RAS KASSA EN RAS SEYOEM ZIJN VERSLAGEN MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 4 MAART 1936 'trein ramt een Een Nationale zaak vrachtauto NIEUWS GEMENGD KALMTE TE TOKIO TERUGGEKEERD Het Abessijnsche Noordfront ingetsort rome in overwinningsroes KERK EN SCHOOL Echt Nederlandsch Zaad Van de Koninklijke Beetwortelzaaa-Cul- iu.tr Kuhn Co. N.V. ontvingen wij een Keurig uttgevoerden folder, waarin onder liovens taanden titel wederom wordt ge tracht de Nederlandsche suikerbietenver bouwers. voorzoover dat nog noodig is en dat schijnt nog bij velen het geval te y.ijn ervan te overtuigen, dat het in tij-' «Jen als deze eigenlijk vanzelfsprekend is, dut de met Nederlandsch geld gesteunde suikerbieten worden geteeld uit zaad, af komstig van het cenige hier te lande be staande bedrijf, dat zich al bijna 50 jttat bezighoudt met de veredeling van do sui kerbiet. Do voorziening in de behoefte van den landbouw aan het bedrijfsmiddel stuker- Jdetenzaad is voor een bedrijf als dat van Kuhn Co. op liet oogenblik inderdaad ven even natuurlijke functie als liet dat was in de oorlogsjaren. Dank zij datzelfde bedrijf was er toen voldoende zaad van goc-do kwaliteit beschikbaar voor de teelt Nan de toen onmisbare suikerbieten, waar van de economische beteekenis, al was dio toen van een ander karakter, zeker niet boven die van tegenwoordig uitging. Wanneer bui'tenlandsche vcredehtigsbe- drijven, die liicr te lande hun product la ten vermeerderen, om het hier verkregen Jiandelszaad, evenals Kuhn Co., ia plaatsen op de zg. internationale markt, oen zeker moreel recht meenen te kunnen laten gelden voor gebruik van ditzelfde zaad voor de teelt van suikerbieten in Ne derland zelf. dan moet dat zeker worden afgewezen. Do landbouwers, die voor deze bedrijven hot zaad vermeerderen, profitee- 'reu daarvan en daarom is het zeker toe te juichen, wanneer uitheemsche bedrijven om eommercieele redenen ons land uitkie zen voor het laten verbouwen van hun handelszaad. Ontoelaatbaar moet bet e c It 1 e r worden geacht, wan neer door de vertegenwoordi gers van deze buitenlandse lie bedrijven de voorstelling wordt gewefct als zou dit p ro du c t mo gen doorgaan als Nederlandsch zaïd. Me 11 schroomt z el f s niet o ui daarvan te spreken als v a n JOO Nederlandsch zaad Het belang van den Nederlandschen landbouw is liier alleen betrokken bij het Jvermeerderen zonder meer, want liet is ■voor ieder duidelijk, dat elke kg. zaad van nitheiimsche soorten, die in Nederland •worden gebruikt, voor de teelt van suiker bieten, automatisch ten koste gaat van ons eigen Nederlandsch veredeiingsbedrijf Landbouwers, die voor buitenlandscho bedrijven en op grond daarvan soms een sterke aandrang uitoefenen dat dit zaad van uitiheamsche variëteiten ook in Neder land zal worden gezaaid, hegrijpen niet, «lat het zuiver Nederlandsch belang op houdt na liet «-meerderen en in liet tegen overgestelde gaat veranderen, wanneer uit bet handelszaad van buitenlandsche varië teiten in Nederland zelf suikerbieten woi- den geteeld, want liet totaalgebruik van suikerbietenzaad in Nederland wordt er Diet door vergroot Op de juist ontvangen folder Van Kuhnl Po jt; n„n de Vp-'-'irle pfi-nrlrnlit cel» Lkaart van Nederland, waarmede zeer ld e m o li s t r a t i e f e n o p een w ij z e ia is hij ons weten nog nooit is gebeurd, de verspreiding van de suikerbietenteelt in ons Vaderland is aangegeven. Geïnte resseerden zullen daar zeker behingstelling voor hebben, evenals voor do onder dio kaart nog afgedrukte grafiek, waarin de grootte van den verbouw, verdeeld over de afzonderlijke provincies, sedert 186(3 in beeld is gebracht, zoomede voor de grafi sche voorstelling van het verloop van de gemiddelde opbrengst per ha. sedert 1900. De folder is op aanvrage gratis verkrijg baar bij de Afdeeling Publiciteit van do Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur Kulin en Co. N.V., Noorder-Stationsweg 15, Bloe- uiendaal, C. van Muiswinkel Mzn. f