Brutale inval in Predikantswoning Duitschland zal aan Londensche besprekingen deelnemen 936 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 18 MAART 1936 hten* 1 GEMENGD NIEUWS DUITSCHLAND EN HET VERDRAG VAN LOCARNO DE OORLOG IN OOST-AFRIKA ischreven. Van ligen president van de Regle- verschenfen niet 'rol Dr. W. J, -16 „De Ned. hij bijdragen rid en Vrede"," den genoemd ld van Prol. (in de godga^ iredikant van afd. Nederland op en bepleit- ed recht, erden zijn ver zijn benoeming in Ned. Leeuw. vlootpredikant de Chr. Geref. mwoordigen op Geref. Kerle ÏRK tjd is de locale erlr krachtens uldia. De En en hieraan een ivil een leening 3 pCt. opne- len al te kou de Gerei. Ge er d a m, werd 'enscht te blij— -.gen. iking ikrabbfers zijn De staking van agd en de sta- idellijli hervat. doelt mudc, woordigers der mers een over is loten, waarin lers weer wor- non, die zich gemaakt voor u-schijnen. Ook in aan arbitra- wijl voor het worden vast- LE VEILING 13 Maart 1936 ippelen f S.SO— 2e s. f 5-50— kg. f 2.45 10, id. 4$ kg. kg f 2.10^—2.45. zen eieren 1 O.o0 au Jac. Knoop» >elen, groenten aat 16, telefoon rs en Bevelan- ire orijren. De Z. boeten, met ok slecht. Bonte vraag. Over an aardappelen gevraagd met 3r Amsterdam htingen, zonder volgende pry- en f 2.30—2.40, to eigenheimers 1.802, blauwe Haar 1.meer en 1.80, bonten imers f 1.65 Spuische eigen- irs f 1.60—1.70, >pelen f 1.60— j—2.80, Hille- 502.50, indus- rpoters i 1.50 -1.80, alles per Winter Malta andaardappelen i. Aanvoeren en f 49—54. 2e kw \g slaebtgrewicht. -190 P stuk; 77 2c kw f 48—56, wicht. 125 nuch- :hapen f 1318. vleesoh varkens waardere f handel stug-, le slachtgewlcht. soorten prtjé- er, handel vlug. aanvoer, handel del kalm, prüs- lel sleepend,na u r da p p elen. De ten en blauwen 02.10; id PO- leimers f 1.903 ?orgers f22.10 5.202 40; Drent f3.75—4 alles afvoer 10.000 kg- veemarkt wa- 818 dieren. 619 veren, 22 nucht. ïeren, 587 var- oeien le kw tot ct, vette ossen kw 30—34 ct., e kw tot 72. 3e g-Qv. icht) le kw tot 33 ct. scha- 8. 3e kw tot 30 kw tot 38. 3e ager vee: scha- Se kw tot f 12, kw tot f 14, 3e oer iets kórter, ge week. prima 46 ct :er markt, han- e kwalfte t on- jrima kalf ging er iets korter, ge week Maan- handel slap, iets erd voor export dappeiea De e;mers ft 90— id eigenhpjm. bonte en blnu» ers f 1.701.35; a-d per kg, Mot 52.40 per. 100 De ramp van de Uiver Begrafenis van de slachtollers in Nederland Het stoffelijk overschot van de Ulver- bemanning, nf. Boonman, Steenberg, WaJe- vvtjn en Zadelhoff. wordt Op 2> Maart a.s. te Rotterdam venvacht met het s.s. Radcnfels van de Hansatijn. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam, worden de kisten nuar de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam vervoerd, om daar te worden opgebaard teneinde familieleden, vrienden en be'angstellendeu gelegenheid te geven in een chapelle ardente een Iaat. wn groet te brengen. Den dag daarna zal de teraardebestelling plaats hebben. Steen berg, Walewijn en Zadelhoff worden in oen gemeenschappelijk graf bijgezet, dat door de gemeente Nieuwer-Amstel daarvoor wordt afgestaan. Het stoffelijk overschot VAD Beekman zal in het familiegraf op de Christelijke begraafplaats te Muiderberg worden bijgezet. De onregelmatigheden te Ambt-Hardenberg Burgemeester en gemeente-ontvanger moeien zich verantwoorden De gewezen gemeente-ontvanger van A m b t-H ardenbet g H. B. zal op 7 April voor de rechtbank te Almelo te. recht staan wegens door hem in functie gepleegde verduisteringen. Naar wij vernemen is ook de burgemeester dier gemeente B. H. W. tegen dien datum ge dagvaard, als verdacht van verdulste. ring van overheidsgelden en heling van door den ex-ontvanger verduisterde gelden. Er zou gebleken zijn, dat de burgemeester gedurende enkele jaren gelden van den ge meente-ontvanger heeft geleend voor privé- doeleinden, aangezien hij in groote finan- cieele moeilijkheden verkeerde. De burge meester zou geweten hebben, dat deze gel den niet bet eigendom waren