Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 11 MAART 1936 5fE 'JAARGANG N'ö. '4278 GEMEENTERAAD VAN NIEUWE TONGE Gemeenteraad Dirksland van KERK EN SCHOOL D ere Courant verschijnt eiken W OENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. :f DE KLEINE BOEREN Bij de behandeling van liet Landbouw crisisfonds in de Tweede Kamer is door de verschillende leden verklaard dat men het in 't algemeen wel eens is met de richting welke Minister Deckers volgt. Alleen de verlaging van de richtprijs der tarwe kon bij niet. velen waardeering ont moeten, wel keurde men het goed dat de kleine boer gesteund werd, want dat is zeer hard noodig, alleen dat daardoor de richtprijs der tarwe verlaagd moest wor den, vond men foutief. Wij kunnen dat zoo niet beoordeelen, ook het motief, dat daardoor de werkloos heid der landarbeiders nog vergroot zal worden kunnen wij zoo maar niet onder schrijven. Als er één groep onzer bevolking is, welke het hard heeft, zijn het de kleine boeren, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken zij zoo hard als het kan en het eenige resultaat is, dat zij steeds dieper in de schuld komen te zitten. Velen onzer kleine boeren zullen zonder een krachtige hulp der Regeering liet nooit vol kunnen houden. Ja, de toestand is nu zoo, dat al ver anderen de tijden, velen toch niet meer in staat zullen zijn, zich uit de schulden te werken. Zoodat zij moedeloos hot hoofd laten hangen, en zeggen: er is toch niets aan te doen. Minister Deckers verdient hulde, dat hij trots critiek er toe over durfde gaan hen te helpen, alleen maar, hij helpe zoo dat het bedrijf door hen volgehouden kan worden. Onze kleine boerenstand verdient het dat zij geholpen wordt, zij leven zeer sober, vaak nog soberder dan een arbeider en kunnen niet voorkomen, dat niettegen staande zij hard werken hun bedrijf ten gronde gaat. Op het platte land zijn zij de groep welke de grootste en zwaarste slagen der crisis te verduren hebben. HET GELOOF VASTHOUDEN Niettegenstaande de toestand onzer kleine boeren zoo is, zijn er gelukkig nog velen die het geloof onveranderd vast houden. Wij hebben daar diepen eerbied voor, want om als alles in de wereld tegenloopt staande te blijven, is er een bijzondere genade van God noodig om niet mede te gaan zingen in het koor der ontevredenen, (lie in arrenmoede den vuist ballen tegen God en de Overheid, die hun toe vlucht nemen tot Socialisme of Fascisme. Gelukkig moet de overgroote meerderheid onzer kleine boeren daar niets van hebben, maar houden zij zich, hoe de tegenslagen zich vermenigvuldigen, vast aan de onwan kelbare belofte Gods. Bij hen wordt het geloof zwaar beproefd, want zij zijn de mensehen, die ellende zien, juist daarom moet het op zulk een l'toogen prijs gesteld worden, dat zij het geloof vasthouden, daarmede betoonende dat een hooger en edeler beginsel hen bezielt. Maar steun, ook geestelijke steun, hebben zij noodig, om daardoor gesterkt te worden in don geestelijken strijd. Worde die hen bij den voortduur steeds verleend. Ver. Steun bij Ziekenhuis- verpleging Op Maandag 2 Maart JiieM de vereeniging S.B.Z. in deze gemeente haar algemeene vergadering in de zaal van het Weeshuis. Aanwezig waren 10S leden. Wegens onge steldheid van dien Voorzitter, d'en iheer J. P. de Wilde, opende Dr de Main deze ver gadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom, sprak zijn