VEGLA Vereen. Glasfabrieken te Schiedam 'JUBILEUMNUMMER VAN DE >'*AS- EN SCHELDEBODE - ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS EEN STUKJE GESCHIEDENIS WIE ZOEKT MEE NAAR DE OPLOSSING? Nederlandsche Groenien en Vruchten in Neder landsche Conservenglazen Koopt daarom inmaakglazen van de Ned. Bijbelgenootschap BURGERLIJKE STANDEN PREDIKBEURTEN Felle brand te Huizen Nou, doe maar goed je best op de wed strijd. Daaag! Ida J. te Stellendam, Fijn, dat Oma beter wordt! Ook verder beterschap toegewensch', hoor! Leuk, dat je zoo goed rijden kunt. Ik niet, hoor! Je Moeder verwent je, hè- met dat fijne speelgoed. Heerlijk, 'k Ben blij, dat je het hoekje mooi vond. Groeten aan allen Bag. Ida! Tot schrijvens! Bram P. te Numansdorp. Wat heb jij ook genoten van het ijs, zeg! Toch leuk, dat jullie nog even hebt kunnen rijden. Al was 't maar een paar dagen 't is toch een groot verschil of je nu heelemaal niet, of toch nog wel éven kunt rijden. Blij met je prijs? Je oplossing van 110. 3 was leuk ge vonden. Veel succes niet de. uitvoering. Dagl Een teekenwedstrijd komt ook nog eens aan de beurt. Marietje V. te Middelharnis. Nou, óf je brief lang was, Je gaat al veel gemakke lijker schrijven. Met de raadsels was je niet zoo gelukkig, hé? Een volgend keertje beter. Doe vooral mee aan de wedstrijd. Heb je 't boekje al uit? Ja, dat treft, dat Trijntje je vriendin is, en je 't dus lezen mag. Doe vooral mijn groeten aan allen thuis- en beterschap voor Moeder. Daaaag! Jan W. te Stad aan 't Haringvliet. Jan, Jan, wat schrok ik, toen ik van je broers hoorde, dat je ziek bent! Dat is nu geloof ik nog nooit gebeurd, hè, zoolang je mijn neef bent. 't Is toch niet erger geworden"' 'k Hoop van harte, dat je gauw weer wat zult opknappen, en dat. je nog aan de wedstrijd mee zult, kunnen doen. Want jit bent er wel groot genoeg voor. Vooral no. 1 is voor jou best gescltikt. Maar: je mag na tuurlijk zelf kiezen! En anders probeer je me maar een gezellige brief te schrijven. Maar denk er om: eerst moet je al je best doen om beter te worden. Goed onder de wol blijven, en dan nog een paar daag jes veilig in d-e warme kamer. Enfin, je Moeder weet dat natuurlijk veel beter dan ik. Niet ongeduldig- worden, hoor! Dag-, Jan! 't Béste! Jaap W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat een keurige klok. Als we een teekenwed strijd krijgen doe jij zeker graag mee- hè? Prachtig! Hoe vond je het potlood? Groeten aan kleine Adri. Dag! Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Fijn, zeg, die bootjes! Leuk, dat je zoo trouw mee blijft doen, hoor. Gaat liet verder met alle maal goed? Bram z'n tijd schiet al weer op. Pasdien is nu niet zoo boel ver meer, hè? Nu, tot over veertien dagen. Gi'oeten aan allen; beterschap met den zieke! Bram W. te Nijmegen. Op verzoek van Arie: de hartelijke groeten van fam. Wagner. ii De vorige maal hebben wij de tuinders in een niet benijdenswaardige positie achterge laten. Vele pogingen, om hun atzetsysteeui t-e verbeteren, zouden nog stranden en vele teleurstellingen nog moeten worden over- nem voor zij het juiste systeem hadden ge vonden. Wij geven Dr. Duvekot weer het woord: Zooals reeds opgemerkt is, vond men in hoofdzaak de groenten- en fruitcultures al leen in de nabijheid van de groote steden. Naarmate de teelt zich echter uitbreidde, werd het \oor de tuinders onmogelijk om hun producten vlug van de hand te doen en zoo kwamen zij er toe om hun producten te gaan verkoopen in de nabij gelegen steden, zooals Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, enz. Zoo vormden zich in deze steden van lie verlede verkoopsplaatsen en ontstonden de groenten- en fruitmarkten, waar de tuinders hun producten aan de kooplieden verkoch ten. Deze afzetmethode gat spoedig aanlci ding tot grooter uitbreiding van de teelt en de tuinders raakten opnieuw in de knel, om dat zich thans wederom het vroegere euvel voordeed, dat vele tuinders niet vlug genoeg hun producten konden verkoopen. Men zag dus om naar een betere verkoopswijze, voor al