Gemeenteraad van Den Bommel MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN Ingezonden Stukken ONTIJDIG VERKOOPINGEN J.l. Dinsdagmiddag te 3 uur kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van bur gemeester W. J. Donkersloot in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer A. L. Houthuizen. Nadat de VOORZITTER de vergadering met gebed geopend heeft, heet hij ae leden hartelijk welkom in de eerste vergadering in 1936. Spr. zegt, dat het vrijwel traditie is gewor den, dat de Voorzitter in de eerste vergade ring van het jaar een kort woord spreekt. Hij dankt de leden voor de hem toegezonden gelukwenschen en biedt nogmaals mondeling zijn beste wenschen voor 1936 aan en hoopt, dat de leden de kracht zullen ontvangen om de hun opgedragen werkzaamheden te ver vullen. In het afgeloopen jaar is er verandering in de samenstelling van den Raad gekomen. Twee leden zijn niet meer teruggekomen, terwijl twee andere personen nun plaats hebben ingenomen. De samenwerking in de oude gemeente raad was heel goed, doch spr. heeft niet Kun nen constateeren, dat die samenwerking er slechter op geworden is. Natuurlijk Is het geen eisch, dat alle leden een eenstemmig oordeel zullen bezitten, doch spr. hoopt, dat elk der leden het goede voor de gemeente .moge zoeken. Het afgeloopen Jaar was voor onze ge meente donker en 1936 begon met voor onze gemeente zeer ongunstige omstandigheden. De gemeentelijke inkomsten loopen terug, terwijl mede door de groote werklooshein de uitgaven zeer hoog blijven. Herhaaldelijk wordt ook een beroep op het gemeentelijk armbestuur gedaan, zoodat ook de finan- cieele positie van die instelling verre van rooskleurig kan worden genoemd. Toch meent spr., dat we niet al te pessi mistisch mogen zijn. Persoonlijk zijn we voor de gemeente gespaard gebleven en we moe ten dankbaar zijn, dat we nog zooveel mogen ontvangen De slechte tijdsomstandigheden zijn nog niet van dien aard, dat in ons land honger wordt geleaen. Anderzijds gemeten we nog de vrijheid om te zeggen wat we meenen te moeten zeg gen. In naburige landen is dat niet steeds het geval. Ook in den gemeenteraad is men vrij zijn gedachten te uiten en dat komt naar spr.'s oordeel de gemeente ten goede. Hoewel dus de moeilijkheden vele zijn en de toestand donker is, meent spr. toch dat we bevoorrecht zijn boven andere landen. Sp-, eindigt met den wensch uit te spre ken. „Ik hoop, dat wij onder Gods zegen on zen arbeid mogen voortzetten en dat de ho rizon spoedig mag opklaren". De heer JONGELING zegt als oudste lid van den Raad, dat de Raadsleden den voor zitter het beste toewenschen en dat deze de kracht geschonken moge worden om de ge meente te leiden, op dezelfde wijze ais hij tot op heden heeft gedaan. De VOORZITTER dankt den heer Jonge ling voor zijn gesproken woorden. Daarna worden de notulen der laatste ver gadering gelezen en onveranderd vastge steld. Voorts zijn aan de orde de ingekomen Stukken. 1. De door de Kroon goedgekeurde veror dening van 17 October 1935 tot heffing van een straatbelasting. 2. De door Gedep. Staten goedgekeurde gemeenschappelijke regeling, dd. 19 Decem ber 1935, betreffende het beheer en de ex ploitatie van de gemeenschappelijke gasfa briek te Oude Tonge. 3. De mededeelingen van de gemeentebe sturen van Ooltgensplaat, Nieuwe Tonge, Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet, waar in kennis wordt gegeven van de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor die gemeente in het bestuur der gascentrale „Oost-Flakkee". 4. Een bericht van Gedep. Staten, dat zij de beslissing nopens de gemeentebegrooting, dienst 1936, hebben verdaagd. 5. Het Kon. besluit van 13 Dec. 1935, waarbij het maximum aantal verloven A voor deze gemeente met ingang van 1 Jan. 1936 wordt vastgesteld op 2. 6. Het door Gedep. Staten goedgekeurde Raadsbesluit van 19 Dec. 1935 tot kasgeld verstrekking aan het Burgerlijk Armbestuur. 