J gemengd nieuws :hten. Brutale inval in Predikantswoning Duitschland za! aan Londensche besprekingen deelnemen 1936 MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 18 MAART 1936 'T DUITSCHLAND EN HET VERDRAG VAN LOCARNO DE OORLOG IN OOST-AFRIKA escbreven. Van laligen president 1 van de Reglê- verschenen niet Prof. Dr. W. J, 98—16 „De Ned. hij bijdrager» heid en Vrede", orden genoemd, and van Prof. e (in de godge- predikant van afd. Nederland ,e op en beplelt- ;oed recht, verden zijn ver zijn benoeming en Ned. Leeuw. vlootpredikant de Chr. Gêref. genwoordigen op iir. Geref. Kerk k. ILRK laijd is de locale kerk krachtens ihuldig. De En- aten hieraan een wil een leening 3 pCt opne- igen af te kooi n de Geref. Ge- te r d a m, werd wenscht te blij— angen. taking nkrabbers zijn De staking van legd en de sta- 'ddellijk hervat. deelt mude, nwoord igers der temers een ovqr- :esloten, waarin ïkers weer wor- enen, die zich ig gemaakt voor erschijnen. Ook len aan arbitra- rwijl voor het worden vast- ALE VEILING 13 Maart 1936 appelen f 8.S0— 50, 2e s. f 5*30— kg. -60 kg. f 2.43— 2.10, id. IS kg. kg f 2.40-'2.4<u nzeneierea i 6.30 LI, van Jac. Knoop, spelen, groenten raat 16, telefoon ïers en Bevelan dere nrijren. De Z. bonten, met ook slecht. Bonte Waag, Over van aardappelen gevraagd met aar Amsterdam ichtingen, zonder le volgende prü- ifcen f 2-30- -2.40, lito eigenheimers 1.802, blauwe Haarl.meer en '0^1.80, bonten ieimers f 1.65 Spuische eigen - ters f 1.60—1.70, ippelen f 1.60— 25—2.80, Hille- .802.50, indus- arpoters f 1.50 1.80, alles per o: Winter Malta zandaardappelen. 30. e e. Aanvoeren en \v f 4954, 2e k\v kg: sla.c.htgewicht. -190 P stuk; 77 6. 2e kvv f 4856, ewicht- 125 nuch- scliapen f 1518, vleescbverkens zwaardere f -*• handel stug-, le kg. slachtgewicht. ere soorten prflS- oer, handel vlug, aanvoer, handel mdel kalro, pres ide! sleepepd,na u ardapp elen. De •nten en blauwen .90—2.10; id po- neeimers f 1.902 Borders f 22.10 2.20—2 40; Drent id f3.75—4 alles Aanvoer 10.000 kg' veemarkt wa- 1818 dieren. 610 Iveren. 22 nucht. imeren, 587 var koeien le kw tot '4 ct., vette ossen 3e kw 30—34 ct., 2e kw tot 72. 3e gev. icht) le kw tot 33 ct, scha- 38. 36 kw tot 30 2e kw tot 38. 3e maerer vee: actaa- 7, 3e kw tpt f \2, kw tot f 14, 3e voer iets korter, ri^e weêk. prima 46 ct. ter markt, han- 2e kwalite t on- prima kalf ging oer Iets korter, rige week Maan- handel slar», iets werd voor export rd appelen. De ïheTners f1 90— !0; id elgenheim. bonte en blun ders f 1.70—1.35; d^a-d 3^ 4% ?t per kg. Met e 25—2.40 per 100 De ramp van de Uiver Begrafenis van de siachtotiers jn Nederland Het stoffelijk overschot van de Uiver- bomanning, nl. BeeK.ptan, Steenberg, VVale- wijn en Zadelhoff. wordt op 27 Maart a.s. te Rotterdam vernacht met het s.s. Radenfels vaD de liansalijn. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam, worden de kisten naar de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam vervoerd, om daar re wprdie.n opgebaard teneinde familieleden, vrienden en be'angstellenden gelegenheid te geven in een chapelle ardente een laat- cien groet te brengen. Den dag daarna zal de teraardebestelling plaats hebben. Steen berg, Walewijn en Zadelhoff worden in een gemeenschappelijk graf bijgezet, dat door de gemeente Nieuwer-Arnste! daarvoor wordt afgestaan. Het stoffelijk overschot van Beekman zal in het familiegraf op de Christelijke begraafplaats te Muiderberg worden bijgezet. De onregelmatigheden te Ambt-Hardenberg Burgemeester en gemeente-ontvanger moeten zich verantwoorden De gewezen gemeente-ontvanger van Ambt-Hardenberg H. B. zal op 7 April voor de rechtbank te Almelo te. recht staan wegens door hem in functie gepleegde verduisteringen. Naar wij vernemen is ook de burgemeester dier gemeente H. H. W. tegen dien datum ge. dagvaard, als verdacht van verduiste. ring van overheidsgelden en heling van door den ex-ontvanger verduisterde gelden. Er zou gebleken zijn, dat de burgemeester gedurende enkele jaren gelden van den ge