Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES )ER 'onden II 1936 IWERIJ ERDAM ilükjs- haal r op geneesl CH WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 50E JAARGANG N°. 4270 BEVESTIGING EN INTREDE DS LABRIE VREESELIJKE BRAND TE AMSTERDAM 1005 en 11940 Ü&L2Ï. ing sto- stalheldere i de eigen- 35 WL on- enal blinkt ijn buiten- zender- It te kiezen T7 stations. bron van itspanning! keurig-ver- van stem- iken toestel kwaliteiten, ts f 106.-. opgemaklce- verkrijgbaar. VENHAGE aakt is goed rstanden siemiddelen resident Van discussies in ting van bui- ord genomen, zijn ernstige van de inter- rolgens mede, dig een voor- id, strekken- ationaie ver zoo zeide de van neer ge ver factoren stuk ■tuiging op dat eens overtuigd Joiizaak". ring. welke ge- i eertijds een ■malionale toe- et waren liet en de Franscü n S'resa. gische politiek esteld, op de samenwerking, eve veiligheid, ten hardnekkig inkelijkheid te Ikenbondsplich- dat de toestand rij met die evo- kening moeten •en ezelfue streek, werd gesigna- desa's een la- schijnen zich laar het „Soer. der desalieden te sprokkelen, twee panters i?n, voor geen 'tigde zich met ir den strijtL houw over den i maakte: zijn ■ngere-en. Deze loond met een d„saman voor Uezï Unuiant verschuilt eiken W U bi h S I) A ti en A A I tt rt I) A (j. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.1)0 hij vooruitbetaling. tSlJI I ENI.ANI) nu vooruitbetaling 8.50 per jaar. AK/.()NI)KHI.|JKtfi NUMMERS 5 UKN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ UN UIM.EVEKIJ v.h. VV. BOEKHOVEN it ZONEN, SOMMEI.SDIJK lel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrudagrnorgen a uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GRATIS TOT i MAART Wie zich thans abonneert op de Maas en Scheldebode ontvangt de tot die datum verschijnende nummers gratis MENSCHELIJK KUNNEN Bij de geheeie propagandacampagne voor het plan welke de S.D.A.P. opzet, dient men toch altijd te bedenken, dat het groote gevaar juist daarin zit, dat de socia listen met hun reclame bedoelen een andere wijze van voortbrenging der pro ductie. Wij weten wel dat het plan daarover in alle talen zwijgt, maar wij weten ook zeor wel, dat een vos wel zijn haren verliest maai- niet zijn streken. Trouwens de geheeie socialistische be weging staat of valt met den klassenstrijd Men wil de actie voor het plan uitbui ten als een reclamemiddel bij uitnemend heid voor de roode beginselen. Men hoopt dat ons volk ten einde raad zich straks gaarne aan de S.D.A.P. over zal geven en hen als de ware bouwers en redders van de nieuwe maatschappij zal begroeten. Er zal echter nog heel wat water door het Haringvliet moeten stroomen eer liet zoover is, want die nieuwe maatschappij wordt niet gemaakt door wat bombarie van een troep socialisten. Zoo éénvoudig is de zaak niet. De toestanden en verhoudingen zijn wel aan verandering onderhevig, doch wij nie tige menschen kunnen op.de gecompliccer de samenstelling der maatschappij slechts zeer weinig invloed uitoefenen. Nog veel minder door een plan van den arbeid de toestand zoo verbeteren, dat er voor allen werk en brood zal zijn. GODDELIJK KUNNEN Het ware te wenschen dat dit mogelijk was. Maar als Christenen belijden wij dal God de draden van het gansche wereld gebeuren in Zijn hand heeft Dat Hij de historie als met Zijn vinge ren schrijft. Daarom kan onze taak nooit een andere zijn, dan medewerkers te zijn aan het plan Gods. En „Zijn het dan andere tijden, die Gotl voor ons bewaart". Als Christenen hopen wij dan van God die genade te ontvangen, om in getrouwheid te arbeiden aan de op bouw van Zijn plan. Alleen als wij dat doen, is er zegen te Wachten. Dan werken wij als dienstknechten Gods mede aan de komst van Zijn Koninkl ijk. Alleen God regeert. Juist de miskenning van de hand Gods in de historie is de grondfout van het roo