GEMEENTERAAD VAN MIDDELHARNIS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 1 APRIL 1936 GEMEENTERAAD STELLENDAM VAN Vereeniging S.B.Z. te Herkingen Sproeten komen vroeg in PLAATSELIJK NIEUWS MARKTBERICHTEN De Ilaad van Middelliarnis vergaderde op Vrijdag 27 Maart j.l. Voorzitter was de bur gemeester, de heer D e n Holla n d er. Deze opende op gebruikelijke wijze de vergade ring en wensciit den heer Struik, die gerui- nicn tijd verhinderd was wegens ongesteld heid do vergaderingen te bezoeken, gehtk niet bet herstel van zijn ziekte. De heer Struik dankt voor deze woor den. Ingekomen is de goedkeuring van Gcdep. Staten op de verordening liet! effende be smettelijke ziekten; wijziging vermakelijk heidsbelasting; liet raadsbesluit tot vaststel ling rooilijn is verdaagd; mr Feijkes bericht dat hij zijn benoeming lot lid tier Commis sie van toezicht op het M.O. aanneemt; de heer C. d Meiden vraagt ontslag als lid der Comm. tot Wering van Schoolverzuim, wordt eervol verleend. Hel Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering van ontslagen gevangenen vraagt subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, niet omdat het doel hun on sympathiek is, maar om financieele redenen. Du hoer v. d. S I i k vraagt of het, gezien liet N-lang der vereeniging, niet mogelijk is een kleine vergoeding te geven. De lieer C. v d M e y d e n ondersteunt dit pian en zou als blijk van sympathie bv. f23 willen geven. De lieer Ivoote verwijst naar bet goede werk, dat, verricht wordt en wil daarom ook wel een kleine subsidie geven. Wetii. V vo e g i n d e w e i merkt oik dat er meer commissies op 'lit gebied werkzaam zijn. II. en \V. wijzen het niet af, omdat zij geen sympathie voor liet werk der vereeni ging hebben, maar verwacht mag worden, dat er nu meer aanvragen komen ui de financiën der gemeente zijn niet zoodanig, dat wij op alle aanvragen kunnen ingaan. De lieer v. d. S li k meent, dat do omstan digheid, dat er meerdere vereeiiigingcn zijn niet van invloed mag zijn De vraag moet zijn: doet de vereeniging nuttig werk? Spr. M il -ook niot zoo'n hoog bedrag geven, maar bv: l ij, meer als blijk van belangstelling. De heer Koppelaar vraagt, welke ver eeniging in deze omgeving liet meeste werkt. Spr. heeft zelf wel een reclassee- riiigsgeval behandeld en zou in elk geval als voorwaarde willen stellen, dat do ver eeniging hier ook werkt. Nadat de Voorzitter nog eenige toelich ting eegeven heeft, wordt met. 3—8 stem men (heide wethouders en de lieer Doorn bos) hes-loten 15 subsidie te geven. Op voorstel van B. en XV. wordt, op diens verzoek, aan C. Groen ontheffing van sehooi- peldbetajing gegeven,omdat zijn kind de school niet kan bezoeken. Het in de vorige vergadering behandelde verzoek om liutirverlaging van I. Zaayer komt thans aan de orde. De, Voorzitter deelt mede, dat de luiUr f 23U bedraagt. Het Groene Kruis be taalt f 100, waarvan 150 te beschouwen is als vergoeding voor bet schoonhouden van liet materiaal, zoodat de huur voor 't woon huis f200 bedraagt. De lieer Koolc merkt op, dat de huur der al 1 x f 10 betaald heeft voor den aanleg \nn electriciteit. Het is niet juist, dit steeds te laten betalen. Het is nog de vraag of Z. zelf om de electriciteit gevraagd heeft of wel. dat B.-en XV. liet als gemeentewoning hebben laten electrificeeren. De lieer J. v d Meyden meent, dat het iHet.pjjeaot uit tö.rekenen, wat het Groene Kruis betaalt. Daar heeft de gemeente geen aanspraak op. Volgens den heer v. d. Slik moet de wo ning te goedkoop verhuurd zijn in den tijd dal de huur inging, indien niet, dan moet nu évenals bij andere huurders, ook hier verlaagd worden. XX'ctli. V r o e g t n d e w e 1 verdedigt bet voorstel van B. en XV., om afwijzend te be schikken. Een huur van f 'i per week is licuseli thans niet te hoog. Verder stelt de Hegeering luiurverlaging voor, dus als dal ko tl. krijgt ook Z. verlaging. Het voorstel van B. en XV. wordt met 8 slemmen voor en 3 tegen (de hoeren C. en J v. d. Movdon en v. d. Slik) aangenomen. Door de gezamenlijke hengelaars in de haven is verzorht het visschen met de fuik lo verbieden. liet is in 't belang der veie werkloozen, dat zij eenige verpóozing kun non vinden in liet bengelen. B. on XV. hebben geen bezwaar tegen de hengelsport en meenen het visschen mei, een fuik tegen te kunnen gaan door het recht, om te mogen visseheiy inpiaats van op f5 op f 10 te brengen. Een vergunning om te mogen hengelen kost nu f 0.50. De lieer Boeter voelt er veel voor. Het is jammer, dat een persoon alles weg zou va ngen. De heer Koote verwijst naar het slag woord: Jong-IIolland snakt naar werk. Hier is thans een gelegenheid om jeugdige werk loozen bezig ie houden Do lieer Koppelaar vraagt of er één of twee handelaars in visschen. De Raad moet iemand