ook omdat de kooplieden van de ontstane moeilijkheden der tuinders misbruik maak ten. Thans ging de handel over om de tuin ders aan huis te gaan bezoeken en trachtte dan de producten op den tuin aan zeer lage prijzen te koojren. Vooral voor de tuinders, die wat veraf gelegen, of niet ge-makkelijk te bereiken waren, gaf deze verkoopswijze dikwijls groote verliezen. Inzonderheid ook- doordat ze minder goed op de hoogte van den handel waren en velen niet op de hoogte van de vraag naar hun producten. Het gevolg was natuurlijk, dat dikwerf hun producten werden afgeleverd ver beneden de marktprijs. Hadden de kooplieden een maal behoorlijke partijen in handen, dan ging het hun vaak gemakkelijk, om meer dere partijen nog goedkooper te koopen, om dat de tuinders dan bevreesd waren, dat zij van hun producten, die toch. al niet lang bewaard konden blijven, niet zouden afko men. Het was voor de tuinders hard werken, terwijl zij weinig voor hun producten ont vingen. Het resultaat van de overproductie kwam hierop neer, dat het den handelaren best ging, want zij kochten niet meer pro ducten, dan zij plaatsen konden en waaraan dus in den regel flinke verdiensten zaten, iterwijl ze de tuinders niet het restant hun ner producten lieten zitten. Omstreeks 1870 gaat het echter wat beter want men ziet een levemjigen handel in aardappelen op Engeland, die in dezen tijd het Westland tot grootcn bloei bracht" Wij geven dhr. Duvekot hier weer rust en imerken op, dat wij momenteel op Flak- Icee zoo ongeveer dezelfde voorvallen mee maken. Het is helaas nog een feit, dat b.v. de landbouwers in Goedereedo alleen hun aardappelen kunnen verkoopen, wanneer er groote vraag naar dit artikel is. Is deze groote vraag er niet, dan moeten zij de commissionairs b.v. te Dirksland achteraan loopen om hun aardappelen te verkoopen, terwijl zij deze dan ook te Dirksland moe ten leveren. Het gevolg daarvan is vanzelf sprekend een lagere opbrengst. Evenzoo komt bet voor, dat b.v. voor uien in de eene plaats 11.30 en 3 K.M. verder fl.60 of fl.50 per H.L. door de commissionairs wordt bo steed. Dat een centrale verkoopplaats deze onzin uit de wereld zou helpen, ligt voor de Ihand. Het moest toch voor onze boeren een eere-zaak zijn, de achterstand van ruim een halve eeuw bij onze tuinders in te halen Dat dit mogelijk is, en dat het ook bij de tuinders niet vanzelf is gegaan, zullen wij een volgende maal nader beschouwen. Micldelharnis, 18 Febr. 1936 S, V- d. VALK SOMMELSDIJK Bij den Agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige vvee-k als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 175 landarbeiders, 7 laiwilbou- werskneohts, 9 timmerlieden, 1 chauffeur, 4 schilders, 9 metselaars, 1 pakhuisknecht, 2 typografen, 1 koren-molenaarsknecht, 3 opperlieden, 2 stoffeerders, 3 smeden, 2 koop lieden, 1 hoefsmid, l schipper, 1 auto-imon- teur, 1 kapper, 1 voorman koksmaat, en 1 tuinder, 10 transportarbeiders. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 187 personen werkloos. De heer J. Rnape Azn, neett zijn be noeming als raaadslid in de plaats van den heer E. van den Doel, aangenomen. A.s: Zondagavond zal tijdens het op treden van den Weleerw. Heer Ds. C. van don Boogert van Zuid-Beijerland, jn de Ned. Herv. Kerk alhier, een extra collecte worden ghouden voor het Studiefönds van den Geref. Bond. MIDDELHARNIS. Chr. Vrouwenbond. De afd. M'harnis—S'.dijk van de. Chr. Vrouwen bond hield .onder leiding van.mevr. Weeda— Verhoeff een vergadering waar als spreker opnau de heer tiogeweg van Stad aan 't Ha ringvliet, met het onderwerp: De vrouw en de revolutie, ('ogenschijnlijk passen die tweb slecht bij elkaar. Toch zijn ze natlw verhou den. De doorwerking van de paradijszonde, om eigen meester te willen zijn, voert re volutionair optreden. De. Schrift biedt daar van voorbeelden te over. Ook nu werkt die zonde, door, o.m. in de emancipatie der vrouw. De Christenvrouw wil echter haai taak verrichten in gehoorzaamheid aan Gods Woord, dat van de vrouw vraagt, onderda nig te zijn aan den