Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 36 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 :el" >50* 'JAARGANG 426£ IN EEN TIJD VAN MOEITE EN ZORGEN WONDBALSEM PROPAGANDA- VERGADERING de genomen karakter. eek heeft hcï Herstel" de van Justitie „Do Nieuwe velks inhoud kpersvrijheiil de inlbeslag'" egeven wordt De versprei.' i. '.oekingcn ge- edactie en de et bleek, dat ilad reeds m verschillende gaf tot het anger en tu in werd o.a. raten van den and bedoeld ijke personen n ingesteld, is echter, t van den van Thiel, oeking- ge- het week- Nieuwe [000 exemplar 1 Januari zou Het betreft t oordeel der r draagt Het erzet" en bo 'an 1934. mmer is ver ier gekregen nochten wor- nen. lo: auffeur heeft waarin zich en afkomstig van een reis ioom gereden, de Bornsche- racies-terrein. de 57-jarige od. Zijn echt- lingen op. Zij waaronder de vee kinderen, verwondingen e geneeskun- d mevr. De -enhuis ver- weg kon- is de grootc i te Echten jrand. Vijftig moeite naar enige dieren paarden en n om. De in- verbrandden verzekering Uezt Courant verschuilt eiken VVUidNSiUACi en ZAlisrtUAU. AHONNKMblNTSPltlJS per drie maanden franco per post t 0.90 bij vooruitbetaling. BUM EN I.ANI) bjj vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 (JEN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UUUEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6i ZONEN, SOMMEI.SD1JK Teh lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrudagmorgen a uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Uienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. MOOIE VERGADERING De vergadering van Dinsdag j.l. waar Generaal Dnymaer van Twist sprak, was een mooie vergadering. Met ernst en aandrang werd de nood van dezen tijd bloot gelegd. De ernstige positie waarin wij ons bevinden en de ontzettende moeilijkheden, waarmede de regeering te kampen heeft, werden helder en klaar aan getoond. Bovenal de geestelijke nood, waarin ons volk dreigt weg te zinken, welke nog veel ingrijpender en ernstiger is dan de mate rieels nood, dwingt tot érnstig nadenken. Ons A.R. volk werd bij vernieuwing bi) zijn roeping bepaald om in deze moeilijke tijden achter de regeering te gaan staan en haar te steunen met al onze kracht. Alleen als wjj dat doen, zal e.r van die kleine groep A.R. in ons volksleven een kracht, uitgaan, welke zich meededen zal aan de overigen. Op onze trouw, onze volharding komt het aan. Het was ons goed onder het gehoor van onzen grijzen Generaal te zijn. Wij werden verkwikt en gelaafd uit de bron der bo ginselen. De rijkdom waarmee onze partij dool God gezegend is, sprak duidelijk tot ons, want het is een groot voorrecht, hetwelk wij uit Gods hand ontvangen, dat wij zulke eminente voormannen mogen hebben. Schenke God ons de genade, dat Wij in volle gehoorzaamheid hun voetstappen mogen drukken. In den strijd welke wij op politiek ter rein te strijden hebben, mogen wij geen oogenblik vergeten: dat de A. R. een eigen roeping heeft. Wij zien geen onder deel van een zekere richting en laten ons fn den strijd der beginselen bij geen andere richting indeelen. Wij zijn antirevolutionair; kiezen daar door zelfstandig positie tegen elk streven dat zich als revolutionair aandient. Daardoor staan wij zelfstandig in don strijd tegen S.D.A.P. en N.S.B. Wij zien in beide richtingen een groot gevaar. Beiden zijn zij vrucht van vreemden bodem, welke eon onvaderlandsche poli tiek willen voeren, welke ons land groote schade kan berokkenen. De een is niet gevaarlijker dan de an der, beiden sturen ze aan op omkeering der bestaande rechtsorde, ze voeren ons op een weg welke niet goed is. De groote geestelijke en cultureele