Oud-lid van Provinciale Staten en Gemeenteraad Donderdagavond is in kinderlijk geloofs vertrouwen op Gods genade overleden de beer C. van Muiswinkel Mzn. te Zwam inerdam. De overledene was een zoon van wijlen den bekenden heer M. v. Muiswinkel, graan handel te Zwammerdam en werd geboren tl Aug. 1865 te Aarlanderveen. Ook hij bleef werkzaam in de graanhandel, en kreeg daarin ecu goede positie cn een eervolle naant. Maai- hij beperkte zijn arbeid niet tot zijn dagelijksch be roep. Integendeel, onvermoeid was hij wprkzaam op kerke lijk, politiek en maatschappelijk gebied. In de Geref. Kerk van zijn woonplaats bekleedde hij veie jaren het ambt \an ouderling of van dia ken. Op schoolgebied gaf hij zijn gaven en krachten als bestuurslid, sedert 1921 als voorzitter van de Chr. Nat. School. Vooral echter op politiek gebied was hij onverdroten werkzaam. Beeds in 1893 werd bij gekozen tot lid van de gemeenteraad. In 1903 werd hij, de eenige anti-revolutionair, reeds wethouder, en dit bleef hij tot Septem ber 1935. Zoo werden zijn bekwaamheden ook door zijn tegenstanders geëerd. In 1925 werd de heer v. Muiswinkel tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd In 1927 werd dit mandaat door dc kiezers weer vernieuwd, totdat hij zich in 1931 vrij - willig terugtrok. Naast deze functies was hij nog op al lerlei wijze werkzaam in Gods Koninkrijk. Het nut van de Christelijke pers zag hij ter dege in en dus richtte hij met anderen de Bijnlandsche Persvereeniging op. Bijzonder veel belangstelling toonde hij voor het Geref Weeshuis te Middelharnis, waarin hij resp. secretaris en voorzitter was. Voorts was hij lid der Comm. van Toezicht op de Lagere Landbouwschool en bestuurs lid der Chr. H.B.S. te Alphen a.d. Rijn, voor zitter der A.R. Kiesvereeniging te Zwammer dam, bestuurslid der Statencentrale Gouda en Kamercentrale Leiden, secretaris en voor zitter der Hulpcentrale Bodegraven, voorzit ter der Onderstandskas, vice-voorzitter van het Onderling Fonds voor Zickenhuisverple ging Zoo toonde de lieer Van Muiswinkel hoe Hef hij zijn stadje, zijn volk en de zaak des Heeren had. Dankbaar herdenkt men in breede kring wat hij vermocht dankbaar zijn zijn nabestaanden, dat hij in volle vrede ontslapen mocht. Chauffeur gedood I Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft op de spoorweg Apeldoorn-Dieren halfweg Beekbergen een ernstig onge val plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door den on geveer 35-jarigen ongeliuwden H. Nieu- wenhuis, werd op de onbewaakte spoor wegovergang in de Haarwcg door de lok. trein, welke om 16.35 uur uit Apeldoorn naar Dieren vertrokken was, gegrepen. Over een afstand van 170 meter word de auto meegesleurd, waarna de loco motief ontspoorde. De bestuurder van de auto was op slag dood. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Met een cxtrairein uit Dieren zijn de reizigers, na te zijn over gestapt, naar Dieren vervoerd. Om kwart voor zes was men nog hard aan het werk om de brokstukken van de vrachtaulo, die onder de ontspoorde locomotief geklemd zaten er vandaan te halen. Daar 't treinver keer op dit traject over enkel spoor gaat was de verbinding Apeldoorn-Dieren geheel ge stagncerd. Tegen 7 uur was alles weer vrij. Het ongeval is waarschijnlijk een gevolg van onoplettendheid van den vrachtrijder, daar hei uitzicht op den overweg goed is. De machinist verklaarde op het laatste oogen blik de auto gezien te hebben. Een in de buurt zijnde landbouwer had opgemerkt, dat de bestuurder van de vrachtaulo op het laatste oogenblik nog getracht had te rem men. LAFFE ROOFOVERVAL Oude vrouw mishandeld Te B a k k u m (N.H.) vervoegde zich 's avonds ongeveer om zeven uur een tot nu toe onbekend gebleven persoon aan de wo ning van de 78-jarige weduwe Levering- Gaarthuis aan cte Heerenweg. De man zeidc een adres in de buurt te zoeken waarop do vrouw de voordeur open deed om hem te woord te staan Op dat moment heeft de man het oudje vastgegrepen en tegen den