I VO ROL IViMAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN t^cfledecêandsche Jandfiasta GEMENGD NIEUWS SOMMELSDIJK. Staat van bevolking over 1935. Bevolking op 1 Jan. 1935: 1799 m., 1749 vr., totaal 3548. Vermeerdering: door geboorte 33 m., 24 vr., totaal 57; door vesti ging 39 m., 53 vr., totaal 92. Samen 72 m., 77 vr., totaal 149. Vermindering: door sterfte 12 m., 23 vr., totaal 35; door vertrek 51 m., 84 vr., totaal 135. Samen 63 m., 107 vr,. to taal 170. Aldus een vermeerdering van 9 m. en een vermindering van 30 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1935 telde 1808 m. en 1719 vr., of in totaal 3527 personen. Gesloten huwelijken 23. Elders geborenen alhier wonende 3. Alhier geborenen elders wonende 1. Ais levenloos aangegeven kinde ren 1. Elders overledenen alhier wonende 7. Alhier overledenen elders wonende 1. Door den Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied Dordrecht e.o. zijn gedu rende het 4e kwartaal 1935 de volgende werkzaamheden verricht: aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen, enz. 31. Aantal genomen monsters melk 33. Aantal genomen monsters van andere waren 14. Aantal bijzondere onderzoekingen, als be doeld in art. 2 sub 12 van het K. B. vin 18 Maart 1921 (Staatsblad 592): 3. Aantal waar schuwingen aan fabrikanten of verkoopers toegzonden 2. Processen-verbaal werden niet opgemaakt. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week de vol gende aantallen werkloozen en werkzoeken den ingeschreven: 184 landarbeiders, 11 trans portarbeiders, 6 landbouwersknechts, 9 tim merlieden, 1 chauffeur, 5 schilders, 1 los- werkman, 8 metselaars, 1 pakhuisknecht, 1 typograaf, 1 molenaarsknecht, 3 opperlieden, 2 stoffeerders, 3 smeden, 2 kooplieden, 1 hoefsmid, 1 tuinder, 2 schippers, 1 slager. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 213 personen werkloos. A.s Woensdagavond 7 uur zal in de Zondagsschool aan de van Aerssenstraat alhier een propaganda-vergadering worden gehouden uitgaande van de Nederlandsche Blindenbond. Het dameszangkoor onder lei ding van den Heer G. Zoon Jr. zal haar medewerking verleenen. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar voor Sommelsdijk bij Mej. J. van den Boogert en voor Middelharnis bij den heer E. Leeflang, L.2. Woensdagmiddag geraakte een 8- jarig dochterje van den los-werkman P. G. van der Gijze spelenderwijze in de Kaai dezei gemeente Men trachtte het kind met een haak uit het water te halen wat evenwel niet mocht gelukken. De schippersknecht A. Hoek sprong hierop in de Kaai en wist het kind behouden op het droge te brengen. Een woord van hulde is hier ongetwijfeld aan het adres van Hoek op zijn plaats. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: Aardappelen 1,60; poters 0.801; uien 1.25 a 1..30; peen 0.75 per H.L. A.s. Zondag zal in de Ned. Hervormde kerk alhier de maandelijksche extra collecte worden gehouden voor de kerk. MIDDELHARNIS. Maandagnamiddag j.l. werd in de vergaderzaal naast het gemeen tehuis, alhier een vergadering gehouden van verschillende raadsleden, daartoe afge vaardigd door dc gemeenteraden van het eiland, betreffende het werkloozenvraag- stuk. De vèrgadering werd gepresideerd door.. cj,en hju-gemeester van Ooltgensplaat vap wejke gemeente het initiatief is uit1 gojffiin.il. Verschil lende punten, tyatu-onder ooi} diet, vraagstuk van de uien over den dertien, kwamen ter spralke. Geheel verschil lend was de meening omtrent de al of niet bevordering van de werkloosheid bij de op heffing van dit stelsel. Diverse moeilijk heden betreffende het werkloozenvraagstuk werden besproken, doch resultaat om tot positieve voorstellen te geraken, leverden de besprekingen niet op. Tenslotte werd een commissie benoemd bestaande uit 7 raads leden, weilkgevens en werknemers, die ook do Ministerieele circulaire inzake ioonbij- slag voor de landbouw, nader zal bezien. De vergadering werd mede bijgewoond door de burgemeesters v,an Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet. Dinsdagmiddag 4 Febr. a.s. vindt de opening plaats van een tentoonstelling voor Huisverlichting „Het Gezellige Huis", in Hotel Meijer. De meubileering wordt ver zorgd door de bekende firma Campfens Woninginrichting. Voor dc bewoners van Flakkee, zoowel Oost als West, een mooie gelegenheid om een gezellige inrichting van een woonhuis te zien, wat betreft verschil lende verlichtingen, maar obk, wat een juiste meubileering aangaat. (Zie voor ver dere bijzonderheden do advertentie in dit nummer). MIDDELHARNIS. Maandagavond verga derde de Ned. Herv. Knapenvereen. „Ben jamin" voor de eerste maal, in de consisto rie der Ned. Herv. Kerk. Leider van deze vereeniging is D. D. Konings, 2de leider D. Vroegindeweij. De vereeniging telt 28 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Boeter secr., J. Verhage, penningm., C. Ko ning bibliothecaris, P. Groen alg. adjunct. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte ten bate van het Studiefonds, op Zondag 19 Januari, heeft opgebracht f 20. De heer M. H. de Fockert, hoofd der benoemd waren als ouderling in de Ned. Chr. u.l.o.-school, en de heer B. Koster, die Herv. Kerk, hebben voor de benoeming be dankt. Het echtpaar A. Witvliet en S. Wit vlietKranse herdachten deze week onder groote belangstelling hun vijftigjarige eeht- vereeniging. Zoowel man ais vrouw genieten nog een goede gezondheid. Vaniaf het Havenhoofd is een Rijnaak met bestemming naar Duitschland vertrok ken, inhoudende 7500 balen ajuin. Vanaf de Kaai is per scheepsgelegenheid naar 's-Gra- venhage verzonden 500 HJL. aardappelen. In de Juliana van Stolberglaan is het zoontje van Joh. van Groningen aangereden door een luxe auto van den heer van Schel ven uit Oude Tonge. Het kind werd bloedend verwond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdag 6 Febr. zal in het Zondags- Schoolgebouw des avonds 7 uur jaarverga dering worden gehouden van de vereendging „Steun bij Ziekerihuisverpleging". Bij de politie is aangifte gedaan dat Van het schoolplein der openbare school twee fietsen zijn ontvreemd. Van de daders geen spoor. OOLTGENSPLAAT. Loop der bevolking. Ingekomen: Catharine Pieternella Vermaas van Haarlem, Johanna Cornelia Everdtnk van Oudewater, Geertje Witvoet van Rotter dam, Johanna de Waal van 's-Graivenhage. Vertrokken: M. N. Nobels en gezin naar Schipluiden, Wijnand van Nimiwegen, Jo hanna Dof, C. J. van Nimwegen, Doris Kor- Stiaan van Nimwegen naar Velzem Tot bestuursleden der a.r. kiesvereeni- ging zijn herkozen de heeren P. van Es, P. Bom en J. W. Korteweg. De burgemeester maakt bekend dat de lijst van eigenaars en houders van paarden in de maand Febr. ter inzage ligt. Momenteel staan 241 werkloozen inge schreven. Aan Joh. van der Mey en C. Hokke is vergunning verleend tot het bouwen van een garage en aan het r.k. kerkbestuur tot het verbouwen van een kerk. De gemeentebegrooting, dienst 1936, is van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvan gen. Uitslag verkooping van twee woonhui zen en een tuin door Notaris Costermans, ten verzoeke van W. J. Buth. Een woonhuis aan de Ring, ingezet op 540 door A. Hol ting Lz. Een woonhuis aan de Tuinstraat, ingezet op 980 door A. Holting Lz. Een tuin aan de Z. Achterweg, ingezet op f 400 door A. Holting Lz. OUDE TONGE. Ten overstaan van Notaris van Ispelen alhier had Woensdag j.l. in hotel van Veen veiling plaats van onderstaande: a. ten verzoeke van de erven Adr. Hartog van twee woonhuizen en erven aan den Ha- vendijk, groot 4.85 A. Koop 1. Het Noordeelijk huis met schuur thans verhuurd aan gebr. Hartog, door C. Snijder op f 1260 ingezet. Koop 2. het Zuidelijk huis, thans onbe woond, ingezet door dezelfde op f 1310. Koop 3. De gemeene en onverdeelde helft In 12,35 A. tuingrond nabij den boezem al- nier, ingezet door P. Groenendijk Gz. op f 225. b. Ten verzoeke van den heer J. Drooger alhier: een huis met schuurtje en erf aan de Nieuwstraat, groot 0.73 A. (in eigen ge bruik geweest), ingezet door J. Duijm alhier op f 780. c. Ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuijzen te Rotterdam: een huis met erf aan den Molendijk, groot 0,73 A., ver huurd aan de wed. W. J. van Noord, ingezet door M. van Noord op f 800. De landbouwer J. Buijs Bzn. kreeg in de stal een klap van een rund tegen zijn been, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel ernstig werd gewond. Dr. Kuij verleende ge neeskundige hulp. De gemeentebegrootnig, dienst 1936, is door Gedep. Staten dezer provincie goedge keurd. De heer G. C. van Schouwen alhier is gekozen tot bestuurslid van de Coöp. Suiker fabriek „Dinteloord". Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. de Haas van Dorsser slaagde te Delft voor het candidaats-examen natuurkundig inge nieur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat houders van honden in deze gemeente daarvan ten spoedigste aangifte moeten doen bij den gemeenteveldwachter of ter gemeen tesecretarie. Ten huize van den heer G. Slis alhier ontstond een begin van brand, tengevolge van het in brand geraken van een petro- ieumvergasser. Met eigen middelen kon een en ander worden gebluseht. Het bestuur van de zwemvereeniging „Zwemlust" alhier is voornemens op Don derdag 20 Febr. a.s. een amusementsavond te geven in de vergaderzaal in de Schoolstraat. O.m. zal worden opgevoerd „Amor.... en. bananen" en „Het Kruiswoordraadsel". Op de te Roosendaal gehouden, alge meene vergadering van de Coöp. Suiker fabriek „Dinteloord", is in de plaats van den heer E. Mast Pzn., te Den Bommel, die ais bestuurslid bedankt had, gekozen de heer G. C. van Schouwen te Oude- Tonge. NIEUWE TONGE. Op 1 Februari a.s. zal ds gemeenteveldwachter A. K. Nieuwkerk alhier, 25 jaar in politiedienst zijn. Hij werd 1 Februari 1911 aangesteld als agent van politie te Breda. Op 16 Juni 1917 volgde zijn benoeming tot gemeente-veldwachter in onze gemeente. Wij wenschen hem kracht en gezondheid toe, opdat hij zijn taak met dezelfde lust en plichtsbetrachting zooals ten heden, mag blijven vervullen. A.s. Week zal ten postkantore de uitbe taling van Ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. Onze dorpsgenoot de heer Th. H. Röter is benoemd tot 3e officier bij de Koninklijke Sheligroep met als standplaats Emmastad. Curagai West-Indië. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 1.20, peen 0.80, aardappelen 1.50 de H.L. Vergadering van het begrafenisfonds Eigen Hulp op Dinsdag 4 Februari a.s. in het Weeshuis. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid is de heer A. Visbeen. Tegen een persoon uit Middelharnis is proces-verbaal opgemaakt wegens het par keeren waar zulks verboden was. Het toppunt van brutaliteit. Tijdens het bezoeken van patiënten werd van Zr. B. Landheer uit haar fietstasch een spuitje ont vreemd. Van de laffe daders ontbreekt elk spoor. DIRKSLAND. Ernstige brand. 6 paarden verbrand. Donderdagmiddag ongeveer half één uur ■brak er brand uit in de kapitale en modern Bossehieter aan den Gelderschen Dijk alhier, ingerichte boerderij van den landbouwer J. Enkele menschen, die juist in de Iandbouw- schuur aan het eten waren en die den brand bemerkten, begonnen in allerijl, daar aan blusschen niet meer te denken viel, het vele vee, dat zich in de schuur bevond, naar wij vernemen een 30 of 35 runderen en 10 paar den, los te maken en uit de schuw, die wel dra in lichter laaie stond, te drijven. Wat het rundvee betrof ging dat nog, doordat de die ren, die niet meer waren vastgebonden op de oude wijze door touwen, maar met beugels, die direct te verwijderen zijn. Daar het vuur bij den paardenstal het hevigst was, konden niet alle dieren meer in veiligheid gebracht KON ZICH NIET WASSCHEN OF KLEEDEN. Rheumatische pijnen nu verdwenen. Een goede buur is beter dan een verre vriend; als ooit dit spreekwoord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Lees eens deze brief: „Al heel lang lijd ik aan rheumatische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wasschen, noch mij Ideeden. Mijn zuster moest mij he-lpen, indien ik mij in bed wilde om draaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken, zij raadde mij Krusohen Salts eens te probeei'en. Als laatste redmiddel hei) ;rk haar raad opgevolgd. Beeds na de eerste halve flacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen oen heele flacon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden". Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatische pijnen nu direct. Begin morgenochtend met Krusclïen Salts. De zes zouten, waaruit Krusche,. Salts is samengesteld, sporen nieren, lever en inge wanden aan tot krach.iger werking, waar door de afvalstoffen, als urinezuur etc., die zicli in het lichaam hebben opgehoopt en de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaken nemen ook de pijnen af om ten slotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ing inbegrepen. Let op, dat op hot etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) worden en kwamen 6 flinke werkpaarden in de vlammen om. De brandweer was spoedig telefonisch ge waarschuwd en was vlug met motorspuit no. 1 op het terrein van den brand aanwezig, maar kon weinig meer uitrichten. Daar de woning op eenigen afstand van de scliuur staat en de wind in tegengestelde richting woei, was er voor dat gebouw geen direct gevaar. Het in de schuur aanwezige graan was juist verleden week gedorschen, zoodat er alleen stroo en hooi in de scnuur aanwezig was, behalve de landbouwgereedschappen. Buiten het vee is er dus niets gered kunnen worden. Ook een dorschmachine is ver brand. De schuur is geheel afgebrand, alleen enkele stukken muur zijn blijven staan. De oorzaak van den brand schijnt kort sluiting te zijn. Naar wij vernemen is alles verzekerd. Vermeld dient nog te worden, dat de dienstbode een groot aandeel heeft gehad in het medehelpen en het redden van vee. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch en het gehakt m blik op de bonnen verkrijgbaar bij den sla ger P. J. Grootenboer aan den Straatdijk. Door den Minister van Defensie is aan L. Sluyter, dienstplichtige van de lichting 1936, voor den tijd van 1 jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. Verleden week Vrijdagavond gingen de paarden van gez. Kleimod vanaf de Kaai op hol. De dieren volgden den Havendijk, Stoof weg, Staakweg en Boezemweg, waar zij te gen de daar staande boomen vlogen, waar door zij tot stilstand kwamen. De wagen was totaal vernield doch de paarden kregen bijna geen letsel. Het mag een groot wonder heeten, dat op deze drukke verkeerswegen geen ongelukken, van ernstigen aard zijn ge schied, temeer,' daar het al zeer donker was. Woensdagavond en Donderdagavond heeft de muziekvereen. Amicitia in het ge bouw Odeon haar jaarlijksche uitvoeringen gegeven, die.zeer druk bezocht werden. MELISSANT. De J.l. Zondag in de Ned. Herv. kerk gehouden maandelijksche collec te heeft bijna 37 opgebracht. Op de Woensdagavond gehouden leden vergadering der C. H. Kiesvereeniging zijn M. v. d. Bosch en O. Leidens als bestuurslid herkozen. Donderdag is door een ingezetene een bankbiljet van 10 verloren. De eerlijke vinder wordt verzocht het bij den omroeper te brengen (daar de verliezer het zoo goed kan gebruiken). „De bedriegers bedrogen". Naar wij vernemen hebben Woensdagavond J. V., S. J., W. N. en H. M. hun slag weten te slaan bij J. D. door de oliebollen weg te nemen, doch toen men hieraan begon te smullen viel dit waarschijnlijk wel tegen, daar de oliebol len met katoen waren bereid. Serie schieten 1936. H. W. Koote 81, D. Gootjes 88, Jd. Troost 79, A. Troost 80, L. de Geus 77, D. Doornheim 73, C. Tieleman 77, Adr. Melissant 74, P. L. Vos 78, J. J. Schans 77, M. Schans 85, C. Nagtegaal 78, A. 't Jonk 65, P. J. Groenendijk 88, L. W. Mijn- ders 90, C. v. Beek 83, Adr. Doornheim 59, Joh. Krijger 85, L. G-oedegebuur 85, M. Wiegel 82, L. Wiegel 83, J. Wiegel 79, A. Mans 62, M. Stolk 91, L. v. d. Odijk, L. W. Mijnden Jz. 62, P. Struik 85, M. v. d. Groef 74 HERRINGEN. Personen, die een varken willen slachten, worden erop gewezen dat minstens 4 dagen te voren ter gemeente-sec retarie vergunning tot slachten moet worden aangevraagd. Men lette er wel op, dat de akte van vrijstelling volledig ingevuld en onderteekend moet zijn. De commissaris van politie te Rheden geeft een ieder die in relatie wil treden met Marinus Sjoerd Monster, geb. te Velp (G.) 18 Mei 1902, orgelstemmer van beroep, wo nende aldaar