Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Radiorede Dr H. Co'ijn IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Ouddorp ZATERDAG 14 MAART 1936 51E JAARGANG N°. 4279 De fadzcêandsche Jandfiasta Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIIK - Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE VEERDIENSTEN Nu de Minister van Waterstaat verklaard heeft in de Memorie van Antwoord, dat hij wel genegen is het goedkooper vervoer voor auto's loe te passen voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, heeft het bestuur van de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothan delaren zich andermaal tot den Minister ge wend ten einde voor de op de Zuid-Hol land- sche en Zeeuwsche eilauden gevestigde on dernemers kosteloos of althans goedkooper vervoer met de veerdiensten te bepleiten. Wij wezen in een driestar reeds op deze voor ons zoo belangrijke kwestie. Zou de Mi nister heengaan en alleen Zeeuwsch Vlaan deren in dien zin bevoordeelen. dan zou er reden tot gerechtvaardigde critiek zijn. Immers ons eiland Gooree en Overflak- kee is hel meest geïsoleerd van alle groote eilanden, wij kunnen nergens heen tenzij wij een hoog veergeld betalen, terwijl wij straks wel mee zullen moeten betalen in de ver hoogde benzinebelasting om daardoor het tolgeld voor de groote bruggen te compen seeren. Tegenover die betaling welke wij straits Wel zuilen moeten doen, hebben wij toch wel ecmg recht, om evenals de anderen eenig profijt te vragen, want van de groote brug gen maken wij geen gebruik, de kosten om met een auto van het eiland af te komen, welke kosten varteeren van vier tot zeven gulden, beletten dat ten eenenmale. Daarom vragen wij eerbiedig erkenning van ons recht, om gelijk behandeld te wor den met alle andere Nederlanders, ook met hen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Het verkeersvraagstuk is reeds zoo dik wijls besproken en beschreven, daar komen wij nu niet meer op terug. Ais 6traks de benzinebelasting door ons betaald moet wor den, voor objecten welke voor ons onbereik baar zijn, vragen wij verlaging of vrijstel ling der veergelden, om daardoor te berei ken. dat wat tot heden voor ons onbereik baar was door de hooge veergelden, nu ook profijt voor ons af zou werpen. Den Haag heeft ons eiland altijd stiefmoe derlijk bedeeld, wij maken ons sterk, dat, •zoo wij bij Zeeland hoorden inplaats van bij Zuid-Holland, wij nu reeds jaren lang een betere en comfortabele verbinding zouden hebben, dan zouden wij wel in het bezit zijn van een prima provinciaal veer. In Zuid-Holland is echter feitelijk maar één eiland en dat wordt door Den Haag niet altijd zoó behartigd als wij het wel gaarne zouden wenschen. Wt) zijn en blijven geïsoleerd, alle pogin gen ons daaruit te verlossen faalden, door verhoogde benzinebelastlng ontslaat nog grooter achterstand, daarom moet deze po ging nu den Minister met klem onder de aandacht worden gebracht, wij mogen niet rusten voor wij gelijk gesteld zijn met ande re deelen van ons Vaderland. Over de beide Nederl. radio-zenders heeft Woensdagavond de Minister-President een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat in •verband met den internationalen toestand de Regeering besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten Infanterie en van het regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts zouden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. Nadrukkelijk verzekerde Minister Colijn, dat er voorshands geen reden tot ongerustheid is. Het is echter beter, zoo zeide hij, dat men later getuigen moet, dat de Regeering wel heel erg voorzichtig