Gedé-Zalf Gemeenteraad van Oude Tonae «soofdpijn, Kiespijn MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 25 APRIL 1936 PLAATSELIJK NIEUWS DE OVERSTROOMING De Raad der Gemeente Oude-Tonge ver gaderde Donderdag 23 April onder leiding van Burgemeester Vooys. In deze eerste vergadering van 1936 sprak de VOORZ. ongeveer liet volgende openings woord: Het is een aangename taak u op deze eer ste vergadering welkom te heeten. Gaarne hoop ik dat onze besprekingen steeds in het toeken van zakelijkheid zullen staan, met uitsluiting van het persoonlijke element. Het is een groote voldoening voor mij dat dit tot nog toe steeds het geval is geweest. Zoo hoort het ook, willen wij op goeden grond verwachten dat or kracht van den Raad uit zal gaan. Vooral in dezen tijd, nu men ailts gelijk wil schakelen heeft de Uaaa zijn waardigheid hoog te houden. Het is ai enkele maanden geleden, dal do Raad in vergadering bijeen kwam, 011 ik hoor de nu dat, er al leden waren die naar een vergadering gehunkerd hebben. Tl: beschouw dit als een verheugend verschijnsel, ais een bewijs dat zij hun taak ernstig opnemen. Er waren echter geen voldoende onderwerpen om eerder den Raad bijeen te roepen. Het behoeft voor u geen aanleiding te zijn, te ineenon dat uw Voorzitter de rechten van den Raad zal beknotten. Dankbaar stemt het ons dat de Raad vol tallig bijeen komt. Als wij daar oog voor «hebben is er nog zoo veel om dankbaar te •zijn. Wij letten hier niet altijd op, wellicht juist doordat liet- leven zoo gejaagd en ge spannen is. Daarom is het wel eens goed, dat wij elkander aan den ernst, de vergan kelijkheid van dit leven herinneren. Elk oogerablik kunnen wij constateeren dat liet leven zoo spoeaig en onverwacht kan wor den afgesneden. Het past, ons daarom God tc danken, dat wij hier weer hl welstand bijeen zijn, om de zaken, de gemeente rakend, te bespreken, Dit voorrecht hebben wij alleen te danken aan Gods goedheid en Zijn trouw. Het maatschappelijk leven is nog ont wricht en geeft nog weinig uitzicht op ver betering. Niet alleen materieel, maai er is ook verlies aan moreele kracht eu uit is veel bedenkelijker. Een generatie die nood gedwongen den gezonden prikkel van ge- regelden arbeid mist, wordt door de zich op- lioopende bitterheid een wezenlijk gevaar .voor de toekomst. Als wij aan toestanden op geestelijk en religieus gebied denken, wordt ons hart met bange vrees vervuld. Maar, mijne heeren, dit moet ons den moed niet doen verliezen, nnaar meer ons vertrouwen stellen op God Almachtig. De tijden zijn in Zijn hand.. Ook voor onze gemeente zijn de zorgen groot. De taak der bestuurders en van hen, i,ie leiding moeten geven is voorzeker niet benijdenswaardig. Mijne heeren, laten wij met vertrouwen de toekomst tegemoet treden eti hopen dat ook in ons land en in onze gemeente straks van een opleving van het economisch leven gerept kan worden. De VOORZITTER doet vervolgens mede- rfeeling van liet a.s. bezoek van H.M. de Ko ningin. Fiakkee is niet verwend op dit ge bied en Spr. hoopt dat de Gemeente Oude- Tonge dit Hooge bezoek op prijs zal stellen en H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana de eer zal brengen die zij waardig zijn ite ontvangen De raadsleden worden uitgenoodigd zich om circa 11 uur te begeven naar de Willem straat om daar bij de ontvangst, door het Ge meentebestuur aanwezig te zijn. Van Ged. Staten zijn ingekomen besluiten lot oe goedkeuring van de verordening tot heffing opcenten der Personeele belasting, verordening heffing bij besmettelijke ziekten, opcenten Gemeentefondsbelasting, opcenten straatbelasting. Het rapport van het keuringsdienst, kring Dordrecht vermeldt 2503 inspecties, waarvan in O. Tonge 45; van melk zijn 1649 monsters genomen, waarvan in O. Tonge 39. Er zijn in 't geheel 9 processen-verbaal opgemaakt, waarvan in O. Tonge geen. Bij missive van tied. Staten is het aantal vergunningen in deze gemeente bepaald op 10 en liet aantal verloven op 3. Bij den gem.-ontvanger was per 25 Maart 1936 in kas f 2519.80. Op 1 April was in kas bij liet Burgerlijk Weeshuis f 2240.11. De Weled. heer Sterk, Hoofd d.o.s. wordt op verzoek eervol ontslag ais zoodanig verleend'. Het raadsbesluit tot vaststelling van het bedrag der- vergooding der O. S. wordt op verzoek van Ged. Staten ingetrokken. De Gern.-begiooting' wordt door Ged. Staten te ruggezonden voor enkele wijzigingen. De heer Holleman, kantoorh. P.T.T. ver zoekt restitutie van schoolgeld voor zijn zoon ■die toelatingsexamen heeft gedaan voor de R.H.B.S. te Middelharnis. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. De heer Heestermans verzoekt restitutie van belasting hetwelk op gunstig advies van B. en W. wordt toegestaan. De Chr. School op Geref. Grondslag ont vangt een voorschot groot f 812.34. Het R.K. Kerkbestuur ontvangt voor haar school lï 865.57. Door den heer Mast, den Bommel, e.a. Jiuurders van een terrein aan de haven, wordt hum-verlaging gevraagd. De ongunst «Ier tijden laat niet toe alles ie betalen, terwijl ook de overheid hierin het voorbeeld geeft. Op voorstel van. B. en W. wordt afwijzend beschikt. De heer Bezemer, vraagt, ontheffing van be lasting voor grond die nog niet bebouwd is. Aangezien dit een nieuw gezichtspunt is, wordt dit voorstel in handen van B. en W. gesteld voor advies. Een verzoek van P. Gebraad, dat reeds 21 Juli 1935 is ingekomen en steeds weer uit gesteld, wordt titans aan de orde gesteld. B. en W. hebben het volgende voorstel dat den Raad aanbevolen wordt. Tot een maximum van f 230.een toeslag Ie geven aan liet. pensioen van i0%. B. en W. zijn van meening dat dit wel ging in den voorgaanden tijd van hoogcon junctuur, maar willen nu dit systeem laten uitsterven door de volgende bepaling. Vanaf het tijdstip van liet indienen der aanvrage tot 1 Jan 1937 te verleenen 40%, en dit in vijf jaar te doen afloopcn dus een jaarlijk- sche vermindering van 8%. Nu de havenmees ter ook met pensioen gaat en het consequent is, op een aanvraag zijnerzijds, dit ook te verleenen, achten B. en W. deze bepaling ge- wenschf, Zonder hoofdelijke stemming kan de raad zich hiermede vereenigen. Op aanvraag van Jacobs om f 23.restitu tie (waarvoor is ons niet gebleken verslagg.) wordt, m.a.s. goeogunstig beschikt, De heer v. d. Voorde, kapper verzoekt zijn winkel, gedurende 21 diagen in liet zopier- tijdperk, tot. 10 uur te mogen openhouden. De raad bewilligt hierin. Ook de andere kappers profiteeren hiervan B. en W. zullen de juiste datums vaststellen. Over do wijziging der begrooting 1935, vraagt oe heer GEBRAAD het woord, die op merkt dal post 115, die in verband staat met verbetering van liet Gemeentehuis toch wel hoog is opgevoerd. De begrootingspost wordt met f 600.overschreden. Spr. had gaar ne dat hierin vooraf den raad gekend was. De VOORZ.: deelt mede dat hierin is be grepen de meubileering van de Burgemees terskamer, alsook waterleiding en W.C. Dit zijn uitgaven die niet to ontgaan waren. De raming' van den getii. opzichter is ook dik wijls te laag. De heer GEBRAAD heeft in de vergadering van 3 Dec. 1935 aan dori Voorz. verzocht eventueele bogrootingswijzigingen den leden thuis te zenden. De Burgemeester heeft dit toegezegd maar ditmaal niet gedaan. De VOORZ.: erkent i.e toezegging, heeft het ditmaal verzuimd en zal zien aan de wenschen tegemoet te komen. De heer v. d. BOOGERT wijst er op dat ook de post ontwikkelingscursus verhoogd is. Spr. is hier niet tegen maar meent dat dit. niet altijd te voorkomen is. De heer GEBRAAD verzoekt in liet ver volg Dij dergelijke hooge. overschrijding der begiootingsposten goedkeuring van den raat, te vragen. De heer SCHOUWEN onderschrijft de be zwaren van den heer Gebraad. Wij moeten niet alles overlaten aan het vertrouwen van B. en W„ hen niet alle vrijheid geven. Spr. heeft hier al meer de aandacht op gevestigd. De VOORZ.: meent dat de heer van Schou wen, hierover in 't geheel niet moet klagen, want, die heeft bij liet, behandelen der be- grooting juist gezegd, dat B. en W. maar moeten overhevelen. De heer PRINCE, zegt dat de raad hierin zelf schuld heeft omdat de raad het eerst goedgevonden heeft. Nadat de Wethouders DE WIT en BEIJER nog verklaard hebben dat er hunnerzijds geen bezwaar legen bestaat, liet oordeel van den raad te vragen, en nog eenige toelichting gegeven hebben wordt de af- en overschrij ving zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De Havenmeester beeft op 24 Maart den pensioengerechtigden leeftijd bereikt, wes halve hem op 1 Mei 1936 eervol ontslag ver leend moet worden. Dit was aanleiding voor B. en W. het sa laris nader te bezien. De jaarwedde is thans f 732.als havenmeester, f 38.als baken- meester, f 53.als lantaarnopsteker en f 133 voor het schoonhouden gemeente-huis. B. en W. willen het. schoonhouden van het Gem. huis scheiden van de andere functies, en stellen voor een afzonderlijke schoonmaak ster te benoemen op een salaris van f 200. Het salaris van den Havenmeester maakte nog een nunt van bespreking uit, B. en W. besloten den raad voor te stellen: als ha venmeester f 600.