MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 25 MAART 1936 GEMENGD NIEUWS EEN NACHTELIJK AUTO-DRAMA ERNSTIGE AANRIJDING ONDER LENT DE OORLOG IN OOST-AFRIKA WAT HET LONDENSCH ACCOORD BEHELST ""1 INBRAAK IN EEN REGISTRATIE-KANTOOR Zeventienduizend gulden aan zegels gestolen Te Utrecht ontdekte Zondagmorgen een agent van politie, dat er ingebroken was in het kantoor van den ontvanger en inspec teur der registratie en domeinen aan de Muntstraat. De daders, die zich hebben laten inslui ten. hadden alles overhoop gehaald en kon den ongemoeid hun „werk" verrichten, daar het gebouw 's nachts onbewaakt is. De in brekers hebben de brievenpost opengebroken cn zich ook postwissels toegeëigend. De eigenlijke buit bestond uit veertienduizend zegels en coupon- en beursbelastingzegels ter waarde van ongeveer zeventienduizend gulden. De politie stelt alles in het werk, om den verkoop van de zegels te voorko men. Gelukt dit, dan hebben de inbrekers heel weinig profijt van hun buit. Boven dien zouden zij bij den verkoop van coupon- en beursbelastingzegels de medewerking moeten hebben van beursbeambten. De brandkast hebben de inbrekers niet ge opend. Zij moeten Zaterdagmiddag vijf uur, toen de laatste werkvrouw de kantoren ver liet, zijn binnengedrongen. De daders heb ben verschillende pogingen gedaan om het gebouw aan de achterzijde te verlaten, doch dit lukte niet, waarom zij door een raam aan de voorzijde zijn ontkomen. Felle boerderij brand te Lith (N.-Br.) Vijfendertig runderen en varkens in vlammen Te Lith (N.-Br.) ontdekte men 's avonds omstreeks zes uur, dat er rook opsteeg uit een laoidbouwschuur van don landbouwer L. van Amstel in dien Achterhoek, liet ge bouw bleek reeds in lichterlaaie te staan, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Du vlammen grepen snel om zich heen en [het duurde niet lang of ook het achterhuis van de belendende boerderij werd ctoor het vuur aangetast. De bewoners stelden, geholpen door de buren, alle pogingen in het werk om het vee uit de brandende stallen te drijven. Dit mocht slechts ten deele gelukken. Een stam- boekstier, zes runderen, 28 varkens en eenige honderden kippen kwamen in het vuur om. Intusschen was d» dorpsbrandweer met een ouderwetsche handspuit op het terrein van den brand verschenen. Zij kon bijna niets uitrichten ten gevolge van gebrek aan water. Men moest dus lijdelijk toezien, dat de vlammen oversloegen naar het woon huis. dat met de schuur en stal weldra in een vuurzee was veranderd. Omstreeks toen uur was het geheele com plex in een puinhoop herschapen. Behalve het huisraad, de landbouwmachines, en de werktuigen, z(jn nog 25.000 kg. hooi en 2,0.000 kg.- stroo. benevens een grootepartij- koren een prooi der vlammen geworden. Aan-ée gunstige windrichting is te danken, dat de belendende perceelen behouden zijn geble ven. De oorzaak van den brand moet ge zocht worden iaa kortsluiting. De schade, welke op ongeveer ƒ25.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Plotseling overgestoken Oud-burgemeester van Broeksittard door auio gegrepen en gedocd De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broeksittard, reed Zaterdagavond om streeks 7 uur op de fiets op den Rijksweg te S i 11 a r d en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met ge volg, dat hij werd aangereden door een in snelle vaart rijdende auto, bestuurd dooi den heer T. van de Pol uit Amsterdam. De heer Kamps werd opgenomen met een sche delfractuur en een beenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. De heer Kamps was 72 jaar oud. Van 1912 tot 1933 was iiij burgemeester van de get ;ente Broeksit tard. In het laatstgenoemde jaar trad hij af wegens zijn lioogen leeftijd. De spaarduitjes uit de kachel gestolen To Amsterdam !ha-3 een 70-jarige vrouw, die geheel alleen op de bovenverdie ping van een perceel in de Korte Houtstraat woont, haar spaarduitjes ten