MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 8 APRIL 1936 PLAATSELIJK NIEUWS De belastingdruk en schuldenlast der gemeenten BURGERLIJKE STANDEN PREDIKBEURTEN KERK EN SCHOOL BOEKBESPREKING MARKTBERICHTEN SOMMELSDIJK. De landarbeider J. S. nad het ongeluk, gezeten op zijn rijwiel, in bot sing te komen met een auto. S. werd zooda nig verwond, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Te-gen een ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegen-s het voet ballen op de openbare straat, terwijl tegen een a-n-der proces-verbaal werd opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel over dat gedeelte van een provincialen weg, dat voor- het verkeer met rijwielen is gesloten ver klaard. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv, Kerk alhier d-oopsbedienin-g plaats hebben. Aangifte daartoe kan geschieden in de con sistoriekamer op Vrijdagavond a.s. na afloop van de godsdienstoefening. - A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv., Kerk alhier een extra collecte worden ge houden voor het Studiefonds van den Gere formeerden Bond. Wij herinneren op deze plaats aan de advertentie in ons blad van Zaterdag 3-1-, be treffende de aangifte van leerlingen voor de school me-t den Bijbel alhier, op Dinsdag- en Woensdagavond van 78.30 uur in het schoolgebouw. MIDDELHARNIS. Door de Groen van Prins terevsch ooi zal een led-en vergadering' worden gehouden. Als bestuursleden treden af de heeren P. Wielhouwer en P. v. d. Sluis, beiden herkiesbaar. De landbouwer J. Vroegind-eweij had het ongeluk met het meetlatten met die mest vork zijn voet ernstig te verwonden. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Donderdagavond half zeven zal in de Gea-ef. Gemeente optreden Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland. Bij de weduwe J. Sala ontstond een schoorsteenbrand, die zich ernstig liet aan zien. Met een slang op de waterleiding werd de brand gebluscht. Er was veel materieele 6Chade. Deze week is de crisis-margarine ver krijgbaar bij J. C. Verhage, Westdijk. Bij den agent dei- arbeidsbemiddeling stonden i April 156 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 68 landarbeiders, 25 bouwvakarbeiders en 63 personen van ver schillende vakken. Het waterschap de Oude Polders, loo- zende op de haven van Middelharnis, houdt een vergadering van Stemgerechtigde Inge landen op Donderdag 16 April, d-es nam. half twee ,in de gemeentelijke vergaderzaal, ter wijl Stemgerechtigde Ingelanden van de pol der het Oudeland die zelfde dag om 4 uur vergaderen. De heer Jac. Slis Dz. treedt af ais voorzitter, maar is weer herkiesbaar. De Oudercommissie der openbare school houdt een ouderavond in de concertzaal van hotel Meier, op Donderdag 9 April. De heer J. Hekman, voormalig hoofd der openbare jongensschool, thans als zooda nig werkzaam aan school no. 2 te Nieuwen- hoorn, is met ingang van 1 Juni benoemd, tot hoofd der openb. school te Nieuwer-Amstel. Van gelden, daartoe bijeengezameld door de kinderen en Oudercommissie, werd Zaterdagmiddag in de spreekkamer der open bare school aan het scheidende hoofd der Jongensschool een schrijfbureau aangeboden. De voorzitter der Oudercommissie, d-e heer Joh. de Groot, sprak den heer Hekman daar bij toe, hem dankend voor het goede onder wijs en voor de prettige wijze waarop werd vergaderd. Zaterdag werd in- het hotel Meier door Notaris van. Buuren een honderdtal fietsen verkocht. Daar dit niet naar het genoegen was van eenige fietsenverkoopers, moest de verkooping opgeschort worden, totdat politie aanwezig was. Er zijn rake klappen gevallen, maar door het optreden van de politie was de orde spoedig hersteld en kon de verkoop doorgaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag S April j.l. vergaderde voor liet laatst in dit nuizoen de plaatselijke afdeeling van den N.C.V.B. Na liet zingen van Ps. 19 1 en en het lezen van Ps. 119 1li opende de Presidente de vergadering met gebed. Na een zeer kort openingswoord werd terstond het woord gegeven aan den spreker voor «lezen avond: cïen Weleerw. Heer Ds. v. d. jYVnl, Ilorv. pred. te üirkslnnd. Hot. onder werp was: De stoffelijke zijde van het gees telijke Woord Gods. In een -buitengewoon interessante en leer zame lezing heeft de spreker ons allerlei bijzonderheden