PRESTO MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 OPENING LICHT- TENTOONSTELLING ZEEPPOEDER PLAATSELIJK NIEUWS Voorkomt verkoudheid en keelpijn Hoofdpijn, ïJmm BURGERLIJKE STAND LAND- EN TUINBOUW VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN 3,Het gezellige huis" U-o tentoonstelling werd geopend op Ums dag 4 Fcbr. in Ilotel Hcyor le J.»iuuelhar- nis door den heer Den uollam.er, Lurg»- imccsder van Middelharnis en i restueni-Loui imissaris van de E.M.G.O. In ztjn openingswoord werd welkom ge heet en o.m. de heer bciiu-i'.cma, \eriC£ei:- wocrdiger der N.V. Philips, in uindtiovcxi s door deze N.V. een „Gezellig iiuis' inge richt, om dit ook hier te tonnen is niet ïaude werking van de insi alia tours en de ja.AI.G O. ook in de Concertzaal aihier cm „Gezellig Huis" ingericht. Doel is een dneanatig» wijze van woningverlichtnig te kiijgen. Licm is leven, maar ook geen licnt g- «.olligueid. Een groot lichtpunt geen n.et amjtl gezellig .licht. Proeven zijn genomen met speciah lichtmeters, en naarmee Ls vas.gestetd, nat er heel veel onpraetischc verlichting is Door kleinere lampen, op de jui.-te wijze aangebracht, door goede verdeeiing, is heel veel te -bereiken. Spr. noemt „iici Gezellige Huis" een gelukkig gekozen naam. Er is werkelijk een huiselijke sfeer hereikt. Er alle aanleiding 0111 zich hier van te o>ei ■tuigen. De heer Campfcn vermout ook alle lof voor de wijze waarop de inrichting is tot stand gekomen. Op werkelijk zeer geze - lige wijze is de inrichting gemeubileerd. Door de goede verlichting komt alles (Hik y.oo buitengewoon tot zijn recht. Kr is thans alle aanleiding 0111 contact te vinden tus schen. installateurs en verbruikers van elek trisch licht. Volgens Spr. is deze tentoonstel ling de beste reclame voor eleetrisch licht. Zij teekent ons de verschillende wijzen waarop wij electriciteit kunnen aanwenden, In dit geval voor de verlichting en gezellige linrichting van ons huis. r De heer Schuitema dankt den burge- Üneester voor de hartelijke welkomstwoor den. Op verschillende plaatsen is deze ten toonstelling al gehouden, maar nog zelden heeft spr. zoo'n keurige en goed verzorgde inrichting' gezien. Bereikt door samenwerking van installateurs en E.M.G.O. 't Zwaartepunt Van deze dagen moet nu zijn, de huisverlich- tingsinspectie. Vroeger beoordeelde men de verlichting 200 op 't oog. De huisverlichtin-g was voor heen zeer slecht geregeld. Proefnemingen en onderzoekingen hebben aangetoond, dat het. ook physiek slecht is onder, minder goede verlichting te werken. De hoeveelheid licht as ook van veel invloed op den arbeid die men bnóet verrichten. Aangetoond wordt dat er goede verhouding moet zijn van opper vlakte helderheid tot oppervlakte werk. Belangrijk is de vraag of het licht voldoen de ls voor cans werk. Physiek vermogen lijdt floor te veel moeten turen. Verschillende na- deelen, o.m. hoofdpijnen, zijn daarvan het gevolg. Om aan te toonen of een verlichting voor een bepaald doel en op een bepaalde plaats voldoende is, heeft men een instru mentje vervaardigd, de „Weston-lichtmeter". Dit instrument bevat een foto-electrische cel die in verbinding staat met een wijzer met sehaalverdeeling, die nauwkeurig de verlich tingssterkte aangeeft. Bovendien is er op vermeld welke sterkte voor een bepaald doel b.v. lezen van normalen druk, noodig is. Al- üerwege bleek de huisverlichting in Neder land onvoldoende te zijn. Een goede huisver lichting moet voldoende zijn voor het te ver richten werk. Dikwijls is maar één lichtbron aanwezig. Noodig' is het licht te brengen waar men het hebben wil en noodig heeft Met verschillende stopcontacten is alles te bereiken. Ook economisch is deze verdeeling x-an belang. Een middenlicht moet voor vol doende sterkte on-geveer 150 decalumen zijn. Voor het geval men in een gezeilig hoekje fcijn krant leest, behoeft b.v. een leeslamp piet zoo sterk te zijn. De lichtpunten op ver schillende plaatsen openen verschillende perspectieven. Spr. noemt b.v. een lamp in de slaapkamer, aangebracht onder het bed. Deze geeft voldoende licht om te zien, maar zal geen andere slapende personen, b.v.kin- deren, in dezelfde kamer, hinderen. Schil derijverlichting doet de waarde van een Piooi doek veel meer tot zijn recht -komen. Verschillende men-schen die alleen 's avonds ïn den huiselij'ken kring zijn, zien nooit hun geheele kamer. Ook voor de oogen heeft het