EN mm Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden ZEN 1995, IN HOC SIGNO VINCES blad OER DE HARING EXPORT DIENT OPGEVOERD 36 iu richten in biad WOENSDAG 18 MAART f936 -.'51*' JAARGANG Nö- '4280 T EEN KTER :K 90 L 149 1i133 nder zeker UHOLEN ten kantore 16 tUWERIJ TERDAM 11005 en 1134G ie worden voor- ldus de „Times" i het Lagerhuis van meening, raut blijkt, dat nlijk is als men De verplaat- Londen heeft iland het deel- lingen mogelijk ht het van be ing reeds haar toegezegd aan t geval van een vaarhorg is een ijlde actie aan i. dat Frankrijk dat Engeland it aan te gaan alliantie. Miing eeft zich giste, gd of koning had in het in het Lager, persoonlijk on. angen, waarin niet te verge, een dergelijke len der credia- ten behoevg 1 moeten stem. >oodschap door werden de af. ns hierin niet innering van ke stemming, geheelen duur rden. alleen, dat da ld heeft open. op deze kwes- wandelgangen dat de open- 'iikker mee zal 5S steeds do III geen ,ko> er epen, i. ieh emilitariseerde ngeveer 60 000 helft dezer ok. De .00 000 eds in de zóne rijksweer Ook mentsvliegtui- nomen. doch gestationneerd i' Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. «V* VRIJHEID VAN ONDERWIJS Velen denken en spreken het ook uit, dat de schoolstrijd nu eenmaal gestreden en opgelost is en dat mi'sdien het tegenwoor dig geslacht het nu toch wel veel gemak kelijker heeft. Niets is echter minder waar dan dat. Er dreigen groote en ernstige gevaren, de bezuiniging denk om par. 12 maakt het noodig dat telkens weer de wacht be trokken wordt bij het Bijzonder Onderwijs. De gevaren zijn veel grooter dan velen wel deuken; vrijheid hebben wij verkregen; om die nu echter te behouden zullen wij ons in moeten spannen. Wij willen meewerken met al de liefde van ons hart om, waar te bezuinigen valt, dat ook door te voeren, doch het beginsel waar zoo tal van jaren voor gestreden is, mag daardoor niet in gevaar gebracht wor den. De rechtsgelijkheid die verankerd ligt in do wet van 1920 inoet bewaard blijven, met volkomen erkenning daarvan willen wij onzen steun geven aan bezuiniging en ver sobering, maar verder kunnen wij niet gaan. Eenmaal verkregen rechten mogen niet aangetast worden, want die raken liet fundament waarop hot Bijzonder Onderwijs steunt. V' OPPERVLAKKIGHEID Dat de tijd ernstig is, dat wij feitelijk op een vulcaan leven, wordt al door velen toe gestemd, maar of het ook werkelijk gelooid wordt betwijfelen wij wel eens. Allerwege zien wij een lusteloosheid en onverschilligheid die Pijn doet; het schijnt dat de groote gewichtige vragen welke alles beroeren, velen koud laten. De toestand is heusch niet minder ern stig dan in 1914, het eene conflict volgt mot verbazende snelheid het andere op en toch raakt het de groote massa niet meer. Vroeger was er' een intens meeleven, was er onrust en vreeze bij de gewichtige go- beurtenissen. Maar nu gaat schijnbaar' het leven gewoon door; de bladen melden groote on geweldige zaken, men gelooft liet echter wel, een oogenblik staat men er bij stil, doch de moderne mcnsch schudt met een koel gebaar alle zorg en bekommernis van zich af. Hij wil geen ellende, geen zor gen en nooden, hij wil genieten. Daarom worden vermaak en ontspanning gezociit met ai de intense kracht waarover de mensch beschikt. Zelf zal men zijn lot en leven in handen nemen; men is beu van al het vrome ge teem; men wil genieten, het goede, het schoone van het leven wil men zien. De oppervlakkigheid viert hoogtij. ARMOEDE Maar daarin koprt juist zeer scherp uit de geestelijke armoede van