MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 28 MAART 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Ingezonden Stukken GEMENGD NIEUWS GEWELDIGE BRAND IN DE BETUWE PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN P ootaardappel-vergunningen De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat evenals het vorig jaar, de mogelijkheid bestaat om de hij tuin bouwteeltvergunning toegestane oppervlakte vroege aardappelen uit te breiden tot 67 pet van de oppervlakte, in 1933 lieteeld mei vroege aardappelen, onder voorwaarde, dat de aardappelen getecl op deze vergunning ter keuring worden aangeboden aan den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdiens», terwijl voorts van deze aardappelen alleen die boven do maat 55 rn.ni. vóór 1 Augustus ter veiling mogen worden aangevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 H.A. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende ver gunning, aangezien bij deze bedrijven lnx toegewezen percentage de 67 pet. reeds is be reikt. Aanvraagformulieren voor deze extra ver gunningen zijn verkrijgbaar bij de verschil lende provinciale landbouwcrisis-organisa ties, afd. tuinbouw. De ten vorige jare uitgereikte pootaard- appelvergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. 's-G r a v e n h a g e, 23 Maai t 1936. „Lighallen" SommelsdijkMiddelharnis Exploitatierekening over het jaar 1935 Assurantiepremie f 12.60 Onderhoud Lighallen f 125.99 Onderhoud Tuin f 94.50 Werkster en Was f S9.17 Bentezegels Zuster f 8.1Ü Salaris Zuster 1' 300.— Salaris Concierge f 8.— Voeding Patiënten f 138.12 Vervoer Patiënten f 87.10 Inventaris f 51.59 Incasso Contributie f 10.— Vergaderingskosten f 5.25 Gas 'en Waterleiding f 38.83 Diversen f 10.— Afsehrij vingen: LighaJ 1 en f 250.— Ledik., Stoel. f 50.— Meubilair f 4.— Tuin f 30 Gem. Middelh. Balans '34 f 200.— Gum. Somelsd. Balans '31 f 50. N. H. Kerk M'harn. Balajis 31 f 25.— i 1608.61 Contributie Leden f 198.23 Interest f 75.42 Bijdrage N.H. Keik Middeiliarn. f 25. ld. Clir. Geref. K. Middelh' 1. f 3. ld. Geref. Kerk Middelbar. f 5. Id. R.K. Kerk Middeiliarn. f 5. ld. N.H. Kerk. Sommelsdi. f 15. Busjes f 10.60 Huur Terrein Mitento 1' 200.— Gcm. Middelharnis '34 f 50 Gcm. Middelharnis '33 f 150.— Gem. Sommelsdijk '34 f 50 Saldo Verlies f S13.34 f 1608.61 Begrooting voor het jaar 1936 Rente f 60.— Busjes en Speldjes f 20.— Bijdrage R.K. Kerk t 5.— Idem Geref. Kerk f 5. Idem Ghr. Geref. Kerk f 5.— Ned. Herv. Kerk Middelh. f 25 Ned. Herv. Kerk Sommelsdijk f 25 Gem. Middelharnis f 25.— Gem. Sommelsdijk f 25.— Contributie Leden f 130.— Vermoedelijk Verlies f 900.— 1 1245.— SOMMELSDIJK. Woensdagmiddag om streeks 4 uur had er onder deze gemeente een ernstig ongeval plaats. De 59-jarige landbouwer M. B. Groenendijk keerde met paard en rolblok na verrichte werkzaam heden op het land, huiswaarts. Het paard werd schichtig en sloeg op hol. G. was op Diet paard gezeten. Nadat het paard een eind- weegs was voortgehold is G. van het paard gesprongen of gevallen. Hoe het zij, G. kwam ün een sloot, terecht. Menschen die in ide onmiddellijke nabijheid werkten en liet •ongeval bemerkten snelden toe en brachten Qiem op den wal. G. was zeer ernstig ver wond. Hij was onmiddellijk buiten kennis. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Deze achtte overbrenging per ziekenauto •naar het ziekenhuis te Dirksland noodzake lijk. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen as G. Donderdagmorgen aan do hekomen .verwondingen overleden. Het ongeval veitverkte groote .verslagen- Iheid in het dorp. De prijzen der landbouwproducten zijn an deze gemeente als volgt: Aardappelen f 1.70, paardepeen f 1.75, uien f 0.60 per H.L. Stroo wordt aan de Kaai geleverd voor f 3 per 1000 Kg. Tegen eenige personen is alhier proces verbaal opgemaakt, wegens baldadigheid. SOMMELSDIJK. Het paard van den land bouwer Gr. sloeg op hol met een rolblok. De lieer Gr. geraakte er onder, kwam in de sloot' terecht en is in vrijwel hopelooze toe stand naar het ziekenhuis in Dirksland ver voerd. SOMMELSDIJK.