MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 4 MAART 1936 GEMEENTERAAD VAN MELISSANT SULKAPHOS EN FERTIPHOS TWEE NIEUWE KUNST- MESTSTOFFEN Lezing ir. J. v. d. Rieten te Middelharnis Ned. Herv. J.V. „Daniël" te Ouddorp, UITREIKING VAANDEL Jubileum-lectuur moest ditmaal voorgaan PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STANDEN VERKOOPINGEN Vergadering van Vrijdag 28 Februari l)e Voorzitter, Burgemeester DE VIS- SCHER opent tie vergadering mot gebed, •waarna de notulen gelezen worden. Welli. STRUIK, maakt de opmerking, dat hij geen bezwaar had tegen de verhooging, Éaaar dat hij bezwaar maakte tegen het ver schil in kindertoeslag van 23 cent. De lieer v. ROSSUM meende, dat volgens do voorzitter liet versehil, dat ontstaan zou door wijziging steunregeling geen 2800, was maar f 1300,Uit de besprekingen blijkt, dat) dit slechts een cijfer was dat Vlugge berekeningen uitwezen. De notulen worden dan niet algemeene stemmen goedgekeurd. a. Ingekomen van den Minister van Soc. Zaken, dat er geen bezwaar zijnerzijds be staat liet tarief voor steunvorleening te handhaven. b. Ingekomen van Min. van Financiën, schrijven betreffende de werkverschaffing in den Kroningspolder, van meening zijnde, dat het zoo voldoende uitgevoerd is; c. van Ged. Staten Kon. Besluit, waarbij bepaald wordt, dat de bediening der ambten van ontvanger en secretaris dezer gemeen te gecombineerd zal moeten zijn; d. van Ged. Staten, goedkeuring verorde- aiing straatbelasting; e. van Ged. Staten, goedkeuring veror dening verkoop sterke drank in 't klein; f. verslag \an de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1935, waaruit o.m. blijkt, dat de Commissie twaalf maal bijeen geweest is; g. door Ged. Staten is opnieuw terug ge zonden de begrooting 1036 met verzoek als nog tot erliooging opcenten pers. belasting over te gaan. Dit verzoek is in de vorige vergadering met algemeene stemmen verworpen. Thans stellen B. en W» voor de opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting, die thans liedragen 1211180 te brengen op 150200. De heer VOGELAAR uit zijn tevredenheid Üat er tocli 10 opcenten mee gewonnen zijn. Weth. v. d. BOSCH merkt op, dat het nog tmeer had kunnen zijn. De heer LEYDEXS handhaaft zijn bezwa ren tegen beiastingverhooging, maar nu zal het toch moeten gebeuren om de begrooting goedgekeurd te krijgen. De heer v. ROSSUM maakt de opmerking Üat de werkloosheid toegenomen is. Do VOORZITTER deelt mede, dat in de ■week van 1722 Januari 417,is uitgege ven. Melissant gaat de andere gemeente achterna. De lieer VOGELAAR is van oordeel, dat de vverkverschaifiner daar groolc invloed op ge had heeft. Nadat de lieer v. d. Vliet nog opgemerkt had. dat anders in 't voorjaar met "t werk begonnen werd in do Kroningspolder, werd met algemeene stemmen besloten do opcen ten te bepalen op 150200. 4. Ais voorschot voor 1936 ton behoeve K an de Bijzondere School werd volgens wet telijk voorschrift 608,80 pet., toegestaan Van liet bedrag waarop recht is. 5. In plaats van het per 1 Mei op te haffen Crisis-Cornité zal deze extra werkloozenliulp overgaan op Sociale Zaken. Er zal dan 4.20 per werklooze beschikbaar gesteld worden, waarvan ten laste der gemeente komt 2,per persoon. 6. B. en W. stellen voor aam den Polder Dirksland een extra-bijdrage van 60,te geven voor het teeren van den Nollenweg, in beheer bij genoemden polder. Weth. v. d. BOSCH meende, .dat m B, en W. besloten.'-,Was, dat de bijdrage 100 zou zijn. De heer VOGELAAR vraagt of de Jaar lij ksche bijdrage nu toch uitgekeerd wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat deze Ih-airs 40,plus 20.extra bijdrage is. Er wordt uu bovendien gevraagd 60,ex tra. Te overwegen is of nu de gewone extra bijdrage a 20,verlaagd kan worden. De heer TIELEMAN zou het nu goed laten Üoen, dan zijn de latere onderhoudskosten Jager. De heer VOGELAAR merkt op, dat. de weg niet zoo best bijgehouden is. De gemeente geet nu een extra bijdrage, dan moet ook de weg extra verzorgd worden. De heer VAN VLIET, vraagt, nog of thans ■totaal 120,uitgekeerd' wordt en be schouwt het. niet als. gemeentebalng. Er zijn ook in de eigen gemeente nog we] slechte wegen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 51 der Politieveordening, waarbij bepaald wordt, dat geen fietsen geplaatst mogen worden op de tegels in de Voorstraat. De heer VOGELAAR oppert bezwaren ten ppzichte van de winkels in de Voorstraat. De lieer TIELEMAN vraagt of er dan geen publiciteit aan gegeven moet, worden, door .waarschuwingsborden te plaatsen. De VOORZITTER meirkt op, dat de Pers itvel bekenjlheid zal geven. Voorstel van B. en W. met 5—2 stemmen aangenomen. 