r r MAAS- EN SCHELDEBODE 2ATERDAG 22 FEBRUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Voorkomt verkoudheid en keelpijR, VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN yooR Bondsavond A.N.W.B. 0 Dinsdagavond word in hotel IIpyct te Middelharnis de reeds aangekondigde pro- paga n da vergade ring van de van de A.N.W.LS. gehouden. De Weled.achtb. Heer Burgemees ter den Hollander voldeed met genoe gen aan liet verzoek van Consul Zaayer van Dirksland. De meesten onzer kennen wel de A.N.W.B., maar dezen avond wil ons een algeheel overzicht geven. Op ruim 10 plaatsen is de ze avond reeds niet succes gehouden. Spr. schroomt niet om den A.N.W.B. een onzer belangrijkste yereenigingen Ie noemen. Door II. M. de Koningin is hel groote belang van den Bond erkend door wettelijke erkenning als Instelling Uil Algemeen Nut, terwijl bij het 50-jarlg jubileum het. praedicaat „Ivo ninklijke" werd verleeiid. Deze avond zal ons nader kennis doen. maken met diverse instellingen en zijn werk op 't gebied van bescherming natuurschoon, strijd tegen out sierende reclame, hulp bij ongevallen, vpr k pers vraagstukken, wegwijzers, hotelwezen. De heer Kantors sprak namens den Bond een woord van dank lot den Burge meester voor zijn inleidend woord, tot d propaganda-rommissie voor hun inleidend werk. Om nieuwe lianden aan lo knoopeu js de. Bond met liet nieuwe veer naar I-iak- kee gekomen. Omdat hun wagen iets te. lang vyas, kon men met de oude gelegenheid bet Eiland niet. bereiken. Het is thans nog voor velen een moeilijke tijd, velen gaan gebukt onder zorgen, maar «lat mag geen, aanleiding zijn zich Ie ont trekken aan maatschappelijk en arbeid. Tal van vereenigingen op maatschappelijk ge bied kwijnen door gebrek aan steun en medeleven. ®De Bond heeft heel duidelijk getoond zijn streven naar vervulling zijner idealen vol te honden. Niemand zal kunnen zeggpn dat hij nooit keunis gemaakt heeft met liet werk van den Bond. Is liet. dan al geweest dat wij den weg- wisten, dan mochten wij toch ook nog wel eens gaan zien hoeveel K.M. ons .nog scheidden van de plaats onzer bestem ming. Ook de Overheid moet hot werk van der- Bond op prijs stellen. Jarenlang is de ver keersveiligheid bevorderd door onderricht en en voorlichting aan politie en kinderen. Nieuwe inzichten worden steeds gepropa- gandeerd. Veel van het werk zou Overheidszorg moe ten zijn, maar de A.N.W.B. is er 'trotseh op «lat het zoo beter gaat, dan elders door de Overheid. Dit wordt dan ook dankiraar er kend van Overheidswege, zoowel als van provincie en gemeente. Al zijn er wol eens enkele plaatsen, die in hun bezuiiitgingij- drang «rok de contributie of subsidie der gemeente voor den Bond willen inhouden, dikwijls onder motief dat de A.N.W.B. tocli rijk is. Dat wij, zegt Spr., steeds zuinig ge werkt hebben, moet ons thans niet treffen. Daarnaast is ook prettige ervaring. Heel veel gemeenten, blijven medewprken. De A.N.W.B. is oorspronkelijk opgericht als Wielrijdershond en daarom wel eens smalend genoemde „de fietsersbond". Het was de eerste vereen, die zieh op dat ge bied bewoog en zij is uitgegroeid tot de hoog te die nu thans bereikt is. De sport bleef om principieele redenen buien ons terrein, maar alle andere 'takken van toerisme, als wieier-, wandel-, ruiter-, zeil-, auto-, motor- en als als jongste de vliegsport en. ski-sport zijn door den Bond behartigd. De naam is niet veranderd, maar begon nen in 1885 met. pl.m. -tOO wielrijders zijn er thans pl.m. 100.000 leden. Verschillende zinspelingen zijn gemaakt op de initialen als: Alle Nederlanders Wor den Bondslid, Altijd Nieuwe Wegen.Banen, Algemeene Nederl. Weldoeners Bond; dui- «lelijk aangevende de algemeene sympathie clie do Bond door zijn werk heeft. Iedereen' is dan ook lid. Uit alle lagen der bevolking zijn onze leden aanwezig, de wielrijder naast de motorrijder, liet tweede handseh Bordje, zoowel als de Iloils Royce. De leden van bet Koninklijk Huis; H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, en tot Zijn overlijden ook Z.K.1I. Prins Hen- «Irik, zijn gewoon betalend lid van den Bond uit sympathie voor hei werk van den Bond. Niet alleen wordt gewerkt ten gerieve van zijn leden, maar iedere weggebruiker pro fiteert van zijn werk. In 1893 begonnen met het plaatsen van wegwijzers, werden er dat jaar 12 geplaatst thans zijn er over het geheele land ver spreid 3810; 383 riclitingsborden voor het groote verkeer en 654 waarschuwingsborden voor gevaarlijke verkeerspunten. Werd dit werk tot vorig jaar maar half door de-n A. N.W.B. betaald, thans financieert liij