Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidbollandsche en Zeeuwsehe Eilanden Radiorede Dr H. Co'ijn IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Ouddorp ZATERDAG 14 MAART 1936 51* JAARGANG N?. 427E Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GOEDKOOPER VERVOER OP DE VEERDIENSTEN Nu de Minister van Waterstaat verklaard heeft in de Memorie van Antwoord, dat hij wel genegen is het goodkooper vervoer voor auto's toe te passen voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, heeft het bestuur van de Vereeiüging van Christelijke Werkgevers en Groothan delaren zich andermaal tot den Minister ge wend ten einde voor de op de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsehe eilanden gevestigde on dernemers kosteloos of althans goedkooper vervoer met de veerdiensten te bepleiten. Wij wazen in een driestar reeds op deze voor ons zoo belangrijke kwestie. Zou de Mi nister heengaan en alleen Zeeuwsch Vlaan deren in dien zin bevoordeelen, dan zou er reden tot gerechtvaardigde critiek zijn. Immers ons eiland Goeiree en Overflak- kee is het meest geïsoleerd van alle groote eilanden, wij kunnen nergens heen tenzij wij een hoog veergeld betalen, terwijl wij straks wel mee zullen moeten betalen in de ver hoogde benzinebelasting om daardoor het tolgeld voor de groote bruggen te compcn seeren. Tegenover die betaling welke wij straks wel zullen moeten doen, hebben wij toch wel eenig recht, om evenals de anderen eenig profijt te vragen, want van do groote brug gen maken wij geen gebruik, de kosten om met een auto van het eiland af te komen, welke kosten varieeren van vier tot zeven gulden, beletten dat ten eenenmale. Daarom vragen wij eerbiedig erkenning van ons recht, om gelijk behandeld te wor den met-alle andere Nederlanders, ook met hen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Het verkeersvraagstuk is reeds zoo dik wijls besproken en beschreven, daar komen wij nu met meer op terug. Als 6traks de benzinebelasting door ons betaald moet wor den, voor objecten welke voor ons onbereik baar zijn. vragen wij verlaging of vrijstel ling der veergelden, om daardoor te berei ken. dat wat tot heden voor ons onbereik baar was door de hooge veergelden, nu ook profijt voor ons af zou werpen. Den Haag heeft ons eiland altijd stiefmoe derlijk bedeeld, wij maken ons sterk, dat, zoo wij bij Zeeland hoorden inplaats van bij Zuid-Holland, wij nu reeds jaren lang een betere en comfortabele verbinding zouden hebben, dan zouden wij wel in het bezit zijn van een prima provinciaal veer. In Zuid-Holland is echter feitelijk maar één eiland en dat wordt door Den Haag niet altijd zoo behartigd als wij het wel gaarne zouden wenschen. Wij zijn en blijven geïsoleerd, alle pogin gen ons daaruit te verlossen faalden, door verhoogde benzinebelasting ontstaat nog grooter achterstand, daarom moet deze po- gjng nu den Minister met klem onder de aandacht worden gebracht, wij mogen niet rusten voor wij gelijk gesteld zijn met ande re deelen van ons Vaderland. DONKERHEID De Internationale toestand Is door de een zijdige opzegging van het Locarno-pact door Duitschland wei zeer gespannen. Er behoeft wel geen directe reden tot on gerustheid te zijn, wij gelooven, dat de groo te staatslieden, inzonderheid de Engelsche, alles zullen doen wat mogelijk is om een conflict te voorkomen. De toestand is echter zeer gespannen, fei telijk veel meer gespannen dan in 1914, het eene Conflict voLgt op het andere. Vooral voor ons land, dat aan alle zijden openligt zou bij een mogelijk conflict de toe stand ernstig zijn. Alleen hij die vertrouwt in het geloof op