van den ge meente-ontvanger, doch afkomstig van vereénigingen, waarover hij het beheer voej-de. Motorschokker in vlammen Angstige oogenblikken voor de Scheveningsche kust Zaterdagnacht ongeveer 4 u. is brand uit gebroken op de motorschokker U. K. '34, schipper J. Bakker, welk 6chip zich juist voor de Scheveningsche kust bevond. Do vlam sloeg in het zeil, wat van af de kust werd waargenomen- De Scheveningsche redding-boot van de Z. H.R.M. vertrok direct ter assistentie. Bij het schip aangekomen was de bemanning de fcrspd (heester. De brand ontstond door een explosie to de machinekamer. Peisoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De „onnoozele" Pinda-Chinees Bijna 80.000 mark binnengesmokkeld Onder Te gel en aan de Duitscbe grens Ss door de komraiezen een pinda-chinees aangehouden, dóe in den dubbelen bodem van zijn handkoffertje, waarin tricot-goede ren waren geborgen, 80.000 mark verborgen had, welk geld hij uit Duitschland had mee sebrachL Aanvankelijk hebben de Duitscbe ambte naren niets bemerkt. Ongemerkt trachtte de Chinees, nadat hem den weg was gewezen, zonder aan het Nederlandsehe grenskantoor te worden op gemerkt met zijn goederen, welke aam in voerrecht onderhevig waren, ons land bin- men te sluipen. Hij werd echter door de dienstdoende beambten opgemerkt, die hem verdochten mede te gaan naar het grens kantoor. Bij onderzoek naar den inhoud va.n zijn koffer kwam toen het geld aam dien dag. Uit de trein gevallen Postbeambte gedood Uit Bergen op Zoom: Maandagmorgen is al- nier de postbeambte Van Meert, wonende te Vlissingen door tot nog toe onbekende oor- z.?ak nit do postwagen gevallen van trein 652 die van het station Bergen op Zoom to de richting Zeeland vertrok. De mam geraakte bekneld tusschen een seinpaal en een opengeslagen deur van de wagen. De ongelukkige was op slag dood. Het liik werd naar het politiebureau overge bracht. Het slachtoffer was gehuwd. Oude moordzaak opgehelderd Op Donderdag 9 November 1933 keerde een groepje kooplieden na afloop van de paardenmarkt te Heesch huiswaarts en de den onderweg het café De Zwaan te Heescb aap. Daar ontstond oneeuigheid over ie gevoerde handel, welke twist zoo hoog liep dat de waardin het beter achtte het gezel, schap buiten de deur te zetten. Toen zij he» geselschap inderdaad buiten het café had gedreven, bleef een der mannen zitten. Hel bleek, dat hij hevig uit zijn zijde bloedde Het was de koopman uit Uden L. van Boxtel die dan bijnaam had van Mie van Os Ge neeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en Pr- Binshergen uit Nisteirode moest een ersstjge messteek in de hartstreek corjsta- tee ren. De man werd naar een ziekenhuis in 's-Hartogenhosch overgebracht, waar hij tienzelfden avond overleed. De gemeentepolitie van Heesch en de marechaussee van Geffen stelden een on derzeek in. Een speurhond bracht hen naai bet woonwagenkamp te Heesch, waar vei-, schillende personen werden verhoord en ze. kare S. en M als vermoedelijke daders wer den gearresteerd. Wegens gebrek aan bewijs moesten zij echter weer worden vrijgelaten Dezer dagen heeft een hernieuwd on. derzpek van de gemeentepolitie van Heesch, onder de leiding van den burge meester, geleid tot de arrestatie van Joh. S. uit Uden, die in een woonwagen. kamp onder Grave vertoefde. De man heeft volledig bekend. Hij noemde als zijn medeplichtige M. R., uit Oss, dia eveneens in een woonwagenkamp ver- bleef, Beiden zijn te Heesch opgekoten, TOEN DE HUISHOUDSTER ALLEEN THUIS WAS Westzaan in opschudding Kordaat optreden van den vader van het slachtoffer De daders gegrepen Westzaan is Zondagochtend in op schudding gebracht door een brutale in val in de woning van den nis'en den predikant Ds. van Dokkum gelegen aan de Dorpsstraat, Tijdens de afwezigheid van den 84-jarigen ouden predikant, die togen tien uur ter kerke was gegaan, vervoegde zich te half elf een tweetal mannen aan de woning van den predikant, die beweerden van een bank te konten en den dominé te willen spreken Door het luikje