goe deren, welke wij bezitten, moeten wij te gen hen beveiligen. Daarvoor te werken moet voor ons een eer zijn. De critiek van Dr. v. d. Tempel is raak, feitelijk heeft hij heel het pian van den arbeid gekraakt. Een politieke tegenstander der S.D.A.P. had geen beter en scherper critiek uit kunnen brengen. De voosheid en holheid der leuzen, de luchthartige oppervlakigheid waarvan het getuigenis aflegt, stelt hij in een helder licht. Het behoeft geen verwondering dat na die felle aanval, velér oogen geopend zijn. Toch gaan de roode propagandisten voort met hun reclame. Het Plan is een reclame object om de massa te begeeste ren voor het roode ideaal. Meer waarde bezit het niet- Denkelijk zouden zij zelf danig in de war zitten, zoo zij het zelf toe moesten passen. Waarschijnlijk zouden zij dan eerst nog eens moeten studeeren, of het anders ge woon naast zich neerleggen. Zoo deed ook de socialistische minister De Man ±u België. Voor hen is dat de veiligste weg. Vergadering van de Hulp Centrale van A.R Kiesvereenigingen Vergadering van de Hulp-Centrale van A.-R. Kiesvereenigingen op Dinsdag 4 Fcbr. 193b, in tiet Zondagssclioolgebouw te Som- melsdijk. De vergadering werd geopend door den heer lloogeweg, welke laat zingen Psalm SS 8, leest Psalm Tij en voorgaat in ge bed. Welkom wordt toegeroepen aan Z.lixe. Gen. Dnymaer van Tivist en de talrijke aan wezigen. De Voorzitter wijst op de moeilijke omstandigheden waarin ons land en volk verkeeren en hoe noodig 't is dat wij voor gelicht worden over tal van vragen op po litiek en geestelijk terrein. Z.Exc. Dnymaer van Twist spreekt dan over: .,In een tijd van moeiten en zorgen". Het is zeer nuttig en noodig, dat onze A.-R. kiesvereenigingen en haar leden een klaar beeld krijgen van onzen moeilijken lijd. Tal van vraagstukken zijn aaa de orde. Spr. wil een viertal punten nader bezien, n.l.: het financieel, economisch, monetair en politiek beleid van enzo Regeering. Allereerst financieel. Onze begrooting kampt nog steeds met tekorten. In de afge- l"x>pen vijf jaren is er het ontstellende feit, dat er een gat van 584 milliocn in onze Staatsfinanciën is. 's Lands finunciën geven een zeer donkere kijk. Ook op do begroo- HET GRAP VAN J. P. COEN BUITENZORG, 5 Eebr. (AnetaJ. Het voor nemen bestaat om het middendeel van de vloer van de vroegere Kruiskerk te Batavia, waar, naar vaststaat, het stoffelijk over schot van J. P. Coen is ter aarde besteld, tot een oudheidkundig monument te ver- i.wiaren. Duymaer van Twist ting 1936 was nog een tekort geraamd van circa 119 millioen. Door behandeling en in- vo ring van verschillende bezuinigingen is dit aanzienlijk teruggebracht, maai' aange zien er verschillende perspectief bezuinigin gen in het bezuinigingsplan zijn opgenomen, zal ook 1936 nog mei een belangrijk tekort sluiten. Daarbij komen weer nieuwe uit- gaven o.a. 4 milliocn voor het bevvapenings- fonds. Bij dezen grooten nood Is het Spr. on begrijpelijk, dat er nog voorname mensclicn zijn die de Regeering durven verwijten, dat de Regeering te veel let op 's lands finan ciën en niet voldoende zorgt voor bevorde rirg van welvaart. Rij de behandeling der bcgrooting Sociale Zaken, deed de heer Van Houten (C.D.U.) bet voorstel alle werkloozen, behoudens en kele voorwaarden, een uitkeering te geven var otigeveer f 20. Zijn tweede voorstel was om alle ouderen van dagen 'n uitkeering te geven van f 3.per week, en aan man en vrouw sa/men f 5 per week. Deze gedachte op zichzelf is mooi, maar hoe komen wij aan de benoodigde middelen, gezien de te korten in 's lands financiën. De heer Van Houten behoorde aan te geven waar de gei den gehaald konden worden. Dit was