groote voordeelen, doordat een meer gelijk matige verlichting verkregen wordt. Heeft men een sterke lichtbron, dan moet het oog zich telkens aanpassen als het even den blik afwendt. Op de installateurs zal thans de taak rusten hiervoor nog meer propagande te maken. Laat door een installateur uw huis verlichting opmeten en tracht het benoodigde licht zoo rendabel mogelijk te verdeel en. Het is de bedoeling zoo veel mogelijk in deze week opmetingen te doen. De installateurs zullen alle medewerking verleenen. Na deze "tentoonstelling begint het werk pas, nl. de {Zaak warm houden. Na de rede van den heer Schuitema werd Geeft overvloedig schuim. een bezcek gebracht aan het „Gezellige Huis". Wij zagen hier verschillende inte rieurs, compleet ingerichte kamers, waarbij het lichtelement een voorname plaats in neemt. Bij ons bezoek komen wij allereerst in de hall. Hier geschiedt de verlichting door een eenvoudig armatuur aan het plafond, met een melkglazen ballon in druppelvorm. Deze lamp verspreidt een helder licht in alle hoe ken en is voor dit doel beter geschikt den een lamp met kap, die het licht naar opzij te veel tegenhoudt. Een tweede kleiner ar matuur bevindt zich bij de trap. Waarom dit tweede licht? zal men vragen. Bij bezoek en als er nog veel gepasseerd wordt door de hall is het noodig goed licht te hebben. Zijn wij echter rustig gezeten in onze kamers, dan is 't voldoende als er een klein lampje brandt dat voldoende licht geeft om binnen te ko men. ook in een muurkast onder de trap is een lampje aangebracht, wat een groot ge mak geeft. De beide woonvertrekken maken een fees telijk, intiem gezelligen indruk. Evenals de andere afdeelingen is ook hier d^ meubilee ring verzorgd door Campfens' Woninginrich ting alhier, die op werkelijk prijzenswaardi ge wijze dit ve-zorgd heeft. Naast een goede verlichting is hier ook gedemonstreerd een gezellige inrichting wat betreft meubileering. De firma Campfens ontving dan ook menig complimentje van de organisatoren der ten toonstelling. Deze firma heeft hier dan ook een pracht-gelegenheid gehad om te demon- streeren dat zij in alle opzichten de eiland bewoners van dienst kan zijn. De huiskamer is meer ingericht op dage- lü'ksche bezigheden. Hier is aangebracht een hanglamp met half indirecte verlichting. In de eerste plaats is noodig dat het licht op tafel valt, maar daarnaast vraagt de kamer een diffuus, indirect licht. Dan Ls er nog een gezellige leeslamp naast den haard bij een gemakkelijk stoeltje geplaatst en dan natuur lijk eenige schemerlampjes op schoorsteen of bijzettafeltje. Origineel was een verlicht bloementafeltje met een gloeilamp, waarvan het licht door het matglazen bovenblad schijnt. In het schemeruurtje zal b.v. zoo'n bouquet bloemen goed tot zijn recht komen en prachtig effect geven. Met een beetje han digheid kan een knutselaar dit zelf wel fa- briceeren. De zitkamer heeft een gezellige erker. De meeste bezoeksters voelen zich dan ook aan getrokken om „het zitje" eens te probeeren. Dan is er aangebracht een glas in lood-ven- ster. Dit is geen echt venster, maar aange bracht voor een gewone muur en achter het glas zijn een paar gloeilampjes aangebracht. De geheele kamer wordt hierdoor opgevroo- lijkt. Dit is ook op andere punten toe te pas sen, in een donkere inspringende hoek b.v. Ook een nisje in den wand, naast het ven ster, geeft gelegenheid een mooi beeldje b.v. te plaatsen. Van binnen uit verlicht, geeft dit een bijzondere bekoring. Voor wandversie ring is dan nog aangebracht een Philinea- lamp, een buis, die aan den wand een aardig effect maakt. Dan zagen wij ook schilderij verlichting met behulp van zoo'n lamp, wat de kleurenrijkheid bijzonder tot haar recht deed komen. In de slaapkamers wordt ook veel de Phil- linea-lamp van melkglas geruikt. Al hebben we niet veel licht noodig als wij slapen, des morgens des te meer. Bijzonder de mannen die zich bij een onpractisohe lamp moeten scheren, zullen de twee lampen aan weerszijden van de spiegel op prijs weten te stellen. Ook de leeslampjes aan het hoofd einde zijn practisch. In de badkamer is een eenvoudige plafonnier, die ruime verlichting geeft en oovendicn zoo geconstrueerd is dat geen waterdamp bij de lamp kan komen. In de keuken zijn ook nog verschillende practi- sche verlichtingsmogelijkheden getoond, bo ven het fornuis b.v. de z.g. „pottenkijker" We kregen een zeer prettigen