Larensteimschelaan 8, in over weging vooraf inlichtingen in te winnen aan zijn bureau. Monster tracht orgels en piano's te verkoopen of in te ruilen en waagt vooi-- schotten. Men zij dus op zijn hoedel De Vereeniging „Een School met den Bijbel voor de Ned. Herv. Gemeente te Her- kingen" hoopt D.V. haar jaarvergadering te houden op Maandag 3 Febr. a.s., des avonds half zeven in een der lokalen van het school gebouw. De beide Chr. Zangvereenigingen alhier resp. onder leiding van de heeren E. Slis en P. van Mourik, verleenden j.l. Woensdag avond hun medewerking aan een zanguit voering te Nieuwe Tonge. Naar wij verne men bestaat het plan, in de komende weken alhier ook weder een uitvoering te geven. Deze zal dan worden georganiseerd door de zangvereen. directeur P. van Mourik. De totale opbrengst van haven- en kaai gelden over het jaar 1935 bedroeg in deze gemeente de som van f 2333.54. De metselaar K. alhier had het ongeluk zich tijdens zijn werkzaamheden zoodanig aan zijn hand te verwonden, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was en hij van ver dere werkzaamheden noodgedwongen moest afzien. A.s. week van Maandag tot Zaterdag zal er op de gewone openstellingsuren van het hulppostkantoor gelegenheid zijn tot het in ontvangst nemen van ouderdomsrente. GOEDEREEDE. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling aan: 57 landarbeiders, 2 wagen makers, 1 smid, 1 schilder, 2 metselaars, 2 timmerlieden, 2 garnalen- en 13 zeevisschers. Per beurtschipper v. Gelder werden de vorige week vervoerd: 1000 balen juin en 120 H.L. aardappelen. De vorige week vingen de garnalenvis- sehers per dag en per vaartuig met de zeilen van 40 tot 60 K.G. en met de motorvaar tuigen van 140 tot 180 K.G. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf had de garnalenvisscher het ongeluk zijn net zoo danig te scheuren, dat de schade pl.m. 60 bedroeg. Van de 19 jongelingen die 18 Januari zijn ingeschreven voor de Nat. Militie, zijn er 5 die zich hebben aangemeld voor vrij stelling van den dienstplicht wegens broe- derdienst. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond 7 uur bij den Kerkeraad. De volgende week zal op de gewone uren, aan het postkantoor de ouderdoms rente worden uitbetaald. OUDDORP. Ouders die hun kinderen op de Ambachtsschool te Middelharnis willen doen, kunnen zich ten huize van den direc teur aldaar aanmelden. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats vinden. Onder de verloren voorwerpen behoort een manchesterjas. Inlichtingen bij C. de Mooy. Op de beurs van Donderdag werd voor de uien besteed 1.25. blauwe aardappelen 2., eigenheimers 1.65. Handel slap. A.s. week wordt op het postkantoor de ouderdomsrente uitbetaald en wel van af Maandag tot Vrijdag van des v.m. 8.3011 uur, n.m. 23 uur, 's avonds van 5.307 uur. Zaterdags van des v.m. 8.3011 uur. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Don derdag 150 werkloozen ingeschreven. Mej. K. Verhage had Woensdagavond, toen zij een bezoek had gebracht in het zie kenhuis te Dirksland en zij uit de autobus aan de Broekweg zou stappen, het ongeluk in de sloot te loopen. Zij wist zich zelf te redden. Met de schrik en natte kleeren moest zij een half uur loopen naar huis. De 13-jarige C. Moerkerk had Woens dagavond even buiten het dorp het ongeluk zoodanig uit te glijden, dat hij een zijner beenen brak. Hij is naar het ziekenhuis te Dirk3land vervoerd. FLAKKEESCHE ONTWIKKELINGSDAG Te Sommelsdijk gehouden Donderdag 30 April werd in hotel Spee een Ontwikkelingsdag gehouden, georgani seerd door de oud-leerlingen vereenigingen Ceres, Excelsior en Flakkeesch Belang. De voorzitter roept namens de 3 samen werkende vereenigingen de aanwezigen een welkom toe, speciaal de'heeren Kers, Rijks- landbouwconsulent voor Zuid-Holland, de heei Smits, hoofd der Lage-e Landbouw school en de heer H. ten Cate Hoedemaker. Het is een gewoonte geworden deze ontwikkelingsdagen te organiseeren. Spr. roept de landbouwers op zich te ontwikkelen en niet den moed te ver liezen. Daarnaast ook de organisato rische zijde niet uit het oog te verlie zen. Hierna hield de heer Kers, Rijkstuinb.