MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 7 MAART 1936 MAAS GESCHIEDENIS PLAATSELIJK NIEUWS Vrijw. Landstormkorps Motordienst GEMENGD NIEUWS VROUW DOOR VIJF MESSTEKEN ERNSTIG VERWOND Echtelijk drama te Vierlingsbeek VERKOOPJNGEN Een messengevecht tusschen smokkelaars BURGERLIJKE STANDEN PREDIKBEURTEN 1 „ZIET, NAAR vo VOOR Wat we III. p De vorige maal bespraken wij o.m. de tij delijke opbloei van het West land door een levendigeexport van aardappelen, om streeks 1870 op Engeland. Wij riteeren, aan de hand van het overzicht van den heer Duvekot, verder: Door allerlei knoeierijen werden echter de behaalde resultaten vernietigd en ver loor men het afzetgebied voor aardappelen in Engeland. Toen ging men zich toeleg gen op de bollenteelt. Dit bracht natuurlijk weer do noodige bedrijvigheid mede, doch door de te grootc zendingen naar het Bui tenland, daalden de prijzen van dit pro duct en raakten vele tuinders, die met ge leend geld werkten, in moeilijkheden. Echter, er was gang in de zaak, en zelfs zoo, dat in 1886 de eerste veiling van de te olde staande hollen te Poeldijk kon wor den gehouden en wel met een gun>tig fi nancieel resultaat. Iloewel do bloei der bloembollenteelt oenige verlichting aan dö tuinders bracht, was dit toch niet net g»-- Vaï niet de algomeene opbloei van den tuinbouw. De slechte financiecle toestand der tuinders bracht hen er toe, om hij hun commissionair gelden op te nemen, waai door zij nog afhankelijker werden \an deze lieden, terwijl deze vaak misbruik maakten van hun machtspositie ten opzichte van de tuinders. Toen trachtten enkele tuinders in het Westland den tussch en handel uit te scha kelen, door zelf rechtstreeks hunne produc ten in consignatie naar Engeland te zenden Deze wijze van afzet gaf echter in het ai- gemeen zeer groote teleurstellingen te zien. De bedragen, die uit Engeland werden ontvangen over de verkoop der producten, vielen niet mee. Dit vond echter ook zijn oorzaak in de grootc onkosten, die a«*u <tu tuinders in rekening werden gebracht, door tie z.g.n. salesman (verkooper in Engeland, S.V.) en het grootste bezwaar van «leze \tr- koopswijze was, dat men in goed geloof do gezonden afrekeningen moest accepteerden, welke dikwerf slechte prijzen te zien gaven rn waarop elke controle ontbrak. Vermeld dient echter te worden, dat hier niet ge- 3ieel den kooplieden deze slechte gang van zaken kon worden verweten, gezien dt tuinders nu hun kracht gingen zoeken in een minder goede aflevering hunner pro ducten, om zoodoende compensatie Ie ver krijgen voor de vele slechte afrekeningen, welke ze ontvingen. Dit werkte echter na tuurlijk in het geheel niet goed en bracht den goeden naam van de Hollandsche tc Iers meer en meer in gevaar. Zij hebben dan ook van hun verkeerde handelwijze vele wrange vruchten moeten plukken. Tot zoover weer de heer Duvekot. Zooa/i* ïmen zich herinnert, zeide ik in hot begin van deze artikelen»* eks, dat de moeilijk beden, welke de tuinders hadden te over winnen vrijwel analoog waren aan die onzer landbouwers van thans, om hun afzetsysteem te verbeteren. Ziet men de pogingen der landbouwers op Flakkec en do middelen, waarmede zij hun doel trach ten te hereiken, dan kan geen getrouwer cop ie worden gegeven dan het bovenstaan de geciteerde. De wrange ervaringen, door de tuinders ondervonden met zelf-expor\ knoeierijen, enz. hekben onze landbouwers helaas nog niet tot. leering gestrekt, al wint het betere inzicht steeds meer veld. Men moet hier nog leeren inzien, dat her niet aangaat om onderin de mand loof ot slechte- en bovenin mooie aardappelen t« verpakken, zooals destijds is voorgekomen en waarmede de tuinders hun afzetgeki *d dan ook grondig hebben vernietigd. Op Flakkec - moet. men nog lo'erën dc produc ten zei f en goed klaar te maken en dit niet aan den handel overlaten. Overigens was het toen met den tuin bouw ook nog geen botertje tot den boom. Een volgende keer daarover meer. S. v. d. VALK. Middelharnis, 3 Maart 1936. SOMMELSDIJK. Moj. A. van der Doel slaagde dezer dagen te Den Haag bij de M<xli'vak school veroeniging goedgekeurd bij Biet Kon. Besluit van 13 Aug. 1909 voor liet examen coupeuse. De prijzen der landbouwproducten zijn in deze gemeente als volgt: aardappelen: bravo's f 2.25, blauwe f 2 en Bevelanders 1 1.75 per H.L.; uien. f 1.60, paardepeen i 1.60, poters 1 1 en stroo f 4 per 1000 Kg. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 188 landarbeiders, 2 opperlieden, 10 havenarbei ders, 7 metselaars, 6 timmerlieden, 5 schil ders, 7 landbouwersknechts, 1 tuinder, 3 smeden, 1 chauffeur, 2 typografen, 1 stof feerder, 1 pakhuisknecht, 1 korenmolenaars knecht, 1 koopman, 1 hoefsmid en 1 auto monteur. