duitschland (241) nam iets minder af. Üroot-Brittannië (112) daar entegen iets meer. Versch varkensvleesrh werd in Jan./Maart uitsi11iienil naar België (554) uitgevoerd; rund- en kalfsvloesch (Jan./Maart 28 ton- Jan. /Maart 1935 114 ton) verliet in een ge ringe hoeveelheid ons land; van srhapen- v Iccsdt daarentegen nam de export toe. To taal verlieten 673 ton ons lam! (Jan./Maart 542)' waarvan 382 ton naar Belgie en 290 ton naar Frankrijk. Baron werd in de algeloopcn 3 maanden iets minder geëxponeerd dan in Jan./Maart 1933. Uitsluitend naar Engeland vond export plaats. (Jan./Maart '36: 0.102 ton ter waarde van ruim 3.2 milliocn gulden; Jan.,Maart '35 5.972 ton ter waarde van bijna 3 millioen gulden). Ander gezouten varkensvleesrh en spek werd eveneens minder geëxporteerd, hoofd zakelijk door een geringen export naar Duitschland (1.019). 'totaal verlieten in Jan./ Maart 1.823 ton ons land (Jan. Maart '33 2.370 ton). Van gerookl en gedroogd vleesrli verlieten ongeveer gelijke hoeveelheden ons land. Dc uitvoer v an boter nam in de atgeloopen drie maanden enorm toe, vergeleken met het overeenkomstige tijdvak in 1935. Totaal ver lieten 11.147 ton ter waarde van bijna 7 mil lioen gulden ons land (Jan.,Maart '33 7.359 ton ter waarde van bijna öjg millioen gul den). Duitschland (2.715) en Frankrijk (3X1 betrokken tets minder. Belgie (2.593) en En geland (4021) echter belangrijk meer. Van de kleinere afnemers betrokken Palestina (07) en de Ver. Staten (93) grootere hoeveel heden. Kaas werd in Jan. Maart over het geheel in geringere lioeveellicden uitgevoerd dan in liet overeenkomstige tijdvak in 1935. Alle soorten werden minder geëxporteerd. Totaal verlieten 12.480 ton ter waarde van ruim 3.2 millioen gulden ons land (Jan Maart '35 14.107 ton ter waaide van ruim 5.6 mil lioen gulden). Duilscliland betrok een gerin gere hoeveelheid evenals Belgie (4.354). Engeland (2.280) en 1 rank rijk (1.018) be trokken van dc grootere afnemers iets meer, terwijl Zweden (180), Algiers (SI), Sp. M est Afrika (72) en Amerika (246) van de klei nere afnemers iets meer betrokken. Gecon denseerde melk werd in Jan./Maart in een hoeveelheid van 10.228 ton Ier waarde van ruim 1.7 millioen gulden uitgevoerd (Jan Maart '33 9.433 ton), Br. Malakka (1.962ton) on Siam (1.204) waren de grootste afnemers. Gesuikerde gecondenseerde ondermelk werd in een geringere hoev ee'heid geëxporteerd. (Jan./Maart 19.281 ton ter waarde van ruim 2.2 milioen gulden: Jan. Maart, .33 22.212 ton ter waarde van bijna 2.2 millioen gulden), Engeland (1G.390) de grootste afnemer be trok belangrijk minder. Ongesuikerde gecon denseerde volle melk verliet in een hoeveel heid van 5.686 ion ons land (Jan. -Maart '35: 4.237 ton), Engeland (1.207) en dc Fhilippij- nen waren de grootste afnemers. Van melkpoeder nam de export toe. Totaal verlieten 4.018 ton ons land (1933 Jan./Maart 3.287 ton). De Ver. Staten was een der be langrijkste afnemers. Eveneens nam dc uitvoer van caseïne toe. De export van versche eieren bleef nagenoeg onveranderd. Duitsclilaiid (6.322) en Enge land (4.263) betrokken iets minder. België (3.543) daarentegen iets meer. Totaal verlie ten 13.679 ton ter waarde van ruim 6 mill, gulden ons land (Jan./Maart '35: 15.554 ter waarde van bijna 6 mill, gulden). De export van koelhuiseieren was gering, evenals ue geconserveerde eieren en eieren uit da schaal. Slechts van zaaihaver werden in de aTge- loopen maanden flinke hoeveelheden geëx porteerd. De tolale uitvoer bedroeg 2.422 Ion, waarvan Finland 1.949 ton betrok. Eveneens nam de uitvoer van erwten toe, boonen verlieten in een minder groote hoe veelheid ons land. Van zaailijnzaad bleef de export nagenoeg onveranderd. Fijne zaden werden over het algemeen iels meer uitgevoerd. Van suikerbietenzaad was de uitvoer in de afgeloopen drie maanden belangrijk ge ringer dan in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. De export van uien en sjalotten bleef in Jan./Maart ongeveer gelijk aan die in 1935. Aardappelen werden meer geëxporteerd. Engeland was de grootste afnemer. Van klei- aardappelen verlieten 25.911 ton in Jan./Mrt. ons land (Jan./Maart '35 14.124); van veen- aardappelen 3.406 ton (Jan./Maart '33 401) en van zandaardappelen 7.459 ton (Jan./Mrt. 7.117). Pootaardappelen werden in Jan./Maart in een hoeveelheid van 1 4.296 ton uitgevoerd (Jan./Maart 1935: 13.414), België (6.176) en Frankrijk (5.203) waren de grootste afne mers' doch ook Ilalië (870), Zwitserland (833) en Portugal (402) namen flinke hoe veelheden af. Vlas werd over hel algemeen minder geëx porteerd, evenals hooi en slroo. Van aardap pelmeel bleef de export in Jan./Mrt (12.789 ion) ongeveer gelijk aan die in de overeen komstige maanden van liet v orige jaar. De export van stroocarton nam in tip