PUROL MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 GEMEENTERAAD VAN SOMMELSDIJK GEMEENTERAAD VAN STAD AAN 'T HARINGVLIET PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN ttes!fnVrP„h0kWaaard0v°e ?v ""S tótt Vergadering van Vrijdag 7 Februari 1036. De W'eledelachtb. Heer Burgemeester DEN HOLLANDER opent de vergadering met tiet uitspreken van het gebed en spreekt vervolgens de Baad ongeveer als volgt. toe. Nu wij als gemeenteraad voor de eerste maal weer bijeen zijn in dit nieuwe jaar zijn wij gewoon dit te herdenken en mo gen wij daar wel even bij stil staan dat tillen op bun plaatsen gespaard gebleven zijn. De gemeente Sommelsdijk heeft ook nog een znrgelijkcn tijd. Veel werkloosheid iieerscbt. ook hier ter plaatse. Financieel staan wij er niet zoo heel ongunstig voor gezien andere gemeenten. Dienst 1934 heelt nog een batig saldo van ongeveer f 10.001, met een reserve van circa f 6000. Gezien de toestand in vele andere gemeenten is dit dus niet zoo ongunstig. Het College van 11. en W. heeft zich steeds tot taak gesteld een zuinig beheer te voeren en liet. stemt B. en W. dankbaar <lat de Raad hen hierin heeft gesteund, door geen voorstellen te doen. die onmogelijke rischen zouden stellen of toch niet voor verwezenlijking vatbaar vva ren. Den Baad wordt kracht en opgewekt heid toegewenscht om zijn werk te vol brengen. Wij moeten ons ook bovenal op het standpunt stellen dat van Gods Zegen alles afhankelijk is. De Voorzitter spreekt de wensch uit, dat de Baad als zoodanig in 1036 gespaard mag blijven voor bijzondere omstandigheden. Het bouwen in het. afge ioopen jaar was beperkt. Slechts 13 bouw vergunningen zijn afgegeven. B. en W. stel len zirh voor het nlan van uitbreiding tot uitvoering te brengen, en hopen bij goed keuring van dit plan er ook in 1936 al uit voering aan te kunnen geven. De Voorzitter wenscht, dan nog een be langrijk fe.it te memoreeren. In Dec, 1935 herdacht de Secretaris dat hij 25 jaar als zoodanig de gemeente gediend heeft. De Secretaris zag het liefst dat hieraan geen bekendheid werd gegeven. Maar B. en W meenden toch dit feit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan en de Voorzit ter meent ook. dat de Raad het op prijs zal stellen dat dit feit ter hunner kennis wordt gebracht en weet ook zeker namens geheel den Raad te spreken, met hem geluk to wenschen. Hij wcnscht den Secretaris toe dat hom gegeven zal worden tot aan het eind van zijn loopbaan zijn werk in ge zondheid en met opgewektheid te vervul len. De notulen worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken zijn: een mededee ling dat wegens huiselijke omstandigheden door den heer E. v. d. Doel bedankt is als lid van den Raad. De Voorzitter betreurt het dat do heer v. d. Doel den Raad gaat verlaten en stelt voor hem schriftelijk dank te. betuigen voor hetgeen hij tijdens zijn Raadslidmaatschap voor de gemeente heelt gedaan. Aldus besloten. Dan wordt, medegedeeld dat de heer Blok verhinderd is de vergadering bij te wonen en dat. de heer Mijs later nog ter vergade ring zal komen Van den Minister van Sociale Zaken goedkeuring bijslagregeline. Van Ged. St. goedkeuringsbesluit tot aan gaan geldleenine. Voorts is goedgekeurd de plaatsing der gemeente in de 8e klas. Het maximum aantal vergunningen voo*- deze plaats is bepaald op 7. Vastgesteld is de verordening tot heffing van den verkoop van sterken drank in 't klein. Ingekomen is een verzoek van de Dnrps- vereepiging tot afschaffing van de Honden belasting. in verband met de rattenplaag. B. en W. komt het moeilijk voor deze verordening af te schaffen en stellen den Raad voor, hun een klein erediet te ver leunen om met andere middelen tot ratten bestrijding over te gaan. De heer BUTH vraagt als dit plan niet doorgaat, of de belasting dan niet verlaagd zou kunnen worden, b.v. van f 5 op f 3. De VOORZITTER zegt dat dit nog te overwegen is. 3. De gem. begrooting 1935 wordt gewij zigd met een bedrag van f 183.69. L Aan het bestuur der School m. d. Bijbel wordt ingevolge art. 103 L.O. wet 1920 voor het jaar 1936 een voorschot verleend groot 1 1623.24, uit te keeren in vier termijnen. 5 en 6. Vergoeding ex art, 101 9e lid over 1932 en ex art. 103 L.O. wet 1920 over 1931 en 1932 worden aangehouden. 7. Balans en V. en W.-rekening N.V. E. M. G. O. per 1 Mei 1935 m. a. s. goedgekeurd. 