ar Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FLAKKEE RIL 1936 WOENSDAG 29 APRIL 1936 n wij niet brengen aft, goed ing moet er geen recht. ien voor met recht IJZEN W E R ÏOER 51E 'JAARGANG N°. 4292 EEN OVERCETELIJKE DAG VOOR ONS EILAND Geestdriftige toejuichingen door heel de bevolking ileda Jolcoii Riq-Qen, UTRECHT LEDIKANTEN tmatrassen p elke gewenschte 7.75, 10.75, 12.75. VEERENBEDDEN 1SSEN. RDEELIS! it per pondzak ge matras, schuine irheste Java-kapok 21.50, 29.75, 32.50. «tel, bestaande uit 2 kapok kussens, likantjes verschil- dellen 4.75, 5.95, 10.50, 12.75, 16,50. AFELS 4.75, 5.75 MELSDIJK -iOUWERIJ ITTERDAM EF 11005 eD 11946 ambtsketen omhing, ster heeft met eeu avaard. Spr. bracht ingin, aan den Mi- ehe Zaken en den rin, die hem voor ben voorgedragen, d, dat zijn nieuwe m zal vergen. Met is, zaJ spr. trach- neente te beharti- il spr. niet allpen r ook een Burger- t als zijn dure roe- tvt in deze moei- loög te houden en akkèlijk, doch spr. acht zal schenken lijk op den arbeid vernemen dat er kloosheid heerscht nancieel zelfstan- op aller medewer- ide en aanvaardde neester van Piers- ng van den ge zoek gebracht aan chool, waarna ten emeester het mid- ur vond te Gouds- meenteraadszitting ïeester Hammei' den heer Ampt, oudswaard. reer Hammer nok nrgemeesters-ambt jelijke rede als te Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIjS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. 25 APRIL De datum 25 April zal niet gouden ietteren geboekstaafd worden iu de annalen der ge schiedenis, hot bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Haai Koninklijke dochter) Prinses Juliana aan Goei'oo en Overflakkeo was oen hoogtepunt, een evenement ran enorme beteekenis. Wij zijn onze Koningin en Prinses Juliana oprecht dankbaar voor Haar bezoek. Ito band met Oranje is er door bevestigd. Groe ier en standvastiger is onze trouw aan liet Huis van Oranje geworden. Minzaam beweegt onzi vorstin zic h ondet de bevolking. Daarin is Oranje altijd groot geweest. Wij voor ons zien ons V orstenhuis op het grootst als liet, zooals in Dirkslaud, in liet Ziekenhuis, van lied tol bei, gaal en alle patiënten troostwoorden toespreekt en geschenken aanbiedt. Dat is liet diepnedcrimigende en echt mee levende iu Oranje voor ons volk. Wij zijn gelukkig zulk een vorstin te bezit ten welke in droefheid en smart meeleeft en (roost, en als een echte Moeder des Volks zich geeft aan dat volk. Dat rijke bezit is ons dierbaar. Ons Ivo ningslniis is een kostbaar kleinood hetwelk wij wel met onze liefde en trouw maar bo venal met ons-gebed mogen omringen. Dikwijls dachten wij dat ons Eiland ver onachtzaamd of- arlitrigesli'ld' wetjil', die ach terstand is nu ruimschoots ingeltaald en ver goed door liet bezoek van onze Hooge Lands vrouwe met 1-Iaar Koninklijke dochter. Vooral het vertrek te Stellendam impo neerde ons. W'ij dachten aan andere bange tijden, toen Oranje lë Schcveningen liet land moest verlaten, het koolzwarte jaar 1795. Dat feit kwam in ons oji, toen wij onze Vorstinnen in de motorsloep der Kon. Marine zagen vertrekken. Vergelijkende rees er een juichtoon in ons hart voor de spontaniteit, voor de liefde en trouw welke nu in ons volk gevonden werd. Wij danken God daar voor. Maar (evens roepen wij U allen op in deze dagen pal te staan, om onze liefde tut Oranje zoo te belijden en uit te dragen dat wij een kracht vormen in ons volksleven, op dat daardoor het drievoudig snoer: God, Ne derland en Oranje steeds steviger gefundeerd worde. PRINSESSEDAG Nu wij allen kennis gemaakt hebben met Prinses Juliana, zal het geen verwondering baren dat wij haar verjaardag Donderoag 30.April a.s. D.V. vieren. Vieren, niet met veel uiterlijk