af geloopen 3 maanden toe (Jan. Maart 62.273 ton Ier vvaardp van bijna iVz millioen gul den (Jan./Maart 1935 54.950 Ion ter waarde van bijna 2.2 millioen gulden.) Engeland (52.627), Ierland (1.078) en Br. Indië (2.110) waren de grootste afnemers. Suiker werd in de afgeloopen drie maanden ipls minder uit gevoerd (Jan./Maart 5.226 ton; Jan./Maart 1935 6.433 Ion). HET KANAAL VAN TERNEUZEN Te Middelburg zal door dpn Rüksvvater- staat op Woensdag 3 Juni worden aanbe steed liet vernieuwen en verzwaren van de bruggen over den West- en Middenkanaal- arm van het kanaal van Terneuzen te Sas v an Gent, Musschenbestrijding De Plantenziektenkundige Dienst tc W a* geningen \esiigt de aandacht van belang* hebbenden erop, dat de schade, door mus* sehen veroorzaakt- in %lele gevallen zoo groot is, dat 'bestrijding \an deze vogels wensche- lijk geacht moei worden. Voor den graan* houw zijn de mussehen zeer schadelijk, dooi* dat zij de halfrijpe korrels uit de aren juk ken, in tuinen pikken zij de j>as gezaaide- zaden uit den grond, in boomgaarden wor den bloesems eu vruchten stukgepikt. In den hoenderhof pikken de nnissohen veel van het voor de hoenders bestemde voedsel weg en tenslotte verjagen zij vele- nuttige vogels (meezeil eu zwaluwen) uit hun nestplaatsen. Overal, waar de musch in. groot aantal optreedt, is bestrijding aan to be\ elen. Vele middelen, die lot nu toe zijn aanbevo len voor de bestrijding van mussehen, heb* ben het bezwaar, dat zij of te veel tijd vergen! en daardoor te duur worden, of dat het aan tal gedoode mussehen te klein blijft in ver gelijking tot liet. totaal. Du geldt zoowel voor het uithalen der nesten als voor het afschie ten en vangen in den winter. Meer succes heeft men thans verkregen met liet vangen van jonge mussehen, dio veel minder voorzichtig zijn dan de oude,, en in groot aantal gevangen worden. Ken voordeel is verder, dat er zeer weinig andere vogels mee gevangen worden. Als dit pou enkelen keer mocht gebeuren kunnen zij worden losgelaten, daar dc vogels levend en onbeschadigd worden gevangen. Nadere inlichtingen over deze vangwijze, die verleden jaar voor het eerst in ons land met goed gevolg is toegepast, worden ver strekt door den Plantenziektenkuudigen Dienst te Wagcningen en door bij dieit piensi werkzame ambtenaren. ^linister Deckers naar Zeeland De minister van Landbouw eu Visscherij, Ipr. Deckers zal Zaterdag 30 Mei een bezoek plengen aan Zeeland. Do minister zal zich ip hel bijzonder op de boogie stellen van de garnalen visscherij. De Haringvloot vertrokken Over enkele dagen nieuwe haring! Maandagochtend x ijf uur heeft het gedeel te vati de Scheveningsche \lnot, dat be stemd was ter liaringvisscherij te vertrek ken, zee gekozen. Niet minder dan 36 motorloggers voeren de Buitenhaven uit. Er was aan den kant weer veel belangstelling. De voorzitter eu de secretaris van de Vereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij waren aan wezig. Te ongeveer 7 uur was liet aan de VlaardiugscUe liavert eveneens een heele drukte. Van hier zijn negentien stoom- eu motorloggers naar zee vertrokken, en niet zooals Zaterdag werd gemeld, dat slechts één logger zou vertrekken. In het gunstigste geval kan de eer ste nieuwe haring reeds Donderdag of Vrijdag a.s. aan de V laardingsche afslag worden verwacht. Behalve de 4 laardingsche loggers, wordt in de eerste, tijd ook een deel der'Scheve ningsche vloot, alsmede «Ie loggers uit Katwijk en Maassluis te Ylaardingen ver wacht, omdat Vlaardingen nog steeds voor de haringvisscherij het centrum is, waar in het seizoen de prijs van Ue haring wordt vastgesteld. HET C. N. V. GAAT IN LEDENTAL WEER VOORUIT De Chr. Landarbeidcrsbontl met 793 leden Het Chr. Nat. Vakverbond lieeft in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst gedurende de laarsle twee jaar weer een vooruitgang in liet ledental geconstateerd. Hoewel de winst niet bijzonder groot is en het aant'al bonden, dat met enkele tientallen achteruit ging nog een v iertal bedraagt, toont deze vooruitgang een kentering. Een zesfal organisaties ging vooruit, waaronder de dir. Landarbeidersbond met 793 leden. De totale winst bedroeg 893, het verlies 287, zoodaj de vooruitgang 606 bedroeg, waar. door het ledental van het C.N.V. op 1 April 1936 gestegen is tot 109.948. K.L.M.-VLIE GTUIG MAAKT Wh ANS MIST TUSSHHENLANDING TE VLISSINGEN Het K.L.M.-toestel F 36, dat den dienst on derhoudt tusschen Londen en Amsterdam lieeft Zaterdagmorgen, komende van Londen, wegens den dikken mist een tusschenlan- ding gemaakt op het Vliegveld te VI i s- s i n g e n. liet toestel, dat negentien pas sagiers aan boord bad, landde bij negenen, i e omstreeks kwart over negen werd de tocht naar Amsterdam weer voortgezet.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1