meente-ontvanger heeft geleend voor privé- doeleinden, aangezien hij In groote t'inan- cieele moeilijkheden verkeerdo. De burge meester zou geweten hebben, dat deze gel den niet het eigendom waren van den ge meente-ontvanger, doch afkomstig van ereenigingen, waarover hij het beheer oiyde. Motorschokker in vlammen Angstige oogenblikken voor de Scheveningsche kast Zaterdagnacht ongeveer 4 u. is brand uit gebroken op de motorschokker U. li. 24, schipper J. Bakker, welk schip zich juist voor de Scheveningsche kust bevond. De vlam sloeg in het zeil, wat van af de kust werd waargenomen. De Scheveningsche reddingboot van de Z. ïI.R.M. vertrok direct ter assistentie. Bij het «chip aangekomen was de bemanning de brdh'd"meester. De brand ontstond 'door een explosie in de machinekamér. Peisöönlijke ongelukken hadden niet plaats. De „onnoozele" Pinda-Chinees Bijna 80.000 mark binnengesmokkeld Onder Te ge len aan de Duitsche grens Ss door de kommiezen een pimdarchinees aangehoudien, die in den dubbelen bodem van zijn handkoffertje, waarin tricot-goede ren waren geborgen, 80.000 mark verborgen had, welk geld hij uit Duitschland had mee gebracht. Aanvankelijk hebben de Duitsche ambte naren niets bemerkt. Ongemerkt trachtte de Chinees, nadat hem den weg was gewezen, zonder aan het Nederlandsche grenskantoor te worden op gemerkt met zijn goederen, welke aan in voerrecht onderhevig waren, ons land bin- non te sluipen. Hij werd echter door de dienstdoende beambten opgemerkt, die hem verzochten mede te gaan naar het grens kantoor. Bij onderzoek naar den inhoud van zijn holier kwam toen het geld aan den dag. Uit de trein gevallen Postbeambte gedood Uit Bergen op Zoom: Maandagmorgen is al- Juer de postbeambte Van Meert, wonende te ussingeu door tot nog toe onbekende oor zaak uit do postwagen gevallen van trein ta, die van het station Bergen op Zoom in de richting Zeeland vertrok. De. man geraakte bekneld tusschcn een seinpaal en een opengeslagen deur van de wagen De ongelukkige was op slag dood. net lijk werd naar het politiebureau overge bracht. Het slachtoffer was gehuwd. Oude moordzaak opgehelderd Op Donderdag 9 November 1933 keerde een groepje kooplieden na afloop van de paardenmarkt te Heesch huiswaarts en de den onderweg het café De Zwaan te Heescb jbAr ontstond oneenigheid over ie gevoerde handel, welke twist zoo hoog liep ?5L waardin het beter achtte het gezel, echap buiten de deur te zetten. Toen zü he. geselschap inderdaad buiten het café had gedreven, bleef een der mannen zitten. Hel bleek, dat hij hevig uit zijn zijde bloedde Het was de koopman uit Uden L. van Boxt<u die dep bijnaam had van Mie van Os Ge- ueeskundige hulp werd spoedig ingeroepen EB Dr- Bipsbergen uit Mistel rode moest, een EtUStige messteek in de hartstreek copsta- leeren. Pe man werd naar een ziekenhuis f ^Hértogenbosch overgebracht, waar hi) uegzeifdep avond overleed. Be gemeentepolitie van Heesch en de hp&rechaussee van Geffen stelden een on der?oek in. Een speurhond bracht hen naai bet woonwagenkamp te Heesch, waar ver schillende personen werden verhoord en ze. «fire S. en M als vermoedelijke daders wer- üep gearresteerd. Wegens gebrek aan bewijs moesten zij echter weer worden vrijgelaten Dezer dagen heeft een hernieuwd on derzoek van de gemeentepolitie van Heesch, onder de leiding van den burge- meester, geleid tot de arrestatie van Joh- S. uit Uden, die in een woonwagen kamp onder Grave vertoefde. De man heeft volledig bekend. Hij noemde als zijn medeplichtige M. R., uit Oss, dis eveneens in een woonwagenkamp ver bleef, Beiden zijn te Heesch opgesloten, TOEN DE HUISHOUDSTER ALLEEN THUIS WAS Westzaan in opschudding Kordaat optreden van den vader van het slachtoffer De daders gegrepen Westzaan is Zondagochtend in op- schudding gebracht dooi' een brutale in val in de woning van den rustenden predikant Ds. van Dokkum gelegen aan de Dorpsstraat. Tijdens de afwezigheid van den S4-jarigen ouden predikant, die tegen tien uur ter kerke was gegaan, vervoegde zich te half ell een