niet in zijn brood treffen, ais Ril soms beroepsvissehers zijn. De heer Struik stelt voor liet visschen mot de fuik geheel te verbieden. XVeth. Vroegindewei zegt, dat er 'door twee menschen gcvischt wordt, waar voor daar elk f5 betaald wordt. De zoon van Tamboer beeft hem medegedeeld, dal bij, als er niet meer met de fuik gevisebt mag worden, er flink schade van heeft.. X'orig jaar had hij nog voor f70 visch ge vangen. De lieer v. d. Slik wijst op de klachten over te groote fuiken en meent, dat de ■Baud kan vaststellen, welke fuiken ge bruikt mogen worden. Na eenige discussie, waarbij door den her J. v d Meiden gewezen wordt op de f 70, die Tamboer verdiend liceft en de hoeren Struik en D o o r n l> o s er op wijzen, dat er nu minstens 25 menschen voordeel van hebber., wordt bet voorst el-Struik aangeno men met 7—2 stemmen. De heer Koppelaar stemt blanco. Do IJsclub verzoekt baar ijsbaan in orde te laten; brengen ais opjert van werkver schaffing. De vereeniging heeft al ongeveer 1 10 er aan ten koste gelegd, maar nog is het niet in orde. De bijdrage ad 10 pet wil de vereeniging zelf betalen. B. en XV stellen voor afwijzend te, beschik ken, omdat liet h.i. geen geschikt object voor werkverschaffing is. De heer Boeter vindt het ijsvermaak een der .mooiste-dingen, de gemeente heeft er geen schade van. Spr. voelt wel voor het verzoek. De lieer C. v d Me ij den verwijst naai den Burgemeester van Zwijndrecht, die, als Inspecteur van de XVerkversc-haffing, een dergelijk werk wel geschikt achtte. Spr. sluit zieli aan bij den heer Boeter en meent, dat werken beter is dan steuntrek- kon. XVeth. Vroegindewei deelt mede, dat vvcth. Slis in dit voorstel van B. en XV. vrij is gebleven. Het is z.i. geen algemeen be lang. De meerdere verdiensten zijn gering. De heer Koert heeft ook een weide, dus die zou ook kunnen kotmen; de raad kan niet alle vereenigingen en particulieren gaan helpen. 't Hoofdbezwaar van spr. is echter, dat de IJsclub haar banen Zondags openstelt en aan dergelijke Zondagsontlieiliging kan hij met medewerken. De lieer v. d. Slik is er ook niet voor. alle werk in werkverschaffing uit te voeren. Hij zou er de voorwaarde aan willen ver binden, dat hel uurloon op 21 cent gestekt zal worden. Spr. geeft in overweging als voorwaarde te stellen, dat er op Zondag niet gereden mag worden. In dal geval verklaart de heer Struik ook bereid te zijn er zijn stem aan te geven. XVeth. Vroegindewei merkt op, dat. deze voorwaarde niet kan worden gesteld. De lieer Koote onderschrijft de woorden van weth. X'roegindewci. Het is voor hen een principieele kwestie. De lieer Koppelaar is eveneens op principieele gronden tegen de aanvraag en onderschrijft tevens de woorden van den Voorz., dat het geen algemeen belang maar sport en amusement is. Op deze gronden motiveert spr. zijn stem tegen het voorstel- v. d. Slik. Het voorstel-v. d. Slik luidt: een basis- uurloon van 21 ent. en te verzoeken niot op Zondag te rijden. De lieer J. v. d. M e i d e n: Vroeger was de ijssport vrij. Do Vliegers werden hiervoor be nut en iedereen was vrij er hoen te gaan. De verschillende vereenigingen hebben deze ba nen aan zich getrokken en nu is er alleen toegang tegen entrée. Velen zouden wel wil len gaan rijden maar missen liet geld voor liet entrée. Spr. kan daarom zijn slem aan liet voorstel niet geven. Het voorstcl-v'. d. Slik wordt met 7—i stemmen verworpen. X'oor stemden de liee- ren v. d. Slik, C. v. d. Meijden, Boeter en Slis. De goedkeuring op Tiet uitbreidingsplan is een maand verdaagd. Er is oen ongunstig advies uitgebracht door den inspecteur der Volksgezondheid en Ged. Staten stellen voor hot plan Oost-Gors in te trekken. B. en XX'. geven den Baad echter in over weging hier niet toe over te gaan. IJe vo rige inspecteur vond liet terrein heel ge schikt. B. en XV. zul'en nu eerst oen nader onderzoek instellen en dan met voorstellen bij den Raad komen. Het bestuur der ssliippersvereeniging „Srhuttevaer" heeft een adres aan den Ilaad gericht betreffende de haven. Middelharnis zal als ligplaats door de schippers gemeden worden door de huidige heffing a 7 ent. per seheepslon. Dit is niet in 't belang van den Middenstand. Ook de. Bevrachtingscommissie zal liet toejuichen als H. en XV. liet havengeld, voor schippers die op lading wachten, niet liooger stel len dan 1 cent per scheepston. De ligging aan liet einde der haven is nog al bezwaar lijk. Verder zijn er wensclion ten opzichte van don waterstand in de haven. B. en XV. stellen voor liet adres voor ken nisgeving aan te nemen. In liet adres zijn al leen de wenschen, maar niet de bezwaren genoemd. Het motief b.v. dat de midden stand schade zou hebben als de schippers aan het eind der haven blijven liggen, gaat niet op, want elke winkelier is bereid zijn