VOOR VROUW EN KIND JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 28 MAART 1936 OP NONACTIVITEIT KERK EN SCHOOL Dc echte Synode De Minister-President doet een beroep op het Prot. Chr. Volksdeel DE WERKKAMPEN OPEN, OOK IN 1936! Boeken en Geschriften. VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD VOORDE ZONDAG Jezus dan zeide tot Petrus: Steek uw zwaard in de scheede. Joh. 1811a. Petrus zal met het zwaard zijn Jezus verdedigen. Hij trekt zijn wapen en slaat de slaaf van den Hoogepriester, Malchus het rechteroor af. Petrus wordt hier ineens actief. Nu is het beslissende oogenblik ge slagen. Nu zal de disJlpel zijn Meester verde digen. Maar Christus grijpt in. Hij zegt tot dezen voortvarenden dis cipel. deze krijgsheld, die met zwaard en bloed de geestelijke dingen beslissen zal: Steek uw zwaard in de scheede. Jezus stelt Zijn discipel op nonactivi teit. De weg, dien Petrus op wil, is de weg niet. De discipel zal de wereld niet verlos sen. De Meester zal het doen. En Hij heeft zelfs Zijn discipel niet noodig. Dit onverwachte en onjuiste in grijpen is er naast. De Christus der ge hoorzaamheid zet Petrus op nonactiviteit. Ziedaar onze positie, als Jezus Zijn lijdensdonker binnengaat voor onze zonden. Ziedaar onze plaats, als de Heiland Zich in de handen der zondaren over geeft om zondaren te redden. Ziedaar onze actie, wanneer Christus in gehoorzaamheid aan den Vader den drinkbeker der smarten heeft aange nomen. We zullen onze zaligheid buiten ons zelf zoeken. Hij doet het voor ons. Zoo zullen we het lijden des Heeren zien. Wat wij niet kunnen, deed Hij alleen. Dat Jezus door de bende gevangen ge nomen wordt, dat is ook om de zonden van Petrus. Hij behoort niet bij de bende. En hij behoort er toch eigenlijk wel bij. Want doet hij straks niet erger? Ver loochent hij Jezus niet? Daarom zullen we gelooven in Christus' volbrachte werk. Zelf niets doen. Ons aan Hem overgeven. Geen hand uitsteken. Vertrouwen, dat Jezus het voor ons doet. Dat Hij 't geheel, alles en alles, voor ons doet. Hij alleen is de Zaligmaker. Hij is een volkomen Zalig maker. Zijn naam is nu waarlijk Jezus in dezen donkeren hof. Petrus! Op nonactiviteit! Christus doet 't alles voor u! Hier ziet ge nu de zondige mensch in revolutie. Jezus roept Petrus wel tot activiteit, tot geestelijke arbeid, tot sterke zielsintentie. Waakt en biedt! Maar Petrus had geslapen van droef heid. Och, neem 't ze maar niet zoo kwalijk. Maar is 't niet zeer zondig? Als Jezus éénmaal in Zijn leven, wanneer Hij de beangstigende smartenpoort binnen- qaat. aan Zijn drie discipelen, ook aan Zijn Petrus iets vraagt, dan, ja dan doen ze 't niet. Daarom: slaapt nu voort en rust! Ziet de ure is nabij! De Zoon des menschen wordt overgeleverd in de handen der zondaren! SlaaDt nu voort en rust! Mc ar nu staat Petrus op en hij pakt ijn zwaard en hij zal den oorlog des bloeds beginnen? Revolutionaire Petrus! Zie, dat is de zonde! Anders dan God wil! 1 egen God in! De andere kant op! Zeli willen en zelf zejpen en zelf doen en de geestelijke dingen stoffelijk ver staan en met het zwaard den titanischen geestelijken strijd beslissen! Petrus! Ga nu weg! Steek uw zwaard in de scheede! Leer nu gehoorzamen, als uw Groote Meester Zijn Vader gehoorzaamt! Toen Hij worstelde om den drink beker, toen hadt ge moeten waken en bidden! Nu Hij den drinkbeker neemt, ook voor u en voor uw zonden, nu zult ge op nonactiviteit gaan! Gehoorzamen! dat is het, Achter Hem aan! Gelooven, gelooven alleen! Altijd weer, wanneer ve de geestelijke kwestie door de stoffelijke laten beheer- schen, de macht van het zwaard stellen