den modernen nrenseh. Want men kan die zorgen weg denken, desnoods wegdansen, straks komt er een tijd, dat zij zich in volle klaarheid aan ons zullen openbaren. Dan zal men ze niet meer van zich af kunnen schudden, of zich er aan onttrek ken, want dan zullen zij vragen om oplos sing, dan zullen zij zicji aan ous opdringen met een heftigheid en hevigheid die ver bazen zal. De geestelijke ai-moede is geweldig, men ziet de dingen niet meer onder de oogen omdat men er bang voor is, omdat men ze gaarne weg wil denken en zich niet sterk genoeg waant do werkelijkheid ouder de oogen f« zien. Zoo arm is de mensch geworden die in tijden van voorspoed het beginsel vaarwel zegde. Die geestelijke armoede schijnt het gc- heele leven aan te tasten. RIJKDOM Alleen hij die de nooden en gevaren moe dig onder het oog durft zien, wetende dat alle tijden, voorspoed en tegenspoed ons van Gods trouwe vaderhand toekomen, bezit een rijkdom des levens die troost er. sterkte maar ook rust geeft. Want niet zij die hun lot- en leven in eigen hand willen nemen, zijn gelukkig. Alleen zij die door Gods genade als zon daar hebben leeren knieion hij het kruis van Golgotha en uit de liknd van hun God durven leven, zijn de menschen die het leven in zijn ware verhoudingen zien. Die zien de eeuwigheidsverhoudingen reeds in dit leven, maar zij zien tevens, dat zij een roeping hebben oui die arme wereld van Gods gunst en genade te spreken. Rust en bezinning geeft alleen het geloof, dat zich overgeeft aan Gods genade, maar dat voelt tevens in zich den drang ons volk van die genade te spreken. Propaganda-avond B.V.L. De afdeoling Melissant van den B.V.L. heeft een propaganda-avond gehouden, waarin de heer W. Vogelaar als voor zitter, na het zi-r.gen van het Wilhelmus, oen openingsrede heeft gehouden. Een Dijzomier woord \an welkom werd toegeroepen aan dien heer Hoge weg en aan Mr. S w a r t., die pas benoomd is tot lid van de plaatselijke commissie. Met voldoening wierp Spr. oen terugblik op het afgeloopen jaar; waarin do afcleeling een cigieii vaandel kreeg, terwijl het leden tal weer toenam. Maar al telt de B.V.L. nu ruim 80.000 loden, toch mag de propaganda uiet verwaarloosd worden. De spreker wekte de aanwezigen hiertoe dan ook met Mem op. Steeds moet er nieuw leven ge wekt worden in het mooie instituut, dat do B.V.L. isl Hierna volgde het jaarverslag van den PI. leider, waaruit bleek, dat de sehlet- ovonden in het afgeloopen jaar trouw wer den hei ocht, en dat d- aid. 10 leden was vooruit gegaan, zoodat zij thans 61 leden telt. Met de financiën was dit anders: Over 1935 was ontvangen ƒ111.07 en uitgegeven f 121.65, zoodat er ruim iO tc kort was. Daarna werden de behaalde prijzen uit gereikt door cl-n Voorzitter. Scherpschutters; P. J. Groenendijk le pr., b'oemtafel; A. Troost, 3e pr., kettingkast en paar handkappnn; L. de Geus, 3e pr., overhemd; C. Tieluiiian, ide pr., kookpan; L. W. Mijn-Iers troostprijs. Schutters le klas: J. J. Schans. Ie pr., teigelblad; J. Wiegel, 2e pr., fietszadvl; M. Stolk,3e pr., karaift met glazen; M. Wiegel, pr., fietsband; A. Mans, 5e pr., siervaas; r. Nagtegaal, troostprijs. Schutters 2e klas: S. A. Jonk, pullover. Na do pauze hield die heer H o g e w e g een propaganda-re-cre voor den B.B.L. Spr. begon met op te merken dial het thans een moeilijke tijd is voor den B.V.L. en wel omidiat er thans ongeveer 81.000 man lid zijn. Wil men nu het ideaal en doel rein hou den dan is een goede controle noodig en net valt roet zoo'n aantal niet mee. Altijd tuM gewaakt women voor