leadwczien er over uit dat de Voorzitter dezen avond de leiding niet op zich kom nemen, terwijl hij de hoop uitsprak dat de heer De Wilde spoedig hersteld zou mogen zijn, Spr. wijst er op, •dat hij over het verloop van het vereewi- gingsjaar 1935 niet veel heeft, te zeggen daar de secretaris zulks iia zijn jaarverslag zal doen. Met de wenisoh, dat die discussies aangenaam zullen mogen verloopen, oipent hij de vergadering. Dc notulen van de twee vorige ledleniver gaderingieii werden gelesjcn en onveranderd goedgekeurd. Uit hot jaarverslag van den secretaris bleek dat. bet jaar 1935 een gun stig verloop heeft gehad. Het ledental was op 31 December 1935 ia totaal 1695. Afge geven werdén dn totaal 61 verklaringen voor opname van leden in ziekenhuizen. 42 pal kuiten werden verpleegd in het zie kte) thuis t.e Dirkslaud, 7 in het Diaconessen, huis te Rotterdam, 2 in Eudokia te Rotter dam, 9 in het ooglijullersgesticht en 1 in het Zaaitdlamsch gemeenteziekenhuis. Ope ratief werden 41 patiënten geholpen, poli kliunisah 11 patiënten en in observatie 9 pa tiënten. De gezamenlijke verpleegdagien zijn 523. Het aantal verpieegdagen per patiënt is 11. De vcnpleegkosen per patient waren ƒ50.66. Dc verplcegkosten per dag per pa tient 4.55. Dokterskosten per patient 28.35." De algeauoeue kosten per patient 70.91. De Voorzitter d'ankt dén secretaris voor dit duidelijk en zakelijk jaarverslag, waar na de Penningmeester het volgcnid jaar verslag uitbrengt: Sakto 1 Jan. 1935 ƒ3826.28: Contributie ƒ5020.70; Vrijw. bijdragen 104.20; Rente Boerenleenbank 129.62. Totaal 9080.80. Verplcegkosten ƒ2381.01; Vervoerkosten ƒ213.17; Dokterskosten ƒ1648.38; Polikliniek ƒ81.38; Saldo Boerenleenbank 4182.09; in kas ƒ88.83; overige uitgaven 483.99. To taal ƒ9080.80. Balans op 31 December 1935: Boerenleenbank 4182.09; in kas ƒ88.83; totaal 4270.92. Verplcegkosten ƒ300; Dokterskosten ƒ275 Vervoerkosten ƒ25: Contributie-reserve ƒ800; Reserve 2870.82. Totaal 4270.92. De Commissie, belast met het onderzoek van de rekening, adviseert bij monde van dien heer E. L. v. tl. Doel, tot goedkeuring van de rekening, waartoe, op voorstel van den Voorzitter met algemeene stemmen wordt beriotien. De voorzitter dankl den penningmeester voor zijn gehemelten be heer. Spreker weet dat. de rekening op dezen avond gegeven, uit eten verzameling van cijfers bestaat, maar achter die verza meling van cijfers ligt een heel jaar werk, waarvoor de penningmeester zee.r zeker hartelijk moet vonten bedankt. Tot letïcn der commissie voor het nazien der reke ning voor 1936 worden aangewezen de liee- ren E. L. v. d. Dool, C. Bakker en D. N. C. Prin-ce. Doze verklaren, met uitzondering van den heer C. Bakker, die niet ter ver gadering aanwezig is, de opdracht gaarne Ie aan vaarden. Wegens periodieke atfredëng vain do bestuursleden J. P. de Wilde en I- v. d. Weit, heeft «ten verkiezing van be- bestuursleden plaats. De aftredienden, die zich veder herkiesbaar hadden gesteld, verdien heidien mot .overgroote meerderheid van stemmen herkozen. De beer de Wilde verkreeg van 94 van de 108 stemmen en de heer Van der Werf 77. Daar 1935 voor de vereenigiimig gunstiger is geweest dan 1934, stelt het bestuur, na loedichting door dien Voorzitei', voor, om alleen voor 1936 de kos ten, gemaakt bij nezoek vaci de polikliniek, geheel voor rekening van de vereeniging to nemen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari ji. Mocht 1936 onverhoopt zijn als 1934, da.i zal op het einde van het jaar overwogen worden, -de-ze gunst voor 1937 niet meer toe te staan. De vervoerkosten miaar de polikliniek zullen vanaf 1 Jaimuaii 1936 niet rncer worden vergoed. Bij acclamatie wordt dal voorstel aange nomen. Even zoo wordt accoord gegaan met de verduidelijking van Art. 13 van het huishoudelijk reglement en wordt goed ge- vonidlen d'al geen vergoeding zal worden gegeven in kosten van kunstbecnon, kunst armen, brillen, breukbanden enz. Bij de rondvraag' wordt gevraagd de reiskosten naar een ziekenhuis te Rotterdam voor tre- zo. k aam patiënten in ziekenhuizen aldaar, geheel te vergoeden. De voorzitter zegt dat het heistuur dit gaarne zou willen overwe gen, zoo de financiën dor vereeniging het toelieten, maar omid-at het doel der vereeni ging vergoeding van kosten va«> ziokemhuiiis- vorpleging, in de eerste plaats in het oog moet worden gehouden, meent hij thans geJheelc vergoeding der reiskosten, als dooi den vrager bedoeld, voorloopig te moeten ontradlen. Met eten v/oord van dank 'aan de zuster en aan den bode sluit de voorzitter •deze vergadering, zijn erkenelijkheid uit sprekende, dat deze vergadering een voor beeld wam harmonie en saamlhooriglheid was dat d'e eenheid en eendracht, die ook op deze vergadering weer heersohte, ten zeer ste wordt gewaardeerd en dat liij hoopt dat ook in 1936 deze eenheid zal mogen blij vén door met elkander voor elkander lot heiil dier rntensobheid en der vereeniging werkzaam, te zijn. Doodelijk auto-ongelulc Te Zierikzee is een driejarig zoontje van de familie Klink door een bestelauto van de Rottcrdamsche Tramweg Mij. over reden cn enkele oogenblikken later in de nabij zijnde ouderlijke woning overleden. Do bestuurder van de auto had goederen gelost en bad eenige kinderen gewaar schuwd niet op deii wagen t.e klimmen. Hij had echter niet bemerkt, dat het slacht offertje onder den wagen speelde. Dc vergadering stond onder leiding van den burgemeester, den heer S t e rk. Dour Gedep. Stalen is bezwaar gemaakt tegen do vaststelling van het heffingspcr- centage op de Staauilhelastuig. Deze was vastgesteld op 4 voor gebouwde en 5 voor ongebouw de eigendommen. B. en W. stellen voor liet beffingspercen- tago te wijzigen en te bepalen op ö'/a voor gebouwd en 31/- voor ongebouwde eigendom men. De Voorzitter voegt er nog aan toe, dat bezwaar gemaakt wordt de Straatbelas ting op de ongebouwde eigendommen zwaar der te doen drukken dan op de gebouwde. Voor gebouwde eigendommen wordt in tic gemeente toch veel meer uitgegeven dan voor ongebouwde, bv. stukken land aclitcr in de polder. Met deze wijziging blijft do totale opbrengst gelijk en anders zouden opcenten op de Personecle belasting ver hoogd moeten worden, wat de kleinere rnen- schen nog meer zou treffen. De verschillende leden zien in, dat er geen andere oplossing mogelijk is. De heer T ij 1 en v. tl. W e r f f achten het verschil nog te lioog, maar zullen toch voorstemmen, waarna het voorstel van B. cn W. met alg. stemmen wordt goedgekeurd. De Verordening op de Straatbelasting zal gewijzigd worden, waardoor liet mogelijk zal worden ook do goederen van de Diaco nie aan te slaan. Ook dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Ingekomen is een circulaire betreffende steun B, die in de plaats zal komen van 't Nat. Crisis-Comité, dat