VOOR VROUW EN KIND HET WERK VAN DE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 14 MAART 1936 OPSTAAN EN BIDDEN KERK EN SCHOOL VOORDE staat op en bidt, opdat gij niet in verzoeking komt. Luc. 22 46b. De lijdende Heiland heeft Zijn strijd in den hof Gethsémané volstreden en Hij keert terug tot Zijn drie discipelen. Petrus. Johannes en Jacobus. Hij vindt hen slapende van droefheid. Door de smart, door het onafwendba re. dat in de lucht hangt, zijn ze zoo ter neergeslagen. dat ze in slaap zijn geval len. De droefheid heeft hen dermate overheerscht, dat ze aan de uitputting ten'prooi zijn geworden. Slapende van droefheid! Waardeert Jezus dit? Hij had gezegd, toen Hij aan die plaats gekomen was: Bidt, dat gij niet in ver zoeking komt. Sterker nog. Hij had in de droefheid en angst, die Hem doorhuiveren ging aan deze drie discipelen gevraagd en gezegd: Mijn ziel is geheel bedroefd tot den dood toe' blijft hier, en waakt met Mij. Ja, nog sterker. Wanneer Jezus van de eerste gebeds worsteling is opgestaan en teruggekeerd is tot de plaats, waar Hij Zijn discipelen achterliet, heeft Hij tot Petrus, tot Pe trus gezegd: Kunt gij, gij Petrus, dan niet één uur met Mij waken? Niettegenstaande dit: slapende van droefheid. Hoe zou Jezus dit kunnen waardeeren? Neen, Hij zegt nu: Wat slaapt gij? Terwijl uw Heiland worstelt, terwijl He groote beslissing nadert, terwijl de groote dingen gebeuren gaan. Zijn ure genaderd is, terwijl de wereldhistorie in haar crisis gekomen is, slaapt gij, kleine Kerk van Christus, slaapt gij? Staat op en bidt, opdat gij niet in verzoeking komt. Jezus waarschuwt, terwijl Hij lijdt en lijden gaat. Zijn kleine Kerk tegen de .verzoeking. De Overste dezer wereld is gekomen Al de spanning van zijn satanische kracht beproeft hij op den Zoon van God. Hij spaart Jezus niet Hij verzoekt Hem zooals de geniale duivel nog nooit iemand verzocht heeit. De gruwei dei' hel. de lach van den booze. hei sarrend 6pel der buitenste duisternis is in Geth sémané. Zou deze duivel, terwijl Hij Jezus m niets spaart en toch terrein verliest, toch de profetie van den ondergang hoort uit het gebed van den Zoon Gods, de dis cipelen sparen? Staat op en bidt, opdat gij niet in ver zoeking komt. De donkeren uren komen. Het uur van de raadzaal en het san hedrin, Petrus! De bende met de fakkels nadert- Judas, uw medediscipel is in aantocht. De verrader is op weg. De duivel gaat om als een brieschen- de leeuw. Hij zoekt te verslinden. Daarom staat op en bidt, opdat gij niet in verzoeking komt. Staat op en bidt! Wat heeft Jezus dit zeldzaam nauw keurig gezegd. Er zijn menschen. die in den levens strijd aan de kracht van hun kracht ge- looven. Zij zullen wel overwinnen. Zij werpen zich in de worsteling. Zij staan op. zij gaan voort, verder, al verder! Maar ze vergeten te bidden, zi) zijn zich hun afhankelijkheid niet bewust, ze denken te hoog van zich zelf en straks vindt ge ze slapende van droefheid, ge vallen. gestruikeld, teleurgesteld, ont moedigd. Er zijn menschen. die in den levens strijd al wat afgebeden hebben. Ge vindt ze gedurig in het gebed. Ze vragen 't Gode steeds. Ze smeeken dag en nacht. En ze zeggen straks, ontmoe digd: ik heb 't al zooveel malen ge vraagd. ik heb zooveel gebeden en zoo lang. en God hoort me niet. Er is geen verhooring. Er komt geen uitkomst. Maar ze hebben vergeten op te staan, te waken, actief te zijn, te willen, al hun kracht te geven, zich in te spannen en straks vindt ge ze slapende van droef heid, teleurgesteld, ontmoedigd, bezwe ken. Hier is het geheim van het christelijk leven. Activiteit en passiviteit. Opstaan en