Gedé-Zalf DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Bijna 99 der kiezers stemt voor het huidige bewind DE STAD HARRAR IS EEN VUURZEE MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 1 APRIL 1936 PROT. CHR. GRAAN-, ZAAD- EN PEUL VRUCHTENHANDELAREN Het geheele Rijk in vlag gentooi Cichorei- clisponibcic* "s een druk van aaru- lieden mee- de daarop rden terug- ac. Knoop, groenten telefoon ïende prij- •2.60, dito mers f 1.70 1.80, dito ,ve poters Be v el an- 2.40—2.60, l'ito poters f 1.70— Pauwlow- Hillegom- Friesche cdstar po- n f 1.70— 100 kilo: che zand- f 2.90—3, kw tot 4*?, ossen le 30—34 c.; tot 75 c., richtA 32 ren 2938 ren 10— kt, handel ging- nog Land- en Tuinbouw Dc nieuwe baconregeling pelen. De f2—2.20; f 1.80—2 vq poters eigenh. les p HL 10—10% ii', kalme Landelijke organisatie opgericht Onder voorzitterschap van den heer S van Wijk te Vijfhuizen werd Zaterdag- middag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering gehouden van graan-, zaad- en peulvruchtenhandelaren van Protost.- Christolijk beginsel teneinde te geraken tot oprichting van een Organisatie van Prot.- Chr. Graan-, Zaad- en Peulvruchtenhande- laren. In zijn openingswoord heette do lieer S. van Wij k, na in gebed te zijn voorgegaan, de aanwezigen welkom en wees er op, dat drieërlei motieven ons hier samenbrengen. Allereerst de actie dpi- Verecniging van Clir. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland is ingeleid om deze organisatie uit te bouwen. Ten tweede onniat ouzo arbeid daaraan verwant is en ten derde om dat we lillen ons onderworpen weten aan tie heerschappij van Gods Woord. Op grond hiervan heeft spr. de uitnoodi- ging aanvaard om deze vergadering te pre- sideeren mede in verband mot de woorden van Dr. Kuyper, die gezegd beeft dat onze maatschappij moet worden teruggegeven aan do in haar zelf aanwezige kraclit. Na nog een en ander omtrent de rond gezonden nota to hebben toegelicht, sprak spr. den wensch uit dat lieden mag worden besloten tot de oprichting van een eigen landelijke organisatie van Prot.-Chr. Graan-, Zaad- en Peulvruchtunhandelaren. Hierop verkreeg de heer A. Borst Pzn. van Rotterdam, het woord over do nood zakelijkheid, de practische uitvoerbaarheid en de profijtelijkheid van een eigen orga nisatie in direct verhand met onze begin selen. Spr. wees er op, dat ree.ds talrijke orga nisaties op liet onderhavige gebied bestaan die dc verschillende belangen behartigen. Door de crisis is er gekomen een ver maatschappelijking van den Slaat, waar door de bcteekenis van organisatie grootcr is geworden dan voorheen. Meermalen zullen we niet ontkomen aan do gedachte dat het niaterieele zoo vaak den boventoon voert. Spr. wenscht thans te be wijzen, dat niet liet niaterieele, maar wel de ciseh van Gods Woord het voornaamste is. Onze arbeid ligt hooger en daarom moe ten we ons dat realiseeren. Daarom wijst spr. allereerst op dc principieele noodzake lijkheid van een eigen organisatie. Vaak wordt er op gewezen dat onze arbeid ligt binnen de neutrale zöne. Het beleven van de belijdenis heeft betcekenis voor het tor- rein der algeraeene en particuliere genade. Spr. zegt dit omdat heden ten dage zooveel schade wordt gedaan aan de komst van Gods Koninkrijk door theorieën als \an Karl Barth, dat het terrein van het maat schappelijk loven afgescheiden is van het godsdienstig leven. Hierdoor zou de Chris telijke wetenschap, en Christelijke politiek overbodig worden. Gods Woord leert ons, dat er geen neutrale zóne is, want Chris tus' Koningschap gaat over het gehcele leven. Gods souvereinitoit gaat over al liet geschapene. Zouden wij dan de eere van onzen Koning niet zoeken in ons dage- lijksch leven? Ook liet zaken doen is een stuk van onzen redelijken godsdienst. In ons zakenleven hebben we ook te leven naar de geboden Gods. Hoe groot is toch dc verantwoordelijkheid om te zorgen dat door ons toedoen aan Gods Woord geen schade wopdt gedaan. Zonder organisatie van Prot. Clir. werkgevers zou liet onmogelijk zijn, dat die groep zijn invloed op ons volksleven zou kunnen doen gelden. Vele Prot.