in Mei zal worden opgeheven. Dit comité staat onder 't depar tement van Sociale Zaken, oh beoogt steun te verleenen in de vorm van kleeding' -en schoeisel aan ondersteunde werkloozcn mot groote gezinnen en ook uitgetrokken werk loozcn met een groot, gezin. Er zijn regels vastgesteld voor liet vormen van een comité. Het Rijk geeft f2.20 subsidie en van de ge meente wordt ook f'2 gevraagd. Vorig jaar is voor dit doel uitgegeven f630. Met alg. stemmen wordt de gevraagde bijdrage toe gestaan. Van de gemeenten Stad aan 't Haringvliet Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude-Tonge is berient ontvangen, welke leden benoemd zijn in dc commissie van beheer van bet Gemeenschappelijk Gasbedrijf. Door Ged. Staten is het raadsbesluit be treffende gemeenschappelijke regeling in zake gasfabriek te Oude-Tonge goedgekeurd. Eveneens goedgekeurd een besluit om do gelden, verkregen door uitgifte van bepaal de, grafruimten en die geplaatst waren in deposito bij dc Bank der Ned. Gemeenten, te plaatsen op de rekening der gemeente, zoodat de gemeente bij eventueel tekort aan kasgeld hierover kan beschikken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de ge meente N.Tonge de betrekkingen van bur gemeester en secretaris in één persoon ver- eenigd moeten zijn. Door Gedep. Stalen is goedgekeurd bet raadsbesluit tot aangaan van geldleening groot f 400 voor verbetering Molendijk. Eveneens is goedgekeurd het raadsbesluit tot aangaan geldleening, groot f 1200 voor aankoop^ land van den heer Schilperoord. Door Gedep. Staten is de beslissing ver daagd inzake bouwverordening. Van de gem. Dordrecht is ontvangen een begrooting van de keuringsdienst 1936. Voor deze gemeente is de bijdrage geraamd op f189.28, terwijl op de gcm.-begroeting is ge raamd f 220. Op een verzoek van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van voorwaarde lijk veroordeelden en reclasseering van ge straften om een subsidie, wordt gunstig be schikt. Gezien de financieel® toestand dei- gemeente en liet goede werk, dat de vereeni ging doet, stellen B. en W. voor f 10 te ver leenen, welk voorstel met alg. stemmen wordt aangenomen. Het volgende punt is het uitbreidingsplan dat ter inzage lieeft gelegen, waar geen be zwaren tegenin zijn gebracht en dat thans de Raad ter goedkeuring wordt aangeboden. De lieer v. T ij 1 merkt op, dat z.i. de grond gekocht had moeten zijn; de erfpacht wordt thans te hoog voo» de bouwers. De Voorzitter zegt, dat de grond eigendom van de Diaconie blijft, die de uit gifte regelt, maar wel moet rekening gehou den worden niet de bebouwingsvoorschrifa ten. Op voorstel van B. en W. zullen twee straatlantaarns als „doorbrander" geplaatst worden, n.l. op liet kruispunt Korte Wegje en op het kruispunt bij Gebrs Nieuwaal. De kosten zijn gering en bedragen maar f 8 per jaar meer. Wordt met alg. stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor den heer J. Ivop- penaal met ingang van 1 Mei 1936 vast te benoemen op een salaris van f250 en zijn zijn pensioensgrondslag op betzelfde bedrag te bepalen. De heer Prince vraagt of de grafdelver dan ook de gekochte graven in orde houdt. De Voorzitter: De verordening regelt niet, het onderhoud der zerken, maar aan gezien de gemeente liet onderhoud regelt, lijkt het spr. ook juist, dat hieronder bet onderhoud der zerken is begrepen. De heer Tijl zegt, dat Koppenaal meent, dat