7. De rekeningen van de gascentrale „Oost Flakkee" wegens leveranties en werkzaam heden over het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1935. Besloten wordt bovengenoemde stukken Voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de Orde het toekennen van een voorschot voor 1936 ingevolge artikel 101 der Lager Onder wijswet' 1920, aan de bijzondere school. Con form het voorstel van B. en W. wordt be sloten het voorschot te bepalen op f 800, uit te betalen in twee gelijke termijnen op 1 Mei en 1 Augustus 1936, (Slot volgt). Geref. Vereen, voor Drankbestrijding De 15e jaarlijksche algemeene vergadering Van den Prov. Zuid-Holl. Bond van Afdee- üingen van de Geref. Ver. voor Drankbestrij ding zal Zaterdag 21 Maart a.s. in de Van Dijkizaal te Den Haag onder presidium van W. C F. Scheps, te Den Haag, worden ■gehouden. De jaarvergaderingen werden tot op heden alleen te Rotterdam gehouden, maar het bestuur besloot eens een proef te nemen met het houden van de jaarlijksche bijeenkomst in verschillende plaatsen der provincie. In verband met het derde lustrum van den bond zal -de jaarvergadering dit maal een feestelijk karakter dragen. Zij zal •worden opgeluisterd door zang van Mevr. J. Hoogenkamp-v. d. Neut en declamatie van Mevr. J. HooftmanFransen. De voorzitter zal een openingsrede houden die ditmaal tot titel heeft: „Geestelijke clea ring en een nieuwe ascese'. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal de heer N. Baas, straatprediker der Geref. Kerk te Amsterdam en voorzitter van de afdeeling af daar, een organisatie-onderwerp inleiden, waarna Ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loosduinen en vice-voorzitter van den bond, •een opwekkend slotwoord spreken zal. Op deze vergadering komt aan de orde de verkiezing van twee leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. M. de Zoete te Rotterdam-Zuid en het be danken van den heer F. Reitsma alhier. In de eerste vacature heeft het bestuur naast den aftredende gecandideerd de heer R. Bijkersma te Rotterdam en in de tweede vacature de heeren Ds. M. Heuzeveldt, Geref. predikant te Hazerswoude en Ds. C. M. v, d. Loo, idem te Rijnsburg. i SOMMELSDÏJK. Bij den agent eer ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 207 landarbeiders, 10 trans- iporttu oeiders, 5 1 andbouwersknechts. 9 tim merlieden, 1 chauffeur, 4 schilders, 9 metse laars 1 pakhuisknecht, 2 typografen. 1 ko renmolenaarsknecht, 3 opperlieden, 1 stof feerder, 3 smeden, 2 kooplieden, 1 hoefsmid, 1 schipper, 1 slager, 1 auto-monteur en 1 kapper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 207 per sonen werkloos. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen f 1.65, uien f 1.50, paardepeen f 1.60. Stroo aan de Kaai geleverd f 5 per 1000 K.G. MIDDELHARNIS. Gevonden door den heer Schel, Spuistraat 14, een muts en een stop licht, welke daar kunnen afgehaald worden. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier heeft Ds. de Geus te De Bilt be dankt. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zeeboot naar T.ord»n - - de 16000 balen ajuin. Vanuit de Kaai ik per scheepsgelegenhe.Q naar oen i.a„g i den 400 H.L. aardappelen. Donderdag 20 Febr. zal de Chr. U.L.O.- school ouderavon.l houden. Dan kan door be langhebbenden het werk worden bezichtigd. Als sprekers zullen dien avond h°t wrH voeren Ds. Bouw, Ned. Herv. predikant van Melissant en de heer de Foekert, nou.a ae. school. Woensdag was het druk met schaatsen rijden op de Vliegers. Daar het ijs slecht was zijn er een aantal personen doorgezakt. On gelukken kwamen er niet voor. DEN BOMMEL. Dinsdagavond j.l. te on geveer 9 uur bemerkte P. Saarloos in het woonhuis van zijn buurman Joh. van Gurp een begin van brand. Daar niemand thuis was, waarschuwde Saarloos direct van Gurp. Toen zij echter bij de brandende woning te rugkeerden konden zij zich al niet meer in het hu's begeven, omdat het geheele huis vol look stond. De brandweer was spoedig' ter plaatse aanwezig, maar kon niet voorkomen, dat het woonhuis van binnen geheel uitbrandde. De burgemeester en de politie waren even eens spoedig ter plaatse van den brand. De politie en justitie stelden een onder zoek naar de oorzaak van den brand in. OOLTGENSPLAAT. De Qhr. Sdhoolver. alhier hield eten vergadering ia Elthato. Aanwezig 61 leden. De Voorzitter, P. den Braber Lz., opende de vergadering door liet laten zin gen vnm Ps. 81 vers 1 en 13, waarna in dien gcibede werd voorgegaan. Vervolgens wordt gelezen Joh. 1 126. Na een woord van welkom spreekt liij zijn blijdschap uit in dit gebouw te vergaderen en releveert kortelings den druk dier tijden waaraan de school 'niet ontkomt. De secretaris G. II. L. de Bruin, leest notulen en jaarverslag, waarin gesproken wordt over den druk der tijden, doah ook van de vele zegeningen die wij mochten