* Voor ouders van meis jes die belang stellen in het werk van de Landbouwhuishoudsohool vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit nummer MIDDELHARNIS.* Wij herinnoren op de ze plaats nog even aan de advertentie be treffende de aangifte van leerlingen voor de Ghr. U.L.O. Aanvang nieuwe cursus per 1 Mei a.s. Nadere inlichtingen verstrekt liet Hoofd do heer M. A. de Fockert, Hoflaan 137, alhier, MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk wensehen 27 personen belijdenis des geloofs le doen. Na afloop van een feestelijkheid heeft Dinsdagavond laat achter de kade een auto ongeluk plaats gehad. Beladen met vroolijke jongens en meisjes is een personenauto bij de bocht voor de wo ning van den heer G. tegen een paal gere den. Door den harden klap zijn verscliillen- „kaaibewoners" wakker geschrokken. Daal de as van de auto geheel verbogen was moest men hem laten staan tot den volgenden mor gen. Met de kraanwagen van den heer Knops is de auto naar de garage vervoerd. Door den kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Kerk is een beroep uitgebracht op Ds. Cuperius van 's-Grevelduin-Capelle. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 600 H.L. aardappelen. Het zoontje van A. Koster geraakte aan den Oudelandschen dijk spelende te water. Met veel moeite slaagde men er in het ventje op het droge te brengen. Daar zijn moeder afwezig was werd hij bij buren van droge kleeren voorzien. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 81 werkloozen ingeschre ven. Aan de volgende personen, dienstplich tigen van de lichting 1937, is bij beschikking van den Commissaris der Koningin der Pro vincie, d.d. 5 Maart 1936, voor goed vrij stelling verleend wegens broedordienst: U. v. d. Boogert, D. van Dijk, J. W. van Dijk, I'. J. Geluk, A. Langhout. W. Legierso, E. Mast, L. Stoutjesdijk, J. C. Verkerkc. P. Vervloed, P. A. Winkels en W. van Gelder. NIEUWE TONGE. A.s. week zal ten post kantore de uitbetaling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. In de week van 30 Maart tot 4 April a.s. zal langs de huizen gecollecteerd worden ten bate van de Centrale voor Werkloozen- zor.g, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Chris tendom. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.40, peen f 1.40, aardappelen f 1.75 per H.L. De aangifte tot toelating voor de school zal plaats hebben op Zaterdag 28 Maart a.s. n.m. tusschen 7 en 8 uur in de o. 1. school alhier. De kinderen moeten vóór 1 April a.s. den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Doordat het paard van den heer A. S. werd aangereden, liep het dier zoodanige ver wondingen op, dat het moest worden afge maakt. Voor den heer S., die niet verzekerd was, een flinke schadepost. DIRKSLAND. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch in blik en het gehakt in blik op de bonnen verkrijg baar bij den slager P. J. Grootenboer aan den Straatdijk. Tegen a.s. Maandagavond 6.30 uur is door het bestuur van de Vereeniging Het Goene Kruis en van de Vereen. Steun bij Ziekenhuisverpleging de jaarlij'ksche alge- meene ledenvergadering belegd. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 500 H.L. aardappelen en 2000 balen uien. MELISSANT. Uitslag schietoefening B. V. L.: H. W. Koole 47, C. Tieleman 46, C. Nag- tegaal 46, J. Wiegel 46, C. v, Beek 46, L. J. Nagtegaal 45, P. J. Groendijk 45, L. W. Mijn- ders 44 p., L. W. Mijnders Jz. 44 p., P. L. de Vos 42 p., J. Krijger 42 p., L. Goedegebuur 40, M. Wiegel 39, D. Gootjes en J. J. Schans 38, Adr. en D. Doornhein 36 p., L. de Geus 35 en P. Struik 34 p. In 1935 zijn A. Troost, L. M. Mijnders, D. Doornhein, L. de Geus, W. v. d. Werf, A. Sieling en C. Vo gelaar bevorderd tot scherpschutters. Bij de gehouden afslag van het woon huis met lamdbouwschuur van W. v. d. Bos is dit aangeloopen ingezet door A. Buis voor 1870. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk in beide diensten de gewone maandelijksche collecte worden gehouden. STELLENDAM. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maandagmiddag 30 Maart a.s. De heer Brooshoofd, hoofd van de openb. lagere school alhier, heeft de benoeming tot toofd van de o. 1. school te Dirksland aange nomen. OUDDORP. Bij publicatie is bekend ge maakt dat cle lijst der stemgerechtigden van de in deze gemeente liggende polders op het polder-secretarie tot 4 April voor belanghehbendlen ter inzage liggen. Naar wij vernemen is van den land bouwer K. Witte een groot varken bezwe ken en onder politietoezicht begraven. Daar het dier niet verzekerd was, is dit voor W. een groote schadepost. Degenen die hun kinderen met 1 Mei op do Openbare Uloschool te Middelharnis wensehen te doen, kunnen zich daarvoor schriftelijk of mondeling aanmelden hij het Hoofd, de heer S. J. Menheer. De steuntoesiag voor cichorei voor 1936 zal niet meer naar de oppervlakte worden berekend, maar maar het aantal K.G. cicho rei. De te bezaaien oppervlakte is thans vrij. Op de gehouden vergadering van den Flakkeeschen Besturdersbond, werden de bestuursleden A. Knops, D. van Eek en A. Meijer herkozen. In verband met de bestrijding van door roeken aangerichte schade, zal in liet tijd van van 1530 April a.s. een telling worden gehouden van de hier voorkomen de roekenkolonies, alsmede hoeveel nesten elk van die kolonies tellen. In liet jaar 1924 werd hier ook een telling voor gehouden Er bleek toen dat er 243 roekenkolonies wa ren met 30.000 nesten. Volgende week zal op het postkan looi de ouderdomsrente worden uitbetaald en wel van Maandag tot. Vrijdag van des v.m. 8.30 tot 11 uur, nam. 23 uur, 's avonds van 5.307 uur, Zaterdags alleen van des v.m. 8.3011 uur. OUDDORP. De leden der konijnen- en pluimvee vereeniging alhier hebben een cir culaire met onderstaande inhoud ontvan gen, wat voor hun veel nut kan hebben: 1. De leden zijn verplicht alle dieren die geboren zijn in iü36 tan een merk te voor zien. 2. Alle merken worden erkend, ten eerste ringen ten tweede tatoueering. 3. Het ringen geschiedt met ringen van het N. M. Andere ringen zijn niet toegela ten. 4. Ringen moeten minstens 14 dagen te voren bij den tatoueerder zijn besteld. 5. Het tatoueeren geschiedt met een tang van liet N. M. en mag alleen geschieden door personen, die liet bestuur hiervoor heeft aangewezen. G. Wil iemand zijn dieren doen tatouee ren dan moet hij hiervan minstens 3 weken rie voren aangifte doen bij den tatoueerder. WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN. Nu is hij een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, keerde de schrijver van onderstaande brief terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie, terwijl hij hoven- dien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij zegt, dat Kruschen hem geheel ver anderd heeft. „Ik was te zwaar en mijn gelieeie gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 Kg. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen voelde ik mij een geheel ander mensch. De constipatie was verdwenen en ik voelde mij jonger en fitter, mijn hoofdpijnen hielden op. In een maand verminderde mijn gewicht tot 95V2 K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn gewicht was gedaald tut 88 K.G. Vanzelfsprekend ben ik van plan nret Kruschen door te gaan, nu ik er zooveel baat bij gevonden heb." Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in liet lichaam opgehoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afval stoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaak van de gevreesde rheumatische pijnen, zooals jicht en ischias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen Et bestaat hiervoor geen beter middel dan de dage- lijksehe dosis Kruschen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen verdwijnen, ook Uw geheeje gezondheidstoestand zal verbeteren: gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op liet etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) 7. Het merken kan geschieden op eiken leeftijd, echter alleen 1ot en met de netten- keuring. Na dien datum alleen dan, als de dieren nog bij de moeder zitten. 