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 213 personen werkloos. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden door Ds. E. van Asch. De 1.1. Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier, tijdens het optreden van Ds. C. van den Boogert van Zuid-Beijerland, ge houden collecte voor het Studiefonds van den Geref. Bond, heeft opgebracht in totaal 40.89H. MIDDELHARNIS. Gevonden: een porte- tnonnaie met inhoud, een paarlen halssnoer en een nappa lederen handschoen. Inlichtin gen bij de gemeente-politie. Een zoontje van J. Breur liep achter een vrachtauto, waarbij hij kwam te vallen en een been brak. Hij is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 900 H.L. aardappelen. Vanaf het Ha venhoofd is een Engelscbe zeeboot naar Lon den vertrokken met 9000 balen uien. Woensdag 11 Maart zal in de Chr. Geref. Kerk bidstond worden gehouden voor het gewas, nl. 's morgens half 10 en 's avonds half 7, waarbij zal voorgaan Ds. Laman. In de Geref. Kerk hooot in de bidstond Voor het gewas voor te gaan Ds. P. A. Zeil- sti-a, eveneens Woensdag 11 Maart, 's avonds half 7. De zoon van G. Venvers was in de Van Pallandspolder in een bakenpaal geklommen met het gevolg, dat hij er uitviel en ernstig werd gewond. Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. In hotel Meier had de inzet plaats van een huis met motoren- en fietsenherstel- plaats en diikerf, staande aan de Lieve Vrou- vepoldersehedijk, door den landbouwer C. W. Keizer op f 2400. STAD AAN 'T HARING'VLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 6042 H.L. aardappelen en 1825 H.L uien. Als werkloos staan bij den agent der arbeidsbemiddeling ingeschreven 20 perso nen. De gemeentebeigrooting, dienst 1936, is «goedgekeurd van Ged, Staten terug ontvan gen. OOLTGENSPLAAT. De Chr. school alhier hield een ouderavond. De voorzitter R don Braber Lz. ging voor in gebed en las vervolgens 1 Kon. 18. Na een welkomstwoord werd een verklaring gege ven van het gelezen Schriftgedeelte. Hierna verkrijgt ds. J. D. Kleine 't woord die lot onderwerp had: „Het Kind en het Koninkrijk Gods". Spr. begon met de opmerking, dat de wet van 1920 do Scholen mot den Bijbel gelegen heid tot. meerdere ontplooiing heeft gegeven, maar dot de schaduwzijde daarvan is ge weest, dat vele ouders niet meer zoo mee leven met hun school, omdat de financieele druk van de schouders is genomen. Toch kan de Christelijke school eigenlijk niet be staan zonder het meeleven der ouders. Daar om nam spr. lot uitgangspunt van zijn rede I Corinthe 15—58, waar de apostel opwekt om niet te verflauwen in ijver, wetende dat alle werk, dat in den Naam des Heeren ge schiedt, niet ijdcl bevonden zal worden. De ze gedachte werd toegepast op de roeping der ouders om hun kind op te voeden in do leering en de vermaning der Heeren, want in liet huisgezin ligt liet zwaartepunt dei- opvoeding en het onderwijs op de school moet daarbij aansluiten. Ton slotte werd heel de arbeid aan het kind zoowel in op voeding als onderwijs gezet en het licht van het Koninkrijk Gods, want het doe.l vindt niet zijn begrenzing in dit aardsche leven, maar moet gericht worden op een ingaan in het Koninkrijk der hemelen, zooals de Heiland ook zeide: Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet, want derzul- ken is het Koninkrijk der hemelen. Na de pauze verkreeg de. lieer Fokkert. hoofd der U.L.O-scliooi te Middelharnis het woord. In zijn rede werd vooral gewezen op liet nut van het U.L.O. onderwijs. De voorz. dankte heide sprekers voor hun goede wool- den en hoopte dat deze hun nut moge ge daan hebben en nog weifelende ouders over tuigd geworden zijn om 1 April hun kinde ren naar deze school te zenden. Voorts werd dank gebracht aan allen, voor liet. met stille aandacht volgen. Na het zin gen van Psalm 119 vs. 1 sluit ds. Reenders de vergadering met gebed. Heden stonden 194 werkloozen. inge schreven. De driemaandelijksche collecte van „De macht van het kleine" heeft opgebracht f 27.80. OUDE TONGE. Onderstaande dienstplich tigen der lichting 1937 dezer gemeente zijn voor goed van den dienstplicht vrijgesteld: Teunis v. d. Berg, Jan Beijer, Evert Johan nes Bogers, Willem v. Driel. Wilhelmus Ha- meeteman, Abraham Hartofi, Arie Hartog, Adrianus Knops, Petrus van Peperstraten, Willem de Waal, Wilhelmus v. Wezel. Fran- ciseus Winkels. Voor onderzoek van de dienstplichti gen der lichting 1937 dezer gemeente zal door den Keuringsraad zitting worden ge houden op Donderdag 23 April a.s., des