Orgaan Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 50E JAARGANG N°. 4273 lALGEM. VERGADERING 'GROENE KRUIS Voor advertenties het blad dat gelezen wordt Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. BOTTERDAM Rotterdam is wel diep gezonken, door de crisis is het zeer zwaar getroffen, maar nog erger is, dat er thans een roode meerderheid den scepter zwaait, welke allo verantwoor ding verre van zich gooit Wethouder De Zeeuw heeft in een groote rede voor zijn kiezers de positie volgens zijn standpunt uiteengezet. Zulk een publiek op treden is hangende het conflict met de Re geering in liooge mate ongepast. Als een fatsoenlijk gemeentebestuurder had hij moeten zwijgen, maar alles wordt door zulke heeren opgeofferd aan de partij politiek. Hij mag trachten zich schoon te praten, de eerlijke beoordeeler weet echter beter, hij en de andere roode wethouders van Rotter dam weigeren om die maatregelen te nemen welke noodig zijn om do begrooting in even wicht te krijgen. Men staat eenvoudig versteld van de roo de brutaliteit, om alle schuld op de Regee- ïing te werpen. Zij zouden willen, dat de Regeering de posten aanwees waarop bezuinigd moet worden. De Minister weigert aan dat ver langen te voldoen. U vormt het gemeente bestuur en U moet zelf die maatregelen aan wijzen, zegt hij tegen het roode gemeente bestuur. Dat zijn nu de mannen welke schreeuwen om do autonomie der gemeenten, zelf onder graven zij door hun roekelooze politiek het fundament van de zelfstandigheid. Het is ook zoo gemakkoiijk qm tot do kie zers te zeggen: Wij kunnen er niets aan doen, wij zouden gaarne anders willen, doch de Minister heeft aldus beslist en daarmee houdt alles op. Dan kan men alle schuld op de Minister schuiven en zelf de bloote onschuld spelen. Kwajongens-politiek is dat. Zoo handelen geen verantwoordelijke mannen. 6 o TRAGISCH Daraom is do toestand zooals die zich in Rotterdam ontwikkeld heeft tragisch. Tra gisch voor de stad zelf, maar vooral tragisch voor de S.D.A.P., want daaruit blijkt bij vernieuwing, dat het geen mannen van karakter zijn welke den toon aangeven. Het is bij hen een heele boel bombast bij ide stembus, maar als zij verantwoording moeten dragen, kruipen ze in liun schulp. Altijd hebben zij getracht om die politiek te volgen. Doch nu zullen ze toch moeten kiezen. Het is uit met hun hooge sprongen, ze moe ten een verantwoordelijke politiek gaan voe ren en dan zal de Regeering gaarne helpen. Het is diep tragisch, dat een groote volks gemeenschap de dupe wordt van verkeerde partijpolitiek, diep tragisch, dat een groote gemeente zulke bestuurders heeft DE KAMER Door een interpellatie werd deze zaak ln de Kamer aan de orde gesteld. Blijkbaar zag de interpellant er een schoon stuk re volutionaire propaganda in. Hij (Schalker, comm.) was poeslief tegen de S.D.A.P. De Ministers De Wilde en Oud hebben echter danig van zich af gebeten. Zij hebben het roode gemeentebestuur gekraakt. Het gaat niet aan dat een gemeente zich lijnrecht stelt tegenover de richting welke in dezen tijd de Regeering voorschrijft. Er moet eenheid van koers zijn. Ging de Regeering voor die roode bluf en vreesachtigheid opzij, dan zou, werd er te recht gezegd door Minister De Wilde, anar chie ontstaan. Daarom mag en kan de Regeering niet toegeven. Die roode heeren moeten tot rede ge bracht worden. «,f^.eZ0 Sesfhiedenis bevat een ernstige rse uwing, n.l. de roode vogelaar zeer gereserveerd te behandelen. !f "erSens zoo erg als ln Rotterdam, a at V00r ons a"en een 'es zijn ringen °m de reTOl"«onaire po- Want rrl i3 .Wcer3lanc' te bieden. 