vertoon maar op een eenvoudige wijze, zooals iiet past, dat een volk zijn Vorstenhuis eert. Het uitsteken der vlag op dien dag doen wij gaarne, na liet bezoek onzer Vorstinnen, breken wij niet de oude sleur en gaan nu op Haar verjaardag door liet uitsteken der vlag een zichtbaar bewijs geven van onze liefde tot het Huis van Oranje. De ouae sleur moet er uit. Wij moeten toauen, dat wij als goede va derlanders de verjaardagen onzer Vorstinnen gedenken. Vooral op de verjaardag van deze laatste stambom,er van het doorluchte Huis van Oranje, bidden wij God: Dat Hij in Zijn groote genade Haar met Zijn gunst en gena de wil omringen. Wij hebben Haar lief. omdat zij een doch ter is van dat edel geslacht.dat alles voor ons volk ten offer gebracht heeft. Dat in ge loofsvertrouwen als zelfs alles tegen scheen te loopen, zich nog vastklampte in liet ge loof aan God en Zijn Woord en daarop steunde. Docli wij hebben Tiaar ook lief om hetgeen onze Prinses nu reeds voor ons volk doet, meelevende met de nooden en behoeften, zicli buigende naar liet zwakke om dat te steunen on te beschermen. Op Donderdag 30 April is liet dus Juliana- dag. Ds KN'OTTENERUS IN HOOGER BEROEP Door Ds J. G. Knottenerus van Varsseveld iö hooger beroep ^angeteekend tegen de daden var. het classicaal bestuur van Zutphen. Deze zaak in hooger beroep zal 5 Mei in een bijzondere vergadering van het Prov. Kerk- bestuur van Gelderland worden beslist. Somber on grijs was cle morgenstond; toen wij Zaterdagmorgen ontwaak ton,' maar er was blijde verwaejiting in; ons aller liart. Immers, onze geëerbiedigde Vorstinne en Haar Koninklijke Dochter zouden Flakkee mot een bezoek vcreeren. belangstelling en verwachting was in aller harte. Door schier iedereen werd me degoleel'd in dit heuglijk feil. Toen wij ons dan ook naar <le haven begaven om tegen woordig te zijn bij do aankomst, van liet Ilooge Gezelschap, was de goheele plaats in feestelijke laggentooi gehuld. De schoolkin doren marcheerden op met lmn fleurige oranjestrikken en hun wapperende vlag- goijes.leder keek blij en verheugd, want „de Koningin kond!" Vrijdagavond .is H. M. te VLaardingen aan boord gegaan van II. Ms. „Nautilus", een marine inspeel ie-,\aartuig. Oui één uur 's nachts is in het Slijkgat, voor Goeroe, gean- kerd, 'om( vioi: /wu; werd opgestópmd, om zes uur waren'de vaartuigen voor de haven van Middelliafnis.'waar, géankerd werd tot 9.15 'is morgens. De aankomst Precies 9.20 arriveerde de Koninklijke Fa milie met uc „Jan Blanken", een boot van rijkswaterstaat, aan de ponton van de Ii.T.M, alwaar II.M. de Koningin en U.K.II. Prinses Juliana werden begroet door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ZKxc. Minister van Staat jlir. mr. dr. Van Karneheek en Burgemeester Den Hollander, van Middelbands, aan II. M. en aan II.K.II. werd voorgesteld. In hot. gevolg van H.M. waren Ii.M.'s hofdame jkvr. D. ÏI. van Tets, en do adjudant van li. M. kamerheer jlir. M. C van Dedel. II. K. II. Prinses Juliana werd vergezeld door haar hofdame, bar.csso Van Heemstra en Haar adjudant kapitein ter zee N. H. Host van Tonningen, Bezoek aan Middelharnis en Sommelsdijk Onder gejuich en hoera-geroep werd naar Middolharnis gereden. De schoolkinderen van Middelharnis en Sommelsdijk waren op gesteld op het plein der Openbare School. Onder leiding van den heer Wceda zongen de kinderen liet. eerste couplet van het Wil helmus. II. M. betuigde haar hooge tevreden heid. Daarna wem door de, Oost-Krakeclweg gereden naar Sommelsdijk. Voor het dorpshuis was de gemeenteraad aanwezig en werd even stilgehouden. De heide wethouders werden aan ll.M. en H.K.H. voorgesteld, waarna H.M. zich enkele oogen- hlikken met deze hoeren onderhield. Door