dit .belangrijk werk geheel alleen. De spr. doet nog een ernstig beroep op de jeugd om de plaatsnaamhorden niet te be schadigen. Hij kan zich indenken dat bet erg verleidelijk is, maar het. geeft een slechten indruk voor vreemdelingen die de plaats bezoeken. De Bond ijvert voor rijwiel padvereenigingen, plaatst de bekende pad destoelen op rijwiel- en wandelpaden, bevor de<rt de verkeersveiligheid door het verstrek ken van schildjes voor hardhoorende wiel rijders, bevordert het verkeersonderwijs op scholen door het verstrekken van verkeert platen en het ter beschikking stellen van de verkeersmaquette. Spr. haalt oude herinneringen op van de beginperiode der rijwielsport. Verschillende, thans in ons oog gekke politieverordeningen waren er; o.a. in Ter Aar, was men verplicht af te stappen van zijn velocepede als er een voerman aan kwam en deze zijn hand opstak, en moest dan zijn jas over de st-uurkruk hangen. Ge lukkig zijn wij deze tijd voorbij. De tegen woordige generatie der paarden schrikt Aan geen auto meer laat staan van een doodgewone fiets. Toch blijft een goed po litietoezicht, verkeerspolitie noodzakelijk. De Bond ijvert voor bevordering van het Verkeer door afschaffing van tollen, hij verschaft do benoodigdo grensdocumenten zonder welke men niet, dan tegen veel moeiten en kosten de grens kan passoeren. Alle gewensdhte reisplannen worden op aanvraag klaargemaakt.. Meer dan 000 Bondsronsuls verrichten belangeloos hun werk. plm. 200 ambtenaren op de. verschil lende bijkantoren staan den leden ten diensto. Er is CPn juridische en technische voorlichtingsdienst. De Bond bemoeit, zien met verzekering en expertise. Over het ge heele land is een net van Bondsrijwiel, mo tor-, auto-, bootherelellers, Bonds-garage's en bootenhuizen, hotels en dergelijke, welke alle zich tegenover den Bond contractueel verbonden hebben de leden allo faciliteiten 1o verleen en. 't Is slechts een algemeen over- z.icht maar toch voldoende om een icde.r duidelijk t,e maken dat de A.N.W.B. aller steun waard is. Men kan den Bond steunen d<ror gewoon lid te zijn a f 3.50 per jaar en bij gabruik van technische of juridische voorlichtings dienst 1 1— extra. Beide groepen ontvan gen het 14-daagsch orgaan „de Kampioen". Spr. herdenkt nog de trouwe voorzitter Van den Bond, de heer Edo Bergsma, die thans reeds 51 jaar de leiding heeft. Voorts enkele voormannen als de hoeren Daan Fokkema en G. Pos. In de pauze was gelegenheid een klein Overzicht van het. Bondswcrk te zien, als kaarten, maquettes, gidsen en grensdocu menten. Een en ander werd na do pauze op het doek gebracht. Verschillende mooie plekjos van ons land en dauj- buiten werden ons getoond. Ongetwijfeld heeft de Bond ïnenig Nederlander zijn eigen land en schoonheid doen zien, door den aanleg van wandel- en fiets-, zoowel als rui terpaarden. De verschillende Bondsinstellingen kregen ook alle een beurt en ile film eindigde met „allen lid dcc A.N.W.B." Herv. Meisjesvereen. „Dorcas" te Stad aan het Haringvliet 13 Fcbr. vierde de Herv. Meisjesvereen. „Dorcas" tc Stad aan 't. Haringvliet haar 5e jaarvergadering. Ze stond onder leiding van den cere-voorzitter B. J. Polhuys. Deze, noodigde uit. te zingen Psalm 111): 17 en las na het gebod Matth. 7 vers 1 tot en met li. om dan een en ander te zeggen over de enge poort en den nan wen w eg die tot het leven leiden. Als wij het hebben over het leven kunnen wij lettende op wederwaardigheden en beproevingen een klacht aanheffen. Als wq vragen wat het leven is. zal menigeen denken aan reizen, genot, overvloed, lieer schappij. Maar een van deze dingen, en dat alles te zamen is niet het leven dat hier be doeld wordt. Als wij het hebben over dezen tpkst, denken wij er aan, dat alleen de niensrh die ontlcdigd is van al wat het zijne is kan ingaan in het Koninkrijk Gods. Maar wij hebben ook te sproken van 't leven als ge zegenden en verlosten en dat is wat hier naar den voorgrond komt. Er is een verhaal van een man, die door de wereld trok, venl beleefde en verzamelde on op zijn ouden dag terugkeert in zijn vaderland. Hij ontmoet een ouden loodgieter die zegt: Geef mij je ziel, want die moet. omgesmolten worden. De zaaik is, dat de aangesprokene vergeten had liefde, opoffering en zelfverloochening Het leven van een rijke kan mislukt zijn, die in do stilte woont kan liet leven bezitten De nauwe weg, dat is do weg, waarop wij doen wat ons van nature zoo moeilijk valt. Niet de weg van zelfhandhaving, maar do weg van liet leven verliezen om den willo van den Heiland en Zijn Evangelie. Vele monschen op het toppunt