boven de macht van den geest, zijn we gelijk Petrus hier. En hoeveel malen willen we Gods zaak door onze eigenwijsheid, door onze uit het evenwicht geslagen liefde een handje helpen! Wanneer Christus door de wereld en door de geschiedenis gaat en door de groote tijden dezer eeuw zet Hij al Z n discipelen die met het zwaard aan de wereld komen, opzij. Hij gooit ze weg. Vooruit, steek uw zwaard in de scheede. Op nonactiviteit! Vooral deze dagen roepen ons tot geestelijke activiteit! Het is weer: waakt en bidt! Maar tot wie 't zwaard grijpt en de zaak van het koninkrijk Gods met z'n stoffelijke heldhaftigheid helpen wil, zegt Jezus: Ga weg! Op nonactiviteit! Verstaan we dit woord in ons per soonlijk leven? Die dit verstaat, gaat in den weg des Heeren! Door Christus regeert de Vader ook nu alle ding. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bussum (als hulppred.), camd. A. v it .Mast te Schiedam. To Wan der (N.-H.) G. J. ten Boer, rand. te Sclier- penzeel (Geld.). Te Middclharnis, R. Cu- perus te 's-Grevelduin-Capelle. Te Oos- tem, camd. J. Finkensieper te Zaandam. Aangenomen: Naar Barneveld, J. E. Klomp te Oud-Beijerland. Naar Ben- ningbroek, IT H Baudet te Ter Apel. Naar Katwijk a. Zee, Fred. .1. Broeyer te Woorden. Bedankt: Voor Middelburg, Fred. J. Brooyer te Woorden. Voor Kootwijk c.a., A. G. Oosterhuis te Daarie (Ov.). Voor Aalburg en Ilcesbcen, W. L. Mulder, te Hoe velaken. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Wierden, H. J. Riphagen te Schoonebeek en A. J. Stolte te Gameren, CHE. GEREF. KERK Beroepen: Te Klundert, C. Smits te Sliedrecbt (verb. ber.). Te Bunschoten, S. v. d. Molen te Rotterdam-Centrum. Be da nkt: Voor Klundert, C. Smits te Sliedrecht. GEREF. KERKEN H.V. Beroepen: Te Oosterend (Texel), El C. B. Kok te Nyemirdum. GEREF. GEM. Beroepen: Te 's-Gravenpolder, H. Lig- tenberg te Lisse. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Bergen op Zoom, J. N. Bieger te Soekaboemi (Ned. Indië). NED. BIJBELGENOOTSCHAP Toenemende groei Naar men ons bericht, zijn van het Ned. Bijbelgenootschap in één enkele week vijf nieuwe afdeelingen gesticht en wel te Dub beldam. Culemborg Haarlem-Noord, Jutrijp- Hommerts en Nijland. Buitendien waren er in de voorafgaande weken reeds nieuwe af deelingen opgericht te Garderen-Kootwijk, 's-Gravendeel, 's-Graveland en Zandvoort. Als datum voor de algemeene vergadering werd vastgesteld Woensdag 17 Juni; op Dins dagavond 16 Juni wordt de voorafgaande samenkomst gehouden. Op verzoek van het hoofdbestuur hoopt, de afgevaardigde Dr. H. Kraemer op de jaarvergadering te spreken. Uit de tot dusver ontvangen jaarverslagen der afdeelingen bleek, dat het aantal leden en begunstigers van het Bijbelgenootschap in vergelijking met het vorige jaar tot 845 gestegen is. Indien dgze vooruitgang nog eenigen tijd mag aanhouden, dan is er met terdaad hoop, dat het Bijbelgenootschap de middelen zal verkrijgen, die voor de voort zetting van den arbeid noodig zijn. CHR. HUISHOUDSCHOOL TE ROTTERDAM Opening nieuw gebouw 7 April Dinsdag 7 April te hailf drie zal de opening plaats hebben van het nieuwe gebouw der Huishoud- en Industrie-school aan het Erica- plein (Linker-Maasoever) te Rotterdam, uit gaande van de Ver. tot oprichting en instand houding van Chr. Nijverheidscholen voor jongens en meisjes voor Rotterdam en om streken. De Minister van Onderwijs, IC. en W„ Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft toegezegd het openingswoord te spreken. Een eigenaardige benaming, maar die we dan ook niet in een Nederlandsch hlad vonden. Wat ermee bedoeld wordt geeft de Reform. Kirclienztg. weer in maar even 28 stellingen, die prof. Schmitz ter Synode van Oeynhausen den leden aanbood. Waar ook in ons land <ie Synoden niet onbekend zijn, willen wij eenige stellingen overnemen: 2. Ook voor een Synode geldt de vermaning van Hebr. 12 14„Jaagt den vrede na met alle n". 