13 onbetrouwbaar. Het instellen van wijkverpleging Vergadering op Woensdag 12 Februari Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene 193G van de nfdeeling Den Bommel van de Kruis. Aanwezig 58 leden. De Voorzitter, Dr. P. Oosthoek, opent de vergadering niet een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Daarna worden de notulen van de vo rige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat enkele bestuurs leden met lijsten zijn rondgegaan. Er is voor een bedrag ad f 500 aan jaarlijksche contri butie geteekend. Hij vindt dat dit bodrag, de slechte tijden in aanmerking genomen, niet tegenvalt. Geen enkele keer heeft enen zich tegen wijkverpleging verklaard. Ook is aangeklopt bij de verschillende armbesturen en diaconieën. Het Burgerlijk Armbestuur geeft een jaarlijksch subsidie van f 150. De finane iele steun der Diaco nieën is echter gering. Alleen de diaconie der Nod. Herv. Kerk wil haar contributie verhoogen tot f 20 per jaar, terwijl de dia conie der Geref. Kerk nog geen financieele bijstand kon toezeggen, doch eerst eens wil afwachten of er inderdaad een wijkverple ging op solide basis tot stand komt. Tot do diaconie der Ned. Ilerv. Kork is nogmaals een schrijven gericht en de voorzitter hoopt, dat deze herhaalde aanklopping een gunstig succes zal hebben. Voor het eerste jaar is de zaak al in orde cn als volgt berekend: Contributie f 500; Burg. Armbestuur f 150; Diaconie Neü Herv. Kerk f 20; Rijkssubsidie f 288; Sub sidie hoofdbestuur f -lnO; Subsidie Prov. Vereeniging T.B.C. f 70. Totaal f 1428 Af onderhoud magazijn f 100. resteert f 1328. Tegen de post ad f 400 van het hoofdbe stuur is wel eenige bedenking, omdat dio ieder jaar minder wordt en na drie jaar zelfs geheel ophoudt. Maar de ervaring van het hoofdbestuur is, dat de wijkverpleging dan zoo ingeburgerd is dat iedere afdeeling zich dan alleen kan redden. De Voorzitter vraagt of iemand van de aanwezigen op deze uiteenzetting op- of aan merkingen heeft. De heer Hokke vindt dat de jaarlijksche bijdragen hem bitter tegenvallen Bij een ledenaantal van ruim 200 is dit slechts gemiddeld f2.50, een zeer lage con- ïributic dus. Vervolgens wenscht de heer A. Arensman het een en ander over het schema van het bestuur te zeggen. Als hij nagaat, dat in het schema van den heer Verheul op f 400 sub sidie gerekend was, en nu blijkt, dat er slechts f 170 subsidie gegeven wordt, vindt hij dat een tegenvaller. Hij valt den heer Hokke btj en vindt f500 contributie van 200 leden heel weinig. Er is door den Voorzitter veel geroemd; bij hem is het erg tegengevallen. Er is echter nog wel geld te vin-den. Het bedrag valt echter niet mee cn dan komt daar nog bij de slechte tijdsomstandigheden. Arensman maakt er den Kerkeraad geen verwijt van en ziet er niet leelijk op neer. llij gelooft dat er wel een andere weg is. Vroeger was een verpleegster niet noodig, toen hadden de menschen nog een volle portemonnaie Nu deze bij velen leeg is, zou er een zustar moeten komen. Hij ziet in de verpleegster lechts een hulp voor den dokter. Nu heeft hij wel eens van een andere weg gehoord, jjl. wijkverpleegster en kraamverzorgster sa men. Hij is op dat gebied maar een leek, doch vindt, dat dit best Dij elkaar kon. Het Groene Kruis zou dan wat minder behoeven te geven. De Voorzitter zegt, dat inderdaad de sub sidie van f 170 een tegenvaller was. Het Bestuur is er ook van overtuigd, dat er nog wel andere inkomsten zijn, nl. subsidie aan het consultatie-bureau van zuigelingen, inkomsten voor de laatste hulp bij overlede nen, e.d. Het Bestuur keek inderdaad te gen een en ander wel op en dacht, dat het zonder samenwerking van Stad aan 't Ha ringvliet niet zou gaan. liet staat nu echter op het standpunt, dat het wel zal gaan. Ook wil het Bestuur probeeren een zuster te krijgen voor f 1000 en wat hot eerste jaar over is, kan bewaard blijven voor later. De heer M. Me.lissant voelt veel