Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 7 MAART 1936 r 51E 'JAARGANG N?. 4277 Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten SCHOOL MET DEN BIJBEL TE SOMMELSDIJK Deze Courant verschijnt eiken W OENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. f HET GEESTELIJKE VOOKOP Het wordt tegenwoordig wel eens voor gesteld alsof, nu de saneering van 'a Rijks financiën schier alle kracht opeischt, dit een werk is van lagere orde. Alsof vroeger het geestelijke en nu het matorieele op den voorgrond staat. Niets is minder waar dan dat. Iedere tijd heeft zijn bepaalde zorgen en nooden. Nu is de finantieele nood de hoofdfactor van de politieke strijd geworden. Maar daardoor is dat op zichzelf beschouwd nog niet materieel. £ls iemand tracht inkomst en uitgaaf in evenwicht te brengen, volbrengt hij niet alleen een materieel belang, maai daar door dient hij ook een geestelijk belang. Want daardoor zorgt hij, dat de levenswet ten welke God voor het leven gesteld heelt, ook nagevolgd en beleefd worden, vcrwaar- loozing daarvan, zou tot ernstige schade van het geheele leven leiden. Daarom is behartiging van die zaken van hooger orde dan velen wel denken, want juist daardoor wordt voorkomen dat de chaos ontstaat. Het volbrengen van dien arbeid is van even ver geestelijke strekking, als de arbeid vroeger verricht. Alleen hij, die dat niet ziet of aanvoelt, bewijst daardoor dat het woord Christelijke politiek, meer een woord voor hem gebleven is, terwijl de werkelijkheid door hem niet benaderd wordt. Neen de groote vraagstukken waar onze groote mannen nu mee worstelen zijn ovep groot van waarde voor de Christelijke poli tiek als die waarvoor onze vaderen op trokken. Tegenover alle verdachtmaking en klei neering van den grooten arbeid, door onze mannen verricht, staat ons belijden, dat hun optreden zijn grondslag vindt in Gods getuigenis. Alleen hij die daaruit kracht put kan staande blijven in dezen tijd, want hij weet dat God hem als een nietig instru ment gebruiken wil, om Zijn raad te vol- S'oercn. De strijd moge zich toespitsen op mone fair gebied, in wezen is de strijd op politiek terrein een strijd om de hoogste geestelijke goederen. Juist omdat het dat is, kunnen onze mannen zich daaraan geven. Daarom staat in den strijd dezer dagen het geestelijke voorop. Wat is werkloosheid? Hebt ge uit eigen ervaring geleerd, wat het heteekent: werkloos te zijn? Niet maar een week of hoogstens een maand. Maar een jaar lang? Een jaar achter elkaar niets doen, dan naar het stempellokaal loopen. Of zelfs dat niet, omdat ge geen lid waart van een vak- vereen iging of geen steunuitkeering ontving. Geen enkele dag in Uw leven van één jaar waarop go voor anderen en Uzelf nuttig waart. Zoodat elke dag precies hetzelfde was met de altoos terugkeerende vraa.g: „Wat zal ik vandaag doen?" En met daarop hetzelfde antwoord: „Niets want ge hebt geen werk". Welk een angst moet er in uw hart komen voor Uzelf en Uw toekomst! Of als die angst er niet meer is, welk een diepe verslagen heid is er over U gekomen door die werk loosheid. Het leven werd loos: zonder inhoud, zon der beteekenis. Zoo ziin er duizenden in ons land. Oude ren en jongeren. Hebt ge U wel eens afgevraagd, hoe het nu toch met al die menschen, vooral jonge menschen, gaan moet. Denk daar nu eens niet overheen, maar goed er over na. Stel de realiteit voor UI Hebt ge een antwoord? Neen. Het: „werk is er niet" is geen