MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 29 APRIL 1936 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN BUITENLAND DE FRANSCHE VERKIEZINGEN BOEKBESPREKING SCHOOLNIEUWS Marktberichten» Terugkeer via Vlaardingen naar Den Haag Daar in verband met de mind»r gunstige weersomstandigheden dc terugreis van H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Ju liana van Goeroe en Overflakkee met Hr. Ms. politiekruiser „Nautilus" builen om niet heeft plaats gehad, zoodat de ontsche ping ia ïloek van Holland geen doorgang kon vinden, kwam de politiekruiser Zater dagavond S uur geheel onverwachts aan de steiger van de Bataafsche Petroleurn Mij. (dc Oude Matex) aan den Parallelweg te Vlaardingen. Twee hofauto's stonden op don steiger en direct zijn de vorstinnen met gevolg over Schiedam naar Den Haag terugge keerd. Daar het uur van aankomst te Vlaardin gen niet bekend was, bestond er van de zijde van hot publiek weinig belangstel ling. De „Nautilus" is daarna weer opgr- stoomd naar de Kon. Wiihelminahavcn tc Vlaardingen en heeft daar ligplaats genu men. Na aankomst in de Residentie hebben de Koningin en de Prinses haar intrek ge nomen in den „Ruigenhoek" ie Schevcniu- gen. SOMMELSDIJK. Door de keuringsdienst Van waren in het keuringsgebied Dordrecht 'zijn gedurende het eerste kwartaal 1935 de volgende werkzaamheden in deze gemeente verricht: Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, Bakkerijen, enz.: 3i Aantal genomen mon sters melk: 32. Aantal genomen monsters .van andere waren: 10. Aantal partijen ter plaatse afgekeurd: 3. Aantal bijzondere on derzoekingen, als bedoeld in art. 2, sub 12 van liet K.B. van 18 Maart 1921 (Staatsblad r,92) 1. Aantal waarschuwingen aan fabri kanten of verkoopers toegezonden: 2.. Pro cessen verbaal werden alhier niet opge maakt Voor de lichting 1937 zijn voor deze ge meente 9 jongelieden goedgekeurd, terwijl 8 personen voorgoed ongeschikt werden verklaard. Een dochtertje van den heer C. S. werd Sloor een fiets aangereden. Zij werd hierbij zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp anoest worden ingeroepen. Door den Minister van Defensie is aan 'den dienstplichtige A. Polder, van de lich ting 1936 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht .verleend wegens kostwinner schap, i MIDDELHARNIS. Vanaf het havenhoofd Es per scheepsgelegenheid naar Engeland verzonden 5300 balen aardappelen. Donderdagavond half zeven zal voor de Geref. Gemeente optreden ds. Honkoop van 's-Gravenhage. Voor den nieuwen cursus, welke met Mei begint, zijn voor de Chr. U.L.O. school veertig nieuwe leerlingen ingeschreven. De heer Lijfijt had aan het Marietjes- pad een schuurtje, waarin, eenige konijnen en geiten waren. Een hond, die vast lag, is losgebroken en heeft alles doodgebeten. Voor Lijfijt een schadepost. Voor de lichting 1936 zijn de volgende personen goedgekeurd: B. Driese, J. Driese, A. de Gans, A. van Arkel, J. Kerling, J. Krij ger, F. Vijfhuizen, A. Spee. Afgekeurd voor elle diensten: J. Auperlee, A. Struik, A. Springvloed, R. v. d. Valk, G. Born, J. van Gelder, C. Koster. Bij den agent der arbeidersbemiddeling Stonden Zaterdag 23 April 152 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 66 land arbeiders, 20 personen van de bouwvakken en 66 personen van verschillende vakken. Bij de weduwe A. Witvliet, Zandpad, is «leze week de crisis-margarine verkrijgbaar. Donderdag 30 April des namiddags twee Pur zal in de Ambachtsschool alhier de over- gangs- en einddiploma's aan de vertrekken de leerlingen worden uitgereikt. Het school bestuur zal hierbij tegenwoordig zijn, terwijl cte ouders voor de bijeenkomst zijn uitge- tioodigd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit Üeze gemeente werden de vorige week ver voerd 3550 H.L. aardappelen, welke vocrr het grootste gedeelte voor export bestemd waren. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Maandag j.l. dertig werkloozen in geschreven. Op den Provincialen weg naar Den Bommel werd Joh. Huizer K.zn., die per fiets reed, door een auto aangereden, met het gevolg, dat hij aan het gezicht en aan de 'handen schaafwonden opliep. Verder liep de aanrijding goed af. Maandagmiddag reed de vrachtrijder P. Ie C. uit Middelhamis met een auto, bela den met pakstroo, over den dijk naar de weegbrug. Bij de woning van B. van Pelt Zakte de lading stroo uit elkaar en viel tegen «ae woning. Een ruit moest het hierbij ont gelden, terwijl tevens een fiets, die tegen een hekje stond, werd vernield. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Bij de gehouden keuring van dienst plichtigen voor de lichting 1937 is goedge keurd C. Koppenaal Mzn., terwijl zijn afge keurd A. Jongejan en J. Hartog. De melkslijters hebben de prijs der •melk verlaagd met 2 cent per liter, zoodat de prijs thans 8 cent bedraagt. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 84 werkloozen ingeschre ven. Het rapport van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Dordrecht, be treffende de werkzaamheden in het eerste kwartaal 1936, luidt voor deze gemeente als volgt: Aantal inspecties van winkels, pak huizen, bakkerijen, enz. 11; aantal genomen monsters melk 9; aantal genomen monsters van andere waren 7; aantal bijzondere on derzoekingen als bedoeld in art. 2, sub 12 van het K.B. van 18 Maart 1921 (Staatsblad 592) 1. - Aan H. van Dijk, J. L. van Frooijen, H. Ecnink en Anth. Lokker zijn vergunningen verleend tot het aanbrengen van verande ringen in hun woningen. Eveneens is aan het bestuur van den Polder Den Bommel vergunning verleend! het aanbrengen van veranderingen in de ^pzichterswoning. Aan J\ Buijs, H. Kamerling C. Berkhof, C. Brijs en J. van de Klndert is vergunning verleend tot het bouwen van een schuurtje. Verleden week zijn uit de haven dezer gemeente vervoerd: 1394 H.L. aardappelen, 300 H.L. koepeen en 266 H.L. uien. Vorige week arriveerde alhier in de haven een schip, geladen met. Duitsche eier kolen, bestemd voor den alhier wonenden kolenhandelaar J. Schouwenaar. OUDE TONGE. Zaterdag j.l. speelde de v.v. Grijsoord alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen Flakkee uit Midclclharnis. Laatstgenoemde vereeniging won met 43. Ouders, die Zondag a.s. aan hun kinde ren de Heilige Doop willen laten bedienen kunnen daartoe aangifte doen in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier op Vrijdag a.s. des nam. van 78 uur. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 160 landarbeiders. 7 landbouwers knechts en 3 transportarbeiders. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat goedkoope margarine, aanvangende Don derdag a.s .tegen inlevering van bon no. 11 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier P. de Koning, Molendijk alhier. De Vrijdag j.l. in deze gemeente ge houden Emmabloem-collecte heeft in totaal opgebracht 44,11. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat op Maandag 4 Mei a.s. des nam. 1.30 uur gelegenheid zal zijn tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Bewaarschool alhier. Het jaarlijksch onderzoek der verlof gangers van de lichtingen 1924 en 1927 dezei gemeente zal plaats hebben op 3 Juni a.s. des nam. 1.10 in de vergaderzaal. Schoolstraat - alhier. De Postduivenvereeniging „Ons Genoe gen" alhier hield Zaterdag j.l. een wedvlucht vanuit Lier (België), hossing geschiedde om 1.30 uur. De uitslag luidde: W. Mooijaart, nos. 1 en 5; M. Holleman, nos. 2, 3 en 9; L. L. Osseweijer, nos. 4, 8 en 10; J. Kik, no. 6; Joh. Hagens, no. 7; Gebr. Verweij, nos. 11 en 12. Aankomst eerste duif 2.26.16 uur; laatste duif 3.10 uur. Onder voorzitterschap van den heer W. E. de Vin werd in de Oude School de alge meene ledenvergadering gehouden van de zwemvereeniging „Zwemlust". De voorzitter kon in zijn openingswoord geen optimisti sche toon laten klinken, daar het afgeloopen jaar een terugslag voor de vereeniging be- teekende, voornamelijk wat betreft het le