Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 iten* 5QE JAARGANG Nö. 4271 NEDERL. CHR. LANDARBEIDERSBOND Jac. Knoop, len, groenten it 16, telef. ook ko ers aan de Er schijnen zijn. De prij- waren hoo- Bevelanders neer worden d in gebracht, ir Amsterdam zonder eeni- ovengenoemde de volgende on ten f 2.60— dito eigen- f 2.30—2.40S 2, Haarl.- f 1.80—1.90, eigenheimers 1.80, Spuischa egommer zand Pauwlowna f 1.75—1.90, 0 kilo. Verdei* ïand in balen 33.50, bon- Aanvoeren ets 4650 c, 2e kw slachtgewichts -210, per stuk; 2 e kw 42—» 7 nucht. kalve» per stuk; 493 10 kg.) 43—44 4142 c, tett© e wicht; 5 paar» ek, handel vlug weinig handel, ijk. prijzen ieta ewoon. handel 1 gedrukt, prQ« landel gedrukt, ts lager, eentg© ct per kg bo* an del weinig, i. Aangevoer<S vette runderen, kalveren, 595 ens. Ie kw tot 47 e, r. vette ossen 3e kw 3034 c. 2e kw t">t 80 O d gewicht) 34—» lammeren 28— lammeren f 8— oer als vorig© nderde prijzen, ima os tot 46© tan voer, -matige 4 Febr j.l Eea r als vor. week, handel tamelijk, aafd. id voor export -ia pp elen. T>© ïeimers fl.90— idem eterenb bonte en blau- Iers f 1.70—1.93J alles per aag. 33.50 per 100 JARÏ. larkt heeft ie ze an. De vooruit koopwaar no« 18 per froot. De vast aan fr 71. Deze Courant verschijnt eiken WUÜNÜUAU en Z A 1 c, rt I) A U. ABONNL'MCNTSPKIJS per drie maanden franco per post I 0.90 bjj Vooruitbetaling. BIJl'l EN I.AN t) dij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AK/.ONDKKMJKE NUMMERS 5 CEN'I. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UIM.EVERIJ v.h. W. BtJEKlIOVEN 4t ZONEN, SOMMEUSDIJK 'lel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverlentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmorgen uur. Ad verteld lén 20 cent, Kerlames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dieiistaanvragen en Dienstaantiiediligen 1 1.— per plaatsing. (Iroote letters en vignwtten worden berekend p.aar de plaatsruimte. GRATIS TOT i MAART Wie zich thans abonneert op de Maas en Scheldebode ontvangt de tot die datum verschijnende nummers gratis DE GEMAKKELIJKE WEG Het gemakkelijkste standpunt, dat wij In Öeze dagen in kunnen nemen, is dut der critiek. Alles wordt dan becritiseerd, vooral de Begeering en de plaatselijke overheid moe ten het dan ontgelden. In verregaande kortzichtigheid wijt msti veelal bet misloopen van veel dingen aan hen. men denkt, dat de Overheid voor eun groot deel de schuld is van do crisis, zelfs godsdienstige menschen gaan aan dat euvol mank. Vooral op ons eiland moet de overheid het nogal kennen. Men denkt dat alleen de overheid de schuldige is, en als die zich nu maar terug trok, zou het wel beter gaan. Dat standpunt is wel gemakkelijk, maar het brengt ons geen stap verder. Ja, het brengt ons van de goede weg af. Men beseft niet, dat alleen door den bitte ren nood gedrongen, de Overheid haar be schermende hand uit moest strekken over groóte terreinen van het leven, om daardoor het leven voor ondergang te behoeden. Want stclj uu eens dat de overhoid zich, terugtrok, wat zou er dan van het maat schappelijk leven terecht moeten komen. Dan kregen we de chaos. Weibewust en ook onbewust zijn er velen sdie daarop aansturen. Daarom mogen wij aan dat streven geen voet geven. DE MOEILIJKE WEG Maar wij moeten daartegen met al onze kracht waarschuwen. Zeer noodgedwongen treft de regeering al die maatregelen, om het leven daardoor nog eenigszins dragelijk te maken. Zij doet wat in haar vermogen is om het leed en den nood te verzachten. De moeilijke weg is ons volk daarvan te overtuigen, om door woord en daad te too- nen, dat er een andere geest in ons woont, dat wij dragers zijn van een ander, een be ter beginsel, van een beginsel dat leiding en stuwkracht geeft en ons leven be heerscht. Er is niet één land ter wereld waar vooi de werkloozen en sociale zorg gedaan wordt Wat hier gedaan wordt. Vooral in dezen