van macht en glorie hebben geklaagd over armoede en eenzaamheid Wij zullen ooik klagen moe ten als wij altijd maar willen krijgen, krij gen en vergeten dat het Evangelie zegt: ge ven geven. Wij hebben af te leggen allen last van zelfzucht, zelfbehagen, zelfhandha ving ziende op den oversten Leidsman en Voleinder des Ge loots. Niemand was zoo arm als Hij, had het zoo moeilijk als Hij. droeg een kruis als Hij. Dan zien wij onze roeping. Dan grijpen wij ook moed. Want Die Verlosser is, gééft ook de kracht. En achter Hem verblijden wij ons in het leven dat komt en ervaren wij dat het goed is in Zijn dienst en dat, wie zichzelf ver liest waarlijk het leven vindt. De eere-voorzittcr verblijdt zicii over do groote Jielangstelling, roept allen een har- lelijk welkom toe. Verheugt zich er over, dat de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ver tegenwoordigd is en eonstateert dat ook do kerkvoogdij belangstelt, maar dat al de le den daarvan helaas verhinderd waren te ko men. Dan volgen, zooals gebruikelijk is, de ver slagen. Verder wordt door de vereenigingen die aanwezig zijn gezamenlijk het Bondslied gezongen. En dan wordt liet programma af gewerkt. Wat ten gehoore werd gebracht, was goed werfk en er werd met. aandacht geluisterd. Een aangename afwisseling bracht telkens het zingen der meisiesver- eeniging. Iets nieuws waren de tableaux: de meisjesvereen. bezig met bijbelbespre- king en daarna bezig met naaien emz. Ter wijl het zoo stil was trof het gezang eenigs- 7.ins in de verte in overeenstemming met wat voorgesteld werd. Wij zijn er vast van .overtuigd, dat dit. nieuwe .grooten indr.uk gemaakt heeft en met ingenomenheid is be groet. Het was ook een plechtig oogenbük. toen tussrhen de tableaux*; nadat hét orgel inzette, de ganse he. vergadering opstond én een paar coupletten van het Wilhelmus aanhief. Na de pauze werden gelukwen- schen met dit eerste lustrum uitgebracht door de Herv. longeüngsvereen. „Obadja" te Stad aan 't Haringvliet, de Herv. Meis jesvereen. „Dorcas" van Oude Tongp. „Lv- dia" van Sommelsdijk, de Geref. Meisiesver- een. „Lydia" van Stad aan 't Haringvliet eu de Knapenvereen. „Jong Holland", Stad aan 't Haringvliet Terwijl voorlezing werd ge daan van ingekomen schrijven van de Meis jesvereen. van de Ned. Herv. Meisjesvereen. „Ora et Labora" te Middelharnis, Dorcas" te Herkingen en mej. Langbroek. Ringpre- sidente. Met wederkeerige heilwensohen werd hiervoor vriendelijk dank gezegd. Hpt slotwoord sprak de presidente mei. v. d Bond. Hartelijk dankte zij allen die blijk ge geven hadden en tot dezen avond, het wa ren er niet weinigen, hadden meegewerkt. De eere-voorzilter vulde dit woord nog aan door de presidente waardeerende woorden toe te spreken voor al wat zij hij haar druk ke werkzaamheden voor de meisjesvereen. deed en doet en den wensch er aan toe te voegen dat zij nog lang op dezen weg zou kunnen en willen doorgaan. Voorts herin nerde hij aan de jaarvergadering van de Jongclingsvereen. die a.s. Dinsdag staat ge houden- te worden. Na het zingen van Psalm 103 1 sloot hij met dankzegging en gingen allen, naar het ons voorkomt, zeer voldaan huiswaarts. Onze indruk is het dat het een schoone avond was. Wij zullen hopen, dat velen de opwekking ter harte zullen nemen om zoo- veel mogelijk te steunen het werk door en onder de jongeren dat zoo goed en vooral in dezen tijd van verval en bijoze macht zoo dringend noodig is. Tweede ontwikkelingsdag Georganiseerd door de drie vereenigingen Ceres Excelsior, en Flakkeesch Belang Sommelsdijk, 20 Februari De zeer goed bezette zaal in hotel Spee werd geopend door den voorzitter de heer H. v. d. Velde, die de aanwezigen een welkom toeriep, inzonderheid de heeren Ir. Huisman, A. Joppe Jz. te Stad aan 't Haringvliet en de eere-voorz. de heer v. Heest te Middelhar nis. Het deed spr. groot genoegen, dat ook de ouderen meer en meer belangstelling toonden voor het werk der jongeren en hij hoopte, dat ook deze ontwikkelingsdag weer zou mogen bijdragen tot opbouw van de landbouwbelangen in het algemeen. Daarna is het woord gevoerd door I r. Huisman over het onderwerp „De land bouwcrisis, ontstaan, steunverleening enz.". Van deze rede hopen wij in ons volgend nummer verslag te geven. Aardappelsteun De Staatscourant van gisteravond bevat de „Crisis-Steunbeschikking 1936 Fabrieksaardappelen I (voorloo- pige steunuitkeering oogst 1936). Blijkens deze beschikking heeft de minis ter van Landbouw en Visscherij bepaald, dat ten behoeve van de erkende verbouwers leveranciers van fabrieksaardappelen uit het Landbouw-Crisisfonds