Gedé-Zalf Hoofdpijn, Kiespiin MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 14 MAART 1936 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS MAAS- r OPSTAr yooR groote meerderheid herkozen In plaats van den heer J. L. Koeze, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de heer M. van Driel. Tot lid van de commis sie tot nazien der rekeningen werden ge kozen de heeren .1. A. Tongsma, M. A. Blok land en Bloemaarts. Tot plaatsvenangen te leden de heeren P. van Es, C. Zeedijk en C. van Wezel. Daar echter ook de nieuwe wijze van verkiezing der commissieleden nog zeer veel tijd bleek te vorderen, werd op voor stel van den heer Jongsma besloten de com missieleden voortaan door den voorzitter te doen benoemen. Door enkele leden werden nog eenige vragen gesteld welke door den voorzitter werden beantwoord. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten, nadat bij nog ern worn- v an dank had gebracht voor den prettignn geest welke de vergadering beeft gektn merkt, en don wensch beeft uitgesproken dat ook 1936 voor de vereoniging zooi guns tig moge zijn. De vergadering welke een aangenaam verloop had was zeer druk bezocht. Er waren niet minder dan 116 leden aanwezig. Landstorm-Motorcorps Dinsdag 10 Maart vergaderde het Land- storm-motorcorps in Hotel Spee te Sommels dijk. De vergadering stond onder leiding v an Burgemeester Den Hollander, die op de hem eigen prettige wijze de vergadering opende. Luit. Kleitver, van Arnhem, sprak een pro- paganda-rede uit, waariri hij doel en werk wijze van het motorcorps nader uiteen zet te, terwijl de sectie-commandant, luit. Van Nieu wonhuizen, een pakkend slotwoord sprak. Deze vergadering had een zeer prettig en aangenaam verloop. Mochten er nog perso nen zijn die zich als lid op willen geven, zij kunnen zich alsnog aanmelden hij de sec tiecommandant luit. v. Nieuweuiiuizen te Aliddelharnis. Reinigen van draineerbuizen Uit.gaan.die van de Flakkeesche Boerenbond werd Dinsdag op het bedrijf van den heer C. van Schouwen te Oude-Tonge, een demon stratie gegeven van bovengenoemde reini ging. Het hier toegepaste systeem is al niet ge heel nieuw meer. In Zeeland wordt liet op verschillen plaatsen toegepast. Ook van do Hij ks landbouw win terse hooi te Goes heeft, men proeven genomen die tot tevredenheid waren. De demonstratie werd gegeven door den heer S. van Nieuwenhuizen, handel in lietonbuizen te Dinteloord, en komt in hoofd zaak hierop neer: Een ijzeren staaf wordt in de buizen gebracht. Men verlengt deze door er op heel practische wijze verlengstukken aan te bevestigen en schuift zoover door de drains, dat de staaf aan de slootkant er uitkomt. Er wordt nu een ketting aan be vestigd, die op bepaalde afstanden nog voor zien is van leer of rubber zuigertjes, welke zoo groot zijn dat de buizen er schoongeveegd mee worden. Aan het eind der ketting is een kraag die precies in de huizen past. Een paard trekt nu de ijzcre staaf, waaraan de ketting bevestigd is, weer terug. De ketting brengt reeds een gedeelte slik mee en de verschillende kragen en zuigertjes vegen 't schoon. Eerst werd gewerkt op een stuk weiland, Waar de grond droog was, en de buizen, die vanaf ongeveer 1905 reeds lagen, niet veel vuil bevatten. De droge grond was oorzaak, dat het paard flink trekken moest. Voor lange reeksen zouden mogelijk wel twee paarden noodig zijn. Daarna werd gegaan naar een stuk bouw land. Dit was flink nat doordat het water op het land bleef fstaan, omdat de buizen ver stopt waren. Bij het inbrengen van de staaf werden eenige moeilijkheden ondervonden, doordat de buizenreeks niet recht gelegd was. Toen dit verholpen was ging het vlot. Doordat de grond hier vochtiger was, werd veel minder trekkracht gevraagd, terwijl toch veel slijk meegevoerd werd. Na ailoop klopte een der helpers tegen de buizen, die door hun holle klank duidelijk aangaven, dat zij nu goed schoon waren. Er zijn drie a vier helpers noodig voor het inbrengen van de staaf, terwijl de materia len geen hooge aanschaffingskosten vragen. Wij vroegen het oordeel van den heer Van Schouwen, voorzitter van den Flakkeeschen Boerenbond. Dit was heel gunstig. Op deze wijze kunnen vier man per dag circa vier gemeten behandelen, wat komt op ongeveer 3.per gemet. Opgraven zou waarschijn lijk ongeveer 25,kosten. De heer Van Schouwen noemt als een der voordeden, dat. men meer regelmatig, b.v. om de vijf jaren de drains zal reinigen, ter wijl het nu om de hooge kosten van opgra ven zoo lang mogelijk uitgesteld wordt. Wij SDraken ook nog den