8. In do Commissie vain Toezicht op het Lager Onderwijs is een vacature door bedan ken van den heer C. G. Overweel, Uit een .tweetal wordt no. 1., M. Nachtegaal, gekozen. Do heer P. Vis, die periodiek aftredend !was, wordt herkozen. 9. B. en W. stellen voor aan le koopen ■een halve sloot, eigendom der Ned. Herv. Gemeente, voor 25 cent. De bedoeling is hier een afsluiting te maken door een liaag. Met algemeene stemmen aangenomen. 10. Besloten wordt een geldleening, groot J 700,rentende maximum 4% pet., aan te gaan, ten behoeve der uitvoering van het dempen van een sloot aan den Boneden- Molendijk. 11. A1' en overschrijvingen dienst 1935 Worden met algemeene stemmen goedgevon den. Rondvraag De heer V. d. VLIET vraagt inlichtingen bi er steun aan jonge werkloozen, maar kan cr niets voor die jongens gedaan worden, ila/t zij wat werk krijgen of b.v. in een werk kamp eens in andere omgeving komen? Zou hier voor Flakkee ook niet eens wat ge- idaan kunnen worden? De VOORZITTER kan direct geen ant woord hierop geven, maar zal het nog eens nader onderzoeken. De voorzitter sluit dan de openbare ver gadering tot behandeling van reclames straatbelasting in geheime zitting. dreigbrief met REVOLVERPATROON Vrijdagmorgen heeft de heer Speelman aan de Kon. Wilhelminalaan te Maassluis, bij wien eenigen tijd geleden een inbraak is ge pleegd, waarvan de gebroeders W. uit Hille- gersberg als daders werden verdacht en te rechtstonden een dreigbrief ontvangen, waar in gemeld werd, dat hij, wanneer op 10 Maart a.s. een veroordeeling zou worden uitgespro ken, moet oppassen voor zijn leven. De brief, die niet onderteekend was, bevatte als sinister voorteeken een revolverpatroon, is uit P-otterdam ontvangen en geschreven met potlood. Donderdag 27 Febr. sprak in hotel Meyer te Middelharnis de weled. heqr ir. J. v. d. Rieten, landbouwkundige en leeraar aan de Landbouwschool te Brussel, over de nieuwe kunst meststoffen „S u 1 k a p h o s" en „F e r t i p h o s". Deze avond was georganiseerd door N.V. Kunst mesthandel v.li. Koonian en Co. te Dirksland. De vergadering werd geopend door den lieer A. W. K e y z e r, secr .van den Flak- keeschen Boerenbond, die namens liet be stuur van de Flakk. Boerenbond do firma Kooman hartelijk dank zegde, mode in ver hand met een in 1934 aangeboden excursie naar do fabrieken te Quad-.\Iechelen in Bel gië. Voorts gewaagde spr. van zijn spijt o\er* liet feit, dat deze vergadering samen viel met een feestvergadering van de B.V.L. te Oude Tonge, waardoor verschillende an dere bestuursleden niet aanwezig konden zijn. De heer Van der Rieten, hierna het woord verkrijgende, begon met de vraag te stellen of fosforzure voederkalk ook te ge bruiken is als kunstmest, en clan voora! als pliosphorzuur most. De phosphorzure voeder- kalk is inderdaad reeds een drietal jaren voor dit doel in den handel. Oorspronkelijk bedoeld als voederkalk, gaat men ook over tot het gebruik als kunstmest. In de verslagen van de Rijksproofstations neemt men de phosphorzure voederkalk als standaard voor de phosphorzuurhoudende meststoffen. De andere meststoffen worden daar dus mee vergeleken omdat de phos phorzure voederkalk-bicalcïum phosphaat op eiken grond gelijk werkt en dit niet liet ge val is met andere phosphorzuurhoudende kunstmeststoffen, wier werking meer afhan kelijk is van de samenstelling van den grond. De 2 basiscli-phosphorzure voederkalk wordt niet zoozeer beïnvloed en blijft zijn opneembaarheid bewaren. Om na te gaan of liet noodzakelijk is 2 basisch-phosphorzure kalk, dat direct opneembaar is, te fabricee- ren, gaf spr. vooraf een uiteenzetting van do winning, en vervolgde daarna; de phos phorzure voederkalk kwam tot Voor enkele jaren alleen voor in den vorm van veevoe ding. De productie door de Tijm fabrieken was nog zoo gering, dat het geiieele kwantum als veevoer zijn weg vond. De verbouw van cliloorgevoelige gewassen als tabak, aardappel- en tuinbouwproduc ten, deed meer vraag ontstaan naar chloor vrije kalimeststoffen. Door de bereiding van ruwe kalizouten tot zwavelzure kali kreeg men ook vrij groote hoeveelheden zoutzuur. Men is daarvoor een weg gaan zoeken en heeft die gevonden in de toepassing van zoutzuur voor cle bereiding van fosforzure voederkalk, die in den handel wordt ge bracht als kunstmest onder den naam van „f e r t i p h o s". Pliosplior-pentoxyde „fertiphos'' of dj calcium phosphaat bevat minimum 39 pet. (P2 03), direct oplosbaar en opneembaar en daar bij pi.m. 33 pet. kalk, gebonden aan plios phorzuur, zoodat 1 baal „fertiphos" ongeveor 3 halen superphosphaat li pet. vervangt en daarbij voordeeliger is. Men kan het gebrui ken zoowel op zure als alkalische gronden. Als jjijzonddre voordeden, kunnen, wij noe men, dat het met alle stikstofmpsjstoffen eti kalizouten gemengd mag worden. Het is niet, hygroscopisch en wordt daardoöi- nooit hard, het is niet bijtend en doordat het droog en lijn verdeeld is, laat het zich mak kelijk uitstrooien. 