-Chr. werkgevers moesten uit de liberale sfeer worden gehaald om ze binnen onze sfeer te betrekken. Spr. wees er verder op, dat de practische Uitvoerbaarheid aanwezig is om 'n eigen or ganisatie van Prot.-Chr. Graan-, Zaad- en -■eulvruchtenhandelarcn tot stand te brengen omdat één der secretarissen van 't Verb, van Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland liet errctariaat op zich zal kunnen nemen, ter wijl verder daardoor allo voorlichting op elk gebied aanwezig is. Hierdoor zal meer contact verkregen worden met de vertegen woordigende lichamen, opdat eventueel te nemen maatregelen ook door uwe organi satie zullen kunnen worden behandeld en daarop invloed kan worden uitgeoefend. Daarom is liet noodzakelijk om te komen tot een bond in uw branche, opdat ook in het maatschappelijk leven op uw terrein kan worden geleefd naar Gods geboden. Bij de bespreking van de inleiding van den heer Borst werd gewezen op de verscheiden beid in branches en gevraagd op welke wijze hierover bijv. bij regceringsinstanties zou kunnen worden geadviseerd. De heer Borst, de verschillende spre kers beantwoordende, wees er op, dat er algemeene belangen ten allen tijde zijn te bespreken, waaraan een principe ten grond slag ligt en nu is het juist de superioriteit van het Calvinistisch beginsel, dat voor ons volksleven beslissend is. Met eenige voor beelden toonde, spr. aan op welke wijze de organisatie haar invloed zou kunnen doen gelden. Met nadruk wees spr. op de nood zakelijkheid van een organisatie waarin zij die leven uit eenzelfde beginsel bij elkaar komen om do verschillende belangen en vraagstukken te bespreken, met de vraag voor oogen: „Wat wilt Gij dat ik doen zal". Zoowel op het terrein der politiek als op dat van het maatschappelijk leven liggen groote vraagstukken die besproken moeten worden. De zegeningen van de organisatie zullen eerst blijken wanneer de bond is opgericht. De belangrijkheid van den bond zult ge pas gevoelen wanneer ge de om vangrijkheid van den arbeid overziet. Nadat ook do voorzitter nog gewezen had op de groote noodzakelijkheid dc landelijke ï'rot. Clir. organisatie op te richten, werd tot oprichting besloten en een voorloopig bestuur benoemd. Hierna werd de vergadering door den heer Borst met gebed gesloten. DE LANDARIiEIDERSLOONEN IN De HOEKSCHE WAARD Tusschen de werkgeversorganisatie in de Hoeksche Waard, omvattende 360 landbou wers, en de vertegenwoordigers van de mo derne en chr. landarbeidersbonden is een bespreking gehouden over de afsluiting van een loonregeling voor 1936/'37. Met handha ving van vele tarieven, welke voor 1935/'36 geldende zijn, stelden de arbeidersorganisaties voor een contract af te sluiten op de volgen de loonbasiis voor de volwaardige mannen: 8 wintermaanden f 2 per dag, 3 maanden 23 c.. 2 maanden 25 c., en 4 maanden 26 c. per uur De werkgeversorganisatie kwam met het voor stel 20 c. per uur voor de gewone en 221,2 c. per uur voor de zware werkzaamheden. De tegenwoordige regeling, welke 30 April ein digt, bevat de uurloonen voor de gewone werk zaamheden 22 c. en voor de zware werkzaam heden 27 cent. De beide voorstellen vormden geen basis voor overeenstemming. De cheidersvevtegen woordigers wezen elke loons laging af, doch zeiden bespreking van de werkgeversvoorstel- len in hun ledenvergaderingen toe. Protesten allerwegen Een aantal conservenfabriekcn heeft langs tclegrafischen weg nogmaals een dringend beroep gedaan op den minister van den landbouw en visseherij om de beperkende be palingen voor de baconfabrieUanten betref fende novenbedrijven nog te handhaven in afwachting van een grondig onderzoek. Zij zullen het ten zeerste op prijs steilen indien eenige hunner afgevaardigden aan dit on derzoek mogen deelnemen. Daar de beper kende bepaling nu reeds drie en een half jaar bestaat kan volgens adressanten een verlenging van enkele weken niet van over wegend bezwaar zijn en vertrouwen zij des te meer, dat de Minister aan hun verzoek gevolg zal willen geven. Minimum-prijzen consumptiemelk Ingaande 29 Maart 1936 zijn de volgende minimum-prijzen voor consumptiemelk gel dend; In Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Snoek, Groningen, Assen, 9 cent. Alle overi ge plaatsen in Friesland, Groningen en Drenthe 8 cent. In Avereest, Ambt-Harden- berg en Nieuwleuzen. 