verkeerde ele menten. doch ook voorzichtigheid is gera den, daar iemand ook kaïn dwalen door do verschillendio ideeën, welke worden ver kondigd. Daarom wordt door de Nationale Com missie ook gezegd oji Propagaindia-avondcn naar voren te brengen het beginsel dier B V.L. Aile loven moet gericht zijn op hot be ginsel. Wat zich uiet richt naar zijn be ginsel, gaat ten afgrond. Wil do B.V.L. blijven bestaan dan moet het karakter ge handhaafd; ieder lid of commissielid moet het levensbeginsel der B.V.L. .hoog' houden. Ook die volstrekt belanigelooze vrijwillig heid dor B.V-L. dient trien te weten. Er is nooit dwang om lid te worden, of op te komen wanneer de Overheid dat vraagt; doch een drang moet er zijn, die Uornt uit eigen beginsel, uit liefde voor hot Vaderland. Do B.V.L. is er niet voor dienstplicht oi voor gevaar van buiten af, doch voor de orde en rust in 't. Vaderland. In Neder land heeft men vrijheid van beginsel (mis schien wel eens tc veel), dat vindt men niet onder het bevind van Fascisme of Communisme. Als God hot niet' verhoedt, dam is de mogelijkheid dat Europa weer gauw in vuur en vlam staal, heel groot, meende Ppr. Daarom is dit geien vrijheid maar dwang; laten wij daarom de vrede zooals hier in Holland hetuden, laüon wij hot kostelijk goed, waarvoor onze Vaderen 80 jaar goed en bloed gegeven hebben, bewaren. Doch geen dwang ora lid te zijn, hot moot vanzelf komen.. Als dat zoo is bij 84.000 man, dan heeft men de heohtste band. Ook is d'e B.V.L. belangeloos. Al is men niet wettelijk verplicht, de zedelijke ver plichting zal men nakomen. Dit werd drie jaar geledon bewezen toen op Flakkee 96 leden teekendim voor aen wettelijke ver bintenis, horwol er maar 30 noodig waaien. Spr. eindigde onder applaus zijn red!e, waarna de hee-r 1J. wart, hoofd der Chr. school, nog sprak over „De traditie van onze Oranjes", Ook deze rede werd met aandacht be luisterd. Dan volgde sluiting door d'on Voorzitter. Suikerbietenverbouwers Niet het eerste het beste zaad voor dozi teelt nemen, maar uitsluitend zaad van de Kon. Beetwoitelzaadcultuur Kuhn en Co. N.V. Wat zijn de voordeden van flit zaad'? Genoemd bedrijf slaagde erin een suikerbiel te kweeken, die aan de lioogr eischen van dc Nederiandsche handel cn industrie vol doet, door hooge opbrengst en toch hoog ge halte. Groote zuiverheid van sap, bijzonucr laag aschgehalte. Zeer laag percentage schie ters. Gunstige vorm en groeiwijze, waar door gemakkelijk te rooien cn toch voordee- lige verhouding tusschen kop en eigenlijke biet. V-oor Nederland passende rijpingstijd. Be hoorlijke, goed afgepaste loofont wikke ling. Deze suikerbiet, do variëteit Kulm I' i.s oen Nodarlandsoh kweokproduct, onbetwistbaar zelfs do eenige suikerbiet, welke wordt ver edeld en vermeerderd onder en voor do No- derlandscho omstandigheden van bodem, klimaat en cultuur, en die in zijn eigenschap pen beantwoordt aan het gemiddelde dier omstandigheden. Daardoor heelt men met deze biel de beste kansen op de beste resul taten. Wij meenen hier weinig aan toe te behoe ven voegen. De Kuhn P is de eenige suikerbiet, die een rechtgeaard Nederiandsche suikerbietenteler, maar die tegelijk aan zijn eigen voordeel denkt, verbouwt Paaschveetentoonstelling Rotterdam Van vole kanten beroiken het bestuur van de aid. Rotterdam, Schiedam en om streken der Hol!. Mij v. Landbouw bewijzen van belangstelling in do Paaschveetentoon stelling, die 31 Maart as. te Rotterdam gehoutlen zal worden. Het gemeentebestuur van Rotterdam ver leende vijf verguld zilveren medailles voor