bedrage van ruim f 700 verstopt iii een kachel, die nooit gestookt werd. Waarschijnlijk hebben twee tot dusver onbekend gebleven personen, die de vrouw op het Waterlooplein. waar zij si garen verkoopt, hadden aangesproken onder het voorwendsel, dat zij de leegstaande woning boven haar étage wilden huren, tij dens haar afwezigheid de drie door haar be woonde kleine vertrekken doorzocht, waarbij hun aandacht al zeer spoedig gevestigd 3?oest zijn op de kachel, aangezien deze door een deken was afgedekt. Behalve hef geld hebben zij ook nog een gouden sieraad toegenomen. I)e bestolene heeft laat aangifte gedaan, zoodat er met dat al weinig kans is dat zij haar bezittingen zal terugzien. Honderdjarigen Te Dinteloord is de 100-jarige weduwe vijfhoekOuack Donderdagmorgen dood op haar bed gevonden. Vorig jaar October heeft ze onder groote belangstelling haar lOOsto verjaardag gevierd. Ze is tot haar laatsten dag normaal geweest en men heeft niets bij zonders aan haar gemerkt. Te Kortgene viert de oudste inwoon ster van Noord-Beveland, me). Janna Klem haar honderdsten verjaardag. Van jongsaf heeft Janna een werkzaam leven gehad. Janna is nooit gehuwd geweest. Ze woon de tot haar 94ste jaar geheel alleen in «en huisje. Daar verzorgde ze haar duifje, Raar geraniums, en haar op het dorp bekende muskusplantjes. Reeds toen was ze bijna blind Later moest ze door ft ie worden op genomen. De oude vrouw is stokdoof en ligt, hoewel ze goed gezond is, altijd, to bed. Twee jongemannen in de modder gestikt Men meldt ons uit Geldrop (N.Br.): In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft alhier op den Mierloschen weg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Op genoemden weg naderde uit de richting Helmond een vier persoons-sportwagen, be stuurd door den heer Meyer, terwjjl naast hem was gezeten de heer De Meester. Achter in de auto bevonden zich de beeren J. Hegge, en H. Verberne. Alle vier heeren waren afkomstig uit Eindhoven. De auto, welke met zeer groote snelheid reed, botste door nog onbekende oorzaak tegen de beton nen Dommelbrug op den Mierloschen weg, waarbjj het linker achterwiel van den wagen werd afgeslagen en een dertigtal meters verder terechtkwam. De wagen sloeg hier door over den kop en kwam in een langs den weg loopenden sloot terecht. In de buurt wonende personen, die den slag hadden gehoord, snelden te hulp en wisten na veel moeite de heeren Meyer en De Meester van onder den wagen vandaan te halen. De achterin zittende personen kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd ingeroepen. Na een half uur gelukte het de brandweer de wagen te lichten. Het bleek toen echter, dat de heeren J. Hegge en H. Verberne, bei den ongeveer twintig jaar oud, reeds waren overleden. Waarschijnlijk zijn zij in de modder gestikt. De Ijjken werden overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop. Ook de beide geredden, die slechts lichte verwondingen hadden bekomen werden naar genoemd zie kenhuis vervoerd. Doodelijke aanrijding bij de Haagwegbrug Jongeman door vrachtauto overreden en gedood Men meldt ons uit Leiden: Donderdagmiddag te kwart over 12 heelt nabij ue llaagvveghrug aan het Noordeindeplein een ongeluk met doo delijken afloop plaats gehad. De brug was voor het scheepvaartverkeer geopend geweest, toen zooals op dit drukke middaguur steeds het geval is aan beide zijden groote files wachtenden en tal van fietsers en auto's stonden op gesteld. Onder do wachtenden bevond zich Qf> 22-jarige expeditiechef VV. O., wonende in De Genestetstraat, die zittend op zijn rij wiel, zich aan een vrachtauto had vastge houden en zich van de auto afzette, toen het verkeer weer in beweging kwam. De jongeman sloeg daarbij om en kwam te recht onder een van de andere zijde ko mende vrachtauto, bestuurd door G. C. K. uit Utrecht Het linkerachterwiel van de vrachtauto ging den fietser over een schouder, waar door hij zwaar gewond werd. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, alwaar men door operatief ingrijpen heeft getracht hem het- leven te redden. Zulk3 mocht echter niet baten. Het slachtoffer overleed korten tijd later. Kind in doodsgevaar Zijn eigen leven gewaagd Terwijl de heer I. Nathans, manufacturier te Groningen, bij een zijner kanten nabij de Koopbakkersdraai te S m i 1 d e (Dr.) binnen was. speelde zijn vierjarig zoontje, dat bij hem was, in de tramrails, toen uit de rich ting Assen een goederentrein naderde waar van machinist was de heer Honing te Oos- terwolde. die luide signalen gaf. Het ventje besefte echter niet het gevaar waarin het verkeerde en bleef op de plaats waar het was. De machinist die reeds vaart had ver minderd kon de tram niet meer tot stil stand brengen en zeker zou het kind ver pletterd zijn als niet de machinist op het laatste moment van de machine was ge sprongen en het jongetje op gevaar af van zelf overreden te worden voor de machine, die nog flinken gang had, vandaan had ge haald. Hij werd echter nog door de locomo tief geraakt tengevolge waarvan redder en kind bijna in de Drentsohe Hoofdvaart waren terecht gekomen. De conducteur wiens aandacht door ln de nabijheid verkeerende personen werd ge trokken bracht de machine tot stilstand. De moedige redder was geheel overstuur in tegenstelling met het kind, dat zich van het geval niets aantrok. Duitsche ballon in een dennenbosch geduikeld Twee gewonden Men meldt ons uit Oldenzaal: Zondagmiddag te half drie daalde in een dennembosch van liet buitengoed „Boerskot- ten" van de familie Essiuk te Do Lutte bij Oldenzaal een groote Duitsche sportballon uit Wupperthal. 's Morgens te tien uur was deze ballon met een bankier, twee kooplieden, een reizi ger en een bakker te Wupperthal opge- stegen. Na een noodlanding te Borken in West- falen waren zij genoodzaakt opnieuw bij LutJe te dalen. Nadat de ballon een zestal keeren met den grond in aanraking was geweest, viel hij neer in een groot dennenbosch. Hierbij brak een der passagiers een voet en een ander kreeg zware kneuzingen aan het been Om de ballon weer op te krijge.. moest een twintigtal dennen worden afgezaagd. De marechaussee nam een zich in ae mand bevindend fototoestel in beslag. Ook de bal lon met mand werd aanvankelijk in beslag genomen. Na verlof van de autoriteiten werd deze echter weer vrijgegeven. De ballon had veel schade bekomen en is later met een wagen naar Bentheim ver voerd. De reizigers zijn 's avonds weer naar Duitschland .teruggekeerd. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Te Loosbroek (N.-Br.) is de boerderij agebrand van den landbouwer P. Langen- huyzen. Een gering gedeelte van den inboe del en ecnig vee kon worden gered, doch een ponny, een kalf en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de land- bouwinventaris ging verloren. De brandweer kon door den feilen wind, die de vlammen aanwakkerde, weinig u..richten. De oorzaak van de brand is onbekend. De boerderij was verzekerd. Een doode, een zwaar gewonde Autobestuurder, die doorreed, later gearresteerd In den nacht van Zaterdag' op Zondag, om streeks twaalf uur, heeft een auto op den Rijksweg ArnhemNijmegen in den Kou denhoek onder Lent, een ernstige aanrijding veroorzaakt, waarbij een persoon op slag ge dood werd en een tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M. en zijn 32-jarige vriend J. K., beiden uit Treebeek, die per fiets op weg waren naar Hoogeveen. Zij waren een oogenblik afgestapt om een boterham te nuttigen. Plot seling naderde in razende vaart uit de rich ting Nijmegen een auto, welke een slinge rende beweging maakte en vervolgens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig ge volg, dat de twee mannen werden gegrepen, J. M. werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel J. K. werd opgenomen en in een sloot terecht kwam. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, is onmiddellijk doorgereden, zonder dat de inzittenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Het gebeurde werd echter spoedig door omwonenden opgemerkt, die dadelijk de po litie te Etst waarschuwden, welke spoedig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem, onder leiding van Mr. J. E. Th. C. Baron van Speijart van Woerden, begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het on geluk. Het lük is in beslag genomen en overge bracht naar de Algemeene Begraafplaats. De zwaar gewonde K., die o.a. een zware her senschudding had bekomen, is naar het zie kenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto te Arnhem opgespoord Zondagmiddag te 12 uur is de ge meentepolitie van Eist erin geslaagd den wagen, waarmede de aanrijding is geschied, op te sporen in een garage to Arnhem, terwijl de twee inzittenden, de heeren U. en M., afkomstig uit Apeldoorn, konden worden aangehou den. Dit was geen eenvoudig werk, aangezien men niet over gegevens omtrent het voertuig beschikte. Slechts was op de plek van het ongeluk wat groene lak gevonden. Nu wilde het toeval, dat verschillende personen op de veerpont LentNijmegen tegen het midder nachtelijk uur een groene 4 persoons open auto, sportmodel, hadden zien staan, een wa gen, welke men hier meer in de buurt had ontmoet en waarvan men wist, dat hij te Arnhem thuis behoorde. Deze aanwijzing bleek tot het gewenschte resultaat te leiden. De politie trof de auto met eeu beschadigde rechter koplamp in een garage te Arnhem aan en heeft deze in beslag genomen. Het viel toen ook Diet moeilijk de inzittenden .vgo.den wagen te vinden. Zij zijn naar Ëlst overge bracht en daar voor den burgemeester voor geleid. Uit het verboor is "nog niet komen vast te staan, wie van beiden aan het stuur zat aangezien hun verklaringen op dit punt met elkaar in strijd zijn. Zij zeiden voorts niet te hebben bemerkt, dat eenige personen waren aangereden, wèl, dat de auto over een hoopje was heengegaan. De politie beeft den indruk, dat drankmisbruik mede als oorzaak van het ongeluk moet worden aangemerkt. Het onderzoek wordt voortgezet. Belde mannen zijn ingesloten in het bureau van politie te Eist en later op vrije voeten ge steld. Nader vernemen wij, dat de 21-jarlge mijn werker, die het leven verloren heeft, zekere J. Mora is, afkomstig uit Treebeek. Het an dere slachtoffer is de 32-jarige J. Klundert, eveneens mijnwerker van beroep en ook af komstig uit Treebeek. Zijn toestand was Zon dagavond, naar omstandigheden, goed. Doodelijk auto-ongeluk Het fietspad niet veilig Zaterdagmiddag vond nabij" „Tivoli", ter hoogte van de bocht in den weg Hulst. Walsoorden, een doodelijk verkeerson geval plaats. De chauffeur L. de W„ uit Hulst, reed met eon vrachtauto steenen in de richting Walsoorden. Rechts van de auto reed op het fietspad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst- Toen een andere vrachtauto, geladen met geperst stroo, in de richting Huist uit de bocht gereden kwam. raakte de chauffeur van den wagen met steenen, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wielrijdsterije aan, dat op slag werd gedood. De auto met steenen is voorloopig in beslag genomen. Boerderijen in de asch gelegd Te Heerlen is door tot dusver onbeken de oorzaak brand uitgebroken in een boei-, derij gelegen aa» den Zandweg. De brand breidde zich snel uit, zoodat in weinig tijd ook het naast de boerderij gelegen perceel vlam vatte. De boerderij, bewoond door de gebroeders H., en het daarnaast staande huis. bewoond door zekere R., brandde uit. Dei n runde ren, vier kalveren, twee paarden en onge veer honderd kippen kwamen in de vlam men om. De schade wordt door verzekering gedekt. Knoeierijen bij het denatureeren van aardapelen Opzichter der Ned. AardaPpelcentrale aangehouden Te Bergen (Limburg) zijn bij de con trole van de Landbouw Crisis