medegedeeld over de oudste handschriften van de Bijbelboeken, daarbij sterk de aandacht bepalende bij de aller bijzonderste voorzienigheid Gods, waarmee cJe Ileere over z'n eigen Woord heeft ge waakt, De noodzakelijkheid om bij het ge predikte Woord Gods liet, onderzoek in do Schriften niet te vergeten, werd ons ernstig op liet hart gehouden. Maar ook de ver plichting om door te geven wat wij zelf ont vangen hadden. In dit verband wees spre ker met groote nadruk op den arbeid van bet N'ed. Bijbelgenootschap. N'iet alleen waf. dit Genootschap in ons eigen land doet tot t erspreiding der Heilige Schrift, maar voor- ui ook wat er gedaan wordt voor Indië. En dan is de moeilijkste arbeid wel het vertaal werk. Er zijn daar in Indië mannen werk zaam die hun geheele leven besteden om den Bijbel in ecu bepaalde taal te bewerken. De spreker deelde ons daarvan treffende voorbeelden mede. Het was voor ons allen een leerzame avond en we danken Ds. v. d. Wal hartelijk voor wat hij ons heeft doen genieten. Na do pauze werden door enkele dames nog een paar mooie liederen gezongen, die door Ds. v. d. Wal op het orgel begeleid werden. Tenslotte eindigde Ds. v. d. Wal jnct, dankzegging, Vanuit deze gemeente werden de ■vo rige week vervoerd 3690 H.L. aardappelen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling etaan 23 werkloozen ingeschreven. Loop der bevolking in de maand Maart. Vertrokken: J. van Es en gezin naar den Bom mei, H. Klink naar Middelharnis. Als gevonden voorwerpen zijn bij den gemeente-veldwachter gedeponeerd een fiets en een rijwielbelastingmerk. Nadere inlich tingen bij genoemden veldwachter ver krijgbaar. De levering van de benoodigde -grind voor de polders is gegund aan schipper M. de Wachter alhier, terwijl de basalt geleverd zal worden door de Rotterdamsche Befalt Mti te Rotterdam. Het verrijden van de grind en faasalt is gegund voor een gedeelte aan J. Trommel en Zn. en voor een gedeelte aan Jac. van Biert, beidien alhier. De keur van de polder Oude Stad, die door Ged. Staten is goedgekeurd, ligt van 6 April t.m. 6 Mei a.s. ten huize van den sec retaris dier polder tei' inzage. Bezwaren kun nen bij den secretaris zoowel als bij Ged. Staten worden ingebracht. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich by den agent der arbeids bemiddeling 137 werkloozen aan. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op Goeden Vrijdag het ge meente-secretarie, kantoor van den gemeen te-ontvanger en het kantoor van den Burger lijken Stand gesloten zullen zijn. De rekening der Diaconie van d'e Ned. Herv. Kerk ligt vanaf heden tot 14 April a.s. ter inzage bij den boekhouder, den heer M. Wittekoek. De N. H. Knapenvereen. „Samuel" al hier is thans aangesloten bij den Ring „Fla-k- kee" van Ned. Herv. Knapenvereenigingen. Tweeden Paaschdag zal in de Ned. Herv. Kerk een extra collecte worden gehouden voor het Studiefonds van den Geref. Bond. Tentoonstelling Werkloozen-Ontwikke lingscursus. J.l. Vrijdag en Zaterdag werd in de gymnastiekzaal der o. 1. school alhier een tentoonstelling gehouden van werkstukken, vervaardigd op de werkloozcn-ontwikkelings cursus. De eerste avond va-n deze tentoonstel ling was in hoofdzaak toegankelijk voor ouders der cursisten en genoodlgden. Burge meester Vooys sprak een kort openingswoord. Als voorzitter was het hem hoogst aange naam allen een welkom toe te mogen roepen. Lie greote. opkomst getuigde z.i. van meele ven. Dit meeleven stelt hij eenerzijds op prijs, anderzijds is het te betreuren, dat de economise'.j toestanden de cursus in het le ven hebben geroepen, daar voor de jeugdige i -rkloozen oen werk is te vinden. In de steden worden de jongel-ui opgeleid in di verse bedrijven op vakcursussen; zoover zijn we hier nog niet. Het is verheugend dat onze jongens zich opmaken c.n ontwikkeld te wor den. Er is meer geleerd, dan hier tentoonge steld wordt; de leeraar heeft ook de cursis ten op allerlei gebied algemeen ontwikkeld. Spr. dankt daarvoor den leeraar, den heer v. Tilburg. Het is ook te betreuren dat iemand als de heer Van Tilburg dooi- de abnormale toestanden gedwongen is deze lessen te ge ven. Voorts bracht hij een woord van dank aan mej. Muller en haar helpsters voor het v der lampen e.d. De heer Osseweijer dankte, mede namens de overige cursisten, den leeraar voor het door hen gedurende deze winterperiode ge- notene. Beide dagen dat de tentoonstelling was ge opend, was steeds een talrijk publiek in de zaal aanwezig. Behalve figuurzaaigwerk, hout snijwerk enz. waren ook zeer prachtige tee- keningen te bewonderen. Zaterdagavond 9 uur werd de tentoonstelling met een kort woord gesloten. Gedurende «üt leveringstydvak is de crisismargarine verkrijgbaar- op bon no. 8 bij den heer A. Osseweijer aan den Molen dijk. NIEUWE TONGE. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maan delijksche collecte heeft opgebracht de som van f 48.50, waaronder een bankbiljet van 25 was. De vorige week werden van hier ver voerd 200 balen uien, 475 H.L. aardappelen, 275 'balen peen. De catechisatiën voor de jongens en meisjes zijn deze week geëindigd. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des avonds hoopt op te treden Ds. Kleyne van. Ooltgensplaat. Tot voorzitter van het college van Kerk voogden is in de vacature Jb. Niekerk geko zen de heer J. van Vliet. Onze vroegere dorpsgenoote mej. L. v. d. Doel is benoemd als wijkverpleegster te Nederhoudenberg (N.-H.). Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. week 65 werkloozen ingeschre ven. Hét distributievlees ch is deze week ver krijgbaar- bij slager W. Kiemt, DIRKSLAND. De jaarvergadering van ue Veroenigiug Steun hij Ziekenhuisvcrpleging werd door den voorzitter, fc-urgem. VisscUer, geopend. De secretaris, de heer D. Poortvliet, leest, het jaarverslag voor. Uit het verslag bleek, dat. do financiën der vereeniging het afgeloopen jaar zeer vooruil zijn gegaan. Deze gunstige financioele positie is voor een groot deel bereikt door de rechten van de leden in tc krimpen en de contributie te ver- hoogen. Op 1 Januari 1936 is echter de con tributie weer verlaagd kunnen worden van 8 op 7 ct. cn het bestuur zal ook voorstellen doen om de rechten der leden weer op te voeren. Ilct aantal leden bedraagt op het oogenblik 2289. .Van contributie werd ont vangen f 6898 tegenover f 3500 in 1934. Dit verschil is wel heel groot, inaar daarbij dicne vermeld, dat in 193 i het saldo il 15960 bijna geheel was opgeteerd cn wij 1935 ingm- gen met een saldo van slechts f 83.92. Door het vervallen van de kliniekgevallcn is ook een groote som bespaard. Vanaf 1 Jan. tot 29 Maart was daardoor uitgegeven f 297.45, welke som dus over't geheele jaar waarschijn lijk f 1000 zou hebben bedragen. Deze groote som is echter een reden om ook de rechten tier leden in deze richting uit te breiden, hoewel het bestuur meent dat daarvoor de tijd nog niet is gekomen. Het aanta! opera ties bedroog 23. Deze operaties werden in 19 gevallen verricht door Dr. de Laive, 1 door Dr. van Boe en 3 door con oogarts. Op een totaal van 11 patiënten was de verpleegfijd gemiddeld IU/2 dag en de kosten per patiënt f 97.63. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 17.3 dag en f 115.91. De vervoerkosten zijn ook zeer gedaald. Deze bedroegen f 140.05 te genover in 1033 f 924 en in 1931, toen liet zie kenhuis werd geopend, nog f 437.50. T11 plaats van den heer Potter, die van hier is vertrokken, werd tot secretaris gekozen de heer D. Poortvliet. Daarna bracht de heer Knops, penning meester, een zeer overzichtelijk jaarverslag uit. De inkomsten bedroegen f 7611.67, de uitgaven f 5805.90, alzoo een batig saldo van f 1805,77, dat nog verhoogd wordt met een nog te ontvangen bedrag van de gemeente groot f 448.S6. Van de 21 operaties waren de kosten voor 3 gevallen beneden de f 100, 13 tusschen f 100 cn f 150, 2 van f 150 tot f200. 2 van f 200 tot f 250 en 1 van f 250. Nadat door de controlecommissie daartoe gunstig nas geadviseerd, werd de rekening onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn vele werk vastgesteld. Het bestuur steide vervolgens voor do bij drage in de verplegingsduur te verhoogen. Indien cpn patiënt langer verpleegd wordt dan 4 weken zal vanaf deze tijd de helft in de kosten betaald worden. Echter niet meer dan 7 dagen bij een maximum lerpleegtijd van 6 weken. De voorzitter licht het voorstel uitvoerig toe en spreekt daarbij de hoop uit een vol gend jaar weer een stapje verder te kunnen gaan. Deze maatregel heeft terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1936. Nadat enkele leden eenige vragen daaromtrent