maas- en scheldebode woensdag 22 april 1936 dr VAN SCHE LAND TERUG IN ONS de rijksmiddelen viet klein verlof het werkkamp te roden geopend een onnoemelijk lijden BELANGRIJKE BESTELLINGEN VOOR NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Schrikkelijke bijzonderheden over den overval op de ambulance Voortgejaagd van dorp tot dorp Naar men weet was dr. Van Schelven met de ..Chr. Huygens" uit Port-Said vertrokken om, na de emoties in Ahessynië, in eigen land herstel te zoeken van zijn ver wondingen. Zijn toestand was van dien aard. dat een rustkuur noodzake lijk was en daarom was het aan vankelijke plan om aan boord te blijven tot Amsterdam. De bootreis heeft hem echter zoo goed gedaan, dat dr. Van Schelven zich krach tig genoeg gevoelde om in Genua van boord te gaan en met den boottrein van de Mij. Nederland naar Atnhem te vertrekken. Een redacteur van het A. N. P. is Dr. van Schelven tot Dusseldorf tegemoet gereisd en heeft in den trein een onderhoud met hem gehad en van hem. na do min of meer frag mentarische berichtgeving over zijn lotge vallen, een aaneengeschakeld relaas gehoord van hetgeen hem is overkomen. Dr. van Schelven zelf voelde er eerst niet veel voor. Zijn toestand was bevredigend, zeide hij. Wel voelde hij zich nog wat slap, doch dit zou, naar hij hoopte, spoedig heter worden. Voor liet overige was, er, naar hij opmerkte, weinig nieuws. Toen kwam mevrouw Vau Schelven, die in gezelschap van haar 16-jarigen zoon, haar man tot Port Said was tegemoet gereisd, den journalist te hulp en samen wisten /ij Dr. van Schelven aan het praten te krijgen en hem verschillende bijzonderheden te la ten vertellen. Bij elkaar blijven! „Wij konden niet werken aldus Dr. van Schelven als wij bij elkaar bleven. De ambulance moest zich splitsen. Dat was on ze overtuiging en hoewel wij de gevaren daaraan verbonden, niet onderschatten, heb ben wij zulks gedaan. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis was er nooit, voor go. weest. Steeds had men in Den Haag gezegd: bij elkaar blijven en, achteraf gezien, ts ee- bleken, dat het splitsen in eenheden inder daad buitengewoon groote risico's met zich bracht. Wij meenden echter, dat het belang van onzen arbeid het vorderde. De eenheid, waar ik toe behoorde, ontmoette een aantal rebel len. Nu moet men zich van rebellen in Abessinië geen verkeerde voorstelling ma ken. Dit zijn eenvoudig wilden, die in benden van de bet gen komen, geheel naakt zijn en tooven en plunderen waar zij maar kunnen. Wanneer een Abessijnsch escorte dergelijke rebellen ontmoet, wordt er zonder meer op hen geschoten. Ons escorte v.jpl daji jtofc dadelijk'de'rebellen aan en'bij deze' vecht partij vielen -versfchrllïöde ddedën'. "Wij' trachtten den strijd te doen eindigen en toen onze begeleiders twee gevangen rebel len wilden dooden, hebben wij dit belet. Dit gings zelfs niet zonder dat wij de monschen op de meest krachtige manier dwongen niet de moordpartij op te houden. Waarschijnlijk heeft dit optreden mij het loven gered. Want de rebellen na men wraak. Wij zagen ze om ons neen sluipen en inderdaad werd onze eenheid korten tijd later overvallen. Wij verde digden ons zoo goed wij konden. Echter was de overmacht te groot. Onze gids zag ik naast mij neervallen en daarna werd mij alles zwart voor te oogen en zakte ik ineen. Ik was door twee kogels in de borstkas getroffen. Hoe lang ik daar bewusteloos gelegen heb, weet ik niet. Toen ik echter bijkwam, stond een Abessijnsch roover voor mij met de punt van zijn speer op mijn buik. Ik dacht toen, dat het met mij afgeloopon was en iedere seconde verwachtte ik, dat de wilde toe zou steken. Hij deed dit evenwel niet cn ik be merkte, dat hij bijzondere aandacht had voor mijn horlogeketting. Ik maakte die los en gaf hem deze. Daarna maakte ik een bewe ging alsof ik schieten wou hoewel ik wijn revolver kwijt was en daarop retireerde de roover langzaam. De haat der rebellen ging in do eerste plaats tegen