indruk van deze inrichting. Een goede samenwerking tusschen installateurs, de E.M.G.O., Camp fens' Woninginrichting, waarbij wij ook nog noemen de sanitaire inrichting van den heer G. C. Binneweg te Sommelsdijk, die de in richting van de badkamer verzorgd had, heeft een uitnemend geheel tot stand ge bracht. Vermelden wij voorts nog dat verschillen de autoriteiten met hun dames blijk gaven van hun belangstelling. De N.V. Philips heeft weer getoond dat Hollandsch initiatief, Hollandsche producten naar voren weet te brengen. Dat deze poging dan succes mag hebben, in 't belang van verbruikers en installateurs, E.M.G.O. en Philipsfabrieken. Meerder ver bruik van electriciteit: wie weet, misschien in de toekomst lager tarieven. SOMMELSDIJK. D'efstal van margarine. Bij gelegenheid van de ingebruikneming van het vergaderlokaal van den Ncïï. Prote stantenbond, nu ruim i weke.n geleden, werd van de fiets van een 'bezoeker een doos mar garine ontvreemd. Ondanuls de nasporingen van de politie bleef deze zaak onopgehel derd. Vorige week evenwel hield de gem- veldwachter een 17- en een 18-,jarigen jon gen aan, die. van diefstal werden verdacht. Zij werden aan een verhoor onderworpen, doch ontkenden pertinent. Eerst nadat ze eenigen tijd in het arrestantenlokaal waren opgesloten gaven ze toe de bewuste boter van de fiets te hebben ontvreemd. De boter was bij de ouders van een van de fwee jon gens thuisgebracht, die de boter accepteer den.. Tegen 'beiden werd proces-verbaal op gemaakte, terwijl tegen de ouders verbaal is opgemaakt wegens heling. Dank zij de ijverige nasporingen van den gemeente-veldwachter is ook deze diefstal thans opgehelderd. Gedurende de maand Januari 1.1. ves tigden zich in deze gemeente 3 personen, 19 ingezetenen vertrokken, 7 kinderen werden geboren, 4 personen stierven, terwijl 2 hu welijken- werden voltrokken. De Wilhelminabrttgdezer gemeente "V,, AJmtM «sWAA- n*r'. i». Ivorol-gebt'uikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den ntond dagelijks grondig desinfecteert. werd gedurende de maand Januari 1.1. ge passeerd door 13 schepen. Hieronder zijn niet. begrepen de schepen met abonnement en beurtschepen. A.s. Zondagavond zal in de Ned. JTerv. Kerk alhier doopsbediening plaats hebben. Doopoulers kunnen aangifte daarvoor (Toen in de consistoriekamer hedenavond 7.30 uur. Tegen een inwoner dezer gemeenie is proces-verbaal opgemaakt wegens het voor bijrijden van een begrafenisstoet, terwijl dit bij verordening verboden is, benevens tegen een tweetal andere personen wegeus over treding van de politic-verordening. De raad dezer gemeente kwam heden middag (Vrijdag) in openbare vergadering bijeen Bij den gemeente veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden vulpen. Op de paardenlijst dezer gemeente ko men 69 eigenaars of houders voor niet een totaal-aantal paarden van 242. De prijs der uien is tengevolge van het vriezende weer thans weer stijgende. Werd vorige week slechts 1,besteed, Woensdag werd nog een partijtje gekocht voor 1,40 per H.L. MIDDELHARNIS. L.I. Woennsdag 5 Febr. hield de Gereformeerde Sehoolvereeuiging ie Middelharnis haar jaarlijksche Ouder avond in het schoolgebouw aan de Lange- vvog. Ken twee-tal lokalen waren gezellig in gericht en vele oudere eu belangstellenden waren opgekomen. De Voorzitter van het. Schoolbestuur, de lieer G. van der Stoep, opende de vergade ring met te doen zingen vers 1 en i van de Lofzang van Zacharias en ging daarna voor in gebed. Vervolgens las liij Eteze 6. De vuorait'ter heette de aanwezigen har telijk welkom. Hij deed dit met blijdschap in het hart omdat vel zegen was ontvan gen in het afgeloopen jaar. Hij wees op het gruote voorrecht, dat onze kinderen nog in de gelegenheid zijn om Christelijk onder wijs te ontvangen, terwijl in andere landen de belijders van Christus hun kinderen daarvan zien verstoken. God is goed ge weest. Niemand der onderwijzers, noch één der kinderen is door (lm dood weggenomen. Spr. hoopt, dat er bij de ouders waai'dee- ring moge worden gevonden voor den moei lijken arbeid der onderwijzers. Geve God. dat er voor hen gebod moge zijn. Hij uit den vvensch, dat deze avond moge geven, dat liet contact tusschen onderwijzers en oudiers inniger moge worden, en dat we ons samen mogen verblijden in de rijke zegeningen welke God ons geschonken hoeft Na liet zingen van PsaLin 87 vers 7 ver krijgt