antwoord. Maar een ant woord moet er en kan er wel gegeven wor den. Dat antwoord geeft de centrale voor werk loozenzorg. Een stichting ter bestrijding van do geestelijk-zedelijke gevolgen dor werk loosheid en in het leven geroepen door den Raad van Nederlandsche Kerken voor prac- lisch Christendom. Deze „Centrale" geeft een antwoord tn Zichtbaren en tastbargn vorm, daar op 7 plaatsen voor de jeugdige werkloozen kam pen gesticht zijn en een achtste kamp in wording is. Daar is in 1936 arbeid geduren de acht weken voor ongeveer 4000 jongens, waneer G ij meehelpt! Wat zijn dat voor kampen? Een volgende keer vertellen we U dat. Jaarlijksche Ouderavond Vrijdag 28 Februari hield de School met den Bijbel te Sommelsdijk haar jaarlijkschon ouderavond. Er was groote belangstelling: ruim 300 personen waren aanwezig toen de Voorzitter, de heer 14. M o i, de vergadering opende, door te laten zingen Psalm 119 3 en te lezen Spreuken 8, vervolgens de aan wezigen, en in 't bijzonder de geachte spre kers, welkom heet. waarna Ds. Koolhaas, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, in ge bed voorgaat. Ds. Koolhaas spreekt dezen avond over .J>e beste plaats voor ons kind", uitgaande hier bij van liet voorgelezen Schriftwoord Marcus 9 vers 1429. Spr. zag met genoegen de groote opkomst, welke getuigt \an belang- stelling voor de school. De aanwezigheid van de voorgangers der verschillende kerken toont de goede samenwerking. Komende tot zijn onderwerp, wijst spr. er op, dat de Heere op den berg der verheerlij king was, vergezeld van zijn drie discipelen en ontmoette daar Mozes en Elia. De Heere wordt daar de keuze gelaten: meegaan met Mozes en Elia en Zijn volk achterlaten, of het kruis tegemoet gaan; maar dan laat Ilij Mozes en Elia gaan en daalt af met de dis cipelen naar Jeruzalem. Ook Petrus, die al daar zou willen blijven, moet van den berg af. Daar treffen zij aan den Vorst der Duis ternis in zijn werk aan den maanzieken jon geling, die vanaf zijn jeugd door den duivel bezeten was. Alles zal die vader voor zijn kind gedaan hebben, maar als niets hem baat. komt hij eindelijk tot Jezus. De disci pelen, aan wien toch ook du macht gegeven is duivelen uit te werpen, kunnen hem niet helpen. De Schriftgeleerden zien dat met leedvermaak aan en als Jezus van de plaais Zijner heerlijkheid afdaalt, klagen de disci pelen ook over hun onmacht. Maar de Heere neemt het op voor hen, tegen de Farizeeërs en Schriftgeleerden. En Jezus zegt tot den vader: brengt uw zoon hier tot Mij. Hier denkt spr. aan de school met den Bijbel. Veel belangstelling, maar nog zijn er niet allen die hier liooren. Ouders, die den ken dat rekenen, schrijven e.d.g. te leeren voldoende is voor hun kind. of wel meenen dat huil kind goed is, hebben geen school met den Bijbel noodig. Maar, zegt spr., dit is niet zoo. liet Doopsformulier noemt uw kiu- deren, kinderen des toorus en der verdoeme nis deelachtig. Op de vraag: waarheen met mijn kind? is maar één antwoord, ni. „Jezus zegt, brengt uw kind liier". Jezus heeft recht op uw kind als gij uw Doopsformulier ge trouw wilt zijn. De doopsbeloftc slaat niet alleen op uw kind maar ook op u, ais ouders. Voor hen die met liet doopkleed ook de af gelegde doopsbelofte opbergen, voor hen die zoo staan, daarvan is te hegrijpen dat zij hun kind zenden naar de plaats waar voor Jezus geen plaats is. Immers Gods Woord is daar niet meer. Een onderwijzer die uw kind zegt, dat het