3. Wil men op een Synode samen komen, dan doet men goed ook samen te wonen, 4. Geen Synodelid kan meer geduld met een ander Synodelid hebben dan God met al'e Sy nodeleden en met de gansche Synode geduld heeft. 6. Men dient zijn eigen zenuwen het best, als men die van anderen niet ovempant 8. Een Synode is zóólang Synode als in waarheid en in liefde om een juiste beslissing geworsteld wordt 10. Een Syinde ls een echte Synode, naai- mate in haar beraadslagingen en beslissingen de rechte verhouumg van Wet en Evange'ia tot gelding gebracht wordt 13. Het ;s ee n zonde, eenheid in de fermu- liering te zoeken, om de oneenigneid in de zaak te maskeeren. 15. Geen Synodelid heeft het recht een an der lid aan zijn eigen uitlegging van een ge- meeneehappelijk genomen besluit wettelijk ta binden. 17. Tot de onrechte middelen om eigen mee ning al is zij nóg zoo juist aan anderen op te dringen,, behooren alle vormen van be ïnvloeding of parlementaire taktiek. 10. Het slechtste middel om anderen voor eigen opvatting te winnen, is de meer of min der hewupte onfeilbaarheidsinbeelding. 20. Het is een kunst, waarmee men nooit uitgeleerd raakt, om bij het liooren van een anderen broeder, louter zakelijk te luisteren. 22. Levensgevaarlijk voor een Synode is een atmosfeer waarin de Heilige Geest niet in do waarheid en daardoor in de eenheid leiden kan. 28. De vrucht eener Synode ligt in de han den der ondoorgrondelijke barmhartigheid Gods, en zij wil afgebeden zijn. KERKORGEL Men schrijft one: Door de firma A. S. J. Dekker te Goes is opgeleverd het geneel vernieuwde orgel voor de Kerk van Hontenisse. Het_ in strument heeft i',0 registers en 2 klavieren met vrij pedaal De speeltafel is vrijstaand voor het orgel. Bij de ingebruikneming en keuring bleek het orgel aan de hoogste ver wachtingen ruimschoots te voldoen. Meer dan een ton gevraagd Maandagavond is voor de microfoon van den N.C.R.V.-zender een radio avond uitgezonden, welke stond in het teeken van „Jong Holland snakt naar werk", de arbeid van de Centraio voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandscho Ker ken voor Practised Christendom. I11 den loop van den avond hoeft de Minister-president, dr. II. Go lijn, een rede uitgesproken, getiteld „Werkkampen voor Jong Holland", waarin hij een warm en dringend beroep deed op 011s Prot. Chr. volksdeel om straks één ton en zoo mo gelijk meer bijeen te brengen voor den arbeid onder de werklooze jeugd, die in de werkkampen van de Centrale geschiedt. Na oen korte inleiding wees Z.Exc. Dr. II. Go lij 11 er op, dat de toekomst van ons volk bepaald wordt door de waaide van hen, die thans de jeugd uitmaken. Wanneer, aldus spr., het jonge geslacht zijn energie be houdt, wanneer s'echls de jeugd niet in dof fe moedeloosheid wegzinkt, dan mag men blijven hopen, dat volk en vaderland hun plaats te midden der naties met eere zul len blijven innemen Wanneer daarentegen de jeugd haar zelf vertrouwen verliest, wanneer zij reeds hij de intrede in het practisch leven zich aan wanhoop gaat overgeven, dan zou het er met de toekomst van ons volk donker uit zien. Daarom moet dat voor zoover het bin nen ons vermogen ligt, worden voorkomen. Gaarne heeft spr. zich daarom bereid ver klaard. door de radio een woord te spreken in het belang van don arbeid, die er «p ge richt is onze jetigdigo wcrkloozcn