in de deur gaf dc huishoud ster, de 28-jarige mejuffrouw T. S'aal, hen te verstaan, dat de dominé niet thuis was. De mannen zeideu echter op zijn terug komst te willen wachten en worden toon binnengelaten. Daar maakten zij het zich gemakkelijk. Zij namen plaats, staken een sigaar op en heten zich de koltie, «elke de huishoudster hun bracht, goed smaken Nadat zij zich even uit de kamer haddon verwijderd, kwam een .der mannen terug, zwaaiend met een breekijzer, de huishoud ster toeroepend: „Je geld of je levonl" Mej. Staal, die nu de bedoeliug van hat tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen,teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen oenige opstoppers en viel op den grond, waarna haar een doek in do mond werd gestopt. Inmiddels was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Hot hulpgeroep van de huishoudster, die zich krachtig verweerd had, werd ech ter door twee passecrendc meisjes gehoord Eon hunner woonde toevallig dicht bij den vader tan de huishoudster en deze werd dau ook dadelijk gewaarschuwd. Do zestig jarige man spoedde zich onmiddellijk per fiets naar het huis van den dominé Op ziju vraag waar zijn dochter was kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct!" Daar do indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de hoer Staal zijn fiets door het raam naar binnen. Begrijpende, dat hun plan mislukt was. poogden de twee mannen de vlucht te nemen, hetgeen de heer Staal trachtte te verhinderen, in de gang raakte hij met een hunner slaags, doch de man slaagde erin te ontsnappen evenals zijn metgezel. Zonder zich tijd te gunnen naar zijn dochter om le zien. ach tervolgde de heer Staal een der vluchten, den. Op zijn geroep kwamen omwonenden toegesneld en het resultaat was, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, die den anderen kant was opgegaan, kon wer den gegrepen. Beiden werden aan de po litie overgeleverd. Op korten, afstand van het huis trof de politie nog een derden man aan^dje, tot 'het complot behoorde en juist bazig -was den motor van de auto. waarmede hot drie tal gekomen was aan te slaan. Ook deze persoon werd gearresteerd. De mannen zijn ingesloten in hot bureau van politie te Zaandam Hot zijn de Am sterdammers P. H„ J. G -P. en H. D. B. Bij fouilleering werd op een hunner een gou den horloge en een beursje bevonden. In de woning van den predikant, die kort na het gebeurde thuis kwam, was alles over hoop gehaald. Er werd behalve het horloge en het beursje, waarin zeven acht gulden, niets vermist. De daders waren ongeveer 25 jaar oud. Zij zullen voor den Officier van Justitie te Haarlem wonen geleid. De huis houdster was niet gowond, doch zij was begrijpelijk zeer overstuur. Twee heeren „van de bank" Omtrent deze laffe, brutale overval weet het „N. v. d. D.", dat een ouderboud met de huishoudster had, nog het volgende te vertellen: Ds. van Dokkum ging om 10 uur naar de kerk- Even voor half elf werd er aange beld. Juffrouw Staal doed open en zag twee mannen staan. De eene was bloots hoofds. De andere droog een hoed. Zij vroegen haar of dominee thuis was. Toen zij ontkennend antwoordde, zeiden zij „van de bank uit Amsterdam te komen". Juffrouw Staal liet de twee mannen daarop in de buiskamer en gaf hun een stoel. Zij zelf ging snel koffie zetten en presenteerde een sigaar. „Ik ging toen tegenover de twee zitten", vertelde zij. „Zij zagen er behoorlijk uit, ai vond ik het vreemd, dat de eene voort durend zijn hoed ophield. Toen wij wat ge praat hadden, zei de een, op de klok kijken de: Wjj moeten voortmaken, schiet wat op, zeg. De andere vroeg daarop: Wat zijn dat voor ramen achter ons, juffrouw? Dat zijn tuinramen, antwoordde ik. Zoo, zeide hij toen, die zullen dan wel dicht zijn. Een van de mannen stond op en ging voor de deur staan. De andere stond achter mij. Ik wist niet wat dat beteekenen moest. Eensklaps zei de man, die achter mij stond: Doe uw handen omhoog, je geld of je leven!" Ik begon te huilen en te roepen. Zij gre pen mij