MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 22 APRIL 1936 PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STANDEN VERKOOPINGEN Fascisme en Kerk Uitslag Verkoopingen Patrimonium in Zuid-Holland ECONOMIE EN FINANCIEN ZIEKENHUIS „EUDOKIA" ROTTERDAM Uitgifte van een 4% obligatie* leening ad 150.000, tegen 100 SO MME LSD IJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de keuring voor den dienstplicht, lichting 1937, voor deze ge meente zal plaats hebben a.s. Vrijdagmiddag P/2 uur en Zaterdagmorgen S'/é v.m., in de Bewaarschool te MiddeLhamis. De naaister A. T. had het ongeluk zoo danig met een naald in haar vinger te ste ken, dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. MIDDELHARNIS. Door het uitvallen van een oliedruk-apparaat ontstond storing in de eloctriciteits-voorziening van de E.M.G.O., welke duurde van 's middags circa halt vijf tot 's nachts 12.17. De menschen, die gas verlichting bezaten ontvingen druk bezoek van hen die in het duister moesten zitten. Ook de kerkdiensten ondervonden hinder. Zoo kon b.v. in de Geref. Kerk het nieuwe electrische orgel niet bespeeld worden en moest men zich behelpen met een huis orgel. Ook het orgel in de Kerk der Gercf. Gemeente en der Chr. Geref. Gemeente, wel ke een electrische windvoorzicning hebben, kon niet gebruikt, worden. Op de straten zag men verschillende menschen hun pad ver lichten met een elcctr. lantaarntje, omdat ook de straatverlichting niet functioneerde. Voor de Gore formeerde Gemeente zal Woensdagavond half zeven optreden Ds. Neerbos van Vlaai-dingen. Van het havenhoofd is een boot ver trokken, inhoudende 1000 balen koepeen. Zondag zal in de Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden voor de armen. Zondag was het geheele dorp (en ook rneerdere plaatsen) in het donker gehuld. Er was storing in de electriciteit; de kerk diensten moesten vroeger eindigen o£ men moest zich behelpen met petroleumlampen. Op straat was alles donker doordat ook uit de huizen geen licht scheen, daar de meeste bewoners electrisch licht hebben. Het was tia middennacht toen het euvel verholpen was. Gevonden door J. vatn Gelder: Een da- meshandschoen. Verloren door dezelfde per soon: een bos veters. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 3650 H.L. aardappelen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling 6taan 27 werkloozen ingeschreven. De bakfiets van den kaashandelaar Verwoerd kwam Zaterdagmorgen in de kreek va,n den Molendijk terecht, tengevol ge van de sterke wind. Daar de fiets pas met verschillende artikelen beladen was, werd veel schade aangericht. Bij den landbouwer L. Braber J.L.zn. heeft een paard een veulen geworpen, welk veulen echter geen oogen had. In de Ned. Herv. Kerk is een extra-gift gecollecteerd van f 20, nl. f 10 voor de diaco nie en f 10 voor de kerk. De maandelijksche collecte ten bate van de kerk heeft ruim f 19 opgebracht. De in de Geref. Kerk gehouden collec te ten bate van de Ned. Chr. Krankzinnigen verpleging, heeft f43 opgebracht. Er worden pogingen gedaan om naast de gemengde zangvereeniging „Concordia" een kinderkoor op te richten, welk koor on der leiding zal staan van den heer P. Vis. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. M. Poihuijs is benoemd tot onderwijzer aai de Bijz. school te Vianen. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 87 werkloozen ingeschre ven. Verleden week is uit de haven dezer gemeente vervoerd 2600 H.L aardappelen, 600 H.L koepeen, 300 H.L uien en 2500 H.L tarwe Verleden week is alhier in de haven een schip aangekomen, geladen met keislag, hetwelk bestemd was voor de gemeente en de polders. Op de secretarie dezer gemeente is aan gifte gedaan van het verliezen van een por tefeuille met inhoud. De vinder gelieve zich bij den gemeenteveldwachter aan te melden. Een inwoner dezer gemeente heeft op het gors een aangespoelde plank gevonden. De eigenaar kan zich op de secretarie alhier aanmelden. OOLTGENSPLAAT. Uitslag B.V.L.: L. v. Kempen Dz. 95. A. van Dam 91, A. C. de Bruin 90, M. van Rensbengen 88, J. W. Kor- teweg 88, C. J. Oostdijk 88, Joh. v. Kempen 87, P. van Kempen Jz. 85, L. Vermeat 85, Jan J. van Ree 84, P. van Kempen Dz. 83, G. W. van Kempen 83, S. van der Mast 82, P. Korteweg Dz 79, H. van Rosstun 76, L. J. Hobbel 75, C. van Rossum Pz. 73, T. Kiewiet Jz 73, A. van der Griend 72, J. de Vos Pz. 71, A. van den Houten 69, H. van Kempen 69, Jac. van Ree 68, G. Hobbel 39, Cor Kor teweg A.Jz. 36, G. Verkerk 