boodschappen te bezorgen. Alle schepen on gelimiteerd toelaten in de haven, zon moei lijkheden geven voor do eigen beurtschip pers. De heer C. v. d. M e i d e vraagt hoe ,.Schttevaer", waarvan de burgemeester toch voorzitter is, tot dit verzoek komt. De X'oorz. deelt mede, niet op de verga dering, waar dit besproken is, aanwezig te zijn geweest. Maar hij heeft zijn bezwaren steeds naar voren gebracht en nu heeft liet. bestuur oen 1»roep willen doen op den Raad- De heer Boeter stelt vragen naar aan leiding van een vroeger gedaan verzoek tot bet maken van een Laat. De lieer J. v. d. Meiden maakt opmer kingen in verband met den toestand in de haven van Somnielsdijk. Gevraagd wordt meer water in te laten. Er wordt nu dikwijls Ie laat overgegaan tot liet openen der slui zen. Spr. richt zich tot den Voorz. ook als burgemeester van Sommelsdijk. De Voorzitter antwoordt dat er moei lijkheden zijn betreffende bet water inlaten in verband met den onderbouw der sluis. Eenerzijds komen er klachten van de schip pers, anderzijds komt de polder weer klagen dat het polderwater niet vlug genoeg ge- loodsd kan worden XX'at betreft bet inak"ii van een Laai. zal spr. aan den gem.-architect opdragen dit nader onder de oogen te zien. maar hier is weer conflict to wachten met hot polderbestuur. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Over een verzoek van de verloskundige om verhooging der bezoldiging zal in besloten zitting gesproken worden. X'astgesteld wordt de verordening regelen de de eischen van benoembaarheid en bezol diging van de veldwachters. Met alle emolumenten en behoudens kin dertoeslag wordt liet salaris bepaald op I 2005. Wijzigingen begrooting 1035 en 193G wor den m. a s. aangenomen. Evenzoo een wijzi ging der begrooting Burgerlijk Armbestuur 1935 en de begrooting gasfabriek 1935. Het kohier der hondenbelasting '30 wordt bepaald in totaal op f 415.50. In de commissie tot wering van schoolver zuim wordt in de vacature C. v. d. Meide benoemd de heer Verbrugge, na herstem ming tussclien de heeren v. d. Slik en X'er- bruggc. De Raad der gemeerde Stellendam verga derde Maandag 30 Maart ondier leiding van burgemeester Ch-arbon. Na opening op de ge bruikelijke wijze en lezing notulen volgden ingekomen stukken. Van B. en W. rapport van kasopname op 23 Maart 1936, waaruit blijkt dat op genoem den datum 1443.83 aanwezig was. Door Ged. Staten is goedgekeurd de ge wijzigde verordening op de heffing van ha vengelden in en door de gemeente Stellen dam. De beer VAN OOSTENBRUGGE vraagt of ook de beurtschippers uit deze plaats van deze verlaging profiteeren. De VOORZ. leest bet betreffende artikel, waaruit blijkt, dat dit zoo is. Ged. Statten keurden goed' de regeling in zake bet onderhoud van de haven. De gemeentebegrooting 1936 is van Ged. Sta/ten terug ontvangen, voorzien vain een nota vam opmerkingen. Het plan tot de ver bouwing van het raadhuis heeft de goedkeu ring ontvangen. De Raad stelt de begrootimg zonder hoof delijke stemming vast, nadat de gevraagde wijzigingen zijn aangebracht. Ontvangen is de W. en V.-rekening en ba lans van de E.M.G.O. over 1935. Eveneens is ingekomen de begrootin; 1936/'37 van de E.M.G.O. Deze beide stukken worden z. h. st. aangenomen. Van de gemeente Dirksland is ingekomen een schrijven betreffende de heffing van keurloonen ingevolge de vleescbkeuriingswet. Ged. Staten vragen redactiewijziging en spoe dige behandeling'. De verhoogde heffing is noodig voor een sluitende exploitatie. De heer Brcoshoofd, hoofd der o. L school, vraagt per 15 Juni a.s. eervol ontslag, inge volge zijn benoeming tot hoofd te Dirksland, De VOORZ. stelt voor dit op de meest eer volle wijze te verleenen. Hij wensebt den heer Br. alle mogelijk geluk toe in zijn toe komstige functie. Het zal voor Stellendam een gemis zijn, want de heer Br. heeft steeds met toewijding zijn laak vervuld. M. a. st. wordt dit ontslag alzoo verleend. Aan de school m. d. Bijbel, hoofd de heer Jongsma, wordt ingevolge wettelijke bepa ling vergoed 509.38. De school m. d.. Bijbel uitgaande van den Kerkenraad der Neid. Hem*. Gemeente, hoofd de heer v. Eek, ontvangt 761.22. Aan de school m. d. Bijbel wordt een voorschot verleend groot 320. Aan de school met den Bijbel der Ned. Herv. Kerk wordt een voorstel verleend groot f 350. Al deze stukken en voorstellen worden z. h. st. aangenomen. Het kohier der hondenbelasting voor 1936 wordt in totaal vastgesteld op 300. Een suppletoir kohier over 1935 bepaald op 9. De pensioengrondslag van den ambtenaar v. d. Burgerlijken Stand, den heer Charbon, wordt vastgesteld op 12. Voor den heer Holleman bedraagt deze 10. De verordening regelende de vrijstelling van verlichting van stilstaande motorrijtui gen is goedgekeurd. Voor 1936 zullen 75 op centen op de Gemeentefonds