man. Spr. stond na de pauze slil bij de gevolgen der revolutie, die niet slechts in RusTarut maar overal zijn op te merken. De heer Ho- geweg liet dit duidelijk zien en eindigde ay11 mooie rede met een sehoone tfeekenmg van de heerlijke taak van een Christen-vrouwen -moeder. Op gebruikelijke wijze werd beëindigd. Jammer dat niet meer vrouwen aanwezig waren. Ouderavond Groen v. Prlnstererschool, In het gymnastieklokaal der school werd Vrijdag 21 Febr. een ouderavond gehouden onder leiding van den heer J. Vroeginde we ij, die na een ernstig openingswoord Ds. G. J. Koolhaas, Ned. Herv. pred. van Charlois, gelegenheid gaf te spreken over 2 Kon. i 18—37. Een opgroeiend kirtd is een wonderwerk Gods, maar dat neemt aller minst weg dat. van de jeugd af ook een kind verdorven is. Het moet niet slechts gevoed maar ook opgevoed worden. Daarbij is noo- dig de school als verlengstuk van het gezin. Naar het voorbeeld van Elisa teekende spr. het gewichtige werk van de Chr. onderwij zer, de ouders, opwekkend het ondawijs in het gebed te gedenken. Dr. VV. F. Lam an, pred. bij de Chr. Geref. Kerk alhier, sprak tegenover de rede van Prof. Eerdman voor „Volksonderwijs" over: Het doopsfonnulier en daarom Chris telijk onderwijs". Het is schrikkelijk dat zoo- iets wordt geleerd door eeh'theol. professor aan de Leidsche Hoogesehool, eertijds een bolwerk van het geloof. Spr. ging na de vele onware dingen die Prof. Eerdmans beweer de over formulieren en belijdenis. Ds. Laman stelde In het licht dat men meineed pleegt voor God ais men zijn kind toevertrouwt aan die kringen waar het geestelijk niet veilig is. Het is de vrije genatte als God een kind tot bekeering brexigi, maar Hij wij in Zijn goed heid daartoe middelen gebruikah. (En daar om is het plicht der ouders hun kinderen naar de Chr. school té zenden. De heer J. H. Koppelaar, ouderling der Geref. Gemeente alhier, sprak over: De wacht bij het beginsel. Uitvoerig staat hij stil hij „Gebondenen" van R. v. Heest. Ten strengste ontzegde hij den schrijver het recht om op deze wijze een geheel volk te smaden en predikanten te blameeren. Ook uit de kerk van R. v. R. zijn wel minder mooie din gen te vertellen. Spr. citeerde daartegenover de tekst: Hij zal komen om te verbinden gc- brokenen van hart, om gebodenen opening der gevangenis te geven". Spr. spoort aan Schriftuurlijk vast te houden aan de waar heid Gods. De Voorzitter brengt hem dank voor zijn uitvoerige uiteenzetting en verzekert de ouders dat de geest van R. v. R. niet heersclit op onze school. Ds. v. A s c h van Sommelsdijk sprak een slotwoord, er op wijzend dat boven de zorg voor de tijdelijke dingen moet gaan de zorg voor liet eeuwig heil. Nadat de Voorzitter allen had dank ge bracht, sloot Ds. v. Asch met dankgebed. Woensdagavond sprak in de Chr. Geref. Kerk afhie rv-oor de Chr. Geref. Jotigeliiigs- vereemging Ds. v. d. Meide uit Den Haag, over: ,.l)e wierookvaten der jeugd". Als uitgangspunt werd genomeii Leviti cus, hoofdstuk 10, hetwelk de spreker in een boeiende en ernstige rede uiteenzette. He.t volk Israëls was vergaderd rondom den ta bernakel en zag al de heerlijkheid Gods, als liet vuur van het aangezicht Gods uitging en het brandoffer en het vet verteerde. Maar liet zag ook de rechtvaardige straf ais de zonen van Aaron, Nadab en Abi'nu, vreemd vuur in hun wierookvaten deden,en reukwerk daarop leidden. Toen werden zij verteerd door het vuur dat uitging van hot aangezicht des Hoeren. Zoo ging het ook Korach en zijn volgelingen die met hun eigen kojteren wierookvaten meenden gelijk gerechtigd te zijn als de zonen Aarons. Maar de aarde opende zich en verslona hen. Dat gij allen dan toe ziet, dat er heilig vuur in uw wierookvaten is. Ontstoken door den Heiligen Geest. Spr. wekt ernstig da oudereu op, om hun zonen niet alleen te la ten staan. Het mirresap gemengd met do zeenagel, de gal'ban en de wierook- alles te- samen gemengd met het zout dat bederf werend is maar ook het teeken der trouwe Gods, en dit is het wierookvat ontstoken door het vuur, uitgaande