grond geslagen waar zij hevig bloedend en bewusteloos bleef liggen. Toen zij weer bijkwam bleek de indringer te zijn verdwenen en laden en kasten in de woning te zijn geopend. De vrouw is naar buiten gestrompeld en heeft de buren gewaarschuwd, die onmid dellijk de politie hebben gehaaid. Ook een dokter werd gewaarschuwd die de trouw heeft verbonden. Kort daarop heeft zij het bewustzijn weer verloren docli later kwam zij opnieuw bij konnis. De verwondingen, voornamelijk aan het hoofd, bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Het uitgebreide onderzoek naar den dader heeft tot dusver nog geen resultaat gehad. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of er in de woning iets wordt vermist aange zien de toestand van de vrouw zoodanig was, dat, zij daarover nog geen inlichtingen kon geven. Over den indringer heeft de vrouw, die alleen woont., alleen kunnen mee deden. dat tie dader een vrij lang postuur had. Berginstorting te Geulhem Alles goed aigeloopen Zaterdagmiddag tusschen 3 en i uur is te Geulhem, onder Houthem, op een terrein, toebehoorende aan de Mergel- werken van de firma Wijriands, een kalksteenheuvel over een lengte van tachtig meter ingestort. Van alle kanten vielen rotsblokken omlaag, waarvan een aantal in den Geul terecht kwam. Zware eikenboomen. welke op den top van den ongeveer veertig meter hoogen heu vel groeiden, werden ir.ee in de diepte, ge sleurd. Het geheel biedt een chaotischon aanblik. Het gedreun der instorting was tot ver in den omtrek te hooien, zoodat van alle kanten de menschen verschrikt kwamen toeloopen. Gelukkig bleek, dat er geen per soonlijke ongelukken waren gebeurd. Dit i? zeker te danken aan het feit, dat het Zon dag was en de weg, welke langs den heuvel loopt, nagenoeg verlaten lag. De vermoede, lijke oorzaak van de instorting is liet te veel uitgraven r an kalksteen, waardoor rle heuvel uitgehold was. Aangezien er zieli geen huizen of installaties in dg nahijhe'd. van den berg bevinden, is er geen schade aangericht. Doodelijke auto-ongelukken De 65-jarige D. T. KI. te Enschedé, die Zaterdag j.l. aldaar door een auto werd aangereden, is door de ernstige verwondin gen, die hij daardoor opliep, aan de gevol gen daarvan overleden. Op de weg langs het kanaal Temen- 7. e nG ent is de 39-jarige ongehuwde A. T. v. cl. K. door een hem achterop rijdende auto aangereden. Van der B. kwam te val len en bleef bewusteloos langs de kant van den weg liggen. Tijdens het vervoor naar het ziekenhuis is hot slachtoffer overleden. De te vroeg vertrokken bruid Een hardnekkige maagd Men meldt ons uit Ossendrecht: Mej. N„ die op 19 Februari met haar aanstaande, zonder liet voorgenomerf huwe lijk te voltrekken, niet dezen op siensatio- ncele wijze naar Antwerpen vertrok, werd Donderdag weder in haar ouderlijk tehuis alhier teruggebracht, 's Middags om 12 uur wist zij wederom te ontkomenzij vertrok met de electrische tram van hier naar Ant werpen. Zoodra de vader dit bemerkte, begaf hij zich naar den burgemeester van Ossen- drecht om hem van dit voorval in kennis te stellen en hem te verzoeken te trachten ten tweede male zijn dochter terug te krij gen. Ouders en familieloden van het meisje zijn zear onder den indruk van dit tweede voorval. Echtelijke twist Een verijdeld moordplan Sinds geruimen tijd heerschte er onecnig- heid in liet gezin van P. te Heerierhei- d e. Man en vrouw leefden voortdurend in onmin en de twisten liepen zóó hoog, dat de vrouw uit vrees voor gewelddaden naar haar familie te Voercndaal vluchtte. Vrijdag avond kreeg zij van haar man een brief, waarin hij dreigde haar te zullen dood schieten cn ook de kinderen van het leven ie zullen berooven. De vrouw deed tan deze brief mededecling aan de politie. De Iioci lonsche recherche stelde onmiddel lijk een onderzoek in en kwam tot de ont- doekking, dat dc man werkelijk de bedoe ling bad zijn bedreiging ten uitvoer té brengen. In zijn woning word een revolver met scherpe, patronen