bidden. Opstaan eerst. Tegelijk bidden. Staat op en bidt, opdat gij niet in ver zoeking komt. Deze dagen zijn donkere dagen voor Christus' gemeente. Al de tegenspoeden komen als zoovele verzoekingen op ons neer. De duivel gaat om, maakt er gebruik van. Wij leven in tijden, die wat de gees telijke zijde betreft, steeds moeilijker worden en zullen worden. Maar Hij. die voor ons geleden heeft en die volkomen Overwinnaar is. treedt aan de spits en zegt Zijn lichtwoord in de duistere worsteling: Staat op en bidt' Op dat gij let daarop wel niet in verzoeking komt. Een bezoek aan „De Schaapskooy" te Rockanje In 1936 is een ton noodig om door te gaan Jong Holland is in nood: Onmce- doogenloos gant do crisis voort met liaar slachtoffers te maken. Tallooze jonge menschen zijn zonder werk. soms reeds jaren en jaren, en nog steeds is de toekomst donker en drei gend. Nog steeds is geen verandering te hespeuren. Jonge kerels die bran den van arbeidslust kunnen geen plaatsje, hoe bescheiden ook. vinden op de aiheidsmarkt en worden, zoo ze al een vak leerden, steeds minder geschikt voor hun taak, indien ooit nog weer behoefte aan hun arbeid mocht komen. Een doffe moedeloos heid maakt zich vaak van hen meester, hun geest wordt afgestompt door liet jarenlange nietsdoen. Vreo- selijk gevolg van de tijdl Gelukkig dat aan alle kanten ge werkt wordt om dit leed eenigszins te verzachten. In steden en dorpen wordt al hot mogelijke gedaan om de werklopzen ontwikkeling en ontspan ning te schenken, om tien te helpen in de strijd tegen de leegte. Onder de organisaties die zich speciaal met het vraagstuk van de jeugdige werk loozen bezig houden, neemt de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den ftaad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, een belang rijke plaats in De Centrale voor Werk loozenzorg heeft haar arbeid niet in een hoekje vorricht. Reeds sinds den aan van? van 1933 probeert zij. door middel van oen paar honderd plaatselijke comités, en in nauwe samenwerking met de Chr jeugd beweging, de chr. sociale- en Chr. vakorga nisatics. de actie ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te steunen en in goede hanen te leiden. Ir. J. Th Westhoff. Rijksinspecteur van de Werkverschaffing in het district Zwolle, heeft bet denkbeeld gelanceerd, groote werkkampen te gaan organ iseeron die veel langer zouden moeten duren dan één en twce vveeksche leer en werkkam pen. Na hestudeerlng van het door hem ontvouwde plan door een speciaal voor dat doel benoemde commissie, werd tot uitvoe ring besloten, nadat vooraf de verzekering was verkregen, dat de Regeering dit werk zou subsidieeren en wel met 75pCt. Het ontbrekende moest door partirulior initiatief bijeengebracht worden Voor ecu drietal kampen werden de kosten, die de Centrale zou hebben te dragen op f 50.000 geraamd. In Maart en April van het vorig jaar werd daarom een groote actie gevoerd onder hot motto: „Jong Holland snakt naai werk." Christelijk Nederland volgde dien roep. De opbrengst van de collecte overtrof dp stoutste verwachtingen, want er kwam niet minder dan f 73 000 binnen. Nu kon men de handen uit de mouwen steken en zelfs hooger grijpen dan eerst in de bedoeling lag. Niet ririe maar zeven kampen zouden er verrijzen en zoo werden aehtereenv..! geus opengesteld de werkkampen te Ede. Rockanje. Bussum, Ommen, Oude Mirdum Roden en Rumpen. Aan een van deze werkkampen, n.t. „D e Schaapskooy" te Rockanje brachten wij dezer dagen een bezoek. Dit kamp is schitterend gelegen vlak bij Rockanje'' duinen en te midden van de hosseben Van het kamp ep de werkme'hode die er gevolgd wordt gaven wij