- consulent in Zuid-Holland, een rede over het onderwerp: Keuze grondstoort en variëteit bij de aankoop van vruchtboomcn Gaarne overgekomen om enkele dingen te bespreken, zal spr. eenige hoofdlijnen aange ven betreffende vruchtboomen. Spr. hoopt later op een volgende ontwikkelingsdag er uitvoerig over te spreken. Thans zal gespro ken worden over: „Keuze grondsoort en va riëteit bij de aankoop van vruchtboomen". Spr. zal ziëh beperken tot Flakkee en be schouwt dan de lichte en de zwaardere gron den. Beide grondsoorten zijn geschikt op IJselmonde en de Hoeksehe Waard, evenwel in Zeeland staat de fruitteelt op hoog peil. De kleigrond is rijk aan plantenvoedende stoffen: Kali-phosphorzuur, kalk- en stik stof. Dit hangt samen met het ontstaan dei- gronden. Op de zeekleigronden een hoog ge halte aan koolzure kalk. Dit is een voorname factor in verband met het waterhoudend ver mogen en de structuur van den grond. Ook de lichtere gronden, welke ook voorkomen in het Westland, heeft men prima grondsoor ten. Het Westland levert prima fruitsoorten, speciaal dessertfruit. Elke grond hier is vrij wel goed. De variëteit is een belangrijk punt, dat goed te overwegen is. Vroeger waren er alle mogelijke variëteiten. Dit is thans niet meer rationeel. Amerika mat zijn prachtige kwali teit, gelijkmatig gesorteerd, is ons hierin een voorbeeld. Amerika heeft ons geleerd ons aantal soorten te beperken tot de soor ten die erkend goed zijn. Onder medewerking met de Heide Mij. zijn een 10-tal soorten aangewezen. Van belang is ook de geschikt heid om in de koelhuizen bewaard te kunnen worden. Spr. hoopt dat het zoover komt dat wij Amerika niet meer n-oodig hebben. In Zeeland is door een commissie een rapport samengesteld waarin de geschikte soorten genoemd zijn. Hierin zijn aangewezen soorten zonder voorbehoud aanbevolen onderscheiden in hand- en keukenappelen. Handappelen Yellow transparent Transparent de Croncels, Pfirsich roten Sommerapfel, Manks Codlin, Cox Oranje pippin. (In Engeland door een concern 40 H.A. hiermede aangeplant). „Sterappel" (hangt wat los). Schoone van Boskoop of Goudreinet (deze is gevoelig voor bespuitingen, speciaal voor Bordeausche pap). „Jonathan", een uit Amerika geïmpor teerde soort Deze is ecntei niei zoo mooi van kleur als in Amerika, vermoedelijk ver oorzaakt door het vochtige klimaat hier te lande. (Wordt vervolgd). CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 28 Januari. Witlof 8.20—10; veldsla 10.50—11.70, boe- rekool 6.70^-7.50, kroten 3.70, armgaard 10.10 —11.70 per 100 kg. savoye kool 3.20 per 100 stuks. „MA AS"-N YMPHEN TE WAPEN! De Regeering- is voornemens een vrijgezellenbelasting in te voeren 'k Roep U, mede-vrijgezellen, Allen tot den oorlog op! Wat nu de Regeering doen wil Wordt voor ons een reuzenstrop. Want nu wordt het vrijgezel-zijn Een onmogelijk bestaan Al is ons zoo, eenzaam leven Toch al niet heel veel gedaan! Stel je voor: ive worden aanstonds Extra in de schroef gezet Door die pas geannonceerde Vrijgezellen-heff ing s-w et! Men vraagt ons een dubbel aandeel In de schatkistvullerij M'iar dat zal niet gaan, collega's d'Oppositie: dat zijn wij! Waarom moeten w'er voor bloeden Dat geen vrouwenstrik ons ving We behendig zijn ontkomen Aan de echtvereeniging? Waarom moeten w'er voor boeten Dat w'onze. onafhank'lijkheid Met élan hebben 'verdedigd Tegen Amors listigheid? Waarom worden wij getroffen Wij, die laa t ons eerlijk zijn Toch al zooveel moeten, missen Van des levens zonneschijn? Waarom treft men ons, van wien men Nooit eens zegt: „Kijk, daar komt PaE Maar gestaag zijn aangewezen Op de soep van d'hospita? Waarom en ik herzeg: Waarom Heeft men het op ons voorzien Missen wij vaak, in ons leven, Niet het hoogst geluk misschien? Daarom makkers: Op, te wapen! Luide klinke ons protest! Fier het hoofd omhoog geheven En de hand aan het gevest! En wanneer de geldminister Dat protest ne ge eren zou: Stellen we als ultimatum. Weg die wet, of 'k neem een vrouw! (Nadruk verboden) HAK ATE OP ZONDAG 2 FEBRUARI NED. HERV. KERK Dirksland: fiV'2 u. en 6 a Ds van der Wel Vm. H. Avondmaal Goedereede: Vim. Ds v. Asch, v. Somimelsd'ijk Herkingen: 9y2 u. en b u. de heer Overweel Melissant Vm en 's av Ds Bouw Middelharnis: Voorm. en 's avonds Ds Bijmsiburger, van Oud-Beïjeriand Nieuwe ronge JV2 u Leesdienst. 