Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 28 MAART 1936 51E 'JAARGANG N°. 4283 Uw familie-berichten in Uw eigen blad n 'GEMEENTERAAD iVAN DIRKSLAND Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. PRACTISCH CHRISTENDOM Volgende week houdt de Centrale voor ■werkloozenzorg, d.i. de Vereeniging welke de uitzending van jeugdige werkloozen naar werkkampen bedoelt, in het gohcele land een inzameling. De actie is goed voorbereid. Maandag werd een Radio-avond gehouden, waar de Minister President Dr. Coiijn en Minister Slotemaker de Bruine gesproken hebben, in warme woorden drongen zij er op aan dit doel te steunen. Niets is er wat moer verwoestend werkt op de geest van onze werklooze jonge men seden, dan het altijd niets doen, dan het gevoel van overbodigheid. Velen worden nu in de gelegenheid gesteld Ivvee maanden nuttig werk te verrichten, zij worden daar toe ondergebracht in werkkampen waar een christelijke geest heerscht, zoodat het werken en de omgeving op hen zeer bemoedigend werken, vol lol' zijn allen over de bereikte resultaten. Jong Holland snakt naar werk. Door de beoefening van de christelijke liefde zijn wij allen in staat mee te helpen om die behoefte te vervullen. Laten wij door het goven onzer gaven zooveel als ons mogelijk is medewerken om bet onnoemelijk leed hetwelk geleden wordt te verzachten. Op initiatief van de Raad van Nederland- sche Kerken voor Praotisch Christendom is de Centrale voor Werkloozen gesticht. Allo Protestantsche Christenen werken saam orn het doel te doen slagen. Laten ook wij een steentje bijdragen als straks van ons een gave gevraagd wordt. Laat ons dan zoo ge ven, dat er vele jonge menschen uitgezonden kunnen worden, naar onze Christelijke Werkkampen. Wij doen daarmee een zeer nuttig werk. Wij helpen de jeugdige werkloozen niet alleen aan werk, maar mogen dan ook mee werken om hen voor den geestelijken onder gang te behoeden. - DEFENSIE Bij de behandeling der begrooting van Defensie en vaii het Defensiefonds in de Eerste Kamer blijkt nu toch wel overduide lijk, dat er een andere, een hetere, een ge zondere geest, zich baanbreekt, ten opzichte van onze Nationale verdediging. De ernstige toestanden op internationaal gebied spreken daarin ongetwijfeld een ern stig woord mee. Wij kunnen gerust zeggen, dat de oude lamlendige geest welke er jaren gcheerscht beeft afgedaan heeft. De ontwapenaars hebben een smadelijk fiasco geleden, het holle en onware hunner leuzen is nu voor ieder duidelijk. Wij hebben ten opzichte van ons land een dure plicht 't vervullen, de ijzeren noodzaak is ons opgelegd. Wij moeten zorgen dat wij in staat zijn ons te verdedigen, wij mogen geen invalspoort vormen, voor welke partij ook. In do groote Europeesohe vraagstukken staan wij niet direct als belanghebbende, doch wij willen in onze neutraliteitspolitiek welke wij voeren niet gestoord worden. Alleen door onze Defensie, zoowel in Indië als in het Vaderland zoo goed mogelijk te behartigen, kunnen wij misschien bevorde ren, dat er met ons rekening wordt gehouden Een goed bewapend Nederland is een ge wichtige factor. Wij zitten zoowel hier als in Indië op een zeer kwetsbare plek, alleen als wij betoonen dat ons land en onze vrijheid ons iets waard zijn, kunnen wij, zoo God onze poging ze- É'ent, iets bereiken. Met versnelde pas zal echter de achter stand ingehaald moeten worden. Het verheugt ons dat de