do vergoeding voor dit onderhoud als extra-bijdrage boven de f 250 komt cn meent dat dit in de Raad besproken is. Welti. W. van A I p b e 11 zegt, dat hot wel besproken is, maar dat er geen besluit is genomen. Dc Voorzitter zegt, dat Koppenaal oen afspraak beeft mot verschillende menschen eii Inj vergoeding krijgt \oor bet onderhoud van bepaalde graven. B. en W. stellen voor dit zoo te laten, maar bij een eientueele opiolger moeten de baten van dit. werk in de gemeentekas gestort worden. Er zal dan een nieuwe instructie komen. De lieer v. d. Werft voelt daar niet veel voor. Iemand, die een steen legt, kan ook het onderhoud zelf wel betalen. Weill. W.'van Alphen meent, dat dit niet altijd opgaat. Een familie zal liet thans kunnen betalen cn over enkele jaren niet meer. Hoe moet bet gaan als een familie uitsterft? De lieer Prince zou ook liever aan de gemeente betalen. Nog wordt opgemerkt, dat Koppenaal bij velschillende menschen een kwitantie aan biedt; dus is het niet meer vrijwillig. De Voorzitter zegt, dat K. nu een maal toezeggingen heeft. Er zitten aan dit vraagstuk meer kanten, die nog nader be keken moeten worden. De lieer T ij 1 is tegen het voorstel als do emolumenten er buiten vallen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de indruk hebben, dat er voor f250 per jaar verschillende gegadigden zullen zijn. De lieer T ij 1 blijft bezwaar maken. Er mag geen misbruik worden gemaakt van andere aanbiedingen. Weill. W. van Alphen zegt, dat B. cn W. evenzeer overtuigd zijn, dat de arbeider zijn loon waard is en zullen daar niet aan tornen, maar liet gaat niet aan iemand maar een fooitje te geven. Voorstel wordt met alg. stemmen goed gekeurd. Verschillende af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting 1935 worden goed gekeurd. In de Commissie lot Wering van School verzuim wordt benoemd in de vacature- Drooge, de heer W. Kievit C.zn. Bij de rondvraag merkt de heer T ij 1 op. in de vorige vergadering te hebben gespro ken over medisch toezicht op de scholen. Is door B. en W. al iets in dit richting ge daan? De Voorzitter deelt mede, dat in een der volgende vergaderingen hierover nader zal worden gesproken; dan zal ook de arts aanwezig zijn. De heer v. W e r f f vraagt of het twea do plan, het zgn. plan B, der werkverschaf fing onder Iïerkingen door zal gaan en maakt de opmerking, dat dit plan niet goed is. Een uurloon van 1112 ent voor goedwillende arbeiders is te laag. Dan zou steun beter zijn. De Voorzitter zegt, dat het plan een geheel is, goedgekeurd door Sociale Zaken. Er is een overheidssubsidie van 90 pet. R. en W. hebben hun best gedaan dit in orde te krijgen. Er waren eerst nel bezwa ren inzake de tarieven maar deze zijn nu zoo gewijzigd dat tot 24 cent per uur ver diend kan worden. Weth. W. v. Alphen zegt dat men eerst dacht te komen tot 10 cent, maar blijkt nu wel dat 21—23 cent bereikt kan worden. Na de ongeregeldheden is steun uitgekeerd, maar de zelfstandige menschen kregen toen niets, zoodat het beter was do werkverschaffing gaande te houden. De heer Van T ij 1 meent dat de gemeente het werk stop kan zetten als het niet goed gaat en de menschen toch sleun geven. De voorzitter heeft dit overwogen, maar dat kan niet, ook niet in Striem De heer T ij 1 heeft, 't, in de „Voorwaarts" gelezen, maar zegt, spr.: „de krant zegt ook niet altijd de waarheid", al lachen de men schen