oen i f Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 1936 ZATERDAG 21 MAART 1936 HEID! 50E 'JAARGANG N°. 4281 ■Mooie, tuitte fhncterv IVO RÓL Harderwijk verlaagt de belasting [BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE MIDDENSTAND J. H. van verzegelde datum, die nu reeds ilde enve- igheid van irden vast- de bladen lie op den erland iets sopbon de geld terug, npel voor komt niet oop direct sding. (stempelde DAM de „Nor- Jselstem Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsmg. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. s* SCHOUDER AAN SCHOUDER Wij ontvingen een nieuw krantje hetwelk den naam voert van „Schouder aan schou der". De doelstelling daarvan is, de een heid der Protestaijtsch Christelijke partijen. Tegenover alle gewelddadige poging om het bestaande stuk te maken, doet het wel dadig aan, dat er zich een streven open baart om elkander te vinden, ja dat wij als belijdende christenen tegenover de groote geestelijke gevaren die ons bedreigen, schouder aan schouder moeten staan om het groote gemeenschappelijke bezit te ver dedigen. Het is een verkeerde gewoonte dat in onze Vaderlandsche politiek alle kleine verschillen opgeblazen worden en daardoor dikweri oorzaak worden van nieuwe partij- groepeeringen. Met behoud van de goede principieelo lijn, voelen wij veel voor een samenwerken van alle protestantsche christenen, als maar de historische lijn van Groen van Prinsterer vastgehouden wordt, kan door zulk een samengaan veel goeds tot stand komen en veel kwaad geweerd worden. Maar dan moet het geen water en melk politiek worden, doch principieel de begin selen belijden en verdedigen. Veel dat ons nu verdeelt en van elkandei gescheiden houdt hebben wij als zonde te zien. Wij zouden den dag zegenen, waarop hét onderling gekibbel en gekrakeel bezworen werd en men de groote gevaren die ons bedreigen ook werkelijk leerde zien, dan zou het gescheiden en verdeeld optrekken wel nagelaten worden. Dan zou men elkan der leeren zoeken, om gezamenlijk op de grondslag der beginselen staande de een heid te trachten te bevorderen. Velen welke daar vroeger niets van wil den weten, pleiten tegenwoordig voor in- voering van het Bijbelsch onderwijs op de Openbare School. In zijn algemeenheid is dat een idee die ons sympathiek is en weldadig aandoet. Alleen hebben wij er ernstig bezwaar tegen, dat als een verplicht leervak onder de tegenwoordige omtandigheden in te voeren. Want de Bijbelsche geschiedenis kan niet door allen behandeld worden; er moet toch een minimum van geloof in die geschiede nis aanwezig zijn, wil men als onderwijzer die met vrucht kunnen behandelen. De Bijbel stelt zelf den eisch dat het is het Boek van Gods openbaring, behande ling der geschiedenis vindt altijd als mid delpunt de verlossing van zonde en schuld. De twee feiten zonde en genade zijn door heel de geschiedenis heen gevlochten en telkens worden wij bepaald bij den rijkdom der genade, die door Jezus voor zondaren is tot stand gebracht, de feiten der geschie denis groepeeren zich en vinden hun eind doel in het verlossingswerk van Christus. Kan daarom een ongeloovige zonder ver minking dat onderwijs geven? Wij meenen van niet Bij den onderwijzer moet geloof aanwezig zijn, want alleen daardoor ziet hij de geschiedenis zooals ze werkelijk is. Wij gelooven dat de practische en prin cipieels bezwaren zoo groot zullen zijn, dat invoering niet wel mogelijk zal blijken te zijn. Trouwens wie dat onderwijs begeert sture zijn kinderen naar een christelijke school, daar is het geheele onderwijs door het be ginsel van Gods Woord doortrokken. DOOS 2OCT. TUBE WO EN 60 CT. met Met 10 pCL De begrooting van Harderwijk werd op zulk een prachtige wijze sluitend gemaakt, meldt men ons, dat de be lasting met 10 pCt. verlaagd