7 cent en in do andere gemeenten van Overijssel Scent, In de plaats Apeldoorn en de dorpen Beekbergen, tiche len en Hoog-Soercn, verder Arnhem, Nijme gen, Beek en Berg en Dal 9 cent. In Apel doorn, uitgezonderd liet reeds genoemde deel, Culeniborg, Doesburg, Ede. Geldermal- sen, Harderwijk, Nijkerk, Renkum, Rheden. Tiel, Voorst, Wageningen, Winterswijk, 8 ct. In alle overige gemeenten van Gelderland 7 cent. In Brunssum, Heerlen, Hoensbroek, Kerkrede, Maasbree (voor wat betreft liet gedeelte omvattende de plaats Blerick), Maasniel, Maastricht, Meersscn, Roermond, Schaesborg, Tegelen, Vcnlo, 9 cent. In alle andere gemeenten in Limburg S cent. In Boxtel, Breda, Eindhoven, Geldrop, Ge- niert, Hilvarenbeek, Ginneken en Bavei, Helmond. Oss, Prinsenhage, 9 cent. In al lp overige gemeenten va nNoord-Brabant S ct. In geheel Zeeland 9 cent. In 't consumpti-emelkgebiod van Utrecht en voorts in Baarn, Driebergen-Rijsenburg, Soest, 9 cent. In de overige gemeenten van Utrecht 8 cent. In bet consumptiegebied van Zuid-Holland, uitgezonderd Pernis, Hoog vliet, Rlioon, Poortugaal, 9 rent. In de ove ï'ige gemeenten'van Zuid-Holland 8 cent. In het consumpticmelkgebied van Noord- Ilolland en voorts in Alkmaar, Borgen, Bla- ricum, Cnstricum, Edam, Iloilo, Den Helder. Hoorn, Laren, Monnikendam, Purmerend en Uitgeest 9 rent. In alle overige gemeen ten van Noord-Holland 8 cent. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan vvederverhoo pers en aan degenen, die tenminste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen (z.g. groot verbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 7 liter slagroom of 14 liter koffie room gelijk gesteld met 100 liter melk. Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. balfvrijvvillige consumptiemelkregeling, dc overtreders van het prijzenvoorschrift her haaldelijk zullen worden gewaarschuwd ai- vorens strafmaatregelen worden getroffen. Bij het constateeren van ontduiking van bovengenoemde minimum-verkoopprijzen voor consumptiemelk, gepleegd door bij de Nederiandsche Zuivelcentrale georganiseerde melkvei'gunninghouders, zal onmiddellijk tot tuchtrechtelijke vervolging worden overge gaan, waardoor ongeacht cventueele an dere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in gevaar wordt gebracht. Invoer van veevoeder De Nederiandsche Meelcentrale maakt be kend: Behalve het in artikel 8, onder b, sub 1 van de Crisis-Alckerbouwbeschikking 1934 1 bedoelde bedrag van 0.50 per 100 Kg. vee voeder, zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: Inklaring v. Inklaring v. 30 Mrt af t/m 1 Mei af t/m 30 April 1936: 31 Aug. 1936. voor lijnkoeken 1.30 1.35 voor soyaschroot 0.60 1.10 voor soyakoeken 1.15 „1.15 voor grondnootkoeken 0.50 0.70 v. grondnootschilfers 1.35 1.30 voor cocoskoeken 1.20 1.05 v. Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.70 0.70 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leg-gen tot bo vengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederiandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. Kalvertoewijzing Do Staatscourant van Zaterdag bevatte liet Reglement Rumlvccteeltregeiing 1936. De ten hoogste door elke landbouwcrisis organisatie in totaal toe te wijzen aantallen kalveren binnen liet tijdvak aanvangende met ingang van 1 November 1935 en eindi gende met ingang van 1 November 193G bedragen voor de landbouwcrisisorganisa ties voor: Groningen 1S.600; Friesland 55.132; Dren the 24.804; Overijssel 43.627; Noord-Holland 25.064; Zuid-Holland 35.739; Zeeland 14.091; Utrecht 20.038; Gelderland 50.527; Noord- Brabant 43.431; Limburg 19.068. Dr. Christine Buisman f