Organisatie knoeierijen op groote schaal ontdekt bij het denatureeren van aardappelen. In verband hiermede is door de marechaussee te Well de. opzichter der Nederlandsche Aardappel Centrale te Bergen, zekere G. Bgear resteerd. Deze heeft een voildige bekentenis afgelegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort, terwijl nog meer arrestaties ver wacht worden. ERNSTIGE BRAND BIJ TIEL Tal van woningen in de asch gelegd De beschonken blusschers Te Dreurael hij Tiel hoeft Vrijdagmid dag een ernstige brand gewoed, 's Middags 2 uur werd opgemerkt, dat brand was uitgebroken in de boerderij van den land bouwer Wein aan.de Dorpstraat. In een ommezien stond liet geheele dak van de boerderij, die door stroo gedekt was in lichte laaie. Even later bemerkte men, dat de vlammen waren ovorgeslagen naar het dak van een belendend kolenpakhuis van den heer Van Teeffelen. In dit pakhuis was een partij van naar schatting S0.000 kilo steenkolen opgeslagen. Het duurde niet lang of deze brandstoffen hadden vlam ge vat, een enorme hitte verspreidend. Men had geen kans meer gezien om uit de boer derij ook maar iets van het meubilair to redden. De bewoners hadden zich nog tijdig uit het brandend huis gered. De hitte, die het brandend kolenpakhuis uitstraalde, was oorzaak, dat ook het woon huis en het café van den heer Van Teeffelen werden aangetast. Het vuur plantte zicli zeer snel voort; kort daarna sloegen de vlammen over naar het dak van een aan de tegen overgelegen zijde van den weg gelegen sla gerswinkel; ook dit perceel brandde weldra als een fakkel. Even later werd ook een aan grenzend woonhuis van den heer Van Ros sum, door het vuur aangetast. De hulp van de brandweer te Wamel werd ingeroepen, welke over een motorspuit be schikt. Spoedig was men ter plaatse en of schoon het water van grooten afstand be trokken moest worden, slaagde men er toch na eenige uren in, den toestand meester te worden. Om half vijf scheen het gevaar ge weken en wist men verdero utibreiding te voorkomen. In eenige uren waren alle ge noemde perceelen totaal in de asch gelegd. De schade is zeer aanzienlijk. Alle bewo ners waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak moet vermoedelijk aan onvoor zichtigheid van eenige kinderen worden toe geschreven, die met vuur in een schuur had den gespeeld. De drank in de dorpelingen Een groepje dorpelingeu, dat aanvankelijk bij het blusschingswerk behulpzaam was ge weest. had kans gezien om uit het afgebran de café nog een kist sterken drank, te be machtigen, waaraan zij zich danig te buiten zijn gegaan. De beschonken blusschers ge raakten in vuur en werden in een vecht partij gewikkeld, waarbij de politie zich ge noodzaakt zag krachtig in te grijpen. Men ging tot arrestatie van den grootsten bel hamel over, die met een geopend mes op den gemeenteveldwachter was afgegaan, doch nadat deze in arrest was gesteld ging een groote menigte zich met het geval bemoeien en trok men naar hot gemeentehuis om den gearresteerde uit zijn cel te bevrijden. De burgemeester vroeg assistentie van rijks veldwachters uit do naburige dorpen en na dat zes politiemannen in het dorp waren ge arriveerd, zag de burgemeester zich genood zaakt ten einde den toestand die zeer critiok was geworden meester te worden, een charge uit te voeren. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld. Eerst laat in den avond is de rust eeniger- mate teruggekeerd. Berucht individu gesnapt In 1929 werd zekere O. S. door G.