Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 18 APRIL 1936 51E JAARGANG N° 4288 WEEKOVERZICHT RECHTZAKEN Uw familie-berichten in Uw eigen blad Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Llitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. MEER NOODIG •r Wij men het fascisme strijden, dan is er meer noodig, dan moet men tegen het re volutionaire beginsel een groot geestelijk beginsel kunnen stellen. Een beginsel, dat leeft in de harten van liet volk Vooraf in het hart van ons volk, dat zul ke froote en rijke geestelijke goederen, na langen en harden strijd moet veroveren. Ons volk. dat een geestelijke vrijheid ge niet, welke wij ten koste \au groote offers verkregen hebben. Inzonderheid onze Minister-President Dl Colijn is drager van het beginsel, in zijn handen is het roer van staat veilig, rustig en kalm als man van een onwrikbaar ge loof houdt hij dat beginsel vast. Dat hij aan het hoofd der regeering staat, is meer waarborg legen fascistischeu in vloed, dan het gehecle Paaschcongres dei S. D.A.P. Willen wij werkelijk het fascisme bestrij den, laat het dan uit zijn met hun hoillooze propaganda tegen de Regeering Maar laten zij zich dan achter de regeering scharen, om ens Vaderland te redden uit den nood, ook uit den geestelijken nood dezer dagen. Want wij hebben heuscb geen behoefte aan groote woorden, welke ons toch zouden voeren in de armen van liet fascisme, maar wij hebben noodig in dien strijd een wel- gefundcerde geestelijke overtuiging, welke onze Nationale traditje in oere wil houden. Een overtuiging welke steunt op GocU Woord, zooals die neergelegd is voor het Staatkundig loven in het program der An ti-Revolutionaire Partij. Dat beginsel bekampt tot het uiterste el ke revolutie, ook de revolutie van het fas cisme. f.,.4 VERSCHIL IN METHODE Er bestaat groot verschil in de methodes welke aangewend worden ter leniging van de nooden welke de werkloozen treffen. liet Christenvolk van Nederland maakt zich op om een inzameling van Practiseli Christendom te steunen, om het daardoor mogelijk te maken, dat de jonge werkloozen acht weken daadwerkelijk nuttigen arbeid zouden kunnen verrichten. Een bedrag van 58 duizend gulden werd reeds op 130 plaat- ren ingezameld Er is gegronde hoop om te venvachten dat de benoodigdc 100 duizend gulden er komt. Dat is practisch werk om onze jonge men- schen te helpen. Daarmee betoont het Christenvolk van Nederland dat het zijn plicht verstaat, dat het de ware Christelijke liefd» betracht cn daadwerkelijk betoont te wille nhelpen. Dat is de weg welke het Christelijk volks deel bewandelt. Geheel anders is de weg welke de roode vakbeweging en de S.DA.P inslaat. Zij komen met een plan van den arbeid en houden een inzameling ter propageering van het .plan onder het motto: „Vrouw en man, steunt het plan." De actie bracht vol gens verklaring van de partij voorzitter Koos Vorrink 54 duizend gulden op. Maar wij vragen ons in gemoede af: Wat heeft een werklooze voor practisch resul taat van de propageering van het plan te wachten, de dadelijke nood wordt daardoor niet gelenigd. j ANGST OF BEGINSEL? Het jongste Paaschcongres van de S.D.A. P- te Rotterdam gehouden heeft zich uitge put om zich aan te passen aan de voor hen gewijzigde omstandigheden. Het Wilhelmus en de Nationale driekleur v/orden eerlang door alle sociaal-democra ten als het symbool onzer vrijheid en zelf standigheid begroet. Zelfs de nationale ontwapening zal wel verloochend worden. Zoo is de partij bezig zich te verburgerlij ken. Als het