ver wachtingen opwekken, die niet verwezenlijkt kon-den worden. De statistieken wijzen aan dat er een belangrijke daling is in inkomens en vermogens. Er wordt tfêel geld geleend, maar dit is altijd geen kapitaal. Veel geld is hierbij o.a. van pensioenfondsen. De S.G.P. spreken ojii. rond uit dat zij van sociale verzorging niets moeten hebben. Zij vergeten echter, dat per jaar ongeveer 66 rniliioen wordt uitgekeerd uit die sociale verzorging. Zou de Staat al deze uitkeerra- gen moeten doen, dan zou een bankroet het gevolg zijn. De S.G.P. vraagt daarbij afschaf fing van verschillende belastingen, bijv. grond- en polderiasten. Het komt Spr. voor, dat nóch CJD.U., nóch S.G.P., voldoende begrip hebben van den financieelen toestand. Met ernstige bezuini ging en goed beleid, zal hel ons, onder Gods gunst gelukken. Wij A.-R. erkennen, dat Zijn machtige arm de wereld vastgrijpt, daarom bidden wij, dat God de pogingen tot uitredding met Zijn zegen wil bekronen. Wat betreft de economische toestand v.ordt bet sleeds moeilijker. Vrijwel alle takken van ons volksbestaan moeten ge steund, 't zij financieel, dan wel met speci ale regelingen. De Regeering tracht hierin o.m. verbete ring te krijgen door het afsluiten van nieu we verdragen, voor kort nog met Amerika en Duitschlan-I. Deze slechte economische toestand is niet verooizaakt door regecrings- beleij, is gevolg van 'n complex van verseind lcrde buiionlandscho maatregelen. De Re geering doet wat zij kan. Enorme bedragen worden uitgegeven voor werkloozenzorg, in den vorm \ua werkverschaffing en steun maatregelen. Dv S.D.\.P., uil de werkloos heid te lij) nwi het Plan van den Arbeid. Dit houdt in gedurende drie jaar 206 mil lioen pei jaar le .leenon en te laten ver werken. Dil zou ongeveer 160.000 werkloozen aan 't werk zeilen. Daarnaast 40-urige werk week, pensioeneering van oudere werkloozen en verlenging leerplicht; wat. dil aantal zuil brengen op 200.000 menschcn, die aan het werk zouden gaan. De Belgische minister, De Man, liet zijn Plan, naast zich liggen. Gevraagd waarom liet niet uitgevoerd werd, antwoordde lui: ,.Vooiheen was ik architect, thans ben ik uitvoerder van liet werk". De eischen van liet liollandsche Plan zijn ni -1 te aanvaarden. Thans nog 600 millioen te besteden aan productieve werken is on uitvoerbaar. De taaiste jaren werd reeds 1500 millioen uitgegeven voor Openb. Wer ken. Er wordt verwezen naar Zweden. Dit staat echter op elk terrein o.a. woningbouw, wegenbouw, ver achter bij ons land. Daar is zeker nog wel wat te bereiken wat in ons land met meer uitvoerbaar is. Trouwens, er zou ook geen geld voor te krijgen zijn De regeering is paraat. Van de 60 millioen Werkfonds, is reeds 58 millioen vastgelegd voor uitvoering openbure werken. De Re geering hoopt binnenkort hiervoor opnieuw gelden aan te vragen. Ook wordt grzorgcf voor de jeugd. Industrieels credieten wor den verschaft. I)e Regeering streeft er naar vaste lasten te verlagen. Alles met het doei weer te kunnen coneurreeren met het bui tenlai.d. Bevorderd wordt verlaging woning huren. Ook op monetair gebied tul van moei lijkheden. Op het R.