mej. G. Weiitink liet woord. Zij draag'! een novelle voor van Mien Labher- ton: „liet zusje". Deze, niet veel gevoel voorgedragen schets, wordt onder diepe stilte beluisterd. Dan pauze, waarin door verschillende dames the» wordt gesetveerd. Ouders eu belangstellenden krijgen daarna gelogen- lieid out het werk der leerlingen te bezich tigen. l'it wat we te zien krijgen blijkt wel, dat het onderwijs aan deze school er wezen mag. Van elk der leerlingen liggtn de ca hiers en teekenirngen compleet op de lesse naars, Het damespubliek interesseert zich vooral voor het vak nuttige handwerken. Na de pauze wordt gezongen Psalm 85 vers I, waarna de lieer vap Leeuwen, hei hoofd der school, een lezing lioudt over: „De kinderen ert de lougen", Spr. begint met te zeggen, dat er mis schien geen kwaad is van zulk een ernstig karakter ais de leugen. Naar het getuige nis van Christus is de leugen het. werk van di ui duivel, den vader der leugenén. In de samenleving wordt veel gelogen. Oostea-loe, de directeur van de Klokkewberg zei: onzie maatschappij is een volledige vak school voor leugenaars. Spr. haalt interessante voorbeelden aan van gemoedelijke leugens zooaLs we die in de samenleving kunnen opmerken, leugens die we eigenlijk gewoon vinden. Overal treffen we tie leugen aan: in liet. huisgezin, in de school, in de kerk, in de pers, in don handel, in de politiek, in de kunst. Leu gens overal. En in die samenleving leven onize kinderen mee. En nu beschouwen wij onze kinderen niet als een schoon vel pa pier, dat alleen kan worden bezoedeld als er van buitenaf vuil op komt. Dat deed Rousseta.il. Maar wij erkennen toch, dat het kind, grootgebracht in een maatschappij waarin zoovee] vorleugcnd is, daarvan nood zakelijk de nadeelige gevolgen moet onder vinden. De bron van alle kwaad is het hart, ook de bron van die leugen. Maar de oorzaken, welke het kind doen liegen, kvintnen veie zijn. Schaam"e, vrees voor straf, ijdelheid, en zoo meer. Spr. staat stil bij de vraag wat de leugen eigenlijk is. Is alle onwaarheid leugen.' Daarop moet hij een ontkennend antwoord geven. Men .moet niot verwanen de leugen en de fantasie van het kind. Indien alle onwaarheid leugen was, dan zou ook te veroordeeien zijn wanneer liet kind zich verbeeldt in een spoortrein te zitten als hij een stoel op den grond heeft gelegd en daar boven op zit te puffen als een locomotief. Ook liet sprookje, de legende, de fabel, zelfs de gelijkenis, en die bevatten juist zulke schatten van waarheid. Spr. komt tót deze defenitie: een leugen doet hij, die als waarheid vertelt datgene wat voor hem zelf geen waarheid Ls. Een belangrijke vraag is: waarom liegt het kind'? De motieven zijn bij het kind meestal geheel anders dan bij den volwas sene. Het kind liegt gewoonlijk niet om een ander nadeel te berokkenen, niet uit wraak. Soms zijn de motieven van noholen aard' kameraadjes niet. willen verraden. De onderwijzer heeft ten opzichte van de leugen bij het kind ook wel een zeer moeilijke taak. Hij moet probeeren het kind te begrijpen, zijn motieven te vatten Wordt er gelogen om liet motief van ka meraadschap, dan kan hij soms wel iets bereiken door te doen gevoelen, dat wel licht een onschuldige zal worden gestraft als de dader van een zeker kwaad zich niet ontdekt. De leugen uit schaamtegevoel. Ook hier is in liet motief iets goeds. Het is toch goed als het kind zich schaamt, wanneer het kwaad heeft gedaan. Veel zorg ver- eischt het om het goede en het kwade niet gelijkelijk uit te roeien. De leugen uit ijdelheidsmotieven is lee lijker. Ieder kent ze wel: de kleine, op schopperige. leugenaars met hun mooie verhalen. Soms is hier wel eens te berei ken met ze ongeloovig, en een beetje spottend aan te kijken. Ze begrijpen hot dan wel eens en houden besrhaamd hun mond. Kindereti met veel fantasie liggen voor deze zonden bloot. De leugen uit vrees is een moeilijk to behandelen kwaad En deze komt veel voor, 73 pet. De kinderen, die zich hieraan schuldig maken, missen dien zedelijken moed, om de straf te ondergaan die het gevolg moet zijn van de een of andere door hen bedreven kwaad. Hier kan de opvoeder ook schuldig st-ian. Ilij zal zijn strafmethoden nauwkeurig moeten toet sen. Hij zal moeten trachten om de liefde en het vertrouwen van het kind terug te winnen. De opvoeder zal in de schuld moeten voor zijn God. En zoo noodig moet de opvoeder ook schuld kunnen belijden