nam. 1.30 uur in de bewaarschool te Middelharnis. Prijzen veldvruchten: aardappelen, eigenheimers f 1.75, Eed Star f 1.85. onge keurde poters, eigenheimers en Red Star 1.25, goedgekeurde poters B f 2.20, idemC f 1.90 per 70 K.G.; uien f 1.60, drielingen f 0.35, pickles f 0.75, koepeen f 1.50 per 60 K.G. In de gehouden ledenvergadering van de Bijz. School op Geref. grondslag alhier zijn als bestuursleden herkozen de heeren G. Jonker, L. A. Mooyaart en Ds. M. B. Ver kerk. Op Donderdag 12 Maart a.s. des v.m. 7 uur zal in de vergaderzaal, Schoolstraat 13 alhier de jaarvergadering van de afd. Groene Kruis worden gehouden. Ingekomen: Johanna A. van Noord uit Stellendam; Pietertje C. Kreeft uit Stad aan 't Haringvliet; Wendelina Sterenberg uit Rotterdam; Petronella Vooys uit Delft; Anna C. Berghmans uit Breda. Vertrokken: Pieter van Zanten en gezin naar Vlaai-dingen; Johanna A. Ter hoeve naar Rotterdam; Maarten J. van der Slik naar Bruinisse; Marinus A. Stoop naar Schiedam; C. van der Heijden en gezin naar 's-Gravenhage; Suzanna de Berg naar Nieuwe-Tonge; Reina C. van der Poel naar Oostvoorne; Johanna A. de Wit naar den Bommel; Maatje de Been naar 's-Graven hage; Beschier de Korte naar Westmaas; Theodorus P. van Vugt naar Monster; Jaco- ba P. Stevens naar Wijchen. NIEUWE TONGE. De goedkoope marga- rnie is deze week verkrijgbaar bij den win kelier G. Verweij Jacz. De prijzen der veldvruchten zijn alhier; uien f 1.50, peen f 1.50, aardappelen f 1.75 per H.L. Het zoontje van den heer van V. had het ongeluk in een sloot te vallen. Met de schrik en een nat pak moest hij huiswaarts keeren. De familie Korteweg heeft het woon huis, staande aan den Zuiddijk, ondershands verkocht aan G. Verweij Jacz. Tegen W. de G .is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet (overtreding maximumsnelheid). De heeren Jb. Niekerk en Jb. Prince hebben hun herbenoeming als kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen.. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. v. d. Wal van Dirksland. DIRKSLAND. De keuring van de inge schrevenen voor den dienstplicht der lichting 1937 zal voor deze gemeente worden gehou den op Dinderdag 23 April a.s. des v.m. 9 uur in de bewaarschool te Middelharnis. Het distributievleesch in blik en het gehakt in blik zal tot en met volgende week Donderdag op de bonnen verkrijgbaar zijn bij de wed. J. Klomp aan het Achterdorp. In de kerk der Geref. Gem. zal a.s. Zon dag door Ds. van Dijke van Nieuw-Beijer- lan-d doopsbediening worden gehouden, waar van de aangifte hedenavond van 78 uur in de consistorie zal moeten plaats hebben. MELISSANT. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuw-Kraaier ligt vanaf 2 tot 16 Maart ter inzage bij den secretaris J. A. Kleinenberg. Op Dinsdagavond 10 Maart a.s. zal van wege de B.V.L. een propaganda-avond wor den gehouden; tevens zullen de prijzen wor den uitgereikt, HERRINGEN. De Nod. Herv. Sohoolver- eeniging hield een ouderavond op Vrijdag 28 Februari 1936. De avond, die onder leiding stond van de Eere-Voorzitter, de Eerw. heer J. Over weel, werd aangevangen met het zingen van Psalm 103 5 en gebed, waarna gele zen werd Galaken (i 110. Spr. begon met de talrijke aanwezigen hartelijk welkom te heeten, inzonderheid de spreker va.ii dezen avond, de WeflEd. heer J, V e r 1' ij,, lei-ra ar aan het Chr. Doof stommen-Instituut „Effatha", te Voorburg die dézen avond iets zou laten lioonon en zien van dien arbeid in deze inrichting. Spr. vonid het een goede gedachte van het bestuur, om op een Ouderavond eens iets over dat werk, rlat ons allen ongetwijfeld belang inboezemt, iets te laten hoonen. In het kort bepaalt Spr. zijn gehoor bij Galaten 6 2: „Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus". Nadat Spr. dit Schriftwoord nader heeft ontvouwd, werd het woord gegeven aan den heer Vorrij. Spr. begon mot do ouders voor oogen te stellen de droevige omstandigheden, waar in ouders vain doofstomme kinderen, tot de wetenschap kamén, dat huin kind nooit zal kunnen hooren of spreken. Wat dat is voor een ouderpaar, kunnen alleen zij recht be seffen ondier ons, die zelf kinderen hebben. Ornder Gods zegen is het mogen gelukken van aanvankelijk onvolwaardig-enthans menschen te maken, diic in de maatschappij nog eien zekere positie kunnen innemen. Spr. zette alles zeer duidelijk uiteen vanaf de oprichting der Vereeniigiing in 1888. Be gonnen werd mot het geven van onderwijs in 1891, aanvankelijk te Leiden, daarna te Dordrecht en thans te Voorburg. Begonnen met enkele leerlingen is 'liet aantal thans gestegen tot ruim honderd. Naast de school