—, als bakenmeester f 25. en als lantaarnopsteker f 23.totaal f 650. De heer VAN SCHOUWEN vraagt wat de bedoeling is van B. en W. ten opzichte van het schoonmaken Gemeentehuis en waarom deze post verhoogd wordt. Aan c.e eene kant behelst het. voorstel van B. .en W. verlaging en anderzijds verhooging B. en W. zijn van oordeel dat het schoon houden van liet gemeentehuis beter afzon derlijk ka.il geschieden. De VOORZITTER meent dat het schoon houden van het gemeentehuis zöu kunnen geschieden door iemand, die nu onderstand geniet. Dit is van 'belang èn voor de ge meente èn voor de instelling die onderstand Verleent. De heer VAN SCHOUWEN kan zich ver- eenigen met het idee de functies te scheiden maar waarom, vraagt spr., moet het nu f 200 kosten en voorheen f 153? Wethouder DE WIT zegt dat de vergoe ding voor het schoonhouden steeds hetzelf de gebleven is. Er is echter uitbreiding ge komen, er worden hooger eisch gesteld en daarom zijn B. en W. van oordeel dat f200 niet te veel is. De heer GEBRAAD kan zich vereenigen met de voorgestelde regeling, ook wat be treft de vergoeding; maar z.i. moet buiten beschouwing blijven, dat er iemand is die onderstand geniet en die dit werk nu zal gaan doen. De VOORZITTER meent dat dit integen deel zeer juist is. Hier zijn menschen die Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Uijnbardt's Poedei l'ei stuk 8 ct.; doos 45 et Bij Uw Drogist hunkeren naar werk, die liever f3.75 ver dienen dan f 4 aan onderstand ontvangen. Dit heeft voor Spv. juist den doorslag gegeven, deze regeling te treffen. De heer v. d. BOOGERD beaamt de mee ning van B. en W. en vindt het ook een zeer juist standpunt. Nu worden 2 menschen ge holpen, en de gemeente heeft voordeel. De voorgestelde regeling wordt zJi.s goed gekeurd. De VOORZITTER brengt nog hulde aan den havenmeester. Hij heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Er zijn geen klachten geweest, of wel ze berustten op een onjuist inzicht. B. en W. stellen voor als salaris voor den te benoemen weger aan brug I, f 800 met 3 2-jaarlijksche verhoogingen van f 50, als maximum te bereiken f 950 (vorig salaris was f1045). Hiervan moet 10% pensioen bijdrage betaald worden. Het kohier van de handenbelasting wordt vervolgens vastgesteld. De bijdrage voor steun B, welke komt in de plaats van het crisis-comité, dat per 1 Mei opgeheven wordt, zal voor de gemeente bedragen f 246.40. De heer VAN SCHOUWEN informeert naar de baten hiervan voor de gemeente. Wethouder DE WIT wijst er op dat voor heen de Gemeente 21% en het N.C.C. 79% betaalde. Thans betaalt de gemeente f2 en het rijk f 2.40. Vorig jaar was pl.m f 1000 ter beschikking en thans circa f 470. De heer GEBRAAD is van meening dat vorig jaar n'et het geheele toegestane be drag verbruikt is. Er is nog pl.m f 100 over. Kan dit niet op de een of andere wijze ten goede komen aan de ingezetenen? De VOORZITTER wil dit gaarne nader bekijken en geeft de heer Gebraad en wet houder de Wit, die beiden deel uitmaken van de commissie, in overweging een plan op te maken. B. en W. stellen voor uit de wegers van brug I en II een weger voor brug I te be noemen. Er zal dan een alphabetische voor dracht opgemaakt worden. Wethouder DE WIT is het bekend dat er vaadsleden zijn, die bezwaren hebben en die sollicitanten willen oproepen. Er ontstaat hierover eenige discussie, waarna de heer KAUFFMAN zijn bezwarén kenbaar maakt en voorstelt sollicitaiiten op te roepen. Dit voorstel, ondersteund door den heer POLLEMAN, wordt met 7 tegen 4 stemmen verwerpen. Er is nu geen bezwaar over te gaan tot benoeming. De alphabetische voc 'dracht luidt: 1. Hartman en 2 Prince. Benoemd wordt met 6 stemmen de heer Prince, ter wijl de heer Hartman 5 stemmen verkreeg. De benoeming zal ingaan per 1 Mei a.s. De raad gaat over in geheime zitting. Na heropening stelt de VOORZITTER voor: aankoop van boschland van erven D. Moo- yaart voor een bedrag Van f 4182.84, met in begrip der kosten. In verband met dezen aankoop wordt voorgesteld tot het aangaan van een kasgeld- leening, groot f 4200. Beide voorstellen worden zhs aangenomen. SOMMELSDIJK De opbrengst van de Za terdag, 9 Mei a.s. te houden collecte door middel van spoidjesverkoop in de genreen- ten Middelharnis en Sommeisdijk komt ten hate van de geldmiddelen van de samen werkende Reclasseeringsinsteliingen. De grootste hjervan zijn het N'ederlandsehe Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van de Gevangenen, de Roomsch-Katholieke Re- classeeringsvereeniging. het Leger des Heils en de Protestantse]! Christelijke Reclassee- ringsvereeniging. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week de vol gende werk'loozen en werkzoekenden inge schreven: 161 landarbeiders, 11 transport arbeiders, 4 landbouwerskneohts, 5 timmer lieden, 1 chauffeur, 2 schilders, 4 metselaars 1 pakhuisknecht, 1 typograaf, 1 korentnole- naarsknecht, 2 opperlieden, 1 stoffeerder, 2 smeden, 2 kooplieden, 1 hoefsmid, 1 auto monteur, 1 kapper, 1 tuinder, 1 slager en 1 schipper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 176 personen werkloos. De prijzen der landbouwproducten zijn in deze gemeente als volgt: Paardenpeen f 3.Aardappelen: Eigenheimers f 2.20 f 2.30; Bevelanders f 2.00 f 2.20; Red-Star f 2.10 en blauwe f 2Uien f 0.60. Alles per H.L. Voor stroo besteedt men f 5.per 1000 kg. De schilder G. L. B. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn oog zoodanig te verwonden, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Bij den Gemeente-Veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtreiit een ge vonden rijwielbelastingmerk en een nummer bord voor een motorrijtuig. lil verband met het bezoek van H.M. de Koningin nan deze gemeente, zal de gemeen te-secretarie Zaterdag a.s. voor het publiek gesloten zijn. Voor de werkloozon zal dien dag geen stempeling plaats hebben. MIDDELHARNIS In verband met het be zoek van de Vorstelijke personen op aan staande Zaterdag, is de gemeente-secretarie voor het publiek gesloten. Gevonden door B. de Korte Juliana van Stolberglaan: een portemonnaie. inh. eenig geld. Aan de kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar den Haag verzonden 900 H.L. aardappelen. De heer M. Klink is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd om aldaar een opera tie te ondergaan. Het zoontje van A. Peeman liep, door dat hij niet oplette, op het Kerkplein met zün gezicht tegen het prikkeldraad, waardoor hij ernstig werd verwond. Het dochtertje van Joh. Nieuwiand werd aangereden door een auto. Zij bekwam enkele schaafwonden aan haar been. Bij M. v .d. Valk aan de Kaaidreef heb ben ongenoode gasten de munten uit de gas meter gehaald. Bij de politie is hiervan aan gifte gedaan. Wedvlucht van Roozendaal gehouden op Zaterdag 18 April der P.V. De Reisduif. De prijzen werden behaald als volgt: C. Smit 1, 3, 8, 11, 15, 16, 22 en 27; G. Mooiweer 2, 5 en 6; H. Visser—Struik 4, 17, 23, 26 en 30; 28; A. Sareise 10, 13, 19, 25 en 29; Chr. F. L. Peeman 7 en 18; P. Schuurman 9, 24 en Hossen, 14 en 20; J. Kruik 12 en 21. Op 25 April zal er een wedvlucht gehouden worden van Lier (België). Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden 158 personen als werkloos ingeschrc ven, waarvan 67 landarbeiders, 22 personen van de bouwvakken en 69 personen van ver schillende vakken. Deze week is de crisismargarine ver krijgbaar bij Jacob Sareise, Westdijk. Het dochtertje van den heer Giebels had het ongeluk van de trap te vallen. Zij be kwam een hersenschudding. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Woensdag 29 April 's avonds half 7 zal in de Chr. Gerf. Kerk voorgaan Ds. Driese van Rotterdam-Z. STAD AAN TT HARINGVLIET. De burge meester ontving, in verband met het aan staand bezoek van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, van een tweetal in gezetenen een kostbare ambtsketen ten ge schenke. OUDE TONGE. Ter kennis van werkloo- zen is gebracht, dat het stempelen a.s. Za terdagmorgen zal plaats hebben in plaats van 1010.30 uur van 99.30 uur. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin op a.s. Zaterdag zullen Gem. Secretarie, Ontvangkantoor en Kan toor van den Burgerlijken Stand na 10 uur v.m gesloten zijn. De Rotterdamsche Rechtbank eischte tegen den 25-jarigen slagersknecht L. C. M. wegens verduistering in dienstbetrekking een gevangenisstraf van 3 maanden. Over ver dachte was een reclasseeringsrapport uitge bracht, dat tot een ongunstige conclusie kwam. NIEUWE TONGE. Door B. en W. is aan M. Vreeswijk vergunning verleend tot het verbouwen van zijn arbeiderswoning aan de Battenoordschedijk. De beroepen herder en leeraar Ds Pop te Monster heeft voor het beroep naar onze gemeente bedankt. A.s. week zal ten postkantore de uitbe taling van Ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. Ter gelegenheid van 't bezoek van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana aan deze gemeente, is bij publicatie bekend ge maakt, zooveel mogelijk door de bewoners de vlaggen uit te steken. De perceelen weiland in gebruik bij den heer Johs. Wittekoek, ten verzoeke van Mevr. van Vugt en de Erven B. van Vugt, is bij gehouden verkooping ingezet door H. Felsbourg Perceel I, groot 1 Gem. 223 R.V.M. op f 4.40 per gemet of in totaal op f 767. Perceel II, groot I Gem. 25 R.V.M. door A. Kabos op f 250 per gemet of in totaal f 270. Afslag op Donderdag 30 April a.s. De heer C. Overdorp heeft zijn woon huis, staande in de Oranjestraat, bewoond door K. Kamerling, onderhands verkocht aan W. Kievit. Vergadering van de Afd. ZuidHoll. Ver. „Het Groene Kruis" te Nieuwe Tonge op Vrijdagavond half zeven in het Weeshuis. OOLTGEN