voor het voor stel van Arensman, n.l. Vroedvrouw-wijk verpleegster en geeft in overweging dat het Bestuur de zaak ook eens van dien kant bekijkt. De voorzitter zegt, dat er weinig wijkverpleegsters zijn, die de volledige di ploma's hebben voor wijkverpleging en de bevoegdheid bezitten zelfstandig een ver lossing te mogen uitvoeren. Dit is evenwel een heel andere zaak. En voorts, als men vraagt of er werk is voor een vroedvrouw, dan moet hij dit sterk betwijfelen. Het aantal verlossingen is daarvoor te klein. Vraagt men of er voldoende werk is voor een wijkverpleegster, dan beantwoord! hii dit met een volmondig ja! De heer Melissant beschouwt het werk als vroedvrouw echter als bijzaak, en meent, dat bet best kan, wat echter door den voor zitter tegengesproken wordt. De financieele voordeelen zijn niet te be cijferen en zullen niet groot zijn. Bovendien, wamieer de aanwezigheid van de vroedvrouw soms voor de geheele dag bij de verlossing geëischt, wordt, wat blijft er dan voor de wijkverpleging over? De heer De Lint ziet het ook donker in. Persoonlijk is hij voor wijkverpleging en vroeger heeft hij in Zevenbergen ook mee gewerkt om in die gemeente wijkverpleging in te stellen, 't Inteckenen op de lijst door verschillende personen is hem erg tegenge vallen. Weihouder Jongeling zegt, dat de vorige vergadering is vastgcioopon door het feil, dat er geen goede berekening was gemaakt. Het bedrag, wat nu genoemd werd, is voor de eerste drie jaar wel toereikend. Do vraag is nu maar, of de vergadering het aandurft om do wijkverpleging alleen voor rekening van Den Bommel te nemen Zal ze nu zoo goed bevallen, dal de bevol king de wijkverpleging niet meer kan mis sen Dat is de zaak, waar het om gaat. De heer Verheul w il nog oven den heer Arensman beantwoorden. Hij bestreed het schema, dat Dij op de vorige vergadering ge noemd had. Hij had toen gevraagd, of iemand er iets op aan te merken had. Dit bleek niet het geval te zijn. Doch staan de de vergadering had hijzelf al fouten ont dekt. Dit schema heeft echter afgedaan en kunnen we nu laten ritsten. Hij heeft de vrijmoedigheid om toch aan de vergadering te adviseeren met het sche ma van het bestuur tloor te gaan. We moeten de zaak niet altijd van de don kere kant bezien. Het pessimisme, dat kortgeleden nog hij hem bestond, is verdwenen. Wel is onze gomeente getroffen door groo te werkloosheid, doch als het bestuur later eens een vergadering moest bijeenroepen cn voorstellen: „De zuster moet weg want er is geen geld meer". Dan zou de gelieelc burgerij, cn ook dc steuntrekkers (laat il> ze zoo maar eens inogen noemen! zeggen Neen. Dan zal blijken, dat men er werke lijk wat voor over heeft. In de tweede plaats wijst hij op do gehou den bazar. Hij zal het bedrag van de netto ojibrengst niet noemen en tlat aan don voor zitter overlaten, doch dit bedrag kan ge reserveerd worden, voor de tijden, waarin blijkt dat de financiën niet toereikend zijn Nu is liet de bedoeling niet, dat ieder jaar een bazar gehouden moet worden. We kun nen het zeer zetker 3 jaar zonder en dan nog 3 of 1 jaar met de opbrengst van de bazaar rekken Dan zal zooals met de S B.Z. gegaan is. den Bommel de verpleegsters toch behouden De Voorzitter dankt de heer Verheul voor zijn aardige woorden. Ilii vindt, dat de netto opbrengst van de bazaar, groot f 030.