gesteld hadden wordt het voorstel met algem. stemmen aan genomen. I11 de rondvraag verlangt nierhand het woord, waarna do Voorzitter in zijn slot woord dank brengt aan de vergadering, die het mogelijk maakt dat de vergadering niet meer tot middernacht zou duren. Hij meent hierin een symptoon te zien dat de vereeni ging een rustige ontwikkeling tegemoet kan zien. Dan volgt sluiting. J.L Zaterdag stonden bij de ai-beidsbe- middeling als werkzoekenden ingeschreven: 146 landarbeiders, 1 metselaar, 4 timmerlie den en 1 banketbakker. Totaal 152 tegen 126 in de vorige week. De heer A. C. Priem, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke functie benoemd te Brouwers haven. Deze week zal de onvermengde distri- butiemargarine op de bonnen verkrijgbaar zijn bij den winkelier J. Fontijne aan den Steaaitdijk. De afgifte van bons voor distributie- vleesdh en voor gehakt in blik zal Donder dagmorgen van 9 tot half 10 uur ter secreta rie plaats hebben. Na dien tijd kunnen geen bons meer worden afgegeven. MELISSANT. De vorige week Zondag hl de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijk- sche collecte heeft ruim 42 opgebracht. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging van 7 leden plaats heb ben. HERRINGEN. Per 1 April werden op de bewaarschool alhier 4 nieuwe leerlingen toe gelaten, terwijl per 1 Mei 24 leerlingen zul len overgaan naar de beide bijz. lagere scho len. Bij de Oud-Geref. Gemeente, welke haar samenkomsten houdt in het lokaal Tuin straat alhier, wordt iedere Zondag inplaats van tweemaal, driemaal per Zondag gods dienstoefening gehouden. A.s. Vrijdagavond (Goede Vrijdag) hoopt voor de Herv. Gemeente des avonds ten 6 uur voor te gaan de heer Overweel. Heden Dinsdagavond ten half zeven uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland. De Paaschvacantie op de byz. lagere school (hoofd H. v. Hekezen) zal aanvangen op Donderdag 9 dezer. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de op 1 Mei a.s. aan te vangen cursus op de Ned. Hen', school, zal deze week plaats heb ben en wel op Donderdagavond 9 dezer, van 78 uur, bij het hoofd der school. Vorige week werd vanuit de haven al hier verscheept 48.000 K.G. geperst stroo. De jacht op ganzen en watersnippen zal in deze gemeente met ingang van 10 April gesloten zijn; derhalve zal vanaf dien datum alle jacht op wild gesloten zijn. STELLENDAM. Er is dc vorige week dooi de garnalenvisschera weer zeer onregelmatig gevischt voor de pellerijen. Voor een pellerij mocht maar één dag gevischt worden; voor oen andere 2 dagen en dc overigen i dagen. De totale vangsten liepen zoodoende aanmer kelijk uiteen 011 bedroegen van 45300 K.G. per vaartuig, over de geheele week. Door de langdurige slapte in het, bedrijf zijn een paar pellerijen er toe overgegaan oen klein ge deelte der garnalenpellers tc ontslaan. GOEDEREEDE. Het bestuur van de polder Oud- en Nieuw-Westerloo en Nieuwen Oost elijk zullen aanbesteden het vervoer van de grond op de belde kaden. Inschrijvingsbiljet ten warden ingewacht tot 15 April bij den Dijkgraaf de heer P. Voogd. Per scheepsgelegenheid vervoerd een la ding stroo, met bestemming Rotterdam. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkloos ingeschre ven 41 landarbeiders, 1 smid, 1 schilder, 2 timmerlieden en 2 gamalenvisschers. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: Hendrik A. Labrie van Vianen, Minkes van Staalduinen van 's-Gra- vezande, M. E. D. Vogelzang van 's-Graven- hage. Vertrokken: J. van Dam naar 's-Gr-aven- hage, Hester v .d. Wende naar Soest, J. Lok ker naar Stellendam, K. Tanis naar Singa pore, J. van Splunder naar Ouddorp en N. Tanis en K. Tanis naar Rotterdam. Door het bestuur dei- cichorei-drogerij .Goedareede" is aanbesteed bij inschrijving het opscheppen en wegen van plm. 140 ton gedroogde cichorei-wortelen. De laagste in schrijver was A. Struijlc a 24 ct. per ton. Vorige week werd door de gamalenvis schers 4060 Kg. gevangen. De beide Paaschdiagen zal er in de Ned. Herv. Kerk een collecte worden gehouden voor het Studiefonds tot opleiding van Geref. predikanten in de voornoemde kerk. OUDDORP. Onderstaande candidaten zijn gesteld door Heemraad van den polder hot Oudeland, Westnieuwjand en Springert: de hoeren C. Breon Pz. en P. Voogd (periodiek aftredend), Jan Meyer Klz. en C. Breen Pz. Degenen, die hun vee in de Oostduinen wenschen to weiden op het terrein van de. Waterleiding, kunnen hiervan aangifte doen hij den Jachtopziener Joh. 