kon worden. Tuinbouwteeltvergunning 1936 Van onderstaande mededeellng neme de witlof-, peen- en spruitentolers goede nota Bij Crisis Tuinbouwbesluit 1936 1 zijn enkele wijzigingen gebracht in de tuinbouw- teeltvergunningen ten aanzien van de wit lof-, paen- en spruitenieelt. Er bestaan nl. twee modellen. Model 1 en Model II. Model II, dat op Klakkee wel hel meest gangbare zal zijn, is geredigeerd als volgt: Benaming der teelt Toegestane oppervlakte in 1936 1. Frambozen ....H-A....A. 2. Fruit onder glas in kassen en serres ....H-A....A. 3 Warmoezcrijgowassen on der glas: a. in kassen en serres M2 b. in warenhuizen M2 c. onder plat glas M2 4. Warmoezerijgewassen an ders dan onder glas ...H.A....A. 5. Vroege aardappelen met nacultuur ...HAA. 6. Vroege aardappelen zonder nacultuur ....H.A....A. 7. Nacultuur na andere ge wassen dan vroege aardH.AA. 8....HA....A. 9. a. Spruitkool ....H-A....A. b. Witlofwortel ,...H.A..,.A. c. Roode bos. breek- en be- waarpeen ...H.A....A. Model II is ingevoerd om te voorkomen, dat de speciale witlof-, peen en/of spruiten- telers de intensieve tuinbouw zouden gaan uitoefenen. Dit is niet de bedoeling van de Regeering, want inpiaats van beperking, zou er dan uitbreiding van den intensieven tuinbouw plaats vinden. Nu geldt voor Flakkee, waar men zich tn hoofdzaak bepaalt tot de witlof- en/of peenteelt, de vraag: wie krijgt oen tuin- bouuteeltvergunning Model I en wie eën Model II? De tuinbouwteeltvergunning model I (model 1935 dus/ geldt voor dan intensie ven tuinbouw. Xlodel II is bedoeld voor de teelt van witlof, peen en spruiten. Bij art. 5, sub 2 van het Crisis-Tuinbouw- besluit 1936 I is bepaald, dat aan diegene, die in 1935 70% of meer van de hem krach tens tuinbouwteeltvergunning toegestane oppervlakte beteelde met één of meer der hiervoor vermelde gewassen, het telen in 1936 van deze gewassen elk afzonderlijk slechts is toegestaan tot een zoodanige op pervlakte als in 193Ö door hem onderschei denlijk met elk dezer gewassen beteeld werd. Deze bepaling houdt in, dat alleen zij, die in 1936 70% of meer van de hun bij tuimbouwteeltvengunning toegewezen opper vlakte met witlof, poen of spruiten hebben beteeld, voor 1936 een nieuwe teeltverguri- ning, model II krijgen, tot een zoodanige oppervlakte als door hen in 1935 onder scheidenlijk met elk dezer gewassen be teeld werd. Ter verduidelijking eenige voorbeelden: 1. Stel, iemand had in 1935 een tuinbouw - teeltvergunning voor 50 Aren onder groep 4. Heeft hij hiervan 20 Are met witlof, 15 Are met peen (samen 70%) en 15 Are met andere tuinibouwgewassen, zeg sjalotten, pootuien, hoonen, enz., geteeld, dan krijgt hij voor 1936 een tuinbouwteeltvergunning voor 20 Aren witlof en 15 Aren peen, ter wijl hij op de resteerende 15 Aren kan telen wat hij wil, dus ook witlof, paen of spruiten. 2. Stel, iemand had in 1935 een tutnbouw- teeltveigunning voor 50 Aren ouder groep 4 Heeft hij deze geheele oppervlakte met wit lof beteeld, dan krijgt hij in 1936 een teelt- vergunning uitsluitend voor 50 Aren wit lof. Dan mag hij in 1936 geen peen, geen sjalotten, geen pootuien, noch eendge an dere warmoezerijgewassen verbouwen. 3. Stel, iemand had in 1935 een tuinbouw- toeltvergunning voor 50 Aren onder groep 4 Heeft hij hiervan 10 Aren met sjalotten, 15 Aren met pootuien, 15 Aren met hoonen (allemaal gewassen behoorerade tot groep 4) en 10 Aren met witlof verbouwd, dan mag hij in 1936 op de hem bij tuinbouwteeltver gunning toegewezen oppervlakte a 50 Aren telen wat hij wil. Wij hopen, dat deze uiteenzetting volko men duidelijk is. Wijkt men vani boven staande voorbeelden af, dan is aanraking met den tuchtrechter niet uitgesloten. Teeltvergunning vlas De Nederlandsche Akkerbouwcentiale maakt bekend, dat alle voor 12 Maart j.l. ingediende aanvragen om een teeltvergun- ning voor den verbouw van vlas oogst 1936 ten volle kunnen worden toegewezen. 