beet en sloegen mij met iets zwaars op mijn hoofd en borst. Ik riep: Ik ben aan mijn arm en been al ongelukkig, denk daar toch om. Zij sloegen mij voortdurend. Ik schreeuwde: Ik heb geen geld, ik heb geen geld! „Jouw geld moeten wfj ook niet, maar dat van den dominee." Met touwen vastgebonden Ik heb geworsteld en geschreeuwd. Om tijd te winnen zei ik. dat dominee's geld boven was. Zij grepen mij vast en bond-n mij met touwen. Toen gingen zij naar do minee's slaapkamer en pakten lakens. De eene stopte zijn hand in mijn mond. De andere bond mij de lakens om. Ik trapte en sloeg en schreeuwde... Wat is zij sterk, hoorde ik zeggen. Even later zag ik een van ben met mijn portemonnaie. Dat is mijn geld, (iep iklaat mij toch los. ik heb zoo'n pijn. Het gaat ons nog veel slechter, zei een der mannen Wjj moeten geld hebben. Zij sloegen mij weer en droegen mij naar de slaapkamer van den dominéé. Ik hoorde -f» iu buis alles overhoop balen; Allo"kas ten plunderden zij. Ik bleef hard schreeu wen. U, liet was zoo vreeseHjk. Zij zijn naar hoven gegaan om het geld te zoe ken." Tenvijl de laffe kareis het meisje over meesterden, passeerde een ander meisje op de fiets hot huis van den dominéé. Zij hoorde gillen. Toen zij thuis kwam, zei zij tegen haar vader: Trientje Staal gilde zoo, die heeft zeker een toeval gehad. De vader ging daarop naar hot huis van Staal en vertelde, wat zijn dochter gehoord had. Staal sprong op de fiets en reed naar het huis van don dominéé. Benauwde oogenblikken Hij hoorde ziju kind schreeuwen cn ruk te aan de bel. Zonder om zichzelf to denken schreeuw- de hij: doe de deur open, andp.rs smijt ik mijn fiets door hot raam. Metoen ging de deur open. Een man stoof naar buiten en verdween. Staal greep den tweeden beet cn worstelde met hem. „Waar heb j'e mijn kind gelaten, boef?" „Och, de juffrouw komt wel", zei deze. „Dat lieg je, ik hoor haar, je hebt haar gekneveld. Ais ik een revolver had, dan zou ik je wel leeren." „Haal er dan maar even een", zei de man. Staal hoorde daarop zijn dochter: „Va der, vader", roepen. Eerst moet ik naar mijn kind, dacht hij. Ilij hooide roepen: „Help mij toch, va der." „Toen", aldus vertelde do heer Staal, „liet ik den boef los en vloog het huis binnen. Ik zag Trientjo liggen en maakte haar los. Toen ben ik naar buiten gerend. De ke rel was mij een eind voor. Ik riep: Houdt hem, een dief, een inbreker. Ik schreeuw de wat ik kon. Uit de huizen kwamen menschen. Twee heeren, die op een hout- werf waren, grepen, met nog een paar an deren, den overvaller." Deze zei, vrij bedaard: „Jullie moeton mij niet hebben, daarginds gaat do man". Men hield hem echter vast en heeft hem zoo aan de politie overgeleverd. Het eerste wat hij zei was: „Ik heb het meisje niet geslagen". De tweede was inmiddels den anderen leant opgeloopcn. Vlak bij lieni reed een melkboer; deze dacht: Ik houd hem iu de gaten. Toon do twee heeren op de houtwerf den eenen man gepakt had den, reden zij met hun auto de andere zijde van het lange Zuideinde op De melk boer gaf bun oen toeken. Zij maakten zich ook van dezen man meester. De „snorder" in de val Dc rijksveldwachter verscheen inmiddels ook ten tooneele. Men vertelde hem, dat op den dijk een auto op de overvallers stond te wachten. Een chaufteur zat er, half slapende, in. De veldwachter vroeg: „Wacht u op twee heeren?" „Jawel", zei dc man. „Dan bent u mijn arrestaut." De chauffeur gaf voor, niets van het geval te weten en als Arnsterdamscha. snorder opdracht gekregen te hebben, hierheen te rijden. Zijn auto kwam echter uitWestzaan. Ook deze man, die evenals de twee anderen, een goede bekende van do Arnsterdamscha politie is, is vastgehouden. Aan de kordaatheid van den heer Staal is het te danken, dat het drietal zoo snel is gegrepen. Nog twee arrestaties Met betrekkiog tot de roofoverval te West zaan welke gistermorgen is gepleegd. wordt medegedeeld, dat vermoedelijk nog twee ingezetenen van Westzaan tot het complot behooren. Het is nl. komen vast te staan, dat de