1 Er werden verschillende heelden op het doek gebracht van de fabricage, benevens van tal van proefvelden zoowel in België als in Nederland. De opbrengsten toonden aan, dat „fertiphos" uitstekend wenkt. Als tweede werd besproken „Sulka- p h o s". Dit is een samengesteld kali- en fosfor- zuur-meststof. De beide meststoffen komen voor in de vrij algemeen gebruikelijke ver- houdingscijfers tussohen de kali- en fosfor- zuurmeststoffon. Het komt in den handel in ■twee vormen. Voor kali-arme gronden en voor gewassen die veel kali vragen, zal men bij voorkeur de tweede groep nemen. De aanwezige kalk (Ca O) is gebonden aan fosforzuur, daarom niet bijtend of schade lijk. Het geeft ook geen beswaar bij ge bruik voor aardappels, door b.v. schurft te varoorzaken. Als voordeelen kan men nog noemen dat door het hooge gehalte aan plantenvoedende stoffen er geen gevaar bestaat voor bodem- verzouting, doordat minder hoeveelheid ge geven wordt, dus ook minder onnutte bal last stoffen in de bouwvoor achter blijven. Dan is het goed sbrooibaar, liet is droog en stuift, toch ook niet Nadat de spreker nog enkele vragen had lieantwoorcl lieeft d£ heer Keijzer de vergadering gesloten met een hartelijk woord van dank. Doonderdag 27 Febr. hield bovengenoemde Jongelinigsvereeniging haar negende open bare jaarvergadering onder leiding van Ds J. Ilovius. Deze opende de vergadering, liet zingen Psalm 1211 en 4, ging daarna voor in. gebed en las vervolgens Psalm 125 en 127. Zijn Ecrw. riep cle vergadering een har telijk welkom toe, verblijd zijnde, dat men in zulk een groote getale was opgekomen, om te zien naar het werk der Jongelings- vereeniging. Uitgaande van 2 Kon. 617 hield Ds Ilo vius verder een kort openingswoord. Eliza, de man Gods, werd vervolgd door de Syriërs, deze zochten hem gevangen te nomen. Hoorende, dat Eliza in Dothan ver- tooide, hadden de Syriërs deze stad omsin geld, waardoor een ontkomen voor Eliza on mogelijk scheen. De jongeling, welke bij Eliza diende, zien de de groote legermacht om de stad, is be vreesd, en gaat naar zijn meester, om deze te waarschuwen voor het groote gevaar, dat hem dreigt. Deze jongen, een dienstknecht van Eliza, zag wel cle gevaren die hem om ringden, maar wat hij niet zag, was, dat ook de Heere rondom hen was. Daarom bad Eliza: „Open zijn oogen, dat hij ziet". Deze dienstknecht van den man Gods zag niet, dat degenen die met ons zijn, meer zijn dan degenen die tegen ons zijn. Daar zien wij, dat het noodig is, dat onze oogen geopend worden voor de gevaren, maar ook voor de bescherming des Allor- hoogsten voor dio Hem vreezen. Moge er van ons een gebed opgaan van hen die gezien hebben de almacht Gods, die gezien hebben dat cr bescherming is van de almacht Gods, dat ze niet om zullen ko men door de machtige vijanden. Van nature zijn wij zoo blind, dat wij zelf onze vijanden niet zien. Die vijanden onzer ziel gaan rond als engelen des licht, om ons wetenschap, rijkdom en eer aan te bie den, als wij maar buigen voor hen. Die vijand doet zich voor als een vriend en wij zijn zoo geneigd om hem ais zoodanig te omhelzen. In de eeuwigheid zal hij zich echter openbaren als onze grootste vijand. Daarom bidden wij deze jongelingen en allen toe: „Heere, open do oogen toch van ons voor de vele gevaren en vijanden, doch ook voor Uw alomtegenwoordigheid en be scherming". Als wij een open oog mogen hebben, dun kunnen wij prediken, en ande ren wijzen op de gevaren. Mogen er nog gevonden worden, door middel van dezen avond, die ook de roeping gevoelen, al zijn ze blind, in zichzelf een begeerte mo gen ontvangen, oiu dat Woord te onderzoe ken in biddend opzien tot Hem, en dat er een volgend jaar meerderen hier mogen zijn. De Heere geve dat, Zijn Naam ter eere, ons tot zaligheid. Zoo zij het. Na dit openingswoord gaven secretaris, penningmeesteer en bibliothecaris verslag van de handelingen in liet algcloopen jaar. Hot blijkt, dat do vereeniging niot to kla gen heeft. Er is een slotkassaldo van f 55.21 cu niet minder dan 347 boeken zijn het be zit der vereeniging. D. Voortman geeft hierna een onderwerp, handelende over Geloofsleer, Zondag 21 van de, He.idelb. Cat., wasarna door P. Grinwis Kzn eenige gedichten werden voorgedragen en door C. Grinwis Kr.zn een onderwerp werd geleverd, handelende over „Het Twaall- jarig Bestand". Ongetwijfeld waren de onderwerpen zeer leerzaam en hadden veei aandacht. Hierna brachten afgevaardigden van ver schillende vereeenigiiigen hun felicitaties over. Voor de pauze werd onder het zingen van Psalm 119:5 on 53 gecollecteerd voor de Gerei'. Zendingsbond. De opbrengst was f 29.93. Na do pauze leest D. Hook zijn onderwerp