1 Steunvergoeding erwten De Nederlandsche Akkerhouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene- en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 1 Maart tot en met 7 Maart voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.60 en 3.10 per 100 kg zal bedragen; 'de steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten voldoende aan de standaardmonsters C en D, zal respectievelijk 3.— en 2.50 per 100 kg bedragen. SüWü „Het Groene Kruis" te Ooltgensplaat Do Voorzitter, burgemeester Donker sloot, opende rnel een woord van welkotn deze vergadering. Als naar gewoonte is de erguderuig van deze groutsle vereeniging te dezor plaatse slechts matig bezocht; hierin wordt een teeken gezien van vertrouwen IQ het bestuur, hoewel een Ilinke opkomst dl- lijd aangenaam is. De heer J. Bol leest vervolgens de notu len, welke onder dank worden vastgesteld. Dr. C. W. Kramers geeft een uitgebreid versiag van de algemeene vergadering te Rotterdam, waarvoor hij den dank van den voorzitter ontving. Uit het verslag van den penningm., den lieer VY. Voogd, blijkt ilai de ontvangsten bedroegen f 2242.27, de uilgaven f 3033.96. Na- dcelig saldo f 801.61. De t.b.c.-rekening heeft aan inkomsten en uitgaven lot een gelijk be drag van f 714.08. De commissie van controle verklaart bij monde van den heer C. Korte- weg, na het maken van enkele ojitncrlungen. tot vaststelling der rekening. De Voorzitter geeft een verklaring over het nadeelig saldo; het terugloopcn van het ledental is hier ook wel gedeeltelijk het ge volg van. Discussie volgt hierover. De voor zittcr zegt dat er onmachtigen bij zijn, maar ook onwilligen. Thans komt een voorstel tot royement van leden op grond van art. 8, hetwelk met alg. stommen wordt aangenomen. Een voorstel lot heffing van f 5 boete voor niet-leden, welke toch gebruik maken van de hulp der wijkzuster, wordt eveneeus met algom. stem men aangenomen. Bij de rondvraag wordt nog besloten f 10 sulsidie toe te staan voor een te houden cur sus in het koken van oen eenvoudig middaR maal; hieraan kunnen 25 30 vrouwen of meisjes uit een werkmansgezin deelnemen Het gaat uit van de Holl. Mij. van Land bouw en wordt gesubsidieerd door het Rijk zooals gemeld ook door 't Groene Kruis. De gemeente zal 'n verlicht en verwarmd lo kaal geven, benevens gas om op te koken Hierna spreekt A. de Vos zijn dank uit voor de hulp van de Groene Kruis zuster jian zijn moeder en hem bewezen en houdt een pleidooi voor de onmisbaarheid van het Groene. Kruis. De voorzitter hoopt dat leder zal doen wat mogelijk is voor deze nuttige instelling en sluit met een woord van dank de ver gadering. Vergadering „Groene Kruis" te Oude-Tonge De jaarvergadering van de plaatselijke af doeling „Groene Kruis'' en „Wijkverpleging" werd gehouden in de Oude School. De Voorzitter, de heer A. de Haas van Dorsser, heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij kon thans geen optimistisch ope ningswoord uitspreken, daar de financieele toestand der vereeniging verre van rooskleu rig is. De oorzaak ligt voornamelijk in het feit, dat de Rijksbijdrage nog niet aan onze vereeniging wordt afgestaan, doch afge dragen aan het „Wit-Gele Kruis omdat dat het eerst bestond. Ondanks het feit dat de wijkverpleegster de bedragen voor ongeval len- en ziekteverzekering voor haar rekening neemt, is do begrooting nauwelijks sluitcna te maken. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd astgestcld. Uit de jaarverslagen bleek oun. dat 1 béstuursver gadering was gehouden, het ledental was to ruggeloopen van 326 op 312; de zuster 4771 bezoeken had afgelegd en 163 verplegings- artikelen waren uitgeleend. Werden voor kennisgeving aangenomen. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf van het „Groene Kruis" met f 1434.88%, mei als saldo f 42.90%; van de Wijkverpleging in ontvang en uitgaaf op f 1897.09 met als saldo f 18.79. Nadat het rapport van de con trolecommissie was gelezen, waaruit bleek dat alles 111 orde was bevonden werd do re kening goedgekeurd en den penningmeester onder dank decharge verleend. Bij de vaststelling begrooting 1936 ontstond een zeer uitvoerige discussie. De Voorzitter deelde mede, dat de contributie zou moeten worden verhoogd van f' 2 per jaar op f 0.05 per week, met week-, maand- of jaarbefaling. al naar verkiezing. Een kaartsysteem zou dau worden ingevoerd. De heer J. II. de Leeuw maakte hiertegen bezwaar. De voor gestelde verliooging kunnen velen niet beta len. De lieer M. Fiere vond de vorhooging ook uit den booze. Of de arbeidersklasse de contributie eens per jaar ad f 2 moet betalen of als f 0.05 per week, het moet toch betaald worden en het blijft immer te veel voor den steuntrekker. Hij drong aan op salarisverla ging voor de verpleegster. Hij kent in de buurt zusters die f 1500 verdienen. De Voorzitter antwoordde hierop, dat als we het werk der zusters nagaan, dit niet te veel mag worden genoemd. De heer de Vin achtte het beter de kosten van verzekering naar beneden te brengen Verplichte verzekeringen moesten natuurlijk blijven bestaan: doch b.v. de verzekering van ouderdomspensioen eenige jaren op te schor ten. Nadien zal de premie dan wel iets hoo eer zijn, doch nu de toestand drukkend is, is op deze post veel te bezuinigen. De heer Fiere stelde hierua voor het sala ris met f 300 te verminderen. De heer J. H. de Leeuw wilde er niet met do bijl op cn stelde voor f 150 verlaging, mits üe zusier de door haar voorgestelde kos ten van ongevallen- en ziektewet voor haar rekening neemt. (Dit bedrag was f 90). Het bestuur kwam hierna met een tegen vourstel. Hel stelde voor meergenoemde kos ten voor rekening van liet bestuur te nemen en het salaris met 10 pet. te verlagen en te brengen van 1 1800 op f 1620. Dit voorstel werd z. h. s. aangenomen. Hierna bracht de Voorzitter aan do orde vaststelling der contributie. De heer A. de Berg vond de voorgestelde verhooging niet juist. Hij kon zich vereeni- gen met een kaartsysteem, doch geen ver hooging. Hoogstwaarschijnlijk zouden door deze gemakkelijke betalingsmethode velen zich als lid aansluiten en zou de vereenigine er uiteindelijk toch nog voordeel van hebben. Uit de besprekingen maakte de Voorzittpr op, dat hol bestuursvoorstel geen ingang vond. De penningm., de heer Vreeswijk, stelda voor de premie tweemaal per jaar te laten innen. De heer M. Vogel wilde dit zien vast gesteld op viermaal. Dit voorstel werd einde lijk aangenomen. Hierna werd de begrooting vastgesteld in ontvang en uilgaaf op f 2430, met de stem men van de heeren de Vin en A. Kanters le gen. Tot leden van de controlecommissie 1936 werden benoemd de heeren G. Verweij, A. Fluit cn A. Hage; plaatsvervangende leden de heeren A Kaniers. M. Vogel en A. Los. De aftredende bestuursleden de heeren A. de Haas van Dorsser, H. Beijer en C. Gebraad werden herkozen. De heer Vreeswijk bracht verslag uit als afgevaardigde naar de algem. vergadering der Z.H. Vèreéhlftlnjt: Hieruit teekerten we aan dat er in 1935 in totaal 151 afd. wa ren met een ledental van 84000 en 38 moe derenrsussen waren gehouden. De Voorzitter bracht den heer Vreeswijk dank voor zijn uitgebreide en duidelijke weergave. Tol afgevaardigde naar de e.v. algem. ver gadering der e.v algem. vergadering der Z.H Vereeniging werd benoemd dr H. W. Parrce, tot plaatsvervanger de heer J. A Vreeswijk. Bij de rondvraag werden eenige zaken van htiishmtdelijken aard afgehandeld. Dan slui ting onder dank voor aanwezigheid. Wat kan ik doen? Wat