van het aangc- zioht Gods, is het lieflijk reukoffer, dat al leen door den Heere aangenomen zal wor- den. r - i T Alleen zij die gereinigd zijn van hun scharlakenroode zon-den, zullen in den taber nakel binnen kunnen gaan door die eene deur, Jezus Christus, door Wie alleen toe gang verkregen wordt. Met stille aandacht werd de rede van de zen begaafden spreker gevolgd. Ouderavond Chr. Ulo-school. Aan het verslag van de ouderavond der Chr, Ulo school voegen we nog toe dat Ds P. Bon w, Ned. Herv. predikant te Melissant, sprak over de Chr. Uloschool en de crisis- in ver band met. Markus 4 35—41. Spi'. schetste de geestelijke gevaren die het ulo en zijn leer lingen bedreigen. Daarom heeft een Chr. uloschool een zoo belangrijke taak. Ter rectificatie diene dat niet Ds Bouw, maar de heer Follcert, hoofd der uloschool, sprak over: huiswerk. Ds v. d. Wal bracht beide sprekers dank. Ds Bouw eindigde met dankgebed. De slagersknecht Van Dongen had het ongeluk te vallen en zijn been ernstig te be- zeeren. Geneeskundige hulp was noodig. Ds. W. F. Laman alhier heeft een be roep ontvangen naar de Chr. Geref. Kerk te Urk. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 1100 H.L. aardappelen. Voor de met Mei a.s. aan te vangen nieuwe cursus van de Ambachtsschool al hier zijn 23 nieuwe leerlingen ingeschreven voor de onderscheidene vakken. STAD AAN T HARINGVLIET. De Hei- vormde Jongelingsvereen. „Obadja" vierde haar lste lustrum in het gymnastieklokaal der O. L. School. De leider de heer C. Trom mel ging voor in gebed, waarna de ecre- voorzitter, üs. Polhuys, aan de hand van Matth. 17 vs. 8 een rede houdt, waarin hij o. a. er op wijst, dat het in het vereeni- gingsleven, ook bij het onderzoek der Schrift do bedoeling moet zijn door te drin gen tot de kern, dat gezien wordt de on misbaarheid en dierbaarheid van Christus, Die altijd zoekt, gedurig opnieuw, met de bedoeling om te vinden. Hierna volgen de verslagen van secreta ris, penningmeester en bibliothecaris. Vr. Joh. Huizer houdt een inleiding over: .,De kerkhervorming in Nederland". Vr. J. Kleij- nenberg uit Melissant draagt een stukje voor: „Niets kan ons scheiden van de lief de van Christus", gevolgd door een toepas selijk lied door de aanwezige vereenigingen uit Melissant. Vervolgens geeft vr. Nieu- wenhuijzen uit Melissant een stukje proza getiteld „Ivo". Na de pauze werden door veie zustervereenigingen felicitaties uitge bracht en werd een schriftelijke felicitatie voorgelezen van den oud-secretaris Teun Trommel. Vervolgens wordt het program ma verder afgewerkt met een inleiding Gew. Gesch. door vr. Joh. Vroegindewefj „De roeping van Mozes en de verdrukking der kinderen Israëls" en een vrij onder werp door vr. A. Arensman. Vr. Grooten- boer uit Melissant draagt voor „De schut ter op de binnenjilaats". Als laatste onder werp wordt ingeleid „Paulus gevangen ge nomen en naar Rome gebracht". Ouderling Trommel spreekt een slot woord naar aanleiding van den uittocht der kinderen Israëls uit Egypte. De heer Swart uit Melissant sluit met dankgebed. Het was voor Obadja een prachtige vip ring van het eerste lustrum. De mcisjes- vereeniging wisselde met eenige mooie lie deren de inleidingen af. DEN BOMMEL. De Chr. School alhier hield een ouderavond. De Voorzitter, de heer Joh. Butli, opende de vergadering en verzocht te zingen Ps. 103 vs. 7. Na het zingen van dit psalmvers, las hij een gedeelte uil het 18e hoofdstuk vah het Evangelie van Mattheus en ging voor in gebed. Vervolgens heette de heer Buth de aan wezigen hartelijk welkom en verzocht de heer Verheul de verdere leiding der vergade. ring op zich te nemen. Dze verklaarde zich hiertoe bereid en gaf hierop mej. Eenink gelegenheid tot het uit. brengen van een verslag van de vorige Ouderavond. De voorz. dankte Mej. Eenink voor het sa. mpnstellen en uitbrengen van dit verslag en gaf daarna wederom het woord aan mei. Eenink tot het lezen van haar onderwerp! Moeilijkheden en botsingen. In dit mooie ondonverp lwhandolde zij do schooljeugd en zijn ojivoeding