de Abessiniërs zelf. Voor hen kenden zij geen genade. De blanken -varen nog zoo kwaad niet, zoo dachten zij blijk baar. Ben verschrikkelijk lijden Nooit za! ik vergeten hoe ik twpe dagen daar gelegen heb in de woestijn, bij tijden het bewustzijn verliezende, gekweld door pijn en dorst, met een aantal lijken om mij heen en de sluipende hyena's in de onmid dellijke nabijheid. Ik had geen kracht om op te staan. Adem kon ik nauwelijks halen. Met een riem trachtte ik mijn wonden af te binden en uitgeput door het hevig bloedverleis bleef ik uur na uur lig gen. De dorst, welke ik leed was het ergste. Ik voelde in mijn zakken en vond een medicijn, dat ik gretig slikte. Langzamerhand drong het tot mij door, dat ik uit deze hel moest wegkomen, om dat het anders onherroepelijk met mij ge daan zou zijn. Ik sleepte mij voort en na een niet te vertellen lijden, bereikte ik een corp. Hier beduidde ik. dat ik water moest hebben. Het duurde echter uren voor ik het kreeg. Het geheele dorp liep eerst uit om mij t „ien en toen begonnen alle inwoners te delibereeren wat zij met mij zouden doen en of ze mij water zouden geven. Eindelijk kreeg ik het lang begeerde drinken. Toen werd ik het dorp uitgejaagd en kroop meer dan ik liep naar het volgende dorp. Het was een waanzinnige toestana. Alle dorpen werden bewoond door rooverbenden, die elkaar bevochten en die bang voor e>- kander waren. Hoe ik eindelijk in Kworam gekomen ben, weet ik nog niet". De gast van den Negus Mevrouw van Schelven viel haarman in de rede en wees op zijn handen, wel ke vol kerven en sneden waren. „Zóó is hij over de rotsen gekropen", voegde zij hieraan toe. Dr van Schelven „Eigenlijk hebben de brieven van mijn vrouw mij het leven gered", zoo ging dr. van Schelven verder, want ik had een pak brieven in inijn binnenzak en daardoor werd de kogel iels gestuft Had deze een milimeter verder gegaan, dan zou ik u naar allo waarschiinliik- heid nu niets meer kunnen vertellen. In Kworam kwam ik in een hemel verge leken met wat ik had moeten doorstaan. Ik was er de gast van den Negus en werd twee dagen in den keizerlijken schuilkelder verpleegd. Ik zou toon per vliegtuig naar Dessie gaan, maar deze toezegging van den Negus is hem duur te staan gekomen, want beide vliegtuigen, welke hij voor niii be stemd had. werden vernield. Op het veld stond de machine voor mijn vertrek al ge reed. toen Italiaansche bommenwerpers er bommen op wierpen. Toen zou ik des na- miadags met een tweede vleigtuig vertrek ken. Ik stond al jvreed om in de cabine te stappen toen wederom do Italianen na- dorden en bommen lieten vallen. Ik maakte dat ik uit de buurt kwam en do Italianen misten aanvankelijk met hun Itommenwer- pen. Daarna vlogen zij zeer laag over hut terrein en vernielden met mitrailleurs de machine. Do Negus besloot toen. dat ik per auto naar Dessie zou gaan. Daartoe stelde hij zijn eigen muilezel te mijner beschikking. I)rie uur moest ik op dit dier rijden om bij het begin van den autoweg naar Dessie te komen. Met de keizerlijke auto ging het toen verder. Echter waren wij nog -niet aan het eind van onze ellende, want bij het oversteken van een rivier geraakte de benzinetank lek en vulde deze zich met water. Wij moesten toen wachten tot er een vrachtauto met gewonden kwam en daarbij kouden wij. nog een plaatsje krijgen. .Zpo .kwamen wij in Dessie,. .dat trui... ca alle doorgestane 'ontberingen en verschrik kingen werkelijk een paraeijs leek. Men moet zich ook van die tocht naar Dessie vooral geen te mooie voorstelling maken. Herhaaldelijk werd onze karavaan door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd en het mag werkelijk een wonder heeten, dat wij zonder groote ongelukken in ons basis kamp aankwamen. U kunt zicli voorstellen hoe vreemd ik mij voelde toen ik weer in een bed lag. Maar nog merkwaardiger vond ik. dat wij niet geregeld gebombarneerd werden. Aan het front was ik daar zoo aan gewend geraakt, dat de stilte in Dessie