werkloosheid is woet go nog wel En wat een werkkamp is weet ge ook nog. Maar ge wacht vol ongeduld op het ant woord van de Centrale voor YVerkloozen- zorg, die door den Raad van Nederlandsche Kerken gesticht werd, op de vraag: Wat kan ik doen? Drie dingen: Bidden en werken. Dat zijn er maar twee, zegt ga natuurlijk en gelijk hebt ge. Maar het werken kan op tweeërlei manier gebeuren, bijv. door zelf de hand uit den mouw te steken en door uw hand in den geldbuidel te doen. Die drie dingen zijn er dus voor u te doen. Bidden allereerst. Een Christen is een mensch, die met bidden begint. Want zonder Gods zegen zal het werken niet ge lukken. Als Christelijk Nederland voor het werk van de Centrale bidt en die nood van onze jeugd legt voor dien troon der genade, dan is het voornaamste geschied. Datu geeft God gewillige harten, om te werken cn te geven. En daarmede zijn de twee andere dingen genoemd. Er moet voor de acht kampen in ons land, nl. bij Ede, Bussum, Rockanje, Ommen Oude Mirdum, Roden, Rumpen en Chaam, een ton gouds worden opgehaald. Reken maar uit. Elke deelnemer kost de „Centrale" 2.50 per week. (De rest, onge veer ƒ5, betaalt het Rijk). Honderd deel nemers kosten per week dus ƒ250. Elk kam,p duurt 8 weken, zoodat honderd deel nemers over die acht weken kosten 8 X 250 2000. In een jaar zijn er tenminste 5 kampperiodes van 8 weken. Per jaar kost zoo'n kamp dus ƒ10.000. Acht karnapen kosten 80.000. Maar dan zijn we er nog niet. We moeten ook nog aan de jeugdorganisaties subsidie geven voor de gewone kampen, die een week duren; daarvoor hebben we 15.000 noodig. De rest ls moodig voor reclame drukwerk, administratie, enz., enz. Met minder dan 100.000 kunnen we niet toe. U kunt dus heel wat doen. Nu wilt ge nog weten waar uw arbeidskracht ver- eisoht wordt. Op bijna driehonderd plaatsen zijn co mités gesticht. In Dirksland kunt u terecht bij: Het bestuur van de afd. „Dirksland" van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond, be staande uit: J. H. Bestman, voorz.; A. Brug- geman, secr.; J. Lugtenburg Czn., penning meester. Het plaatselijk comité voor de Centrale voor Werkloozenzorg bestaat voor Middel- harnis uit: A. Krijgsman Pm., W. J. Wit vliet, Adrs. van Wezel Jzn., H. van den Doel Azn., T. Mackloet, Jacb. van der Vel de, Jan van Wezel Arn^n. WERKLOOSHEID IETS GEDAALD Voor het eerst sinds December 54000 werkloozen geplaatst bü een werkverschaffing De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 24 t/m 29 Febr. het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 537.200 (waarvan 74.600 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor 't geheel: in de week 24 t/m 29 Febr. 1936 33.3 pet.; in de vorige verslag- week (3 t/m 8 Febr. 1936) 35.9 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 32.6 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 26.9 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 24 t/m 29 Febr. 1936 35.4 pet.; in de vorige verslag week 36.9 pet.; in de overeenkomstige week van 1935 34.6 pet.; in de overeenkomstige week van 1934 28.0 pet. Zooals uit deze cijfers blijkt, is het werkloosheidspercentage (zonder land arbeiders), dat van de tweede helft van December 1935 af vrijwel sta- tionnair op het hoogtepunt van om streeks 36.7 stond, op het einde van Febr. 1936 gedaald tot 35.4. Bij 1062 organen (onv.) der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 29 Februari 1936 (8 Febr.) in totaal 483.366 werkzoeken den ingeschreven (496.0461, onder wie 456.388 mannen (468.716). Van deze werk zoekenden waren er 463.963 werkloos (476.726), onder wie 442.297 mannen (455.077). Blijkens mededeeling van de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleening van hel Departement van Sociale Zaken, waren einde Januari 1936 54.049 werklooze arbei ders