aangetroffen en bij een verhoor gaf de man toe, het plan te heb ben gehad, vrouw en kinderen te dooden Hij is op transport naar Maastricht ge steld. TUSSCHEN" DE DORSCHMAOHINE GEDOOD Bij Terheyden (N. Br.) had de 41-jari- ge ongehuwde zoon van de weduwe H. te Ze- venbergschenhoek het ongeluk bij werkzaam heden met de dorsehmachine bij de weduwe C. Romne met een der beenen tusschen de machine bekneld te raken, tengevolge waar van dat been geheel werd verbrijzeld. Dr. O. Verhaak uit Zevenbergtschenhoek verleende de eerste geneeskundige hulp, ter wijl geestelijke bijstand werd verleend door een der Paters uit Langeweg. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij is overleden, De oorlog in Oost-Afrika Buitenland Lot der opstandige officieren nog niet beslist Sterke nationalistische regecring gewenscht Met militaire hoofdkwartier in Tokio deelt mede, dat de leider der rebellen, ka pitein Nonaka, zelfmoord heeft gepleegd. De meeste leiders van de revolte, onder wie drie oud-officieren, zijn naar de ge vangenis overgebracht, terwijl dc lagere Officieren eti de manschappen, die zich hebben overgegeven, in bun barakken be waakt worden. In een communiqué wordt gezegd, dat alle jonse officieren, die bij'de revolte betrokken zijn, uit den militairen dienst zullen worden ontslagen en afstand zullen moeten doen van hun eereteekeneu. De politie te Tokio deelt mede, dat bij de ojislandige beweging vijf agenten zijn ge dood, terwijl een zesde gewond is. Dc mikado heeft beslist, dat de. minister van financiën, Takabasji, burggraaf Snito, generaal Watanabe <;n kolonel Matsoea, die bij den opstand vermoord zijn, posthuum geëerd zullen worden. Men verzekert, dat te Tokio de normale toestand is teruggekeerd. Van het heerlijke lenteweer op Zondag hébben talrijk» hoofd stedelingen gebruik gemaakt om uitstapjes buiten de stad te maken. Tram» bo-sen cn treinen waren overvol. Verklaring van het kabinet Het Japansche kabinet heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin liet uiting geeft can zijn leedwezen over de laatste inciden ten. Het gevoelt een groote verantwoorde lijkheid voor die gebeurtenissen, doch be tuigt tevens er zijn voldoeni-ng over, dat rle bevolking haar kalmte heeft bewaard en liet zakenleven normaal iiecft gefuiiction- neerd. Tenslotte worden autoriteiten cn bevol king aangemaand, haar plicht te doen en zich van excessen te onthouden Het lot der officieren Omtrent liet lot van de in arrest gestelde officieren, welker aantal inmiddels is ge stegen tot 20, is nog niets nauwkeurig be kend. Dat zij zelf een eind aan hun leven zouden hebben gemaakt is tot dusverre nog niet officieel bevestigd. De toestand van hofmaarschalk Soezoeki, die zwaar gewond is, is na een bloedtrans fusie beter geworden. De vroegere zegel bewaarder Makino is ongedeerd ontsnapt Men zegt, dat hij en Saionji door een gen öarme gewaarschuwd werden, welke bij den overval op Saito had weten te ontko men. Volgens een verklaring van den minister van oorlog moet de grootste zorg thans zijn de aaneengeslotonheid van het leger te waarborgen en te versterken, door onjuiste opvattingen over de trouw aan den keizer to bestrijden. Leger en volk moeten elkan der vertrouwen cn schouder aan schouder staan. De regeeringsvorminy Het schijnt thans, dat admiraal Okada geen minister-president zal blijven. In een oficieei communiqué wordt mede gedeeld dat de Japansche natie thans een sterk., nationale regeering wensclit. Generaal Kawasjima heeft als minister van oorlog een proclamatie uitgegeven waarin hij verklaart: „Ik alleen ben te laken voor de betreurenswaardige gebeur tenissen, welke hebben plaats gehad en ik ben mij diep bewust vaji mijn verantwoor delijkheid". De minister voegt hieraan toe, dat de eer van het leger in de oogen van het volk en van het buitenland bevlekt is. Het defi nitief herstel van de discipline in het leger zal veel moeite kosten, niettegenstaande op het oogenblik schijnt, dat do orde is her