SPL A AT. Bij de heden gehou den zitting van den Keuringsraad voor de lichting 1937 zijn geschikt verklaard: G. van Bergen, G. J. de Best, S. L. Berkhoff, N. Braber, A. Buscob, G. P. van de Capelle, L. van Gent, J. Groenendijk, L. Hakke, A. Hui- breehtse, D. H. Kiewiet, P. L. Kloet, T. Moerenhout, C. Mijs, T. Neels, H. Noord, C. Remus, G. de Waal. Ongeschikt: H. Pieterse, D. van d. Ouden C. C. Lodder, J. C. Beyer en C. Donkersloot Heden zijn 172 werkloozen ingeschre ven. Woensdagmiddag is het zeilschip Mer- westroom, eigenaar E. Blokland te Hardings veld geladen met grint in het Volkeral-: aan den grond gevaren. Na veel moeite gelukte het schipper A. Waling met zijn motorboot te hulp te komen en is het gelukt het schip vlot te krijgen en het schip behouden in de haven alhier binnen te sleepen. Zaterdag 25 April hoopt H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan Fiakkee te brengen. De burgemeester verzoekt de ingezetenen de vlag uit te steken en Oranje te dragen. Hoewel de vorstelijke personen niet de kom dezer gemeente zullen bezoeken, zullen 600 kinderen uit deze ge meente opgesteld worden in Achthuizen. H.M. zal daar door den burgemeester ont vangen worden: ook zullen de gemeenteraads leden en enkele autoriteiten, benevens plaat selijke vei eenigingen, de B.V.L., muziekver- eeniging, zangvereeniging allen met hun vaandels aanwezig zijn. ACHTHUIZEN Ter herinnering aan de verbouwing der R.K. Kerk alhier is een ge denksteen aangebracht, die 2e Paaschdag is onthuld. Verschillende sprekers voerden hierbij het woord. Door dien Weled. heer Jacobs, oi(likcrkliestu11 rs 1 id werd de steen onthuld. De steen draagt het volgende op schrift „Anno 1930. Offervaardigheid en gods dienstzin hebben de vergrooting van deze kerk tot stand gebracht." Door Pasioor Nolet werd een koker met oorkonde ter inmetseling neergelegd. Bur gemeester Donkersloot sprak een huldiging* woord lot Pastoor, Kerkbestuur en Parochie. Pastoor Nolet dankte met 'een enkel woord. Architect van de Kerkvergrootimg was Ir. J. A. Jacobs. DIRKSLAND. De burgemeester heeft bij proclamatie bekend gemaakt, dat H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana op Za- teidag 25 dezer aan de gemeente een bezoek zuilen brengen. In verband hiermede wordt beleefd ver zocht door het uitsteken der vlaggen vair de instemming met dat hoog bezoek blijk te geven. Te volgen route: Schelpenpad, Kaai, Heul, Voorstraat, Ring, Achterdorp, Stationsweg naar het Van Weel Ziekenhuis. Deze wegen zullen van 111 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. Uitslag van de op 23 April jj. in het gemeentehuis alhier gehouden publieke aan besteding voor de levering van 150 M3. on- derhoudsgrint en 250 M3. basaltsteenslag door de Commissie van beheer over den weg van het Sas van Dirksland tot Herkin- gen: Grint: Gebr. Wijgand te Dinteloord, Duit- sche grint f2.03 en Hollandsche f2 per M3; P. J. van den Doel te Dirksland f 2.07 per M3; E. Blokland te Hardinxveld f2.07 per M3; H. Rook te Ouderkerk a. d. IJssel f2.25 per M3. Basaltsteensiag: Basalt Mij. te Rotterdam f 5.45 per M3; N.V. Basalt en Bouwstoffen Mij. N.B.M. te Zaandam f5.52 p M3; Steen- handel Rauen te Arnhem 13.83H per ton; Spieker en Elferink's Transport en Handel Mij. Amsterdam f5-67 pel- M3; Gebr. Wij gand te Dinteloord f 5.53 per M3. Vervoer der materialen: M. v. d. Mast te Sommeisdijk f 0.2912 per M3; Le Comte's vrachtautobedrijf te Sommeisdijk f0.29J^ p. M3; A. J. van Dongen te Dirksland f0.32 p M3. Rijden met de schrapploeg: Gez. Kleinod te Dirksland f 0.90 per uur. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bevestiging van de nieuwe lidmaten en voorbereiding voor het H. Avondmaal worden gehouden, dat j.l. Zon dag uitgesteld is moeten worden. Zondag avond zal er doopsbediening plaats hebben. Het gehakt in blik is voor de werkloo zen op de bons verkrijgbaar bij Mej. de Wed. J. Klomp aan het Achterdorp. De dis tributie van rundvleesch in blik is thans hier stop gezet. HERRINGEN. J.l. Woensdagmiddag had alhier de publieke verkoop plaats van krui denierswaren enz. en winkelimventaris van den heer Korvink. Een en ander bracht, on danks de koude, veel volk op de been. De verkoop vond plaats wegens beëindiging van zaken. Vanaf Maandag tot en met Zaterdag middag 3 uur, zal op de gewone openstel- ïingsuren van het Hulppostkantoor, de uit betaling plaats vinden van de Ouderdoms rente. Een varken van den heer v. d. Sas had het ongeluk twee pooten te breken, zoodat het dier uit nood geslacht is moeten worden De koopman K. kwam vorige week met hit en kar in een sloot terecht. Met vereen de krachten werd een en ander op het dro ge gebracht. Met