is geweest, dan dat haar met hoe geringe kans ook, later verweten zou kunnen worden, dat zij gedut had op een tijd, dat waakzaamheid plicht ivas. DONKERHEID De internationale toestand Is door de een zijdige opzegging van het Locarno-pact door Duitschland wel zeer gespannen. Er behoeft wel geen directe reden tot on gerustheid te zijn, wij gelooven, dat de groo te staatslieden, inzonderheid de Engelsche, alles zullen doen wat mogelijk is om een conflict te voorkomen. De toestand is echter zeer gespannen, fei telijk veêl meer gespannen dan in 1914, het eene-conflict volgt op het an lore. Vooral voor ons land, dat aan alle zijden openligt zou bij een mogelijk conflict de toe stand ernstig zijn. Alleen hij die vertrouwt in het geloof op God, kan rustig zijn, want hij weet dat God de draden van het gansche wereldgebeuren in Zijn hand houdt Bij alle donkerbrui op economisch en in ternationaal gebied is dit het jammere. dat men zich juist afwendt van Hem en dat men tracht het zelf in orde te maken. Al die pogingen zullen falen. Alleen hij die als Christen voor Gods aangezicht mag wandelen, wordt niet •ntroerd of versaagd, want hij weet, dat onze God, zelfs in de zwaarste tijden, toch een genadig Vader zijn wil. Alleen dat geloof, gedragen door de be lofte Gods, kan in deze dagen den Christen tot steun en troost zijn. De redo van den Minister-President, waarin hij op de hem eigen karakteristieke en gemoedelijke wijze aanmaande tot rust en kalmte luidde als volgt: Uit do uitvoerige berichten en beschou wingen do laatste dagen in onze dagbladen verschenen heeft ook het Nederlandsctie volk kunnen vernemen, dat do politieke spanningen in Europa weer grooter gewor den zijn Hot ligt niet in mijn voornemen tot U te spreken over het geschil zelf dat daartoe aanleiding gegeven heeft. Nederland is daarbij niet rechtstreeks betrokken, omdat j wij geen partij zijn bij het verdrag van Locarno. Met de internationale rechtsvra gen die met het ontstane geschil verbon den zijn hebben wij dus geen directe be moeienis. Dientengevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijdvraag, zooals ik de zaak thans zie, buiten ons om. Daarentegen moet door ons wèl rekening worden gehouden met de mogelijke ge volgen die het voorgevallene zou kun nen hebben voor het behoud van den vrede in Europa. En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dadelijk op te kunnen wijzen, dat blijkbaar allerwego de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog to keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven. Frankrijk heeft zich gewend tot den Raad van den Volkenbond, Engelands Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een beza digde houding aangenomen en tot overijlde daden is het nergens gekomen. Er is dus, zooals de zaken nu staan, reden om to ver trouwen dat men er in zal slagen langs vredelievenden weg tot oplossing van het gerezen geschil te geraken. Dit neemt iti- tusschen niet weg dat het geraden moet worden geacht de ontwikkeling van den gang van zaken met nauwkeurige oplet tendheid te blijven volgen. Men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, omdat in de eersjo phase van het conflict koele beradenheid den toon aangaf. De mogelijkheid van toenemende spanning mag niet geheel uitgesloten worden geacht en met die mo gelijkheid moet dus rekening worden ge houden. Dit geldt met name voor een land met zoo blootgestelde ligging als Nederland; een land, welks legerstelsel bovendien zoo is ingericht, dat niet het geheele jaar door beschikt kan worden over een voldoend aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen tot