en zijn moei lijkheden en botsingen, die men bij de op voeding kan tegenkomen. Na het lezen van deze inleiding werd ge. legenheid gegeven tot het stellen van vra gen of liet maken van opmerkingen, waar* van echter geen gebruik werd gemaakt. Do heer Van der Meer bracht nu, begeleid door mej. Eenink. eenige zangstukjes ten gehoore, die goed in den sanaak vielen. Hierna werd gepauzeerd, terwijl intus- schen de aanwezigen door enkele dames werden onthaald op een kopjo thee met een gebakje. Na heropening dor vergadering kreeg de heer De Fokkert, hoofd van do Chr. U.I.O, school, te Middelharnis het woord. Deze hield een rede in het belang van het U.L.O.-onderwijs. Spr. wees op het groote nut van eon dergelijke inrichting, voor alge. meene ontwikkeling, maar ook, dat het U, L.O.-diploma vereischt is voor toelating tot de kweekschool en dezelfde geldigheid heeft ais het diploma van Voorbereidend examen Gemeente-Administratie. Na het uitspreken van cleze rede werden nog door enkele personen vragen gesteld of ojrmerkingen gemaakt. Vervolgens werden door mej. Eenink en den heer Van der Meer wederom eenige zangstukjes ten gehoore gebracht. In de pau ze, die nu volgde, werd het publiek nog maals onthaald ap een kopjo thee met een gebakje. Na afloop van de pauze kreeg de heer Van der Meer gelegenheid tot het lezen van zijn referaat „Nationale deugden". Naar aanleiding van dit onderwerp wei den door enkele aanwezigen vragen gesteld Na sluiting van de bespreking werden door mej. Eenink en de heer Van der Meer nog eenige zangstukjes gezongen. Hierop ver zocht de voorzitter de aanwezigen, wie van hen zich bereid verklaarde op de volgende Ouderavond een onderwerp te leveren. De heer K. Luth verklaarde zich bereid, terwijl over twee andere onderwerpen nog nader zou worden gesproken. Vervolgens dankte de heer Buth de heer Verheul namens de aanwezigen voor de aangename leiding van deze vergadering. Ten slotte liet de heer Verheul nog zingen Psalm 72: 11 en ging de heer van Kempen voor in dankzegging. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 120 werkioozon ingeschreven. Het distributievleesch is deze week verkrijgbaar bij slager P. Gebraad, Molendijk alhier. A.s. week zal ten postkantore de uitbe taling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. De winter is nog niet voorbij, en daarom meenden we goed te doen in ons jubileumnummer ook een letter raadsel op te nemen. We wenschen u veel succes bij de oplossing. Hier volgt het raadsel. een waarheid die speciaal geldt op Flakkee. 2 3 4 geeft glans aan verfwerk 1 8 2 bijwoord dat hevigheid aanduidt 9 7 5 lichaamsdeel 12 6 15 scherp instrument 10 11 18 naam van een boom 12 17 21 bezittelijk voornaamwoord 19 20 9 telwoord 10 14 15 kleedingstuk 16 13 4 dient voor vervoer van eel, erwten, boonen, enz. In ons nummer van volgende week Zaterdag hopen we de oplossing te publiceeren. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.50, peen f 1.60, aardappelen f 1.70 per H.L. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesaienst worden gehouden, ter wijl des avonds Ps Labrie van Goedereede hoopt op te treden. MELISSANT. Het zal vrienden en be kenden wel interesseeren, te weten dat de heer P. D. Sieling na een voorspoedige reis Maandag te Johannesburg in Zuid-Afrika is aangekomen. Dinsdagmorgen lag van de landbouwer J. M. onder deze gemeente een best werk paard dood in den stal. Donderdagmorgen had in café van der Werf een bespreking plaats tusschen de werk gevers en werknemers, tot het vaststellen van een collectieve arbeidsovereenkomst. Door de werkgevers werd een loonsverlaging van 5 pet. voorgesteld. Beide parijen zullen hierover een ledenvergadering houden en op 11 Maart a.s. zullen de besprekingen opnieuw plaats hebben. Uitslag schietoefening B.V.L.: H. W. Koole 69 p., D. Gootjes 94 p., P. Groenendijk 88 p., Joh. Troost 85 p., L. W. Mijnders 95 p., L. de Geus 81 p., D. Doornheim 81 p., C. Tieleman 82 p., D. Sieling 90 p., J-. 