in beginsel van don duivel is beze ten, is niet meer neutraal. Zoomin als so cialist en Bijbel kan samengaan, zoomin ook openb. school en Bijbel. En zegt gij, de disci pelen stonden toch ook machteloos? Ja, zegt spr., maar als die ervaring er komt, dan helpt Jezus. De vader zegt tot Jezus: „In dien Gij kunt, helpt hem". Overal tc vergeefs gezocht, begint ook hij te twijfelen, totdat Jezus tot hem zegt: „Geloof alleenlijk" En als de vader belijdt: „Ik geloof, kom mijn ongeloovigheid te hulp", dan beveelt Jezus de onreine geest uit te gaan. Eenerzij ds een les voor onderwijzers, ouders eu predikanten dat het niet in eigen kracht geschieden zal. maar anderszins rijke troost, dat Jezus Christus niet machteloos staat, als ons werk dreigt te falen. De openb. school tracht het nu te bereiken door een dominéé wat Godsdienstles te laten geven op school, maar dat is ook niet vol doende. In alle vakken moeten wij onze af hankelijkheid van God erkennen, Die ons de kennis en wetenschap geeft, en in vakken als Geschiedenis, Aardrijkskunde enz. doen uitkomen de groote daden Gods mot ons volk. Er moet doorloopen de draad van genade, ontferming cq de verlossing in Jezus Christus En falen wij dan in ons werk, zien wij geen resultaten, zoek dan niet de schuld bij anderen, maar gaat met uw taak naar Jezus, tot Hem, wiens Naam Raad is. Spr. wekt de ouders op tot gebed voor de school met den Bijbel, voor onderwijzend personeel. Het ge bed des rechtvaardigen vermag veel, zegt de II. Schrift. Gij hebt te doen met een God, die alles vermag. Dat er dan zij een vasten en bidden voor den troon des Allerhoogsten Het vasten is bij ons in onbruik, maar spr zou wenschen dat de overheid ons volk nog eens opriep tot een bidden en vasten: tot een God, die alles vermag, die ook uw kind kan red- de.n van 't verderf. Bid dan, zegt spr., voor de school, voor het personeel, voor uw kin deren, maar ook voor u zelf. Na het zingen van Psalm 68 vers 6, spreekt de heer J. LI. Koppelaar, ouderling der Geref. Gemeente te Middelharnis. Het stemt tot ootmoedige dankbaarheid weer een ouderavond te kunnen hijwonen, aangezien de Heere ons weer een jaar ge spaard heeft en geschonken, wat wij voor het leven nooclig hebben. Onwaardeerbaar voorrecht is het dat onze kinderen nog Chr onderwijs gegeven wordt. Verwacht gij daar van niet te veel, wordt door sommigen ge vraagd. Is het personeel zooveel beter?, zijn de kinderen beter? Vergadering/zegt spr, gij weet het zelf. Nooit zal het volmaakte hier op aarde bereikt worden; dit is de erfenis voor Gods volk. Als dit beginsel door Gods genade in onze ziel leven mag, zullen wij als Paulus er naar jagen, naar dit schooue eind doel. Maar dan is liet ons ook niet eender, welk onderwijs onze kinderen ontvangen Ook niet wat, maar hoe. Is dan de opvoeding van zoo groot belang? vraagt spr. Geef mij de jeugd, zegt Prof. Opzoomer, en ik heb de toekomst De Godzaligheid zij doel en ver- eischte van het Chr. onderwijs. Dezelfde God zaligheid die Paulus noemt in zijn brieven aan Tiniotheus. Deze vindt haar hoogste ver vulling in deze twee geboden: „God lief te hebben hoven alles, en den naaste als ons zelf". Satan en de wereld spannen samen om Zijn geboden te vertrappen. Paulus ver maant reeds tot oefenen in de Godzaligheid. De reformatoren wijzen er ook nadrukkelijk op. lief leert den mcnsch buigen en bukken in 't stof. Wij moeten Hem leeren kennen als Formeerder, maar ook als