auto, waarmee de daders zijn ge komen toebehoort aan twee broeders uit Westzaan. Deze beide mannen zijn op grond hiervan hedennacht gearestcerd en eveneens in het politiebureau te Zaandam ingesloten. Zij worden ervan verdacht aan de drie Am sterdammers de noodige inlichtingen te heb ben verstrekt. Zoowel de Amsterdamsche als de West- zaansche verdachten staan hij do politie niet gunstig aangeschreven. Pamfletten van de N.S.B. Aantal krlnglelders verbal!seerd Te Zaandam zijn Vrijdag acht personen van 18 tot 25 jaar, allen be.hoorende tot het Kringhuis van dc N.S.B. aldaar aangehou den wegens het colporteeren met gedrukte stukken waarvan de inhoud beleed igeud werd geacht voor Minister Coliin. Ook te Haarlem heeft de N.S.B. dezer dagen een pamflet verspreid waarvan de in houd door de justitie strafbaar word geacht. De politie heeft in verband hiermede in de kringhuizen van de N.S.B. aan het Frans Halsplein en Florapark een onderzoek inge steld doch geen pamfletten meer gevonden. Tegen twee kringleiders is proces verbaal opgemaakt wegens het laten verspreiden der pamfletten. Kapitale boerderij afgebrand Vee in de vlammen omgekomen Maandagmorgen is de kapitale boerderij van den heer E. Gomarus uit Rulnerwoid be woond door den landbouwer H. de Groot, gelegen in Eursinge, gemeente Havelte, door onbekende oorzaak tot de grond toe afge brand. Vier koeien en eenige kalveren, varkens schapen en geiten kwamen in de vlammen om. Een groote voorraad hooi verbrandde eveneens. Van de inboedel kon niets worden gered. Doordat de windrichting gunstig was slaagde de brandweer van Havelte erin uit breiding van de brand te voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt INSPECTIE B.V.L. Generaal De Iongh gaat niet weg Naar wij vernemen is hetgerucht, dat generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Landstorm, per 1 Mei ontslag zou vragen uit zijn l'unctie, niet als juist te beschouwen, „Duitschland heeft het moreele recht aan zijn zijde" aldus Generaal Snijders In een schrijven aan den „Lirnb. Koerier" geeft generaal C. J. Snijders uiting aan de meening, dat alhoewel liet door Duitschland ingenomen standpunt ten op zichte van het Locarno verdrag en de hier uit voortgevloeide handelingen naar de lot ter der verdragen juridisch aanvechtbaar zijn Duitschland het moreele recht aan zijn zijde beeft. Het Tractaat van Versailles, airlus deoud- opperbevelheliber, was geen vrije overeen komst tusschen tvCee gelijkgerechtigde en verantwoordelijke partijen, doch een, op leugenachtige gronden gemotiveerde dwang maatregel, door de overwinnaars den mach- teloozen tegenstander opgelegd en waarop diens onderteekening met bedreigingen werd afgeperst. Dit Tractaat is, wat de hierin toegezegde beperking der bewapeningen betreft, -door Frankrijk nimmer nagekomen. De aan Duitschland krachtens het Locarno-verdrag toekomende rechtsgelijkheid is nimmer ten volle verleend. Daarentegen is Frankrijk voortgegaan met het sluiten van militaire verdragen, die alle tegen Duitschland gericht en strijdig zijn met het karakter en de beginselen van den Volkenbond. Bij dit aiies doet thans lief Fransch-Russisch Verdrag de deur dicht. l)it verdrag tocli is in vele opzichten niet an ders 'dan een herhaling van het Fransch Russisch Verdrag van 1802, dat zulk een beruchte rol heeft vervuld bij do voorberei ding tot en het uitbreken van den wereld oorlog. Het gaf, vooral na 1911, aanleiding tot geregeld overleg en zeer nauwe samen werking tusschen de Generale Staven dei- beide verbonden landen, waafldoor do ver houding tusschen hen zich ontwikkelde tot een innig militair bondgenootschap, dat ge- Generaal Snijden heel op de voorbereiding tot den gemeen- schappolijken oorlog tegen Duitschland was gericht, welk laatste Rijk zoodoende te zijner tijd tot een tweefrontenoorlog zou worden gedwongen. In het tijdperk van hoogo spanning en dreigend oorlogsgevaar, dat voortvloeide uit den moord op het Oostenrijk-Hongaarsche kroonprinsonpaar te Scrajevo en het, tenge volge