uit overtuiging van beginsel is, is het te prijzen, is het echter angst voor de fascisten welke hen daartoe drijft, zoo is het te laken. Wij hebben zoo het gevoel, alsof vooral liet laatste van groote invloed op die begin selverwisseling is Doch, hoe bet zij. straks mag de sociaal democraat ongestraft, uit volle borst hei Wilhelmus zingen en steekt ook met de ver jaardag van Prinses Juliana de driekleur uit. want daardoor is hij volgens Albarda volstrekt geen slechter sociaal democraat dan de anderen welke dat niet doen. Wij zullen toch wijs doen, zoo wij met eenigo reserve, die politieke ommezwaai aanvaarden. v HOLHEID Met veel bravour werd tevens verkondigd dat de sociaal democratie 't beste en lieeht- ste bolwerk tegen het fascisme is. Maar eilieve. kent men de historie dan niet meer, weet men dan niet, dat juist Ita lië en Duitschland de hechtsto bolwerken van liet socialisme waren Dat inzonderheid de Duitsehe soc.-democratie haar invloed op de gehele wereld liet gelden. Maar liet is bezweken onder de geweldi ge slagen van liet faseisme. Dat was alleen daardoor mogelijk, door dat liet socialisme het volk stcoium voor brood gegeven lieel't. Itet kwekte wol revo lutionairen. maar was niet in staat in de ure des gevaars leiding te geven aan de ont wakende volksgeest, the liet hpl verkomme ren. Vandaar lieten haar aanhangers haar in de steek. Daarom liepen zij met bosjes over naar de fascisten. Dat was de oorzaak dat de groote macliti ge sociaal democratische partij gelijkgescha keld word. BINNENLAND De Paaschdagcn, de puur-koude Paasch- dagen, liggen weer achter ons. Het was vrij wat gezelliger binnenshuis dan op velden en wegen, al had de bollenstreek ook veel bezoek, zelfs van Engclschcn en Franschen. De toogdagen van jongelingen en maag den in verschillende landsdeelen waren flink bezocht cn de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverecnigingen kwam in do resi dentie bijeen ter herdenking van hot gou den jubileum. Tevens werden toekomstplan nen gemaakt, als de vorming van groepen van mannenkoren en evangelisatiekoren, van gediplomeerde directeuren en van diplo ma's voor toelating tot concours. De Unie „Een School met den Bijbel" en de Schoolraad kwamen deze week ook bij een, waar dl'. Dijk een afwijzend standpunt ten opzichte van den Bijbel op de openbare school bepleitte. Ter Geref. predikanten vergadering werden eenige belangrijke theo logische verhandelingen gehouden. Het Paaschcongres d^r S.D.A.P. trok de aandacht, omdat de „oude plunje" opgebor gen werd e.n daarbij de tradiiioneele draai genomen word ten opzichte van de lands verdediging en het koninklijk huis. De S.D.A.P. is aardig bozig te „verburgerlijken" zoowel ten opzichte van do „democratie" als ten aanzien van de nationale verdediging en Oranje. Soc.-dem. Oranjevereenigingen be- hooren In de toekomst niet tot do onmoge lijkheden. In de jaarvergadering van de Chr. I-Iist. Unie heeft de commandant van het veld- leger, jhr. Röell, een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat ons leger, wat oefening, doelmatigheid en woekeren met de tijd be treft, aan de spits staat, al werden door hem de gebreken niet verzwegen. Jhr. Röell haal de ook nog het woord van jhr. mr. A. F. do Savornin Lehman aan. dat deze den Volken- bond niet anders dan met wantrouwende tolerantie kon bezien. Rotterdam had Woensdagmorgen bezoek van de Koningin, en wel op de Primavera. Haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad hoopt ze te brengen tusschon Hemelvaarts dag en