plannen van Mi nister Coiijn, zulk een gunstig onthaal vin den in de Kamer. Hij is de man, die in staat is, door zijn rust en kalmte, vertrou wen in te boezemen, hij zal alles doen, wat binnen de grenzen van het mogelijke ligt, ons land in zulk een staat van tegenweer te brengen, dat men zich wel tweemaal bo denken zal, eer men onze neutraliteit schon den zal. Niet-verbindend onderdeel van polderkeur? Een bepaling welke dijkeigenaren zoo hooge lasten oplegt, dat deze de waarde van het bezit negmief maken Voor de rechtbank, gepresideerd door Mr. J. G. Huyser, is Dinsdag j.l. in tweede instantie een zaak van principieelcn aard behandeld aangaande de verplichtingen aan dijkcigenarcn en de mate waarin oen be paald onderdeel van een polderkeur ver bindend moet worden beschouwd. Aan Jhr. A. S. E. v. T.. 85 jaar, gepension- neerd kolonel van de huzaren te 's-Graven- hago, was overtreding ten laste gelegd van de Keur voor de polders loozende op het Oudeland van Oude Touge, hetwelk Oude Tonge, Nieuwe Touge, Middelharnis en Sommelsdijk omvat. Verdachte had namelijk niet als eigenaar van een dijk een heining op tenminste Ml centimeter van den waterkant geplaatst ril onderhouden, toen op bedoelden dijk, waarlangs een sloot liep, werd geweid, 21 September van het vorige jaar. De kantonrechter te Sommelsdijk had het (toegegeven) J'cit niet strafbaar geacht en verdachte ontslagen van rechtsvervolging, van welke uitspraak de ambtenaar van het O.M. in beroep was gegaan. Als gemachtigde van jhr. van T. trad mr. L. J. den Hollander Jr., uit Middelhar nis op. Het O.M. vertegenwoordigd donr nir. J. F, Hoeffelman, requisitoir nemend, zeido ran oordeel Ie zijn, dat de verweren welke ioor verdachte'» raadsman naar voren zijn ge bracht, niet opgaan. Mr. Hoeffelman meen de dat verdachte veroordeeld zal moeten worden en eischte vernietiging van liet von nis van den kantonrechter en eon opleg ging van een gulden boete subsidiair o'cn dag hechtenis. Mr. Den Hollander begon zijn uitvoerig pleidcrei met uiteen te zetten, dat de dijken waar liet hier om gaat, eigendom zijn van particuliere personen; deze genieten er slcchls inkomsten van door do weiden, dat wil zeggen, het gras te verhuren. Tusschen liet vlakke land en do dijken bevinden zich dijkslooten. Het onderhoud van deze sloo- ten is sedert onheugelijke tijden voor reke ning van degenen aan wie liet aangrenzen de, tegenoverliggende land behoort. De slooten moeten onder normale omstandig heden eens in de vijf jaren worden uitge diept. Wanneer er nu echter vee graast op de dijkweiden komt dit ook bij do sloo ten en trapt de randen hiervan in, welk "feit het noodzakelijk maakt, dat de slooten veelvuldige!' moeten worden uitgestoken. Daardoor zouden de dijkeigenaren ver plicht worden een heining tusschen dijk en sloot te maken en aan weerszijden van do dijk een strook van een halve meter af te snijden. Daardoor zouden de weilanden een negatief bezit worden: er zou dertigduizend vierkante meter weiland verloren gaan terwijl bovendien zestig kilometer heining aangelegd zou moeten worden! Zoodoende zullen de kosten do waarde van de weiden verre overtreffen. Overgaande (ot bet, juridische deel van zijn pleidooi betoogde mr. den Hollander u.'m., dat de overtreden bepaling in strijd is met artikel 625 van liet. Burgerlijk wetboek Voorts druischte volgens pleiter bedoelde bepaling in tegen het systeem van