tweetal mannen aan de woning van den predikant, die beweerden van een bank te komen en den dominé te willen spreken Door het luikje in de deur gaf de huishoud ster, de 28-jarige mejuffrouw T. Steal. hen te verstaan, dat de dominé niet thuis was. De mannen zeiden echter op zijn terug komst te willen wachten en worden toen binnengelaten. Daar maakten zij het zich gemakkelijk. Zij namen plaats, staken een sigaar op en lieten zich de koffie, welke de huishoudster hun bracht, goed smaken Nadat zij zich even uit de kamer hadden verwijderd, kwam een der mamten terug, zwaaiend met een breekijzer, de huishoud ster toeroepend: ..Je geld of je leven!" Mej.- Staal, die nu de bedoeling van het tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen.teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen eenige opstoppers en viel op den grond, waarna haar een doek in de mond werd gestopt. Inmiddels was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Het hulpgeroep van de huishoudster, die zich krachtig verweerd had, werd ech ter door twee passeerendc meisjos gehoord. Een hunner woonde toevallig dicht bij den vader van de huishoudster en deze vvorl dan ook dadelijk gewaarschuwd. De zestig jarige man spoedde zich onmiddellijk per fiets naar liet huis van den dominé Op zijn vraag waar zijn dochter was kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct!" Daar de indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de heer Staal zijn fiets door ho.t raam naar binnen. Begrijpende, dat hun plan mislukt was. poogden de twee mannen de vlucht te nomen, hetgeen de heer Staal trachtte te verhinderen. In de gang raakte hij met een nunner slaags, doch de man slaagde erin te ontsnappen evenals zijn metgezel. Zonder zich tijd te gunnen naar zijn dochter om te zien. ach tervolgde ie heer Staal een der vluchten den. Op zijn geroep kwamen omwonenden toegesneld en het resultaat was, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, dia den anderen kant was opgegaan, kon wor den gegrepen. Beiden werden aan de po litie overgeleverd. Op. korten afstand van het' huis trof de politie.juog een derden man aan,, die to! het complot'behoorde en juist bezig was den motor van de auto. waarmede het drie tal gekomen was aan te slaan. Ook deze persoon word gearresteerd. De mannen zijn ingesloten in het bureau van politie te Zaandam Het zijn de Am: sterdammers P. H., X. G -P. en H. D. B. Bij fouilleering werd op een hunner een gou den horloge en een beursje bevonden. In de woning van den predikant, die kort na het gebeurde thuis kwam, was alles over hoop gehaald. Er werd behalve het horloge en liet beursje, waarin zeven a acht gulden, niets vermist. De daders waren ongeveer 25 jaar oud. Zij zullen voor den Officier van Justitie te Haarlem won en geleid. De huis houdster was niet gewond, doch zij was begrijpelijk zeer overstuur. Twee heeren „van de bank" Omtrent deze laffe, brutale overval weet het „N. v. d. D.", dat een onderhoud met de huishoudster had, nog het volgende te vertellen: Ds. van Dokkum ging om 10 uur naar de kerk. Even voor half elf werd er aange beld. Juffrouw Staal deed open en zag twee mannen staan. De eene was bloots hoofds. De andere droeg een hoed. Zij vroegen haar of dominee thuis was. Toen zij ontkennend antwoordde, zeiden zij „van de bank uit Amsterdam te komen". Juffrouw Staal liet de twee mannen daarop tn de huiskamer en gaf hun een stoel. Zij zelf ging snel koffie zetten en presenteerde een sigaar. „Ik ging toen tegenover de twee zitten", vertelde zij. „Zij zagen er behoorlijk uit, al vond ik het vreemd, dat de eene voort durend zijn hoed ophield. Toen wij wat ge praat hadden, zei de een, op de klok kijken de: Wij moeten voortmaken, schiet wat op, zeg. De andere vroeg daarop: Wat zijn dat voor ramen achtei ons, juffrouw"? Dat zijn tuinramen, antwoordde ik. Zoo, zeide hij toen, die zullen dan wel dicht zijn. Een van de mannen stond op cn ging voor de deur staan. De andere stond achter mij. Ik wist niet wat dat beteekenen moest Eensklaps