't Mannetje 111 den Oostdijk. Uitslag van de aanbesteding voor het vervoer van grint en keislag voor verschil lende polders: voor den polder het Oude Nieuwland was M. Tanis de laagste inschrij ver, voor de polders Oudeland en West Nieuwland was S. Bezuijon de laagste in schrijver. Voor oen lading grint voor den .Springerpolder was schipper Ruitenberg van Goederedo de laagste inschrijver, f 1,88 per M3. franco wal. De gamalenvisschers liebhen de afge loopen week niet de. zeilscheepjes 4 dagen gevischt. Do eerste (woo clagon werd 45 kg. per dag gevangen en de andere twee dagen 60 kg. De motorschuiten mochten het dub bele vangen; alles afgeleverd aan do pelle rijen. In <le wcervisscherijon werden de af geloopen week 7 zalmen gevangen. Onderstaande staat geeft een overzicht van de belastingdruk der verschillende ge meenten op liet Eiland. Wij meenden onze lezers een dienst te doen met publicatie daarvan. De gegevens ontleenden wij aan de Pro vinciale Almanak van Z.-Holla-nd voor 1936. Belastingjaar 1935 1935">/1936) Opcenten Gemeente- Opcenten Personeels Gronclbelast. Fondsbelaet. Vermogens- belasting Geb. Ongeb. Klasse Op- belas- T" centen ting 40 Gemeenten: Geb. <'ig. eig. Den Bommel SC) 20 3 Dirksland 80 20 3 75 40 Goedereede 80 20 3 75 40 Ilerkin,gen 30 20 3 75 40 Melissant 30 20 3 75 40 Middelharnis 80 20 3 73 40 Ooltgensplaat 30 20 3 75 40 Ouddorp 30 20 3 75 40 Sommelsdijk 80 20 3 75 40 Stad a. 't Haringvliet 80 20 3 73 40 Stellendam 80 20 3 73 40 Nieuwe Tonge 30 20 3 73 40 Oude Tonge 30 20 3 75 40 Klasse Op- cent. 200 200 150 125 120/180 200 200 200 200 175 250 120/200 170/270 Overzicht van de schuldenlast der gemeenten en de bijdrage welke zij uit de Gemeente- londsbelasting ontvingen Gemeenten: Den Bommel Dirksland Goedereede Herkingen Melissant Middelharnis Ooltgensplaat Ouddorp Sommelsdijk Stad a, 't. Haringvliet Stellendam Nieuwe Tonge Oude Tonge GeldJeeningpn totaal schuld 1 Jan. 1933 348345,— 350641,— 23185,— 42247,— 98187,— 010415,— 201453, 41650,— 277343,— 126750,— 179929,— 86225,— 331067,— de in 1935 verschuld, aflossing daarvan 9764,— 13830, 533,— 333,— 3282, 13850, 26360, 3960,— 11168,— 8613,— 37S3, 6075, 17839,— Gemeente Gemeente Fondsbel. FondsbeL over 1936 1935 15191,20 9099,08 5257,98 6130,87 13277.83 2685029 25371.14 13240,83 21050,71 6088,80 7296,48 7584,95 20859,14 16537,52 9716,52 557524 6020,40 14423,44 29038.— 27176.26 14075,97 23048,63 6107 Jl 7618.81 8062,03 22592,51 Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Hekman is benoemd tot hoofd der O. L. School te Oud-Amstel. Do werkzaamheden voor het vernieu wen van 88 Meter steenglooiing aan den bui tendijk over de Schans, waarvan laagste in schrijver was de lieer J. M. Dekker, van Pa- pendrcoht, zullen binnen eenige dagen een aanvang nemen. Het werkloon is overgeno men door den heer S. Bezoijen, aanneni.er alhier. Do sjalotten- en pootuientelers, die meestal in Februari aanvangen met het uit zetten, hebben in het laatst van de maand pas hun teeltvergunning ontvangen. Het is gebleken, dut zo al meer uitgezet hebben dan voorgeschreven is. Door hou is aan de Groen ten- 1:11 Fruitcentrale een verzoekschrift ge richt. 0111 gedaan te krijgen, dat hun teelt- vergunningen zoo mogelijk in clior voege worden veranderd, dat dc beplante opper vlakte bestendigd kan blijven. Naar men verneemt, schijnt er meer le ven op de cichoreimarkt te komen. Begin der week was dn disponibele koopwaar prijshoudend en steeg de noteering op 70 fr. voor den nieuwen oogst. De prijs steeg tot 72 fr. Mej. K. Lodder had het ongeluk een harer beenen zoodanig te branden, dat ge neeskundige hulp noodig was. De werkverschaffing is afgeloopen, waardoor het aantal werkloozen weer is ge- stagen. Maandag stonden bij de arbeidsbe middeling 115 werkloozen ingeschreven. Als een zeldzaamheid kon gemeld wor den dat bij P. Meijer in de Scheerhoek een geit 5 jongen ter wereld heeft gebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gebo ren: Maria, d. v. Adr. Melaard en Maria S. Hobbel; Cornells Klaas, z. V. J. F. v. d. Plas- sche en R. D. J. Visscher. Overleden: Arij