reeds eerder een beschrijving, zooriai wij ditmaal willen vol staan met het tot nu toe verrichte werk te beschouwen Onder leiding van den heer J. Schip per, secretaris van de Centrale en den kampcommandant, den heet P Nauta, maakten wij een stevige wandeling over het uitgestrekte terrein waar de werkzaam heden door de deelnemers verricht worden Dat cr met ijver en toewijding gewerkt wordt is wel heel duidelijk "gebleken: Het „Breede Water", dat een der eerste werkobjecten was, is bereids gereed gekomen. Nu is het weer liet schitterend gelegen dninmoer dat het vroeger was, waar tallooze vogels kwamen broeden. In den loop der jaren was dil meertje geheel dicht- gestoven, zoodat do vogeltjes het eiders gingen zoeken. Van het mooie „Breede Water" waren slechts enkele modderpoelen overgebleven. Nu Is het weer geheel uitgegraven, er zijn een aantal mooie eilandjes in gemaakt, zoodat Rockanje op die maniet een schitterend natuurmonument heeft teruggekregen. De vogelkolonies zullen nu den weg wel weer weten to vinden! Het was in dit jaargetijde nog wel wat koud en onherbergzaam in de duinen on aan ffe Waterkant. Maar wat zal het 's-»> mers heerlijk zijn! Een schitterende dui nenrij omzoomt de oevers, een weelderige vegetatie kondigi zich thans reeds aan Jammer dat er in de broedtijd niemand, en in de overige tijd van het jaar bijna nie, mand mag komen. Maar dat is nu eenmaal noodig in verband met het broeden dei vogels! Voorts wordt gewerkt aan het onlveneti van het „Kwakjeswater" eveneens een dninmeertje. De bosschen worden „uitge dund" dennen worden verplaatst, hout ge hakt, afrasteringen gezet, wandelpaden aangelegd en de duinen „konijnenvrij" ge maakt, enfin, alle mogelijke bezigheden worden verricht. Heerlijk voor de longe kampgasten, die hun spieren weer eens kunnen gebruiken, acht weken lang weg zijn uit de leegle. En er is nog werk ge noeg. Minstens drie jaar zal men hier de handen vol hebben. Op hot kampterrein zelf heeft men een vollediae timmermanswerkplaats gebouwd, en zelfs een keurige woning voor den kok en zijn gezin. Alles piekfijn afgewerkt! Tenslotte mag niet vergeten worden wat de jongelui geboden wordt aan ontwikke ling en ontspanning Een achltal cursussen worden in de avonduren gehouden in ver schillende vakken, terwijl voor het overige de avond gezellig doorgebracht wordt. Zelfs een bibliotheek onlbreekt niet! Na dit alles zal hot duidelijk zijn dai dit werk moet doorgaan De aan drang om geplaatst te worden is zeej- grool en de nood. is nijpend. Duizenden hnnke ren er naar om aan don stag te komen. Daarom wil de Centrale haar arbeid ook in 193B voortzetten en uitbreiden. Reeds werden ca. 1300 jongens gedurende 6 weken aan werk geholpen: twee kampen, n.l. Oude Mirdum en Roden zijn pas ver groot en het aebtste kamp is in aanbouw te Chaam (N.Br) 0111 half April plaats te bieden aan Zeeuwen en Brabanders Dun is het mogelijk om in 1030 aan 1000 jon gens arbeid en arbeidsvreugde, ontspan ning 'en ontwikkeling, geestelijke verznr ging te geven Dat kan alleen als er geld komt. Een bedrag van rond f 100 000.— is daarvoor noodig Er is een nieuwe actie in gezet. Bijna 300 comité's werken aelief mee. Reclameplaten en folders lichten ieder, die het maar weten wil, omtrent de plannen van de „Centrale" in. Groote propaganda vergaderingen worden alom belegd en zelfs de radio wordt op 23 Maart as. via de N C.R.V .ingeschakeld 7. Exc de Ministerpresident Dr. II. Co lij 11 en Z.Exc. Min. Slote maker de Bruint iierleenen daarbij hun medowerkim I II.M. de Koningin volgt met belangstelling j hetgeen er gedaan wordt. Van 30 Maart tot i April z Hen ds