zei de man, die achter mij stond: Doe uw handen omhoog, je geld of je leven!" Ik begon te huilen en te roepen. Zij gre pen mij beet en sloegen mij met iets zwaars op mijn hoofd en horst Ik riep: Ik ben aan mijn arm en been al ongelukkig, denk daar toch om. Zij sloegen mij voortdurend. Ik schreeuwde: Ik heb geen geld, ik heb geen geldl „Jouw geld moeten wij ook niet, maar dat van den dominee Met touwen vastgebonden Ik heb geworsteld en geschreeuwd. Om tijd te winnen zei ik, dat dominee's geld boven was. Zij grepen mij vast en bopd-n mij met touwen. Toen gingen zij naar do minee's slaapkamer en pakten lakens. De eene stopte zijn hand in mijn mond. De andere, bond mij de lakens om. Ik trapte cn sloeg en schreeuwde... Wat is zij sterk, hoorde ik zeggen. Even later zag ik een van hen met mijn portemonnaie. Dat is mijn geld, riep iklaat mij toch los, ik heb zoo'n pijn. Het gaat ons nog veel slechter, zei een der mannen Wij moeten geld hebben. Zij sloegen mij weer en droegen mij naar de slaapkamer van den dominéé. Ik hoorde ze ia huis alles overhoop balen. Alle kas ten plunderden zij. Ik bleef hard schreeu wen. O. liet was zoo vreeselijk. Zij zijn naar boven gegaan om het geld te zoe ken." Terwijl de laffe kerels het meisje over meesterden, passeerde een ander meisje op de fiets het huis van den dominéé. Zij hoorde gillen. Toen zij thuis kwam, zei zij tegen haar vader: Trientje Staal gilde zoo, die heelt zeker een toeval gehad. De vader ging daarop naar het huis van Staal en vertelde, wat zijn dochter gehoord had. Staal sprong op de fiets cn reed naar liet huis van den dominéé. Benauwde oogenblikken Hij hoorde zijn kind schreeuwen en ruk te aan de bel. Zonder om zichzelf te donken schreeuw de hij: doé de deur open, anders smijt ik mijn fiets door he.t raam. Meteen ging de deur open. Een man stoof naar buiten en verdween. Staal greep den tweeden beet en worstelde met hem. „Waar heb je mijn kind gelaten, boef?" „Och, de juffrouw komt wel", zei deze. „Dat lieg je, ik hoor haar, je hebt haar gekneveld. Als ik een revolver had, dan zou ik je wel leeren." „Haal er dan maar even een", zei de man. Staal hoorde daarop zijn dochter: „Va- der, vader", roepen. Eerst moet ik naar mijn kind, dacht hij. Hij hoorde roepen: „Help mij toch, va der." „Toen", aldus vertelde de heer Staal, „liet ik den boef los en vloog het luns binnen. Ik zag Trientje liggen en maakte haar los. Toen ben ik naar buiten gerend. De ke rel was mij een eind voor. Ik riep: Houdt hem, een dief, een inbreker. Ik schreeuw de wat ik kon. Uit de huizen kwamen menschen. Twee heeren, die op een hout- werf waren, grepen, niet nog een paar an deren, den overvaller." Deze zei, vrij bedaard: „Jullie moeten mij niet hebben, daarginds gaat de man". Men hield hem echter vast cn heeft hem zoo aan de politie overgeleverd. Het eerste wat hij zei was: „Ik heb het meisje niet geslagen". De tweede was inmiddels den anderen kant opgeloopen. Vlak bij hem reed een melkboer: deze dacht: Ik houd hem in de gaten. Toen de twee heeren op de houtwerf den eenen man gepakt had den, reden zij met hun auto de andere zijde van het lange Zuideinde op De melk boer gaf hun een teeken. Zij maakten zich ook van dezen man meester. De „snorder" in de val De rijksveldwachter verscheen inmiddels ook ton tooneele. Men vertelde hem, dat op den dijk een auto op de overvallers stond te wachten. Een chauffeur zat er, half slapende, in. De veldwachter vroeg: „Wacht u op tweo heeren?" „Jawel", zei de man. „Dan bent u mijn arrestant." De chauffeur gaf vóór, niets van hét geval te. wpten .en alsAmstejdarpscha. suoixler opdracht gekregen te hebben, hierheen te rijden. Zijn auto kwam echter uitWestzaan. Ook deze man, die evenals de twee anderen, een goede bekende van de Amsterdamsche politie is, is vastgehouden. Aan de kordaatheid van den heer Staal is het te danken, dat het drietal zoo snel is gegrepen. Nog twee arrestaties Met betrekking tot de roofoverval te West zaan welke gistel-morgen is gepleegd, wordt medegedeeld, dat