De bestudeerster van de iepenziekte Op 36-jarigon leeftijd is te Amsterdam overleden mejuffr. dr. Christina Buis- m a n. Een droevig verlies voor liaar fami lie en vrienden, maar niet minder voor de wetenschap. In de betrekkelijk korte tijd, dat zij in de botanie moclit arbeiden, wist mej. Buisman zich daarin een eigen plaats tc verwerven. In 1926 werd zij assistente van liet Phy- topathologisch Laboratorium „Wille C.om- nielin Scliolten" onder prof. dr. Joha. Wes- terdijk. Het jaar daarop promoveerde zij aan de Utrechtsche Universiteit op een proefschrift over door phycomyceten ver oorzaakt wortélrot. Bij iiet onderzoek hier voor vond zij een eenvoudige behandeling tegen een zeer schadelijke wortelziekte bij de Aaronskelk. Op initiatief van prof. Westerdijk nam zij de studie der iepenziekte ter hand, wat haar levenswerk is geworden. Thans is dit onderzoek nog in volien gang. Zij slaagde er in immune rassen tè vinden en vond voorts in 1931 de. geslachtelijke vorm van de ziekte-verwekkende schimmel, de Gra- pliium ulmi, Tegen Eelt en Eikdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 jaar aan de spits. Verkr. bij H. H. Apoth. en Drog. a 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. k 45 ets. Gedé- Voetbadzout, zeer verkw. a 45 ets. Nieuwe vertrouwenscommissie Van de Aardappelmeelfabrieken Ter vergadering van de Vertrouwenscom missie van de Aardappelmeelfabrieken niet de besturen der verschillende aardappel meelfabrieken is besloten, dat een geheel nieuwe vertrouwenscommissie zal worden samengesteld, waarin zullen plaats nemen drie leden van de Aardappeimeelvei'koop- bureaufabrieken (A.V.F.), een lid van do Particuliere Fabrieken, een lid van de Vrije Coöperatieve Fabrieken en twee neutrale leden. Pootaardappel-vergunningen Do Nederiandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat evenals het vorig jaar, de mogelijkheid bestaat om de bij tuin- bouvvteeltverguiming toogestane oppervlakte vroege aardappelen uit te breiden tot 67 pet. van de oppervlakte, in 1933 beteeld mei vroege aardappelen, onder voorwaarde, dat de aardappelen geteel op deze vergunning ter keuring worden aangeboden aan den Nederlandschen Algemoenen Keuringsdienst, terwijl toorts van dese aardappelen alleen die boven de maat 55 m.m. vóór 1 Augustus ter veiling mogen worden aangevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 II.A. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende ver gunning, aangezien bij deze bedrijven hoi toegewezen percentage de 67 pet. reeds is be reikt. Aanvraagformulieren voor deze extra ver gunningen zijn verkrijgbaar bij de verschil lende provinciale landbouwcrisis-organisa ties, afd. tuinbouw. De ten vorige jare uitgereikte pootaard- appclvergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. 's-G r a v e n li a g e, 25 Maart 1930. Steunvergoeding erwten De Nederiandsche Akkerhouweent raio maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatu reerd in tiet tijdvak \an 8 Maart tot en met 14 Maart 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3,60 en 3,10 per 100 Kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschtc gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D. zal respesctievelijk 3,— en 2,50 per 100 Kg. bedragen. 's-G r a v e n li a g e, 26 Maart 1936. Prijzen versch rugspek De Nederiandsche Veehouderijccntrale maakt bekend, dat de prijzen, welke voor bij haar ingeleverd versch rugspek worden be taald met ingang van Maandag 30 Maart a.s. verhoogd zijn en zullen bedragen: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 K.G. 0.52 per K.G. B-spek van 2127.9 K.G. 0.51 per K.G. C-spek van 1823,9 K.G. 0.49 per K.G. I)-spek van 1317,9 K.G. 0,40 per K.G. G-spek van 1012,9 K.G. 0,11 per K.G. G-spek. van 10—12,9 K.G. f 0,11 per K.G.. H-spek van 8— 9,9 K.G. f 0,38 per K.G. I-spek van 67,9 K.G. 0,36 per K.G. Deze zonder achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. GEWESTELIJKE ORGANISATIE ZEELAND VAN „PATRIMONIUM" Te Middelburg werd onder voorzitter schap