ver zekering eener mobilisatie wanneer die noodig mocht blijken. In zulk een periode bevinden wij ons thans, nu a.s. Zaterdag voor de dienstplich tigen van de z.g. winterploeg het tijdstip zou zijn aangebroken om met grool verlof huiswaarts te keeren. Ging dit door, dan zou een zoodanige vermindering van de sterkte aan geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist -ou worden wat juist in dagen van internationale spanning niet kan worden ontbeerd. Het is in verband hiermede, dat de Regeering besloten heeft de dienst plichtigen van de Regimenten Infante rie en van het Regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huis waarts zouden keeren. tot nader order in werkelijken dienst te houden. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal dan er werkelijk in gelegen is. De Regecring vertrouwt, dat het ge schil op vredelievende wijze zal wor den opgelost, maar zij acht het niette min noodzakelijk aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die de geringste bezwaren voor de betrokke nen meebrengt en internationaal het minste stof opjaagt. Indien toch de winierploeg aan het einde der week met groot verlof ging, en de om standigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot-verlof gangers noodig werd, dan zou dit èn in het eigen land èn naar buiten een veel ern stiger indruk maken dan de maatregel die thans genomen zal worden. Fk hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen di0 anders binnen enkele dagen naar hun haardsteden zouden terug- keeren, van zeer korten duur zal zijn. Bin nenkort zal de toestand zich wel duide lijker gaan afteekenen. En verloopt de strijdvraag zooals de Regeering denkt dat zij vermoedelijk verloopen zal, dan zal do bijzondere maatregel die nu genomen wordt weer spoedig tot het verleden be hooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter dat men later getuigen moet dat de Regeering wel heel erg voorzichtig is geweest dan dat haar, met hoe geringe kans ook. later ver weten zou kunnen worden dat zij gedut had op een tijd dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook om. wanneer zij straks hun legersteden opzoe ken. even rustig te gaan slapen als zij dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele reden om ongerust te zijn. ands. Omwisseling van witlof voor koepeen en omgekeerd In verhand met de vele klachten, die zijn ingekomen betreffende het voorschrift, dat witlof niet mag worden omgewisseld met koepeen of omgekeerd, heeft ons Districts- bestuur geen middel onbeproefd gelaten, om hierin verandering te krijgen. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat een kleine teler, die in 1935 wil lof heeft ver bouwd en in 1936 om diverse redenen daar toe niet in de gelegenheid is, gaarne zijn tuinhouwtteeltveigunning wil benutten voor de teelt van koepeen. Ook het omgekeerde kan plaats hebben, dat iemand, die in 1935 koepeen heeft verbouwd, in 1930 witlof wenscht te telen. Waar een en ander bij de Wet is vastgelegd, hebben wij tot onzen spijt niet kunnen bereiken, dat de teelt van beide producten, in afwijking van de. vergunning, naar eigen willekeur mag plaats vinden. Hij die dus in 1935 witlof heeft verbouwd, mag in 1936 geen koepeen verbouwen en hij. die in 1935 koepeen heeft geteeld, mag in 1936 geen witlof telen. Tot ons groot genoegen hebben wij echter we! weten te bereiken, dat zij, die in 1936 in plaats van witlof, koepeen, of in plaats van koepeen, witlof wenschen te verbouwen, daartoe een verzoek kunnen richten tol den districts secretaris, den heer H. van Heest te Middelharnis. Blijkt uit de binnengeko men verzoeken, dat