steun zal worden ver leend in den vorm van een uitkeering aan de fabrieken aangesloten bij de Meelcen trale welke voorloopig wordt vastgesteld op een bedrag, berekend op basis van f 2 per 100 K.G. aardappelmeel per gemiddelde kwa liteit, hetwelk uit fabrieksaardappelen oogst 1935 is geproduceerd. Deze uitkeering wordt aan de fabrieken toegekend onder de navolgende voorwaar den: a. de fabrieken zijn verplicht de steunuit keering aan eiken verbouwer-leverancier slechts ten goede te doen komen over de hoe veelheid aardappelen, als door hem geteeld op het oppervlak, op zijn uitpootkaart ver meld, en onder gehoudenheid van dien ver bouwer-leverancier, om van de steunuitkee ring, door hem genoten over meer aardappe len dan geteeld op vorenbedoeld oppervlak, op eerste vordering van of vanwege den mi nister voornoemd, een door dezen vast te stellen gedeelte aan de Stichting Ned. Aard appelmeelcentrale terug te betalen; b. de fabrieken zijn verplicht, op eerste vordering van of vanwege den minister aan genoemde Centrale, tegen een prijs, berekend op basis van f 7.50 per 100 K.G. aardappel meel van gemiddelde kwaliteit en tot een door dien minister vast te stellen hoeveel heid te verkoopen en te leveren het aard appelmeel, dat nog bij de fabrieken onver kocht in voorraad is, onder de verplichting om, zonder berekening van kosten, dezen voorraad voor die Centrale in opslag te hou den, alsmede om op eerste vordering van of vanwege meergenoemden minister dien voor raad of het niet afgenomen gedeelte daarvan voor denzelfden prijs weder terug te koopen; c. de fabrieken zijn verplicht, een ingevol ge deze beschikking in verband met de de finitieve regeling van den onderhavigen steun eventueel te veel ontvangen bedrag aan stonds op eerste vordering van of vanwege voornoemden minister aan meergenoemde Centrale terug te betalen. Het uitrooken van pootaardappel- bewaarplaatsen Het is gewensclit, zoo spoedig mogelijk ïïe pootaardappelbewaarplaatsen uit te rooken ter bestrijding van eventueel aanwezige blad luizen. In verband met de zachte winter mag worden aangenomen, dat zij zich wellicht vrij sterk hebben vermenigvuldigd. Ook waar in het najaar de bewaarplaats werd uitgerookt moet dit thans weer worden her haald. Het uitrooken kan geschieden met „Auto- shreds" of met „zuivere nicotine". Een pak Autoclireds is voldoende om een bewaar- plaafs, waarin ongeveer 1000 ILL. kunnen worden bewaard, één keer uit te rooken. Men legt het Autoshreds in kleine hoopjes op on- geveer 3 M. afstand van elkaar in het mid denpad en steekt deze met een lucifer zoo danig aan, dat hel maleriaal gloeit. Zuivere Nicotine moet in bakjes boven theelichtjes of iets dergelijks worden ge plaatst om te verdampen. Per 5 M.3 inhoud wordt 1 gram nicotine 95/98 pel. gebruikt Alvorens met het uitrooken wordt begon non moet de temperatuur in de bewaarplaats op 70 a 80 graden Fahrenheit (ongeveer 25 graden Cel.) worden gebracht. Het beste bereikt men dit door 's morgens een of meer brandende petroleumkachels in de bewaarplaats te plaatsen om tegen den avond met uitrooken te beginnen. Tijdens liet uitrooken moet de bewaarplaats min stens 2 uren goed gesloten blijven, dus deu ren en alle ventilatie afsluiten en geen kachels laten branden. In de maand Maart en desnoods in April wordt het uitrooken nog een keer herhaald De Hoofdcontroleur van de K. G. A. y. Waal, Klaaswaal, SOMMELSDIJK. Bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 165 landarbeiders, 3 opperlie den, 10 transportarbeiders, 9 metselaars, 9 timmerlieden, 4 schilders, 7 landbouwers knechts, 1 tuindeT, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur, 2 typografen, 2 stoffeerders, 1 schippersknecht, 1 pakhuisknecht, 1 koren molenaarsknecht, 2 kooplieden, 1 hoefsmid, 1 auto-anonteur en 1 kapper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 185 personen werkloos. De prijzen «Ier landbouwproducten in. deze gemeente zijn heden als volgt: aardap pelen f 1.65, uien f 1.30, paardepeen f 1.50, poters f 1 per H.L. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de plaats van den heer E. v .d. Doel als gemeenteraadslid benoemd verklaard de heer J. Knape Azn. In de Ned. Herv. Kerk is een extra gift gecollecteerd van f 10. MIDDELHARNIS. Op Woensdag 26 Febr. 's avonds half acht, zal in een daartoe be legde samenkomst in de Geref. Kerk het nieuwe orgel, gebouwd door de fa. Ernst Leef lang, in gebruik worden genomen. De heer L. Koote is bij enkele candi- daatstelling benoemd als lid van het Onder ling Begrafenisfonds; de heer M. Vroeginde- weij als bestuurslid. Gevonden: een rijwielbelastingplaatje, door Jac. v. d. Sluis, Westdijk; een ring meit sleutels. Inlichtingen bij de gemeente-politie. Woensdag 26 Febr. 