-K. congres te Amsterdam bo pleitte o.m. ona-minister Van Sleenberglie devaluatie; dit om export le bevorderen. Devaluatie is voordooi voor exporteurs. Im port wordt duurder. Daar wij meer in- dan uitvoeren, brengt ons dit schade. Trouwens, de verwachtingen ten opzichte export vallen tegen. België toont ons dit overduidelijk. Voor den werknemer is devaluatie loons v(rlagi.ig. Zijn gulden van 100 cent wordt bijv. 80 cent. Door devaluatie ontstaat wan trouwen tegenover d? Reg. Men komt van het een tot het ander. Om den voorsprong te behouden is men steeds genoodzaakt, op nieuw te verlagen. Zij is ook ki strijd met dr moraliteit, 't Geeft minder dan het belooft. De Regeering boude zooveel mogelijk vast aan haar monetair beleid. Het politiek beleid. De Regeering steunde h'j haar optreden op verschillende groepen. Sinds de crisis van vorig jaar is er een gespannen verhouding. Uiterlijk vrede, maar rr blijft con kloof. Daar is bijv. concentratie Bijzondere Scholen. Dit zou bij liet B.O. weinig besparing geven. Verschillende Bijz. Sch. hebben trkorl aan ruimte. Do eischen ziin steeds verzwaard. Samenvoeging zou leiden tot nieuwbouw. Dan was niets gere geld betreffende waarborgsom en oude schut den. Er zouden worden opgeheven 174 Prot Chr. en 86 Kath. scholen. Daarentegen zouden 651- Openb. Scholen ■net minder leerlingen gehandhaafd blijven. Voorstanders B.O. hebben geen bezwaar te gen concentratie, maar wenschen geen ge dwongen concentratie. Dan zijn cr tal van groepen, die zich te weer stellen om dc taak der Regeering te bemoeilijken. Toch mag ons volk dankbaar zijn, dat wij de Regee ring onder Dr. Uoliju hebben. Zou een nieuw kabinet het evenaren'? Het financieel be leid geniet allerwege in liet buitenland be wondering. De bestrijding van werkloosheid kan de vergelijking van alle andere landen doorstaan. Ook handhaving van het gezag, staat op het program. Veel goed werk is hierin ver richt. Minister de Wilde houdt in dit op zicht de teugel strak. Samenwerking tus- schen Regeering en Volk kan ons land door de moeite heen leiden. Grooter dan de stoffelijke is de geeste lijke nood. Er is geen onderscheidingsver mogen. Duizenden zijn gelijk aan de baren der zee. Allerlei kleine beginselverschillen worden opgeblazen tot groote belangen die den vrede verstoren. Spr. bespreekt het optreden van Prof. Dr. Vjsschor. In December 1929 zou Prof. V. zich al bezwaard gevoeld hebben, terwijl in 1929 Prol'. V. zich richtte tegen Ds. Keisten en uitriep: „in 't Program staat niets, wat Gods Woord zegt, dat onjuist is". Ds. Kersten dwaalt „door oen politiek pro gram en Gods Woord op één lijn te stellen." liet Chr. volksdeel vraagt positieve politiek. Noodiig is eenheid in eigen boezem. Samen werking met anderen blijft noodig. Zij het met veel gebrek, er is iets bereikt, waarvan ook de S.G.P. profiteert. liet optreden van Prof. Vissoher noemt, Spr. een symptoom van de splijtzwam, die ook in Chr. kringen leeft. En wij zien niet het gevaar. Hoe an ders zou het zijn, ais ,ons volk in eendracht optrok. Vanwege onze zonden en de zon den van ons geheele volk heersclit God met De zaêfdie <jene&st! GROOTE DOOS 5QCT KLEINE DOOS 25CT BU Allf DROGISTEN VERKRIJGBAAR OF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BIJ DE FABRIKANTEN „GENIUS" GROENEWEGJE 97 DEN HAAG Zijn oordcelen over ons volk. Dat gelooven m; erkennen wij Maar daarnaast voelen wij (!c plicht te w or ken in gohoor/.aamhedd aaii God en in trouw aan het beginsel. Dr werden nog enkele vragen gesteld, voornumr)ijk on het gebied vnn landbouw, crisis polilick die door den Spr. werden be antwoord. De Voorzitter dankt den Spr. voor zijn be- zielende rede, de talrijke aanwezigen voor min goede opkomst. Gezongen wordt Psalm 72 11, waarna Z.Dxc. Gen. Duymaer van Twi.si niet dankgebed sloot. Besluiten wij ons verslag mot de mededeo- ling dat het een goed geslaagde avond was. Den opbouwende rede, die met stille aandacht werd gevolgd, op bezielende wijze uit gesproken door een tromv veteraan, die d belangen van ons Chr. \oiksdeei met hart en ziel is toegedaan. Belastingbetaling Te Stellendam, Goedercedc en Ouddorp De aandacht der bewoners van deze ge meen Ien wordt er op gevestigd, dat op de aanslagen