Verlosser. Spr. bespreekt dan hoe Jezus goeddoende door het land ging, maar ook moest sterven, niet omdat Hij kwaad deed, maar omdat Hij zich noemde de Zone Gods. Zijn vijanden za gen in Ilem slechts den meiiscli, en daarom riepen zij vrijmoedig uit: „Zijn bloed konie over onsen onze kinderen" Overgeleverd om onze zonden is Ilij door den Vader opgewekt tot onze rechtvaardigmaking. Ilij is gezien van do engelen, die in EUratlia's velden van Hem zongen, liet „Eere zij God". Door de menschen verworpen fs Ilij door den Vader opgenomen in heerlijkheid als de kroon op Zijn verlossingswerk. Dit te verkondigen, de eere Gods, zij het doel der Godzaligheid. Spr. wijst de ouders op hun belofte bij den Doop. Op hun duro verantwoordelijkheid maar ook op hun groot voorrecht Hoeveel kinderen, millioenen kinderen rondom ons, zie maar naar Rusland, waar niet onder wezen en bijgebracht wordt dc Majesteit Gods. Waar God-loos geleerd cu opgevoed wordt. Ook in ons land kan men jongens en meisjes hooren zingen dat zij hun heil van zichzelf verwachten. Vreeselijke teleurstel ling zal hun dit baren. De Godzaligheid zij dus het doei v an Chr. onderwijs. Wij hebben dan ook toe te zien hoe het wordt gebracht. Zonder wedergeboorte zal niemand het Koninkrijk God» zien, zegt de II. Schrift Waakt voor de leer der algcmccno verzoe ning, die niet Schriftuurlijk is. Alleen zij, die van nieuws geboren zijn, zullen Gods Ko ninkrijk beërven. Geen leer, dat genade erf goed is; want zegt niet Gods Woord: Jacob he& Ik liefgehad, maar Ezau heb Ik gehaat. Waar is, dat de beloftenissen Gods een krach t-ige pleitgrond zijn, die wij aan moeten grijpen voor ons zeil en onze kinderen, om te worstelen voor don troon Gods. Ouders spreekt, bidt met uw kinderen. Niet het voldoende achten dat uw kinderen Chr. onderwijs ontvangen, maar ook zelf er voor bidden. De Dordtsche Kerkorde draagt aan de Kerk op toe te zien dat er onderwezen wordt in de Godzaligheid. Een plicht rus tende op do Kerkeraden. Het bestuur lette dan op zijn plicht en steunt het personeel, aan wien voor het grootste gedeelte do opvoeding der kinderen is toevertrouwd. De liefde Gods rnoet worte len in uw hart, zal uw werk vluchten dra gen. Wie is bekwaam tot deze dingen, zegt sjir. Laten wij de soliuld van hot falen niet bij anderen zoeken, maar hij ons zelf, de hand in eigen boezem steken en bidden dat God ons de genade schenkt, verzoening te vinden in hot bloed des Kruises. Na de pauze spreekt de heer Van der Poel, hoofd der School, over: „Enkele ge dachten over het kind onzer eeuw". Het huidige jonge geslacht zal straks de plaats van ons, ohderen, innemen. En daar wij, als Christenouders, van Godswege geroe pen zijn, onze kinderen op te voeden In dfe vreeze en vermaning des Heeren, kan dat kind onzer eeuw ons dus niet koud laten, maar vordert onze warme belangstelling. Wat de 20e eeuw ons reeds heeft doen zien van dat kind, is niet verblijdend, ons voor hoofd plooit zich in zorgenrimpels. Wat zal het zijn, als het volwassen is? Zal het dan bezield zijn met (door) een domonischen geest en alles neertrappen, wat van deze we reld niet is? Wij zijn alle kinderen van onze tijd en de tijdstroom tracht ons mee te sleu ren. Standvastigheid en moed is noodig, om te blijven staan. Van volwassenen kan men verwachten, dat ze zelfstandig zijn, een be zonken oordeel hebben, maar niet van onze kinderen. Zij leven in een overgangstijdperk, waarin 't karakter moet worden