de, feestelijk versierde straten vgn Sommelsdijk en Middelharnis werd nu gere den naar het Gemeentehuis van Middelhar nis. De padvinders hadden hier een eerc- wacht betrokken. II. M. de Koningin en Prinses Juliana be gaven zich onder het gejuich der bevolking op het stadhuis. Hier waren de leden van den gemeenteraad aanwezig, die door den Burgemeester aan H.M. en JI.K.H. werden voorgesteld. Burgemeester Den Hollander heeft do Vorstinnen toef esproken, waarna door mevr. Den Hollander bloemen werden aangeboden aan II. M. de Koningin en door mej T. W. den Hollander aan H.K.II. Prin ses Juliana. H. M. uitte Haar hooge tevredenheid over de hartelijke ontvangst en informeerae be langstellend naar „het Laantje" .van Mid delharnis en den toren, die indertijd afge brand is. Bij het vertrek onderhield H. M. zich enkelQ oogenhlikkon met de leiders van de Padvinders. De mqziekv ereeniging, die eveneens was opgesteld, bracht "het, Wil helmus ten gchoore, waarop II.M. den diri- genl complimenteerde. Naar Stad aan 't Ha/ingvlict Door een haag van" een dieht-op'ecngepükte massa inwoners werd over de Voorstraat, en den Oostdijk cle tocht voortgezet naar'Stad aan 't Haringvliet. Overal langs den wég zag men de Woiiin- gen niet vlaggen versierd en de bevyoners mét oranje getooid, groetend en /hoera" roepend voor hun huizen'. Wij zagen arbeiders hun werk neerleggen en zich naar den weg spoeden om een groet te brengen aan hun Laudsvorstinne; Min zaam werden dooi' H.M. en II.K.II. de hartelij ke groeten beantwoord. In Stad aan 't Haringvliet was de. ge meenteraad opgesteld voor het gemeente huis en werden cle heide Wethouders voorge steld. Onder leiding van den weled. Tlcei Police zongen de schoolkinderen een .{wel komstlied, terwijl ook bloemen werden- aan geboden door mevr. Nicborg. Te Den Bommel In Den Bommel was een muziekcorps op gesteld aan den ingang van' liet dorp en word het Hooge gezelschap met gejuich ont vangen. Ilier waren de gemeenteraad en de schoolkinderen opgesteld op de Kaai. Door Burgem. Donkersloot werden H.M. de Ko ningin en II.K.II. Prinses Juliana toegespro ken, waarna de wethouders en de heide plaatselijke predikanten, ds. Langhout en ds. Sehaafsma, werden voorgesteld. Ilier zongen de schoolkinderen liet, eerste couplet van het Wilhelmus, gevolgd door de bekende zegenbede uit Psalm 134, onder lei ding van den vveled. lieer Verheul, hoofd der school. De aldeoling van den B.V.L. was ook met haar vaandel vertegenwoordigd. In Achthuizen waren ruim zeshonderd kinderen van de scholen in Ooltgcnsplaat en Achthuizen opgesteld, ongeveer ter hoog te van de kerk. Ook waren verschillende vereenigingen met hun vaandels aanwezig. Wij zagen o.m. liet vaandel van de ILK. Landai heidersbond, de plaatselijke afd. van den B.V.L. en de muziekv ereeniging. De kinderen zongen weer het Wilhelmuscou plet, onder leiding van den vveled. heer Kluyn, hoofd der school met den Bijbel te Ooltgunsplaat. Bloemen werden aangeboden dooi dochtertjes van woth. Vermaas, den heer Markus, Niouwenhiiyzen en Tiggelman. Door Burgem. Donkersloot werdén dc wet houders aan H.M. en aan II.K.II. voorgesteld alsmede de plaatselijke predikanten, ds. Kleyn en Ds. Boenders van Ooltgensplaat, en de Ecrvv. Heer Pastoor Xolet van Acht huizen. Naar Oude Tonge Onder het spelen van het Volkslied werd om 10.15 naar Oude Tonge gereden. Ilier was het begroetingspunt in dc Willemstraat. De Gemeenteraad en de kinderen der drie Scho len, de Chr. School, de school van liet Pa tronaat. en de O.L. school waren opgesteld. Burgem. Vooys was in ambtscostuum aan wezig en sprak het Hooge Gezelschap toe. De kinderen zongen onder leiding van den vveled. heer Sterk, het binnenkort vertrek kende