ÈN ANK Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden EN IN HOC SIGNO VINCES blad IR DE HARING EXPORT DIENT OPGEVOERD EEN TER 095, 150, IWERIJ ERDAM ■ichten blad WOENSDAG 18 MAART 1936 51É JAARGANG N°- 4280 vrijheid van onderwijs V' Oppervlakkigheid armoede rijkdom EB 90 149 <133 er zeker HOLEN kantore 005 en 11946 worden voor- is de „Times" iet Lagerhuis an meoning, t blijkt, dat ik is als men De verplaat- Londen heeft nd het deel- gen mogelijk het van be- g reeds haar •gezegd aan ■aval van een irborg is een le actie aan lat Frankrijk iat Engeland aan te gaan 'liantio. ing zich giste, of koning had in het n het Lager- rsoonlijk ott- igen, waarin iot te verge- •n dergelijke der credis- en behoeve noeten stem- idschap door ïrden de af- hierin niet nering van stemming, heelen dunr :n. leen. dat '!e heeft open- deze kwes- andelgangen at de open- ker mep zal steeds de I geen .ke rn. ,eh ilitai'.s u-de eveet 60 000 helft dezer De 00 000 s in de zóne ksuper Ook 'ntsvliegtui- rnien. doch stationneerd Deze Courant verschijnt eiken W OENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. In tere. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Velen denken en spreken het ook uit, dat de schoolstrijd nu eenmaal gestreden en opgelost is en dat mi'sdien het tegenwoor dig geslacht het nu toch wel veel gemak kelijker heeft. Niets is echter minder waar dan dat. Er dreigen groote en ernstige gevaren, de bezuiniging denk om par. 12 maakt het noodig dat telkens weer de wacht be trokken wordt bij het Bijzonder Onderwijs. Do gevaren zijn veel grooter don velen wel deuken; vrijheid hebben wij verkregen; om die nu echter te behouden zullen wij ons in moeten spannen. Wij willen meewerken met al de liefde van ons himt om, waar te bezuinigen valt, dat ook door te voeren, doch het beginsel waar zoo tal van jaren voor gestreden is, mag daardoor niet in gevaar gebracht wor den. De rechtsgelijkheid die verankerd ligt in do wet van 1920 moet bewaard blijven, met volkomen erkenning daarvan willen wij onzen steun geven aan bezuiniging en ver sobering, maar verder kunnen wij niet gaan. Eenmaal verkregen rechten mogen niet aangetast worden, want die raken liet fundament waarop hot Bijzonder Onderwijs steunt Dat de tijd ernstig is, dat wij feitelijk op een vulcaan leven, wordt al door velen toe gestemd, maar of het ook werkelijk gelooid wordt betwijfelen wij wel eens. Allerwege zien wij een lusteloosheid en onverschilligheid die pijn doet; het schijnt dat de groote gewichtige vragen welke alles beroeren, velen koud laten. De toestand is heusch niet minder ern stig dan in 1914, het eene conflict volgt met Verbazende snelheid het andere op en toch raakt het de groote massa niet meer. Vroeger was er een intens meeleven, was er onrust en vreeze hij de gewichtige ge beurtenissen. Maar nu gaat schijnbaar het leven gewoon door; de bladen melden groote en geweldige zaken, men gelooft het echter wel, een oogenblik staat men er bij stil, doch de moderne mensch schudt met een koel gebaar alle zorg on bekommernis van zich af. Hij wil geen ellende, geen zor gen en nooden, hij wil genieten. Daarom worden vermaak on ontspanning gezocht met al de intense kracht waarover de mensch beschikt. Zelf zal men zijn lot en leven in handen nemen; men is beu van al het vrome ge teem; men wil genieten, het goede, het sehoone van het leven wil men zien. De oppervlakkigheid viert hoogtij. Maar daarin komt juist zeer scherp uit de geestelijke armoede van den modernen mensch. Want men kan die zorgen weg