offers van Protestan'sch Chri te ijk Nederland gevraagd wo dan. Een op wekking tot milddadig geven zal overbodig zijn. Wie iets te missen heeft blijve niet achter! Zorgt dat de kampen geopend blij ven. Het zal van Uw gave afhangen.' Ds. G. H. KERSTEN Naar wij vernemen is Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, voornemens binnenkort een reis te ondernemen naar Schotland en N. Amerika, teneinde de verstrooide gemeenten daar eenigen tijd te dienen en enkele leera ren aan te stellen. DE ZAAK-SNETHLAGE c.s. En de Algemeenc Synode Dr J F Reprens. de positie van Dr Sneth- lage, Ds. Boers e.d. besprekende in „Her vormd Amsterdam", stelt een duidelijk al ternatief: „Kunnen deze heide predikanten hun lid maatschap van een communistische partij vereenigen met een getrouwe en innig over tuigde prediking van het evangelie van Christus en blijk' 't uit niets, dat zij in strijd met de beginselen van dat evangelie handelen, dan is er vuor eemge tuchtoefe ning geen aanleiding. „Mocht echter het tegendeel blijken, dan is de Synode geroepen het niet bij een stich lelijke vermaning Ie laten Dan moet zij in derdaad he( terrein van 't „opzicht" ver iaten en zich begeven op het netelige gebied van de tucht „Maar dan zal juist weer aan den dag ko men. hoe onder iIp tegenwoordige reglemen ten een dergelijke tuchtoefening met gmo te moeilijkheden en gevaren ge paard gaat, omdat zu de noodige geeste lijke instanties mist en alleen dreigt beslist te worden door f-en toevallige meerderheid van de helft plus 1 „Daarom is 't noodig dat de reoi-ga- nisie der kerk, gelijk die in 't te ver wachten rapport van Kerkopbouw en Kerkherste] wordt ontworpen, zoo spoedig mogelijk door de kerk zal wor den ingevoerd, opdat in de toekomst dergelijke gevallen als die van deze communistische predikanten op gees telijke en prioripieele wijze kunnen worden onderzocht en berecht niet door de tucht van een statische leer. maar door de dynamische uitdrijving van een levende, belijdende kerk". chr. nationaal zendingsfeest Het bestuur van het Chr. Nationaal Zcn- dingslocst heeft den voorbereidenden ar beid aangevat voor het feest, dat DA". Woensdag 1 Juli zai worden gelrouden op Raaphorst onder Wassenaar, welk landgoed de Koningin welwillend ter beschikking stelde. NED. HERV KERK B e r o e D e n: Te Breskens, M. Bons te Colijnsplaat. Te Benningbroek (N.-H.). H. H. Boudet te Ter Apel (Gr.), Te Nieuw-Vennep (toez.), Johs. Bronsgeest te Giessen-Oudekerk. Aangenomen: Naar Velsen, Johs. Bronsgeest te Giessen-Oudekerk. Naar Di-agten (Fr.), J. Dikboom te Amersfoor t. Bedankt: Voor Oldebroek, W. L. Mul der tc Hoevelaken. Voor Harlingen, J. van Kuiken te Uithuizermeeden (Gr.) Voor Nieuw Vennep, Johs. Bronsgeest, te Giessen-Oudekerk. Voor Arum (Fr.), J. Dikboom te Amersfoort. GF.RF.F. KERKEN Be ro e p e n:- Te Temeuzeti, F. J. Schoften (e Onstwedde .(Cr.). CHR GF.REF- KERK Tweetal: Te Doesburg: W. Heerma te Aalsmeer en L. Klciscn te Vlissingen. Aangenomen: Naar Ouderkerk a.d. Amstel, J. van Doorn te Ede. Beroepen: Te Sassenheim, P. de Groot te Gorinchero. BELGISCHE ZENDINGSKERK Beroepen: Te Kortrijk Roeselaere, cand. Dr. W. Lüfjeharms te Loosdrecht Aangenomen: Naar Kortrijk-Roese- laere, cand. Dr. W. Liitjeharms te Loosdrecht varkensverzekering Onderlinge gedupeerd Een rare geschiedenis In een vergadering van de onderlinge var kensverzekering omvallende Klundert, Fij naart Willemstad, Heiningen, en Diuteloord, deelde de voorzitter mede, dat de vereeni- ging door de surseance der Eilandenbank voor f 2092.15 gedupeerd is. Op het hoofd kantoor der bank zou bovendien f2000 te weinig op rekening der