—. een flinke ruggesteun geeft. Hij hoopt, cn volgens de lieer Aren? man zit de Voorzitter vol hoop dat we mo gelijke tekorten wel kunnen zullen dokken Als de wijkverpleging bloeit hebben we zelfs geen hazars noodig. De heer de Lint vraagt of er een aparte kas voor de wijkverpleging komt. De Voorzitter antwoordt daarop, dat de gelden van de T.B.C. afzonderlijk moeten woiiicn gehouden van die van het Groene Kruis. Er komen dus gescheiden kassen. Dc Voorzitter zegt dat we het gerust kun nen wagen om voor den Bommel alleen wijk verpleging in te voeren. De lieer Mast meent dat de vergadering met vertrouwen de noodige steun aan liet bestuur kan geven om de zaak door te zet ten. Hijzelf had in het begin heel, hee! vcei bezwaren, doch nu niet meer. Hij hoopt dai iedereen eraan wil medewerken om zoo'a nuttige zaak tot stand te brengen. Dc heer B. Melissant informeert of de Zus ter eerst tijdelijk benoemd wordt. De Voorzitter zegt dat in de instructie, welke straks vastgesteld moet worden, de zuster eerst voor een jaar tijdelijk wordt be noemd. Daarna wordt he) voorstel van het be stuur met ovprgroote meerderheid can stem men aangenomen. Slechts 3 van de 58 leder stemden tegen. Vervolgens worden de Statuten, huishou delijk reglement en de Instructie voor de zuster vastgesteld. Van deze plaats willen we nog eens den nadruk leggen op een artikel, dat inhoudt, dat personen, die geen lid zijn van het Groe ne Kruis en die in staat worden geacht wel de minimum-contributie van f 2per jaar te betalen, bij hulpverleeninc slechts dan lid kunnen worden als een entreegeld van f 5.betaald is. Vervolgens brengt de voorzitter de kwes tie van de samenwerking met Sta l aan 't Haringvliet nog even ter sprake. De heer Meulendijk wil Stad aan 't Haringvliet niet geheel alleen laten staan en de mogelijkheid bieden, dat desgewenscht de afdeeling Stad aan 't Haringvliet de hulp van de zuster van Den Bommel kan krijgen tegen nader over een te komen voorwaarden. De vergadering meent dat men te Stad a. 't Haringvliet er toch niet op in zal gaan en dat het~beter is te antwoorden, dat den Bommel alleen de Wijkverpleging invoert. Aldus wordt besloten. Do Voorzitter dankt tenslotte de vergade ring voor de aangename bespreking en hoopt, dat ze moge leiden tot de totstand koming van de wijkverpleging in de ge meente Den Bommel, die ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. ihor KlncUcen GROOTE DOOS 50 O K10NE DOOS 25 CT. BIJ AUE DROGISTEN VERKRIJGBAAROF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BU DE FABRIKANTEN GENIUS' I GROENEWEGJE 97 DEN HAAG Lezing over Abessinië Voor het dep. Middelharnis-Sommeldsijk van de Mij. tot Nut van 't Algemeen Voor de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, dep. Middelharnis—Soinmelsdtjk, sprak Maandagavond in hotel S|jcb te Som- eielsdljk de heer Kurt Lubinski te Haarlem over „Abessinië, Land en Volk". Deze spreker heeft Abessinië op alle moge lijke wijzen bereisd, per trein, per muildier, to voet en per auto, en heeft land en volk hierdoor grondig leeren kennen. Abessinië staat wel in liet toeken der be langstelling. liet interesseert ons thans haast meer of het in Abessinië regent dan hier Sjp- noemt Abessinië het meest zonderlinge land. Volgons oierlcvering zouden dc Abessijn- sche vorsten afstammen van koning Salomo. Dat deze koningen zich vooral niet minder waardig voelen blijkt wel uit het feit. dat een der vorige hcerschers, kcjzer Thcodorus, in allen ernst een huwelijksaanzoek deed aan Koningin Victoria van Engeland. Als de grondlegger van liet hedendaagsrhe rijk kan men keizer Moneiik beschouwen, die in het begin dezer eeuw dc Italianen totaal wist te verslaan. Zijn opvolger was keizerin Judith en daarna kwam dc huidige keizer Selassie, die voordien reeds 13 jaar regent over A. «as Het land bezit veel rijkdommen, als goud, ivoor, platina en, wat vooral be langrijk is voor tropische landen, het bezit talrijke waterbronnen. Deze rijkdommen hebben verschillende Europeesciie staten aangetrokken. Engeland heeft, steeds gehoopt op het be,, van liet Tanamcer, dc voornaam ste bron van de Nijl, om b.vde Soedan te kunnen irrigceren en misschien ook wel