ontvangen. De Penningmeester, A. J. G. van Ros- sum brengt verslag uit; de inkomsten en uitgaven van de exploitatierekening loopen evenwijdig, alsmede die van de balans. Bij de bestuursverkiezing worden de af tredende leden P. den Braber en G. II. L. de Bruin met bijna algemeene stemmen herkozen. Onder dank worden de benoemin gen aangenomen. De heer Braber verklaart nu hij van zijn ziekte hersteld is, zijn krach ten weer aan de school te wijden. Om het volgend jaar de rekening na te zien, worden benoemd J. Korteweg Dz., L. van Hassent, reserve A. Braber Cz. Op verschillende vragen uit de vergade ring antwoordt de Voorzitter dat mej. Mol- jers absoluut niet in de school terug keert dan na een verklaring van een Professor en een dokter, dat zij volkomen genezen is; tot 30 Juud ontvangt het schoolbestuur nog de volle vergoeding'. Het aanstellen van tijdelijke leerkrachten voor de zieke onderwijzeressen wordt door het Rijk geheel betaald, dus kost het be stuur niets. Geheel anders is het met de 6de leerkracht, mej, van Henten, welke door het bestuur geheel moet worden betaald. Het bestuur hoopt in dit loopende jaar niet ge noodzaakt te zullen worden tot ontslag ovpr te gaan, want zij is onmisbaar voor de goe de gang hij het onderwijs, on daarom doet Spr. een ernstige opwekking uitgaan tot de ouders, de leden der Sehoolvereeniging, en allen die het Christelijk onderwijs ter harte gaat, de aanstaande Uniecollecte, welke nog niet gehouden is, met alle kracht te steunen Verder wordt medegedeeld, dat in de loop van de maand Februari nog een Ouder avond wordt, gehouden. Nadere mededeelin gen hierover volgen. Na een ernstig slotwoord door den Voor zitter, en bot zingen van Ps. 103, sluit, Ds Reenders mat dankgebed. OUDE-TONGE. De Kravijnen fok vereen.1- gi'nig „Van Ongenoegen vrij" hield in Hotel va.n Veen haar jaiarvergadterinig. De Voorzitter, die heer P. de Vos, opende de vergadering en sprak zijn tevredenheid uit over de groote opkomst der leden. Hierna -.verdien door dten secretaris de notulen en het jaarverslag voorgelezen. Eerstgenoemde werden onveranderd goed gekeurd terwijl uit. het jaarverslag kun v orden geconcludeerd, dat er een goede •ooraitg,ang der vereemiging te bespeuren valt. Vei-volgens worden die leden der kas controle-commissie uifgenoodigd van bet onderzoek der boe.kien en kas van dten Pen ningmeester, rapport te willen uitbrengen. Alles Week stipt in orde bevonden te zijn. Bestuursverkiezing volgde nu. Aan de beurt, van aftreden waren dte heeren P. d. Vos en A dir. Braber; gekozen werdlen d'e heeren I'. die Vos en Ant. Pollemaus. zoo- dat tiet Bestuur thans is samengesteld als volgt: P. de Vos, Voorzitter; P. Luijeuoijk, Secretaris; lz. Boom, Penningmeester: Adl', van Kempen en Ant. Pollemans, ledlen. Besloten w rdt vervolgens, op 18 en 19 December 1936 een tentoonstelling te orga- nieceren; keurmeester zal alsdan zijn, de heer Dekker ui t Zaandam. Aan de rondvraag gekomten, wei-den nog door verschillende heeren vragen van huis- houdel'ijkon aard gesteld, welke aile wer dlen beantwoord. Nogmaals aan do letten zijn dtaink uit sprekend voor de opkomst, en een bijzon der woerd van dank richtende tot al de ingezetenen van Oude-Tonge, .voor betoonde interesse en medewerking, sloot de Voor zitter deze geanimeerde vergadering, Vei koudheid RA van Neus, Hoofd, m P O Keet en Borst i Doos 30 cent „W4T Ni IJ IV HARDT MA KT IS GOfcD" OUDE TONGE. J.l. Maandagavond werd in de Oude Scliool de algemeene ledenver gadering gehouden van 't Begrafenisfonds „Onderling Belang" alhier. De vóci'zi'tter, de lieer VV. Los, herdacht in zijn openingswoord het overleden be stuurslid, den lieer A. van Markensteijn, die ruim 20 jaren zijn beste krachten aan de vereeniging had gegeven. Voorts besprak hij d< n economische.il en politieken toestand, de zedelijke, verwildering tengevolge van de werkloosheid, de. dreiging van een oorlóg. Gt lukkig hebben deze wereldschokkende factoren geen slechten invloed op her fonds uitgeoefend. Hij heette de aanwezigen har telijk welkom en opende de vergadering. De zeer uitgebreide notulen der vorige verga dering werden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Uit het jaarverslag bleelt o.m., dat liet ledental was gestegen tan 908 op 931, aan overlijden was uitbetaald f "288 en vijf bestuuds- en één algem. verg. waren gehou den. Dit verslag werd voor