in de Inkomsten- en Vermogens belasting, gedagteekend October en Novem ber 1M5, thans ongeveer de helft betaald moet zijn. Men is klaarblijkelijk hiervan In deze ge- meenten niet voldoende doordrongen. Deswege wordt er nog eens uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat men onmid dellijk behoort te betalen, daar zeer binnen kort de aanmaningen worden verzonden. Ook voor volgende gevallen worden de be woners dezer gemeenten er aan herinnerd, dat steeds aan het einde der tweede maand na die waarin tie aanslagbiljetten zijn ge- dagteekend een redelijk gedeelte op dc aan slagen betaald moet zijn. Meevallers voor minister Oud Volgens een bekendmaking, van den mi nister van Financiën in de Staatscourant van Maandag werd wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/ of vermogen ten behoeve van 's Rijles schat kist van verschillende belastingbetalers weer een bedrag van circa 12.000 ontvangen. Zoo ontving de ontvanger der directe be lastingen enz. te Amsterdam o.a. een bedrag van f 1200. zijn collega te Arnhem kreeg een viertal bedragen toegestuurd waaronder een van 375, terwijl de kas van den ontvanger te Alphen a. d. Rijn 472.74 rijker werd. Tenslotte werd de ontvanger te Utrecht verblijd met bedragen van niet minder dan 5750 en 2300. ONTSLAG BIJ ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ Aan twintig personen werkzaam bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschap pij in Oost-Zeemvsch-Vlaanderen is ontslag aangezegd. Onder heil bevinden zich enkele conducteurs. Een afdelingschef is ver vroegd pensiom verleend. De meesten dergenen, die door dit ontslag worden getroffen, zijn hoofden van gezinnen. Overleden tijdens raadszitting Dinsdagmiddag is te Dordrecht aan 3 slot van de middagzitting van de gemeenteraad plotseling overleden de heer C S. Chr. van Waalwijk v. Doorn, die de Vrijheids bond in de Raad vertegenwoordigde. Hij was juist bezig het woord te voeren. Middenin een zin zweeg hij 'onverwacht. Hij verloor het bewustzijn en bleek na en kele minuten te zijn overleden. De heer v Waalwijk v Doorn had zifting in de Raad vanaf 12 December 1933. Hij was in Dordrecht een geziene figuur. Hij bereik te de leeftijd van 54 jaar. Van den Ned. Chr. Blindenbond Woensdagavond te Sommelsdijk De vergadering werd met gebed geopojid door den weleerw. lieer Van Overweel te Ilerkingcn, nadat vooraf was gezongen Ps. 89 vers 1 en gelezen 1 Corinthe 13. Wegens verhindering door ambtsbezigheden van de plaatselijke predikanten was de lieer Over weel aangezocht de vergadering te leiden Een welkom werd toegeroepen namens den Chr. Blindenbond, speciaal ook den heer Wa- gomaker, seer, van den Ned. Chr. Blinden bond, de spreker van dezen avond. Blinden moeten wij liesciiouwen als gewone men sclicn, die alleen iemand noodig hebben die voor hen ziel. Geen medelijden maar mede leven is noodig. Medeleven dat nauw ver want is aan do liefde waarvan Paulus spreekt in 1 Cor. 13. Men heeft getracht op alle mogelijke wijzen die liefde uil te beel den. De moederliefde als hoogste uiting der liefde, die ook zich'/.elve \evgect in liefde tot raar kind. „Kan ook een moeder haar zui geling vergeten", zegt do Profeet Jesaja. Toch gaat dc liefde van Christus dit nog te boven. Kan een moeder nog haar kind ver goten, Christus' liefde voor Zijn volk blijft Van de Christelijke lietde wordt gezegd: „Zijtkent zirhzolvo niet" (1 Cor 13 5). Dat deze liefde ons dan moge vervulle, ook in ons werk voor dc blinden. Een dameskoor zong „Goede nacht" en „Eej'e zij God". De heer Wagcmakcr spreekt vervol gens onvecr aldus. Wat mag toch wel de reden zijn dat men iemand die blind is zoo meewarig aankijkt? Het