de pian, daarom zal het ook niet kunnen bestaan, want het overschat door de uit schakeling van God, zichzelf. Trouwens aan onderschatting heeft do S.D.A.P. nooit geleden, vandaar de vele en groote vergissingen welke reeds begaan zijn. Telkens werden eigen krachten en eigen kunnen boven de kracht Gods gesteld en verheerlijkt. Alleen als ons volk weer in breede la gen leert buigen voor God en zich onder Zijn slaande hand verootmoedigd zal blij ken dat deze tijd een rijke vrucht al za) werpen voor Zijn Koninkrijk Dan zullen wij het goddelijk kunnen zien en erkennen dat alleen Hij de mach tige is die ons helpen kan. De kroning van Edward VIII De Kroning van Koning Eduard VIII en de Britsche Rijksconferentie zullen in 19:47 plaats vinden. Reuter verneemt dat waarschijnlijk in Mei a.s. do datum voor de Kroning zal worden vastgesteld en dat de conferentie onmiddellijk hieraan voorafgaand zal wor den gehouden- zulks in overleg met alle Dominions. Men verwacht dat de Koning na de kro ning bezoeken zal brengen aan Edinburgh. Belfast, Carnavon en later, misschien in October, aan Indië, waar hij te Delhi tot Keizer van Indië zal worden gekroond. Bij de Ned. Herv. Gemeente van Goedereede Bevestiging door Ds. Bouw 9 Februari 1936 was voor de Ned. Herv. Gemeente van Goedereede een hoogst ge wichtige dag. Een feestdag! Want, sedert 70 Juni 1976, toen Ds. F. de Gidls, na een ruim 73-jarige ambtsbediening, van deze gemeen te afscheid nam met een predikatie over Matth. 3 11: „Die na Mij komt, is sterker dan ik", heeft Goeree liet zonder eisen lpe.raar moeten stellen. De bepalingen van het Reglement op de Predikantstraktemen- len en de steeds groeiende achterstand hij den Raad van Beheer vormden een ernstig heletsel om het beroopingswerk ter hand te nemen De consulent der gemeente. Ds. Bon w van Melissant, heelt zich in dit opzicht volijve rig van ziin laak gekweten en zich een hij uitstek goede raadgever betoond. Het valt huiten het bestek van dit verslag om do ge heeie voorgeschiedenis te relnveercn. Echter dient ipet blijdschap cn dankbaarheid te worden vastgelegd, dat de gemeente in deze de volle genegenheid van haar vroeseren leeraar. Ds. de Gidts. heeft mogen ervaren die zich spontaan bereid verklaarde geheel afstand te doen van alle financieele vorde ringen, die hij kon doen gelden. Deze daad getuigt zoodanig van een liefdevol medele ven van Ds. de Gidts met zijn eerste ge meente. dat woorden van dank en een betui ging van wederzijdsche genegenheid hier een plaats moeten vinden. Zondagmorgen was dan de plechtige ure daar, waarin de nieuw beroepen predikant, randidaat Lalirie. in zijn herderlijk werk zou worden bevestigd. Het vriendelijk zonlicht van den stralen- den winterdag vermengde zich met de blijd schap der honderden Goereeërs. die zich naar liet bedehuis hadden opgemaakt, om door hun aanwezigheid getuigenis ai te leg gen van hun dankbaarheid over de weldaad, aan de gemeente bewezen. Dat Ds. Bouw was aangezocht om het bo- vestigingswerk te verrichten is te beschou wen als een fijngevoelde wanrdeering van diens optreden als consulent, waardoor hij bil de gemeente in hooger aanzien stond dan een gewoon „vervanger". Als de geinpenle met do woorden van I s 100 vs. 1 en 4 Godc haar loflied zingl. bestijgt de bevestiger, voor de voldoening van zijp gewichtige taak. den kansel. Met oen gloedvolle predikatie, naar aan leiding van Hand. 8 35, draagt hij de tij delijk door hom gediende gemeente over aan den nieuwen herder, dien hij wijst op hei wondere en verantwoordelijke van tiet door hem gekozen ambt. In ziin voorafspraak memoreert hij de voorgeschiedenis van het nu bekroonde he roepingswerk. daarbij met blijdschap gewa gend van het innig medeleven van Ds. de Gidts. die tien jaar lang gebeden heeft dat de door zijn vertrek ontstane vacature nog eenmaal vervuld mocht worden. De