vermoedelijk nog twee ingezetenen van Westzaan tot het complot behooren. Het is nL komen vast te staan, dat de auto, waarmee de daders zijn ge komen toebehoort aan twee broeders uit Westzaan. Deze beide mannen zijn op grond hiervan hedennacht gearesteerd en eveneens in het politiebureau te Zaandam ingesloten. Zij worden ervan verdacht aan de drie Am sterdammers de noodige inlichtingen te heb ben verstrekt. Zoowel de Amsterdamsche als de Wcst- zaansche verdachten staan hij de politie niet gunstig aangeschreven. Pamfletten van de N.S.B. Aantal kringleiders verbaliseerd Te Zaandam zjin Vrijdag acht personen van 18 tot 25 jaar, allen bohooronde tot hei Kringhuis van de N:S.B. aldaar aangehou den wegens het colporteeren met gedruktp stukken waarvan de inhoud beleedigend werd geacht voor Minister Coliin. Ook te Haarlem heeft de N.S.B. dezer dagen een pamflet verspreid waarvan de ih houd door de justitie strafbaar werd geacht. De politie heeft in verband hiermede in de kringhuizen van de N.S.B. aan het Frans Halsplein en Florapark een onderzop.k inge steld doch geen pamflptten meer gevonden. Tegen twee kringleiders is proces verbaal opgemaakt wegens het laten verspreiden der pamfletten. Kapitale boerderij afgebrand Vee in de vlammen omgekomen Maandagmorgen is de kapitale boerderij van den heer E. Gomarus uit Rulnerwold be woond door den landbouwer H. de Groot. ge.legen in Eursinge. gemeente Havaite, door onbekende oorzaak tot de grond toe afge brand. Vier koeien en eenige kalveren, varkens schapen en geiten kwamen in de vlammen om. Een groote voorraad hooi verbrandde eveneens. Van de inboedel kon niets worden gered. Doordat de windrichting gunstig was slaagde de brandweer van Havelte erin uit breiding van de brand te voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt. INSPECTIE B.V.L. Generaal De Iongh gaat niet weg Naar wij vernemen is het gerucht, dat generaal-majoor H. do Iongh, inspecteur van den Landstorm, per 1 Mei ontslag zou vragen uit zijn functie, niet ais juist te beschouwen, „Duitschland heeft het moreele recht aan zijn zijde" aldus Generaal Snijders In een schrijven aan den „Limb. Koerier" geeft generaal C. J. Snijders uiting aan de meening. dat alhoewel liet door Duitschland ingenomen standpunt ton op zichte van het Locarno-verdrag en de Uier- uit. voortgevloeide handelingen .naar Je lel ter der verdragen juridisch aanvechtbaar zijn Duitschland liet moreele recht aan zijn zijde heeft. Het Tractaat van Versailles, aldus dc oud opperbevelhebber, was geen vrije overeen komst tusschen twee gelijkgerechtigde en verantwoordelijke partijen, doch een, op leugenachtige gronden gemotiveerde dwang maatregel, door de overwinnaars don mach- teloozen tegenstander opgelegd en waarop diens onderteekening met bedreigingen werd afgeperst. Dit Traetaat is, wat de hierin toegezegde beperking dor bewapeningen betreft, door Frankrijk nimmer nagekomen. De aan Duitschland krachtens het Locarno-verdrag toekomende rechtsgelijkheid is nimmer ten volle verleend. Daarentegen is Frankrijk voortgegaan met het sluiten van militaire verdragen, die alle togen Duitschland gericht en strijdig zijn met het karakter en do beginselen van den Volkenbond. Bij dit alles doet thans het Fransch-Russisch Verdrag de deur dicht. Dit verdrag toch is in vele opzichten niet .an ders dan een herhaling van het Fransch Russisch Verdrag van 1S92, dat zulk een beruchte rol heelt vervuld hij de voorberei ding tot en het uitbreken van den wereld oorlog. Het gaf, vooral na 1011, aanleiding tot geregeld overleg en zeer nauwe samen werking tusschen de Generale Staven der heide verbonden landen, waapdoor de ver houding tusschen hen zich ontwikkelde tot een innig militair bondgenootschap, dat ge- 'Generaal Snijders heel op de voorbereiding tot den gemeen- schappelijken oorlog tegen Duitschland was gericht, welk laatste Rijk zoodoende te zijner tijd tot een tweefrontcnoorlog zou worden gedwongen. In het tijdperk van hooge spanning cn dreigend oorlogsgevaar, dat. voortvloeide uit den