Arensman 1 jaar zoon van Cornelis Arensman en Klaasje Osse weijer; Maarten Borgdorff 87 jaar weduwn. van Neeltje van den Doel, eerder gehuwd met Jacoba Maria Trommel. NIEUWE TONGE. Gehuwd: Willem Kievit en Aleida Wijnamda het Jonk, beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Pieterje d. v. Teunis van Hoven en van Cornelia Grinwis, Barendina d. v. Jobannis Baart en van Adria- na Overweel; Arina Bartha d. v. Laurens Stolk en van Wilhelmina de Bonte. MELISSANT. Geboren: Wouter Jan en Neeltje z en d. van L. v. Waasbergen en M. A. Hooidonk; Neeltje Martha d. v. J. A. Jonk en M. v. Dam; Cornells Adolf Adrianus z. v. C. A. A. Kort en D. J. Pruissen, Andries z. v. H. A. Roosemond en B. Stolk; Dirk z. v. D. Melissant en J. Klink; Kaaitje d. v. A. J. Baart en J. Struik; Wouter z. v. E. Grooten- boer en C. Hoogmoed; Gerrit Anne z. v. P. Bouw en J. Brouwer. Ondertrouwd: Jacob Molenaar Tz. j.m. 27 j. en Johanna Bruggeman S. A. j.d. 21 j. Overleden: Cornelia Heinman 92 jaar, echtgen. van Jilles Stolk. GOEDEREEDE. Geboren: Aren z. v. J. van Heest en A. Sandifort; Klai-a Geer- truida d. v. J. Roos en P. Grinwis; Dina d. v. C. van Dam en W. van den Houten; Aagje d. v. J. Bakelaar en M. P. van Hulst. Overleden: P. v. d. Wende 67 j., echt genoot van Kommertje van der Wende. Gehuwd: Jacob Tanis 20 j. en Klaartje Melissant 20 j. OP GOEDE VRIJDAG NED. HERV. KERK Dirksland: 6l/2 u. Ds van der Wal Goedereede: UV2 u. Ds Labrie Melissant: 6y2 u. Ds Bouw Middelharnis: 6Y2 u. de hoer Barnevold, van Delft Nieuwe Tonge: 6'/4 u. do heer Wildschut, vaai Rotterdam Ouddorp: Ds Hovius Oude Tonge: 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: 6'/2 u. Ds van Asch GEREF. KERK Middelharnis: 6'/> ti. Ds Ze.ilstra Ouddorp: Ds Drouth van Den Haag OIR. GEREF. KERK Middelharnis: G' 3 u. Ds Lantan GEREF. GEMEENTE Dirkslandj 61/2 11. Leesdienst Middelharnis: 6]f> u. Leesdienst Ouddorp: Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Ds Foppema NED HERV. KERK Beroepen: Te Zaandam-Oost (toez.), J. van Kuiken te Uithuizermeeden. Te West broek c.a., C. van Don te Hierden. Drietal: Te 's-Gra-'enhage (vac. Feigu- son), G. Bos te Dedemsvaart, H. J. Dyck- meester te Arnhem en J. P. E. C. Eerhard te Killegom. Beroepen: Te Nieuw-Vennep, J. J. Pol dervaart te Nigtevecht. Aangenomen: Naar Numansdorp (toez.) H. K. Queré te Dombuig. Beroepen: Te Wijnjeterp, cand. E. Dijk huis te N. Pekela. (En niet C. I. Dijkhuis, hulppred. te Winterswijk en beroepbaar). CHR. GEREF. KERK Bedankt: voor Doesburg, L. Kleisen te Vlissingen. BAPT. GEM. Beroepen: Te Apeldoorn (vac. K. A. van Beek, die wegens langdurige ziekte zijn ambt moet neerleggen), cand. A. A. Harden- berg te Groningen, opgeleid aan het Spur- geon-College te Londen. WITTE-DONDERDAG CEREMONIE Op Witten-Donderdag 9 April zal de nieuwe Engelsche Koning voor het eerst in de Westminster Abdij de aloude ceremonie der uitdeeling van giften aan de armen ver vullen. Deze gewoonte stamt uit de nog oudere zede, dat de koning van Engeland op dezen dag van zooveel arme menschen de voeten waschte als hij jaren telde, navolging vaagde voetwassching door Jezus Christus. Koning Willem III brak hiermede en droeg de voet wassching aan den hoofdaalmoezenier op. In 1754 werd de voetwassching definitief afge schaft en door het geven van aalmoezen ver vangen. De koning, die 41 jaar oud is, zal aan alle ai-men, die daartoe worden toegela ten, elk een zakje met 41 speciaal daartoe geslagen zilveren pennies overhandigen als mede een geldbedrag voor het aanschaffen van benoodigdheden in plaats van voorheen bij deze gelegenheid gegeven kledingstuk ken. De bedoelde muntstukken worden door muntverzamelaars sterk gevraagd, vooral de muntstukken welke een nieuwe koning in zijn eerste jaar uitreikt. De munten zijn bekend als Maundy coins. De Witte-Donderdag heet in Engeland Maundy-Donderdag. Maundy is van het La- tijnsche woord mandatum, dat opdracht be- teekent en op bet bevel ziet om elkander de voeten te wasschen. Coins beteekent gesla gen munten. BIJBEL, uitgave van J. Brandt en en Zoon, Amsterdam De Bijbel is geen boek om onder critiek te stellen. God heeft gesproken, en wij hebben te buigen. Hoe dieper iemand buigt, des te rijker en heerlijker worden de beloften door God gegeven. E11 dan toch op den Bijbel