35, A. Langeweg 45, D. van Kempen 7. De werkman N. Duin is door tusschen- komst van de Arbeidsbemiddeling naar de tVieringermeerpolder vertrokken en daar te werk gesteld. De heer N. van den Houten, hoofd van School No. 2 alhier, staat te Nieuw Helvoet en Klundert als No. 1 op de voordracht voor Hoofd der School. De landbouwschuur voor A. J. G. van Rossum is thans gegund. Metselwerk G. van der Welle, Den Bommel; Timmerwerk L. M. Dorsman; Smidswerk: Van der Sluis, den Bommel; Schilderwerk: L. T. Ras. De af braak aan Joh. van Putten Pz. Het bestuur van de Gascentrate brengt ter openbare kennis dat de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1936, vanaf 17 April tot en met den dag van behandeling ter gemeentesecretarie in deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd, en te gen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld OUDE TONGE. De Kolen-bond „Ons Aller Belang" hield in café Speelman zijn jaarver gadering. De voorzitter, de heer G. C. van Schouwen, gaf in de opening een resumé van datfgene wat er op liet terrein van de ko lenhandel in het afgeloopen jaar zooal is gebeurd. Er is door het optreden van kolen- conventie en prijzencommissies in het afge loopen jaar voor de detailhandel in brand stoffen verbetering gekomen. Ook de ver- eeniging heeft een beter jaar gemaakt dan ihet vorig jaar. Gaf vorig jaar de balans een verlies aan, dat is in iiet afgeloopen jaar op gehaald en met een klein bedrag overschre den. Van de bestaande regeling door con ventie en prijzcnconmüssie opgelegd, wordt practisch niet meer afgeweken. AUeen de Lanóbouwvereeniging. ter plaatse heeft dit jaar gemeend met goedkoopcre kolensoortcn te moeten werken. Bij de vereeniging geldt nog altijd de oude stelregel van het oude be stuurslid F. van Peperstraten: „Goedkoop is duurkoop". Ondanks de buitengewone zach te winter ,was de omzet grooter dan hot vo rig jaar, aluus de voorzitter, die na deze woorden de aan .vezigen welkom heet en de vergadering opent. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en onverauderd vastgesteld. De rekening over 1935 is dan aan de orde. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven met 12.963,04. Aan brandstoffen werd verkocht voor een bedrag van 7293,62. De balans sluit in actief tn passief met 7107,83. In tegenstelling toi vorig jaar, toen het nadeelig saldo ruim 600,— bedroeg, bedraagt thans het voordeelig saldo 25,40. De controle-commissie verklaart rekening en bescheiden ie hebben gecontroleerd on in orde te hebben bevonden. Door de vergade ring worden daarna rekening en balans goedgekeurd on decharge verleend aan pen ningmeester en bestuur. De aftredende be stuursleden A. Tuns cn A. van Noord wor den beiden met groote meerderheid herko zen. Het salaris van den secretaris-penning meester wordt conform op 250,— per jaar vastgesteld. Tot leden der commissie van controle voor 1936 worden benoemd de heeren M. P. Vlaander en W. van Markensteijn. Bij de rondvraag bespreekt dc voorzitter een contröle-systoem. wat een drieledige werking heeft.' Na uitvoerige bespreking wordt besloten een systeem in te voeren, waarbij voor elke afname van een eenheid brandstof een bon wordt afgegeven. Deze bon vertegenwoordigt een nader vast, te stollen wgarde en kan 11a afloop van liet boekjaar (egen de gezamenlijke waarde worden in gewisseld. De waarde der bons houdt ver band met de iinancicele uitkomsten over het betreffende jaar. Met een kort woord van dank sluit de voorzitter daarna dc vergadering. De Gemeenteraad vergadert Donder dag 23 April, des v.m. 10 uur. De agenda vermeldt o.m.: wijziging begrooting dienst 1935; ontslag' havenmeester; vaststelling jaar wedden; aangaan tijdelijke kasgeldleening; vaststelling bedrag steun B. Het aantal werkloozen bedraagt over de afgeloopen week 160. Gedurende dit leveringstij dvalt is de crisismargarine verkrijgbaar op bon bij den heer G. van den Ouden aan de Schoolstraat. In afwijking van vorige berichtgeving zal de aanneming van nieuwe lidmaten in de Ned. Herv. Kerk niet len Pinksterdag plaats hebben, doch a.s. Zondagmorgen. A.s. Vrijdag zal in deze gemeente de Emmabloemcoliecte ten bate der t.b.c.