steld. DUITSCHE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD De Berlijnsche schepenrechtbank heeft na een proces van bijna zes maanden uit spraak gedaan in de zaak tegen 25 commu nisten uit Neukoelln, die er van beschuldigd werden, te hebben deelgenomen aan een go- wapenden overval op een vergaderlokaal der S. A. op 15 October 1931. Vijf der beklaagden zijn wegens moord rn vereeniging en ernstige huisvredebreuk ter dood veroordeeld. Verder verliezen zij le. levenslang de burgerlijke eere-rechten. Elf beklaagden zijn wegens medeplichtig, heid veroordeeld tot tuchthuisstraffen, varieorende van drie tot veertien jaar. De ïiolitiebewaking was tijdens do zifting versterkt met Scliupo's in uniform en wachtmeesters. De troepen van het derde Itali aansche legercorps en die van het Eritreeschc legercorps hebben in het noorden en zuiden de troepen van ras Kassa in Tembien aange vallen, gelijktijdig met den op- marsch van liet eerste Italiaansche legercorps naar den Amba Alagi. Maarschalk Badoglio seinde daarop: De tweede veldslag in Tembien is in egn beslissend sta dium gekomen. De legers van ras Kassa en ras Seyoem zijn omsin geld en hun toestand wordt van uur tot uur critieker. Het volgende Italiaansche tegen bericht meldde: Op het noordelijk front is het leger van rus Kassa, dat beslissend is geslagen, in ont binding. Volgens nadere berichten uit Tigrë zou het Italiaansche leger den slag in Tembien hebben ge wonnen. De verslagen Abessijnen hebben overal groote hoeveelheden wapens en munitie in de handen der Ita lianen achtergelaten. Het leger van ras Kassa zou vernietigd zijn. Het verloop van het gevecht De oorlogscorrespondent van liet D.N.B. seinde uit Asmara: Sinds Vrijdag is aan liet Noordelijk front in Abessinië een groo te Italiaansche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van ras Kassa en van ras Seyoem te omsinge len. In het hoofdkwartier is men ia» mee ning. (lat dit doei zon goed als bereikt is en dat men kan zeggen, dat de Abessijn sche troepen aan liet Noordelijk front ver slagen zijn. Tegelijk met den npmarsch van liet eer ste legercorps, welke leidde lot de bezet ting van den Amba Aladgi, heeft het corps inheemsche troepen, een grootsrlie actie op gezet tegen ras Kassa en ras Seyoem, die met ongeveer 70.000 man voortdurend po gingen ondernamen dooi- te breken in de richting van Haussicn. Terwijl het derde legercorps ten Zuiden van de rivier Ghewa opereerde, arriveerde het inheemsche corps ten Noorden van Alibi Addi. Op 2S Februari kon de Abes sijnsche slelling op den Work Amba („gotidberg") hij een verrassenden storm aanval worden genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die gede tacheerd zijn hij liet corps inliPemsclio troe pen zijn, niet opgemerkt door tien vijand, den hiina 2000 M. hoogen bergrug bestegen. Zij verdreven den geheel verrasten vijand in een ldoedig bajonetgevecht. Niettegenstaande liet krachtig artillerie- en vliogtuigbonibardement, waardoor de Abessijnen werden weggemaaid, jirobeerden zij den geheelen dag door dc stelling op nieuw te hestonnen. Des avonds moesten zij evenwel onder den krachtigen druk der Italianen het veld ruimen, met achterlating van 3000 gesneu velden, o. w. een commandant en vijf on- der-commnndnnton. Dn Italiaansche verliezen bedroegen dien dag ongeveer 500 gesneuvelden. Op 29 Februari hebben de Italianen hun militaire actie voortgezet. De actie is nog niet ten einde. In liet algemeen kan gezegd worden, dat aan het Noordelijk front alleen nog het le ger van ras Imroe strijdbaar is. Dc coiresjiondcnt heeft liet hoofdkwar tier te Asmara bij zijn terugkeer feestelijk verlicht gezien. De vice-gouverneur heeft een toespraak gehouden, waarin hij de succesrijke ge vechten roemde. In militaire kringen te Asma ra verklaart men, dat Abessinië van militair standpunt bezien, thans den oorlog heeft verloren. Het lot van ras Kassa Uit Asmara wordt nader geseind: Bij de gevechten in Tembien, welke drie dagen hebben