moord op het Oostenrijk-Hongaarsche kroonprinsenpaar te Serajevo en het, tenge volge hiervan op 23 Juli 1914 door laatstge noemde monarchie aan do Servische regee- rin'g beteekende ultimatum, kwam de nood lottige invloed van het Fransch-Russische Verdrag tot uiting. Reeds dadelijk op 24 Juli ontving de Russische regeering, welke voor Servië opkwam, de verzekering, dat zij ten volle op Frankrijks steun kon rekenen en dit land bereid was zijn bondgenoot schappelijke verplichtingen na te komen. Deze verklaring, in de eerstvolgende da gen nog eens herhaald, sterkte Rusland in zijn eisohen tegenover Oostenrijk-Hongarije cn deszelfs bondgenoot Duitschland. Geen enkele maal maande de Franschc Regeering haren bondgenoot Rusland tot matiging en voorzichtigheid. De Russische oorlogspartij, aldus aangemoedigd, kreeg dc overhand en droef de algemeene mobilisatie van Rusland tegen Duitschland cn Oostenrijk-Hongarije door, wat. onverbiddelijk tot den oorlog moest leiden. Zoo werd het toenmalige Rus sisch Fransch Verdrag een factor tot stij- ving van den oorlogswil en tot handhaving van onverzettelijke standpunten, welke een vredelievende oplossing van het conflict in den weg stonden. Zoo zal ook het huidige pact tusschen Frankrijk en Rusland kunnen leiden tot noodlottige verscherping van toekomstige politieke conflicten. Daarom kan het geen verwondering wekken, dat Hitler zich op het stand punt stelt, dat liet Locarno-verdrag, het welk immers juist bedoelde de veilig heid en beperking van oorlogsgevaar te bevorderen, door Frankrijk hij het slui ten van het Fransch—Russisch Verdrag is geschonden en dus feitelijk niet meer bestaat Zulks te meer, omdat Frankrijk door dit verdrag verplichtingen jegens Rusland aanvaardt, welke ver uitgaan boven zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond en bovendien krachtens dit verdrag zich het recht zou toeken nen in geval van oorlog buiten den Volkenbond om te beslissen, wie als de aanvaller behoort te worden geken merkt Moge nog eenmaal de tijd aanbreken, zoo eindigt generaal Snijders zijn beschouwing, waarin de Europeesrhe diplomatie zal doen blijken te begrijpen en te willen betrachten dat vrede en veiligheid slechts kunnen op bloeien en gedijen, wannepr de machtigen onderling blijk geven van wederzijdsch ver trouwen en van den ern6tigen en oprechten wil het recht te doen zegevieren hoven macht en geweld. OP VOET VAN VOLLE RECHTSGELIJKHEID Hitiers voorstellen moeten echter ter tafel verschijnen Iu de geheime zitting van den Volken- bondsraad, welke Zaterdag te Londen heeft plaats gehad, heelt de Britsche minister van buitenlandsclie zaken, Eden, uiteen gezet, dat naar de meening der Britsche regeering de verdragen \un Versailles en van Locarno door de herbezetting van liet Rijnland van Duitsche zijde op duidelijke en onbetwistbare wijze waren geschonden. De Franschc minister van buitenlandsclie zaken, F 1 a li d i n, wees er in zijn toespraak ojj, dat bij deze aangelegenheid niet al leer Fransche rechten en belangen op liet spel stonden. liet gaat er om, zoo verklaarde de spr.. of de praktijk van het voldongen feit, of de eenzijdige opzegging van vrijelijk aange gane verplichtingen tot een systeem zullen worden in Europa, ot verdragen beschouwd zullen worden als ieder oogcnblik te veran deren, en of oen regeering vandaag kan an uuleeren. wat zij gisteren ondertcekende. Is zulk een methode vereenigbaar met de col lecticve veiligheid, moedigt zij aan, orn nieu- we internationale overeenkomsten te slui- J tOU2 Zoo zijn de feiten en ik verzoek den raad Duitschlands overtreding van art. 43 van het verdrag van Versailles te constateercn en de ondertcckenaars van het pact van Locarno hieivan te verwittigen. Vervolgens nam de Belgische premier Van Zeeland het woorrl. die het vraag stuk van Belgische zijde belichtte, waarna dp zitting tot hedenmiddag half vier weid verdaagd, Duitschland ook uitgenoodigd In de geheime zitting van den Volken- bondsraad is besloten ook Duitschland tot do zitting uit te