MAAS- EN SCHELDEBODÈ WOENSDAG 25 MAART 1936 EEN STUKJE GESCHIEDENIS PLAATSELIJK NIEUWS DUITSCHLAND ZAL NIET BUIGEN VERKOOPINGEN MARKTBERICHTEN Deze week brengen wij een gedeelte uit liet ■\veik vap den heer C. A. Duvekot, hetwelk Wij zonder commentaar kunnen overnemen. Ook du handel in liet binnenland, zoo ver volgt de schrijver, bracht de tuinders niet de gewenschto resultaten. Het ging hoe [au ger hoe slechter, zelfs zoo, dat de tuinders ook bij hun commissionnairs voor de binnen Jundscbe markt gelden gingen opnemen voor den volgenden oogst. Doch, zooals te begrij pen is, brachten deze handelingen de turn dors geheel in de macht van de commission- nairs en de eindafrekeningen lieten dan ook zeer droevige resultaten zien. De handel in liet algemeen ging het echter ook niet naar den vlcczc en dc Itotterdamsehe handel trachtte in te grijpen. In het jaar 1SS0 richt ten deze kooplieden een vereeniging op met liet doel, den Westlandschen handel in aard appelen weer tot bloei te brengen, /.ij tracht ten dit te bereiken, door alleen waar te ver zonden, die aan strenge ló" 111' onderhevig was, terwijl ook aan de verpakking do non- dige aandarty werd besteed, om op deze ma nier te trachten liet verloren terrein te lier winnen. Deze vereeniging was echter een kort bestaan beschoren door de vele tegen werking, die zij van alle kanten moest on dervinden. liet einde van de- zaak was, dat do, tuinders zich wederom voor grootc moei lijkheden geplaatst zagen. Toen brachten de moeilijkheden de telers nader lot elkaar en men ging op middelen zinnen, welke een verbetering tot stand moesten brengen. Echter niet alleen de telers in bet West land, docii ook die in Noord-Holland hadden met dezelfde moeilijkheden te kaïnpen, go zien de tuinbouw hier een tuig grootcre om Vang had gekregen. 'J'eu Noorden van Alk- Maar namelijk bevonden zich oude tuin bouwgebieden, hetgeen zijn oorzaak vond in liet veelvuldig voorkomende klein grondde zit, wat de boeren noodzaakte tot een iuteu sievcr gebruik van den grond, dan in bet landbouwbedrijf geschiedde. Dc voornaams'e Producten, die hier geteeld werden, waren ïtool, wortelen, uien, papav er, enz. Dat deze teelten werkelijk hier zoo oud waren, was op te maken uit liet vinden van enkele afbeeldingen op grafzerken in de kerk te Broek op Laiigciidijk, waar men o.m. op een grafzerk aantrof een boer met een wageo kool; en op andere zerken oen bos wortelen of uien, terwijl het jaartal 1619 werd ver meld. Dc bodem, die varieert van zandgrond (St. l'ancras) tot zavel (Broek op Langen- tlijkj.Qn de zware kleigrond te Oud-Karspel, was voor de genoemde teelten zeer geschikt Toch werd langen tijd de groententeelt op kleine schaal beoefend en was verbonden niet de Veehouderij. De middelen van ver voer waren te slecht, om dc teelt veel uit te breiden. Vóór 17(59 moesten alle producten uit Broek op Langendijk worden overgeladen of in vaartuigen over een overtoom in de Ring- sloot van dc Heer Hugowaard worden over gebracht. Een belangrijke verbetering in bel verkeer kwam tot stand door het bouwen van een sluis in 17G9, hetgeen uitbreiding van de teelt tengevolge had. Door het ecl- vuldig voorkomen van hevige veeziekten (veepest) in de lSe eeuw, waarbij gedeelte van don veestapel stierf, gingen de boeren over tot het scheuren van grasland tot bouw land en zoo ontstond de koolbouw, welke thans door 't houwen van dc sluis gemakke lijk naar Amsterdam kon worden vervoerd. (Wordt vervolgd}. 5 --' Middelharnis, Maart 1936. S. v. d. VALK. Vergadering B.V.L., Aid. SommelsdijkMiddelharnis In Hotel Spee te Sommelsdijk De vergadering stond onder leiding vaat iden hoer J. Dijkers, die in zijn openings woord mededeelde dat do oorspronkelijke bedoeling' was op dezen avond don lieer de Hoer, propagandist van dien B.V.L., uit te upodigen. Op medisch advies ina.g deze echter voorloopig niet optreden. Teneinde de prijzen van de geh-ou-dlen schietwedstrijd hit te reiken, is besloten deze vergadering te, houden. Als prijzen zijn verschillende gebruiksvoorwerpen aangekocht. De be haalde resultaten waren als volgt: Scherpschutters: 1. G. v. Driel, 92 punten, 2. L. Mastenbroek, 87 pnl; 3. .1. Doornbos, 87 put; 4. Job. Kieviet 84 pnt; 5. P. G. J. v. Leeuwen, 84 pot. Schutters lc klas: 1. G. Tiemtens 93 pnt; 2. J. C. Kievit 90 pnt; 3. Fopma 88 pnt; 4. Cor Slui; 5. H. v. d. Put 83 put; 6. J. Voge laar 84 pnt; 7. C. Knapc