-be strijding plaats hebben. Donderdagavond a.s. 7H uur zal in de Oude School de algemeens ledenvergadering van de Zwemvereeniging „Zwemlust" wor- d'en geliouder NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 90 werkloozen in geschreven. Het distnbutievleesch is, zoolahg - de voorraad strékt, verkrijgbaar bij dager W.' Kievit. Tegen een persoon uit Middelhamis is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van liet Parkeerverbod. Op Maandag 27 April a.s., natn. 7 uur zal in de zaal van de Hulpschool een verga dering worden gehouden van de leden van de Bijz. Vrijwillige Landstorm, in verband met een te houden Landdag op 6 Juni a.s. te Brielle. De vorige week werden van hier ver voerd 200 balen peen en 200 H.L. aard appelen. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 136 landarbeiders, 2 metselaars, 4 timmerlieden en 1 banketbakker. Totaal 143, tegen 164 de vorige week Zaterdag. Deze week is de onvermengde distri butie margarine voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar bij den winkelier M. Gul- demeester aan den Ring. De collecte voor de Evangelisatie-com missie van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk bracht 36.85 op, terwijl de extra maandelijksche collecte voor de Kerk ge houden, 48 opbracht. Tegen Woensdag 29 April a.s. des n.m. 2 uur is in het gebouw Odeon een vergade ring van stemgerechtigde Ingelanden be legd van den polder Dirksla-na e.a.' Op Dins dag 5 Mei a.s. zal de stemming plaats heb ben ter verkiezing van een Voorzittel' en vijf heemraden van den polder Dirkslamd c.a. Aan de beurt van aftreding zijn als heemraden van het polderdeel Dirksland, de heeren D. Buth en C. J. Kardux Dz., als heemraad van het polderdeel Oud-Melissamt de heer B. den Baars, als heemraad van polderdeel Roxen-isse, de heer P. D. Sieling en als heemraad van polderdeel Alteklein, de heer P. Kardux Cz. Als voorzitter van den polder de heer C. Warnaer Jz, De afbraak van de oude schuur aan de Burgemeester Zaayerlaan, waar het gelega teerde badhuis zal worden gebouwd, is bij inschrijving door het gemeentebestuur ge gund aan den heer A. Vijfhuizen aimer. Verleden week werden vanuit deze ge meente alleen 425 H.L. aardappelen ver soheep t. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een doopsbediening worden ge houden, waarvan de aangifte heden, Dins dagavond om 7 uur in de consistoriekamer zal moeten plaats hebben. De rekening van den polder Dirkslamd c.a. (algemeen beheer) sluit over 1935 met een totale ontvang van f 46 040.95 en met een uitgaaf van ƒ43.180.29. Goed slot 2860.66. MELISSANT. Ds. P. Bouw, Ned. Herv. pre dikant. alhier, is voornemens 24 Mei a.s. van deze Gemeente afscheid te nemen on 31 Mei d.a.v. in Benschop zijn intrede te doen, na bevestiging door ds. T. van de Hee, van Polsbroek. Ds P. Bouw is voornemens op 24 Mei 1936 D.V. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Op de rimgvergadering van Herv. Pre dikanten is Ds H. A. Labrie verzocht bij het ontstaan der vacature in de Herv. Kerk het consulentschap op zich te nemen, hetwelk hij aanvaardde. Vanaf 21 April (Dinsdag) zal er gele genheid zijn tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor de Chr. school. Aangifte kan ge schieden bij het hoofd der school. HERRINGEN. De motorrijder D. Z. had deze week het ongeluk de kleine W. aan te rijden, zoodat zc op den weg bleef liggen. Bij na.der onderzoek bleken de verwondingen van niet ernstigon aard te zijn. Naar we ver nemen treft de heer Z., die niet hard reed, geen schuld. Met ingang van 13 April jl. zijn aan kweekers van, cn handelaars in Zeeuwsche mosselen, tot nadere aankondiging geen ver- voer- of exportvergunningen voor mosselen meer afgegeven. Voor geconserveerde en ge pelde mosselen zullen wel vergunningen worden verstrekt. De opening van 't nieuwe seizoen zal tijdig worden bekend gemaakt. De tweede ploeg der lichting 1935 van de Zeemacht wordt 28 April a.s. in het ge not van groot verlof gesteld. Een zoontje van Jac. D. kwam tijdens t venverken van boomstammen ongelukki- gerwijze aaarondor met een zijner vingers, die zoodanig werd gewond, dat lieer Wol- lert, (E.H.B.O.) een noodverband moest leg gen, waarna heelkundige hulp werd inge roepen. Vorige week is van de Gebr. Koijzer een best rund bezweken. Het dier is voor de consumptie afgekeurd en vernietigd. Voor de betrokken landbouwers een gevoelig verlies, aangezien het rund niet was verzekerd! De laatste koepeen van de oogst 1935 is vorige week uit de haven alhier vervoerd; de partij was groot 17650 K.G. Naar we ver nemen is de prijs thans 2,per H.L. Naar we vernemen bestaan er bij het stuur van den polder „Duivenwaard" plan nen, om de wegen in dezen polder van een stofvrij wegdek te voorzien. In een eerstvol gende vergadering hoopt men deze zaak