het wa terschapsreeht, liet Algemeen Polderregle ment van Zuid-Holland, artikel 291 van de Grondwet en de artikelen 1 en 2 van de Keurvvet van 1895. Volgens eerstgenoemd artikel mogen polders slechts keuren ma ken, als bevoegdheid bij algemeen regie, ment is verstrekt. Artikel 91 bepaalt, boe ver de bevoegdheid te dienaanzien gaat. De Kroon heeft in een serie beslissingen vast gelegd, waar men zich ir. dezen aan to hou den heefl. Pleiter was van meening, dat de keur nietig moet worden beschouwd. Pleiter concludeerde dan ook tot bevesti, ging van liet vonnis bij hetwelk ontslag van rechtsvervolging is ontleend. Na rc- en dupliek is dc uitspraak be paald op 31 dezer. De Landbouw-Onderlinge De maandelijksche toetreding van leden Per 1 Maart 1936 trad per provincie liet. hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Provincie Aantal leden Loon Friesland 17 f 19.552— Groningen 10 4.145— Drente 18 f 9.493— Overijsel 17 f 49.540— Gelderland 8 f 7.641. Utrecht 11 f 37.299— Noord Holland 12 1' 6.561. Zuid Holland 6 i' 3.297— Zeeland f 10.262— Noord Brabant 2 f 844— Tol aal 113 f 14S.636. Per 1 Maart 1036 traden als lid der Tuin bouw Onderlinge toe 19 werkgevers uitbeta lende aan loon f 10.632. Sedert 1 November 1935 bedraagt het aan tal toegetreden leden bij de Landbouw On derlinge 528 uitbetalende f 505.337.loon: Tuinbouw Onderlinge 108 uitbetalende f 78.640.— loon, Vereen, van „Het Groene Kruis" te Ouddorp Do Voorzitter, de heer J. Breen, opende dc vergadering met een welkom aan allen die aanwezig waren. Spr. hoopte dat de verslagen en resultaten van 1935 op rustige ijze door de leden gevolgd zouden worden en dat men zou trachten de belangen van 't Groene Kruis zooveel mogelijk tc dienen. De notulen der vorige vergadering vvor- dien ongewijzigd goedgekeurd. lit het jaarverslag van don secretaris blijkt, dat in ïyB'T de Koninklijke goedkeu ring u»r de vereenigiing verkregen werd. Het werk van de zuster was vam dien om vang dat het bestuur besloten heeft dat zij op trajecten van een bepaald aantal K.M. van een auto gebruik kan maken. Het zal ook noodig zijiii dat in drukke lijden de hulp van de zuster geregeld wordt, waar mee bedoeld wordt, dal bij langdurig ver pleegde patiënten in zulk een drukken tijd de hnisgenooten deze. patiënten helpen. Voor de t.b.c.-afd-eeling werd weer een nieuwe ligtont aangeschaft. Het materiaal der vereeniging bevindt zich in goede con ditie. In samenwerking met het armbestuur werd in 1933 verschillende maliën hulp in natura aan t.b.c. outienten gebodlen. Me i dank aan den samensteller werd dit jaarverslag voor kennisgeving aangenomen Hierna bnengt de commissie tot nazien dei rekening, bij monde van dien heer .1. Westhoeve haar rapport uit. Alle hoeken en bescheiden zijn in keurige orde bevon den. De Voorzitter brengt dank aan de com missie vooi baar werk. Vervolgens de rekening over 1935. Afd Groene Kruis: ontvangsten ƒ8229.03, -uitgaven 745.86. Batig saldo 7484.17. Wijkverpleging: ontvangsten ƒ2373.34, uitgavqn 1494.34. Batig saldo 879. T.b.c.-best.rijding: ontvangsten ƒ59 4.40, uitgaven 1422.46. Nadeelig saldo ƒ828.06. Allo drie de rekeningen worden onver- ai derd goedgekeurd. De Voorzitter brengt dank aan den Pen ningmeester voor zijn vele en keurige werk dat hij voor de vereeniging verricht heeft en spreekt de hoop uit dat hij nog vele laren voor de vereeniging werkzaam mag zijn. De penningmeester, de lieer van Oosten- bruggen, antwoordt dat hij het werk met plezier voor de veroeniging doet, maar hij zou in 1936 gaarne een beter resultaat wil len zien, want wo zijn in 1935 300 achter uit geboerd. Het bccid van onze vereeni ging is niet zoo schitterend. Dit zit natuur lijk in liet tekort van de t.b.c.