aan de perstafel daarom. De Voorzitter zegt dat er een week gewerkt is voor 11 cent per uur. B. en W hebben zich daarover in verbinding gesteld met den Hoofdopzichter der Heide Maat schappij, die het onderzocht heeft. Spr. zegt dat de Heide Mij. geen blaam verdient maar alle medewerking verleend beeft Op andere plaatsen gold hetzelfde basisloon cn nog la ger. Nu het werk nader bezien is, heeft men opnieuw een basisloon vastgesteld en blijkt thans, dat dit zeer goed is. De Raad gaat thans over in gelipime zit ting ter bespreking van zaken betreffende gemeentereiniging en aanschaffing kar hier- DE „SCHAT" IN HET HOOI Te Doezum (Gr.) was verkoopirtg van den inboedel van oen weduwe, die nogal „potte". Een voer paarrlemhooi werd ge kocht, omdat men meende hierin een „schat" te vinden. De „schat" wérd gevonden, n.l. een tabaks doos met een totaal waardeloos bankbiljet van 50.000 Mark. DE EERSTE OOIEVAAR Woensdagmiddag kwart over zes heeft, de ooievaar zijn intrede gedaan op het huis van dien lieer B. van Vliet te Oud-Alblas. Dit moet meer dan drie weken vroeger zijn dan verleden jaar. Vergadering \a;i Maandag 9 Maart 1936. \a opening door den Voorzitter. den Bur gemeester, 1). .1. Visscher, volgen notulen. Ingekomen is van Ged. Staten goedikeu- rinig der gewijzigde gein een tebeg rooting 1935 en 1936. Van God. Stalen ingevolge Armienwet goedkeuring verkooiung stukje bouwland aan van Leut Van Verificatieburcau der Ned. Gemeen ten, rapport betreffende exploitatie gas bedrijf. Aanwezig aan contanten 1273.01. Er \n aren goen aanmerkingen op het beheer Van G.S. goedkeuring beg root ing gas bedrijf. Van G.S. oen opgaaf waaruit blijkt, dat de coefficient inzake dc wet op de finati- cieele verhouding voor I>irlü>laiid is vast- gesteld op 7.i 123. Van den agent der arbeidfbomiddeling een verslag over dc werkzaam heden in 1935 Van het Min. van Soc. Zaken is ingeko men een schrijven, waarin wordt mede gedeeld, dikt in de Commissie van advies inzake steunvoiJeening geen steuntrekkers of steunt rokkende wrrklooz»en, ook al zijn deze lid van den Gemwiueraad, kunnen zitting nemen. Hierover was gecorrespondeerd in ver band met een voorstel van. dien lieer de Bonte in een vorigs vergadering. Van liet Min. van Soc. Zaken inededceling dat voor 1936 een beoriur voor bijdrage in den steun voor rt.-ze gemeente gemaand wordt op 11362.39. Goedgekeurd is de verordening op de beffing van kaai- en havengeklen, tot einde Doeomber 1957. .Van Ged. Staten is bericht ontvangen, waaruit blijkt dat voor dc destructie van afgekeurd vluesch voorloopig nog vrijstel ling verleend wordt. Van het Min. van Onderwijs een mede deel ing betroffen de voorloopige pensionnec- ring van onderwijzers op 60-jarigien leeftijd Van bet Min. van financiën bericht dat dc belastbare opbrengst over 193-1-35 heeft bed ragen 17.763.03. Goedgekeurd wordt de wijziging Gern.- begrooting 1936, met het bedrag, inoodig vutor uitbreiding begraafplaats. Ter behandeling van punt 3, benoeming hoofd openbare school, gaat de raad in gehei me zitting. Na de heropening der openbare zitting wordt door den VOORZ. medegedeeld dat dit punt aangehouden wordt. Op een verzoek van P. Hameete om ont heffing van straatbelasting over 1935, van een huis dat volgens adressant sinds Maart 1934 onbewoond is, wordt gunstig beschikt. Het bestuur van de Vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet vraagt goedkeuring over de verlaging pacht van los land. Overgelegd wordt een overzicht van den financieelen toestand, welke gunstig is en een flinke reserve toont. Voorgesteld wordt de pacht te verlagen met 2 cent per M2. De in komsten voor de vereeniging worden daar door f 116 lager. Op voorstel van B. en W. m. a. s. goedgekeurd. Van dezelfde vereeniging een verzoek om vergoeding van de helft van de kosten af scheiding langs de mestvaalt. Er zal een hek geplaatst worden dm het land te vrijwaren van papier e.d.g., dat van de mestvaalt op de tuintjes waait. De Raad besluit m. a. s. tot goedkeuring der tuinen van de gemeente voor het jaar 1936 op de oude voorwaarden. De heer HAGENS vraagt naar de gemid delde huurprijs, welke volgens den Voorz. pl.m. 50 cent per roe is. De heer SMITS zegt dat er geklaagd wordt over de maat van de tuinen. Er zijn hier al kwesties over geweest. Toen de huurprijs laag was, gaf dat niet zoo'n bezwaar. Spr. vraagt de perceeltjes opnieuw op te meten. Geantwoord wordt dat hiertoe al beslo ten is. Van Ged. Staten is met goedkeuring terug ontvangen de gemeente-begrooting voor 1936. Er worden enkele inlichtingen gevraagd o.a. over verhooging salaris gem.-opzichter. Verder worden opmerkingen gemaakt ten opzichte van besluiten tot uitgaven, zonder dat in behoorlijke dekking door ontvangsten is voorzien. Ingevolge bericht van Ged. Staten wordt opnieuw de vergoeding vastgesteld, ingevolge de Lager Onderwijswet door andere gemeen ten te betalen en in verband daarmede de begrooting 1935 gewijzigd. B. en W. stellen voor tot aankoop van een stukje grond van de Ned. Herv. Kerk tot verbreeding van de Kattewacht. Een hoekje van den pastorietuin wordt daartoe aange kocht voor f 81.90. Wordt m. a. s. goedge keurd. De heer DE BONTE maakt de opmerking dat de Kattewacht eigenlijk een voortzetting is van de Burgemeester C. Zaaijerlaan en acht het beter de naam Kattewacht te doen vervallen. Aangezien er op geen historische gronden of anderszins bezwaar tegen blijkt te bestaan wordt dit voorstel m. a. s. aange nomen. Een perceeltje grond aan de Nieuwstraat, in huur geweest bij C. Zoon Hz., en dat door overlijden van dezen pachter is vrijgekomen, wordt op voorstel van B. en W. verhuurd voor 10 jaren, tegen een prijs van f 10 per jaar, aan J. H. ten Hove. Ingekomen is een circulaire betreffende extra hulp aan werkloozen 1936 (steunverlee ning B). Vorig jaar kostte dit de gemeente f 550. Thans wordt per werklooze uitgetrok ken f 4.20 waarvan f 2 ten la^te der ge meente komt. In totaal wordt dit f 248. Voo de gemeente, berekend naar een gemiddeld aantal van 64. De heer KNöPS maakt de opmerking dat dit laakte cijfer gebaseerd is op cijfers uit de stad, waar permanente werkloosheid heerscht. maar dit voor deze gemeente niet opgaat. Verder wordt B. en W. in overwe ging gegeven in de commissie B ook een ver tegenwoordiger der bouwvakarbeiders OP te nemen. In* een vorige vergadering was besproken de mogelijkheid vleesch dat in een anderen kring reeds was goedgekeurd bij invoer in aezen kring vrij van keuring te stellen. B. en W. hebben dit met Ged. Staten besproken en dit is alleen mogelijk als art. 5 der ge meenschappelijke regeling gewijzigd wordt. Maar Ged. Staten zullen deze wijziging niet goedkeuren. Op voorstel van B. en W. wordt de verordening als voorheen vastgesteld. Een voorstel tot wijziging der gemeente begroting 1935 en 1936 wordt m. a. 3. goedge keurd. Bij de rondvraag maakt de heer SMIT de opmerking dat hij vernomen heeft dat B. en W. van plan zijn graszaad te zaaien op het nieuwe stukje begraafplaats. Z.i. zal dit be zwaren geven in verband met opschieten van riet. B. en W. zullen rekening houden rnet deze opmerking. De heer MOOI JA ART vraagt nog naar be noeming gem.