8. Voldoet een lid niet aait de verplich ting, onder art. 1 genoemd, dan heeft hij wel bet recht, om op de ïentoonselling in (e zenden, maar on vangt 23 cent aan klasse- prijs minder. 9. Het is den tatoueerder verboden, ande re dieren te tatoueeren dan die der leden, of ringen te verstrekken aan niet-leden. 10. De prijs der merken wordt telkenjare op de eerste ledenvergadering in het jaar te houden, vastgesteld. 11. Dit is vastgesteld met inachtneming der bepalingen van het N.M.B. op do alge- meene vergadering. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 75 werkloozen ingeschreven. Op de beurs werd besteed: voor blauwe aardappelen 1.85, eigenheimers 1.60, tar- westroo ƒ4. Een gouden verrassing. Bij een ingeze tene alhier werd een laatje in een kabinet, dat nooit open kon, door een timmerman open gemaakt. Er lag een beursje met 40 gouden tientjes. Jaren geleden i. >.;t dat daarin zijn gelegd. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Overleden: Martinus Bertus Groenendijk, 59 j., echtgenoot van Klaasje Troost. DEN BOMMEL. Geboren: Petrus Corne- lus, z. v. Leo Jacobs en Jacoba Maria van Vugt; Arend, z. v. Hugo Verkerkc en Corne lia du Pree; Adriaantje Wilhelmina,, d. v. Leendert Koppenaal en Maatje Wilhelmina Polak Gehuwd: Corneiis Koppenaal, 27 j., ie Ooltgensplaat en Elizabeth Kievit, 22 j., al hier Ondertrouwd: Marinus Huibrecht- sche, 22 j., te Ooltgensplaat en Wilhelmina Vervioet, 18 j., alhier. Overleden: Neeltje van Sint Annaland, 4 mnd., d. v. C. van Sint Annaland en J. Berkhof; Martina Hametemau, 75 jweduwe van Dirk v. d. Maden; .Tohan Legierse, 43 j., echtgen. van D. Broeders. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Ja cob van Rossum alhier en Geertruida van Putten te Ooltgensplaat. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Joos Geert Geerhs, j.m. 26 j. en Adriana Lena Ma ria Bogerman, j.d. 24 j.; Arie Vroegindeweij, j.m. 27 j. en Jozina de Jong, j.d. 24 j.; Johan Diderich Tiggelman, j.m. 40 j. en Lena Jaco ba Jongejan, j.d. 31 j. Overleden: Gerrit Joppe, 74 j., echtge noot van Maria Adriaantje Kwak; Martinus Bertus Groenendijk, 59 j., echtgenoot van Klaasje Troost. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Met genoegen heb ik gelezen in uw drie star in uw blad van Woensdag 11 Maart, dat u er van overtuigd zijt dat steun aan de kleine boeren gewensclit is, maar wie zijn kleine boeren; zijn dat alleen menschen die van 1 tot 5 H.A. land hebben plus 1 of meer stuks rundvee? Wordt er aan die menschen geen aandacht geschonken die wel land maar geen vee hebben? Vooral de kleine liy- potheekboeren hebben het zwaar te verant woorden. Het geldelijk bedrag in eens is hun ontgaan, dat de Minister voor kleine boeren heeft uitgetrokken. Nu las ik in „de Rotterdammer" Zaterdag avond, in het Eerste Kamerverslag, van de begrooting van Landbouw, dat de kleine boe ren naar de grootte van de bedrijfjes en stuks vee worden gesteund. Moeten dan die boertjes, die geen vee hebben, daar weer bui ten vallen? Wordt deze groep nijvere men schen over bet hoofd gezien? Ik doe met deze een beroep op de pers en op de volks vertegenwoordiging in de Tw eede Kamer, om ook déze groep van boertjes onder de aan dacht van den minister van Landbouw te brengen. Hoogachtend. D. SAARLOOS. Stad aan 't Haringvliet, 21 Maart 1936 CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS VeiBng van Dinsdag 24 Maart. Spinazie f 1.80—15.70. witlof le f 12.2013.70, idem 2e f 7.30—8 per 100 Kg.; sla f S0.50, andijvie f22.80 per 100 stuks, narcissen f2.803 per 100 bos Vanaf Maandag 30 Maart a.s. groentenvei- ling op Maandag, Woensdag en Vrijdag. KNOEIERIJEN BIJ DE NED. AARDAPPELGENTRALE Aardappelen, die