voor het geven van onderwijs, beschikt de Vereeniging ook over een internaat. Hoe 't begin is, van dat de leerlingen op de school komen, tot het oogentolik dat ze de inrichting kunnen veriatien, om in de Maatschappij geplaatst te worden, zette deze spreker voor ieder helder cn klaar uit een, Vele, zeer vele zijn de moeilijkheden die moeten worden overwonnen, vooraleer de eerste klanken verstaanbaar kunnen worden gehoord. Naast hot, gewone onder wijs van lezen, rekenen, Ned. taal en aar drijkskunde enz., ontvangen ze ook onder wijs in Bijib. Geschiedenis, terwijl ook nog Nijverheidsvakken worden onderwezen, nl. meubelmakers en schoenmakers. Do leerlin gen worden zoover gebracht, dat ze schoenen op maat kunnen maken, terwijl de meubel makers alles zelfstandig volgens werkteeke- ning kunnen vervaardigen. Spr. deelde nog mede, dat het gelukt was een leerling hun ner inrichting geplaatst te krijgen bij Wil ton, als scheepsmeubeknaker. Iets wat een bijzondere prestatie genoemd mag worden. Ook zijn reeds versclieidenen zelfstandig al« sclioentnakersbaas werkzaam. Ook de meis jes-leerlingen ontvangen reeds vroegtijdig onderricht in stoppen en naaien, zoodat, als ze later de inrichting kunnen verlaten, ze ook in het huishouden, het noodige werk zelfstandig kunnen coen. Als bewijs hoever sommigen hunner het kunnen brengen, deelde Spr. mede, dat een vroegere leerlinge geslaagd is als cosfumière. Nadat Spr. zijn rijk en leerzaam onderwerp, waar eigenlijk nog maar een weinig van was verhaald, beëindigd had, en wat door alle aanwezigen met groote aandacht beluis terd was, werd een korte pauze gehouden, waarin een kopje thee met toebehooren gere serveerd werd. Vervolgens kregen de aanwe zigen gelegenheid dé handwerken te bezich tigen. Vooral de vrouwelijke bezoeksters wa ren vol lof over hetgeen in het afgeloopen jaar vervaardigd was. Onderwijl werd een en ander in gereedheid gebracht voor de vertooning der lichtbeelden. Aan de hand van deze beelden, die een en ander zeer vee duidelijkten, werd door Spr. een korte toe lichting gegeven. De eere-voorzitter heeft de heer Verrl] voor een cn ander, wat wc te hooren en te zien hadden gekregen, hartelijk dank gezegd. Dan werd gezongen Psalm 105 24, terwijl gecollecteerd werd voor „Effatha". Dan was aan het woord het hoofd der school, die zou spreken over: „Kennis der Natuur'". Vooraf las Spr. om te komen tot zijn onderwerp, Psalm 104, waarin de groote werken Gods. ook in de natuur worden bezongen. Nadat Spr. zijn keurig en degelijk onder werp onder groote aandacht dek aanwezigen had beëindigd, verzocht hij id aansluiting hierop te zingen Psalm 111 2. De onderwij zer Van der Haar heeft tenslotte nog een keurige schets gelezen, getiteld: ,,'t Zaad". Ook dit werd met aandacht beluisterd. Do eere-voorzitter heeft de beide laatste sprekers dank gezegd voor hun keurige bijdrage, waarna de voorzitter nog een slotwoord sprak, waarin hij vooral deed uitkomen het doel van een Ouderavond. Nadat nog was gezongen Psalm 72 11 eindigde do voor zitter deze uitnemend geslaagde Ouder avond met dankzegging De Ned. Herv. Jong. Vereen. „Timo- theus" en de Ned. Herv. Knapenvereen. „Benjamin", beiden alhier, hopen D.V. a.s. Maandag in intiemen kring hun jaarverga dering te vieren. Plaats van samenkomst consistorie der Ned. Herv. Kerk. De heer P. d. G. had deze week het on geluk, bij het werk aan een machine, zich aan een der handen zoodanig te verwonden, dat medische hulp moest worden ingeroepen en hij zijn werk moest staken. De heer A. W. Keijzer alhier is op de gehouden vergadering van de Centrale Proef tuin als bestuurslid herkozen, welke benoe ming door hem is aanvaard. Voor de uien werd deze week weder tot f 1.50 per H.L. besteed'. Er is in dit ar tikel nogal handel. Ook de voor rekening van exporteurs opgeslagen hoeveelheden worden thans opgeruimd, waardoor vele werkloozen thans weder aan 't werk zijn gekomen. De jaarlijksche ledenvergadering der Vereen. S.B.Z. ral alhier worden gehouden op 't eind dezer maand. Donderdag 5 Maart j.l. hield de Ned. Herv. Meisjesveceen. „Dorcas" des avonds te 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier haar jaarvergadering, waarvoor veel' belangstel ling was. In een volgend no. 