8. Begrooting N.V. E. M. G. O. voor het jaar 1936—1937. Ontvangst f 137.720.10. Uit gaaf f 136.794.89. Geraamde winst f 925.21. De heer VAN ES vindt de jaarwedde van den boekhouder te hoog. Een salaris van 1' 3000 is, in verhouding met den boekhou der der gasfabriek veel te hoog. De meter- opnemer bij de E. M. G. O. krijgt tot f 1900, die van de gasfabriek pl.m. f 1300. De VOORZITTER zegt dat dit juist pun ten zijn die bij de e.v. vergadering van de. afgevaardigden ter sprake zal komen. Men kan echter de E. M. G. O. niet vergelijken met de gasfabriek. Er ls op de E. M. G. O. veel ander werk. De raadsleden, die zich op de hoogte willen stellen, raadt spr. dit zeer aan. In elk geval zullen deze punten ter sprake gebracht, worden. De heer LE COMTE zegt dat hierover al gesproken is in de vergadering van afge vaardigden der gemeenten, maar zal men ook rekening houden met genoemde op merkingen. De bezwaren zullen ter kennis van de E. M. G. O. gebracht worden. 9. Wijziging verordening veldwachters, betreft dc maximum jaarwedden van de veldwachters en vergoeding voor kleeding en rijwiel. De Commissaris der Koningin Wil voorts afschaffing der nachtwacht of Wel hem als nachtpolitie aan te merken. De heer LE COMTE vraagt of dit niet bij de begrooting behandeld kan worden. De VOORZITTER: de verorde.ning moet toch eerst vastgesteld worden. Deze ver ordening regelt ook do toelage voor klee- ding en rijwiel. Wethouder DIJKERS merkt op dat wij eerst de verordening moeten vaststellen en dan pas de begrooting. De cijfers die hier vastgesteld worden, komen dan in de be grooting. De heer LE COMTE kwam de post Mee ding te hoog voor. Vorig jaar moest er nieuwe kleeding aangeschaft worden, maar dat is nu toch niet noodig. De VOORZITTER licht toe dat de uitrus ting niet voldoende was, b.v. voor winter- kleeding was nog niet gezorgd en is het 't Voornemen daartoe over tc gaan. De heer BUTH vraagt naar het salaris. De VOORZITTER deelt mede dat dit be draagt f 1300—f 1700 met een verhooging van f 25 voor politie-diploma. Als markt meester wordt ontvangen f 30 en als ha venmeester f 100. De verordening wordt z.h.s. aangenomen. 10. TJitkoering van de winst over 1934 der gasfabriek aan de gemeente, Do Commissie Van Beheer stelt voor de winst f 9093.74 te verdoelen, waarvan de gemeente Sommols- üiik ontvangt f 2511.32. 11. Rekening Burgerlijk Armbestuur heeft in ontvangst en uitgaaf f 21651.75%. Met a. s. aangenomen. 12. Rekening Gasfabriek 1934. De lieer BUTH brengt rapport uit en ad viseert, tot goedkeuring. Dc winst bedraagt f 992.74. Met a. s. aangenomen. 13. Gemeente-rekening 1934. De heer BUTH rapporteert en adviseert tot goedkeuring. De rekening geeft aan in ontvangst f 134.476.31 in uitgaaf f 124.275.91. Batig saldo f 10.200.40. Kapitaaldienst in ontvangst f 12917.39, in uitgaaf f 12818.45. Batig saldo f 98.94. Wordt in. a. s. aange nomen. De VOORZITTER zegt de Commissie dank 14. Begroeting Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis 1936. De heer ROETMAN brengt rapport uit. Aries is nauwkeurig nagegaan en de Com missie adviseert tot goedkeuring. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met f 23991.30. De heer LE COMTE maakt nog een op merking over dn achterstallige pachten. Met a. s. aangenomen. 15. De heer ROETMAN rapporteert even eens over de begrooting gasfabriek en deze bedraagt in ontv. on uitgaaf f 116.744.99. De Commissie adviseert eveneens tot goedkeu ring wat m. a. s. plaats vindt. 16. Gemeentebegrooting 1936. De heer LE COMTE rapporteert namens de conunissie en had een opmerking be treffende kleeding politie, maar gehoord de verklaring van B. en W. kan deze ver vallen. De VOORZITTER deelt mede dat. de voor gestelde vergoeding voor den nachtwacht hier niet bij staat. De begrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 144.267.46. De post onvoorzien bedraagt f 3308.01. De ka pitaaldienst in ontvangst f 13041.33, in uit gaaf f 12942.39, een batig saldo van f 98.94. De begroot ingscommissie adviseert tot goedkeuring wat z. h. s. plaats vindt De heer LE COMTE, welke mede de be greeting heeft nagzien, meent, gezien de groote moeilijkheden, als werkloosheid e.d aan B. en W. dank te moeten brengen voor hun zuinig beheer, zoodat er geen be- lastingverhooging noodig is. Dc VOORZITTER vraagt alsnog om 11. en W. te machtigen in overleg te treden met den bedienaar der begrafenissen tot verlaging der tarieven, die thans nog be dragen f 10f 8f 6. Wordt goedgevonden. 17. Een verzoek om een stukje grond in erfpacht te mogen ontvangen wordt goed gevonden. 18. Verhuring tuinland enz. De VOORZITTER stelt voor aan degenen die het thans in huur hebben en genegen zijn opnieuw te huren, op de oude. voor waarden weer te verhuren. Wordt m. a. s. aangenomen. 19. Aanleg straat. Dit punt wordt aange houden om in een besloten vergadering eerst nader te worden bezien. 