niet gedenatureerd werden en toch in de consumptie gebracht Fraudes Ioopen over geruimen tijd In aansluiting op het bericht, dat contro. leuvs van de Landbouw-Crisis-Wet dezer dagen te Bergen (L) een knoeierij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een opzichter van de Nederlandsche Aard appelcentrale, zekere G. B. te Bergen en een groot aantal landbouwers daar ter plaat se zijn betrokken, vernemen wij nog het volgende: Dadelijk na het ontdekken der fraudes hebben de controleurs zich in verbinding gesteld met den brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Well (L.), waarna door beiden een zeer minutieus onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot ver rassende resultaten. De fraudes, die reeds over een langen tijd. Ioopen werden als volgt gepleegd: Door den opzichter G. B. werden de land bouwers bezocht en dan afgevraagd of zij nog aardappelen wenschfen te laten denatu- reeren. In het bevestigende geval vulde B. de denaturatie-aanvragen in en zond ze op naar het kantoor der Nederl. Aardappelcen traie te Roermond. Enkele dagen later ont ving B. dan van deze instelling bericht, dat hij op een bepaalden datum bij de betref fende landbouwers toezicht moest houden bij bet denatureeren. IiRusschen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekoolit. Na ontvangst van het bericht, dat hij toe zicht moest houden bij de denaturatie, begaf B. zich mot het denaturatie-apparaat naar de betreffende landbouwers, terwijl hij dan tevens de ingevulde verklaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bij zich had. Stonden de boeren nu niet per se op denaturatie, dan werden de aardappelen eenvoudig niet gedenatureerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele gevallen de aardappelen, die B. dus had gekocht, reeds opgezakt klaar stonden om ver. voerd te worden. Toch liet B. de dena- turatie-verklaringen door de boeren t„e. kenen, teekende ze zelf en stuurde ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later de steun, zijnde onge veer f 0.80 p. 100 K.g. kregen uitgekeerd, De aardappelen, waarop dus reeds steun was uitgekeerd, waren echter nog even- goed voor menscheüjke consumptie ge schikt. Deze aardappelen werden vervolgens ver voerd naar de ontginning (tevens grensbe- drijf) van Th. J. te Bergen, vanwaar ze naar Duitschland werden verkocht. Deze Th. J. is zelf verbouwer, distrietsbestuurder van de Nederlandsche Aardappelcentrale en voorzitter van den L. L. T, B. afd. Bergen. Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de Brigade-commandant overgegaan tot arrestatie van B. en heeft deze laatste bij een hem afgenomen verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Onmid dellijk werd toen ook het Landbouwhuis te Roermond van een en ander op de hoogte gebracht, die op haar beurt B. op staanden voet als opzichter schorste. Het onderzoek in deze zaak duurt intus- schen nog voort en meerdere arrestaties in verband met deze kwestie worden nog verwacht. Aangezien de fraudes, zooals hierboven reeds vermeld, over geruimen tijd ioopen. is het Landbouwcrisisfonds door de hande lingen van B. voor een niet onaanzienlijk bedrag benadeeld, terwijl B. zelf zich hier door op onrechtmatige wijze bevoordeelde. Een merkwaardig natuur verschijnsel op de Waddenzee Uit M a k k u m (Fr.) wordt aan de N. R. C. gemeld, dat daar Maandagavond boven de Waddenzee een eigenaardig natuurver schijnsel werd waargenomen. Tegen den ho rizon stonden schuin verticale donkere streepen, die zich voortbewogen als onder den druk van een orkaan, alsof daar ter plaatse een geweldige storm woedde, die het water huizenhoog opjoeg. De indruk werd nog daardoor versterkt, dat de boveneinden uit elkaar gerafeld werden, alsof de wind de golfkammen uit elkaar scheurde. Het vreemdste was echter, het met dit verschijn sel gepaard gaande buitengewoon goede zicht. Dingen, die anders van hieruit met het bloote oog niet zijn waar te nemen, wa ren nu