tijd, nu alles wankel schijnt, vraagt God ons, getrouwheid, want nu moeten wij betoonen, wat het beginsel ons waard is, nu komt het op de ernstige beleving daarvan aan. Die weg moge moeilijk schijnen, ze is nochtans heerlijk, want ze geeft rust en sterkte. Dat wil niet zeggen, dat wij nu al les maar klakkeloos hebben te aanvaarden, neen, als er werkelijk fouten zijn, moeten wij daartegen ijveren in den wettigen weg. „Loof en gras. regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, ons van Gods hand toekomen". Als wij maar Zijn hand zien. .Zijn dadeD opmerken en daarop ge trouwelijk mogen letten, zullen wij rust en sterkte vinden om onzen weg te gaan en om onze roeping te vervuilen. fï LANDBOTJWHUISHOUDSCHOOL Op enkele plaatsen van het Eiland be staat nu reeds enkele jaren een z.g. land- bouwhuishoudcursus, welke naar het schijnt goed werkt en bevredigende resultaten op levert De Hollandsche Maatschappij van Land bouw, van welke bovengenoemde cursussen uitgaan, wil aan dat alles een meer vast en stabiel karakter geven en tracht nu te ko men tot de oprichting van een landbouw huishoudschool. Zij stelde zich daartoe in verbinding met het gemeentebestuur van Sommelsdijk, wel ke in de laatstgehouden raadsvergadering 'de wenschelijkheid en nuttigheid van zulk een school bij besluit vastlegde. Doch is daarbij wel voldoende rekening 'gehouden met de financieelo en ander bo Districtsvergadering In „Rehoboth" te Middelharnis Woensdag 12 Febr. hield bovengenoemde Bond een districtsvergadering waar als spre kers optraden de lieeren Simons, vuorzilter van den Bond en Seunenga, lid van het Hoofdbestuur. Wegens verhindering van don lsten voor zitter, de heer Krijgsman, wordt de verga dering geleid door den 2den voorzitter, de heer Pieterse, van Ooltgensplaat, die laat zingen Psalm 68 10. Gelezen wordt Exodus li 1—15, waarna met gebed wordt geopend. Het verheugt den voorzitter, dat de op komst zoo goed is, en dat ook de vrouwen van hun belangstelling doen blijken en spr roept allen een hartelijk welkom toe. De voorzitter spreekt dan oen kort woord naar aanleiding van bet gelezene: „Zeg den kin deren Israels, dat zij voorttrekken". Niet de kinderen Israels nioqten strijden, maar de Heere zal voor hen optrekken in den wolk kolom en in den vuurkolom. Ook in onzen strijd is er de vuurkolom in Gods Woord, die ons voorgaat en licht geeft in de duister nis. I.aten wij dan ook in dezen moeilijken tijd, met zijn strijd ook op maatschappelijk terrein, optrekken, niet in eigen kracht, maar in 't geloof dat God ons dit beveelt en dat Hij in Zijn Woikltolom ons dos daags op den weg zal leiden en ons des nachts zal voorgaan in Zijn vuurkolom, om ons ten licht tc zijn. De voorzitter deelt nog mede, dat de heer Stokman verhinderd is aanwezig te zijn en in diens plaats zal spieken de heer Souneuga. Medegedeeld werd dal 11 afdeelingen ver tegenwoordigd waren, van welke hèt groolst aantal geleverd werd door de afd. Ouddorp nl. 56 en de afd. Melissant met "1 leden. De heer Simons, Bondsvoorzitter, sprak daarna over: Onze tijd en onze strijd Onze moeilijke tijd met zijn -zorgen en te leurstellingen is niet los te maken van de voorafgaande jaren. De laalete tientallen jaren zijn van groot belang, technisch en op politiek gebied geweest. Groote wijzi gingen hebben zich voltrokken, zooals o.m. de toenemende mechanisatie op alle gebied. Na de oorlogsjaren volgde de wapenstil stand, in de verschillende rijken kwamen toen de binnenlandsrhc troebelen tot uiting. Ook ons land zou dit alles ondergaan heb ben, maar mede dank zij de Chr. vakorga nisatie kon onze Rogeeiing de toestand meester blijven. De roode heerschers had den zich weer eens vergist. God, Nederland en Oranje bleef de leuze van ons Chr. volks deel. De vrede bracht wat verwacht werd. Ondanks Volkenbond viert titans 15 jaar na de vrede de bewapening weer hoogtij. Zoo