voor, getiteld „De bekeering van Saulus", terwijl Job van Koppen in zijn onderwerp Kerkgeschiedenis spreekt over „Coustautijn de Groote". Vriend D. Tanis brengt eenige afwisseling door liet. voordragen van eenige mooie gedichten. Onder groote aandacht, wer den deze aangehoord. Vriend II. v. Spiunder leverde een vrij onderwerp, getiteld: „Lud- wig Nommensen, do apostel der Bataks". Een mooi onderwerp, dat aller aandacht trok. Hierna dankt de voorzitter der vereeniging Ds Hovius voor het leiden der vergadering, de Kerkvoogdij voor liet gratis gebruik dei' vergaderzaal, en verder allen, die hij een woord van dank verschuldigd is. Spr. maant ei' toe aan, om eens een bezoek aan hun vergaderingen te brengen en lid van de ver eeniging te worden. Ds Hovius neemt nu liet woord en sluit met een kort woord de vergadering, Hij be treurt liet, dat de tijd te beperkt is om alles rustig af ie handelen en hoopt dan ook do cle J.V. zich op een andere keer vroeger in verbinding zal stellen mot de overheid, ten einde meer tijd te krijgen opi hot program ma rustig ai te werken, daar er thans geen voldoende tijd meer wordt gegeven, om de dingen van Gods Koninkrijk in voldoende mate te bespreken. Nadat gezongen was Ps. 72 11 en Ds Hovius gedankt had, sluit hij deze zeer goed geslaagde vergadering. Aan de plaatselijke afdeeling Oude Tonge van de B. V. L. Donderdagavond j.l. heeft in de Vergader zaal aan cle Schoolstraat, alhier de officieel? uitreiking plaats gehad van liet voor db" afd. Oude Tonge van de B. V. L. aangekochte vaandel. De zaal die door versiering en bloemet! een eenigszins feestelijke aanblik bood was bijna geheel bezet, en naast vele genoodig- den waren vele autoriteiten aanwezig, waar van we noemen kolonel van Hoogcrhuijzon, do le lts. van Nieuwenhuijzen en Hogeweg; burg. Den Hollander, burg .Sterk, burg. Don kersloot. burg. Gobius du Sart, alsmede de plaatselijke commissie-leden. Als voorzitter van de aid. Oude Tonge opende burg. Vooys dezen feestavond en heette inzonderheid kolonel Iloogerhuijzen welkom. Generaal Duymaer van Twist, die eveneens was uitgenoodigd, liet weten, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd was aan wezig te zijn. In zijn rede wees spr. er verder o.m. op, dat men in de B. V. L. geen Katholieken Chr. Historischen, Vrijheidsbonders of Antl- Revolutionairen kent; wij zijn uitsluitend en alleen Nederlanders, die met volle overtui ging instemmen, met het kloeke fiere woord van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin: „Wij willen ons zelf zijn". Aan 't slot van zijn rede wekte. Spr. allen op de gelederen nauwer te sluiten om de eenmaal verworven geestelijke vrijheid te be houden, te bestendigen en „als 't moet", wat God Almachtig genadiglijk moge verhoeden goed en Moed te offeren voor Koningin en Vaderland. Na beëindiging van deze rede werd door alle aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen en een drie werf hoera op H.M. de Koningin uitgebracht Bij de uitreiking van liet vaandel, het geen eveneens gescliiedde door vorenge noemde spr. werd in de allereerste plaats naar voren gebracht het verheugende fe.t, dat dank zij do financieele steun van de burgerij tot de aankoop van het vaandel kon worden overgegaan. Het Initiatief hiervoor was uitgegaan van een drietal loden die spr. modewerking in deze hadden gevraagd, en na een korte tjju togen deze leden met, enkele inteekenlijsten, naar de verschillende ingezetenen. Het re sultaat hiervan was overweldigend wan; reeds na een vijftal weken waren voldoende geleden aanwezig, voor liet beoogde doei. Spr. wilde zicli thans echter met een eikel woord richten tot de plaatselijke af- (tceling zelf en wel speciaal tot den heel de Jong, den plaatselijken leider. Hierbij reikte spr. liet vaandel over aan den heer de Jong hetgeen vergezeld ging met een daverend applaus. De heer de Jong bracht dank aan den Voorzitter voor de vele moeiten en aan de burgerij voor de financieele en moreele steun. Ilij was zeer verheugd dat ook Oude Tonge nu een vaandel hacl hetgeen een versterking betoekende nu „wij ons vaan del kunnen verdedigen" aldus spr. Als derde spreker voerde het woord do Commandant van do B. V. L., Kolonel v. Iloogerhuijzen. Spr. bracht dank voor de uitnoodiging hier hedenavond tegen woordig te willen zijn. Zeer gaarne had hij hieraan voldaan en liij was zeer verheugd do eerste te zijn die thans zijn gelukwen- schen kon aanbieden. Spr. eindigde met cle hoop uit te spreken dat indien liet noodig zou zijn, hij ook 3c afdoeling Oude Tonge voltallig op de juiste plaats zou kunnen treffen. De volgendo spreker was Burgemeester L. ,T. den Hollander uit Middelharnis in zijn kwaliteit als voorzitter van de ge westelijke Landstormcommissie. Met de voorzitter, die