mij trof". Abessinië eu het Abessijnsche volk Vervolgens vroeg de journalist dr. Van Schelven wat zijn indruk was van het Abes sijnsche volk, va nhun beschaving on cul tuur. „Het is een vrijgevochten tuchtlooze be volking. Italiaansch protectoraat zal zonder twijfel zegenrijk zijn voor dit volk. Maar aan den anderen kant gun ik niemand, dat hij zijn vrijheid verliest liet land is eigenlijk te groot,. Do Abessi niërs bewonen nauwelijks ctrie provincies. De overige hangen er maar zoo wat aan. Zij zijn nu eens voor den Negus, dan weer tegen den Negus. Er is geen saamhorigheidsge voel en men kan dan ook van een Abessijn sche natie niet spreken. Wat wij meegemaakt hebben, bewijst wel duidelijk hoe primitief en ongeciviliseerd de toestanden daar zijn en hoe er inderdaad nog de eerste grondslagen voor een georaou- de samenleving gelegd moeten worden. Dr. Van Schelven was vol lof over do hulp, welke hij van tal van autoriteiten heeft ondervonden. Dr. Lampc t an de Ne- derlandsche ambulance heeft als een vader voor hem gezorgd in de eerste dagen van zijn verwondingen. Ook ae heer Boddard, de Fransche gezant in Addis Abeba, heeft ge daan wat hij kon. Ten slotte was de Mij. „Nederland" zoo vriendelijk om ons van Port Said naar Den Ilaag gratis terug te brgen. Dit medeleven en deze hartelijke gast vrijheid heeft o»s zeer getroffen. Ik heb, zoo besloot Dr. van Scholven, van den negus voor mijn vertrek nog een onderscheiding gekregen. Ik ben namelijk benoemd tot officier in de orde van de Heilige Drieëenheid. Ten slotte wist dr. van Schelven' ook nog mee te deolen, dat jhr. dr. van dor 'Does zich eveneens op de terugreis bevindt. Het perspectief voor de ambulances De Ned. ambulance is eigenlijk de eenige. welke nog niet gehombardeerd is. zoo vee- telde dr. van Schelven nog onder zijn an dere reisavonturen door. Daarom is de ste.mming in Dessie in het Nederlandsche kamp zoo goed. Zij, die od de vooruitge schoven posten ziin, worden door de voort durende bombardementen wel down. Wij hobben wel iets bereikt, doch naar verhouding van het geld. de moei te en insjranning, is dit toch eigenlijk bitter weinig. Wel hebben wij zeer veel informatief werk gedaan en dat kan later van groote waarde zijn voor het Roode Kruis. In elk geval hebben wij geleerd, dat men niet moet beginnen met den bovenbouw van een ambulance maar dat. vooral in ongeciviliseerde streken, do onderbouw het belangrijk ste is. AI pratende was Zevenaar bereikt en daar deed zich nog een aardig voorval voor liij de-douane. Deze verzocht mevrouw van Schelven, oen koffer open te maken, doch toen de beambte den naam „Dr. van Schol, ven" en het roode kruis-embleem zag, bood hij zijn verontschuldigingen aan en zei: „Ik zie al wie u bent en u behoeft niets open te -makelt". Om zeven uur stoomde de trein het sta tion Arnhem binnen. Hier waren de kinde ren van dr. van Scholven op het perron aanwezig' om hun vader enmoeder en bro.cr to verwelkomen. Namens het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis was de lieer B. W. de Kanter tor begroeting aan wezig. Een hartelijk welkom tusschen ouders on kinderen volgde en daarop ging de familie van Schelven naar haar woning in Velp. „Ik ben een avontuur rijker", zoo zoi- do dr. van Schelven bij het afscheid, „maar bij alles wat ik mee heb ge maakt in Oost en in West, zal ik mijn lotgevallen in Abessinië nooit verge len." Aanleg van 200 KM. spoorweg in Mexico Uit tc voeren door het Internationaal I Iandelsconsortium Dr. W. Kresin, directeur van het Inter nationaal Ilandelsconsortium, is thans uit Mexico naar Nederland teruggekeerd. Rij het Nederlandsche Ilandelsconsortium zijn ongovcei vijf-en-twintig Nederlandsche in- dustrieelo en aannemersbedrijven aangeslo ten, onder welke Werkspoor, Hoemaf, de Nederlandsche Constructicwerkplaatsen te Leiden, de Werf Gusto te Schiedam, Vol kers fe Rotterdam en de Ned. Mij. voor Havenwerken te Amsterdam. Dr. Kresin heeft twee maanden in 'Mexico