'v. Putten 87 p„ <3. Vogelaar 63 p.,, P, ,L„ .Vos 79 jt, J. J. Schans S3 p.; -M. -Schans 90-p., C. Nachte gaal 81 p., S. A. Jonk 58 p., M. A. A.^Biiis 74 p.,;, C. v. Beek 86 p„ Adr. Doornhefc 81 p., J. Krijger 88 p., L. Goedegebuur 76 p., A. Grootenboer 77 p., M. Wiegel 90 p., A. Mans 76 p., L. Wiegel 76 p., J. Wiegel 85 p.. M. Stolk 83 p., I. Joppe 78 p., M. Sieling 73 p., P. Struik 91 p., M. v. d. Groef 87 p., D. Kie vit 42 p. DIRKSLAND. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch in blik en het gehakt in blik op de bonnen verkrijg baar bij den slager P. van Zuuren aan het Ach terdorp. Het bestuur van de afd. Dirksland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond deelt me de, dat eventueele deelnemers voor de werk kampen van dé Centrale voor Werkloozen- zorg uit Dirksland en omgeving zich bij het bestuur van de afdeeling kunnen vervoegen, meer bepaald bij den secretaris den heer A. Bruggeman, Kralingen 440, waar ook inlich tingen te bekomen zijn. Alleen jeugdige per sonen van 1725 jaar komen hl aanmer king. De kosten van uitzending komen geheel voor rekening van de Centrale. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de- extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept: 5000 H.L. aardappelen, 2000 balen uien, 2000 balen peen en 1000 H.L. poters. Door den commissionnair v. d. Hoek werden alleen 350 ton aardappelen ver scheept. HERKINGEN. A.s. Zondag hoopt des voor middags in de Ned. Herv. Kerk op te tre den Ds. C. van don Boogert van Zuid-Beij. erland. In die dienst zal een extra-collecte worden gehouden voor het studiefonds van don Geref. Bond. Des avonds iioopt op te tre den ds. Bouw van Melissant in welke dienst Bediening van den H. Doop zal plaats heb ben. Tevens een extra collecte voor Chr. Be langen. Aangifte voor den doop kan deze week door de vaders geschieden op Woens dagavond 26 dezer om 8 uur in de Consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk. De jongeheer A. L. Munters, volontair ter Gomeente Secretarie alhier, behaalde dezer dagen zijn diploma voor boekhouden in de practijk. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben door Ds. Bouw van Melissant. Aangifte voor den Doop bij den Kerkeraad. In den morgen dienst collecte Studiefonds Geref. Bond en extra collecte voor Chr. Belangen. Wegens wijziging der indeeltagsbe- schikking 1936 zal aan dienstplichtigen, ook die uitstel van eerste oefening hebben ver kregen, een kennisgeving worden gezonden, waarin de gewijzigde datum van opkomst is vermeld. In de week van 30 Maart tot 4 April zal door middel van verkoop van bonnen gelden worden ingezameld voor de werkloo- zenkampen, uitgaande van de Chr. Kerken. Aan de beurt van aftreding als ouder ling en diaken bij de Geref. Gemeente zijn dit jaar L. v. Dijk en J. v. Kempen. De vol gende dubbeltallen zijn gesteld: als ouderling L. v. Dijk (altr.) en Joh. Huizer; als diaken J, v. Kempen (aftr.) en C. v. d. Veer. De Ned. Herv. (Geref.) Meisjesvereen. „Dorcas" alhier hoopt D.V. a.s. week, onder leiding van den eere-voorz. den eerw. heer J. Overweel, haar 7e jaarvergadering te vieren in de Ned, Herv. Kerk, Op de bekende plaats en uren zal a.s. week de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. Bij Min. beschikking is bepaald, dat het tusschen 24 Febr. en 15 Maart 1936 zal zijn toegestaan de botvisscherij uit te oefenen en deze visehsoort bij zioh te hebben, of in een vaartuig, bun of kar voorhanden te hebben. B. en W. maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1936'37 ter gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld. Bezitters van spaarbankboekjes, afge geven in de maanden Jan. en Febr. en welke deze nog niet ter rentebijschrijving opzon den, worden aangeraden dit ten spoedigste te doen. GOEDEREEDE. Vrijdag hield „Het Groene Kruis" een ledenvergadering onder leiding van den heer E. A. Snijder, die meedeelde dat de inkomsten niet daalden, maar de uit gaven stegen door materiaal-aankoop. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. den Eeraafhcn, bleek een stijging van liet lodental van 342 tot 346. Aan do moedercursus namen 34 dames deel. Er wer den geen t.b.c.