heer Van dei- Waai, hoofdcontroleur der R.Z.H., die ons mededeelde, dat door hem deze methode al geruimen tijd en tot tevredenheid gebruikt wordt. Ook in Groningen wordt het veel toege past. Alleen in het geval dat boven de bui zen zich een niet doorlatende laag bevindt, be.lpt het reinigen niet voor den water-af voer en moet men opgraven om deze laag te verbreken. Verschillende landbouwers hadden gehoor gegeven aan de oproep de demonstratie bij :o wonen, waarui' blijkt, dat het onderwerp wel de belangstelling heeft. Al wat II noodig heeft om deze pijnen te verdrijven Is een Kijnhardt's Poedei Per stuk 8 ct.; doos 45 CL Bij Uw Drogist SOMMELSDIJK. De wet op de uitver- koopen. In een zaak van J. J. N., 37 jaar en dien® broeder P., 29 jaar, beiden winke liers té Middelharnis, appellanten van von nissen van den kantonrechter te Sommels- rijk waarbij zij wegens overtreding van de wet op de opruiming en uitverkoop waren veroordeeld (tot welke straf is niet geble ken), heeft de rechtbank de vonnissen ver nietigd en verdachten, overeenkomstig de conclusie van den verdediger, mr. Hollan der, ontslagen van rechtsvervolging. Verdachten hadden ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van hun manufactu renzaak aangekondigd, dat men op één dag in November en op één dag in December, (de bepaalde data waren uiteraard tevoren niet bokend gemaakt, gratis zou kunnen koonen). Voor G. B., 23 j., chauffeur te Ooltgensplaat, 'die door den kantonrechter te Sommelsdijk wegens overtreding van de motor- en rij wiel wet was veroordeeld, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. De volgende personen zijn door den Minister van Staat, Commissaris der Ko- jiingin in dc provincie Zuid-Hollancl voor goed van den Dienstplicht vrijgesteld we gens broederdienst: Pieter de Bruin, au \an den Doel, Willem van Heemst, Cornells Hoogzand. Jacob Leendert Koert, Adrianus I.ooij, Klaas Mulder, Servaas van Nirmvegen Adrianus de Ruiter, Willem Schellevis. Jan van der Slik. Jacob Spee, Beschiet van dei Veer, Jan van der Velde, Willem Vis van Heemst, Leendert Visser, Abraham Voge laar en Jacobus van der Waal. Door onzen dorpsgenoot de heer M. I. Joppe D: n., is het dioloma verworven van do Arnhemsche School voor Schriftelijk On derwijs als Administrateur (boekhouden N'ederl. Handelscorrespondentie en Steno grafie.) De prijzen der landbouwproducten zijn in deze gemeente als volgt: aardappelen f 1.60—1.70; uien f 1.60—1.70; paardepeen f 1.60; poters f 1 per H.L. en vooi 1000 X.G. s'roo geleverd aan de Kaai f 5.*—. MTODELHARNIS. De volgende bedragen zijn in 1835 aan de leden der werkloozen- kassen uitgekeerd: Alg. Ned. Bouwvakarbei dersbond f 635.80; Ctar. Bouwvakarbeiders bond f 2.436.30, totaal f 3.072.10; Chr. Trans portarbeidersbond f 746.55; Centr. Bond van Transportarbeiders f 1.480.80; tot. f2227.35; Ned. Landarbeidersb. f 2.494.80; Chr. Land- arbeidersb. f 1.286.40; tot. f 3.781.20; Algem. Ned. Metaalbew.bond f 90.80: Chr. Typogra fenbond f 724.22; Alg. Ned. Typografenbond f 799.85; totaal f 1.524.07. Alles tesamen 1 10 695.52 Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zeeboot vertrokken naar Londen, met 6000 balen ajuin. De collecte gehouden in de Geref. Kerk bij het inwijden van het orgel, heeft opge bracht 44. - Woensdag had in hotel Meier afslag plaats van het huis met motoren- en fietsen- herstelplaats en dijkerf aan den Lieve Vrou we Polderschedijk. Ingezet was door C. W. Keizer voor 2400; afgemijnd door J. Zaaier voor 2700. Een woonhuis met schuurtje aan den Ring, uitkomende aan den Achter weg. van den heer L. Gideon, is ingezet door L. Nieuwland voor 1060. Ds. Laman, predikant der Chr. Geref. Kerk, heeft voor het beroep naar Urk be dankt. Maandagavond half 7 zal in de Geref. Kerk optreden Ds. Kok van Veenendaal. STAD AAN T HARINGVLIET. Vrijdag 6 Maart j.l. hield de afdeoling van den N. C. V. B. een openbare vergadering in een der lokalen van de Chr. School. Het lok. tal was geheel gevuld en enkele leden van de afdeeling Middelliamis-Sommelsdijk waren ook aanwezig. Na de gebruikelijke opening met Psalm gezang werd door de presidente een kort welkomstwoord gesproken. Hierna kreeg de heer M. B. Smits, hoofd der Landbouw, school te Sommelsdijk, gelegenheid tot het houden zijner causerie over: Kleeding. Alle verschillende soorten stoffen werden door den heer Smits in het bijzonde.r be sproken; wollen, zijden, katoenen, linnen- stoffen, ja zelfs de kunstzijde. Wat een lange weg van plant of dier tot kleedingstuk! Maar ook wat een