voor het aan zijn zorgen toevertrouwd kind. Do leugen moet bestreden worden door het goeile voorbeeld. Het goede voorbeeld is het gezin in de eerste plaats. Hot kind mag niet opgroeien in een leugenachtige sfeer. Bedrieg uw kind zelf ■nooit, misleid Hét niet, beloof het niet wat gij niet kunt volbrengen. De krachtigste prediking tegen de leugen is: zelf waar te zijn. Neem de aanleiding tot de leugen voor liet kind weg: geen overmatige streng heid, niet verwennen zoodat het veei- eischcnd wordt en de leugen te baat neemt om zijn wenschen te bevredigen. En spreek liet kind vooral van Hem, die de waarheid en het leven is. Het kind moet leeren beseffen, dat het hij God ver geving en hulp kan vinden. Deze leerzame lezing, die telkens zoo mooi geillustreord werd door duidelijke voorbeelden uit het dagelijksch leven, werd onder diepe stilte aangehoord. Na liet zingen van een psalmvers dankte de voorzitter alle aanwezigen, waarna tl' lieer J. van der Waal, oud-hoofd der school, met dankzegging eindigde. De gascommissie heeft besloten de prijs van de cokes te verlagen en te brengen op 50 cent afgehaald van de gasfabriek en 55 cent thuisbezorgd. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsdhe zeeboot vertrokken met bestemming naar Londén, inhoudende 3000 balen ajuin. Van de Kaai is per scheepsgelegenheid verzonden 600 HL.- aardappelen. b|- hebben 10 personen vrijstelling we gens broederdienst bij de militie, lichting i937. Tijdens zijn werkzaamheden had de ge meentewerkman J. Vroegindeweij Tz. het ongeluk zijn hand aan een zeis te verwon den. Er moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Werk zaamheden van den keuringsdienst van wa ren over het 4e kwartaal 1935. Aantal inspec ties van winkels enz. 10, genomen monsters volle melk 15, genomen monsters van andere waren 9. Er werden geen waarschuwingen en geen processen-verbaal gegeven. Loop der bevolking in de maand Jan. 1936. Ingekomen: M. Kamerling en gezin van Nieuwe Tonge. T. Jongejan van Middel harnis en J. M. Magielsen van Oude-Nie- dorp. Vertrokken: P. C. Kreeft naar Oude Tonge en A. de Waohter naar Middelharnis. DEN BOMMEL. Zooals bekend is vierde onze gemeenteveldwachter, de heer C. J. Geluk, op 1 Febr. 1.1. zijn zilveren ambtsju- Öilèuifi. - Ter gelegenheid van dat feit was op dien dag een kleine krin'g van genoodigdeu in de raadzaal van het gemeentehuis aanwezig. De heer Geluk werd van die plaats aller eerst toegesproken door den burgemeester van den Bommel. Deze wenschte hem geluk met zijn vijf en twintigjarigen diensttijd en hoopte dat de heer Geluk zijn taak nog vele jaren met dezelfde ijver en trouw zou mo gen vervullen. Spr. dankte Hem, die den heer Geluk de kracht had gegeven zijn werk zoo vele jaren te volbrengen en hem, zoo hoopte hij, ook in de toekomst zou sterken. Daarna bood de burgemeester hem namens het ambtenarencorps dezer gemeente een fraaie stoel aan en sprak de wensch uit dat de heer Geluk nog vele jaren na volbrachte daktaak daarin zou mogen rusten. Hierna wenschte de gemeente-secretaris, de heer Lemkes, den jubilaris namens de ambtenaren dezer gemeente geluk met dezen dag en sprak de wensch uit, dat God de heer Geluk nog vele jaren voor den Bommel zou sparen. De heer Hokke feliciteerde den heer Geluk namens de afd. den Bommel der Bij zondere Vrijwillige Landstorm en bood hem uit naam van die afdeeling een fraaie lamp aan en tevens een barometer, waarop de heer Geluk, zoo zeide spr., wanneer Ilij op stroo- pers uitging, altijd kon zien hoe het weer was. Ook de heer Houthuizen sprak den heer Geluk toe, en haalde nog een tafereeltje op uit het verleden, waarmee hij aantoonde dat de heer Geluk altijd deed, wat zijn plicht hem voorschreef. Hiermee was het officieele gedeelte afge loopen en werden aan de aanwezigen een glas wijn en sigaren gepresenteerd. Gedurende de afgeloopen weejt zijn uit deze gemeente vervoerd 2000 H.L. aardap pelen en 400 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 99 werklopzen ingeschreven, waarvan 96 landarbeiders en 3 bouwvakarbeiders (metselaars). NIEUWE TONGE. Het Begrafenisfonds „Eigen Hulp" hield op Dinsdag j.l. verga dering. Aanwezig 76 leden. De voorzitter, de- heer J. van Vliet, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. wijst er op, dat het jaar 1935 zich heeft gekenmerkt als een voor de vereeniging gunstig jaar, daar slechts drie leden der ver eeniging overleden ijn, waarvoor llitkeering moest worden betaald. Spr. is dankbaar, dat de boekhouder thans in zooverre is hersteld dat hij zijn bezigheden weer kan verrichten cn ten slotle kondigde hij een bestuursvoor stel tot contributiow''ziein.g aan. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd en ge-teekend. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging op 31 Dec. 1935 be droeg 932, t..w. 623 hoven IS jaar, 190 van 12 tot 18 jaar, 103 van 612 jaar en -106 bene den 6 jaar. Ook bleek, dat de woning, eigen dom van het fonds, in 1905 is verhuurd voor 3,per week. Het jaarverslag werd zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Dan volgt het door de commissie van onderzoek uitgebrachte rapport, welk door den lieer C. Notelioom wordt uitgebracht, en waaruit blijkt, dat alles in orde bevonden is. De voorzitter brengt een woord van dank voor het onderzoek. De rekening wordt dan vastgesteld als volgt: ontvangsten op 5193,13. Uitgaven op 5012,90y2. Batig sal do 180,22%. Thans volgt, stemming voor een bestuurs lid iti de vacature van den heer A. Visbeen. Hiervoor wordt gekozen do heer L. van der Werf, die onder dank deze benoeming aan neemt. Dan volgt een voorstel va.n het bestuur om personen boven de 03 jaar vrij te stellen pijnen te verdrijven Is een Mijnhardt's Poedei Per stuk 8 et.; doos 4r ct Bil Uw Drogist van contributie. De heer P. Note hoorn vond het beter boven de 00 jaar. W. Muye wil alle leden gedurende drie maanden vrijgeven van contributie. Zonder hoofdelijke "stem ming wordt besloten goedkeuring van de Verzekeringskamer te vragen op liet vrij stellen van contribut.iebetaling aan led boven 65 jaar en alle leden drie maanden daarvan vrij te geven. Tot leden der commissie voor bet nazien der rekening 19.16 worden aangewezen de heoren B. Holster Jz., P. Noteboom Mz. en C. Vreeswijk Pz. Op de vraag van den heei VV. Muye hoeveel reductie op de huurprijs der landerijen is gegeven, antwoordde de voorzitter, (lat 25 pet. cn 15 pet. reductie is toegestaan. Niemand meer bet woord verlangende* sluit do voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. De prijzen der veld vruchten zijn alhier', uien 1.30, peen 1, aardappelen 1.G5 de H.L. De heer J. A. Breesnee heeft onder hands een perceel bouwgrond verkocht aan L. C. Nieuwenhyzen onder Oude Tonge. DIRKSLAND. Vanuit deze gemeente wer den verscheept 2900 H.L. aardappelen, 1360 balen peen en 300 balen uien. Het dis»tributievleesch in blik en het ge hakt in blik is tot en met volgende week Donderdag op de bonnen verkrijgbaar bij den slager Ph. Gazan aan den Straatdijk. Gevonden voorwerpen: een reticule, een autosleutel en een knipmes. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. De heer B. M. Zoeteman alhier is ge kozen tot bestuurslid van djen Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ds. C. v. d. Wal alhier heeft bedankt voor het beroep naai* de Ned. Herv. Gem. te Oldebroek. Het dochtertje van den heer J. Vermeu len had het ongeluk bij het spelen zoodanig te vallen, dat zij met een ernstige hoofdwon de naar Dr. Boot gebracht moest worden. MELISSANT. Op Vrijdag 12 Febr. zal te Middelharnis een districtsvergadering wor den gehouden door de Ned. Christelijke Land arbeidersbond. Als sprekers zullen optreden de heer Simons, voorzitter van den bond, en de heer Stokman, lid van het hoofdbestuur. Leden welke deze vergadering wenschen te bezoeken kunnen zich opgeven bij A. Troost, om gratis gebruik te maken van een autobus. HERRINGEN. In afwijking van gewone Zondagen zal a.s. Zondag D.V. voor de Geref. Gemeente alhier optreden en wel des voorin., nam. en des avonds de heer van den Berg, theol. student te Rotterdam. In de avond godsdienstoefening zal er een extra collecte worden gehouden. Als bestuurslid van de Coöp. Beetwor telsuikerfabriek „Dinteloord" is gekozen, de heer G. C. van Schouwen te Oude Tonge. in de plaats van den heer E. Mast Pz. te den Bommel, die had bedankt. De Chr. Zamgvereeniging (dir. E. Slis) heeft deze week Donderdagavond haar mode working verleend aan een zanguitvoering te Dirksland. De koepeen werd begin dezer week alhier gekocht voor f 0 80 per H.L. Thans schijnt de prijs weer iets hooger te zijn. Maandagavond hield de Ned. Herv. Schoolvereen. haar jaarvergadering. De reke ning van den penningmeester werd goedge keurd, evenals de notulen en het jaarver slag van den secretaris. De aftredende