de hel pende hand te reiken. V eel is door de Prot. Chr. Centrale voor Werklooz011z.org reeds ten behoeve van de jeugd gedaan. Meer zou zij kunnen doen als de middelen nog ruimer vloeiden. I11 .ver schillende deelen van het land zijn con zeventien-tal werkkampen ingericht gewor den, waar de jonge werkloozcn om beurten enkele weken nuttigen arbeid kunnen ver richten. Van die zeventien worden er acht verzorgd door do Prot. Chr. Centrale voor Werkloozenzorg. Dat is mogelijk geweest, omdat de regen- ring bij eiken gulden, dien de Centrale door een collecte hijeen brengt, er drie bijvoegt. Wie dus een bijdrage gaf, voldoende om één jeugdigen werklooze aan een kamp ie doen deelnemen, hielp er niet één, maar vier; hielp vier jonge menschen aan nuttige werk gelegenheid gedurende veertig uren per week. Vertellende de lolfelijkheden des Heeren. BijbelsCh onderwijs door R. van Mazijk. (Uitgave Mazijks Uitgeversbureau, Rotterdam). Het werk is compleet. Een prachtband siert hot hoek. Compleet! Compleet ook wat de inhoud betreft. Met groote zorg hooft de schrijver de geschiedenis des bijbels bestu deerd en do slof systematisch uiteengezet, zoodat ieder, die dit hoek gebruikt, hetzij on derwijzers op school, of voorgangers 111 evan gelisatiebijeenkomsten. voor ouderen en jon geren, een schitterende bron heeft 0111 liet onderwerp te bestudeeren. Wij willen echter nog verder gaan, 11I. ouders, die van Godswe- E11 nu is er weer geld noodig. Want deze arbeid is niet af. Hij moet worden voortgezet. De vorige maal vroeg de Centrale 50.000. Zij ontving 73.000. Thans vraagt zij een ton, dus tweemaal J' 50.000. Laat het antwoord dan even royaal zijn als het vorige, dan komt er tweemaal j 73.000, is 140.000. Dat moet het wel worden, want de Cen trale heeft minsten een ton noodig. dat wil zeggen méér dan een ton. En nu zijn wij er in het afgeloopen jaar geen van allen rijker op geworden, lie vraag naar giften werd niet geringer, doch wel grooter eti vooral dringender. Toch ineen ik, dut de Centrale om dit bedrag van minstens een ton vragen mag. Ja, ik durf het nog wel sterker te zeggen, zij moet liet doen. Want dit werk moet worden voortgezet en wij moeten haar aan dit bedrag helpen. Om de beteekenis van het werk zelf, maar ook 0111 de wijze waarop het verricht wordt. Want hier wordt nu waarlijk practisch Christen dom beoefend. E11 daaraan doen wij mee als wij niet ons geld dien arbeid mogelijk maken. Een ietsje meer practisch Christen dom zal ons zeker niet schaden. Aan dien kant is er eerder te vreezen voor een tekort, dan voor een teveel. Dat practisch Christendom komt allereerst in het werk zelf, maar houdt daarmede niet op. Ook liet samen lezen van den Bijbel, het j samen bidden, hot samen loven van God in j tiet, lied en psalmgezang is eveneens een uiting van practisch Christendom, waarvan meer dan een vrucht ervaren werd. Jong Holland snakt naar werk. Laat het Prot. Christelijk volksdeel van Nederland do Centrale voor Werkloozenzorg binnen en kele dagen helpen aan wat zij noodig heeft. Dat i.s minstens een ton. Ik dank u voor du aandacht. Later in den avond heeft ook de Minister van Onderwijs, Prof. Dr. j. 11. Slotema ker de Bruine, liet woord gevoerd over: „Geeft hun een kans". De Voorzitter van de Centrale, de heer W. J. Hemmes, kon tenslotte de verheu gende mededeeling doen, dat liet in het voornemen ligt van II.K.II. Prinses Juliana, tegenwoordig te zijn Dij de officieele opening van liet belangrijk uitgebreide en op volle capaciteit gebrachte werkkamp „Roden" te Roden (Dr.). De openingsplechtigheid zal vermoedelijk plaats vinden in de tweede helft