lang niet het hoogste gebod: „God liel te hebben bovenal en onze naaste als onszelf", beleefd wordt, zal er geen werkelijke vrede komen. De vakorganisatie, vooral de Chr, Orga nisatie, heeft zijn bestaansrecht getoond. Er wordt thans rekening gehouden met onze vereenigitig. De klassestrijd zal moeten verdwijnen als het Christelijke beginsel ons leidt. Onze Chr. vakorganisatie steunt niet op het onderscheid van werkgevers en werknemers. Het beginsel der Chr. vakbe weging heeft in ons land gezegevierd, waar voor wij God dankbaar moeten zijn en blij ven. Ook de Ned. Chr. L.B. is gegroeid. Bij de oprichting een zwakke plant, is hij uit gegroeid tot een machtige organisatie. Toch moeten wij blijven werken. Elk lid, ook op Flakkee, moet een propagandist zijn voor zijn Chr. organisatie. Prachtig werk is ver richt door do sociale voorziening. Spr. zwaren? Wij vermoeden van wel, want dit raadsbesluit is alleen een grondslag of ba sis voor onderhandeling, om te komen tol vestiging van zulk een school., Een principe-besluit, meer niet. Wij kunnen ons voorstellen dat over Ja hangende bezwaren nog wel eens ernstig gesproken zal worden, want om in dezen benarden tijd nog een nieuwe school op te richten, vereischt moed. Het is een zeer nuttige instelling, welke getoond heeft op andere plaatsen van ons land reeds bestaansrecht te bezitten. Maar als daardoor het gemeente-budget gedrukt zou worden of andere bezwaren zich voor mochten doen, geiooven wij, dat in dezen tijd een uitbreiding van de overheidstaak ten opzichte van het Nijverheids-onderwijs gerust achterwege gelaten mag worden. Er zijn zelfs zeer dringend noodzakelijke dingen welke men zich nu noodgedwongen moet ontzeggen, het zal ons dan ook niet verwonderen, ais na deze eerste stap, de zaak goed onderzocht zijnde, zal blijken, niet voor uitvoering vatbaar te zijn, tenzij er wel degelijk op vaste gronden aangetoond kan worden, dat het geen schade aan de fi nancieel» positie der gemeente aanbrengen zak Wij achten dat noodzakelijk. noemt dit een groot gezinsbelang. Dank zij de vakorganisatie is veel ten goede bereikt. Toch ook veel teleurstelling, vooral de laatste jaren. Was onze verwachting niet dat de dooi' den oorlog lamgeslagen, pro ductie, na den oorlog een tokort zou heb ben aan werkkrachten, zooilut werkloosheid niet te vreezen zou zijn? Hoe anders is al les uitgekomen. ij kunnen onze gangen overdenken, zegt Spr., maar God regeert en blijft ook in het wereldgebeuren de Souvo re ine. Een der grootste problemen is dat der werkloosheid, liet lijkt wel ot er geen ar beidskrachten meer noodig zijn. De autarkie, de zelfvoorziening, heerscht daarenboven nog alom, wat overal wantrou wen schept. Daarbij komt de geestelijke worsteling. Er wordt geroepen om den ster ken man. Geestelijke en maatschappelijke j vrijheid wordt opgeofferd. Niet hei belrou- wen op de hulpe Gods, maar op den mensch. Allerlei propaganda voor den nieuwen heil slaat wordt gemaakt. De volksmisleiding op dit punt is nog groot. Spr. haalt aan een stukje uit „Patrimonium", over de toename der werkloosheid in Diiitsrhlon-d, zoodal ook liet fascisme geen raad weet mei dit kwaad De N.S.B. in ons land heeft de pretentie het wel te kunnen. De hoer Roseam, spreker op pen der landdagen, wil alle werkloozen in elk vak te werk stellen. Iemand die tien man in het werk heeft on in hot betreffende vak heerscht 50 pCt. werkloosheid, dan moet de werkgever er nog vijf menschen bij te work stellen, maardeze vijftien menschen zouden liet loon der eerste tien mannen ontvangen. Deze oplossing, zegt Spr. van het vraagstuk kunnen wij voorbijgaan. Onze Chr arbeiders zouden hint beginsel maar prijs moeien geven en zich overgeven aan de moderne actie zegt men, want het Chr. beginsel heoft toch gefaald. De jeugd, de menschen zonder cenige er varing, werpen zich op als wereldhervor mers. Wal is onze laak, vraagt