God, kan rustig zijn, want hij weet dat God de draden van het gansche wereldgebeuren in Zijn hand houdt. Bij hlle donkerheid op economisch en in ternationaal gebied is dit het jammere. dat men zich juist afwendt van Hem en dat men tracht het zelf in orde te maken. Al die pogingen zullen falen. Alleen hij die als Christen voor Gods aangezicht mag wandelen, wordt niet vitroerd of versaagd, want hij weet, dat onze God, zelfs in de zwaarste tijden, toch een genadig Vader zijn wil. Alleen dat geloof, gedragen door de be lofte Gods. kan in deze dagen den Christen tot steun en troost zijn. Over de beide Nederl. radio-zenders heeft Woensdagavond de Minister-President een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat in verband met den internationalen toestand de Regeering besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten Infanterie en van het regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts zouden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. Nadrukkelijk verzekerde Minister Colijn, dat er voorshands geen reden tot ongerustheid is. Het is echter beter, zoo zeide hij, dat men later getuigen moet, dat de Regeering wel heel erg voorzicktig is geweest, dan dat haar met hoe geringe kans ook, later verweten zou kunnen 'worden, dat zij gedut had op een tijd, dat waakzaamheid plicht ivas. De rede van den Minister-President, waarin hij op de hem eigen karakteristieke en gemoedelijke wijze aanmaande tot rust en kalmte luidde als volgt: Uit de uitvoerige berichten en beschou wingen de laatste dagen in onze dagbladen verschenen heeft ook het Nedcrlandsche volk kunnen vernemen, dat de politieke spanningen in Europa weer grooter gewor den zijn Het ligt niet in mijn voornemen tot U Ie spreken over het geschil zelf dat daartoe aanleiding gegeven heeft. Nederland is daarbij niet rechtstreeks betrokken, omdat wij geen pas-tij zijn bij het vordrag van Locarno. Met de internationale rerhfsvra gen die met het ontstane geschil verbon den zijn hebben wij dus geen directe be moeienis. Dientengevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijdvraag, zooals ik de zaak thans zie, buiten ons om. Daarentegen moet door ons wél rekening worden gehouden met de mogelijke ge volgen die hef voorgevallene zou kun nen hebben voor het behoud van den vrede in Europa. En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dadelijk op te kunnen wijzen, dat blijkbaar allerwege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog te keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven. Frankrijk heeft zich gewend tot den Raad van den Volkenbond, Engelands Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een beza digde houding aangenomen en tot overijlde daden is het nergens gekomen. Er is dus, zooals do zaken nu staan, reden om te ver trouwen dat men er in zal slagen langs vredelievenden weg tot oplossing van het gerezen geschil te geraken. Dit neemt iii- tusschen niet weg dat hot geraden moet worden geacht de ontwikkeling van den gang van zaken met nauwkeurige oplet tendheid te blijven volgen. Men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, omdat in de eerste phase van het conflict koele beradenheid den toon aangaf. Do mogelijkheid van toenemende spanning mag niet geheel uitgesloten worden geacht en met die mo gelijkheid moet dus rekening worden ge houden. Dit geldt met name voor een land met zoo blootgestelde ligging als Nederland: een land, welks legerstelsel bovendien zoo is ingericht, dat niet het geheele jaar door beschikt kan worden over een voldoend aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen tot ver