20. Tot regent Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd het aftredend lid de heer M. Joppe. 21. Tot lid der Schoolcommissie wordt herbenoemd het aftredend lid de heep J. Volwerk. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. voorstellen zich uit te spreken dat een inrichting voor Landbouwhuishoudkundig onderwijs hier ter plaatse noodig is. De heer JOPPE stelt voor hierover in be sloten vergadering eerst nader te spreken. De heer BOOM spreekt nog over een ver zoek van den heer Lodder over aansluiting aan de gemeente-rioleering. De. politie had hierover aanmerking gemaakt. De VOORZITTER geeft nadere toelich ting. De Burgemeester, de heer Nieborg, opent de vergadering met bet uitspreken van gebed en spreekt in deze eerste vergade ring van 1936 de wensch uit dat er een goede samenwerking mag zijn en de Raad onder Gods zegen zijn arbeid zal verrichten De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is proces-verbaal van kasopname op 4 Fcbr. 1936, dat aangeeft dat alles in goed orde was en aanwezig was J 70.05V2- Verslag van den Keuringsdienst van Wa ren. Uitgevoerd zijn te dezer plaatse 10 inspecties in winkel-artikelen en bakkerij 15 monïters melk genomen, andere artike len 9; afwijkingen geen. Van de gemeentebesturen van Ooltgens- plaat, Oude en N. Tonge en den Bommel is bericht ingekomen van benoeming van le den der gascommissic. Goedkeuringsbesluit op de gemeenschap pelijke regeling (betreffende exploitatie en beheer der gasfabriek Oude Tonge is in- gekomen. Ingekomen is «en jaarlijtoch overzicht van de Vereeniging tot bevordering ver krijging van een landarbeidersplaatsje. Het iedlen-aamtal is 42. Er zijn geen aanvragen voor een plaatsje ingekomen. De financiën zijn goed. Groep I, 11 en III hebben allen aan hun verplichtingen voldaan. Bij Kon. besluit is bepaald dat im deze gemeente de betrekking van Burgemeester en Secretaris ia één persoon vereenigd zijn. Bij schrijven van Ged, Staten is beslissing verdaagd van het raadsbesluit op de ver ordening tot heffing van kaai- en wagien- geld. Ged. Staten verzoeken in de verordening het woord „maandelijks" te wijzigen ia wekelijks. Aangezien de invordering v»eke- lijks zal plaats vinden, wordt ook af dracht wekelijks verlangd. De Voorzitter merkt op dat B. en W. de zekerheid, groot 500, hebben verlaagd tot ƒ200. Op verzoek van. Schoolbestuur om voor schot voor het jaar 1936, wordt d'it toege kend en vastgesteld op f 600. De kohieren hondenbelasting 1936, geven aan 41 losloopende honden en 5 vastliggen de bondon. Wordt m.as. goedgekeurd. De rekening van het Burg. Weeshuis wordt in handen gesteld van de hoeren van Paassen en Wagner, die rapportee ren dat alles in orde is en tot goedkeuring voorstellen, M.as. goedgekeurd. Rekening Burg. Armbestuur wordt na gezien door de hoeren Soldaat en Kreeft die ook tot, goedkeuring adviseeren. Met alg. stemmen aangenomen. De heer Saarioos maakt nog een opmer king over post-v. Es. De Voorzitter deelt mede dat B. en W., gezien de omstandigheid dat v. Es in ver bant! met zijn geestelijke toestand, werk moest, hebben, hem een toelage verleend hebben «m werk te gaan zoeken. Van Prov. Bestuur is ingekomen, dat ge zien de te verwachten belastingopbrengst door dien betref lenden Inspecteur lager is geschat, zij den Raad voorstellen het be sluit tot verlaging belasting in te trekken en de bPerooUng atzoe te wijzigen dat de opcenten op de hoofdsom der Gemconte- foadsbalasting worden bepaald op 75. De opcenten op de Personeele belasting zou den ook verhoogd moeten wordlen. De Voorzitter deelt mede dat de meerder heid van B. en W. er niet voor voelt de opcenten op de Personeele belasting te verhoogen. Worden de opcenten op de Ge meentefondsbelasting verhoogd, dan wordt hiermede de gevraagde ƒ800 gevonden. De heer Kreeft kan zich er niet. inee yereenigien dat wel de Gemeentefonds maar niet de opcenten op de Personeels belasting verhoogd worden. Voorzitter: Er moet ƒ800 gevonden wor den en gebeurt dit niet, dan zal do begroe ting niet goedgekeurd worden. De heer Kreeft is tot de verheugende ontdekking gekomen dat de bemoeiingen /van het Rijk zoo ver gaan dat de Raad zich niet en bloc er mee vore-enigen kan. Het Rijk grijpt te veel in in de zelfstandig heid van de gemeente. Dat de raad hel hier ook over eens is, geeft spr. hoop op de toekomst. De heer Wagner: Wij moeten niet allen nadruk op den Haag leggen, maar de bil lijkheid vraagt toch de lasten zoo good mogelijk te verdoelen, en dat. komt ia het Gemeentefonds te meer tot zijn recht. Voorzitter: Ged. Staten eischen 75 opcen ten op de Gemeentefondsbelasting en