6 a Ds Pollhuys, van Stadi a. h. Haringvliet ooltgensplaat- 9% u en 6 u Ds Kleyne Ouddorp: Vm. en nam. Ds Hovius nude Tonge: SV2 u. en 6 il lis Verk-srt Sommelsdijk: Vm. Leesciiecst; 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9Vs u- en u- Ds Reenders Ouddorp Vm. Leesdienst. Nam. U# Ds de Valk CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. Ds Vreugüeiihll, van Kamipoii Her kinnen S)i/2 u„ 2 u. en 6 u Leesdienst Middelharnis Vm. en 's av Leendienst Ouddorp: Vm. eD nam Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen Zaal Tuinstraat). 9% u. en 6 u. de heer Hogerwerf Oude Tonge. 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema Notaris Costermans, als waarnemer van het vacante kantoor Ooltgensplaat is voorne mens om op Donderdagen 30 Januari en 6 Februari a.s. resp. bij veiling en afslag, bei de dagen des namiddags 3 uur in hotel „Hob bel" te Ooltgensplaat, in het openbaar te verkoopen: Twee huizen met erf, respectievelijk aan de Kerksingel en de Tuinstraat te Ooltgens plaat, alsmede een tuin achter de Tuinstraat, kadastraal bekend aldaar in Sectie A num mers 2231, 2051 en 2052, breeder omschreven bij biljet; ten verzoeke van den heer Willem Johannes Buth, slager, te Ooltgensplaat Veiling op Woensdag 29 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v., tel kens 's nam. 3 uur in Hotel Van Veen te Oude Tonge. a. Ten verzoeke van de erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar. b. Ten verzoeke van den heer J. Drooger. Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuwstraat te Oude Tonge. b. Ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuyzen .Een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN, Veiling op Woensdag ?9 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v. tel kens 's nam. 3 uur in .Hotel van Veen te Oude Tonge. a. ten verzoeke van de Erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 cA. tuinland nabij den Boezem aldaar; b. ten verzoeke van den heer J. Drooger, Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuw straat te Oude Tonge; c. ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuyzen, een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. NOTARIS VAN ISPELEN. Zaterdag 8 Februari 1936 's nam. 2 uur ter herberge van P. M. Houthuyzen aan den Langeweg te Oude Tonge, verkoop van schaarhout enz. Ten verzoeke van den heer D. Mooyaart Kzn. •Notaris VAN ISPELEN. r DÖOS'JÖ'CT.- TU3& 40 EN 60 CT. I BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Maria, d. v. Abraham den Boer en Gerritje de Ruiter. n Lena, d. v. Barend van den Doel en Hendrikje van. der Laan. Ondertrouwd: Aren van der Sluijs, 26 j„ te Rotterdam en Johanna Kieviet, 25 j. alhier. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Lena d. v. Johannis Leydens en Johanna van Osten- de. Maria Teuntje d. v. Adrianus van Dam en Anna van Gent. Cornelis z. v. Jacob Fun en Lena Troost. Dirk en Adriana z. en d. van Cornelis van der Vliet en fJeeltje Kameraad. Dirkje en Pieter z. en d. van Anthony Hokke en Maria Troost. Corne lis z. v. Eiiza de Ruiter en Jannetje van Ostende. Cornelis Wouter z. v. Ruilof van Putten en Jannetje Kreeft. HERKINGEN Geboren: Johannes z. v. Jacobus Drooger en van Lena Klem. Din- gena d. v. Johannis de Geus en Sara Kievit. Twee personen te Oss gearresteerd In verband met een roofoverval van 1933 Door de Marechaussee van de brigade Oss werden gearresteerd de ongeveer 50-ja- rige F. de H. en J. H. Deze laatste, bijge naamd J. de Soep, is de vader van den reed3 gedetineerden Toon de Soep. De arrestaties staan in verband met den in November 1933 gepleegden straatroof op den caféhouder en varkenshandelaar Van der Camp uit Her pen. Van der Camp werd op den avond \ait 14 November 1933. na de Ossehe markt te hebben bezocht, toen hij zich per fiets naar huis wilde begeven, op den Berghemschen