dental. Hij deelde mede, dat de heer M. Boomsma genegen was. dezen zomer te ko men trainen. De notulen der vorige vergade ring werden ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m., dat het ledental was teruggeloopen van 206 op 168. De ontvangsten hadden bedragen f267,40, de uitgaven f231,10. Bij monde van den heer Iz. Hertog werd medegedeeld, dat de controle-commissie bij den penningmees ter alles in orde had bevonden. Onder dank voor zijn gehouden beheer werd den pen ningmeester décharge verleend. Tot leden van de controle-commissie 1936 werden benoemd de heeren K. Vermeulen, Th. B. van Vugt en Lod. Kievit; tot plaatsvervangers de hee ren C. Gebraad Pz., Iz. Hertog en C. S. Both. Het aftredend bestuurslid, de 'heer W. E. de Vin, werd herkozen en in de plaats van den heer C. H. Heestermans. welke zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkies baar stelde, werd gekozen de heer L. Kos ten. De contributie 1936 werd na breedvoe rige bespreking ongewijzigd vastgesteld op f 1,voor de leden en f 0,50 voor de junio ren. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld. Dan sluiting onder dank voor de opkomst en aan gename afwerking der agenda. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden vorige week zestig werkloozen ingeschreven. De vorige week gehouden Emmabloem- collecte heeft opgebracht de som van 35, De goedkoope margarine is deze week verkrijgbaar bij Gezusters v. Eesteren, alhier. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier :n beide diensten de extra maande- lijksche collecte gehouden worden. Ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van H.K.K. Prinses Juliana zal ce Muziek vereen. „Apc.Uo" een rondrit door de gemem'e houden. Voor de oproep van sollicitanten naar de betrekking van koewachter bij den land bouwer A. Buys i.eoben zuil vijftig persoccn aangemeld. Bij het steen hakken had de metselaar B. het ongeluk een stukje staal in een oog te krijgen. Opname in het Ooglijders-gesticnt te Rotterdam was noodzakelijk. DIRKSLAND. Uitslag van de keuring van de dienstplichtigen der lichting 1937, gehou den op 23 April j.l.: Eeuwit Bal, Aart Best man, Cornelis Both, Benjamin Haagens, Aren Kooman, Leendert Matslnger, Frans Nieuw- land, Ruilof van Putten, Klaas Jan Smit, Pieter Visser en Hendrik Zorge, allen ge schikt; Pieter Both, Arie Groenendijk, Wil lem Kaslander, Wouter van Lenten, Willem de Munck, allen voorgoed ongeschikt. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 152 landarbeiders. 2 metselaars, 4 timmer lieden en 1 banketbakker. Totaal 159 tegen 143 de vorige week Zaterdag. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de extra maandeliijksehe collecte voor de kerk worden gehouden. De onvermengde distributie-margarine is deze week op de bons verkrijgbaar bij den winkelier W. Kardux aan den Gelderschen- dijk. Door den keuringsdienst van waren werden gedurende het eerste kwartaal van 1936 in deze gemeente 27 inspecties gehou den over winkels, 21 monsters melk geno men, 11 monsters* van andere waren. De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente 114.64 opgebracht. Voorzeker een mooi resultaat. Het bedrag komt geheel ten goede van het Groene Kruis alhier. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de Red Star aardappelen 2,25 per zeventig kilogram. De Postduivenvereen. Snelpost hield een wedvlucht vanuit St. Kathelyne Waver. De le, 3e en 10e pr. behaalde v. d. Hoek- Bruggeman, 2e en 4e pr. J. Poortvliet, 5e pr. C. Nieuwland, 6e pr. J. Kasteleyn, 7e en 11e pr. G. Los, 8e pr. W. v. 't Hof, 9e pr. Gebr. de Jong. Gelost 9 uur 5 min. Aankomst eer ste duif 10 uur' 45 min. Op 5 Mei a.s. zal ingevolge de keur in de polders Dirksland, Oud-Melissant, Roxe- nisse en Alteklein een schouw worden ge houden. De afgifte van bonnen voor rund- vleesch in blik zal a.s. Donderdagmorgen van negen tot half tien ter secretarie plaats heb ben. Na dien tijd of op andere dagen worden geen bons meer afgegeven. De distributie van rundvleesch in blik is voor deze gemeente thans stop gezet. MELISSANT. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de H. Doop worden be diend. Aangifte hiervoor kan geschieden op Vrijdagavond van 6 tot 7 uur in de consis toriekamer. Door de B.V.L. zal in de maanden Mei, Juni, Juli en September alleen op de eerste Donderdag der maand schietoefening worden gehouden. HERRINGEN. Na de laatste weken van koude, begint toch de lente door te breken. Ook werd Zondag de roep van de koekoek gehoord. Heden Dinsdagavond ten half zeven ure, hoopt voor de Geref. Gemeente op te tre dm ds. Honkoop van Den Haag. In deze dienst zal de Bevestiging van nieuwe lid maten plaats vinden. Vorige week had de keuring der dienst plichtigen van de lichting 1937 plaats. Goed gekeurd werden de volgende ingeschreve nen: J. Markus, W .Speelman, Joh. F. Struijk; tijdelijk ongeschikt: K. de Jong en J. Hogerwerf. A.s. Zondagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden ds. C. v. d. Wal, van Dirksland. In deze dienst zal de Bevestiging van nieuwe lidmaten plaats vinden; terwijl tevens voorbereiding zal gehouden worden voor 't Heilig Avondmaal. De aanvragen tot verbouw van cicho rei zijn alle toegewezen voor 1936. Om voor- meerdere zaai in aanmerking te komen, wen de men zich voor 1 Mei tot de Landbouw Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland te Den Haag. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben verleden week voor de pellerijen ge- vischt van 1 tot 5 dagen. De vangsten waren ditmaal wel zeer ongelijk. Verschillende vis- schers hadden in totaal over de geheele week maar 15 K.G. Enkele visschers brachten het tot 350 K.G. OUDDORF. Zaterdagavond werd ten ver zoeke van den heer J. Lodder J.Cz. te Goes door notaris v. d. Berg te Goedereede in het hotel Akershoek bij inzet verkocht: 1 perceel bouwland te Goedereede, liggen de in den Grooten Zuiderpolder op Oostdam, groot 1 Geniet en 272 R.V.M.; ingezet door Goris Hoek voor f 2450; 2. perceel liggende op Oostdam, groot 1 Gem. S3 R.Y1M., ingezet door K, Breen Jbz. voor f 1720; 3. perceel bouwland liggende in den (wi der hei Oudeland nabij het Tramstation, groot 1 Gem. 186 R.V.M., ingezet door Kr. Mierop Jr. te Goederecde voor f 1900; i. perceel weiland, liggende in den polder het Oudeland in Drimmerstee, groot 3 Gem. 106 R.M.V., ingezet door Job Padmos Mz. voor f 2380. Samen voor f 8450. De eerste 2 perceelen zijn verhuurd aan C. Lodder J.Cz. voor f 125 per jaar; de an- deze percefelen aan Jacob Lodder voor f 100 per jaar. De afslag zal plaats hebben op a.s. Za terdag. De afgeloopen week hebben de garna- lenvisschers met de zeilscheepjes 2 dagen geviseht en habben per dag en schuit van 4050 k.g. garnalen gevangen. De motor schuiten hebben liet dubbele gevangen. Al les afgeleverd aan de pellerijen, zoodoende zijn de verdiensten zeer gering voor de vis schers, In de Weervisscherij werd de afge loopen week niets gevangen. Naar wij vernemen is de landbouwer Joli. I-Iameeteman Cz. in de plaats van wij len zijn vader den heer C. Hameetoman in de door de eigenaren der Middelduinen ge houden vergadering benoemd als boek houder. Er kan gemeld worden dat de Coo- poratiave Aardappelbewaarplaats, genaamd Ons Belang, liet afgeloopen seizoen ongeveer 4000 bakken met voorgekiemde pootaard- appelen heeft afgeleverd. Er kan gemeld worden dat door den secretaris van den Zuid-Nedeiiandsche Ci- choreidrogersbond, don heer KI. Voogd, be kend is gemaakt, dat alle aanvragen voor den verbouw van chicorei voor 1936 zijn toegestaan. Die voor meerdere zaai in aan merking wenschon te komen moeten zich vóór 1 Mei wenden tot de Landbouw crisis organisatie voor Zuid-Holland te 's-Graven hage. Naar men verneemt blijft de cichorei- markt nog vast. Beschikbare koopwaar no teert 73 Fr. en voor den nieuwen oogst wordt 75 Fr. gevraagd. De afgeloopen week zijn van hier ver. voerd 2 schepen ieder 50 ton men gedroooig de cichorei met bestemming buitenland. De collecte, gehouden op Paasch-Zon- dag in de Ned. Herv. Kerk, ten bate van het Studiefonds, heeft opgebracht de eom van ruim* 57,—. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk Doopbediening worden gehouden. Doop- ouders kunnen zich a.s. Vrijdagavond in de Kerkekamer aanmelden. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelij'ksche collecte worden gehouden voor het Bouwfonds. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 101 werkloozen ingeschreven. Onder de verloren voorwerpen behoort een blauw bonkertje. Inlichtingen bij C. de Mooy. De 84-jarige wed. D. Zandburg had het ongeluk van de zolder te vallen en wonden aan liet hoofd op te loopen en eenige ribben te kneuzen. Zaterdagavond a.s. zullen in een lokaal der openb. lagere school schietoefeningen van de B.V.L. plaats hebben. Zaterdag 23 April, bij inzet en Zaterdag 2 Mei, bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp, in liet Logement Akershoek ten verzoeke van den heer Joh. Lodder J. Czn., te Gees van: 1.40.20 H.A. of 3 Gemeten 55 Roeden V. M. Bouwland te Goedereede, in den grooten Zuiderpolder op Oostdam, kadaster sectie B Nrs. 47 en 4S, in twee koopen en in combi natie. Verhuurd tot bloot schoof 1936 aan C. Lodder J Czn., voor f 175 per jaar. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, nabij het tramstation, kadaster sectie D. Nrs. 897 en 89S, samen groot 0.74.45 H.A. of 1 Gemet 186 R.V.M. Ver huurd tot blootschoof 1938 aan Jac. Lodder J. Czn., voor I 100 per jaar Een perceel weiland te Ouddorp, in don polder het Oudeland, in Dimmenstee, ka daster Sectie D. No. 167, groot 1.54.00 H.A of 3 Genieten 106 R.V.M., verhuurd tot bloot- schoof 1938 aan Jac. Lodder J. Czn., voor f 100 per jaar. Notaris VAN DEN BERG Veiling op Donderdag 23 April 1936, Afslag op Donderdag 30 April d.a.v., tel kens 's nam. 3 uur in het logement van L. Osseweijer te Nieuwe Tonge, van: Twee perc. weiland nabij den molen aan den Noordlandschen dijk te Nieuwe Tonge, ter grootte van 1.29.80 H.A. (2 Gem. 248 R.V.M.). Verpacht aan Joh. Wittekoek tot 1 Nov. 1939 voor 160 's jaars. In 2 perc. en gecombineerd. Ten verzoeke van mevr. de wed. Th. van Vugt c.s. Notaris VAN ISPELEN. ABESSIJNSCHE AANVAL OP DAGAMEDO MISLUKT Zware verliezen van de Ethiopiërs De opmarsch naar Addis Abeba wordt voorbereid Waarom de Negus in het Noorden verloor Maarschalk Badoglio telegrafeert het 195ste en 196ste legerbericht. Zij luiden ais volgt: „Een onzer colonnes, die van Gondar •was vertrokken, heelt de bezetting van het geheele gebied van het Tsana-meer voltooid, doordat zij Bahar Dar Ghiorghis, aan den uitersten zuidpunt van het meer, heeft hercikt. Onze troe pen zijn overal door de bevolking met vreugde ontvangen. De troepen van Generaal Graziani heben na hun overwinning bij Djana- gobo het offensief voortgezet tegen de versterkte vijandelijke linie in den sector van Sassa-Baneh. Op den linkervleugel van het Itali- aansche front heeft een gemotoriseerde afdeeliug onder leiding van generaal Verne op 23 April hij verrassing Daggamedo ingenomen. In den vroe gen ochtend' van de 2-iste hebben aanzienlijke Abessijnscne strijdkrach ten, die per auto waren aangevoerd uit Daggaboer, de Italiaanscho stellingen bij Daggamedo aangevallen. Het zeer verwoede gevecht zou volgens het Ita- liaansche communiqué met een' volle dige overwinning der Italianen ge ëindigd zijn. Do gemotoriseerde afdee- lingen der Italianen achtervolgden den vijand, die zeer veel dooden, honder den geweren en groote hoeveelheden munitie achterliet. De Italiaansche verliezen bedroegen voor zoover tot nog toe bekend is 22 dooden en een vijftigtal gewonden der inhecmsclie troepen. De opmarsch naar Addis Abeba begonnen Volgens mededeelingen uit wel ingelichte kringen te Rome zijn de te Dessid geconcentreerde troepen van daag overgegaan tot den opmarsch naar het Zuiden. Vanmorgen heeft een Italiaansch vliegtuig strooibiljetten