-bestrijding. Men moet nu niet staren op de rijke kas van het Groene Kruis, w ant als we ieder jaar ƒ300 achteruit boeren, zijn we gauw op don bodem. We zouden liet tekort kun nen opheffen door lagere bijdragen, maar gezien de tijdsomstandigheden gaat dit heel moeilijk. Nu volgt begrooling Groene Kruis 1936. Ontvangsten ƒ8299.17, uitgaven 1799.17. Vorm. batig saldo ƒ6500. De lieer Jac. Mierop vraagt hoe het komt dat verleden jaar de assurantie-premie 5 bedroeg, terwijl deze nu op de bcgrooting op 10 staat Is deze post iniet te hoog ge schat, vraagt spreker. Penningmeester: Wij krijgen steeds meer materiaal dus wordt do promie ook liooger. Voorzitter: We zullen trachten zoo goed mogelijk dekking te hebben bij brand,maal ais op de begrooting een post te hoog is, dc.n is dat nog geen uilgaaf. Mierop: Zijn de tenten overal verzekerd, of alleen maar in het magazijn? Voorzitter: Overal. Bcgrooting wordt hierna goedgekeurd. Begrooling Wijkverpleging: ontvangsten f 1879, uitgaven f 1779. Vermoedelijk saldo 100 gulden. J. Tanis: Is de jiost auto's voor de zuster bij onvoorziene uitgaven? Zoo ja, kan deze post dan niet een beetje verhoogd worden Voorzitter: In die richting wordt door het bestuur reeds gewerkt. Begrooting t.b.c.: ontvangsten f 1338.06, uitgaven f 1934.06. Vermoedelijk tekort f 605. Tot commissie nazien rekening 1936 wor den benoemd de hoeren S. Bezuien, P. Tanis Gz. en J. Mierop Mz.; tot plaatsvervangende commissie: Joh. Breen, J. West-hoeve en K. Akershoek. Wegens periodieke aftreding van den heer v. d. Borg, volgt nu bestuursverkiezing. Ver schillende stemmen gaan op Dr v d Berg bij acclamatie te herbenoemen, maar de heer S. Goedegebure stelt voor hoofdelijk t.c stemmen. Dit geschiedt, waarbij Dr v d Berg met overgroote meerderheid wordt herkozen. Dr. v. d. Berg dankt de vergadering har telijk voor haar eensgezinde stemming en neemt gaarne zijn herbenoeming aan. Hierna volgt rondvraag. De heer J. Mierop: Zijn de personen op wie gestemd is, allen lid van het Groene Kruis? N Voorzitter: Ja. natuurlijk, dat zijn allen leden De heer J. Mierop: Voor wie is liet onder houd van het Groene Kruis en hoe is de toe stand van het gebouwtje? Voorzitter: Het onderhoud heeft voor het bestuur al menigmaal een punt van bespre king uitgemaakt, maar pract.isch heeft het gebouwtje voor het Groene Kruis weinig waarde meer. De goten en pijpen zijn in een slechten staat, maar ik persoonlijk hen er voor, de goten en pijpen er af te halen, dan maken we geen kosten. De lieer \an Dam stelt voor bankjes te laten maken, die aan de ledikanten kunnen worden gehangen; daar kunnen dc zieken dan verschillende noodzakelijke dingen ujj zetten. Voorzitter: We zullen nog niet volledig zijn, maar we kunnen nooit volledig zijn ook vooral niet in die kleine dingen. We kun nen nu wel een begin maken maar we weten niet waar we eindigen. Zoon plankje ais u bedoelt, is zeer practised, maar ook heel eenvoudig, .een ieder kan liet maken. v. Dam: oor de werkman, die geen tafels in overvloed heeft, is het noodig. U spreekt tan een paar ijzerdraadjes en