Azn. 84 pnt; 8. B. V. Dijk 82 pnt. Schutter 2e klas: M. Korteiveg 91 pnt; 2. Adi'. Buth 83 pnt. Bericht van verhindering was ingekomen van den hoer llogeweg, secretaris Geweste lijke Conn,missie, den heer Slis, wethouder en den heer v. Nieuwenihuyzen, leider van imotor-corps van dien B.V.L. Na de. uitreiking der prijzen werd ge pauzeerd. Na heropening vertelt de heer Smits iets Van zijn buitenktin-dsche ervaringen, waar na-Burgemeester den Hollander als Voorz. ■otter. Gevv. Commissie, dankt voor de uitnoo- «I'iging. Spr. vertoeft gaarne in het midden der lan-iletormcrs en wil dan ook gaarne medewerken om een wensch der leden, n.l. een gelegenheid om huiten te schieten, te verkrijgen. In Juni of Juli zal een B.V.L.- Lah-dd-.'g gehouden worden in dien Brie!. 'I'eheiifiDc alle le-dsn in de gelegenheid te steller er heen te gaan, zal liet Bestuur probee-ren voor hen die de reiskoeten niet zelf kunnen betalen, dit uit de Vcrccni- g ingskas te doen. De heer Smits schetst aan do harnd van onze geschiedenis de groote waarde van den B.V.L. De meest moeilijke oogenblikken in. ons volksleven zijn overwonnen door eensgezindheid. De crisis in 't laatst -der 18e eeuw-', even als nu op economisch- en landbouw terrein, bracht dc verdeeldheid. De nieuwe «ui revo lutionaire ideeën van buitonlandscbien oor sprong brachten voort de oprichting van eigen iveercorpsen. En toen onze regeering mot buitenlandsche moeilijkheden te kam pen kreeg, liepen de weercorpsen naar den vijand over en verbraken de kracht vain het wettig gezag. Onder den invloed van, ook -li-u weer buitenlandsche gedachten, zouden wij ook mi de weercorpsen hebben, als de Rcgecring niet de lessen der historie had begrepen en dit kortweg verboden had. Maar tnu heeft de Regeering ook de steun van dien B.V.L., die paraat was, is en hóópt te blijven. Dc heer van der Waal voert, dc vergade ring in den geest terug tot 548 v. Chr. en stelt ons voor oogen Croesus, Koning van Phrygië, beroemd om zijn groote rijkdom, met daar tegenover de Grieksche wijsgeer Solon. A'ls Croesus ziedt verbeeldt de golultkig; sle man ter wereld te zijn, roept Solon hem toe: „Niemand is gelukkig, tenzij zijn einde gelukkig is." De waarheid van deze woorden erkent hij als koning Kores hem op den brandstapel plaatst. Als hij dan luide over Solon roept, en koning Kores nieuwsgierig naar de beteekenis vraagt, komt ook koning Kores onder den invloed \an de beteekenis van dit woord cn is dit de aan-leidende oorzaak dat het volk der Israëlieten, weer uit do ballingschap naar Kanaan terug gevoerd wordt. l'it de vergadering ging een stern op, te trachten de vergaderingen wat afwisselend Ie maken doordat b.v. enkele leden een samenspraak laten hooren. De Voorzitter schetste de geschiedenis en oprichting van den B.V.L. Het ging des tijds «ui liet gaat ook nu nog om het hoog ste goed, liet leven cn de vrijheid. Spr. wekt elk lid op mede te werken dat allen die liet wettig gezag wenschen te hand haven, Jul nvrdea van dun B.V.L. Algemeene vergadering „S.B.Z." te Oude Tonge J.I. Vrijdagavond werd in de Oude School de algemeene vergadering van „S.B.Z." ge houden. De vergadering was, in vergelijking met vorige jaren, slecht bezocht. Te ruim 7.30 uur opende de Voorzitter, Dr. H. W. Parree, deze vergadering. Hij heet te allen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Vooys. in zijn kwaliteit van burgemees ter dezer gemeente. Moest het vorige jaar zijn openingswoord een sombere toon bevat ten, omdat het nadeelig saldo toen ruim 800 bedroeg, hij kon nu met vreugde mededeelen, dat dit tekort was opgehaald en nog een klein overschotje was gemaakt van 8. 1935 was een gunstig jaar; in dien zin gunstig, dat weinig patiënten moesten worden heengezon den en velen van hen voor korten duur. Daardoor alleen kon de schuld worden inge haald. We kunnen dus nog niet komen met contributieverlaging, doch moeten eerst inzien wat '36 zal brengen. Mocht dat weer met een goed batig saldo sluiten, dan kunnen we zien of dit bedrag moet worden gereserveerd of de contributie verminderd worden. Spr. hoop te dat de aangename toon, welke steeds op de bestuursvergaderingen viel waar te ne men, ook hedenavond hier moge zijn. Daarna gaf hij het woord aan den secre taris tot voorlezing der notulen van de vo rige vergadering. Deze werden onder dank aan den secretaris ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat 3 be