het reeds zoo tref fend had gezegd, was spr. liet eens dat de B. V. I,. oen vredesinstituut is on dat een ieder die de mooie vrede wenscht te versto ren zal ondervinden dat, gelijk het op het aangeboden vaandel is weergeven, de land man de spade voor liet geweer zal kunnen verwisselen. Namens de plaatselijke commissie van Ooltgensplaat en Den Bommel sprak ver volgens Burgemeester Donkersloot. Spr. roemde de schoonheid van het vaan del en noemde het liet mooiste vaandel van het geiieele eiland. Hierbij wilde hij echter niet slil blijven staan; wol wilde hij wij zen op de groote en mooie verplichtingen die liet bezit van een vaandel met zich bracht, n.l. verdediging van het vaderland en schraging van den troon vail II. M. de Koningin. Met cle beste wonschen voor de groei, en bloei van de afd. eindigde Spr. om een kort propagandawoord te spreken voor het Landstormblad, een abonnement waarop slechts i 1.50 per jaar kostte. Ten slotte was het do le Luitenant van Nieuwenhuijzen die in zijn kwaliteit van Districtscommandant van liet Land- stormcorps Motordienst, nog een enkel woord sprak. Niet alleen de plaatselijke afdeeling met haar voorzitter wenschte hij met het lieden te vieren feit geluk, doch ook de andore commandanten. Spr. wees op de geweldige omvang van de B. V. L. en vroeg of ee.n enkel land in verhouding mot de bevolking, daarmede kon worden ver geleken.» In zijn sluitingswoord dankte de voorzit ter de verschillende spiekers en alle aan wezigen; voorts allen die medegewerkt had den tot het welslagen van dezen avond, die zeer nujtig geweest is. Drie tijdperken kwamen er bij spr. naar voren n.l. net verleden het heden en de toekomst. De B. V. L. in Oude Tonge met als ver leden 12 leden, als heden 35 loden terwijl de toekomst in Gods hand verborgen was. De verzorging van het jubileum-nummer dat we Zaterdag uitgaven bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan, heeft het noodzakelijk gemaakt enkele verslagen te bekorten. In zulk een geval moet men kiezen tus- jchen twee, en we meenden ditmaal aan de jubileiun-lectuur de voorrang te mogen ge ven. We vertrouwen dat onze lezers dit met ons eens zijn, temeer waar we de hoofdge dachte van de. verkorte verslagen volledig hebben weergegeven. SOMMELSDIJK. De dienstplichtigen H. V. d. Doel, G. Leune, A. Nelis, J. v. d. Foei en B. v. d. Velde zijn tegen 19 Maart a.s. op geroepen om bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom te worden ingelijfd. Tegen twee personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het werpen van tarra op de Kaai, terwijl tegen een ander proces-ver baal werd opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Gedurende de maand Januari j.l. wer den ter gemeente-secretarie alhier 28 vragen Ingediend tot het doen van huisslachting. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd gedurende de maand Januari 1.1. gepas seerd door 17 schepen. Hieronder zijn niet begrepen de schepen met abonnement en beurtschepen. MIDDELHARNIS. De landbouwer KI. Vroegindewpij Az. heeft van den landbouwer L. Gideon ondershands een landbouwschuur gekocht,, staande aan het Marletjespad. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 29 Febr. 179 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 17 zeevis- schers, 2 slagers, 1 borstelmaker, 1 kabel monteur, 45 bouwvakarbeiders, 11 typogra fen, 1 smid, 2 broodbakkers, 16 transportar beiders, 2 zeelieden groote vaart, 1 schoen maker, 80 landarbeiders. Van 2 tot 7 Maart is de crisismargarine verkrijgbaar bij de weduwe J. M. Booger- man, Visscherstraat. Woensdag 4 Maart zal in de Ned. Herv. Kerk bidstond worden gehouden voor het gewas. Daarvoor zal 's morgens half 10 en 'savonds 6 urn optreden de heer Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. Deze week ligt de rekening van de diaconie ter inzage voor de leden der Ned. Herv. Kerk bij den boekhouder, den heer H. v. d. Wende, Nieuwstraat. Donderdag 5 Maart des avonds 7 uur zal de Jong. Vereen, der Geref. Gem. „Onder zoekt de Schriften" haar tweede jaarverga dering houden, onder leiding van den eere voorzitter, de heer Koppelaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag G Maart zal D.V de heer SI. B. Smits, hoofd der Landbouwschool te Sommeisdijk des avonds 7 uur in een der lokalen van de Chr. School een lezing houden voor de N. C. V. B. over: Kleeding. De heer Smits zal door een microscsoop de verschil lende stoffen laten bekijken. Alle belangstellende Christenvrouwen worden vriendelijk uitge noodigd deze lezing bij te wonen. OOLTGENSPLAAT. Vrijdag a.s. 