'hopen we op deze mooie vergadering terug te komen, Met 1 April kunnen nieuwe leerlingen, die den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, tot de bewaarschool worden toegelaten. STELLENDAM. Donderdag 27 Febr. hield de Meisjesvereeniging „Ora et Labora" haar 13de jaarvergadering in de Chr. School. Dc beide lokalen waren flink bezet, toon de eere-voorzitter, de heer Van der Vlugt, (leze vergadering opende door te laten zin gen Psalm 100 1 en 5. Na het. gebed las hij Gen. 49 en riep alle aanwezigen een harte lijk welkom toe. De secretaresse gaf een overzicht van de werkzaamheden in hot afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de Vereeniging 13 leden en 42 begunstigers telde, Ook dc penningin en bibl'itih. brachten verslag uit. Daarna volgde een inleiding Gew. Gescli.: „De twaalf patriarchen rondom Jacobs sterfbed", door A. Brinkman. Op dit uitge breide onderwerp kwam een flinke bespre king. Nadat L. van Oostchibrugge nog een prozastukje: „Verlost" had voorgelezen, KON HUISHOUDEN NIET MEER DOEN Zü leed aan voortdurende verstopping' en hoofdpijnen Tenslotte vond zij het juiste middel. Lees slechts haar brief: „Jarenlang leed ik aan verstopping, waar aan blijkbaar niets meer te doen was. Mijn bloed was door de opgehoopte afvalstoffen als vergiftigd. Dit verzwakte mij dusdanig en maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik niet meer in staat was mijn huishouding te doen. Toen besloot ik eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd reeds was mijn toestand sterk vooruitgegaan. Ik slaap nu veel beter en mijn constipatie is verdwenen. Ik voel mij niet meer zoo moe en mijn werk valt mij nu ook weer veel gemakkelijker. Ik dank dit alles aan Kruschen Salts. Mevr. B. De helft van alle kwalen, waaraan de menschheid lijdt, is te wijten aan onvoldoend werkende afvoerorganen, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Men zal daardoor niet alleen gaan lijden aan hoofdpijnen en voort durende vermoeidheid, maar ook ernstige rheumatisohe pijnen, jicht en ischias kunnen hiervan het gevolg zijn. De zes zouten, die Kruschen Salts bevat, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De constipatie wordt hierdoor overwonnen en de afvalstoffen worden langs de natuur lijke kanalen uit het lichaam verwijderd. De pijnen nemen af, de oogen staan weer helder, de energie keert terug. Men voelt zich fris- scher, jeugdiger en krachtiger, in het kort gezonder, een ander mensch. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking,de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. werd pauze gehouden, waarin getracteerd word op chocolademelk en koekjes. De vergadering werd heropend niet het zingen van het Bondslied. L. Klink las een bijdrage: „In eigen kracht" en hierna zon gen vier leden het mooie zangstukje: „Mid dernacht". Vervolgens gaf T. van der Ree een tweetal leuke voordrachten en kreeg A. van der Ree gelegenheid haar Maatschappelijk Onder werp: „Onze menschelijke samenleving' voor te lezen. De Vereeniging werd gefeleciteerd door af gevaardigden van de Metsjesvereon.. de Kna penvereen., de J.V. en de M.V. „Helpt El kander" to Melissant. Nogmaals werd pauze gehouden en getrac teerd. Na het zingen van Psalm 68 10 en 17 las B. Voordijk een stukje voor, getiteld: „Berusting". Door M. Klink werd op keurig wijze voorgedragen: „Gelijk een kind' en „Leer mij volgen", beide gedichtjes van mej. H. S. S. Ktiyper. Hierop cent door alle leden gezongen: „Leer mi] vaigen", hetzelfde dat voorgedra gen was. N. Janssen kreeg nu het woord. Zij behan delde het onderwérp Ge'oofsleer: „De Enge len Gods". Deze mooie inleiding werd ge volgd door een leerzame bespreking. Door N. Klink werd een Flakkeescho schets van jan Knape voorgelezen, getiteld: „Een leer zame les". Een dankbaar applaus bewees wel, dat dit zeer in de smaak viel. Ds. de Valk bracht dé geiuwenschen over van de Mannenveroeniging, de Kerkeraad en dankte namens de leden van „Ora et La bora" de voorzitter voor zijn leiding. Daar na sprak hij het slotwoord en sloot na het zingen van Psalm 143 10 deze prettige ver gadering met dankzegging. Prijsschieten B.V.L. in de Chr. Nat. School. Dinsdag 3 Maart had het prijsschie ten plaats der B.V.L. alhier, nadat de serie wedstrijden waren geëindigd. De geheele plaatselijke commissie, bestaande uit den Burgemeester, Dr. P. J. Mulder, M. Jansen, J. A. Jongsma en P. D. Holleman, was tegen woordig. Ook luitenant Hogeweg had tot onze blijdschap de uitnoodiging aangeno men. Er werd getracteerd op thee en sigaren. Nadat het schieten was afgeloopen, werden de prijzen door den burgemeester uitgedeeld, waarbij de schutters op de gebruikelijke wijze werden toegesproken. De avond had een prettig verloop. Vele belangstellenden waren tegenwoordig. De uitslag luidt: Scherpschutters: C. Koenraad 91 p. Ie pr.; H. Polie 90 p. 2e pr.; D. Kievit 87 p. 3e pr.; H. v. Oostenbrugge 84 p. 4e pr.; H. J. de Goede 83 p. 5e pr.; D. Jansen 76 p. 6e