belasting gehe ven worden. B. en W. doen het voorstel de Winkelslui tingswet niet van toepassing te doen zijn voor deze gemeente op 6 en 31 December. Op deze dagen zullen de zaken geopend mogen zijn tot 11 uur 's avonds. Weth. VOGELAAR merkt op dat dit toch alleen geldt voor deze datums, voor zoo ver zij niet op Zondag vallen. De heer VAN OOSTENBRUGGE vraagt of de winkeliers hierom gevraagd hebben. De VOORZ. en weth. HOLLEMAN lichten dit voorstel toe. Er zijn winkeliers die op deze dagen gaarne langer zouden willen ver- koopen. Aangezien de Winkelsluitingswet de mogelijkheid opent 21 dagen in een jaar ont heffing te verleenen, zijn B. en W. met dit voorstel gekomen. Z. h. st. wordt het dan aangenomen. B. en W. bieden den Raad aan een aige- heele herziening van de Bouwverordening. Door Ged. Staten is een concept-verordening samengesteld. B. en W .stellen voer de ver ordening alzoo vast te stellen. De heer VAN OOSTENBRUGGE vraagt nog of Ged. Staten wel rekening gehouden hebben met het platteland. Dit blijkt wel het geval te zijn, waarna ook dit voorstel z. h. st. wordt aangenomen. In de alg. politic-verordening wordt art. 48 aangevuld met de bepaling dat het verbo den is in het tijdvak 1 Mei15 September vee over de openbare weg te drijven, dan alleen geleid aan een touw. Personen bene den 18 jaar rmogen geen geleider zijn. Elk geleider mag niet meer cban één rund gelei den De heer HOEK maakt de opmerking dat z.i. alles aan banden zal worden gelegd. Vroe gei* is dit voorstel afgestuit op de waterlei dingplannen (gebrek aan goed drinkwater). Maar overal is nu geen goed water en da beesten, die in den polder loopen, moeten toch verzorgd worden. De heer RIEMENS vindt het ee-n heel goede maatregel. Vroeger waren'ei* veelmeer vliegen, door het telkens naar huis drijven van het vee, terwijl ook de straten op hin derlijke wijze verontreinigd werden. Alle leden kunnen zich met het voorstel vereenigen, behoudens den heer Hoek, die tegen stemde. B. en W. stellen dien Raad voor het con tract, betreffende bijdrage in het onderhoud van den weg gesloten met 't polderbestuur, te ontbinden. De gemeente betaalde hiervoor 10, maar nu de weg is overgegaan aan da Provincie kan dit contract vervallen. Eenige af- en overschrijvingen op de gem.- begrooting worden z. h. st. goedgekeurd. De Raad gaat hierna in geheime vergade ring. Na heropening doet dia VOORZ. na mens B. en W. het voorstel dat de gemeente zal deelnemen in het borgslelliingsfomds voor den Middenstand, zooals dit door de Kamer van Koophandel is ontworpen. Dit vraagt van da gemeente een bijdrage ineens van' 0.20 per inwoner. Dit voorstel wordt aan genomen, waarna de vergadering gesloten wordt. Jaarvergadering De X'oorz., de lieer A. XX'. K e ij z c r, opent de vergadering, door alle aanwezigen wel kom te licelen, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens lireligt do secretaris zijn jaar verslag uit, waaraan we liet volgende ont- leenen: Het afgeloopen jaar was voor de vereen, niet ongunstig. Het aantal patiënten, dat voor rekening der vereen, in een ziekenhuis werd verpleegd, bedroeg 8, waarvan 7 ver pleegd werden in „Betliesda" te Dirksland en 1 in liet Academisch Ziekenhuis te Lei den, terwijl ook nog enkele leden in aanmer king kwamen voor klinische behandeling. Het totaal aantal ligdagen bedroeg 183, of ge middeld 23 dagen por patiënt. Op de vorige algemeene vergadering werd een nieuw re glement aanvaard, waarvan elk gezinshoofd voor éénmaal gratis een exemplaar kreeg uitgereikt. Do wachttijd voor nieuwe leden werd verhoogd tot 6 maanden, terwijl tevens werd overgegaan tot vorming van oen rcscr- ve-fonrls. Het ledental bedroeg op 1 Jan. '33 515, ter wijl op 31 Dcc. van hetzelfde jaar dit aantal was gestegen tot 537. Daarvan waren 375 le den van 6 ent., 53 leden van 3 ent. en 109 van 1 ent. per week, met een totale weekpremie van f 24.02. Het bestuur behield zijn zelfde samenstel ling en mocht bij zijn vergaderingen steeds gebruik maken van het gemeentehuis. De X'oorz. bracht na lozing van het jaarver slag dank aan den secretaris voor zijn mooi en duidelijk jaaroverzicht, waarna het werd goedgekeurd. De penningmeester brengt daarna zijn Jaar verslag uit, waaruit wc het volgende aan stippen Inkomsten: saldo '31 f 53.86; contributies f 1269.12; donateurs f 7.50; v. d. spaarbank f 300. Totaal f 1030.18. Uitgaven: doktorsreke ningen f 314.30, Acad. Ziekenhuis Leiden f 27.33, Betihesda Dirksland f 485.13, vervoer kosten f 60.95. bodeloon f 138.6S, vergaderin gen f 21.97. kliniek f 47.15, drukwerk f 37.36, porto's i 3.51, contributie Centrale f 2.26, di versen f 60.65, spaarbank f 325. Totaal f 1544.61. Saldo 31 Dor. '35 f 85.87. Tegoed spaarbank op 31 Dcc. '30 f 2741.07. Totaal be zit f 2820.94. De commissie belast