hiervan op 23 Juli 191 i door laatstge noemde monarchie aan de Servische regee ring heteekende ultimatum, kwam dn nood lottigo invloed van liet. Fransch-Russtsche Verdrag tot uiting. Reeds dadelijk op 24 Juli ontving de Russische regeering, welke voor Servië opkwam, de verzekering, dat zij ten voile op Frankrijks steun kon rekenen on dit land bereid was zijn bondgenoot 6cliappeiijko verplichtingen na te komen. Deze verklaring, in de eerstvolgende da gen nog eens herhaald, sterkte Rusland in zijn eischcn tegenover Oostenrijk-Hongarije en deszelfs bondgenoot Duitschland. Geen enkele maai maande de Fransche Regeering haren bondgenoot Rusland tot matiging en voorzichtigheid. De Russische oorlogspartij, aldus aangemoedigd, kreeg dc overhand en dreef de algeineene mobilisatie van Rusland tegen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije door, wat onverbiddelijk tot den oorlog moest leiden. Zoo werd liet toenmalige Rus sisch Fransch Verdrag een factor tot stij ving van den oorlogswi! en tot handhaving van onverzettelijke standpunten, welke een vredelievende oplossing van het conflict in den weg stonden. Zoo zal ook het huidige pact tusschen Frankrijk en Rusland kunnen leiden tot noodlottige verscherping van toekomstige politieke conilicten. Daarom kan het geen verwondering wekken, dat Hitier zich op het stand punt stelt, dat het Locarno-verdrag, het welk immers juist bedoelde de veilig heid on beperking van oorlogsgevaar lo bevorderen, door Frankrijk bij het slui ten van het Fransch—Russisch Verdrag is geschonden en dus feitelijk niet meer bestaat Zulks te meer, omdat Frankrijk door dit verdrag verplichtingen jegens Rusland aanvaardt, welke ver uitgaan boven zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond en bovendien krachtens dit verdrag zich het recht zou toeken nen in geval van oorlog buiten den Volkenbond om te beslissen, wie als de aanvaller behoort te worden geken merkt. Moge nog eenmaal da tijd aanbreken, zoo eindigt generaal Snijders zijn beschouwing, waarin de Europeesche diplomatie zal doen blijken te begrijpen en te willen betrachten dat vrede en veiligheid sléchts kunnen op bloeien en gedijen, wanneer de machtigen onderling blijk geven van wederzijdsch ver trouwen en van den emstigen en oprechten wi] het recht te doen zegevieren boven macht en geweld. OP VOET VAN VOLLE RECHTSGELIJKHEID Hitiers voorstellen moeten echter ter tafel verschijnen In de geheime zitting van den Volken- Jiondsraad, welke Zaterdag te Londen heeft plaats gehad, heeft de Britsche minister \an buitenlaiidsclic zaken, Eden, uiteen gezet, dat naar de meemng der Britsche regeering de verdragen van Versailles en van Locarno door de herbezetting van bet Rijnland van Duitscbe zijde op duidelijke en onbetwistbare wijze waren geschonden. De Fransche minister van buitenlandscho zaken, Flandin, wees er in zijn toespraak op. dat bij deze aangelegenheid niet alleen Fransche rechten en belangen op het spel stonden. Het gaat er om, zoo verklaarde de spr., of de praktijk van liét voldongen feit, of de eenzijdige opzegging van vrijelijk aange gane verplichtingen tot een systeem zullen worden in Europa, of verdragen beschouwd zuilen worden als ieder oogenblik te veran deren. cn of een regeering vandaag kan an- nuleeren. wat zij gisteren onderteekende. Is zulk een methode vereenigbaar met de col- lectieve veiligheid, moedigt zij aan, om niett- j we internationale overeenkomsten te slui- i taai - j Zoo zijn de feiten en ik verzoek den raad Duitschlands overtreding van art. 43 van het verdrag van Versailles te constateerou en de onderteekenadirs van het pact van I.ocarno hiervan te verwittigen. Vervolgens nam de Belgische premier Van Zeeland het woord, die het vraag stuk van Belgische zijde belichtte, waarna de zitting tot hedenmiddag hall vier werd verdaagd. Duitschland ook uitgenoodigd In do geheime zitting van den Volken bondsraad is besloten ook Duitschland tot do zitting uit te noodigen. Het Duitsche antwoord op deze uitnoodi- ging