kampioensprijzen. Het gemeentebestuur van Overschie loofde een zilveren medaille uit. Eveneens het gemeentebestuur van Schiedam. Verschillende fabrieken, o.a. dn N V. Gist fabriek Hollandia II to Schiedam en dn Ned. Gist- cn Spiritusfabriek te Dolft, loof den een medaille of geldprijs uit. De Zuid-IIol). Bond van Veehandelaren, het bestuur va.n Nieuw of Klein Folder, het bestuur der afdeoling. de heer Melkman te. Amsterdam, het Schanenstanihoek voor Zuid-Holland, het Zuid-Holl. Groot Yorks hire Varkcnsstamhoek. do Groninger Alg. Ond. Mie tot Verzekering van Paarden en Rundvee, loofden medailles en prijzen uit. De kosten, verhonden aan de, inschrijving der inzendingen, zijn beduidend verlaagd. De prijs der landbouwioten is tot de helft teruggebracht. Verschillende instellingen verklaarden zich bereid mede te werken aan de verkoop der loten. Het bestuur der afdeeling rekent op een afname van 10.000 loten on een groote prijslijst Het muziekcorps der It.E.T. stelde zich beschikbaar voor het brengen van een mu zikale noot ter plaatse van de tentoon stelling. Do uitreiking der medailles en prijzen zal plaats hebben direct na het bekend worden der winnaars, omstreeks 2 uur, op het tentoonstellingsterrein. Steunvergoeding groene erwten en schokkererwten De Nederiandsche Akkerbouwccntrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene eiwten en schokkerenvten, gedena tureerd in het tijdvak van 16 Februari 1930 tot en niet 22 Februari 1936 voor de kwa liteitsklassen C en D respectievelijk 3,50 en 3,— per 100 Kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de star.daardmonsters C en D, zal respectie velijk 3,— cn 2,50 per 100 Kg. bedragen. Warmoezerijgewassen vroege Aardappelen Garnalen naar Frankrijk Export weer mogelijk Reeds gedurende eenige dagen bostonJen moeilijkheden inzake den uitvoer van con- suniptiëgarnaleii naar Frankrijk, wuurdooi groote partijen garnalen niet konden wor- den uitgevoerd Uiteraard werden do bo trekkenen hierdoor gedupeerd. Thans kan worden medegedeeld, dat de Ned. Visscherijeentral-e in samenwerking met het Departement van Handel, er in ts geslaagd een oplossing voor deze moeilijk heden te vinden floor middel van een wij ziging in de exportregehng van Nederiand sche zijde. De export van garnalen naar Frankrijk is derhalve thans weer mogelijk. Paardenfokkerij in Z.-HoIIand Verslag van de Regelingscommissie Aan hot verslag van do Rcgclingscommis- rie voor de Paardenfokkerij in Zuid-IIol- land over hel jaar 1935 ontlecnen wij het j volgende: Over het algemeen was er een streven om do paardenfokkerij uit te breiden. In 1935 werden in Zuid Holland bijna 300 merries J meer gedekt dan in 1931. (5077 tegen 4798 3207 in 1932). Dit vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat de veulens de Laatste jaren nog al prijzig waren en ook doordat er steeds meer gescheurd wordt, zoodat men ver moedi in de toekomst meer paarden noodig te hebben. Do rriiznn van de paarden waren In 1935 Over lift algemeen matig. Vuil de veulens en fle i'e jarige paardf.il met papieren ging hot nog wel, doch van dc oudere dieren wa ren de prijzen laag. Do hoogo prijzen van de jonge paarden houden waarschijnlijk ook verband met de gedwongen beperking van de rundveestapel. Hierdoor houdt men gras over, wat men gebruikt voor jonge pain den. Het aantal leden van fle vereeniging breid zich uit Vooral de landelijke rijver cenigingen dragen er veel toe hij om meer liefde vnor het paard te kwee,ken. In 1935 waren in Zuid-Holland gostatio ne.erd 42 hengsten tvno trekpaard, 11 tuig paardtypo en 3 dravershengsten. Op de in verschillende plaatsen gehouden districtkeuringen werden in totaal 595 paar den aangevoerd. Voor de 4 Sept. gehouden verrichtingsproef te Dordrecht waren 41 paarden aanwezig. Zuid-Nederlandsche Zuivelbond Ruim 3000 t.b.c.