geduurd, werden de legers van ras Kassa cn van ras Seyoem geheel vernietigd. Ilct gros der troepen werd bij Abbi Addi omsingeld. Ras Kassa bevindt zich met een klein deel zijner troepen op weg naar het Zuid- Westen. Hij wordt onderweg voortdurend door Italiaansche bommenwerpers bestookt. De Italiaansche verliezen bij de laatste gevechten zouden niet zoo groot zijn, doch de Abessijnsche verliezen worden ontzag lijk genoemd. .Maarschalk Badoglio heeft in het hoofd kwartier zijn voldoening over de overwin ning uitgesproken. Stefani voegt hieraan nog toe: De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Reusachtige hoeveelheden wapenen dieren en ander materiaal zijn buitge maakt. Het lot van Ras Kassa is hetzelfde als dat van Ras Moe- 1 o e g e t a. De luchtmacht is bezig de over winning uit te buiten. Naar het Asjangi-meer De Italiaansche troepen rukken via den Amba Alagi in Zuidelijke richting op naar het Asjangi-meer, welk gebied reeds door vliegtuigen is gebombardeerd. Van het Zuiderfront Uit Mogadisco wordt vernomen, dat de troepen van dodjas Bietno Mered zich niet meer aan de Webbi Gestro bevinden en ook de versterkte stellingen op den berg Ellot hebben verlaten. Deze troepen zouden zich naar het Goba-gebied i/ibben teruggetrok ken. Wat Addis Abeba meldt Van Abessijnsche zijde wordt de toestand aan het noordelijk front als volgt voorge steld: de Italianen dringen langzaam op van Malcalle naar het massief van Amba Alagi, gesteund door bombardementsvlieg tuigen, gemotoriseerde afdcelingen en tanks. De Italiaansche afdeelingen worden hef tig aangevallen door de trocjion van Ras Kassa en Rus Seyoem. Het doel van de Italianen schijnt do be zetting van de Aniba Alagi. De opmarsch heeft alleen plaats over de begaanbare we gen en het schijnt, dat niet terreinwinst, doch alleen het bezetten van sleutelposi ties, de reden is van dezen plotselingen op marsch. De Italianen willen stellingen be zetten om gedurende den regentijd de Abes sijnsche aanvallen te kunnen afweren. Van Abessijnsche zijde wordt er verder op gewezen, dat de regentijd liet oprukken met gemotoriseerde kolonnos onmogelijk maakt, terwijl de Abessijnen hierdoor in het geheel niet worden gehinderd De duce ontvangt tropeeën! Het s.s. „Tevere" is te Napels aangeko men uit Oost-Afrika met 469 soldaten, zwarthemden en werklieden aan boord, die voor herstel van gezondheid naar Ita lië terugkeeren. Bovendien bevindt zich dc federale secre taris van Erythren, Gatna, aan boord, die belast is met liet overhandigen van de ordetcekenen en de uniform van Ras Mne- loegeta, welke na den slag van Amba Ara- dam zijn gevonden, aan den Duce. Mussolini herdenkt Adoea In tegenwoordigheid van den koning en Mussolini werd Zondagochtend aan het graf van den Onbekenden Soldaat n plech tige mis in de open lucht gecelebreerd ter eere van «le veertig jaren geleden bij Adoea gesneuvelde Italiaansche militairen. Ai Ie troepen van het garnizoen Rome. zoomede alle manschappen der fascistische militie en andere op militaire leest ge schoeide partii-organisaties woonden de plechtigheid bij. De manschappen stonden opgesteld op liet Piazza Vcnezia en bij het nationale monument. Dc toegangswegen waren door tiendui zenden personen bezet. Groot was het enthousiasme toen Mus solini op liet balkon \an zijn paleis ver- bclicen. Mussolini zeide o. m.: Onze heldhaftige soldaten rokken vooiwaarts. De feiten spre ken en zullen nog meer spreken. Er moeten duizenden slachtoffers zijn! Omtrent rle recente gevechten in Tembien worden nog de volgende bijzonderheden bekend! Na de vergeefselie poging den Work Am ba ten Noordon van Abbi Addi te heroveren, trok liet Abessijnsche leger, dat niet 70.000, doelt slechts 15.000.man sterk was, nit Abbi Addi terug, waar het door liet uit liet Zui den naderende derde legercorps werd om singeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag slaagde ras Kassa er in met een deel zijner troepen door de Italiaansche troepen heen te