duidelijk te zien, b.v. een gedeelte van de tegenover Makkum gelegen Holland- sche kust, hoornen en gebouwen op Wierin- gen en de gebouwtjes op Breezand. AVONTUURLIJKE JONGENS TERECHT Sedert Zondagmiddag maakte men zich ernstig ongerust over de verdwijning van drie minderjarige jongens, de 10- en 13-ja- rige gebroeders Vleeschhouwer en den 14-jarigen De Groot, die het ouderlijk huis te Amsterdam hadden verlaten en se dert dien niet waren teruggekomen. De po litie deed tal van nasporingen en verspreid de het signalement. Dinsdagavond zag een rechercheur, op weg naar het hoofdbureau van politie, op het Rusland drie jongens ioopen, die voldeden aan het ook hem be- bende signalement Hij nam hen mee naar liet hoofdbureau en daar bleken liet inder daad de drie vermiste avonturiers te zijn. De jongens hadden de hoofdstad niet verlaten, doch twee dagen aan den buitenkant van de st,ad, in de buurt van de haven en in de buurt van de Groenterunarkt doorgebracht. Zij hadden geslapen in een zolderschuit en geleefd van afgevallen levensmiddelen, die zij hier en daar hadden weten te verzamelen. KRASSE „ARGUMENTEN" Te Huizen ontstond op een terrein aan de Langestraat, hoek Weidestraat, een twist tusschen den arbeider K. en den landbouwer S., beiden uit Huizen. Eerstgenoemde heeft daarbij S. met een bijl een slag logen liet achterhoofd gegeven. S. zakte bewusteloos ineen. Hij bleek een zware hersenschudding te hebben opgeloopen. Na ter plaatse te zijn verbonden, werd hij naar zijn woning ver voerd. Hij is nog 'steeds buiten bewustzijn. K. is aangehouden. Hij verklaarde uit nood weer te hebben gehandeld. HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Op Woensdag 22 April zal door don Rijks, waterstaat te M i d d e b u r g worden aan- besteed de verbreeding van het kanaal dom Beveland tusschen km. 1,4 te Kruiningen en km, 3,8 te Scliore, met bijkomende werken.. %)e Yiedzc&wdsche *lmd{iasta I DOOS 20 CT.-TUBE «O en 60 CT. I Vijf-en-twintig honderd vierkante meter in vlammen Een schade van 2V2 ton Dinsdagnacht omstreeks half één is te Eist bij Arnhem een geweldige brand uitgebro ken in do loodsen met manden en kisten van de voilingvereeniging „Over Betuwe". Een geweldige vuurzee zette den geheelen om trek in rossen gloed. Spoonvegmensehen. die den brand ontdekten, wekten de omwo nenden. die hun huizen iii allerijl ontvlucht ten, medenemend, wat zij het meest noodig achtten. Ook het veilinghotel en het winkel huis liepen groot gevaar. Een paard is in de vlammen omgekomen. De brandweer is in volle actie, doch zal voorloopig tegen de ge weldige vuurzee niet veel kunnen uitrichten. Omtrent dezen brand vernemen wij nader, dat deze zich over een gebouwencomplex van ongeveer 2500 vierk. M. heeft uitgebreid. Gezien liet groote gevaar voor uitbreiding, dat werd geducht, werd de hulp van de Arn hemsche brandweer ingeroepen, en toen kon met twaalf stralen op de waterleiding en op de nabij liggende slootcn het blusschings- werk worden voortgezet. Dank zij het geza menlijk energiek optreden wist men het ho tel en het winkelhuis, die tegen de veilings hal zijn aangebouwd, te behouden. Van heinde en verre stroomde publiek toe om dezen geweldigen brand, welke tot ver in den omtrek werd waargenomen, te aan schouwen. Het kostbare mijntoestel, alsmede een auto zijn door het vuur vernield. Aangezien het veilingsbedrijf over verschil lende uit elkander liggende gebouwen is ver deeld, zal bet niet behoeven te worden stil gelegd. Het is de grootste brand, die de Betuwe na vele jaren heeft gekend. Het veilinggebouw alsmede de loodsen welke met manden en kisten voor het a.s. seizoen tot den nok gevuld waren, zijn ge heel afgebrand. Slechts het ijzeren geraam te staat nog verwrongen overeind. De gebouwen zijn verzekerd bij een Belgi sche maatschappij. De schade wordt op 2 A 21/5 ton geschat. Onder de aanwezigen word ook opge merkt Mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, substituut Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Arnhem. HET