pr. Schutters le klas: A. v. d. Laan 85 p. Ie pr.; J. A. Jongsma 84 p. 2e pr.; J. v. Heemst 83 p. 3e pr.; C. Polie 74 p. 4e pr.; A. Kreeft 73 p. 5e pr.; M. Klink Jzn. 73 p. 6e pr.; J. Koese 63 p. 7e pr. Schutters 2e klas: Fr. v. Oostenbrugge 66 p. le pr.; Kaashoek 66 p. 2e pr.; A. L. Kreeft 62 p. 3e pr.; J. L. v. Oostenbrugge 42 p. 4e pr.; H. Grootenboer 30 p. 5e pr. Aan den plaatselijken leider H. J. d e Goede werd een woord van dank gebracht voor de uitnemende organisatie. GOEDEREEDE. B. en W. van deze ge meente maken bekend dat de kiezerslijst 1936'37 van 23 Febr. tot 16 Maart voor een ieder ter secretarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Het bestuur der polders Rooklaasplaat maakt bekend dat de rekening der ontvang sten en uitgaven over 1935 en de begrooting voor 1936 met de daarbij behoorende be scheiden alsmede de voorstellen tot vaststel ling daarvan en machtiging tot het doen van uitgaaf van die begrooting, gedurende 14 da gen, te rekenen van 4 Maart tot en met 17 Maart a.s., voor een ieder ter inzage worden gelegd bij den secretaris der polders. Veder maakt het bestuur van genoemde polders bekend, dat de op 3 Maart 1936 vast gestelde lijst van stemgerechtigde Ingelanden gedurende 14 dagen, te rekenen van 4 Maart tot en met 17 Maart a.s., voor een ieder ter inzage zal worden gelegd bij den secretaris der polders. Prijzen der veldvruchten: voor de uien besteedt men f 1.40 per 60 Kg. en voor de blauwe aardappelen f 1.80 per 70 Kg. Naar eigenheimers geen vraag. Vrijdag 28 Febr. hield de Chr. Meisjes- vereen. „Lydia" op het Havenhoofd alhier haar jaarv£^_"dering in de school. De eere-voorzitter, de heer E. A. Snijder, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een inleidend woord over Joh. 12 van vers 20 tot vers 36. Hierna gaf hij de leiding over aan de presidente der vereen. Er volgden afwisselend inleidingen over Bijb. Gesch., stukjes en gezamenlijk zingen door de leden. Tweemaal werd een oogenblik pauze ge houden, waarin ververschingen werden rond gediend. Orgelmuziek verhoogde de gezellig heid. Ondanks de sterke vermindering van het aantal leden mag de vereeniging met dankbaarheid terugzien op een goed geslaag de en druk bezochte avond. De heer W. Redert sloot de vergadering met dankgebed. OUDDORP. Hedenavond 7 uur vergadert in hotel Spee de Konijnen- en Pluimveever- eeniging „Nut en Genoegen". -De afgeloopen week werden van hier vervoerd 30.000 kippeneieren. Bij den Kerkmeester Kr. Grinwis Kr.Tz. ligt tot 9 Maart ter inzage de rekening en verantwoording der Ned. Ilcrv. Kerk alhier. „MAAS"-NYMPHEN LICHT Woensdagavond is voor het eerst het kor ellngs geëlectriseerde kustlicht op den vuurtoren West- li oofd, ter sterkte van 5.200.000 kaars, ontstoken. Oudclorp lieeft z'n nieuwe kustlicht Vijf miljoenen kaarsen sterk Zie de stralenbundels draaien Zweven langs het donk're zwerk! Vijf miljoenen kaarsen schitt'ren Zichtbaar mijlen ver op zee Geven richting aan den zeeman Lokken naar een veil'ge ree. Vijf miljoenen kaarsen fonk'len Boren door den zwarten nacht Altijd schijnend, immer glanzend Wakend als een trouwe wacht. Vijf miljoenen kaarsen groeten Reeds van ver wie huiswaarts spoedt Wie verlangt naar vrouw en kind'ren Gaan zij stralend tegemoet. Als de stormwind door het duin giert Golven beuken op het strand Zijn die stralen als een noodklok Op de kust van Nederland. Vijf miljoenen kaarsen maken Dan 't vermanende gebaar: „Niet te dicht de kust genaderd! „In de branding is gevaar!" Vijf miljoenen kaarsen toonen Hoe men hier de scheepvaart eert En den stoeren, fieren zeeman Als een hoog bezit waardeert. Vijf miljoenen kaarsen nooden Alle schepen van de zee: „Breng Uiv lading, voer Uw welvaart „Veilig naar de GOEDE REE!" (Nadruk verboden.) HAKATE. Dezer dagen is van den landbouwer M. Tanis uit Oudeland een beste melkkoe be zweken, die onder politietoezicht is begra ven. Daar het dier niet verzekerd was is dit een groote schade. Er worden hier plannen gemaakt om een N. H. Mannenvereeniging op te richten. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de rekening, ontvangsten en uitgaven over 1935 en begrooting 1936 der vier polders tot 15 Maart op de poldersecretarie voor stem gerechtigden dier polders ter inzage liggen. De pas opgerichte gcm. zangvereeniging onder leiding van Joh, Bezuijen is al tot 30 leden geklommen. Op de beurs van Donderdag werd be steed: voor blauwe aardappelen f 1.80, uien f 1.40. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 112 werkloozen ingeschreven. Door het bestuur der cichorei-drogerij „de Onverwacht" zijn de laatste gedroogde cichoreiwortelen, ongeveer 11 ton, verkocht en deze week per scheepsgelegenheid, ver voerd naar Antwerpen. A.s. Zaterdagavond zal vanwege de B.V.L. schietwedstrijd worden gehouden in een lokaal der o. 1. school aan den Dorps weg. (Verb, bericht). Sectie-Goerec Dinsdag. 10 Maart a.s. in Hotel Spee te Sommelsdijk en Woensdag 11 Maart a.s. in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat, beide avonden om 7 uur, zal een vergadering wor den gehouden waarin de werking van de Motordienst zal worden uiteengezet. Perso nen die met de Landstorm symnathiseeren, en eventueel een verbintenis bij het korps willen sluiten, zijn welkom. Tevens wordt den leden medegedeeld, dat zij kunnen deelnemen aan een 24 uurs oefen- rit op 20 en 31 Maart a.s„ uitgaande van de Burgerwacht van Amsterdam. Nadere gege vens versteekt de Sectie Commandant. Opgaven moeten 12 Maart binnen zijn. Woensdagmorgen heeft in de Noord-Bra bantsehe gemeente Vierlingsbeek de ongeveer 35-jarige arbeider Sch. zijn echt- genoote na een woordentwist een vijftal steken met een mes toegebracht. De vrouw is in vrij ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft, zich bij de marechaussee in deze gemeente aangemeld en is in arrest gesiteld. Sch. was werkzaam op een landgoed te Vierlingsbeek en hem was over eenige maanden wegens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg schijnt te hebben aangetrokken. Hij stond gunstig be kend. DE SLOK De burgemeester van Giethoorn be paalde, dat bij danspartijen geen alcohol houdende dranken mochten worden ge schonken, welke bepaling bereids in wer king is getreden. Zondagavond, aldus vertelt de N.R.C., was er in een der café's een gymnastiekuitvoe- ring een der eerste drooggelegde dans avonden. Plotseling ontdekte de zaalhou der temidden der aanwezigen oen jongeling, die af en toe een glaasje vulde uit een volle flesch en den inhoud met zichtbaar welbe hagen over z'n tong liet glijdenZou het weer een Wild-West-drama worden? Deze angstwekkende gedachte dreef den caféhou der met z'n zoon naar de buiten surveillee- rende politie, die onmiddellijk meeging juist op tijd om te constateeren hoé de dor stige jongeman heimelijk nog een dronk namde laatsteHet volgende oog"n blik waren glaasje en flesch ais corpora de licti in beslag genomen. Wie schetst echter de hilariteit, toen bij het ambtelijk proefje op alcoholgehalte bleek, dat de inhoud be stond uitheerlijk leidingwater, verscb gekarnd door de Overijsselsche Waterleiding maatschappij?,..,.-, Zaterdag 7 Maart bij inzet en Zaterdag 14 Maart d.a.v. bij afslag, telkens 'a avon ts 6 uur te Ouddorp in het Logement Akers- hoek, ten verzoeke van den heer Teun's Tanis J.C.zn, te Ouddorp, van een perceel weiland te Ouddorp, in den polder het Wes'-Nieuwlard bi] Visscheishoek. k". as ter Sectie A Nó. 324, groot 0 46.50 H A of 304 Roeden V.M., dadelijk te aanvaarden. NOTARIS VAN DEN BERG. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936 te Dirksland, telkens 's avonds 7 uur, resp. in de zaal Odeon, veiling en in hotel „Regter" afslag, van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland aan den Ouden Weiwcg, Kad. Sectie B nr. 2389. Groot 10 A. 30 c.A. (67H R.V.M.). Jaarlijksche lasten: erfpacht f 50.66, Grondbelasting f 10.37, Polderlasten 1.34, Straatbelasting 2.79. Toebehoorend aan M. P. van Ast. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936, te Dirksland, telkens 's avonds 7 uur, resp. In de zaal Odeon. veiling en in hotel Regter af slag van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland, aan den Oudeweiweg, kad. Sectie B no. 2389, groot 10 aren 30 cen tiaren (67H R.V.M.). Jaarlijksche lasten: erfpacht 50.66, grondbel. f 10.37, poldert, f 1.34, Straatbel, 2.79. Toebehoorende aan M. P. van Ast. Op Woensdagen 18 en 25 Maart 1936, beide dagen 's avonds 7 uur, te Melissant, ter her- berge van M. v. d. Werf, resp. veiling en af slag, van Een huis. met schuur, erf en grond (eeuwig durend erfpacht) te Melissant, aan den Bouw diik, kad. Sectie A no. 1078, groot 3 aren 19 c A. Jaarlijksche lasten: Erfpacht 4.40, Grondbelasting f 9.73. Straabbelasting 2.92. Toebehoorend aan W. v. d. Bosch. Notaris COSTERMANS. Te Ossendrecht werd 's nachts op het Hageland oen messengevecht geleverd tusschen twee smokkelaars. De smokkelaar O uit Ossemlrecnt kreeg ruzie met B eveneens uit Ossend rechte Op zeker oogenblik trok O, een mes en bracht B. verscheidene steken in de borst toe, waarbij do linkerlong werd geraakte Het mes brak af en met dit stuk heft heeft O B. nog een snede over een der slapen gegeven. De dader, die spoedig werd gearres teerd, heeft tegenover de marechaussee een volledige bekentenis afgelegd. De toestand van den getroffene,, die naar de ouderlijke woning werd vervoerd is zorg wekkend. SOMMELSDIJK Overleden: Maatje V. Hof ten, 76 j., wed. van Jacob Dubbeld. STAD A. 