denken, desnoods wegdansen, straks komt er een tijd, dat zij zich in volle klaarheid aan ons zullen openharen. Dan zal men ze niet meer van zich af bunnen schudden, of zich er aan onttrek ken, want dan zullen zij vragen om oplos sing, dan zullen zij zich aan ons opdringen met een heftigheid en hevigheid die ver bazen zal. De geestelijke armoede is geweldig, men ziet de dingen niet meer odder de oogen omdat men er bang voor is, omdat men ze gaarne weg wil denken en zich niet sterk genoeg waant de werkelijkheid onder do oogen te zien. Zoo arm is de mensch geworden die in tijden van voorspoed het beginsel vaarwel zegde. Die geestelijke armoede schijnt het ge heels leven aan te tasten. Alleen hij die de nooden en gevaren moe dig onder het oog durft zien, wetende dat allo tijden, voorspoed en tegenspoed ons van Gods trouwe vaderhand toekomen, bezit een rijkdom des levens die troost en sterkte maar ook rust geeft. Want niet zij die hun lot en leven in eigen hand willen nemen, zijn gelukkig. Alleen zij die door Gods genade als zon daar he.bben leeren knielen bij het kruis van Golgotha en uit de hand van hun God durven leven, zijn de menschen die het leven in zijn ware verhoudingen zien. Die zien de eeuwighcidsverhoudingcn reeds in dit leven, maar zij zien tevens.dat zij een roeping hebben om dio arme wereld van Gods gunst en genade to spreken. Bust en bezinning geeft alleen het geloof, dat zich overgeeft aan Gods genade, maar dat voelt tevens in zich den drang ons volk van die genade te spreken. Propaganda-avond B.V.L. De afdeeling Melissant van den B.V.L. heeft een propaganda avond gehouden, waarin de heer Vogelaar als voor zitter, na het zingen van het Wilhelmus, sen openingsrede heeft gehouden. Kon oijzoiwler woord van welkom werd toegeroepen aan dien heer II o g e w e g en aan Mr. S vv a r t, die pos benoemd is tot lid van de plaatselijke commissie. Met voldoening wierp Spr. oen terugblik op het afgeloopon jaar, waarin de afdeeling een cigien vaandel kreeg, terwijl het leden tal weer toonam. Maar al telt de B.V.L. nu ruim 80.000 leden, toch mag dle propaganda niet verwaarloosd worden. De spreker wekte de aanwezigen hiertoe d'an ook met klem op. Steeds moet er nieuw teven ge wekt worden in het mooie instituut, dal de B.V.L. is! Hierna volgde het jaarverslag-wan den PI. leider, waaruit bleek, dat de schiet- avonden in het afgeloopéh jaar trouw wer den beiocht, en dat de aid. 10 leden was vooruxt gegaan, zoodat zij thans 61 leden telt. Met de financiën was dB anders: Over 1935 was ontvangen ƒ111.07 en" uitgegeven f 121.65, zoodat er ruim 10 te kort was. Daarna werden de behaalde prijzen uit gereikt door den Voorzitter. Scherpschutters; P. J. Groenendijk le pr., b'oemtafel; A. Troost, 2e pr., kettingkast en paar handkappen; L. do Geus, 3o pr., overhemd; C. Tie lom an, 4de pr., kookpan; L. W. Mljn.lers troostprijs. Schutters le klas: J. J. Schans, le pr., tagelblad; J. Wiegel, 2e pr.,' fietszadiet; M. ktolk,3e pr., ka.nif' mot glazen; M. Wiegel, «e pr., fietsband; A. Mans, 5e pr., sieawaas; t". Nagtegaal, troostprijs. Schutters 2e klas: S. A. Jonk, pullover. Na de pauze hield die heer Hoge weg een propaganda-red': voor don B.B.L. Spr. begon m :t op te merken dat het thans oen moeilijke tijd is voor dien B.V.L. en wel omdat er thans ongeveer 84.000 man lid zijn. Wil men nu het ideaal en doel rein hou den dan is een goede controle noodig en mt valt niet zoo'n aantal niet mee. Altijd mon gewaakt wormen voor verkeerde ele menten. doch ook voorzichtigheid is gera