gevormd, de persoonlijkheid wordt geformeerd. De ouders en opvoeders zijn geroepen goed toe te zien op de lectuur van hun kinderen. Door 't lezen van slechte boeken wordt veel bedorven. Goede hoeken eclitcr kunnen een heilzarnen invloed uitoefenen. Van edele per soonlijkheden straalt ecu verheffende in vloed uit. De Christelijke volksleiders uit 't laatst der vorige eeuw en 't begin dezer eeuw wisten ook 't jeugdige gemoed in gloed te zetten. Wee echter onze jeugd, als ze hun jonge liefde verpanden aan de .volksmen ners onzer dagen. Heerlijk, als wij bij onze jeugd iels mogen bespeuren van helde tot den Heiland, Die alleen waarlijk gelukkig maken kan. Ook moeten wij nauwkeurig toezien, met wie ouzo kinderen omgaan. Een eiscli vuil Gods Woord is, dat aan de godsdienstige op voeding alle zorg wordt besteed. In verband hiermede wordt gewezen op huisgezin, Chr school, catechisatie, knapen-, jongelings- en meisjesvereenigmg. Wij moeten de kinderen met Gods hulp door hun moeilijke periode heen helpen. Bidden wij dan ook om wijs heid voor die moeilijke, doch heuglijke ar beid. Slotwoord D s. Lara an, predikant der Chr. Geref. Gemeente te Middelharnis, spreekt in een slotwoord over de twee groote machten die van zooveed invloed zijn op het leven van elk persoonlijk en van het volk in het geheel. Eenerzijds de macht, de tijd van de tienduizenden, die paradeeren voor den lei der, den tijd der reclame, die met groote ad vertentiën hun waren aan den man trachten te brengen. Daartegenover de kracht van het beginsel der II. Geest, werkend in het hart van een zondaar. Spr. bepaalt zijn gehoor bij de gelijkenis van den zuurdcesem. De vorige maand was spr. ook op een ouderavond in Sommelsdijk, waar Prof. Eerdniaps sprak. In zijn repliek wees spr. toen op dit beginsel, dat ons ge lieele leven en werken moet rioorzuren, wat den Professor de opmerking ontlokte, dat hij niet van dat zuren gediend was. Spr. is er trotscb op dit Woord en beginsel te kunnen brengen. Het deeg wordt door hot zuursel, een in zijn aard bedorven klompje deeg, tot een smakelijk brood gemaakt. Hot Ko ninkrijk dor Hemelen, zegt Jezus ons, is daaraan gelijk. Geen Kerk of Kcrkgroep zal dien zuurdcesem des H. Geestes kunnen mis sen. Als dat zuurdeeg in het hart komt te werken, komt er de begeerte Gods Woord te onderzoeken en gaat bet oog zien. De die naar des Goddelijken Woords zal overal zijn mandaat gehoorzaam zijn, en ook deze vraag stellen op den ouderavond: Niet de macht, de massa, maar het krachtig beginsel van Gods Woord in bond met Zijn Geest, zal over winnen. Deze zuurdcesem uit zich in 's le vens uitgangen en doet daar zijn werk. Wat een invloed gaat hier van uit als va der en moeder hier iets vun mogen verstaan. Het zal hun leven zijn hun kind te brengen naar de plaats waar Gods Woord wordt uit gedragen; opdat het zal werken als den zuur decsem in het hart der jonge kinderen. Spr. vertelt uit zijn ervaringen van een kind, dat tegen alle tegenstand in, toch be geerde Gods Woord te hooreD en daardoor oorzaak werd dat zijn vader van tegenstan der belangstellend werd. Spr. wijs do ouders op de noodzakelijkheid dezen zuurdcesem deelachtig te worden, dan zal liet op Zijn tijd en wijze tot openbaring komen. Bedenkt uw verantwoordelijkheid als gij uw kind onttrekt aan den zuurdcesem van Gods Woord. Haalt ze terug van die plaatsen waar dit beginsel niet kan of mag doorwerken. Ook de onderwijzer heeft zich te