^. X S., die in de mijnstreek een ongunstige reputa tie genoot, met een mes gestoken, tengevolge waarvan de gestokone een deel van zijn ge zichtsvermogen verloor. Do verdachte nam direct na de misdaad de vlucht en zwierf in België en Duitschland rond. In Januari van dit jaar werd de misdadi ger wegens rijwieldiefstal in Duitschland gearresteerd. Donderdag is hij aan de Neder- landsche politie uitgeleverd. Do man moet nog heel wat straffen ondergaan en is deser teur van het Nederlandsche leger. EUROPEAAN DOOR MADOEREES DOODGESTOKEN Bloedig drama te Bondowoso Oorzaak een oude veete BONDOWOSO, 20 Maart (Aneta). Gisteravond is een 32-jarige Europeaan C. A. Me y e r genaamd door een Madoorees met een kris in de buik gestoken, waardoor 't slachtoffer vrij wel opslag dood was. SOERABAJA, 20 Maart (Aneta). De aan slag op den heer Meyer had plaats in de dessa Tamansari gelegen aan een uitlooper van de plaats Bondowoso. Voor de moord heeft een twist plaats ge had tusschen den moordenaar en hot slacht offer. De rede hiervan was een oude veete ten gevolge waarvan in de nacht van 18 op 19 Maart jl. het slachtoffer en de dader Djenal genaamd, ruzie hadden. De volgende morgen ging Meyer met een knuppel gewapend op zoek naai- Djenal die hij in de dessa Tamansari ontmoette. Na een korte woordenwisseling bracht Meyer hem een slag op het hoofd toe waar door de Madoerees in elkaar zakte. Deze struikelde, doch had nog de tijd zijn 55 cM. lange ari (mes) te trek ken en daarmede Meyer een steek onder de derde rib toe te brengen. Bovendien werd het slachtoffer de buik vrijwel opengesneden en bekwam hij oen houw in de linkerarm. Na het gebeurde liep het slachtoffer nog ruim 60 meter door om dan tengevolge van groot bloedverlies ineen te zakken. Hij werd naar de Gouveraementsrieken- inrichting overgebracht, doch overleed tij dens het vervoer naar die inrichting. De dader Djenal gaf zichzelf bij de politie aan en bekende zijn daad volmondig. Het slachtoffer is heden begraven Nader kan worden gemeld dat niet lang geleden een broer van den verslagene dooi den Inlander vrij ernstig werd mishandeld. Die broer ontving een houw in het hoofd, terwijl hem vier vingers van de hand wer den afgeslagen waarom hij thans iii een ziekenim-icliting wordt verpleegd. Buitenland ABESSIJNSCHE VREDES- STAP TE PARIJS De Abessinische regeering heett baar gezant te Parijs telegraiisch verzocht, bij de Fransche regeering te infor- meeren naar het standpunt, dat zij in neemt ten opzichte van een eventuee- le stopzetting der vijandelijkheden. Een onder hevel van Kelly staande afdeeling van de Britsche ambulance i zou te Sjilga, op 30 k.m, ten Noorden van het Tsana-meer, in het Westen van j Gondar, gebombardeerd zijn. Erga Aiem gebombardeerd I Naar in Addis Abeba wordt meegedeeld, zijn Italiaansche vliegtuigen over Erga Aiem in do Sidanio, gevlogen. Zij hebben ver schillende gifgashommen laten vallen, t'-n- gevolge waarvan talrijke vrouwen en kin deren gedood zouden zijn. Het Noorsche Roode Kruis verzorgt de slachtoffers. Tevens heeft het een krachtig protest tot den Volkenbond gericht, legen het gebruik van gifgassen. Ook Djidjiga verontrust i Negentien Italiaansche vliegtuigen hebben 'i gedurende meer dan één uur de stad Djid- jiga hevig gebombardeerd. Het aantal slaclitoflers zou vrij hoog zijn. Naar verluidt zouden do Abessijnsr.he am- bulance cn verschillende aan Europeanen foebeboorende opslagplaatsen vernield zijn iu don loop van dit bombardement. Prinses van Piemont naar 't front De prinses van Piemont, die een diploma voor tropische ziekenverpleging heeft bo- haald, za! over enkele dagen naar Oosl- Afrika vertrekken mot het hospitaalschip „Cesarea" als medewerkster van liet Roode Kruis. De opstand in Godjam Volgens berichten van Italiaansche zijde is de stam der Assai Mara tegen 't centrale gezag van Addis Abeba in opstand geko men. Hierdoor heeft een afdeeling Abessi- niërs, die liet dal van de Awasj volgde, haar opmarsch moeten staken. Tevens wordt vernomen, dat de opstand in de pro vincie Godjam nog steeds niet onderdrukt en eerdef nog uitgebreid is. Vooral de jona ste nederlaag van Ras Imroe zou tot een oplaaien van den opstand hebben geleid. De Negus zou uit Dessie vertrokken zijn naar het opstandige gebied, om zijn persoonlijke invloed aan te wenden, ten einde