bevestiger bepailt dan zijn gehoor bij dat wondere ambt, als hij wijst van Wien de opdracht tot de prediking komt, wat de inhoud is, wie het voorwerp der prediking moeten zijn otn tenslotte te wijzen op de vrucht der evangelieverkondiging. Het won dere van het ambt is, dat God een Philip- pus, een eenvoudig nederig man, opdracht geeft zich bij den rijk gestoffeerden wagen van den grootwaardiglieidsbekleedcr te voe gen; het wondere van liet ambt is, dat zwak ke, zondige menschen als Dienaar des Woords worden uitgezonden. Wat bewoog dezen jongen broeder dezen weg te kiezen? Niet het aanlokkelijke van het vaak zoo diep verguisde ambt, niet het stoffelijk gewin, dat het hein kan opleveren Wat dan wel? Niet anders dan om als bood schapper van 's Heeren wege Zijn Woord te mogen brengen. Dat hij zich voortdurend hewust zij van het heilige dezer roeping en dat de gemeente hem steeds moge ontvangen als gezant van den Al mach li ge om in zijn boodschap te beluisteren: de sprake Gods. De inhoud der prediking moot zijn: Christus! Niet een Jezus, zooals men Hem zoo menigvuldig afbeeldt, een reehtscliajien hoogstaand mensch, Wiens voorbeeld richt snoer moet zijn voor leven en sterven. Noch een ongenaakbaren Jezus, Die zooals op dit eiland helaas met voorliefde wordt aange hoord, van verre staat, Dien men maar heeft af te wachten, tot het Hem belieft te koenen, erwijl men intusschen gerustelijk kan doorgaan met do zonde als water in te drinken De inhoud der prediking moet zijn: een Schriftuurlijken Jezus, Die, staande in het midden der wereld, zondaren roept tot be keering en de onwilligen, do ongehoorzamen bedreigt met eeuwig wee. Telkens weer moet de prediker, a ls Phi lippus, terugkee- ren naar de' Schriften, om uit die Schriften te verkondigen de boodschap des hei is en den onbekeerlijken aan te zeggen dat die zelfde Jezus ook tot rechter is aangesteld. Dit is geen eentonige prediking. De Chris tus der Schriften is een onuitputtelijk onder werp! Zelfs de eeuwigheid is niet toereikend om de heerlijkheid en de majesteit van dien Jezus genoegzaam te loven en ie prijzen .Wie is het voorwerp der prediking? Zijn het de gemakkelijk bereikbaren, waar het Woord van den boodschapper gereedelijk in gang vindt? Zijn het de levend-gemaakteh, voor wien het Woord Gods de dagclijksche spijze is? Zeker, ook die! Maar die met uit sluitend Zelfs niet in de eerste plaats De prediking mooi inzonderheid uitgaan tol de onverschilligen, lol de afkeerigen De predi king moet uitgaan tot allen! Schroom niet om aan ie lemen aan ue huizen üer rijken, en aa.-zel nimmer om u te begeven in de woningen der armen. Draag uw boodschap uit in 1o gansche gemeente en verkondig allen den Christus der Schriften, hn de ge meente zie in den Evangeliedienaar niet den mensch, maar den boodschapper des Hee ren, viien men niet kan weerstaan zonder God te beleedigen en voor wien men niet zijn huis kan sluiten, zonder God te verstoo ten. Die prediking, de Christus dor Schriften, moet vruchten afwerpen, omdat God Zijn Woord niet ledig doet wedcrkccren. Die pre diking zill vruchtbaar zijn, ook al zai mis schien deze nieuwe leeraar dal zelf niet mo gen zien Hij vrage dan ook niet in de eer ste plaats naar fichtbaar resultaat, maar zaaic in vertrouwen op God en brenge de boodschap van zijn Zender in het vaste ge loof dat Hij, die hem tot zaaien opriep, Zeil den wasdom zai geven. Een plechtige stonde was het, toon de nieuwe predikant het „Ja, ik, van gansehei harte" antwoordde. De tienjarige vacature was vervuld! De jonge predikant stond aan het einde van zijn jeugdwenschen en aan liet begin van zijn groote, verantwoordelijke taak. „Dat 's Itoeren zegen op tt daal" zong de gemeente, tben de bevestiger hem zegeneifd de handen oplegde. ..Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen!" jubelde zij voor het verla ten van het kerkgebouw. Intrede Ds. Labrie Tijdens den middagdlcnst, waarin Ds. La- brie zich aan de gemeente zou verbinden, was het aantal belangstellenden nog aan zienlijk uitgebreid met personen uit andere plaatsen. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt Ds. tan der Wal van Dirksland, de Burgemeester van Gocdereede en de heer Boutnan, godsdienstonderwijzer te Stellen dam. Verder waren nog tegenwoordig alge vaardigden van kerkeraden uit verschillen de plaatsen van liet eiland. Terwijl de gemeente met de woorden van Ps 105 zong 1 .ooftloofi verheugd den Heer der heeren", betrad Ds. Labrie den kansel. Hl zijn voorreue schelste üe prodikei de positie van den dienaar, die steeds heeft te volbrengen de opdrachten, welke Item wor den verstrekt door dengene, die hem heeft aangesteld, int geldt ut bijzondere mate voor de dienaren des Woords, die, als gezanteti van den lleere des hctncls en der aarde, hun lastbrief vinden neergelegd in het ge- openbaarde Woord. Dat Woord en dat Woord alleen liebl/cn zij te brengen en zulks naar den etsch van hun Zender Spreker bepaalt dan de gemeente bij zoo'n Goddelijken lastbrief, en zulks aan de hand van Ezechiël 3 17: „Menschenkind! Ik heb tt tot een wachter gesteld over het huis Is raels; zoo zult gij het woord uit mijn mond lm.,ren en hen van mijnentwege waarschu wen!" De hierbij ontwikkelde gedachten waren: le. Aan wien die Goddelijke lastbrief is go- rieht 2e Waartoe hij machtigt. 3e. Welke taak hij oplegt MenschenKind! Kind van Adam! Hier komt wederom het wondere van hel ambt naar voren. Een zondig schepsel, behept met fouten en zwakheden, ontvangt dozen last brief. God legt tiet gewichtige werk der Evangelieverkondiging in zondige mensehen handen. Zij hebben, als Zijn instrumenten. Zijn wil te volvoeren en Zijn Woord uit te dragen onder hun medeschepselen. Zal Ezechiël niet hebben opgezien tegen het aanvaarden van deze gewichtige laak? Zal het hem geen strijd hebben gekost oin die Goddelijke opdracht te acccptecren Zal niet tedere Evangeliedienaar van het Nieu we Verbond huiveren voor de verantwoorde lijkheid, die God hem op de schouders legt? Menschenkind! liet is een bemoediging voor den gezant. De lleere kent zijn zwak heid en onvolkomenheid en daarom zal Hij hem aangorden met kracht uit de hoogte, indien hij zich zijn afhankelijkheid maar bewust is. Menschenkind! Het staat er mede als een vlammende waarschuwing tegen zelfingeno menheid en eigen voortreffelijkheid. De mensch is zoo spoedig geneigd om bij den Heere aan te komen met z'n eigen verdien sten en hij bouwt zoo gaarne op zijn deug den. Menschenkind! Ondanks uw gewichtige zending, ondanks uw belangrijke opdrarht: gij blijft kind van Adam, onderworpene, af hankelijke. Want boven den gezant staat de Zender, boven den evangeliebrengcr staat God zelf. Laat de gemeente ook beseffen daf haar herder een menschenkind is. Laat zij geen overdreven verwachtingen van hem koeste ■•en. laat zij niet te hooge eischen stelten Laat zii zich veelmeer bewust .zijn van de gebreken, die hem, als mensch, aankleven en laat zij hem dragen in haar gebeden. Dan zal hij zich gesterkt weten om een war titer over hel huis Israels te kunnen zijn. Een wachter over de gemeente, om uit te zien of gevaar dreigt, of onheil nadert. Want Satan gaat rond. ook in deze ge meente! En hij verricht zijn onheilig werk op verschillende wijze. De wachter zai daar op hebben toe te zien! Niet alleen als het verderf zich openbaart in afval en godde loosheid. maar ook, wanneer de vorst der duisternis zich in anderen vorm openbaart, al» een engel des lichts. Geen ziekelijke uitwassen! Niet het op een eetstuk plaatsen der vromen! Geen verheer liikliig van menschen! Maar uitsluitend de Ghristus der Schriftent „Jezus Christus en Dien gekruisigd" is liet middelpunt van al les ..Jezus Christus en Dien