van April. Met behulp van gramofoonplaten brachten de luisteraars in het begin van den avond een bezoek aan de werkkampen. I11 verband met de te houden collecte op ons eiland doelen wij mede, dat het adres van don penningmeester van do afd. I) i r k s land van de N.C.L.B. is J. Lugtenburg C/u Zomerstraat Pil: 011 van de afd. Middel- harnis W. J. Witvliet, Stationsweg A 121, giro 221561. Van deze adressen worden gif ten gaarne in ontvangst genomen. ge geroepen zijn hun kindoren 111 de „voor zei de leer" te onderwijzen, hebben hier een staf or» op te leunen. We weten maar al ie goe-i, dat menigeen zich verbergt achter: „ik lir- er poon gaven voor". Maar wie geen vi 'deling i.s op dit terrein, weel, dat me nig juweeltje onder dezen wordt gevonden, als ze eerst geholpen worden. Het gaat in dezen als met een kind. Als het moet loeren loopen, gaat liet gebrekkig, al is liet dat moeders hand haar kind ondersteunt. Als deze kindpren grooter geworden zijn, blijken zij dikwerf onvermoeid te zijn, zoodat zij va rier en moedor met een vroolijk hart vooruit- loopen. E11ajfer en moeder verheugen zirli. De blijde lach op hun gelaat getuigt het. Welnu laat dit liook zijn als de hand van een moeder. De v erborgen krachten eu gaven zuilen te voorschijn treden, en de „niet-kunuers" zullen de „kuuners"-m-cigeu oogen beschamen. God heeft de schrijver lust en opgewektheid gegeven om dc hand aan dc ploeg te slaan. Jaren heeft hij zich he ogen op liet terrein van evangelisatie. De levenservaring heeft hem tnede onderwezen. Aan ons de dunkbaarheid voor zijn werk» IIo' onderwijs door hem gegeven moeten wij niev terzijde plaatsen, maar in toepassing brengen. Men gebntike en bestelle dit boek met een biddend liart. Rotterdam. C. DIEMER. Calvinistisch Weekblad. Uitgave Meinema, Delft. Genoemd hlad werd 011s toegezonden. Wij hel/hen reeds de aandacht er op gevestigd, zoodat nieuwe bespreking door ons als 011- noodig te zijn wordt geacht. C. B. O, DIE SCHOONMAAK Als de koesterende stralen Van de vroegste lentezon I11 de tuinen weer do.en pralen Wat daar reeds ontluiken kon, Als de voorjaarsbloemen komen, Boden van het feest-seizoen Klinkt het, storend blijde droomen: „N u de schoonmaak!" Als men na een barre whiter, Weer een zonnestraaltje ziet, En men voelt: de kou wordt minder, De zomer komt nu in 't verschiet Als men zich graag wil vermeien In die vroege voorjaarsvrcugd, Komt de leuze ons verblijen „Ha! De schoonmaak!" En zoo gaat men 't is traditie Vol moed en beleid aan 't werk. Wie neemt er dan nog notitie Van een kleurig bloemenperk? Van de zoele lenteluchten OI een knoppende ribes-struik? Alle moeders ln koor zuchten: ,,'t Is toch schoonmaak?" Alom hoort men in het voorjaar 'n Toon van blij spontane vreugd. „Nu niet zwoegen kom, geniet maar!' Ieders harte is verheugd Zorg is lichter nu te dragen Donk're toekomst klaart wat op Maar: de somb're vrouwen klagen: „Ach, die schoonmaak Gaat 't verleid'lijk zonnetje schuilen, Komt de gure voorjaarswind. Staat het buiten wat „tp druilen", Wat een ieder jammer vindt, Dan tóch houden velen dankbaar Van wat was d'herinnering Doch de huisvrouw treurt alleen maar: „O-o, m'n schoonmaak!" Door de kou loopt alles tegen, Of men vindt wat ramp is dat Van de plots-gevallen regen Al do wollen dekens nat, En de stemming lijdt er onder; Tegenspoed bederft 't humeur, 't Baat niet, als troost vader monter: „Kom, die schoonmaak Maar dan eind Tijk: verder tóch; ganwl Want: daar breekt de zon weer door Aan de lucht en bij de huisvrouw; Nietna-'1, die de moed verloor! Ieder ga weer voort, en 't is wadr, Hoe men er ook over denkt Niet