van den lieer W. A. den Hollander in liet militair tehuis do goed bezochte jaarvergadering gehouden van bovongo noemde organisatie. Negen van de elf af- deelingen waren vertegenwoordigd. De secretaris, de heer A. de Lange, van Goes, deelde in zijn jaarverslag mede, da' liet werk van „Patrimonium" in Zeeland zoo weinig wordt gewaardeerd en ge steund. Het ledental is weer achteruit gegaan. De elf afdcclingen hebben 346 le den (vorig jaar 358). De afd. Zaamslag werd opgeheven. De penningmeester, de heer J. W. Louwer- se, van Sorooskerke, kon een batig saldo melden van ƒ27.57. De aftredende bestuurs leden, de heeren W. A. den Hollander te Middelburg, C. Mommaas te Vlissingen en J. W. Louwerse te Scrooskerke, werden herkozen. Voor het lectuurfonds werd ƒ321 bijeen gebracht of toegezegd. Ook werd een be langrijk aantal abonnementen op tijdschrif ten toegezegd. Ds J. W. Tunderman, van Vrouwenpol der, sprak vervolgens over: „De strijd over de mogelijkheid van Christelijke actie". Spr. wees er op, dat er zijn, die den band tusschen God en deze wereld willen doorsnijden en daarom van geen Chr, zede- leer, Chr. politiek, Chr. onderwijs en Chr. Sociale actie willen weten, een zeer ouds dwaling. In don breede besprak Spr. de be schouwingen van Karl Barth, die elke Chr. ethiek, partij, beginsel cn verecniging ver werpt, die alleen maar wil wachten tot God Zich wil openbaren, die weet nooit te kun nen zeggen wat God wil. Spr. toont aan wat de gevolgen van deze leer zijn. Som migen, ook in ons land, zijn daarvoor blind. Als die dwaling doorbreekt, verdwijnt alle Chr. actie en organisatie op politiek, so ciaal en schoolgebied. Daartegenover stelt Spr. dat we kunnen leven uit Gods vaste beloften, dat we ons vast kunnen klemmen aan onzen God. Eenige bespreking volgde. Boerderijbrand te Uithoorn Het kind en de lucifers Donderdagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van T. H. O., staande aan de Kwakel te Uithoorn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de omwonenden nog nauwelijks den tijd hadden om het op stal staande vee los te snijden en naar buiten te drijven. Buiten deze levende have kon niets worden gered. De brandweer was kort na het uitbreken van de brand, onder leiding van den burgemeester, den heer C. N. A. Coot, terplaatse. Zij taste het vuur met vier stralen aan, doch zag spoedig in, dat het pand niet behouden kon blijven. De belen dende perceelen bleven voor het vuur ge spaard. In de boerderij werd een gemengd bedrijf uitgeoefend van veehouder en hollen- kweeker. Dc brand is ontslaan doordat kin deren met lucifers hebben gespeeld. De schade, welke groot is, wordt slcchis gedeeltelijk door verzekering gedekt. In Duüschland heeft Zondag de verkiezing plaats gehad van den nieuwen Rijksdag, welke tevens 't karakter droeg van een volksuitspraak over het Imitenlandscli bewind van den Rijkskanselier en Führer Adolf Hitler, 's Nachts om half één kon de Rijksleider der verkiezingen mededeelen, dal het voorloopig resultaat van alle Zö kieskringen bekend was. Hel is mogelijk, dat hierin nog een enkele oabeteelcenende wijziging komt. Van de 45.428.461 stemgerechtigde per sonen hebben 44.952.467 hun stem uit gebracht. Dit komt neer op een opkomst der kiezers van 98,95, een opkomst, wel ke „nog nooit ter wereld te zien is ge weest". Van deze 44.952.476 stemmen zijn uit gebracht op de lijst en daarmede op den Führer 44.409.522 stemmen en tegen de lijst cn ongeldig 542.954 stemmen. 