vereeniging gehoekt staan Jaren lang was geredeneerd waar da gelden die boven f2500 van de rijkspost spaarbank aanwezig waren moesten worden belegd Geiracht werd om stukken aan de ge meente over te dragen, doch deze ging daar niet op in, en daarom is het op de Eilanden bank blijven staan, en zoodoende zijn er f 2002 15 verloren gegaan. Maar nog erger is het andere geval. Sinds enkele weken is komen vast te staan, dat het hoekje van de varkensvel-zekering met f 2092 13 en dat van de lanjarbeiderswet niet pl.m f300 samen f2400 bij hel hoofdkantoor maar voor f 400 gehoekt staan De vraag is nu: waar zit de groote fout die gemaakt is? Er moet schuld zijn dat is zeker, maar waar? De bewind voerder moet nu de zaak maar uitzoeken, maar wij zoo zeide do voorzittpr, worden voor het volle bedrag ge waarborgd. In het dorp doen begrijpelijker wijze tal van geruchten de ronde. VOOR DE VROUW „WEER THUIS" door M. LABBERTON (Slot) „Wie ia daar?" Op hetzelfde oogenblik deinsde hij een stap achteruit. Dan stak hij in forschen zwaai zijn rechterhand naar voren: „Vader! II Néé maar, Vader!" Op de mat, voor de weer gesloten deur stond een oude, wit-besneeuwde man en keek wat verlegen rond. Het was of hij niet goed verder binnen durfde te gaan. Hij stampte zich wat sneeuw van de voeten en snoof een paar keer. De lezende jongen aan de tafel klapte zijn boek dicht en vloog op. „Grootvader!" riep hij bJij. De oude hand lustte even op het gladde, ronde jongens hoofd en de oude stem trilde: „Dag, Harmke, dag m'n jong, m'n kleine jong!" De jonge vrouw keek toe uit de verte. Haar gedachten waren druk in beweging. Wat was dat nu? Wat moest dat? Wat zag de oude man er slecht uit! De boer, zijn ontroering te boven, werd druk en beweeglijk. „Da's mooi, Vader; da's echt mooi, dat je daar bent. Hebben ze je met de auto van het huis gebracht?" De oude man, nog steeds op de deurmat, schudde wat sneeuw van zich af. Zijn pittig, schrander gezicht glunderde. Met bei zijn handen sloeg hij zich op de beenen. „Met deze auto, ja. En zelf gestuurd!" „Hê-je gelóópen, Vader?! Dat heele end, in dit weer?" De oude grinnikte. Toen werd hij plotse ling ernstig; zijn klein, verweerd gelaat verstilde. „Hoor' es, Harm", zei hij, „'vandaag ging het niet. Met Kerstmis was het al moeilijk, maar vandaag ging het' niet. M'n heele leven heb ik op Ouwejaarsavond de denne- geur opgesnoven én gebraden appels ge geten. En nou, in dat huis, met al die menschen, die je niks resten Hij snoof weer even. Dan ging hij monter voort: „En zie je, toen hen ik er stilletjes tus- sehen uit geknepen. Ik dacht: Ouwe Bartels je kan nog wel twee uur loopen en de weg ben je ook nog niet verleerd". Hij koek naar zijn voeten. „Maar op schoenen is niks waard; op klompen loop je veul beter". De jonge boer schudde het hoofd. „Wat een tocht, wat een tocht! Goed twee uur m de dikke sneeuw en zes-en-zeventig jaar!" De oude grinnikte weer genoeglijk en zelf voldaan. „Ja, ja, maar 't ging best. Ik ben d'rmaar goed gekomen. En mooi was het huiten in de open sneeuwvelden En lekker frisch! En het is heldere maan. Maar ik was aldoor bang. dat ze me achterna zouen gaan. Want het mocht natuurlijk niet. Je mag haast nooit alleen uit en 's avonds heelemaal niet. Als ik terug kom, zit er wat op. Een week geen tabak". Hij lachte wat witjes, als een schooljon gen, die snoeft, dat hij eens lekker gespijbeld heeft, maar die do zekere straf al ziet wen ken in de verte. Harm keek ontzet. „Waarom mag je dat niet?" „Dat weet ik niet Er mag zooveel niet. Maar het is d'r anders best héél best". De jonge boer voelde de boosheid fel in zich opstijgen. Waren