's avonds half 7 hoopt voor de Chr. Geref. Jong. Vereen. Spr. 23 23 in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan op te treden Ds. v. d. Meiden van 's-Gravenhage, met het onderwerp: „De wie rookvaten der jeugd". Door onbekende ooraaak brak er brand uit in het schuurtje achter de woning van den heer van Rossen op 't Zandpad. Het schuurtje brandde geheel uit. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 1700 H.L. aardappelen voor de consump tie en 800 H.L. aardappelen voor veevoeder. Vanaf het Havenhoofd per Engelsche zeeboot naar Engeland 10.000 balen aardappelen en 9500 balen ajuin. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn per schip uit deze gemeente ver voerd: 1580 H.L. aardappelen, 900 H.L. uien en 320 H.L. koepeen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 101 werkloozen ingeschreven. Naar wij vernemen zijn van den land bouwer N. G. van N. een 60-tal zakken ont vreemd. B. en W. hebben de volgende bouwver gunningen verleend: aan A. A. Keijzer, het maken van een W. C. en een urinoir; aan J. Geelhoed, het bouwen van 2 woonhuizen in de z.g. „Bazar"; aan P. van de Swaluw, het bouwen van een schilderswerkplaats. Behoudens onvoorziene omstandigheden heeft in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek van de gewone dienstplichtigen der lichtin gen 1924 en 1927 plaats. Rapport van de verrichtingen door den Keuringsdienst van Waren over het 4e kwar taal 1935 in de gemeente Den Bommel: aan tal inspecties van winkels, pakhuizen, bakke rijen enz. 21; aantal genomen monsters melk 21; aantal genomen monsters van andere wa ren 11; aantal bijzondere onderzoekingen 1; aantal waarschuwingen 1. B. en W. hebben aan het Leger des Heils toestemming verleend om in Februari of Maart in deze gemeente een zelfverlooche- ningsaanvrage te houden. KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN Nu vrij van alle pijn „In kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik bloot gesteld aan weer en wind, terwijl ik boven dien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mij ontzettend pijn als ik een kleine afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles geprobeerd had, en zelfs alle tanden liad laten trekken, raadde een vriend mij eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik vol komen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts". D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistingspro duct van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: ingewanden, nieren en le ver aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezui verd, waardoor de pijnen afnemen om ten slotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Op Donderdag 5 Maart a.s., des nam. te half 7 zal in café van der Plaat de alge meene ledenvergadering van de vereeniging „Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging" worden gehouden. Verslag van de gehouden jaarvergade ring van de M.V. „Onderzoekt de Schriften", te Den Bommel. De presidente opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 45 4, waarna zij Ps. 45 (onberijmd) voorlas en voorging in gebed. De presidente sprak vervolgens een kort openingswoord, waarin zij o.m. zeide, dat de vereeniging dankbaar was, dat nog zooveel vrienden en vriendinnen aan haar uitnoodi- ging tot bijwoning van deze feestvergadering gehoor hadden gegeven, maar bovenal was de vereeniging dankbaar jegens God, die hen allen in 1935 nog gespaard had en, niet tegenstaande de vereen, ook moeilijke tijden moest doorleven, heen nog zooveel in het vereenigingsleven liet genieten. Na dit korte openingswoord werd de sec retaresse gelegenheid gegeven tot het uit brengen van haar jaarverslag. De presidente dankte de secr.-esse voor haar uugebreid en aangenaam verslag en gaf vervolgens het woord aan L. Bogerman, tot het lezen van haar inleiding, Gew. Gesch. „Het Boek Ruth". Na het lez yi van deze inleiding werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmer kingen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Nadat nog door R. van Kempen een ge dichtje werd voorgedragen, getiteld „Even" en door enkele leden der J.V. en M.V. een zangstukje ten gehoore was gebracht, werd pauze gehouden. Door verschillende meisjes werden liederen gezongen, zooals het Bonds lied en dergelijke, terwijl door anderen de aanwezigen werden onthaald op een kopje thee met een versnapering. De vergadering werd