omdat hiermede voldoende geld in komt, stellen B. en W. voor de opcenten op de Perso- noele belasting niet te verhoogen. Met 1 stem tegen, van den lieer Kreeft wordt dit voorstel aangenomen. De heer Kreeft stelt vragen over salaris Havenmeester. De heer Wagner: de gasbeweging ligt neg versch in ons geheugen, maar nu zijn er verschillende klachten ia den Zeedijk. Wordt dit in ordie gemaakt? De menschen hebben daar een paar dagen geen gas ge had, dat is niet in orde. De Voorz. deelt mede dat er niet gegra ven kan worden in den Zeedijk, maar bin nenkort zal dat 'och in orde komen. De lieer Wagner vraagt ol het niet mo gelijk is op ren anderen dag te vergaderen dan Vrijdagmorgen. De Voorzitter zegt toe, het te zullen over wegen. De heer Saarioos ls niet bevredigd dooi het antwoord van den Voorzitter inzake zijn schriftelijke vraag betreffende de ver strekking van kolenbons. Volgens den Voorz:tler zou dit vastge legd zijn in de steunregeling. Het gaat spr. eenter niet over de regeling maar over dc uitvoering. Nu de kolenbon om de 14 da gen gegeven wordt, ko-mt het voor dat iemand di„ de eerste week werkt en de tweede niet, geen bon krijgt, terwijl ©on ander die de. eerste week niet werkt en de tweede wel, toch een kolcnbon ontvangt. Do Voorzitter antwoordt dat nu een.naai vastgesteld is dat 2 maal per maand een bon gegeven zal worden en dit is door he. geineentebestuui bepaald op de le en löe der maand. Saarioos herhaalt zijn bezwaren hier tegen De Voorzitter laat de raad dan hierover beslissen. Wethouder Arendsburg zegt, dat aan gezien toch niemand vooruit weet, wan neer hij zonder werk zal zijn, en dat dit toch altijd onwillekeurig is. De hear Saarioos: Dat moet juist niet, is 't niet beter per week te verstrekken? De heer Saarioos leest zijn aan den Voor zitter gezonden schrijven voor. De heer Kreeft wil ook nog wat zeggen over hetzelfde geval maar er is niet alleen deze kwestie. De brandstoffentoeslag won. toegepast volgens gezinsinkomen, waar door verschillende dezen toeslag niet ont vangen. Spr. vraagt billijker regeling en heeft ook eenige bezwaren over de uitvoe ring der steunregeling. Beter is 't volgens Spr. de Rijkssteunregeling in te voeren. Dan krijgt men ook verschil tusschen on georganiseerd en georganiseerd. Spr. stelt voor de kolenbon te geven aan allen die stempelen en dat de Gemeente het te veel uitgekeerde ten haren laste neemt. Dan ook om de loonnortn te verhoogen van f9 op f 10. Er zijn transportarbeiders die moer verdienen, maar een prikkel om te wer ken moet blijven. Spr. noemt eenige cijfers in verband met de groeit# der steunuitkeering. De voorz. zegt dat in de vorige vergadering het loon vastgesteld is op f 9 en is dit z.i. de loonstandaard alhier. De heer Wagner inderschrijft de woorden van den voorzitter en zegt dat een man die werkt meer moet hebben dan iemand die niet werkt De heer Braber vindt bet niets onbillijk, dat iemand die werkloos Ls minder ont vangt. Iemand die werkt, kost meer aan kbeding en voeding. De heer Saarioos vraagt nog enkele in lichtingen. BJijft de maximum uitkeering f 8.50 dan graft het niet of de loocnorm ver hoogd- wordt De hear v Paassen wil de kolentoeslag per week u'tkeeren. Wordt met algem. stemmen aangenomen De hee: Soldaat merkt nog op, dat wij geen hoogere loonnomen kunnen stellen dan in het vrije bedrijf gelden. Vervolgens brengt de Voorzitter het voor stii-Kreeft tot imoering Rijkssteunregeling in stemming dat met 43 stemmen ver worpen wordt Een vcorstel tot automatische verhoo ging 1 oonnorm als het loon omhoog gaat wordt met 4—3 stemmen aangenomen. HAAR RHEUMATIEK EN ZIJN SPIT VERDWENEN. „Jaren leed ik aan rheumatische pijnen. Ik I begon met evenveel hoop ln ICruschon Sails als ik zou gehad hebben om de „Irish Sweep stake" to winnen. Tot mijn vreugde deed het mij zooveel goed, dat ik maandenlang zon der onderbreking met Kruschen ben door gegaan. Niet alleen dat mijn pijnen verdwe- I nen, mijn teint werd nu ook beter en mijn oogen stonden weer helder. Maar nu nog liet mooiste: Mijn man had een ernstige aanval I van spit. Maar hij wilde geen Kruschen nemen. Iedero morgen deed ik nu de dage- lijksche dosis in zijn eerste kop thee, ook deed ik het bij kleine beetjes in de groente. Het resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde, was hij verstomd. Maar toch kreeg ik van hem een prachtig paar bonthandsrhoenen als beloo ning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F. C. te L. Rheumat.is"he pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt.. Uit deze afval stoffen vormt zicli het gevaarlijke urine zuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheu matlsche zwellingen in spieren en gewrich ten. Kruschen Salts nu spoort do afvoer- organen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt. De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, bovendien voelt go U irisscher en „fitter", het is of met het frissehe bloed de jeugd tot U terugkeert. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbclrs ing iniiegrepen. Let op, dat op het etiket op do flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Roivntree Handels Maa.srhappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) SOMMELSDUK. Tengevolge van het vrie zende weder stijgen de prijzen der land bouwproducten. Op het oogenblik zijn ze als volgt: aardappelen f 1.75; uien f 1.501.75; peen f 1.251.50. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijwielbelastingmerk. Door den gemeente-veldwachter is te gen een persoon proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rij wielreglement. Door den heer E. v. d. Doel alhier is ontslag genomen als lid varn den gemeente raad. Als opvolger op de A.R. lijst komt nu aan de beurt de heer J. Knape Azn. Nu het eenige dagen helder vriezend weer is, leeft in de meeste harten der ijslief- hebbers de hoop op schaatsenrijden weer op. Zoo bond de alhier wonende P. le C. Maan dagmorgen de schaatsen onder en wilde op het Spui eens probeeren of het ijs al goed was. Eventjes ging het goed, maar het duur- de niet lang of hij voelde het ijs onder zich i j^en zinken en ging tot zijn middel in het water. Met een nat pak kon hij naar h»uis terug. Woensdag 12 Febr. wordt een jaarver gadering gehouden van de Geref. Meisjesver. „B:d en Werkt", in het Vereenigingslokaal Eltliato. Door de rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen den verlofhouder V., we gens het in voorraad hebben van alcohol houdende dranken. Door de gemeentepolitie is teg^n mej. T. v. D. proces-verbaal opge maakt wegens verstoring der openbare orde. Vrijdagavond bevond de 43-jarige G. Krijgsman, inspecteur van een verzekerings maatschappij, zich ten woonhuize van A. R., waar hij plotseling onwel werd en spoedig daarna overleed. OUDE TONGE. Vrijdagmiddag had aan het begin van den Zuiderlandschen dijk een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van gebr. de Vos, bestuurd door den heer A. van Vliet Jz. en de vrachtauto van den C. Ge braad pz., bestuurd'door hemzelf. Deze aan rijding heeft vrij ernstige gevolgen gehad. Toen de wagens elkaar ramden kon van Vliet zijn stuur niet meer meester blijven en reed de auto van den dijk, tengevolge waar van een onder aan dien dijk staande boom werd ontworteld. Van V. kreeg aan hoofd en polsen snijwonden, doordat hij door de voor ruit viel. Ook aan zijn been bezeerde hij zich. De naast hem zittende D. Fris bracht het er zonder letsel af. Achter op de auto waren I. Boom en C. Los Johzn. gezeten. De eerste kwam er mot enkele on beteekenende blesuren sf. Voor Los heeft de aanrijding evenwel de meest ernstige gevolgen gehad. Per auto werd hij huiswaarts gebracht. Men vreest voor hersenschudding en zijn toestand is vrij ernstig. De auto van de Vos bekwam veel averij. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine met ingang van Donderdag a.s. op bon. no. 40 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier Joh. Kik. Vleescb en gehakt in blik zijn momenteel te verkrij gen resp. bij slager Jac. de Vos en wed. H. Kievit. Op Woensdag 26 Febr. a.s. zal in de o. 1 school alhier des n.m. te 7 uur een ouder avond worden gehouden. Gevonden voorwerpen: een heerenrij wiel. Inlichtingen bij D. Viergever, gem.-veld wachter alhier. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 180 landarbeiders, 1 smid, 1 metse laar, 10 landbouwknechts en 2 transportar- peiders. De muzlekvereeniging „Vooruit" alhier hoopt op 2e Pinksterdag a.s. deel 4.e nemen aan het zang- en muziekconcours te Goede reede, in de 1ste afdeeling. Zondag a.s. zal In de Ned. Herv. Kerk ainier een collecte worden gehouden ten bate van de Jongelingsvereen. Timotheus alhier. NIEUWE TONGE. Vorige week had in de voor dat dool feestelijk versierde hulpsehooi alhier de huldiging plaats van den leider van den B. V, L., den heer A. K. Nieuwkerk, bij gelegenheid van diens 25-jarige ambts jubileum bij de politie. Waren hem reeds op den dag van het jubileum zeer veel blij- van belangstelling geworden, de.e Ijsvermaak', geeft ruwe huid verzacht geneest avond zou wel zeker een moment zijn dat deai jubilaris lang in herinnering zal lilij- ven, zoo niet een onvergetelijk oogenblik MIDDELHARNIS. Naar wij vernemen zal voor hem zijn