-opzichter, waarop de VOORZ. mededeelt in een volgende vergadering hier over medededeeling te doen. NED. HERV. KERK B e r o e p e n: Te Barneveld, J. E. Klomp te Oud-Beijerland. Te Kootwijk (Geld.), A. G. Oosterhuis te Daarle (Ov.), Te Vlis- singen (vac. de Kluis), J. J. Hietkamp te Serooskerke. - Te Katwijk aan Zee, F. .1. Boeyer jo Woerden. Zestal: Te Enschedé (vae.-Ds. Oldeman), C. B. Burger te Bergen op Zoom, J. Eikeman te Schagen, Dr. J. W. Samberg te Delden, J. H. Smit Sibenga te Groningen, J. Zuur deeg te Geertruidenberg en J. L. de Wolf te Hilversum. Drietal: Te Enschedé (vac.-Ds. Olde man), J. Eikema te Schagen, Dr. J. W. Sam berg te Delden en J. L. de Wolf te Hilver sum. Te Amersfoort (vac.-wijlen Ds. den Hollander): A. Dönszelmann te Meppel. J. P. E. C. Eerhard te Hillegom en G. van Veld huizen te Hantum. Bedankt: Voor Hoogeveen, W. Vroegin- devvey te Zegiold. Voor Bruinisse, C. Hooykaas te Briclle. GEREF. KERKEN Drietal: Te Epe, W. Scheele van Hoogersmilde. J. B. Vogelaar van Scharen- dijke en J. Vrolijk van Opperdoes. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Noordeloos, J. Tammin- ga te Harderwijk. GEREF. GEM. Beroepen.' Te Leiden, J. Vreugdenhil te Kampen. Prof. Dr. HUGO VISSCHER Zondag 8 Maart «as het 45 jaar geleden dat Prof. Dr. Hugo Visscher te St. Nicolaasga in het predikambt werd bevestigd. In 1890 can- didaal geworden, ont ving hij 17 beroepen, en nam dat naar het Frie- sche dorp aan. Vervol gens diende hij de ge meenten van Zegveld, Delft, Ouderkerk a. d. tJssel, om dan in 1903 te worden benoemd tot hoogleeraar aan de Utrechtsche Universi teit. Van 1922—1935 is Prof. Visscher lid van de Tweede Kamer ge weest: in 1931 trad hij af als hoogleeraar, om zich geheel aan de Kamerwerkzaamheden te kunnen geven. Dr. Visscher behoorde in 1901 tot de op richters van den Geref. Zendingsbond, waar van hij hoofdbestuurder en vice-voorzittcr is geweest en in 1906 tot de mede-oprichters van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk Prov. Visscher heeft zich met name op Chr. philantropisch terrein bewogen. Hij is voor zitter eeweest van de Ver. tot Chr. verzor ging van zenuwlijders in Nederland en is nog voorzitter van de Joiiannesstichtihg te Huis ter Heide en te Nieuwveen. alsmede vice-voorzitter van den Geref. Bond van stichtingen van Barmhartigheid. Veel heeft Dr. Visscher gepubliceerd. We noemen van zijn werken de voornaamsten: Religion und soziales Leben bei den Natur- völkern (Bonn); Religie en zedelijk leven; het Paradijsprobleem; de Schepping enz., waarvan er meerderen 2 a 3 drukken be leefden. Voorts publiceerde liii tal van bij dragen in het dagblad „De Standaard": in het tijdschrift „Refajah"; in „Christendom en^ Maatschappij", in de Waarheidsvriend, het Geref. Weekblad, waarvan hij nog hoofd redacteur is: de Stichtsehe Courant, enz. Ook schreef h;i stichtelijke werken als: Stemmen, uit de wolk der getuigen (3 deelen): In Israël vermaard, enz.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1