-vrije boerderijen De Zuirt-Nederlandsche Zuivelbond heeft, naar uit bel jaarverslag blijkt, in 11)35 een totale melk aanvoer kunnen boeken vnn 277.627.054 K.G'. De boterproductie bedroe# 0.133.855 K.G. Deze cijfers wijzen op een kleine teruggang, n.l. van ca. 100.000 K G boter. Do botcrexport bedroeg 7.2C3.025 K.G., waarvoor aan de leden-leveranciers bruto uitbetaald werd f 1.51 per K.G. Aan do Zui- vol-Centralc moest gemiddeld 28,03 cent „afdracht" betaald worden. De gemiddelde hrutoprijs die in totaal gemaakt werd be droeg f 1,47 per K.G. Aan fle georganiseerde t.b.c.-best rij ding namen 32 fabrieken en 26 andere vcreeni- gingen deel, met totaal S694 eigenaars van 40.005 gecontroleerde koeien. Totaal zijn er 3158 veehouders die een certificaat voor t.b.c-vrije stal hebben. Import van veevoeder De Nederiandsche Meelcentrale maakt bp kond: Behalve het sub 1 van de Ministeriëele Beschikking van 30 Augustus 1935, no. 11896, genoemd*1 bedrag ad 0.56 per 100 leg. veevoeder zijn de prijsverschillen hij invoer van tot veevoeder venverko oliehoudende zaden, pitten en noten als \olgt vastgesteld. en De Nederiandsche Groenten- cn Fruit- cenptrale maakt het volgende bekend: Bij de vaststelling der oppervlakte, inge nomen door warmoezerijgewassen en vroege aardappelen als onderteelt in boomgaarden en fruiltuinen wordt veelal van de mee- ning uitgegaan dat steeds 50 genomen kan worden van de totale oppervlakte boom gaard of tuin, waarop de onderbeplanting Dl nats heeft. Dit is echter in strijd met die geldende voorschrifen, die een zoodanigen uilleg niet toelaten. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat ook bij onderbeplanting met warmoezerij gewassen en vroege aardappelen moet wor den uitgegaan van de „werkelijke opper vlakte". waarop deze gewassen zijn geteeld en dat ook bij cont'olp alleen met deze .werkelijke oppervlakte" rekening wordt gehouden. o r- ei 'S'S 5? ƒ1.15 ƒ1.15 „0.60 „1.15 1— 1.20 „1.— „0.50 „1.40 „1.35 1.25 1.25 0.60 0.80 voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakocken voor groodmootkocken voor grondnoolschilfers voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor tot andere soorten veevoeder verwekte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen tor- mijn nu reeds wenseht vast te leggen tot bovengenoemd1 prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederiandsche Meel centrale te 's-Graveuhage in verbinding te stellen. REEDERS VERGADEREN In de Zaterdag gehouden jaarlljksrho vergadering van de Reedersvereeni- ging heeft de voorzitter een rede uitge sproken, waarin hij allereerst opmerkte, dat 1935 evenals de vorige jaren voor In haringvisscherij niet voorspoedig is geweest. Na vervolgens in enkele trekken de hetee- kenis voor onze economie van de haring te hebben geschetst, zeide spr., dat voor een product als 't onderhavige, altijd weer nieu we afzetgebieden moe te n kunnen worden gevonden. Haring immers is een volksvoed- sel in de waarste zin van het woord. Dit is voor spr. een reden 0"n de '.