den, daar iemand ook kan dwalen door de verschillende ideeën, welke wordlen ver kondigd. Daaroan wordt door de Nationale Com missie ook gezegd op Propagandia-avonden naar voren te brengen het beginsel der BV1. Alle leven moet gericht, zijn op het be ginsel. Wat zich niet richt naar zijn be ginsel, gaat ten afgrond. Wil do B.V.L. blijven bestaan clan moet het karakter ge handhaafd; ieder lid of commissielid moet het levensbeginsel der B.V.L. hoog houden. Ook d;e volstrekt helangelooze vrijwillig heid der B.V.L. dient men te weten. Er is nooit dwang om lid te worden, of op te komen wanneer de Overheid dat vraagt; doch een drang moet er zijn, dlie komt uit eigen beginsel, uit liefde voor het Vaderland. De B.V.L. is er niet voor d'iienstiplicht of voor gevaar van huiten af, doch voor de orde en rust in h Vaderland. In Neder land heeft nnon vrijheid van beginsel (mis schien wel eens te veel), dat vindt men niet onder het bewind van Fascisme of Communisme. Als God hot niet verhoedt, dan is de mogelijkheid dat Europa weer gauw in vuur en vlam staat, heel groot, meende Spr. Daarom is dit geen vrijheid maar chvang; laten wij daarom de vrede zooals hier in Holland houden, laten wij het kostelijk goed, waarvoor onze Vaderen 80 jaar goed en Woed gegeven hebben, bewaren. Doch geen dwang orn lid te zijn, het moet vanzelf kinnen. Als dat zoo is bij 84.000 man, dan hoeft mien de hcchtste band. Ook is de B.V.L. belangeloos. AI is men niet wettelijk verplicht, die zedelijke ver plichting zal men nakomen. Dit werd drie jaar geleden bewezen toen op Flakkee 96 leden teekenden voor een wettelijke ver- hintenis, hoewel er maar 30 noodiig waaien. Spr. eindigde onder applaus zijn redle, waarna de hoer I'. Swart, hoofd der Chr. school, nog sprak over „De traditie vaar onze Oranjes". Ook deze rede werdmet aandacht be luisterd. Dan volgde- sluiting door dien Voorzitter. Suikerbietenverbouwers Niet het eersto het beste zaad voor dezr teelt nemen, maar uitsluitend zaad van de Kon. Beetwojtelzaadciiltiuir Kuhn en Co. N.V. Wat zijn de voordeden van dit zaad'? Genoemd bedrijf slaagde erin oen suikerbiet te kweeken, die aan de hooge eischen van de Nederlandsche handel en industrie \ol doet, door hooge opbrengst mi toch hoog ge halte. Groote zuiverheid van sap, bijzonucr laag aschgehalte. Zeer laag percentage schie ters. Gunstige vorm en groeiwijze, waar door gemakkelijk te rooien en toch vooruee- lige verhouding tusscheu kop en eigenlijke biet. Voor Nederland passende rijpingstijd. Be hoorlijke, goed afgepaste loofontwikkeling. Deze suikerbiet, do variëteit Kuhn I' is een Nedarlandsoh kweekproduct, onbetwistbaar zelfs de eenige suikerbiet, welke wordt ver edeld en vermeerderd onder en voor do Ne derlandsche omstandigheden van bodem, klimaat en cultuur, en die in zijn eigenschap pen beantwoordt aan het gemiddelde dier omstandigheden. Daardoor heelt men niet deze biet de beste kansen op de beste resul taten. Wij meenen hier weinig aan toe to behoc veil voegen. De Kuhn P is de eenige suikerbiet, die oen rechtgeaard Nederlajidsche suikerbietenteler, maar die tegelijk aan zijn eigen voordeel denkt, verbouw' Paaschveetentoonstelling Rotterdam Van vele kanten bereiken het bestuur van de atd. Botterdam, Schiedam en om streken der Holl. Mij v. Landbouw bewijzen van belangstelling in de. Paaschveetenluon stelling, die 31 Maart a.s. te Rotterdam gehouden zal worden. Het gemeentebestuur van Rotterdam ver- leende vijf verguld zilveren medailles voor kampioensprijzen. liet gemeentebestuur van Overscliie