kennisgeving aangenomen. Uit het verslag van den penningmeester bleik o.m., dat do ontvangsten en uitgaven bedroegen f 6978.39, met als kassaldo f 22.673,97%. De voorzitter bracht secretaris en pen ningmeester dank voor huil verslag. Het aftredend bestuurslid, de heer W. Los, werd herkozen. In de vacature van don heer A. van Markensteijn werd gekozen de heer W. van Markensteijn, een zoon van den overledene. Do voorzitter feliciteerde hem met deze benoeming, al zal daaraan voor hem wel een pijnlijke, kant zijn. De aftr. leden van den Raad 'van Toezicht, de beo- ren II. Beijer en M. Fluit, werden herkozen. Bij liet punt „vaststelling salaris van secretaris en penniitgm.", brak de. lieer D. van Tol een lans voor beide functionaris sen. hen een gratificatie van f 15 te ver- leenen. Na een zeer fel en Heft ig- dispuut, werd dit voorstel met 99 tegen 44 stemmen afgepoeierd. Bij de rondvraag stelde de heer .T. C. van den Ouden voor, dat het bestuur een onder zoek zou instellen naar demogelijkheid van confrihutievrijsteliing na een bepaald aantal jaren, b.v. op 65-jarigen leeftijd of ander tijdstip. De voorzitter antwoordde, dat het zeer twijfelachtig is of zooiets door de Ver zekeringskamer zou worden goedgekeurd. Dan sluiting onder dank voor opkomst en geanimeerde afwikkeling der agenda. De heer Adr. de Weerd werd door een reiziger met een auto aangereden, tenge volge waarvan hij verwondingen opliep. Me dische hulp van Dr. Eschauzier werd inge roepen. Aan zijn rijwiel was veel schade. NIEUWE TONGE. Zaterdag 15 Febr. a.s. zal de heer H. van Balen 10 jaar directeur zijn van de muziekvereen. Apollo alhier. Mej. G. werd zoodanig door een auto aangereden, dat zij met een gekneusde arm huiswaarts moest keeren. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.50, peen f 1.75, aardappelen 1.75 per H.L. Bij het loopen op de kerkgracht had het zoontje van den heer v. 't H. het ongeluk door het ijs te zakken. Door hulp van den heer Koppenaal werd deze spoedig gered en kon hij met de schrik en een nat pair huis waarts keeren. Tot voorzitter der coijp. bakkerij „Voor waarts': ju de vacature van de heer A. Vis been, die als zoodanig bedankte, is gekozen de heer G. J. Zweerus en in diens vacature als bestuurslid de heer H. Beijer te Oude Tonge. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 3000 H.L. aard appelen, 1700 balen peen, 700 balen uien en 500 H.L. poters. De prijs der uien en van de peen was nogal stijgende. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch in blik en het ge hakt in blik op de bonnen verkrijtoaar ö.j slager C. Zoon aan de Zomerstraat. Gevonden voorwerpen: een paar hand schoenen. Inlichtingen bij de gemeente politie. MELISSANT. De Vereeniging „Het Groe ne Kniis", hield een algemeene ledenver gadering in Café van der Werf. De Voorz., l)r. Huisman, opendie de vergadering en vv-rzocht vooi-'ezing der notulen en jaar verste# door <ten secretaris, welke o.i ver anderd werdlen vastgesteld. Uit bot jaar verslag Week dat het ledental over 1935 was achteruitgegaan: op 1 Ja.n. 1935 telde de Vereen. 323 leden, op 1 Jan. 1936 268 ledien, eon vermindering diiis varn 55 ledten. Uit 'het verslag over het magazijn bleek, dat over 1935 68 leden hiervan gebruik had den gemaakt. Uit het verslag van dten Penningmeester bleek dat. dle ontvangsten bedroegen: Sa blo 1 Jan. '35 ƒ216.12; Contributie en rente ƒ308.91, totaal onit.v. ƒ525.03. Uitgaven tor taal ƒ255.56, aizoo eten batig saldo van 269.47. De Comim. tot. nazien rekening adtviseer- de tot goedkeuring. Hierop volgde bestuursverkiezing wegens aftreding van den heer P. Vis, die zich niet tnieer herkiesbaar steldle. Uitgebracht wa ren 99 stemmen, waarvan op M. v d Bosch 47 en Joh. Tielemten 48 en 2 van onwaarde, zoodlat v. iL Bosch gekozen wais, welke deze benoeming aannam. Tot loden Comm. nazien retailing wer dlen Jac. Neels en Th. Keizer benoemd. Hierna werd breedvoerig bespraken een voorstel van A. dn Pree en 25 anderen tot contributie-herziening; in stemming ge bracht werd liet voorstel met 74 tegen 20 stemmen verworpen. Een voorstel van liet bestuur om leden, die wegens wainbetalinig zij'n geschrapt, nog tot 18 Feibr. a~s. in de gelegenheid te stellen hun contributie te voldoen, werd algemeen goedgekeurd. Na dien datum zal eerst, ƒ2.50 in leggeld moeten worden gestort, alvorens raen artikelen kan geleverd krijgen. Even