sec retaris, de heer A. de Geus, werd met alge- meetfe stemmen 'herkozen en ham zijn her benoeming aan- Door een der onderwijzers en de eerevoorzitter werden nog bijdragen geleverd, die zeer in den smaak vielen. Het was een vergadering die een prettig en goed \Terloop had. De eere-voorz. eindigde met dankzegging. Zij die belijdenis des geloofs willen af leggen bij de Geref. Gem., kunnen him ver langen daartoe kenbaar maken bij den ker- keraad. De van gemeentewege verkrijgbaar ge stelde goedkoope margarine, is voor hen die daarvoor in aanmerking komen, verkrijgbaar bij mej. M. van Putten. STELLENDAM. Tot organist in de Ned. Herv. Kenk ahier is benoemd de heer Jn. v. Seters Hwzn., alhier. Op Donderdag 13 en Zaterdag 15 Febr. a.s. hoopt de zangvereeniging „Excelsior" al hier, directeur de heer M. Brooshooft, een uitvoering te geven in de Vereenigingsloka- len der openb. lagere school alhier. Over het jaar 1935 wordt door de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Stel lendanT'alhier een dividend uitgekeerd van 16 pet. Loop der bevolking over Januari 1936. Ingekomen: A. C. v. d. Meulen van Baren- drecht. Vertrokken: J. A. v. d. Noord naar Oude Tonge; Adr. Kreeft naar Amsterdam. Voor de lichting 1937 zijn 21 jongelin gen ingeschreven, waarvan er 9 vrijstelling van den dienstplicht hebben aangevraagd wegens broederdienst. GOEDEREEDE. Zondagmorgen zal de nieuw beroepen leeraar Ds. Labrie, door Ds. Bouw van Melissant bevestigd worden, des nam. 2 uur zal Ds. Labrie zijn intrede doen. In beide diensten zal een extra collecte worden gehouden voor de kerkvoogd^. OUDDORP A.s. Dinsdag zal door Notaris v. d. Berg van Goedereede voor rekening van S. Ihr- man publiek worden verkocht een partij mooi nieuw hout. Maandag stonden bij de arbeidsbemid- delng 115 werkloozen ingeschreven. Als zeldzaamheid kan gemeld worden, dat de afgeloopen maand geen personen uit deze gemeente zijn vertrokken en ook geen zijn ingekomen. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Marimis v. d Groef, 18 j., tc Dirksland, cn Dina Vroegin deweij, 17 i„ alhier Overleden: Hendrik Kramer, 8 mnd., 2. v. Siniarinus Cornells Kramer en Huiber- tina van Prooijen. V erbouwverbod Uit bij don Plantenziektenkundlgen Dienst ingekomen berichten blijkt, dat som. inige verbouwers van aardappelen van mee- ning zijn, dat het verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen niet van toepassing zou zijn op voor eigen gebruik geteelde aard appelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenen- male onjuist. De genoemde rassen mo gen in het geheel niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen ge bruik. Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is strafbaar- j Zaterdag 8 Februari 1936 's nam. 2 uuï tor herberge van P. M. Houthuyzen aan den Langeweg te Oude Tonge, verkoop van schaarhout enz. Ten verzoeke van den heer D. Mooyaart Kzn. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Woensdag 12 Februari 1936. Afslag op Woensdag 19 Fehruari d.a.v., telkens des namiddags 3 uur, in hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat, van 1 H.A. 71 A. 80 c.A. (3 Gem. 131 R.P.M.) bouwland in den polder Rietveld te Ooltgensplaat in 2 koopen en gecombineerd staande ten name van W. J. Bath. Notaris SUERMONDT en LEOPOLD te Rotterdam en Notaris VAN IS PELEN te Oude Tonge. en van: 78 A. 50 c.A. (1 Gem. 171 R.P.M.) bouwland in den Weipolder te Ooltgensplaat staande ten name van W. J. Buth. Notaris VAN ISPELEN. Dinsdag 11 Februari, des namiddags "half (wee uur, te Ouddorp, bij de molen „Da Zwaan", aan den Dorpsweg, ten verzoeke van den heer S. Ihrman, om contant geld, van een partij nieuw hout. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor Mejuf frouw de Weduwe Jac. Tanis C.Ezn. te Ouddorp, met beding van vrije cultuur. A voor het seizoen 1936 een perceel bouwland bij de woning' van de verhuurster, aan den Kelderweg, in 2 gedeelten; B. voor den tijd van 3 jaren, dadelijk ingaande. De Oostelijke twee meeden van een perceel bouwland in een Vijfhoek (het Hei) en een perceel bouwland onder den Zuiddijk, genaamd „Het Haailoos", in 2 gedeelten. Inschrijvingsbiljetten kunnen worden in geleverd tot en met Donderdag 13 Februari ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. CHR. LANDARBEIDERS Dinsdagmiddag werd te Goes onder voor zitterschap van den heer P. Luikenaar, uit Wolfaartsdijk, een