loofde een zilveren medaille uit. Eveneens het gemeentebestuur van Schiedam. Verschillende fabrieken, o.a. do N V. Gist fabriek Hollandia II te Schiedam en dn Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, loof den een medaille of geldprijs uil- De Zuid-IIoll. Bond van Veehandelaren, het bestuur van Nieuw of Klein Polder, het bestuur der afdeeling. de heer Melkman te Amste.rdam, het Schapensfamhoek voor Zuid-Holland, het Zuid-Holl. Groot Yorks hire Varkensstamboek, de Groninger Alg. Ond. Mii. tot Verzekering van Paarden en Rundvee, loofden medailles en prijzen uit. De kosten, verhonden aan do inschrijving der inzendingen, zijn beduidend verlaagd. De prijs der landbouwlnten is tot do helft teruggebracht. Verschillende instellingen verklaarden zich bereid mede te werken aan de verkoop der loten. Het bestuur der afdeeling rekent op een afname van 10.000 Iofen en een groote prijslijst. Het muziekcorps der R.E.T. steldo zich beschikbaar voor liet brengen van een mu zikale noot ter plaatse van do tentoon stelling. De uitreiking der medailles en prijzen zal plaats hebben direct na het hekend worden der winnaars, omstreeks 2 uur, op het tentoonstellingsterrein. Steunvergoeding groene erwten en schokkererwtcn De Nederlandsche Akkerbouwcontrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tnreerd in het tijdvak van 16 Februari 1936 tot en met 22 Februari 1936 voor de kwa liteitsklassen C en D respectievelijk 3,50 on 3,— per 100 Kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorsclite gele erwten, voldoende aan de star.daardmonsters C en D, zal respectie velijk 3,en 2,50 per 100 Kg. bedragen. Warmoezerijgewassen vroege Aardappelen Garnalen naar Frankrijk Export weer mogelijk Reeds gedurende eenige dagen bestonden moeilijkheden inzake den uitvoer van eon- sumpliegarualen naar Frankrijk, vvaardooi groote partijen garnalen niet konden wor. den* uitgevoerd Uiteraard werden de be trok kenen hierdoor gedupeerd. Thans kan worden medegedeeld, dat de Ned. Visselierljcentrale in samenwerking met het Departement vun Handel, er in is geslaagd een oplossing voor dezo moeilijk heden te vinden door middel van een wij ziging in de e.xportregeling van Nederlaud- scho zijde. De export van garnalen naar Frankrijk is derhalve thans weer mogelijk. Paardenfolskerij in Z.-HoIIand Verslag van de Regelingscommissie Aan het verslag van de Regelingscommis- ale voor de Paardenfokkerij in Zuid-Hol- land over het jaar 1935 ontleeuen wij het i volgende: Over hot algemepn was er een streven om I do paardenfokkerij uit te breiden. In 1935 werden in Zuid-Holland bijna 300 merries j moor gedekt dan in 1931. (5077 tegen 4798 ::207 in 1932). Dit vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dal de veulens de Laatste jaren nog al prijzig waren en ook doordat er steeds meer gescheurd wordt, zoodat men ver moedt in de toekomst moer paarden noodig te hebban. De priizon van de paarden waren in 1935 over rt algemeen matig. Van de veulens en de l'e jarige paarden tno.t papieren ging hot nog wel, doch van do oudere dieren wa ren de prijzen laag. Dn hooge prijzen van de jonge paarden houden waarschijnlijk ook verband met de gedwongen beperking van de rundveestapel. Hierdoor houdt men gras over, wat men gebruikt voor jonge paarden. liet aantal leden van do vereeniging breid zich uit Vooral do landelijke rijver- eenigingen dragen er veel toe hij om meer liefde voor hef paard te kvveeken. In 1935 warén in Zuid-Holland gestatio neerd 42 hengsten lyne trekpaard, 11 tuig paardtype en 3 dra ver-hengsten. Op de in verschillende plaatsen gehouden districtkeuringen werden in lolaal 565 paar den aangevoerd. Voor de 4 Sept. gphouden verricht)ngsproof te Dordrecht waren 41 paarden aanw ezig. Zuid-Nederlandschc Zuivelbond Ruim 3000 t.b.c.