bemind, maar toch: onmisbaar Is die schoonmaak Leev' de schoonmaak! T. T. KLEINIGHEDEN, DIE MEN WETEN MOET Paraffine-bezuiniging Een iheelepel azijn gevoegd bij do olie van een paraffine lichtje, verhoogt het ge bruik van de paraffine; het geeft meer warmte en de paraffine duurt langer, Verfstoiien verwijdert men van de handen, door deze af te wrijven met gemalen mosterd. Het is gemakkelijk, dit steeds in de keuken bij do hand te hebben, want ook kan men huis houdelijke artikelen er door van een onaan gename reuk ontdoen. Pek- en teerhanden reinigt men het best met petroleum. Het opirisscben der kleuren van een karpet Voor het opfrisschen van een karpet ge bruikt men gewoonlijk azijn en water. Een nog werkzamer middel is a Is e m z 0 u t. Men haalt bij den drogist een ons van dit zout, lost dit op in warm water en boent hiermee liet karpet, zooals men linoleum boent Al het vuil verdwijnt en de kleuren helderen op. Een wenk bij het gebruik van witkalk Wanneer men witkalk gebruiken moet, doe men bij elke enuner kalk een handvol aluin cn een pint afgeroomde melk. Hierdoor voor komt men, dat de witkalk op kle-eren. han. den en vloer druipt, terwijl het tevens het voordeel heeft van lijmverf; het geeft nl. niet af en kan, als het vuil is, afgewasschen worden. Tegen katten In de tuin Het is niet van algemeene bekendheid, dat katten een afkeer hebben van de geur van Sinaasappelen. De schil van een halve si- naasapjiel, gelegd op de plaats, waar de katten zich ophouden, is voldoende 0111 hen te verjagen. Vooral de mooie voorjaars- on zomerbloemen moeten het vaak ontgelden bij deze dieren, en dit middel is daarom in voorjaar en zomer aanbevelenswaardig. Toetsen Vuil geworden piano- of orgeltoetsen rei mgt men het best met methyl-alcotool. Het vuil laat zich hiermee gemakkelijk yerwij deren en de alcohol heeft, geen nadeolige in vloed op dc toetsen, daar zc onmiddellijk op droogt. Het reinigen van een zijden lampekap Vul een teil met lieete, vette zeepsop. Neem de kap vast hij het ijzerdraad en loop zp snel in en uit, liet zeepsop, lot zc ge hoed schoon is. Daarna bet men met een schoone doek al het overtollige vocht af. Breng de franje weer in orde en laat de kap in een luchtige kamer drogen. Het wasschen van wollen dekens Do lento is do beste tijd voor hef, was schen van wollen dekens, als men hiervoor een warme, winderige dag kiest. Het kan heel goed thuis gedaan worden, mits men de beschikking heeft over een wringer en en paar Hinken zinken teiten. Beide kuipen moeten goed schoon zijn. De zeep. I-Iet is liier van liet groolstc belang er aan to herinneren, dat de chemi caliën, die zich in de meeste zeepsoorten be vinden, het dierlijke vet, dat in de wol zit, verwijderen. Het is dus absoluut noodzake lijk, een goede neutrale zeep te gebruiken, opdat het hard worden van het weefsel voorkomen wordt. „Lux" kan voor dit doel worden aanbevo len. Men moet voldoende zeep nemen om een vel zeepsop te kunnen maken voor twee kuipen vol water. Men doet het grootste ge deelte in de eene kuip, giet heet water in heide kuipen 0111 de zeepvlokken geheel te kunnen oplossen; daar giet men in bei de kuipen voldoend koud water bij, om warm zeepso- te krijgen. Het wasschen. Men doopt do deken in de eerste kuip en laat het zeepsop er goed in-trekken, terwijl men voortdurend knijpt en drukt, maar niet wringt. Als het water ere uil wordt, voegt men er een wei nig ammoniak hij, ijén einde het nog over- ©bleven vuil spoediger te doen verdwij nen. Haal de deken door de wringer, waar van ""n zeer los gezet zijn pel hem daarna in de tweede kuip met zeepsop, waarna de. behandeling