weg te Oss door eenige personen overvallen en van zijn jas behoofd, waarin zich een portefeuille met f 750 aan bankbiljetten bevond. Een direct ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat de jas werd teruggevonden, doch de portefeuille met geld had men niet kunnen bemachtigen. Thans schijnt in deze zaak door een der reeds gedetineerde Ossenaren, die in net huis van bewaring te Den Bosch vertoeven, nader licht te zijn gebracht. Het gearresteerde tweetal blijft tot nu too ontkennen. Dijk bezweken bij het Noordzeekanaal Door werkenden ondergrond vernield Woensdagavond tegen 8 uur is werking ge komen in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noordzeekanaal langs den nieuwen betonweg van Amster dam naai- Velsen. in de nabijheid van Bui tenhuizen. Zandzuigers van de firma Bos en Kalis spuiten dagelijks de zandmassa's uit het kanaal en'uit zandbakken acihte<r dezen niëu wen dijk. Onder den dijk bevindt zich een groote veenmassa, die waarschijnlijk tenge volge van den druk van het opgespoten zand is gaan werken. Het gevolg was, dat het veen naar boven geperst werd en in den dijk een gat van ongeveer vijf meter werd geslagen. De water- en moddermassa's van een tusschen den dijk en het kanaal gele gen groot reservoir stortten zich door het gat van den dijk over den betonweg in dc sloten van den Spaarndammerpoldar. Op den rijweg stond het water gisteravond circa 15 cM. hoog en op de fietspaden zelfs 20 a 25 cM. over een afstand van ongeveer een hal ven kilometer. Auto's uit beide richtingen werden aangehouden en het geheele verkeer werd over Spaarndam geleid. Het is een geluk, dat de verzakking zoo spoedig gesignaleerd werd. Met man en macht is men begonnen het gat met zand zakken te stoppen, opdat het verkeer over den belangrijken verkeersweg zoo spoedig mogelijk hersteld kan worden. Verscheidene ambtenaren van den Rijks waterstaat waren spoedig ter plaatse. Men neemt aan, dat ook de zware regenval van de laatste dagen in belangrijke mate tot het ongeval heeft bijgedragen. In aansluiting aan de berichten inzake de dijkdoorbraak welke Woensdag langs den Nieuwen Betonweg van Amsterdam naar Velsen nabij Buitenhuizen heeft plaats ge had, vernemen wij nader dat men de toe voer van water en modder heeft kunnen stoppen met zakken zand. De geheele nacht hebben arbeiders van de aannemingsfirma Bos en Kalis doorgewerkt en al is het gat in de dijk niet geheel ge dicht, het doorgaand verkeer over de drukke verkeersweg kan weer normaal voortgang hebben. Teneinde eerst de situatie te overzien is het opspuiten voorloopig stopgezet. Een doldrieste autotocht Men meldt ons uit Haaksbergen: Zondagavond terwij] de trein om kwart over acht uit de richting Gelderland op komst was en de boomen van den overweg waren gesloten naderde uit do richting Hen. gelo een personenauto waarin was gezeten een drietal jongelui, allen afkomstig uit En schedé. Het schijnt dat de bestuurder de 28- jarige A. J. E. geen aandacht heeft besteed aan de stophorden met als gevolg dat de auto dwars door de afsluitboomen vloog, waardoor de laatste een V-vorm kreeg Midden op de rails kwam het voertuig tot staan. Onmiddellijk reed de auto terug en koos het hazenpad, althans een poging daartoe werd gedaan, en full speed sloeg men den Parallelweg in. De vreemde gasten waren zeker niet od de hoogte met de situatie ter plaatse; im mers aan het eind van de fabriek van de firma Odink en Koenderink loopt deze weg dood. In razende vaart en met gedoofde lichten stoof de wagen voorbij. Een buurtbewoner die toevallig het onge luk in de verte zag gebeuren en daarna den wagen op zich zag aankomen, kon nog net het veege lijf redden, om even daarna het voertuig boven van de verhooging in het bouwland te zien storten. Daar kwam de wagen tot staan De jonge lui gingen aan den haal maar kwamen later terug. De voorruit van den wagen alsmede de lampen waren bij de botsing vernield. Bij het politie onderzoek kwam vast ta Staan dat de bestuurder geen rijbewijs had. Even tevoren was de trein den overweg gepasseerd.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2