-vrije boerderijen De Zuid-Nederlandsc.he Zuivelbond hoeft, naar uit bet jaarverslag blijkt, in 1935 oen totale melkaanvoór kunnen boeken van 277.027.9j4 K.G. De boterprodnetie bedroejr 9.133.855 K.G. Deze cijfers wijzen op een kleine teruggang, 11.1. van ca. 100.000 K G boter. De botorexport bedroeg 7.263.025 K.G., Waarvoor aan de leden-leveranciers bruto uitbetaald werd f 1.31 per K.G. Aan de Zui- vel-Centrale moest gemiddeld 28,03 cent „afdracht'' betaald worden. De gemiddelde brutoprijs die in totaal gemaakt werd be droeg l' 1,47 per K.G. Aan dc georganiseerde t.b.c.-bestrijdlng namen 32 fabrieken en 26 andere vpreeni- gingen deel, met. totaal 8094 eigenaars van 49.005 gecontroleerde koeien. Totaal zijn er 3158 veehouders die een certificaat voor t.b.c-vrije stal Jb.ebben. Import van veevoeder Do Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het sub van de Ministcrieele Beschikking van 30 Augustus 1935, no. 11S96, genoemde bedrag ad J0.5C per 100 kg. veevoeder zijn de prijsverschillen bij invoel' van tot veevoeder vervverko oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: en De Nederlandsche Groenten- en Fruit- oenijtrale maakt het volgende bekend: Bij de vaststelling der oppervlakte, inge nomen door vvarmoezerijgew assen en vroege aardappelen als onderteelt in boomgaarden en fruitluinen. word' veelal van de mee rling uitgegaan dat steeds 50 genomen lean worden van de totale oppervlakte boom gaard of tuin, waarop de onderbeplanting plaats heeft. Dit is echter in strijd met die gekiende voorschrifcn, die een zoodanigen uitlog niet toelaten. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dal ook bij onderbeplantirag met warmoezerij gewassen en vroege aardappelen moet wor- dien uitgegaan van de „werkelijke opper vlakte", waarop deze gewassen zijn geteeld en dat ook bij controle alleen met deze .werkelijke oppervlakte" rekening wordf gehouden. 3lg c 2 l-l 'C- H co voor lijnkoeken ƒ1.15 ƒ1.15 voor soyasch root 0.60 „1.15 voor soyakocken 1.— 1.20 voor groiKkiooikoc kon L— „0.50 voor grondnootschilfers 1.40 1.35 voor cocoskoeken 1.25 „1.25 voor Ned. Oost-Indisdie cocoskooken 0.60 0.80 voor tot andere soorten veevoeder verwekte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 REEDERS VERGADEREN In de Zaterdag gehouden jaarlijksche vergadering van de Reedersvereeni- ging heeft de voorzitter een rede uitge sproken, waarin hij allereerst opmerkte, dat 1935 evenals de vorige jaren voor le haringvisscher'j niet voorspoedig is geweest. Na vervolgens in enkele trekken de betee- kenis voor onze economie van de haring te hebben geschetst, zeide spr., dat voor een product als 't onderhavige, altijd weer nieu we afzetgebieden moe te n kunnen worden gevonden. Haring immers is een volksvoed- sel in de waarste zin van het woord. Dit is voor spr. een reden om d" toekomst optimistisch te bezien Contingent tering voldwxl niet Komende tot de regeeringsmas 'regelen, zeide spr.. verheugd te zijn, dat aan hel svsteem van contingentecring een eind is gemaakt. Want hoe goed bedoeld, de natuur laat zich niet berekenen. Moet er per sé be perkt worden, dan dient volgens spr. reke ning gehouden te worden met Je aard van het bedrijf en behoort slechts achteraf beperking te worden toegepast Als voorbeeld diene het op een