Pinksteren. Woensdagmorgen is in ons land terugge keerd dr. Van Schelven, die zooveel weder waardigheden met het Ned. Roode Kruis in Abessinië heeft doorgemaakt. Hij heeft aan een journalist vreeselijke bijzonderheden meegedeeld over den overval door Absssjfn sche wilden op de Nederlandsche ambulan ce. Dr. Van Schelven werd ernstig gewond voortgejaagd van dorp tot dorp lot hij ein delijk Dessié bereikte, leerdam en haar bevolking gaan een som bere toekomst tegemoet met cle sluiting van de glasfabriek aldaar, waardoor 900 arbei ders werkloos zouden worden. Alles wordt echter gedaan, om dit te voorkomen cn van daag is er weer een bespreking met don Minister van Ilanoel. To Zutplien staken 'de bouwarbeiders, om dat de patroons h.i. in strijd handelen met liet collectief contract. De gemeente 's-Gravenzande zot Zatordag de loontooslagregeliug voor den tuinbouw stil. daar zij de nieuwe regeling niet kan toepassen. Ongeveer 160 bedrijven met pl-m- 250 arbeiders zijn hierbij betrokken. Over leg met den Minister wordt nog gepleegd. Minister De-kers is voornemens aan de vec- weiders en -mesters, die in financieele moeilijkheden verkoeren, een uitkeering- inoens te gei en van 20 per heest, Deze week bracht ook ivoor ongelukken, zooivel in om land als in Indifi. In de buurt van Tjililln op Java stortte een legervlieg tuig naar beneden. Do onder-luitenant Van Lai leren en tivee Jaiaansclie monteurs wer den gedood. Op verschillende plaatsen in ons land zijn kim.eren uit den trein gevallen door niet goed gesloten portieren. Bij Hecech onderen-.; een familie, vader, moeder en zes kinderen, een vreeselijk auto-ongeluk. Drie kinderen ivcrden gedood. Te Vonlo ging een gtoot Veilinggebouw in vlammen op. l)e schade is enorm. Ongeveer dertigduizend fruit- on oierkisten en kratten werden door het vuur vernield. Te Woerden had een treinontspo ring plaats. Tivee licht-geivonden en groote. materieels schade. Do nachtvorsten hebben heel wat schade toogobacht, o.a. in het Woslland ca in Zuid Limburg. BUITENLAND De toesland in ons werclddee is somber en heel de situatie is in nevelen gehuld. De heeren staatslieden weten eigenlijk niet, ivat zij zullen uitvoeren en de heeren llitler en Mussolini maken handig gebruik van de penibele omstandigheden, de een tegenover Frankrijk cn do ander tegenover Abessinië, dat weldra door de vergassing en onderlinge verdeeldheid hot hoofd in den schoot zal moeten leggen. Er werden dit jaar negentien gas bombardementen door do Italianen uit gevoerd. De Abessijnscho gezant heeft weer besprekingen gevoerd met Volkenbonds voorzitter en -secretaris, maar of dit iets op leveren zal is zeer de vraag. De Engelsche staatslieden zijn zeer nuchter, vaak ui tp nuchter, en de hoop op die nuchterheid kon wel eens in rook vervliegen, Europa is Óen stuk gifgas! Mr. Henry Chéron is overleden, een be kend Fransch politicus, die van alle mark ten thuis was. In Madrid zijn weer eens ongeregeldheden voorgevallen. Trouwens, het gaat in Spanje heel Spaansch toe. Het parlement heeft bo vendien den president Zamora naar huis gestuurd. Het is ook hier weer: de revolu tie verslindt haar eigen kinderen. Na de zandstormen en overstroomingen is een deel van de Vereenigde Staten weer be zocht door een tornado. Er zijn nog twintig millioen werkloozen. In Japan had een vreeselijk mijnongeluk plaats door het bre ken van een kabel. Meer dan zestig mijn- iverkere werden gedood. De oud-president van Mexico, de beruchte „papenvreter" Calles, is per vliegtuig uit het oude rijk der Azteken gezet. Hij