vertoefd 0111 te trachten, er be stellingen voor de Nederlandsche in dustrie opgedragen te krijgen. Hij is in zijn pogingen geslaagd. Aan het inter nationaal Ilandelsconsortium is opge dragen de uitvoering van den aanleg van twee honderd kilometer spoorweg, dool uitmakende van een groote spoor lijn, welko do Mexicaansche regeering voornemens is, aan te doen leggon van Campeche, aan de Golf van Mexico, naar Puerto Mexico, eveneens aan de Golf vail Mexico, over Boca del Ccrro 111 Centraal Mexico. liet deel van deze groote lijn, dat van wege liet Internationaal Ilandelsconsortium zal worden aangelegd, z.u! beginnen hij Boca del Ccrro en in do richting van Puerto Mexico gaan. Do uitvoering van don aanlog \un dezu 200 K.M. spoorweg is in ha&r. ge-J heej aim. het. InternaRonual Han.lolsconsor- tii'im "opgedragen. "Behalve'den aim log van den eigenlijken spoorweg omvat zij den bouw van zes groote cn een groot aantal kleine bruggen eu van veto stationsempla- comenten 011 andere constructies, onder an dere van een aantal clectrische centrales, Welke kracht en licht zullen produceeren voor een landstreek van niet geringo op pervlakte. Een redacteur van het A. N. P. heeft met dr. Kresin na diens terugkomst een onder houd gehad. Dr. Kresin wees erop, dat hei werk, dat verricht zal worden, deel uit maakt van een grooten kolonisatie-arbeid, waarmede de Mexicaansche regcering zich bozig houdt en welke tut doel heeft, Ccn- traal-Mcxico, nog grootendeels uit oerwoud bestaande, tot ontwikkeling te brengen. Dr. Kresin verklaarde, dat da bestel ling, welke aan do Nederlandsche in dustrie is opgedragen, een zeer aanzien lijk bedrag vertegenwoordigt Alle werk zaamheden, welke do Nederlandsche industrie kan verrichten, zullen door haar worden uitgevoerd qn uit het bui tenland zal slechts worden betrokken datgene, wat Nederland uit don aard dor zaak niet kan leveren. Tien tot vijf tien Ncderl. ingenieurs zullen naar Mexico worden uitgezonden om de lei ding van het werk op zirh te nemen. De eersten zullen reeds do volgende maand vertrekken. Met grooten lof sprak dr. Kresin ook over de zeer bijzondere activiteit van den Neder- landschcn zaakgelastigde te Mexico, den heer Fein, aan wiens onvermoeide werk zaamheid het voor een groot doel te danken is, dat de Nederlandsche industrie zich deze belangrijke bestelling ziet opgedragen. Dr. Kresin zeide groote jierspectieven in Midden-Amerika te zien, maar te betreuren, (lat. Nederland in de desbetreffende repu blieken geen gezantschappen en alleen con sulaten gevestigd heeft. Op de waarde van den arbeid van consulaire ambtenaren niets w.jlleude afdingen, gaf dr. Kresin nochtans als zijn meening te kennen, dat een consu laire vertegenwoordiging niet voldoende is orti als intermediaire te dienen voor bestel lingen voor het Nederlandsche bedrijfsleven voor de uitvoering van groote oponbate ".werken, omdat men in dit verband moet kunnen beschikken over goede relaties met cegeeringsinstanties in de onderscheidene 'landen en ingewijd moet worden in de poli tieke omstandigheden, welke daar heer- schen. De kosten, welke een vestiging van gezantschappen in de verschillende repu blieken van Midden-Amerika voor onze rijkskas met zich zullen brengen, aldus dr. Kresin, zullen vele malen overtroffen wor den door de baten, welke het Nederland sche bedrijfsleven zal kunnen genieten, als gevolg van bestellingen, die het zich daar toegewezen zal kunnen zien. De handelsbetrekkingen van ons land mot Mexico achtto dr. Kresin nog voor (groote verbetering vatbaar. Onze han dels-balans met dit land is nog sterk passief. Mexico voert naar ons land ruim vier maal zooveel uit als Neder land naar Mexico. Maar er zijn wijde verschieten ge opend voor leveringen van NederlÓnd aan Mexico. De bestelling thans aan ons bedrijfsleven ten doel gevallen, is er oen aanwijzing voor. Opbrengst wat gunstiger dan in de beide vorige maanden Het eerste kwartaal stelt echter f 6.5 millioen teleur