PERSONEEL DER „IMPERIAL" TE VLISSINGEN Maandag- 33 Januari j.I. hebben voor het kantongerecht te Middelburg de pleidooien plaats gehad in de civiele procedure, omvat tende den eisch van 101 werklieden van de Gasfabriek te Vliasingen tegen de vroegere eigenares „The Imperial Continent Gasd* Asso ciation" te Londen, inzake de pensionneering. Thans heeft de waarnemende kantonrechter zich onbevoegd verklaard kennis te nemen van de ten laste gelegde onrechtmatige daad en verklaarde hij eisohers niet ontvankelijk inzake wanprestaties van gedaagde. Belangrijke arrestatie van autodieven Ten nadeele van den kapitein der mare chaussee te Eindhoven, jhr. den Beer Poor- tugaal, werd in Augustus 1935 «ijn nog nieu we auto, die geparkeerd stond aan de Hoef- loolaan te Laren (N.H.) 's avonds gestolen. Onlangs werd te Antwerpen gearresteerd de 27-jarige Nederlander C. H. J. H. L., die hij de politie als een beruchte autodief be kend stond en die voor dergelijke feiten reeds 3V2 jaar gevangenisstraf achter den rug had Verschillende autodiefstallen die men hier te lande pleegde, werden door hem uitge voerd met huio van zekeren v. d. K. uit Amsterdam. Beide personen hadden te Am sterdam onder den gefingeerden naam van Van Trommelen kamers gehuurd. Door middel van advertenties in verschilende bla den wisten zij de auto's van de hand te doen. Zij maakten de auto's onherkenbaar door het wegzagen van de motor- en chas sisnummers. Door het geheel wegzagen en weer inslaan van nieuwe nummers of door liet aanbrengen van een gedeeltelijk nieu we nummering', wist men dit te bereiken. Ook de nationaliteitsbewijzen bracht men met liet geheel of gedeeltelijk gewijzigde nummer van chassis en motor in overeen stemming. Andere bewijzen vervalsclïte men eveneens en door middel van gewijzigde kwitanties, geteekend met den naam van Van Trommelen, wist men uit handen van de politie te blijven, Thans is L. uitgeleverd en met v. d. K. opgesloten. EEN SCHRANDERE HOND Te Crailoo hij Blaricum (N.H.) zagen tennisspelers, dat eenige fietsers uit Am sterdam zich meester maakten van hun rij wielplaatjes. De heer B. uit Amsterdam zette met zijn auto de daders na en nam onderweg een marechaussee in zijn wagen mede. Daar de dieven echter een rijwielpad insloegen, waren zij niet meer te volgen en wisten zij te ontkomen. Men verzocht do assistentie van den rijksveldwachter P., die met zijn politiehond op onderzoek uit ging. Do hond speurde en vond de belas, tingmerken onder een kluit heide, waai de dieven ze verstopt hadden. „MAAS"-NYMPHEN VOORJAARSGEBEUREN Op de tramboot zaten 's morgens 'n Meisje en een jongeling 'n Stel dat, als Uw Nymphen-rijmer, Eens een dag van 't eiland ging. Ilij was niet de broer van 't meisje En zij was ook niet zijn zus Daarvoor was het te vertrouw'lijk Te intiem en veel te knus. 't Liet hen blijkbaar onverschillig Wat zich om hen heen bewoog Hij keek enkel maar naar haar en Zij had slechts voor hem maar oog Fluist'rend ging de conversatie Dicht de hoofden bij elkaar Af en toe greep hij haar hand of Streelde zacht haar lichtblond haar Of er iemand hardop praatte Over het Locarno-pact 't Jonge stel nam geen notitie Alles was voor hen abstract Slechts hun reisdoel en zichzelven Zagen ze als werk'lijkheid En ze 'leefden in hun ivereld Alles om hen heen ten spijt, 's Avonds zag ik op de tramboot Weer datzelfde jonge span 't Zat nu niet zoo in een hoekje 't Knoopte zelfs een praatje an Met de luidjes aan de tafel Hij sprak over lentezon Zij vertelde hoe j' een theekleed Prachtig mooi borduren kon 't Viel me op hoe hij gebaarde En steeds met de linkerhand En hoe zü, ook links, bij 't praten, Steunde op den tafelrand. En toen had ilc de verklaring Dat de reis nu anders ging: Aan die handen droegen beiden 'n Fonkelnieuwe gladde ring! (Nadruk verboden.) HAKATE. OP ZONDAG 29 MAART NED. HERV. KERK Den Bommel- 9y2 u. en 6 a Ds Langhout. Dirksland: 9% u- Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart Meiissent Vm. en 's av. Ds Bouw Middelharnis: Voorin, en 's avonds Ds y. d. Wal, vaal Wageiiingen Nieuwe Tonge: 9i/3 u. Leesdienst. 