breken en te vluchten in de richting van do Takazzo. Italiaansche bommenwerpers hebban een achtervolging ingezet en Kassa's troenen met bommen bestookt. Zaterdag werd de kring om het bij Abbi Addi ingesloten leger, dat zich wanhopig verdedigde, steeds nauwer. De Abessijnsche soldaten werden in bloedige gevechten afgemaakt. liet aan tal dooden aan Abessijnsche zijde moot vele duizenden bedragen. Het aantal gewonden moet ontzettend zijn, hoewel op het oogenblik nog geen nauwkeu rige cijfers bekend zijn. De Italiaansche verliezen zouden be trekkelijk gering zijn. Of ras Kassa nog heelhuids naar de binnenlanden van Abessinië zal kun nen ontsnappen, moet men afwachten. Ilct Abessijnsche front is, behalve de uiterste linkervleugel geheel ingestort De situatie van de troepen op dezen vleugel, die 30.000 man sterk zijn, wordt evenwel als hopeloos beschouwd. Vele vluchtende soldaten hebben hun wapens weggeworpen om voor vreedzame bewoners te kunnen doorgaan. Do Italiaan sche buit aan wapens cn munitie moet zoop groot zijn. Badoglio's tweede groote succes! Do slag in Tembien is de tweede acte van de grootsch opgezette manoeuvre, wel ke maarschalk Badoglio heeft voorbereid De eerste groote siag, die Badoglio don Abessijnen beeft toegebracht, was toen hij ras Moeloegeta hij den Aradam-berg heeft verslagen, waarbij hij zich de mogelijkheid schiep den Amba Alagi te bereiken. De volgende belangrijke fase zal zich waarschijnlijk binnenkort afspelen op den uitersten rechtervleugel van het Italiaan sche leger. Bij die gelegenheid zal beslist worden over het lot van do legers van den negus. Het Asjangimeer het naaste doel? Ket Italiaansche ministerie voor pers en propaganda meldde de overwinning van den Amba Alagi. Het door maarschalk Badoglio geseinde legerbericht luidde „De troepen van 't eerste leger corps hebben den Amba Alagi ver overd. Sinds Vrijdagmorgen 11 u. waait op den top van dezen berg, die den heldendood van Tosselli en de zijnen heeft gezien, de Ita liaansche vlag". De troepen waren in den och tend van den 27sten op weg ge gaan, ongeveer twintig kilometer scheidden hen van het doel. Het afleggen van dezen afstand en het bezetten van den meest be roemden berg van Abessinië heeft dus iets meer dan 24 uur geduurd. Men kan zeggen, dat de overwinuing van Amba Alagi hot logisch gevolg is van de overwinning van Amba Aradam, welke methodisch werd voortgezet door maar- schalk Badoglio, De Amba Afhgi ligt aan den weg varï Ma kale naar Dessie. Tusschen 21 Februari cn 27 Februari nes telden de Italianen zieli in liet gebied van Adigrat, terwijl de luchtvaart de detache menten van den vijand achtervolgde tot aa« den pas van Ezba, even voor liet Asjangi meer. Op 27 Februari deed het eerste legercorps den eersten sprong en bezette belangrijke posities zonder tegenstand te ontmoeten. Vrijdagmorgen om 10 uur bereike de divisie Alpenjagers den pas Togera aan de rechter zijde, terwijl de divisie „Sabauda" de borg- engte Falaga aan de linkerzijde bezette en de derde colonne, bestaande uit de vierde divisie Zwarthemden en oprukkende in liet midden, bezit nam van den pas Alagi cn vervolgens van don top van den Atnba Alagi. De snelle opmarsch verraste den vijand cn deed iedere poging van de Abessi-.iiërs om tegenstand te bieden op de linie van den berg, waar het Abessijnsche commando voor de orga nisatie van zijn tegenstand rekende op een lateren aanval, te niet. De verovering van den Amba Alagi bevestigt de portée van de nederlaag, die toegebracht is aan het leger van Bas Moeloegeta, wiens troepen geen kans gezien hebben zich op den Amba Alagi te reorganiseeren. Bovendien is de historische waarde van deze overwinning aldus gaat Stefani verder wegens liet wreken van den offer dood van majoor Toselii zeer belangrijk, aangezien deze berg beschouwd werd als een strategische pijler, zoowel voor den toclil naar liet noorden ais tiaar iiet zuiden en omdat de Abessiniërs dachten, er een Thermopylae van te maken. Op