moest zijn toevlucht zoeken in de naburige republiek Guatemala. De man beweert, dat hij genoeg heeft van de politiek. Houd zulke lui in de gaten! Rechtbank te Rotterdam Tegen de waterleiding De rechtbank, gepresideerd door mr. J. G. Huser, heeft oen aantal uitgestelde apèl- zaken behandeld van lieden, ivien overtre ding van de Drinkwaterleiding-verordening voor de provincie Zuid-Holland (door Ged. Staten in 1924 vastgesteld cn goedgekeurd), ton laste was gelegd. A. K„ 57 jaar, landbouwer, uit Middel harnis, had zijn (eigen) woning aiet laten aansluiten bij de drinkwaterleiding van de stichting Drinkwaterleiding Goeree-Over- lakkee; de provinciale verordening nu ver plicht tot aansluiting. Verdachte, die door den kantonrechter té II.M. 'In Koningin bracht Woensdagmorgen een bezoek aan de Primavera le Botterdam. De vorstelijke bezoekster werd rondgeleid door den heer I'. J. Abbing. architect eau den buitendienst. Somimelsdijk tol f 10 boete ivas veroordeeld, had aanvankelijk lot zijn verweer aange voerd) dal li ij meende, dat de verordening pas vijf jaar na den daturu van de vaststel- ding van kracht zou worden. Thans beriep hii zich er op, dut de verordening niet per advertentie was afgekondigd, heigeen had belmoren te geschieden. De president merkte op, dat verdachte, omdat deze lid is van den gemeenteraad, meer intellect moet hebben dan een „ge woon" niensch. Ik begrijp niet, zoo zei de president, dat u uw eigen verordening ri l nakomt Hebt u iets tegen de ordening. Verdachte: neen, dat niet. Ile president: Meldt u ons, binnen U da gen, dat uw huis is aangesloten, dan zullen wij zien, wat er nog aan de boete is te ver anderen. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoef fel man, eischic bevestiging van het vonnis. I'. K„ 43 jaar, postbestellor, te Stud aan 't Haringvliet, iiad zich niet aan de vei ordening willen storen, omdat men zonder zijn toestemming een buis over zijn grond had gelegd. Hij zeide rechtens buiten de verordening te vallen, omdat de verplichting pas voor hem gold, als de buis op een af stand van ten hoogste honderd meter zijn huis passeerde. De directeur van de stichting Drinkwa terleiding, de heer Purmcntier, verklaarde, als getuige gehoord, dat er wel degelijk toestemming nas verkregen, om de buis tot op honderd meter te legden. Getuige gaf toe, dat de stichting uit eigen beweging de buis nog een stuk door luid gevoprd. De Drink waterleiding is bereid, dit stuk weer weg te nemen. Maar, aldus getuige, verdachte blijft even goed verplicht zich aan te slui ten. Het bestuur van de Drinkwaterleiding komt de ntenschen in vele gevallen tege moet, door den afstand, waarover zij zich hebben aan te sluiten, zoo kort mogelijk te maken. In het geval waar het hier om gaat, is de buis ook alleen maar verder doorge trokken. om verdachte en eenige anderen die verplicht zijn zich aan te sluiten, zoo weinig mogelijk op kosten te jagen. Met O.M., mr. Hoeffelman, eischte ook in deze zaak bevestiging van het vonnis van don kantonrechter (f 1 boete of 1 dag hech tenis). Verdachte's raadsman, mr. W. A. C. Nijgh, uit Hellevoetsluis, betoogde, dat verdachte het recht heeft een civiel proces te begin nen over het stuk buis, dat in verdachte's «rond ligt. De president: In dat geval geven wij ver dachte liever f 100 dan f 1 boete! Ilet O.M.: De bedoeling is vermoedelijk dat het proces een paar jaar wordt gerekt en dat verdachte zich gedurende al dien tijd niet aansluit! Mr. Nijgh: Ik vertrouw, dat verdachte zich zal aansluiten. Zijn protest is