onderzoe ken: Hoe zult gij het den kinderen met den gloed der warmte mcdedeelen, als gij zelf niet warm bent! Zooals de drie maten meel met een weinig zuurdcesem doorzuurd wor den, zoo is ook de werki ng van Gods Woord, de eeuwen door, totdat de laatste is toege bracht. Voor de dienaars dezer werpld alleen dit tijdelijke, maar die de waarachtige droef heid naar God kent, heeft de eeuwigheid. De Voorzitter spreekt een hartelijk dankwoord tot de sprekers van den avond. Ilij memoreert dan nog enkele feiten, betrek king hebbende op dc eerste-steeulegging van de school op 28 Februari 1910, dus dezen avond juist voor 25 jaar geschied. Na tal- looze vergaderingen was men zoover dat tot den bouw der school beslist was. Veel stof had de voorgenomen stichting doen op waaien. Alom was er tegenstand. Spr. weet nog niet hoe zij den moed hadden. Er was wel belangstelling voor een ziekenhuis,maar niet voor een Chr. school. De opriohters wis ten eahter dat God het van ,hen eischte en daarom werd aangepakt. De eerste steen is gelegd door wijlen den heer Jacob Joppe, die penningmeester der verceniging was. In alle eenvoudigheid vonil de plechtigheid plaats, zonder veel belangstelling. Nevens den voor zitter was er nog een dor thans aanwezige leden bij tegenwoordig. Spr. zegt dan nogmaals dank voor de goede opkomst en hoopt dat er vrucht van gezien mag wrden. Na het zingen van Psalm 106 vers 3, sluii Ds. Laman met dankzegging. DE STEUNUITKEERING AAN DEN TUINBOUW Naar wij vernemen heeft in den loop van deze week de vijfde uitkeering plaats van de tuinbouwsteungelden over 1935. Het is niet onwaarschijnlijk dat voor be paalde producten daarna nog eenige vergoe ding zal worden uitbetaald. UITVOER VAN EIEREN Het contingent eieren, dat in Maart naar Duitscbland en Engeland zal mogen .worden uitgevoerd is voor Duitschland 2b pet. en voor Engeland 60 pet, grooter dan in. Febr. Vergadering der Hulpcentrale Vergadering van 4 Maart De vergadering werd door den voorzitter, den heer Hogeweg, geopend; gelezen werd Psalm 75, waarna de voorzitter voorgaat m gebed. Na een zeer kort openingswoord ver zoekt de voorzitter den secretaris de notulen der vorige vergadering te Izen; deze werden onveranderd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde jaarverslag van den secret iris over 1935. Daarin werd vol doende aandacht besteed aan de positie der A lt. partij eu werd de ontwikkeling der politieke stroomingen nagegaan. Ook dil verslag werd vastgesteld. Dc rekening \an den penningmeester, den heer T. Tanis T.zn., sloot niet een voordcelig saldo van 78,75. Een commissie, bestaande uit de heeren Jongsma en v. Biert. zagen boeken en bescheiden na, en adv iseerden oin den penningmeester onder dankzegging te decliargeeren voor zijn beheer. Daarna was het woord aan den secretaris, den heer J. M. Dijkers, welke het onderwerp: „Positie en taak van het Ministerie Colijn" in zou leidon. Volgens besluit der vergade ring werd vooraf een schema ruet punten rondgedeeld, de bedoeling daarvan was, dat daardoor de Kiesvereen. gemakkelijker dit onderwerp op hun vergaderingen zouden kunnen bèhandelen. Dc Hulpcentrale zou op haar vergaderingen er steeds naar stieren, dat de onderwerpen zoo instructief mogelijk behandeld werden, opdat zij verhelderend zouden werken en onze plaatselijke kiesver- eenigingon daardoor steun van de Hulpcen trale zouden ontvangen. Inleider gaat in den breede na. de poli tieke stroomingen eu