die oude menschen dan kinderen, wien men hun speelgoed af nam, aJs ze stout waren geweest? Hij hielp den ouden man zijn jas uit trekken en schoof de groote leunstoel naar het vum. „Ga hier nou es lekker zitten, Vader". Hij wees op de bradende appels. „Ruik je ze? Straks gaan ze d'r an!" De oude man haalde de neus diep op en lachte. Toen wreef hij behaaglijk met de rug over de trijpen stoelleuning. „Hè, hè" zuchtte hij tevreden. Dan keek hij wat ver legen naar de jonge vrouw, die alles stil zwijgend stond gade te slaan en zei stil: „Morgen ga ik weer weg. Als ik vanavond en vannacht hier maar blijven mag!" Harm wierp een verstolen blik op zijn vrouw. Wat dacht zij nu? „Natuurlijk" zei hij druk. „Natuurlijk! Hè, Janna?" Toen keek hij den ouden man oplettend aan. „Maar, Vader", vroeg hij, „waar is je pijpje?" De oude meesmuilde: „Ja. Dat hebben ze me een weekje afgenomen, omdat ik altijd te vroeg opsta. En toen had ik beneden het licht opgedraaid". De jonge boer voelde een trekking in zijn rechtervuist. Dan ging hij naar het lage kastje en nam de pijp, die daar op een schoteltje lag. „Hier", zei hij. „Neem dan de mijne maar. Zonder pijp zie je d'r zoo giek uit!" De oude pufte genoeglijk. De groote hond stond op en legde de ruige kop op zijn knie. Togen de andere leunde het kind. Plotseling werd er od de deur geklopt. Door het oude lijf ging een rilling van schrik. Alle kleui trok weg uit hel op een maal verstarde gezicht De magere, bruinige handen beefden. „Zo kommen me halen", zei hij heesch. „Nee", zei de boer en bleef stil zitten. De jonge vrouw strekte zich. Over haar gelaat gleed een nieuwe, wondere trek van verheldering, van plotseling wet"n F.n haar krachtige wil hielp onmiddellijk mee. Dat vergat ze niet weer. die hevige angst op dat oude gezicht dat droeve verdoffen van die oude oogen..t Het geklop herhaalde zich. „Ik zal wel kijken", zei ze en opende do deur Een man in chauffeurspak stond op de drempel. ,Js de oude Bartels misschien hier?" vroeg hij wat gejaagd. „Ik ben eerst bij z'n dochter in de stad geweest. Die zei, dal hij misschien hier kon zijn". De jonge vrouw keek om naar de leun stoel. De oude man zat ineengedoken, als weggekrompen. De korte pijp hing slapjes neer. „Ja", zei ze toon met een harde, duide lijke stem. „De ouwe Bartels is hior. En hij blijft hier. Zeg maar aan den Vader van 't Huis, dat mijn man er na Niouwejaar wel over Konn praten". De jonge boer sprong op en liep snel op haar toe. „Janna!" riep hij uit, en ai zijn onver wachte vreugde lachte blij op in het spon tane opklinken van haar naam. Het wa- hem, of op eenmaal, m piotse, onverdiende genade, het leven weer alle goede dingen aan hem te aanschouwen gaf, en een wel dadige, wondere vrede blonk op in zijn st.il verzachte blik, die langzaam, als in zwij gende streeling, van zijn vrouw en over de kinderen naar de groote oude leunstoel gleed. Da chauffeur aarzelde nog. „Hier blijven? Voor goed, meent u?" „Ja. voor goed". Zij sloot de deur achter hem en ging naai de stille plek bij het vuur. „Ik zal je ouwe bedstee maar weer voor je in orde maken, hè Vader? Dan kan Harmke we! bij je liggen". „Hó, ja!" lachte de jongen. „Ikko bij Grootvader!" De oude man zat roerloos stil. Twee groo te tranen drupten langzaam neer langs de bruine rimpelwangen. Dan streelde zijn hand het blonde kinder hoofd. „Je hebt een beste vrouw, Harm", zei hij met even trillende stem. „Een beste vrouw". Met knippende oogen keek hij haar aan. „O, kind, wat een gezegend Ouwejaar..." Ze knikte hem toe en ging dan rustig do keuken uit, de kinderen met zich nemend Voor het vlammend haardvuur, dal