98.79 pet. van alle uitgebrachte stemmen is dus op Hitier uitgebracht. Des morgens om 9 uur werden de stem- bureaux geopend; 's avonds om 6 uur wer den zij gesluten. Hitlerjougens reden te fiets door alle steden om de bevolking tot tiet lualst toe op te wekken vóór Hitier haar stem uit te brengen. In heel liet Duitsche rijk waren de huizen en de officieele gebouwen met vlaggen ge tooid. Ook de beide groote Zeppelins, de „Graf Zeppelin" en de „Hindenburg" droegen het linnne voor bet welslagen der propaganda bij, door boven all.e steden, welke zij op hun rondvlucht over liet Derde Rijk passeerden, parachutes met pakken verkiezingsut'Ue- riaal af te, lalen. Te Berlijn was reeds vroeg in den och tend de toeloop hij de stembureaux overal zeer groot. Ieder kwartier werden ongeveer 3U kiezers afgehandeld, zoodat tegen het middaguur reeds honderd duizenden Beriij- ners ziah van hun stemplicht hadden ge kweten. Bij „Fürst Bismarck" In dc Jaegerstrasse was in het restaurant Fiirst Bismarck een lokaal ingericht, waar veel nationaal-sociaIistischc leiders en mi nisters hun stem hebben uitgebracht. Zeer groot was de belangstelling van de menigte voor de partijleiders, die zij hij dit stem bureau zouden kunnen aanschouwen. I)r. Goebbels was direct na aankomst uil Keulen naar do Jaegersstra'se gereden, waar hij zijn stembiljet invulde. De Rijks minister van huitenlandsche zaken, baron von Nourath en diens echtgenoote hadden fuist het lokaal verlaten. In den loop van den ochtend hebben de lieer en mevrouw von Papen en ministei Frick een bezoek aan Fürst Bi sin ark bracht. Rudolf Hess overhandigde om twaalf uur precies zijn stembiljet aan den voor zitter van bet stembureau. Rijksminister Dr. Schacht stemde teDnh- lem, evenals de chef van den staf der S.A., Lutzc. Minister von Schwerin stemde te Zehien- dnrf. Fenige naaste medewerkers van Hitler bevonden zich nog buiten Berlijn, waar zij hun stem bobben uitgebracht. Goering stem de te Weimar, minister Seldtc te Maagdou- Uiller burg, Darré in Siiezië, rijksminister Rustle Hannover. Schitterend voorjaarsweer heeft overal de opkomst der stemgerechtigden bevorderd. Naar schatting" had togen het middaguur ongeveer de helft van het aantal stemge rechtigden gestemd. Om half een verscheen de Hindenburg, het nieuwe luchtschip, boven Berlijn. Met parachutes werden hakenkiu -\'aggen en pamfletten neergelaten. De buitenlandsche Duitschers De in het buitenland wonende Duiischers hebben zich, voor zoover dat mogelijk was, Veclul ngar grensplaatsen in pniischlan.l begeven om daar hun stem uit'te'brengen. Aldus geschiedde aan de grenzen van Zwit serland. Tsjeclio Slowakije, I runkrijk (veel te Parijs wonende Duitschers brachten te Saai'bnicken hun stem uit), Polen, Neder land, België en Luxemburg. Vele in Scan dinavië wonende Duitschers stemden te Sassnitz. Uit vorder verwijderde landen brachten de Duitsche. bewoners in vele gevallen liuu stem uit op speciaal voor dat doel gechar terde stoomschepen, die dan op zee, buiten de territorialiteitszone, aD Duitsche grond- gebied werden beschouwd, waar dan ge stemd kon worden. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH IN HET NOORDEN VORDERT Maarschalk Badoglio telegrafeert: „In den Westelijken sector van het Noor delijk front zijn onze troepen bezig de be zetting van Walkait te voltooien. Eveneens werd de stelling Biroe Oerlan bezet, die, met het reeds in ons bezit zijnde Kafta, ons de controle over dit geheele gebied waarborgt. Aan beide fronten was dc luchtmacht wederom zeer actief". De opmarsch in het noorden De Ualiaansche opmarsch aan het Noor delijk front is in de laatste dagen vlot ver- loopcn. De strategisch belangrijke punten zijn thans voor een groot deel bezet. Het eerste legercorps der Italianen bevindt zich thans bij Maitsjo, teil Noorden van het As- jangi-meer, waar, zooals men weet, de Negus belangrijke troepenafdeelingon lieeft geconcentreerd. Het derde legercorps lieeft, na eenige riviertjes in de hoogvlakte van Temlüen le zijn overgestoken, en de plaats Feraroa te hebben bezet, op 27 dezer Sokota bereikt. Ilier begint de karavaanweg naar Dessie, Addis Abeba cn Gondar. In zeven dagen hebben gemengde afdee- lingen Feraroa en Sakota bereikt. Soms heerschte in de schaduw een temperatuur van 45 graden. Het gebied is bijna overal woestijnachtig. De hoofden der in de streek wonende stammen hebben zich in vele gevallen on middellijk onderworpen. liet tweede legercorps is meer naar het Westen over de rivier Takazzé getrokken. Bij Mai-Tinisjet is een brug aangelegd van bijna 100 