de omwisseling niet tot al te groote uitbreiding van een der ge noemde producten leidt, dan is er alle kans, dat de omwisseling wordt toegestaan. Eventueele verzoeken tot omwisseling van één der producten, onder opgave van de oppervlakte, moeten vóór 15 Maart e.k. bij genoemden secretaris worden ingezonden. Na dezen datum ingekomen verzoeken kunnen niet meer in behandeling worden genomen. GRUWELIJK MISDRIJF ONTDEKT? Te Coevorden zijn twee personen, on der verdenking van in 1919 in het Coevor- der-kanaal een persoon te hebben verdron ken. gearresteerd. De verdronkene, de vader van der gearresteerden, zou door zijn zoon. toen het drietal onder invloed van sterke drank verkeerde, in het kanaal zijn gewor pen. Het onderzoek wordt voortgezet. Vergadering van dien Gemeenteraad op Dinsdag 10 Maart. Afwezig de lieer J. HePrschap. Voorzitter de heer Burgemteesiei Gobius ilu Sart. Ingekomen is een rapport van de Com missie tot wering van schoolverzuim, waar in o.m. medegedeeld wordt dat als voor zitter is gekozen do heer J. VVesÜioevo en als secretaris de heer Spuybroek. Op voorstel van B. en W. met dankzeg ging voor kennisgeving aangenomen. Van Gedep. Staten mededeelinig dat de verlaging huur ambtswoning burgemeester van ƒ350 tot ƒ250 r.iet wordt goedgekeurd. De begrooting voor 1936 is door Ged. Sta ten goedgekeurd. Door G.S. wordt opgemerkt dat geen uit gaven gevoteerd moeten worden, waarvoor goen voldoende dekking aanwezig is. Ook in liet beheer van liet Burgerlijk Armbe stuur moet soberheid betracht worden. l--r mogen geen nadeclige of voordeelige sakln gevormd worden. Met alg. stemmen word! lie-dotcn aan de gemaakte opmerkingen te voldoen. Ingekomen is een schrijven van het be stuur der Lagere Landbouwschool te Som mei sdijk tot bestendiging der sulisidie. De VOORZITTER deelt ntcde dat bij de oprichting der school voor 5 jaar toezegging is gedaan van ƒ50 subsidie. Spr. stelt, voor 50 subsidie te geven. Ie. ais bewijs van sympathie voor liet nut der school, 2e. wij missen op het eiland toch al zooveel, dat wij moeten trachten te behouden wat wij hebben. Er wordt overal bezuinigd, ook op onderwijs Al» het mocht komen, wat spr niet hoopt, tot oph fling der schooi, zou een der motieven vaii den Minister-kunnen ziK de geringe belangstelling van de go-, meentebesturon. De heer K WESTHOEVE vindt het jam mer dat hij tegen liet voorste! ageeren moet Spr. meent dat wij alle subsidies wel in kunnen trekken Het is toch wel gebleken, dat. wij aan ons versland toch niets hebben voor de oplossing van de crisis- Als do re geering zegt: ie moet de landbouw op het hart drukken zoo intensief mogelijk te hoeren, leert de Landb. Crisis-organisatie ons wel anders. Wethouder TAMS merkt op dat hier iin Ouddorp een Land- en tuinliouwcursus is die door 20 a 3C leerlingen bezocht wordt, zoodat z.i. Ouddorp geen belang bij de school heeft. De heer HAMEETEMAN komt hier tegen op en meent dat het nu een tijd is, die zoo veel mogelijk verheinerd moet worden. De heer SMITS is ook teil allen tijde be reid aan oudere landbouwers voorlichting te geven betreffend' moeilijkheden in hef bedrijf; is dus ook genegen pract-ische vra gen te behandelen. Nadat de VOORZITTER nogmaals zijn meening uiteengezet heeft en verklaarde het zeer te betreuren als een eminent hoofd, als de heev Smits is, voor het eiland ver loren zou kunnen gaan, wordt het voorstel van don Voorzitter met 82 stemmen ver worpen. Een verzoek van den heer J. Visser om een huis in de Weststraat voor ƒ3 èt 4 per week te kunnen huren, wordt in beslo ten vergadering behandeld. De Vereeniging „Samenwerking" beant woordt een