gekruisigd" is het snijjntnt van de Goddelijke gerechtig lieiii en de inenschelijke omleugdl „Jezus t'hrisius en Dien gekruisigd" is de tnhottd van den lastbrief, dien de dienaren des v. iuittil ontvangen Die prediking is een troost voor vvte geen uitkomst zien Zij bemoedigt de verslagenen van geest, zij versterkt het geloot der levend gemaakte zielen. Maar zij is ook een ernstige waarschu wing! En de lastbrief houdt mede een op drarht tot waarschuwen in. Zal niet het bloed der goddeloozen worden geëischt van viert wachter, die niet zal hebben gewaar schuwd? Goddelijke opdracht, gelegd op de schouders van een menschenkind, om een wachter te zijn over de gemeente, onr steeds weer aan arnte zondaren den rijken Chris tus voor te stellen, om te waarschuwen de goudeioozen voor een naderend verderf het is een veil ntwoordeHjke taak, die geen schepsel zou kunnen volbrengen, als God niet Zelf hem terzijde stond met Zijn Al machtige kracht. Het is een belangrijke plicht, voor welker vervulling veei gebed, ook van de gemeente, noodig zal blijken. Na het zingen van Ps. 121 2 richt de nieuwe leeraar zich tot zijn bevestiger. Hij dankt Ds. Bouw, met wien hij zich door nechte vriendschapsbanden verbonden weet. voor het werk des bevestiging. De daarbij gesproken woorden stemmen geheel overeen met wat spreker ook als zijn opdracht ziet. Hij dankt Ds. Bouw verder voor alles wat hij, als consulent, voor de gemeente deed Het afscheid zal hem ongetwijfeld zwaar zijn gevallen, omdat, tijdens dat consulent schap, bijzondere banden titsschcn hem en Goevlereede zijn gelegd, maar hij zal zich het heengaan gentnkkelijk -zipn gemaakt door de wetenschap, dat zijn werk bekroond, de vacai tre vervuld is. Vervolgens richt Ds. Labrie zich tot den kerkeraad. Deze heeft vertrouwen in hem gesteld. Hij hoopt dat vertrouwen niet te beschamen, maar daarvoor beveelt hij zich bij voortduring in hun sympathie aan. Tot. kerkmeester en notabelen zegt de nieuwe leeraar. dat ook hun taak, vaak niet op de volle waarde getaxeerd, van veel be lang is Zonder hun zorgen voor het stof lelijke zou vlo uitoefening van den ceredienst w-o ril cl- belemmerd Ook met hen hoopt spr aangenaam samen te werken, evenals met koster, organist en voorlezer, die zoo'n be langrijk aandeel van den uitwendigen eere dienst hebben te verzot-gen. Hij dankt Ds. v. vl. Wal voor diens aanwe zigheid alj ringbroeder. Een aangename sa menwerking in den ring staat ook spr. voor en hij doet een beroep op de meerdere erva ring der oudere collega's, indien moeilijke kwesties moeten worden opgelost. Ontroerd richt Ds. Labrie zich tot. zijn ouuers, uie du hoogtepunt iu het levon var hun zoon hebben kunnen medemaken. Spr. is gelukkig, dat zijn vader en moeder, die zich de opofferingen voor zijn studie hebben getroost, op een vlag als deze, bij hem zijn. Hij dankt hen voor allee, wat zij voor hem vlevlen en spreekt den wensch ui', dat, als de Heere Jezus eenmaal wapenschouw over Zijn troepen zal houden, ook zij zullen mo gen belmoren tot de schare, die niemand tel len kan. Spr. brengt ook dank aan zijn verdere fa milieleden voor hun overkomst en inzonder heid aan die vrienden, die zoo'n belangrijk aandeel in zijn geestelijke vorming hebben gehad. liet is den nieuwen leeraar buitengewoon aangenaam te ervaren dat het hoofd dei- burgerlijke gemeente, door zijn aanwezig heid blijk geeft van zijn belangstelling in het geestelijk leven der door hem bestuurde gemeente. En ten slotte nog tot de geheeie gemeente: dank voor uw vriendelijke ontvangst! Op velerlei wijze heeft Goedereede haar nieuwen herder hartelijkheid betoond en daardoor bewezen, dat men hem en zijn vrouw met liefde heeft willen ontvangen. Dit is ook omgekeerd het geval. De pasloriedeur staat open voor iedereen die hulp, troost of ande ren bijstand behoeft. De pastorie moet wor den het