«komst optimistisch te bezien Contingenteering voldeed niet Komende tot de regeeringsmnffregeien, zeide spr.. verheugd te zijn, dat aan het systeem van contingenteering een eind is gemaakt. Want hoe goed bedoel.l.de natuur laat. zich niet berekenen. Moet er per be perkt worden, dan dient volgens spr. reke ning gehouden te worden met de aard van liet bedrijf en behoort slechts achteraf beperking te worden toegepast. Als voorbeeld diene het op een bepaalde datum stopzetten der visscherij. Echter zijn aan dit stelsel ook bezwaren verbonden, daar verschillendo reederiien gedurende de. maand December de Kanaalvisscherij uit oefenen, Engeland een voorbeeld Het probleem der beperking ligt voor den Engelschnian als gevolg van de verschillen de wijze van uitoefening van het bedrijf veel minder gecompliceerd. Hij kaakt, gelijk bPkend, aan de wal van dag tot dag, en daarom kan men daar te lande naar gelang van de oogenblikkelijke behoeften tijdens 't verloop der teelt op korte termijn beperken de maatregelen invoeren. Acht men op een bepaald moment de aanvoer te groot, zoo kan men eenvoudig de vloot geheel of ge deeltelijk bv. voor een week stilleggen. In dit opzicht heeft onze ernstigste concurrent de Engelschnian bijv., technisch een groote voorsprong op ons. Maar juist daarom moet het prohlepm hier te lande met te grooter voorzichtigheid worden behandeld. Voor spr. staat het vast, dat de Engelschman in 1935 bij de floor hom gevolgde gedragslijn op stuk van de aanvoer, vergeleken bij 1934 is de totale Britsche aanvoer met 277.920 Schotsche tonnen is 351.057 kantjes, toege nomen, terwijl onze aanvoer een verminde ring van 152.587 toonde bewust zijn voor deel heeft gedaan met do liier te lande gel dende contingenteering. Wij moeten esporteeren Daarna wees spr. er op, dat wij te alle tijde op de export blijven aangewezen. F.r wordt hier tc lande wel haring geconsu meerd. doch van een verbruik als in Rus land en Polen bv., waar diverse gerechten er meer bereid worden, is in Nederland nooit sprak,e geweest, Vergelijkende uRvosreijfcrs In 1913 vertegenwoordigde <le haring- j export op de Nederiandsche handelsbalans naar waarde een bedrag van f 10.870.743. In 1925: f 11.051 899, in 1930: f 12.116.639. Dan komt in 1932 do croote inzinking tot f 6.173.503. In 1935 luidde tbedrag f .4.094.192. Voor Engeland zijn dezo cijfers.' 1913:1 Ponrl St. 5.331.042; 1925: Pond St. 4.251.894:1 1930: Pond St. 4.150.325; 1932: Pond Sterling! 2 442.733; 1935: Pond St. - 1.550.000. Hiermede alleen is reeds aangetoond, dat! de haring als export-artikel zijn groote ba] teekenis bezit cn daarom dient de politiek der Regeering op het element „export" te zijn afgestemd. De zorg voor den export het ligt we! voor de hand in een land van een econo- f misehe structuur als het onze is onze Regeering in haar beleid, mee, in 't bijzon- jder in liet kader harer landbouwcrisispoli- t tick nipt onbekend. Deze politiek berust, als -pr. het goed ziet, op de navolgende driei beginselen: I a. het verschaffen ian een bestaansmoge lijkheid aan i'en landbouw in ur.n crisistijd door correctie der prijzen van de lan Ihauw- pu.dncten, waar deze beneden ons kosten- gfi' liggen, b de aanpassing aan de veranderde om- Mandigbeden door wijziging van dej 'p •ofhiftip-rlchtittg, én c. het streven tot handhaving van export. Wat do toekomst der Regeeringspoli- tiek betreft, meent spr., dat deze met meerdere gerustheid kan worden tege moet gezien, mede omdat het Centraal Instituut ter bevordering van het nor male handelsverkeer tusschen Neder land en andere lauden zich de visch in volle belangstelling heeft aangetrokken. Spr. is overtuigd, dat langs dezen weg dc.r handelspolitiek met vereende krachten bij een verdere vergrooting aan de zijde der lietrokken autoriteiten hunner