in deze rubriek gewezen? Ja, lettende op de uitgave, 't Is de welbekende Statenoverzetting die hier door de firma Brandt wordt gegeven. En deze Statenoverzetting is en blijft do geliefde. Nieuwe vertalingen mogen eenige verkla ring geven, de Statenvertaling blijft voor ons de geijkte overzetting. Nu vinden wij do uitgave van de firma Brandt daarom zoo praktisch, wijl telkens, wanneer een nieuwe pericoop begint., deze wordt aange wezen door een opschrift We weten dus di rect wat volgt en dat doet nauwkeuriger lezen We zouden wat gaarne zien dat onze lezers voortaan dezen Bijbel bij huiselijk gebruik op de tafel namen, en acht gaven op hetgeen met een kort inleidend woord wordt ge noemd. Bij huiselijk gebruik. Doch ook op vergaderingen, en een praeiitbijbel bij gele genheid van een huwelijk. Voorin wordt een register gevonden om de namen der familie leden te noteeren. Data voor geboorte en overlijden. Ict-s wat vroeger in den Staten bijbel werd gevonden, wordt ifi deze uitgave gevonden. Een sierlijke band siert de uitgave. Zoowel op de achterzijde als op het zijvlak vindt nien met duidelijke letters het woord „Bijbel", 't Is duidelij! gedrukt. Ook oude ren van dagen kunnen de heldere druk ge makkelijk lezen. De tijd voor huwelijkssluiting breekt weer aan. Men geve de jonggehuwden dezen Bijbel. E11vragen wij wel eens, waarom geeft tnen degenen die belijdenis des geloofs afleggen, ook geen Bijbel? Als we het prospectus inzien, valt ons oog op pracht uitgaven, en voor dat doeleinde zeer geschikt. Mocht ons zulk een uitgave nog worden toe gezonden, zoo zullen wij daarop in hot bij zonder nog wijzen. Rotterdam. C. DIEMER DONKERHEID EN DAGERAAD, door Ds N. Buffinga, met een voor woord van Prof. v. Gelderen. (Uit gave: Uitgevers-Mij Holland, Am sterdam). Er is een populaire volksuitdrukking, waarin zich uitspreekt bewondering voor geleverd werk, of gedanen arbeid, de uit drukking: „voor zoo iets neem ik mijn hoedje af". Niet dus de persoon, maar hc.t werk. Welnu, deze uitdrukking willen wij gebruiken in verband met het geleverde werk van Ds Buffinga. 't Is een arbeid, die groote inspanning heeft gekost, een arbeid, die met oen handomdraaien niet gereed was. 't Is nl. een verklaring van het boek Job. Hij heeft deze verklaring gegeven in 365 overdenkingen, zoodat liet hoek als dagboek kan worden gebruikt, en iedere dag gelegen heid biedt 0111 een Schriftwoord te overden ken. En zoo iets is van groote beteekenis. 't Is een boek, nl.., ,Job", dat vooral in onzen tijd dubbel waard is gelezen te wor den. De klaagzangen zijn niet van de lucht. De crisis doet rijk en arm vragen: wat zal de dag van morgen baren? Ieder gevoelt zich een soort „Joh". Ieder meent dat hij het zwaar heeft, zóó zwaar, dat hij onder de last zal bezwijken. En tocher zijn bijna geen Jobs onder de groote menigte.. Waren dezen er, zoo zou gehoord worden: de Heere heelt gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd. Wij achten dit boek van Ds. Buffinga om deze reden van zeer groot» beteekenis om Job in zijn lijden en worstelen te leeren verstaan. Wie het boek Job leest, gelijk het in den Bijbel staal, zal getuigen, dat er zeer, zeer zware stukken in voorkomen en moeilijk te verstaan. De vertaling heeft daaraan schuld. Het „verstaat gij, hetgeen gij leest?" zal meer malen beantwoord worden met, een volmon dig „neen". Wie echter een verklaring leest als Ds B. geeft, zal van de moeilijke woor den getuigen: boe schoon! Wat is liet boek Job rijk voor onzen tijd! Laat ons gebruik maken van deze verklaring. Men spreke met zijn buurman, 011 wekke liem op dit boek ta bestellen, opdat zoo Jobs beteekenis in zijn lijden verstaan worde en ons tot leering en vertroosting zij, zoo God in Zijn wijsheid ons ontneemt, hetgeen Hij ons had gegeven. C. DIEMER CENTRALE VEILING TE MIDDERHARNIS Veiling van Vrijdag 3 April Spinazie f 66.80, witlof f 55.70 per 100 kilo, andijvie f 3.70-5.20, bloemkool f 36, sla f 2.603.60, per 100 stuks; tulpen f 5 5.70, radijs f 3.60, per 100 bos; bater f 70—72 per 100 pond. Eieren: kippeneieren 5860 kilo f 2.25—2.35, idem 56—57 kilo f 2.05— 2.15, idem 48 kilo f 71.751.80, eendeneieren f 1.902, ganzeneieren I' 6.206.50. Aanvoer 20.000 stuks. Veiling van Maandag 6 April Witlof f 55.20, spinazie f 6.608.80, per 100 kilo; sla f 1.20—4.40, per 100 stuks; ra dijs f 1.702.80, gele tulpen t 5.80, roode tul pen f 8.50 per 100 bos, slavellen f 48 per kist. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. Afwijkende bonten en blauwen kunnen niet de prijs opbrengen als de soorten uit de beste streken van Zeeland. Toch is er vraag voor beide soorten. Met de verkoop van ipofl- star en potersoorten gaat de verkoop luier. Eigenheimer Bevelanders weinig gevraagd. Bonken gevraagd, alle soorten. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag dan eerst inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten bij Makelaar Jac. Knoop. Heden 6 April werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2.252.60, dito blauwen f 2.252.60, dito eigenheimers f 1.70 1.80, dito roodistar met blauw onder de schil f 1.80—Z.90, dito Bevelanders f 1.80—2, dito roodstarpoters f 1.501.60, bonte en blauwe poters f 1.902, Haarl.meer en IJpolder Be velanders f 1.70—1.80, dito bonten f 2.40— 2.60, Flakk. eigenheimers f 1.701.80, poters f 1.501.60 Spuische eigenheimers f 1.70 1.80, dito poters f 1.501.60, Anna Pauwlow- na zandaardappelen f 1.802.50, Hillegom- mer zandaardappelen f 2.10—2.50, alle soor ten bonken f 1.80—2, Friesche roodstar f 2 2.10, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Winter Malta-aai-dappelen f 1112, Nieuw- landsche zandaardappelen in 50 kilo-balen f 2.903, zandbonken f 2.602.80. AMSTERDAM. 6 April V e e. Aanvoeren er> rrözen: 437 vette koeien le kw 5356 c, 2e kW 4250 c, 3e kw 3440 c, per l:g. slachtgew.; 92 melk- en kalfkoeien 140190, per stuk; 127 vette kalveren: le kw 5460 c., 2e kw 46— 53 c.. 3e kw 4245, per kg. levend gew 182 nucht. kalveren 3.507, 66 schapen 13 20, enkele zuiglammeren f 12. per stuk: 563 varkens; vleescbvarkens (90110) kg.) 4143 id zwaardere 3940, votte varkens 3839, per kg. slachtgedichi; 20 paarden f 70110 per stuk. Runderen; aanvoer vrp kort, handel zeer stug, enkele prima beesten hoogere noteering. Melkkoeien: aanvoer gewoon, handel stil. Vette kalveren: aanvoer redelijk, handel stug, prijzen vrijwel onveranderd. Nuchtere kalveren: aanvoer ruim, prijzen constant. Schapen: aanvoer ruimer, hendel vrij vlug, prilzen onveranderd. Varkens: aanvoer redelijk, handl stug, prij ven onveranderd. Paarden: aanvoer kort, handel gedrukt. AMSTERDAM, 6 April. Aardappelen. De prijzen waren- Zeeuwsr.he Ponten en blauwen f 2.402.70; id Bevelanders f22.10: id Poter3 f22.20: id Borgers f22.10: Friesche Red- star f 2.50.80; Duinzand f3.75—4: Drentsche Zand f 1.902.20 alles per H.L. Malta lo ct p kg. Aanvoer 17000 kg ROTTERDAM 6 Anrit Vee. Aangevoerd m totaal 2118 dieren, t.w.. C91 vette runderen, 350 vette kalveren. 26 nucht. kalveren. 433 schanen of lammeren. Cl6 /arkens, 2 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien le kw tot fiO c-, 2e kw tot 44 c, 3e ,tw 23- -34 c. vette ossen le kw tot 45 c, 2e kw tot 41 c.. 3e kw Sn 34 e vette kalveren le kw tot 90 c., 2p k tot 75 e., 3e kw 4855 o.. varkens (levend gewfrbo 3? 3384 e., sohanen 30384' o. lammeren 293841 c. Khanen f 12lc7—20. ,ammera,n 17—14—10. per stik. Vette koeien en oss^n* aanvoer ruimer, handel goed. hoogere prifzen Een prima Uo«s poe tot 52 en een os tot 47 c. Vette kalveren: aanvoer grooter. hanrfel lui, r>r«7.en als vor week. Een prima kalf nee r.it 100 c. Schapen en lammeren: veel ruimer mark met tragen handel, prijzen lieven stabiel Verkens- aanvoer als vor week mot »wt«*ron handel dan vor week. onveranderde pr:izen Eenige partptjes schapen werden voor export gekochL ROTTERDAM, 6 April. A a d a prijzen waren Brielsebe eigenheimers f? rt0; Zeeuwsche blauwe f32.30: id eiarenh fi 8^ 2; Jdem bonte f22.30; bonte en blauwe fl.501.70: Bevelanders f 1 802: eigent vo ters f 1.501.75; Redstar f 22 25 a'l^s n HL; zandaardappelen 3t£4 ct; Maltha's wlnfpr 10ot beide per kg. Met tameHIko aan voer, kalme vraag TIEli, 6 April. Eieren ƒ2.302.40 per 100 Aanvoer 90.000 stuks KORTRIJK, 4 APRIL CICHOREI Ef schijnt eindelijk mee- leven e komen op de markt Van het bogln dc -eek was de d'sp. koopwaar zeer nrtJ^nndc cn steeg de noteering op fr. 79. der week kwam er weerstand, die echter de vastheid der .prijzen niet beïnvloeden zal. Voor den o 1e uw en oogst stegen de prijzen tot fr 72,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2