De accijnzen dalen I11 de maand Maart hebben de Rijks middelen in totaal opgebracht ƒ31.103.221- tegen ƒ30.653.189 in dezelf de periode van het vorige jaar, zoodat de opbrengst een weinig is gestegen. Ook de raming ad ƒ30.960.416 werd gehaald en zelfs met een dikke ton overschreden. In het eeiste kwartaal van 1936 hebben de Rijksmiddelen opgebracht 8G.312.235 tegon ƒ91.073.626 het vorige jaar, terwijl geraamd was /92.S81.250. Do opbrengst van de Rijksmiddelen over de beide eerste maanden van 1936 bood een zeer somber perspectief. Maart heelt een kentering gebracht. Er zij-a verschillende inkomstenbronnen op te noemen, die meer hebben opgeleverd dan een jaar geleden. Een bijzonder goed figuur slaat ditmaal de omzetbelasting, die de raming met 1.285.399 heeft overschreden en i-n Maart ƒ6.285.399 opbracht. Hopen lijk hebben we thans de narigheid met deze belasting achter den rug', want ook over het eerste kwartaal ztjn de ontvangsten niet anders dan gunstig tp noemen. Zij overschreden de raming mot bijna 8 ton. De invoerrechten hebben hot er in Maart ook beter afgebracht met een totaal van ƒ8.1 millioen, d.w.z. 8 ton meer dan een jaar geleden. Zoowel bij de omzetbelasting als bij de invoerrechten is dus vooruitgang van be- teekenis te constateoren. Bij de andere inkomstenbronnen is de verbeterde opbrengst echter niet zoo groot, liet gaat daar althans om heel wat kleinere bedragen. Hot statistiekrccht gaf noch winst, noch verlies, het bleef op peil. De dividend- en tantiëmobelasting gaf ƒ678.000 togen ƒ598.000 een jaar geleden. Hier vloeion de baton pas ruim- midden in den zomer. De couponbelasting steeg met een ton, nl. van 21)7.000 op ƒ346.000. De zegelrechten en de registratierechten handhaafden zich op vrij wel hetzelfde niveau als verleden jaar resp. met ƒ1.37 millioen en ƒ861.000. De grillige successierechten, die vorige maand zoo teleurstelden, liepen 1111 een paar ton om hoog, 11I. van ƒ2.4 millioen tot ƒ2.6 mil lioen. Daarmee is het deficit voor 3 maan den, dat ruim ƒ2 millioen bedraagt, bij lan ge 11a nog niet ingehaald. De accijnzen blijven do zwakke plek in de Rijksiniddelenstaten. Zij maken do hierboven gemelde mperdore ontvangsten weer grootendeels ongedaan. Vandaar dat het totaalbedrag over Maart zoo weinig af wijkt van dat over Maart 1935 en 1/12 van de raming voor 1936. De opbrengst van de bieraccijns be droeg 404.418 (v. j. ƒ607.360). Zij bleef onder de raming van ƒ583.333 per maand. Evenzoo gesteld is het met- dq. .ge.dijitillcejaL.-.acgiiiti, jdie - 2.071.342 opbracht (v. ƒ-ƒ 2,494.58!)>" 'terwijl de rfiaandiHijksch'cr raming ƒ2.3 millioen bedraagt. De zwaarste klappen vielen ditmaal bij de suikeraccijns, die een vol millioen min der opbracht dan in Maart van het vorige jaar, nl. 1.2 millioen. Verder zijn ook de zoutaccijns, de wijnaccijns en de tabaks accijns in opbrengst teruggeloopen, tesamen met ongeveer 180.000. Alleen do geslacht accijns maakt een gunstige uitzondering met een opbrengst van f 501.907 (vorig jaar f 424.436). Dat de loodsgelden dalen, is bekend. Een gunstig teeken is, dat zij over liet eerste kwartaal van 1936 de raming met 10.000 overschrijden. Wat de zgn. directe belastingen betrol't, is er thans in totaal voor ƒ40.2 millioen op hot kohier gebracht (v. j. ƒ30.5 millioen). Daarvan komt ƒ23.6 millioen voor rekening van de inkomstenbelasting (v. j. 19.1 mil lioen). Voor de grondbelasting is er nu t'7.09 millioen op het kohier gebracht (v. j. ƒ8.9 millioen) en voor de doodohan-dsbelas- ting ƒ802 958 (v. j. ƒ123.771). De vermogens belasting wordt verantwoord met een be drag van ƒ5.8 millioen tegen ƒ5.4 millioen een jaar geleden. Do Motorrijtuigenbelasting valt van maand tot maand tegon. In Februari heeft deze belasting 1.210.532 opge bracht, in de afgeloopen maand 1.165.494. De maandelijksclie raming bedraagt 1.875.000. Gaat het dus in dit tempo door, dan zal 1936 een ge duchte tegenvaller opleveren. Uit de rijwielbelasting, die in het begin van het jaar een rol van geen beteekenis speelt, is in Maart ƒ30.507 binnengekomen, of 3000 meer dan een jaar geleden. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De actie verloopt zeer bevredigend De voortgang van het werk verzekerd De perscommissie van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Het verloop van de collecte blijft alleszins bevredigend. De opbrengst was op 17 April ruim 88.000. Uit den aard der zaak komen de voorloopige op gaven en afrekeningen traag binnen. Van ongeveer 110 comité's werd nog niets verno men, zoodat wij niet in staat zijn een volledig overzicht te publiceeren. Duidelijk blijkt echter dat het gestelde doel niet te hoog gegrepen is. De voortgang van het werk voor onze jeugdige werkloozen is thans verzekerd. De stand van de collecte was op 4 April 88.052.46. DE OUDSTE PREDIKANT Ds. J. L. Bleekcr, de oudste predikant van Nederland, wonende te Breda, vierde j.l. Mriandag zijn 96sten verjaardag. Ds. Blecker heeft van 1871—1921 de Ev. Luth. Kerken van Brielle. de Rijp, Wiefelste- de, Wildervank en Middelburg gediend en is Sedert 19.21 emeritus. WIE HEENGAAN EN WIE BLIJVEN KUNNEN Geen vrijwillige opkottist meer Zooals reeds is medegedeeld heeft de Mi nistcr vau Defensie bepaald, dat de dienst plichtigen, die na liet einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven op heden 111 het genot van onbejiaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troeji aanwezig dienen te blijven. Nader vernemen wij dienaangaande, dat dit ook geldt voor de vrijwillige dienst plichtigen, wier verblijf in werkelijken dienst op denzelfden voet werd verlengd, voor de plichtigen, die zich krachtens art. 35 der Dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst bevinden ter vervanging van eon ander, voor degenen, die 11a liet einde van de eerste oefening tot het reservepersoneel zijn komen te behooren en in werkelijken dienst gebleven zijn krachtons art. 3, 2e lid, 60, der wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905, en La.v. voor hetzoltde doel vrijwillig in werkelijken dienst zijnde reserve-officieren. Voorts is bepaald, dat bij elk regiment voorloopig aanwezig moeten blijven voor de gevormde 5e romjvagnie: een commandant, een administrateur of als zoodanig dienst doend onder-officier, een fourier of als zoodanig dienstdoend onder-officier, 5 korporaals of soldaten. Ook is vastgesteld, dat het onbe paald klein verlof moet worden vér leend onder do volgende twee voor waarden: a. do dienstplichtige moet zorgen, dat zijn adres voortdurend bekend is zoowel bij zijn korpscommandant als bij den burgemeester van de gemeente, waar hij woont, of laatstelijk heeft go woondj b. de dienstplichtige mag gedurendo hot onbepaald klein verlof zijn uni form niet anders dragen, dan op den dag, waarop dit verlof ingaat, op den dag, waarop liet mogelijk wordt inge trokken, en in de gevallen, waarin het dragen van uniform voorge schreven is. Zij, die geen gebruik maken van de ge legenhcid om op heden met onbepaald klein verlof te vertrekken, kunnen desge- wenseht op con latorcn datum in het genot van zoodanig verlof worden gesteld, indien het aan anderen verleend verlof inmiddels niet is ingetrokken. Bij het vertrek met onbepaald klein ver lof wordt Ien aanzien van het inleveren van wapens en andere goederen gehandeld als hij vertrek met groot verlof. Al degenen, die in verband met het bo vengenoemde K. B. van 11 Maart 1936 ver plicht of vrijwillig in werkelijken dienst zijn zoowel zij, die onbepaald klein ver lof genioton als de anderen worden, be houdens onvoorziene omstandigheden, in .liet. genot van groot verlof gesteld: vfior zoovéél zij hehooren tot de 4e divisie, met ingang van 16 Mei 1936: voor zooveel zij hehooren fnt een der andere divisies, tot het regiment wielrijders of tot de 4e artillerie-brigade, met ingang van 16 Juni 1936 Vrijwillige opkomst in werkelijken dienst krachtens L.O. 1936, no. 99, wordt niet meer