op 18 Febr. te Middelharnis en op 19 Febr. Blij afwezigheid van den Edel Achtb. heer te Dirksland, de Kon. Ned. Toeristenbond R. sterk, burgemeester dezer gemeen'e. seeren, bestaande in een expositie van kaar- j voorzitter afd. N. Tonge B. V. L., stond deze A.N.W.B., alhier, een Bomïsavond organi-. huldigingsavond onder leiding van den heer seeren, bestaande in een expositie van VV. A. van Alphen Cz„ wethouder en vicc- kaarten, gidsen, reisboeken, enz. voor auto-, j voorzitter valt den B. V. L. Alle leden van motor-, rijwielen-, water-, wandel- en rui-j den B. V. L. waren tegenwoordig. Nadat do tortoeristen, een lezing over het werk van voorzitter een openingswoord tot de aan- den bond en de vertooning van een interes-1 wcaigen had gesproken, werd de jubilaris santé film. De bondsavond is, zoowel voor door den instructeur L. Oudzegel, die hem nict-leden a's voor leden, kosteloos toegan-, had afgehaald van zijn woning, de zaal kieliik. De Burgemeester heeft zich bereid binnengeleid. De voorzitter sprak toen eeni- verklaard deze avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met 't geheele bondswerk konnis te maken, maar toch de bekende en zoo nuttige „l>ond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gid sen, andere boekwerken en nuttige voor werpen voor weggebruiker en toerist te be zichtigen en wat meer te vernemen omtrent de voortreffelijke baanbrekende bondsarbefd. Nadere mededeelingen volgen in een dei- volgende nummers. Veiling op Woensdag 12 Februari 1936. Afslag op Woensdag 19 Februari d.a.v., telkens des namiddags 3 uur, in hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat, van 1 H.A. 71 A. 80 c.A. f3 Gem. 131 R.P.M.) bouwland in den polder Rietveld te Ooltgensplaat in 2 koopen en gecombineerd staande ten name van W. J. Bath. Notaris SUERMONDT en LEOPOLD te Rotterdam en Notaris VAN IS- PELEN te Oude Tonge. en van: 78 A. 50 c.A. (1 Gem. 171 R.P.M.) bouwland in den Welpolder te Ooltgensplaat staande ten name van W. J. Buth. Notaris VAN ISPELEN. Verhuring bij inschrijving voor Mejuf frouw de Weduwe Jac. Tanis C.Ezn. te Ouddorp, met beding van vrije cultuur. A voor het seizoen 1936 een perceel bouwland bij de woning van de verhuurster, aan den Kelderweg, in 2 gedeelten; B. voor den tijd van 3 jaren, dadelijk ingaande. De Oostelijke twee meeden van een perceel bouwland in nen Vijfhoek (het Hei) en een perceel bouwland onder den Zuiddijk, genaamd ,Het Haailoos", in 2 gedeelten. Inschrijvingsbiljetlen kunnen worden in geleverd tot en met Donderdag 13 Februari ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Zondag zal in de Geref. Kerk ln beide diensten collecte worden gehouden voor hulp behoevende kerken. Vrijdag 21 Febr. zal in het gymnastiek lokaal der openbare school ouderavond wor den gehouden van de „Groen van Prin- stererschool". Als sprekers zullen optreden Ds. Laman, Chr. Geref. pred., en Ds. Kool haas, Ned. Herv. pred. te Charlois. Ouders die hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, kunnen daarvan aangifte doen Vrijdagavond half 8 in de consistoriekamer dier kerk. Zaterdagmorgen kwam D. Peeman met een span paarden uit het Marietjespad. De ge woorden ter felicitatie, waarna spontaan het W ilhelmus werd gezongen. Hierna werd den jubilaris namens den B.V.L. 'n cadeau bestaande in een fraaie rooktafel, aangebo den, waarvoor deze met enkele woorden hartelijk dank betuigde. Onder een vroolijk stukie muuick bleef men nog een tijdje ge zellig bijeen, terwijl allen door den lubilaris werden getraeteerd. De Ned.'Herv. J. V. op G. G. „Gloria Patri" hield in de Ned. Herv. kerk haai de rde jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. Dekker opent de vergadering met het zingen van I's. 97 1 en liet lezen van een gedeelte uit Gods Woord uit Romeinen 10 117, waarna hij voorgaat in gibed. Daarna heet hij de aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid de Jongelingsvereen [gingen die van elders wa ren gekomen en de kerkvoogdij voor hot welwillend afstaan van het kerkgebouw. Sm- wiist er op. dat de jeugd van 's werelds zijde zoo bedreigd wordt en het doet spr g< noegen dat er nog belangstelling voor het vereenigingsleven gevonden wordt Hij hoopt ln de toekomst dat nog vele jongelingen lid der J. V. mogen worden. Vervolgens spreekt de voorzitter een kort woord naar aanlei ding van Rom. 10 81) en het 17e vers. waar in melding wordt gemaakt, hoe nuttig en waren afgegooid en bekwam daardoor ern- d. wortel ian stige verwondingen. Direct moest medische I P»g ton - hulp worden ingeroepen. Thans is zijn toe stand bevredigend. De vereen. „Steun bij Ziekenhuisverple- ging hield 6 Febr. haar tiende jaarvergade ring, waarin gememoreerd werd dat in de tien jaar in verschillende ziekenhuizen 830 personen zijn verpleegd geworden, die geza menlijk ruim f 100.000 hebben gekost. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren J. C. van Loo en Dr. Knops. In de plaats van den heer C. v. d. Meide werd gekozen de heer D. Janse, hoofd der Chr. school. Voor het Onderling Begrafenisfonds zijn tot ophalers der contributie aangesteld: Abr. Boom, Oostzijde: J. v .d. Velde, West zijde en A. Kostert, Ring. Voor Sommelsdijk: J. Born. De heer L. Koote is aftredend als commissaris en mej. J. Vroegindewejj aks bestuurslid. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 8 Febr. 213 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 93 landar beiders en 120 personen van verschillende vakken. Van 10 t/m 15 Febr. is de crisis-mar garine verkritebaar bij de weduwe Joh. van Dongen, Westdijk. Woensdag 19 Febr. zal in de Geref. Ge meente biddag worden gehouden vcor het gewas, nl. 's morgens half 10, 's middags 2 uur en 's avonds 6 uur. Voorganger is de consulent Ds. G. H. Kersten van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. Op Donderdag 13 Fe bruari om 3 uur hoopt in de Herv. Kerk voor het comité van wlnterlezingen on te tre den Ds. G. A'ers, Ned. Herv. predikant te Dordrecht. Onderwerp: Eervolle wapenrus ting. Uitslag verknoping door notaris Coster- m?ns. t»n verzoeke ven W. J. Buth. Fen hu's een de Fmg, gemijnd on f 830 door Jch. de gelicht wordt gezongen Ps. 100 3 Dan volgt liet jaarverslag van den secre taris, waaruit blijkt dat er 3 nieuwe leden zijn toegetreden en dat er in het algelonpen 5i wekclijksche vergaderingen werden ge houden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten f 260,95 waren en de uitgaven f 157,38, alzoo een batig saldo van f 103,57. Dan volgt het verslag van den bibliothe caris, die mededeelde, dat er thans 459 hoe- Kon, 25 bijbels en 21 studieboeken aanwe: tg zijn. Dat er ongeveer wekelijks 200 hoeken gelezen worden. Spr. hcopt dat nog velcu lid zullen worden van de bibliotheek der J. V., temeer daar de boeken tegen een ge- ringen prijs te bekomen zijn. De voorzitter dankt de heeren voor hun accuraat beheer en hoopt dat tij hun ver slagen nog Vele rrualeri mogen uitbrengen. Dan volgt een inleiding door vr. A. Mos selman, Gcw. Geschiedenis, „De barmharti ge Samaritaan" en teellende hierin hoe dc Christen zich heeft te gedragen tegen zijn naaste, gelijk het woord van den Heiland- Ga heen en doe desgelijks. In aansluiting op het gesprokene werd gezongen Ps. 103 2 Van vr. A. Eöber kregen we een inleiding Aig. Kerkgeschiedenis „Savonarola, de Pro feet van Florence" te hooren. Deze inleiding was keurig verzorgd en plaatste ons in de beginselen der Horvorming in de 15e eeuw. De voorzitter dankt de heer Böber voor atjn keurige rede. Dan volgt een Inleiding Vaderlandsrlie Gesch. „Nedc-in-uis toestand npd-r de rV- geering van Wi'lem I" do-r ,T. L. Kom 0~k doze getuigde v.an goede studie, en w-rl vooral door de jongens met aandacht be- lu'sterd. Dan werd de J. V. door de J. V.'s van Oude-Tonue. Mlddollr-rni- en Samtmls 'tik gefe'icitaord tertvH] van P'r'-rivtd s-h i te lijk bericht was hinnonge'''Oo-en. Hierna wordt het 1ste en 3e „De Profetes te Endor". Met belangstelling wordt deze reue beluisterd. Hoe Saul do„r Satans listen naar de Profetes te Endor gaat, inplaats van zich voor God te veroot moedigen. In aansluiting hierop worjt ge zongen Psalm 81 10. Dan krijgen we door A. C. Ivats een maat- I schappelijk onderwerp: „Trouw zijn" te hoo- ren. Deze inleiding verplaatste ons in het leven der J. V. om trouw te zijn aan het beginsel, trouw te zijn aan Gods Woord en naai- zijn wil te leven. Maar vooral in het onderzoeken van Gods Woord op lat van ons niet kan gezegd worden: „Mijn volk gaat verloren omdat liet geen kennis heeft". Daaróm wekt spr. de J. V.'s op trouw te zijn aan de Ver. maar bovenal trouw aan Go 's Woord. Ook deze mooie inleiding werd met groote aandacht gevolgd, terwijl de Voor zitter hen dank bracht voor deze rede- Tot slot wordt er door T. Visbeen een ge dicht get. „Rachel" voorgedragen, waarvan men heeft kunnen zeggen dat het in een woord schitterend was, en het aller goed keuring wegdroeg. We hopen dat er meer dere zco mogen volgen. Vervolgens spreekt de Voorzitter nog een ernstig slotwoord, en dankt allen die van hun belangstelling blijk gaven, waarna hij eindigt met dankgebed. Tot slot wordt gezongen Psalm 75 1. De co'lecte gehouden voor den Ger. Zen- dingsbond bracht f 7.71 op. De vorige week werden van