eenige materieele schade liep dit af. De goedkoope margarine is voor be- hoeftigen en steuntrekkenden verkrijgbaar gesteld bij Mej. M. van Putten. Door den gemeente-veldwachter is te gen een automobilist van elders proces-ver baal opgemaakt wegens het niet in zijn be zit hebben van Rij- en nummerbewijs en geldige wegenbelastingkaart. Door den landbouwer A. J. den Boer zijn thans reeds aardappelen (Eigenheimers) van de oogst 1936 verkocht voor f300 per gemet. De koopman G. uit Dirksland geraakte met zijn auto door de haag bij den tuin van J. v. d. V. De auto werd daarbij nogal be schadigd en moest met behulp van een an dere auto op den weg getrokken worden. Op den Scharloodijk geraakten j.l. Za terdag door den hevigen wind een tweetal bakfietsen, resp. geladen met groenten en melk, van den dijk, terwijl ook nog een handwagen met turf enz. van den dijk werd geworp. Alles liep met wat materieele scha de af. STELLENDAM Koninklijk bezoek aan onze gemeente Als een lóopend vuurtje verspreidde zich 'deze week liet gerucht door onze gemeente dt H.M. Koningin Wilhelmina met H.K.H Prinses Juliana a.s. Zaterdag 25 April een bezoek aan Stellendam zouden brengen. In Tegen Eelt en Eikdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 jaar aari de spits. Verkr. bij H. H. Apoth. en Drop, a 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevetensvr. a 45 ets. Gedé - Voetbadzout, zeer verkw. a 45 ets. 't ibegin werd er door weinigen geloof aan geslagen. Velen meenden niet een April, mop te doen le hebben. Totdat de officieel» proclamatie van den Burgemeester aan alle tegenspraak een einde maakte. Naar wij vernomen is het programma voor bet bezoek ongeveer als volgt: Vertrek uit Dirksland om kwart over één. Aankomst te Stellendam ongeveer half twee aan 't eind van de Voorstraat. Daar zal de be groeting' door den Burgemeester plaats vin den, terwijl door een dochtertje van der» lieer Jougsma en een van den heer Voge. laar bloemen zullen worden aangeboden. Vervolgens zullen H. M. en H. K. H. door de drie hoogste klassen \an de drie scho len onder leiding van den heer Broosliooftl gezamenlijk toegezongen worden. Voor een en ander zal een gedeelte aan bet einde van de Voorstraat afgezet worden, waar ook de schoolkinderen worden opgesteld. Daarna wordt een rijtoer door het dorp ge maakt. De route die hierbij gevolgd zal worden is de volgende: Eerst over de Voor- straat naar de Langeweg, door de Lange* weg naar de Nieuweweg, door de Nieuwe- weg naar den Buitendijk, langs den Bui. tendijk naar de N.W. Achterweg, over da N'.W. Achterweg weer naar de Voorstraat. Ten slotte over de Voorstraat naar de Ha ven, vanwaar het vertrek plaats zal vinden met een Marinevaartuig. Aan de haven zal het afscheid plaats vinden van de leden van den Raad van Stellendam en van cl» Burgemeesters van Fiakkee, terwijl ook do schoolkinderen daar nog zullen zingen. Bovendien zal het muziekkorps bij bet ver trek het Wilhelmus spelen. Alle wegen welke liggen in de route welke wij liier. boven beschreven, zullen van één uur tot half drie 's namiddags voor alie rij- en voertuigen afgesloten zijn. De Burgemees ter heeft de burgerij verzocht op den dag van liet Koninklijk 'bezoek allerwege do vlaggen uit te steken. Gaarne willen wij dat verzoek hier herhalen en met allen aandrang ondersteunen. Laat de burgerij van Stellendam toonen de Koninklijke bc- langstelling te waardeeren en van baar liefde voor liet Oranjehuis, dat sinds eeuwen lief en leed met het volk van Ne derland deelde, een ondubbelzinnig blijk geven. .GOEDEREEDE. Bij de gehouden keuring der Nat. Militie van de lichting 1937 zijn de volgende personen goedgekeurd: Joh. Hoek, A. Hoek. J. v d Laan, F. Redert, J. Roos, J. van Tigchelen en J. v. d. Wende. Ongeschikt G. Bruggeman, M. Breen, J. Redert Gz., W. Redert Az., A. Roos, T. Tanis, A. de Vries en J. v. Tigchelen Mz. Door den palingvisscher A. Lold:er zijn deze weel: twee wolhandkrabben in de fui ken gevangen. Dit dier is door de visschers gevreesd, omdat ze veel schade aan de net ten kan berokkenen. A.s. week zal op 't Postkantoor op do gewone uren de Ouderdomsrente worden uitbetaald. Zaterdagavond zal op 't marktplein door de muziekvereeniging Apollo een con cert worden gegeven. Bij die gelegenheid zal door eenige jongedames de verkoop plaats hebben van de Emmabloem. De geheele op brengst daarvan is ten bate van de t.fyc- bestrijding. Toen de Noordzeevisschers Joh. Orgeis na zijn vangst te hebben verkocht op de vischmarkt te Rotterdam, om zich wederom ter vischvangst te begeven, zijn motor aan sloeg, sprong die gedeeltelijk uit elkaai', wat bem een schade aanbracht van minstens f500 behalve zijn