schrijver, van B. en W. namens dien Raad aan genoemde Vereeniging ge richt. B. en W. hebben do loods van v. As bezien en dit nader besproken, maar rnee- nen dal deze niet ir aanmerking komt. B. en W. hebben daarom aan de vereeniging voorgesteld: Ie. de Visscherijveroeniging irijgt f 130 en zorgt zlef voor pakhuis; 2e. de Vereeniging kan het pakhuis van Pi- ckaart krijgen, maar dan moet do Veroen. het zelf schoon houden. De heer HAMEETEMAN vraagt op wel ke gronden men besloten heeft dat de loods va.n v. As niet geschikt is. De VOORZITTER deelt mede dat de grond waarop de loods staat voor 20 jaar verhuurd is aan van As, voor ƒ75 per jaar. Bij aankoop van die loods zou de ge meente de resteerende 17 jaar de jaarlijk- sclie opbrengst van ƒ75 moeten missen. De lieer HAMEETEMAN repliceert en meent dat al eens meer om huurverlaging verzocht is, dus er ook kans bestaat dal deze opbrengst lager wordt. De VOORZITTER zegt dat vaststaat dat er 17 jaar huur 5 ƒ75 voor de gemeente is. Besluit de Raad tot verlaging der huur dan is dat voor rekening der voorstemmer- Al zou z.i. het pakhuis cadeau gegeven worden, dan nog is het niet te aanvaarden door den Raad. Deze huur staat vast, maar hoe lang de Visseherii Centrale haar werk zaamheden zal verrichten staal niet vast. De lieer GOEDEGEBÜÜR vraagt naar de huur van het pakhuis dat in gebruik is Volgens spr. geeft de brief van de Vereeni- gi ig geen zuiver beeld. De gehouden stem ming acht hij van nul cn geener waarde Dan is de Voorzitter daar geweest zonder dat de wethouders er mee bekend waren. Voorts vraagt spr. wat de prijs is, die ge vraagd wordt voor de loods van v. As. De VOORZITTER antwoordt dat in de laatste vensrad«-rin,g B. en W. gemachtigd zijn de loods van v. As aan te koopon. Op grond van de zoo even genoemde motieven besloten B. en W. hiervan af te zien. Om een oplossing te krijgen is een ander voor stol aan de Vereeniging gedaan, wat door dien secretaris voorgelezen zal worden. U kimt dan hooren wat er in staut. Dan is de voorzitter er heen geweest, niet ais voorzitter van B. en W., niaar ais eere voorzitter van .Samenwerking" daartoe uit- genoodigd door tien voorzitter. Op deze vergadering is liet schrijven van B. en W. geheel verkeerd gezien en dat is door den voorzitter recht gezet. Het is ten eetien male onjuist dat B. en W. de Visscherijvereeniging in een bejiaal- de riching willen sturen. U moet udet trach ten B. en W. verdacht te inaken, zonder dat u goed ingelicht is. Vraagt u mij dan eerst inlichtingen, dan zal ik u die als raadslid geven. U zult uit den brief van 13. en W. hooren hoe in goen enkel opzicht ie-namd beïnvloed is. De heer DE VOOGD vraagt wiens belan gen nu behar!int! moeten worden, van de pellersbazen of van de VisscUerijleden. De VOORZITTER antwoordt dat beider belangen hier samen kunnen gaan. De Mi nister heeft gevraagd alleen in het belang van de visschers een loods beschikbaar te stellen. Welk pakhuis dit nu is, kan B. >'n W. niet schellen. Het was alleen de bedoe ling een eind te maken aan de moeilijk hoden. De eerste loods was te klein. De ge meente is nu bereid de rioleering voor af voer van vtïil water zelf te betalen. De heer GOEDEGEBUUR meent dat wij zoo zullen bew rken 'lat Ouddorp binnen kort een 10.009 minder aan inkomsten zal hebben. Wethouder TAMS merkt op dat over dr loods, van Bozuyen aiot meer gesproken wordt. I)e heer GOEDEGEBUUR meent dat mee eesienid Is door niet-belanghebbenden. Vis schers uit Brainissc en Brouwershaven b.v. De VOORZITTER heeft zelf d» lijst ge- j zien. Van de 21 leden waren 18 letlien pre sent en ook de visschers buiten het eiland moeten