hier ver voerd: 10.000 balen uien, 800 balen peen, 1200 H.L. aardappelen en 500 Hi,, poters, Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 80 werkloozen ingeschreven. A.s. Zondag hoopt des voormiddags en. des avonds voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de heer Wildschut van Rotter dam. Het distributievleesch is deze week ver krijgbaar bij slager C. M. A Tieleman alhier, Bij de gehouden schietoefeningen der B.Vi. alhier werden de volgende punten gehaald: W. Koppenaal 49, W. Droojer Jz, 49, Jac. Wesdorp 46, A. Tanis 46, A. K. Nieuwkerk 45, L. Oudzegel 44, B. Holster 44, C. Sneep 43, J. v. d. Doel 43, F. v. Erkél 41. As. Donderdagavond zal in de consis toriekamer de stemming voor drie notabelen, plaats X/bben, wegens periodieke aftreding van de heeren Johs. Bakker, P. glapmuts en een in de vac.-M. J. v. DrieL DIRKSLAND. Op 19 Febr. a.s. zal hier een A.N.W.B.-avond gehouden worden. On der plaatselijk nieuws van Middelharnis zijn nadere bijzonderheden vermeld. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 188 landarbeiders, 7 timmerlieden, 5 schil ders, 3 metselaars en 1 banketbakker. Totaal 2U2 tegen 185 de vorige week Zaterdag. In de vacature van wijlen den heer C, Zotteman is tot voorzitter van de afd. Dirks land van den Bijz. Vrijw. Landstorm be noemd de heer W. H. van Nieuwenhuyzen. Zondag zal in de beide -beurten ln de Ned. Herv. Kerk alhier een extra collecte worden gehouden voor den aanleg van 'ö'e ctntrale verwarming in de kerk. Drie vierde gedeelte der kosten is reeds uit vrijwillige bijdragen bijeen gebracht. Na afloop van den dienst in de Ned. Herv. Kerk j.l. Zondagavond werd Ds. v. d. Wal bij het bekendmaken dat hij voor het beroep naar de gemeente Oldebroek had be dankt, toegesproken door den heer Baart, godsdienstonderwijzer der N. H. Gem. alhier. Zeer zeker was de heer Baart de tolk der gemeente en van den kerkeraad om zijn dank baarheid uit te spreken, dat Ds. v. d. Wal wederom vrijmoedigheid heeft gehad om voor een beroep te bedanken. Voor de ge meente van Oldebroek zal het bedanken ze ker een teleurstelling zijn geweest, maar in deze gemeente is het daarentegen met blijd schap en dankbaarheid vernomen. HERRINGEN. De uitgestelde vergadering van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk, ter verkiezing van een notabel wegens periodieke aftreding van J. v. Wageningen, zal plaats hebben a.s. Vrijdagavond om 6 uur 'n de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Thans besteedt men voor de uien f 1.59 per H.L. en voor koepeen f 1.10 per H.L. Handel f 1.90. 22 Februari is ln onze kleine gemeente cur belangrijke gebeurtenis, aangezien op dien dag niet minder dan 3 echtparen, nl. E. KievitPoortvliet, A. Looijv. d. Velde en P. v. Zielstv. Wageningen, het heugelijk feit mogen herdenken van hun 25-jarige hu welijksgemeenschap. Per beurtschipper werden de vorige veek vanuit de haven alhier vervoerd eeni ge honderden balen koepeen. Tot bestuurslid van den Chr. Bceren» en fuindersbond is gekozen in de plaats van wijlen den heer C. Zoeteman diens zoon B, U. Zoeteman. MELISSANT. Door Ds. Bouw is het be roep naai- de Ned. Herv. Gemeente te Ben schop aangenomen. GOEDEREEDE. Met het pulpladen stak de 15-jarige C. Melissant zich met de schop in zijn been en verwondde zich zoodanig, dat de geneesheer moest worden ontboden, die hem verbond en hem met z;'o auto thuis bracht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag jl. a'.s werkloos ingeschre ven 57 landarbeiders, X smid, 1 schilder, 2 metselaars, 2 timmerlieden, 2 metselaars, 4 garnalen- en 10 zeevisschers. Vervoerd per scheepsgelegenheid 2 la dingen strco. iret bestemming Rotterdam en Gouderak. Per beurtschipper van Gelder 80C balen juin en 120 H.L. aardeope'.en. Per t-am 90 balen aardappelen en 70 balen juin. Door J. Orgers 500 balen juin vervoerd over de Ouddorpsche haven. De garnale-v.'ssche-s vingen de vo-igf week met de zeTwartuigen va-i 5060 kilo en met de motorschepen van 100150 kilc per dag en per vaartuig. In het bestuur der vereen. S B Z. z'in benoemd tot voorz. en nennin»m. resp. de heeren J. Tanis en D. Bruggcman. vers v-n het Vos Cz. Een huls aan de Tuinsf-aaf. aange- Bon'-'s'-'ed gezongen. loepen voor A. Holtln? on f 8.90. Een tuint Na de r.-u-e wórdt gezongen Pa, 119-5 ent aan den Z. Achterweg, niet opgehangen. volgt een inleiding van W. v. Vliet Jz, get.il DPCKKTAND. Geboren; P'o'sveTa E'i- zabelh, d. v. P-stiaan Matthei-s Zeeterrcn en El-cabeth D?ne. Overleden: Cornelia \gpthn t okker, 1 d., d. v. C. W. Lokker en A, A. Mijs.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2