toegestaan. Ten slotte is nog aan de betrokken mi litaire autoriteiten medogedeeld, dat de met onbepaald klein verlof vertrekkende dienstplichtigen, zooveel nondig. moeten worden voorzien van een vervoerbewijs of vervoerbewijzen voor de reis naar buis en eveneens van een vervoerbewijs of vervoer bewijzen voor mogelijken terugkeer van on bepaald klein verlof. Distributie vleesch in blik De Minister van Binnenlanósche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden betreffende distributie van vleesch in blik. Do Minister wijst er in dit schrijven op, dat de voorraad nuidvleesoh in blik thans is uitgeput. Van het gehakt in blik is echter nog een beperkte hoeveelheid beschikbaar. De verhouding van 2 1 tusschen de hoe veelheden te distribueeren rundvleesch en gehakt in blik zal voortaan aus niet meer in acht genomen behoeven te worden. Ten zij de gemeente aan de Nederlandsche Vee- hotiderijceiit.rale mededeelt, dat zulks niet gewenscht wordt, zal in het vervolg voor de geheele aangevraagde hoeveelheid ge hakt in blik golevera worden. Dn dislribu- tieprijs hiervan blijft onveranderd vastge steld op 35 cent per' bus. Regeeringscommissaris Melkveehouderij Benoemd tot raads-adviseur Ingediend is een wetsontwerp wijziging en verhooging van oud-hoofdstuk X der rijksibegrooting (economische zaken) voor 1935. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat de minister don regeerings-com- missaris voor de melkveehouderij op diens wensch hoeft voorgedragen voor eervol ont slag. Op 's ministers verzoek heeft hij een benoeming tot raads-adviseur aanvaard, zulks met ingang van 1 December 1935. on der toekenning van 'n jaarwedde van f 8000. Steun aan de Bloementeelt De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het landbouwcrisis fonds 300.000.— ter beschikking van de Ned. Siertclteentrale zal worden gesteld teneinde haar in staat te stellen van geor ganiseerde kweekers op de veilingen pro ducten van de bloementeelt aan te koojion. Gesloten tijd voor zeelt Naar de visscherij-inspectie mededeelt, is bij beschikking van den minister van land bouw en visscherij bepaald, dat voor de zeelt dit jaar geen gesloten tijd wordt vast gesteld. Het is derhalve toegestaan de zeelt, welke in de aalvischtuige.il wordt mede gevangen, te behouden eu te verhandelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den gesloten tijd voor de vischtuigen geen wijziging is gebracht, zoodat het ge bruik van andere vischtuigen dan do aal- vischtuigen tot en met 31 Mei verboden blijft. BELANGSTELLING VAN PRINSES JULIANA lil tegenwoordigheid van IT. K. II. Prinses Juliana, vele autoriteiten en fal van belangstellenden'heeft Maandagmid dag te Roden (Dr.) de officiecle opening plaats gehad van het werkkamp voor Jeugdige werkloozen „Roden", gesticht door de Centrale voor Werkloozenzorg te Utrecht. Toen togen drie uur II. K. II. Prinses Juliana met gevolg was gearriveerd, werd zij begroet door den lieer W. J. II e rn m e s, voorzitter van de Centraio voor Werkloo zenzorg. Verder heette de heer Hemmes in het hij zonder welkom den Commissaris iler Ko ningin in de provincie Drente, den hoer mr. dr. R. H. baron de Vos van Stcenwijk en den burgemeester van Roden, den lieer mr. H. W. Bloemers, alsmede den heer Meyer de Vries, directeur van de Werkver schaffing, die den minister van Sociale Zaken vertegenwoordigde. De heer Hemmes gaf daarna een over zicht van de bedoeling en de oprichting van do kampen van de Centrale, speciaal van dut te Roden. Op de vraag, die wel eens gcsleld wordt, wat eigenlijk de drijfveer van de Centrale tot dezen arbeid is, zegt hij, dat het zeer zeker van groot belang is, dat de jonge monschen eonigen tijd onttrokken worden aan de sfeer van het nietsdoen en dat een verblijf in do werkkampen weer orde en regelmaat in hun leven brengt, maar uo Centrale, opgericht iloor de Protestantsche Kerken van Nederland heeft toch ook nog een andere bedoeling met dit werk. Zij wil de jonge