bepaalde détum stopzetten der visscherij. Echter zijn aan dit stelsel ook bezwaren verbonden, daar verschillende reederijen gedurende de maand December de Kanaalvisscherij uit oefenen. Engeland een voorbeeld Het probleem der beperking ligt voor den Engelsehnian als gevolg van de verschillen de wijze van uitoefening van het bedril) veel minder gecompliceerd. Hij kaakt, gelijk bekend, aan do wal van dag tot dag, en daarom kan men daar te lande naar gelang van de oogenblikkelijke behoeften tijdens 't verloop der teelt op korte termijn beperken de maatregelen invoeren. Acht men op een bepaald moment de aanvoer te eroot. zoo kan men eenvoudig de vloot geheel of ge deeltelijk bv. voor een week stilleggen, in dit opzicht heeft onze ernstigste concurrent de Engelschman bijv., technisch een groote voorsprong op ons. Maar juist daarom moet het probleem hier te lande met t e grooter voorzichtigheid worden behandeld. Voor spr. staat het va«t, dat de Engelschman in 1935 hij de door hem gevolgde gedragslijn op stuk van de aanvoer, vergeleken hij 1934 is de totale Britsche aanvoer met 277.920 Schotsche tonnen is 351.057 kantjes, toege nomen, terwijl onze aanvoer een verminde ring van 152.587 toonde - bewust zijn voor deel heeft gedaan met do hier te lande gel dende contingentecring. Wij moeten esporteeren Daarna wees spr. er op, dat wij te alle tijde op de export blijven aangewezen. Er wordt hier te lande, wel haring geconsu meerd. doch van een verbruik als in Rus land en Polen bv., waar diverse gerechten er meer bereid worden, is in Nederland nooit sprakp geweest, Verge),ikenric uitvoercijfers In 1913 vertegenwoordigde do haring I export op de Nederlandsche handelsbalans naar waarde, een bedrag van fl0.S70.7i3. In 1925: f 11.654 899, in 1930: f 12.116.639. Dan komt in 1932 de eraote inzinking tot f 6.173.503. Ill 1935 luidde tl,-drag f4.094,192. Voor Engeland zijn deze cijfers: 1913 Pond St. 5.331.042: 1925: Pond St. 4 251.894 1930: Pond St. 4,150.325; 1932: Pond Storting) 2 142.733; 1935: Pond St. 1.550.000. Hiermede alleen is reeds aangetoond, dafl de haring als export-artikel zijn groote be-l teekenis bezit en daarom dient de politiek der Regeering op liet element „export" te zijn afgestemd. De zorg voor den export liet ligt wel voor de hand in eon land van oen ccono- i mis,-he structuur als het onze is onze| Hegeering in haar beleid, meer t bijzon- ier in het kader harer landhouwcrisispoli- tiek nici onbekend. Deze politiek berust, als ~pr. het goed ziet, op dc navolgende drie beginselen: a. het verschaffen van oen beslaansnioge-! lijkheid aan ('en landbouw in oen crisistijd] door correctie der prijzen van de lan IViuxv-j producten, waar deze heneden ons tosten-! P'ii liggen, b de aanpassing aan de veranderde om-I Mondigheden door wijziging van do D Pdiit tip-richting, en e. het streven tot handhaving van óLa) export. Wat de toekomst der Regeeringspoli- tiek betreft, meent spr., dat deze met meerdere gerustheid kan worden tege moet gezien, mede omdat het Centraal Instituut ter bevordering van het nor male handelsverkeer lusschen Neder land en andere landen zich de viscli iu volle belangstelling heeft aangetrokken, Spr. is overtuigd, dat langs dezen weg der handelspolitiek met vereende krachten hii een verdere vergrooting aan de zijde der betrokken autoriteiten hunner belangstel ling voor dit belangrijke Nederlandsche product, in het belang van het behoud van dit bedrijf nog vele nuttige dingen tot statui kunnen worden gebracht. Lof voor minister de Graeif I Ter