's avonds 6.3 Ouur zal een vergadering der A.R. Kies- vereeniging worden gehouden. Woensdag a.s. vergadering van de Coöp. Boerenleenbank; aan de beurt van aftreding zijn P. den Braber, als bestuurslid en P. v. d. Heuvel, als lid van de Raad van Toezicht. Zondag a.s. zal in de Herv. Kerk doops- bediening worden gehouden. Doopouders kunnen zich Vrijdagavond 6.30 urn- aanmel den. Zondag zal D.V. in de Herv. Kerk bid stond voor het gewas worden gehouden. Momenteel staan hier 209 werkloozen ingeschreven. De door B. en W. voorloopig vastgestel de kiezerslijst ligt voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage. De collecte ten bate der Zending heeft in de Herv. Kerk opgebracht f 30. Tegen den timmerman H. is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding bouw verordening, het bouwen zonder vergunning. Donderdagavond zal een vergadering plaats hebben van de B.V.L., waar de be haalde prijzen bij het schieten uitgereikt zul len worden. Een span paarden van den landbouwer K. B. sloeg op hol en kwam terecht tegen een rijdende vrachtauto, welke materieele schade bekwam. De paarden liepen ontvel lingen op. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. OUDE TONGE. Jaarvergadering- IJsclub. J.l. Dinsdagavond werd onder voorzitter schap van den heer Iz. Hartog in de Oude School de algemeene ledenvergadering van de ijsclub „De Schaats" gehouden. Slechts weinig leden waren opgekomen. De Voorz. betreurde in zijn openingswoord deze slechte opkomst. Daar het bestuur bijna geheel zou aftreden, sprak hij als zijn wensch uit, dat deze vergadering een nieuw bestuur zou kunnen kiezen. In den afgeloopen winter is bewezen, dat op den Boezem een goede baan is te verkrijgen. Spr. hoopte dat de heden avond te nemen besluiten in het belang der vereeniging zouden zijn. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental was terug- geloopen van 149 tot 133. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met f 95.37. Het batig saldo bedroeg f 82.63. Uit het rapport van de controle-commissie bleek dat alles in orde was bevonden. Onder dank voor zijn gehou den beheer werd den penningmeester dé charge verleend. Tot leden van de controle commissie 1936 werden benoemd de heeren C. Gebraad, K. Les en J. Buscop; tot plaats vervangers de heeren W. Osseweijer, W. van Markensteijn en A. Hartog Jz. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren Iz. Hartog en M. van Noord. Eerstge noemde stelde zich niet meer herkiesbaar. Gekozen werden de heeren M. van Noord en Adr. Hartog Jz. De bestuursleden de heeren D. v. d. Tol, W. E. de Vin, Iz. v. d. Doel en L. P. Koets traden tusschentijds af. Om het bestuur weer uit een oneven aantal te doen bestaan werd besloten in slechts drie vacatu res te voorzien. Na eindelooze stemmingen en herstemmingen werden gekozen de hee ren J. Buscop, C. Koert en C. Kik. Allen lie ten zich hun verkiezing welgevallen. De rondvraag leverde eenige huishoude lijke zaken op. In zijn sluitingswoord bracht de voorz., de heer Hartog, zijn mede-bestuursleden dank voor de medewerking van hen ontvangen en den leden voor de wijze waarop zij hem steeds de taak van voorzitter gemakkelijk hebben gemaakt. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 175 landarbeiders, 2 transportarbei ders en 9 landbouwknechts. Door de werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf alhier is tot vaststelling van een looncontract de bemiddeling inge roepen van een Rijksbemiddelaar. Ouders die op Zoiidag a.s. de Heilige Doop aan hun kinderen willen laten bedie nen, kunnen hiervan aangifte doen op Vrij dag a.s. des n.m. van 7^8 uur ter consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine vanaf Donderdag 5 Maart verkrijgbaar zal zijn bij den winke lier W. Luijendijk, Emmastraat alhier, tegen inlevering van bon no. 3. NIEUWE TONGE. Bij het gehouden exa men van het Oranje-Kruis E.H.B.O., hetwelk werd afgenomen door Dr. van Herwerden te Rotterdam, slaagden van de elf tien cursis ten, nl. de volgende personen: W. Munters, W. Drooger Hz., Adri Holleman Jz., C. Hol leman Tz„ B. Kievit Jz., W. Kievit Jz., P. v. Prooijen, Jac. Brooshooft, L. Oudzegel en W. A. van Alphen. De cursussen werden gege ven onder leiding van Dr. P. J. de Man. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 90 werkloozen ingeschreven. Het distributievleesch is deze week verkrijgbaar bij slager P. Gebraad, Molen dijk alhier. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra maandelijksehe collecte heeft opgebracht de som van f 25. De heer A. van Heemst heeft zijn be noeming tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. De vorige week werden van hier ver voerd 5200 balen uien, 800 balen peen, 3500 H.L. aardappelen, 750 H.L. poters. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. v. d. Wal te Dirksland. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren Jb. Niekerk en Jb. Prince. DIRKSLAND. Zaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden inge schreven: 171 landarbeiders, 6 timmerlieden, 6 schilders, 4 metselaars -ju 1 bakker.