uitgewopen boven Addis Abe ba, waarin de Abessijnen werden uitgenoo- tilgd, zich aan de zijde der Italianen te scharen, aangezien verdere tegenstand thans nutteloos was. Indien de bewoners gehoorzamen, zoo wordt verder gezegd, zullen hun leven en bezittingen gespaard worden, zoo niet, dan zal de Italiaansche luchtmacht hen dooden en hun haardsteden wegvagen. Geen navolger van Koning Salomo Voor de strafkamer der rechtbank te Istanboel is een zaak behandeld, waarin twee vrouwen, Fatma Nizahet en Fatma Iihap, de hoofdpersonen waren. Zij beweer den de moeder te zijn van hetzelfde kind. De rechtbank besloot, dat de vrouwen en het kind zich aan een bloedonderzoek moes ten onderwerpen, dat gunstig uitviel voor Fatma Nizahet De verdediger van Fatma Iihap was het met de beslissing evenwel niet eens en eischte, dat het onderzoek moet worden uit gebreid tot de echtgenooten der beiie vrouwen. De rechtbank heeft de zaak verwezen naar de civiele kamer. Kinderexploitatie in Hollywood De „Daily Tel." meldt uit Hollywood, dat Shirley Temple, de jeugdige filmactrice door de 20th Century Fox Cy is geëngageerd te gen een salaris van ongeveer 1.000 pond per week. Shirley vierde gister haar zevende verjaardag. Zij zal dit jaar in vier films moeten spelen. Voor iedere film zal zij 13.000 pond ontvangen, terwijl haar moeder eveneens een zeker bedrag zal toucheeren. Rij liet laatste contract van Shirley werd haar een gage van 4000 pond per film toeg ■- kend. Groote winst gaat naar de gematigde en rechtsche groepen Groot aantal herstemmingen De Fransche verkiezingen zijn gister in bet geheele land rustig verloopen. Alleen te Marseille heeft zich een inci dent voorgedaan. Een persoon werd tijdens een schietpartij gedood, een tweede moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Do opkomst van het kiezerscorps schijnt, tegen de verwachting in, zeer bevredigend te zijn geweest. Hier en daar werd zelfs een record gevestigd voor de na-oorlogsche periode. Vannacht om 1 uur waren op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken van 287 disiricten de uitslagen bekend. Van 331 districten worden de resulta ten nog ingewacht. In de 287 districten, waarvan de uit slag bekend is, kon in SS kieskringen een definitief resultaat worden geboekt. In 199 kieskringen moeten herstemmin gen plaats vinden. De SS gekozenen zijn over de poli tieke groepen als volgt verdeeld: beh. gew. verl communisten 1 socialisten s.f.i.o. 11 1 4 soc. unie 2 onafh. soc. 2 rad. soc 11 2 2 onafh. radicalen 6 1 3 links republikeinen 17 2 2 volksdemocraten 7 1 union rep. democr. 16 6 conservatieven 3 2 Uit dit staatje blijkt, dat de grootste winst gegaan is naar de Republikein- sche unie en de Conservatieven. Blijkbaar hebben de gebeurtenissen in Spanje en Duitschiand een deel van het Fransche kiezerscorps in de richting van de conservatieven en de rechtsche groe pen gedreven. Vermoedelijk zal de uitslag g"en groote verschuivingen ten gevolge heb ben in de samenstelling van de Fransche Kamer. Van een groote overwinning der linksche groepen is vrij zeker geen sprake. Blijkens de tot nu toe bekende uitslagen is Herriot, oud-minister van slaat, te Lj'on niet gekozen en zal volgende week een her stemming noodig zijn. Dit is een unicum. Flandin, de Minister van Buitenlandsche Zaken, en George Bonnet, Minister van Handel zijn herkozen. Te Avallon behaalde Flandin 6345 van de 10358 uitgebrachte stemmen. Te Orange (Vauciuse) is de rad.- socialistische oud-premier Daladier gekozen. Voor de rad.socialistische minister van Na tionale Opvoeding Guernut zal opnieuw ge stemd moeten worden, evenals voor oud-mi nister Fabry (links-republikein). De mi nister van Arbeid Frossard (onafh. socialist) is herkozen evenais oud-minister Frot (soc. unie). Het eindresultaat Om kwart over vijf hedenmorgen waren de uitslagen van alle kiesdistricten op zeven na op het Ministerie van Binnen landsche Zaken bekend. Het resultaat is, dat in 432 distrieten van de 618 herstem mingen moeten plaats vinden. Gekozen zijn: onafhankelijken 10 positie onv. republik. (Dem.) 57 winst 10 democr. popul. 