inleiding van zijn slotwoord wilda spr. zeer in t kort herinneren aan da verrassende tijding, welke velen uwer iui November j.l. van de zijde van den Minister van Buitenlandsche Zaken bereikte, dat) kon worden overgegaan tot de uitbetaling van de twee nog resteerende termijnen derl Duitsche schadevergoeding. Deze geste let) Duitsche Regeering is uiteraard met grnotd instemming begroet. Dat de betreffen da gelden, in dezen kring uitgekeerd, op event zoovele gloeiende platen zijn neergekomen] is wel aan te nemen. Den Minister vaoj Buitenlandsche Zaken wide spr. van deze) plaats namens de gezamenlijke betrokkeij bed rijf voeren den niet de hulde onthouden] welke hem, naar spr. uit persoonlijke erva-) ring beseft, oprecht toekomt. vaj Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds vvenscht vast te leggen tot. bovengenoemd' prijsverschillen, gelievp men zich daarover rnet de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN GEDOOD Vreeselijk einde van autobestuurder In de Zondag op Maandagnacht reed te D u b li e 1 d a in een personenauto bestuurd door den hoer R. H. M. A. uit Eindhoven in do richting Moerdijk. In een bocht van de weg geraakte de wagen aan hét slingeren en kwam daardoor in aanraking met een langs de weg staan de boom. De wagen kantelde waarbij het por tier werd afgerukt. De heer A. werd in de sloot geslingerd waarna de wa gen op hem terecht kwam.. Hij was op slag dood. De politie was spoedig ter plaatse en heeft het lijk naar het kerkhof te Dubbeldam vervoerd. Do auto is later gelicht Door schot getroffen Zaterdagavond kreeg de militaire politie nabij de Duitsche grens contact met de ge broeders R., die verdacht werden van liet stelen van bieten in mijt, die iu het veld staan. Op het „hal'f'-geroep van de militaire po litie sloeg een hunner op de 'vlucht. De mi litaire politie loste verschillende schot ui op den vluchtende. Een der schoten heeft den man, A. R., getroffen. Het schot ging door het lichaam heen. Hij werd naar hit ziekenhuis overgebracht, waar een operat'e noodzakelijk bleek. De toestand van den getroffene was aanvankelijk zorgwekkend, doch gister was er een lichte verbetering ingetreden. Ridderorde gestolen De burgemeester van Albury mist zijn onderscheidlngsteeken van de Oranje-Nassau-orde Het onderschèidingsteeken van de Oranje. Nassau-orde, waarmede Koningin W'ilhoi- mina verleden jaar den burgemeester van Albury, Waugh, heeft gedecoreerd, in ver band met de noodlanding die de „Ulver'' deslijds te Albury heeft gemaakt, is gestolen. De burgemeester liet tijdens een bezoek aan Melbourne een koffer, waarin zich her, onderscheidlngsteeken bevond, in een hotel achter. Bij zijn terugkomst was de koffer verdwenen. Detectives stellen een onder zoek in. PETROLELM-GASTOESTEL ONTPLOFT Een vergeetachtig student Zaterdagavond ontstond te Groningen tengevolge van een ontploffing in een petro- leum-gastoestel, brand in een bovenwoning van het perceel Noorderhaven 45a, bewoond door mevr. Albei's. Een inwonend student had om acht uur op zijn kamer eet. petroleumgas- toestel aangestoken en is toen de deur uitge gaan. Een uur later ontdekte mevr. Albers, die alleen thuis was en een verdieping lager woont dat de boven gelegen etage in lichte laaie stond. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en was de brand binnen een half uur meester. De bovenste verdieping is totaal uit brand. Een brandweerman, die door de rook bevangen was, moest geneeskundige hulp worden verleend.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1