zekering eener mobilisatie wanneer die noodig mocht blijken. In zulk een periode bevinden wij ons thans, nu a.s. Zaterdag voor de dienst plich tigen van de z.g. winterploeg liet tijdstip zou zijn aangebroken om met groot veriof huiswaarts te koeren. Ging dit door, dan zou een zondanige vermindering van de sterkte aan geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist .ou worden wat juist in dagen van internationale spanning niet kan worden ontbeerd. Het is In verband hiermede, dat de Regeering besloten heeft de dienst plichtigen van de Regimenten Infante rie en van liet Regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huis waarts zouden keeren. tot nader order in werkelijken dienst te h o u d e n. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal dan er werkelijk in gelegen is. De Regeering vertrouwt, dat het ge schil op vredelievende wijze zal wor den opgelost, maar zii acht het niette min noodzakelijk aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die do geringste bezwaren voor de betrokke nen meebrengt en internationaal het minste stof opjaagt. Indien torh de winterploeg aan het einde der week met groot verlof ging, en de om standigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot verlof gangers noodig werd, dan zou dit èn in het eigen land èn naar buiten een veel ern stiger indruk maken dan de maalregel die thans genomen zal worden, fk hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen die anders binnen enkele dagen naar hun haardsteden zouden terug- keeren, van zeer korten duur zal zijn. Bin nenkort zal de toestand zich wel duide lijker gaan afteekenen. En verloopt de strijdvraag zooals de Regeering denkt dat zij vermoedelijk verloopen zal, dan zal de bijzondere maatregel die nu genomen wordt weer spoedig tot hot verleden be hooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter dat men later getuigen moet dat de Regeering wel heel erg voorzichtig is geweest dan dat haar, met hoe geringe kans ook, later ver weten zou kunnen worden dat zij gedut had op een tijd dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook om. wanneer zij straks hun legersteden opzoe ken. even rustig te gaan slapen als zij dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele reden om ongerust te zijn. Omwisseling van witlof voor koepeen en omgekeerd In verband met de vele klachten, die zijn ingekomen betreffende het voorschrift, dat witlof niet mag worden omgewisseld met koepeen of omgekeerd, heeft ons Districts- bestuur geen middel onbeproefd gelaten, om hierin verandering te krijgen. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat een kleine teler, die in 1935 witlof heeft ver bouwd en ijl 1936 om diverse redenen daar toe niet in de gelegenheid is, gaarne zijn tuinbouvvteeltvergunning wil benutten voor de teelt van koepeon. Ook het omgekeerde kan plaats hehben, dat iemand, die in 1935 koepeen heeft verbouwd, in 1936 witlof wenscht te telen. Waar een en ander bij de Wet is vastgelegd, hebben wij tot onzen spijt niet kunnen bereiken, dat de teelt van beide producten, in afwijking van de vergunning, naar eigen willekeur mag plaats vinden. ITij, die dus in 1935 witlof heeft verbouwd, mag in 1936 geen koepeen verbouwen en hij. die in 1935 koepeen heeft geteeld, mag in 1936 geen witlof telen. Tot ons groot genoegen hebben wij echter we! weten te bereiken, dat zij, die in 1936 in plaats van witlof, koepeen, of in plaats van koepeon, witlof wenschen te verbouwen, daartoe een verzoek kunnen richten tot den districts-secretaris, den heer H. van Heest te Middclharnis. Blijkt uit de binnengeko men verzoeken, dat