herhaald wordt. Wanneer men de wringer aan één der kuipen kan bevestigen, is men bevrijd van het oplichten der zware natte dekens. Vervolgens vult men de eerste kuip met. schoon warm water en een weinig zeepvlok ken en doopt, als de zeep is opgelost, hierin opnieuw de deken. Loog de kuip druk do deken zoo droog mogelijk uit en vul de kuip met warm water, waarin nog een héél klein beetje zeep wordt gedaan. Als men de hierboven beschreven behandeling opnieuw herhaald heeft moet dc deken schoon zijn. Is dit niet liet, geval, dan moet de andere kuip weer gevuld worden mot schoon water en wat zeep, en de deken opnieuw worden gekneed eu uitgedrukt, In geen geval mag de deken in enkel water (verondersteld, dat duin- of leidingwater gebruikt wordt; in re genwater gaat liet beter!) gespoeld worden, want hierdoor verliest hot. weefsel zijn zachtheid. Men doe dus altijd ecu snip pertje zeep in het spoelwater! II et drogen. Wanneer men de deken to drogen hangt, moet men zooveel moge lijk klemmen gebruiken, 0111 te voorkomen, dat liet weefsel uitzakt. Als liet niet aan de breedte-zijde kan hangen zonder do grond te raken, hangt men het aan de lengte-zijde op; niet dubbel slaan! De omslag over do lijn moet niet meer zijn dan pl.m. 30 c.M. Laat de deken drogen op ee.11 winderige plek; hoe sneller het weefsel droogt, des te minder krimpt liet. Schudt de deken van tijd tot tijd, om het weefsel luchtig te maken; keer hem 0111, op dat ook de vastgeklemde kant aan de wind blootgesteld wordt. Als de deken droog is, wordt hij nog eeni ge tijd in dn zon of in een warme kamer gehangen, maar niet dicht hij vuur. Wordt do deken daarna niet gebruikt op het bed, maar opgeborgendan mouten er wat kamferhallctjes tusschen gelegd wor den tegen de mot. Beste Nichtjes en Neefjes, Wat een heerlijk lenteweer! Alle dagen zon! Jullie geniet zeker volop. En het houdt, zoolang aan. he? Nu, we zullen de meeste mooie dagen nu wol achter de rug hebben, want wc zullen toch eerst nog wel enkele Maartsche buien en April-grillen moeten beleven, voor de zomer komt. Maar na zoo'n heerlijke tijd kunnen we er wel weer een poosje tegen, hè? 't Zal wel even alvallen, maar we hebben nu moed genoeg om af te wachten. Wat het raadsel met de drukfout betreft, sommigen van jullie waren al zoo slim ge weest, het te merken. Gelukkig maar. En van de anderen hadden enkelen het zeker nog gevonden, nadat het in de krant stond, hoe 't wezen moest. Maar hoe zit het met de niet-schrijvers? Teleurgesteld over de uitslag der wedstrijd? Maar dat. kan ik niet gelooven. Zoo kinder achtig zijn jullie niet. Nee, t zal wel ko men door dat kalenderraadsel, waar je maar niet op kon komen. Nou, dan kan ik 't me wel begrijpen. Maar een volgende keer weer schrijven hoor! De .ingestuurde oplossingen waren alle li ij 11 a goed. Dus al liet werk was gelijk. Daarom heb ik ditmaal geen prijs toege wezen. Een eervolle vermelding je weet toch, dat die meehelpt voor; 'j. krijgen van de volgende prijs? heb ik genoteerd voor Jan W. te Stad aan 't Haringvliet, die me zulke gezellige briefjes .schreef. Jullie zult wei nieuwsgierig vragen: hoe komt liet dat al het werk ,.b ij n a goed" was. Hadden we dan allemaal een fout? Ja, eigenlijk wel. I11 't eerste raadsel. Daar van had niemand alle plaatsnamen. Dat kwam, doordat er in één zin, nl. no. 2, twee namen verborgen zaten: Naar den en Dresden. De moesten luidden Dres- d e n, enkele Naardcn, maar niemand had beid e. Dus vandaar dat niemand het „heelemaal" goed had. Dan een volgende keer maar weer beier 'k Zal je eens gauw het nieuwe werk la ten zien. T. De volgende letters, goed gerang schikt, geven de naam van iets, waar alle kinderen met verlangen naar uitzien, a, a, a, a, c, c, e, li, 1, n, p t v 3. H. Mijn eerste gedeelte is iels, dat de schapen geven; mijn tweede gedeelte is de gebiedende wijs van een werkwoord. Mijn geheel is een groote rivier in Europa III. Mijn geheel, 12345625718629 is de titel van een boek, dat jullie vast allemaal gelezen hebt. 3, 4, 6,: nog eens; tweemaal. I, 8, fi: bewoner van Rusland. 