Spr. F.r is en blijft de oude strijd voor onze aloude beginselen. In volle vrijheid van werkne mors en werkgevers oplossen van de moei lijkheden Streven naar grootcrc bedrijfs vrede, naar vrede tusschon patroons en vakorganisatie. De Bond is en blijft een Chr. sociaal economische vakorganisatie Wij hebben het collectief contract te zien als een vrije overeenkomst tussclien werk gever en werknemer. Niet een strijd om de Macht, maar om het Recht; om de mode- zeggipschap in het vaststellen der loonen Er is veel bereikt, maar niet om stil te zit ten, er is nog alle reden om paraat te blij ven. Ons parool moet blijven: „versterkt de, gelederen". Hoe zou het er, zonder onze or ganisatie, uitzien, met collectief contract, met werkloosheidsverzekering, met sleur, verleening e.d.g., vraagt Spr. Bouwen en be waren; als er dan beiere lijden aanbreken kan onze Chr. organisatie haar werk blij ven voortzetten. Slechts Eendracht zal ook hier kracht brengen, maar we moeten ook bedenken dat in God onze grootste kracht ligt. Hierna voerde de heer Seuninga 't woord Rede van den heer Seuninga Spr. had al wel gedacht hier een flink aantal vrouwen aan te treffen, maar het blijkt dat op Flakkee, de vrouwen nog hok vast zijn. Hulde daarom aan diegene die nog gekomen zijn In het gebeele wereldbestel zijn momenten aan te wijzen van groote heteekenis, die hoog uitgaan boven het gewone leven. Spr. noemt de Hervorming, de strijd om de vrijheid in de 16de eeuw, de worsteling der Fransche Revolutie; der Frnnsclie over heersching. Vele zouden wenschen in die groote tijden te hebben geleefd, maar ook thans is er het groote gebeuren. De gewel dige strijd om de volksziel. Nog is er de geestelijke vrijheid, de vrij heid om zich te orgatiiseeren, om zich te uiten op vergaderingen. Maar ook de nieuw lichters van onzen tijd komen met hun ideeën naar voren. Het socialisme met hun Plan van den Arbeid, met hun beloften, welke niet anders zijn dan propaganda voor de a.s. kamerverkiezing. Juist noemt spr. het dat dit een driejarenplan is: In 1935 ont worpen, in 1936 gepropageerd en in 1937 opgeborgen. Men zingt het liedje van „geen geld en geen zorgen". Ook het Nat. Socialisme is gevaar, ook daar alleen negatieve bedoelingen, de haat tegen do organisatie. Het is een speculoe ren op de werkgevers in hun tegenzin in de ■collectieve contraeten. Vele werkgevers trekt dat aan om tot hun beweging toe te treden. De N.S.B. heeft voor alle kwalen een recept; maar als Chr. landarbeiders weten wij toch onze taak, en weten wij beter. Als Chr. beiders willen wij door de '"-n.ht van het Evangelie, door het beginsel hieruit ge put, streven naar vehetering van onze maatschappelijke nood. Wat heeft de histo rie ons geleerd? Voor 109 jaar was er het tijdvak van het individualisme, Als de mensch maar vrij was, zou er hel nare 'ijs zijn, maar de ge- setr '"=s b- ""'"erd, dat. de zon hge mensch egoïst is. Toch zijn er mannen ge weest. die hebben ingezien dat deze vrijheid leidt tot de wanorde, de chaos. Mannen als Dr. Kuyper en I-ohman, heb ben op politiek terrein, maar ook op sociaal terrein steeds weer een stap vooruitgedaan. De sociale wetten van Talma, zijn de vrucht van deze beginselen. Deze wetten, waarvan wij than3 de vruchten plukken. GROOTE DOOS 50 CT. KLEINE DOOS 25 CT bijalle drogisten verkrijgbaar, of franco NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BIJ DE FABRIKANTEN „GENIUS" GROENE WEGJE 9? DEN HAAG Do bron voor onze beginselen vindt men in Gods Woord, ook voor ons dagelijksch le\en. Als Israel afdwaalt naar vreemde goden komt er dy ballingschap, maar als zij zich schikken naar Gods Wel, worden zij weer teruggeleid. Men heelt gelachen om de voormannen, die niet bekwaam zouden zijn tot sociaal economisch work. Maar heeft men ook niet gelachen oin de taak van Néjhérnia, om „het kleine hoopje amechtige joden Tot men zag dat do Chr. sociale