de omwisseling niet tol al te groote uitbreiding van een der ge noemde producten leidt, dan is er alle kans, dat de omwisseling wordt toegestaan. Eventueele verzoeken tot omwisseling van één der producten, onder opgave van de opjvervlakte, moeten vóór 15 Maart e.k. bij genoemden secretaris worden ingezonden. Na dezen datum ingekomen verzoeken kunnen niet meer in behandeling worden genomen. GRUWELIJK MISDRIJF ONTDEKT? Te Coevorden zijn twee personen, on der verdenking van in 1919 in het Coevor- der-kanaa! een persoon te hebben verdron ken, gearresteerd. De verdronkene, de vader van der gearresteerden, zou door zijn zoon, toen het drietal onder invloed van sterke drank verkeerde, in het kanaal zijn gewor pen. Het onderzoek wordt voortgezet. Vergadering van dien Gemeenteraad oj* Dinsdag 10 Maart. Afwezig de heer J. Heerschap. Voorzittel de lieer Burge.meestei Gohius du Sart. Ingekomen is een rapport van de Com missie tot wering van schoolverzuim, waar in om. medegedeeld wordt dat als voor zitter is gekozen de heer J. Westhocve en als secretaris de heer Spuybroek. Op voorstel van B. en W. met dankzeg ging voor kennisgeving aangenomen. Van Gedep. Staten mededeeling dat de verlaging huur ambtswoning buncemeester van ƒ350 tot ƒ250 niet worth goedgekeurd. De begrooting voor 1936 is door üed. Sta ten goedgekeurd. Door G.S. wordt opgemerkt dat geen uit gaven gevoteerd moeten wordien. waarvooi goen voldoende dekking aanwezig is. Ook in het beheer van het Burgerlijk Armbe stuur moet soberheid betracht worden. Ei mogen geen nadcclige of voordeeligc saki1 gevormd worden. Mat alg. stemmen wordt hestoten aan de gemaakte opmerkingen te voldoen. Ingekomen is een schrijven van hot be stuur der Lagere La.mlbonw school te Som melsd'ijk tot bestendiging der subsidie. De VOORZITTER deelt mede dat bij de oprichting der school voor 5 jaar toezegging i.s gedaan van 50 subsidie. Spr. stelt vooi ƒ50 subsidie te geven, Ie. als bewijs van sympathie voor het nut der school, 2e. wij missen op het eiland toch al zooveel, dal wij moeten trachten te behouden wat wij hebben. Kr wordt overal bezuinigd, ook op anderwij» Al» het mocht komen, wat spr niet hoopt, tót oph- flitig der school, «ou een der motieven van den Minister kunnen zijio, de geringe belangstelling van do ge meentebesturen. De heer K WESTHOEVE vindt het jam mor dat hij tegen het voorstel agceren moet. Spr. meent (int wij alle subsidies wel in kunnen trekken Het is toch wel gebleken dat wij aan ons vemuind toch niets hebben voor de oplossing van de crisis. Als de re geering zegt: ie moei de landbouw op het hart drukken zoo intensief mogelijk te boeren, leert de l.andb. Crisis-organisatie ons wel anders. Wethouder TAN1S merkt op dat hier iin Ouddorp een Land- en tuinbouwcursus is die door 20 a 3C I -relingen bezocht wordt zoodat z.i. OudJorp geen belang bij de school heeft. De heer ITAMEF.TF.MAN komt hier tegen op en meent dat het nu aen tijd is, die zoo veol mogelijk verhelderd moet worden. De heer SMITS is ook ten allen tijde be reid aan ouden landbouwers voorlichting te geven betreffend-* moeilijkheden in het bedrijf; is dus ook genegen practische vra gen te behandelen. Nadat de- VOOHZI ITER nogmaals zijn meening uiteengezet heeft en verklaarde het zeer te betreuren als een eminent hoofd als de heer Smits is, voor het eiland ver loren zou kunnen gaan, wordt het voorstel van den Voorzitter met 8-2 stemmen ver worj>en. Een verzoek van den heer J. Visser om een huis in de Wesistraat voor ƒ3 a 4 per week te kunnen huren, wordt in beslo ten vergadering behandeld. De Vereeniging „Samenwerking" beant woordt een