eerste wal opwelt is dan wel een gevoel van medelijden, voortspruitende uit een, zich bewust of onbewust, honger voelen. Volgens spr. is dat zuivere hoogmoed. Bij do oude heidenen werden zij heolemoal op den ach tergrond geschoven, omdat een blinde nu eenmaal niet mee kan doen aan hun sport wedstrijden. De meening is en was dat een blinde geen volwaardig mensch is. Dikwijls zijn zij misbruikt. In vroeger jaren dacht men een verdienstelijk werk (e doen, de blin den in een asyl te doen, niet in het beTang der blinden, maar om zelf daaruit het loon voor de goede werken te ontvangen. Ook zijn de blinden gebruikt als nar enz. op kermis sen. In de vorige jaren mocld een blind, als privilegie, ten minste nog bedelen. Blind en belelaar was voor velen identiek. Een Engelschman begon voor hef eerst blinden onderwijs te geven. Daarna kwamen de werkinrichtingen. Dc Christenen bevor derden het werk der blinden. Ook studeer den blinden op allerlei gebied. Er zijn blinde advocaten cn zelfs professoren. In Duitsch land is een speciale blinden-hoogcschool Deze ontwikkeling der blinden bevorderde ook de vereeniginpsactie. Vandaar dc actie voor een Christelijke Bond. Natuurlijk een Chrbsteiijken Bond, want in sociaal werk moeten wij kleur bekennen. Zoo gauw wij ons gaan organisecren moeten wij evenals ons leven ook dat inrichten naar de W'ct van Christus. Er is dan de R. Kath. Bond. de Neutrale Vereen, en de Christelijke Bond. Deze laat ste verceniging is interkerkelijk. „Draagt elkanders lasten cn vervult alzoo de wet van Christus". Ook blinden moeten geestelijk opgevoed worden. Iloe moet men blinden helpen? De meesten hebben daar geen idee van. Spr geelt 'n voorheeld van een meisje, dat nooit iets leerde, dan wat breien, dat geestelijk verdroogde. Iemand die haar helpen wilde, kreeg van den directeur van een instituut de opmerking: „U moet eerst zelf ieeren le zen en dan kunt u het een blinde Ieeren" Velen willen wel hun best doen, maar doen het verkeerd. De Chr. Blindenbond beoogt u cenige kennis op dit gebied bij te brengen. Zoo goed als wij de zending helpen kunnen wij ook onze blinden bijstaan. Een Christen werkt niet alleen mee aan liet maatschappe lijk, maar ook aan het geestelijk welzijn. Dr Chr. Blindenbond helpt blinden aan een Min denbijhel, aan behoeftige leden wordt 'die gratis verstrekt; anderen betalen een ge deelte vnn den prijs. Ecnerzijds liet maat schappelijke maar dan vooral ook geestelijk welzijn. De Bond wendt zich nu tot onze ziende Christenen, om hem hierin te helpen. De meesten onzer Minden belmoren tot de minst bedeelden. Financieole hulp in 'dit werk is dan ook onmisbaar. Wij inoefen niet vergeten, de tragiek van hot Mmd-zijn. het genlis van het licht der oogen en daar nevens nog de maatschappelijke nood. I)c bond vraagt slechts kleine regelmatige bij dragen. Als wij ons de7 dingen goed indÉii- ken, kan liet niet anders of wij zullen hierin onze taak weten. Gezongen wordt door een kwartet uit het Dameskoor „Het Blinefenlied", wat bjjzond-j gevoelvol vertolkt werd. Daarna werden verschillende Beelden op het doek gebracht, die aantoonden hoe blin den geleerd worden, welke onderwijsmidde len en methoden daarbij gebruikt worden en ook wat daarin bereikt is. Uit de toelichting, waarvan wij slechts enkele aanteekeningen maakten, vermelden wij dat o.m. ook op 'en kele beelden voorkwam P. v. 