eens zal de achterstallige contributie moe ten worden betaaüd. Niets moer te behandelen zijnde, Stuit de Voorzitter de vergadering. De j.l. door den Raad vastgestelde steun regeling is goedgekeurd terug ontvangen en zal deze week toegepast worden. Woensdag herdacht de C.J.M.V. „Sur- sum Cot'da" haar 10-jarig bestaan in de be waarschool aan de Binnenweg. Door verschil lende personen is er gesproken, o.a. door den heer H. Gordeau, secretaris van het Ned. Jong. Verbond en Ds. Baarslag van Krab- bendijke, mede-oprichter der C.J.M.V. hier ter plaatse. In het volgende nummer hopen we hier van een uitvoeriger verslag te geven. HERRINGEN. J.l. Woensdag hebben de beide Chr. zangvereenigingen van hier, met medewerking van enkele zustervereenigin- gen van elders, in de Chr. school een goed geslaagde zanguitvoering gegeven. Thans besteedt men hier voor de uien f 1.60 per H.L. Er is levendige handel, zoo dat alle arbeiders momenteel aan 't werk zijn en het vriezend weer alzoo toch voor velen nog uitkomst brengt. A.s. Donderdag 20 dezer hoopt des avonds in de Ned. Herv. Kerk, in het belang van de Jongedingsvereen. „Timotheus" al hier, op te treden Ds. Hovius van Ouddorp. Woensdag j.l. werd de ijsbaan der ijs- club op het z.g. Klaasjeswater geopend. Er werd druk geschaatst, hoewel het ijs met voldoende sterk bleek op sommige plaatsen. Heden Vrijdagavond zal de Chr. School- vereen. op Geref. Grondslag haar jaarlijk- so.he ouderavond vieren. Naar we vernemen zal de leiding van dezen avond berusten bij den voorzitter en niet zooals andere jaren bij den eere-voorzitter Ds. A. Verhagen van Middelburg, die niet tegenwoordig kan zijn. Als spreker treedt op de heer Koppelaar van Middelharnis. Begin dezer week had een zoontje van den heer de P. het ongeluk door., het ijs te zakken. Nat en bemodderd kwam hij toch gelukkig nog op vasten wal. Als bestuurslid van de Chr. school op Geref. Grondslag zijn dit jaar periodiek aan de beurt van aftreding de heeren L. Drooger en M. de Geus. Be arbeider A. v. M. had tijdens zijn werkzaamheden het ongeluk zich zoodanig te verwonden, dat medische hulp moest wor den ingeroepen. Deze week werd per scheepsgelegenheid vanuit deze haven vervoerd een lading ge perst stroo OUDDORP. Naaf nfn verneemt zal de Stierenkeuring voor deze gemeente worden gehouden op 13 Maart te Ileenvtiet en op 14 Maart te Middelharnis. Maandag stonden bij de Ai-beidiers-be- midöeiling 129 werkloozen ingeschreven. De garnallenvisschers hebben vorige week met dte zeilscheepjes 65 kilo per dag gevangen en ihebben maar 2 dagten gevisuht De motorschuiten die voor Brouwershaven vissohen, ihebben 130 kg. garnalen per dag gevangen. Van hier zijn per traan en sciheepsge- iegienteid vervoerd 1200 balen uien. 200 IT.L aardappelen, 60 balen sjalotten en 100 H.L. erwten. Voor rekicliioig van de Wed. J. Tanis Cz zullen eenige pereeeieii bouwlaind bij in schrijving worden verhuurd. In de (Miciirtekluiriien was het zeer druk met schaatsenrijden. De Coöp. Bakkerij Ver. „Tot Nuit van 't Algemeen" hield haar jaarvergadering in Hotel Spee. De Voorzitter, de hoer T. Breien, sprak een kort openingswoord, was verblijd en verrast door de veie aamwpzigen. De verslagen werden goedgekeurd. Het jaarverslag van dien Secretaris gaf een ledental aan vain 147 leden, drie waren er bijgekomen, één vertrokken naar el-dors. I-Iet verslag Penningmeester werd bespro ken, en apgelhol>d>erd wat niet duidelijk was De loden 'hebben afgenomen voor oen be drag van 15341.62, oieit-leden voor ƒ2781, totaai 18122.62. Na aftrek van gemaakte kosten, en noodige afschrijvingen, bleef er e"n overschot van ong, veer 1800, hiervan zal 11%% dividend uitgekeerd worden (vorig jaar 11%). Gezien de steedis duur dere grondstoffen, was dit cijfer een -mee valler bij de leden. De aftredende bestuurs leden Jac. Tanis Tz. en F. Koek, als commis saris KI. Meier, zij allen werden met bijna algemeen" stommen herkozen. On-rter dank aan de vergadering voor het in hien gestol de vertrouwen, namen zij huin benoomiing aan. De Voorzitter heeft hun op afdelen-die wijze beantwoord, en kon de vergadering hier mede sluiten. De Woensdagavondgodsdienstaefeningen in de Ned. Herv. Kerk hebben j.L Woensdag een einde genomen. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 165 werkloozen ingeschreven. Op de beurs werd besteed voor de uien f 1.50, blauwe aardappelen f 2, eigenheimer aardappelen geen vraag. Aan de dienstplichtigen der lichting 1935 C. Grinwis en Kr. de Mooij is door den Minister van Defensie voor goed vrijstelling ■erleend voor opkomst onder de wapenen, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Als men zonder toestemming in de Oostduinen doornen durft te hakken, heeft men kans een proces-verbaal op te loopen. Dat ondervond H. Troost ook. Steuntrekkers mogen geen cafë's bezoe ken. Twee personen zijn daarom voor eenige dagen uitgesloten van steun. E. Breen Lz. had het ongeluk op de ijs baan zoodanig te vallen dat hij een sleutel been brak. Hij is naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Woensdag 19 Febr. zal ten huize van de geneesheer gelegenheid bestaan voor kos- telooze inenting. BURGERLIJKE STAND OUDDORP. Nieolaas z. v. Mijndert Goede- buur en van Tjeerda Mur; Johannes z. v. Dirk Heerschap en van Willemintje van Dam; Jacomijntje d. v. Pieter Grinwis en van Maatje Molesteeg; Jacomijntje d. v. Jan Grinwis en van Lijntje Tanis; Anthonie z. v. Klaas Verduijn en van Arjaantje Ihrman; Catharina Cornelia d. v. Evert Flikweert en van Jobje Mierop. Ondertrouwd: Jan Grinwis 28 j. en Maatje Keijzer 24 j., te Stellendam. Gehuwd: Jan Grinwis 28 j. en Maatje Keijzer 25 j. te Stellendam. Overleden: Levenloos kind van Thijs Witte en van Neeltje Bruggeman; Willem Voogd 54 j., z. v. Kommer Gerard Voogd en Johanna Tanis, beiden overleden; Leuntje van de Kreeke, 43 j., echtgen. van Krijn Westhoeve. OP ZONDAG 16 FEBRUARI NED. HERV. KERK Dirksland: 9% u. en 8 u. Ds van der Wal Hcrkin«en: 9% u en 6 u. de heer Overueel Melissant: Vm. Ds B»u«i's av. Leesdienst Mididellhamis: Vm. de heer v. d. Linden. 's Avonds Ds B-ouw. H. Doop Ouddorp: Vm. tui nam Ds llovius Oude Tonge: 9% u. Ds Verkerk. 6 u. Ds de Geus Sommelsdiik: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra i itulilorp: Vm l.e.-si'mnst. Nam. U.- ds Valk, van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. I.& sJienst Herkingen 9% u_ 2 u. en 6 u Leesdiensl Ouddorp: Vm en nam Leendienst Middelharnis. Vm. en 's av. Leesdienst OUD-GF.REF. GEMEENTE Herklngen Zaal Tuinstraat) 9% u. en 6 u. de heer llogerwerf Oude Tom:e 9 u en 2 Ijwdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zij spreekt nu van een wonder. „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maan den geleden had ik rheumatische pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. I'k kon niet, staan en wars toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Noem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op 1e volgen. Welnu, op het oogenhlik /ijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij zelf betreft, Ut zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opge hoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit, urinezuur veroor zaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts beslaat., sporen de afvoer- organen aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen worden verwijderd en liet bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met tie zuivering van net bloed verdwijnen d'e pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten èi 0.90 en 1.60 per flacon, omzotbetas ing inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de huitenverpakkiug, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) Een stukje geschiedenis De heer C. A. Duvekot, directeur der voi- ling Zuid-Bcveland te Goes, lieoft in een uit gave voor den Bond van Veilingpersoneel een overzicht, gegeven van liet ontstaan en de ontwikkeling van de veilingen in Neder land. Alhoewel dit overzicht bijna uitslui tend de groenten- en fruitteelt betreft,, is het toch van groot belang dat onze landbouwers dit stukje geschiedenis ook eens onder de. oogen krijgen, omdat de moeilijkheden, wel de de groenten- en fruitkwoekers in de be treffende centra hadd to overwinnen, vrijwel analoog zijn aan de moeilijkheden, welke onze landbouwers hebben te overwin nen om hun systeem van afzet te verbeteren. Speciaal onze landbouwer noodig ik uit, nauwkeurig kennis te nemen van de groote offers, welke de tuinders zich hebben ge troost, orn een afzetsysteem te vinden waar mede het mogelijk was, zich op den teelt van verschillende producten te specialiseeren, met daarbij hel op hqoger peil brengen van den tuinbouw. De landbouwers, die reeds jaren aan een verbetering