8 verlies 2 links-republik. 23 positie onv. onafh. radicalen 19 verlies 2 radicaal-soc. 3 verlies 3 union sodaliste 5 verlies 1 soc. (s.f.i.o.) 23 verlies 4 comm. en diss. 10 winst 4 Jaffa door de Joden verlaten 5000 vluchtelingen te Tel Aviv De geheele Joodsche bevolking van Jaffa heeft thans de stad verlaten en heeft zich naar Tel Aviv hegeven. Nog steeds worden Joodsche huizen te Jaffa m brand gestoken. Tel Aviv kan alle vluchtelingen niet meer hergen en velen kampeeren in de vel den rond de stad. Men schat het aan tal vluchtelingen uit Jaffa op 5000. De vluchtelingen worden door hun geioofsgenooten voorzien van levens, middelen en kleeding. Anti-Joodsche excessen Sn Algiers De „Malin" meldt uit Algiers, dat zich Donderdag een groote menigte aldaar vei^ zameld had voor het huis van een anti- Joodschen candidaat, Coston, die op het balcon een voor de Joden beleedigende plaat had aangebracht, waarop de Algerij nen werden aangespoord tegenover de Joden Hilleriaansche methodes te gebruiken. Een groot aantal Joden bevond zich tus- schen de menigte. Het gedrang was zoo hevig, dat de politie de betoogers niet in bodwang kon houden. Vier betoogers dron gen het huis binnen. Er werd op hen ge- schoten, waarbij een hunner ernstig ge wond werd. De man, die het schot gelost had, werd gearresteerd, evenals drie per sonen, die zich in zijn gezelschap bevin den. In de stad heerschte des avonds een ze nuwachtige stemming, welke verhoogd werd door het feit, dat manschappen van de mobiele garde door de straten patrouil leerden. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Jacob Bastiaan Hanson, alhier, en Adriaantje Bra- ber, te Dirksland. Gehuwd: Wijnand Dijkers, 23 j„ te Mid delhamis en Geertruida Lodder, 24 j., alhier. SOMMELSDIJK Overleden: Xeeltje Bechtlïum, 7S j. wed. van Roelof Kaltestaart. Door de lucht. W. Laatsman. (Uit gave La RiviereVoorhoeve, Zwolle) Bekend is onder lezers van Christelijke boeken, dat genoemde firma voor weinig geld prachtboeken uitgeeft. Een viertal zul ten dit jaar verschijnen, terwijl nog voor een waarde van f 5 een keuze kan worden gedaan. De prijs van deze L.R.V.-bibliotheek is f 6.50 gebonden en f 4.50 ingenaaid. Als eerste deel werd ons bovengenoemd boek toegezonden. Het boek bepaald ons bij het vliegwezen. Dat is voor de jongeren voldoende om het boek te lezen. Wie leeft toch in onzen tijd, die de wonderen der techniek niet ziet! Maar zien is nog niet verstaan hut „waartoe" God dit al geeft, Welnu, wie die vraag wil beantwoorden, leze dit boek. 't Js geen sport om in de sport te eindi gen, gelijk het ongeloof geeft te zien. Do Christen moet in de techniek Gods hand op merken en dan krijgt de techniek hoogere beteekenis. Dit iaat de schrijver ons zien n een pakkend verhaal. Moeten wij dit boek en deze bibliotheek aanbevelen'? Wij zou den zeggen: ouders laat uw kinderen dit boek lozen en ge zult, terwijl ze lezen, ge not hebben. En wij zijn overtuigd, dat de ouderen, let tende op hetgeen de jongeren geven te zien, het boek ook ter hand zullen nemen, en na lezing zullen zeggen: „ja, nu kunnen wij begrijpen, dat ge geboeid werd. Geef uw kinderen dit boek en teeken in op ge noemde biblotheek, opdat de boekenschat „degelijke, Christelijke lectuur" wordt ver meerderd. God wordt in de techniek groot gemaakt, en zoo God wordt groot gemaakt, knielt de menscli enaanbidt Hem die dit al ons geeft. Rotterdam C, DIEMER Calvinistisch weekblad (uitgave Meinema, Delft). Genoemd blad onder redactie van Dr. C. Bourna e.a., werd ons weder gezonden. Ons gevoelen hebben wij vroeger geuit, en we laten liet dus bij de vermelding. C. D. THEOL. SCHOOL DER CHR. GEREF. KERK De jaarlijksche Schooldag van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, zal dit jaar op Donderdag 4 Juni a.s. in de Chr. Geref. Kerk le Apeldoorn worden gehouden Als sprekers zullen optreden de heeren Prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn, Ds. J. Tamminga van Harderwijk, Ds. W. L a m a n van Middelharnis en Ds. L. H. V. d. Meiden van den Haag. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam Voor zand aardappelen is nog ^oede Vr aag tegen hoogere prijzen. Verkoop Winter Mal ta erg Lui. Goedkoope aardappelen is ge zocht. Voor Zeeuwsche Blauwen komt iets meer vraag. De hoofdhandel is in Z. Bonten, maar de prijzen blijven op een hoogte. Ook Bedstar meer vraag, maar van dit soort is geen. groote aanvoer. Eigenheimer-soorten niet aan de markt. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag dan eerst inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten aan bovenge noemde Makelaar. Heden, 27 April, werden de volgende prij zen gemaakt: Z. Bonten 2,402,60, Z. Blau wen 2,302,50, Z. Bonten en blauwen, po ters, 1,902,Z. Eigenheimers 1,902, Z. roodstar 2,002,20, dito poters 1,50 1,60, Haarlemmermeer en IJpolder Bevelan ders 1,902,dito bonten 2,402,60, Spuische eigenheimers 1,902,00, dito po ters 1,501,60, Flakk. eigenheimers 1,90 2,00 ,dito poters 1,501,60, Anna Pau- lowna zandaardappelen 2,002,50, rood star 2.002,20. Alle soorten bonken 1.90 2,00, HiUegommer zandaardappelen 2.10 2,80, Friesche roodstar 2,202,50, dito barges 2,002,10, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsche zandaardappe len 2,903,donkere soorten f 2,402,60, bonken 2,60—2,80, Winter Malta 9,50— 10,Roodstar uit de veengronden 3, CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 24 April. Bloemkool 4.7013 per 100 st.; sla 1.50— 3.40; andijvie 2.602.90; postelein 14.50 per 100 kg.; spinazie 9.7010.80; witlof 1415; slavellen 5.206; violen 1.20 per 100 bos: rddijs 1,301.70; tulpen 4.8010.80; prei 1.50; rabarber 5.70; boter 7071 per 100 pond. veiling van Maandag 27 April. Spinazie 39.70 per 100 k.g. witlof 14.80 15; slavellen 79.20; sla 2.804.80 per 100 stuks: Bloemkool 6.9013.70; andijvie 2.80 3; violen 1.80 per 100 bos; rabarber 2.60; sel derij 4.504.70; prei 3.50. AMSTERDAM, 27 April. Aardappelen. De prü2en waren heden: Zeeuwsche blauwe f2.30 2.70, id. bonten f 2.502.75, id. Bevelanders 1' 22.20, id. poters f 22.10, Friedsche red star f 2.502.80, And ijker bonten en blauwen f2.102.30, duinzand aardappelen f3.754, Drentsche zandaardappelen f 1.902.20, alle3 per H.L.; Malta 9%10 ct per kg1. De aaivoer bedroeg 491.400 kg. ROTTERDAM. 27 April. V e e. Aangevoerd ln totaal 1860 dieren, t.w.675 vette runderen, 270 vette kalveren, 17 nucht. v al veren, 260 sch- pen of lammeren, 630 varkens, 8 bokken of geiten. Prüzen per kilo: Vette koeien le kw tot 51 c, 2e kw tot 43 c, 3e kw 3035 c, vette ossen le kw tot 45 c, 2e kw tot 41 c, 3e kw 3036 c, vette kalveren le kw tot 85c, 2e kw tot 70 o, 3e kw 4550 c, vrkens (levend gewicht) 31— 3233 c, schapen 303740 c, lammeren 29— 34—39 o. Schapen 1216—20, lammeren 10 1418, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets *>rter handel kalm, prijzen iets hooger dan vor. week Dinsdag. Een prima koe nog tot 53 en en os tot 47 cent. Vette kalveren: aanvoer korter, handel stroef, prijzen le en 2e kwl. als vorige veen Dinsdag, 3e kw. iets stijver in prijs. Een prima kalf ging nog tot 95 cent. Schapen en lammeren aanvoer als vor. week met vasthoudende handel en de prijzen iets min der dan vor. week Maandag. Varkens: minder ter markt, ban .el iets beter dan vor. week, prijzen ietst stijver, doch er werden weinig dieren tegen de hoogste notee ring verkocht. ROTTERDAM, 27 April Aardappelen. De prijzen waren heden: Brielsche eigenh., f2.40 2'.60, Zeeuwsche blauwe f22.30, id. eigenh. f 2.30—2 40, id. bonte f 2—2.30, bo.ite en blauwe poter3 f 1.501.70. Bevelanders f23 2 40 eigenh. poters f2.10—1.40, red star f 2—2.43, al les per H.L.zandaardappelen 3*&—4 ct Malta winter 9—10 ct, per kg. Aanvoer redelijk' vraag willig.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2