actie voortging, toen proboerd"ii do tegenstanders samenwerking te krijgen, maar zegt spr. onze taak is niet af. Er moet. komen de eenheid tusschen werkgever en werknemer, om samen te werken aan een harmonische samenleving. Maar wal zijn wij dan nog bevoorrecht boven Duitsehland, waar hel heele Diü'sche volk zich van zijn uitinge vrijheid beroofd ziet. Zoover zal het in ons Nederland niet komen. Onze Chr. sociale actio zal zich daartegen verzetten, onze. geesteJijkp vrijheid is ons te dierbaar. Overal waar men Gons Woord niet neemt als norm voor het maatschappelijk leven komt de ondergang. Dankbaar zijn wij dan ook dat wij een Vorstin hebben die belijdt haar geloof in den levenden God. Groot is dc taak van de Ned. Chr. Land arbeiders Bond. Overal zullen wij moeten laten zien, dat wij anders zijn dan diegenen die niet aan een God geiooven. Juist in de laatste 20 jaren heeft de landarbeider een plaats bereikt die men zich nooit gedacht had. Kon men zic.h indenken dat voor 20 jaar een landarbeider lid van kerke raad. schoolbestuur, zelfs van Tweede Kamer zou kunnen zijn? Wij moeten zorgen dat ons beginsel het samenbindend element blijft. De 5 millioen leden der S.D.P. in Duitsehland spatte uit een toen er een Nat. Soc Beweging opkwam, want er was geen samenbindend element. Ook in het werkloozen vraagstuk hebben wij een taak. In Nederland met zijn 8 ruil lioen ruim 400.000 werkloozen. De regeering werkt samen met de organisatie om hierin nog verlichting aan te brengen. Dankbaar moeten wij zijn dat wij door middel onzer Chr. organisatie'mogen meespreken in de uitvoering van deze maatregelen. Zouden wij anders niet overgegeven zijn, aan do publieke weldadigheid! De organisatie moet voor ons de bron zijn om te kunnen verkrijgen do kennis, om mee te kunnen spreken in de economische vra gen. Strijd dan mede, onzen strijd. AI is er dan tegenkanting, God kan ons werk nog met Zijn Zegen bekronen. Laat zoo ons de taak zien van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond, dan zal zij ver vuld worden in biddend opzien tot onzen God. De voorzitter brengt in zijn slotwoord de sprekers hartelijk dank voor hun overkomst en hun opwekkende woorden. De boodschap aan de kinderen Israels ge geven, „zegt den kinderen Israëls dat zij voorttrekken", geldt ook vopr ons, Chr. Landarbeiders. Wij hebben de gevaren te zien. die ons, ook op ons eiland bedreigen. Laat ons dan voorttrekken in bet licht van Gods wolkkolom, van Gods getuigenis. La te wij onze kameraden, onze vrouwen en verloofden opwekken tot voorttrekken. Spr. dankt alle aanwezigen, ook de vrou wen, voor hun opkomst, laat zingen: „Ik wil U o God mijn dank betalen", waarna de heer Simons met dank aan God de vergade ring sluit; na vooraf nog mededeeling te hebben gedaan van 't werk der Protestant- sche Kerken ter bestrijding der jeugdwerk loosheid, door middel van werkkampen. AARDAPPELTEELTVERGUNNINGEN De Landbouw-Crisis Organisatie voor Zuid Holland deelt aan belanghebbenden mede, dat de tot eri met 8 Februari aangevraagde teeltvergunningen voor late aardappelen ge heel zijn toegewezen. De teeltvevo-unningcn zullen spoedig wor- Ten uitgereikt. Na genoemden datum ingekomen aanvra gen zijn nog in behandeling. Monopolicreclit versche appelen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandscho Groenten- en Fruitcentrale gemachtigd is ontheffing te verleenen ten aanzien van het monopolie recht voor ver sche appelen lot een bedrag van 2 cent per kg. bruto, ingevoerd in het tijdvak 1 Maart tot MO Juni lU.'H» vooi die versche appelen, die zijn voortgebracht in de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika of iri die landen, die op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meest begunstigde natie o voorloopig do tacto een behandeling als zoo danig genieten. Voor versche appelen, ingevoerd in hel tijdvak 21 Februari—25) Februari 