schrijven van B. en W. namens dien Raad aan genoemde Vereeniging ge richt B. en W. hebben de loods van v. As bezien en dit nader besproken, maar mee iten dat deze niet ir. aanmerking komt. B. en W. hehben daarom aan de vereeniging vooigesteld: le. de Visscherijverocniging erijgt f 130 en zorgt zlef voor pakhuis; 2e de Vereeniging kan het pakhuis van Pi- ckaart krijgen, maar dan moet do Vereen, het zelf schoon houden. De heer HAMEETEMAN vraagt op wel ke gronden men besloten heeft dat de loods van v. As niet geschikt is. De VOORZITTER deelt mede dat de grond waarop de loods staat voor 20 jaar verhuurd is aan van As, voor ƒ75 per jaar. Bij aankoop van die loods zou de ge meente de resteerende 17 jaar de jaarlijk sche opbrengst van ƒ75 moeten missen. De heer HAMEETEMAN repliceert en meent dat al eens meer om hum-verlaging verzocht is, dus er ook kans beslaat dat deze opbrengst lager wordt. De VOORZITTER zegt dat vaststaat dat er 17 jaar huur a ƒ75 voor de gemeente is. Besluit de Raad tot verlaging der hum dan is dat voor rekening der voorstemmers Al zou z.i. het pakhuis cadeau gegeven worden, dan nog is hel niet te aanvaarden door den Raad. Deze huur statit vast, maar hoe lang de Visscherii Centrale haar werk zaamheden zal verrichten, staat niet vast. De heer GOEDEGEBUUR vraagt.naar de huur van het pakhuis dat in gebruik is. Volgens spr. geeft de brief van de Vereeni ging geen zuiver beeld. De gehouden stem ming acht hij vam nul on geoner waarde Dan is de Voorzitter daar geweest zonder dat de wethouders er mee bekend waren. Voorts vraagt spr. wat de prijs is, die ge vraagd wordt voor de loods van v. As. De VOORZITTER antwoordt dat in de laatste vergadering B. en W. gemachtigd zijn de loods van v. As aan te koopen. Op grond van de zoo even genoemde motieven besloten B. en W. hiervan af te zien. Om een oplossing te krijgen is oen ander voor- stel aan de Vereeniging gedaan, wat door den secretaris voorgelezen zal worden. U kunt don lioorer. wat er in staat. Dan is die voorzitter er heen geweest, niet als voorzitter van B. en W., maar als eere voorzitter van .Samenwerking" daartoe uit- genoodigd door den voorzitter. tip deze vergadering is het. sohrijvcn van P en W. geheet verkeerd gezien en dat is door den voorzitter recht gezet. Het is ton een,en male onjuist dat B. en W. de Vi.sscberijveri-eniiging in een bepaal de riehing willen sturen. U moet iraet trach ten B. en W. venddeht te inaken, zonder dat u goed ingelicht is. Vraagt u mij dan eerst inlichtingen, dan zal ik u die al» raadslid geven. U zult uit den brief van B. en W. hooren hoe in goen enkel opzicht iemand beïnvloed is. Di heer DE VUUGD vraagt wiens belan gen nu behartigd moeten worden, van de pedersbazen of van de VisscherijledHi. De VOORZITTER antwoordt dut beider belangen hier samen kunnen gaan. De Mi nister heeft gevaagd alleen in hot bela.ng van de visschers een loods beschikbaar te stellen. Wolk pakhuis dit nu is, kan B. en W'. niet Schellen. Het was alleen de bedoe ling een eind te maken aan de moeilijk heden. De eerste biods was t.e klein. De ge meente is nu berpid de rioleering voor af voer van vuil water zelf te betalen. De heer GOEDEGEBUUR meent dat wij zoo zutlcn bewerken dat Ouddorp binnen i kort een 10.0*10 minder aan inkomsten zal hebben. Wethouder T.AN'IS merkt op dat over de j loods van Dezuyen niet moer gesproken wordt. De heer GOEDEGEBUUR meent dat mee- gestemd is door niet-helanghebbenden. Vis schers uit Bruinisse en Brouwershaven b.v. De VOORZITTER heeft zelf de lijst ge zien. Van de 21 leden waren 18 ledion pre sent en ook de visschers buiten het eiland moeten