een plankje, maar we bobben ijzertjes noodig en wat zal dat nu voor hot Groene Kruis kosten? Ilaast niets, en de zieken zijn ermee geholjien. Voorzitter: Er is ook niets tegen, maar we kunnen niet in al die kleine onderdeden vervallen, want daar-is geen einde aan. De hoor M. Goedegoburen: Het bestuur tracht op alle mogelijke manieren zoo zuinig mogelijk te zijn. Wat geeft de vereeniging nu vanavond voor zaalliuur? Voorzitter: f lp. Goedegeburen: Is er geen goedkooporo lo- caliteit, b.v. de Openbare school? Wanneer dat gaat voor minder, moeten wc dat. aan grijpen. Van het geld dat dan overschiet kan u v. Dam zijn bankjes geven. Voorzitter: Men kan het probecren. Wan neer het gaat, is liet bestuur er ten allen tijde voor te vinden. Do lieer Goedegeburen: Wat betcekent die beperking van hulp zuster bij langer ver pleging? Do Secretaris leest eerst art. 2 \an het re glement voor. waaruit blijkt, dat een be paalde termijn voor verpleging niet is vast gesteld. Spr. zegt dat patiënten van 4 a 5 jaar en langer verpleging, gronie moeilijk heid opleveren bij een overvolle dagtaak van de zuster. Wo moeten nu niet van het cone, uiterste in het andere vervallen, van altijd de zuster alles laten doen, of zelf alles te willen doen. De hnisgenooten van lang durige patiënten kunnen op 't laalst toen even goed hrljx-n als de zuster, en liet was onze bedoeling daaroji de leden in liet jaar verslag opmerkzaam to maken. S. Goedegebuur: Ik ben het er toch niet mee eens. M.i. is het verkeerd,, dan zou een langdurige patiënt aan zijn lot worden over gelaten, voor een die kiespijn heeft. Voorzitter: U stelt de zaak toch verkeerd en to scherp voor. Iemand die kiespijn heelt heeft geen hulp van de zuster noodig, en een langdurige patiënt die zich doorligt, kijk eens Goedegebuur, als de zuster daar dan met meer zou helpen, dan is dat door liggen van die patiënt natuurlijk allang beier, anders blijft zij komen. Dr v. d. Berg: Wc moeten niet uit het oog verliezen dat hij langdurige verpleging, huis genooten liet werk van de zuster ook leeren en dus als het noodig is, dat kunnen over nemen. De heer K. Tanis Gz.: Ik wil de zuster nog hartelijk dank zeggen voor het vele werk, dat zij aan mijn vrouw gedaan heeft; maal ais ieder mensch nu zorgt dat alles wat .ie zuster noodig heelt, voor ze komt gereed ligt en wanneer ze er is, haar zooveel mogelijk helpt, dan scheelt dat gauw 10 of 15 minu ten voor haar. Op een drukken dag met veel patiënten is dat dan al gauw een paar uur, en men kan als 't moet, op 't -laatst zelf de patient helpen Voorzitter: Het is goed gezien van den heer Tanis dat hij dit hier naar voren brengt. Algemeene medewerking is in het belang van de zieken. W. v. Sjilunder: Dat is tocii niet zoo goed gezien, want als er niemand thuis is, (dit kan heel goed door werk of andere redenen) wie moet dan de boel gereed leggen? Voorzittr: We kunnen zulke dingen niet generaliseeren, want in een geval als u daar noemt, kan het natuurlijk niet. Maar dat vragen we niet ook, we vragen om zooveel mogelijk medewerking. J. Mierop: Is het de plicht van do zuster, dat ze gestorven patiënten aflegt? Voorzitter: Bij verzoek van de familie, te gen vergoeding door de familie aan de zus ter te betalen. Met dank aan de aanwezigen sluit hier na de voorzitter de vergadering. 