1936,, waarvan ten geuoego der Centraio kan worden aangetoond, dat zij zijn af geladen in het land van voortbrenging na 1 Februari 1936. is de ontheffing eveneens van kracht. Een en ander is echter gebonden aan een maximum hoeveelheid en wel een voor elk land voor genoemde tijdvakken gezamenlijk vast te stellen kwantum, dat gelijk is aan de in het jaar 1934 in dat land voortgebrachte en iir ons land ingevoerde hoeveelheid versche appelen. l'it het bovenstaande volgt, dat deze ver laging, behalve op den invoer uit d.e Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, mede van toepassing zal zijn op dien uit Austra lië, België, Canada. Chili, Duitsehland. Frankrijk. Groot Brittannië, Italië., I uxera- hurcr. Nieuw Zeeland. Polen. Spanje, Tsecho- Slownkijc en dc L'nio van Zuid Afrika. De centrale heeft het recht, hij invoer deugdelijke bewijze» omtrent (Ie juistheid van het aangegeven land van oorsprong te elscherr.*alsmede omtrent len datum van af hiding in het land \an voortbrenging. Dc landarbeiderswet MOELIJKHEDEN BIJ DE UITVOERING In Zuid-Beveland is op tal van dorpen een ven uging gevestigd tot uitvoering' van de landarbeiderswet. Dezer dagen hield d. afd. tc Krabbendijke haar algemeen»? vergadering, waar aan het j licht kwam hoezeer thans deze verenigin gen in do moeilijkheden zitten. Herhaalde malen is èn door de vereen igi ng èn door het gemeentebestuur getracht den minister te bewegen orn door verhanging van den af- iossiiigstermijn of door verlaging van het rentetype te komen tot vermindering va», de jaai'liiksch eannuïteit, welke thans te de jaarlijksche annuïteit, welke thans te en niet meer in verhouding staat tot het loon dat thans door dc? bewoners der plaats jes wordt verdiend. Helaas werd ook op deze verzoeken steeds een afwijzend ant woord ontvangen. Aan S van de 19 bewo ners der plaatsjes moest dan ook de hypo theok worden opgezegd. Gelukkig konden zich deze menschen van eenige hulp voor zien, maar dit was slechts voor éénmaal. Te verwachten is. dat de achterstand dit jaar weer even gi-ooi zal zijn, zoodat als de re.georing niet ingrijpt en doeltreffende huip verleent, ten slotte toch tot executie zal moeten worden overgegaan. De reorganisatie van de R.T.M. Minister van Waterstaat kan de Kamer nog niet inlichten In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek deelt de Mi nister van Waterstaat mede, dat hij nog geen eevolg kan geven aan de toezegging betref fende het doen van mededeelingen aan de Kamer inzake de reorganisatie van de R.T.M. Mede naar aanleiding van het rap port, uitgebracht door een Rijksac countant, werden in October 1935 grondslagen voor reorganisatie aan bo vengenoemde maatschappij voorge legd. waarop dezer dagen haar ant woord is ingekomen. Eerst na het daaromtrent te plegen nader overleg en na raadpleging van de gewestelijke autoriteiten kan de Minister de Kamer omtrent het resul taat van bedoeld onderzoek Inlichten. De werkloosheid stijgt Hoogere cijfers voor de tweede hellt van Januari De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 20 tot en met 25 Januari 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 191? ge subsidieerde verecnigingen bedroeg 53S.200 (waarvan 74 300 landarbeiders). Bij 1061 (1064) organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 25 Jan. 1936 (11 Jan. 1936) in totaal 191 609 werkzoeken den ingeschreven (49119S). onder wie 467.900 mannen (464 936). Van deze werkzoekenden waren er 475.004 werkloos (471.348) onder wie 453.900 manen (450.792). Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze t.andpa&Ni den mond dagelijks gi'ondig desintecteert. Dc Koningin weer naar Schotland? Het jongste bezoek heeft haar gezondheid goed gedann. De ..Observer" deelt mede, dat de Ko ningin en Prinses Juliana waarschijn- liik in Augustus weer naar St- Filans in Perthshire zullen gaan. De Ko ningin heeft namelijk bevonden, dat baar jongste bezoek haar gezondheid goed heeft gedaan. Er ip gezorgd, dat de last van sight- seeërs en fotografen, welken de Koningin en de Prinses vorige maal de eerste da gen hebben gehad, uitblijft en ze een rustig verblijf in de Schotsche Hooglan den zullen hebben. Een A.N.VV.B.