monschen doen verstaan, dat zoo zij geiooven, zij do heerlijkheid Gods zullen zien, zelfs in huil moeilijke levensomstan digheden. Daarom worilt groote nadruk gelegd op do sfeer in liet kamp, door on derlinge gesprekken cn dagsluitingen wordt gepoogd liet verblijf aldaar niet alleen lot een tijilelijken maar tot een eeuwigen ze gen voor de deelnemers te doen zijn. Spr. eindigde met voor te lezen liet eer ste vers van Gezang 2: „Den hoogen God alleen zij eer", welk lied door de aanwe zigen staande werd gezongen. In de plaafs van den Minister van Sociale Zaken mr. M. Slingenberg, die heden in verband met het overlijden van jhr. mr. Ch. J. M. Ruvsch de Beerenbrouck de zitting van de Twee- do Kamer bijwoonde, heeft daarop de Commissaris der Koningin in do Provincie Drente, baron De Vos van Steenwijk, het werkkamp met een korte rede voor geopend verklaard. Nadat ook nog de burgemeester van de gemeente Roden, mr. II. W. Bloe mers, cn de voorzitter van het Pro vinciaal Comité Groningen, ds. A. N. Tonsboek, het woord hadden gevoerd en de kampcommandant, de heer ir. G. Meyerink, een woord van dank had gesproken, ontrolde II. IC H. Prinses Juliana de nationale vlag als bewijs dat het-kamp officieel w as ge opend. Vervolgens werd de thee geserveerd en bezichtigden H. K. II. Prinses Juliana on v'e genoodigden het kamp. Ned. Bond van J.V. op G. G. De komende Bondsdag Naai* wij vernemen heeft men voor den Bondsdag van den Ned. Bond van J.V. op Geref. Grondslag, die dit jaar met Hemel vaartsdag te Leeuwarden gehouden zal wor den bereids op een drietal vergaderplaatsen in deze stad beslag gelegd, n.l. de Harmonie, de Koepel- en de Pelikaankerk. Er heeft zich een regelingseommissie ge vormd van 7 personen uit de Leeuwarder - vereenigingen, terwijl er subcommissies zijn voor het programma en het verkeer, voor de huisvesting en voor de uitstapjes en de koffietafel. Er zal een speciale Bondsdagtrein xoopen an Den Haag over Delft, Rotterdam, Gouda Utrecht, Amersfoort en Zwolle naar Leeu warden. Bond van Meisjesvereen. op Geref. Grondslag Tweede Pinksterdag Bondsdag te Den Haag Tweede Pinksterdag hoopt de Bond van meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland te Den Haag zijn Bondsdag te houden. Alsdan hopen te spreken Prof. Dr. G. M. den Hartogh, van Kampen, Ds. E. I. F. Nawijn.van Apeldoorn, Ds. S. R. Smilde, van Zeist, Ds. Th. Delleman, van Aalten en Dr. Joh. H. Scheurer, van Amersfoort. Ook hoopt te spreken de oud-presidente mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkelstein. Waarschijnlijk zal minister Dr. H. Colijn den Bondsdag bij wonen. Het Bondsbestuur heeft eenige voorstellen, en wel, om de contributie te handhaven op 15 cent per jaar per vereenigingslid en den Bondsdag in 1937 te Zwolle te houden. De vlag uit op 24 April Ter herdenking van Willem van Oranje's geboortedag De groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond verzond aan vele nationaal gezinde vereenigingen in Nederland het verzoek om op 24 April a.s. de vlag uit te steken ter herdenking van den geboortedag van Wil lem van Oranje. Voorts ligt het in de bedoeling van deze groep, er nogmaals bij de Regcering op aan te dringen, de 24ste April, de geboortedag van den grondlegger van den N'ederland- scher Staat, tot nationale gedenkdag te ver klaren. GODS WOORD HOUDT STAND lil eenige berichten vinden wij vermeld, dat de traóitioneele Paaschviering te Mos kou en in Rusland nog niet uitgestorven is, doe.h integendeel dit jaar zelfs sterker scheen te reageeren dan anders. Van de 800 kerken welke Moskon vroeger telde is twee derde verwoest en van de rest zijn er nog slechts 38 voor reügieuse doeleinden in ge bruik. Maai- in oeze waren Zaterdagavond om 9 uur toon de Russische Paaschviering begin, duizenden samengepakt. En te mid dernacht. als de opstanding wordt uitgeroe pen, waren zeer groote inenschenmassa's voor de kerken verzameld,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3