stuursvergaderingen waren gehouden, het le dental was teruggeloopen van 1653 op 1578; 52 patiënten waren verpleegd (w.o. 11 van 1934); 1 patiënt was overleden; het aantal verpleegdagen in totaal 425 bedroeg en 8 foto's waren gemaakt. Werd onder dank voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken waren niet te behan delen. De rekening sloof in ontvang en uitgaaf op 5360; de balans in actief en passief op 1964,11!, Het batig saldo bedroeg 8.1 lj|. Uit deze rekening kunnen we nog aanhalen: verplegings-, dokters- en vervoerkosten 3104.54; contributie ontvangen 4311.66; bodeloon en salarissen 425.25; nog te beta len rekeningen over 1935 geschat op 300. Uit het verslag van de controlecommissie bleek, dat alles in orde was bevonden bij den penningmeester. Het verslag bevatte een kort woord ter nagedachtenis aan het overleden lid den heer C. Vogelaar. Hierna werd de re kening vastgesteld. De Voorzitter lichtte aan het meergenoemd verslag toe, dat de heer Vogelaar jaren aan een zitting in de controlecommissie heeft ge had. We moeten thans zijn deskundige voor lichting missen. Daar we iemand moeten heb ben die met het werk der financiën op de hoogte is had het bestuur gemeend, om den heer D. v. d. Tol voor te moeten dragen de opengevallen plaats in de commissie te be zetten. Hiertegen maakte niemand bezwaar. De heer v. d. Tol liet zich de benoeming wel gevallen. De Voorz. hoopte dat hij met de zelfde ijver als zijn voorganger de belangen der vereeniging zal behartigen. De contributie werd z. h. s. ongewijzigd voor het jaar 1936 vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Berg, H. Reijer en Joh. v. d. Tol werden met bijna aig. stemmen herkozen. De heer J. H. de Leeuw vroeg bij de rond vraag naar de groote daling der contributie, welke toch niet geheel het gevolg kon zijn van de uittreding van leden. Het bleek, dat het moeilijk was deze vraag direct te beant woorden. De penningmeester merkte nog op, dat de contributie bijna elke week wisselt. Voorts merkte de heer de Leeuw op, dat uit de rekening was gebleken, dat over het afgeloopen jaar een vrijwillige bijdrage was ingekomen van 5. Hiervan wordt dus wei nig gebruik gemaakt. Hij opperde het denk beeld om evenais voor het „Groene Kruis" een lijst voor vrijwillige bijdragen te laten circuleeren. De Voorz. durfde dit echter niet aan, om dat de vereeniging nog een, zij het dan klein, batig slot had gemaakt. De heer D. Verweij lichtte als lid der con trolecommissie toe, dat het register voor vrij willige bijdragen bij den penningmeester is neergelegd. Dit register wordt niemand aan geboden. Ook in dit geval is de gever eigener beweging naar den penningm. gekomen. In dien de leden dus veel voor de vereen, voe len, welnu, laten ze dan zelf hun vrijwillige bijdragen bij den penningm. afdragen. Dit vond aller instemming. De heer J. W. van Noord stelde een vraag of het niet mogelijk was een controleerend geneesheer aan te stellen. Krachtens het re glement is dit niet mogelijk. Hierna sluiting door den Voorz., onder toe roeping van: tot weerziens op de volgende vergadering. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner de zer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de politie-verorde- ning. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week Zater dag 126 personen ingeschreven als werkzoe kend en werkloos. Bij den gemeenteveldwachter alhier zijn inlichtingen, te bekomen omtrent een gevon den bril. MIDDELHARNIS. De lieer L. J. van Ros- sum herdacht oen dezer dagen den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Amstcrdamscho Naaimachinehandel v.h. A. Lowensteyn. De directie uit Amsterdam, als mede de chef van het filiaal te Rotterdam, met bun datnes, hebben den jubilaris per soonlijk 'hun gelukwenscbeu overgebracht. Als stoffelijk blijk van waardeering voor hetgeen v. R. in deze 25-jarige periode voor zijn firma gedaan heeft, schonk dc directie hem een gouden horloge met inscriptie. Daar -naast zijn iicin vele surprises en Jtloemstuk- ken ter hand gesteld, zoodat het hem niet aan belangstelling heeft ontbroken. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 21 Maart 153 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevisschers, 2 slagers, 1 borstelmaker, 1 kabelmonteur, 32 bouwvakarbeiders, 20 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 63 landarbeiders, 2 broodbakkers, 13 typografen, 1 smidbank werker, 1 schoenmaker. Deze week is de crisismargarine ver krijgbaar bij de wed, J. de Gans, Nieuw- straat. Zaterdagmorgen bleef het gesloten bij den alleenwonenden H. v. d. Velde. De buren waarschuwden den zoon, die de deur open brak en tot zijn schrik bemerkte dat zijn va der overleden was. Hij was 's avonds nog bij hem geweest en toen scheelde hem niets. Hartverlamming heeft een einde aan zijn le ven gemaakt. Zondagmorgen zal in de Geref. Kerk de bevestiging plaats hebben van nieuwe lidma ten. Tevens zal er voorbereiding zijn van het H. Avondmaal. Vrijdagavond half 7 zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. Ligtenberg, van Lisse. De heer R. Albrechts Fz. is aangesteld als agent van de N.V. Maatschappij de Ve- luwe. Het zoontje van den heer Zweerus had het ongeluk door een hond, die bij een rond reizende woonwagen liep, in zijn hand gebe ten te worden. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OUDE TONGE. Onze plaatsgenoot de heer G. H. Sterk, hoofd dei' o. 1. school alhier, is met ingang van 1 October a.s. in gelijke be trekking benoemd te Schiedam. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine vanaf Donderdag a.s. tegen inlevering van bon no. 6, verkrijg baar zal zijn bij den winkelier W. M. de Korte Sr., Oostdijk, alhier. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 154 landarbeiders, 3 transportarbei ders en 7 landbouwknecht-s. De verordening op de heffing van 75 op centen op de hoofdsom der Gemeentefonds- belasting is bij K .B. dd. 9 Maart j.l. goed gekeurd. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen of vervoeren van eieren van zwanen, gan zen, eenden (alle soorten), duikers, water snippen en goudplevieren is verboden. Bij publicatie hebben B. en W. werk- loozen, die voor steun in aanmerking wen schen te komen, voor de laatste maal op hun verplichting gewezen, hun stempelkaart zoo juist en volledig mogelijk met inkt in te vullen. Indien hiervan wordt afgeweken, zal geen steun meer worden uitbetaald. Men zij dus gewaarschuwd. De verordening op de keuring van wa ren in deze gemeente is bij K, B. dd. 22 Febr. j.l. no. 168 goedgekeurd. Tusschen 1 April en 1 October a.s. zal het verboden zijn stammen of takken van iepenhout met een doorsnede van 7 c.M. te laten liggen, opstapelen of vervoeren. De bijdrage voor den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht is voor het dienste jaar 1936 begroot op f 299.63. Donderdag 26 Maart a.s. zal in de o. 1. school een tentoonstelling georganiseerd wor den van het werk der Landbouwhuishoud- school. Daar de cursus eenigszins anders in gericht wordt en in het vervolg meisjes die de lagere school verlaten hebben, kunnen warden toegelaten, is het van belang dat een ieder komt kijken. Gelijktijdig is er gelegen heid tot aangifte leerlingen. De tentoonstel ling is geopend van 35 en van 79 uur. De heer L. Goudswaard van Middelhar nis is aangezocht om bij de v. v. „Grijsoord" als trainer op te treden. NIEUWE TONGE. Tegen een drietal per sonen is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een rijwiel zonder reflector. Het brevet van scherpschutters van de B.V.L. is aan onderstaande personen uitge reikt: H. J. Vreeswijk, P. Slis, W. Droogei' Jz., C. Sneep, A. K. Nieuwkerk, L. Oudzegel, B. Holster en Chr. Tieleman. A.s. Woensdagavond n.m. 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden, bij welke dienst hoopt voor te gaan de heer Vetter, godsdienst onderwijzer Langstraat. De vorige week werden van hier ver voerd: 3200 balen uien, 800 balen peen, 400 H.L. aardappelen, 200 H.L. poters. Het d-istributievleesch is deze week ver krijgbaar bij slager W. Kievit, Molendijk, al hier. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. La- brie van Goedereede. De keuring voor den dienstplicht, lich ting 1937, zal plaats hebben te Middelharnis, in de bewaarschool, op 24 April a.s. Ouders wier kinderen op 1 Mei 6 jaar zijn, kunnen deze voor de o. 1. school alhier opgeven op Zaterdag 28 Maart a.s,, in tm lo kaal aan de Nieuwstraat Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. week als werkioozen 90 personen ingeschreven. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 107 landarbeiders, 1 metselaar, 5 timmerlieden, 1 banketbakker. Totaal 114 tegen 167 de vorige week Zaterdag. Door het werk op het land is het aantal ingeschreve nen dus belangrijk teruggeloopen. Het distributievleesch en het gehakt in blik is op de bonnen verkrijgbaar bij sla ger P. Zoeteman aan de Voorstraat. De on vermengde distributiemargarine zal deze week verkrijgbaar zijn bij den winkelier L. Kievit aan de Voorstraat. Vanuit deze gemeente werden ver scheept 40.000 K.G. peen en 120.000 K.G. aardappelen. Door den burgemeester is tegen Woens dagmorgen 9.30 uur een openbare raadsver gadering belegd. In behandeling komt o.a.het voorstel tot weder opening van de openbare bewaarschool. HERRINGEN. De afd. Werkingen m. van de Zuid-Holl. Vereeniging Het Groene Kruis vergaderde op Vrijdag 20 Maart in liet Ge meentelokaal- - - De voorzitter, de lieer D. D. Kastelein, opent de vergadering met de leden hartelijk welkom te heeten, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering leest, welke worden goedgekeurd. De secretaris, de heer A. Munters, brengt vorvolgens zijn jaarver slag uit, wat onder dank wordt goedgekeurd De begrooting over 1936 wordt behauaeld en goedgekeurd. Do raming bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 225.50. Vervolgens werd behandeld de rekening en verantwoording over 1935. De ontvangsten bedroegen f 296.22, do uitgaven f 304.58, al- zoo oen -nadeelig saldo van f 8.36. De reke ning werd goedgekeurd. Bij acclamatie wórdt, wegens don ongunstigen financieelen toestand, een bestuursvoorstel, om het sala ris van den magazijnhouder van f 110 op t 100 te brengen, aangenomen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wor den de heeren A. W. Korvink en G. N'ijpjes beiden met algemeene stemmen herkozen. Aangezien deze heeren met ter vergadering aanwezig konden zijn zullen ze van hun her benoeming in kennis worden gesteld. Een afgevaardigde voor de algemeene ver gadering wordt evenals vorig jaar niet be noemd. De voorzitter deelt tenslotte nog mede, dat de afdceling „Herkingen" dit jaar 25 jaar be staat. Met oen woord van dank voor de op komst sluit de voorzitter de vergadering. De opkomst op deze vergadering had wel wat beter kunnen zijn. De heeren D. D. Kastelein, A. Munters en A. W. Korvink zijn herbenoemd resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester van de afd. „Het Groene Kruis'. Door het plaatselijk comité voor steun aan jeugdige werkioozen was j.l. Donderdag een samenkomst belegd in de Ned. Herv' school, waar een en ander betreffende de werkkampen en de te voeren actie om dit werk te doen slagen werd uiteengezet. Een drietal personen uit deze gemeente hebben zich opgegeven om t.z.t. in een werkkamp geplaatst te worden, 't Is te hopen dat de actie van de Centrale voor Werkioozen moge slagen. We wekken een ieder op die eenig- zins kan dit mooie werk met een gave te steunen, De algem. ledenvergadering van de ver eeniging S.B.Z. zal in plaats van Vrijdag zoo als aanvankelijk bepaald was, plaats hebben op Woensdag 25 Maart a.s. in het Gemeente lokaal. De heer Blok, benoemd onderwijzer aan de Chr. school (hoofd H. v. Hekezen) alhier, heeft deze benoeming aangenomen. Op 11 September a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de afd. Herkingen van het „Groene Kruis" is opgericht. Bij de oprich ting waren de heeren A. Munters, G. Nijpjes en A. W. Korvink tot bestuursleden gekozen. Tegelijk met dit jubileum zullen deze heeren dus onafgebroken 25 jaar deel van het be stuur hebben uitgemaakt. De goedkoope margarine voor steuntrek kénden en behoeftigen is thans verkrijgbaar gesteld bij mej. A. Kalle, Molendijk. Bij het afrijden van het z.g. Stoofpad met een met twee paarden bespannen wagen geladen met stroo, tuimelde de bouwknecht L. M. in de daarnaast gelegen tuin. Geluk kig liep dit ongeval zonder letsel voor be stüurder en paarden af. Alleen was er wat materieele schade. GOEDEREEDE. Door B, en W. is bekend gemaakt, dat met 1 Mei a.s. gelegenheid be staat tot plaatsing van kinderen op de o. L school, die voor of op 1 April den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Ouders of voog den kunnen hiervan aangifte doen bij het hoofd der school, den heer C. de Gropper, tot 25 Maart e.k., 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Bij de gehouden schietoefeningen op Zaterdag j.l. der B.VX. zijn de volgende punten behaald: H. Sandifort 94, J. Krijger 93, A. de Ronde 92, J. Boshoven 91, J. A. de Vogel en N. Overbeeke elk 89, KI. Boshoven 86, H. Melissant 82, F. den Eerzamen en Kr. Heerschap elk 80. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. ingeschreven: 45 land arbeiders, 1 smid, 1 schilder, 2 timmerlieden en 2 garnalenvisschers. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 4050 kilo per dag en per vaar tuig en de Noordzeevisschers besornden van f 90170 per vaartuig. De vorige week is per scheepsgelegen heid vervoerd een lading stroo, met bestem ming Gouderak. OUDDORP. De prijzen der cichoreimarkt zijn lang vast gableven. De disponibele koop waar blijft nog steeds 67/6S fr. en de nieuw® oogst 71 fr. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes gevangen van 4550 kilo garnalen; de motorschuiten hadden bet dubbele. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen. In de weervisscherij wer den 150 haringen gevangen. De vorige week zijn van hier vervoerd 500 H.L. blauwe aardappelen en 160 balen uien. Een 9-jarig zoontje van K. Tanis Pz had het ongeluk met een flesch in zijn hand te vallen. Hij kreeg glasscherven in een zij nel' handen, zoodat geneeskundige hulp noo- dig was. Donderdagavond 1.1. vergaderde in het lokaal der openb. school de afdeeling van den Chr. Boeren- cn Tuindersbond, ouder voorzittersohap van den hoer KI. Westhoeve. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een woord van welkom tot de aan wezigen en inzonderheid tot de vertegen woordigers van de zaadtelersvereeniging. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer T. Tanis, ge lezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens bracht deze het jaarverslag over 1935 uit, waarin de werkzaamheden der vereeniging werden weergegeven. Met te leurstelling werd geconstateerd, dat de af deeling oorspronkelijk met 89 leden was be gonnen, doch dat thans nog maar 66 contri buanten zijn overgebleven. Het bestuur was gewijzigd in haar samen stelling, ni. de heer Goedegebure, die oor spronkelijk als voorzitter werkzaam was ge weest, had wegens zijn werkzaamheden die functie verwisseld met den heer KI. West hoeve. Hot boekjaar der afdeeling sloot met een nadeelig saldo van f 13.6-4. Aan de beurt van aftreding als bestuursle den waren de heeren T. Tanis en Jan Meijer, die met bijna algemeene stemmen werden liefkozen. Bij de bespreking van de algemeene toe stand en den aard der werkzaamheden, nam inzonderheid het lid Joh. Tanis deel, die ook als mede-vertegenwoordigend lid van de Zaadtelersvereeniging nog al veel had aan te merken. De vergadering in 'bet algemeen sprak dan ook woorden van ontstemming over de wijze „Wat er ook moge ge- beuren, wij zullen niets prijsgeven van onzen eisch inzake gelijke rechten" In Hamburg heeft Rijkskanse lier Hitier Vrijdagavond een ver- kiezingsrede gehouden, waarin hij inzake de Londensche besprekin gen o.m. verklaarde: „Wat er ook gebeuren moge, wij zullen niets van onzen eisch inzake gelijke rechten prijsgeven. Ik wil samenwerken aan de Europeesche ordening in Europa, maar er is geen ordening in Euro pa, zonder gelijke rechten. Ik beklaag de staatslieden, die meenen, dat een samenwerking voor een nieuwe orde moet wor den begonnen met nieuwe ver nederingen, Ouitschland zal niet buigen voor het geweld. Dat zal het op 29 Maart a.s. bewijzen. Wij willen een herziening van den geest van Versailles en een einde maken aan de oorlogspsy chose. Indien men ons niet wil begrij pen, zal Duitschland alleen blij ven staan: Dit, mijn besluit, is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aanbod. De wereld heeft echter geen recht, om van schending van verdragen te spreken". van werking der crisis-organisaties uit, en kwam tot de conclusie, dat deze organisatie de wanordelijkste en soms tegenstrijdigste maatregelen aan het land- en tuinbouwbe drijf weet op te leggen, die gansch en al in strijd zijn met de goede behartiging van de belangen der bedrijven. De vraag kwam dan ook op, hoe lang zal het nog duren, eer het eenvoudige en gezonde verstand weer zal gaan zegevieren. De voorzitter zeide dat men als leden dezer afdeeling de grieven maar aan dit bestuur moet kenbaar maken, zoodat het bestuur zulks dan weer aan de meerdere vergade ringen kan voorleggen. A.s. Vrijdagavond zal in de oude school de jaarvergadering plaats hebben van de V.V.V. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 85 werkioozen ingeschreven. Op de vergadering van de afd. het Groene Kruis werd het aftredend bestuurslid de heer G. A. v. d. Borgh herkozen. A.s. Donderdgavond zal in de Geref. Kerk bidstond voor het gewas worden ge houden, waarbij zal voorgaan Ds. de Valk van Stellendam. Invoer van veevoeder De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het in artikel 8 onder b sub 1 van de Crisis-Akkerbouwhescliikking 1934 I bedoelde bedrag van —.50 per 100 kg vee voeder, zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: Inklaring v. laklaringv. 23 Mrt af t/m 1 Mei af t/ni 30 April 1D36 31 Aug. 1936 voor lijnkoeken 1.20 1.30 voor soyaschroot J» —.60 1.15 voor soyakoeken J> .65 1.20 voor grondnootkoeken JJ —.60 -.70 voor gi'ondnootschilfers 1.40 1.45 voor cocoskoeken JJ 1.30 1-20 voor Ned. Oost-Indi- scho cocoskoeken —.70 .85 voor palmpitkoeken... JJ —.70 —.50 voor tot andere soor- ten veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en no ten —.50 .50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. Relletjes bij „Heldenkermis" te 's Gravenhage Ordeverstoorders verwijderd Vrijdag zijn te 's-Gravenhage de ver tooningen van de film „Heldenkermis" aan gevangen in het Passage-Theater. De politie was vertegenwoordigd door rechercheurs. Ging de middagvoorstelling zonder inciden ten voorbij, des avonds veranderde de rust in rumoer, zoodra na de pauze de hoofdfilm op het doek verscheen. Aanvanke lijk bleef het bij fluiten, maar toen de scène, waarin de burgemeestersvrouw van Boom de sleutels der stad aan den Spaanschen be velhebber overhandigt, aan de beurt was, ste»g er een luid gekrijsch uit de zaai op. Onmiddellijk greep de politie in en met den gumm.itok sloegen de rechercheurs de la waaimakers het theater uit. Even ging het licht op, en het publiek ontwaarde toen in het middenpad den hoofdcommissaris van Politie, den heer Van der Meij, die zich steeds op de meest critieke punten bevond. Hem viel een luide ovatie ten deeh Ook na deze eerste incidenten was de politie genoodzaakt enkele personen, die de orde verstoorden, de zaal uit te ranselen. In totaaJ werden 17 personen per overval wagen naar het bureau Prinsestraat overge- b' acht. Op een gegeven oogenblik stond iemand in de zaai op en zeide: Ik wensch te vertrek ken zonder de politie. Hoewel hij eerst een paar tikken opliep, kon hij toch rustig ver trekken. een 50-tal personen volgde hem. Nadien is het rustig gebleven. Na afloop van de voorstelling bevond zich Op Woensdagen 18 en 25 Maart 1936, beide dagen 's avonds 7 uur, te Melissant, ter her- berge van M. van der Werf, resp. veiling en afslag, van: Een huis met schuur, erf en grond (eeuwig durend erfpacht) (e Melissant, aan den Bouwdijk, kad. Sectie A no. 107S, groot 3 aren 19 c.A. Jaarlijksche lasten: Erfpacht f 4.40, Grondbelasting f 9.73, Straatbelasting f 2.92. Toebohooren-d aan W. van den Bosch. Notaris COSTERMANS. Donderdag 26 Maart, des namiddags 2 uur t-e Ouddorp, ten verzoeke en bij de woning van den heer Ldt. Klijn Jacobszoon, om con tant geld, van meubilaire goederen, bene vens 2 geiten en 15 kippen. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor mevrouw de weduwe D. Brecn te Goedereedo, voorden tijd van twee jaren, dadelijk ingaande, voor beweiding van 51.53.60 H.A. duinen, dijken en gorsweiland onder Gondereede, benevens een woidje in den Ouden Oostdijk, aan den Hoofddijk onder Goedereede, groot 20 aren 40 centiaren, in één perceel. Inschrijvingsbiljtten vermeldende de uit te loven huurprijs voor de massa per jaar en opgaaf van soliede borgtocht, kunnen wor den ingeleverd tot en met Dinsdag 31 Maart ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. op het Buitenhof, bij den Hofweg, vrij^ veel publiek, onder wie ook verschillende lieden voor wie de voorstelling een ontijdig einde had gekregen. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDUK. Gehuwd: Leendert Both, 44 j„ alhier, en Pietertje Hartog, 41 j-, te Oude Tonge; Roeland Albregts, 32 j., te Middelharnis en Cornelia Kievit, 30 j., al hier; Jacob Slui, 27 j., en Fieternella Hoek, 21 j., beiden alhier. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Wil lem Kievit en Aleida Wijnanda het Jonk. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 20 Maart. Spinazie f 15.60—10 (50. Witlof le f 9.i0—10.80, ictem 2e t 5.40—7.(50, per 100 kilo. Sla f 8,10. Andijvie f 1.40—1.80 per 100 stuks. Eieren: kippen eieren 5060 kilo f 2.402.50, idem 5758 kilo 1 2.25—2.35, idem 48 kilo f 22.10, idem bruin 58 kilo f 2 352.49, eendeneieren f 2.25 2.30. Aanvoer 15.000 stuks. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16; telefoon 81431, Amsterdam Bonte en blauwe poters zijn er weinig meer aan de markt en toch is er vraag naar, ook naai* andere soorten poters. Zeeuwsche bonten iets vaster, blauwen weinig gevraagd. Voor Bevelanders en eigenheimers is er wei nig vraag en geen hooge prijzen. Malta- aardappelen zijn te duur en de verkoop hiér van gaat slecht. Winkeliers zoeken goedkoppe soorten aardappelen. Roodstarnog weinig gevraagd, met lagere prijzen. N.-H. blauwen klein en taai, vinden toch nog koopers. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag dan eerst inlichtingen, zonder eenige verbinding of kosten. Heden 23 Maart 1936 werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2.30— 2.60, dito blauwen f 2.302.60, dito eigeiihei- tners f 1.651.80, dito Bevelanders f 1.80— 2, dito roodstar f 1.802, bonte en blauwe poters f 22.10, Haarl.meer en LJpolder Be velanders f 1.70—1.90, bonten f 2.50—2.60, Flakk. eigenheimers f 1.65—1.80, poters f 1.501.60, Spuische eigenheimers f 1.70 1.80, poters f 1.501.60, Anna Pauwlowna zandaardappelen f 1.60—2.80, Hillegommer zandaardappelen f 1.802.80, Friesche rood star f 1.902.10, Industrie en roodstarpoters f 1.501.60, Industriebonken f 1.701.80, al les per 70 kilo. Verder per 100 kilo: winter- Malta-aardappelen f 1112, Nieuwlansche zandaardappelen f 2.903, bonken f 2.60 2.80. AMSTERDAM, 33 Maart. Ve-ï. Aanvoeren en prijzen: 589 vette koeien, le kw 4954 c, 2e kw. 4047 c, 3e kw 3238 c, 100 melk- en kalfkoeien f 140190, 124 vette kalveren, 2e kd. 4654 c„ 3e kw f 3244 c. per kg. levend gewicht; 171 nucht kalveren 3.506.50, 29 scha pen f1921, per stuk; 529 varkens, vleesch- varkens (90110 kg.) 42io, id. zwaardere 4041 c, vette varkens 3940 c, per kg. slacht gewicht; 9 paarden. Runderen: Aanvoer veel ruimer, handel stug, voor le kw nogal vraag, prijzen als vor. week. Melkkoeien: aanvoer iets beter, handel vrij goed. Vette kalveren; aanvoer ruim, handel vlug, dalende prijzen. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, handel vlug. Schapen: korte aanvoer, hooge prijzen. Varkens: aanvoer redelijk, handel stil, prij zen als vor. week. Paarden geen noteerIng. AMSTERDAM, 23 Maart. Aardappelen. De prijzen waren: Zeeuwsche eigenheime-s f.1.90 2.10; id oonten en blauwen f2.402.70; Idem poters f22.20; Friesche Borgers f22.10. td Redstar f2.502.89; Andijker bonten en blau wen f 2.202 40; Noordholl eigenh f 1.902; uinzand f3.754 alles per H.L. Malta 12 ct p kg. Aanvoer 298.600 kg. ROTTERDAM, 23 Maart. V e e. Aangevoerd 1809 dieren, t.w.: 629 vette runderen, 236 vette kalveren. 18 nucht. kalveren, 227 schapen of lammeren. 699 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien le lew tot 49 o 2c kw tot 43 c, 3e kw 2834 c vette ossen le kw tot 44 c, 2e kw 40 c. 3e kw 30—34 c, vette kalveren le kw tot 95 c,. 2 kw tot 80 c, 3e kW 5360 c, varkens (levend gewicht) 32S334 c. schapen 3038—41 c, lammeren 29- 38—41 c. Schapen f 12—17—20. lamme-on f 10—14—17 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen als vor wee*? Dinsdag. Een prima koe tot 52 c. en een os tot 47 c. Vette kalveren: aanvoer i »ts korter, handel redelijk, hoogere priJqaen. Een prima kalf ging nog tot 105 cent Schapen en lammeren: korter ter markt, handel lui, prUzen van de schapen iets duurder, die van de lammeren bleven onveranderd Varkens: aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen iets lager. Er werden zeer weinig varkens voor de hoogste noteering verkocht. Een enkel partijtje schapen werd voor ex port gekocht. ROTTERDAM, 23 Maart Aarda ppelen. De prijzen waren-: Brlelsche eigenheimers f22.20 Zeeuwsche blauwe f22.80: id eigenh f 1.80-2 idem bonte f 22 30: bonte en blauwe poters fl.501.90; Bevelanders fl.701.90; eigenh. poters fl.501.75 alles per H.L; zandaardaop. 3^—4 ct; Maltha's 10 ct; id Winter 10—11 c: alles per kg. Met weinig- aaavoer, -stille vraag TIEL, 23 Maart. Eieren 2.202.30 per 100 stuks. Aangevoerd 72.000 stuks. KORTRIJKE 21 MAART CICHOREI. Het is la.ig geleden dat de markt zoo lang vast gebleven is zooals nu. Sedert drie maanden atin er bijna geen 3chomm«Ii ngen te bespeuren geweest. Disponibele koopwaar no leert elke week van fr 67 tot 68. terwijl do nieuwe oogst steeds fr. 7l noteert. Nu de tijd van het zaaien .nadert schijnt er wel kaas op een lichte prijs verhooging wegens vraag naar koopwaar.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2