geplaatst bij een werkverschaffing. Bo vendien waren 751 personen met financieelen steun van de Overheid tewerkgesteld in bet landbouw- en tuinbouwbedrijf; laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het over einde 1936 als werkloos opgegeven aantal personen. Rendabele graanteelt Alleen mogelijk door uitzaaien van voldoende stikstof De graanbouw is door do regeeringsmaat- re.gelen weer ecnigszins loon end, al zagen wij de richtprijzen graag wat hooger. Noodig zal het daarom zijn de opbrengst, zoover dit in ons vermogen ligt, zoo hoog mogelijk op te voeren, om de kostprijs per ILL. zoo laag mogelijk te houden. Daarvoor is in de eer ste plaats noodig dat de bemesting volledig is. Dat een rendabele graanbouw alleen mo gelijk is door verstrekken van voldoende stikstof, heeft het vorige oogstjaar voldoende geleerd. Daar, waar te sterk bezuinigd was op deze plan ten voedingsstof was het beschot nergens hoog, op vele plaatsen beneden het middelmatige. Wij zagen vele perceelen gerst welke het zonder stikstof moesten doen en die niet veel meer dan een half gewas gaven Maar ook de tarwe- en do rogge opbrengsten waren minder dan normaal het geval is. Wij kunnen wel aannemen, dat er twee re denen zijn waarom de stikstofvoorziening onzer graangewassen in knel komt.. Ten eer ste bezuiniging en ten tweede gevaar voor legeren. Wat het eerste betreft de bezuiniging. Is het wel juist, het risico van een lage op brengst te loopen door zoo'n bezuiniging? Hangt er dan van een stikstofgift zooveel geld af? Een klein rekensommetje zal ons doen zien. dat dit niet het geval is. Laat ons eens aannemen, dat wij bemesten met kalk- salpeter, de stikstotbemeststof hij uitnemend lieid voor alle graangewassen. Laten wij een gemiddelde gift nemen, zeggen wij 250 K.G per H.A. Dan kost ons deze stikstofbemes ting, naar de tegenwoordige prijs, rond 15 gulden per II.A. Rekenen wij nu de moge lijke meerojibrengst aan graan, dan zullen wij zien, dat de kalksaljteferbemesting in de productiekosten een kleine rol speelt, in ieder geval met winst terug moet komen. Men is bang voor legeren. Vele graanver- bouwers zijn angstig een behoorlijke stikstof bemesting toe te dienen. Men vergete echter niet, dat als aan de wet van hot minimum is voldaan, dit wil zeggen, als de bemesting volledig is, men voor legeren niet zoo gauw bang behoeft to zijn. Wel verschilt het eene jaar veel bij het andere; toch kan men ge rust aannemen, dat een te dichte stand en een niet in evenwicht zijn der bemesting, liet legeren bevorderen, voornamelijk als deze twee factoren samenwerken. Indien de kali- en fosforzuurbemesting niet te wonschen overlaten, zal een voldoen de stikstofgift het legeren niet in de hand werken. Hier komt nog wat bij. Graan, dat gebrek heeft aan stikstof, groeit ijl op, geeft weinig schaduw en laat vuil land achter De schade hierdoor veroorzaakt, is soms grooter dan de waarde van een behoorlijke stikstnfbemesting! Welke stikstofvorm zullen wij nu kiezen Samenkomst belegd door K. v. K. Donderdagmorgen elf uur vond in Hotel Ponsen een bijeenkomst plaats, belegd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district Dordrecht. Aanwezig waren dc Burgemeesters lan alle gemeenten uit liet district, vertegenwoordigers van 11 mid denstandsorganisaties, leden tan de Kamer, ile Bordtsche wethouders v. Huiden eu San ders en andere vooraanstaande personen. !n zijn openingswoord zette de voorzitter van de Kamer, de beet' Van Helden. uit- een. dat deze bijeenkomst was belegd ora ie spreken over en lot reorganisatie to ko men van het middenstandsborgstellings- londs. Hij wees op de uitgestrektheid van het district en de verscheidenheid van be langen der 81 gemeenten die in die 111000 H.A. gelegen zijn. Voor een doel alsliet onder hal ige zal