-Totaal 188 tegen 183 de vorige week Zaterdag. Door den Commissaris der Koningin zijn de volgende ingeschrevenen voor de lichting 1937 van uit deze gemeente voorgoed van den dienstplicht vrijgesteld wegens broe- derdienst: Ewoud Goedegebuure, Marinus v. d. Groef, Gerard Groenendijk, Comelis Job van Gulik, Florus Koedam, Laurens Knops, Jan Koningswoud, Marinus van Lenten, An- tonie Mans, Leendert Meyer, Johannes Cor nells Wijnandus Mijnders, Thomas Oorbeek en Korstiaan Stolk. Deze week zal de onvermengde distri butiemargarine voor de werkloozen op de bonnen verkrijgbaar zijn bij den winkelier J. Walraven aan de Burgemeester Zaayer- laan. Op de nieuwe voor deze gemeente vast gestelde kiezerslijst komen de namen voor van 1604 kiezers, tegen 1573 het vorige jaar. Tot bestuursleden van de Bijz. Sehool- vereer.iging alhier zijn herkozen de heeren J. Bosschieter en P. A. Duhen, terwijl in de vacature van wijlen den heer C. Zoeteman werd gekozen de heer A. Hameete Pz. Bij de gehouden controle door de gem.- politie en de commies der directe belastingen werd tegen enkele personen proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet. MELISSANT. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de doopsbediemng plaats hebben Aangifte hiervoor kan geschieden op heden Dinsdagavond van 7.308.30 uur hl de pas torie der kerk. De heer P. Swart, hoofd der Chr. school is benoemd tot lid der plaatselijke commis sie der B.V.L. afd. Melissant. De rekening der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk ligt vanaf 2 Maart gedu rende 8 dagen ter inzage bij den heer M. v. d. Bosch. Op Vrijdagavond a.s. houdt de afd. Me lissant van de N.C.L.B. een ledenvergade ring, vermoedelijk in de bewaarschool, Bin nenweg. Vrijdagavond a.s. 7 uur zal vanwege het Bijbelgenootschap een tentoonstelling ge houden worden in de bewaarschool aan de Nieuweweg. Gesproken zal worden door de plaatselijke predikanten Ds. de Valk en Ds. Bouw. HERRINGEN. De bijeenkomst van het Ned. Bijbelgenootschap, die aanvankelijk bepaald was op heden, Dinsdag 3 Maart, is verzet op Maandag 9 Maart a.s. Door het schrikken voor den molen ge raakte vorige week een span paarden, ge spannen voor een boerenwagen, van de land bouwer K. en door hem zelf bestuurd, aan den haal. Bij de hoeve van den landb. v. d. V. konden de dieren, die reeds veel vaart hadden verminderd, door C. H. worden ge grepen, zoodat dit ongeval gelukkig goed af liep. De Ned. Herv. Meisjesvereen. op G. G. „Dorcas" alhier hoopt D.V. op Donderdag 5 dezer des avonds ten 7 uur in de Ned. Herv. Kerk haar 7e jaarvergadering te vieren, on der leiding van haar eere-voorzïtter. In de vorige week gehouden ledenver gadering bij de Geref. Gemeente alhier, zijn als ouderling en diaken herkozen resp. de heeren L. van Dijk en J. van Kempen. Bei den hebben hun herbenoeming aangenomen. Door de Landbouw-Crisisorganisatie voor Zuid-Holland is medegedeeld, dat alle tot en met 8 Febr. j.l. aangevraagde teelt- vergunningen zijn toegewezen. De later bin nengekomen aanvragen zijn nog in behan deling. De reeds aangekondigde bijeenkomst vanwege het Ned. Bijbelgenootschap zal deze week niet plaats hebben in verband met te korte voorbereiding. Zij is mitsdien ver daagd. STELLENDAM." Donderdagavond 5 Maart zal in de openbare school alhier een propa- gandavergadering gehouden worden van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders Bond. Gesproken zal worden door een lid van bet Hoofdbestuur en er zullen ook enkele licht beelden getoond worden. Vooraf zal een kin derfilm getoond worden. Op 11 Maart a.s. hoopt de Vereeniging S.B.Z. haar algemeene vergadering te hou den. GOEDEREEDE. Voor de afdeeling Goerea West-Flakkee van het Ned. Bijbelgenoot schap zullen a.s. Donderdag des avonds ten 6.30 uur in de Ned. Herv. Kerk als sprekers optreden Ds. Labrie en Ds. v. d. Wal. Een ieder wordt opgewekt deze bijeenkomst bij te wonen en kennis te komen nemen van de zen arbeid in Gods Koninkrijk. Van de voor naamste uitgaven zal een kleine tentoonstel ling worden gehouden na den dienst in de Zondagsschool. Vrijdag werd het 3-jarig zoontje van K. Tanis door een fiets omver gereden, waar door het kind een been brak. Het is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De garnalenvisschers vingen de vorigs week van 30 tot 55 kilo. De Noordzeevis- schers besomden van 80 tot 170 per vaar tuig. OUDDORP. De door de regeering ver., strekte goedkoope margarine is verkrijgbaar gestold bij den winkelier J n Mierop. in de afgeloopen week worden van hier vervoerd 400 balen uien en 300 II.L, 'aardappelen. Naar wij vernemen is er in de cichorei markt geen