lang zaam aan wat te dooven begon, zaten dp twee mannen en sjiraken niet. Kleine rook wolkjes kronkelden zich omhoog. „Zeg. Harm", begon dan de oude man, en er was nieuw licht in zijn oogen en nieuwe klank in z'n stem ..Hoeveel varkens hé je?" „Drie. Mooie zware". „Die kan ik ncm wel weer voeren". „Ja, dat kan best!" „Zeg. Harm?" „Ja, Vader?" „Zou ik morgen weer op me ouwe plaatsje in de kerk kunnen zitten?" De jonge boer stond op. Krachtig, als een belofte, gooide zijn hand wat nieuwe denne- blokken op het vuur. en legde zich dan, rus I lig en vast, op den schouder. I „Ja Vader", zei hij, en ccn groote zuivere blijheid glansde op in zijn stem. „We gaan morgen woer samen naar de kerk." F.n ieder, die je daar «eer op je eigen plaats ziet zitten, zal zeggen: „Hé, de ouwe Bartels is weer thuis!" De oude man nam de pijp uit den mond. „Ja" zei hij zacht. Dan vouwde hij stil de ruwige handen: .O, Heer ik dank U. Do ouwe Bartels is weer thuis". VOOR DE JEUGD M'n beste Nichtjes en Neefjes. Ja, ja, dat „beste" moet maar een wijd gedrukt «orden. Want jullie zijn werkelijk meisjes en jon geils „van ue noieusie pnink Je begrijpt wel, wat ik daarmee zeggen will Wat een trouwe ijver! Echt fijn, dat jullie allemaal meegedaan hebt aan onze Jubileum-wedstrijd! En je hebt ie goed gehouden, t Was over het al gemeen kranig werk. 't Heeft me weer heel wat hoofdbrekens gekost, eer ik uitgevochten liau mei niezen, wie uc prijzen verdienden. En degenen, die n i 0 t tot do gelukkTgeu hooren ditmaal moeien niet denken, dat ik hun werk niet meetel! Werkelijk: er was niemand, die me slecht werk stuurde. Maar je weet allemaal: cr zijn .3 hoofd- prij ze 11 en drie troustprijzeii beloofd, en daarmee moei ik rekening houden. En aan gezien ik nu eenmaal méér dan zes inzeil dingen ontving, k ,-i n liet niet anders, of er moeten enkelen afvallen. Ik weet echter, dai dit hen niet ontmoedi gen zai; bij vorige keeren heb ik gemerkt, dat jullie er goed tegen kunt, als je eens geen helooning krijgt. Dat is flink en aardig Het helpt je vast voor later, want al hoop ik, dat jullie allemaal voorspoed zult hebben in je leven, tóch zullen er wel eens teleurstel lingen komen. Wat zal het dan heerlijk zijn, wanneer je daar tegen kunt. En we hopen immers ook. dat dit niet onze laatste wedstrijd zal zijn? Wanneer jullie er weer eens naar verlangt, schrijf je 't maar; en meteen vertel je er dan bij. wat voor soort je 't leukste vindt. Bevalt juli.e dat ook zoo goed? Mij wel; nu waren elk der drip opgaven door enkelen gemaakt dus kon ik merken, dat het werk in de smaak viel Echt leuk hoor! De Bijbelsche Geschiedenis-opgave (A) vond veel aftrek, en niet. minder de taai- opgave (C). Ojignve B. betreffende Vader- iandsche en Algemeene Geschiedenis werd ook door enkelen gemaakt, maar niet zoo veel als A en C. Daarom heb ik bij nader inzien voor R slechts één prijs (dus enkel de hoofdnrljs) geeeven en wel aan Jannie v. D. te Bever wijk. De troostprijs, die voor R beschikbaar was. heb ik toen gevoegd bij de twee prijzen voor A, zoodat .daarvoor nu een eerste, tweede en derde prijs gegeven kon worden. Deze zijn als volgt toegewezen: Eerste prijs. Marietje V. te Middelhar- tiis. Tweede prijs; Corn. R. te Nieuwe Tonge. Derde prijs: Jaap W. te Stad aan 't Ha- ringi liet. Ten slotte: voor opgave C besloot ik na lang wikken en wegen. Eerste prijs: Arie W. te Stad aan 't Ha ringvliet. Tweede prijs: Ida J. te Stellendam, en schrik niet dorde prijs: Ilenk M. tc Som- rnelsdijk. Ja, die laatstgenoemde derde prijs is eigen lijk een extra'tje; 'k had me vast voorgeno men om nu eens rdet buiten mijn boekje te