meebetalen. De heer HAMEETEMAN zou een besluit willen nemen en stelt voor de kxxls vam I'ickaart te huren voor 100 per jaar. En voor het schoonhouden sollicitanten op te roejicn legen een vergoeding van 30 per jaar. Na nog eenige besprekingen wordt dit voorstel m.a.s. aangt nomen. Deze regeling zal ingaan 1 April 1936. Door het schoolbestuur der Bijzondere school worden die noodige bescheiden over gelegd voor de wettelijke 3-jaarlijksche af rekening. In totaal is ontvangen ƒ13864.84 aan voorschotten, terwijl uitgegeven is 12592.03, zoodat da gemeente terug om vangt als te veel uitgekeerd ƒ1272.81. Een wijziging der Gem.-begrooting 1935 wordt m.a.s. goedgekeurd. Eenige af- en overschrijvingen op den dienst 1935 worden eveneens goedgekeurd nadat de Voorzitter een post van tc weinig betaaldv pensioenbijdrage, ten bed race vair. 621 in tw ee keer te betalen, heeft toe- gelichL Door de heeren H. Pickaart Czn. en K. J. Mastenbroek wordt een bijdrage gevraagd in de reiskosten hunner kinderen voor het bezoeken der school. B. en W. deelen mede dat dit volgens de Onderwijswet toegestaan moet worden ais de kinderen meer dan 5 K.M. van de school verwijderd women. B. en \V. stellen voor cent per K.M. per kind per dag, toe te staan. Nadat nog en kele leden hun meening hebben uitgespro ken, dat er nu wel meer aanvragen zullen komen, wordt het voorstel m.a.s. aange nomen. Vain den Min. van Onderwijs is bericht ingekomen dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat om don lieer Braber, onder wijzer aan de O. L. School, tot Hoofd te benoemen. Do VOORZITTER heeft dit op het depar tement besproken <*n deelt voorts mede. dat de verkregen inlichtingen betreffende den heel Brabei heel gunslig zijn, waarop hij mot al*ge>m<*ene stommen tot Hoofd der Openb. L. School benoemd wordt, met in gang van 11 Maart 1936. Op voorstel vain den Voorzitter wordt de heer Braber vervolgens benoemd als lid der Commissie tot Wering van School verzuim. Bij de rondvraag stelt de heer HAMEE TEMAN de vraag of aan den heer Braber keuze gelaten wordt uit de gemeente- woningen. De VOORZITTER zal dit in besloten kring beantwoorden. De heer HAMEETEMAN vraagt miog hoe het kamt dat. het royement van den heer J Hoek zoo lang gertuurd heeft. De heer GOEDEGEBUUR vraagt of de menschen die in de werkverschaffing zijn. laarzen vergoeding krijgen. De VOORZITTER antwoordt, clait zij die in November in werkverschaffing waren geen, die thans echter werken, wel laarzen- vergoeding krijgen. De eerste termijn is slechts kort geweest. De heer GOEDEGEBUUR vraagt nog naar de zeggingschap van B. en W. in de Vissclierijvereeniging Uit betrou bare bron had spr. vernomen dat in Stellendam onge- §)e Yi&ckdandxh. 'Jandfiasta i DOOS 20 CT- TUBE 40 en 60 CT. I veer 1200 in kas was. Als dit hier ooit zoo was, zou dat verdeeld kunnen worden. De heer K. WESTHOEVE meent dat dg politie-verordemng inzake het „van den weg zichtbaar voetballen op Zondag niet geheel nageleefd wordt. De VOORZITTER antwoordt dat. deza kwestie ook al door den heer GR1NWIS in een vorige vergadering aangeroerd is. Do Vereeniging heeft nu liet terrein zoo afg*> maakt dat niets te zien is van den open» baren weg. Ook de heer GRI.VWIS acht het nu vol doende, maar vraagt mier controle, omdat hij meent dat er publiek toegelaten wordt. Er wonden kaartjes uitgegeven. Volgens den VOORZITTER worden alleen loden toegelaten tegen een jaarlijksche con tributie, die in termijnen betaalbaar is. De heer K. WESTHOEVE «telt nog viae gen betreffende liet sluitingsuur van de jaarvergadering der Ned. Ilerv. Jongolimgs vereeniging „Daniël", wat echter volgens