3, 4, 6, 2, 5: Amerikaansche buffel. 1. 2, G: paard. IV. x medeklinker x slangachtige visch. x x x x x groote staat in Azië. x dwaas, zot. x medeklinker. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. V. Een fopvraag! Namelijk: Waarin gaat Jan, als liij 10 jaar is? Ziezoo, dat lijkt me wel een makkelijk stelletje. Dus kan ieder er zijn beste krach ten er wel weer eens aan wagen. Doe je best, hoor! Niemand mag aehter blijven! Inzendingen tot en met Dinsdagmorgen 7 April. 'k Heb een heel mooi boek klaar liggen. Vergeet het niet hoor! Volgende, keer wil ik g raag weer aan allen kunnen schrijven. Dan heli jullie nog net voor Paschen alle maal een briefje. Afgesproken. Dan nu nog kort, de briefjes. En dan tot over veertien dagen. Wacht eerst, nog even. voor wie ze niet konden vinden, de oplossingen van dc vorige keer. I. Parijs, Dresden, Naarden, Gent, Spa, Aken, Berlijn, Londen, Turijn. Rome, Bern, Triest. II. Kalender: adelaar, ladder, enkel, neus, dag, el. r. Nu de briefjes: Ida J. te Stellendam. Fijn, dat d< Ts in de smaak viel. Allen nog hartelijk licitecrd met Vaders verjaardag. Mooi zc-' dat boek. Volgende keer krijg je weer een langere brief, hoor. Aan allemaal m'n groeten. Tot over twee weken. Dag! Henk M. te SommeLsdijk. Dank voor ie raadsel, 't Is wel moeilijk! Ik houd me. aanbevolen, hoor! Heb je er nog meer? Bat fijn als dat mag. wat je schreef! Het andere raadsel is meer bekend, hé? Maar T krijgt toch ook een beurt. Ja, 'k wist, dal. je Padvinder bent. Fijn? Werk er maar hard voor. Dag! Jannie v. D. te Beverwijk. „Esden" is is \oor mij een onbekende plaats. Waar ligt dat? Ik kan wel: „Eisden". Je had Aken en Naaiden vergeten hé? Maar je hebt het ook erg druk! Sterkte hoor bij al 't repe- teeren. Mijn groeten aan de huisgenooten. Als je nog eens een snippertje tijd hebt, hoor ik dan nog eens wat? Beterschap met dc ziekte, hoor! Daauag! Trijntje V. te Middelbamis. Er zijn er meer m onze familie, die Roode-hond hebben of gehad hebben, 't Is zeker besmettelijk! Nou, die zuster van jou leert 't rijden al gauw, hoor! Leuk, dat je 't hoek al gelezen hebt. Nu weet ik meteen, dat Marietje 't ontvangen heeft. Die rakker heeft me nog niet eens geschreven. Zeg haar maar eens. dat ze 't de, volgende keer gauw doet. Groe ten aan allemaal. Dag, hoor! Corn. H. te Nieuwe Tonge. Zeker weer Moeder aan het helpen met de schoon maak? Kom je nu met Mei van school? Dat vind je zeker wel leuk. Of wou jc liever doorleeren? Nou, ik vind dat je tegenwoor dig veel gezelliger schrijft dan vroeger, k Hoop, dat je nog lang een nicht van mu zult blijven. Dag, C01! Arie W. te Stad. Fijn, dat je al weer zoo bezig bent met bloemen verzamelen en be kijken. Fijn en nuttig werk is dat! Ja, de tijd vliegt, hoor! Tot schrijvens. Dag! Jaap en Jan W. te Stad aan 't Haring, vliet. Jullie krijgt de. volgende week wee- een langer briefje hoor! Fijn, hè dat Bram gauw komt. Tot volgende keer dan maar, hè? Daaag. Groeten aan allemaal! Voor de komende twee weken voor jullie allemaal m'n beste wenschen. Veel succes met dc raadsel® Mei hartelijke groeten Jullie TANTE TIN'G

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3