is Zondagavond in de Britsche hoofd stad ontvangen. In dit antwoord wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering bereid is, aan de Raadszittüig deel te nemen, mits Duitschland dezelfde rechten geniet als do audero vertegenwoordigde landen, en zoo men de voorstellen van Hitler daar wil beschouwen als één geheel, en deze ais zoodanig direct iu behandeling za! nemen. De tekst van het antwoord Dc tekst van liet gisteren op het Foreign Office ontvangen antwoord van Berlijn luidt ais volgt: „Ik bevestii; beleefd de ont vangst van uw telegram van li Maart, waarin u mij mededeelt, dat de Raad van den Volkenbond de Duitsche- regeering uitnoodigt deel te nonen aan d< behandeling van dc kwestie, welke door de Bel gische en de Fransche regeering aan den Raad is voorgelegd. De. Duitsche regeering is in be ginsel bereid de uitnoodiging van den Raad aan te nemen. Zij gaat daarbij uit van dc voorwaarde, dat haar vertegenwoordiger bij de be raadslaging cn besluiten van den Raad dezelfde rechten zal hebben als de vertegenwoordigers der mo gendheden, die zitting in den Raad hebben. Ik zou u zeer dankbaar zijn, indien u mij dit wilde beves tigen. Bovendien moet de Duitsche re geering op 't volgende principieele feit wijzen: haar optredendat aanleiding heeft gegeven tot het beroep op den Raad door de Bel gische en de Fransche regeering is niet beperkt tot het herstel der Duitsche souvereiniteit in de Rijn- lantDzöne, doch is verbonden met uitgebreide concrete voorstellen voor een nieuwe verzekering van den vrede in Europa. De Duitsche regeering beschouwt haar politieke actie als een eenheid welker onderdeden niet van elkaar gescheiden mogen worden. Om die reden kan zij aan de besprekingen van den Raad uitsluitend deel- nenien, indien zij de zekerheid krijgt, dat de in aanmerking ko mende mogendheden bereid zijn, dadelijk tot bespreking van de Duitsche voorstellen over te gaan. Met dat doel zal de Duitsche regeering zich met de koninklijke Britsche regeering in verbinding stellen, onder welker voorzitter schap de mogendheden, welke bij het Rijn-pact van Locarno zijn betrokken, te Londen ter confe rentie zijn bijeengekomen. De Rijksminister van Buitenlandr sche Zaken: w.g. Freiherr VON NEURATH. Opnieuw geheime ritting Minister Eden is gisteren met zijn juridi- sche en technische adviseurs vrijwel den geheeien dag op het Foreign Office in actie geweest. Na ontvangst van het Duitsch ant woord heeft men daarvan mededeeling aan de leden van den Volkenbondsraad gedaan, die besloten hebben heden in een geheime zitting daarover van gedachten te wisselen. Flandin kort aangebonden.' De Fransche minister van buitonlandsclie zaken, Flandin, heeft tegenover de pers de volgende zeer scherpe verklaring afge legd: „De Duitsche regeering schijnt voor 't deelnemen aan de Raadszittingen als voorwaarde te stellen, dat .wij ons bij voorbaat zullen verplichten de onder handelingen over Hitlers voorstellen te openen. Ik ben niet naar Londen gekomen, om te onderhandelen, doch om de eenzij dige en ongemotiveerde verdragsschen ding der Duitsclio regeering te doen constateereu. Wanneer men ons hier zou dwingen te gaan onderhandelen, zou ik Londen en den Volkenbondsraad oogenblikke- lijk verlaten" De Britsche delegatie heeft zich over een en ander minder beslist uitgelaten. Men stelde zicli op het standpunt, dat aan Duitschland inderdaad volkomen rechtsge lijkheid moet worden gewaarborgd. Stelt do Duitsche regeering het onderhandelen over Hitiers voorstellen echter als een conditio sine qua non voor liet deelnemen aan dc beraadslagingen van den Raad, zonder dat eenige concessie wordt gedaan, dan betoe- kent dit, dat Hitler verlangt, dat de Fran sche en Belgische delegaties op haar besluit terugkomen. De Fransche en Belgische mi nistère van Buitenlandscho Zaken hebben immers besloten niet over Hitiers voorstei len te onderhandelen, voordat de Duitsche regeering ten minste een gedeelte der troe pen uit t Rijnland heelt teruggetrokken en de troepenmacht aldaar tot een werkelijk „symbolische" bezetting zou hebben terug gebracht. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT Wenscht de Negus een protectoraat?, Volgens berichten uit Addis Abeba is de \Toegcrc Abessijnsche zaakgelastigde te Rome, Afework, naar Genève ver trokken met een belangrijke geheime zending. Te Rome doen geruchten de ronde, dat er thans spoedig onderhandelingen zul len worden geopend. In bevoegde kringen verzekert men dat Ras Kassa pogingen tot toenadering heeft gedaan, en daarbij zich caudid-iat heeft gesteld voor de opvolging van den Negus, als voorwaarde voor de opening der onderhandelingen. Badoglio heeft daarop geantwoord met de vernietiging van de strijdkrachten .van Ras Kassa. Thans, zoo zegt men, heeft de Negus, die een algeheele nederlaag wil vermij den, gevraagd om het herstel der Ab' s- sijnsche eenheid in ruil voor- een Itali- aansch proteciofaat.nrr Nadere bijzonderheden ontbreken en men weet niet, hoe de Italianen en de Abessijners contact met elkaar zoeken. De Negus heeft onderwijl inlichtiugeu ingewonnen over de juridische en ma- tcriceie positie van een staatshoofd on der een buitenlandsch protectoraat. Wat er nog aan Abessijnsche troepen rest De „Giornaie d' Italia" betoogt iu een hoofdartikel, dat men met de huidige ope raties in Abessinië in een phase is genomen, die zoo al niet beslissend, toch met versneld tempo de definitieve afrekening naderbij brengt. Het blad geeft een overzicht over de vermoedelijke Abessijnsche troepensterk te. Deze troepen zouden na den nederlaag der bij de laatste veldslagen overwonnen Abessijnsche legeraanvoerders, als volgt verdeeld kunnen worden: In het Noorden, links van den Setit, be vinden zich 35.000 gewapende manschap, pen. 40.000 bevinden zich in Dessie in de omgeving van den Negus tezamen met de keizerlijke garde. In het Zuiden bevindt zich liet leger van Ras Nassiboe, geflankeerd door generaal Wehib Pasja, die met 35.000 man den sector van Harrar bezet houdt. Bovendien staan m het Zuiden de troepen der Aroessi, onge veer 15.000 man. Ten Zuiden van Harrar liggen de troepen van de Bale, Carnlietta en Wolamo, onge veer 20.000 man. Aan een zijrivier van de Webbe Sjebeli liggen ongeveer 10.000 man, die in Oostelijk Sidamo zouden zijn overgo, bléven van de legerkorpsen van Ras Des-ta. Bovendien moet men nog rekening houden met de, schaarsche, reserves rondom Addis Abeha. Volgens de „Giornaie d' Italia" gaat bet dus in totaal om een leger van 235.000 man. dat echter niet op één lijn gesteld kan wor den met de op oorlogssterkte uitgeruste Abessijnsche legers, die reeds in het Noor den cn het Zuiden verslagen zijn. Tegen, deze zwakke strijdkrachten zullen de Itali- aansche troepen nu ojirukken. De eerstvol gende botsingen zullen derhalve groote ge volgen hebben. Het blad legt er dan opn-iouw den nadruk op, dat de oplossing van het Italiaansoh- Abessijnsche conflict in de verdere gewa pende ontwikkeling van het geschil gezocht en gevonden zal kunnen worden. De Italiaansche opmarsch Stefani verneemt over den laatsten op- maj-ijch der Italianen aan het Noordelijk front de volgende bijzonderheden: De opgerukte (roepen waren samenge steld uit Erythreesche afdeelingen eii troe. pen ongeregelde soldaten in de zones Gasc en Tessonei, geëncadreerd door patrouilles, die de flanken dekten tegen verrassende Abessijnsche aanvallen, welke gemakkelijk konden worden verwacht op grond van het zeer beboschte terrein. Aldus konden de troepen gemakkelijk den Setit overtrekken, ojmiarcheeren langs den Zuidwaarts loo penden karavaanweg, die van den kleinen Italiaanschen post Eleghin leidt naar Nog- gara en een nieuwe, uitgestrekte streek be. zetten. Abessijnen in den aanval? In Addis Abeba gaat hot gerucht, dat irï het gebied van den Amba Aiagi gevechten gaande zijn, welke door do Abessijnen zijn aangevangen. Do Abessijnen zouden verscheidene vij-' anden hebben gedood en een aantal tanks hebbea buitgemaakt.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3