d**n Voorzitter een aangelegenheid is var.i dien Burgemeester als Hoofd der Politie. Jaarvergadering der S.B.Z. te Stellendam Woensdag 11 Maart hield de S.B.Z. uj Stellendam haar jaarvergadering. De ver gader.ng stond onder leiding van den voor zitter der S.B.Z., den heer P. D. Hoiletnan, Deze liep bij de opening der vergadering de talrijke aanwezigen oen hartelijk wel. kom tue. Hij zei in zijn openingswoord dit jaar geen algemeen overzicht te zullen ge. ven en verzocht ook de aanwezigen de be. sprekingen zoo kort en zakelijk mogelijk te voeren met liet oog op de uitgebreid i agenda. Daarna werd overgegaan tot hel lezen en vaststellen van de notulen van do vorige vergadering. Vervolgens werd de secretaris, Dr. P. r, Hulde r, in de gelegenheid gesteld om het jaarverslag over 1935 uit te brengen. Daar. uit bleek, dat op 31 Dee. 1935 bij de S.B.Z, aangesloten waren 328 gezinnen, bestaand» uit 1197 personen. De Vereeniging had in het afgcloopen jaar door overlijden verloren 7 leden, door versehillenoe andere oorzaken 20 leden, alzoo een totaal verlies van 27 In. den. De aanwinst bedroeg, door geboorte 27 leden en nieuw aangemeld 29 leden. Een totaal dus van 56 nieuwe leden: hetgeen dus een v ermeerdering gaf bij liet voriga jaar van 29 leden. Voor rekening van de S.B.Z. waren in 1935 verpleegd in liet ziekenhuis 19 leden, waarvan IS in het ziekenhuis te Dirkslan t en 1 te Rotterdam. Het aantal verpleeg, dagen bedroog in totaal 321. Rovendien wei*, den voor rekening van de S.B.Z. gemaakt 5 Röntgenfoto's. De kosten van operaties, verhand- en zc. neesmiddelen bedroegen gemiddeld onge. veer f 1.j>er dag. De Secretaris eindigde zijn verslag met de opmerking dat het jaar 1935 voor d j S.B.Z zeei gunstig geweest is. Datzelfde bleek ook uit het verslag van den Penningmeester, den heer P. v. d. Broek. Hieruit vermelden wij, dat de out vangsten bedroegen aan contributies f3602.50 aan rente f 26.22. Voegt men hierbij het batig saldo van het vorig jaar ad 1 1367.12 dan komt men aan een totaai bedrag va t, f 4995.81. De uitgaven bedroegen f 2859.51. Hierin waren onder andere begrepen vee. plecgkoston f 1349.73, reiskosten f 60.75, doktersrekeningen f 886.50 en foto's f 94.50. De rekening sloot met een batig saldo va a t 2136.30. Door den heer M. v a n D r i e 1 werd na. mens de commissie tot nazien der rekenin gen verslag uitgebracht en gei-apportee* 1 dat de commissie du boekhouding in da beste orde bevonden had. Op voorstel van den voorzitter werd onder dankzegging aan den penningmeester voor de accurate boekhouding de rekening goed gekeurd. Door het bestuur werd voorgesteld om, evenals vorig jaar, de contributie weer a bepalen op 7 cent per week. Hiertoe werd met algomeene stemmen besloten. Naar aanleiding van de besprekingen welke het vorig jaar op de algcmeene ver gadering gevoerd zijn, stelde het bestuur voor de manier van verkiezing der leden van de commissie tot nazien dér rekenin gen te wijzigen. Tot nu toe geschieddde dit volgens het. reglement bij volstrekte meer. dorheid. Daar deze commissie bestaat uit 3 leden en 3 plaatsvei-vangende leden, werd met deze verkiezing ieder jaar verbazend vel tijd zoek gemaakt. Daarom stelde het be stuur voor de benoeming van deze leden voortaan te doen plaat» vinde.n hij enkele meerderheid. Dat wil dug zeggen dat die zes leden die bij eerste stemming de meeste stemmen op zich vereer.igden dan regel, recht gekozen zijn. Met algemeene stemmen ging de vergadering hieimee accoord. De aftredende bestuursleden de heeren Dr. P, J. Mulder en L. Moyses werden niel

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1