25 jaar Presidente van „Lydia" te Stad aan 't Harinvliet Vrijdag 29 Maart j.l. is in de Christelijke School op feestelijke wijze herdacht dat. mej. lil. van. Sprang 25 jaar als presidente verbonitlien was aa.n de Geref. Meisjesver. „Lydia" alhier. Er had zich een comité gevormd uit do Geref. J.V, en M.V. om de jubilaresse te huldigen. Als voorzitter van dit comité fungeerde de heer T. Aronsiman. Bij het binnentreden van de jubilaresse verhieven zich allen van hun zitplaats en zongen mej.van Sprang toe Psalm 1313, waarna mej. B. Ai-ensma.n een bouquet bloemen aanbood. Nadat mej. van Sprang op de e ereplaats had plaats genomen, nam Ds de Graaff het woord. Hij verzocht de aanwezigen to zuigen Psalm 103 1, 2 en 7, waarna li ij Psalm 103 las. Vervolgens zeide hij: Dit samenzijn zijn wij met vreugde bij elkaar oin te ge denken wat 11, mej. van Sprang, in de af- geloojien 25 jaar hebt verrichl. Wij zijn u veel dank verschuldigd voor hot werk dut u onder Gods genade aan de jeugd hebt gedaan. Dit werk was steeds moeilijk, nochtans hebt u dit niet veel liefde en toe wijding gedaan. Mej. van Sprang, 25 jaar hebt gij uw werk verricht, heeft de lleere u hiertoe in de gelegenheid gesteld. Steeds hebt gij uw eigen werk hiervoor opzij ge zet, waardoor ge toomde! alles voor liet jeugdwerk over te hebben. De J.V. en de M.V. zijn u hiervoor gron teil dank verschuldigd en zij tooueu die donkbaarheid door 11 dezen avond te be reiden. Dat liet u nog lang van God ge geven moge worden 0111 du werk voor te zetten. Namens de veroenigingen en kerke- raad en ook van mij persoonlijk feliciteer ik u hartelijk met dit, uw jubileum. Hier na ging I)s de Graaff voor 111 gebed, 0111 dan te spreken naar aanleiding van de sclioone 103de Psalm. Dc voorzitter van het Imkligingscomilé. de heer *T. Arensman. nam hierna het woord, 0111 de jubilaresse namens liet co mité van harte te feliciteeren met, haar jubileum. Spr. hoopte dal niet alleen an deren, maar de Jubilaresse zelf door haar arbeid tot dien lleere gebracht. 7.011 zijn. Dat u nog lang 'uw heerlijk werk mag ver richten onder Goda genade. Hierna gaf iiij hen, die de jubilaresse wilden feliciteeren, hiertoe de gelegen heid. Allereerst bracht mej. A. van DisF.ss» link immens oud-ledien van de M.V. harte lijke gelukwensohen over, dn hoop uitspre kende, dat mej. van Sprang nóg lang de lust zal hebben haar werk voort te zetten. Als dank van de oud-leden overhandigde zij de jubilaresse een prachtig thee-meubel. Do volgende spreekster was Mevr. Nie- borg, die namens de afd. Stad van de Ned. Chr. Vrouwenbond, vaarde-erende woorden sprak, onder aanbieding van een bonbon- schep met de beeltenis van Dr. Coiijn. Mej. A. Maliepaard sprak namens dn Meisjesvereeniging „Lydia", woorden van hartelijken dank tot de jubi loerende presi dente, voor alles wat zij voor deze vereend- ging heeft gedaan. Als blijk van erkente lijkheid bood zij de presidente 6.111 prachtig theeservies aan en verder eeniige sieraden ter vulling van het aangeboden thee- meubel. P. vam de Meeberg bood 11 aniens de J.V. „Immannel" uit dankbaarheid een prach tige schemerlamp aan, waarna mej. B. Wesdijk ter afwisseling een stukje proza voordroeg, getiteld: „Naar de Bidstond", wat zeer in de smaak viel. Hierna zong de Zangv ereeniging Soli Deo Gloria een tweetal liedieren, die met een hartelijk applaus beloond w erden. Benige leden van de M.V. hielden een samenspraak over het vrouwenkiesrecht, waarna mej. Adr. Trommel een voordracht ten beste