Hoofd der Opcnb. School, op zeer verdienstelijke wijze. Bloemen werden aangeboden door de jonge dames Vooy en Hagcns. Nieuwe Tonge Onder zeer veel belangstelling wen! de [Owlerhoud van dc Koningin Knel den kapelmeester van „Semprc Crescendo If. V. dr Koningin en K. Prinses Juliana beantwoorden vanaf 't bordes van het raadhuis van Middelharnis 'de begroeting der bevolking enthousiast!! tocht toen voortgezet naar Nieuwe Tonge. Onderweg bewonderden wij nog do vlaggen- versiering en oen keurig gepavoiseerden mo len van Oude Tonge. Met blij gejuich werden dc Vorstinnen ook in Nieuwe Tonge ontvangen. Ook hier weer begroeting door de gezamenlijke schoolkin deren onder leiding van den vveled. heer van Groningen, II. d. Sch., en werden bloemen aangeboden door twee meisjes nl. van de hoeren G Buth en van Groningen. Hoera geroep weerklonk luiu toen de stoet zijn tocht voortzette, rond het pittoresk gelegen kerkgebouw en over den Molendijk en Lan- gevveg zich naar Dirksland begaf.. Bezoek aan Dirksland Ilier zou hel langst vertoefd worden en er waren dan ook veel belangstellenden saam gekomen. De Voorstraat was opgepakt niet juichende menschen. Wie ooit gedacht heelt, dat onze Flakkccërs koud en niet enthou siast waren heeft thans wel anders kunnen zien. Ook hier schalde, na het zingen der schoolkinderen, onder leiding van den heer van Inunerzeel, een blij hoerageroep en „Leve de Koningin en de Prinses" op. Bur gemeoster de Vissclier stelde de heide wet houders en dc secretaris aan ll.M. voor, waarmede H.M. zich even onderhield. Hier werden door een dochtertje van Burge meester Vissoher en door mej. v. d. Wal bloemen aangeboden aan ll.M dc Koningin en aan H.K.II. Prinses Juliana. Juist toen dc Koninklijke stoet zijn roifte vervolgde door den ring langs de kerk, naar liet Ziekenhuis, brak de zon door en ver hoogde de, feestelijke stemming door haar vriendelijke stralen. Aan het ziekenhuis werden H.M. de Koningin en Prinses Juliana begroet door Burgemeester cle Vissclier, voor zit ter van het, van Weel-ziekenhuis en door Ds. v. d. Wal. als voorzitter der Belhesda- stichting. Voorts werden voorgesteld de Ge neesheer-Directeur, de weledel geb. heer Boot en Dr. de Laive en de boekhouder der Sticht ing. Tevens was het gehecle dage lij ksch bestuur vertegenwoordigd. Door zoon tjes van den Geneesheer-Directeur werden bloemen aangeboden, Dc Koningin had als Haar wensch te ken nen gegeven alle patiënten' persoonlijk te bezoeken en werd hierbij cloor den Genees heer-Directeur rondgeleid. H.M. onderhield zich op zeer vriendelijke wijze met alle pa tiënten, informeerde bij velen hoe lang zij reeds waren opgenomen en vroeg met be langstelling hoe de zieken liet maakten. Bij diagenen, die al langen tijd in het zieken huis verpleegd werden, vertoefde ll.M. ge ruimen tijd en gaf daardoor blijk van Haar bijzondere belangstelling. Zoo werd aan oen meisje van 14 jaar een presentje gegeven in den vorm van een schilderijtje en anderen eenige versnaperingen en aair allen eenige bloemen. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana uitten Haar blijdschap over de aanwe zigheid van het Ziekenhuis op Goeree en Overflakkeo en prezen de inrichting bij zonder. Na afloop van 'den rondgang in het Zie kenhuis, vroeg H.M. ook geleid te worden naar dc lighallen in den tuin van het Zie kenhuis. waar de daar aanwezige patiënten een vriendelijk woord en een bouquetje bloemen van H.M. ontvingen. Daarna begaf H.M. zich naar de conver- satiekamcr der verpleegsters en gel) ruik te daar eenige ververschingen. Zij liet zich daarbij voorlichten over het aantal pation- ten, dat vanaf de oprichting is ver pleegd geworden en dat thans 1150 be- i draagt. Voorts werd geïnformeerd naar de opleiding, die de aan het Ziekenhuis ver bonden gonecjjheercn hebben genoten en liet H.M. zich voorstellen aan de hoofdverpleeg ster Zuster Sars, do operatie-zuster Zuster Zevenhoven en dc lc verpleegster Zusters Groncman. H.M. complimenteerde de doktoren zeer mot de inrichting der stichting en word daarna uitgeleide gedaan door dkn Voorz. van liet Bestuur, Burgemeester D. J. 