verandering gekomen. Disponi bele koopwaar wordt gevraagd a 67/68 lr« De oogst 1936 noteert vast 72 fr. De garnalenvisschers hebben de afge. loopen week met de zeilscheepjes 2 dagen gevisciht. De schot, was 65 kilo per dag, doch zij konden maar 30 kilo aanbrengen. De Mosselschepen hadden liet dubbele. Enkele motorschuiten hadden garnalen over. Door een opkooper werd 16 cent per kilo geboden. Het aanbod werd door do Centraio geweigerd en dus moesten do garnalen vernietigd worden. a.s. Zaterdagavond zal in Hotel Spea door Notaris van den Berg ten verzoeke van Tennis Tanis J.C.z. publiek worden ver kocht bij inzet: een perceel weiland, in den polcler het Westnieuwland bij Visschers- lioek, Sectie A no. 334 groot 304 R.V.M. De grondlasten zijn f 1.30. Het perceel is dade lijk na de toewijzing door den kooper in gebruik te. aanvaarden. De lasten voor het perceel verschuldigd komen vanaf 1 Jan, 1936 voor rekening van den kooper. Door den onbezolriigden rijksveldwach ter Joh. Mannetje- is dezer dagen tegen een veidarbeider proces-verbaal opgemaakt we gens het zich zonder vergunning in de Oost duinen te begeven. Op do gehouden vergadering der Cen. trale Proeftuin te Middelharnis werd als bestuurslid herkozen cle heer W. Witta alhier. De kiezerslijst 1935/'36 bedraagt voor deze gemeente het aantal van 1955 personen. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 117 werkloozen ingeschreven. Alhier is weer een gem. zangvereenï- ging opgericht, met aanvankelijk 18 leden. Leider is de heer Joh. Bezuijen, Zaterdagavond a.s. zullen vanwege de B.V.L. schietoefeningen worden gehouden in. een lokaal der o. 1. school aan de Dorpsweg. Het poten van sjalotten is reeds in vol len gang, wat weer veel werkzaamheden mgfc zich brengt. SOMMELSDIJK. Ondertro uwd: Jacob van Striem, 21 j„ te Middelharnis en Jacomi- na Kramsse, 22 j., alhier; Cornells Stoffel Both, 30 j., te Oude Tonge, en Arentje van der Veer, 27 j„ alhier. GOEDEREEDE. Ondertrouwd: Jacob Tanis, 20 j. en Klaartje Melissant 20 j. Gehuwd: Leunis Bakelaar 23 j. en Maria Grietje van Hoven 18 j. OUDDORP. Geboren: Kommer zoon van Adr. Meijer en van KI. Breen; Jan zooiy van J. Rijnbrand en van Jac. Meijer; Pieter- nella Elizabeth dochter van Corn. J. de Ronde en van L. C. Emaus. Ondertrouwd; J. M. van Seters 32 jaren uit Stellendam, en Grietje Mierop 29 j.; J. Westhoeve 26 j. en M. Grinwis '23 j. Gehuwd; M. van Wijk 23 j. en Corn. N. de Mooy 23 j.; J. M. van Seters 32 j. uil' Stellendam en Grietje Mierop 29 j.; J. West hoeve 26 j. en Maartje Grinwis 23 j. Overleden: K. Tanis 69 j. z. van Jac. Tanis en van KL Pijl; Gr. de Jong 22 j. d. v. P. de Jong en A. Hoek; T. Algera 46 j. echtgen. van K. Tanis. Veiling op Donderdag 27 Februari 1936, Afslag' op Donderdag 5 Maart d.a.v., tel kens t nam. 3 uur in hotel de Weerd te Oude Tonge, van; Eea huis, waarin gevestigd een café, aan den Oostdijk, met het recht van erfpacht van den grond tot 1 Nov. 1946, te Oude Tonge. Bewoond en in gebruik bij J. M. Sala. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 7 Maart bi) inzet en Zaterdag 14 Maart d.a.v. bij afslag, telkens 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akers- hoek, ten verzoeke van den heer Teunis Tanis J.C.zn, te Ouddorp, van een perceel weiland te Ouddorp, in den polder het West-Nieuwlar.d bit Visscheishoek, koers ter Sectie A No. 324, groot 0.46.50 H.A. of 304 Roeden V.M., dadelijk te aanvaarden. NOTARIS VAN DEN BERG. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936 te Dirksland, telkens 's avonds 7 uur, i-esp. in de zaal Odeon, veiling en in hotel „Regter" afslag, van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland aan den Ouden Weiweg, Kad. Sectie B nr. 2389. Groot 10 A. 30 c.A. (67)4 R.V.M.). Jaarlijksche lasten: erfpacht 50.66, Grondbelasting 10.37, Polderlasten 1.34, Straatbelasting 2,79, Toebehoorend aan M. P. van Ast. Op Donderdagen 12 en 19 Maart 1936, te Dirksland, telkens 's avonds 7 urn-, resp. in de zaal Odeon. veiling en in hotel Regter af slag van: Een huis met tuin, eeuwigdurende erf pacht, te Dirksland, aan den Oudeweiweg, lead. Sectie B no. 2389, groot 10 aren 30 cen tiaren (67H R.V.M.). Jaarlijksche lasten*, erfpacht 50.66, grondbel. f 10.37, poldert. f 1.34. Straatbel, 2.79. Toebehoorende aan M. P. van Ast. Op Woensdagen 18 en 25 Maart 1936, beide dagen 's avonds 7 uur, te Melissant, ter her- berge van M. v, d. Werf, resp. veiling en af slag, van Een huis. met schuur, erf en grond (eeuwig durend erfpacht) te Melissant. aan den Bouw diik, kad. Sectie A no. 1078, groot 3 aren 19 c A. Jaarlijksche lasten: Erfpacht f 4.40, Grondbelasting 9.73. Straatbelasting 2.92. Toebehoorend aan W. v. d. Bosch. -Notaris COSTERMANS.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2