gaf, grot iJ old „Van een schoon maker die koster wilde worden", waarna gepauzeerd werd. De vergadering werd heropend met het le couplet van liet Bondslied der Meisjes- veroeniging, waarna vervolgens het woord voordien ouderling Adr. van Biert namens de Kcrkoraad dor Geref. Kerk, Cor van Dam namens de Geref. Knapenver. en mej, van den Band namens de Ned. Ilorv. Meisjesvoroeniging „Dorcas" alhier. De laatste bood als blijk van medeleven de jubilaresse een pot bloemen aan. De voorzitter bood hierna een prachtige mand bloemen aan namens een persoon die onbekend wvnschlo te blijven. Namens liet comité overhandigde hij een kolenkit. Schriftelijke felicitaties waren ingekomen van dc oud-ledlen M. van der Pijl en M. vau BiortJelicr. Nu volgde een aardige samenspraak van de J.V. Immanuël, getiteld: ,,Het vereeni- gingsleven in de 50ste eeuw", welke met een langdurig aivplavis werd beloond. Ond-cr het zingen van Gez. 28, werd weer een versnapering rondgediend, gevolgd door een tweetal liederen van Soli Deo Gloria. Nadat mej. Ko-ppenaa-I nog een gedicht had voorgedragen, getiteld Morgen behouden thuis", naun de heer Ilogevveg het woord. Spr. wees op de gezellige avond die we hadden gehad, mot als grondtoon Soli Deo GloriaHet was God, die mei. van Sprang- deze 25 jaar gegeven heefl. Deze avond is én voor de presidente èn voor de Meisjes- vereeniigi'ng een mijlpaal. Spr. eindigde met de vereeniging aan te moedigen el-ken Zondag weer -het mooie werk voort te zetten. Dan zal d-e uitkomst heerlijk zijn! Hierna kreeg de jubilaresse het woord-: die 0.111. het volgende sprak: Ik (iïirrk den lleere, Die iniij deze 25 jaar i-11 de gelegenheid gesteld heeft mijn werk ie doen, line gebrekkig dan ook. Verder breng ik dank aan allen, die mij dezen avond hebben bereid. De cad-eaux, mij aan geboden, zijn prachtig, en ik ben ieder daarvoor hartelijk dankbaar. Dit alles is feitelijk te mooi en heb ik niet verdiend. De leiding op de Meisjesvereeniging is me altijd gemakkelijk gemaakt. Uit dankbaar heid voor de goede verstandhouding, die er altijd heerschte, wil ik de Meaisjesver. De Ilaail der gemeente Dirkslaiul verga derde op Woensdag 26 Maart '36 onder lei ding van burgemeester D. J. Visscher. Na opening en lezing der notulen wordt medcgecieei i dat ingekomen zijn goedkcu- ringsherirhten van Ged. Stalen van raads besluiten tot verhuring grond aan J. II. ten Hove; lot aankoop van een gedeelte van den tuin der pastorie van dc Ned. Herv. Kerk; goedkeuring rekening over 1933 van liet gas bedrijf. Door den weled. heer Brooshoofd ie Stel lendam is zijn benoeming tot lioold der o. 1, school, onder dankzegging, aangenomen. Do YUOllZ. deelt mede dut de Raad heeft, besloten 111 beroep ie gaan hij den Raad van Beroeji inzake den aanslag in de Doodeliamls belasting. De vergadering besluit vervolgens m. a. s. lot heropening van de openbare bewaar school op 1 Mei aa. en anders zoo sjioed'g mogelijk daarna. M. a. s. wordi goedgevonden dat liet onder wijzend personeel zal liestaau uit een onder wijzeres en een helpster. 