na der te bespreken. Het ware te hopen, dat ook de gedeelten weg, van HerkingenDirksland, voorzoover ze regelmatig bebouwd zijn, van zulk een wegbedekking werden voorzien, daar liet voor de bewoners, gezien het zeer drukke autoverkeer op dezen weg, geduren de den zomer, bijna onhoudbaar is van de gweldige massa's stof, die telkens worden opgejaagd. Onze dorpsgenoot C Riedijk behaalde dezer dagen zijn diploma Boekhouden voor de Practijk. met een gemiddeld waardee- rtngsrijfer van 9. Zijn opleiding genoot hij bij het Instituut A.S.S.O. te Arnhem Zaterdagmorgen ontstond bij J. B. een schoorsteenbrand. Geweldige rookmassa's en vlammen maakten omwonenden attent, die de bewoners waarschuwden, die zelf van de brand niets gemerkt hadden. Nadat het aan wezige roet in de schoorsteen verbrand was, was ook het gevaar bezworen. In verband met de sterke Noord-Westen wind, liet het zich aanvankelijk ernstig aanzien. V001- rekening van de landbouwers Gebr. Tanis, zal binnenkort op de bestaande hoeve een geheel nieuwe landbouwschuur worden gebouwd, ter vervanging van de oude. Uitslag' aanbesteding. In café „Buiten- lust" had j.l. Zaterdagmiddag voor rekening van den landbouwer C. J. v. d. Velde d'e aanbesteding plaats van de verbouw van een landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk: Gebr. v d Velde, alhier ƒ4855; L. Guldemeester, Dirksland f 1905; D. Gestel ,Az-, Dirksland .f1943; D- Gestel Pz., Dirksland f 1965; Timmerwerk: G. D. Gebuijs alhier en P v d Tol, Dirksland f 1760 J. G. Noardijk alhier f 1936. Gegund: Met selwerk aan Gebr. v. d. Velde, Timmerwerk fa. Gebuijs en van den Tol. Begrooting tim merwerk f 1780, Metselwerk f 1724. STELLENDAM. Op de oproep van B. en W. voor sollicitanten naar de betrekicing van hoofd aan de O.L. School alhier, heeft zich geen enkele gegadigde gemeld. Naar wij vernemen ligt het nu in de bedoeling van het gemeentebestuur om aan den Minister van Onderwijs te verzoeken, om nu een on derwijzer met hoofdacte te mogen benoemen De gamalenvissehers hebben de vorige week voor de pellerijen gevischt van 2 tot 4 dagen. De vangsten bedroegen in totaal over de geheele week van 100 tot 200 H.G. gar nalen per vaartuig. STELLENDAM. Met het oog op het a.s. vertrek van Ds P Bouw naar Benschop is Ds Hovius van Ouddorp belast met de zorg voor de Hervormde Gemeente, na diens ver trek. GOEDEBEEDE. Het bestuur van de pol ders Oud- en Nieuwwesterloo en den Nieu wen Oostdijk heeft aanbesteed het vervoer van den grond van de beide bietenkaden. De laagste inschrijver was de heer J. Ale- man van Ouddorp. De besturen van de polders gelegen onder de gemeente Goedereede hebben voor 't aanvoeren van onderhoudsgrirat voor de wegen laten inschrijven. Er is aan de laag ste inschrijver gegund schipper B R Ruiten berg alhier, voor f 1.87J.-2 per M3. En Voor het verrijden naar de bakken was H. de Gast van Battenoord de laagste inschrijver voor 24 ct de M3. Zaterdag waren werkloos 53 arbeiders, 1 smid, 1 schilder en 2 gamalenvissehers. De gamalenvissehers vingen de vorige week van 4050 kg. per dag en per vaar tuig. De Noordzeevissehers besomden van f 80150 per vaartuig. De collecten, gehouden in de Ned. Her vormde Kerk op de b.le Paaschdagen voor 't Studiefonds van den Geref. Bond heeft f 60 opgebracht. Door de sterke Noordenwind in 't laatst der vorige week, hebben de gewassen veel geleden van stuifzand, en voornamelijk sjalotten en koolplanfen. Op sommige plaat sen was de weg zoo onder gestoven dat t zand met auto's is weggevoerd. OUDDOBP. De stemgerechtigde Ingelan den van den polder het. Oudeland hielden vergadering, welke gehouden werd in de Raadkamer alhier onder voorzitterschap van den heer C. Breen. De rekening over hot jaar 1935 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld; aan ontvangsten 182.14,50, uit gaven ,f 165.36,90, alzoo een batig saldo van 16.77.60. De begrooting voor 1936 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 227.62,75. Bij de gehouden stomming werd herkozen als dijkgraaf de heer C. Breen cn de heer P, Voogd P.Cz., van Goedereede. Beiden na men dc benoeming aan Naar men verneemt zijn met ingang van 13 April aan kweekers van en hando- laars in Zeeuwsche mosselen tot nader aan kondiging geen vervoer- of exportvergun ningen voor mosselen afgegeven. Er zullen wel vergunningen worden verstrekt voor ge conserveerde ongepelde mosseicn. Voor het nieuwe seizoen zal dc opening tijdig worden bekend gemaakt. Naar we vernemen is de heer Steven Visser, controleur voor de steuuverleening, door den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland aangesteld als on bezoldigd gemeente-voldwachter voor ac gemeenten Stellendam, Goederede en Oud dorp. Door hem is de bij de Wet vereischte eed in handen van den Burgemeester afge legd. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente maken bekend, dat de op 22 Fobr. j.l. vastgestelde kiezerslijst zooals deze titans luidt tot 1 April van het volpend jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daar in, ten gevolge van rechterlijke uitspraken. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie oer Gemeente ter inzage neder- gelegd en is tegen betaling der kosten stem districtsgewijze in uittreksel verkrijgbaar. Naar wij vernemen liepen de prijzen der verhuring van Polderweiden en grasge was van dijken en wegen van 19—30 pro cent lager dan vorig jaar. In de vergadering van de Ingelanden van den polder het Oude Nieuwlano zijn tot candidaten gestold voor Heemraad: 1. P. Voogd Pc.z. van Goedereede, 2. Jb. Lodder Jc.z. en 3. J. Voogd Mz. Tegen een klein-landbouwer dezer ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens zonder daartoe gemachtigd in het bezit te zijn van een varken. De te velde staande gewassei) hebben van de nachtvorst veel geleden. Sommige ingezetenen moesten hun aardappelen weer opnieuw poten. Op Woensdag 22 April, aanvang 7 uur, zal in Hotel Flohil de jaarvergadering plaats hebben van de hier bestaande Eiervereem- ging' genaamd „Eendracht maakt Macht" In de vergadering op Zaterdag IS April van oe Ingelanden van den Springerpoldcr werden als candidaten voor Heemraad ge steld: 1. do heer C. Breen (aftredend), 2. de heer K. Tanis Cz., 3. de hoer Jb. West hoeve Pz. Op Woensdag 22 April, vm. 9 uur, zal in de Raadkamer alhier een vergadering plaats he.bben van stcmgereclitigoe Ingelanden van den polder Het West-Nieuwland. De on derstaande onderwerpen zullen behandeld worden: 1. stemming en zoo noodig her stemming van drie candidaten vooi Heem raad ten gevolge van periodieke aftreding van den heer Jan Meijer Kl.z. De gelegenheid tot stemmen zal open staan van 9—11 uur on eventueel tot herstemming van 24 uur; 2. Vaststelling der rekening over 1935; 3. Begrooting 1936; 4. Machtiging tot het doen van af- cn overschrijving op de begrootiugs- posten; 5. Idem tot onderhandsche aanbe steding en uitvoering van werken in eigen beheer; 6. Benoeming leden en plaatsvervan gen-de leden van de commissie voor het on derzoek der in 't volgend jaar af te leggen rekening; 7. Besluit tot vaststelling Ambte naren-reglement; 8. Voorstel machtiging reductie 1936. Naar men verneemt bleef d'e cicho- reima-rkt vast en steeg de beschikbare koopwaar op 72 Franc en de nieuwe oogst werd gevraagd aan 75 Franc. De gamalenvissdhers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes drie da gen gevischt; er werd 40 Kg. garnalen per dag gevangen. De motorschuiten hebben het dubbele gevangen. Alles afgeleverd aan de pellerijen- In de weervisscherij werd een zalm gevangen die verzonden werd naar de afslag te Rotterdam. Maandag stonden bij de arbeidsbe middeling 103 werkloozen ingeschreven. DEN BOMMEL. Geboren: Adriaantje Wühelmina, d. v. L. Koppenaal en M. W. Polak; Egidia, d. v. J. van Hooff en D. v. d. Maden; Hurberdtaa, d. v. Z. Koene en F. v. d. Made; Wilhelmus, z. v. A. Vervloed en J, Tuns. Overleden: Arendje Bakker, echtge- noote van Antome van Dij-k. Getrouwd: Hendrik Keijzer, 22 j, te Stad aan 't Haringvliet en Trijntje Donker sloot 17 j te den Bommel; Andries van Sint Annaland, 18 j. en Cornelia Kreeft 19 j.; Marinus Huibrechtse 21 j. te Ooltgensplaat, en Wilhelmina Vervloot 18 j. Ingekomen: J. van Es en gezin van Stad aan 't Haringvliet; L. Zweerus ve Oude Tonge; P. Visscher en gezin van Ooit- ensplaat; C. M. Kammeraad, van Ooltgens- pla.t. Vertrokken; J. Hovestadt naar Rot terdam. DIRKSLAND. Getrouwd: Arie Vroeg- indewey j.m 27 j. en Jozine de Jong j.d 24 j Overleden: Willem de Berg, ongeil. 84 j.; Jacob Bastiaan Buth. 72 j.. weduwnaar van Giesje van Bruinisse. Zaterdag 25 April, bij inzet en Zaterdai. 2 Mei, bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp, in liet Logement Akershoek ten verzoeke van den heer Joh. Lodder J. Czn te Gees van; 1.46.20 H.A. of 3 Gemeten 55 Roeden V. M. Bouwland ie Goedereede, in den grooten Zuiderpolder op Oostdam, kadaster sectie B Nrs. 47 en 4S, in twee koopen en in combi natie. Vchuurd tot bloot schoof 1936 aan C. Lodder J Czn., voor f 175 per jaar. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, nabij het tramstation kadaster sectie D. Nrs 897 en 898. samen groot 0.74 45 H.A. of 1 Gemet 186 R.V.M. Ver huurd tot hlootschoof 1938 aan Jac. Lodder J Czn., voor i 100 per jaar Een perceel weiland te Ouddorp, in den polder het Oudetand. in Dimmenstee, ka daster Sectie D. No. 167, groot 1.5100 IIA of 3 Gemeten 106 R.V.M., verhuurd tot bloot- sc.hoof 1038 aan Jac. Lodder J. Czn., voor 1 100 per jaar. Notaris VAN DEN BERG Veiling op Donderdag 23 April 1936, Afslag op Donderdag 30 April d.a.v„ tel kens 's nam. 3 uur in het logement van L. Osseweijer te Nieuwe Tonge, van; Twee perc. weiland nabij den molen aan den Noordlandsclfen dijk te Nieuwe Tonge, ter grootte van 1.29.80 H.A. (2 Gem. 248 R.V.M.). Verpacht aan Joh. Wittekoek tot 1 Nov 1939 voor 160 's jaars. In 2 perc. en gecombineerd. Ten verzoeke van mevr. de wed. Th. van Vugt c.s. Notaris VAN I SPELEN. Donderdag 23 April, 's namiddags 2 uur te Ouddorp op den Molenblok, ten verzoeke van Mej. Arentje Verbiest, om contant geld, van Meubilaire goederen. Notaris VAN DEN EERGItaal 15791-. Men leze en herleze dit bericht, opdat het tot leering d-iene: Groote verontwaardiging is in Zweden gewekt door de uitwijzing van 17 Zweedsche Zendelingen uit Eritrea door het ItaUaansche koloniale bestuur. In een onderhoud, dat de redactie van het Zweedsche tijdschrijft „Nya Vaktarus" gehad heeft met den Italiaanschen I gezant te Stockholm, heeft d-ez-e laatste het Italiaansche optreden tegen de Zweedsche zending aldus trachten te rechtvaardigen: „Wij achten de Zweedsche cultuur en de cultureele en civilisatorische beteekenis van de Zweedsche zending zeer hoog. Maar dit is nu eenmaal niet onze cultuur. Zooals de Zweden Protestanten zijn, zoo zijn wij Hoomsch Katholieken. Doch zooals in Italië alle partijen zijn ontbonden en er slechts één politieke richting bestaat, zoo is ook ons streven, het volk in één godsdienst samen te vatten. Daarom kunnen wij niet wenschen, dat in onze koloniën een andere godsdienst verbreid wordt dan de onze." Wie dit leest, zal oogenfolikkelijk de con clusie trekken, dat het Fascisme in de prak tijk even gevaarlijk is als liet communisme, in Duitschland vindt het „moderne Heiden dom" steun, terwij] de belijders van God en Zijn woord vervolgd worden, zooda-t de belijdenis niet kon worden gehandhaafd. Neem de belijdenis weg, en als er „een Mus- 1 - eadt, die zegt de kerk te willen, doch onder voortvaarde dat ,jiaar z ij n zin moet worden gepreek t", zoo is Christus onttroond en die mensch zit op den troon. En laat ons niet zeggen dat dit hier niet mogelijk is. De praktijk, zoowel van Moskou als van het Fascisme streelt het vleesch. 't Is zoo begeerlijk voor den mensch in de kerk, de lalt ens uit te doelen, en de gezanten van Christus te dwingen naar hun zin te p 1- e e k e n, en andersde poort uit. On getwijfeld doet men of het Christelijk begin sel nog de liefde heeft, doch 't is huiche len. Want Christus is onttroond, en „een 111 e n s c h" plaatst zich op den troon, en deze handelt naar eigen bevinding. Waakt, waakt, moet de leuze zijn! Weersta hen die in hoogmoed des hai-ten onder z.g. Christelijke v-lag, „satan" de plaats der eere geven. Wie niet tot weerstand bereid is, zal spoedig ervaren dat de tyraonie niet alleen de gezanten van Christus zal treffen, doch ook de leden der kerk. Wie zulke personen de hand geeft, is een verrader van de zaak van Christus, en is mede de oorzaak dat de zaak des Heeren wordt weerstaan. Dezulken lachen ais ze de dienstknechten van Christus verwijderen, en het eind is, dat ze eerst tevreden zijn, als allen voor hen knielen, en vragen: „wat wilt gij"? Mussolini, Hitler, Lenin zullen elkaar ten laatste de hand geven. Waakt, waakt, sta pal voor God en Zijn jvoord! C. D. Uitslag inzet der openbare vrijwillige verkooping van Arbeiderswoningen en di verse perceelen Bouwland, weiland en bosch Hakhout in de gemeenten Oude- en Nieuwe- Tonge ten overstaan van Notaris P. A. van Buuren te Middelhamis, ten verzoeke van de Erven v. d. Klein Dzn, Mooyaart Kzn., (e Oude-Tonge. Gemeente Oude-Tonge: le Koop: 1 arbeiderswoning met erf in-de Sahoolstraat te Oude-Tonge, ingezet door A. Kantors te Oude-Tonge op f 680. 