M. lengte. Dit legercorps is thans doorgedrongen tot Debaresj. Op den rechtervleugel zijn bereden in- heemsche troepen, na de Setit-rivier te zijn overgetrokken en Kafta te hebben bezet, overgegaan tot de omsingeling van de Aniba Bircoetan. De bezetting van dezen berg, welke eerst tegenstand wilde bieden, heeft zich spoedig overgegeven. De Italianen beheerschen door deze over winning de geheele vlakte van Wolkait en liel gebied ten Zuiden van de rivier Setit. Naar nader uit Asmara wordt, bericht, zou het tweede Italiaansche legercorps bezit ge nomen hebben van Debarech, en zouden de troepen in de laagvlakte de bezetting van geheel Bircutan hebben voltooid. De helft van den afstand van de Takazzé- rivier naar de stad Gondar is thans afge legd! 4000 bommen op Kworam Van Abessijnsclie zijde schat men 't aan tal bommen, dut in dc stceek van Kworam bij de laatste bombardementen is neerge worpen, op ruim 4000. Men is er van overtuigd, dat dit in ver hand staat met het feit, dat de Negus zlcli in de omgeving van deze streek bevindt. Bommen op Zweedsche ambulance Het Zveedsrlie Roodc Kruis publiceert een van liet Comité van bet Internationale Roode Kruis te Genève telegrafisch ontvan gen rapport over liet bombardement van een kleine Zweedsche vcldainbulance in de pro vincie Bali. Volgens dit rapport zouden twee Italiaan sclio vliegtuigen op 17 Maart de op duide lijke wijze met het toeken van liet Roode Kruis kenbaar gemaakte tent van t Zweed sche veldlazaret niet bommen bestookt en uit machinegeweren beschoten hebben. De tent is bierbij vernield, zonder dat echter verdere schade werd aangericht. In het telegram wordt er verder nog mel ding van gemaakt, dat in de Zweedsche ambulance o.a. ook negen Ahessijnen, die gasvergiftigingen hebben bekomen, worden behandeld. Harrar gebombardeerd Zondag is Harrar door moer dan dertig Italiaansche vliegtuigen gedurende twee uur gebombardeerd. Een vijftiental machines bleef daarbij vrijwel hoven hetzelfde puilt, granaten en brandbommen omlaag werpend. De geheele stad staat in brand. Het Fran- sclie hospitaal, de Katholieke Missie en de kerken van do Koptische godsdienst zouden verwoest zijn. Het aantal dooden en gewonden is niet bekend. Vier uur na het vertrek der Italiaansche vliegtuigen was de stad nog één vlammen zee. Een Abessijnsch protest Do minister van huitenlandsche zaken van Abessinië lieeft opnieuw bij den Volkenbond geprotesteerd tegen bet bombardement van dc Britsche Roode Kruis-ambulance bij Tsjil- ga in het noorden van Tsana, welke ambu lance door een vijftiental bommen werd vernield. De leider van de ambulance ver klaarde, dat het Boode Kruis zeer goed zichtbaar was en zeker moet zijn opgemerkt door den vliegenier, die op geringe hoogte vloog. Ook Kworam is wederom gebombardeerd, er vielen evenwel geen slachtoffers. De Rogecring ontkent verder categorisch, dat Sasa Baneh cn Dzjidzjiga in handen der Italianen zijn gevallen. Ook is onjuist, dat de Nederiaudsclie cn Britsche ambulances voornemens zouden zijn Abessinië te ver laten. MONGOOLSCH GRENSINCIDENT Een Japansch soldaat gedood Uit Ilsinking, de hoofdstad van Mand- sjoekoeo, wordt vernomen, dat Jen 25sten Maart j L om vijf uur des namiddags een Japansch soldaat ten Zuid Oosten van Alahrmiae door een troepen afdee- Jing van Buiten-Mongolië is gedood. Een Japansch officier en vier soldaten namen de Mongolen, die zich op een af stand van vijftien honderd meter van een Mandsjoerijschen grenspost ver schanst haddon, onder vuur. Na een langdurige schermutseling trok de Ja- panscho afdeeling zicli op haar post terug. Het bericht over dit nieuwe grensincident heeft in Washington ernstige hezorgJlieid gewekt omtrent de verdere ontwikkeling van den toch reeds zoo gespantien toestand in liet Verre Oosten. Men schenkt aan dit incident veel groo- tere beteekonis dan aan de voorgaande lange reeks van botsingen tusschen Mand- sjoerijsche troepen en Mongoolsche afdec- lingen, die zich sinds ecnigen tijd periodiek herhaalden, en wel om de volgende