de oorzaken welke er toe geleid hebben, dat dr. Colijn een Minis terie vormde op een zoo breed mogelijke basis: de ernstige ontwrichting van de fi- nantifin en de groote nood op economisch terrein. Niettegenstaande liet Ministerie staat voor de reuzentaak ((gaafhouding der gulden en hooghouding van liet gezag), ziet het nog kans verschillende groote uitgaven te voteeren om juist de minst-draagkrach- tigen te steunen, daardoor doende wat moge lijk is, om de volkskracht te bewaren, tegen over alle predikers der ontevredenheid. Het staat vast, dat als deze lijn verlaten wordt, wij in een chaotisohen tóestand zullen ge- ra keu. De taak der Regeering is moeilijk, wij moeten ons achter haar scharen en de volks geest elk op zijn eigen plaats bewerken. De positie der A.-B. partij is geen andere, dan "zich onvoorwaardelijk achter dc Hegeering te scharen, do positie moge in den lando moeilijk zijn, God, die de draden van het wereldgebeuren in Zijn hand houdt, heeft ons een roeping gegeven, welke wij als partij, maur ook als Regeering, op moeten volgen. De roeping om In klaarheid van kennis ons volk het lichtende spoor t an Gods genade te wijzen. Als wij zoo de positie en taak van het Mimsterie-Colijn zien, zien wij ook de positie en taak der A.-R. partij, om lei- wille van het Vaderland, zich te scharen achter dr. Colijn. De weg, welke hij gaat moge moeilijk zijn, in Gods kracht gaat hij voort, en wij, wij volgen hem. Wij zullen op iedere plaats de beginselen der A.-R. pari ij verbreiden en verdedigen, onze eigen A.-R. pers steunen cn waar het kan haar bevorderen. Op dit onderwerp volgde een gezellige en leerzame bespreking, waaraan deelnamen de heeren v. Rumpht. Koppenaal, Jongsma, v. Biest, Vogelaar en v Leeuwen. Verschilldnde zaken werden nader besproken zoodat met recht gezegd mag worden, dat deze vorm van vergaderen voor de Hulpcentrale een succes was. In zijn slotwoord wijst de voorzitter er op, dat wij nu vier vergaderingen in deze win ter gehouden hebben. Er mag echter geen indommelen zijn, onze kracht moet paraat blijven en onze Kiesvereenigingen moeten werkende kiesvereenigingen zijn, opdat er daardoor kracht van uit kan gaan. Na rondvraag sluit de voorzitter de ver gadering, de secretaris ging voor in dank gebed. STEUNVERLEENING POOTAARDAPPELEN Zal varieeren van 0.50 tot 1.50 per 100 Kg. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal binnenkort een ministeriee- le beschikking afkomen betreffende steunveiieening voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, welke niet hun bestemming als zoo danig hebben gekregen of zullen krij gen. Deze steun zal varieeren tusschen 0.50 en 1.50 per 100 Kg., naar ge lang van de klassificatie door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale. In verband met deze steunverleening zul len evenals liet vorige jaar tussclien 1 en 10 April de voorraden goedgekeurde pootaardappelen worden geïnventariseerd, hetgeen namens de Ned. akkerbouwcentrale zal geschieden door den Ned Alg. Keurings dienst in samenwerking met de provinciale landbouwcrisisoigauisaties. HADT U DE GOEDE OPLOSSING GEVONDEN? De oplossing' van het letterraadsel in ons jubileumnummer van de vorige week is ais volgt: Flakkee en de Maas zijn één 2 Q O 4 lak 1 8 2 fel 9 7 5 nek 12 6 15 mes 10 11 18 den 12 17 21 mijn 19 20 9 een 16 13 4 zak Wanneer men deze letters in de door de nummers aangegeven volgorde groepeert, ziet men bovenvermelde zin te