2c Koop: de perceelen bouwland aan den Capijlleweg te Oude-Tonge, groot 0.75.20 H.A (1 Gom. 191 toeden V.M) ingezet door J. de Berg op f 840 per gemet; totaal f 1375. •'k Koop: 2-.02.60 H.A (i Gem. 124 Roeden V M) bouwland aan de Langeweg te Oude- Tonge, ingezet door J. Hobbel op fSSO per gem. (totaal f 3884) 4e Koop: 1.51.35 H.A (3 Gem. 89 R.V.M) bouwland, ingezet door Joh. Barnat op f860 per gern.; totaal f2835. De Koop: 1.33.60 H.A (2 gem. 273 R.V.M) bouwland, ingezet door H. de Leeuw op f840 per gemet; totaal 12444. 6e Koop: 2.25.90 H.A (4 gern 275 R.V.M) bouwland aan den Langeweg te Oude-Tonge ingezet door D. Wittekoek op f880 per gem.; totaal f4327 7e Koop; 1.54.85 H.A (3 gem. 112 R.V.M) bouwland, ingezet door A Kanters op f 870 per gem.; totaal f2935 8e Koop: 1.32.70 H.A. (2 gem. 267 R.V.M.) bouwland, ingezet door M. Wittekoek op f830 per gemet; totaal f2399 9e Koop: 1.1.59 H.A (2 gern. 84 R.V.M.) boschhakhout aan den 2e Groeneweg te Oude Tonge; ingez. door J. A. Vreeswijk op f420 per gemet; totaal f958 10e Koop: 0.41.S7 H.A (274 R V.M) bosch hakhout, ingezet door D. de Leeuw Hzn. op t'380 per gemet; totaal f347 11e Koop: 1.03.55 H.A (2 gem 74 R.V.M) boschhakhout aan den 2e Groeneweg te Oude Tonge ingezet door J. de Berg op f 500 per gemet; totaal f1123 12e Koop: 1.02.86 H.A (2 gem. 73 R.V.M) boschbakhout, ingezet door J A. Vreeswijk op f 410 per gemet; totaal f 920 13e Koop: 2.0710 H.A (4 ge-m 153 R.V.M) bouwland aan de 2e Groeneweg te Oude Tonge ingezet door A Kanters op f 760 per gemet; totaal f3428 14e Koop: 1.60.73 H.A (3 gem 150 R VM) bouwland, ingezet door P. Vreeswijk te Nieuwe-Tonge op 1700 per gemet; totaal f2450 15e Koop: 1.74.30 H.A (3 gem. 239 R.V M) bouwland met schuurtje, ingezet door J. A. Barnat te Middelhamis op f710 per gem.; totaal f2696 16e Koop: 1.23.10 H.A (2 gern. 204 R.V.M) bouw- en weiland aan den Oudelandsrhen dijk te Oude-Tonge, ingezet door J. A. Vrees wijk op i'740 per gemet; totaal f1983 17e Koop: 1.91.64 H.A (4 gcm. 50 R.V.M) bouwland aan den fcuiderlandschendijk, in gezet door M. Wittekoek op f 600 por gemet; totaal f2500 18e Koop: t.87.46 H A (4 gem 23 R V.M) bouwland aan den Zuiderlandschendijk. in gezet door C. Snijder op f630 per gemet; to taal f 2568 19e Koop: 1.88.63 H A (4 gem 32 R V M bouwland aan den Zuiderlandschenweg, in gezet door J. Pieterse op f 610 per gemet; to- 'aal f2505 20e Koop: 163.07 H.A (3 gem 171 RV.M.) bouwland. Ingezet door C. Snijder op f670 per gemet; totaal f2392 Gemeente Nieuw e-T onge: 21e Koop: 201 90 H.A (4 gern 119 R VM) hoek Oudelandsche en Zttiderlandsehediik ingezet door F. van Nieuwenhuijzen op f 890 per gem.; totaal f3517 22e Koop: 1.71.00 H A (3 gem. 243 R.V.M.) bouwland aan den Znidcrlandschedijk, in gezet door W. Ilagens op f600 per gethei; totaal f 2286 23e Koon: 0 72 20 W A (1 com 172 R V M) weiland aan den Jan Franksweg, i-n.gezet door J A. Vreeswijk op f780 per gemet; to taal f1227 He Koop: 3.35.00 H.A (7 gem. 89 R.V.M) weiland aan den Jan Franksweg, ingezet floot- j Pieterse op f520 per gemet; folilal f3794 25e Koop: 4 58 70 H.A (9 gem 297 R V M> weiland, hoek Jan Franks- en Blaakweg, in gezet dom- C. Snijder op f 580 per gemet; (0-1 teel rvtot. Jaarvergadering te Rotterdam Patrimoniums Gewestelijke organisatie Z.- Holland hield Zaterdagmiddag in Gebouw .De Eendracht" te Rotterdam haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer H. Willigen- burg, sprak een kort openingswoord, waar in hij uiteenzette de beteekenis van Paschen voor het 6ociale leven en er op wees, dat Christus ook van het maatschappelijk levens terrein Koning is. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. A. J. Dalraayer, bleek, dat er veel reden tot dank was. Hier en daar stag neert het werk evenwel. Herinnerd werd aan het zilveren jubileum van het Gewest en aan het afscheid van den heer J. Hollan der. Er werden drie algemeene vergaderingen gehouden; het bestuur kwam vier maal in vergadering bijeen De gebruikelijke kring vergaderingen werden ook in het afgeloopen jaar gehouden. Uit de door den secretaris verstrekte gegevens blijkt, dat er in Zuid- Holland nog heel wat te doen valt. Als nieu we afdeelingen traden toe Den Haag-West en Den Haag (Bezuidenhout/Benoorden- hout-kwartier). Het gewest telt thans 47 af deelingen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer C. v. Dam. van Dordrecht. In de vacatures-Conjongh en Vermeer werden tot bestuurslid gekozen de heeren J. van Herp van Werkendam en D. van Eg- mond van Hillegom. De overige aftredenden werden herkozen. De heer H. Willigenburg werd als lid voor het Verbondsbestuur herkozen. Na de pauze heeft Ds H. A. W1 e r s 1 n g a van loeiden een rede gehouden