't Hof, een jon geman uit Middelharnis, die echter overleden is, en zijn opleiding op „Bartimeus" ontvan gen heelt. Wij zagen de aankomst van kinderen en. hun hulpbehoevendheid. Hun voortgaande ontwikkeling op school en daarna. De meis jes die mee leerden helpen in de huishou ding door machine-naaien, uoor het maken van keurige handwerken en door handwee', vverk. Wij zagen liet Braillc-schrift, het druk ken \an zoo n Brailie-boek. De Spr. deolda mede, dut de prijs van zoon Braille-Bijbel pl.ni. f 300 bedraagt. Elk deel wordt ai. zondcrlijk gebonden. De Blindenltond ver* strekt tegen een prijs van 50 cent per deel, Ook liet machineschrijven wordt heoofend. Dit was oorspronkelijk bestemd voor Min, den. In 1850 werd in Milaan do eerste machine ontworpen. Er zijn machines voor Braille schrift, terwijl ook gewoon schritt beoefend werd voor correspondentie met ziende men schcn. Spr verleide van verschillende men. schen die thans een behoorlijke werkkring gekregen hebben, en noemde voorbeelden van kantoor en fabriek. Zells een rijwielhersteller heeft zich ge- vestigd en werkt zeer goed. Aan het einii van zijn rede werd gezongen: „O, hoe heer. lijk Kerstlied en Dochter Sions. De lieer Overweel dankte de Spr. voor zijn rede. lie voorzitter vroeg zich af „is het nu aï uil als bewijs van dc algemeene aandacht, I)e lijd is omgevlogen. Als wij ons vervelen dan duurt do tijd lang. Spr. dankte ook den heer Van Ivooij voor zijn medewerking verleend bij het vertoonen der lichtbeelden, dankte voorts de dames van liet zang kooi; en allen die in eenig opzicht hun medewer king hadden voldoend en wees er op, dat wol de avond uit is, maar niet hel werk Slennt. dit werk door toe te treden als donateur of als lezer van den Blindengids. Na het zingen van Psalm 146 5 werd mot dankzegging gesloten. Vermelden wij nog, dat de hoer Zoon, oeit succesvolle avond had, door het optreden van zijn meisjeskoor. Op werkelijk verdien stelijke wijze werden dc zangnummers uit gevoerd. De voorzitter bracht hem dun ook; hartelijk dank. KONINGIN EN PRINSES TE IGLS Prinses Juliana gaat skiën Er lag Maandag te Igls nog weinig sneeuw. De temperatuur was iutusschen gedaald en de vooruitzichten op sneeuwval waren gunstiger. De van Zondag overgebleven sneeuw was 's nachts door een klein buitjes aangevuld, zoodat Maandagmorgen mogelijk was niet al te ver uit de nabijheid van In t hotel op de helling van den berg Patschei- kofcl besneeuwde weiden te vinden, waar do sneeuw in draaglijke conditie was. 1I.K.II. Prinses Juliana is dan ook met gevolg per auto uitgereden om zich bij Hei- ligwasser, dat schilderachtig op de helling van den Pascherkofcl is gelegen te oefenen in de skisport. Het gezelschap wordt in deze spon onder wezen door den leider van de ski-school, den heer Schindler. H. M. de Koningin heeft Maandagmorgen een wandeling gemaakt door het dorp Igls. DE AMBULANCE IN ABESSINIE De arbeid aangevangen Het Hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis deelt me de, dat blijkens een op Maandag middag 3 Februari van den leider Dr. Winckel ontvangen telegram de Nederlandsche Roode Kruis-am- bulance haar kamp bij Dessie heeit opgeslagen in de nabijheid van het Fransche Missiehuis der Lazaris ten. Door ontvangst van een aan tal gewonden kon de ambulance een aanvang maken met haar arbeid. De ambtsperiode van den Gouverneur Generaal Een van de ochtendbladen meldde heden, dat minister Coliju aan den Gouverneur- Generaal van Nod. Indië de vraag zou heb ben gcsleid of hij na afloop van de huidigs vijfjarige periode het ambt nog één jaar zon willen blijv en bekleeden. De Gouverneur zou op deze vraag bevestigend hebben ge antwoord. Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen is dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen._ Aan den Gouver neur is bovenbedoelde vraag niet ge steld. Het is zelfs nog zeer twijfel achtig, of dit wel ooit zal gebeuren.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1