15. en \V. stellen den Raad voor tot het aangaan van een overeenkomst met vie diaconie dec Ned. Herv. Gemeente, waarbij gedurende vijf jaren de rente van een deel van liet kapitaal 100.00U), dat voor de naai <11 lireifchool is gelegateerd, wordt bestemd als bijdrage in de exjiloitatiekosten van do openbare en van de bijzondere bewaarschool. In overleg met dc executeur-testementair van liet legaat van mevr. van Weel is deze overeenkomst opgemaakt. De lieer DE BONTE maakt enkele opmer kingen nl. dat er thans bejiaalde redenen zijn voor deze overeenkomst, dat 11I. de be waarschool indertijd is opgeheven, maar spr. hoopt dal over 5 jaren de toestand zoo verbeterd is, dat deze overeenkomst weer beëindigd kun worden, omdat een naai- en breischool ook van groot belang is voor de gemeente Dirkslaud. I)e YOORZ. onderschrijft de woorden van den heer De Boute, waarna liet voorstel til. a. s. wordt aangenomen. De Raad besluit het vermelde deel van liet Tapitaal tc beleggen in Grootboekinschrijvingen. Het te benoemen personeel voor de Be waarschool zul worden aangenomen op ar beidscontract. Het arbeidsovereenkomsten- besluit wordt met de daartoe noodige bepa lingen aangevuld. Vastgesteld wordt een rqfclement voor da openbare bewaarschool, regelende schooltij den en vacant iet ij den. O111 toegelaten tc w or den moeten kinderen 4 jaar oud zijn. Do lieer MOOI.JAART vraagt of liet niet mogelijk is ook Zaterdagsmorgens school 10 houden. I11 de voorgestelde regeling is de Zaterdag vrij, maar voor -liet gemak van de moeders zou het wel aanbeveling verdienen ook dan school te houden. De YOORZ. antwoordt dat de voorgestelde schooltijden en vacanties samenvallen met de o. I. school. Hei is gewoonte dat grootere kinderen hun kleinere broertjes en zusjes naar de school begeleiden en omdat de 0. 1. school Zaterdagsmorgens vrij geeft is dit ooit voorgesteld voor de openbare bewaarschol-'!, In elk geval kan, mocht de vvenschelijkheicl blijken, een wijziging in de verordening aan gebracht worden. De heffings- en invorderings-verordening van het schoolgeld is gebaseerd op het wer kelijk inkomen der ouders en wordt door B. en W. vastgesteld. Tijdens de vacantie is geen schoolgeld verschuldigd. Bij een wer kelijk inkomen van f 1000 wordt 10 ent per week en hij f 500 wordt 3 ent. per week be taald. Na overleg in besloten vergadering worden de arbeidsvoorwaarden en Lelooning voor het onderwijzend personeel vastgesteld. Ojj een salaris van 1' 700 wordt m. a.s. benoemd tot onderwijzeres mej. Vis en als helpster op een salaris van f 200 de wachtgeldster mej. Vijfhuizen. Het kohier hondenbelasting 1936 tot een he drag van f 258 wordt 111. a. s. goedgekeurd. In verband met de herojiening der bewaar school wordt de gemeente-begroot itsg 1936 op enkele punten gewijzigd. De bcgrooting van liet. gasbedrijf wordt meer in overeenstem ming met de bedrijfsresultaten gebracht. Punt li. betreffende „Badhuisplannen", wordt in geheime vergadering behandeld. Bij de rondvraag verzoekt de heer KNöPS hij het te werk stellen in werkverschaffing de georganiseerde- en ongeorganiseereïo werknemers in gelijke verhouding te werk te stellen. Oji iiet kerkhof zouden thans meer ongeorganiseerden werken. Voorts vraagt hij van het bedrag beschikbaar gesteVl voor co mité B dit voorjaar reeds een gedeelte te ver deeien. De VOORZITTER zegt toe, hieraan zijn aandacht te zullen schenken. oen hamer aaaihiecleiv, die, naar ik hoop, nimmer met strenge hand zal behoeven te' worden gehanteerd. Nogmaals breng ik u allen dank voor alles. De Voorzitter laat nog zingen Psalm 68 vers 10 en dankt alien voor de aanwezig heid en voor de medewerking, waarna de heer Hogewcg eindigde met dankgebed.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1