prin cipieel. Verdachte wilde echter, door den presi dent gevraagd of hij bereid was zich bin nen 14 dagen aan te sluiten of niet, niets beloven. P. J. K„ 43 jaar, arbeider, die ook de ver plichte aansluiting niet had doen plaats vindon, beriep zich op het feit, dat de ver ordening voorschrijft „aansluiting op een li o o f d-buis". Het stuk buis dajt voor ver dachte's deur ligt (hetzelfde verlengstuk waaraan de vorige verdachte zich had ge oreerd), was volgens verdacho een „dienst"- buis. De president: Als u zich niet voegt naar het systeem van de stichting, die liet den ntenschen toch gemakkelijk maakt, komt u nog veel duurder uit; dan gaat immers de „chensf-Jjuis iveer uit den grond cn dan moet u ook nog de honderd nieter buis zelf betalën! li. V., 57 jaar, landbouwer, te Middelhar- ui», had gei' eiperd de voorwaarden aan de verplicht ins tot aansluiting te nndevteeke- nen, omdal hij zich niet kon vereenigen met een bepaalde clausulo in de aanvrage. D. V„ 59 jaar, landbouwer, jij ree - van dien vorigon icrdaehtej beriep zieli op dezelfde omstandigheid. Het ü.M. eischte ook in deze zaken be vestiging. 11. V., 43 jaar, grossier, te Middelharnis, was door den kantonrechter te Sommclsdijk veroordeeld negens overtreding van da Boinvi <?roi ling. Verdachte had er niet voor gezorgd, dat zijn oiling, die aangesloten kon «orden bij de wal •■•-■biding, ivet'd aangesloten, liet O.M., mr. J. F. Hoeffelman, eischte beves tiging van bet vonnis. Verdachte's gemachtigde, mr. J. J. W. van der Hoeven, achtte het onjuist, dat aan verdachte slechts een aanvrage tot aanslui- timr, een éénzijdig stuk dus. is voorgelegd. Dit aanvraag formulier bevatte een clau sule, waartegen V„ volgens pleiter terecht, bezwaar mankte. Verdachte zou zich nu al eenzijdig binden bij de aanvrage. Aan deze aanvrage was reeds te zien, dat men za! trachten, de ntenschen verder te binden, dan volgens de gemeentelijke verordening mag. De bedoelde clausule luidt o.nt.. men moet te allen tijde genoegen nemen met de voorwaarden, welke worden gestold"Zoo wordt, aldus betoogde pl„ getracht launs strafrechterlijken weg een gebod te handhaven, om iemand civiel rechtelijk te binden. Indien de gemeente eens do verordening in mocht trekken, om dat de waterleiding niet voldoet of om een andere reden, dan bestaat de strafrechte lijke verplichting niet meer, maar onder- tusschen blijft „te allen tijde" de civiele ver plichting. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, in de eerste plaats, omdat z.i. niet is bewezen, dat verdachte geen zorg heeft gedragen, dat zijn woning aangesloten werd (zoover is liet immers nog niet gekomen), in de tweede plaats omdat z.i., het weigeren om een aanvrage te teokenen, niet gelijkstaat met de weigering t.a.v. een definitieve over eenkomst. Op verzoek vain het O.M., dat zich wilde oriënteeren ten opzichte van de toestanden elders, is de zaak daarna voor onbepaalden tijd aangehouden. BIGAMIE Tegen de Duitsclie logementhoudster K. H„ 73 jaar, te Middelharnis, heeft het O.M., mr. J. F. Hoeffelman, tive-e maanden ge vangenisstraf geëisclit, wegens bigamie. Verdachte, die niet was verschenen, was ti Maart 1928 in het huwelijk getreden, ter wij] zij van een vorigon, nog levenden man, met wien zij jn 1912 was getrouw d, niet ivas gescheiden. Uit de verklaringen van de zich gedu peerd gevoelende echtgenooten, onderschei denlijk 57 en 74 jaar oud, bleek, dat hun gemeenschappelijke vrouw spoorloos was verdwenen. Bij deti eersten had zij het ne gen maanden, bij den tweeden vier