twee redenen. Ten eerste, omdat dit incident heeft plaats gehad in een gebied, waar de grenzen nauw keurig zijn vastgesteld, en Ten tweede, w ijl ditmaal zoowel de Japan ners als de sovjet Bussen in allerijl ver sterkingen naar de Oost-grens van MauJ- sjoekoeo hebben gezonden. in olficieele kringen te Wahington blijft men de gebeurtenissen in het Russisch-Ja- pansche grensgebied zeer nauwlettend vol gen, wijl daar ook Amcrikaansche belangen op het spel staan. j NIEUWE SENSATIE IN IIIAUPTMANN-PROCES Een gewezen advocaat, Paul Wen. <1 e 1 genaamd, is in hechtenis genomen onder beschuldiging van den moord op dc bahy van Lindbergh. Wende! zou de onschuld van Hauptmann hebben bevestigd cn hebben toegegeven dat hij degeen is, die het kind ontvoerde. liet kind zou hij ongeluk zijn gedood en Wendel zou het lijkje naar de plaats heb ben gedragen, waar het later ontdekt werd. Dc gewezen advocaat ontkende evenwel ten stelligste, tc hebben getracht het losgeld te innen. l)e ambtenaar van het openbaar ministe rie, Wilentz, heeft Wendel later in zijn cel oen verhoor afgenomen. De gevangene her riep daarbij zijn bekentenis, die hij naar li ij zeide onder bedreiging van de zijde van de politie zou hebben afgelegd. De schat in het zigeunerkamp Duitsche politie doet merkwaardige ontdekking lil het Weslfaalsche dorpje Doehren bij Windheim a. d. Weser in het district Min den Daden onlangs twee zigeuners ruzie niet elkaar gekregen. De een deelde daarop uit wraak aan een herbergier mede, dat zijn tegenstander in zijn wagen een goud- en zil- verschat van dertig duizend mark verbor gen hield. Deze medodeeling, hoe weinig geloofwaar dig zij ook leek, gaf de politie toch aanlei ding, om een oogje in 't zeil te houden. Bij Rintelen nu doorzocht zij een zigeunerkamp en deed daarbij een verbazingwekkende ont dekking. In ecu wagen vond zij een bedrag van 11.500 mark, beslaande uit gouden tien mark-stukken, een aantal Ooslenrijksclie en andere gouden munten alsmede uit een hoeveelheid vijf dollarstukken en bankbiljet ten. De geheele vondst werd door de politie in beslag genomen. De eigenaar van den wagen is een zekere Dikolitscli. Hij en zijn vrouw werden in hechtenis genomen, /.ij zullen opheldering moeien geven omtrent de herkomst \an den goudschat. Britsch vliegtuig te pletter gevallen Viji dooden Vrijdagaiond laat is in een dicht Bosch nabij Lindlimst (Hampshire) een Britsch passagiersvliegtuig neergestort, als gevolg waarvan vijf personen vv.o. een vrouw om het leven zijn gekomen. Waarschijnlijk heeft de piloot op een open plek in het bosch een noodlanding willen maken. De vleugels kwamen in aanraking met de boomen en werden afgerukt. Het toestel stortle neer en kwam met de neus diep in den grond. Spoorwagen met dynamiet explodeert Zes-en-twintig dooden Op liet station Tuitenango in liet mijn- district van den staat Mexico is een wagen met. dynamiet in do lucht gevlogen. De brand sloeg over op 10 andere goede renwagens. Door de ontploffing werden het stationsgebouw en de naburige arbeiders, woningen volkomen vernield. Tot dusverre is men er in geslaagd 26 dooden te bergen; er liggen echter nog vele lijken onder de puinen. De reddingscolon- nes werken zonder ophouden. Verscheidene lijken waren tot onherkenbaarheid toe ver brand. De zending dynamiet was voor een mijn onderneming bestemd. DE KOZAKKEN IN EERE HERSTELD Het woord „Kozak"" heeft in de Sovjet- Unie jarenlang in een slechte reuk gestaan, hetgeen verklaard wordt door het feit, dat de Don- en Koeban-kozakken indertijd aan de zijde der witte troepen hebben gestreden. In den laatsten tijd is de verhouding tus schen regeering en kozakken echter aan zienlijk beter geworden. Er ontstond een be weging tot „herstel van het kozakkendom", die van hoogerhand werd goedgekeurd en geleid heeft tot de organisatie van kozak- kenformaties met deft naam „Worosjilof- cavallerie". Don Don-kozakken is bovendien liet dragen van de vroegere uniform weer toegestaan.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3