belangstel ling voor dit belangrijke Nede.rlandscha product, in het belang van het behoud van dit bedrijf nog vele nuttige dingen tol standi kunnen worden gebracht. Lof voor minister de Graeif Ter inleiding van zijn slotwoord wildij spr. zeer in 't kort herinneren aan da verrassende tijding, welke velen uwer hk November j.l. van de zijde van don Minis ter van Buitenlanrtsche Zaken bereikte, dat| kon worden overgegaan tot. do uitbetaling van de twee nog resteerende termijnen deïi Duitsche schadevergoeding. Deze geste lei] lluitsche Regeering is uiteraard met groote! instemming begroet.. Dat de betreffende) gelden, in dezen kring uitgekeerd, op event zoovele gloeiende platen zijn neergekomen] is wel aan te npmen. Den Minister varu BuitenlanfLsche Zaken wide spr. van dezaj plaats namens (le gezamenlijke betrokken] heftrijfvoerenden niet de hulde onthouden] welke hem, naar spr. uit persoonlijke ervai ring beselt, oprecht toekomt, ONDER ZIJN EIGEN WAGEN GEDOOD Vreeselijk einde van autobestuurder In de Zo-ndag op Maandagnacht reed te Dubbeldam een personenauto bestuurd door den lieer R. H. M. A. uit Eindhoven in de richting Moerdijk. In oen bocht van de weg geraakte ,de wagen aan het slingeren en kwam daardoor in aanraking met een langs de weg staan de boom. Dc wagen kantelde waarbij het por tier werd afgerukt. De heer A. werd in do sloot geslingerd waarna de wa gon op hem terecht kwam.. Hij was op slag dood. De politie was spoedig ter plaatse en heeft het lijk naar het kerkhof te Dubbeldam vervoerd. Do auto is later gelicht Door schot getroffen Zaterdagavond kreeg de militaire politie nabij de Duitscbe grens contact met de ge- broeders R„ die verdacht werden van het stelen van bieten in mijt, die in het veld staan. Op het „hal't"-geroep van de militaire po litie sloeg een hunner op de vlucht. De mi litaire politie loste verschillende schoten op den vluchtende. Een der schoten heeft den man, A. R., getroffen. Het schot ging door het lichaam heen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar een operate noodzakelijk bleek. De toestand van den getroffene was aanvankelijk zorgwekkend doch gister was er een lichte verbetering ingetreden. Ridderorde gestolen De burgemeester van Albury mist zijn onderscheidingsteeken van de Oranje.Nassau-orde Het onderscheidingsteeken van dè Oranje. N'assau-orde, waarmede Koningin Wil hel. mina verleden jaar den burgemeester van Albury, Waugh, heeft gedecoreerd, in ver hand met de noodlanding die de „Uiver1 destijds te Albury heeft gemaakt, is gestolen. De burgemeester liet tijdens een bezoek aan Melbourne een koffer, waarin zich het onderscheidingsteeken bevond, in een liotei achter. Bij zijn terugkomst was de koffer verdwenen. Detectives stellen een onder, zoek in. I'ETROLEUM-GASTOESTEL ONTPLOFT Een vergeetachtig student Zaterdagavond ontstond te Groningen tengevolge van een ontploffing in een petro- leum-gastoestel, brand in een bovenwoning van het perceel Noorderhaven 45a, bewoond door mevr. Albers. Een inwonend student had om acht uur op zijn kamer ec.'. petroleumgas- toestei aangestoken en is toen de deur uitge gaan. Een uur later ontdekte mevr. Albers, die alleen thuis was en een verdieping lager woont dat de boven gelegen etage in lichte laaie stond. De brandweer beGtreed het vuur met twee stralen en was de brand binnen een half uur meester. De bovenste verdieping is totaal uit brand. Een brandweerman, die door de rook bevangen was, moest geneeskundige hulp worden verleend.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1