jaar uit gehouden. „MA AS"-KYM PH EN KWAKZALVERIJ Zoo'n postcrij-bestelU r Op 't platste platteland Heeft, mor dan ja vermoedt nog, Karweitjes aan de hand. Voor Reel schrijft-ie ecu briefkaart Raar Jans in Ooltgensplaut Voor Jaap stuurt hij een guIden Naar Piet, want die 's soldaat. Van Klaartje neernt-ic jaarlijks E< n heel pak Puuschbrood mre licudrvsseerd naar Gouda Daar woont haar zuster Kee, En als de pruimen rijp zijn Stuurt Bram steevast een mand Aan d' ouwe bovenmeester In Broek cn Waterland. De post schrijft de adressen Vult formulieren in Maakt, bij de tliei of koffie, Vaak deel uit van 't gezin. Als d' oudste zoon gaat trouwen ls-ie di bruiloftsgast Bic heel genoeglijk mccfuift: Gi Uiiifonud, betascht! Wc weten: 't gaat gemoedelijk Hier bij ons op Flakkee De post leeft met z'n klanten Hun heele leven mee. Maar van wat 'k onlangs hoorde Keek ik toch even op Een post speelde warempel Den dokter op en top. Vrouw Meyer van de Bouwstee Riep: „Post, kom jij eens hier ,,'k Geloof, m'n dochter Aagje „Die heeft een slechte nier! „Zie jij nu eens hoe troebel „En vuil dat water is Di. post zei, heel deskundig: Dut heb jc lang niet mis! „Laat haai vooral veel drinken „En rusten, dat is goed „Druk is 't niet cn de melk is „Hier toch in overvloed! Ik ken hem als veelzijdig Zoo'n riddi r van de tasch Maar 'k wist nooit dat hij ook nog Een tweecle Sequah was. (Nadruk verboden.) HAK ATE. Dc verkeerswegen op de Zuid-IIollandsche eilanden Ton raadhuizc van Oud-Bcijerland heeft op initiatief van den Burgemeester een bijeen komst plaats gehad van vertegenwoordigers van gemeentebesturen der Zuid-Hollandscho Eilanden, Schouwen en Duiveland en ver tegenwoordigers van de Vereen. Hoekscha Waards Belang. In verband met de groote verkeersbeian- gen voor de streek die deze bij de reorgani satie heeft, werd besloten, den Minister van Waterstaat te verzoeken gehoord te mogen worden daaromtrent. Tot dat doel is een commissie samenge steld bestaande uit de volgende personen: A. C. de Vries Broekman, burgemeester van Oiid-Boijerland, voorzitter; G. Grocneveid de Kater, burg. van Maasdam; L. J den Hol lander. burg. van Middelharnis en Som- nielsdijk; D. de Boo, iveth. van Hellevoet- sluis; J H. Crezée, burg. van Ridderkerk; C. Gast, burg. van Brouwershaven; J. Vlie- lander, voorzitter van Hoeksche Waards Be laag; A. Schipper, gemeente-secretaris van Oud-Beijerland. Bestuursfuncties en crisis-beambte De Hollandsche Mij van Landbouw vergadert De Hollanoschc Maatschappij van Land bouw houdt op Woensdag 29 April a.s. des morgens half elf in „Krasnapolsky" te Amster dam haar 141ste algemeene vergadering. De agenda bevat o.m. stemming over de dooi de afdeeling Putten ingediende motie, luiden de: de Hollandsche maateohappü van land bouw, van ooi-deel dat reorganisatie voor het belang van haar leden noodzakelijk is, ver zoekt het hoofdbestuur om binnen voegzamen tjjd maatregelen te nemen, om alle hoofdbe stuursleden, die crisisdiensten waarnemen, to vervangen door andere personen, die geen erf sisbaantjess bekleeden en gaat over tot de orde van den dag. Voorts zullen er inleidingen worden gehou den over akkerbouwvraagstukken door den heer K. L. Gaaikema Scliuirmga, voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, over Veehouderijvraagtstukken door den heer tr. W. de Jong, voorzitter der Nederlandsche Veehouderij Centrale en over Zuivelvraag- stukken door den heer L. F. Britzel. voorzit ter der Nederlandsche Zuivel Centrale.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 5