van het verkoop systeem werken, doch tot heden zonder zicht baar resultaat, kunnen daaruit misschien eenige kracht tot volharding putten, terwijl de kat-uit-den-boom kijkers er hopelijk aanleiding in kunnen vinden, eveneens hun schouders onder het werk te zetten. In vroegere tijden, zoo begint, de heer Du vekot, werd de land- en ooftbouw hoofdza kelijk beoefend door de kloosterlingen. Tij dens de hervorming werden deze van hun bezittingen verjaagd, waarbij veel van hun werk ten gronde ging. Toen echter in 1647 Franciscus Verburch werd benoemd tot eer ste pastoor van liet Westland, ging men hiér wederom over tot 't beoefenen van den tuin houw. Deze pastoor zag o.m. inshet kweekt® van den wijngaard een toekomst liggen voor de Westlander» en hij wordt dan ook algemeen aangewezen als degene, die de Westlanders heeft gedrongen in een rich ting, welke tenslotte deze streek tot ongeken de Woei heeft gebracht. Van nu af aan ging men zich meer en meer toeleggen op het kweeken van fruit. Later, omstreeks 1775, werd uit Engeland de aardappel ingevoerd, welke door den plantentuin te Leiden werd gekweekt. Reeds spoedig daarna en wel in 1793, werd deze teelt door de Westlanders op groote schaal beoefend. Toch was dit nog niet het geval met de tuinbouw. Langzamer hand gingen dc Westlanders over tot het te len van meerdere producten. Ook elders werd de tuinbouw op zeer beperkte schaal be oefend cn wel in hoofdzaak in de nabijheid van de groote steden. Toen echter de verschil lende gry.te steden zich uitbreidden, kon men ook een uitbreiding waarnemen in de groenten- en fruitteelt. Toch liep de groen ten- en fruitteelt spaak door het ontbreken van een voldoend afzetgebied, ondanks de teeltveredeling van vele producten. Eigenaar dig was wel, dat de respectievelijke telers ieder voor zich producten teelden, welke re gelmatig door hen afgeleverd werden aan particulieren. Elke tuinder had zijn eigen af nemers. Dit stelsel wortelde zoo diep, dal de tuinders elk voor zich werkten en alles voor elkander geheim hielden wat betrof hun teeltwijze, afnemers enz. Tot zoover voorloopig de heer Duvekot Zooals men ziet, bestond er in het Westland in dien tijd niet het minste systeem in teelt wijze, afzet, enz., hoewel de behoefte daar aan, bij de uitbreiding van de tuinbuw, zich dringend deed gevoelen. Welke weg men daarbij heeft ingeslagen en welke moeilijk heden men te trotseeren had, hoop ik een volgende maal te behandelen. Middelharnis, 11 Febr. 1936. S. v. d. VALK. Hooggeachte Redacteur. Mag ik u voor onderstaand stukje een plaats vragen in uw veelgelezen blad- In uw blad van 1 en 5-2-36 wordt ons me degedeeld 't verslag van de Flakkeesche Ontwikkelingsdag, gehouden te Sommels- dijk, hetwelk ik gelezen heb en er nog veel uit- geleerd heb. Echter zij mij één opmerking vergund: door den heer Mijs werd een vraag gesteld betreffende de Triumph de Viènne, welke wel bloeit maar geen vrucht zet. Op deze vraag werd gee_n antwoord vermeld. Ik zou echter gaarne 't antwoord willen weten (misschien wel meer lezers met mij), omdat bij mij ook 't geval is: veel bloesem maar geen vrucht, welke oorzaak hierin een rol speelt Hopende dat de heer Kers van antwoord wil dienen, teeken "t met hoogachting, u beiden bij voorbaat dankend, EEN TROUWE LEZER. Den Bommel, 5-2-'36. Onderschrift Red. Wij zonden uw ingezonden door aan den weled. gestr. lieer ir. D. Kers, Rijkstuinbouw- consulent. te Naaldwijk, die zoo vriende lijk was het volgende te antwoorden: „Het niet vrucht zetten van de Triumph de Vienne kan het gevolg zijn van het niet aanwezig gijn van bevruchtend stuifmeel. VolgM» /Wigerius leveren de volgende pe- rensaorten het bevruchtende stuifmeel: Beurré Capriaumont, Dr. Jules Guyot. Ma dame Treyy-g", „MAAS"-NYMPHEN Het was een drukke morgen Zoo'n wasclv- en kamerdag Mama en dochters waren Reusachtig aan den slag. Zoo'n dag, dat je als 't ware Van uur of tijd niet weet Waarmee je goedpraat als je Het middagmaal vergeet. Jans had de Eigenheimers Gehaast van schil ontdaan Maar P in het vuile water In d' emmer laten staan. Zoo'n emmer, bij zoo'n drukte Moet heel „ontvank'lijk" zijn Omdat j' er alles ingooit Wat je maar kwijt wil zijn. Een restje kauwe koffie 't Bezinksel van de thee Wat vuil geworden zeepsop Ze brachten alles mee En gooiden 't bii de aarpels Toen d' emmer was gevuld Werd-ie geledigd daar. waar (Wat ge