'is schor. Voor het Ziekenhuis was opgesteld de. muziekv ereeniging „Amicitia" onder lei ding van den beer J. Kaslander, aan wie door II. M. Haar dank werd betuigd voor de muzikale verwelkoming. Onder liet spe len van een koraal werd de tocht toen voortgezet naai Melissant. Hier werd door liet dorp gereden, waar -ehoolkinderen en gemeenteraad zich voor het gemeentehuis hadden opgesteld. Hier werd langzaam gereden maar niet stil ge houden. Te Stellendam Iu Stellendam was de haven vol met de hovlagdo visschcrschcpen, wat een bijzondei feestelijk aanzien gaf. Was dc lie langstel ling overal groot, hier was het haast over weldigend. Eerst werd weer naar de Voor straat gereden. De kinderen zongen hier weer en door de dochtertjes van den heer Jon gsm a en den heer Vogelaar werden •bloemen aangeboden. Burgemeester Char- hon si el (ie dc wethouders voor en daarna begaf zich het Gezelschap naai de Haven om Zich in te schepen. H.M. de Koningin liet zicli nog voorstellen aan Burgemeester Gobius du Sart. van Ouddorp, en vervolgens aan cle bemanning van d<- reddingsboot „Koningin Willielrnina". H.M. en II.K.II. Prinses Juliana onderhielden zich zeer min zaam niet de leden van de bemanning en H.M. informeerde belangstellend voor vvelke feiten de verleende onderscheidingen waren toegekend. Het afscheid Vervolgens namen de Vorstinnen afscheid van de Burgemeesters der diverse gemeen ten en de andere autoriteiten en betuigden Iiaar hooge, tevredenheid voor de zeer-har telijke ontvangst op hét eiland. Daarna werd aan boord gegaan van een stoom sloep, die H.M. en H.K.H. naar de op stroom lig gende marine-vaartuigen zou overbrengen. Ónder gejuich en hoera geroep terwijl de muziekv ereeniging «het W ilhelmus liet hoo- ren, werd vertrokken en was het Vorstelijk bezoek ten einde. Honderden vergezelden de sloep langs het havenhoofd om nog een laatst en groet van II.M., onze geliefde Ko ningin en Haar Koninklijke Dochter, Prin ses Juliana, te ontvangen. Na deze onvergetelijke dag Mot groote dankbaarheid en voldoening zal de bevolking op dit bezoek terug zien. Dit eerste bezoek heeft wel getoond, dat er nog liefde voor het Oranjehuis leeft in de harten van onze menscheii. Wij Hollanders zijn nu eenmaal wat nuch ter en komen niet zoo gauw in vervoering, inaor hier voelden wij ons allen één in onze. verbondenheid en trouw aan liet Vorsten huis. Dit is geen verheerlij-king van een volksman, van een leider ,maar dit is een innig doorleven, een ontroerd worden, dat de menschen hi ingehouden spanning stil doet zijn. maar dat ook later weer een uit weg zoekt in een ononderbroken jubel „Leve Koningin W ilhelmina, Leve Prinses Juliana". Of> liet stadhuis te Middelharnis hebben H.M. Koningin W ilhelmina en H.K.H. Prin ses Juliana hun handteekening geplaatst in een speciaal daartoe vervaardigd keurig album. Dit album was aangekocht hij de firma Benedictus te Botterdam en door den vveled. heer Tiemcns, leeraar a. cl. ambachtsschool, alhier, gocalligrapheerd. Het vertoont hei eerste blad liet wapen van Middelharnis, op hot tweede blad is de datum van liet bezoek geplaatst en op de derde bladzijde is door H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, llaar handteekening geplaatst. vrnmgin msveet eert, de. padvinders

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1