arbeid! Hoe anders zien we nu in 't vervolg de arbeid in de textiel fabrieken en wolspinnerijen. We kunnen den heer Smits niet dankbaar genoeg zjjn voor alles wat hij op z'n aan gename, prettige manier aan ons vertelde. Een leerzame avond, daar waren het allen over eens. Na een kort slotwoord door de presidente en het zingen van Ps. 150 1 eindigde de heer Smits met dankgebed en gingen we dankbaar en voldaan weer huiswaarts. De Ned. Herv. Knapenvereen. „Jong Holland" hield onder leiding van haar eere voorzitter Ds. Polhuijs, haar 14e jaarverga dering. Na het zingen van Ps. 68 10 gaat Ds. Polhuiis voor in gebed en leest Esther 6 en Joh. 12 26. Vervolgens wijst spr. op de groote eer die ontvangen zullen, allen die de waarheid dienen, een eer veel grooter dan die een mensch zelfs van een aavdsch koning te beurt kan vallen. Hij wijst op den ernst van het dienen. Het veronderstelt strijd, zelf verloochening en trouw, en past dit een en ander toe met betrekking tot het vereeni- gingsleven. Hij wijst er op, dat niet vergeten mag worden, dat het doel van het vereeni- gingsleven is, dat de leden trouwe discipelen en discipelinnen van den Heiland zullen zijn. levende brieven van Christus. Hij deelt een en ander mee over het vereenigingsleven over het'afgeloopen jaar en memoreert met dankbaarheid de voortdurende medewerking in de ieiding van br. TrommeL Gelukwenschen van de vereenigingen te Stad. o.a. de Herv. M. V. Dorcas en Herv. J. V. Obadja, die met wederkeerigen heil- wensch beantwoord worden. De werkzaam heden, inleidingen, Bijbelsche Geschiedenis en voordrachten hebben een vlot verloop en worden goed ten gehoore gebracht In de pauze worden eenige veisnaperingen rondgedeeld. Na beëindiging der werkzaam heden spreekt ouderling Trommel een woord naar aanleiding van het spreekwoord: Onbe kend maakt onbemind. Hij wijst op de wen- schelijkheid dat meerderen zich aansluiten en hoopt dat de belangstelling vooral bij de ouderen voor het Godsdienstig werk onder de jongeren grooter mag worden. Na allen die tot het welslagen meegewerkt hebben te hebben bedankt, noodigt hij uit te zingen Ps. 138 1 en sluit de vergadering dan met dank gebed. Jong Holland mag op een welgeslaagden avond terugzien. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 5450 H.L. aardappelen en 2650 H L. uien. J. W. had het ongeluk bij zijn werk zaamheden zün pols te kneuzen. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. Braber, thans waarnemend hoofd aan de o. 1. school te Ouddorp, is in die betrekking als vast benoemd. --Op Vrijdag 20 Maart a.s. des avonds zeven uur hoopt de Geref. Meisjesvereen. „Lydia" een vergadering te houden in de bijz. schooL Alsdan zal het 25 jaar geleden zenn dat mej. KI. van Sprang als presidente aan genoemde vereeniging verbonden is en zal dit feit op eenigszins feestelijke wijze worden gevierd. Tijdens de jaarvergadering van de Kna- penvereeniging Jong Holland hebben eenige personen de aardigheid gehad uit het lokaal naast het vergaderlokaal eenige sigaren weg te nemen. De daders waren spoedig beken' In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. bidstond voor het gewas worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. In Elthato heeft de H V.L. afdeeling Ooltgensplaat een vergade ring gehouden, die geopend werd door den voorzitter van de plaatselijke afdeeling, bur gemeester Donkersloot, die allo aanwe zigen hartelijk verwe.komuc. Nauat staande bet Wilhelmus was gezongen las do heer Korteweg de notulen, het jaarverslag alsme de het financieel verslag, die allen onder dankzegging werden vastgesteld. De uitslag van ue sclnenveusirijd van ver leden jaar was al volgt: Scherpschutters le pr. L. van Kempen Dz 2e prijs A. van Dam, 3e prijs A. G de Bruin. 4e prijs J. van den Heuvel, 5e prijs J. W. Korteweg, 6e prijs Joh. v. Keini>en, 7e prijs S. van der Mast, 8e prijs J. J. van Ree, 9c prijs P. Korteweg Dz., 10e prijs H. van Kem pen. Schuttersklasse: le pr. L. Vermaat, 2e pr. P. v. Kempen, 3e pr. Jac. v. Ree, 4e pr. A. van der Griend, 5e pr. H. v. Rossum, 6e pr. Jan de Vos. Door Ds. K 1 e e n e werd een opwekkend woord geproken. Spr. zeide niet te weten of alle aanwezigen lid van de B.V.L waren, maar in ieder geval was de band die hen samenbracht liefde tot Vaderland en Vors tenliuis. i-aten we onze beginselen vast hou den, zeide spr., en goede B.V.L.ers zijn, ons niet laten verleiden door Nat. Socialisme of Socialisme. Wij willen strijden voor het Oranje Huis, dat ons altijd beschermde, en waken voor vergissingen der