zeker wel eenstemmigheid van oordeel te vinden zijn. llij wees nog op do achterstand, waarin de Alblasserwaard e.ti andere deelen van het district verkeeren, door gebrek aan belangstelling in de hoo- eere bestuurscolleges. Spr. hoopte dat daar in spoedig verbetering zou komen. Het be lang van de Kamer van Koophandel werd daarna nog in het kort door hem uiteca gezet. Hierna kwam aan bet word de heer P, A. van Aggelen, districtscommissaris van liet Rijnlandsch Borgstellingsionds ta Leiden. Deze begon met uiteen te zetten hoe da horgstcliingsfoiidsen tot doel hebben de zeil hulp der menseden te bevorderen. Zij willen de menselien helpen uit handen te bliivett van woekeraars en willen hen hulp bieden die geen borgen hebben om aan te kloppea Uij z.g. Hulpbanken Breedvoerig zette spr. uifeen hoe het Leid sche Borgstelliiigsfonds is samengesteld Et' werd aan giften f 10.000 bijeen gebracht, waarbij dc gemeente f 50(ï) en de Leidsche Mij. van Weldadigheid f 5000 toevoegde. Het eersto jaar bedroeg het inkomen f 1500, die besteed mochten worden 01a «troppen te dekken. Dat bedrag was echter lang niet noodig. Hoe nuttig het fonds werkt bleek uit het feit dat in 7 iaar tiids 2900 borgstellingen werden verleend lot een bedrag van f 245.000 De verliezen in al dlO jaren beliepen slechts f 1150. De lecningea werd verstrekt door de Gem. Hulpbank. Breedvoerig zette spr. daarna do werking van het fonds uiteen en behandelde dc ut Leiden bestaande 2 verschillende fondsen, nl. het arheidorsborgstellingsfonds en het middenstandsborgstellingsfonds, welke In stellingen elkaar bijzonder goed aanvullen. Het crisisboigstollingsfonds van 't Leidscti Crisiscomité wordt opgelost in het Rijn landsch Borgstellingsfonds. Thans wordt bijgedragen in het kapitaal door 21 van de 25 genieenten in het Rijn land. Het fonds zal weldra f 4000 inkomen hebben en dat bedrag mag benut worden om stroppen te dekken, doch het iaat zich aanzien, dat dit bedrag niet noodig zal zijn. Het kapitaal zal dus geleidelijk aan groeien en dc waarde van het Borgstcllings lonris dus steeds stijgen. N'a dc uitvoerig cn interessante uiteenzet tingen over de werking der borgstellinga- fondsen in het Rijnland wees spr. op het groote belang dat soortgelijke Instellingen voor de belanghebbende arbeiders en mid denstanders hebben. Ook psychologisch werkt zoo'n fonds uitstekend. El- worden geen giften geschonken, doch liet fonds stelt zich alleen borg voor zaken die reeds ge saneerd zijn. Men controleert de boekhouding en helpt den menschen met voorlichting enz De bedoeling is. dat de gemeenten een renteloos bedrag voor het fonds voter ren en dat in vijf jaar afschrijven. Spi'. eindigde met een opwekking om ook in Dordt te komen tot een practische wer king van het zoo nuttige fonds. Om half een vereenigde men zich aan een lunch, waarna de miiddag werd besteed met bespreking van het in den morgen gehou den referaat. De lunch bracht de verrassing van het optreden van de zangers Speenhof niet zijn echtgenoote, die iij een geestig lied de vele aanwezige burgemeesters bezongen. ter bemesting onzer graangewassen? Wij noemden boven reeds de kaiksalpeler. Wij achten deze de aangegeven stikstofmeststof voor overbemesting onzer graangewassen op klei- en zandgrond. EEN ZWAAR ZWIJN Doordat het fokken van varkens door de crisisvoorschriften zeer is beperkt, zoodat sommige landbouwers niet meer dan één varken mogen houden, gaan deze om in de behoefte aan eigen vleeschvoorziening te voldooen er toe over de varkens zoo zwaar mogelijk te mesten. Daarom heeft de landbouwer Garben te Stokkum hij 's Heerenherg (Old.), een var ken gemest, dat vijfhonderd K G weegt zoodat een geheele familie voor langen liid' spek en vleesch in overvloed heeft.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1