-avond Zooals uil de advertentie in dit nummer blijkt, zal (Ie Koninklijke Nederlandscho Toe ristcnboiHl A..VW.B. o|) 18 Februari te Mid delbands ert 19 Februari tc Dirksland een Bomkaiund organiseeren. bestaande in ecu expositie \an het Bondswark e-n Bondsuit- gaveu, een lezing en dc verlooning van een interessante film. De A.N.W.B., oen halve eeuw geleden op gericht als wielrijdersvcreeniging, is thans een nationale instelling op ieder gebied van verkeer en toerisme; in het, begin van het jaar 1935 werd het praedieaat Koninklijke verleend, en de naam gewijzigd in Ko ninklijke Nederlandsclio Toeristenbond A.N.W.B. in de geschiedenis van den Bond herhaalt zicli telkens weer hetzelfde; een liepaaldu soort tan toerisme, verwaarloosd of onont dekt nog, vroeg om behartiging, de beoefe naren voelden zich als toeristen aangetrok ken tot den Toerisienbond, hun belangen gingen in menig opzicht parallel met die van andere toeristen en vanzelfsprekend sloten zij zich dus bij den Bond aan. Zoo groeide de Toeristenbond tot een of ficieel erkende ...stelling van algemeen nut, de vraagbaak en beschermer van '--""-eén, die het toerisme beoefent hetzij por auto. fiets, motor, trein, boot, ski, tc voet of to water, tc paard of in de lucht van ieder een ook, die deelneemt aan het verkeer op do wogen. De Bondswegwijzers, de paddenstoelen, rirlilingsliorden en waarschuwingsborden, de reisgidsen en kaarten, de actie voor verbe tering van wegen te land en te water, voor bruggen, voor opheffing van tollen en ver- keeraliplemmeringen, voor wijziging van hinderlijke verkeersvoorschriften, voor na tuurbescherming, vooi' verkeersveiligheid enz. enz. dat alles behoort tot het A.N.W.B.- werk en is voor alle weggebruikers en allo toeristen van evenveel bet,eekenis. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de onmisbare grensdocumenten, die hij ver- schaft, geven den toerist een bron van ge not en gemak. Wij raden daarom onzen lezers aan den Bondsavond te bezoeken om kennis te De- men van hetgeen deze nuttige vereeniging in het belang van haar leden niet' alleen, dorh vooral in het algemeen belang, ver richt. Meisjesbond opgericht Samenwerking met bestaande Hervormde Bonden Onder leiding van den heer M. No' boom t- Hilversum werd in het gebouw „Het Blauwe Kruis" te Gouda een Board van jonge-meisjesvereenigingen op G. G. opge richt. De vergadering, die goed bezocht was, werd op gebruikelijke wijze geo|iend. Daar na werd door den lieer N'oteboom de moge. lijkhcid en noodzakelijkheid betoogd om de meisjes van pl.m. 12—pl.m. 16 jaar in haaf vereenigingen landelijk te organiseeren. Da verhouding tot de bestaande Hervormde bondien van meisjes en knapen werd nage. gaan en de mogelijke samenwerking bezien en praetisch uitgewerkt. Met medewerking van den knapenbond zou de nieuwe organi satie oogenblikkelijk in het bezit kunnen zijn van een leidsters- en jonge-meisjesblad. Na een levendige bespreking werd tot lan delijke organisatie besloten. Alle vertegen- woordigde meisjesveroenigingen traden als lid toe, terwijl verschillende belangstellen, den pogingen in het werk zouden stellen om plaatselijk tot de vorming van een ver eeniging over te gaan. Een commissie, be staande uit afgevaardigden van het hoofd, bestuur van den meisjes- en knapenbond, zal de eerste werkzaamheden verrichten, waarna binnenkort op een landelijke ver gadering een definitief bestuur gekozen zal worden. Berichten van aansluiting of in lichtingen te richten aan mej. W. A. Burg' graaf, Prinses Juiianalaan 9 te Hilversum.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1