over het on derwerp: „Afgoden van onzen tijd" Spr. ving zijn betoog aan met er op te wij zen. dat door het beschaafde Europa veel afgoden worden gediend. Overal waar Chris tus de centrale figuur met is, vindt men af goderij. Men verandert van afgod zooals men van huis verwisselt. Nu de democratie onmachtig bleek, zoekt men zijn heil in de dictatuur. Waar men niet voor de volle 100 procent op God vertrouwt, heerscht afgode rij. De mensch heeft zich met de afgoden den nood van dezen tijd op den hals ge haald. De wanhoop, die er thans door de wereld huivert, is een bewijs van het feit, dat men op afgoden vertrouwt. Spr. betoogde dat Patrimonium de afgo den van onzen tijd heeft te onderkennen en te bestrijden. Breedvoerig stond spr. stil bij de afgoderij, welke door het Nationaal-So- cialisme wordt bedreven ten aanzien van ras en natie Spr. spoorde aan er op toe te zien. dat alle afgoderij wordt verbannen, zoowel uit het persoonlijke als uit het ge meenschapsleven. Eenige bespreking volgde. De Rotter da msche Boazbank N.V. stelt de inschrijving open op een U/2 obügatie-ieening der vereeniging „Eudokia", groot f 150.000.(waarvan thans uit te geven f 100.00.—in cou pures van f 1000.—, f 500.— en f 100.— tegen den koers van 100 Stortings- datum 1 Mei a.s. Aan het prospectus ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: „Eudokia" geeft deze leening uit ter con- soli&eering van vlottende schulden ten be drage van ongeveer f 100.000.— en ter aflos sing van enkele bestaande geidleeningeu totaal groot f 50.000. In den loop van het jaar 1933 werd be sloten tot den bouw van eon Zusterhuis, waarvan de bouwsom, incl. inventaris en centrale verwarming, bedroeg f 221.500.—. De financiering van dezen bouw geschied de voor een belangrijk deel uit eigen mid delen. terwijl voor het overblijvende tijdens den houw gelden door derden tijdelijk ter beschikking der Vereeniging werden ge- stelo, met de bedoeling deze, na algehèéle voltooiing van den bouw, om te zetten in een vaste obligatieleening. Het Ziekenhuis „Eudokia" is niet alleen in Rotterdam, doch ook in wijden kring in het land bekend als één der grootste en goed beheerde Prote.stantsche ziekenhuizen op positief Christeüjken grondslag. Het ziekenhuis is ingericht voor de ver pleging van 334 patiënten. De bezetting per 1 April 1936 was 80 van dc beschikbare capaciteit. In totaal waren in 1935 200 per sonen in dienst van „Eudokia", waarvan 59 tot het huishoudelijk, technisch.cn admini stratief personeel en 142 tot het verplegend personeel behoorden. Voor de huisvesting van een groot deel van het verplegend per soneel werd het Zusterhuis gebouwd. Naast het eigenlijke zieken-huiswerk ex ploiteert de Vereeniging meerdere polikli nieken en heeft zij ook een uitgebreide wijk verpleging ter hand genomen met vestiging in verschillenae deelen der stad. Wat de financieele positie betreft diene het volgende: De Vereeniging is in het bezit van een complex grond, in het centrum van Rotter dam gelegen, ter grootte van meer dan 15000 M2, waarvan bijna 1/3 bebouwd. De waarde van dezen grond, zelfs in dezen tijd, kan gesteld worden op f 300.000 4 f 400.000. De verzekerde som van geitouwen, inventa ris, centrale verwarmingsinstallaties enz. bec, raagt f 1.463.500 De totale op dit bezit rustende schuld, incl. de onderhavige leening, bedraagt na verrekening van loopende vorderingen en schulden ongeveer f 775.000. Dank zij de voordeelige saldi der exploi tatierekeningen en ontvangen legaten heeft de Vereeniging in het verleden steeds op ruime wijze kunnen afschrijven op haar be zittingen. in totaal tot een bedrag van ruim f 420.000 Ook de exnloitatierekening over 1935 gaf een zoodanig voordeelig saldo, dat behoor lijk kon worden afgeschreven. De inventaris en geheele verdere inrichting van hel groote ziekenhuis staan voor f 1.— op de balans. De financieele positie der Vereeniging en de uitkomsten der explotatierekeningen hio den volooenden waarborg, dat de dienst de zer leenity? te allen tijde gedekt zal zijn De leening wordt aangegaan voor den tijd van 40 jaar. De aflossing zal bedragen iu de 1937/56 minstens f 3.500 per jaar en 1957/76 minstens f 4.000 per jaar en vindt jaarlijks plaats door uitloting a pari in de maand Maart, voor het eerst in 1937 Vervroegde a'ge-heele of versterkte aflos sing kan niet vóór 1940 geschieden. De storting der toegewezen obligaties moet! 'plaats hebben 1 Mei a.s. j

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2