de rebel- schc stamhoofden tot rede te brengen. DE OVERSTROOMINGEN (IN DE VER. STATEN Er zijn 320.000 dakloosen Tweehonder-negen menschen kwamen om het leven Terwijl het eerst den schijn had, dat de overstroomingen in Noord-Amorika alweder overwonnen waren, omdat het water begon te dalen, heeft zich opnieuw over de veer tien oostelijke staten als het ware een vloed golf uitgestort, met alle gevaren daaraan voor de bewoondo streken verbonden. Reeds zijn bij dezo overstroomingen 209 personen om het leven gekomen, terwijl de menigto dakloozen aange groeid is tot 320.000 en de aan de eigen dommen toegebrachte schade op niet minder geraamd kan worden dan 250 millioen dollars. Zware regenval dreig de nieuwe vernieling te brengen in de reeds overstroomde steden van Nleuw- Engeland en vooral in Hartford, Con necticut, waar ruim vijftig huizenblok ken door do gezwollen watermassa's der weergalooze overstrooming van de ri vier Connecticut werden getroffen. In het Westen van Pennsylvanië belem merde hevigo sneeuwval het reddings werk in dat gebied, terwijl de toestan den in 't Noord-Oosten van Massachus- sets en eenige streken van Maine steeds ernstiger worden. In de beneden-vallei van de Ohio-rivier heeft men voorbereidingen getroffen om lot liet uiterste weerstand ie bieden aan 't geweld der wassende wateren. Bij alle ellen de komt thans ook nog de vrees voor ge brek aan drinkwater en voor het om zich heen grijpen van besmettelijk ziekten. Met inspanning van alle krachten wordt intusschen in alle getroffen gebieden, zoo wel van officieeie als van particuliere zijde, het hulp- en reddingswerk voortgezet. President Roosevelt heeft 43 millioen dollar ter beschikking gesteld als voor schot op de werken, die zullen moeten worden uitgevoerd tot herstel van do door de overstroomingen geteisterde go- bieden. Men raamt, dat 250.000 werkloo- zen op deze wijze in de tien overstroom de staten aan hol werk zullen kunnen gaan. De Valera ernstig ongesteld! De president van den Ierschen Vrijstaat De Valera vertrekt 24. Maart naar Zurich, om zich daar onder behandeling van een oogspecialist to stelieu. De Valera is lijdende aan een zeer ern stige oogziekte. Er bestaat algemeen bezorgdheid over zijn gezondheidstoestand. DE A.S. RIJKSDAGVERKIEZINGEN Het Duitsche Staatsblad publiceert een officieeie lijst met 1035 Rijksdag-candidaten der Nationaal.Socialistische partij, die geko zen zullen worden volgens de verhouding van een afgevaardigde per 60.000 stemmen. De ministers Schacht, von Neurath, Gürt. ner. von Rübenach en Schwerin von Kro- sich komen niet op de lijst voor, evenmin minister von Blomberg, ingevolge de mili taire wet, die aan leden van het Duitsche leger elke politieke actie verbiedt. De op 7 Maart j.l. ontbonden Rijksdag, die op 20 Maart a.s. opnieuw zal worden samen gesteld, bestond uit 661 afgevaardigden, die op. 12 November 1933 waren gekozen. DUITSCHLAND MOET ZICH OPNIEUW AAN CONTROLE ONDERWERPEN Het alternatief: bedreiging met den Volkenbond De hoofdpunten van hetgeen de Locaroo- mogendheden van Duitschland verlangen, blijkens het arcoord dat zij onderling te Londen hebben getroffen, komen op het volgende neer: 1. Het Fransch-Russische pact wordt aan het Haagsche Hof voorgelegd. 2. Duitschland wordt gevraagd, rich met de inrichting van een 20 K. M.- breede gedemilitariseerde zóne langs de geheele Fransch-Belgischo grens aan Duitsche zijde accoord te verklaren. Deze zóne zal met Engelscli-Itaiiaan- sche troepen worden bezet. 3. Duitschland moet de toezegging geven, de andere gebieden der oor spronkelijk gedemilitariseerde zóne niet te versterken en mag bovendien het aantal der daar staande troepen niet uitbreiden en ook geen stoottroepen daar iu garnizoen leggen. 4. De doorvoering van deze maat regelen zal door een internationale commissie gecontroleerd worden. 