'T HARINGVLIET. Geboren: Jacob Leendert z. v. J. C. Visser en E. Ho- gerwerf; Gerrit z. v. A. C. Koppenaal en J* C. Smits; Cathaiina Magdalena d. v. J. J. Nipius en G. M, Ottevanger; Neeltje d. v. W« C. Verwoerd en J. Kreft. Overleden: Anna Maria Goumare 81 j., wed. van Adr. Braber, eerder geh. met Jan Maliepaard. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Lena Maria Jacoba d. v. Jacob Korteweg en Ca thaiina Griethuizen* Pieter Cornelis z. v. Simon van Nieuwaa'l en Adriana van tfén Doel; Andre d. v. P. van den Heuvel en Elsjo Pieternella Donkersloot; Golina Adriana d. v. Willem Ras en Maria de Vos; Johanna Huberdina d. v. Bastiaan Vervloet en Helena Maria Stam; Lena Johanna Jozina d. v. Jacob de Reuter en Johanna van Zanten. Gehuwd: G. Keuvelaar 23 j. en C. M. Kameraad 17 j.; Izak Fun 23 j. en Maria de Bonte 21 j. Overleden: Gabriël Krijgsman 43 j.; Frans Huyer 60 j., echtgenoot van Adriana Donkersloot; Maria Vermaat 74 j., echtgen. van Abraham de Vos Wz.; Johannis Konings 76 j., echtgenoot van Adriana Troost; L. Overbeek 76 j., echtgenoot van Lena Raap. OUDE TONGE. Geboren: Anthonius Gerardus z. v. Wilhelmus van Otzel en van. Goverdina F. Klundert; Anthonia Elizabeth Maria d. v. Wilhelmus J. de Boed en van Huberdina van der Heiden; Pietje d. van Leendert Bogerman en van Dina A. Knops; Leendert z. van Aren Gebraad en van Jo hanna Timmers. Gehuwd: MalUiijs in 'tVeld 32 j. en Maatje de Been 25 j.; Adrianus Koert 25 j. en Jannetje Kamerling 20 j.; Jacob Beijer 23 j. en Johanna S. A. van Vugt 31 j. Overleden: Balthazar van Vugt 75 j., wed. van Maria J. Buijs; Hendrik van Noord i wed. van Jannetje de Ron; Dingeman Mooijaart 84 j., wed. van Jannetje Vrees wijk; Machiel Pollemans 87 j., echtg. van Johanna C. Niesse; Dina Kagchelland 41 j., echtg. van Johannes Vervloet. OP ZONDAG 8 MAART NED. HERV. KERK Oude Toni2e: 9y2 u. en 6 u. Ds Verkerk (v.m. H. Doop) Sommelsdiik: Vm en 's av. Ds van Asch OultiierisiilHaf' UV2 u pn H 11 D. Ktevne Vm. H. Doop; av„ Bidstond v. h. gewas Den Bommei 91/2 u. en 6 u lis Langtioul. ouddorp. Vm. Leeedienot; naru. La Hovius Herkingen: 9y2 u en 6 u de heer Overweel Goederoede. Vm. Ds Labrie Dirksland: 9V2 u. Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart VtPlissHnt. Vm. en 's av Ds Bouw Doop Middelharnis Vnorm. en 's avonds de hoer Wildschut, van Rotterdam. GEREF KERK MhJdeTOrarnii's: Vm. on nam. Caed. De Kkeer 1 tollgensplaat 9i/a u. en ti u. Us Reenders Den Bommel: 9V2 u. en 2 u. Ds Schaafsma 'iii-ldnrii Vm ei. nam Leeadionst Miklidielhaa-niis; Vm. en nam. Camtd, die Klei, van Ern Haag CHR GF.REF. KFRK Middelharnis: Vm. cn 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE 'tnddorn: Vm er nam Leendienst Midd-Mha-niS' Vm en avonds de hear Stuivenibeing', teheol. studierat, v Rotterdam 'l.-rUniBen - H j ,list DdrksJamd: 9, 2 en 6 u Ds van Dijke, van Nieuw-Beyerlan.d OUD GEREF. GEMEENTE Du de TnriKe 9 11 en 2 11 I e-silieiist Herkingen Zaal Tuinstraat) hi/2 u en 6 u, de heer llogerweri DOOPSGEZINDE G E M IC E NTE Ouddorp: Vm. Ds Fap.pemo, i - En en zei uaar volbra mensc de pn Opgaan de vromen geweest het Driemaal mannelijk or zichte des nen, in de op het feest op het feest der Loofhutt Heeren gesc Dat ware: Vroolij'kheid. in zijn eenhe baar. Het w telij-k en na den Heere werden er g Opgaan men sprekei harten. „Ho op naar Si Isrels achtb: stammen, gaan derwa naar de Ar tuigt; daar roemt". Daarente; het heiligdo die daarom daarmede den Heere En als hi den Heere dan laat de door het ga de hand, e (2 Kron. 3> En wie Hammaalot den opgan Jeruzalem Opgaan later dager in den Ten veel van z verloren. 1 men Israeli de H eere gediend zij Ook de Hiertoe b Mien Lal'Jbe tnooie, raak niet mindei allen weet Speciaal 3 mud els bi] handelt de problemen wel als van Haar vet onopgesmu zoo echt we nogrnaa voorbeeld U vindt df gen", die verre staan Utrecht. WEER TH Voor de g kleine, wat den wat rr krachtige vrouw. Op sten; dc o\ ac.ht, zat i Een gun sneeuwjac perde-n de die, den k( voeten var oor-en op dennengro karig gem groote peti lialk haar de„ Af on Mokken e de rosaohl kere groei werd sterl tel, die bo water zac' De jong schoot en haar fri.s< van onzek veie onuit de over den over op den knetteren neerzonk tel bewes even haa „Wat L Hij sch „Och ja •Ze voel

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2