noodigen. Het Duitsche antwoord oji deze uitnoodi- ging is Zondagavond in de Britsche hoofd stad ontvangen. In dit antwoord wordt medegedeeld, dat de Duitsche regcering bereid is, aan de Raadszitting deel te nemen, mits Duitschland dezelfde rechten geniet als de andere vertegenwoordigde landen, en zoo men de voorstellen van Hitler daar wil beschouwen als één geheel, en deze als "zoodanig direct in behandeling za! nemon. De tekst van het antwoord De tekst van het gisteren op het Foreign Office ontvangen antwoord van Berlijn luidt als volgt: „Ik bevestii/ beleefd dc ont vangst van uw telegram van li Maart, waarin u mij mededeelt, dat (le Raad van den Volkenbond de Duitsche regeering witnoodigt deel te nemen aan ch behandeling van dc kwestie, welke door de Bel gische en de Fransche regeering aan den Raad is voorgelegd* De. Duitsche regeering is in be ginsel bereid de uitnoodiging van den Raad aan te nemen. Zij gaat daarbij uit van de voorwaarde, dat haar vertegenwoordiger bij de be raadslaging en besluiten van den Raad dezelfde rechten zal hebben als de vertegenwoordigers der mo gendheden, die. zitting in den Raad hebben. Ik zou u zeen dankbaar zijn, indien u mij dit wilde beves tigen. Bovoidien moet de Duitsche re geering op 't volgende principieele feit wijzen: haar optreden, dat aanleiding heeft gegeven tot het beroep op den Raad door de Bel gische en de Fransche regcering. is niet beperkt tot het herstel der Duitsche souvereiniteit in de Rijn land-zóne, doch is verbonden met uitgebreide concrete voorstellen voor een nieuwe verzekering van den vrede in Europa. De Duitsche regcering beschomvt haar politieke actie als een eenheid welker onderdeelen niet van elkaar gescheiden mogen worden. Om die reden kan zij aan de besprekingen van den Raad uitsluitend deel nemen, indien zij de zekerheid krijgt, dat de in aanmerking ko mende mogendheden bereid zijn, dadelijk tot bespreking van de Duitsche voorstellen over te gaan. Met dat doel zal de Duitsche regeering zich met de koninklijke Britsche regeering in verbinding stellen, onder welker voorzitter schap de mogendheden, welke bij het Rijn-pact van Locarno zijn betrokken, te Londen ter confe rentie zijn bijeengekomen. De Rijksminister van Buitenland- sche Zaken: w.g. Freiherr VON NEURATH. Opnieuw geheime zitting Minister Eden is gisteren met zijn juridi sche en technische adviseurs vrijwel den gelieelen dag op het Foreign Office in actie geweest. Na ontvangst van het Duitsch ant woord heeft men daarvan mededeeling aan de ieden van den Volkenbondsraad gedaan, die besloten hebben heden in een geheime zitting daarover van gedachten te wisselen. Flandin kort aangebonden! De Fransche minister van buitenlandsclie zaken, Flandin, heeft tegenover de pers de volgende zeer scherpe verklaring afge legd: „De Duitsche regeering schijnt voor 't deelnemen aan de Raadszittingen als voorwaarde te stellen, dat wij ons bij voorbaat zulle» .verplichten de onder handelingen over Hitlers voorstellen te openen. Ik ben niet naar Londen gekomen, om te onderhandelen, doch om de eenzij dige en ongemotiveerde verdragsschen ding der Duitsche regeering te doen constatccren. Wanneer men ons hier zou dwingen te gaan ondeihandelen, zou ik Londen en den Volkenhondsraad oogenbiikke- lijk verlaten" De Britsche delegatie heeft zich over oen en ander minder beslist uitgelaten. Men stelde zich op het standpunt, dat aan Duitschland inderdaad volkomen rechtsge lijkheid moei worden gewaarborgd. Stolt de Duitsche regeering het onderhandelen over Hitlers voorstellen echter als een conditio sine qua non voor het deelnemen aan dc beraadslagingen van den Raad, zonder dat eenige concessie wordt gedaan, dan betee- kent dit, dat Hitler verlangt, dat de Fran sche en Belgi-che delegaties op haar besluit terugkomen. De Fransche cn Belgische mi nisters van Buitenlandsche Zaken hebben immers besloten niet over Hitiers voorstel len te onderhandelen, voordat de Duitsche regeering ten minste een gedeelte der troe pen uit 't Rijnland heelt teruggetrokken en de trocj>enmacht aldaar tot een werkelijk „symbolische" bezetting zou hebben terug gebracht. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT Wenscht de Negus een protectoraat?. Volgens berichten uit Addis Abeba is de vroegere Abessijnsche zaakgelastigde te Rome, Af e work, naar Genève ver. trokken met een belangrijke geheime zending. Te Rome doen geruchten de ronde, da t er thans spoedig onderhandelingen zul len worden geopend. In bevoegde kringen verzekert men dat Ras Kassa pogingen tot toenadering heeft gedaan, en daarbij zich candidaai heeft gesteld voor de opvolging van deu Negus, aJs voorwaarde voor de opening der onderhandelingen. Badoglio heeft daarop geantwoord met do vernietiging' van dc strijdkrachten van Ras Kassa. Thans, zoo zegt men, heelt de Negus, die een algehecie nederlaag wil vermij den, gevraagd om het herstel der Abes sijnsche eenheid in ruil voor een Italï- aansch protectoraat. -• Nadere bijzonderheden ontbreken en men weet niet, hoe de Italianen en de Abessijners contact met elkaar zoeken. De Ne.gug heeft onderwijl inlichtingen ingewonnen over de juridische en ma- terieele positie van een staatshoofd on der een buitenlandsch protectoraat. Wat er nog aan Abessijnsche troepen rest Dc „Giornale d' Italia" betoogt In een hoofdartikel, dat men met de huidige ope raties in Abessiniê in een phase is gekomen, die zoo al niet beslissend, toch met versneld tempo de definitieve afrekening naderbij brengt. Hot blad geeft oen overzicht over de ennoedelijke Abessijnsche troepensterk te. Deze troepen zouden na den nederlaag der bij de laatste veldslagen overwonnen Abessijnsche legeraanvoerders, als volgt verdeeld kunnen worden: In het Noorden, links van den Setit, ba- vinden zich 35.000 gewapende manschap pen. 40.000 bevinden zich in Dessie in de omgeving van den Negus tezamen met de keizerlijke garde. In het Zuiden bevindt zich het leger van Ras Nassiboe, geflankeerd door generaal Wehfb Pasja, die met 35.000 man den sector van Harrar bezet houdt. Bovendien staan ïrt het Zuiden de troepen der Aroessi, onge veer 15.000 man. Ten Zuiden van Harrar liggen de troepen van do Bale, Camlietta en Wolamo, onge veer 20.000 man. Aan een zijrivier van de Webbe Sjebeli liggen ongeveer 10.000 man, die in Oostelijk Sidamo zouden zijn overge bleven van de legerkorpsen ran Ras Desta. Bovendien moet men nog rekening houden met de, scliaarsclie, reserves rondom Addis Abeba. Volgens de „Giornale d' Italia" gaat het dus in totaal om een leger van 235.000 man: dat echter niet op één lijn gesteld kan wor den met de op oorlogssterkte uitgerust? Abessijnsche legers, die reeds in liet Noor den en het Zuiden verslagen zijn. Tegen deze zwakko strijdkrachten zullen de Itali. aanscho troepen nu oprukken. De eerstvol gende botsingen zullen derhalve groote ge volgen hebben. Het blad legt er dan opnieuw den nadruk op, dat de oplossing van het Italiaansch.. Abessijnsche conflict in de verdere gewa pende ontwikkeling van het geschil gezocht en gevonden zal kunnen worden. De Italiaansche opmarsch Stefanj verneemt over den laatstéD op- njarsreh der Italianen aan het Noordelijk front de volgende bijzonderheden: De opgerukte troepen waren samenge steld uit Erythreesche afdeelingen en troe pen ongeregelde soldaten in de zones Gasc en Tessonei, geëncadreerd door patrouilles, die de flanken dekten tegen verrassende Abessijnsche aanvallen, welke gemakkelijk konden worden verwacht op grond van het zeer beboschtó terrein. Aldus konden da troepen gemakkelijk den Setit overtrekken, opmarcheeren langs den Zuidwaarts loo penden karavaanweg, die van den kleinen Italiaanschen post Eleghin leidt naar Nog- gara en een nieuwe, uitgestrekte streek be. zetten. Abessijnen in den aanval? In Addis Abeba gaat. het gerucht, dat 1u' het gebied van den Aniba Alagi gevechten gaande zijn, welke door do Abessijnen zijn aangevangen. De Abessijnen zouden verscheidene vij anden hebben gedood en eeii aantal tanks hebben buitgemaakt,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3