verlet. (Zie verder Plaatselijk Nieuws pag. i) April-werkzaamheden in den rozentuin Na de mooie, zonnige dagen van Maart, hymnen we, nu onze rozen flink verder snoeien om weer op z'n voordeeligst te kun nen uitloopen. Afknipsels, alsmede onrein heden die op do perken na de bemesting zijn achtergebleven, moeten worden verwij derd en verbrand ten einde schimmelvor ming tc voorkomen. Op zeer droge dagen na voorjaars-planting, besproeie men de planten intensief, ook vóór en óm de reeds vaststaande planten, waar mest werd aan gebracht. Door flinke watergeving zorgen wij ook dat de mest goed ia de aarde kan dringen. Dit laat in vele tuinen nog ai eens te wenschen over; in Mei vindt men nog wel droge mcstplakken even ouder de op pervlakte; die mest heeft slechts baar werk gedaan in vervluchtiging. Het opbinden van klim-rozen moot nu achter den rug zijn, hoewel misschien hier en daar eenige verbetering van verbindin gen uoodig kan zijn, of breuken aan raster werk zijn te herstellen, maar daarbij moe ten we heel voorzichtig te werk gaan, opdat de uitspruitsels die nu al 5 cM. of meer lang zijn, zorgzaam gespaard blijven voor de bloemontwikkcling. Uit: „Rosarium". Feuilleton Eeu verhaal uit het rampfaar 1809 door L. PENNING (3 De jongen bleef maar aan 't. fluiten, en als hij het staakte, dan vertelde hij een of andere grap, ten koste van zijn baas. Op den Pruimenhof moest hij zijn mond houden, tnaar nu wreekte hij zich, dooi' zijn baas be lachelijk te maken. Hondrik Bergakker echter zeide er weinig op; hij wandelde met het hoofd gebogen voort: als een slaapwandelaar, of als een anan, die in diep gepeins is. Klaas sloeg met. de hand op den arm. „Kletsnat", zeide hij, „enfin mijn .moeder zal wel een goed vuur aan hebben! ■Bij m'n baas verkleum je van de kou hij zal nog wet een keer dood vriezen, stijf als een paal! We zijn er, baas Bergakker m>u gegroet, hoor!" Ze stonden, toen dn jongen dit zeide, bo ven op de stoep. En terwijl de kleine Klaas rechts sloeg, ging de boer links: recht op het licht af van „den gouden Leeuw". Het was bier in den avond toch gezelli ger dan in den verlaten, somberen Polder; de buizen stonden dichter bij elkander; Halrijke lichten flikkerden door de kleina ruiten, en men hoorde deuren dicht en open gaan. „G'en avonid, Hendrik?" riep een stem, „weet je ook, wat het water heeft, gedaan?" Deze vraag lag den menschen van het dorp in den mond bestorven; zij deden die \raag aan elkander, als zij opstonden, als ze naar bed gingen op don middag en in den nacht.. De dreigende ramp bracht de menschen dichter bij elkander; de afstand tusschen de rijken en de minder bedeelden kromp in; de Burgemeester, die trotscli van hart was, maakte de laatste dagen een praatje met den ouden nachtwaoht, wat vroeger weinig gebeurde. „Ik weet het niet", zeide de boer, „ik kom zoo pas van huis ben jij het, Teun?" En hij strekte het hoofd vooruit, om den man heter tc kunnen herkennen. Het was Teun do nachtwacht, die naar huis ging, om nog een paar uur te kunnen slapen, want te half elf moest hij beginnen d<: ronde tc doen. Hij bleef een oogenblik bij Bergakker Staan, terwijl zijn oude oogen nadonkelijk naar liet werk staarden. „Er zit storm in de lucht!" zeide hij dan, „en de rivieren stampvol ijs liet ziet er niet mooi uit, Hendrik!" ■Do nachtwaoht schudde, terwijl hij dit zeide, bet grijze hoofd. 'En met, kracht een hoestbui overwinnend, ging bij voort: „God komt met zijn oordee- len, mail. 't Zijn allemaal roepstemmen tot land en volk, om zicli tot God te bekee- ren heb je niets van Barend gehoord?" „Van Barend?" vroeg de boer met liai'do stem, „ik weet niet waar hij is!" i En zonder een woord meer te wisselen, trad de boer de gelagkamer binnen van „den gouden Leeuw". Men kon de rook wel snijden daar bin nen en een onaangename lucht, van bier en jenever vervulde liet lage vertrek. Toch waren liet lang niet allen drinkebroers, die hier aanwezig waren. De meesten waren bezorgde huisvaders, die door de zorg, de angst, naar „den gouden Leeuw" waren gejaagd, om er nieuws over den waterstand tc hooren. Want het dijkbestuur hield zijn zittingen in de polderkamer; een opkamer, die aan de gelagkamer grensde, en die langs een steenen trap van twee treden werd bereikt. „Het staat goed", zeide hij, „best! Maakt u maar niet ongerust, menschen tot nog toe is er geen reden voor angst!" De heemraad wist meer dan de anderen, de laatste rapporten hadden hem bereikt. En toen bij Hendrik Bergakker daar mid den tusschen de menschen zag staan, klop te bij ilozen vroolijk op den schouder en zeide: „Het zal nog wel losloopen, maat! Ik verzeker je dat er geen onmiddellijk gevaar is! Wij liior in