den top van den Amba Alagi, op een hoogte van 31-14 meter, wappert thans de vlag, geschonken door de geme.nto Vittorio Veneto, ter herinnering aan den comman dant van een compagnie van het roemrijke vierde bataillon „ToseliiRicci, die tezamen met majoor Toselii m den slag van 1895 is omgekomen. De luchtvaart heeft actief deelgenomen aan de operaties. Nu de Atnba Alagi veroverd is, beboer- schen de Italiaansche troepen de wegen, di«i afdalen naar de slr;ek van Quorani. De negus kwam te laat! Het agentschap Stefani voegt aan dit. relaas nog toe, dal, volgens geloofwaardige berichten, de Negus uit Dessie naar het Iront was vertrokken aan het hoofd van nieuwe colonnes, teneinde hulp te brengen aan de noordelijke legers. Dit feit deed den Italiaan schen generalen staf ertoe hesluiten, onmiddellijk den slag toe te brengen, die de verovering van den Amba Agali ten gevolge had, in plaats van een slagen der operaties in Tembien en aan «le Takazze-rivicr af te wachten. Italiaansche vliegtuigen hebben het dorp gebombardeerd, waar de Negus verblijf hield, en hebben met explosieve bommen de troepen, die bent vergezelden, uiteenge slagen. JAPANriCH OFFICIER PLEEGT HARAKIRI! Om een „voorbeeld" te geven aan de op standige officieren, die de militaire regle menten hebben overtreden, heeft een 51- jarige luitenant van de keizerlijke garde, Aojima, zich volgens de oude ritus, van h»t leven beroofd, door zich den buik open te snijden. Zijn vrouw, 23 jaar oud, sneed zich na hem de keel af. In oen blief die de luitenant achterliet deelde hij mede, niet te kunnen verdragen dat keizerlijke Japansche troepen tegen elkaar hadden gestreden. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Drachten (Vrijz. Herv. toez.). J. Bikboom te Amersfoort. TeBrui- nisse (toez.) C. Hooijkaas te Den Briel. Aangenomen: Naar Feijenoord-Rotter- dam (vac.-Edelkoort), Joh. A. Raams te Kloetinge. Naar Lage Vuursche, J. van Amstel te Voorthuizen. Bedankt: Voor Katwijk aan Zee, J. Loos te Oudega (Wymbr.) Voor Wage- ningen, H. J. Drost te Aalten. Bedankt: Voor Groot-Ammers, J. H, Koster te Montfoort. CHR. GEREF. KERK T w e e ta 1: Te Sassenheim: P. de Groot te Gorinchem en L. Kraan te Baam. Beroepen: Te Ouderkerk a. d. Amstel, J. van Doorn te Ede. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Maastricht, prop, F. J. B. van der Chijs te Schiedam. VRIJ EVANG. GEM. Bedankt: Voor Oldebroek, C. J. Hoe kendijk te Bussum. GOUDEN JUBILEUM P. LE FEBER De heer P. Ie Feber, rustend hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel, vierde op 1 Maart zijn gouden jubileum bij het Christelijk onderwijs. De jubilaris werd 3 Jan. 1870 te Breskens geboren en 1 Maart 1886 kweekeling aan de Chr. school te Groede, waarbij hrj meteen voor de klas werd geplaatst. 1 Nov. 1889 volgde zijn benoeming tot onderwijzer aan die school 1 Juli 1892 vertrok de heer Le Feber als on derwijzer naar Axel. In 1901 ving hij aan met het geven van landbouwonderwijs aan cur sussen. 1 Juni 1922 werd lifj benoemd tot hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel, de eerste der Chr. scholen op dit gebied in ons land. In het midden van het vorig jaar heeft de heer Le Feber na een diensttijd van ruim 40 jaar liet onderwijs met pensioen ver laten. NED. HERV. BONDEN OP GEREF. GRONDSLAG De algemeene vergadering dei' Federatie van Ned. Herv. Bonden en Vereen, op Geref. Grondslag is bepaald op Woensdag 15 April en wordt gehouden te Utrecht. Ds J. H. van der Wal van Wageningen zal spreken over „De Kerk". ZENDINGSJUBILEA Het jaar 1936 is rijk aan zendingsjubilea. Niet minder dan drie groote Zendingsgenoot schappen, de Noord-Duitsche-, de Leipzlgei' en de Gossnersche Zending vieren hun 100- jarig bestaan, de Bethel- en de Ncuendette- lauerzending gedenken hun gouden bestaan en de arbeid der Rijnsche Zending onder do Bataks op Sumatra, waai- een zoo groote in heemsche kerk ontstaan, is, bestaat 75 jaars

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3