-patiënteu uitgezonden. De zuster legde 2914 bezoeken af, waarvan 402 aan t.b.c-patiënten. Er werden 271 artikelen uitgeleend. De penningmeester, de heer D. Goedkoop, deed ruededeelihg van een saldo van f 1921,381/?, Do begrooting 1936 heeft ais eindcijfer f 4208.28%. Ais bestuurslid wordt bij acclamatie her kozen do heer M. van Muiswinkel. In de controle-commissie wordt gekozen de heer Jac. van Hoest Fzn. en in de reserve-coii- trole-commissie de heer D. Sandifort. GOEDEREEDE. Zaterdag 22 Febr. hield het bestuur van de School met den Bijbel op het Havenhoofd alhier haar jaarvergadering met de daaraan verbonden ouderavond. Na het zingen van Ps. 103 1 ging de heer W. Redert voor in gebed. De voorzitter, de héér Jac. Tanis, las voor Ps. 103 en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Uit zijn jaarverslag klok een toon van dankbaarheid. Voor hij het woord gaf aan den secretaris, liet hij zingen Ps. 150 2. De heer Joh. Grinwis las de notulen der vorige gehouden jaarvergadering, welke wer den goedgekeurd. Zijn jaarverslag deelde ons mele, dat in het afgeloopen jaar er een ver andering in het bestuur had plaats gehad, door het bedanken van den voorzitter, de heer F. den Eerzamen. Als bestuurslid was gekozen Joh. Grinwis. Jac. Tanis, tot nog toe secretaris, werd gekozen tot voorzitter, ter wijl Joh. Grinwis zijn functie overnam. In Juli 1935 werd de heer A. de Vries benoemd tot kweekeling met acte aan deze school. Als commissie tot nazien der rekeningen werden benoemd de heeren J. 't Mannetje en P. Me lissant. P. v. Heest en J. Tanis werden be dankt voor hun bewezen diensten ais zooda nig en nu als reserven aangewezen. De beide aftredende bestuursleden K. v. Heest en Abr. Redert werden met bijna algemeene stem men herkozen. Ze namen hun benoeming aan. Na de pauze, die nu volgde, nam het hoofd der school, de heer E. A. Snijder, het woord, na het laten zingen van Ps. 145 2. Ook uit zijn jaarverslag klonk een danktoon, hoewel er schaduwzijden waren in het afgeloopen jaar. Hij gaf een kort overzicht over het on derwerp: Ontijdigheid en voorbarigheid in .de opvoeding. Spr. wees er op, dat zoowel ouders als onderwijzers lijden aan de kwaal voorbarig te zijn en dat een kind, kind moet zijn en men ze niet als volwassen moet be handelen, eer ze het in werkelijkheid zijn. Hij eindigde met het laten zingen van Ps. 78 3. De onderwijzeres las een stukje voor, getiteld: De eene en de andere, waarna gele genheid was tot het bezichtigen der hand werken. Bij de rondvraag liet zich niemand hooren. Daar er niets meer a a :n de orde was, sloot de voorzitter met het laten zingen van Ps. 138 1 en eindigde de predikant der gemeen te, Ds. Labrie, met dankgebed. In de pauze werd koffie en koek rondge diend en het spelen op het orgel verhoogde de gezelligheid. Het bestuur mag op een goed geslaagde avond terugzien. OUDDORP. Naar vernomen wordt zal 3e steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijd vak van 2 Febr. tot en met 8 Febr. 1935 voor de kwaliteitsklassen C en D resp. f 3.50 en f 3 fier 100 Kg. bedragon. De steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de stanriaardmonsters C en D, zal resp. f 3 en f 2.50 per Kg. be dragen. Bij Ministerieele beschikking is bepaald dat het tusschen 24 Febr. en 15 Maart 1936 zal zijn toegestaan de botvisscherij uit te oefenen en deze visehsoort bij zich te hebben. Voor rekening van Krijn Breen Johs. zal een nieuw woonhuis worden gebouwd. Het werk is opgedragen aan P. Kaptijn, tim merwerk en gebrs. Boe laars, metselwerk Men wordt er op attent gemaakt, dat het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van wulpen, kemphanen, scholeksters, gruto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes van 1 Maart tot cn met 30 April is toegestaan, terwijl het zoeken enz. van zwanen, ganzen, eenden, duikers, watersnippen en goudple vieren niet is toegestaan. Men wordt er aan herinnerd, dat a.s. week op het nnst kantoor de ouderdomsrente wordt uitbetaald en wel als volgt: vanaf a.6. Maandag v.m. 8.30—11 uur, n.m. 2—3 uur en 's avonds 5.307 uur en Zaterdag alleen v.m. 8.30—11 uur. Een verrassing. Dezer dagen werd aan al de leden der Coöp. Suikerfabriek Putters- hoek een pak suiker gratis aangeboden. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 115 werkloozen ingeschreven. Op de beurs werd voor de uien besteed f 1.40, blauwe aardappelen f 1.801.90. Door Dirk Witte wordt Oost-Indische Kers gecontracteerd van 4060 cènt per Kg. Reeds zijn al contracten afgesloten. De afdeeling Goeree-Westflakkee van het Ned. Bijbelgenootschap organiseert de vol gende week in een viertal gemeenteD op ons eiland een avond, die bedoeld is om meerdere bekendheid te geven aan de ar. beui, van deze vereeniging. Daartoe heeft het in Herkingen, Stellen dam, Goeree en Molissant een bijeenkomst georganiseerd, waar door de plaatselijks predikanten toespraken zullen worden ge houden en waar tevens een kleine tentoon, stelling is van de voornaamste uitgaven. Deze samenkomsten droegen een inter kerkelijk karakter. Hier volgen plaatsen en sprekers: Herkingen- Dinsdag 3 Maart, de Eerw, Heer Overweel. Stellendam: Woensdag 4. Maart, de Eerw, Heer Bonman en Ds. de Valk. Goeree: Donderdag 5 Maart, Ds. Labrie en Ds. van der Wal. Melissant: Vrijdag 6 Maart, Ds. d.c Val'i en Ds. Bouw. Plaats en tijd worden Zondag in" de ker ken bekend gemaakt. Het Bestuur wekt een ieder op kennis te komen nemen van deze arbeid in Gods Koninkrijk. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Heomrich Rosenthal 22 j te Hamburg en Cornelia Troost 17 jaar, alhier. Doms Hanson 25 j. en Lecntje Ejanjpx 24 jaar, beiden alhier. NIEUWE TONGE, Gehuwd: P. Dorst J. m. 35 jaar en G. Dekker j. d. 28 jaar, beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Pietertje Jo hanna, d. v. Arend v. d. Hoek en Cörnelia v. Putten. Ondertrouwd: Jacob v. d. Wekke, 34 j. en Jannetje Ghijsels, 39 j. Overleden: Barbera Arendje Both, 71 j., echtgenoote van Pieter Leunis van Loo. OP ZONDAG 1 MAART NED. HERV. KERK Dirksland- fly2 u en 6 u. Ds van der Wal Goedereede. Vrn. Ds Labrie Herkingen: 9% u. Ds v. d. Boogert, van Zuid-Beijerland. (Coll. Studiefoimds Geref. Bond). 6 u. Ds Bouw, van Melissamt. H, Doop. (Coll. Chr. Belangen) Melissant: Vm. Ds Buuw; "s av. Leesdien6t Middelharnis: Vm, Ds Hovius, van Ouddorp 'o Av. de heer Vetter, van de Langstraat Nieuwe Tnnge Jy2 u l.nesdienst. 6 x Ds Labrie, van Goedereedie imitgeiisplaat 9y2 u en rt u. Ds Kleyne Ouddorp Vm. Leeedienst; nam. Lu Hovius oude Tonge: 9% 11 en 6 u Ds Verk«rk Sommelsdijk. Vm. Ds van Asoh. 's Av. Ds van den Boogert, van Zuid-Beijerland GEREF. KERK Middelharnis: Vm en 's avonds Ds Zeilstra Ooltgensplaat. 9y2 u. en 6 u. Ds Hoenders Ouddorp. Vm en nam Leendienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9y2 u. en 6 u. La siienst Herkingen ny2 u.. 2 u. en 6 11 l.eesdienst VHdrielliarnis Vm en s av Leivdienst ouddorp: Vm en nam Leewlienst OUD-GF.REF. GEMEENTE Herkingen Zaal Tuinstraat) 9% u. en 6 x de heer Hogerwerf Oude Tonge 9 u en 2 x l.eesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm Ds Foppema Kinderen nauwelijks gered Woensdag is te Huizen (N. H.) brand ontstaan in een groot pand, gelegen in <1Q Langestraat. Het huis werd bewoond door drie families, namelijk de familie Kos, de fa milie Vos en de familie v Straaten en be vatte bovendien eer, meubelwerkplaats van den heer Visser De brand ontstond op de bo venverdieping van het westelijk gedeelte. Ree vuur verspreidde zich zeer snel. waartoe de on Ier de pannen gelegen rietdekking mee werkte. Van de familie Vos werden vier kin deren in nachtgewaad overhaast gered. Het prnd brandde geheel uit. De brandweer, riaar- b;i door een gunstige windrichting geholnen, wist de belendende perceel=n te behouden De ei.renaars zijn de genr Goedhart, die verze kerd waren. Var de drie boedels waren er tw ee verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk eeu omge.mitm. petroleumlamp. 1 l>

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 6