2 a Ds Labrie, van Goedereode Ouddorp: Vm. en nam. Ds Ilovius Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Den Bommel: 9i/2 u. en 2 u. Ds Schaafsma Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstrs Oud dorp Vm. Leesdienst: nam. La de Valk CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Lam an GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdiensf luddori. Vm en nam U-ei-dienst Woensdagavond. (P/t u. Ds Bartii, van Dordrecht OUD-GF.REF. GEMEENTE Melfesant: Vm., nan. en 's av. Ds Ba-ai, vaai Tholen DOOPSGEZINDE GEMEEN'IE Ouddorp: Vm. Ds Foppema De Nederlandsche standaari-veria- ling van de Heilige Schrift, ver zorgd in opdracht van de apologe tische vereeniging „Petrus Cani- sius. (Uitgave Paul Brands uitg. bedrijf, Hilversum). De „Roomsche bijbel". Is deze andei's dan de bijbel der Protestanten? Wij zouden wat gaarne zien dat do uitgave van de Bijbel door Rome door Protestanten werd gelezen. Wij hebben de afi. Gen. 1-12 ingezien. En.., wij zijn blijde dat Rome tot de uitgave in onze taal is gekomen. Gods Woord keert nooit ledig weder. Of Rome of een Protestant den Bijbel vertraalt of heeft vertaald doet er niet toe. Het onderzoekt de Schriften die ons wijs kunnen maken tot zaligheid is het bevel des Heeren. Wie daarvoor buigt,, kan op Gods zegen rekenen. Menigen anti-papist zal wel op zijn tanden bijten omdathet wapen ..Rome onthoudt de leeken den bijbel" uit zijn hand is geslagen. Alsof do anti-papisten zulke naarstige bijbelonderzoekers zijn!? Wie kent ze niet. die door tekst-kritiek den bij bel waardeloos maken jen als een pans 00 den troou zitten, en... de paus te Rome ver- oordeelen! Inderdaad: „Rome maakt dezulken be schaamd". R'dam. e. D Verhuring bij inschrijving voor mevrouw de weduwe D. Breen te Goedereede, voorden tijd van twee jaren, dadelijk ingaande, voor beweiding van 51.53.60 H.A. duinen, dijken en gorsweiland onder Goodercede, benevens een weidje in den Ouden Oostdijk, aan den Hoofddijk onder Goedereede, groot 20 aren 40 centiaren, in één perceel. Insclirijvingsbiljtten vermeldende de uit te loven huurprijs voor de massa per jaar en opgaaf van soliede borgtocht, kunnen wor den ingeleverd tot en met Dinsdag 31 Maart ten kantore van ■Notaris VAN DEN -BERG. De hoop der hee.l .1; Bijbelsch dagboek. Uitgave J. 1 u.egsma te Zeist. De uitgever zond ons dit boek toe om er de aandacht op te vestigen, gepaard gaande met het verzoek om adressen ter plaatse aan te wijzen, opdat deze konden worden bezocht door iemand die met deze personen bekend was. We geven dit verzoek over en hopen dat gegadigden zich met den uitgever in verbinding stellen om de voorwaarden, en de provisie daarvoor vastgesteld, te weten* E'1hoe meer exemplaren geplaatst wor den, des te. meer zullen wij ons verblijden. Want genoemd dagboek geeft bij den tekst eeri heldere en duidelijke uiteenzetting, ter wijl de practische toejiassing niet ontbreekt. M ie nevens den hijbei, de gewoonte neemt, om de verhandeling op den datum vastge steld, te lezen, zal verrijkt worden met ken nis der H. Schrift. Wie de kennis der waar heid in zich mag opnemen, zal niet werke loos zijn in den arbeid voor God en Zijn ri]K, maar zal de vruchten uitdragen om anderen voor Christus te winnen. Wij hebben eenige overdenkingen gelezen, en zijn tot de over tuiging gekomen dat bekwame handen dn Schriftoverdenkingen hebben geschreven: personen die thuis zijn in het Woord Gods en de befeekenis daarvan begrijpen voor liet leven. Zonder eenige reserve bevelen wij oe leermg van de Schriftoverdenkingen aan. Laat dus in ieder dorp oen persoon zich be schikbaar stellen om de huizen te bezoeken, om zooveel mogelijk exemplaren onder het volk te brengen. -R'dam. g p.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2