5. De generale staven van Frankrijk, Belgic en Engeland zullen zich onmid dellijk beraden over den grondslag voor maatregelen in bepaalde noodgevallen. 0. Voorwaarde voor onderhandelingen over het nieuwe Rijnland-statuut vormt de aanneming van alle genoemde pun ten door Duitschland. Indien niet, dan Voor het geval van een Duitsche weige ring zijn de volgende maatregelen voorzien: lo. De Britsche regeering zal Frank rijk cn België onmiddellijke militaire liulpverleening verzekeren, in overeen stemming met het verdrag van Locarno. Italië verklaart zich bereid, hetzelfde te doen. '2o. Engeland zal terstond met Frank- rijk en België besprekingen aanknoo- pen over de treffen maatregelen. 3o. Engeland, Frankrijk en België ge ven elkaar op wederkeerigheid berus tende verzekeringen ter bescherming tegen een niet geprovoceerden aanval 4o. Groot-Brittannië zal de generale slaven der drie mogendheden voor be sprekingen bijeenroepen, en 5o. Groot-Brittannië, Beigië en Frank rijk zullen gemeenschappelijk den vol kenbond verzoeken, de noodige maat regelen aan to hevelen die geëigend zijn, om het internationale recht weer in volle kraoht te herstellen. Zoo de Duitsche regeering de in het Lon- densche accoord vervatte voorstellen, en met name het beroep op het Haagsche Ho# zou aanvaarden, zou vervolgens een onder, zoek kunnen worden ingesteld naar het Duitsche vredesaanbod van 25 jaar, met in begrip van het non-agressiepact voor het Oosten eu den terugkeer van Duitschland tot den volkenbond. De betreffende onderhandelingen zouden tot onderwerp kunnen hebben de revisi» van het Rijnpact, de aanvaarding van een nieuw pact \an wcderzijdschen bijstand, vervangende het verdrag van Locarno, tus schen Frankrijk en Engeland, België eu Italië. Ten slotte zou bij deze onderhande lingen de kwestie onder het oog worden gezien, om een later bouwen van vestingen te erbieden of te beperken. Het tweede gedeelte van het document, dat uit tien bladzijden bestaat, houdt zich bezig met het initiatief, dut de volken- bondsraad moet nemen. Een internationale conferentie. De raad moet een internationale confe rentie bijeenroepen, welker program de or ganisatie zou omvatten van de collectieve veiligheid en de nadere regeling van de toe passing van art. 16; verder de beperking der bewapening, de ontwikkeling van de economische betrekkingen, de organisatie van het ruilverkeer, en ten slotte het on derzoek van de jongste voorstellen van Duitschland van 7 Maart, de regeling van non-agressiepacten in 't Oosten van Europa en den terugkeer van Duitschland in den volkenbond. Do Locamo-mogendheden stellen den raad voorts een resolutie voor, waarbij op plechtige wijze een eenzijdige opzegging van verdragen wordt afgekeurd. Flandins mededeellngen In de Fransche kamer heeft minister F1 a n d i n omtrent het Locarno accoord nog medegedeeld, dat in de ontruimde zóne van twintig kilometer internationale troe pen zullen worden gelegerd, welker aanwe zigheid er van getuigen zal, dat de Inter nationale wet het gewonnen heeft In de rest van de gedemilitariseerde zöne zullen de Duitsche troepen niet mogen wor den opgevoerd boven het getal, dat officieel op 7 Maart is genoemd. Zij zullen geen en kele versterking mogen ontvangen, terwijl zendingen oorlogsmateriaal verboden zullen blijven en geen enkele fortificatiewerk- zaamheid zal zijn toegestaan. Ook zal geen enkel vliegveld mogen wor den aangelegd. „Van onzen kant hebben wij", aldus F1 a n d i n, „evenals België erin toegestemd in de periode der onderhandelingen iedere troepenzending te staken naar de zóne, die langs do Fransch-Belgische grens loopt. Een internationale commissie wordt ermede belast te waken over het inachtnemen der aangegane verbintenissen. Het geheel der voorgestelde maatregelen moet door Duitschland worden aanvaard, opdat onder handelingen zullen kunnen worden aange knoopt over een nieuw Bijnstatuut"4

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3