meebetalen. De heer HAMEETEMAN zou een besluit willen nomen en stelt voor de loocls van Piokaart te huren voor 100 per jaar. En voor het schoonhouden sollicitanten op te roepen tegen een vergoeding van ƒ30 per jaar. Na nog eenige besprekingen wordt dit voorstel m.a.s. aangenomen. Deze regeling zal ingaan 1 April 1936. Door het schoolbestuur der Bijzondere school worden ae noodige bescheiden over gelegd voor de wettelijke 3-jaarlijksche af rekening. In totaal is ontvangen 13864.84 aan voorschotten, terwijl uitgegeven is 12.392.03, zoodat de gameente terug ont vangt ais te veel uitgekeerd 1272.81. Een wijziging der Gem.-begrooting 1935 wordt m-a.s. goedgekeurd. Eenige af- en overschrijvingen op den dienst 1935 worden eveneens goedgekeurd nadat do Voorzitter een post van te weinig betaald», pensioenbijdrage, ten bedrage van ƒ621 in twee koer te betalen, heeft toe gelicht. Door de heeren II. Pickaart Czn. en K. J. Mastenbroek wordt een bijdrage gevraagd :n de reiskosten hunner kinderen voor het bezoeken der school. B. en VV. deelen mede dat dit volgens de Onderwijswet toegestaan mopt worden als de kinderen meer dam 5 K.M. van de school verwijderd wanen. B. en W. stellen voor y2 oent per K.M. per kind j>er dag, toe te staan. Nadat nog en kele leden hun meening hebben uitgespro ken, dat er nu wel meer aanvragen zullen komen, wordt het voorstel m.a.s. aange nomen. Van den Min. van Onderwijs is bericht ingekomen dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat om dien heer Braber, onder wijzer aan de O. L. School, tot Hoofd te benoemen. De VOORZITTER heeft dit op het depar tement besproken en deelt voorts mede, dat de verkregen inlichtingen bptreffende den heei Brabei heel gunstig zijn, waarop hij met algemeene stommen tot Hoofd der Openb. L. School benoemd wordt, met in gang van 11 Maart 1936. Op voorstel van den Voorzitter wordt de heer Braber vervolgens benoemd als lid der Commissie tot Wering vam School verzuim. Bti de rondvraag stelt de heer HAMEE TEMAN de vraag of aan den heer Braber keuze gelaten wordt uit de geimecnte- woningen. De VOORZITTER zal dit in besloten kring beantwoorden. De heer HAMEETEMAN vraagt nog hoe het komt dat het royement vain dien heer J Hoek zoo lang geduurd heeft, De lieer GOEDEGEBUUR vraagt of de menschen die in de werkverschaffing zijn. laarzen vergoeding krijgen. De VOORZITTER antwoordt diait zij die in November in werkverschaffing waren geen, die thans echter werken, we! laarzen vergoeding krijgen. De eerste termijn is slechts kort geweest. De heer GOEDEGEBUUR vraagt nog naar de zeggingschap van B. en W. im de Visscherijvereenigine Uit betrouN bare bron had spr, vernomen dat in Stellendam onge DOOS 20~CL—~TUBE 40 EN 60 CT. 1 veer 1200 in kas was. Als dit hior ook zoo was, zou dat verdeeld kunnen worden. De heer K. WESTHOEVE meent dat de politie-verordening inzake het „va.n den weg zichtbaar" voeiballen op Zondag met geheel nageleefd wordt. De VOORZITTER antwoordt dat. deze kwestie ook al door den heer GRINVVTS in een vorige vergadering aangeroerd is. De Vereeniging heeft nu liet terrein zoo afge maakt dat niets te zien is van den open» baren weg. Ook de heer GRINWIS acht het nu vol doende, maar raagt meer controle, omd'ut hij meent dat er publiek toegelaten wordt. Er worden kaaltjes uitgegeven. Volgens den VOORZITTER worden alleen loden toegelaten tegen een jaarlijksche con tributie, die in termijnen betaaltl>aar is. De heer K. WESTHOEVE stelt nog vra gen betreffende het sluitingsuur vam de jaarvergadering der Ned. Ilerv. Jongeliiigs vereeniging „Daniël", wat echter volgens den Voorzitter ecu aangelegenheid