met. het nazien dei- rekening en bescheiden, beslaande uit de li er- ren J. XX'. Bruggctnan en A. Verschoor, brengt het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten bij monde van eerstgenoemde verslag uit en adviseert tot vaststelling der rekening, waar toe wordt besloten. Den penningm. wordt 'dank gebracht voor zijn accuraat beheer en jhena wordt volledig décharge verleend. Dan volgt bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de hoeren A. Munters en F. Stout. Uitgebracht werden op den heer A. Munters en op den lieer P. Stout 31 stem-' men, terwijl 3 stemmen blanco waren. Bei den nemen onder dank bun herbenoeming aan. De contributie wordt onveranderd vastge stcld voor 1936. Volgt nog een reglementswijziging. Art 27 le alinea wordt gewijzigd en gelezen voor 3 thans 6, en nog een paar kleine veranderin gen van minder ingrijpenden aard. Door J. v. Putten en P. de Jong worden nog enkele inlichtingen verzocht en wen schen naar voren gebracht. De X'oorzitter licht een en ander toe. J. van Dijk vraagt ton slotte de vergadering wat vroeger te houden. De X'oorz. dankt tenslotte alle aanwezigen voor hun opkomst en sluit de vergadering. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet, ter wijl tegen een ander procos-verbaal vverd .opgemaakt wegens liet rijden over dat ge declte van den Langeweg, dat voor het be rijden mol rijwielen gesloten is verklaard. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week inge schreven: als werkloos en werkzoekend: 138 landarbeiders, 1 opperman, 0 havenarttei dors, 4 metselaars, 5 timmerlieden, 3 schil clcrs, 1 laiidbouwerskneclit, 1 tuinder. 2 sme den. 1 chauffeur, 1 stoffeerder, 1 schipper, 1 pakhuisknecht, 1 typograaf, 1 korenmole naarsknecht, 1 slager, 2 kooplieden, 1 hoef smid, 1 auto-monteur en l kapper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 136 personen werkloos. A.s. Zondag zal in dc Ned. Herv. kerk alhier de maandelijksche collecte wor den gehouden voor de centrale verwarming en electrische verlichting. Dc bevestiging van twaalf nieuwe lid maten zal in de Ned. Herv. Kerk alhier plaats hebben a.s. Zondagmorgen door den Welcerw. heer ds. E. van Aseh. Tentoonstelling. Woensdag 1 April zal in de Lamdbouwhuishoudschool aan den Bin nenweg een tentoonstelling van het werk der leerlingen worden gehouden. Gelijktijdig is er gelegenheid tot aangifte van leerlingen. Zie advertentie in de krant van Vrijdag 27 Maart. De tentoonstelling is geopend van 35 en 79 uur. MIDDELHARNIS. Woensdagavond half 7 zal in de Ned. Herv. Kerk optreden de be roepen predikant Ds. Cuperus van 's-Gre- veldu i n-C apelle Eerste Paaschdag zal in d'e Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats hebben van de nieuwe leden, door Ds. van. Asch van Som melsdijk. Donderdagavond half 7 zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. Barth van Dordrecht. Zaterdagavond 7 uur zal voor deze gemeente optreden de heer v. d. Berg, theol. student te Rotterdam. De gemeente-werkman J. Kostert had bet ongeluk bij zijn werkzaamheden zijn hand ernstig te kneuzen. Hij moest zich on der geneeskundige behandeling stellen. De crisismargairine is deze week verfyrijg baar bij J. v. d. Wende, Schoolstraat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 28 Maart 149 personen als werkloos ingeschreven. Het dochtertje van Joh. Buth had, toen ze met een autoped aan 't spelen was, het on geluk er af te vallen en haar arm te breken. Vanaf het Havenhoofd is naar Engeland een boot vertrokken, inhoudende 4000 balen aardappelen. Deze week zal er langs de' huizen met een lijst worden rondgegaan, om gelden in te zamelen voor de vereen. „Jong Holland snakt naar werk". STAD AAN 't HARINGVLIET. Vrijdag 3 April a.s. zal D.V. de afdeeling van den N.C. V.B. de.s avonds 7 uur in de Chr School voor het laatst in dit seizoen een openbare vergadering houden. De spreker voor dien avond is de Welcerw. TIecr Ds. v. d. Wal, Herv. Prod, te Dirksland, die ons een en ander wil meedeelen over den arbeid van bet Ned. Bijbelgenootschap. Hij zal in het bij zonder de aandacht'vestigen op de verschil lende vertalingen, dio er van den Bijbel zijn en de moeilijkheden aan die vertalingen verbonden. Laat toch iedere Christenvrouw, die belangstelling beeft voor den arbeid van liet Ned. Bijbelgenootschap, deze vergadering bijwonen. Mevr. G. XIEBORGv. Ravenswaaij, Pres. afd. N.C.V.B. te Stad a. 