heropend met het zingen van Gezang 24, waarna gelegenheid werd gegeven tot feliciteeren, van welke ge legenheid door vele zustervereenigingen ge bruik werd gemaakt. Een samenspraak „De Vereenigingsspie- gel" werd vervolgens door enkele leden dei- vereen. uitgevoerd. Uit het applaus bleek wel, dat die samenspraak zeer in den smaak viel. A. Holleman behandelde voorts een maat schappelijk onderwerp, nl. de ,L>e toeberei ding van het meisje voor huisgezin en maat schappij". Op deze inleiding volgde een ge animeerde bespreking. Door M. Bogerman werd voorts een stukje voorgedragen, ge naamd: Blè. Gedurende de pauze, welke nu weer volgde werden de aanwezigen wederom ge- tracteerd. Na heropening der vergadering met het zingen van gezang 28 vers 1 werd de derde en tevens laatste inleiding gehouden. J. Buth behandelde een stukje kerkge schiedenis en wel „De eerste Evangeliepre diking in Nederland". Op deze inleiding volgde een enkele vraag, waarna wederom eenige zangstukjes ten ge hoore werden gebracht. P. den Braber droeg ten slotte een aardig stukje voor, genaamd „Wie is er vandaag de baas op h t dorp". Het applaus toonde wel, dat het voorgedragene bijzonder in den smaak viel. Het slotwoord werd uitgesproken door Ds. A. Ph. S. Schaafsma, waarna werd gezongen Ps. 68 vers 10. Ds. Schaafsma sloot deze welgeslaagde jaarvergadering met dankgebed. OOLTGENSPLAAT De Geref. Meisjesver- ecnigin-g hield in „Elthato" haar jaarverga dering, onder loading van haar eere-voorzit- ter Ds. Hoenders. Gelezen werd Pred. 7. Na een kort openingswoord en oen verklaring van het. gelezen Schriftgedeelte, volgien de jaarverslagten. Eerste inleidster is mej. D. Hokko, over Art. 14 der Geloofsbelijdenis, waarop veel bespreking volgt. Volgt, hierna een voordracht: „Eliza's vlucht", door mej. J. van Putten. Felecitatics volgden van de Ned. Herv. en Geref. Jongelingsvereenigin- gen, M.V., K.V., Mannen-ver. te dezer plaatse en de Geref. M.V. vain Den Bommel. Mej. Joh. van Putton geeft dan een inlei ding over: „Het Huisgezin". Verder volgien voordrachten door mej. J. van Putten: „A.B.C." en mej. T,. Noels; en oen inleiding over Joh. Ilus door mej. A. van den Doel. Na een kracht ig slotwoord van Ds. Leen- dei-s, en een dringende roep, dat velen zich zulten aansluiten bij de verschillende jeugd vereenigingen te dezer plaatse en het zin gen van Psalm 84 3 sluit de lieer Van Es met dankgebed. De chauffeur K. B. reed met zijn vracht auto, geladen met poters, in de sloot, wat nog al eenige materieels schade veroorzaakte. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Later is de auto door een andere vrachtauto uit 1:». water getrokken. Heden stonden 190 werkloozen inge schreven. De burgemeester maakt bekend, dat be houdens onvoorziene omstandigheden het jaarlijksch onderzoek der lichtingen 1924 en 1927 zal plaats hebben in Juni a.s. Uitslag verkooping door Notaris Coster- man, ten verzoeke van W. J. Buth. Perceel 1 en 2, gemijnd door C. Snijder, Oude Tonge, op f 765 per gemet. Massa f 2628.54. Perceel 3, gemijnd door A. Wagner op f 910 per ge met. Massa f 1428.70. NIEUWE TONGE: Het distributievleesch is deze week verkrijgbaar bij slager A. C. M. Tieleman, alhier. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.20, peen f 1.50, aardappelen f 1.60 per H.L. In het j.l. Dinsdagnummer werd ver meld, dat a.s. Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk alhier zou optreden Ds. Labrie van Goedereede; dit is echter onjuist, niet Ds. Labrie maar Ds. Hovius van Ouddorp hoopt voor te gaan. Uitslag van de gehouden aanbesteding van 4 betonnen bruggen te Battenoord: A. Dijkers f 1630, A. Verjaal f 1590, J. J. Boeter f 1410, Ls. v. d. Velde f 1386, D. van Helden f 1295, M. J. v. Driel f 1225, C. Esselink f 1216. Architect is ir. J. de Wilde. Tot notabel in de vac.-M. J. van Driel is gekozen de heer Johs. Luchtenburg alhier. DIRKSLAND. Aan mej. Tiemens, onder wijzeres aan de bijzondere school alhier, is een maand ziekteverlof verleend. In haar plaats is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. M. C. Hartenberg te Delft. Het distributievleesch in blik en het ge hakt in blik is tot en met volgende week Donderdag op de bonnen verkrijgbaar bij den slager L. Poortvliet aan den Straatdi.ik. De onvermengde distibutiemargarine is deze week en de volgende week op de bonnen verkrijgbaar bij den winkelier J. v. Prooijen van Oudenaren, eveneens aan den Straatdijk. Vanuit deze gemeente werden ver scheept 640 H.L. aardappelen, 2420 balen uien en 2200 balen peen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat behoudens onvoorziene omstandigheden in de maand Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben over de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1924 en 1927. Gevonden voorwerpen: een overjas en een bos sleutels. Inlichtingen bij de gemeente De slagerij aan den Straatdijk, het laatst gedreven door den slager J. Riedijk, is thans overgegaan aan den heer D. Roozemond. MELISSANT. De Meisjesvereen. „Helpt Elkander" (hield' haar 7de jaarvergadering in de Bewaarschool. De leading van dezen avonid was toever trouwd aan Ds.de Val k, van Stellendam, die de jaarvergadering opende met te la ten zinglen Psalm 143 10, en gebed, en voor las Psalm 119 33—48. Ds. de Valk feleciteerdc vervolgens die Veroeiriging niet haar jaarfeest. De M.V. had besloten op baar wekelijk- sohc vergaderingen geen naaiwerk meer te verrichten, zoodoende kan de geheele avond besteed worden aan bespreking van het Woord des Heeren. Ds. de Valk hoopte dat de M.V. dat altijd zal vast houdlen. Dan volgden verslagen van de verschil lende functionarissen, waaruit bleek, dat de Vereeniging 5 leifcn was achteruit gegaan in 1935 en 33 boeken bezat, o.a. 18 studie- en 1 i leesbpeken, dat de ontvangsten 48.50 en de uitgaven f 45.19 bedroegen, mét oen batig saldo van f 3.31. Na doze verslagen volgde een inleiding over: „Abrahaans offer", door Cor Sieling. Hierop volgde een bespreking waaraan door eenige aanwezigen werd deelgenomen. Dan volgde een Varia door J. Wiegel en een zangnumimer door enkele dames, waar na. werd gepauzeerd. Na de pauze werd „heropend met het zin gen van Psalm 150 1, en werd de M.V. door verschillende afgevaardigden gefeleci- teerct, tevens werdien enkele schriftelijke felicitaties voorgelezen waarna KI. van Setci-s oen stukje Varia voorlas en I.. Struik een inleiding hield over: „De eigenschappen der IJ. .Schrift". Ook hierop volgde bespre king, waarna weer oenige liederen werdien gezongen en een paar stukjes Varia voor gelezen, waartna door mej. S. I.ip.s nog een levensbeschrijving over: „Johannes de Doo- per" werd gegeven. De presidente mej. L. Struik, dankte Ds. de Valk voor dé leading van deze avond waarna gezonden werd Psalm 119 vs. 35 en Ds. do Valk eilmd'igde met gebed. HERKINGEN. Volgende week Vrijdag hoopt de Ned. Herv. Schoolvereen. D.V. haar jaarlijksche ouderavond te houden. Namens de vereen. „Effatha", Chr. instituut voor Doofstommenonderwijs te Voorburg, zal op dien avond spreken de heer Verrij, leeraar aan die inrichting, over het werk onder de zoozeer misdeelden. Een collecte voor het werk in die inrichting, welke we gaarne aan bevelen, zal tevens op die avond worden gehouden. Het gesprokene zal nog worden verduidelijkt door lichtbeelden. De rekening van de diaconie der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende een week ter in zage voor rechthebbenden, ten huize van den boekhouder J. G. Noordijk. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het jaarlijksch onderzoek van dienstplich tigen der lichtingen 1924 en 1927 van de land macht plaats vinden in Juni. Plaats en datum zullen nog nader worden bekend gemaakt. De Chr. Zangvereeniging (dir. E. Slis) alhier, verleende Woensdag haar medewer king aan een uitvoering te Melissant. Als een zeldzaamheid kan worden ge meld, dat op de weegbrug alhier een varken werd gewogen van 750 pond. Voorzeker zeld zaam voorkomende exemplaren. De burgemeester van Westellingwerf vestigt de aandacht op Jan Kallenkoot, geb. te Groningen, 11 Febr. 1908, koopman, wo nende aldaar. Deze tracht bij landbouwers wetsteenen te verkoopen voor f 4.50, welke een waarde hebben van 25 cent en in alle zaken te verkrijgen zijn. Daarbij geeft hij garantiebewijzen af, die bij niet voldoen der steenen het recht geven, deze terug te geven, waarna men zijn geld terug ontvangt. Het merk is Indian Pond. Men zij bij het koopen op ziin hoede! GOEDEREEDE. De Zondagsschoolvereeni- ging vergaderde Maandag 17 Febr. in het Zondagsschoolgebouw. Na het zingen van Ps. 119 17 gaat de heer E. A. Snijder voor in gebed en leest dan Luc. 18 2537. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Bij de rekening wordt opgemerkt dat finantieel de vereeniging niet heeft te kla gen Daarna wordt het jaarverslag van den secretai-is-^teekhouder voorgelezen. Uit dit „MA AS"-N YM.PHEN MISLUKKINGEN Eén winteravond wordt er minstens Gepromoveerd tot poterbal Waaraan ik, om in stijl te blijven, Weer eens een liedje wijden zul. De knappende gesmoorde poters De stukjes uitgebakken spek, De zure juintjesop dat alles Is elke ras-Flakkeenaar gek. 