voorschijn komen, die een uitspraak is, welke met betrekking tot het oudste blad van Flakkee zeker mag worden gedaan. Flakkee is moeilijk zonder „de Maas" te denken. We verwachten dat mee door het jubileumnummer en door ons streven om in alle opzichten onze abonné's van dienst te zijn, de band tusschen het eiland en ons blad steeds nauwer wordt aaugehaaid. Vereeniging Lighallen MiddelharnisSommelsdijk Jaarverslag 1935 i Zal het jaar 1935 in de geschiedenis wor den vermeld als een jaar van oorlogen en. geruchten van oorlogen\oor onze lig hallen, die zoo ver van het wereldrumoer verwijderd zijn, ging hut tamelijk rustig voorbij. Een enkele bestuursvergadering was maar noodig om de bijzondere zaken te be spreken de loopende dingen konden door liet dag. bestuur worden afgehandeld. Laat ik op enkele voorname punten uw aandacht mogen vestigen. We kregen waterleiding in de hal, een groote verbetering, die zeer noodig was. Om dat de petroleumstellen versleten waren en dus vernieuwd moesten worden, werd nog een poging gedaan om bij het gasbuizennet. aangesloten te worden. Dit geheulde gratis, verder de kostprijs per M3. als ieder parti culier. Bij verstandig gebruik, meende do gasfabriek, zouden we niet. duurder uitko men, dan met olie. De tweede groote ver betering. Met de Mitento werd een schikking ge troffen, zoodat dus deze zaak ook van "do baan is. Dit. wat de zakelijke dingen betreft. Voor dit seizoen vonden we zr. De Graat, van Kaamsdonkveer, tijdelijk in Stad a. h. Haringvliet, bereid ons te helpen. Ze heelt haar werk gedaan tot volle tevredenheid van de doktoren en patiënten en dus was het bestuur vanzelf blij met deze keus. 14 Mei werd de hal geopend; 28 Sept. gesloten; 29 patiënten werden verpleegd (17 uit Mid delharnis en 12 uit Sommelsdijk) met 226 verpleegdagen. In plaats van den heer Schuurman kwam de heer Kievit, daar maar enkele patiënten gereden behoefden te worden en op het ver voer bezuinigd moest worden. Kort na het vieren van zijn zestig-jarig huwelijksfeest werd de heer Hoek ziek, die oji boogen leef tijd dit jaar overleed. Langen tijd is zijn naam met de Lighallen verbonden geweest, vanzelf herdenken we hem dankbaar in dit verslag. Daar we reeds een meisje hadden tot hulp der zuster, werd de plaats van con cierge niet meer vervuld. Door do crisis, waaronder wc nog lijden., hebben we weer enkele leden verloren. De commissie, die helpen zou om leden te win nen voor het 3 ct.-fonds, kwam alreeds bij elkaar. Het wachten is nu op gestadiger weer en langer dagen. We hopen, dat 'op deze manier onze financiën wat versterkt mogen worden. Op onze aanvrage om subsidie bij beide gemeenten, kregen we een afwijzend ant woord. We! gaven de diaconieën nog onge veer hetzelfde bedrag, maar we kunnen niets missen daarom moeten andere wegen gezocht Hiermede zijn we aan het eind onzer me- dedeelingen. We hopen in 1936 weer dege nen te ontvangen, die zon en frissche lucht noodig hebben en door U in staat gesteld tp worden ons werk dit jaar te volbrengen. Ned. Akkerbouwcentrale De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat eventueele aanvragen voor restitutie krachtens do Crisis-Réititu- tiebeschikking 1934 XIII (consumptieaard appelen. verstrekt door instellingen va-n liefdadigheid) vóór 16 Maart 1936 moeten zijn ingediend. Aanvragen na dien datum ingediend, kunnen niet meer in behande ling worden genomen,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1