gaan ik bedoel: buiten mijn afspraak met jullie maarzuinig zijn en eerlijk blij ven iegelijk is moeilijk in deze kwestie F.n Henk bad vooral voor z'n keurige zinnen toch heusch iets verdiend. Vandaar, nat ik toch '.veer een klein veranderingetje heb aan gebracht in 't aantal prijsjes. Maar daar zul len jullie niets op tegen hebben, wel? Nogmaals: laten de anderen niet den ken, daf hun wei-k niet deugde. Maar je be grijpt wel, dat fit kiezen moest. En 'k neb het naar mijn beste welen zoo eerlijk moge lijk gedaan. Tot slot zat ik nu nog even vertellen, ivat de gelukkig winnaars en winnaressen oni vangen. Jannie v. D. to Beverwijk krijgt: „De Vrecmannetje»". Marietje V. te MTiarnis: „De Kerstvacan tie". Corn. R. te Nieuwe Tonge: „Er op of er onder". Jaap W. te Stad aan *t H.: „Bertus en Bruno". Arie W. te Stad aan 't H.: „Stugkop". Ida J. te Stellendam: „Een held op sokken" Henk M. te S'dijk: „Van een schooljongen". Aan Jannie wordt het hoekje toegezonden, de anderen kunnen het van Zaterdag 14 Maart afhalen bij de firma Boekhoven te Sommelsdijk Daai ligi alles kluar. Ziezoo hiermee behoort onze Jubileum- wed lriid al «eer -oi het verleden. Alleen wil 'k hier nog even iets overnemen van eén van jullie, die schreef: k Hoop, dat de nichtjes en neefjes over vijftig jaren de „Maas- en Schoidebode" als reeds bejaarde menschen tocïi nog zon der bril zullen kunnen lezen" Van harte sluit ik me hierbij aan. Wan neer deze hoop in vervulling mag gaan, is dat gelukkig zoowel vpor ons blad als vooi zijn nu nog jeugdige lezers en lezeressen En daarom weet ik niets beters te doen, dan te ciiuligen met deze wenscli! En nu gaat alles weer zijn gewone gang. Dus nu het werk voor over twee weken. In zendingen uiterlijk tot en met Dinsdagmor gen 2i Maart. Allen present? Afgesproken. I. Verborgen plaatsnamen van plaatsen in Europa: L Wat ncpmt U weinig, pa; rijst is toch juist Uw lievelingskostje? 2. Scnrijl jij hieruji nog ei en het adres; de nieuwe vulpen van Vader is n u al stuk. We zullen hem gauw naar den fabrikant opsturen. 3 Het regent al weken achtereen, je kunt nu onmogelijk hei land spaden. 4. A-ha! Ken je me nog na zooi eel ia- ren? 5. Wees maar gerost en kijk niet lan ger zoo somber: Lijntje zal heusch gauw beier zijn, als ze flink rust houdt! 6. Mijn zuster lijkt wel vee! op me, maar toch is er verschil: zij is blond en ik ben zwart. 7. Kent u Rijn-wijn? S. Na het afscheid keek ze niet meer om, en haastte zich. om nog bijtijds de boot te kunnen bereiken. 9. Ik heb er niet aan gedacht, vleesch voor morgen te hestellen. 10 Wat was het gister triestig, somber weer, tiè? Een heel verschil met vandaag. II. x x x x x x x x x x wat we nipt ieder nieuw jaar krijgen. roolvogei kbmwerktuig deel van één der ledematen wat iedereen heeft tegenovergestelde van „nacht" •x oude lengtemaat x medeklinker Op de kruisieslijnen komt hetzelfde woord te slaan. Welk? Hierbij zal ik hot ditmaal maar laten. Jullie mag het ook wel eens makkeklijk heb- bea Beantwoording der briefjes komt volgende keer, dus in de krant van 21 Maart. Denk julile er allemaal om? Er is nu niet voldoen de plaats meer. Dus volgende keer dan maar. E11 voor 25 Maart heb ik van jullie v\ eer wat, waarop ik dan iveei antwoord in de krant van 28 Maart. Afgesproken? Dan eindig ik 1111 met de hartelijke groe ten aan jullie allen, en het beste in de tweo volgende weken. Daaaaaag! jullie TANTE TINE Jaap W. fe Stad aan 't Haringvliet Wegens (ie h ij z 0 n d e r p omstandighe- non vind ik, dai jou dit klojn© prijsje toe* komt Beterschao. Groeten aan allen. Dag!

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3