sociaal demo craten, die zij eens in de vijftien jaren ple gen te begaan. Zie slechts de jaren 1903, 191.8 en 1933. Mochten zij zich in 1918 weer ver gissen, laten wij als B.V.L. dan pal staan, besloot spr. Ds. Reende re, die hierna sprak wekte evenec ns op tot activiteit en paraat te zijn. Hij wees op dc omwentelingen die in Japan Rusland en Sjianje plaats gegrepen hebben. De B.V.L. heelt te zorgen dat zulke dingen hier niet voorkomen. Voorts wees spr. op bet onchristelijke van de S.D.A.P. en ds N.S.B., die anti-nationaal zijn. Tenslotte wees» spr. er op dat de B.V.L. een viedes- instituut is. Hoe sterker de B.V.L. hoe min der kans dat er woelingen als in 1918 out s'aan. De lieer Hoogeweg voerde ten slotte als leider van de gewestelijke Commissie het woord. Hij wees er op dat het zijns in ziens niet juist is dat men maar tot zijn 50ste jaar lid mag blijven. Wel hebben we jongeren noodig met een jeugdig vuur, zeide spr., maar ook de aimere ouderdom mag niet ontbreken. Het is daarom tê ho pen dat nog velen zich zullen aansluiten, om bijeen te houden wat God heeft, samen gevoegd. Ieder trouw Vaderlander, van welke rang, stand, politieke of kerkelijke overtuiging, is welkom in de B.V.L. Sluit U aan bij de B.V.L. om met Gods hulp te trachten te voorkomen dat er woelingen en moeilijkheden in ons dierbaar vaderland zullen komen. Spr. eindigde met de leuze: „Voor God, Nederland en Oranje!" Nadat nog besloten was wederom schiet oefeningen te houden en de voorzitter de verschillende sprekers had dank gezegd, werd de vergadering gesloten met het zin gen van „Mijn schild endc betrouwen". Loop der bevolking. Ingekomen: Corne lia de Waal van 's-Gravenhage. Vertrokken: Lena Bastiaantje Kloet naar Rotterdam; Christina van Dravich naar 's-Gravenhage; L. Noordijk naar Wassenaar; Cornelia Marcus naar Middelharnis: Rode- wijk Cornelis Ignatius naar Alkemade; Lijn tje Breeman naar 's-Gravenhage; Cornelia van Dravik naar den Bommel; Leendert de Vos en gezin naar Rotterdam; Janna Troost naar 's-Gravenhage. Door den gemeenteveldwachter is tegen den koopmen V. proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning. De heer K. Korteweg is benoemd tot organist in de Herv. Kerk. Heden stonden 164 werkloozen inge schreven. j. v. O. is door de Politierechter te Rot terdam wegens bedreiging veroordeeld tot f 10 boete. De maandelijksche collecte ten bate van het vernieuwen der preekstoel in de Herv. Kerk heeft opgebracht S 46. nieuwe tonge. De rekening van het dienstjaar 1935 der Ned. Herv. Gem. alhier ligt gedurende acht dagen ter inzage, ten huize van den kerkelijken ontvanger de heer Jb. Prince. De Driizen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.75, peen 1.50, aardappelen 1.75 'per H.L. Mei. A. H. had het ongeluk met glas haar hand zoodanig te verwonden dat zij zich onder geneeskundige hulp stellen moest. Het huis, schuur en erf, bewoond door C. Knöps. is ondershands verkocht aan den heer D. Melissant, alhier. De goedkoope margarine is deze week verkrijgbaar bij den winkelier G. Verweij Jacz. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. Bouw van Melissant. Alsdan zal de bevestiging plaats hebben van diaken A. van Heemst dirksland. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 1500 h.L. aardappelen, 100 balen peen, 1200 h.l. po ters, 1500 balen uien en 69000 K.G. tarwe. Tot en met volgende week Donderdag zal het distributievleesch in blik en het ge hakt in blik voor de werkloozen op de bon nen verkrijgbaar zün bü den slager J. Kas- lander aan de Zomerstraat. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier bidstond voor het gewas worden gehou den. Op de voordracht voor hoofd der open bare lagere school zün geplaatst: no. 1 M. Brooshooft te Stellendam, 2. P. J. van Leeu wen te F.mmer-Erfscheiderveen en no. 3 J. Coops te Klazienaveen. - De aanleg van de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk alhier is gegund aan de fa. Van der Ben te IJsselmonde. De pacht van het los land van de land- arbeidersvereeniging zal met 2 cent per V. Roede worden verlaagd. De in de Ned. Herv. Kerk alhier Behou den extra maandelijksche collecte voor de kerk bracht ruim f 48 od. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondagmorgen biduur voor het gewas wor den gehouden. Wegens vacature zal 's avonds leesdienst worden gehouden. HERRINGEN. Door het bestuur der Vis- scherijen op de Zeeuwsche 6troomen wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat de bij publicatie van 23 Augustus 1935 voor de publieke visscherü opengestelde mosselzasdbanken zullen gesloten zijn met zonsondergang van 15 Maart 1936 met uit zondering van de Kabeljauwsplaat, die ge sloten wordt met zonsondergang van 1 Mei 1936. De Ned. Herv. J. V. op Geref. Grond slag „Timotheus" alhier heeft j.l. Maandag avond 9 dezer, in bijzijn van eenige genoodig den, in intiemen kring haar 7e jaarfeest ge vierd. In het bestuur der Ned. Herv. M. V. op G. G. „Dorcas" heeft eenige verandering plaats gehad. Wegens vertrek van de presi dente mej. K. Goedegebuur is in haar plaats benoemd mej. OverweeL terwül in een be staande vacature benoemd werd mej. E. Wit vliet. Door den heer J. Bestman Jzn. is on- RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEëN. I Verbazingswekkende beterschap. I Deze dame was zoo gelukkig dat Kruschen Salts haar van de ondragelijke pijnen in j beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: I „Kruschen is zijn gewicht in goud waard". Lees baar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheumtti- sche pijnen, en het heeft mij wonderbaar lijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijn lijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u be grijpen, wat dit voor mij beteekende. Twee maanden gelegen begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt deze brief gerust publicee- ren." Mevr. G. M. \V. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwelingen in spieren en ge wrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ont staat door gisting van in het lichaam opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten nu. waaruit Kruschen Salts is samengeste'd, sporen de afvoerorganen, d.w.z. ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstoffen langs de natuur lijke kanalen snel en volkomen uit hei lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche, zuivere bloed uw gebeele gezondheidstoestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen verdwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krach tiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Sa'ts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 6.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Let op. dat op het etiket op de fiesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatscbanpij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) „M AAS"-NYMPHEN HET KADETJE Als gestaag de geldminister Uag aan dag te broeden zit Up weer nieuwe dekking sv or men Voor het groeiend deficit De regeering tegen armoe Door de werkeloosheid strijdt Vraagt een groepje Nederlanders: 'n Vcrsch kadetje bij 't ontbijt. Als met tanks en vliegtuigbommen De beschaving wordt gebracht In een ontoegank'lijk bergland Legers worden afgeslacht Als zoowat de heele wereld Aan een oorlogsivanhoop lijdt Zeurt een groepje kier in Holland: 'n Versch kadetje bij 't ontbijt,. Als de Fülirer in den Rijksdag Duitschlands rechtsgelijkheid preekt En door 't Rijndal te bezetten Een gewichtig pact verbreekt Als het lijkt alsof Europa Weer 't tooneel wordt van een strijd Dreint entdrenst men hier in Holland: 'n Versch kadetje bij 't, ontbijt. W'i], Flakkeeënaars, doorvoelen Dat kadetjesvraagstuk niet En geen onzer die de noodzaak Des kadetje's verschheid ziet Wij verlangen meer naar 't eindt Van den harden crisistijd En dan is ons al voldoende: Spek en bruinbrood bi) 't ontbijt. dehands aangekocht van de wed. A. Munters een woning, staande aan den Scharloodijk, alhier en sinds geruimen tijd onbewoond. stellendam. Tot bestuursleden der Ver eeniging „Steun bij ziekenhuisverpleging" alhier zijn herbenoemd de heeren Dr. P. J. Mulder en Lt. Moijses en benoemd de heer M. van Driel Lzn. (aftredend de heer Jn. Lt. Koese). De heer M. Brooshooft, hoofd der open bare lagere school alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht, opgemaakt ter benoe ming van een hoofd der o. 1. school te Dirks- land. Tot bestuursleden der Oudercommissie der openb. lag. school alhier, werden be noemd de heeren C. M. Jansen, Lt. de Jager en J. J. Keijmel, in de plaats van de aftre- aenden, die niet meer herkiesbaar waren. Loop der bevolking. Vertrokken: P. v. d. Nieuwendijk naar Bruinisse. Jb. Troost naar 's-Gravenhage. W. C. Keijzer en gezin naar Dirksland. E. Dale naar 's-Gravenhage. goedfreede. Op 18 Maart des avonds 7.30 uur zal er een algemeene ledenvergade ring worden gehouden van „Het Hulpfonds" in de pastorie der Ned. Herv. Kerk. Door de garnaienvisschers werd de vo rige week per dag en per vaartuig van 40 60 kilo gevangen. De Noordzeevisschers be- somden van 160370, De hoogste besom ming werd gemaakt door den nieuw aange- kochten botter van J. Grinwis. Een goed be gin! Voor de ingeschrevenen der dienstplich tigen, lichting 1937; zal'de këurihgsraad ..ziK ting houden op 20 April, dies nam. .nam..2.15 uur in het gemeentehuis. ouddorp. .Door den. Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland is aan de navolgende ingeschrevenen der lichting 1937 voor goed vrijstelling verleend wegens broederdienst: C. Boshoven, K. Berkenbosch, A. Bezuijen, N. Hoek, T. Klepper, D. Mierop, Jac. van der Klooster, J. L. Padmos, J. San- difort, E. van der Sluis, M. Tanis, Jac. Vene man, W. Voogd, E. J. Witte en L. van dei- Wende. Onder de gevonden voorwerpen be hoort een rijwielbelastingplaatje. Inlichtin gen bij C. de Mooü- De vorige week is het nieuwe eleclrisch kustlicht op de vuurtoren aan het Westhoofd in gebruik genomen. Naar wij vernemen, is dit licht, ondanks den lichten mist, toch uit de verte goed waar te nemen, doordat de stralenbundels aanmerkelük sterker zün geworden. De licht sterkte is opgevoerd tot 2.500.000 kaarsen, dat is op een na de sterkste van de Neder- landsche kust. Als lichtbron dient een lamp van 4250 watt, welke door stroom van de E.M.G.O. wordt gevoed. Reeds enkele jaren geleden was er al sprake om op de vuurtoren elec- trisch licht aan te brengen. De geheele op stand: lamp, lenzen, prisma's enz., is draai baar opgesteld in een bak met kwik en wordt zoodoende door middel van een elec- tro-motor ln het juiste tempo voortbewogen. Dit tempo is van zeer veel gewicht, omdat men op zee, op grond van de bekende ge gevens moet kunnen vaststellen, well: kust licht wordt waargenomen. Het geheele toe stel draait in 30 seconden rond. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 95 werkloozen ingeschreven. Vanaf 1 Januari tot heden zijn al ruim 20 personen in het ziekenhuis te Dirksland behandeld. De meesten voor rekening van S. B. Z. Op de beurs werd besteed voor blauwe aardappelen 1.75. Witlof wordt hier gecontracteerd van f 1616.50 per 1000 kilo op de zandgronden. BURGERLIJKE STANDEN ..sommelsdijk. Geboren: Wilhelmina Looij, d. van Jacob Looü en Jacoba den Boer: Cornelia, Maria Groenendijk, d. van Johannes Groenendijk en Klaart je Jordaan. Overleden: Wouter van Beek, 75 j., echtg. van Maartje Schilperoord. nieuwe tonge. Geboren: Jannetje Plona. d. v. Marinus Kievit en Arendje van Antwerpen. dirksland. Getrouwd: Cornelis du Pree, 26 j. en Cornelia Maria Melissant, 21 j.; Jacob v. d. Wekke, 44 j. en Jannetje Ghü- sels, 39 j. Overleden: Cornelia Struis, 47 j., echt- genoote van Volbrecht Dükgraaf. melissant. Geboren: Metta Adriana en Cornelia Agatha, dochters van C. W. Lokker en A. A. Mijs; Arendje Francina d. van E. Vroege en J. C. Koote; Wouter Jan en Neeltje, zoon en dochter van L. van Waas bergen en M. A. Hooydonk. stellendam. Geboren: Abraham Jo- hannis, z. v. Ar. v. d. Nieuwendijk en C. de Later; Judith Damüntje, d. v. Ad. Kreeft en L. van Wou we; Pieter, z. v. Abr. Brinkman, en Jac. van Soest. Ondertrouwd: P. Biikes, 20 j., en Joh. Boshoven, 17 j. Getrouwd: P. Biikes, 20 j. en Joh. Bos hoven, 17j. Tegen Eelt en Likdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 jaar aan de spits. Verkr. bij H. H. Apoth. en Dro|f. a 45 'ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. a 45 ets. Gedé-Voetbadzout, zeer verkw. 45 ets. (Nadruk verboden HAKATE. OP ZONDAG 15 MAART NKIJ 11KilV. KERK l)en Bommei 9t/2 u. en Hu Ds Laug'iout lurtismiul U'/2 u en u Ds van dei Wal Gordereede. Vui. Ds Labrie llerkiiuiuu: m/2 u en o u. de heei Overueei Melissaiit Vin. Ds Biu«; s av. Leesdienst Middelharnis Voorin, en s avonds de heel Vermaas, van Rotterdam hiitjieiisi.iaai. ny2 u en 4 u Ds Kleyn» Uuddorp: Vin. en nam Ds liovius Biduur voor het gewas I lilde Iniige: dV? i «n 6 n. Ds Verkerk Vm. Biduur voor het gewas Sonmietsdiik Vm en s av lts van Asch Mad aan t Haringvliet Vm. en a av. |)s t'nllriiii® Stelle num. 9'/2 u. en 6 u. de heer Bouman GEREF KERK Den Bommel: uy2 u. en 2 u. Ds Schaafsma Middeliiarnis: Vm en s avonds Ds Zeilstra Onhgciisplaat 9V2 u en ft u. Ds Hecnders Vm. Biduur voor het gewas Dudnnrp lm. Lereuieiist, nam. L» de Valk Stad aan 't Haringvliet: 9*4 u. en 5Vo u. Ds do Graaf! Stellendam: Vm Ds de Valk; 's av. Lees dienst CHR GEREF KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst GEB HF GEMEENTE Dirksland: tn/„ u. en 6 u Lsslienst 'IfiKinni'ii ny2 u.. 2 u. en H n Leesdienst Middelbands Vin en av Le-wlieie-i "udilurp; Vm en nain LetMlieiie-l ODD GEREF. GEMEENTE Herkingen (Zaal Tuinstraat): 9y2 u. en 6 u. de heet llogerwerl md. Jonee w a en n Le-sdienst Stad aan 't Haringvliet: Vm., nam. en 's av, Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oudöorp: Vm. Ds Foppema Zaterdag: 7 Maart hij fnzet en Zaterdag 14 Maart da.v. bij afslag, telkens o avon is uur ie Ouddorp in het Logement Akers hoek, ten verzoeke van den heer Teun s Tanis .1 C.zn, te Ouddorp, van een percec! weiland te Ou tdorp. in den poiüer het Wes'-Nieuwlard bil Visscheishoek. k-v xs ter Sectie A No. 324. groot 0 46.50 HA of 304 Roeden V.M.. dadelijk te aanvaarden. NOTARIS VAN OEN BERG. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936 te Dirksland, telkens 's avonds 7 uur, resp. in de zaal Odeon, veiling en in hotel „Regter' afslag, van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland aan den Ouden Weiweg, Kad. Sectie B nr. 2389. Groot 10 A. 30 c.A. (6714 R.V.M.). Jaarlijksche lasten: erfpacht 50.66, Grondbelasting f 10.37, Polderlasten 1.34, Straatbelasting 2.79. Toebehoorend aan M. P. van Ast. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936, te Dirksland. telkens 's avonds 7 uur, resp. in de zaal Odeon, veiling en in hotel Regter af slag van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland, aan den Oudeweiweg, kad. Sectie B no. 2389, groot 10 aren 30 cen tiaren (671^ R.V.M.). Jaarlijksche lasten: erfpacht 50.66, grond-bei. f 10.37, polderl. f 1.34. Straatbel, 2.79. Toebehoorende aan M. P. van Ast. Op Woensdagen 18 en 25 Maart 1936, beide dagen 's avonds 7 uur, te Melissant, ter her- berge van M. v. d. Werf, resp. veiling en af slag, van Een huis. met schuur, erf en grond (eeuwig durend erfpacht) te Melissant. aan den Bouw diik, kad. Sectie A no. 1078, groot 3 aren 19 cA. Jaarlijksche lasten: Erfpacht f 4.40. Grondbelasting 9.73. Straatbelasting 2.92. Toebehoorend aan W. v. d. Bosch. Notaris COSTERMANS. BOERDERU-BRAND Dinsdagnacht is de boerderij van den land bouwer L. W. te Velden in het gehucht j Voorst tot den grond toe afgebrand. Om- I sleeks middernacht werd de vrouw van den 1 landbouwer opgeschrikt door het geknetter j van het vuur. In allerijl hebben de landbou wer en zijn vrouw hun vier kleine kinderen, die hier in een aangrenzend vertrek slienen, in veiligheid gebracht. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Huis en schuur I brandden tot den grond af. Ook de inboedel ging grootendeels verloren. Zes koeien kwa men in de vlammen om. Het overige vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een zorgvuldige inbraak-diefstal Toch duizend gulden over het hoold gezien! Men meldt ons uit Kiundert: In verhand met een diefstal van ƒ600 ten nadcele van de 67-jarige weduwe Blommers kan het volgende wordien gemeld: Deze diefstal blijkt op zeer onopvallende wijze te zün geschied. Bij de reconstructie van het geval is narnelük komen vast te Haan, dat de onbekende door het raam aan de straatzijde naar binnen is geklommen, vermoedelijk Zondagsmiddags tusschen 5 en 8 uur, toen de wed. B. bij een buurvrouw op visite was. Na de openschuiving van dat raam moesten 6 bloempotten van de ven sterbank verwijderd worden, hetgeen zoo zorgvuldig geschiedde, dat er van dit ver plaatsen en het naderhand op hun plaats zetten, vrijwel geen sj oor gevonden is. i'eu •jogenblik slechts heeft het de bewoonster bevreemd, dat een pot met een blauwe bloem, diie altijd aan het einde van het rijtje stond, op dat oogenhlilt de tweede plaats in de rij innam. Na de inklim,mag hebben de onbekenden den sleutel van een kabinet uit de tafellade genomen en daar mee het kabinet gropii.d. In dit kabinet bevond zich een kartonnen doosje met 1600 aan bankpapier. Hiervan hebben zij een bedrag van 6011 weggenomen, bestaan de uit biljetten van van 25, 40 en 60 gulden, doch 10 briefjes van 100 bleven onaange roerd Na het dO'isje weer op zijn plaats te hi bben gezet, is het Kabinet gesloten en de sleutel weer In de tafellade gelegd. Toen de bewoonster thuis kwam, heeft zij niets van den diefstal bemerkt. Eerst den ande ren morgen, toen zij een briefje vau f 10 moest wisselen, kwam zij tot de ontdek king, dai ƒ600 verdwenen was. Het onder- zonk door de politie heeft geen nader licht i;. de zaak gebracht, het geheel wijst er op, dat hier ge enonbekenden zijn geweest. Af drukken van vingers en voetsporen zijn genomen. Groote landbouwschuur in vlammen Twintig runderen cm twee paarden omgekomen Een zware brand heeft gewoed in een der drie groote landbouwschuren van de boeren hofstede van C. en R van Ackeren te Hei kant, een buurtschap in de gemeente St. J a n s t e e n (Z.) De landliouwschuur brandde geheel af. Twintig sluks rundvee en twee jonge paar den kwamen in de vlammen om. Ook wer den naar schatting meer dan 100.000 Kg. vlas van vóór het oogstjaar 1932, een prooi der vlammen. Twaalf paarden konden worden gered. De brandweer, die kort na het uitbre ken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en kon uitbreiding van den brand voorkomen. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Vermist meisje terecht Door een bermsloot gewaad Maandagavond werd het 17-jarige meisje C. J.. wonende te Dongen, vermist. Aan gezien zij het laatst bij het Wilhelmina- kanaal was gezien, vermoedde men, dat zij te water was geraakt en zoowel Maandag avond als Dinsdagmorgen werd geruimen tijd gedregd. Dinsdagmiddag trof eei. der personen, die het dreggen bijwoonden, het meisje cp korten afstand van de plaats, waar men vermoedde, dat zij te water was geraakt, aan. Zij was nog bij voile bewust zijn. Het bleek, dat zij door den bermsloot was gewaad en in het daar achterliggende moeras was terecht gekomen. Hoewel het meisje kopje onder is geweest en'een ge- heelen nacht in de open lucht heeft door gebracht, was zij ongedeerd. Per auto is zy naar huis gebracht. Uit de tweede verdieping gevallen Oude vrouw aan verwondingen overleden De 70-Jarige weduwe .T. is bij het ophan den van wascligocd van de tweede verdie ping van haar woning aan den Waaikade- dijk te N ij m e g e n gevallen. De vrouw liep daarbij zware kneuzingen on. waaraan zij korten tijd later in het Canisiusziekenhuis is bezweken. De doodelijke damp Oude man gestikt Zondagavond is in perceel Prof. Ritsema Boslaan 43 in het tuindorp te Maartens dijk de alleenwonende 76-jarige man H. v. d. Berg door gasverstikking om het léven ge komen. De oude man, die alleen thuis was, was hulpbehoevend. fransche vischkotter aan de grond Woensdag te 16.10 uur ontving het haven kantoor te Den Helder het bericht, dat op de zoogenaamde ..Pannekoek" waarop eeni ge maanden geleden het Zweedsche schip Menja heeft schipbreuk geleden, een Fran sche vischkotter door de zware mist aan de grond was geloopen. Direct vertrokken eeni ge vietterlui, terwijl eveneens de sleepboot „Utrecht" van de Bergingsmaatschappü Wiis- muller zee koos. Het in nood verkeerende schip bleek te zijn de vischkotter D.S. 1149 uit Dieppe, welke in deze omgeving ter vischvangst was geweest en zich huiswaarts begaf. Het schip heeft een grootte van 35 ton en een equipage van tien man. De hulp der vletteriieden bleek voldoende te zijn. Een anker werd uitgegooid en op eigen kracht wist toen het schip „Jean Antoine Belle Teste" bij opkomend water zich vlot te werken en naar de haven van Nieuwediep te varen, waar het vaartuig in de loop van de avond zijn onderbroken reis heeft voortgezet. TRAGISCHE STERFGEVALLEN Bii de familie H. te Merkelbees |L.) deed zich een droevig voorval voor. De echt- genoote van H., die invalide mijnwerker is, lag op sterven. Een tante, die aan het sterf bed stond, zakte plotseling ineen, door een beroerte getroffen, en stierf op hetzelfde oogenblik. Inmiddels overleed ook de ster vende. Men kan zich de ontsteltenis voorstel len bij dit tragisch gebeuren. t 9 De lijdenc in den hof Hij keert te: Petrus, Joha Hij vindt Door de s re, dat in de neergeslagen len. De d overheerscht ten'prooi zij Slapende Waardeet Hij had gekomen w; zoeking kon Sterker Hij had Hem doorh discipelen ziel is gehee blijft hier, Ja, nog s Wanneer worsteling i is tot de ple achterliet, trus gezegd: één uur met Niettegen droefheid. Hoe zou Neen, H Terwijl 'de groote groote ding genaderd it haar crisis Kerk van i Staat op verzoeking Jezus wa Jijden gaat, verzoeking. De Over AI de sp kracht bepr God. Hij s Hem zooal: iemand vei bel. de lacl spel der bt sémané. Zou dez niets spaar de profetie bet gebed eipelen spa Staat op zoeking ko „Wie is Op hetze: stap achtt zwaai rijn „Vader!!! Op de m stond een keek wat v goe,d verd stampte zit snoof een j ide tafel kit „Grootvat lustte ever hoofd en t „Dag, He jong!" De jonge Haar gedt Wat was d de oude m De boer, druk en bi „Da's mt daar bent. het huis De oude schudde w schrander handen slt „Met dez „Hê-je in dit wee De oude ling ernst verstilde. „Hoor' het niet k maar vai leven heb geur opg geten. En nou, die je nik Hij snoo ■voort: „En zie sehen uit je kan no ben je ooi zün voet waard; oj De jong „Wat et uur rn dt jaar!" De oudt voldaan. „Ja, ja, goed gekt

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2