'k Geef U 't verhaal van een familie Die pas zoo'n avond heeft gehad Waar menig bloedverwant en kennis Verwachtend aan de tafel zat. 't Begon gewoon: een kopje koffie Misschien gebruikten ze ook thee In elk geval: het was „een bakje" Dat „doen" we gaarne op Flakkee. 't Verloop was heel normaal: men Zooals er altijd ivordt gepraat praatte Als 't over lage uienlcoersen En richtprijs voor de tarwe gaat. Men klaagde, zooals dat de crisis Ons in perfectie heeft geleerd: „De heele steun is een mislukking" Werd zonder schroom geconstateerd, 't Werd een mislukking! Toen de gast- De potertafel had gedekt vrouw En ieder naar de schalen uitzag Royaal, „bepoterd" en „bespekt" Toen klonk, vanuit de keuken, plots'ling Een hooge jongemeisjesgil Het eetgezelschap in de kamer Werd van verbouwereerdheid stil. De potervoorraad was verd;wenen Door d' een of and're onverlaat Gekaaptdoor hem en z'n kornuiten, Straks opgepeuzeld op de straat. De toorn des gastheers was geweldig Zoo'n groote dieverij „op schaal" Eischt onderzoek door de politie En een secuur proces-verbaal. De diender kwam en zag en snapte De snoode poterdieven gauw Hij bracht rapport uit aan den gastheer- Maar toen zat deze in het nauw Want eentje van het troepje jongens, Bedrijvers van dit kattenkwaad Was 's gastheers neef, zoodat het zaakje Vermoed'lijk in den doofpot gaat. i (Nadruk verboden.) HAKATE, Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. verslag bljgjl dat het ledental tot 2/3 "is ge'-" ■Irttemin werd er een danktoon in slonken. het versla® gehoord. Daarna war gezongen Ps. 33 11. De af tredende bWfciursleden de heeren K. Heer schap en A. Reus werden met bijna alge meene stemmen herkozen, Nadat gezongen in dankgebed. OUDDORP. Doordat Ds. J. Hovius een pre dikbeurt moet vervullen Zondagmorgon in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, zal Zondagmorgen hier leesdienst worden ge houden. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in de maand Juni a.s. het jaarlijksch on derzoek plaats hebben voor de gewone dienst plichtigen van de landmacht der lichting 1924 en 1927. Nadere aanwijzingen worden verstrekt Aan den dienstplichtige C. Tanis Cz. der lichting 1936 is door den minister van Defensie uitstel verleend tot opkomst onder de wapenen voor eerste oefening. De indeelingsbeschikking 1936 heeft be langrijke wijzigingen ondergaan, zoodat aan elke dienstplichtige, ook aan hen die uitstel voor eerste, oefening hebben verkregen en voor wien in de datum voor opkomst wijzi ging is gebracht, een kennisgeving zal wor den gezonden, waarin de gewijzigde datum van opkomst is vermeld. Jan Grinwis Tz. had het ongeluk met een ketel kokend water een zijner beenen zoodanig te verbranden, dat hij rust moet houden. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid was Ps. 145 6, ging ouderling Redert voor- deling 105 werkloozen ingeschreven. Op de beurs van Donderdag werd voor de uien besteed 1.30, blauwe aardappelen f 1.80—1.90. A.s. Zaterdagavond zullen vanwege de B.V-L. schietoefeningen plaats hebben. Veiling op Donderdag 27 Februari 1936, Afslag op Donderdag 5 Maart d.a.v„ tel kens nam. 3 uur in hotel de Weerd te Oude Tonge, van: Era huis, waarin gevestigd een café, aan den Oostdijk, met het recht van erfpacht van den grond tot 1 Nov. 1946, te Oude Tonge. Bewoond en in gebruik bij J. M. Sala. Notaris VAN ISPELEN. OP ZONDAG 23 FEBRUARI NED. HERV. KERK Den Bommel 9i/2 u. en 6 u Ds Lang uit. Dirksland- 9V2 u en :i u. Ds van der Wal Goedereede: Vrn. Ds Labrie Herkiiiuen: 9i/2 u en r, u de heer Overwee! Middelharnis: Vm. Leesdienst. 's Avonds Ds Kleine, van Ooltgensplaat Nieuwe Tonr"y 9y2 u. Ds Ilovrus, van Oud» dorp. 6 u. Leesdienst Ooltgensplaat: 9y2 u, Ds K'syne. 6 u. Lees dienst Oud dorp: Vm. Leesdienst; nam. C« Hovius Oude Tonge: QV? u. en 6 tv Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Den Bommel: 9i/2 u. en 2 u Ds Schaafsma Middelharnis: Vm en 's avonds Ds Zeilstra Ooltgensplaat 9Va n. en 6 u. Us Hoenders Ouddorp: Vm., raam. en 's avonds Ds Dnenth, van Den Haag CHR GEREF. KFRK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Lainan GEREF. GEMEENTE Dirksland- 9i/2 u. en 6 u. de heer Van den Borg, tlieoi. stud, te Rotterdam kmgen d/d u, u, en u Leesdienst Middelharnis vm en av Le^-dimst Zaterdflgav. 7 u. de heer v. d. Berg Ouddorp: Vm en nam Lee«-^iienst OUD-OFREF. GEMEENTE Herkingen Zaal Tuinstraat) <U/2 u en 6 u. de heer liogerwerf Oude Tonge 9 u en 2 u Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTI- Ouddorp: Vm. Ds Foppema f f v Al

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2