om Egypte droog te kunnen leggen als dit eens opstandig zou wordou In 1923 «-aren Engeland en Ralië het al eens over de verdeeling. Frankrijk maakte echter bezwaren. De Regent van Abessinië, de tegenwoordige keizer Selassie, was toen zoo handig lid \an den Volkenbond te wor ilen. Toch heeft Engeland nadien zijn invloed sfeer weten uit te breiden en vooral de streek rondom hel Tanameer staat onder En- ;elands invloed. Vandaar Engelaiuls interes se bij liet huidige conflict Than» probeer' Italië op zijn wijze zijn belangen te beharti- gen Spr. liet met behulp van lichtbeelden ver- scnillende gewoonten en gebruiken van het land zien. Er is een streven om de Wester- iche beschaving na te volgen. De jongere ge neratie ontvangt behoorlijk onderwijs. Het is een land van tegenstellingen. Men ziet er Jen keizer rijden in een moderne auto met zijn gevolg er hijgend achteraan hollend. Er is een verkeersvoorschrift in Addis Abeba dat inhoudt dat men geen geweren of pisto len zonder noodzaak mag afschieten. Dan nag men met zijn muildier niet in galop rij den Als betaalmiddel geldt de Maria Theresia- daalder, die echter niet waardevast is. In het binnenland gebruikt men voor pasmunt zoutstaven van plm. 35 c.M. lengte ter waar de van plm. 10 cent, Hollandsc.h geld. Er is ook een groote tegenstelling tusschon de Amharische bevolking en de negers, de slaven, al moeten wij dat niet a] te drama tisch opnemen. Er is meer dc Middeleeuw- sche verhouding van lijfeigen tot leenheer. De lijfstraf is een overflijfsel van 't bewind van keizer Menelik, maar dc huidige keizer beperkt dit zeer. Spr. bespreekt verschillen de huiselijke en huwelijksgebruiken, vertelt van zijn bezoeken en ervaringen aan de vor stelijke hoven en vertelt van de belangen die voor ons Hollanders ook nog gelegen zijn in het land. De Engelschen. Franschen en Italianen worden met zekere reserve ontvan gen. De neutralen echter zijn welkom. Er is een groote uitvoer van vellen en huiden, van Koffie e.d.g. Spr. ontving o.a. eens bezoek van een ver tegenwoordiger van een worstfabriek, van wie hij hoorde dat Abessinië heel veel dar men uitvoert. De geheele wereld is klant van Abessinië. Japan heeft or o.m. een afzetge bied gevonden voor zijn poedkoopc porcelein Naar N. Amerika weiden in een jaar 80.000 luipaard vel len uitgevoerd. Abessinië is liëi land der tegenstellingen, in de binnenlanden nog primitief, vindt men in de hoofdstad dc meest moderne Europee- sche producten-als radio, schrijf- en reken machines. Er zijn in het land nog vele mo gelijkheden, zegt spr. De voorzitter dankt de spreker voor zijn keurige rede. De op hel doek gebracht» lichtbeelden ga ven een zeer goed beeld van verschillende gebruiken en van de aardrijkskundige ge steldheid. Ring ..Flakkee van Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G. G. Vergadering te Ooltgensplaat Bovengenoemde Ring kwam voor fle laat ste maal in deze wint ereatnpagne in verga dering bijeen in gebouw „Elthato" te Üolt- gensplaat. Na Psalmgezang, gebed en voorlezing van 1. Tim. 4 heet de voorz., de eerw. heer J. Over weel, van Ilerkingen, de aanwezi gen hartelijk welkom. liet doet mij genoegen, aldus s-pr., dat ik u op deze laatste vergade ring in zoo u grooten getale mag welkom lieeten, omdat wij ons dezen avond zullen scharen om de beginselen van Gods Woord. Dat is noodig; beginselstudie is van groote beteeken is voor ons gansche leven. Dan wor- rien wij weer opgewekt, ook dat is noodig. Dat doet ook Paulus inzonderheid in het 4e vers. De apostel geeft hier Timotheus een geestelijke opwekking. Wanneer wij dit lezen dan contateeren wij dat Timotheus wellicht wel eens aarzelde; dat doen ook wij, wij heb ben ook noodig: opwekking. Dat doet Paulus ook tot ons. Uit dit schrijven