centrum van het geestelijk leven en daarom schrome men niet zich daarheen te hegeven. Ouderling Redert wenscht namens kerke raad en gemeente den nieuwen leeraar ge luk met diens bevestiging en heet hem har telijk welkom als eigen predikant Spr hoopt dat de nieuwe herder zijn Goddelijke op- dracht met toewijding moge vervullen, mede 'ot heil van zijn eigen ziel. Ds. van der W'ai brengt den groet van de ringbroeders. Het is spr. aangenaam dat Goedereede weder een eigen leeraar heelt en bovenal dat het een prediker is van het zui vere Woord Gods. De nieuwe collega is hartelijk welkom en de oudere ringbroeders zullen hun meerdere ervaring volgaarne in zijn dienst stellen. Op diens verzoek zingt de gemeente Ps. 119 9 (gew.). Nadat Ds. Labrie de verschillendo spre kers heeft bedankt voor de welgemeende woorden en de gemeente voor de hem toege zongen bette, einutgt hij, na hei zingen van Ps. 68 17, met dankzegging Met het zingen van Ps. 116 10 en 11 wordt deze gewichtige samenkomst besloten. S.B.Z te Ouddorp Een goedbezochte ledenvergadering Vergadering S.B.Z. te Ouddorp op Vrij dag 7 Febr. in de oude school te Ouddorp. Alvorens de vergadering te openen, zegt de voorzitter der vcreeniging, de heer J. Breen, dat do oproepingsbriefjes niet volgens reglement in liet be-zit van de le den waren. Volgens het reglement moeten zij li dagen voor een vergadering in liet bezit 'der leden zijn. Dit kon om velschil lende redenen niet, die spr. opnoemde. Pe lieer Visser vindt het niet eerlijk van het bestuur, daar er vanavond ook verga dering is van de coöperatieve broodbak- kerij en velen graag naar S.B.Z. en bak kerij-vergadering wilden. Na veel dispuut tussc-hen de iedien eener- zijds en de voorzitter anderzijds, vraagt ten slotte de heer Gobius du Sart het woord. Het doet spr. genoegen dat de leden in zoo'n groote getale zijn opgekomen. De vergadering moest echter 8 dagen vroeger gehouden worden dan reglementair was. Men wist niet dat cr vanavond vergade ring was van de bakkerij, spr. gelooft tooh wel dat de vergadering zooveel vertrouwen stelt in het bestuur, dat zij daar dan reke ning mee gehouden zou hebben. Ik zou willen vragen, zeide spr., of men deze ven gadering door stemming voor wettig of niet wettig wil verklaren. Nadat de voorzitter nog zijn bevreemding had uitgesproken dat er in de vergadering een deel is dat wijst op de vergadering van de bakkerij, terwijl van te voren nie mand bij het bestuur is geweest. Er is onder elkaar gesproken, maar niet met het bestuur. Had het bestuur dan vol gehouden en toch deze vergadering door gang laten vinden, can had gij recht van spreken gehad, nu niet. De vergadering werd hierna met over groote meerderheid voor wettig verklaard De Voorzitter spreekt een kort openings woord. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat in 1935 117 nieuwe leden zijn bij geschreven. Er waren op 1 Jan. '2313 leden, op 31 Dec. 2345, een vermeerdering dus van 32. 47 of ongeveer 2"4 werden vanwege de vereeniging verpleegd. Een gevoelig verlies leed de vereeniging met het heen gaan van den heer Pik. Het bestuur van S.B.Z. was er dan ook van overtuigd dat zij aan een wensch van alle leden voldeed, toen zij den heer Pik bij zijn heengaan een schilderij van Ouddorp aanbood. De lieer Mierop vaagt waarom niet een openbare vergadering gehouden is ter hul diging van den heer Pik. De Voorzitter: Dit was niet naar dein wensch van den heer Pik zelf. De commissie van toezicht brengt bij monde van den heer Tanis haar verslap uit, en zegt hierbij dat alle boeken en be scheiden in orde zijn bevonden. Hierna volgt rekening en verantwoording over 19155, waaruit blijkt, dat er een na deelig saldo van ƒ897.88 is. Dan volgt vaststelling contributie. Het bestuur stelt voor de contributie definitie! vast te stelten op 7 cent met machtiging aan het bestuur het recht te hebben tot verhooging op 8 cent, zonder daar een veigadering voor uit te sohrijven. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wegens periodiek aftreden van de hee ren J. Breen en P. Crezee en 't heen gaan van dien heer P i k, volgt een best mins verkiezing. Beide eerste heeren worden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature Pik met overgroote meerderheid wordt ge kozen de heer P. Boelaars. Alle drie de heeren aanvaarden hun functie, met dank aan de vergadering. Tot commissie nazien rekening worden benoemd J. Westhoeve, J. v, Mierop en K. Akershoek. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat er een ingekomen stuk is van oen 30-lal leden, die verzoeken otn ook bij mdet-ver- pleging in een ziekenhuis te vergoeden d'tis voor gevallen die maar een dag duren Spr. zegt alvorens dit voorstel in stemming te brengen: Onze vereeniging is steun bij verpleging, houdt dit goed in het oog. Als men verder wil kan men wel alles verlan gen, en verkrijgen cok, als men maar be taalt. Wij hebben daarstraks de nieuwe contribtitieregeling aangenomen, maar ik zou niet graag ga ran dcc ren dat de contri- butieverhooging bij 8 cent zou blijven, wan neer dit voorstel doorgang vindt. Wanneer zoon ingrijpend voorstel in de vergadering ter tafel gebracht wordt, en liet is ast als ...nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. Drie volwassenen en vijf kinderen om het leven gekomen Bovendien vier zwaargewonden In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich te Amsterdam een drama afgespeeld, zooals in geen jaren in de hoofdstad des lands is voorgekomen. Om 2 uur is een zware brand uitgebroken in de perceelen O.Z. Achterburgwal 9 en Zeedijk 88. De vlammen grepen met zoo angstwekkende snelheid om zich heen, dat het huis kinnen een minimum van tijd brandde als een fakkel. Vier per sonen, een man, een vrouw en twee kinderen hebben zich uit het perceel weten te redden. Zij wer den alle min of meer ernstig ge wond. Behalve deze vier gewonden zijn echter bij dezen vreeselijken brand acht dooden te betreuren, waaronder vijf kinderen. De lijken zijn onherkenbaar verminkt en totaal verkoold. De brandweer heeft het vuur met 12 stralen bestreden en na een paar uur hard werken ge- bluscht. Het was in het holst van den nacht, toon brand uitbrak in het oude drie verdiepingen hooge perceel Oudezijdsch Achterburgwal 9, doordat door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een petroleumkachel is omgevalten. In zeer korten tijd brandde het geheeld huis van onder tot boven en deelde het vuur zich ook mede aan de tweede en derde ver dieping. Vlak daarna sloegen de vlamm».t uit alle vensters aan de voorzijde en uit het dak. Op het laatste nippertje hebben vier per sonen, een man, een vrouw en twee kindei en zich uit het perceel weten te redden. De vrouw en een der kinde ren liepen zware verwondin gen op, daar zij op de vlucht door een li c h t 1 a n t a a r n zijn gevallen. De namen van de vier gewonden ziin de 44-jarige Albert Post em a, zijn 7-jarig zoontje en het echtpaar EggermonvL De beide eerstgenoetnden hebben ern.--t.g9 kwetsuren aan armen, beenen en hoofd op- geloopen. De beide laatsten hebben brandwonden aan armen en beenen bekomen. De gewonden zijn opgenomen in hot Bin nengasthuis. dit nu het geval is, maar een dag van to voren, dus niet reglementair, op tijd in gekomen, dan zijn aile voorstemmers aan wezig, maar de tegenstemmers niet. Het bestuur adviseert daaroan, dit aangrijpende voorstel nog een jaar aan te houden, want het zal tot veei narigheden leiden, wan neer wij het woord verpleging loslaten Aldus wordt besloten. Tijdens vie rond vraag worden nog enkele dingen van onder geschikt belang behandeld. Hierna sluit de voorzitter met een vvooid vatn dank de vergadering. l

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1