is van den Burgemeester ais Hoofd dor Politie. Jaarvergadering der S.B.Z. te Stellendam Woensdag 11 Maart hield do S.B.Z. te. Stellendam haar jaarvergadering. Do ver gadering stond onder leiding van den voor zitter der S.B.Z., den heer P. D. Holleman, Deze riep bij de opening der vergadering; de talrijke aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Hij zei in zijn openingswoord div, jaar geen algemeen overzicht te zullen ge ven en verzocht ook do aanwezigen de be sprekingen zoo kort en zakelijk mogelijk te voeren met iiet oog op de uitgebreide agenda. Daarna werd overgegaan tot het lezen en vaststellen van de notulen van dq vorige vergadering. Vervolgens werd de secretaris, Dl'. P. J« Mulder, in de gelegenheid gesteld om het jaarverslag over 1935 uit te brengen. Daar. uit bleek, dat op 31 Dec. 1935 bij de S.B.Z. aangesloten waren 328 gezinnen, bestaand» uit 1197 peisonen. De Vereeniging had ii« het afgeloopen jaar door overlijden verloren; 7 leden, door verschillenne andere oorzaken. 20 leden, alzoo een tolaal verlies tan 27 le den. De aanwinst bedroeg, door geboorte 27 leden en nieuw aangemeld 29 leden. Ee t totaal dus van 56 nieuwe leden; hetgeen dus een vermeerdering gaf bij het vorige jaar van 29 leden. Voor rekening van de S.B.Z. waren it* 1935 verpleegd in het ziekenhuis 19 leden, waarvan 18 in het ziekenhuis te Dirksland en 1 te Botterdam. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg in totaal 321. Bovendien wer den voor rekening van de S.B.Z. gemaaat 5 Röntgenfoto's. De kosten van operaties, verband- en ge neesmiddelen bedroegen gemiddeld onge veer f 1,— jrer dag. De Secretaris eindigde zijn verslag met de opmerking dat het jaar 1935 voor da S.B.Z zoet gunstig geweest is. Datzelfde bleek ook uit het verslag vari den Penningmeester, den heer P. v. et. Broek. Hieruit vermeiden wij, dat rle out v angsten bedroegen aan contributies f 3602.3(1 aan rente f 20.22. Voegt men hierbij hv, batig saldo van het vorig jaar ad f 1367.12 dan komt men aan een totaal bedrag van, f 4995.84. De uitgaven bedroegen f 2859.54, Hierin waren onder andere begrepen ver- pleegkosten f 1349.73, reiskosten f 69.75, doktersrekeningen f 886.50 en foto's f 94.50. Dc rekening sloot met oen batig saldo vatl 1 2136.30. Door den heer M. van D r i e 1 werd na. mens de commissie tot nazien der rekenin gen verslag uitgebracht en gerapporteerd dat de commissie de boekhouding in da beste orde bevonden had. Op voorstel van den voorzitter werd onder dankzegging aan den jienningmeester voor de accurate boekhouding de rekening goed gekeurd. Door het bestuur werd voorgesteld om, evenals vorig jaar, de contributie weer 'o bepalen op 7 cent per weok. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Naar aanleiding van de besprekingen, welke het vorig jaar op de algemeene ver gadering gevoerd zijn, stelde het bestuur voor de manier van verkiezing der leden van de commissie tot nazien der rekenin gen te wijzigen. Tot nu toe geschieddde dit volgens het regiement bij volstrekte meer. derheid. Daar deze commissie bestaat "Jit 3 leden en 3 plaatsvervangende leden, werd met deze verkiezing ieder jaar verbazend veel. tijd zoek gemaakt. Daarom stelde hel be stuur voor de benoeming van deze leden voortaan te doen plaat» vinden bij enkele meerderheid. Dat wil rins zeggen dat die zes leden die bij eerste stemming de meeste stemmen op zich vereer,igden dan regel- recht gekozen zijn. Met algemeene stemmen ging de vergadering hieimee accóord. De aftredende bestuursleden de heeren Dr. P. J. Mulder en L. Moyses werden met

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1