druk bezochte districts- icrgadering van de Zuid-Bevelandscbe ai- deelingen van den Ned. Clir. Landarbeiders- bond gehouden. De lieer Vingerling sprak over „Samen werking". De organisaties zijn geboren uit den drang tot samenwerken. Van al!e kan ten wordt getracht die samenwerking ie ondermijnen. Vijf jaar geleden waren er in Zeeland slechts twee afdeelingen die een contract hadden. Nu zijn er alleen op Wal cheren en de beide Bevelanden 31 (buiten de arbitrage). Tweede spreker was de heer H. Oudekerk, secretaris-penningmeester van den Bond. Deze wees er op dat onze lijd zoo moeilijk is voor velen. Kwakzalvers zullen geen red ding brengen. Wij, Christenen, zien naar den achtergronu der dingen. Harmonie kan er alleen komen, als er naar de wet van God wordt geleefd. Dio boodschap willen wij uitdragen, ook in het organisa'ieleven. Na een slotwoord van den heer De Lange, voorzitter van dpn C. B. B. te Goes, werd de vergadering gesloten. De Uiverbemanning Stoffelijk overschot eind Maart in ons land Do overbrenging van het stoffelijk over schot der vier leden der bemanning van ch> Ui ver en van den passagier Prof. Walen zal geschieden per schip, dat den 15dea Februari uit Basra vertrekt. Omstreeks eind Maart vindt de aankomst in Neder land plaats. ROTTERDAM, 4 Febr. Vee. Aangevoerd ïn totaal 3756 dieren, t.w.: 189 paarden, 2 veu lens, 827 magere runderen, 892 vette runderen, 126 vette kalveren, 1393 nucht. kalveren, 114 graskalvoren, 172 schapen of lammeren, 2 var kens. 39 bokken of geiten. Frözen pe> kilo: Vette koeien le kw tot 47, 2e kw tot 42, 3e kw 2834 c. vette ossen le kw tot 44, 2e kw tot 40, 3e kw 3034 c, stieren le kw tot 4 2. 2e kw tot 88, 3« kw 30—34 c, vette kalveren le kw tot 90, 2e kw tot 80 c. Se kw 5560 c, graskalveren 3844 c. schapen 29 3741 c. lammeren 283843 c. nucht. slacht- Kalverefl 2228 c, siachtpaarden 253441 c- Priizen per stuk van mager vee: Schapen f 10 15—19, lammeren f 81417, nucht. slacht- kalveren f 4-5—7, nucht. fokkalveren f912 —15, slachtnaarden f 65100150. werkpaar den f 80160250, hitten f 6080110. stieren f 100150200, kalfkoeien f 95150185. melkkoe'en f 95155190, vaarzen f 60—80— 115, pinken f 60—7695, graskalveren f 25 3545. Aanvoer van vette koeien en ossen korter, Tandel stug. onveranderde prijzen: een prima ko<» ginp nog tot 50 en een os tot 46 cent. Stieren iets ruimer aangevoerd, handel tame lijk. prijzen als die van de vor week. Vette kalveren le'-3 ruimer ter markt. Iets willger handel, iets hroger in prijs. Een prima kalf gong nog toe 100 cent. Schapen en lammeren iets korter aange voeld, handel vlug. prjjzfn van gisteren. Aanvoer van ntic.itere fok- en slacitkalvercn aanmerkelijk ruimer, bande! levendig, prijzen coor den dood al' vorige week, voor het leven iets minder in prijs. Paarden aanvoer geUik aan die van de vo rige week, handel redel'ik, prijzen van de vo rigs week wa-en gemakkei (Ik te handhaven. fCslf- melkkoeien iets ruimer ter markt, handel matig, dalende pril zon. Vaarzen en pinken -iets korter aangevoerd, fiandel slap. priizen van de vorige week kon den zich moeilijk handhaven. Graska 1 veren .met onveranderde aanvoer en priizon, landel kalm. Aanvoer op de veemarkt gedurende 6e maand Januari 19°6; 9951 runderen, 732 paar den, 13 veulens 1-'44 vette kalveren 3992 nuch tere kalveren, 4699 -schapen en lommeren. 154 bokken, 2738 varkens en 556 graskalveren. OP ZONDAG 9 FEBRUARI NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u. D.« LanffhouL 6 u. Leendienst Herkinuen: 9% u an e li de heer Overueel Melissiant: V'm. Leesdienst 's Av. Ds Bouw Middelharnis 4 norm ui s avunds de lieer Bameve'.rt, van Delft Onitjiensplaat: 9% u en 6 u Ds Klevne Ililde Toneer 9% a en 6 li. Ds Verkelk Vtru H. Doop Sonimelsdiik; Vm. en 's av. Ds van Asch H. Doop Stellendam: Vm en 's av. de heer B u-">an GEREF. KERK Den Bommel: BV2 u. en 2 u Ds CfihaaiMua Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Ooltsensplaat: 9% n Pn 6 n. Ds Boenders Stellendam: Vm Ds de Valk; "s av. Lews- dienst CHR. GEREF,.KFRK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds La mm GEREF. GEMEENTE Heirkingen: 9% u., 2 u. en 6 u. de heer v. id. Berg, van Rotterdam. (Extra-coll.), Middelharnis Vm en s av Loreiliiuu-i OUDGEMEENTE Hcrkinjjen Zaai tuinstraat) yt/2 u. en B u, de heer Hogeriverf Oud» Tonge; 9 u. en 2 u. Leesdienst

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2