de Tieierwaard kunnen go- rust zijn!" Plotseling ecliter keek hij heel ernstig, alsof een verschrikkelijke gedachte bezit nam van zijn denkvermogen, terwijl hij voortging: „Heb je dat geval bij Leerdam al gehoord?" „II: weet van niets?" zeide do boer. „De rijke Fokkéns, die daar bij de glas fabriek woont, i§ gistermorgen dood in zijn bedstee gevonden geworgd, het touw om den bals!" Sommigen der aanwezigen, die het den heemraad hoorden vertellen, wisten het reeds, maar voor Bengakker was het nieuws. En de lippen op elkander persend, slootte hij de woorden uit: „Hoe kwam dat toch? O, 't is verschrikkelijk?" „Hoe dat kwam? Wel, 't was de geld duivel, die deu moordenaar te pakken had! Er wordt een hoop geld gemist ja, het kan ver gaan met den menscii. IleuJ.il:, als God hem loslaat!" De boer antwoordde er niet op; hij zag in zijn gedachten dat magere geraamte te gen het verlichte gordijn van den Pruimen hof. Eo als uit een somberen droom lang zaam ontwakend, zeide bij: „Ja man dat zegt ge wel!" Er was een zwaar gegouds van menschen in de gelagkamer; slechts weinigen gingen zitten, het liep er in eu uit.: als in een huis, waar zoo pas een binnenbrand is ont dekt. Maar Hendrik Bergakker zette zich toch neer, toen er een plek aan den baard open kwam, want de regen trok door zijn buis heen, en hij huiverde van de koude. Hij dacht al maar aan dien rijken Fok kéns, elion ze vermoord hadden gevonden, en aan den rijken baas Bokking van den Pruimenhof. Hij schrok er van, als de men schen hem aankekener was oen ellendige vrees in zijn binnenste dat men het op zijn gelaat zou lezen wat hij daar straks van plan was geweest. Eu terwijl deze gedach ten hem pijnigden en folterdon, trad daar in eens een ploeg dijkwerkers binnen mot de spaden op den schouder en van onder tot boven met slijk bespat. Ze riepen om bier, want ze hadden dorst; en zo zweetten, al was liet koud: van den zwaren diikarbeid, dien 7a .pas hadden ver richt. De boer lette niet op hen, maar in eens hoorde hij roepen: „Barend daar zit je vader!" en tloor den blauwen nevel van den tabakswalm been zag hij daar zijn zoon staan: aan do tapkast, met een kroes bier 111 de band. Do jongen was magerder geworden: mis schien we-1 het gevolg van de vele ontbe ringen. E11 er lag een oudachtige trek op zijn gelaat, alsof hij in die weinige weken jaren ouder was geworden. De heemraad stootte den jongen aan en zeide: „Zeg jo vader g'en dag 't is je vader, hoor!" Als de heemraad iets zeide of beval, dan waren er maar weinig dorpers, die hem tegen dorsten spreken. En Barend ging ook, al was liet met tragen tred. „Dag Vader!" zeide hij, en zoo bleef hij daar staan: voor zijn vader. „Dag Barend!" zeide de vader, maar er nas geen hartelijkheid in dien toon. En de boer, die een oogenblik zijn hart snel ler had hooren kloppen, voelde zijn oude koppigheid weer boven komen, omdat de jongen de hand niet uitstak. „Hoe is 't met moeder?" vroeg de jon gen: „en met do jongens? En met Lena?" „O, heel goed best, hoor!" zeide de boer, en hij stond op. „ik moét naar huis gegroet!" Barend liet hem gaan. Hij keerde naar de tapkast terug, en dronk zijn glas bier. E11 Barend nam een kroes extra om zijn verdriet en ergernis weg te spoelen. De boer haalde diep adem, toon liij weer op den dijk stond. ■De-maan wa-s in haar eerste kwartier, en kwam tusschen de wolken door, die naar het Oosten joegen. Er steeg een zacht ge- druiscli op uit de dreigende rivier: als het ver gedruisch van een zwaar onweer. Het regende niet meer. En als de boer stevig doorliep, zou bij misschien zijn huis kun nen bereiken, zonder opnieuw een bui op het lijf te krijgen. Weer kwam hij den Pi-uimenhof voorbij, maar hij bleef er niet staan zooals daar straks. Hij sloop er voorbij als een dief, die op heeterdaad is betrapt; hij keek den an deren kant uit, om die vuilgele schaduw op het gordijn niet te zien, en eerst toen hij honderd schreden verder was, keek do boer om, en zag, hoe de sombere Pruimenhof daar lag in doodsche rust, zonder één vonkje lioht.. In zijn eigen binnenste was het als in dat verschrikkelijke huis: leeg en duister. Om de schande der armoede te ontgaan, was hij in staat geweest, roof en diefstal te begaan. Iiij rilde er van; de angst voor zich zeiven joeg hem voort, en zich op de borst slaande, steunde de man: „O God, wees mij zondaar genadig!" De herinnering aan de verzoeking ver vulde de diepten van zijn ziel met schrik en angst; als een vlofd steeg de pijn in zijn binnenste op, en ineens barstte de stugge boer in tranen los. Zoo ging bij met zijn berouw door den modder van den polderweg. (Wordt vervolgd,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 6