blijkt ook dat Paulus boven Timotheus staat. Wat heerlijk, zcgi spr., wanneer God in onze jeugd aan Zijn eer komt. Timotheus had ook opfris- selling noodig; dat is begrijpelijk, want de jeugd is onervaren. Wii noemen ons Hervormd Gereformeerd, dat is geen kleinigheid. Het valt heusch niet mee om Bijbelchristen tc zijn. Herv. Geref. zijn dat is niet een zoo maar neerzitten Spr. noemt in verband hiermede genadever- nond en kerkelijk leven. Door zelfstudie kun nen wij er in komen. Daarom zenl Paulus: „leef er i 11", niet uit sleur, dan zijn wij er niet in. Daarom zogi Paulus ook: „Wees mot deze dingen bezig". Daar is voel loffelijke arbeid, ook onder de jeugd, maar het moet niet buiten ons z ij n. Het ,.i k" moet er niet in zijn. Dooi' onder zoek moet liet ..ik er uit. Christus moet meer worden cn wii minder. Eerst afnemen 011 daardoor toenemen. Wij hebben noodig ons te scharen om het Woord Hoewel tegen de natuur. Maar liet ontledigt ons, waardoor wij toenemen 111 kennis, doch ook in zaligheid Na voorlezing der notulen door den secre tans, de heer S. Dekker van Nieuwe Tonga, levert de heer A. Leijdens van Ooltgensplaat een inleiding Gew. Gesch. over Joh. 3 14-— 21. Dc Zijnen hebben Hem niet aangenomen, aldus spr. Neen, want Hij sprak hen niet naar het hart. Velen meenden een steen tot hun zaligheid te kunnen bijdragen. Maar Je zus sprak anders. Dat bewijst het gesprek met N'ieodfemus. Op breedvoerige wijze staat spr. stil bij Israels gebeuren en dc slang als genezing. Ook wij moeten allen tot middel des behouds komen. Tot niemand anders dan tot Hem, clic gekomen is tot ons behoud. V«- lon nemen Hem riiet aan; scheuren de ban den en werpen de touwen van zich, denk slechts aan Rusland. Van nature hebben wij allen de duisternis liever dan het Licht Toen was het zoo, n u is hei nog zoo. Tot Iiem gaan is alles verliezen en 't goede be houden Die de waarheid doet komt tot he. licht, die de waarheid doet heeft zelfonder zoek noodig. God geve ons het bij Hem te mogen zoeken, opdat wij stand mogen hou den en Zijn kroon ook de onze moge zijn. Een levendige bespreking volgde op deze inleiding. Gezongen werd dan Ps. 25 4. waarnamen oogenblik werd gepauzeerd. Na heropening levert de heer M. Oase vveijer, van Oude Tonge, een inleiding Vad Gesch.: „Godsdiensttwisten". In meer of mindere mate, zegt spr., Is ons de 80-jarige oorlog bekend; ook het 12-jarig bestand, waarin men rustte van den krijg Doch het rusten van de wapenen voerde den krijg tot bet terrein van den godsdienst, zoo wel in Staat als Kerk. Voornamelijk ging deze strijd om de leer der uitverkiezing. Op breedvoerige wijze staat spr. sti* bij Goma rus en Armiplanus. De hieruit voortgekomen strijd, inzonder held tusschon Oldcnbarncvelt als Rcmon- j strant en Maurits als contra-Remonstrant. Een goede bespreking volgt ook op deze in leiding. Na afhandeling van nog eenige huishou delijke zaken, spreekt de voorzitter nog eeni ge opwekkende woorden. Gezongen wordt dan Ps. 3 11, waarna de vergadering door den voorz. van de afd. D.irksland op gebrui kelijke wijze wordt gesloten. Verzoek om gratis veerdiensten In Zeeland en op Z.-Holl. Eilanden Naar wij vernemen heeft de Ver eeniging van Chr. Werkgevers cn Groothandelaren aan don Minister van Waterstaat omtrent gratis veerdien sten in Zeeland en dc Zuid-Holland sche eilanden, dezer dagen een adres gciic'ht, waarin aan genoemden Minis ter wordt verzocht, de veerverbindin gen tusschen de Zeeuwsehe cn Zuid- llollandsclic eilanden onderling en met liet vasteland kosteloos te maken en derzeivor exploitatiekosten te brengen ten laste van het Verkecrslonds (afd. Landwegen). Dit verzoek wordt gemotiveerd door do omstandigheid, dat verlaging van de op het bedrijfsleven drukkende lusten (waaronder dc veergelden zijn te begrijpen), in dezen, lijd meer dan ooit geboden is. Nu de tolheffing voor (Je bruggen over do groote rivieren waarschijnlijk niet zal wor den ingesteld, doch door een verhoog ing dor benzinebelasting zal worden getracht de kos ten dier bruggen te dekken, is het niet meer dan billijk ie achten, daar waar cle geografie sche toestand geen aanleg van bruggen toe laat, gelijk dat hij genoemde eilanden het geval is, de veerdiensten in elk geval koste loos te doen zijn. Tiet adres brengt, in herinnering, dat. do A.N.W.B. zich kortgeleden met een gelijk verzoek tot den minister van Waterstaat, wendde en besluit met op dezen bewindsman een krachtig beroep te doen om deze zaak in gunstige overweging-te nemen. Jongemanncnvereeniging „Sursum Corda" diende Jaarvergadering Do Jonge Mannen Vereeniging „Sursum Corda" te MeBssainl, hield haar tiende jaar- vergadering in cte Bewaarschool aan d'.ni Binnenweg. Op deze vergadering, welke stond onder leiding van den Voorzitter, dGu lieer P. Zwart, waren o.a. aanwezig: Ds. Baarslag, de eerste voorzitter, dc heer Gordeau, algemeen secretaris van het Neck Jong. VerbondDs. Bouw, eere-voorz.ilter en dc Jongelingsvereciiiging van Stad aau 't Haringvliet. liet was er recht gezellig ingericht: in do zaal heerschte eon feestelijke stemming. Tulpen en narcissen sierden cle tafel. Sier lijk was ook het in kleuren verlichte iiu- sigtre van het Nod. Jong. Verb., door oen der vrienden vervaardigd. De Voorzitter sprak een openingswoord naar aanleiding van Psalm 103. Daarna werden de verschil lende verslagen voorgelezen, die alten van vooruitgang spraken. Nu wordt namens de Meisjesvereenighig oen Liederenbundel de feestvierende ver eeniging aangeboden, welke dankbaar aan vaard wordt en waaruit het Bondslied ge zongen wordt. Nu wordt een aanvanug gemaakt met dc werkzaamlieden. K ui Bijbelinleiding over I Sam. 10 113 worclt gehouden door den lieer C. GrootenJioer, waarop opbouwende critiek volgt. De lieer Gordeau zet zich na deze voor het orgel en zingt No. 214 uit don Bundels „Ik voel de winden Gods vandaag'; wat zeer i«n den smaak viel. Nu volgt een opstel van „C. Israël", waar met groote aandacht naar geluisterd wordt, Een waardig slot. vormt Psakn 119 53. Een voordracht van C. Zorg-e, nl. een Flakkeeschc schets, wordt ook zeer ge waardeerd. liet Mannenkoor „Looft den Ileore zingt ter afwisseliiotg een tweetal liederen. M. GoedegcTmur draagt voor: „ln de Smidse", waarna pauze gehouden wordt in welke men zich de chocolademelk goed laat smaken. Na het zingen van: „Waakt op gij geest der oude helden" en: „Ga niet alleen door t leven krijgt Ds. Baarslag het woord Na even de oprichting aangehaald te heb ben, spreekt Ds. maar aanleiding van do geschiedenis van Eli en Samuel, waarin duidelijk uitkomt hoe nu er zoo vele roep. stcm-mien weerklinken en velten roepen bij mij is hulp en heil, Eli, Samuel aanraadde jaar God te luisteren en te vragen wat Hij lot ons te zeggen had. Na het zingen van Psalm 73 13, spreekt de heer Gordeau. Yroolijk schalt de lach vam oud en jong, wanneer hij tot do ku i pen spreekt, maar ook blinkt in menig oog een traan als hij tot hen liet woord richt cn onder meer vermaant 0111 dagelijks een Bijbelgedeelte t« lezen. Als de pauze hierna weer aanvangt blijkt dat om des tijds wille het programma niet afgewerkt kam worden. Alleen aan L W Dvenvee 1 wordt „ol- jwiegtmJtrfd gogewn om zijn inileul-mg voor te lezen: „En liii luidde hotel tot Jezus''. Ds. Bon» spreekt een kort slotwoord waarin lnj laat uitkomen, wat het vereeni-' gmgsleven voor hum geweest is en nadat ps. niet diaci-kzegigtiirg de vergadering geslo ten heeft, gaan allen voldaan huiswaarts

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1