't Haringvliet DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2819 H.L. aardappelen, 400 H.L. uien en 350 H.L. koepeen. Bij den agent dier arbeidisbemiddielimg staan 81 werklooze landarbeiders ingeschre ven. Maandag j.l. waren er hiervan 60 werk loos. Van den landbouwer A. J. de W. stierf vorige week een van zijn beste werkpaarden. Het dier is onder politietoezicht begraven. Door den politierechter te Rotterdam zijn vorige week Vrijdag W. C. Luijendijk al hier en H. v. d. Velde te Sommelsdijk ver oordeeld tot resp. 75 en 30 boete, wegens bel'eedüiging vam een ambtenaar. Bij dein gemeenteveldwachter C. J. Ge luk alhier zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: een rijwielbelasitingpiaaitje en een wollen dias. B. en W. hebben aan H. Kamerling en C. Berkhof venguniniing verleend tot het plaat sen van een schuurtje aan den Molendijk. Bij beschikking van den minister vam Defensie a. i., is aa-n den dienstplichtige d'eir lichting 1935, C. die Braber, voor goed vrij stelling verleend van den dienstplicht, we gens persoonlijke onmisbaarheid en aan den dienstplichtige der lichting 1936 G. L. C. Ja cobs, voor één jaar vrijstelling verleend, eveneens wegens persoonlijke onmisbaarheid. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding landbouwschuur voor A. J. G. van Rossum. Architect H. C. de Ruiter. Metselwerk: J. en K. van Ree f 5289, C. Smeets f 5461, A. v. d. Welle f 5462, J. D. Oosters f 5499, G. v. d. Welle f 5600, S. van Nieuwaal f 5890. Timmerwerk: L. M. Dorsman f 2790. P. Dorsman f 3187, Dorsman en de Korte f 3270. I Smidswerk: A. v. d. Sluis f 1149.72, C. D. ■Rirkhoff r 1172.65, A. Risseeuw f 1176.85, L. [Jacobs f 1237.40. Schilderwerk: L. T. Ras f 158.50, L. Dors man Lz. f 225.50, A. Kreeft f 230.80, H. Jan sen f 360. Voor de afbraak is ingeschreven: H. van Nieuwaal f 16, Dorsman en de Korte f 50.50, C. Bakker f 55, J. v. Putten f 61. Door de gemeente-poli tie is proces-ver baal opgemaakt tegen M. d. W., wegens dron kenschap en tegen H. K., wegens huisvrede breuk en bedreiging. OUDE TONGE. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos aan: 125 Landarbei ders, 1 transportarbeider en 3 landbouw- knechts. Tot afgevaardigden der J. V. „Timo- theus" alhier naar de jubileum-bondsdag op Hemelvaartsdag a.s. te Utrecht, zijn gekozen de heeren B. Les als bestuurslid en G. Os- seweijer als lid. Het plaatselijk Comité van de Centrale voor Werldoozenzorg „Jong Holland snakt naar werk", bestaat uit de navolgende hee ren: K. van Asp eren, voorzitter; A. Fase, penningmeester; G. Osseweijer, B. Les, H. Bezem er en A. C. van Loon, leden. Van den landbouwer J. Noordermeer stierf een zijner beste paarden. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Voor den eigenaar een leelijke schadepost. Oudei's die Zondag a.s. de H. Doop aan hun kinderen willen laten bedienen, kunnen daartoe aangifte doen op Vrijdagavond a.s. van 78 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. De lieer A .Kanters alhier is benoemd tot eere-voorzitter der zangver. „Excelsior". Goedkoope margarine is vanaf Donder dag a.s. te verkrijgen bij den win^ell-er D. de Been, Kerkstraat alhier. N. TONGE. De vorige week werden van hier vervoerd 900 H.L. aardappelen, 800 ba len peen en 200 H.L. poters. Woensdag 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Johs. Dekker in functie trad als collectant in de Ned. Herv. Kerk alhier. De rekening over het dienstjaar 1935 van de diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier ligt gedurende acht dagen ter inzage bij den boekhouder, van des v.m. 912 en 24 uur. De gehouden collecte tijdens de bid stond voor het gewas heeft opgebracht de sum van f 82. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond 78 uur in de consistorieka mer. Tevens zal er dien dag extra-maanide- lijksche collecte worden gehouden. Het distributievleesch is deze week ver krijgbaar bij slager W. Kievit. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 90 werkloozen ingeschreven. DIRKSLAND. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier d'e extra-maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. Deze week zal de onvermengde distri butiemargarine voor de werkloozen op c bonnen verkrijgbaar zijn bij den winkelier J. Font ij me aan den Straatdijk. Bij d'e arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 119 landarbeiders, 5 timmerlieden, 1 metse laar en 1 banketbakker. Totaal 126 tegen 114 de vorige week Zaterdag. Door het bestuur van de Coöp. Boeren leenbank „Dirksland" is tegen Vrijdag a.s. des avonds 7 uur in de zaal Odleon een alge meene ledenvergadering belegd'. De totale omzet der band bedroeg 1520644.90 tegen 1182960.92 over 1934. Het ledental steeg van 402 op 409. Door de bank werd óver 1935 uitbetaald aan tarwegelden f 159758.10, gerstesteun f 855.32, veldboonsteun f 136.78, cichoreisteun i 166.'60, voor de Landbouw Crisis-Organi satie f 915.29 en voor de Nederl. Veehcuderij- Centrale f 2207. De wintercatechisatiën in die Ned. Herv. Kerk voor de jongens boven 18 jaar zijn thans geëindigd. De afgifte van de bonnen voor distri butievleesch in blik en vcor gehakt in blik zal deze week plaats hebben ter secretarie op Donderdag des v.m. van 9 tot half 10 uur. Na dien tijd worden geen bonnen meer afge geven. MELISSANT. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk des voorm. en 's avonds voorgaan Ds. Verkerk van Buiksloot. De keuring voor den dienstplicht lich ting 1937 zal voor deze gemeente plaats heb ben op 24 April a.s., in de bewaarschool te Middelharaiis. Door het bestuur van den polder Nieuw Kraaier is bekend gemaakt, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1935 en de begroeting voor 1936 gedurende 14 dagen van 31 Maart tot 14 April, ter inzage ligt bij den seer. J. A. Kleinenberg. HERKINGEN. De catechisaties bij de Ned. Herv. Gem. zijn geëindigd, behalve die der schoolkinderen, die nog eenigen tijd zullen doorgaan. Vorige week werden van uit deze ge meente vervoerd pl.m. 2000 balen uien. Maandag 23 Ma,art vierde de oudste mannelijke ingezetene de heer Chr. Brugge- man Wz. alhier zijn 88sten verjaardag. Dc heer B. is nog zeer kras en loopt den ge- hcelen dag nog af en aan. J.l. Donderdag trad voor do Geref. Gem. alhier op D.s. Ligtcnberg, van Lisse. Gedurende de laatste weken is in de Ned. Herv. Kerk 3 maal een extra gift ge collecteerd groot f 10, waarvoor de gevers hartelijk d'amk wordt gezegd'. De jongeheer P .P. had het ongeluk een zijner polsen zoodanig te bezeeren, dat me dische hulp moodig was en geen werk ver- richt- kan worden. De voetbalvereenaginig H.V.V. I speelde j.l. Zaterdag een wedstrijd tegen Ouddorp om de Flakkeebeker, welke voor de thuisclub eindigde in 34. Als bestuursleden der Ned. Herv. J.V. „Timot'heüs" alhier zijn herkozen de aftre- denden L. Kievit en J. Witvliet, resp. 2e voorzitter en penningmeester. Een tweetal leden der Ned. Herv. M.V. Dorcas" alhier, n.l. Mej. C. C. Dorst en B. Stout, zullen deze week giften bij de inwo ners inzamelen ten bate der Chr. Werkkam pen voor jeugdige werkloozen, uitgaande van de Centrale voor Werkloozen zorg. We beve len een en ander hartelijk aan. De dienstplichtigen der lichting 1936 P. die Geus Mz. en C. Melissaint Ez. zullen heden te 's-Gravenhage bij hun korps worden in gelijfd, n.l. bij het 3e half Regt. 2e Regt. Huzaren. Het zoeken, rapen, verkoopen enz. en vervoeren van eieren van zwanen, duikers, watersnippers en goudpluvieren is verboden. STELLENDAM. De toestand in de garna len vissol lerij is op liet oogen blik buitenge- woon slecht. Ken klein gedeelte dor garna lenvisschers heeft vorige week zelfs in 't ge heel niet voor do pellerijen mogen visschen. Tiet andere gedeelte maar van één tot dr'e dagen. Dezen mochten vangen van 50 lot 200 K.G. garnalen in totaal. Het behoeft wel geen vermelding, dat het garnalen peil en, dat anders een flinke bijverdienste leverde zoodoende ook van weinig beteekenisinecr is GOEDEREEDE. Bij do gehouden schiet oefeningen op Zaterdag j.l. door de B.V.L., werden de volgende punten behaald: N. Overbeeke 94, K. Heerschap 89, T. Breen w. A. die Ronde elk 87, F. den Eerzamen 83 en W. Melissanit 71. Door de garmalenvisschers werden de vorige week van 40 tot 60 KG gevangen per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschei-s besomden vam f 100 tot f 170 per vaartuig. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Za terdag j.l. als werkloos ingeschreven: 44 ar beiders, 1 smid," 1 schilder, 2 timmerlieden en 2 garnalenvisschers. Door den heer L. Knape is aan J. Roos een woning, staande aan de Kerkstraat, on derhands verkocht. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk bij de bidstond voor het gewas, heeft ruim f 91.opgebracht. Zom-dag a.s. zal er des voorm. in d-e Ned. Herv. Kerk bediening zijn van den H. Doop. Doopouders worden Zaterdagavond 7 uur in de oude pastorie verwacht. OUDDORP. Op Donderdag 2 April a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van het rij den van grint en heislag voor verschillende polders in deze omgeving. Dit zal geschic- den op liet politic-secretarie. Veehouders worden er op gewezen dat den 16en April a.s. de aangifte voor vee zal plaats hebben voor de duinen in cle West- nieuw 1 andsclie po 1 der. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 8 en 4 dagen gcvischt on hen- ben met de zeilscheepjes 45 kg. garnalen per dag gevangen. De motorschuiten hadden het dubbele. Alles afgeleverd aan de pel lerijen In de Weervisscherij werden vorige week een zalm gevangen van ruim 20 pond en ruim 100 haringen. Woensdagavond hoopt voor dc Geref. Gemeente voor te gaan Ds. Bart, van Dor drecht. Zondag a.s. zal er doopsbödicning plaats hebben in dc Ned. Herv .Kerk. Doop- vaders kunnen zich daarvoor aanmelden Vrijdagavond in dc Kerkekamer. Naar men verneemt is de Cichorci- markt nog prijshoudend. De disponibele koopwaar blijft nog aan 08 Fr Naar wij vernemen is vanwege Rijks waterstaat dezer dagen een begin gemaakt met liet. afeztten van do duinen tussclien de Oost er- en Wester weg en de voetpaden naar het strand. Voor Vreemdelingenverkeer, is dit een teleurstelling. Er kan gemeld worden dat door de be sturen der polders West-N'icuwland, Sprin ger!, Oudeland en Oude Niouwland bekend is gemaakt, dat op Donderdag 16 April in Café Eloliil de jaarlijkschc verli-uring van het grasgewas van de weilanden, dijken en. wegen zal plaats hebben. Van 23 Juli af tot en met 8 Aug. zullen do korporaals en manschappen der lichting 1932 van de 2e school compagnie van het regiment kust artillerie te Vlissingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Er kan gemeld worden dat de door do regeering verstrekte goedkoope margarine verkrijgbaar is gesteld bij den winkelier H. Klink. Door de landbouwers alhier is een druk begin gemaakt met het uiipoten van aard appelen, wat weer veel werkzaamheden mee brengt. Maandag stonden bij Arbeidsbemidde ling 83 werkloozen ingeschreven. De afgeloopen week werden, vam hier vervoerd 300 HL aardappelen en ruim 42000 kippeneieren. Zaterdagavond a.s. zullen vanwege de BVL schietoefeningen plaats hebben in een lokaal der O. L. School aan den Dorpsweg. STEUNREGELING VELDBOONEN Van bevoegde zijde vernemen wij, diaft het niet in de bedoeling ligt in hel steun regle ment veldbocnem oogst 1936 beperkende' be palingen ten aamzien vam d'e wijze van telen op te nemen. Verder zullen zonder uitzondering alle veld boonen onder die steunregeling vallen, dus ook de op contract geteelde boonen en de veredelde soorten. Bij uitvoer van veldboomen zal de daarop verleende steun echter moeten worden terug betaald. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingbevicht van Maandag 30 Maart 1936 Spinazie 7.2010.80, witlof 1315.50 per 100 kg.; radijs 2.40; tulpen 12.20—13 per 100 bos; andijvie 2.304; sla 45.80 per 100 st., boter 70 per 100 pond. Marktbericht van Jac. Knoop. Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16. telefoon 81431, Amsterdam. De hoofdband?! blijft in eerste soorten bonken, blauwen gaan iets lager. Er was af geloopen week vraag naar tweede soorten bonten en blauwen; naar bonte en blauwe noters is minder vraag dan er geweest is. Vam Roodste, Z. eigenheimers, Bevelan ders gaat de verkoop zeer langzaam. Mocie zandaardppelen gevraagd, ook vooral alle soorten bonken .N.-H. blauwen tegen lagen prijs gezocht. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag dan eerst inlich tingen bij Makelaar Jac. Knioop, zonder eeni ge kosten of verbinding. Heden 30 Maart werden de volgende prij zen gemaakt: Z. Bonten f 2.302.60, dito blauwen f 2.102.50. dito eigenheimers f 1.70 1.80, dito Bevelanders f 1.701.80, dito roodstar f 1.802, bonte en blauwe poters f 1.902, Haarl.meer en Ypolder Bevelan ders f 1.701.80, dito boni tem f 2.402.60, Flakk. eigenheimers f 1.701.80, dito poters f 1.501.60, Spuis-che eigenheimers f 1.70 1.80, dito poters f 1.50—1.60, Anna Pauwlow- na zandaardappelen f 1.802.80, Hillegom- mer zandaardappelen f 2.102.80, Friesche roodstar f 1.902. Industrie en roodstar po ters f 1.501.60, alle soorten bonken f 1.70 1.80, alles per 70 kilo; verder per 100 kilo: winter Malta f 1112, Nieuwlandsche zand aardappelen in balen van 50 kilo f 2.903, bonken f 2.60—2.80. ROTTERDAM, 30 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 1851 dieren, t.w. 077 vette runderen, 294 vette kalveren, 10 nueht. kalveren, 213 schapen ot' lammeren, 627 varkens. Pryzcn per kilo:: Vette koeien le kw tot 48, 2e kw tot 42, 3e kw 2634 c, vette ossen le kw tot 44. c., 2e kw tot 40 c., 3e lew 3034 c.; vette kalveren le lew tot 4)0, 2e lew tot 75 c., 3e lew 4855 c., varkens (levend gewicht") 32 3334 e.. schapen 30—3841. lammeren 2938 41 c. Schapen 121720, lammeren 10— 14.10, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, han del stug, priizen vette koeien iets lager, die van ossen bleven onveranderd. Een prima koe nog tot 50 en éen os tot 46 c. Vette kalverene: mimet ter markt, handel kalm, lagere prijzen. Een prima kalf ging nog tot 100 cent. Schapen en lammeren: aanvoer iets ruimer, handel weinig, prijzen als die van vor. week. Varkens: aanvoer iets korter, l.anJel zeer kalm. prijzen van de vorige week konden zich handhaven. Er werden weinig varkens tegen de hoogste, noteering verkocht. Een enkel partijtje schapen werd voor export gekocht. ROTTERT) AM, 30 Maart. A arcla ppelen. De prijzen waren: Brielschc eigenheimers f22.20; Zeeuwsche blauwe f22.30: id eigenh f 1,802 idem bonte f22.30: bonte en blauwe poters f 1.501.70: Bevelanders f 1.751.90; eigenh. poters f 1.501.75 Redstar f 22.30 alles -y HL. Zandaard. 4 c-+: Maltha's winter 10—10Mi •*t beide per kg. Met redelijke aanvoer, kalme vraag

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2