wel raden zult Marie, die d' emmer uitgoot Verschrikte kolossaal Daar lag, waar 'i niet behoorde. Het kostlijk middagmaal Toen Vader twaalf uur thuis kwam. Was 't eten nog niet klaar En om hem mild te stemmen Vertelden ze 't hem maar. Hij onderging gelaten Het vreemde van 't excuus Op waschdag zijn de vrouwen Meestal ietwat confuus. Hij Iceurd' ook in beginsel De daad wel. niet verkeerd Ze hadden z' er alleen maar Te vroeg gedeponeerd. (Nadruk verboden) HAKATE Veerdienst Den BommelNumansdorp Geachte Redactie. Vergun me eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, l»ij voorbaat mijn dank. Als oiul-inwoner van Flakkee, stel ik altijd met opzet belang in zaken, die in nauw verhand staan met de vooruitgang van ons eiland. Zooais nu wel algemeen bekend is, bestaat er sinds enkele maanden een veerverbindiiig van Den Bommel op Numansdorp; en ik meen wel te mogen coucludceren dat dez-i dienst door velen met instemming werd begroet, en in een sinds jaren dringende behoefte, verbinding Oost-FlakkeeHoek- s-chewaardRotterdam en omgeving, voor ziet. Laten we maar zwijgen over de sinds jaren geheel verbroken verbinding van hier naar Flakkee, niettegenstaande men van hier, bij helder weer. wanneer de toren van Ooltgensplaat wat hooger zou zijn, bijna op de klok zou kunnen kijken, hoe Iaat het véas, goedkooper en vlugger naar Amster dam zou reizen dan naar het naburige en nabije eiland-Flakkee. -■ - - Voorwaar een prachtige verbetering en in het herfstseizoen begonnen zijnde, en de tijdsomstandigheden in aanmerking nemen de, meen ik te mogen zeggen, dat Ijet ver voer, vooral in den beginne ten volle bevre digd was, wel zal het in de winter wel min der zijn geweest (op dal gebied ben ik maar een buitenstaander) maar me dunkt wanneer, de zaak ernstig en serieus wordt aangepakt, dat het veer wel levensvatbaar heid bezit. Over de primitieve aanlegplaats en toe gangsweg te Numansdorp, zulten we maar zwijgen, alhoewel deze zeker voor verbete ring vatbaar is, maar het voornaamste is m.L dat men een stabiele dienst, die in de dienstregeling aangegeven wordt, onder alle omstandigheden handhaaft.. Ik zelf heb liet in Nov. jl. medegemaakt, (en nog al op Zaterdagmiddag) dat de boot defect was, geen reserveboot aanwezig was en wij de reis van circa twee uur van Nu mansdorp—Den Bommel in een open lekke roeiboot moest meemaken, wat. veel passa giers, mede auto's deed omkeeren, niemand kan dientengevolge, berekenen de directe, maar vooral de indirecte schade, welke zulke onvaste diensten te weeg kan bren gen, en dat is niet bij één keer gebleven, maar genoeg. Ik vind zulks heel jammer en wil in belang van de ondernemer zelf, mede in belang van de bestaansmogelijkheid van deze belangrijke verbinding, adviseeren, zorg vooral voor een absolute betrouwbare dienst, men trekt daardoor het publiek, maakt reclame, en men houdt de gedachte terug, dat men waant te reizen Anno 18 inplaats van 19Men bedenke tevens, dat de kost voor de baat moet gaan en wat men doet, doet dat goed- EEN OUD-INWONER VAN FLAKKEE Veiling op Woensdag 12 Februari 1936. Afslag op Woensdag 19 Februari d.a.v., telkens des namiddags 3 uur, in hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat, van 1 H.A. 71 A. 89 c.A. (3 Gem. 131 R.P.M.) bouwland in den polder Rietveld te Ooltgensplaat in 2 koopen en gecombineerd staande ten name van W. J. Bath. Notaris SUERMONDT en LEOPOLD te Rotterdam en Notaris VAN IS- PELEN te Oude Tonge. en van: 78 A. 50 c.A. (1 Gem. 171 R.P.M.) bouwland in den Weipolder te Ooltgensplaat staande ten name van W. J. Buth. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 21 Februari, bij inzet en V-ijdag 28 Februari, bij afslag, telkens des namid dags 4 uur te Goedereede, in het Logement „de Gouden Leeuw", van een huis eii grond te Goedereede, aan de Pieterstraat, kadaster Sectie A no. 843, groot 2 Aren 28 c A. Ei om- dom van Willem Buys. Te aanvaarden 1 Mei 1936. Notaris VAN DEN BERG. Verkooping Dinsdag 18 Febr. 1936 des voormiddags 10 uur a. d. Steens weg te Mid delharnis van: 5 paarden w.o. 3 stemto-k- paarden. Rundvee (allen geschetst). Landb.- werktuigen, gereedschappen, enz. Breeder bii biljet. Bezichtiging daags voor de verkooping tegen betaling van 25 cent. Ten verroake van den WelEdelgeb. Heer F. Knöps te Som- melsdijk. Notaris COSTERMANS.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2